S9e Jaargong Wo. 11774 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen WOENSDAG 19 OCTOBER 1921 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.67J/j- Franco per post door Nederland f3.87'/i. Afzonderlijke nummers f0.15, Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken 10.57'/,franco per post f0.65. Poat Giro 38810. i Directeur-Kcoldradacteur J. C. PEEREBOOIVJ, Telefoon 3032 Uitgave der N.V. Lotirens Costei ADVERTENTIENVan 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 00 Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. A contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie on Administratie i Groote Houtstraat 93. Telefoonnrs. de Redactie 600 en der Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE EsLAÜ kpuiiii Heden: WOENSDAG 19 OCTOBER. Stadsschouwburg, Wilsonspleln: Het Schouwtooneel, Z. b. b. h. Ji., 8 uur. Schouwburg Jansweg, matin co, Dick Tr om, 2 uur, 's avonds 8 uur. Bal alaika-orkest. Sociëteit Vereen iging, Popuair Con cert Haarl. Orkest Verecnig'r 8 uur. Lange Lakenstraat 18. De oorspron kelijke leer, openbare bijeenkomst, 8 Blauwe Kruis, Volkszang, 8 uur. Oud-Holland, Verwuift: Strijkorkest. Bioscoopvoorstel lingen. HeemstedeRaadsvergadering 8 Uur. DONDERDAG 20 OCTOBER. Stadsschouwburg "Wilsonspiein Dansavond Liii Green, 8 uur. Schouwburg Jansweg: Vioolavond Albert Spalding, 8 uur. Sociëteit Vereeniging, Uitvoering Haarlem's Kinderkoor, 8 uur. Haarlemsohe Hypotheekbank, God. Oude Kracht 65, Vergadering Weten en Werken, 8.30 uur. Remonstratsche KerkGemeante- avond, 8 uur. Groote Kerk. Orgelconcert 23 Oud-Holland, Verwuift, Strijkorkest Luxor-thcater, Groote Houtstraat 139, bioscoop- en variétévoorstelling 's nam. 2,30 uur en 's av. 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt, bioscoopvoorstelling 'b namidd. 2.30 en 's avonds 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat, bioscoopvoorstelling 'b namidd. 2.30 en 's avonds 8 uur. Scala-Theater, Kleine Houtstraat 77 bioscoopvoorstelling 's namidd. 2.30 en 's avonds 8 uur. Familie-Bioscoop, Kleine Houtweg bioscoopvoorstelling 's namidd. 2.30 en 's avonds 8 uur. Bloemendaal. Gemeenteraad, 2 uur. SchotenGemeenteraad 2 uur. IHeemsieesl&ch© Brieven. Zal id pap wijken of nisi? - vergadering, maar Hoeveel' Bellende koeien. Toen ik half Ju ui, dus nu vier maan den geleden, een beschouwing gat over de plannen >.ot verbinding van de Blee- kersvaart met de Crayenestervaart, sprak de heer Vring in de Raadsverga dering van een scheeve voorstollingde redactie van dit blad deed toen opmer ken, dat wanneer dit juist zou zijn, de schuld daarvan lag bij hel gemeentebe stuur, die in ;t geheel géén voorstelling van de zaak gegeven had. In die Raads vergadering bleek duidelijk, dat de hccle zaak in geheime zitting was bckonkcle- foesd een lid van den Raad kan dan gemakkelijk van een scheeve voorstel ling spreken, wanneer een buitenstaan der licht in de duisternis tracht te ont steken. Tot eer van den lieer Vring dient gezegd, aal hij den voorzitter vrocjg of deze niet een toelichting geven zou, maar de voorzitter noch de Raad achtten dal noodig. De dure duiten van de burgerij, ƒ95000.werden uitgegeven voor een stuk grond van den heer lCrelage, maar de ingezetenen mochten niet weten met welk doel. Nu zijn dan de plannen voor den dag gekomen en ik heb zoo'n stil vermoeden, dat de destijds geoefende critick toch haar uitwerking niet heeft gemist. Als