HlULEM'S DllflUG huitenlandsch üverzioht Van Ruust en Kunstenaars TWEEDE BLAD. Try dag 22 Juli 1821 No. 120. Suze Bisschop Robertson. In eeai der zalen van het llaagsche Pulohri, de zoogenaamde vierkante zaal, is tot liet, einde dezer maand een bijzon dere tentoonstelling aa.n den gang. Ze werd jl. Zaterdag met eenige plech tigheid geopend en staat onder pa tronaat van een damescomité, dat, te zanten met Pulchri's bestuur deze ex positie arrangeerde. De zaal is ge vuld met werk van de zoo zéér be gaafde schilderes, wier naam ik aan liet hoofd dezer regelen plaatste. Toch is liet geen eere-tonloonstelling, In den zin van een keuze, die uit haar beste werk gemaakt is; alles wat hier hangt is nog haar eigendom en komt uit haar atelier. Nu rarg het vreemd schijnen, dat van een zoo bij zondere vrouw in de Hollandsche kunst nog zoovele cn werkelijk be langd jloe stukken onverkocht bleven, het is er niet minder waar'om dat do kling van vermogende kunstliefheb- l>ers die Suze Robertson s arbeid wenschten te bezitten niet zoo groot is, als haar plaats in de kunst zou doen veronderstellen. Haar werk is ik zou haast zeggen te goed om populair to zijn en het blijkt hier al weer vau hoe weinig invloed do pers kritiek is op den verkoop der kunste naars. Immers bijna zonder uitzonde ring had Suze een goede pers en de •waardeer'jvg liarer collega's heeft haar evenmin ontbroken. En toch, een zorgen 10' s bestaan heeft dei» artiste nooit gekend. Desalniettemin heeft ze doorgewerkt zonder concessies te doen, haar eigen sterken gang gaand en prachtige dingen makend, tot ze is ziek geworden en nu al geruim en tijd ziek gebleven. De ruim zestig-- jarïge kunstenares wordt thans to het mooie Gelderland vol liefde ver pleegd, maar haar arbeid Is gestaakt, onvrijwillig en naar ieder hoopt voor slechts- korten tijd. Ge voelt al, niet waar, lezer, dat dit ean zeer bijzon dere tentoonstelling is. Het is er ©ene waar vermogende kunstliefhebbers thans de gelegenheid hebben, veel goed te maken van hun vroeger ver zuim, der kunstenares tot steun, hun eigen inzicht tot eere. Want ik geloof zeer stellig, dat de groote waardee ring voor Suze Robertson's werk nog komen moet. Zeker, ik zei het reeds, het heeft haar aan waardeering niet ontbroken. Haar mooiste jaar was wel toen zij in 1904 op de Vierjaarlijksche te Arn hem de groote gouden medaille kreeg, waai' kort toen na, de eerste groote expositie te Amsterdam volgde. Bij die gelegenheid mocht ik haar voor het eerst ontmoeten en over haar zelf en liaar werk het eeoi en ander op- teekenen Ik had haar in haar atelier in de Van Dieinenfitraatj opgezocht. Op eono achterkamer, twee hoog, is haar werkplaats. Niet woont zij er. Van bibelotjicis, \dpzclttelij|k artistie kerig gearrangeerde rommel, keine Spur. Een klein vertrek, in het mid den een ezel met liet juist onderhan den zijnde, langs de wanden opzetten en studies en voltooide dingen, rond liet ezel ©on paar schilderijtjes op den grond staand, een paai' stoelen, een tafeltje vol gereedschap; e6n werk plaats zooals het atelier van een pas- beginner, die nog nooit een sou voor zijn werk gehad heeft, ©r uit ziet. En even eenvoudig het vrouwtje, dat in dit vertrek "op en neer ging. Klein, type van degelijke burgerjuffrouw, zonder chique in haar kleeding, zon der aanstellerij in beur gedraging. Al pratende, morktet gij echter spoe dig, dat het burgerjuffrouw-type al leen het uiterlijke raakte, in haar vriendelijk, toch beslist beweren, in haar leukweg, zonder lievige beleefd- heidswenclingeai je tegenspreken zoo go iets vertellen wildet waarmede zij het oneens is; in haar denken over kunst en leven, waar ge al babbelend over verschillende, buiten haar eïgèn werk liggende toestanden een kijkje op krijgtin dat alles voeldet ge dra de meerdere van het gangbare