HAARLEM'S DAGBLAD üUitenlsndscli Overzicht ötaösmeuws Dr. Mark iiansiord en zp pleegkinderen DINSDAG 6 SEPTEMSEB 1921 TWEEDE BLAD Rubriek voor Vrouwen. MODE-NIEUWTJES. Bont en borduursel. Mode-stoffon on -kleuren. Lar.ge, korto en In 't ge heel geen mouwen. De lengte der rokken. Hoe den. Langzamerhand) gaan> wij alweer over do winterkleer&n denken, of voor hen die zich een dergelijke wedde kunnen veroorloven, zijn eerst de herfót-costuines aan de bourt. Bont en borduursel schijnen als garncering bepaald den voorkeur te genieten voor de nieuwe mode; voorloopig geven •ju Fflanscho modetijdschriften alleen nog maar de lichtere bontsoorten aan, tooais randen van astrakan, schape- bont en andereu. De vossen zijn meer voor den tijd, dat de koude scherper wordt, /.ooals meestal in Januari en Februari. Met scliupebont, waarvan kleine bonton gemaakt worden, komt zelfs in ongewone kleuren i'n den handel, zooals rood, groen, blauw en andere. Of die tinden veel ingang zullen vin den voorloopig, staat nog wel te be zien: zij wijken wel eon bectjo al te ver af van de natuurlijke kleuren der dierenhuiden. De enkele korte mou wen, die wij nog zullen zien. worden dan heel vaak afgezet met bantran- den, welke ook langs de halsuitsnij ding worden aangebracht. De onder rand van den rok wordt er ook wel mee gegarneerd, maar liever toah doet men het daar langs de randen van hei sckoolstuk, dat van voren en van achteren laag af over den rok valt. Het meeste wordt hiervoor konijnen bout genomen, dat zoo aardig in plat te randjes versieren kan. Wel worden er zware bonten cols gedragen op de mantels, en dan liefst alles in denzelfden tint; skunks is hiervoor een geliefde soort. 'Enkele mantelkragen kunnen ook rechtop gedragen worden, zoodat de kleine kraag hoog om den hals sluit: de mees te dames zullen daar echter wel niet gauw toe overgaan, want het moet toch geen aangename gewaarwording zijn om die fijne haartjes steeds te gen wangen en kin te voelen. Het borduurwerk bepaalt zich in hoofdzaak tot de lijfjes der japonnen, die nog heelemaal glad en recht zijn. Ook de onderrand van het manteltje hij een mantelkostuum en van de mouwen wordt nog veel geborduurd: een oostuumpje op deze wijze be werkt, gemaakt van soepel fluweel inet een los omgestrikt ceintuurtje op den mantel, waarvan de smalle shawl- kraag, die tot onderaan toe doorloopt, en de manclietten van een licht-getim, wollig duvetine zijn gemaakt, geeft oen al leraar digsten indruk van jeugd en elegance. „Chic et SimpMcité", waaruit dit een costuuin is, geeft vlak daarnaast een ander van zwaar flu weel met den rechtopstaand en kraag, die gevoerd is met bont, en oen mantel in lilokmodel. Voor heel bewegelijke jonge figuurtjes kan dit aardig zijn, maar het maakt veel gauwer stijf dan het eerst-genoemde. Voor mantels en de mantelpakken zijn wollen stoffen en soepel laken het meest in trek, waarvan het laatste ook veel voor japonnen zal worden gebruikt. En dan de moderne kleuren 1 Kastanje-bruin, zwart en diep blauw, ziedaar de mode-tinten. Maar voor do avondjaponnen heeft 't zwart wel wat afgedaan: er wordt al aan ge tornd, doordat hier een kraag van een andere kleur wordt aangebracht, daar weer een ceintuur. En die andere kleur is dan meestal rood, wat op zeer jolige wijze dus de strengheid van het effen zwart onderbreekt. Dat lioamt niet weg, dat de avondjapon nen nogal eens zeer druk gegarneerd zijn soms met een overlading van kantstof van bloemversiering. Mouwen hebben deze costumes in het geheel niet meer: het lijfje valt tamelijk broed over de schouders, geheel recht naar beneden tot onder de tailLelijn, en zoodoende worden de schouders wel geheel bedekt,. Wij wezen er vroe ger weieens op, hoe weinig wij in ons kille klimaat deze motie moetan navolgen: iemand die voor haar ge noegen uit is en het doorloopend koud heeft en hoe licht komen wij niet bij een familie die eens wat minder hard stookt dan wij thuis gewend zijn) in een japon zonder mouwen kan bet daar wel aan