wezenlijk voor zevenduizend gulden een heeie installatie kan worden gemaakt, waarmee vcrsch svater van de Crayenes- tervaart in de Bieekersvaart kan worden gebracht en dit hecle geval voor f 1590.per jaar onderhouden, dan moet ik zeggen, dat het niet duur is. Het graven van een verbindingskanaal lus- schen de twee vaarten (of het verbroe den van 't slootje, dat achter den Bron- steeweg loopt) schijnt niet noodig im mers, daarvan wordt in het Raadsstuk niet gerept. Maar waarvoor is dan de aankoop van het stuk grond van den heer Krelage noodig geweest? Het zal nu zóó gaan: water uil de Crayenestervaart wordt door een elec- trisch bewogen pompje overgebracht m de Bieekersvaartde dikke brij zal dan, vertrouwt men, in beweging worden ge bracht, verdund in de Zandvaart komen, vandaar passeeren in het kauaal en zoo geloosd worden in 't Spaarne. Daarover is advies ingewonnen, maar persoonlijk blijf ik sceptisch gestemd. Hoe groot moet de kracht wel zijn, die beweging' brengi in de Bleek ersvaartsche pap? liet is er immers niet alleen om te doen, die massa te verdunnen, inaar ook om ze weg te voeren. En dan zal deze ver dunde brij, stroomendc (wil ik ccn oogenbluk aannemen) door de Zandvaart en het kanaal, de welbekende Bleckcrs- vasurigeur niet meenomen en aldus do: een groot deel van de gemeente vc spreiden Hex is waar B. en W. stellen voor, Bieekersvaart en de Zandvaart uit baggeren en een tijd lang zal dit wel helpen. Niet op den duur. De Commissie voor openbare wateren erkent zelf, dat ei riolen uitmonden op de Bieekersvaart, lederen dag, na de uitbaggering, zullen die riolen den zuiverenden,^ doorspoelen den arbeid van de pompinstallatie dus tegenwerken en telkens meer tegenwer ken, naarmate het mengsel in de Biee kersvaart vaster en dus onbeweeglijker wordt. Met allen eerbied voor deskundige ad viezen blijft, zou ik denken, de eenige a f- doende oplossing het idempen van de Bieekersvaart en hel afvoeren van de afvalproducten der Bieekersvaart in wijde riolen. De Commissie schijnt dat ook wel te gevoelen. Althans zij kondigt haai voornemen aan, om „door te gaan mei ernstige bestudeeriug van bel vraagstuk van algeheele verbetering van de riolec- ring en de watervervcrsching in deze Was het dan niet beter geweest, daar op te wachten met een gedeeltelijke ver betering!?) die meer dan een ton kost cn waarvan de resultaten toch nog onze ker zijn? Onzeker, niet volgens de Com missie, maar volgens velen, die weten hoe langzaam een dikke massa in be weging komt en hoe volhardend een leeliik luchtje isf Vanavond zal deze zaak in den ge meenteraad worden behandeld. De gang van het debat is wel te voorspellen. De Voorzitter: Aan de orde is punt 3 van de agenda het voorstel van B. cn W. betreffende de waterverver- sching van de Bieekersvaart, Verlangt een van de leden daarover nog het woord Bieksn of niei? Een üureRaads- - Taaliss voor de lieve jeagd De Raad: De Voorzitter: Wenscht een van de hecren hoofdelijke stemmiirig? De Raad: De Voorzatter: Dan is het voor stel .aangenomen. De Raad (voldaan) De stippeltjes stellen het eenparig stilzwijgen voor.