Correspomlentie Ingezongen Burgerlijke StaM Gemengd Kienws lis belasting op toonaai' vartooningun en andere verraaii9!(]kbeden, Prote&ladre&san aan Gedeputeerde Staton an don Raad. Verscheidene vereen i gin gen hadden Maandagavond gevolg gegeven aan de oproeping van het bestuur der Kon. Licdertafel „Zang en Vriendschap'' om afgevaardigden to zenden tot oen vergadering om te protesteeron tegen de 20 belasting op tooneevoorstcl- lingen m andere vermakelijkheden. De vergadering, die werd gehouden in het gebouw „Zang en Vriendschap" werd geleld door <k. G. Broese van Groatoü. Do v O orzittor zcide in zijn ope ningswoord, dat „Zang en Vriend schap" had gemeend het initiatief te moeien nemen tot deze vergadering om te protesteeron togen liet raadsbe sluit, waarbij is bepaald dat de belas ting zal worden verhoogd tot 20 der bruto opbrengst, dat ten nadeele van vele vereenigingen zal zijn. Er is maar één weg en wol om bij Ged, Staten er op aan te dringen, dat het raadsbesluit wordt veranderd, g-ing epr. voort. Wij zijn niet tegen een belasting op de vermakelijkheden, maar wat wij beoogen is geen verma kelijkheid, maar wij willen kunst aan het volk brengen en dat zonder winst bejag. En door het raadsbesluit zul len wij daarin worden verhinderd. De meeste vereenigingen kunnen geen 20 -pCt. van de contributie van de kunst lievende leden en giften van dona teurs missen. liet plan van „Zang en Vriend schap" is nu een adres aan Godep. Staten te zanden. Er was daarna gelegenheid tot het doen van opmerkingen. Do afgevaar digde van „de Stem dos Volks" was de eerste die daarvan gebruik maak te. Spr. zeiile, dat hem hij een infor matie is medegedeeld dat do bedoe ling van hat raadsbesluit is gegoede vereenigingen onder de belasting te betrokken, die veel donateurs hebben en voor hen uitvoeringen geven. volgens de informatie van spr. was niet de bedoeling om uitvoeringen voor leden te gaan belasten. Indien 'dat zoo was dan zouden inderdaad alle- arme vereenigingen woerden ge handicapt. Spr. adviseerde nadere in lichtingen in te winnen. De Voorzitter zei.de dat hem is gebleken, dat 20 van de bruto ontvangsten van een vereeniging moet w-orden betaald. Trouwens de verordening spreekt van 20 van de bruto opbrengst en dat kan geen ver eeniging lijden. Toonkunst legde 20 op de contributie, maar dat zal er op uitloopen, dat vele leden gaan' bedan ken. Het lidmaatschap wordt dan te duur voor Kunstlievende leden. Ilior is inderdaad sprake van een ten doo- do doemen van onderscheidene ver eenigingen. Het eenige wat is te doen is een gedocumenteerd adres aan Ge deputeerde Staten te zenden met ver zoek te maken, dat de verordening zoodanig wotrd't veranderd, dat vere nigingen, die zonder winstbejag kunst aan liet volk brengen, worden vrijge steld. Tegen een belasting op vermakelijk heden en bioscoopvoorstellingen is geen bezwaar. Do afgevaardigde van „de Stem des Volks" adviseerde bij B. en W. naar de bedoeling van het raadsbesluit te ihformeeren en desnoods te trachten, dat die vereenigingen, die tegen een toegangsprijs van 0.50 een uitvoe ring geven, worden vrijgesteld. De voorzitter antwoordde, dat de raad een besluit nam, dat B. en W. moeten uitvoeren. Het eenige wat is te doen is eon adres aan Gedepu teerde Staten te zenden met verzoek om de verordening niet goed te keu ren, maar aan den raad te verzoeken haar to veranderen, in dier voege dat onderscheidene vereenigingen kun nen blijven bestaan. De afgevaardigde van „Kunst na Arbeid" ondersteunde met nadruk het betoog van den voorzitter. Een bestuurslid van hst jongens- patronaat van het Spaarn'e deed op merken, dat eten patronaat onmoge lijk. donateurs kan missen en advi seerde daarvan in een adres aan Ge deputeerde Staten melding te maken. De voorzitter merkte op, dat een lid van den raad hem had ge zegd, dat de eenige weg is een adres aan Ged. Staten te zendan. Ken der aanwezigen deelde mede, dat een eoc. dem. raadslid hem had goze-g, dat de raad bevoegd is o<m het raadsbesluit in to trekken en dat dit punt in do soc. dem. raadsfractie zal ter sprake komen. Wellicht dat onderscheidene raads leden niet de jjortée van het amen dement Poppe begrepen en