type, herkendft gij de intellectueele, de eenvoudig levende, de gezond den kende, vrouw. Suze Robertson bezocht de Haag- sche Academie in den tijd dat Breit- r.er, later De Zwart, Van der Maarel, Van Horssen, Bauer er werkten. Het is eigenaardig, dat veel van het vroeg ste werk van die artisten eigenschap- pon bezat die Suze Robertson tot nu heeft" volgehouden. Van allen, uit dien moeien, v-eelbelo ven den tijd be hield zij, op haar wijze, het meest, wat toen uilen gemeenzaam was: een vaste en brecde schildering, waarvan elke veeg kleur, om zoo te zeggen, een lekker ding om naar te kijken was. Schilderen, als ge wilt, om het metier, om de weelde van de maïsolie penseeldruiping in gloedwarme kleur, maar daarin dingen voortbrengend, die tot eeuwige verheuging van ve len zullen blijven, wat stroomingen en inzichten zich sinds hebben voor gedaan of nog zullen voordoen. Ook al c-indat bij hen een ondergrond van gedegen kennis aanwezig was. waar- ei' hun meest grootsc-he escapades blijven rusten. Suze was twintig jaar toen ze ver nam van de ernstige ongesteldheid van den Rutterdamschon leeraar aan de Burgorscliool, don hoer Van der Keilen. Moedig en ondernemend meisje als zo was, bovendien in de noodzakelijkheid het dagelijksch brood te moeten „verdienen" toog ze er op uit, bezocht gemeentebestuur en raadsleden en kreeg gedaan dat men haar tijdelijk in 's heeren Veil der Keilen s plaats aanstelde. Dit tij delijks werd van duurzamer aard, toen, na hot herstel van dien heer, haar oen deel van zijn lessen voor goed werd opgedragen. Een promotie die daarop volgde, was haar benoe ming in gelijke betrekking te Am sterdam. Vuil haar verblijf in de hoofdstad profiteerde zij door daar nog ae lessen op de Rijksacademie te volgen, of prof. Allebé met deze leerlinge bijzonder ingenomen ge weest is'? Maar met dat al, bleed voor zelfstandig werken niet te veel tijd over. - liet prouveert zeker niet liet minst voor haar zeifvertrouwen, dat zij het besluit nam, liet. docentschap er aan te geven en het daarmee ver bonden, niet onaanzienlijk inkomen op te offeren en, zich opnieuw in Dan Haag vestigend, wederom haai' ge heel e liefde aan het schildersvak te schenk eai. Op betrekkelijk reeds gevorderden loeftijd liuwdc zij met den kerkeschil- der Richard Bisschop en een dochter uit dat huwelijk gtboren, de thans ongeveer 25-jange Sarah Bisschop is wederom een begaafd schilderesje. Uit wat 'hierboven nu zoo al ver teld is, volgt wel al dat in Pulchri voor wie niet haar werk vertrouwd is geen nieuwigheden te ontdekken zijn. Doch men vindt er veel wat men al vroeger eens zag, met genoegen te rug. Een stilleven, waar eon paar citroenen op een tinnen schotel lig gen», een buurtje uit de streek bij Nijkerk, een paar prachtige figuur studies in pastel en een aantal harer grootste werken, te zanten een zestig tal bijoen te zien, blijft een zeldzaam genot. En nu er terzelfder tijd ecu daad vau liulpe kan worden gedaan, zou het toejuiching verdienen, zoo onze HolJandschie museums-directeu ren hun aandacht eens op die expo sitie wilden vestigen. Doch ook particulieren megen zich thans eens voor deze artiste gaan in- teresseeren. Want artiste is zij en daarvan hebben wij er in ons land werkelijk niet zooveel als het groote aantal aanwezige schilders zou doen vermoeden. Daar is altijd nog een es sentieel onderscheid 'in, men vergeet dat nog immer. En men zal zeer ze ker vroeg of laat tot de erkenning ko men, dat zij maast Breitner eene fi guur geweest is die er zijn mocht; zooals men aanvankelijk diens pein- ture bel ach en heeft, en nu om zijn vroege werken op veilingeai vecht, zoo zal men ook de sombere, drama tische ld ank van haar werk gaan verstaan en zich aa.n den ernst, de gedragenheid eivan gaan verheugen. Want haar somberheid zit vol nobele glansen en vol-rijtpe kleurvrucliten; liet is echt, omdat het geheel uit haar 1 zoo gekomen Is, Omdat ze het niet anders had kunnen maken, al was er de wereld mee te verdienen geweest. Charmeeren was haar doel nooit: zich in haar werk uitleven mogen, Ik. ceaiige wat zij vroeg. Laat dat dan. nu nog de tlians 65-jarige tenminste worden toegestaan. J. H. DE BOIS. 2G Juli '21. OPPER-SILEZIu EN DE IERSCHB KWESTIE. 