- Daarna wordt een ge bouw gesticht voor vierduizend gulden en het toezicht op het pompje opgedra gen aan een liefhebher voor f 260. neen, neen, niet per maand, maar per jaar en wanneer het zoover is, wordt de Blcekersvaartsohe pap verzoohi, te wij ken voor de wateren van de Crayenesler- er in worden overgestort en zich, beleefd en onderdanig, maar >os, te spoeden door de Zandvaart en in het Spaarne te ver- ijnen. Tegen dïen tijd steekt Hen drik van Heemslede rijn neus ook eens. in andermans zaken, dacht u? heelemaa! in deze belangrijke gemeentezaak snuift 'de geuren op, d'ie er hangen omtrent Bieekersvaart,Binnenweg, Raad huisstraat en Camplaan. Ruikt hij niets, dan zal hij 't loven. Maar ds de geur de Bieekersvaart verder verspreid (en dat vreest Hendrik') dan roept hij alle Heemsledenaren bijeen om een groo- openbarc vergadering te houden, rin rioleering de schering en de in slag wezen zal. Als vanavond de Raad alle voorstellen goedkeurt, dan zal het de gemeentekas geld kosten. Maar wij weten niet (en nie mand schijnt tc weien) hoeveel. Als en W. voorstellen een openbare school te stichten, moet dan daarbij niet gevraagd worden om de noodigc credieten toe te staan? Waarom zouden B. en W. daar later mee komen? Een lid van den Raad weet 'heel goed, dat bouwen geld kost, maar juist daarom zal hij wenschen te vernemen h o e- v c el. Zoodra de nieuwe school geopéiul wordt, zou aan de leerlingen van Ide hoogste klasse verzocht kunnen worden den volgenden volzin te ontleden, die in een van de Raadsstukken letterlijk zoo voorkomt V-oor het geval het landgoed „Bosch cn Hoven" in zijn geheel aan een kooper mocht overgaan of worden toegewezen, zijn de Erven bereid om niet aan de 'ge meente over te dragen de strooken grond en gedeelten van de Crayenestervaart, voor zoover gelegen ten Oosten van de westgrens van de ontworpen Crayenes tervaart, waartegenover de gemeente te gelijk met het graven der nieuwe ont worpen Crayenestervaart, op degelijke wijze moet dempen die gedeelten van de oude Crayenestervaart, welke na de over dracht van de strooken grond, nog eeD gedeelte van Bosch en Hoven zullen uit maken, terwijl voorts een duiker zal moeten worden gelegd voor verbinding van den vijver in „Bosch en Hoven" met de vaart. Tot zoover de taaloefening. Ook wordt er voorgesteld een bad huis te stichten, een onderneming di: maar zelden geld opbrengt, gewoonlijk geld kost. Toch is dat een nuttig plan. Welke Heemsledenaar is 't ook weer ge weest, die de gedenkwaardüge woorden sprak „een bad is beter dan een glas bier!" Óf was het geen van onze inge zetenen? In elk geval is de opmerking juist en toepasselijk ook op onze ge meente. De vraag is al'leen waar het 'bad huis zal worden gebouwd. Toch zeker niet in liet gedeelte van de gemeente, dat aanmerking 'komt? Terwijl ik dezer dagen op het bureau van Haarlem's Dalgblad was, om de be langen van Heemstede le bespreken, zei de directeur „O ja, Hendrik, goed dat je hier bent, ik heb een ingezonden stuk gekregen waarover je je mcening maar eens zeggen moet." In 't algemeen ben ik met zulke opdrachten niet ge diend. Gewoonlijk laat hij mij op die manier netelige zaken oplossen. Het stukje luidde aldus Bellende koeien. Aan den Binnenweg, ter hoogte van de Kastanjelaan, l%t een stuk weiland en daar loopen koeien ia van den heer Jansen uit de Zandvoorterlaan. En die koeien zijn dezer dagen beliangen met hellen. Nu is dit geklingel heel aardig. Maar als bewoners van de Eikenlaan kunnen we or des nachts niet van sla pen. De koeien kunnen dicht bij de huizen komen van de Eikenlaan en dan is dit bellen erg vervelend. Ik heb ge hoord, dat de 'bedoeling is, om al de koeien bellen aan le hangen van ver schillende klank. Dan geloof ik dat onze kinderen ook wel gaan