nu, in dien or nog eens over wordt gestemd, anders zouden 6temmen. Bovendien, ec-uige raadsleden waren niet aanwe zig in de raadszitting van 10 Augus tus. Dc voorzitter: Welnu, laten wij dan èn aan Gedeputeerde Staten èn aan den raad eeai adres van pro test zenden. Eon ander opperde de idee om in dien niets mocht baten bij een vol gende raadsverkiezing protest-cand.i- daten te stellen van onderscheiden richting, Een afgevaardigde van die Haarlem- scliè Handelssohoolvereeaiigirug gaf in overweging om, indien 't adres aan Gedeputeerde Staten niet mocht hel pen, zich tot de Kroon te wenden. Verder zette spr. uite»>n op welke ma nier zijn vereeniging door de nieuwe verordening wordt getroffen. De afgevaardigde van de Ned. ver eeniging tot afschaffing van alcohol houdende dranken zeide dat dom.' hot raadsbesluit vele vere ent gingen m hun propaganda zullen worden be lemmerd en dat is het onbillijkste van de verordening. Immers vele vakvereeniging houden een propaganda-avond, die dan door muziek on zang worden opgeluisterd en al dio vereenigingen vollen nu ou de verordening. Om diö reden diende dc heer Poppe zijn amendement in. Een afgevaardigde van den Ned. R. K. Volksbond zeide, dat aan de Vak- afd-c-ling van de bakkers, die een feestavond voor de leden wenseht te geven is meegedeeld, dat geen belas ting zal behoeven té warden betaald, mits geen entree wordt geheven. Om die reden adviseerde spr. om zich tot B. en W. om inlichtingen te wenden. De voorzitter zeide, dot het gevaarlijk is om van het believen ai het goeddunken van B. on W. af ie hangen en dat de eenige veilige weg is om te trachten dat het raadsbe sluit wordt gewijzigd. De afgevaardigde van „De stem des Volles" gaf in overweging om een comité te benoemen om aan do auto riteiten inlichtingen te geven en verder het protest te regelen, een adres samen te stellen en, alle midde len aan te wenden oan het raadsbe sluit te doen wijzigen. De voorzitter deelde mede, dat door hem reeds een adres is ontworpen, dat door hem werd voorgelezen. Het adres gericht aan Gedeputeerd® Sta ten van Noord-Holland, luidt aldus; Geven met versohuldigdien eerbied to kennen ondecgeteekenden, allen bestuurderen van tooneel-, sport-, letterkundige-, vak-, drankbestrijders, zang- en rau z iokvc-ire en i-gi ngen te Haarlem; dat in de gemeente Haarlem een wijziging is gebracht in de verorde ning tot heffing van een belasting op de tooneel en vermakelijkheden, aan genomen in cle raadszitting van 10 Augustus 1921, waarbij de belasting op die vermakelijkheden gebracht werd op 20 der onzuivere brengst; dat alle coidergetoeken.de vereeni gingen door dezen inaatrgel ten doode zijn opgeschreven; dat de uitvoeringen van onderge- teekende vereenigingen niet zijn te qua'iificeeren als vermakolijkhed.en dat hij onder,geteekende vereenigin gen allerminst winstbejag voorzit, doch enkel brongen van kunst en. ont- wiltfeeling in den meest uitgebraden 'n aan het volk; dat e-an amendement in de raads- srgadering ivan 10 Augustus op voor noemde verordening ingediend door den lieer Poppe, om vergaderingen welke opgeluisterd worden door licht beelden, zang en muziek, vrij te stel len, verworpen werd sleohts met 12 tegen U stemmen; redenen, waarom andergeteekende vereenigingen eeca beroep doen op uw welwillendheid om te voorkomen, dat door uitvoering van genoemd raads besluit van 10 Augustus ondergetee- ketnde vaveenigingon zullen moeten ophouden te bestaan, waardoor de beschavende invloed op het volk, die er van uitgaat, voortaan onmogelijk zal werden gemaakt". Volgen die onderteekeningon. A geroeui v.-erd goed gevonden dit adres zoo te verzenden. Verder werd besloten het adres met de daarvoor aan te brengen wijzigingen ook aan den gemeenteraad van Haarlem te zenden. Bestuurders van vereen,igingeai kun nen liet hedenavond in het gebouw „Zang en Vriendschap" onderteeke nen. Gocomblneerd concert In den tuin van het Srongabouw, De vier arbeidersvereenigingen die Za terdagavond in de Bron een gecombi neerd concert gaven, troffen het, een zeldzaam aangename najaarsavomd be gunstigde de uitvoering, die daarenboven zeer druk bezocht was. 