Huueii Iasolao Stadsnieuws Buiteniandsch üvsrzicht voor hot voorstel van Brian3, om Duilsehland alleen Gleiwitz on. Zabrzo to geveu. Volgons de Teuips hebben de deskundigen ju compromis tusschcn Engeland en Frank rijk voorgesteld. In bot niouwo gebied, waarvan, volgens dit voorstel, do Opperste Raad de verdeeling zou moeten overwegen, bevinden zich 520.000 kiezers, w 280.000 Duitscbcrs en 210.000 Polen. voornaamste Dnitseho bevolking JievSndt zich in het Vesten en Oosten, terwijl de Polen sterker zijn in het centrum, het hoor- ;n eu het Zuiden. Tenslotte komt nog 't volgende telegram Lloyd George heeft een nieuwe demarca tielijn voor de Poolsclie grens voorgesteld, welke Briand aan do Franscbe deskundi gen heeft voorgelegd. DE DUITS CUE SCHADELOOSSTELLING. De „Frankfurter Zeilung" verneemt uit RouteTen einde Duilsehland in staat té stellen, grooter bedragen op rekening der schadeloosstelling te betalen, stelt Italië op do Parijscho conferentie voor, het liezettings- lcgcr zoodanig te beperken, dat de uitgaven daarvoor, alsmede voor do Commissie van Horatol de 210 millioen goudmarken per jaar niet te boven gaan. Bovendien verlangt Italië behalve do 10 waarop het vol gens de getroffen regeling recht heeft, nog een afzonderlijk milliard goudmark In bons van do derde categorie, als schadcloosstei- lui" voor liet achterwege blijven der Oos- fenrijksciie betalingen. DE DARDANELLES De leden van den Oppersten Raad hebben mot Lloyd George ingestemd, toen deze be treffende de kwestie dor Dardanelles op de wonschelijkheid wees, om de "roote uitga- welke de bescherming van do zee- engten van de geallieerden eisehen, te be perken. Een beraadslaging mot do militaire deskundigen werd echter noodig geoordeeld, voor lat een officieel plan aan do conferentie kou worden voorgelegd, dat de bescher ming der DardaneJIen tegen geringe kosten kan verzekeren. UIT EN OVER OPPER-SILEZIë. Via Brlijn wordt gemeld: De opperbevelhebber van het Poolsche front tegen Opper Sileziö generaal Hallcsr, zeidc bij een inspectie van regimenten op standelingen, dat do troepen tot den laat. sten beslissenden strijd bereid moesten zijn; ditmaal echter zou het geheele Pool sche front achter do opstandelingen staan den eenmaal veroverden grond zou niet weer worden teruggegeven. Met liet oog op de weder opduikende be richten, dat een nieuwe uitbarsting van den opstand overwogen werd door de Poolsche ongeregeldo bendon in eenige gebieden, spreekt men to London zijn vol doening uit dat oen proclamatie zal worden uitgevaardigd door hot lioofd der nationale Poolsche organisatie in Oppcr-Silezië, waar in do bevolking wordt aangospoord, zioh te onthouden van provocoorendo handelin gen. De Duilsche gevolmachtigde in Oppor-Si- leziê sprak tegenover generaal Ho unieker, don plaatsvervanger van den Britsehen commissaris, het leedwezen der Duitsclie regeering uit over den aanval op een Brit- sehe afdeeling op Zondagmorgen te Bolza- nowitz. Hij gaf de verzekering dat maatre gelen zouden worden genomen om do in- beslag genomen wapens terug te geven aan do Britscho troepen. Uit Kosel wordt geseind In verschillende plaatsen do districten Kosel en Gross-Strehlitz worden tal van Duilsehers door Fran6ebo patrouilles in hechtenis genomen. In den afgeloopen nacht geschiedde dit voornamelijk te Klcin- Atlthammcr en Slawencitz. De gearres teerden werden naar Gleiwitz overge- DE MEENING VAN MINISTER WIRTH. De Berlijnscho correspondent van het „Journal" heeft oen onderhoud gehad met rijkskanselier Wlrlh, die verklaarde, dat men, in geval een-er teleurstellende beslis sing' hi zake do Oppor-Silez.ische kwestie, een noodlottige terugslag daarvan op Duitscbland moet vorwachlcn. Vnnris protesteerdo hij krachtig tegen de beschuldiging, als zou hij hebben ge- traoht, in zako de kwestie van het zen den van versterkingen naar Opper-SllezlC. een wig te drijven tusschen Frankrijk en