bellen en zullen er wel meer Eikenlaanbewoners gaan klagen. We hopen dat de bellen weer afgedaan zullen worden, opdat we weer rustig kunnen slapen. Een bewoner van de Eikenlaan. Aldus luidde het ingezonden stuk. „Hoor eens, directeur," zei ik, „die inzender heeft gelijk. Als je hoort bellen en loopt naar de deur, denkende „daar komt de melkboerl" en 't is de koe zelf maar, dan is dat een teleurstelling. En als je den heelen dag op straat en in hui!s al hebt moeten luisteren naar bellen van trams en fietsers en IJsco's en je wordt dan 's nachts ook nog door het bellen van koeien in je buurt verveeld, dan kan ik me begrijpen, dat je kriegelig wordt, Wanneer dan tot overmaat van smart de heer Jansen, of wie ook de eigenaar is, zijn koeien bellen van ver schillende klank om wi'l doen en er zoo doende een orkest van maken of min stens een carillon, dan igeef ik aan de bewoners van de Eikenlaan groot gelijk, dat ze protesteeren." „Wat wil je dan?" vroeg de directeur. „Stilletjes een sourdine op de bellen zet ten? Of aan de bewoners van de Eiken laan watten uitdeelen voor hun ooren? Of een gemeentelijke verordening?" „Niets van dat alles," zei ik. „Laat de zaak aan de natuur over. Die stuurt ons straks wel kou en regen en dan gaan de koeien naar stal. Tegen het voorjaar komen ze. wel weer terug, maar licht zijn de bellen dan uit de mode of verroest. Zegt niet het 6preekwouid „De Eikenlaan wint genoeg, al wint zij niets dan tijd!" OVER KOLONIALEN, In t Koloniaal Verslag da.t ons he den uit Den Haag werd gezonden ko men eenige belangwekkende cijfers voor over kolonialen, Er blijkt uit, dat de lust onder de Nedertendsche jon- gjlut om do wapenen in Incüë te dra gen geducht aan 't tanen is. Er wer den aangeworven in: 1916 1599 1917 888 1018 987 1919 994 1920 772 Het gevolg is, dal 't aantal Euro peanen onder cuze Indische strijd krachten in den loop dei- jaren aan zienlijk is gedaald. In 1916 waren er 0535 Europeanen op de 38811 strij ders, 111 1920 slechts G519 op de 36.88z. Als deze neergaande lijn blijft voort duren, zal de lijd niet ver meer zijn, dat onzo strijdkrachten in Indie bijna geheel uit inlanders en Amboineezen zal bestaan. HET GORDIJN VAN DEN STADS SCHOUWBURG. Een van de mooiste dluigan in on zen Stadsschouwburg is wel liet gor- lijn, dat het in vele andere schouw burgen gii'cbruiivölijLe scherm vervangt Hoe artistiek doet het in dieze omge ving, wat is het heerlijk-warm van kleur en lioe mooi valten de plooien! Helaas: wat dit laatste betreft moet thans in den 'verleden tijd gesprokc-ti worden, naar wij hopen niet voor lang. "V\aut het gordijn „valt" niet meer zoo mooi. Is er iemand aan gaan hangen? Of is er een ongeluk mee gebeurd? Wij wutou hel niet, waar aan de eune helft 15 het gordijn aan den bo venkant blijkbaar afgescheurd en zeer onvoldoende gerepareerd met, voor zoover wij daarover op een afstand konden oordcalou, een stuk gele voe- ringstof. Gevolg is, dat sommige plooien van d6 oane lieift veun 't gor dijn nu niet meer recht maar scheef vallen. „Een beetje scheef juffert wel!'' is oen oudcrwelsch gezegde, dat ook wel waarheid bsvut. Maar in dit geval staat dit schc-cive al heel leelijk. Het is thans een tijd, xvaarin op alle mogelijke wijzen de zuinigheid moet worden bctracfïït, dat geven wij too. Maar dit gordijn was toch, met zeer weinig kosten, wel op andere, vooral minder slordige wijze te re- paieeren geweest, Als in een huishouden iets