Kolen voor ien a.s. Winter De fabrikant Brieven uit Se Hofstad. Rnbrïek voor Vragen BiimeniaEfl INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. a, 60 Cts. per regel. De N.V. HOENDERDOS' Brandstof- fenhandel Leidsohe Plein, beschikt nog over grooten voorraad, door haar geïmporteerde Belgische Anthraciet van de mijn N OEL-S AHT-GULPART Deze Anthraciet wordt thans nog verkocht voor 3.75 en 4.05 per II.L., vrij thuis. Wanneer men thans tegen dezen prijs een hoeveelheid koopt, kan desgewenscht met de be zorging nog eenigen tijd gewacht worden. Ons telefoonnummer is 773. te! De spoorweg uit Calicut naar het zuiden wordt vrij gemaakt. Do op stand duurt voort in de districten Nalajanad en Ernad Taluks. HONGARIJE. □e toestand In Hongarije. Naai- de Ungarische Rundschau verneemt is de Hongaarsche minister van financiën Hogedues van plan oni binnenkort naar Parijs en Londen te vertrekken ten einde met de leidende personen der Entente over don fi- nancieeleu toestand van Hongarije te sproken. De 1 elanghebbenden bij de bouw nijverheid in Hongarije hebben, naar ue bladen melden, den minister van handel verzocht, met het oog op den kritieken toestand in het bouwbedrijf de vrachttarieven op de spoorwegen te veriagen. Een met spoed ingestel de enquête zal zich dezer dagen mot de zaak bezig houden. West-Hongarije. Ter gelegenheid van ue overdracht van West-Hongarije zullen Maandag te x.ecnen ae vlaggen worden uit ge- slok-, n. Er zullen groote bc-toogingen plaats iiebben en vreugdevuren langs de oevers van den donau worden aan gestoken. DE HULP AAN RUSLAND. De eerste zendingen levensmiddelen !,buitenland naar het noodlij dende Rusland zijn gezonden, hebben de hongersnood-districten bereikt. Een benclit uit Moskou aan de Parijsche edi- Qe van de „New-York Herald" meldt, oat die eerste zending bestond uit 230 ton lever traan en 130 ton cacao, welke vooiiaden, verstrekt door de internatio nale 3 te u n-com missie, gezonden zijn naar Samara, waar ze moeien dienen in de eerste plaats om de kinderen ie nelpen, wier lot meer dan verschrikke lijk is. De eerste trein met levensmiddelen, van de Estlandsche regeering is van Re- val vertrokken. Hij bestaat uit zestien goederenwagens met rogge, meel. be schuit, gedroogde visch en zout, die ter beschikking worden gesteld van het Rus sisch comité tot hulp aan het hongers- noodgebied. Intusschen schijnen er onder degenen die het werk der hulpverleening moeten leiden, verschillen te yijn ontstaan, die dat zoo dringend noodige werk dreigen •te vertragen. De leiders der hulpcomité's ziju 't onderling oneens, gelijk blijkt uit een telegram, dat dr. Fritjof Nansen, vertegenwoordiger van het internationale Roode Kruis heeft gezonden aan Gustav Ador, den voorzitter van het Zwitserschc en inter-geallieerde Roode Kruis. In dit telegram beklaagt Nansen zich er over dat zijn onderhandelingen met Walter Lyman Brown, den vertegenwoordiger te Riga van het Amerikaansche comité voor hulpverleening, om samen te wer ken. mislukt zijn. Nu heeft Brown telegrafisch nadere in structies verzocht van Herbert Hoover en wanneer deze hem in 't gelijk stellen, dan legt Nansen er het bijltje bij neer en keert hij terug. Het blijkt uit het telegram van Dr. Nansen. dat de Ame rikanen niet willen samenwerken met den groep van den Volkenbond, waarvan Nansen het hoofd is. Diens plan, dat hii aan de Amerikaansche commissie had voorgesteld was, om in de eerste plaats de Rassische kinderen te helpen. Dc Vol kenbond zou zorgen voor de zending van groote voorraden meel en het Duit- sche Roode Kruis zou zich belasten mei de hygiënische maatregelen in het ge bied van de besmettelijke ziekten, en deze geheele hulpverleening zou staan onder toezicht en leiding van het Inter nat' rvile Roode Kruis. De ongelukkige antï-Volkenbond-po- litiek van Amerika kom: nu het werk in gevaar brengen en dat terwijl spoedige hulp zoo dringend noodig en iedere mi nuut kostbaar is. Maar ook van den kant der Sovjet- regeering komt verzet, dat het hulpwerk op losse schroeven zet. In Sovjet-krin gen is men allesbehalve gesticht over de afspraken die Litvinof gemaakt heeft met den leider 'der Amerikaansche hulp- comniis.