Engeland, want Dultsohland'e belang was gelegen in een politiek van vrede. Vervolgens herhaalde hij nog eens, dat de rijksregering was besloten, de asmge gane verplichtingen na te komen, waarna hij ten slotte een gedetailleerd overzicht gat van het financieelo programma en de nieuwe belastingen, waarvan 8 milliard wordt verwacht. De nood la Hollend RUSLAND EN T OVERIGE EUROPA. Een bericht uit Warschau meldt, dat volgens berichten uit militaire bron der Bolsjewlki met koortsaclïti- gan ijver aan het mobiliseoren zijn op de Galictsche grens on in teel Zuid-Rusland. i Vlucttellngen uit de 'dicht bij 'de grens gelegen plaatsen berichten, dat d'c Bolsjewlki van plan zijn door eten •nood gedreven eon linval to doan in Oost-iGalicdè, om zitfli d'aalr meester te maken van den oogst. Ze zouden niet van plan zijn ver in hot land door te dringen en enkel maar het grensgebied af te stroopen, om spoe dig voer over do grens te kunnen vluchten én dan de opstandelingen, die zich tegein het Sovjet-regiem ver zetten, te kunnen beschuldigen van dezen rooftocht en do verantwoorde lijkheid te schuiven op de roovers, waarover de Sovjet-regeering niets te zeggen heeft en die zioli aan geen wetten of wat ook storen. Het Kapemhaagsche blad „Politi- ken" komt nog eons de geruchten be vestigen, volgons welke Lenin voor- aemens zou zijn ton einde de buiten- lamdsche mogendheden tot krachti ger hulp aan Ruetond te bewegen, voor te stellen d'at do Bolsjewiki de trade Russische staatsschuld zouden erkennen, waarvan zij tot dusver niets wilden weten. Hij zou aan die erkenning' twen voorwaardlm willen verbinden. Ten eerste dat de betaling van de imloem do terug'b'etal'ing van kapi taal niet vóór 1925 zou beginnen m ten tweede, dat een con ferontie, waar in zouden zitting hebbon de verte genwoordigers vain die staten die een vordering op Rusland bobben en ver tegenwoordigers void Sovjet-Rusland zelf, het juist,e bedrag van de Russi sche Staatsschuld zou vaststellen. Voorts zou deze commissie tegelijker tijd de voorwaarden kunnen vaststel len a'oor een onverwijlde hervatting an de diplomatieke en economische betrekkingen tusschen de Europeo sche staten en Rusland. Voorts wordt jedeeld dat Krass in opdracht zou heblreai gekregen de Fransche po litieke kringen omtrent dit aanbod te polsen. Gewag makend© van de hulp die allerwegen voor hét noodlijdende Rus land wordt gavraagd, wijdt het „Jour- na! des Débats" op een uitlating van het Fransche social Isitische blad ,,L' Humanité" dat sprak van een „ramp veroorzaakt door de natuur". De natuur heeft een broeden rug, zegt hel „Journal des Debate'en Is blijkbaar cirg tegen de denkbeelden Lenin gekant. Ze wil maar g graan laten groeten als die boeren ■weigeren, liat uit te zaaien omdat ze geen lust hebben hun oogst van re- geiea-ingswogo tn beslag te zien ne men, en bovendien wil die natuur geen hout meer leveren, wanneer men de bcsschen uitroeit. Zelfs is ze staat liet in dein aanstaanden win ter koud te laten worden, wamnoar de lyussen wegens hun averechtscSie eeonomicshe politiek niet over stean- koolvoorraden beschikten. DE HULP VAN EUROPA AAN RUSLAND. Op initiatief van Frankrijk en Japan heeft <le Oppersto Raad nu besloten tot het vormen van een internationale commissie, die de mogelijkheid van hulpverleening zal onderzoeken. Want die mogelijkheid is nog zeer betrekkelijk. Daar is alleereeizt de kans op tegenwerking van de onverbe terlijke communisten, de bezwaarlijkheid van transport naar het binnenland, de in gewikkeldheid der distributie, daar men moet zorgen dat de voorraden niet uitslui tend ton goedo komen aan den aanhang de oommunisti8oho lolders, maar juist hun slachtoffers. Gelukkig heeft de Roemeensoho regeering op dit oogenblik besloten den handel in graan geheel vrij te laten en zullen aanzienlijke hoeveolheden uitgevoerd kunnen worden. Dit Roemeen- séhe graan zou dus voor een