OM ONS HEEN I i m Na 2925 Een te weinig bekende bepaling. Dc Raad van Arbeid, of liever de Invaliditeitswet, is niet populair. Dat kond omdat de lusi van liet zt-gel- plaRken groot en de uitkeermg ook in «et gunstigste geval, klein. is. Maar belangi.ePbenden profiteeren «iet ten volle van de voordeel en, die •de wet aanbiedt. En wel uit omve- tendluiid. Nu kan ons dat niet Ver wonderen. Ofschoon aangenomen wordt dat iedere Nederlander de wet ten des Rijles kent, is het niet te ver gun, dut hij deze dikwijls zeer ondui delijk in elkaar gedraaide voorschrif ten uit zijn hoofd leert, vooral niet omdat wij in de laatste jaren tuet zooveel wetten zijn verblijd. Maar jamnier is het toch, wanneer eest liee- le reeks van menschen niet genieten van een voor hen gunstige bepaling, ire hun veel kosten en zorg zou kun nen besparen. De wet geeft namelijk de gele genheid, om nu reeds personen, die invalide dreigen te woï'den en verzekerd, vanwege den Raad van Arbeid gratis tc doen verplegen, wanneer althans de mogelijkheid' van voorkoming van invaliditeit bestaat. Het is waarlijk niet de schuld van den Jlaurlemschen Raad van Arbeid, ,dal het publiek nog lang niet voldoen de bekend is met deze bepaling. De voorzitter, de heer Michieisen, in. op allerlei wijze openbaarheid aan art. 99 gegeven: dolor circulaires aan de doctoren in liet gabied van den Raad, aan de besturen der organisa ties, ook aan het publiek zelf, door e.'n artikeltje, dat ook in dit blad ge plaatst is. Toch schijnt dit alles nog niet vol doende te zijn. Daarom kom ik er op terug, na een gesprek met den heer Michieisen. Ken verzekerde, arbeider, kantoor- bedlende,dienstbode, naaister enz. kortom iedere verzekerde, die in bet bezit is van een rentekaart, kan gra tis verpleegd worden in een zieken huis, sanatorium of dergelijke in richting. Om daarvoor in aanmer king te komen, moeten er twee om standigheden aanwezig zijn: lo. de toestond van dien ziele© moet zooda nig zijn, dat wanneer hij niet behan deld wordt, hij later invalide zou wor dtin, d.w.z. niet in staat, om zijn ge wone work te verrichten. 2o. het moet waarschijnlijk zijn, dat die in validiteit door een goede verpleging kan worden voorkomen. F.n dit geldt niet enkel lijders aan tuberculose, zooals men schijnt te denketn ook andere gevallen ko men voor deze gratis behandeling in aanmerking. „In zeer veel gevallen", zei ons de heer Michieisen, „wordt, zoowel door den behandel enden geneesheer als door don verzekerden patient zelf, de hulp vain den Raad niet of veel te laat ingeroepen*'. Ik vroeg,'of daarvoor dan termij nen bestaan. Dit is het goval niet maar wel kan al« regel geen vergoeding gegeven worden voor een geneeskundige be handeling en verpleging welke reeds heeft plaats gc-had, tenzij over een betrekkelijk kort tijdperk. Daarop heb ik aan den voorzitter verzocht, mij eenige voorbeelden mee te deolen waaraan de heer Michieisen gaarne voldaan heeft. Zij volgen hier. Toevalligerwijze door het op vragen van een rentekaart, waarvan, de geldigheidsduur is verstreken komt ons ter kermis, dat eau verze kerde reeds oen jaar ziek is en reeds 11) maanden in een Ziekenhuis ver pleegd wordt. Zijn betrekking heeft hij moeten opgeven. Dij onderzoek blijkt ons, dat liet mogelijk nog niet te laat is om ver zekerde op-kosten van bet invalidi- teitsfonds voor behandeling en ver pleging in. een sanatorium in aan merking te doen komen, ton einde daardoor alsnog het gevaar voor blijvende invaliditeit af te wenden. Onze medische adviseur bevestigt ons vermoeden, waarop wij diens rap port met <»ns gunstig advies aan het bestuur der Rijksverzekeringsbank doorzenden met liet gevolg, dat ver zekerde nu reeds drie maanden kos teloos in een sanatorium verpleegd wordt. Misschien loopt het nog betrekke lijk gunstig met hem af zeker is dit met doch had hier in elk geval door spoediger ingrijpen niet reads veel zoi'g en leed kunnen worden voor komen? 