-ie, die ervan verdacht wordt dat bij ir.diiect probeert zich met binnen- landsebe Sovjet-aangelegenheden te bemoeien De afspraak tussohen Li'vinof en Brown kwant hierop neer: de Sovjet-re- geeiing krijgt ook het recht vertegen- wooidigers ie hebben in de plaatselijke hulp-comité'salleen aan kinderen en zieken zouden levensmiddelen worden verstrektalleen met toestemming van de Amerikaansche hulpcommissies zou den contracten met. de Sovjets kunnen worden aangegaan en de Amerikaan sche commissie zou gratis de beschik king krijgen ov.er telefoon en telegraaf. De houding der Bolsjewiki tegenover de internationale hulp wordt naar het schijnt hoe langer boe minder coescbie- telijk, nu 't blijkt, dat, vooral de Ame rikanen, er op staan dat behoorlijke con trole geoefend wordt en nauwkeurig wordt nagegaan dat de hulp ook werke lijk verleend wordt aan de hongerende bevolking en dat dc voorraden niet in de eerste plaats voor de leden van het roode Sovjet-leger worden bestemd. _De Bolsjewiki beginnen nu. naar aan leiding van de hulpverleening en de daarop te huoden controle, al te spre ken van contra-revolutionnaïre inmen ging en willen dc hulp uitsluitend zien overgelaten aan een internationaal ar beider s-comité en niet aan de Europec- sche en Amerikaansche boureois-regee ringen. Sovjet-Rusland zou dan, met be hulp van het intematioaal proletariaat de hulp aan de noodlijdenden ter hand nemen, maar men vraagt 2ich af of die nulp niet te laat zal komen als men nu °P dit meest ongelegen tijdstip gaat kib belen over dc vraag wie de hulp ver- leeneu zal< Intusschen komen voortdurend nieuwe berichten over de toenemende ellende in Rusland, die in de provinciën Tambof, Woronesj, Koersk en Orel al reeds tol ernstige oproeren heeft geleid, waarte gen dc Sovjeircgceitng genoodzaakt is ernstige maatregelen te nemen. Volgens een bericht un Helsingfors zou zij er al toe zijn overgegaan alle officieren van hei roode leger, Jol die van 63 jaar 10e, ie mobiiiscercn, maar de troepen die naar de oproerige streken waren gezon den, weigerden op de uitgehongerde me nigte te schieten cn kozen integendeel de partij der oproerlingen. Hoe zal onder deze omstandigheden van binnenlandsche onrust, wantrouwen cn verzet van do Sovjet-regeering tegen buitenlaudsckc hulp en gebrek aan sa menwerking tusschen de hulpcomité's, ten slotte hulp op eenigszins afdoende wijze kunnen worden verleend? Kostbaarheden inlevorenl De Mosiiousmie Pruwila van 10 Augustus meldt, dat liet bestuur van de Mosltousche communistische partij een besluit van de ethische commis sie bevestigd heeft, waarbij besloteu wordt, dat alle gouden voorwerpen ert juweelen van de leden van. de Moskouache organisatie van de com munistische partij, behalve trouwring en zakhorloge, opgevorderd zullen worden. Do hulpactie. Gustave Ador, voorzitter van den Bond van Roode Kruisvereenigïn- gen, heelt te Parijs een onderhoud gehad met Briaud. De „Figaro' hooft Ador geïnterviewd; deze legde er den nadruk op het was hem door den Franschen premier bevestigd dat de sovjets waarborgen moeten gov en dat men in volle vrijheid zal kunnen handelen. Wij doen in het geheel niet aan politiek, verklaarde de heer Ador. ij gaan mensche» helpen, du honger hebben. Het kan ons niet sche len wat hun nationaliteit of hun po litieke gevoelens zijn. Het is ontoe laatbaar, dat de sovjet-regeering