wijten. Juist het vochtige, regenachtige, waardoor on ze winters zich kenmerken, en dat al les klam en koud maakt, moeten ons oen waarschuwing zijn, niet te luch tig gekleed te willen gaan. Korte rokken en korte mouwen zul len hun plaats weer moeten afstaan aan de lange. Wat eerst nog tot tie uitzonderingen behoorde, wordt nu i'e®el bij iedere mode-afbeelding': e-en langere rok, wol nog niet zoo als eenigo jaren geleden, maar dat zal ieder seizoen weer meer worden. Ook de korte mouwen hebben groo- tendeeJs afgedaan en daarmee is met een hot kimonopairoon van het too- neel verdwenen, want daartoe leeuen zich ai loon de kort e mouwtjes. De lange zijn nu tamelijk nauw en ver wijden zich onderaan nogal eens, wat dan den indruk moet geven van de manchet, die er niet apart aangezet wordt. Het eenvoudige japonnetje om in huis te dragen is van een gewoon recht model, gemaakt van wol, flu weel of wollen crêpe. De bekoring wordt er aan verleend door een laag- godragen ceintuur van een fantasie- stof zooals een veelkleurig gebor duurde, of ook wel van galaliet. De hoeden kunnen weer naar wille keur klein zijn of groot: een tusschen- weg is er eigenlijk niet, maar- wel heb ben de meeste kleine hoedjes nu weer een rand. De groote strikken tegen het haar aan of vallend over den rand, die velen zoo flatteer en, zullen veel gemaakt worden aan de winterhoe den, die vaak van fluweel zijn of van vilt. De grootero modellen hebben eigenlijk nooit geheel platte randen, altijd is er .één kant wait ven opgesla gen of zij ie rockte en links wat neer getrokken. Voor degenen die het goed staat, kan het heel aardig zijn, en het behoeft niets ouwelijker te zijn dan het cxxiuette, kleine modelletje, maar zoo zijn er eigenlijk slechts weinigen. Tenslotte zouden wij willen raden aan haar, die haar winterjaponnen zelf maken, om de rok niet te kort te nemen en er dan nog zooveel goed aan te laten door den zoom, dat hij nog gemakkelijk verlengd kan wor den; anders is het costuumpje mis schien het volgend jaar al uit de mo de, en dat is toch de bedoeling niet. E. E. PEEREBOOM. Zooals eenige dagen geleden aller oogen op Duitschland waren gericht, waar men een aigeheeien omkeer in den toestand, misschien wel een van Beieren uitgaande uitroeping van de monarchie verwachtte, zoo trekt thans Engeland weer de algemcene aandacht, Engeland en het groene Erin, dat, minder poëtisch, ook „een lastig paard op stal" voor dc Britsahe regeeriug kan genoemd worden. De Valera's antwoord laat aan duide lijkheid niets te wenschen over: wij ver werpen de Britsche vredesvoorstellen, „Wij stellen het beginsel voor van rc- geering met toestemming van de gere- geeitden, dat. ook gij, Engelschen, steeds voorgestaan hebt. Dit beginsel is de eenige grondslag, welke de kardinale op vattingen van de Britsche en Iersche vertegenwoordigers verzoenen kan. Op dien grondslag zijn wij bereid onverwijld gevolmachtigden te benoemen." Dit is duidelijk, maar zeer lastig voor de regeering van Lloyd George, die zich eveneens in haar laatste officieele ant- wooid in krachtige termen heeft uitge drukt. Dat de toestand ais ernstig wordt beschouwd blijkt wel uit de bijeenroe ping van een buitengewonen minister raad, die a.s. Woensdag te Inverness in Schotland gehouden wordt, waar toevallig! zoo ongeveer alle Britsche ministers hun vacantie doorbrengen. En de koning is oj> Balmoral! Na Woens dag zal de toestand zich dus waarschijn lijk scherper afteekenen Belleren en de Duitsche xegeering staan niet meer zoo vijandig tegenover elkaar, vooral niet nu Baden en Saksen openlijk verklaard hebben, de regeering te zullen steunen in haar strijd vóór de te Weimar aangenomen grondwet. De berichten, dat Beieren zelf den staat van beleg zal opheffen, duiken weer op, al zijn ze van Bcicrschc zijde tegengespro ken en wellicht zal hel er dus in de naaste toekomst wel van komen. De Sovjet-regeering, die eenigen tijd geleden hulpkreten slaakte en gezanten naar het buitenland zond om te vragen om levensmiddelen voor