'u Tweede voorbeeld. Door een onzer ambtenaren worden twee jongelingen ontdekt, beiden ziek te bed liggende en in beklagens waardige omgeving en omstandighe den verkeerende. ij verzoeken onzen adviseerenden geneesheer zich zoo spoedig mogelijk naar de verblijfplaats te begeven en ons rapport omtrent zijn hevindingan te willen uitbrengen. Uit zijn eerste, in haast gt-stelde, korte bericht ne men wij hét volgende over: „Ze liggen saptcn in een heel klein kamertje met één raampje, dat niet geopend kan worden; in de andere kamer liggen vader, moeder en zeven kinderen. Het is dringend gewenscht de heide patiënten zoo spoeoig moge lijk naar een Ziekeninrichting te remden". Aangezien hun ziektetoestand deed betwijfelen of de kosten eener doel matige verpleging nog ten laste van het invaliditeitsfonds zonden kunnen wenden gebracht, werden zij voorloo pt g voor één maand ter observatie in een ziekenhuis opgenomen. Op grond van de vóór het einde dezer observatie uitgebrachte genees kundige rapporten is aan beide Jan- gelingeu geen verdere verpleging kunnen worden toegestaan. Doet hier de overweging, dat, ware een ietwat spoediger ingrijpen moge lijk geweest, twee menschen gered zouden zijn geworden, niet pijn aan leder mcnschenliart? 'n Derde «geval. Voor een lijder aan een andere riekte, die zich onder geneeskundige Ju-hnndeliBg hóóft gesteld, blijkt een operatie noodzakelijk. Deze wordt verricht met gunstig re sultaat, doch patient moet steeds on der deskundige contrölo blijven. Omstreeks een jaar na de operatie klopt de verzekerde bij den Raad van Arbeid aan met verzoek om restitutie van de liooge door hem betaalde kos ten, alsmede om de kosten der voort te zetten behandeling in reke ning te mogen brengen. Het laatste wordt hem toegestaan, hot eerste niet. Tot zoover da voorbeelden, die in derdaad vnn beteeken is zijn. Er valt nog een en ander bij op te merken. Er wordt vaak restitutie ge vraagd voor gedane betalingen we gens verpleging en gedane operaties, maar daarvan kan natuurlijk geen sprake zijn, omdat niet meer is na te gaan, of de patiënten in gevaar heb ben verkeerd, blijvend invalide te worden. Recht kan de patiënt op genees kundige behandeling niet laten gel- don. „Gunstig zal over een verzoek beslist worden, als bet invaliditeits- fonds minder belast wordt door beta ling der kosten daarvoor, dan door een later uit te keeren langdurig® rente wegens invaliditeit". Zoo meldt mij letterlijk de heer Michieisen. Er zijn dus beperkende bepalingen aan de verpleging ver bonden. Maai- hij voegt er bij: „Zeer to betreuren is het evenwel, „als patiënten, die voor een volledige „ziekenhuis- of sanatoriumverple- „ging in do termen vallen, van zulk „een prachtige aanbieding geon ge- „bi-uik maken"., Hiermee moet zeker iedereen in stemmen. En daarom wordt op deze zaak de aandacht nog eens geves tigd. j. c. p. Pers-Overzicht NAAR REN STAATSBANKROET? De N. Haagsche Crt. (a.r.) wijst op «Ie vermindering van in- en uitvoer over Juni 1921 ter waarde van end. 183 en 121 mil- lioon, ovor Juni 1920 van 345 ea 179 mil- lioen gulden) en op den voortgaanden in vloed van de dalende conjunctuur op do op brengst van sommige accijnzen, zout en ge slacht b.v., van invoer- en registratierecht en van het statistickrecht, waarna bot blad be slui De rijksfinanciën zullen dan ook meer en meer een beeld gaan vertoonen van groole