contgorlei controle op ons wil oefe nen. .Ador vond 't vcrkelrd van de Amerika nen, dut zij op hun eigen houtje 1) sprekingen hadden geopend met d sovjets, doch hoopte, dat het nog mo gelijk was tot een gemeen schappe lijke actie te komen. Naast levensmiddelen moest men, meende de hoor Ador ook zaad zen den; naar zijn oordeel was de moei lijkste qauestie die van liet vervoer. Deserteerende Sovjet-troepen. Een aideciuig sovjet-troepen is ge deserteerd en is met wapenen en ba gage over de Roemoenschc grens ge komen. Tsitsrerin heeft de Roe- meemsche regeering gesommeerd de deserteurs aan de sovjet-autoriteiten uit te leveren onder bedreiging, dat, wanneer aan deze sommatie geen ge volg gegeven werd, troepen naar Roe menie gestonden zouden warden. Roemenië beeft geweigerd met eon beroep op het internationaal recht. CRIEKENLAND. e gezondheidstoestand van koning KonstantIJn. Een bulletin van Vrijdag van den \oomuamsfcen geneesheer zegt, dat de koning 11a een rustigeai nacht opge staan is en zich weder in goede ge zondheid bevindt. Varspreid nieuws EEN NAVOLGER VAN DOKTEN. Dr. Dorten uit Wiesbaden,*die, naar incn zich zal herinneren, doende is geweest, om een republiek Rijnland te stichten, heeft een navolger gevon den in Joseph Smeets, een Keulenaar die in zijn blad ,.Die Rheinisclie Re- publik propaganda maakt voor zijn tlijnlandschen bufferstaat. De „Fronkf." vestigt de aandacht op een min of moer komische daad van sta rusbejeid «van dit staatshoofd in den dop. In geweldige advertenties 111 zijn blad vraagt hij „Bestuursbe- ambtui voor don boogaren cu 1 age ren bestuursdienst". Zelfs bevee aan de aanbiedingen op lijsten to ver zamelen in de verschillende bureaux van bestuur. Overigens geeft i kan niot kleingeestig te zijn, ieder een kan zich aanmelden, die zelf van oordeel is, dat hij, „op grond van zijn werkkring of andere bekwaam heid en ervaring" voor den staats dienst geschikt is. De „Frankf." voorspelt, dat de Rhernische Varwaltimgsdienst" on der den a.s. president Joseph Smeets uit Keulen de risee van Europa zal worden. HET .MILITARISME IN DUITSCH- LAND. De Framscbe bladen raken niet uitgepraat over de militaristische betoo gingen m Duilschhind. Nu weer meldt de „Figaro", dat de tweede zoon van d.t. ex keizer, pr ma Ei lel FrkvJrieh, te Berlijn als voorzitter is opgetreden van etai groote belooging in het Stadion, die op touw gezet door oud strijders en vara de prins in heftigo bewoordingen opkwam tegen de vernedering welke Duitsdhhuid ondergaat door liet optreden van de con trolo-commi88ie der Entente en du hoop uit sprak dat cr voor het Rijk epoadig betere dagen zouden aanbreken. I11 Westfalen, zoo wordt voorts bericht, cou do zesde divisio van de Roichswehr groote militaire manoeuvres hebben ge houden, dio generaal V011 Seeckt en een groot aantal Duitsclie officieren hadden «ijgewoond 'en de vroegere Beiers che regi- oenten, van do ontbonden Boierseho bur gerwacht zouden onder een anderen naam blijven voortbestaan. To Munich011 is nog dozer dagen mot groot militair vertoon - mi feest gevierd ter eero van een garde igiiment en te Rempten is een generaal appèl geweest van do Beiersoho regimen tan, waarbij kroonprins Buprocht met oen schitterenden staf van generaals en of ficioren tegenwoordig was, die het voor werp waren van geestdriftige toojuiohïn- gen. Men begrijpt met hoeveel wantrou wen dit alles m Frankrijk wordt gade geslagen. die een goed artikel maakt en dit in Haarlem's Dagblad adverteert, krijgt vele afnemers. dale wet op de vervolging cn bestraf fing van personen, die schuldig zijn aaa de catastrophe van Bulgarije. Slechts Radoslawof en Schekof zijn afwezig en zullen bij verstek worden veroordeeld. De andere leden van het kabinet vertoeven sedert 19 November 