deel In Oost. waartscke richting verscheept kunnen wor- en het Wolgogebied- kunnen beroi- i. Volgens sommigo deskundigen zijn ook in Rusland zelf nog belangrijke voorraden en komt do hulpverleening min- op aanvoer uit den vreemde dan wel op een gelijkmatige verdeeling van de eigen productie. De taaie van de redders zal niet gemakkelijk zijn, daar de epide mieën het geteisterde lcuid onherbergzaam en zeer gevaarlijk maken. Uit Rnga wordt aan de „Frankfurter Zei tune" gemeld: De Russisch-Amerikaan- sche onderhandelingen, waarin over de deelneming van Amerika aan de Russische hulp-actie beelst zal worden, zijn geopend. Van Amerkaansclie zijdo wordt er aan deel genomen door Brown, vertegenwoordiger van Hoovor, alsmede Carol voormalig lei der van de Amcrikaansche hulpactie in Hamburg. Do Sovjetregeering is vertegen woordigd door don plaatav ervan gen don volkscommissaris van Buitonlandsok© Za ken, Litwinof, Maxim Gorki zal niet aan deze onderhan delingen deelnemen. Hij begeeft zioh dezer dagen met een speciale missie naar het bui tenland. Met do opening der conferentie valt do terugkeer van Amcrikaansche staatsbur gers 6amen, die uit do Russische gevange nissen bevrijd zijn. Er zijn n Riga reeds 28 personon en in Reval 30 personen oange- Iiï opdracht van do Russische Sovjetre geering is de centrale evacueeringscommis- sie bezig met de uitvoering van het plan tot emigratie van 100.000 boeren uit de bon- gergebieden naar Polen, Letland en Litauon. GEEN CHOLERA IN POLEN. Het PooUaiie departement van Volksge zondheid maakt bekend, dat tot dusver geen enkel geval van cholera is voorgeko men in Warschau, nóch in eenigo andere Poolsche stad ten Westen van het door den gezondheidsdienst langs de Poolsch.Russi- ache grens getrokken cordon. Evenmin is er kwestie van gevallen tot. Aziatisohe pest. DE CHOLERA - j Door een decreet van Moskou is ter voor koming van de uitbreiding van do ohole- ra-epidemie, het reizigersverkeer met do Oekraïne-Noord-Kaukasié Turkestan en Si berië verboden. Verspreid nieuws AANKOOP VAN LANDBOUWWERKTUI GEN DOOR RUSLAND. Yam de Russische grens wordt ge meld; De Sovjetregcoring heeft toe stemming gegeven tot den aankoop van voor den landbouw noodige ma chine© en artikelen voor een bedrag van etm milliard Duitsclie marken. Hei jioodige zal geheel in Duitschland worden CORRUPTIE TIJDENS DEN OOBI.OG? Het Weensche blad „Börso" publiceert sensationcclc onthullingen over gevallen van corruptie in b«t Pruisische ministerie van Oorlog en andere Pruisische regeeringsbu- reaur gedurende den oorlog. Deze onthullin gen zijn samengevat in een rapport, dat de gewezen Oostenrijksche ritmeester Lusztig, indertijd vertegenwoordiger van het Oosten- rijksch-flongaarsche ministerie van Oorlog, en die gedurende den oorlog in oen corruptie- proces gewikkeld was, tijdens don loop van dit proces aan de Weensche rechtbank heeft overhandigd. In dit rapport voert hy tot zyn verontschuldiging aan, dat hij in opdracht en mot goedkeuring van zijn superieuren Sn vele gevallen hooggeplaatste ambtenaren en officieren van het Pruisische ministerie van oorlog met groote sommen gelde heeft om- gekooht, ten einde den uitvoer van verschil lende artikelen en groote hoeveelheden ma teriaal naar Oostenrijk mogehjk te maken. Het moet hem op deze wijze gelukt zijn, goe deren en oorlogsmateriaal ter waarde van dan 3>S millioen na3r Oostenrijk te vervoeren. Er zou vaak met verraUchte do cumenten «jn gewerkt. De onafhankelijk- socialistischc partij in Duilsehland heeft zich van dit materiaal moester gemaakt en is voornemens een onderzoek van het gebeur de te cischen. Lusztig heeft zich na de om wenteling te Berl;jn gevestigd, waar hij al» commercieel vertegenwoordiger van Tsjecho- Slovrakye zioli in korten tijd oen reusachtig vermogen heeft weten te verschaffen. DE WASH1NGTONSCHK CONFERENTIE. Reuter verneemt ten aanzien van do con ferentie