1 Gisteren heette het dat de Opperste Raad eerst in September zou vergaderen, vandaag, dat het 28 J uit o.s, moe; ge beuren, volgens den wen ach van Lloyd George. Briand beeit hierop alweer te kennen gegeven dat daar niets van lean kotnon en morgen zal het nieuwe olan nu missokien weer Augustus zijn. Brinna vond de Conferentie voor 23 Juli van Bngolecho zijde wat slordig in elkaar go zet, want Lloyd George kon niet komen en Balfour, die hem zou vervangen, moet 1 Augustus aan een kuur beginnen. Waarom eon kuur die blijkbaar al lan? van tc* voren was vastgesteld niet nog een paar dagen verschoven kan worden, moge ons eenvoudigen in den lande een mat» sei zijn, in ieder geval Briand moet van Engelsohe staatslieden dio zulke kuren hebben, klaarblijkelijk niets hehben. En nu is het laatste plan om Lloyd George, die evenals een paar mlUioon Hollanders dit jaar zij no vacantie in Zwitserland gaai doorbrengen, tijdens zijn welverdiende rust daar nog ocai paar dagen weg to holen, een Opper-Silezié te bespreken. Intusschen is een afdoening van deze zaak gebiedend noodzakelijk zooals weer blijkt uit een telegram dat de Enge'.scne regeering ontvangen heeft van den Brlt- schen ilioogen commissaris Sir Harold Stuart. Hierin wordt gezegd, dat do al gemeone opvatting dor geallieerde com rnissarissen is, dat elk verder uitstel in de regeling der Opper-Silezisehe quaeeiie do gevaarlijkste toestanden in het leven at. Zij dringen aan op een spoedige issing on 6tellon voor een onmiddel lijke scheiding van Polen en Duitechsis en oen bezetting dier twee gebieden dooi Poolsche en Duitsehe geregelde troepen. Zij zijn ervan overtuigd, dat de bevolkin gen tot zust zullen komen, wanneer een maal een eindliesl issing bereikt is. Het zijn wel drastische maatregelen, die daar voorgesteld worden, tenminste als wij het zoo moeton opvatten, dat de Duit schors, die hier en daar in grooten ge tale in de overigens overwegend Pooi- scho districten wonen en omgekeerd de Polen tussclien de Duitschoxs, rouden worden gedwongen, zich naar de streken te begeven waar hun Jandgonooten de meerderheid districtsgowijze bezitten. Met dezen maatregol had men tot doiwitiei herstel der orde gevoegelijk kunnen be ginnen en dat het niet gebeurde, zal vel komen, doordat dit niet zoo eenvoudig ge daan als gezegd is. Van alle zijden beijvert men zich om de Engolsch-Fransche mecningsverschhlen deze kwestie een onschuldig karakter geven en zelfs geheel weg te praten. Gevaarlijk is do verhouding zeer zeker niet, maar wel is het duidelijk, dat de meeningsverschilleii zeer scherp omlijnd zijn on het gevolg van wederzijdsch wan trouwen. Frankrijk wantrouwt Engemuu de meer verzachtende houding, die 't oo vaak jegens Duitsohland getoond heeft en Engeland ziet met «enig wan trouwen naar de Fransche sympathie voor Polen, die hot zelf in liet geheel niet deelt. Dit wantrouwen vindt ook wol ec- nigen grond in het feit, dat van Fransche zijde voortdurend wordt gewaarschuwd tegen de opstandige voornemens, die Duitsohland zou koesteren wanneer de beslissing niet in zijn voordeel mocht uit vallen. Van de Polen vreest men blijk baar niets, terwijl tooh genoegzaam ne- .n is, "dat deze er niet tegen opzien •beslissing to hunne gunste met de wapens te provoceeren. Hieruit zou kunnen worden afgeleid dat do Franschen al overtuigd zijn, dat het hun r.al gelukken eon Poolseh gunstige veideebng te