1919 in hechtenis. Volgens bovenstaande wet kunnen per sonen, die een daadwerkelijk aandeel hebben gehad in de oorlogsverklaring van 1915, zonder eerst overleg te heb ben gepleegd met de Sobranja (parle ment) of die zonder toestemming der Bulgaarsche volksvertegenwoordiging een aanvulling hebben ingevoerd op het Bulgaarsche militaire welhoek van straf recht, ter zake van landverraad of schen ding der grondwet, worden gestraft met levenslange gevangenisstraf of mei de doodstraf. Het laatste, zoo bewezen kan worden, dat zij hebben gehandeld met zelfzuchtige oogmerken. Bovendien kun nen de beklaagden veroordeeld tot beta ling der Bulgaarsche oorlogskosten, zijn de vier miLliard lewa. Na langdurige onderzoekingen door een parlementaire commissie, bijgestaan door eenige juristen, is thans de acte van beschuldiging gereed gekomen en ter inzage gegeven aap de beschuldigden. De terechtzitting zal weldra beginnen. DE BERECHTING VAN HET MI NISTERIE RADOSLAWOF. - Zooals men weet, zal het Bulgaarsche kabinet- Radoslawof voor het gerecht worden ge daagd. Dit kabinet bestond uit de vol gende ministers Radoslawof, generaal Schekof, generaal Bojadsjiëf, Tontsjef, Pesjef, Dobre Pcikof, Apostolof, gene raal Naidenof, Kosnitski. Popof, Baka- lof. Chris to Popof en Dintsjef, in het geheel dus dcitien personen. De vervol ging geschiedt op grond van een spe- Op denzelfden dag Maandag den 22en noteerde het Kurhausbad zijn zeventigduizendsten badgast en het Volkszeebad zijn honderdduizendstcn. Deze cijfers wijzen wel op het groote belang dat het baden speciaal voor den Haag krijgt. Het overgroote deel van deze baden wordt genomen door Hage naars en slechts een klein getal komt aan de tijdelijk vertoevenden. Deze cij fers zijn nog lang niet alles en het .ijdt zelfs goon twijfel of het aantal baden, dat aan het vrije strand wordt geno men overtreft eenige malen deze cij fers van het officieele gedeelte. De toeneming van het aantal baders aan het Volkszeebad is dit jaar zeer groot. Verleden jaar werd in het gan- sche seizoen een getal van 75 duizend behaald en thans passeerde oen maand vóór het fluiten daarvan reeds de 100 duizendste. Dit gedeelte van het bad iigt in de omnidellijke nabijheid van de Keizerstraat. Het badged'eelte is in drieën gedeeld links de heerenbaden, rechts de dames en in het midden de gemengde. Van de afzonderlijke baden wordt zoo goed als geen gebruik ge maakt. De heeren zijn allen verplicht zich in het speciaal deel voor hen be stemd op te houden wanneer zij niet het volledige zwempak dragen, doch alleen het minimale zwembroekje. Dit aantal is echter uiterst gering en het verdient overweging het badpak ver plichtend te stellen, zoodat de heeren baden kunnen vervallen. Ieder bader of baadster krijgt de beschikking over oen kleedhokje. Daarvoor zijn be stemd de vroegere koetsjes, een houten tent met aparte hokjes en sedert kort ook twee groote luiven-tenten, elk voor 50 personen. Deze tenten zijn zeer praciisch en frischdak- en zijwanden zijn geheel van linnen, alleen de bo dem is van hout. De prijs van een bad is slechts 20 cents, maar daarnaast zijn er 's mor gens en 's avonds een paar uur de ba den kosteloos. Men kan dan gratis van een kleedhokje gebruik maken. De gelegenheid bestaat tot het huren van een badpak, eventueel een bad muts cn een badhanddoek. Slechte een maal worden deze gebruikt en onmid dellijk gaan zij dan naar den gemeen telijken ontsmettingsdienst, die voor einiging zorg draagt. Deze butenge- .voon krasse maatregel maakt de kans op iets wat naar besmetting zou kun nen lijken, absoluut onmogelijk. Met volkszeebad staat dit jaar otiJör leiding van den technischen hoofdamb tenaar der gemeente, M. Treur, Zel den deed het gemeentebestuur zoo'n goeden keus als met de