te Washington, dat men in Britsche officiocle kringen van meening is. dat de afwezigheid uit Londen van twee voorname ministers alleen gerechtvaardigd zou zyn, in dien ecnige waarborg werd verschaft, dat de conferentie practlsohe vraagstukken zou behandelen. DE KOLENLEVERING. Uit Berlijn wordt gemold De garantie-commissie der geallieerden heeft, zooals reeds uit Parijs is gemeld, er kend, dat Duilsehland zijn verplichtingen lol 1 Augustus is nagekomen en dat alleen de kolcnlcvoranties drie maanden lang niet volledig zijn uitgevoerd. Te bevoegdor plaat se vernemen wij hieromtrent, dat het uitvoe ren der kolcnleveranties onmogelijk is ge weest, doordat ten gevolge van de groote hitte do waterstand, o.a. op den Ryn, zóó laag was, dat geen kolenvervoer per aak kon plaats hebben. ALGEMEENE VERKIEZINGEN IN EN GELAND? De berichten omtrent plannen tot het houden van algemeene verkiezingen houden aan. Nu weer komt de „Times" roet bet bericht, dat do regeering voornemens zou zijn, tegen het volgend voorjaar, eu zeker niet eerder dan Kerstmis. tenzij de vredes onderhandelingen met Ierland mislukken algemeene verkiezingen uit te schrijven. TEGEN LOONSVERLAGING IN ITALIè. De federatie der textielarbeiders te Mi laan in congres bijeen, heeft, in entwoord op den eisch der patroons om de loonen te verlageH e-h dé arbeidsvoorwaarden tó wij zigen ten einde de concurrentie to kunnen volhouden, besloten tot algemeene staking, indien de Industrieelen bij hun besluit blij- 1IET OFF1CIEELE EINDE VAN DEN OORLOG. Woensdag hc-eft de konmg van Engeland het koninklijk besluit onderltokond waarbij ordt bepaald, dat de oorlog lo middc-r nacht van 51 Augustus officieel zal zijn go- eindigd. Dit besluit is algemeen van toe passing behalve voor het Turksche Rijk. Het is van. belang voor het feit, dat tal van financieelo contracten en transacties, wel ker uitvoering afhankelijk was gemaakt van f,het einde van den oorlog" nu kunnen worden afgewikkeld. EX-KEIZER KARL.— Uit Weenen wordt gemeld: De tusschen Italié en Spanje go- voerde onderhandelingen over do toekom stige verblijfplaats van ex-keizer Karl zijn nog niet geëindigd. Het is niet zeer waar schijnlijk, dat zij op 31 Augustus, den dag waarop zijn verlof om zich in Zwitserland op te houden, afloopt reeds afgeloopen zullen zijn. Daarom gelooft men dat do Zwitserscho bondsraad zijn verlof tot verblijf in Zwit serland zal verlengen todat oen beslissing zal zijn gevalen, DE DOODSTRAF IN KIEUW-ZEELAND. Bij de opening van het parlement van Queensland heeft de gouverneur ceri wets ontwerp aangekondigd tot afschaffing van de doodstraf. ,,DE NORDSTBRN". Een Duitsoh ingenieur is, vergezeld door acht Duitsclie werklieden, uit Berlijn te Versailles aange komen, om de noodige herstellingen te ver richten aan bet voormalige Duitsohe luoht. schip „Nordstem", dat onlangs bij een opstijging te Saint-Cyr beschadigd werd. De Duilsche luehisehoepsbouw-maat- scbappij Zeppelin 4e Friedricbshafen was bereid dit herstellingswerk to verrichten, omdat bet _gan Frankrijk uitgeleverde lucht schip ..Noordstern" aan een particuliere ische maatschappij was verko\ l. die een geregel den dienst over zee tusschen Marseille en Algiers wil organisoeren met medewerking van de Duitsche maatschap pij D. E. L. A. DE DUITSCHE AMBTENAREN, De Duilsche regeering ziet zich gedwongen wegens de duurte, die nog zal toenemen daar brood- en moelprijzen booger worden en door de verhooging der belastingen, om den staatsambten, en beambten loons- verhooging toe te staan. Daarvoor zijn eenige millioepen noodig en een gedeelte der belastingverhooging zal voor dit doel gebruikt worden. Dingen die nlel Iedereen weet HET KOMPAS. Gaven we in een vorig artikeltje eenigo hulpmiddelen, om zich le orlöntecren. ah een kompas bij ons hebben, dan kuoncir horloge, zon en wind en Witte vingers jen voor de richtingsbepaling. Hoewel het kompas