somberheid. Stijgende uitgaven cn niet in evenredigheid klimmende inkomsten. Dat wil du3 zeggen aanzienlijke tekorten. Van die te korten kan zelfs de Staat der Nederlanden niet leven. En nu kan men wel zeggen, dat dan geleend moet worden. Maar al leenen- de, het eono gat dichtende met het andere, gaan we te zekerder naar den kelder. We zitlen niet onze rijksfinanciën voor veel grooter moeilijkheden dan de gemeente besturen niet do hunno. En de econoom, die die den uitweg wijst op oen wij'zo, die hou vast geeft, bood zich nog niet aau. Het heeft geen zin ons dezen penibelen toestand tc onveinzen. Zelfbedrog, uooh misleiding van anderen zouden daarin eenige verbetering brengen. Veeleer zullen we ons er diep van hebben te doordringen, dat ongeltendo moeilijkheden nog te wachten zijn. Juist wie het goed met zijn volk meent, zal hot tijdig de oogeri trachten te openen, opdat bot opwake, zich zijn toestand bewust worde, afzie van 't afdwingon van materieel onvorvufbarc wensoben en allo krachten in- spanne om door zelfverloochening en stoeren arbeid dio moeilijkheden het hoofd te bieden en met Gods hulp te overwinnen. Het zal niet dan langs moeilijke wegen omhoog gaan. DE ZIEKTEWET. Volgens een geneeskundige die een arti kel in do „Nieuwe Rottord. Crt." schrijft, zal deze wet, wanneer zij in vollen omvang wordt uitgevoerd, per jaar ongeveer kosten: in mïllioenen 1. Aan eenvoudige geneeskundige hulp 40 2. Phannaeeuliscke huip 10 3. Specialistische hulp 10 4. Ziekenhuis verpleging 30 5. Ziekenhuis bijbouw 10 0. Tandheelkundige hulp 10 7. Prophylnxc propaganda 10 8. Ambtenarij en administratie 10 Tezamen. Zegge honderd en dertig millloen. De verzekerden brengen zeker niet meer op dan ijft over voor den Staat (den be- 130 Letteren en Kunst AU? HONS DIEPEN BROCKFONDS. De secretaris van bet Alphons Dtepen- brock-coinité meldt, dat een bij'drage voor bet Diepenbrock-fonds is ingekomen van Prins Hendrik. MOZARTFEE8T TE SALZBURG. - Hot Mozarteum to Salzburg lieeft een Mozart, feest georganiseerd. Het zal van 2 tot 14 Augustus duren; bet programma vermildt de vierde symphonie en drie kamermu ziekconcerten, een Serenn.de-uitvcoring en het Requiem. Verder openlucbtopvosrin- gen, o.m. van Bastien et Bastienne. OPERANIEUWS. Puccini werkt weer aan een nieuwe opera: „Turandot". De tekstdichters Simoni Gulseppe Adami hebben oen bewerking a.irdigd, die. aldus meldt hot Hbld., sterk afwijkt van de wijze, waarop de stof is be handeld door Gezzl, Schiller, Bitseni e.a. Puccini maakt gebruik van Chinocsche mo tieven, welke hem verschaft worden door gramofoon-opncimngen. Familieberichten. UIT ANDERE DAGBLADEN. Bevallen22 Juli: mevr. van Am&- vongera-Dtiveenz., Amsterdam. 23 Juli mevr. v. Creveld-Cohien, d., Am sterdam. Overleden: 23 Juli: J. B. Trompet ier Jr., 53 j., Amsterdam. Kerk en Schoei NED. HERV. KERK Beroepen te A lm kerk ds. G. A, den Hertog to Ketltel; te Wagoningen ds. L D. Poos to Amsterdam; te Monol- Haarlem's Dagblad 1 is de courant, waarin gij met het meeste succes adverteert fel lil III S3 E Vraagt condities fail de administratie komdam (toee.) ds. J. G. Goedhart te Windeshebn; te Zotten en Andelst (toz.) ds. J. J. Timmer te Montfoort. Bedankt voor het beroep te Kampen door ds. L. van Mastrigt to Harderwijk. GERBF. KERKEN. Aangenomen bet borocp te Hoofddorp door ds. J. D. Wielonga te Anna Jaco- bapolder. to Sleeuwijk ds. J. H. Beumee te Landsmeer; te Boilen ds, Yelders Kj Rottevalle. Bedankt voor het beroep te Anjnm ds. E. C. v. d. Laan te Lollum; te Roo senburg ds. A. J. Fanoy te Oosterzee; te Maastricht ds. II. Veldkamp te On- derdendam; te Oosterend (Texel) ds. O. Boersma, te