het in de diep ste ellende verkeerende Russische *volk, doet nu weer plotseling aan de wereld kond, dat zijden toestand meester is, over zoo-en-zóóveel graan beschikt en het eigenlijk alleen wel af kan. Ditis eenigszins verdacht. Zijn de heeren ten slotte toch bang voor vreemde inmen- ging, bang, dat vreemde koks de Bolsje- wistische brei bederven zullen? Het lijkt er op. Wat van den Grieksch-Turkschen i. log moet gedacht worden, is nog altijd niet met zekerheid te zeggen, maar het heeft den schijn dat de Turksche over- winniugs'bericliten om het euphemis- tisch te zeggen «eh "tikje te vroolijk gesteld waren! De komende dagen kunnen ook in dit opzicht zekerheid brengen. DUITSCHLAND. Het verbond van Groot-Berlijnschc Centrum-organisaties heeft een groote vergadering gehouden waarin Rijkskan selier Dr: Wirtli het woord voertle. In zijn rede besprak hij den door den moord op Erzbcrger geschapen politieken toe stand. De Rijkskanselier zeide o.a. Het is de taak van de Regeering de reactie tegen te gaan. Spreker kantte zich scheip tegen het groot-kapitaal, en verdedigde zijn programma tegen de aanvallen van rechts. Spreker zal geen oogenblik van zijn politiek afwijken en is bereid zich met alle middelen tegen de reactie te verzetten.- Hij kondigde een wet aan tot bescherming der eer van do Duitsche politici. Dc lastercampagne tegen Erzberger heeft zeide hij bewezen dat zulk een wet noodig is. Nieuwe verordening. Er is een verordening uitgevaardigd, volgens welke alle regimentsfeesten, ap pèls, en dergelijke bijeenkomsten van personen, <Lie tot het vroegere leger be hoord hebben, verboden wordênj Demonstraties. De K. Pj D. heeft Zondagmiddag in den Lustgarien te Berlijn een demonstratie gehouden, Later werd een stoet gevormd, waarin de gebruikelijke roode vlaggen met de diverse borden m et strijdkreten werden medegedragen. Het aantal deel- was betrekkelijk gering. e soc.-dem. partij en Beleren. Op een in het oog vallende plaats publiceerde de „Vorwarts" van Zondag ochtend de volgende, blijkbaar partij-of- ficieele aankondiging „De tot nu toe door de Beiersche regeering aangeno men houding heeft de arbeiders in hei rijk, speciaal echter de sociaal-democra tische partij, aanleiding gegeven stap pen te doen, die in goval van een ver dere sabotage van de verordeningen des rijks verwezenlijkt kunnen wordenDe Beierscbe regeering moet zichzelf niet misleiden omtrent den ernst van den toe stand, vooral daar de arbeiders, eu in het bijzonder de sociaal-democratie, be reid zijn alles ie doen om de eenheid van het rijk te beschermen en do maat regelen van de lijksregeering kracht bij te zetten. Wij meencn juist ingelicht te zijn al» wij er op wijzen, dat de voorbe reidingen ter verwezenlijking van deze stappen reeds zijn getroffen." ENCELAND. Het antwoord van Sinn Fein. Commentaar van de En- gelsehe pers. De ochtendbladen van Maan dag commenteeren in het al gemeen behoedzaam De Valera's jong ste antwoord. De „Daily Chronicle" zegt, dat er diepe teleurstelling over 't gansche rijk zal gewoeld worden bij het lezen van De Valera's brief. Zulk een ernstige beslissing lijkt de voortzetting der onderhandelingen onmogelijk te ma ken. Men kan slechts hopen, dat er te elfder ure betere raadgevers van het Dail Eireann hun invloed kunnen doen gelden, opdat de weg gevonden wordt om de ramp van een hernieuwden strijd te vermijden. De „Daily Mail" zegtDa Valera klopt aan een open deur, want indien Lloyd George's laatste brief geen aanbod tot het uiterste was, n.l. een regeering met toesemming der regeerden, dan we en wij niet hoe het aanbod in eenvoudi ger woorden te hullen ware geweest. De „Daily Express" meent, dat de deur nog open is. De „Times" dringt er bij de regeering op aan Sinn Fein-ge- volmachtigden tot beraadslaging ui noodigen en voegt er aan toe, dat ook al zal de vrede al of niet het onmid dellijk resultaat er van zijn, het vooruit zicht op een blijvende regeling er door wordt verbeterd^ De onlusten In Brltsch-lndlë. De