't Was de eerste maal, dat het kinder- k-ooT „De Kleine Stem" onder dien naam en onder leiding van den beer Joh. F.- Keja optrad. Die kciunsmakmg zal bij velen onder het publiek wel sym pathie verwekt hebben en zeker flinke uitbreiding tot gunstig gevolg hebben. Ja, uitbreiding mag het koortje wel heb ben, want het aantal jonge leden der Kleine Stem is niet zoo groot als hel wel zou kunnen wezen. Maar lieve stem metjes zijn er bij, vooral onder de meis jes. De wijze waarop „Een spookgeschie denis" van Hendrika van Tussenbroek en „De Dood van Poesjeinauw" van Clara de Voogt, gezongen werden met goede accenten in de voordracht geven te verwachten dat de directeur met 't kinderkoor heel wat bereiken zal. Eveneens onder leiding van den heer Keja liet het gemengd koor „De Stem des Volks" zich hooren.- Deze vereeni ging telt onder hare leden enkele goe de elementen, vooral onder de dames. Van de mannen zijn de bassen het slapst, die moeten absoluut versterkt worden. Buiten de gebruikelijke propa gandanummers werd zeer verdienstelijk ^Lentezang" van Roeske ten gehoore gebracht. „Waak op" van H.- J. der Hertog, was over het geheel zwakker, maar eischt ook veel meer, voornamelijk aan 't slot.- Toch gaf ook do uitvoering van dit stuk blijk van ernstig© voorbe reiding en kundige leiding. Aparte ver melding verdient ook het koortje „Meer", niet onverdienstelijk door den directeur op toon gezet en met frïsschen klank en kleur in de voordracht weer gegeven.- Aangename afwisseling bracht de mandolineclub „Apollo", onder leiding vaa den heer M. Molevelt het eerste en het laatste stukje van zijn programma verdiende althans den verworven bijval wel; Een goëden indruk liet ook na het har moniekorps „Excelsior", dat onder di rectie staat van den heer J. H.- J.- Mul der. Hoewel niet zeer groot in aantal, ontwikkelen de leden van het gezelschap een sonoor geheel, zuiver van stemming en met muzikale verdienste, dank aan het frissche ryrhme en het spontane élan van den directeur. De uitvoering van nummers als „Cecilia-ouverture" en „Souvenir de Martha", lieten veronder stellen dat „Excelsior" zich ook aan stuk ken van ingewikkelder structuur wagen kan, JOSz DE KLERK, NERO, blijspel van een Hond en een Erfenis, door Samuel Falkland door de N. V. Tooneelvereeniging. Wij bobben al lie el wat zonderlinge testamenten op bet tooneel hooren voorlezen, maar het testament van den ouden beer Dijkerpot, die zijn drio en ©en half millioen aan zijn hond Nero vermaakt en zijn familie leden veroordeelt gezamenlijk onder één dak te wonen, tot den dag, waar op Nero 'ter ziele zal zijn gegaan, spant van alle tooneel testamenten de kroon. i Wat zou Samuol Falkland vain 'dit gegeven van Grötsoh hebben gemaakt als bij de oud© Samuel Falkland wa re geweest, zoo dachten wij gister avond telkens bij de opvoering van Ner-o. Dit „blijspel" is een vergis sing en wij hebben te groote bewon dering voor den sclirijver van Joep's wonderlijke avonturen en Gevleugel de Daden om niet te hopen, dat dit stuk zoo spoedig mogelijk weer van hot repertoire verdwijnt. En wij ge- loov&n ook niet, dat Nero een lang leven boschoren zal zijn. Dit stuk van Falkland is een zeer slappe groc van vele zijner vroegere stukken, waaruil men nauwelijks één oogenblik den wa ren Falkland herkent. Het is zonder pit, zonder geest en wat bij dezen schrijver wel zeer sterk verwonden van zeer onbeholpen theatertech niek. Het is uiterst banaal, zeer ge reld, flauw van dialoog ftti bijna di lettantisch van onhandigheid. Figu ren als Adolf BJiemoester, Frans Bot, El sa on do meid doen denken aan hl Ijspriem uLt dm tijd voor Justus van Maurik. Neen. wij zouden onzen gees- tigen Samuel Falkland en onzen ■grooten dramaturg Herman Haijar- mans onrecht doen deze producten als zijn geesteskinderen te erkennen. Het best is, er zoo weinig mogelijk van to zeggen. Het leek ons toe, of de acteurs en actrices zrivo welden, dat zij voor een verloren zaak streden. Veel animo was er bij do spelenden blijkbaar niet en do opvoering was dan ook over het algemeen zeer mat eri middelmatig. Alleen mevjvxuw Esther do Bioer-van Rijk gaf als Kaxolien Dijkerpot weer uitmuntend spel. Maar wij hebben haar nu ai zoo dikwijls als