Kodum. te Pacsens door ds. S. van Leeuwen te Houwerzijl. CHR. GEREF. KERK. Beroepen te Maassluis de heer W. Bij- loveid, c&nd. te Leeuwarden. REMONSTRANT8CHE BROEDER SCHAP. Aangenomen liet beroep te Boskoop en Waddinggveon (gecombineerd) ds. L. B. Uoutpast te Nieuwkoop. Uit de Arbeiderswereld Eenheid In de vakbeweging. Hot bestuur van het N. A. S. heeft op de vraag van het N. V. V., of eenheid vuil de vakeentralen in do niot-confossioneele vak beweging mogelijk is, hot volgende geant woord „Bij het raadplegen van de feilen cn do gehuldigde bcginselon kunnen wij niet in zien, dal er ten aanzien van de hoofdvraag- stukken, waarvoor de vakbeweging geplaatst ordt, dusdanige wijziging is ingetreden, dat thans eenheid mogelijk zou zijn Zon een eenheid werkelijk beteekenis heb ben. dan zou die, voor wat ons betreft, en worden tot stand gebracht op den grondslag van den klassenstrijd, met als uit gesproken doel dc vernietiging van de kapi talistische grondslagen dor maatschappij en do vestiging van hot socialisme, waarbij de regeling van do productie cn do distributie als do taak van do vakvoreeniging moet wor den beschouwt!, terwijl ze zelfstandig en vol komen onafhankelijk van elke politieke par tij haar actio en tnktiok bepaalt on vaststelt. Over eenheid te beraadslagen, zonder dat een boofdbasls is, welke door allen als de grondslag wordt, aanvaard en, voor wat de tactische consequentie* betreft, ook zal wor den toegepast, achten wij -onvruchtbaar en niets leidend." -ie antwoord zal oog onderworpen worden de vergadering van de federatiebesturen op Vrijdag 29 Juli u.s. Gemengd Nieuws ONTPLOFFING TE POLA. Uit Rome wordt gemeldTen gevolge van een ont ploffing in een Imngar te Pola (kust van Istrië) zijn 50 personen, voor hot meerendcel licht gewond. AARDSCHOKKEN IN ITALIë. De Lon- denscbo correspondent van „De Tel." meldt: Do „Times" verneemt nit Rome: Zondagmor gen is te Livorno een groote paniek ont staan door twee aardschokken, die echter geen schade aanrichtten. EEN ZELDZAME GENEZING. Een zekere Thomas Clanwaring te Silverton, die bij eeu ontploffing, ongeveer vier jaar gele den, zijn spraakvermogen had verloren, heeft dezer dagen, toen hij to Lotchworüh aan het baden was, en in gevaar van verdrinken ver keerde, plotseling zijn stem teruggekregen; en luidkeels om hulp goroepen. HEFTIGE INCIDENTEN OP HET C. O. T,-CONGRES. Men meldt uit Rijssel: Maandag werd het congro3 van do C, O. T. geopend. In den namiddag omstreeks had een heftig incident plaats tenge volge van de bespreking der mandaten. Er word een resolutio voorgesteld, doch de besprekingen werden onderbroken. Dit gaf aanleiding tot een gevecht, waarbij van delstokkdn en stoelen gebruik werd gemaakt. Versoliillcndo revolverschoten werden gelost zonder iemand to treffen. Verschillende congressisten werden ge kwetst, waaronder 3 of 4 journaliston.' Het incident duurde bijna drie kwartier. Te vier uur werd do zitting opgeheven, TYPOCRAFENSTAKING. Volgens een bericht van den correspon dent _van het Hbld. te Dusseldorf. zou to Keulen een algemeene typogrufensta- kïng zijn uitgebroken wegens loonei- schen. Er verschijnen geen burgerlijke bladen. STORM IN AUSTRALIë. Volgens oen bericht uit Melbourne aan de „Times" word de Australische staat Nieuw-Zuid-Walos geteisterd door he vig© regenstormem, die ten Noordon van Sidiney voel schade aanrichtten. Benige personen kwamen om dicor liet overstroomeu van een rivier. VERLEGEN MET DE VISCH. To Aberdeen kwaaien dezer ilagetn 50 trawlers aan die 400 ton visck aan boord hadden. Driehonderd kisten uitstekende viscli bleven onverkocht en waren ook na de vellin# onver koopbaar. Men was