arrestatie van Ali Musaliar den leider van de opstanidge Moplahs, schijnt volgens de laatste berichten uit Britsoh-Indië het einde te Ibetee- kenen van den opstand in bet Mala- bargebied. Ali Musaliar, die de onge kroonde koning van Ernad eenoeind werd. bood omringd door een aantal van zijn volgelingen, verwoeden te genstand aan de regeeringstroepen in de buurt van Firunangadi, waar de opstand het eerst uitbrak. De Moplahs trokken zich in den loop van het ge vecht in een moskee terug, waar zij vuurpijlen afschoten, waarvan zij de uitwerking blijkbaar niet kenden. Tenslotte deden zij een uitval van de Moskee uit, met het gevolg dat Ali Musaliar en 42 van zijn volge lingen gevangen werden genomen en een veertigtal anderen gedood wer den. De verliezen der regeeringstroe pen'.bedroegen slechts twee dood'en. Onrust In Oost-Afrlka. Abces;, ni.dic siroop?.fdcdingen zijn ,.j grens overgestoken van de kolonie Kenya in Oost-Afrika. De Engelschen hebben Gaddaduanna en Sulemuddo ontruimd, zonder verliezen te lijden. Men gelooft dat de toestand ernstig de vijand schijnt van plan verd'er het land op terukken. Nadere bij zonderheden ontbreken nog. FRANKRIJK, Frankrijk en Amerika, Na afloop van het bezoek van de Amerikaansohe legionaireu heeft Mil- lerand den Anterikaanscheri gezant te Ramboulllet ontvangen. In een rede legde de Fransche president nadruk op de vredelievende gezindheid van Frankrijk, Waarna de Amerikaansohe gezant er op wees. dat Frankrijk op de a.s. ontwapeningsconferentie zal spreken tot een Amerika, dat beter zijn verwachtingen, zijn wenschen en rijn vrees zal begrijpen. Amerika's gevoelens ten opzichte van Frankrijk zullen niet veranderen onder den in vloed van de bedekte campagne, die daartoe gevoerd wordt. Tijdens het be zoek 'van Foch zal Amerika gelegen heid hebben zijn diepe genegenheid vóór Frankrijk te toonen. Pershing naar Frankrijk. Volgens do Matin heeft het minis terie van Oorlog de officieele mede- deeling ontvanven, dat Pershing (be gin October in Frankrijk komt om het stoffelijk overschot van den Ameri- kaanschen „onbekenden soldaat" le bezoeken, dat on 't nationale berkhof to Arlington zal worden begraven. Toch zal bii de plechtigheid, die ein de October is gesteld, tegenwoordig zijn. Da Tijger weer In actie. Clemenceau gaat te Parijs een nieuw blad stichten om daarin zijn po litieke actie te verdedigen. BELCIë. DO over het flnancleelo aoooord. In verband met de officieuse nota uit Parijs, meldend da' de Fransche ministerraad aan de ministère van Fi nanciën, op 13 Augustus zijn bevoegd heid zou te (buiten gegaan zijn, ver mits het accoord opnieuw door een raad van ministers van Financiën, waarin mogelijk zelfs Doumer weer Frankrijk zou vertegenwoordigen, (be hoorlijk zou worden onderzocht. Ver der (betoogt dc Soir, dat de argumen tatie van Frankrijk om te bet oogen, dat het niet aan België's prioriteits recht wil raken, geen steek houdt. Belgische officieele kringen, aldus het blad, zullen 6tom blijven lot langs diplomatieken weg de bedoelingen van Frankrijk zijn medegedeeld Zullen bij herziening van het ac coord vraagt de „Soir" ten slotte, alle geallieerden aan de conferentie wil len deelnemen en zullen van te voren alle bepalingen van bet accoord zoo wel die ton gunste van Frankrijk als die waarover het zich beklaagt, wor den geannuleerd RUSLAND. Arboldsonlusten ta Petrograd? „Berlinske Tidende" verneemt uit Heleingfors, dat volgens berichten uit Beval, de laatste dagen ernstige botsingen tusschen arbeiders en sol- laten te Petrorrad hebben plaats ge had. In Moskou hadden groote bran den plaats, waardoor drie huizen blokken werden vernield. 