bewerkstelligen. De uitstel- politiek zou don dienen, om do toestand daarvoor rijp te maken. Dat dit denkbeeld reeds hier en daar is opgekomen blijkt uit het feit, dat Briand in het openbaai' heeft tegengesproken dat zijn doel is an politiek van uitstel te voeren. Het Engelscho kabinet is Woensdag tot overeenstemming gekomen over de voor waarden, die aan de Valera zou oen wor den aangeboden. Een paar dagen geleden leek de interne opinie van bet kabinet nog allesbehalve eensgezind. Dit schijnt thans volkomen ton goedo te zijn ver anderd. De ministers achten den too stand zeer hoopgevend, daar de voorstel len, ook al zouden zij niet worden aan genomen, tooh do basis kunnen blijven orrnen voor verdere besprekingen. Desmond Fitzgerald, de „minister van nublioiteit" van Dail Eireann, die uit de gevangenis word ontslagen om zich bij do Valera's gezelschap te kunnen ioe- igCh hoeft in een vraaggesprek de volgen de verklaring afgelegd: „Er is nog geen conferentie geweest; slechts voorloopige besprekingen bob ben plaats gevonden tussclien de Valera en Lloyd George; de basis der conferen- tie moet zijn, dat Ierland een onafhan kelijke natie wordt. Sir James Craig stelt de zaak verkeerd voor, als hij het heeft over de ondergeschiktheid van Belfast aan Dublin, of omgekeerd, maar beide parlementen moetc-n ondergeschikt zijn aan de onafhankelijke Iersche natie. De basis van den eisch van het Iersche volk zijn de veertien punten van den oud-president Wilson en het zelfbeschik kingsrecht van kleine volken. Het Ulster kabinet vertegenwoordigt eon zeer kleine minderheid van hot Iersche volk en wij beweren, dat die kleine minderheid syste matisch, willekeurig en opzettelijk is mis- leid door een vreemde mogendheid (hier mede wordt natuurlijk Engeland be doeld). Mem heeft haar doen gelooven, dat baar daden zouden wonden gesteund door een sterke vreemde mogendheid en inderdaad hoeft deze haar eteeds be sehermd. Er ral misschien een conferen tie gehouden worden, maar de basis daarvan moet onherroepelijk zijn een on afhankelijke IeTscho natio. Wij hebben niets te zeg«en aangaande Sir James Craigs' verklaring; hij verkeert in dezelf de positie als do zuidelijke staten van Amerika in 1861". Verspreid nieuws FRANKRIJK. WAAR DE GELDEN VOOR DE BE VRIJDE GEBIEDEN BLIJV<j> Er is wel eens gemompeld, schrijft het Alg. H/bld. over zokcre verdachte prak tijken, waarvan de bewoners van de no- vrijdo gebieden soms het elaohtoffer worden. Een treffend staaltje melden nu de bic den. Het pariet van Briey heeft oen grond bezitter, Pierre Jarry, achter slot en grendel doen zetten. Deze mijnheer Jar ry had in het arrondissement een twaalftal boerderijen. Maar de paarden, hooien, landbouwmachines, zoaigewassen, enz. waren alles afkomstig van de diensten der hulpverloening aan do bevolking der bevrijde gebieden. Pierre Jarry heeft deze diefstallen en verduisteringen naar schatting tot een bedrag van 20 millicen kunnen begaan met behulp van bijn functie van secretaris generaal van de vereenigiDg tot verstrek king van voorschotten aan de „sinis- rrés", in geld en materialen. Moest hij materiaal een of ander bewoner ter be schikking stellen, dan gaf hij slechte een klein gedeelte van hetgeen daartoe be stemd was; de rest kwam in zijn stallen of voorraadschuren terecht. Moest hij bons afgeven, dan knoeide hij in de administra tie: hij droeg bijv. 2000 fros. af en no teerde 83.000 frs.; het verschil stak hij in zijn zak. De opwinding is de omgeving van de woonplaats van Jarry is groot en men io ten zeerste benieuwd er naar wie zijn me deplichtigen zijngo wc-eEt, die het hem mogelijk hebben gemaakt zoo lang rijn prakrijken voort te zetten. HONGARIJE. BETALING VAN OUDE SCHULDEN. Bij verordening der regeering wordt de verffening der schulden, die Hongaar- sche