ten werkelijk ver legen met de vlsch en het publiek mocht zooveel mee naar huis nemen, als liet verkoos. Zelfs toen bleef er nog een aanzienlijke hoeveelheid, over en men was genoodzaakt deze over boord te gooien. BELASTIXQ OP DRAADLOOZE TELEGRAFIE. In Frankrijk zullen alle particuliere draadlooze ontvang stations, zelfs de allereenvoudigste gemaakt door schooljongens, belast worden met een bédrag van 10 francs oer jaar. Kubrick voor Vragen VRAAG: Welke bladen zijn er in c loop van don Manufacturen handel Kleedingindustrie? Waar zijn zo to komen f VRAAG: Bo3taa: er gelegenheid, om als landbouwer kosteloos naar Amerika te wor den gezonden voor een outginningsmiat- schappijt ANTWOORD: Dit kunt u het beste informeeren aan do gemeontelijko ar beidsbeurs, Nieuwe Graoht 3. VRAAG: Op grond waarvan zou do Ned. Wetgover een lid dor Ned. llerv. Kerk tot betaling van eenige bijdrugo aan genoemde kerk kunnen dwingen! ANTWOORD: Op grond van uw lidmaatschap is u verplicht tot betaling. Bij met voldoening wordt gij in rechte aangesproken tot betaling. VRAAG: Wanneer een kamerbewoner schuld heeft van kost en inwoning, heb ik dan het recht, beslag to leggon op zijn goed! ANTWOORD: U kan beslag laten leg gen op zijn goed door oeu dcuiwavrdor, om zoodoendo uw vergoeding te ontvangen, dooh niot anders dan wanneer go oen von nis hebt voor het nan u verschuldigde. VRAAG: lk was 10 dagen ziek, toon mijn patroon mij 14 dagon' loon bracht met do bodschap dat ik niet terug behoefde te. komen. Ileb ik recht op 14 dagen oh ulo- vergoed lng? Zoo is, tot wien moet Jk mij wenden? ANTWOORD: heeft recht op het loon lot uw dienstbetrekking is geëin digd en dit einde moot wil het op rechts geldige wijze intreden op oen zoodsnigen dag vallen dat er tussohen do opzegging en dien dag nog 2 betalingstermijnen lig gen. VRAAG betreffende do oneerlijke handel wijzo van oen huiseigenaar dto op geen fai rs manier zijn huurders op straat kreeg. ANTWOORD: Wegcna bedriogelijko mid delen kunt gij u tot don strafrechter wen den en een veroordeeling uitlokken. Daar mee krijgt go oen gemakkelijk te bewijzen vordering tot schadevergoeding. VRAAG van en juffrouw die een bc.?t ganger hield van wien zo nog geld wil, ontvangen. ANTWOORD: Daar hij pao na 6 Juni heeft opgezegd, kou hij niet eerder vertrekken dan 6 Augustus en heeft u recht en maand kamerhuur, kostgeld 'dit laatste verminderd inet zoodanig nod rag vaarop u "het aanschaffon van do grond stoffen voor den kost meent te mogon stol len). VRAAG: Mijn zuster wil trouwen. Zij Is 5 j8ar on meent dat do handtoeksning an haar schoonvader voldoende is. Won- neer haar vador wil teckenen, kan zij dan zonder do toestemming vau haar schoon moeder trouwen? ANTWOORD: Tot het aangaan van eon huwelijk heeft ieder der toekomstige oohlgenooton, zoolang bij of zij nog geen 70 jaar is, de toestemming van zijn of hare ouders noodig. VRAAGIs een commensaal tijdens zijn vacantia, waarin liij uitgaat, verplicht kostgeld to betalen? ANTWOORD: Indien hij daiTomtrent niets is overeengekomen, wel. VRAAG: Mijn patroon plakt geen zegels voor de pensioenwet voor mij. Ben ik nu verplicht zelfs te betalen? Ik wil mij niet. laten verzekeren en kreeg toch een navor dering per postwissel. Ik heb been vaste betrekking. ANTWOORD: Uw patroon is verplicht zegels te plakken, daarvoor be hoeft gij niot te zorgen. VRAAG van iemand, die vernemen wil of een huisoigenaar, die f 5000 aan 1 uur ontvangt, een acte van onvermogen kan aanvragen: ANTWOORD: Indien hem dit al is verstrekt zoo kan hij kosteloos prooe- deoren, tenzij zijn tegenpartij bij. het ver hoor over do vraag van kostcloozo proce dure dit onvormogeri