kijvende burgerjuffrouw gezien, dat het nieu we daar ook al af is. Haar spel kon dan ook niet vergoeden, wat wij de zen avond moesten missen. Heïjermane' naam als tooneelschrij- ver zal er niet onder lijden, als zijn geesteshoud Nero om zeer spoedigen dood sterft-, J. B. SCHUIL. ALBERT SERVAES. (2e groep) Ibii Smit. De belangwekkende serie teekenin- gen van dezen merkwaardigen Vlaam- sohen kunstenaar, die, naar de heer Smit ous mededeelde, veel bewon deraars mocht vinden, heeft thans plaats gemaakt voor een tentoonstel ling van schilderwerken. In hoofdzaak omvat Servaea' pictu rale kunst een serie van twaalf num mers, die op zeer aparte wijze de le vensmomenten, communie, huwelijk, geboorte en dood telkens ten huize, ter kerke en te land) uitbeelden en daar bij ook de 'begrippen voorjaar, zomer, herfst en winter verzinnelijken, een tiental zonsondergangen, die eveneens zielsuitdruklcingen zullen zijn, een an- nonciatie en voorts nog verschillende sneeuwlandschappen. Toont Servaea zich ook bij zijn sohil- derarbeld een ongemeen en vooral origineel kunstenaar, die door onder werp en groepeering, door klc-nr en tegenstelling den beschouwer weet te pakken cn soms te begeesteren, zoo moeten wij toch aanstonds neerschrij ven, dat ons zijn teekeningen door hunne machtig© conceptie beduidend meer ontroerden. Er is tooli in zijn schilderwerken een hinderlijk tekort, aan vormgeving, aan kennis en aan actie en een te veel cliché Ibij de figuren, dat o.L nogal vervriend doet. Bovendien zijn dik werf de vorstellingen wat goedkoop gedacht en op het theatrale af; doch hierbij ia natuurlijk zeer wel verechil ixt smaak mogelijk. IntuBschen moet alle hulde ge bracht aan da soma zeer 'dichterlijke kleur, zich het krachtigst, en 't blijdst manifesteerend bij de tafreelen te land en ook aan do tragische berusting die Servaes weet te suggereeren en die zoo ten duidelijkste doet uitkomen, dat een kunstenaar aan het woord is. De zonsondergangen, eigenlijk stu dies naar dat onderwerp, zhn branden d'e kleurgamma's, die zeer zeker hevig heid uitrukken. Zij zullen vermoede lijk voor den schilder zelf het meest beteekenls hebben. De sneeuwlandschappen zijn ons te grof van allure, al is de kleur soms buitengewoon raak. Annonciatio wekt_ herinneringen aan Thijs Maris' bruidjes, die niet ten voord eel e dezer Annonciatie uitval len, Toch moeten alien, die Servaes' tee keningen bezagen niet verzuimen, ook van zijp schilderkunst kennis te ne men. Zooals wij reeds aangaven, ook deze kunst van den zoo merkwsaril- gen Vlaming heeft tal van aparte en oorspronkelijke kifeiten, die op ver schillende beschouwers ook stellig zeer verschillend kunnen inwerken. Natuurlijk ook anders dan op G. KERKHOFF. GEMEENTELIJKE DIENST LI CHAMELIJKE OPVOEDING. Ge durende bet tijdvak 15 tot en met 31 Augustus wei-den in de gem- zwem en badinrichting aan de Houtvaart 13414 baden genomen, Verdeeld als volgt: Aantal beer en 8290 dames 5124 waarvan; abonné's heeren, 3335 dames 2090 35 ets baden heeren 144 35 ets. baden dames 106 10 ets. baden heeren 670 10 ets. baden dames 29:s kosteloos baden heeren 4151 kosteloos badien dames 2680 Gedurende het tijdvak 13 tot en met SI Augustus v. opening) werden in de gem. zwom- en badinrichting aan do Delft 6618 baden genomen, verdeeld als volgt: Aantal heeren 3487 dames 3181 waarvan: abonné's heeren 2019 35 ets. baden heeren 35 ets. baden dames 10 ets. baden heeren 10 ets. baden dames 1! 356 284 1112 89. Dit tie Omstreken PERSONALIA. Do heer A. F. J. van den Broek alhier, onderwijzer, is te Amsterdam geslaagd >w>ór de hoofdacte., BENNEBROEK. Zondag waren eenige vischcolLeges uit Amsterdam aan net hengelen in cle Ringvaart te Haarlemraerin.ee bij Bennolirook Door een dier hengelaars word een paard van de gebr. Korsman aan het sclirücken gemaakt waardoor paard op eon paal met prikkeldraad sprong en zoodanig terecht kwam dat liet dood neerviel. Door het bestuur dezer vischcoltc- aüa is wel de toezegging gedaan eenige vergoeding te geven, maar of dit toe reikend zal wezen, moet nog worden afgewacht. Aangezien de gebr. Korsman voor vijf welven geleden ook een paard heb ben verloren, is dit een harde slag oor