staatsburgers nog uit den tijd van den oorlog tegenover neutralen heb ban, geregeld. Eventueel hangende pro- sn kunnen tijdelijk weiden geschorst partijen gelegenheid to geven onder ling tot een vergelijk te komen. Komen zij binnen zes maanden niet tot een resul taat, dan wordt hol proces voortgezet. OPPER-SILBZIi. BEN VERKLARING VAN KORFANTY. Korfanty die dezer dagen te Parijs is aangekomen, heeft aan een vertegenwooi diger van het persagentschap „Radio" me degedeeld, dat het dringend noodzakelijk is, oih voor hot vraagstuk van Opper Sücziö een oplossing te vindon. Het land wordt meer en meer onrustig, de jóéfoan'd verwart er hoe langer hoe ::i het economisch leven lijdt zeer onder dezen stand van zaken. Men durft niets meer ie ondernemen. Alleen de Opperste Raad kan hierover m beslissing nemen en kan zich doen gehoorzamen. Wij hebben do overtuiging, dat de Opperste Read de knoop ineens zal doorhakken en zich daarbij zal rich- tn naar den uitslag van de volkstetnming. Het is mijn overtuiging aldus Kov- fanty dat de Duitsohers zich niet tegen de beslissing van den Oppersten Raad zullen durven verzetten. De Dnitsche in- dustrioclen in het aan Polen toegewezen gebied zullen zich loyaal aan Polen on derwerpen, verscheidene mdustrieele beo- ben mij dit reeds verzekerd. Zij verlan gen er hard naar. weer nan het werk te kunnen gaan en katan hun zaken wee, te kunnen regelen. Vroegere opstandelingen, dio zich voor de hervatting van den arbeid nan do fa brieken melden, ondervinden groote moei lijkheden van do zijde der Duitsehe di recties die van eiken arbeider een schrif telijk bewijs eischcn, dat hij niet aan de opstandige beweging heeft deelgenomen. Volgens belichten uit Bresl&u bereiden Duitscue revolutionnaiie kringen een nieuwe actie voor. Vyor het slagen d&ax van is <ie uitroeping van de algemeen© staking in Opper-üi.cziè ïioodig. Tegen denzeildea tijd wordt een krach tige Duitsehe militaire actio Ui Opper- ürieziö beraamd. TEGENSPRAAK. Een radiogram uit Berlijn spreekt tegen, dac Ebett een dankbetuiging tot generaal Höfer zou hebben gericht. Hier is een persoonsverwisseling in het spel met den president van den rijSesburgcrroad, die a Jiöier een schrijven heeft gezonden. POLEN. DE ONDERHANDELINGEN MET DANZ1Ü. De onderhandelingen tusschen P.olen Danzig zijn volgens oen bericht aan „Koln. Zig." voorloops gcetaabt. De verschillende commissies zuiien do resui- ten der besprokingen, ook waar geen 'foreenstftmming is verkregen, tor keunis m de leiders der beidcrzijdsclie delega ties brengen. De Denziger senator Jewelowski en de Poolsche algemeen© commissaris Ploe- sinski zullen thans gezamenlijk de over eenkomst zoo ver voorbereiden, dat ueze op 31 Juli ter onderteokening gerood is. In weerwil van de tahooze moeilijkho den, die neg te overwinnen zijn, hoopt men voor dien datum tot e«s vergelijk us opstand in azerbeidzjan. Hot Axerbeidsjau infoiputtie bureau meldt volgens do „Darly Tol." dar de opstand zien daar uitbreidt. Sultanof, die aan liet hoofd der opstandige beweging staat, heeft het golieeio Karabogh dis trict onder zijn macht. Vyf honderd „rooden" zijn gevangen genomen. Er neerscht cholera in Azerbeidsjan; het aan tal dooden aan de ziekte to Bakoe bedroeg ongeveer ICO per dag. OOSTENRIJK. DE „OORLOGSMISDADIGERS". Uit Berlijn wordt aan het A. H. ge meld: Naar het Weensche „AcJituhxblau' verneemt, staat do quaes tie van de Oos- tenrijksche oorlogsmisdadigers op de agenda van den Opi>ersten Raad. Tivec En lente-mogen ah eden hebben een voorstel ingediend,- bij wijt© van proef deze oor logsmisdadigers door Oostenrijk op dezelf de wijze te doen berechten als dit in Duitsohland geschiedt. turkije. DE STRIJD IN KLEIN -AZIé. Be Grieken maken nog steeds vorderin gen. Zij vechten met groote dapperheid ên huil successen zijn van be