benoeming van den heer Treur, tot directeur van dit bad. Wel niemand is van het loven aan zee, met de gevaren aan het bad'en verbonden, met de stroomingen en grillen van het water zoo op de hoogte als hij- Als organisator heeft hij zijn sporen verdiend en nauwelijks aan 't volkszeebad verbonden, heeft hij dit een naam bezorgd, die duizenden, thans Teeds honderdduizend baders trok. Voor die talrijke baders, is dit volkzeebad een groote zegen, vooral nu de veiligheid er volkomen ia gewaar borgd. Het is en blijft overigens betreu renswaardig stil op do badplaats. Het is wel zeker, dat dit jaar ondanks het voortreffelijk weer een slecht jaar zal worden. De trek naar het buitenland is tengevolge van de valuta zeer groot en het laat zich aanzien, dat daarin niet spoedig een verbetering tjal intre den. Het is zonderling, dat de Regee ring nog stqeds niet haar aandacht op deze belangrijke kwestie liet vallen. Zij is van levensbelang voor alles wat handel drijft. Het eigenaardige is, dat het koopend publiek er voortdurend van profiteert, maar dat kan op den duur niet goed gaan. De Nijverheidstentoonstelling op Seheveningen trekt aardig publiek. Dit verheugt ons omdat het doel daarvan goed is, al ia de expositie nogal be perkt ten opzichte van dat doel. Het Is noodig dat het publiek nopens de Ne- derlandsehe nijverheid wat meer wordt ingelicht en uua mee d'e overtuiging krijgt, dat in Nederland heel wat meer wordt geproduceerd dan men wel ver moedt. Straks wacht ons nog een belang rijke pluimveetentoonstelling en al weer doet zich de noodzakelijkheid van een goed tentoonstellingsgebouw ge voelen. Andermaal moge op die nood zakelijkheid gewezen worden opdat het gemeentebestuur eindelijk inziet dat het hier een gewichtige taak heeft te vervullen, vcoral nu de trek naar Den Haag zoozeer verminderd is ten gevolge van de vlucht naar het bui tenland. Juist in het bevorderen van de gelegenheid om hier te ren ligt een middel om te trekken De kellners-staking is in Den Haag Hngzaam-aan doodgebloed. Het pu bliek koos in deze geen partii voor de staker», omdat het algemeen de over tuiging heeft, dat de kellners zeer veel geld verdienen en men dus geen svm- pathie gevoelde voor de staking Hel fooien-stelsel Is een ellendig stebel, maar het is de vraag of 't gemakkelijk vervangen kan worden. Er ziin uren op den dag dat do kellners het gewel dig druk hebben, maar dat zrin dan ook de uren dio voor b°n d'e winstge vende zijn. Stelt men vaste loonen voor hen vast, dan worden die uren juist de uren waarin zij relatief het minste ver dienen. Misschien liri daarom de op lossing hierin, dat de kellners een be paald percentage-krijgen van de con sumptie, die zij bezorgd hebben. Ook dan blijft het hun belang, dat zij veel •n snel werken. Geen verband meer te maken tus schen de verdienste en de hoeveelheid werk moet bij dit vak tot verslechtering b.n van de positie van het personeel cn van de uitoefening leiden. Een «roede kellner moge een vakman zijn, te ge makkelijk kan ieder ziin taak spoedig vervullen en daardoor is het vak te los dan dat een organisatie een krachtig verband kan vormen. Dit hebben de kellners niet goed ingezien en zij zijn daarvan het slachtoffer geworden. HAGENAAR. VRAAGDoor een malaise in het bedrijf kroog ik slechts een gedeelte van mijn v&cantie. Hel» ik recht op uitkeert ng van salaris over de nog resteerende week va ANTWOORD: Niet als uwe dienstbetrek king door die malaise is geëindigd naar wij mecnen te moeten begrijpen. VRAAG Ik ben als dienstmeisje (intern/ werkzaam bij eea dame die cu met de familie do stad uitgaat. Ben ik verplï.ht mede to gaan en kan mevrouw mij an ders met 2 a 3 dagen ontslaan Opzeg gingstermijn is één week. ANTWOORD: In elk gerat moet me vrouw den opzeggingstermijn van