hen. HAARLEMMERMEER. Gift. Ds. Bax maalde Zondag in de Ned. Hervormde Kerk te Hoofddorp be kend, dat een bijzondre gift is ont vangen van f 200 (f 100 voor de ar men an f 100 voor de kerk). VJiegd emonstratlo. Begunstigd door prachtig weder, werd Zondagmiddag alhier bij Soliipliol een v 1 iegdèmonstratie gehouden, die veel belangstelling trok en nitnemond Slaagde. De Engelsehman Hincliffe heeft met z'n tweedekker schitterende proe ven van bekwaamheid afgelegd en een groot aantal toeschouwers geruimen tijd In verrukking gebracht Opgericht. Naar wij verno men is te Hoofddorp een dubbel mam rieuikwartet opgericht. IJMUIDEN;- DE ATHLETIEKj-WEDSTRIJDEN DER TURNVEREEN. „IJ M UID EN". In hel kort meldden wij reeds, dat de zer dagen de T, V. „IJmuiden" 20 jaar zou bestaam Dit heuglijk feti, dat eigen lijk pas op 1 October valt, meende het bestuur van do T. V. IJ. niet onopge merkt voorbij te mogen laten gaan. Op gericht den eersten October 1901 door een tiental jongelieden, telt do vereeni ging thans 208 leden, namelijk 32 hee ren, 28 dames, 68 jongens en 80 in jes. Men ziet, dat er in dit opzicht alle reden is, om, na twintig jaar van onver moeid werken, eens feest te vieren. Naast de gymnastiek is de vereeniging ook het openluchtspel en de lichte ath- letiek gaan beoefenen. En met succos. Ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan had de T. V. IJ. Zaterdag j.l. athleuekwedstrijden uitgeschreven, alleen opengesteld voor leden van bij den Ken- nemer Turnkring aangesloten vereeni gingen. Deze wedstrijden werden gehou den op het mooie „Stormvogels"-ter- rein. Er werd aan deelgenomen door „Concordia'-' en „Bato", uil Haarlem, Bloemend. Gymn. V'er., „Turnlust" uit Beverwijk, Sparta" uit Velsen en „IJ muidcn". Deze wedstrijden mogen over het geheel goud geslaagd heeten. Mei animo werd er om dc talrijke medailles (aangeboden door de heeren Jhr. Bo- xeel van Hogelanden, C. Gust. Olie Fzn., F. J. Boon, D. J. Bais Jr., S. Smit, Joh. de Waard, Dr. Bok en M. G. van Praag, benuveus door de „IJmuider Cou rant", de Tf V. IJ., en den Konnemer Turnkring) gekampt. Do resultaten wa ren als volgt 400 M. hardloopen 1.- C. Pater, Con cordia, se sec. j 2. B, Niessink, T. V, IJ„ 592/5 sec.3. S. v.- Musschor, Con cordia 4. J'.- van Riemsdijk, Bato. 1500 M. hardloopen; i. B. Niessink, T.- V. IJ, 4 min.- 58 sec.3. A. v. Za del,' Bloemendaal, 4 min. 58-1/5 sec. 3. L; J. H. Stiens, Concordia, 4 min. 59 3/5 sec.; 4. J. Jungbacker, T, V. IJ; 5- P. v. d. Klinkenberg, Bloemendaal. 4 X 100 M. Estafette (heeren) 1 1. T. V. IJ.- I, 503/5 sec. 3. Concordia I, 507I10 sec. 3. Concordia II, 519/10 3ec. 4 X 80 M. Estafette (dames) 1.- Con cordia I, 48)3 sec.2. Concordia II, 503/5 sec.-; 3. Concordia III, 51 sec.- Driekamp Dames (80 M. haidloopen, balwerpen en vèrspringen) z. Mevr. E. VosshardBakker, Concordia, 5 pun ten; 2. Dora Heesemans, 12 punten; 3. Com Balder, 14 punten; 4. Adri Modoo, 17 punten; 5. G. C.- v. Huizer, 19 pun ten (allen van Concordia, Haarlem) 6. S, He ij koop, T.- V. IJ, 23 punten en J. Nijtnan, Tuxnlusj., 23 p.; 7. C, Hcjj- koop, IJmuiden en Serné, Bato, 25 p. Vereenigingswedstrijtl Drickamp 1. Concordia, Haarlem, 48 p.; 2. T,- V. IJ, no p.; 3. Biocrnenidaai, 124 p.- Zevenkamp heeren (100 M. hardloo- peDj slingenbal vèrwerpen, hoogsprin gen, verspringen, speerwerpen, kogel- stooten, discuswerpen) 1. H. Ruis, Con- oor-dia, 38 punten; 2. J. Ruis, idem, 43 p.; 3. Wichman, T. V.- IJ., 53 p.; N. Ro- zemeijer, Sparta, 60 p.; C. Luttik, idem, 70 p.; 6. H. Kodde, Concordia, 77 pun ten; 7, W. H. Verkes, Concordia, 79 p.; 8. J.- Groot, Sparta, 91 p. Vereenigingswedstrijd zevenkamp 1. Concordia, Haarlem, 353 p.; Sparta, Vel sen, 429 p.; T. V. IJ., IJmuiden, 560 p. Persoonlijke wedstrijden 100 M.- hardloopen: 1. L. v.- Slrien, T. Vï IJ., 12 sec.; C. Luttik, Sparta, 12 1/10 Speerwerpen i; II. Ruis, Concordia, 33.80 M.; 2.- Ws Frank, Bloemendaal, 33-30 M.- Hoogspringen1.- W. Verkes, Con cordia, 1.50 M.; 2, C. Pater, Concordia, 1,50 M.- 80 Mï hardloopen (dames) 1, C.- van Leeuwen, Concordia, 11 3/5 sec2.- N.- Stappens, Sparta, 11 4/5 sec.; 3. Mevr, E, Vosshard, Concordia, 12 seo. Balwerpen1. Mevr. E.