nicer be lang, omdat ook het Kemalistische leger in uitstekende vcchtconditie is. De Grie ken veroverden Koetaja en trokken daar na na een zeer kort beleg op Dinsdag avond de stad Eskioheir binnen. De Tur ken en Grieken leden in een gevecht an man tegen man, dut twee dagen lang voortduurde, groote verliezen. De Turken verwoestten op hun terugtocht van Koe taja over een lengie van 40 K.'M. de streek ten Noord-Oosten der stad. StaÖSMSttï/S Arr. Reclitliaiik: Diefstal bij de Poster ij en. In de zitting van Donderdagmid dag stond allereerst terecht A. M., kantoorbediende hij de Posterijen, wonende te Amsterdam, thans gede tineerd, omdat hij ten post kantore te Santpoort weden ech telijk zich heeft toc-geeige-nd gelds waardige papieren, tot twee maal toe, de eerst maal ten bedrage van circa f 300, den tw.eoden keer van circa f 1475, het laatste bedrag ojj 19 Fc- braari uit ean kluis; liet eerste be drag had hij uit hoofde van zijn dienstbetrekking onder zich. Deze diefstallen werden gepleegd ten na- deele van den Staat der Nederlan den. Het 0. M. eischte zes maanden ge vangenisstraf, waarbij hij rekening hield met het feit, dat het beheer van den toenmaligen directeur, den hoer N., zeer slordig Is geweest, waardoor het misdrijf vergemakkelijkt was. De vei-dediger, Mr. Merens, pleitte verzachtende omstandigheden, wees ook op het slordig beheer van dien directeur en vroeg een voorwaarde lijke veroordeel in g. Wegbrengen van eche pen. Voor de Haarlemsche Recht bank werd vervolgens weer het weg- bïfengisn van een schip behandeld. .Allereerst stond terecht A. II., 28 jaar, machinist, wonende te Velseroord. Hij heeft op 14 December 1919 het Ne- derlandsche zeovisschersvaartuig ..Magdalena Cornelia", dat tegen vergaan op zee verzekerd was en toe behoorde aan J. C. van dor P., op de Noordzee, binnen de territoriale wa teren, doen zinkon, door een kraan open te zetten, waardoor het buiten water binnenliep. De eigenaar had hem daarvoor beloofd, eerst f 250 en daarna f 750 te zullen overhandigen- Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde. De Officier van Justitie deed uit. komen, dat de verzc-keringssom van f 50.000 grooter was, dan de waarde van het schip. Spreker achtte het niet moeilijk, het bewijs te leveren. Be klaagde wist, zei de Officier, dat de f 250 uit den zak van den reed ex vam. maai' dat de f 750 betaald zou den worden uit de verziekeringssom, dus beklaagde kon weten, dat een an der daardoor zou worden benadeeld. Spieker deed uitkomen, dat ook deze beklaagde het slachtoffer van het gel delijk aanbod van den reeder is gör weest. Toch vond spreker liet mis drijf vau dezen beklaagde ertistig; hij eischte acht maanden gevangenis' straf. Mr. A. A. Huizenga, de verdediger» erklaarde zijn ooren r.iet te hebben kunnen gelooven, toen hij den eisch van acht maanden gehoord had voor een beklaagde, die tot dusver van een onbesproken gedrag ls geweest, n die dagen werkloos rondliep en ■oor de verleiding bezweek, toen de reed er met liet geldelijk aanbod tot hem kwam. Pleiter meende, dat er voor de rechtbank termen te over aanwezig waren, om een zoo clement mogelijk vonnis te wijzen. Hij vroeg dan ook een zoodange straf, dat be klaagde bij de uitspraak in vrijheid kan worden gesteld. Vervolgens stond terecht A. van O., 37 jaar, wonende te IJmuidcn. as schipper op de „MagdaJcna Cor nelia" voornoemd en heeft eveneens an J- C. van der P. de belofte ont vangen, ©erst f 250 cn later f 750 te krijgen, als liij er met den machinist voor wilde zorgen, dat het schip weg gebracht werd. Hij heeft zich dan ook in den nacht van 14 op 15 December 1919 op dit sehp naar beneden gege ven en aan A. H. het hevel gegeven, de kraan open te zetten. Beklaagde bekende het hem ten laste gelegde. Hij deelde mede, het bedrag van f 75(J niet te