Toarnamelijk door zeelui wordt ge- - bruikt, bewijst het op onze wandelingen ook z'n diensten. Hei kompas bestaat uit ten windroos, dat is een schijf van bordpapier of andere stof. waarop de windstreken zijn aangegeven. Een van krachtig magncctstaal. gemaakte kompasnaald, die aan beide uit-' einden puntig toeloopt, rust op de spits van een stift in volkomen evenwicht en met zoo weinig mogelijk wrijving. De eene punt van' de naald wijst nagenoeg naar he: Noorden ca het andere uiteinde naar het Zuiden. Het ge- heel wordt geplaatst fn een doos of kas', vao messing. Een. niet op de wandeling mee tc neruen, kompas, kan men op de volgende manier maken Met een hoefijzernugncct. dal is een magneet, die In den vorm van een hoefijzer is omgebogen, maakt men «cn naainauld mag- netisch. Dat kan men doen door de naald sterk met een der polen (uiteinden'/ dor magneet te wrijven. Om de naald lichter te maken, wrijft men ze flink met vet in\ en' legt haar zoo in een bakje met water. Direct neemt de naald een bepaalde richting aan, hoe dikwjjls men deze richting ook tracht te voranderen, ze wijst steeds wocr met haar eeno spits naar het Noorden en inet de an dere naar het Zuiden. Doordat de eene pool naar het Noorden on do andere pool met even groote kracht naar het Zuiden wordt getrokken, blijft de naald dezelfde richting behouden. Jlen is het er nog niet over eens of het kompas een Oosterachc of een Europoesche vinding is. Het eigenlijke schoepskompas in 130Ö nïtgevonden. VEREENIGING ZUIDER-SI'AARNE. Het tweede gedeelte van het kin derfeest van de vereeniging „Zuider Spaarne" is evengoed, ja misschien nog beter geslaagrd dan het eerste, omdat in het verdere van dan dag ook het weder wat medewerkte. Wat blijde stemming an welke vroo- lijke gezic-hten; ja soms ook wat een joelende, j'nichende en pnetmakende kinderschaar Donderdagmiddag in de groote zaal van hei Broncobouw op een monrant dat da muziek zich deed hooren. Nu daartoe was ook alio reden. Want het bestuur van „Zuider ftpaarne'' dat dan heelen dag zoo druk in d© weer was, om alles te rege len en te leiden, bad zioh bijzonder ii)gespannen om den kinderen eenige prettige uurtjes te verschaffen. Natuurlijk, dat hoort nu eenmaal zoo bij een kinderfeest, werden de kinderen rijkelijk getracieerd, op li monade, krentenbroodjes en arideae lekkernijen. De best uur sledendoor dames welwillend bijgestaan, hadden de handen vol om allen te bedienen. Dan trad voor hen een goochelaar op die met zijn handige toeren, de kinderen eon en al in bewondering deed zijn en in' Mijke verrassing door hen werd gadegeslagen. Ook m>. Boorani, dfe contresonist, had met zijn optreden, een aap den gooche laar geëvenaard succes. Dat al was net iets voor kinderen. Daarna nadat de lucht was op geklaard volgden allerlei spelen in den tuin: voor meisjes: houtjesrapeci, wedstrijd met ei en lepel, een vlag gen wedstrijd en voor jongens: hout jesrapen, touwtrekken en zakl©op©s:. Of dat de clou-van liet feest u-as! F.en groote attractie was het zeker! Nadat de spelers geëindigd waren, ging het in optocht naar het school plein, waar de kinderen ten besluite nogmaals een tractatie kregen. Een voord van hulde aan het bestuur, dat alles zoo goed in elkaar zette h* zeker op zijn plaats. EERSTE-STEENLEGGlf.C „WONING- BOUUV/VEREEKIÜIKG „BLOE MENHOF". Donderdagmiddag nad op ecu teueü aciiter de Xomervoart iï-j eeis;c-s:e<.