I AO VEND 0 I—K. Z. I (3—1). Ongeveer half drie wordt op een vrij klein terrein begonnen; De dwarse wind bleek gedurende den geheelen wedstrijd leer hinderlijk. De zwart-witten verschij nen vrijwel met hun twaalftal van 't vo- rear seizoen, 't Begin is onzeker* De par tijen moeten eerst inspelen en probeeren elkaar. Advendo is gerourineerder en heeft de meeste kans, de leiding te ne men. De Haarlemmers onderbreken voortdurend het nopr gebrekkige spel van de K. Z.'ers, die nu niet heel erg zuiver plaatsen. Als na geruimen tijd H. van Hezel vrij komt, geeft hij zijn club de leiding (io); Dit spoortb eide partijen aan. De Ad- vendo-dames weten zich niet vrij te ma ken van hun tegenstandsters. Heel veel wordt dan ook op de heeren ge speeld. K. Z., waarbij een paar heeren goed spelen, zit vlug op den bal en weet nog vóór rust gelijk te maken (ii)* Als weer begonnen wordt, begint het spel zwaar te worden. Menige heer zwemt in_ 't gras. Mug, lenig spel is niet te zien .Een enkele Advendo-heer begint het spel te forceeren en gooit in 't wilde weg, zoodat aardige kansen in den aanval te niet gaan. V. d. Have is kalm en zeker en weet na veel aan vallen eindelijk goed aan Advendo de leiding te geven (21); Kort daarna heeft Looyen nog succes (31) en wordt gewisseld. De resteerende minuten leveren niets fraais meer op. De K. Z.'ers moeten nog heel wat lee- Ten Advendo zou met kalmer spel veel meer bereiken. HAARLEM II—Z. K. V. (2—2). Het nieuwe Haarlem n, met veel jon ge krachetn en een enkele oude, bond den strijd aan tegen de Zaandammers, een goed ploegje. De reserves hebben er zin in en ste ken goed van wal. Hun tegenpartij zit ook niet stil en geeft de Haarlem-verde diging veel werk. De Haarlem-aanval kan niet schieten, anders was hec spoe dig 2o geweest .Een goed schot van Rcotselaar wordt geannuleerd. Na een goeden aanval heeft mej. v. d. Velden succes (1o). De Zaandammers zwoe- gen. maar hebben geen geluk. Na rust gaat het spel gelijk op en neer. De Haarlemmers worden iets min der. Vooreerst profiteeren de Z. K. V.'ers er evenwel niet van. Zelfs weet Rootse- laar den stand op 2o te brengen. Dan komt Zaandam k>s en doelt tweemaal vlak op elkaar (22). Met wat meer geluk hadden ze de overwinning nog meegenomen. Bij Haarlem mogen sommige heeren wel eens wat harder loopen* Iéüéoéé Overzicht DE IERSCHE QUAESTIE. IN BEIEREN EEN VOORTZETTING VAN DE POLITIEK VAN VON KAHR? DUITSCHLAND EN DE ECONO MISCHE SANCTIES. STEUNVER- LEENING AAN RUSLAND. Volkomen onzekerheid ten aanzien van de oplossing van velerlei quaesties op internationaal politiek gebied. Tot deze conclusie leiden de onderscheidene berichten, die sinds ons vorig overzicht werd geschreven werden openbaar ge maakt. Vooreerst ten opzichte van de Iersche quaestiel Het antwoord dat De Valera aan Lloyd George seinde op diens her roeping van de voorgestelde conferentie deed oogenschijnlijk den toestand hoop voller inzien. Vooral werd het opmerke lijk gevonden dat De Valera onverwijld een telegram zond instedc van een nota met een koerier. Lr werd in gezien een stap om het aanbod van Llo^d George te aanvaarden zonder voorbehoud. De Daily News en andere Engelsche bladen legden het te legram van De Valera in dezen zin uit dat het aantoonde dat Sinn-Fein niet van de Uritscke regeering de erkenning van Ierland ais souvereinen staal als voor waarde voor verdere onderhandelingen verlangt. De aandacht werd gevestigd op de mo gelijkheid van een formule, welke de moeilijkheid omzeilt, voor beide par tijen aannemelijk is en die in staat stelt, een conferentie te doen plaats hebben; Het scheen inderdaad dat de horizont verhelderd was. Ook in Ierland was men optimistisch gezind nopens den toestand. Te Dublin werd het telegram van De Valera opge vat als een poging om de onderhande lingen gaande te houden en werd ge loofd dat de situatie er door was ver beterd. De Valera zou dus een handige zet op het politieke schaakbord gedaan