hebben ont vangen en het zinken van liet febip, nadat de kraan geopepd was. nïef meer te hebben kunnen voorkomen, ook al had hij dit gewild. De Officier van Justitie merkte op, dat er Ln de dagvaarding een fout was geslopen, ten opzichte van het wederrechtelijk oogmerk. Mocht de rechtbank ineenon, dat de dagvaar ding dus onvoldoende is, dnn zal, zei soreker, ontslag van rechtsvervolging moetan volgen. In het tegenoverge stelde geval eischte spreker adit maanden gevangenisstraf. Mr. Merens, de verdediger, meende dat beklaagde niet kan gestraft wor den, omdat het e enige wat juri disch gesproken beklaagde kan worden ten loste gelcd, is dat hij niet met den machinist heeft govoch- t n, om het misdrijf ie voorkomen- Overigens pleitte Mr. Merens clemen tie voor beklaagde, die den omvang van het misdrijf niet heeft beseft en ook besweken is voor het geldelijk aanbod. Tenslotte stond terecht J. C, van der P., 51 jaar, machinist, wonende te IJ muiden, thans gedetineerd. Hij heeft in December 1919 te IJrnuidcD aan A. H. imacliinister op het aan '•Van der P. toegiiioorende zeevis- scliersvaartuig „Magdalena Cornelia" dal tegen vergaan op zee verzekerd was voor f 50.000, geld beloofd, waar mee beklaagde dén machinist H. op zettelijk heeft uitgelokt, dat deze bo vengenoemd vaartuig op de Noordzee, binnen de territoriale wateren, heeft doen zinken, door daarin buitenwater- te doen lóopen ten nadeele van den verzekeraar. Ook deze beklaagde bekende het hem ten laste gelegde Hij deelde me de, dat hij tot het misdrijf gekomen was, omdat de zaken ter visscherij slecht gingen. Op ten vraag van den President deelde Lfculangde mee, dat luj geen verzekeringspolis had ontvangen, al- leen een sluit-nota. DS RUBRSEK VAK ROSL DE RAKKER. DE SPF-I.BREKER. Terwijl de wereld met einst de kwestie van de beperking der bewa pening ter hand heeft genomen, tracht de in Italië gelegen miniatuurrepu bliek San Marino roet in het eten te gooien. Het leger der republiek zal worden verdubbeld en gebradht van drie op zes maa sterkte. TOEVALLIGHEDEN. liet toeval speelt een groote rol in de wereld, a' was het slechts dcor het veie bijgeloof, dat c-r een gevolg van 13. Een van de meest merkwaardige coïncidenties is de volgende: Meer dan tweehonderd jaar geleden om juist te zijn op 5 December 1664, verging een schip in een versohrikke- lijken 6torm in de Menai Straits, een straat die het eiland Anglesey van YVaies scheidt. Er waren 81 passa giers aan boord, welke allen op een na in de golven omkwamen. Die eene gelukkige heette Hugh Williams. Meer dan honderd jaar later, maar weer op 5 December, in het jaar 1781) verging 'veer een sciliip in dezelfde omstandigheden op dezelfde plaats. Van het gruofe aantal passagiers werd slechts één gered. Zijn naam w s Hugh Williams. En op 5 Deren:ij er (alweer denzelf den datumA ven het jaar 1820 zonk een schip met 30 menschen weer op dezelfde plaats. De eenige overlevende heette Hugh Williams. Zou het een" wonder zijn als reizi gers tussclien Wales en Anglesey ïnin overtocht uitstellen wanneer de pas sagierslijst een Hugh Williams ver meldt J Er bestaat een typisch verband tus sclien de letter M en de beide Napo leons, dc Groot© en de Derde. Wat Napoleon I betreft, het was Mar- i boeuf dio aan de Krijgssdkool het eerst zijn genie ontdekte, Marengo wus de plaats van zijn eerste groote ROEL DE RAKKER: Een zeldzame antiquiteit (Daily Sketch, Londen). Wat Do schedel Ik wil Erg Ik dacht Dat had Maar dezo Daarom is Wat Hel is (ie dan van admi lrem wel zeldzaam. dat Tromp hij ook schedel is hij zoo bedoel jo schedel van mijn raal Tromp, zoopen. papa. een groot papa. erg klein zeldzaam, jongen Tromp, toen papa. jongen t papal vent. hoofd had. jongen. papa. hij 'n kleine jongen was. overwinning, Mortier was zijn oeste generaal, Moreau