op goeden grond to. twist door aan te toonen, dat do aanvrager niet onvermogend is. en f 5000 inkomen heeft van hem in eigendom toebehooreude huizen, tenminste als die huizen niet over en over verhypothekeerd zijn. VRAAGIk ben hij verstek veroordeeld bij het kontongereoht. Ik bon in verzet ge gaan. Waar wordt nu mijn zaak behandeld Voor het kantongerecht of voor de Recht bank? ANTWOORD: Uw zaak wordt, wan neer gij in verzet zijt gekomen, voor den kantonrechter behandeld. VRAAG: Mijn dienstbode, per maand ge huurd. doch wekelijks uitbetaald, vertrekt plotseling. Kan ik haar waschgold aks scha devergoeding inhouden ANTWOORD Vermoedelijk ral dat wel meer bedragen dan de ééne week schadevergoeding, die u toekomt, Dio zcudt u er af kunnen hou den. VRAAQ: Heeft een inwonende juffrouw die per 3 maanden haar salaris ontvangt, recht op 19 Juli haar betrekking tegen Sep. tember op to zeggon? Plaatselijk gebruik is tooli Februari, Mei, Augustus en No vember? ANTWOORD: Men houdt raoh niet meer zoo streng aau die bepaalde maanden, maar een opzegging als boven genoemd la ongeldig, er moet minstens èen termijn van zo3 weken worden aange nomen. VRAAG; Mijn dienstmeisje dot -- buur de met recht van 6 weken opzeggen, kwa-u 3 Moi bij mtj ia dienst, dooh zégde 15 Juni haat betrekking tegoü 1 Augustus weer op, Mag zij don Godsponning behou den, ANTWOORD: Neen. Spart en Wedstrijden CRICKET. V. O. C.—V. V. V. Dezo wedstrijd word met 7 rittta op de eerste innings door V. V. V. gewonnen. VOETBAL. In de „N. R. Ct." lezen we do volgende voetbalbericlitcn AMSTERDAM—GRONINGEN. In het volgoud seizoen zal een stedenwed- stryd gehouden worden tusschon Amsterdam on Groningen. BE QUICK NAAR T8JECHO-SLOWAKIJE. Het Groningscho Bo Quick gaat in den horfst van dit jaaar naar Tsjeelio-Slowakijc, om daar o.a. een wedstrijd tegon Sparta te spelen. OOSTENRIJK-ZWEDEN (3-1). Onder leiding van don Nederlandschen scheidsrechter Boas is Zondag in het stadion to Stockholm do wedstrijd tusschon Oosten rijk en Zweden gespeeld. De strijd eindigde in een 31-over win ring voor de Oostenrij kers. Ongeveer 20.000 toeschouwers woon den den wedstrijd bij N. A. C. IN PRAAG. De nederlaag van ouzo kampioenen in Praag tegen Sparta, hooft In Praag eeu bij zonder ongunstigen indruk gemaakt. Do Pra- gor Prcsso zegt o.m. dat dit geen spel was van een eerste klus elftal, laat staaft van oen landskampioen. Het blad geeft in over weging om, gelol op bot goede spel der Am- slcrdamschc elftallen tegen Rapid bij don den Nederlandschen Voetbal Bond to infor meeren of werkelijk het elftal, dat in Praag heeft gespeeld, hot kampioenschap van Ne derland heeft gewonnen. Men is n.l. van mce- ning, dat slechts het een of ander samenge steld elftal onder den naam van N. A. C. een uitstapje naar Praag heeft gemaakt. In- tusschen is men het er over eens, dat Sparta in dezen wedstrijd schitterend heeft gespoeld. Van de 10 doelpunten worden er 8 gemaakt door Janda, 3 dooar Mazak, 2 door Sshoubek, 1 door Jilat en 1 door Sedlareo. Do wedstrijd werd goloid door den van don wedstrijd NederlandZweden to Ant werpen welbekenden scheidsrechter Fanta. Het blad klaagt verdor nog over gemis aan sportiviteit dor Uollandsoho kampioenen, daar men oun strafschop gegeven wegens hands van een der Sparta-spolers, opzettelijk naast trapte, terwijl men verschillende vrije schoppen, welke tegen Sparta worden gege ven, niet wensohlo to benutten, maar een voudig den bal voor de voeten van oen Spar- ta-speler plaatste. Het opzettelijk naast trap- pen van een strafschop vindt men iüer e lande gewoonlijk juis wel sportief. Toch wijst een en ander cr op. dat er bij dezen