hebben. Wij maakten met een enkel woord van het telegram van De Valera, dat zulke hoopvolle verwachtingen wekte, reeds melding in ons vorig Overzicht. Sinds dien is het textueel openbaar ge maakt. Het luidt in zijn geheel als volgt Ik ontving gisterenavond uw telegram; Ik ben verwonderd dat ge niet inziet, dat, indien wij van onze zijde een con ferentie aanvaarden op den grondslag van uw brief d.d. 7 September, zonder onze positie volkomen duidelijk te ma ken, de vertegenwoordigers van Ierland ter conferenue zouden komen, terwijl hun positie verkeerd wordt begrepen, en zij dus de oorzaak zouden zijn dat aan Ieriand's recht onherstelbare schade zou worden toegebracht Tijdens de correspondentie welke heeft plaats gehad, hebt ge het stand punt uwer regeering, en wij het onze uiteen gezet. Indien deze standpunten n:et zoo volstrekt tegenovergesteld wa ren, zou er inderdaad geen probleem zijn om over te beraadslagen. Het moet duidelijk zijn dat in gevallen als het onze wil er eenig resultaat worden bereik; de onderhandelaars elkaar moeten ontmoeten zonder vooroordeel en onbelemmerd door eenige voorwaar den, behalve die, welke zijn opgelegd door de feiten, zcoals zij die kennen. inmiddels wordt de hoopvolle verwach ting weder de bodem ingeslagen, om ons eens figuurlijk te uilen. Lloyd George schijnt in het telegram van De Valera geen concessie van Ierland op het voornaamste punt te hebben kunnen le zen. Het standpunt door hem eenmaal in genomen wordt door hem gehandaafd. Het blijkt uit zijn telegrafisch antwoord aan De Valera. In dat antwoord noemt de Engelsche minister-president het dwaasheid om te beweren, dat men niet op de beslissingen der conferentie zou vooruitloopen indien men vooruit vaststelde, dat de Iersche ge .legeerden er aan zouden deelnemen als vertegenwoordigers van een onafh'an- kelijken en souvereinen staat. Indien de premier hen ab zoodanig zou ontvangen, geeft hij te kennen, zou dit een officieele erkenning zijn, dat Ier land niet meer behoort tot het Engelsche rijkde Ieren zouden dan het recht heb ben, een verdrag t« sluiten, doch zij zou den evenzeer het recht hebben, dit na te laten en zich aan te sluiten bi; een vreemde mogendheid. De Engelsche regeering is bereid, gaat hij voort, te bespreken, hoe de band tus- schen Ierland en het Britsche rijk het best in overeenstemming kan worden ge bracht met do Iersche wenscben, doch Lloyd George herhaalt ,dat hij onder geen omstandigheden het beginsel kan prijsgeven, dat Ierland tot het Britsche rijk behoort. Zoolang De Valera dus volhardt in zijn eisch, dat de Iersche gedelegeerden aan de conventie zullen deelnemen als vertegenwoordigers van een onafhan- kelijken staat is een conferentie onmo gelijk. Het is dus weder onzeker waar het op uit draaien zal! Of nu De Valera weder antwoorden zal? Of wellicht tenslotte De Valera maar niet water in zijn wijn ral doen, gezien het feit dat men in Ierland algemeen met schrik aan een hernieu wing van den strijd denkt? Reeds zeide De Times-correspondent te Dublin is niet aan te twijfelen dat De Valera en zijn collega's iedere gelegen heid zullen aangrijpen, die hen in staat stelt uit een onhoudbare positie terug te trekken, zonder dat hun terugtocht te openlijk blijk. Men zal dienen af te wach ten wat geschieden zall Wat er inzake de Beiersche kabi netscrisis zal gebeuren is eveneens on zeker. Scheen eerst de leus te zijn in ■reen geval een terugkeer van Von Kahr, thans, wij melden het reeds, wordt met hem namens de Beiersohe Volkspartij onderhandeld over een nieuw minister-presidentschap. Ge heimraad Held leidt de onderhande lingen. Volgens de Berliner Zeitung am Mittag heeft geheimraad Held von Kahr den steun van de Beiersche volkspartij aangeboren, mits Von Kahr zijn nieuw kabinet niet al te veel naar rechts zou orienteeren, zoodat een terugkeer van dr. Roth als minis ter van justitie onmogelijk zou wor den. Bovendien zou Von Kahr zich moeten vereenigen met het in