- Vosshard, Concordia, 23.60 M.; 2. Adria Modoo, idem, 22.60 M.j 3. D, Heesemans, idem, 20.90 M. nen bevatten'döör Het" lager leggen van don vloer en het aanbrengen van een koepeldak wordt ze dan 5 a 6 M. hoog. Doordat ze voor toonerivoorstel- llngen en als (balzaal zal worden inge richt, schijnt Monopole klaarblijkelijk (bestemd het vroegere Palats d'Eté te Van opbouw van dil laatste is al thans nog geen sprakevan de zeer zwevende plannen lijkt ons dit het waarschijnlijkste, dat de ruine ge sloopt-, en het vrijkomende reusachtig bouwterrein in petto zal blijven tot betore tijden. De linker voortoren aan don ingang, door den brand wel aan getast, maar nog s'-aande gebleven, zal. naar het voornemen ie weer worden gerestaureerd en van een. trap voorzien, toegang verl eenend tot de verdiepingen boven de drie winkele aan de Zuidwestzajde. Den heer EL Van stukken van inzenders, wier vollo naam niet bij de redactie (bekend is wordt geen nota genomen. REDACTIE. Van Ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teruggegeven. Voor den inhoud dezer rubriek Btelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Z ANDVOORT. Monopole. Nadat de Lan- fredi-conoerten 31 Augustus geëindigd waren, is het bekende bij den Palais- brand gespaard gebleven etablisse ment „Monopole" ingorioht als bios coop, het zal dezen winter als zooda nig door de Gebr. Eloper alhier geëx ploiteerd Worden. Zaterdag debuteer de men met de groote historisch-ro- mantisohe (Nordiskfilm „August de Sterke", den vermaarden hocfijzer- kèurvorst van Saksen, tevens koning van Polen. De zaal was uitverkocht en ook Zon dag was het vo). Monopole, nu nog een lange pijpen lade staat binnenkort aanmerkelijk vergroot te worden. Het; groote terras, tot nu toe zeer weinig in gebruik zal worden genivelleerd en aan de zaal worden bijgetrokken, waardoor deze een twaalfhonderd menechen »al kun KONINGINNEFEEST TE SCHOTEN. Gaarne zag ik onderstaand bericht in uw veelgelezen blad geplaatst, oiu uw lezers van voorlichting te dienen. Op den Koninginnedag werd mij door vele oudea-s gevraagd, hun kin deren dien dag nog in de gelegenheid te stellen mede te doen aan de lan- dersp&lan. Dit ging niet om de een voudig® a-eden, dat men lid moet zijn van do vereeniging „Koninginnedag". AD© ouders wonende te Schoten (dus ook z.g. oud-Schoten) en d'i© buiten de dngels Haarlem Noord, moeten in deze maand zich opgeven als lid en betalen een zeor gering bedrag per week als contributie, waarvoor lrumne kinderen het volgend jaar ook een ge notvollen dag ziullen hebben, waartoe onze weldoeners ons wel weder in oe gelegenheid zullen stellen. Het is dus niet onze, maar uw eigen eohuld, wanneer uw kinderen het volgend jaar van zulk een schoonan feestdag niet zullen proflteeren. Mot beleefde dank voor de plaatsing, hoogachtend, Tli. J. v. d. WIJDEN, Seer. „Koninginnedag" Schoten. Saenredaimstraat 50. HILLEGOM. GetrouwdR. J. W. van Til en A. H. Burger. BevallenH. C. van Kooten-van der Burg v.., E. J. NederstigtLam mere z-, J. P. Hageman—de Jong z„ M. J. van ïtoodeSchrama. z. Overleden A. Rumphorstvan dor Veld 78 jaar- J. van der Zon Lommerse 72 jaar. Kerk en School GEREFORMEERDE KERKEN. Beroepen te Zaamslag ds. F. W. G-eerda te Schaniegoutiunte Pae- sens ds. F. H. van Loon te Bergum.. Bedankt voor het beroep te Blok zijl ds. G. H. 1 Jonge te Naarden. VREESELIJKE MISDAAD VAN EEN KRANKZINNIGE. Zaterdag morgen omstreeks vier uur trachtte een der verpleegden van het krankzinnigen gesticht te Brugge de vlucht te nemen. In de gang werd hij verrast door een bewaker.