verried hein, Murait stierf voor hom, Marie Louis© werd zijn vrouw, Moskou braaht zijn eer sten tegenslag., Mottemieb overwon hem in diplomatie. Zijn eerste veldslag was Montenot- te, zijn laatst© Mont St. Jean. Hij be stormde Montmartre, nam Milaan in. Mannont Het hem in den steek. Hij gaf zich over aan den F.ngelschen Ka pitein Maitland en zijn roetg*>izallen op St. Helena heetten Montiholon en Marohand. Zijn maarschalken heet ten Masséna, Mortier, Marmont, Mac- donald, Murat en Moucey en niet min der dan 26 van zijn generaals droegen namen, die met een M. begonnen. Napoleon III trouwde met de grtv vin de Montijos, zijn meest intieme vriend heette Morny en zijn leermees ter Moreitli de Montelimar. Zijn grootst© militaire successen waren de inneming an de Malakoff en den Mameion Toren. Zijn voornaamste veldslag was Montebello en Mac Ma- hon veroverde Magenta voor hem. Hij verjoeg de Oostenrijkers uit Mariguauo en trok zegevierend Mi laan binnen. Hij werd teruggeslagen voor Mantua en werd in den Franseli- Duitschen oorlog naar den Moezel teruggedreven, terwijl Moltke hem voor óletï definitief den nederlaag toe bracht. VERKEERSONGELUKKEN TE PARIJS. Er is geen wereldstad waar het ver keer zoo slecht geregeld is als t© Pa rijs. BeveiMging van voetgangers be staat er vrijwel niet, ieder moet maar Op eigen risico bij de drukke kruis punten tusschen den wirwar van in alle richtingen snellende autos, auto bussen, fietsen en motorrijwielen trachten te komen. De Parijzen nare zeggen, dat zij lederen keer, wan neer zij do Place de l'Opéra overste ken, den dood onder de oogen zien en dit is waai lijk niet zoo overdre ven, wanneer wij de volgende statis tiek van Pa rij sche vorkcorsongeluR- ken beschouwen. In 1920 gebeurden te Parijs 60.375 ongelukken op straat, dat is gemid deld 165 per dag. Bijna 15C00 oerso- nen werden gewond en 120 bleven op de plaats dood. Daarvan komen 73 dooden en bijna 9000 gewonden op re kening van auioinobieJen, 20 dooden en 2200 gewonden waren slachtoffers var. met paarden bespannen voertui gen, 14 dooden en 1?25 gewonden /an de trom, 10 doouen en 1724 gewonden van motoromnibussen, twee dooden meer dan duizend gewonden van fietsen, terwijl de motorrijwielen één doode en 352 gewonden maakten. EEN GOED IDéE. Cumberland reisde eens van Wce- ner. naar St. Petersburg en onderweg vei maakte hij zijn reisgenooten door hun gedachten te raden. Een van hen, een Poolsche koopman, die al les voor bedrog hield, bood Cumber land vijftig roebels aan, wanneer L zijn gedachten kon raden. Cumber land, diie blijkbaar plezier in dit aan bod had, nam het aan en zei: U gaat naai- dc jaarmarkt te Nisjini-Novgorod, waar u van plan bent om voor 26Ó0O roebels waren in te koopen en u dan bankroet te ver klaren en 3 percent aan uw schuld- eischeis uit te keeren. De ander staarde Cumberland eer biedig aan. Zonder een woord te zeggen, haalde hij een beurs uit zijn zak en gaf Cumberland de beloofde vijftig roebels. Welnu, zei Cumberland, ik heb nu toch uw gedachten geraden, niet waar? -Neen, antwoordde de kerel, maar u heeft mij een schitterend denk beeld aan de hand.gedaan. FEITEN. In de Vereenigue ituten tracht men tegenwoordig door een clectrisch ap paraat vast te stellen, of getuigen bij een rechtszitting de waarheid spre ken. Frankrijk en Belgie moeten in den herfst, ais gedeelte van de ooriogs- schadcloossteiling 75000 bijenkorven met honing van Duitsohland ontvan gen. De grootste Universiteit ter wereld is de lcndensche met 20.000 stuJen- ten en 65 gebouwen, verdeeld over de geheel© stad. De Fransdie wielrenner Poulain ia er na jaren experiinenteeren tlians' in geslaagd een kleinen afstand te v'ie- gen op een rijwiel met vleugels. Hier door won hij een prijs van 10.000 frs.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 5