de com missie van den Landdag door de coali tiepartijen genomen besluit betreffen de het opheffen van den staat van be- leg. Von Kahr schijnt eohter als voor waarde voor zijn terugkeer te stollen dat ook Roth weer in het ministerie wordt opgenomen. Hij moet zich reeds jegens de Mittelpaidij hebben verplicht bij een eventueelen ieiugkeer ook d'r. Roth weer een portefeuille aan te bie den.Volgens hem kan hij zich niet van Roth scheiden wegens de door hem aan de Duitsch-Nationalen gedane toe zegging, dat hij slechts met een onver- nnderd kabinet de regeering voor de tweede maal zou aanvaarden. Verwacht wordt daarom, dat Von Kahr aan Held' een weigerend ant woord geven zal. Wat dan? Dan toch een voortzetting van de politiek van Von Kahr, waarop reeds eerder is aangedrongen? In dit vetlband zij vermeld een particulier telegram uit Berlijn aan de N.R.C.t. dat luidt: Donderdagavond heeft de Beiersche volkspartij te München ean vergade ring gehouden, waarin sterk tegen de rijksregeering gepolemiseerd werd. Osswald, minister van sociale zaken vatte als volgt het program der Beier sche volkspartij samen 1. in geen ge val een coalitie met do sociaal-demo cratie, 2. het behoud van de tegen woordige coalitie, 3. terugkeer van Von Kahr. Indien we er niet in mochten sla gen zeide minister Osswald, den heer von Kahr tot terugkeer te bewegen, hetgeen wij zeer zouden betreuren, dan moeten wij in elk geval zijn poli tiek voortzetten. Naar gemeld wordt heeft de Beier- Eche Volkspartij in den Landdag twee moties ingediend lo. De partij vor dert dat aan het hoofd der rijksregee ring een president wordt geplaatst, die Ivinnen het stelsel van de rijks- grondwet en de Beiersche gronidwet. Beieren naar buiten vertegenwoordi gen zal en die aan den Landdag een voordnac.litlijst van ministers voor te leggen heeft. 2o. De partij wenscht, dat door een voorstel in den rijksraad de machtabe- voegdiheden, die den rijkspresidtenl verleend zijn, dusdanig worden beperkt, dat zij niet in de souvereine rechten van een land ingrijpen mogen en dat in het bijzonder het invoeren van een door den rijkspresident afge- kondigiien staat van beleg een zaak van de landsregeering blijft. Ook omtrent de al dan niet ophef fing van de economische sancties In Duitschland is nog onzekerheid. Een telegram uit Londen vermeldt Reuter verneemt, dat er bésprekin gen gehouden worden tusschen Lon den en Parijs over het al dan niet af schaffen der aan Duitschland opge legde economische sancties. In Augus tus kwam de Opperste Raad overeen om de douaiiegrens in te trekken, mits Duitschland vóór 31 Aug. een milliard goudmarken betaalde en toegestemd had in de instelling van een intergeal- lieerde commissie ter voorkoming van het maken van onderscheid in de ver deeling van in en uitvoeibewijzen voor het bezette gebied. De Franschu regeering beweert dat die commissie veel uitgebreider macht moest hebben en een souverein lichaam moest zijn met volledig gezag om Duitschland de wet voor te schrij ven. Men begreep hier niet, wanneer aan de intergeallieerde commissie een dergelijke uitgebreide macht verleend werd, welke voordeelen Duitschland zou hebben van het afschaffen der sancties. Hoewel vernomen wordt, dat Duitschland in beginsel de instelling der voorgesteld© co: .-.missie heeft goed gekeprd, beweert óe Fransclte regee ring, dat Duitschland onwillig is het plnn goed te keuren, zoodat de econo mische sancties gehandhaafd moesten blijven. Tot zoover dit telegram. Inmiddels is volgens een verklaring van den Belgischen minister van but- tenlandsche zaken, Jaspar, aan een medewerker van de Soir, binnenkort een regeling te wachten van de kwes tie der sancties. De minister meende, dat aan deze maatregelen een einde gemaakt moet worden, daar het eco nomische leven niet alleen van Duitschland, maar ook van het linker- Itijnoevergebied en ook het verkeer met België er door geschaad wordt- Haarlem's P^jjfelosl is de courant, waarin