ü*^} gitg plaats van ue der tciraaiging „Bleeuieuhof", ulo lo Janu 1319 weid opgericht. Do beUmgstei-'- Img <jor deze plechtigheid was groot. Aanwezig waren o.a. de heereu 1. vaa tampen, waarnemend directeur van Bouw, en ■Woningtoezicht, en A. F. F. Onder water, hoofd inspecteur van dezm dienst^ de architect, de heer M. J. E. Lippits, dè. aannemers, de heer en Van Ommeren eu Ketelaar; verder bestuursleden der vcreeui- ging en talrijke aanstaande bewoners. Ter plaatse waar de plechtigheid zou geschieden wa-s eem aardige blocmver- siering aangebracht. De voorzitter van „Bloemenhof", do heer Bernard 8ohooriebeek, nam nadat allen' hum plaatsen hadden ingenomen het woord^ eu herinnerde allereerst aan den wereld-* oorlog, die de directe oorzaak is geweest? da', deze woingboirwvereeniguig gesticht, werd. Hij uitte achieenvolgens zijn Jack "aan den architect, den heer Linp:t-, aan de aannemers, de hooien Van Omineiea. en Ketelaar, aan de heeren Van Lampen en Onderwater voor hun tegenwoordigheid. Speciaal dankte spreker den. heer Onder water, met wien het bestuur talnjko con foren ties had gehouden en die nooit moede werd. de vereeniging met raad en daad bsj te siaan. Ook bracht de heer Sc'.iooire- beek dank aan de pers, die zoo mot de ge beurtenissen in Haarlem meeleeft. Nadat bij do leden met het thans behaalde re sultaat had gclukgewenscht, verzocht hij zï;ti 14 jarig dochtertje, Maria Schoonebeek, tot de eerste-steen'.egging over te gaan. Toen dit met behulp van den hoer Van Ommeren geschied was, werd de gedenk steen onthuld, waarop het volgende te lezen staat: ■Woningbouw vi „Bloemenhof.' Eerste steen gelegd door rging lerste steen gelegd door MARIA SCHOONEBEEK II Augustus 1921. deze gebeurtenis werd eem kiek eenomen. De leden der vereeniging maakten ten slotte van de gelegenheid gebruik, de woningen te bezichtigen. Er worden 50 woningen gebouwd, waaronder één win kelhuis. Do woningen zullen bevatten:, beneden twee kamers ensulteboven: drie slaapkamers en zolder. Bovendien omt er een tuin bij, sommige zelfs vóór In Februari 1822 moeten deze huizen opgeleverd worden. PERSONAJ.1A. Voor het examentHoogduilsclio taal 'a geslaagd de heer D. J. v. d. Sum. te Heem stede. Voor het examen teekenen M. O. ts ge slaagd mej. J. H. Roorda van Bysinga, vaa Haarlem. Voor het examen Engelsch M. O. acto A is geslaagd mej. C. M. Top, te Bever wijk. ROEL DE RAKKER: Stincadoros enormos. (Daily Sketch, Londen)'. Vier om Dit een dub- zeldzame beitje, sigaar, papa. jongen. minste oen troost, papa. TWEEDE BLAD. Vrijdag 12 Augastus 1921 DE OPPERSTE RAAD. DE BESLISSINC OVER OPPER- SILEZië. De commissie voor Opper öilezie, die op i initiatief van Lloyd George ingesteld werd, iï liard aan het werk gegaan. Men zal dus dug eenig gedvtld moeten oefenen, inaar uit dc Fransche es. Butsohe persstemmen valt op to maken dat de oplossing van het conflict aanstaande is en in welingelichte kringen wil men weten dat Briand zijn vlag reeds gestreken had tijdens do be sprekingen die aan de vergadering van den Oppersten Raad vooiafgingen, v.oodat de beslissing naar allo waarschijnhj'kneiü zeer ten geuuege van Duitsohkmd zal uitvallen. Dit verklaart dan den lieftigou en scher pen loon van Lloyd George's rede, het feit dat liij do schépen achter zioh verbrand hoeft en tovözifc de zachtzinnige wijze waarop Briand op de heftigheid van Lluyd George heeft gereageerd. Briand had geen keus meer, toen de Britsche premier, met 'het enorme gezag, hem door de rijksecm- ferentio voileond, aan Frankrijk do keus liet of to zwichten voor do'Eugelsche op valling, of een breuk in de Entente te uan- Dat men zich zoo worut aan t tv. v. d. D. gemold in Duitsehiand over deze onverwacht gunstigo wending verheugt i'. verklaarbaar in ook dat men ex op het oo genblik liefst niet aan herinnerd worch :t men voor enkele jaren in het Britsche rijk zijn grootsten vijand heeft gezien en de leus „Gott strafe Engeland", tot gemeen goed heeft gemaakt. Juist van Engeland k'-mt thans de redding in den nood. Lr 7,1,1, evenwel ook Duitsehers die zich over dezo gunstige wending ongerust maken. Zij kunnen niet gelooven dat Frankrijk .vo'or Lloyd George's overredingskracht of zijn dreigementen zwichten zou zonder in andero opzichten voordeelen ten kosto van Duilsehland to bedingen. Do „Frankfur ter Zeituing" bijv. vreest dit* Frankrijk ter zake van de dwangmaatregelen grootoro vrijheid