- Hij wierp zich op dazen en er ontstond een verschrikkelijke worste ling tuss-chen de beide mannen, waarin do bewaker het onderspit dolf. De krank zinnige greep een handdoek, waarmede hij zijn tegenstander worgde. Vervolgens legde hij het lijk op het bed, dat in zijn cel «tond en verborg zich onder een trap, vaar hij een half uur later weild ge- 'onden. SHACKLETON'8 EXPEDITIE. Shackleton heeft aan een vertegen woordiger van Reuter medegedeeld, dat zijn vertrek naar het zniid-pool- Höbied is uitgesteld lot 12 September, omdat het programma, dat hij heeft uit te voeren, een uitbreiding van zijn staf noodzakelijk maakt. De admirali teit heeft al het mogelijke gedaan om hem tot zijn reis en onderzoekingen to holpen in staat stellen. En installa tie draadlooze telegrafie en een hydro- graphische uitrusting zijn hem ten getoruike afgestaan. Blijkens oen draadloos bericht heeft het ministerie voor de luchtvaart Shackleton's aan bod aanvaard om meteorologische en topografische onderzoekingen in te stellen. Het expeditie-vaartuig, de „Quest", Is daartoe met de noodige instrumenten toegerust, het vaart dus nu ook voor den meteoroA-'-riien dienst, Temperatuurwaarnemingen en die van den luohtdruk in hoogere luchtlagen zullen geschieden door mid del van het watervliegtuig, dat de „Quest" met zich voert. KOFFIE-VERGIFTIGINGBN. De (bevolking van Duitschland, aldus het „Maandblad tegen de Ver- valschingen" heeft zich gedurende de laatste jaren van den oorlog, het gebruik van koffie nagenoeg geheel moeten ontzeggen. Ook thans nog, door den slechten stand van de mark, is „Bohnenlcaffee" een genotmiddel, dat nagenoeg onbereikbaar is. Deze ontwenning heeft eigenaardige gevol gen doen ontstaan. K. Brandenburg (Mediz. Klinik, 1920, 1921 door „Pharm. Weekblad") heeft in een kort tijdsverloop drie ge vallen van koffievergiftiging Ibii vrou wen waargenomen. Deze intoxicaties, die zich d'oor ernstige hartverschij me len kenmerkten, traden op bij perso nen van uiteenloopenden leeftijd; alle drie hadden vroeger vóór de ont wenningsperiode, nooit eepig bezwaar van het drinken -»an koffie ondervon den. Een der gevallen betrof een jonge dame, dio in een lunchroom eenige koppen sterke koffie gedron ken had. Duizelingen, angstvorschijnselen, be wusteloosheid, hartafwijkingen, wa ren de verschijnselen, waarvan de oorzaak niet steeds dadelijk door den arts herkend werd. In een der geval len werden zelfs kamfer- en coffe'ne- inspuitingon toegediend. Het is begrij pelijk da' deze medicatie niet bij droeg,om de overprilckeling te bestrij den I Borst toen ae ware oorzaak van do intoxicatie bekend was, kon de juiste therapie gekozen worden. HET INTERNATIONAAL ARBEIDS BUREAU EN DE VOLKENBOND. De Internationale organisatie van den ap beid, ingesteld krachtens het Verdrag van Ver< sallies, Is een gevolg van de overweging, dat da werkelijke wereldvrede, die de Volkenbond wil brengen, slechts opgebouwd kan worden oj den grond van sociale gerechtigheid. De Internationale Organisatie van den Ar beid staat aldus naast den Volkenbond, als het ware ter ondersteuning van dien Bond, Elk lid van den Bond is door dat lidmaatschap meteen lid dor Arbeidsorganisatie, maar ook niet leden van den Volkenbond kunnen lid de: Arbeidsorganisatie zijn, zooals blijkt uit do toelating van Duitschland tot die organisatie. De Internationale Organisatie van den Ar beid bestaat uit Je. De algemeene Conferentie van de verte genwoordigers der leden, die minstens eens per jaar moet samenkomen en reeds plaats gehad hoeft te Washington en te Genua 2e. Den Raad van Beheer van het Internatio nale Arbeidsbureau 8e. Het Internationale Arbeidsbureau. Men begrijpt, dat het Internationale Arbeids bureau bet hart Is van de Internationale orga nisatie van den Arbeid. Dat in dat bureau alle draden t© samen komen en al het mate riaal verwerkt moet worden, noodlg om beidsvoorwaarden en verhoudingen internatio naal te kunnen regelen. En men begrijpt ook, dat daarvoor bergen statistisch werk moeten worden verzet. Im mers, men moet over de noodige statistische gegevens uit de verschillende landen beschik ken om een behoorlijk overzicht over de ver houdingen en voorwaarden te verkrijgen om zoodoende tot algemeen geldende regelen t geraken. In verband hiermede Is van groot belang het voorstel dat de Nederlandsche regeering heeft gedaan ter behandeling op de vergade ring van deu Volkenbond, die thans te Ge- uève wordt gehouden. Do Nederlandsche regee- ring' hoeft 11.1. de kwestie van de regeling der Internationale statistiek op de agenda ge plaatst. Dit punt heeft ook reeds vroeger een onder werp van studie uitgemaakt voor een daartoe door den Volkenbond speciaal ingestelde ec missie. Uit het door die commissie in October 1920 uitgebrachte rapport bleek, dat er geen