stuk of gescheurd is, wordt het hersteld met „oen lapje van 't zelfde goed", en or zoo'n lapje niet ipeer, dan zegt do huisvrouw: dun inaar een lapje ,,da.t or hij komt". Waarom zou het in de gemeente- huishouding anders moeten gaan? Waarom zou juist d: gemeente een niooi, warm-rood gordi,:i nioeton her stellen dooi middel van oon geel lap je? ötaüsnieuws BEZUINICINC. V. (Slot.) Vandaan Laten wij, als laatste, den heer M, A. Rcinaldh aan het woord. Ik aal u alleen in breede iijnen mijn deiiklbeeildien over bezuiniging geven, aoi de heer Reinnalda. Ik zou wei tal van kleinigheden ter sprake kunnen brengen maar och wat. heb ben uw lezers daaraan? Verschillende kleinigheden komen trouwens nog wel bii de behandeling van de 'begroo- tlng aam de orde. Laat ilc dan beginnen met te zeggen, dat wij in ons land ten op zichte van da bczuinigingsidee, waar, zooais u terecht in het inleidend woord van uw reeks interviews op merkte, iedereen, stedeling en platte lander, handelsman en industrieel, zoowel als overheidspersoon van ver vuld is, achter de feiten aanloopen. Wat toch is er in don crisistijd!, in de ïnobilisatiejaren gebeurd? Toen is telkens door verschillende groepen aan regeering eln gemeentebesturen de raad gegeven verschillende crisis maatregelen te treffen. Een van de sterkste redenen waarom thans om be zuiniging wordt geroepen is weldat er in den oorlog zoo ontzettend veel geld uitgegeven is. Maar niet alleen voor crisis-uitgaven zijn groote som men geleend door die regeering en door gemeentebesturen, ook de veran derde economische omstandigheden hebben daartoe geleid. Het ia vanzelf sprekend, dat de gewone zoowel als de buitengewone uitgaven zeer sterk zijn gestegen, deel 9 door de stijging van salaris sen en loonen, deels door de koste*.'. woningbouw. Bi- komen dus op de begrootingen van het rijk en van de gemeenten abnormaal groote pos ten voor voor aflossing en rente van die leeningen en zij, die in de oorlogs jaren en daarna geld in Rijks- en ge- meenteleeningen staken, hebben ge makkelijk praten over bezuiniging. Zij vergeten, dat die totaal post voor rente en aflossing de grootste is, die op alle begrootingen voorkomt. Naar mijn opvatting, vervolgde de heer Reinalda, is de geweldige, inter nationale econonii9ohe crisis de voor naamste oorzaak van liet tekort, dat overal geconstateerd wordt. Juist nu, in dezen crisistijd, zion wij te duide lijker ide verspilling, die plaats vindt bii de productie en in de in dustrieën, die nog altijd gebaseerd rijn op winstbejag. De allereerste voorwaarde voor bezuiniging, d.wz. het zoo wei nig mogelijk verspillen van arbeids krachten en irroductie-middelen, is naar mijn meenmg gelegen in een be zuiniging in het economisch leven, nl. een naar de behoefte des volks geor- ganiscer'dle produolie. Hiermede doel ik dus op den door de S. D. A. P. voorgestanen eisoh van socialisatie. Op de begroetingen in alle landen komt nog altijd terug een buitenge wone post voor oorlog en marine en zoolang men niet overgaat tot een weliswaar geleidelijke maar toch snelle ontwapening, zal alle geroep om bezuiniging door hen, die voor standers zijn van die uitgaven voor bewapening van land- en zeemacht, geen zin hebben. Ben van de eroote gevaren van het zonder meer vragen om bezuiniging is m.i. dat onvoldoende aandacht zou worden gewijd aan de volksgezond heid, Iedere 'bezuiniging op dit ter rein, zei de lieer Reinalda met nadruk waarop