gij met het meeste succes adverteert lii ill ill B Vraagt condities bij de administratie! gj I De Berlijnsohe correspondent van het H!bkL deelt reeds mede dat naar een Berlijnsch correspondentiebureau van welingelichte zijde verneemt, de Duitsche regeering ten aanzien vau do opheffing der sancties al vooretellen heeft ontvangen, waarvan men hopen mag, dat zij de quaestie tot tevreden heid van de rijksregeering zullen op lossen. Dit bericht is echter nog niet beves tigd. Vorwarts en Freiheid zijn geens zins ingenomen met het aanbod van de banken en de nijverheid om de re geering de betaling van de schadever goeding mogelijk te maken door een buitenlandsche leenüig met het kre diet der nijverheid als onderpand, mits de regeering concessies doet op belastinggebied en de Duitsche volks partij in de regeeringscoalite wordt opgenomen. l>e Vorw»rts vindt de aanbieding, die overeenkomst met een lecning van ten hoogste anderhalf milliard goud mark, ai heel poover en betoogt dat geen verantwoordelijke regeering op grond van een dergelijk voorstel poli tieke concessies mag doen. Voor de sociaal-democratie bestaat er niet de ininste reden om af te zien van haar eisch dat de regeering de goudwaardc flink zal aanspreken. Wilen de haute finance en do nijverheid dat voorko men, dan zullen zij beter over de brug moeten komen. Tenslotte nog iets over de plannen tot hulpverleening aan Rusland en de ellende in de Sovjet-republiek. On danks toon en inhoud van de laatste Sovjet-nota die deden vreezen, dat het anders zou loopen, heeft toch de inter nationale commissie tot steunverlee- ning aan Rusland besloten haar werk zaamheden voort tc zetten. Zij heeft 14 regeeringen uitgenoodigd tot een in de maand October te Brussel tc hou- oen conferentie om middelen te bora- mon om de hongerlijdenden Russische millioenen to voeden. Ook aan de regeering te Berlijn zal een uitnoodiging worden gezonden. Tegen een samenwerking in dezen met T>ui lach land verzette Frankrijk zich niet. Onder de andere genoodigde re geeringen is ook die van Nederland. Over het algemeen oordeelt men, dat de conferentie gunstige resultaten zal afwerpen en men geeft de meening to kennen, dat de Sovjet-overheden zioh niet zullen verzetten tegen pogin gen, dia den steun en de medewerking nullen hebben van feitelijk de -riieele wereld. Tnmiddels houdt de internationale commissie aan haar meening vast, dat een voorafgaand onderzoek door des kundigen noodlg is om aan Rusland afdoende hulp te kunnen geven. Uit Riga wordt aan de „Daily Tele graph" gemeld', dat een aantal vluchtelingen uit Pctrograd aldaar zijn aangekomen. Zij vertellen dat dc toe stand te Pctrograd steeds slechter wordt. Wel komen er voortdurend schepen aan met levensmiddelen en andere lading, maar het lossen kan slechte zeer gebrekkig geschieden, door dat machines en gebouwen in een be- treurenswaardigen staat verkeeren. Ondanks de pogingen van de Sovjet- autoriteiten is de toestand in het ha vengebied chaotisch. De havens zijn opgepropt met alle soorten van goede ren. waarin dievenbenden dagelijks haar slag slaan. Ook de spoorwegver bindingen met het achterland zijn bij na geheel ontwricht. Do liinen verkee ren in een deerniswekkenden toe stand en het rollend materieel is niet in voldoende mate aanwezig. In do haven zelf vindt men bijna geen geschoolde havenarbeiders. De fsovjetregeerincr heeft thans bepaald, dat het werk in de haven moet worden verricht door mannen en vrouwen die in de nu gesloten fabrieken heb ben gewerkt. Deze monschen vullen de rangen der dieven aan. Een spe ciale afdeelin? roode gardisten is aan gesteld om de ladingen te bewaken, inaar is niet in staat om de diefstallen te verhinderen. Versprald nieuws JAPAN. DE BEPERKING VAN DEN VLOOTBOUW. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Tokio meldt, dat op de conferentie van militaire en marine- autoriteiten en vertegenwoordigers van het minsterie van Buitenlandsche Zaken besloten is de volgende beginse len vart te leggen ten aanzien van de besprekingen van den vioolbouw Japan gelooft, dat het tegen den geest van de conferentie te Washing ton is, wanneer eenige mogendheid strijdkrachten ter zee bezit welke haar in staat zouden stellen een beslissende overwinning op een andere mogend heid of andere mogendheden te beha len. Daarom moeten de mogendheden haar vloot reduoeeren tot de sterkte, waarover dat land beschikt, hetwelk van de betrokken mogendheden de kleinste vloot bezit. Verder moeten de betrokken mogendheden geen marine basis vestigen in den Stillen Oceaan. POLEN. DE POOLSCH-RUSSISCHE NOTA- WISSELINC. Li de nieuwe nota, welke Tsjitsjerin aan de Poolsche regeering heeft toege zonden en waarin hij haar 'beschuldigt het verdrag van Riga te hebben ge schonden, citeert hij eenige documen ten waaruit zou blijken, dat de Pool sche generale staf samenwerkt met de groep-Sawinkof teneinde de Sovjet-re geering omver te werpen. De Poolsche regeering heeft ver klaard, dat de door Tsjisjerin geciteer de documenten vervalscht zijn. De beschuldiging van Tsjitsjerin is een voorwendsel van de Sovjet-regeering om het nakomen van de verplichtin gen welke uit het verdrag van Riga voortvloeien, uit te stellen. Dit voor wendsel is zeer slecht gezocht, daar de regeering van Sawinkof reeds sinds 5 maanden niet meer bestaat. De Pool sche regeering is voornemens krachti ge maatregelen te nemen ter verzeke ring van de uitvoering van het verdrag van Riga. RUSLAND. Onderhandelingen met Roemenië. Do Sovjet-regeeriiig heeft aam dc Roemeensche regeering bericht, dat haar gedelegeerde Karachan In Wor se! 1 au is aangekomen en de komst van een Rosmeenscli afgevaardigde tege moet ziet. Deze is naar Warschau ver trokken. Het geldt hier de besprekin gen voor het vaststellen vau hoofdlij non voor de toekomstige onderhand.:- iingetu. Ook zal de quaestie van het bestuur van liet Djnestergebied op nieuw besproken worden, waarov. r reeds vrooger onderhandeld is. ENGELAND. Werkloosheidsbestrijding. De commissie uit het kabinet voor de werkloosheid heeft een plan aan genomen, volgens hetwelk dg regee ring voor een aantal jaren de helft van do rente zou betalen op leenin- gon, die plaatselijke overheden opne men ten behoeve van nuttige openba re werken, waarmee voor 31 Decem ber een begin, wordt gemaakt. HONGARIJE. Aftreden van den Minister van Flnanoiën. De Hongaarsche minister van Fi nanciën, Hegedus, heeft zijn ontslag aangevraagd; hij zal zich terugtrek ken als directeur van de Hongaarsche Commercieels Bank. Dit aftreden wordt voor een deel toegeschreven aan het mislukken van zijn valuta- actie, voor eeai ander deel aan do moeilijkheden, door hem ondervon den hij de uitvoering van de door hem ontworpen belastingwetten. BELGI Verkiezingen. Do verkiezingen voor de Belgische volksvertegenwoordiging zijn nu defi nitief uitgesteld en zullen in plaats van in October in de eerste helft van November plaats "hebben. AMERIKA. De conferentie te Washington Naar verluidt zullen de kwestie van dq immigratie en die betreffende de gelijkheid der rassan niet beihooren tot de onderwerpen welke door Ame rika ter bespeking in de Outwapc- nmgs-conferen'.ie worden voorgesteld. Opper-Silezië. Volgens een tc Berlijn ontvangen bericht uit Kattowitz heeft de Duit sche commissie voor Oppar-Silezië den Volkenbondsraad telegrafisch verzocht zijn oorspronkelijk pan, om de toestanden in Oppev-Siiezïë in dit land zelf te bestudeeren, door te voe ren. SPANJE. De opstand In Marokko. De opstanueiingeai iïebben Nador outruimd, nu de Spaanse l m gevange nen in vrijheid te hebben gesteld. Stadsnieuws ONZE TIJDINCZAAL. In 0 Tjjdingzaal, Groote Houtstraat 93. r'in o.m. de volgende foto's tentoon gesteld Mr. B. J. C. Loder is bij eerste stem ming in de vergadering van den Raad ran den Volkenbond te Genève gekozen tot rechter in het Inter. Gerechtshofde bekende fihn-artist Charlie Chaplin is ran zijn reds