overeenstemming bereikt was omtront de vraag, ln hoeverre de internationale statistische arbeid bij don Volkenbond ware te centra liseeren. De Nederlandsche regeering is blijkens haar toelichting tot. hot verzoek om dit punt op de agenda te plaatsen van oordeel, dat het vraagstuk thans voldoende is voorbereid vt de behandeling in de vergadering. „Vooral waar de Volkenbond steeds meer hulp van de regeeringen inroept ten einde, ten behoeve van zijn verschillende werkzaamheden, statistisch materiaal te verzamelen, schijnt het ter voorkoming van dubbelen arbeid gewenscht dat de leden van den Bond een beslissing nemen omtrent de vraag, op welke wijze de In ternationale statisllelc op de meest practiscbe wijze zal kunnen worden georganiseerd." Naast hot bewerken van Internationale sta tistieken bestaat de groote beteekenls van fls Internationale Arbeidsorganisatie in het tot stand breugen van een internationale arbeids wetgeving en bijgevolg in het scheppen van internationaal recht. De algemeene conferentie neemt bij meer derheid van tweederden van het aantal stem- a) Of een „aanbeveling", dat wil zeggen eei uitspraak, die aan elk der leden aanbeveelt on betreffende die kwestie langs wettelijken wei of op andere wijze bepaalde maatregelen t' '0) f een „ontwerp van internationaal ver drag", dat door do leden nader bekrachtigt moet worden en dan aan die leden bepaald* verplichtingen oplegt. Volgens het Verdrag van Versailles héb ben alle leden de verplichting om de door de conferentie aangenomen aanbevelingen en ontworp-verdragen binnen den tijd van uiterlijk 18 maanden na de sluiting van de zit ting, aan het oordeel van de bevoegde machten te onderwerpen, welke overigens vrij blijven om deze al of niet op to volgen en te bekrach tigen. Naar het oordeel van onze regeering is in Nederland de wetgevende macht als zoodanig te beschouwen, daar deze bevoegd is de onder werpen, waarop de aanbevelingen en ontwerp verdragen betrelcking hebben, te regelen. In overeenstemming hiermede heeft de regeering onlangs bij de Tweede Kamer een zestal ont werpen van wet iugediend, alle voortvloeiend uit de verdragen, welke op de eerste conferen tie van do vertegenwoordigers der leden van de Internationale Arbeidsorganisatie te Washing ton zijn vastgesteld. Deze verdragen betreffen de beperking van den arbeidsduur ln nljvorbeldsonderneraingen tot 8 uur per dag en 48 uur per week. deu ar? beid van vrouwen voor en na haar bevalling, den leeftijd waarop kinderen mogen worden toegelaten tot het verrichten van arbeid in nijverheidsondernemingen, den arbeid van vrouwen gedurende den nacht, de werkloos heid, en den nachtarbeid van jeugdige perso nen, werkzaam ln de nijverheid. Ingeval een der leden de voorschriften niet opvolgt, heeft rik ander lid het recht zich op het Internationaal Gerechtshof te beroe pen. Om deze arbeidszaken te kunnen behandelen, voorziet het statuut van het Internationale Ge rechtshof in de schepping van een afzonder- 'Ijlte Kamer voor arbeidsaangelegenbeden. DEMOCRATISEERING VAN HET BUITEN LAN DSCH BELEID. In de juist verschenen vierde aflevering var ,,0'ns Land" betoogt de redactie allereerst, da' ;do „democratlseering van Buitenlandsche Za ken" oen wensehelijke zaak ie, doelt dat mei: daarbij beginnen moet bij het begin: het volt zelf. Hior ontbreekt een wel gefundeerde pu blieke opinie. Deze te vormen ïb een geweldige -taak van volksopvoeding, welke op dit püri cïonk zij vooral de verpolitieking van om openbare leven en de offers aap de politiek', „tactiek" ten eenenmale te kort schiet, ge lijk uitvoerig wordt betoogd. Wij komen ooi nooit met onze defensie in het reine als nie beter begrepen wordt dat „hel: miniéterie va: Oorlog niols dan een verlengstuk va: ÏBuitehlandsche Zaken" moet zijn. Het artikt gaat Aan na hoe hier verbetering zóu zij" tc brengen. Om een begin te maken stelt <1 fedacteur zich voor een reeks brochures „Pro- piemen van Buttealnnóache Politiek" uit I Ïeven, waarin door gezaghebbende schrijver 0 noodznkolijkbeid van het vormen van ee: publieke opinie en deze problemen zelf yvorde: Uiteengezet en nader toegelicht,

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 6