01 leden van het All-Russlsche comité gefusilleerd. Het Moekousche Radioagentschap meldt het fusilleeren van 61 z.g. bur gerlijke samenzweerders van het hulp comité. VOLKENBOND. Besluiten dor ontwapeningscommissie. De tijdelijke gemengde commissie voor de beperking der (bewapening heeft den rapporteur van do sub-com missie voor de statistiek gehoord, die voorstelde een vragenlijst aan de re geering te zenden met verzoek om nauwkeurge gegevens omtrent hun strijdmacht voor en na den oorlog. De commissie heeft het voorgestelde program aanvaard. Het voorstel in de ontwapenings commissie, om aan de leden van den bond een vragenlijst te richten, betref fende den omvang van him strijd macht voor en na den oorlog, werd be streden door den Engelschen gedele geerde Fisher, die van meening was, dat zoolang de Vereenigdoe Staten, Duitschland en Rusland nog geen lid van den Bond zijn, de basis ontbreekt, waarop do regeering de gevraagde in lichtingen met alle openhartigheid kunnen geven. Vele regeeringen zon den om deze reden het verstrekken van gegevens weigeren en dit zou af breuk doen aan het prestige van den Volkenbond. Eerst wanneer de Ver- eenlgde Staten lid van den Volken hond zijn, meende Fisher, kan men aan de rc-geeringen alle vragenlijsten voorleggen, welke men wensoht. Behalve den voorzitter Schanzer, kwam in liet bijzonder de Fransche arbeidorevertegemvoordiger Jouliaux tegen deze zienswijze op. Verspreid nieuws EX-KONING FERDINAND TE MüNCHEN? De Engelsche bladen vragen zich af, wat of de bedoeling mag zijn van ex-tsaar Ferdinand van Bulga rije, die op het oogenblik te München vertoeft, h etwelk wordt beschouwd als het centrum van de Duitsche reactie. De Parijsche correspondent van de .Weekly Dispatch", die de aanwezigheid an ex-:saar Ferdinand te München sig naleerde, meldt, dat Ferdinand, hoewel hij incognito reist, bezoek heeft ontvan gen van zeer bekende figuren uit de mi litaire en monarchistische partijen. Fer dinand heeft onlangs de 40.000 pond ster ling ontvangen die hij nog op een En gelsche bank te zijner beschikking had staan. DE ARRESTATIE VAN EEN HON- CAARSCH AFGEVAARDIGDE. De Ilongaarsche minister van Buiten- landsche Zaken Bannffy heeft bij de Oos- tenrijksche regeering geprotesteerd te gen de arrestatie van den Hongaarschen afgevaardigde in den nalionalen raad, Edmund Scholz, die met geweld naar Oostenrijk werd gevoerd. LEVENSMIDDELEN VOOR RUS- LAND. Het Letlandsche Bureau te Parijs heeft een bericht ontvangen uit Riga, volgens hetwelk in Danzig, Hamburg cn Zweed- scke havens onafgebroken zendingen le vensmiddelen, bestemd voor Rusland, aankomen. Deze transponen bestaan hoofdzakelijk uit rijst, graan en gecon denseerde melk, TIJDINCZAAL. In de Tijdingzaal, Gr. Houtstraat 93, zijn foto's geplaatst o.a.: •au de te Watergraafsmeer geopende Ghr. M.U.L.O.School; van de in de variété „Flora" te Am sterdam gegeven première van de .Doordraaier", volksoperette in drie bedrijven en een voorspel van Jack Jr-, muziek van Max Gabriél; de overdracht in het gebouw van het Ministerie van Landbouw van het voorzitterschap van den Nijver- heidsraad; van r.ei on de begraafplaats Zorg vliet te Amsterdam onthulde grafmo nument voor Tonny Smits; van ae in het Centraal Theater te Amsterdam onder directie van Pokli Reoff opgevoerde ojiereue „Graaf Bodo", operette in 1 acte. (Naar het Duitsdh bewerkt; van de openings voorstel ling van het HoJl. Tooneel, dir. Louis de Vries, waarbij opgevoerd is „Wie is de Va der?" blijspel in dirie bedrijven van Anton en Donald Hemveid. GEMEENTERAAD. Aanvulling raadeagonda. Punt 11 A. Voorstel Burgemeester eu Wethouders tot verhuur van perc. fepaamc 36 (De Korenbeurs). Punt 11 B. Voorstel Burgemeester en Wethouders tot aankoop enz. van gron&ai ten zuiden van de Zomer- vaari. SOEFISME. Men schrijft ons: Moershid Inayat Kahn. die reeds in het voorjaar een kort bezoek aan Ne derland bracht, zal thans in verschil lend.: plaatsen vam ons land voor drachten houden over Soefi-leeringi Inayat K-abn, dio in Indié en ook daarbuiten een groote vemtr.ar i. als musicus en dichter geniet, is de hoofdleeraar van liet Soefisme, de re- ligieuse phiiosofi van Liefde, Har monie en Schoonheid. Te Haarlem zal hij een openbare voordracht houden op Vrijdag 9 Sep tember a.s. in het gebouw van den Protestantenbond. TEGEN DIERENM ISHAND ELING Uittreksel van het