wedstrijd iots niet in den haak is geweest, hetgeen door het gelijk spel van N. A. C. legen do Slavia- Sparta-combinatie bovcstigd schijnt te wor den. BOKSEN. Carpentler to Parijs. Zaterdagmiddag is Carponticr te Parijs aangekomen. Vrienden en kennissen, belang stellenden, nieuwsgierigen, in grootcn getale bij het station St. Lazare bijeen, hebben hem zeer hartelijk ontvangen. (N. R. Ot.). DAMMEN. Do match J. J. do Boer—J. W. van Dartelen. Do Boer wint! Zaterdagmiddag j.l. ving in Hotel „Van Ouds Het Raadhuis" to Ovorvocn do ma lob van drio partijen aan tusscben do heeren J. J. de Boer, kampioen van Zuid-Holland en J. W. van Darlelen, kampioen van Haarlem en omstreken- Tn de eerste partij speelde De Boor met it en Van Dartelen met zwart. Geopend werd met een variant der Fran- sche opening Wit34-30, 30-25, 40-34, 44-40, 34-30, 30—31, 25 34. Zwart18—23, 12—18, 7—12. 1-7, 17—21, 19:30. In het middenspel bracht zwart zijn lin kervleugel niet goed in het spel, Waardoor Do Boer oen klein voordeel behaalde. Zwart wist later door een dubbolo aohlcr- w-aartsehe uitruil zich eetrigsziim te horstel len, doch De Boer kreeg hierdoor voordeel, daar zijn stokken moor voorni(gedrongen stonden. In de volgende stelling Zwart 7 schijven, op6. 8, 9, 11, 13. 10, 24. Wit 7 schijven, op: 90, 27, 28, 39, S3, 36 c 43. speelde Van Dartelen den zwakken positie- zet 11—17, waarop Do Boer op de volgende wijze de winst forceerde Wit28—23, 83-28. 43-38, 23-19. 19 8, 98—23, 27:18, 18—12. 23—19, 35—30. Zwart9—14, 14—20, 8—12, 20-25, 12 3. 17—22, 25—30, 30-34. 24 13, 3125. Wit: 12—7 en won na eonigo zotton de partij. Deze partij duurde bijna 0 uren. Zondagmorgen tc 10 uur ving dc tweede partij aan. Thans spccldo Van Dartelen met wit en De Boer met zwart. Do opening verliep nis volgt WitZwart 1. 34-30 17—21 2. 40-34 21—28 3. 45—40 11—17 4. 50—4ó 7—11 5. 30—25 1— 7 6. 34—30 17—21 7. 30—24 10 30 8. 25 34 21—27 9. 3122 18 27 10. 32 21 20 17 Na een opbouwen der stellingen kreeg Van Dartelen bij den 28ston zet een klein voordeel door het bezetten van veld 24. De Boer wl9t dozen lastigen voorpost la ter af te ruilen, doch Van Dartelen nam hier na De Boer in de hekstolling. De Boer wist echter door zeer sterk spel de kracht van deze heketelling verforen te doen gaan. Evenals In de eerste partij kwam ook nu De Boer in het middenspel zeer sterk op zetten. In de volgende stelling: Zwart t 8 schijven, op t 8, 12, 17, 18, 19, B3, en 25. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 60 Ots. por regel. ingericht voor het stoomen van Tapijten, Dekens, Vachten Grooio Houtstraat 77 Telefoon 426 - 1046 R. H.W. Soda. Fralt-Soda eu Gloger-ala FactoryB. H. W. LEIDEN, Tel. 12J Wit8 schijven, op 26, 27, 33, 35, 37, 38, 43 ea 49. vloog De Boor in een geosligcn elagzct Wit38—32, 26—21, 37—31, 43 14. Zwart: 23—29, 29 38, 17 26, 26 28, waarna Van Dartelen met eeu kraohtig eind spel De Boer geon ltans meer op remise gaf. Wit: 1410, 49—43, 10—5, 27—22, -28. 28 50. 50-h15 en wint. Zwart: 24—29, EO—33, 18—23, 23—29, 8-13, 12—18, 18:27, Begrijpelijkerwijze bestond voor de derde party een eroote belangstelling, aangezien beide spelers in puntental gelijk stonden. Te 5 unr Zondagmiddag ving dezo laatste party aan. Thans speelde De Boer met wit en Van Dartelen met zwart. De Boor speelde een in 't Zuiden veel ge spreide opening, waardoor een zeer ingo- wikkelden stand ontstond, welke van beid» spelers het uiterste vergde. Dezo opening werd als volgt gespeeld WitZwart 1. 34—29 17-22 2- 40—34 11—17 3. 44-40 6—11 4. 50—44 1—0 5. 34—30 20—25 6. 40—34 14-20 7. 30—24 19 30 8. 35 24 10-14 9. 44—40 -1-10 10. 