een week "t acht nemen. VRAAG: Mijn werkvrouw komt eens 1 de week eon lialven dsg. Wanneer i* 2 weken vacant ie heb genomen, ben ik uan wettelijk verplicht 2 halve dagen uit te VRAAGIk ben per 3 maanden als dagmeisjo gehuurd. Mag mevrouw mij 16 Aug. opzeggen togen over C weken» Meet ie me niet tot November uitbetalen» Hoe veel is dan het kostgeld» ANTWOORD: Tegenwoordig wordt niet moor zoo streng vastgehouden aan de op zegging tegen November. D zult genoegen moeten nemen met do opzegging door VRAAGHeeft eou dienstmeisje, waar- an mevrouw de stad uitgaat reoht op loon, ostgeld en kennisfooi f ANTWOORD: Op loon en kostgeld wel; de kormisfooi is een vrijwillige gilt en wordt niet algemeen meer gegeven. VRAAG: Heeft mevrouw het recht een dienstmeisje dat tegen November haar dienst had opgezegd met October te cn«- laanZo is per 3 maanden gehuurd. Heeft -3 recht op scliadevergoeding 1 ANTWOORDMevrouw moet een be hoorlijken opzeggingstermijn in acht no- uien; gebeurt dit niot, (zooals u hierboven vermeldt) dan heeft hot meisjo recht op schadevergoeding. VRAAGMijn vrouw heeft een diensl- bodenwasch waarvoor ze per 3 maanden haar salaris ontvangt. Met goedvinden van mevrouw is do dienstbode 3 weken eerder weggegaan. Mag mevrouw nu 3 wenen wasohgoUl afhouden» ANTWOORD: Neen. VLOOT-AANBOUW. Bij Minis- trieele beschikking is de interdepar fomented© commissie, belast gewesest met het opmaker, van een program voor aanbouw van marine-materire! voor de eerstvolgende jaren, onder dankbetuiging voor den door haar toe leverden belangrijken arbeid ontbon den. VERLAAGDE SCHEEPSVRACH- TEN. Me; ingang van 29 Augustus a.s. zal op de Indische scheepvaa-tlijnen een vrachtpiSisvexlaging iniredca< 't Corp tlierlo by Eindhoven gedeeltelijk afgebrand. Een ontzettende ramp heeft het dorp Mierio, op twaalf kilometers van Eindhoven gciegen, getroffen. Om streeks 12 ure Zaterdagmiddag vatie eensklaps het neten dak van een boy- de rij aan de MarktsUaaï gelegen, waarschijnlijk door een rondwaaien- de vonk vuur. Weldra eloegen de vonkenxuassa's, door den krachtige» wind versprtid, oj> aiie met riet ge dekte huizei en boerderijen links en rechts van dezen weg gelegen ovrt, zoodat het een na het ander in lichte iuaie stonden en tol den grond toe afbrandden. De verwarring onder de bevolking was vreeselijk. De burgerwacht en de vrijwillige landstorm werden onder d© wapens geroepen, weldra versterkt met veld- wachters, marechaussee en militaire politie. De orandweren van Eindhoven en Helmond werden gealarmeerd, die met vol materiaal uitrukten. De met pannen gedeKie woningen langs den weg konden beuouden blijven. Bijna aiie inboedels guigen geheel verloren, welk© lang verzekerd zijn. Hot vee was gelukkig in de weiden, zoodat slechts varkens en pluimvee omkwa men. Van ©enige bewonera zijn vrij belangrijke geldsommen mode ver brand. In totaal zijn 28 woningen ert boer derijen geheel verloren gegaan. Nader worot gemeld: De brand, waarvan de oorzaak toL nogtoe met zekerheid niet is op te ge ven, heeft zeventien blokken huizen, ioopende van de oude pastorie, thans als woonhuis in gebruik, tot aan de kerli, tezamen uitmakende het mid dengedeelte v at het dorp Mierio, ir« de asch gelegd. In totaal zijn 29 hui zen, waaronder drie boerderijen em drie winkels tot den grond toe. afge brand. üp één iia waren all© huizen met riet gedokt. Hoewel de brand om elf uur uit brak, werd eerst te twaalf uur de brandweer van Eindhoven en Hel mond ter assistentie geroepen, omdat men dacht met eigen krachten het vuur meester te kunnen worden. Toen eerst te half een de versterking uit de beide groote steden aankwam, lagen de aangetaste percöelcn al in asch, waaronder ook het oudste huis van Mierio, Jat uit 1714 dagteckende. De burgemeesters van Derne