Versla? van den inpec'eur der Vereentgiiig tegen het mishandelen van dieren voor Haar lem en omstreken, van de maand Augustus 1921 Met medewerking van de poiitie werd een einde gemaakt aan mishan deling van een paard, waaraan een aantal jongens zich schuldig maakte. Tegen drie hunner werd procesverbaal opgemaakt. Een voerman werd belet gebruik te maken van de onnoodige hulp van een jeugdigen knaap, die gestaag miabruik maakte van de zweep. Andere voerlieden, rijdende ml kreupele paarden, werden aar. czego, deze dieren buiten dienst te stellen. Versleten hoefbeslag bleek oorzaak te zijn van kreupelheid van het paard van een bierhandelaar. Daarin werd voorzien. Gewaakt werd tegen misbruik van een paard, dat gebrekkig was in de voorbeenen. De inspecteur was tegenwoordig bij de oefeningen mei gedresseerde die ren in hei circus Hagenbeek, dat van 11 —17 Augustus nabij Haarlem voor stellingen gegeven heeft. Hoewel ge lukkig geen zware mishandeling werd waargenomen, waren dio oefeningen tocii voor de dieren een voortdurende bron van Jewelling. Vele slachtoffers droegen de kenteekenen van de wreedheid welke zij voor hunne dres suur vroeger haden moeten onder gaan. Herhaaldelijk moesten wederom trekhonden, wier tuig niet in orde was, worden uitgespannen en der) voerlieden over hunne nalatigheid oh derhouden. Telkens moest op voor de dieren hinderlijke gebreken aan de karren gewezen worden. WH telden deze maand niet minder dan 54 honden en 111 katten welke pijnloos moesten gedood worden. Ook iu weder bevonden zich onder de zwervers" vele zuigelingen. De vereeniging doet een beroep op alle dierenvrienden om haar behulp zaam te zijn. Menigeen, die getuige is van dierenmishandeling, verzuimt daartegen op te treden, hetzij door dien geen politie-agent in de buurt is, hetzij uit v-oes voor onaangenaamhe den. De vereeniging is te allen tijde be reid haren Inspeoteur met een onder zoek te belasten. Men wende ztoh tot het secretariaat.Heerenwcg 199. tel. 2265. met zoo volledig mogelijke gc- 1? veils. RAADSSTUKKEN. B. en W. dee- lcn den raad mede, dat niet de eige nares van ©enige perceel en gelogen ten zuiden van de Zoincrvaart nader over den aankoop dier pcrceelen is ..ndcrhandeld. Zij is thans bereid die percede» vour f KOOI aan de gemeen te in koop af te staan. Voorgesteld wordt voor dat bedrag die perceel er ie koopen. B. ai W. adviseeren gunstig op een adres van S. Bousema. wonende te liuarleminerliede en Spaarnwou- de om in erfpacht te mogen bekomen een gedeelte bouwterrein aan de I ot- gieterstraat, groot onderscheidenlijk 77 c.A„ 227 c.A. en 124 c.A. om daar drie woningen op te bouwen. Naar aanleiding van het gespro ken© in uwe -.vergadering van 10 Aug, j.l. hebben B. en W. met de wed. b. II.' Booiman, alhier, onderhandelin gen gevoerd omtrent het aan haar Verhuren van het perceel aan het ipaarue no. 36, genaamd „Dc Koren beurs". Met een jaarlïjkschen huurprijs van f i 209 en een huuriijd van 10 jaren wordt door haar genoegen genomen, terwiil dc Koninklijke Nederland saw Btijerscho Bierbrouwerij te Amster dam als harr borg zal optreden. Het ligt in hei voornemen van m \V. de verhuring overigens zoo veel mogelijk te doen plaats hebben onder de voorwaarden, waaronder ge- noemd perceel thens wordt vernuurd. Zij stellen voor hen tot bedoeld» erhuring te machtigen. BEKRONINGEN. Op dc interno- 011 al e bon den -kamp ioenschupste 11- toonstelling van Duitsche Herders honden, gehouden op Zondag te Ltrocht, beh.uai.de de Duitsche Herder Wotaij's „Irold", eig. dc heer G. J. Wie ld ere, te Schoten, onder groote concurrentie, waaronder au kam pioenen uit Frankrijk, Duitèchland en Engeland, in de openklasse een zeer eervolle vermelding, met kwali ficatie zeer goed, en ui dc nationale fokkersklasse den 4en prijs ook niet kwalificatie zeer goed. uiet verschil lende src-eiale prijzen. GEVONDEN VOORWERPEN. Te rug tc bekomen bij: II. Luie, Anmtor- damstraat 29, akindeiarmbandS. Tha mes, Zuidpolderstraat uS, badcostuum cn badmutsJ. van