32—28 10—21 vuarna wit zioh door den uitruil 24—19 cn 38 16 een randschijf bezorgde. Bij den llden zet nam zwart de hokstcl- ling, welke hy bij den 22stca zot echter wo- der opbrak. Later werd wit weder in do hekstolling genomen, doch De Boer wist hieruit weder los te komen. In het middenspel kreeg wit een klein voordeel, hetwelk hij tot in het eindspel 1st te behouden. Later offerde De Brer ren schijf, welke Van Dartelen echter weder lorng moest go- 3n met eenigszins nadoeligcr stand. Toen in ren stand van rier om vier ieder- eon dacht dat dc partij remise zou worden, waardoor dus do match in oen gclyk spel ge ëindigd zou zyn, bracht Do Boor allo aan wezigen in extase door do schitterende wijze waarop hij de partij nog in zijn voordeel 1st te beslissen. Zwart 4 sebyven, op 15, 91, 32 en 30. Wit, 2 schijven, op 33 en 47 en dam op 3. Wit: 3-14. 33 24, 11-25. 91:10, 17 36, .25-48, 48-30 en wint. Zwart: 24—29. 32—37, 16—20, 36—11, 3S—12, 4247. Een waardig slot van dezen spannen,Ion wedstrijd. De overwinning is voor den Zuid-IIoI- landschen kamptoen welverdiend. Hoewtol beide spelers in kracht niet veel verschillen, gaf hier de meerdere routine van Dc Boor den doorslag. Na afloop heeft de heer Van Dartelen zijn tegenstander uitgenoodigd lot het spelen van n rovaneho-matoh in Rotterdam op ren der te bepalen datum, welke ijitnoodi- ging door den heer Dc Boer werd aangeno- (Alle partijen zullen in do damrubriekoa in ons blad uitvoerig behandeld worden. Red.). N.V. „DE TIJDGEEST". Trekking van500 nummerstenoverslanr van Notaris fl. G. MUL1E. Dinsdag 26 Juli 1921. Pfjjs van f 3000 15912 19504 400 5:84 6844 18743 200 6589 100 302 1384 9,60 15S09 18330 20775 Prijzen van f 90.— (eigen geld.) 42 2107 4656 7471 9595 11724 13552 15789 18722 63 42 4700 7503 9683 37 55 15821 99 104 51 7 76 9700 63 61 74 18820 37 2217 4831 83 47 11807 65 15933 18935 53 2313 47 7615 ö«33 3S 13730 255 '34 4952 7783 61 40 61 7832 82 55 5249 95 301' 57 56 7956 65 62 5323 57 99ÖO 81 .73 31 92 04 - 45 66 54 70 83 5416025 05 81 11905 65 16131 71 Ü1 27 68 4519044 94 6319105 13314 16297 37 464 2434 93 97 t6 94 27 16134 19351 97 2551 5455 801510002 12021 35 88 81 533 64 5520 65 66 4312S53 16900 98 53 2667 46 8117 89 55 fcO 1419435 85 73 95 8227 10165 1213714033 57 1 f570 604 80 5601" 37 13 61 87 62 19c03 12 2714 20 53 39 9414108 601673J 61 16 35 63 6512210 51 1703219825 724 2814 EO 8S03 89 42 67 17101 77 69 2963 67 1410253 72 79 8 19929 818 3067 5754 32103J9 8214231 55 74 21 3127 69 i 50 10470 12314 14341 17221 90 43 33 5808 64 71. 71 55 71 20049 922 54 60 8430 79 12400 93 83 58 86 74 5921 61 98 4014477 17317 20115 1012 3203 tO 8910512 125561450917403 66 11C0 7 93 90 47 75 7 7 22 69 52 48 6022 8559 1062! 12GS8 14733 17527 2025s 73 3318 6154 65 20 93 34 232^.305 92 88 6357 8551 5512705 14813 33 7 97 3445 78 60 95 14 14 91 20405 1223 3502 6480 8711 10783 23 20 17850 31 60 6 83 30 94 46 34 o9 41 73 3625 6621 531080ÓI2S23 97 17936 8< 1311 57 22 £863 43 59 15162 '.'3 20509 33 63 93 82 54 66 15221 1801 3 48 3704"6705 8S04-1C923 63 - - 39 - -32 20649 53 2803 26 16 33 12921 75 82 75 22 53 43 93 130271532918103 V.' 1460 27 53 65110C0 70 39 tl 7t- 1575 99 (5846 S013 13123 40 35 77 3960 54 15 11100 33 43 65 2078' 1611 4053 CO 38 12 to 9u 18226 20311 1750 76 80 9122 16 1326715459 77 2: 1818 91 6917 43 81 7515519 18:54 4.-: 56 4137 7105 9207 11252 82 2918413 to ISO 4 4220 22 23 62 89 47 25 14 27 72 731L.5S 13336 79 42 47 4209 7221 9313 IS £815607 65. 43 33 37 4411536 l3-!5 t 3718503, 51 62 7305 94H 92 13514 39 lij 2055 4451 l2 5011704 40 6418655' 70 4531 40 9578 9 13525 81 77-' 89 52 75 85 Yl 42 89 til

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 6