naar Amerika weer in Lon den teruggekeerd. Onze foto tcont Char- He in gesprek met Mr. E. Knoblock, de tooneelschrijver en miss Margret Ka mara, opera-zangeres, aan boord van do „Olympic"Charlie voldoet aan het vriendelijk verzoek van een jeugdig be wonderaarster en gebruikt zijn stroohoed als schrijftafel om deze jongedame ge lukkig te maken met zijn haodteekening. TENTOONSTELLING FL0RAL1A- VEREEN1GINC. Mee schrijft ons: Zaterdagmiddag werd door de ijverige presidente der fTorsiia-vcreeiiiguig, Me vrouw v. MederhasseltBeiir, de tweede jaarlijksche tentoonstelling dier verccni ging geopend. Het Gemeentebestuur had de gymna tielc- zul vxai do school aan de Teropsliersstraat voor dat goede doe! bereidwillig afgestaan en de presidente richtte dan ook «en woord van dank tot dat bestuur cn in het bijsonder tot mi. A. Bruch, den wethouder vim Onderwijs, die steeds blijken had ge geven van sympathie xnet do Florolia-ver- eeniging en gesteund bad waar hij kon. Ook be: Oemeemebestnnr was het, dat, overtuigd van de groote opvoedende kracht, die er van dergelijke vereenigingen uit gaat, eene groote collectie stekken uit de Stadskweekerij had afgestaan, om dexe op te laten groeien, door de liefde en toewij ding van het kind. Evenwel, particulieren zijn niet achtergebleven en had mevr. Bun. ge-Eggeluig, gesteund door haren kuudi gen tuinbaas, O. van Blarrkensicijn, veel jong materiaal verstrekt. De zaal zag er keurig uit. Er waren be kwame handen aan he werk geweest om die kale wanden te bedekken en een pas senden achtergrond ie vormen voor het kleine potgoed. Smaakvol stonden. de palmen, laurieren, Kephrolepis en Kosmos gerangschikt. In het midden der zaal ten lange tafel niet inzendingen van kamer planten. die een vakman moesten doen watertanden. Gij, lezer, die steeds klaagt dat uw palm doodgaat, kondt daar genie ten van een elf-jarig exemplaar, zeldzaam schoon. Begonia's, Varens cn Fuchsia's waren in uitstekende conditie. Een Aloë variegxla,, nam een bescheiden plaatsje in, maar hel was een pracht-exemplaar. Wij schatten het op 8 of 9 jaar, zoo nietig als het was en de heeren Bolderdijk, Bekker, va» Morden en Smit, die voor de juiste T&ngsob tkking zorg hadden gedragen, hadden de kleine Aloë goed in het oogloopend geplaatst. Een onbekende inzender had een Aspara gus Sprengeri ingezonden. Een flink exemplaar was het. kunstig opgeleid, kern gezond, waarvoor hij zich niet bchoqft te schamen. Do potjes van do kinderen deden welda dig aan. Het was zoo juist, vrat Mevr. v. NedeThasse'.t in haar openingswoord wide, dat de Floialia-vereeniging in Haarlem ulle recht va» bestaan hooft, dut men geen schooner deugden ban aankweeken, dui liefde en zorgzaamheid en dat een bloem do schoonste troost brengt, die moa zich denken kan. De kinderen stappen trots niet hun potjes naar do tentoonstellings zaal. Wij hebben cr persoonlijk van geno ten op do Wilsansbrug, waar zij met stra lende gezichten passeerden, hun pleeg kind, hoe armoedig het er soms uitzag, vast houdende. Vader reed met den goloéiiden melkwagen, waarop drie Aspidistra's en kleine Vuoor liep er naast, in do eene hand een potjo met ©on begonia geklemd, in de andere een fietslantaarn, want het was al half negen. Toen ik in do zaal oen Tagetus stond lo bewonderen, opgekweekt binnenhuis met een schotel water er onder, de raind op den pot wees het duidelijk uit, kwam or een kleine jongen op me toestappen ien zei trots: ..Die is van m'n zusje". Zoo leven zo er in meel E11 ze hadden er goed voor gezorgd, allen. Do Tradescantia's waren zonder onderscheid good. Do Coleus, niet zijn fraai gotcekend blad, do Heliotroop, de Calceolaria, de Thunbcrgia,, zij allen waren met trouwe zorg verpleegd en ston den er netjes in groepen, sdhool bij sohool gerangschikt. Alle inzendingen waron door Mevr. Voorst Vader en Mevr. de Bijt Nachenius Dauwkeurig geadministreerd en de jury, bestaande uit de heeren H. Boe- schoten, T. do Jager, W. dc