van beweging verkrijgen zal in ruil voor liet toegeven ten opzichte van Silezië. Nic-ts lijkt cms minder waar Rohijnlijlc, Lloyd George' wensoht eon voor Duitsoh land gunstigo oplossing van hel Bilezische vraagstuk, niet om Duit son- land to goneretn, maar omdat hij zulle eon oplossing rechtvaardig acht en van mee ning ie dat. men alleen door strenge recht vaardigheid to betrachten den vrede In midden-Europa kan herstellen en verze keren. Dit waarborgen van den vrede is Ergelnnds voornaamste doel en daarom zal het zioh ook verzetten tegen elke ge- weldpolilïek aan de westelijke grens tan het Duitsclie rijk. De Fransche pers oordeelt gematigd over de redevoeringen van Lloyd George en Briand en wil klaarblijkelijk dc kat uit den boom kijken. Er zijn niettemin orga men die hun ergernis moeilijk kunnen be dwingen. Briand heeft het ui sommigo na tionalistische artikelen hard te verant woorden en ook over Lloyd George wordt menig scherp woord neergeschreven. De „Teraps" komt in verzet tegen de bewering, da: Duilsehland Siieziè als Duitsoh ge bied zou kunnen opvorderen, omdat dit land gedurende eeuwen aan het kui3 v.nn Oosten,..k beu-oord heeft en tegen het as- gunieut uls zou Duitsehiand rechten >nt- leencm aan het feit, dat tal van Duitsche immigranten zioh in Opper-Silezië geves tigd en veel tot de ontwikkeling van het land bijgedragen hebben. Do „Temps' vindt, dat do eerste redencering 't Duitsoh vofinntisme aanmoedigt in alle staten, die do vroegere Doiiau-momaichie voortgc- U mm zijn, terwijl do tweede redeneoring allerlei territoriale en nationale eisolien van Duitsehiand in landen, waar het .aan handel en induriric deslneeint, steun geeft. Nader wordt uit Parijs gemeld, dat de Opperste Raad Donderdag niet bijeengeko men is. aangezien do rcgeeringshoofdën geen besliste oplossing inzake do Oppor-Si- leziscbo kwestie hadden kunnen vinden. De technische deskundigen zijn met hun arbeid gereed gekomen en hebben hun rapport uit gebracht, dat, in verschillende talon, aan de gedelegeerden is ter hand gesteld. Lloyd Gcorgo en Curzon willen er slechts in toestemmen aan Polen een klein dool van den indiïstrieelen driehoek te geven in het Noord-Oosten en Zaid-Oostcn van Oppcr-Si- zië, terwijl het cenige belangrijke volks- contrum. dat zij aan Polen willen afstaan. Mysiowitz is. Volgens Iran voorstel zal Duitsehiand Gleiwitz, Königshiitte, Beuthen, Kattowitz en Zabrze krijgen. Op dezx; wijze zon geheel het belangrijke gebied tusschen Zabrzo en Kiinigshütte aan Duitsehiand wor den toegewezen. Do Engclschc staatslieden gevoelden niets D£ RUBRiE-K VAN ROSL CE RAKKüR. WIJSHEID UIT DE 13do EEUW. In den volksalmanak van diet jaar 1864 nilgogcvon door de Maatschappij tot Nut van 't AJgemeon, vonden wij do volgende wijsheden uit do dertiendo oouw. Zij zijn nog onvenpinderd van kracht. FAMILIE. Toen ill nog rijk was «n velen kon geven, Ilad ik oen menigte nichten en neven; Maar nu mijn goed en mijn gold mij ontgaat Heb ik geen schepsel meer, die mij bestaat. Rn nog een ander: VERTROUWELIJKHEID. Geen geheimen, niets verborgen Tusschen Jocliem en zijn vrouw I Al zijn hopen, al zijn zorgen, Al zijn vreugd en al zijn rouw. Al zijn paden en zijn wegen. Al zijn en al zijn ach. Al zijn plannen, al zijn plegen In den nacht en overdag. Al zijn deugden en gebreken, Al zijn streven, al zijn slroeken, Heel zijn hart maar uitgeschud. Ja, 't is kostelijk bekeken, Mits do sloof er maar op reken, Dat ihij nooit begint to sproken. Eer zij diep is ingedut. WAT IS HET HUWELIJK Het geestige AmeriUaonsohe weekblad •'Life gooft een aantal definities van net begrip huwelijk. Wij cntleenon or hieron der eenigo aan: 1-Jet huwelijk (zogt do cynicus) )b oen pleisterplaats, lialverwego tusschen roman tiek en desillusie. Het huwelijk (zegt do bakvisch) is iets waartoe je engagement kan leiden, wan- Beer jo niet op jo qui-vive bent. Het buweiijk (zogt do huissloof) Is de eeno gestopte kous na de andere. Het huwelijk (zegt do bruid) is.... is... 5>. liet is gewoon zalig. Het huwelijk (zegt do pessimist) 13 iets, waaraan slechts weinigen onzer het geluk hebben to ontsnappen en als wij er aan Ontsnappen, zijn wij ongelukkig. liet huwelijk .