en Hel mond waren met hun ambtgenoot uit het geteisterd© dorp ter plaatse aan wezig. Een geluk bij dit groote ongeluk is, dat de „Woningbouwvcreeniging „Mierlo-doip' juist 32 woningen vcor aflevering gereed had, zoodat de dak- iooze gezinnen dadelijk weer een wo ning konden «rijgen, zij het dan ook zonder meubilair, daar niets kon ge red worden. Een man, die in ©en der brandende huizen op sterven lag, werd naar buiten gedragen en op de openbare straat van de sacramenten oer stervenden voorzien. Do schade is natuurlijk zeer groot, te meer daar in de boerderijen de ge heels oogst en 111 de winkels de aan wezige voorraad geheel vernietigd werd. De huizen waren alle, zij het dan ook s ter iaag, verzekerd. Vun een der getroffen families, de erven Brantsen, verbrandde o.a. ook een aarde van 10.000 aan effecten, aar ruwe schatting kan men de scha de op 150.000 berekenen. Volgens een andere raming beloopt de scliade 300.0; 0 a 400.000 gulden. OVER AARDAPPELEN. De Neaeilandsche Bond van Han delaren in Aardappelen schrijft ons: Naar aanleiding van verschillende berichten in de bladen betreffende den uitvoer van aardappelen, is op de bestuursvergadering van den Ned. Bond van Handelaren 111 Aardappe len, waaib»j tegenwoordig waren de afgevaardigden van de voornaamst© ver eeltig ingen op het gebied van den aardappeloiiliandel, bovenbedoeld on derwerp ter sprake gebracht. De vergadering was van meening, dat noewci een flink kwantum reeds is uigevoerd, er nog in het geheel geen reden tot ongerustheid bestaat, dat er een tekort aan aardappelen zaJ komen. Zeer af t-3 keuren vindt zij de op windend© berichten in de bladen, die ten gevolge hebben, dat het publiek zich bevreesd maakt cn ontijdig aard appelen opdoet, evenzoo worden door deze berichten de boeren opgewekt om zoo 8iicl mogelijk te rooien en af te le veren, vreozende voor die Regeorings- maa-.regelen. Zij raadt ieder dio aardappelen wil opdoen aan, kalm dc maand October af ie wachten. Zij doet tevens opmer ken, dat de aardappeloogst niet te genvalt, terwijl een groote factor is dat niets verloren gaat door d© aard appelziekte, welke andere groote h< veelheden vernietigt; het to dus in i geheel niet noodig onze bevolking ongeruslhed ie brengen. Wel het gewenscht do de Regeé- ring een wakend oog op den uitvoer houdt, doch verkeerde en ontijdig© maatregelen zouden een groote cata strophe voor cn© land b-'t -icnen. „DE ALCEMEENE". Van de de Commissie van Bijstand van den Rechter-Commissaris over do „AJgemeene" ontving „Dc Vcrzeke- rinvsbode" een schrijven, waaraan het volgende is ontleend „Geheel in den door u aangewezen geest wordt voor iedere verzekering post voor post nagegaan, waarop dc door te bmelalen prmie en de op grond der verliezen gereduceerde wis kundige reserve aansjraak geeft. Van iets anders is nooit sprake geweest, en wij meenen, dat uit het communiqué van Juni ook niet ander, te lezen valt. Om niet in herhaling te vervallen, is dit punt niet opnieuw in de circu laire van 26 Juli behandeld. Wij geven toe, dat de Rechter-Coin- missaris niet met zooveel woorden heeft vermeld, dat na de uitspraak der Rechtbank voor iedere reeds tot uitkeering gekomén verzekering zou worden nagegaan, waarop volgens den aangenomen maatstaf de verze kerde recht had. Leidde de becijfering b.v. tot 65 pet., dan zou dc te min uit gekeerde 25 pet. (65 r-ct verminderd met de voorloopige 40 pet j alsnog aan rechthebbenden worden uitbe taald 1 De Rechter-Commissaris vond dit zoo van zelf sprekend, dat dit punt niet speciaal in de toch reeds lange circulaire is naar voren gebracht, maar dit is wel geschied, in de corres pondentie met verzekerden, die inlich tingen vroegen, wat b'i uitkeering zou geschieden." „Getracht wordt, ingeval van over dracht aan een