Hemsbcrgen, Voor helmstraat 2Órd, broche; A. Heemskerk, Zijlweg 5 zw., broche G. Booms, Lcid- schcstraat 91, bril; J. Smit, Tuinstraat 7 rd, ceintuur van een hecrenregenjas W. Keur, ie Vooruitgangs-raat 12, geit; P. van Brummelen, Wille llccrenstraat 32, regenhoedLubbers, Brecstriiat 34, huissleutel Gemeemereinigiug, trek hond Flendrie, Twijnderslaan 29, hond; W. Gramsma, Jansweg 40 (Volksbelang), hoed; C. van Gog, Kenaustraat Sa, me daillon Politiebureau Sinedestraat, por» temoonaie (zwart) Konii gsbmggc, Anegang 7. portemoatvaic (2wari) M. Leunk, Tulpenstraat 36, damysporte- monnaie \V. van Wijk, '1 Kroia tó D rd, pet; C. A. van VKet, Vooruitgangstraat 102, bruine portemonnaie W. Fehx, Wa genweg 31, ring; B. Eefchof, Nieuwe Gracht 94, rozenkransPolitiebureau Sinedestraat, rijwiel; T. Antonisse, Scbreveliusstraat 41, rozenkrans, reticu le; R. Mok, Spaarnwoudersiraat 9 a rd, rieten taschjeCh. Weycrs, Haarlemmer- liede, Nic. Beetssiraat 142W., zwart taschje; G. \-an Gussenhovea, Kruis- stia.tt 53, vulpenhouder A. van Dijk, Anthomestraat 57, vulpenhouder; J. Buis, Cruquiusstraat 12, visitckaartenboekje; A. van Lier, Iordensstraat 59, wandel stok; H. Stekelenburg, Brouwersvaart 126a2w„ zakdoeken; Kennel Fauna; Parklaan, vier grijze katten. Feuilleton lN a n r 11 e t Engelsch van J. S. FLETCHER, 53) Ik heb hem nooit over Hansford hourcm spieken, noch over cenig hu welijk! verzekerde Glnssdale. Dit is alk-s nieuws voor nuj, doktor. Deze Kansford oefent thans rijn piactijk uit in WryclksU-r, zei Bryce. Eu bij hein wonen twee jong© men- feclUïn, als zijn pleegkinderen, een meisje van twintig en een jongen van zeventien jaar oud. Dat rijn huiten eenigen twijfel do kinderen van John Brake. En ik wil met de dochter trouwen. Glassdale schudde vol verbazing het hoofd. Nou, ik kan niet andere zeggen, dan dat ik verbaasd ben! merkte hij op. Ik had geen idee van dat al les. Denkt u dat Brake daarom naar VTryChester kwam? vroeg Bryce. Hoe kan ik daarop antwoorden maneer, als ik u toch verzeker dat hij iuij nooit met een woord over zijn kinderen heeft gesproken, antwoord de Glassdale. Neen! Ik ken zijn reden om naar Wry chest ai' te gaan. Het was geheel en uitsluitend, zoo ver als ik weet, om den Hertog over die juweelenzaak te vertellen. Het ge heim hiervan was aan Brak© en inij toevertrouwd door een stervende in Australië. Brake ging alleen naar Wrychester ik zou mij den volgen den dag hij hem aansluiten: wij zou den dan samen den Hertog gaan be zoeken. Toen ik te Wrychester kwam, vernam ik het ongeluk en daar het mij sterk ontroerde, ging ik weer heen en wachtte eenige dagen, tot gistern voor ik naar den Hertog ging. Neen, dat is voor zooMer ik weet de eenige reden vam. Brake's komst. Ik verzeker u nog eens dat ik niets van zijn familie afwist. Hij was een gesloten man en behalve zijn za ken, had hij slechts een ding in zijn hoofd, maar dat nam hem dan ook vaak geheel in beslag. Wat was dat, vroeg de ander, Hij wilde een zeker iemand of liever twee personen, vinden die hem op wreed e wijze hadden bedrogen. Een van tli twee zocht hij in het bij zonder en hij dacht dat deze in Aus tralië w-as. Tenslotte kreeg hij het vermoeden dat z;jn vijand naar Enge land was vertrokken, om den andor bekommerde hij zicli niet veel. Maar den man, dien hij wel zocht.1 Wie was die man? vroeg Bryoe. Zijn naam was Falkiner Wraye. antwoordde Glassdae zonder aarze len. Een man dien hij in Londen gekend had. Deze Wraye, geholpen door zijn compagnon Flood, kregen van Brake eenige tienduizende gul dens los, geld van de bank natuurlijk, voor een paar dagen, niet langer en toen verdwenen zij en, Brake moest het gelag betalen. Het was ongetwij feld dwaas van hem. maar hij kende ze al langer en had het al eens meer gedaan. Zij hadden steeds hun belof ten gehouden, maar hij deed het een keer tc veel. Eenige tienduizenden wisten zij hc-m af te zetten en toeval lig kwam er den volgenden dag een inspecteur op de bank en vroeg de hoeken te zien. Zoo is het gegaan. U