Jager, B. de Kruyyf en C. van Blankenstein zal wel geen gemakkelijke, maar toch zeer dank bare laak gehad hebben, om nu eans uit te maken, wie het gelukkigst met zijn plantje was geweest. Ieder kind kreeg bij inlevering van zijn plantjes een bon en mocht Zaterdag in den grabbelton komen zoeken naar ?ene verrassing. Wie dezo tentoonstelling heb ben voorbereid (het waren naast bovenge noemde dames de heeren Carlee en IJzei- draat, resp. secretaris en penningmeester der vereen iging) hebben goon geringe taak getuid en alleszins verdiend was hot woorn van lof hun door de presidente toegezwaaid. De prijsuitdeeling is bepaald op 8 Octo ber 's middags half drie in het gebouw ,,de Mijverheid". Dan zal ook de verloting der bloembollen gehouden worden, waai - voor Zondagmiddag reeds meet dan 500 loten verkocht waren. Misschien zal de inzender, die de prachtige pereai op de ten toonstelling ter opluistering inzond cn ter demonstratie, vanwat in een goeden stads tuin te bereiken valt, bij eene goede be handeling, ons dan ook in de gelegenheid stellen nader met die William Duchess en Beuré-soorten kennis te maken. Tot slot eene krachtige opwekking om lid te worden der Floralia-vereen iging. In een jaar tijds steeg het ledental va» 60 tot 166. Daar moet nog een cijfer voor lezers. Zooveel guldens vliegen onbesterua door onze liandeai. een gulden hier be stemd voor het lidmaatschap treft doel. Ge helpt mee opvoeden het komende ge- slacht, uw eigen kmd en werkt indirect me de tot bescherming vam onze mooie plant soenen en onze bloem- en bos :-lirijke om geving. AANBIEDINC VAN EEN CEDENK- RAAM. Zaterdagmiddag werd aan het bestuur dei Vereenïging voor Ambachts- en Middelbaar Technisch Onderwijs, door de leeraren van de school, een prachtig bewerkt raam aangeboden, dat in de mooie ruime hal een goeden indruk maakt. De sierlijke letters vormden het vol gende geschrift 1892 1917 Dit gedenkraam werd aan het bestuur der Ambachtsschool opgedragen door het personeel, bij het 25-jarig bestaan der school op 14 November 1917 en in het bijzonder als bewijs van dc groote waar deering weike het gevoelt voor den hcid van den heer H. J. Geyl als v< zitter en penningmeester, die met het 35-jarig bestaan tevens zijn jubileum als voorzitter en penningmeester herdacht. Haarlem iaat# Allereerst voerde dc heer Groote Haar het woord. Spreker herinnerde er aaD dat bij het 25-jarig bestaan der school, bet personeel er behoefte aan voelde, om een blijvend bewijs te leveren van het meeleven met de school. In het bijzonder daar de voorzitter, de heer Geyl, ook zijn 25-jarig jubileum vierde. De keuze viel op een gedenkraam, waarvan de heer Van der Burg een ont werp maakte cn dat de heer Van Vliet met zijn leerlingen uitvoerde. De nieuwe school gaf een prachtige gelegenheid om de ruit tot haar recht tc doen ko men, dus Tenslotte deed het spreker genoegen dat eenige oud-lecraren ook waren over gekomen en hoopte hij, dal de heer Geyl het aangebodene als een bewijs zou aam aarden, hoe hoog zijn arbeid (in 't bijzonder zijn vakonderwijs) wor den gewaardeerd. Met eenige vriendelijke woorden dank te de heer Geyl. Den heer Geyi werd een oorkonde aangeboden, waarna dc heer Holst, be stuurslid der Vcreeniging, hulde bracht aan de overheid, de bouwkundigen cn de verwerkers van de plannen voor de nieuwe schooL- Tenslotte werd door de aanwezigen bet gebouw bezichtigd. DK MONTESSORISCHOOL. In liet perceel v> iteonsplein 21, waar de Hnarlemscbe Montessorischool ga- tiptl is. was Zaterdagmiddag drie uur een U\ toonstelling van de leer middelen, d*e nogal veel belangstel- tóng trok. De tentoonstelling was on dergebracht in de twee beneden-smt©- kamers, die als schoollokalen dienst zullen deen en daarvoor uitstekend geschikt zijn. omdat lich en lucht goed kunnen toetreden. De dames-bestuursleden der afdee- ling Haarlem on Omstreken van d« Nederhindsche Moutcssori-Vereeni- ging waren aanwezig, evenals de hoofdleidstcr der