(zegt de bruigom) is het doen wennen vjui een engel aan het huise lijk loven. Hst huwelijk (zogt de getrouwde man) is.... maar stil! Daar komt mijn vrouw aan. LORD RUSSELL EN BISMARCK. Toen Lord Odo Russoll tijdens het Bor- lijnsehe Congres een3 bij vorst Bismarok een bezoek aflegde, vroeg hij asoi den Rijkskanselier, hoe hel dozen mocht ge lukken, zich van oen zeker soort onwelko me bezoekers to bevrijden, die hij niet kon weigeren te ontvangen, doch wier te genwoordigheid hem tooh lastig was, oï althans minder gelegen kwam. „O", gaf de kanselier ten antwoord, „voor zulke gevallen heb ik een doodeen voudig middeltje; mijn vrouw kent die luitjes heel goed en wanneer zij denkt, dat zij mij t$ lang ophouden, dan komt zij zelf en roept me onder een of ander voor wendsel, jnaar zoo dringend, dat rk er onverwijld aan moot voldoen." Ternauwernood lind Bismarck deze -woor den gospxoken, of daar verscheen door den kier van de (leur het hoofd der vorstin en zij riep haar cclitvriond toe: „Maar mijn waarde, waar blijf je toch? Je moet je poeders innemen, 't is al een uur over den tljdl" Met een onbeschrijfelijk glimlachje nam de Britscho diplomaat afscheid van den Duitsehon rijkskanselier. DIPLOMATIE. Het Parijscihe blad Exoelsfor vertelt bet volgende geval. Eenigo dogen geleden Het onze koning in zich to Parijs ter gelegenheid van de opvoering van „Willem van Oranje" in het antieke theator d'Orango vertegen woordigen door een secretaris van do Nc- derlandsche ambassade. De prefect van Vauclusc, do adviseurs van de prefectuur, de onder prefecten, do commissarissen van politie en de common- dant van de brandweer groeven hun uni formen, die niet kamfer tegen do mot be schermd werden, op, om den vertegenwoor diger (lor koningin waardig te ontvangen. Uitgebreide voorzorgen voor de Vieiig- heid werden genomen. Men verzocht het beroemde orkest Colonne om bij do aan komst van de officieele gasten, om de beurt de Marseillaise en het Wilhelmus to spelen. Maar, o schrik, niemand kende het Wilhelmus. De plaatselijke en districtspolitie werd aan het werk gezet en tenslotte ontdekte deze in een kruidenierswinkel .(sic), sen joude briefkaart, waarop eenige fragmenten viun het Nederlandsche volkslied stenden. De musici van hot orkest Colomiel wijd den zich aan de taak om dezo fragmenten to reconslrueoren en to orkest roeren. Do situatie was gered. Waar is de oudernemeude on vaderlands lievende Nederlander, die bereid is eenige duizenden gramofoonplaten met het Wil helmus naar Parijs te zenden, om don Franschen met ons nationale lied bekend to maken. EEN ONTSNAPPING. Augustus Levrel is eon boef en tot voor kon was hij opgesloten in de Panische gevangenis La Santé. Vijf jaar had hij gekregen en er was aiet veel kans dat hem aervan in booger beroep iets zou worden geschonken. Samuel Lêago, een kellner, veroordeeld wegens handeldrijven in co caïne was zijn celgenoot. Lcage nam zijn collega in vertrouwen. Levrel hoorde, dat Léago op 17 October (van het vorigo jaar), in vrijheid zou worden gesteld en dat hij dan nog eenig geld zou terugontvangen, dat hij bij de administratie der gevangenis had gedeponeerd. Op den dag van Léage's invrijheidstel ling trad Levrel, gebruikmakende van de onoplettendheid van den kellner, op Je. sommatie van den bewaker naar voren. Hij werd niet herkend en con oogenblik later sloeg de gevangenisdeur achter hem dicht. Da bedriegerij werd spoedig ontdekt,: maar toen was Levrel niet meer te vinden er. tot op den. huldigen dag genic-t aij zijn listig verkregen vrijheid.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 5