begrijpt, dat hij zijn vriend Falkiner Wray niet licht vergat. Ilij dacht da gen lang aam niets anders. De ander was onbelangrijker, Wraye was de hoofdschuldige. Wilt u mij niet alles vertellen, wat u van Brake weet? zei Bryce na een pauze, gedurende welke hij diep in gedachten geweest was. Na tuurlijk in vertrouwen.. Ach, ik zou niet weten, waarom er eenige geheimhouding zou zijn! ant woordde Glassdale bijna onverschil lig. Om te beginnen, ik heb hem voor het e6rst ontmoet, toen wij bei den in dc enfin u weet wel waar, zaten. Daarover hoef ik niet uit te weiden. Maar toen wij daax vandaan waren zag ik hem niet terug voor ik hem eenigo jaren geleden in Austra lië toovaliig tegen het lijf liep. Wij waren in dezelfde branche, wolspecu laties. Wij werden tamelijk groote vrienden en zagen elkaar vaak. Toen kwamen de confidenties. Hij vertel de mij r.l gauw over dien Wraye, dien hij naar de Vereenigde Staten ge volgd was en later, geloof ik naar Nieuw Zeeland en ten slotte naar Australië en daar ik veel reisde, om overal wol te koopen, vroeg hij mij om hem te holpen en gaf mij een be- sclirijvimg van Wraye. Maar bet hielp niet veol, ik zog of hoorde nooit iets van den man cn ten slotte begrepen wij, dat hij Australië weer verlaten moest hebben. E11 ik weet, dat hij hem hoopte te vinden, toen wij naar En geland teruggingen. Die .beschrijving, dat signalement hoe was dat? vroeg Bryce. O! zei Glassdale. Dat weet ik niet meer precies. Een groote kerel, snor, noch baard, geen bijzondere kenteekenen behalve ©en leelijk lid- toeken op de linkerkaak. En, o ja, de middelvinger van de linkerhand ontbrak. Dat was allemaal een souve nir van een ongelukje met een ge weer. Hij, wat is er aan de hand, meneer? Bryce had plotseling zijn pijp uit den mond laten vallen. Hij bleef lang gebukt om hem op te rapen. Toen 1 weer overeind kwam, stond zijn ge zicht kalm, misschien een beetje rood door liet vooroverbuigen. Ik beet mijn pijp op een slechten tand, bromde hij. Moet ik eens laten nakijken. Dus u hf-i>c nooit iets van dezen man gezien of gehoord? Nooit! antwoordde Glassdale. Maar sinds die moordzaak heb ik nu wel eens afgevraagd, of Brake niet toevallig een van die meuschen ont moette eri zijn dood er misschel) hot gevolg van was, Luister eens. dokter- Ik heb het verslag van de lijkschou wing gelezen ik was er zelf heen gegaan als ik gedurfd had, maar tor-n had ik juist besloten tot het bezoek aan den Hertog; ik wist niet wat te doen, dus bleef ik uit de buurt. Maar er is een ding, dat naar ik meen aan de aandacht van dc politie ontsnapt is. Wat dan? -vroeg Bryce. Wel dit! antwoordde Glassdale. Die man, die rich Dellingham noemde, die met Brake in het hotel te Wrychester kwam, wie is dat? Waar had Brake hem ontmoet? Waar ging hij heen? Het komt rue voor, dat de politie dat een beetje nonchalant heeft behandeld! Volgens de berich ten, die er gelezen heb, nam ieder- üau onmiddellijk Dollingham's eerste .verklaring voor de waarheid aan en toen lieten zij hem gaan! Niemand heeft, zoover ik weet, ooit onderzocht of die verklaring wel in orde was. Een vreemdeling; Bryce stond op, alsof hij wilde heen gaan. Ja, zei hij. Daar zit wel iets In. Daar is inderdaad met verder naar onderzocht. U hebt gelijk, mis- schien was die verklaring wel vahclu Juist en als ik goed gelezen heb, rum niemand de moeite na te gaan, waarheen hij ging! merkte Glassdale op. Het is een zonderlinge gescliie- denis! Is er geen belooning uitgeloofd dokter. Ik hoorde van aanplakbiljet ten of iets dergelijks, maai- ik heb ze nergens gezien, intusschcn beu ik hier pas sinds gistermorgen. Bryce haalde zwijgend eenige pa pieren uit zijn zak. Hij zocht hieruit do two strooibiljetten, die Mitching:- ton hem had gegeven «n gaf ze den ander. Nu moet ik gaan, zei hij. Ik iVreek u natuurlijk in Wrychester nog wel eens over deze zaak. Maar u zwijgt wel over ons gesprek, niet waar? Natuurlijk dokter! antwoordde Glassdale. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 5