school, mejuffrouw C. Coenen, en de hulp-leidster, me juffrouw M. Boseelaar. Mevrouw Land deelde ons mee, dat thans het beheer der school nog be rust bij het bestuur der afdeling Haarlem en Omstreken, maar dat het de bedoeling is, uit de ouders der leerlingen een school vereend ging te benoemen, die dan de leiding over neemt. De leerlingen, die ised-s met hun derda jaar dc school kunnen gaan be zoeken ze worden zelfs reeds aan genomen als ze 2¥j jaar zijn r.lijven hier het onderwijs volgen, totdat dit kan aansluiten aan het onderwijs der lagere scholen. Maar het bestuur hoopt zoo spoedig mogelijk in de bo- ■enkamers zeif een lagere school in te richten, natuurlijk volgens het Mon- t esso ri-systecm. Met dit systeem, dat trouwens reeds uik m dit blad is beschreven, bobben e Zaterdagmiddag kennis gemaakt» Dit bestaat voor dc kleintjes hoofd- kc-lijk uit zintuig-oefeningen en tï.' op een wijze, dat de kleintjes gaarne dit onderwijs zullen volgen. Talrijke voorwerpen zijn aanwezig, die het gevoel der leerlingen voor verschillen de dingen moeten ontwikkelen; er zijn werpen alle aardig gekleurd ie bun het ■verschil zullen 1 oor on tusschen dik en dun, groot en klein, hoog en laag, licht cn zwaar, hard en zucht. Om de kinderen de kleuren te loeren onderscheiden, zijn aardige middelen aanweaig. De hoofdleidster mejuffrouw Coemen. die zelf een Mon- tessori-cursus in Londen gevólgd heeft, verwacht voel succes van dit onderwijs in Haarlem. I)e schreven reeds eerder in dit blad, dat de Haarlenischo Montessori school met ongevefer twintig kinderen jongens en meisjes gaat begwi- 1. Ons weid evenwel meegedeeld, dat leerlingen liet geheele jaar door hunnen worden ingeschreven. We kunnen er nog de volgende me- dodeolingen aan toevoegen: De schooltijden zijn van 9 uur tot half twee; kinderen die ver weg wo nen, kunnen hun twaalfuurtje op school gebruiken. De kinderen moe ten eiken Maandag een schoon schort meebrengen. Bijzonder frappeerde ons dp heldere en trisscho waschgelegenheid. Elk ind heeft eon eigen handdoek, ver sierd met een verschillend randje, welk patroon ook onder het kapstok- je bevestigd is, zoodat dq kinderen zich nielin hun kapstok kunnen ver gissen. Schoolbanken staan er natuurlijk niet. Het idee schoei is bijna niet te ontdokkon; de Montcssori-school dost eigenlijk meer denken aan een groote kinderkamer, waarin de kinderen aangenaam bezig gehouden worden. De kinderen zitten dan ook op ver schillende modellen van stoeltjes aan tafeltjes, die bier en daar in de ruims suite neergezet zijn. Behalve de gewone vakken leerjai de kinderen ook rythmische oefenin gen, waartoe een piano aanwezig is. We geloovcn wel, dat voor deze nieuwe lïaarlemsche schooi een toe komst is weggelegd. Hedenmorgen is de school zonder eenige plechtigheid in gebruik geno men. Na dc Korstvacantie mogen de ouders om beurten het onderwijs eens in nabij volgen. TWAALFDE NEDERLANDSCHE PHILATELISTENDAC. (Vervolg). Te 11 uur Zuterdagmorgen werd d* twaalfde algemeens \ergadoruig van den Ncdcrlundschen Bond van ver enigingen van poetzc 'el verzamel aars in de bovenzaal van de Sociëteit Ver eniging geopend. De Voorzitter verwelkomde o.a. ook ■la afge\ aardigden van den Delgi- ,cl>eii Bond van postzegelverzame laars. Dc eerste secretaris, do heer J. D. ■an den Brink, bracht het jaarverslag uit, dat in tegenstelling met dat van liet r.tarig jaar, toen het in mineur gestemd was, thans in een opgewek- len toon gesteld was. Het verslag werd onder dankzeg ging goedgekeurd. De Voorzitter drukte er ziju blijd schap over uit, dat de nieuwe insig- :s gereed zijn gekomen. Do penningmeester, de heer A. li- do Jo:.gó A.ltzn., bracht hierop bet financieel verslag uit. Dc commissie ran onderzoek had dit in orde bevon den en sU-ldo voor den penningmees ter voor zijn zorgvuldig beheer tc dé- civargecren. De rekening over 1920 bi uit ïaet een eindcijfer van f 809-70

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 6