op te richten of be staande maatschappij, zooVeel moge lijk naar „herstel" voor de gedupeer de verzekerden te streven, al zal im-n zich hebben te hoeden voor het wek ken van de in de practijk niet te -.ei^ wezenlijken verwachtingen omtrent het bereiken van 100 ONEERLIJKE VINDER. Een tuinder te Loosduinen inde deze weck op cio Hiinzebank zijn veiling te goou, groot ongeveer 4(X)0. Eerst den vol genden dag ondekte hij dat zijn por tefeuille met den inhoud verloren was. Alle nosporingen bleventever geefs. Vrijdag echter kreeg hij over de post een pakje inhoudende Enael- sche brievenbonnetje van veiling- manden en andere papieren, die voor den vinder blijkbaar geen waarde hadden. Het couvert van een der brie ven had mm gebruikt om nl'es in te pakken en daar een postzegel opge plakt, zoodat geen handschrift iets verraden kon. HET TARIEF-ONTWERP INGE TROKKEN. Het Haageche Corres pond entiebureau deelt mee, naar aanleiding van de opmerking of do lefinitieve intrekking vun het tarief- ontwerp wel vaststond, nu de Minis ter van Financien terugzending van het ontwerp aan den Voorzitter dar Tweede Kamer heeft gevraagd» dat de gewone vorm 16 gebezigd-' en dut de intrekking ©ven zeker is, als die van alle tot dusver ingetrokken wets ontwerpen. INBRAKEN. Te Pijnacker is ingebroken en hui ze van den heer B. Duyvendak aan de Stationstraat. D© dieven hebben be halve de aanwezige contanten een groot aantal gouden en zilveren siera den ontvreemd. Bij dr. H. Keve, op den Nieuwen Binneweg te Rotterdam zijn veel zil veren voorwerpen gestolen. Er is ingebroken in vol la ..Johan na" op den Haagweg nabij Delft, be woond door de dames Van der Borg. Voor ongeveer f 7000 aan tafelzilver is gestolen. TYPHUS. In de gemeente Hoo- geveen zijn eenige gevallen van ty phus geconstateerd. ONREGELMATIGHEDEN T Uit Utrecht wordt aan de Telegraaf gemeld Naar wij vernemen is bij de justitie alhier een zaak in onderzoek togen enige ambtenaren van Bouw- en Wo ningtoezicht, die zich schuldig zouden gemaakt hebben 3an onregelmatig heden. Zijn wij goed ingelicht, dan moet li ai een kwestie zijn van ge schenken aannemen. Dc Courant meldt nader: Omtieut de onregelmatigheden, ont dekt bij het personeel van Bouw- on Woningtoe-zicht alhier, vernamen wij bij informatie, dat uit de boeken van een bouwkundige, bij on de;-zoek door de behisiingtambtenaren bleefc, dut genoemde bouwkundige in 1919 0:111 een viertal ambtenaren bedragen in geld bad gegeven. Deze gegevens wetrden ter beschikking' gesteld van de justitie. Uit het door haar Ingestelde onderzoek en verhoor der betrokken personen bleek, dat deze geschenken door den bouwkundige L. niet gege ven ziju, opdat bedoelde ambtenaren iets zouden doetn of hebben gedaan in strijd met him plicht. Het justi tieel onderzoek heeft dan ook geen termen opgeleverd om tegen bedoelde personen een vervolging in te stel len. Hoewol bij de justitie deze zaak is afgedaan is zij dat ovenwei niet voor de gemeente. Gebleken is nl, dat deze ambtenaren door het aannemen der gelden in strijd hebben gehandeld met de IvestaaiMlc voorschriften voor de gemeente-ambtenaren; In verband hiermede is thans deze zaak in han den van het gemeentebestuur, dat naar de feiten thans een nader on derzoek instelt. NACHTARBEID IN BAKKERIJEN. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der Arbeidswet 1919. In de Memórie van Toelichting op dit wetsontwerp zegt de minister van arbeid, dat, daar niet te verwachten is, dat de in het voorontwerp gedane voorstellen vóór 24 October 1921 tot wet zullen zijn verheven, aan art. 39 het tijdelijk karakter moet worden ontnomen. Krachtens dit artikel kan dc Minister tot 24 October 1921 tot wet zullen zijn verheven, aan art. 39

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 7