vooral hulp der plaatselijke overheid zoo dringend rröbodien is. zou zijn de paarden aohter den wagen spannen. Eu dat gevaar bestaatBr gaan immers in den laatsten tijd ^temmen op, om op de tulieeulosc-bc- strijdlng te besparen en is nog niet onlangs door genee&heeren te Zwolle het gemeentebestuur daar er een ern stig verwijt van gemaakt, dat het niet gezorgd had voor een voMbend aan tal barakken, waardoor de lyphus- epidemïe zich meer had uitgebreid dia,tl anders het. geval zou geweest zijn Maar valt er dan, naar uw oor deel, in het geheel niet te bezuinigen vroegen wij. Zeer zeker' antwoordde de heer Reinalda. Ik juichbijvoorbeeld zoor toe de pogingen, düe sedert eenige ja ren worden aangewend, om in Noord- Holland te kemen tot eon góed-ge outilleerd waterleidingbedrijf, waar van de kosten per eenheid zoo gering mogelijk zouden zim. Op den duur zou dit ongetwijfeld bozuiniging go- ven en dlaarom betreur ik het. dat het eenvoudig onmogelijk is. genoem de plannen pit te voeren, omdat de duinen particulier bezit zijn en slechts tegen ontzettend -hooge prijzen ge kocht zouden kunnen worden. Voor een behoorlijke, economische water voorziening van de groote steden als Amsterdam en Haarlem zoowel als van het platteland acht ik het dan ook dringend noodig diat de duingrond ter beschikking komt voor de verschil lende prises d'eau. Veel zou ook bezuinigd kunnen worden, indien aan onze lichtfabrie ken een inniger samenwerking kwam. Voor zoover een raadslid dit kan be- oordeelem is er een zekere concur rentie lusseken beidie bedriiven en dit lijkt mij absoluut verkeerd, daar liei- de gemeente bedrijven zijn. Ook ben ik overtuigd,, dat veel kan be zuinigd worden op verschillende uit gaven voor den dienst van Openbare Verken. Bij de behandeling van de bee-rooting zal ik op deze kwestie na der kunnen ingaan dan mij nu moge- lijk is, of liever: wcnschelijk voor komt. Wat- ik voor de toekomst vooral noodig acht? Dit. dat hoofdambte naren, ambtenaren en werklieden in overheidsdienst steeds meer zullen be seffen dat zij, juist In dezen tijd, een geheel andere taak in het maat schappelijk leven hebben li' vervullen dlan in het vrije bedrijf. Ik weet wel. dat vrijwel allo politieke partij<m ang stig zijn voor liet instellen van over heidsbedrijven. Toch heb ik de over- tuigin- dat, naarmate de maatschap pelijke ontwikkeling voortgaat, steeds de overheid verder op dit terrein zal doordringen c-n. indien dan deze be drijven worden ingericht, rekening houdende met de behoeften van ons volk, organisch worden opgebouwd, dan zulten vooral z ij de middelen zijn, diie op gemeentelijk terrein tot bezuiniging zullen leiden. EEN TOEVALLIJDER. Dins- dagavond ongeveer 6 uur, kreeg een man een toeval op dien Wagenweg. Daar het dicht bij het tramhuisje ge beurde, werd hij door een paar man nen daarheen gebracht. Uit een nabij- zijnde woning werd water gebracht. De man kwam 11a cenigen tijd weer bij. Het bleek iemand te zijn, die loo pend van Amsterdam wae gekomen om naar Leiden te gaan, om daar aan hel werk te komen. Door eenige rei zigers en omstanders werd wat geld bij elkaar gebracht, zoodlat hij met de tram zijn tocht kon voortzetten. ORGELBESPELING In de Groote of St.-Bavokerk te Haarlem, op Don derdag 20 October 1921, des namid dags van 23 uur, door den heer George Robert. Programma 1. Wir glauben all'an e.inen Gott, J. S. Bach. 2. Suite du deuxieme ton, L. W. Clérambault.Plein jeu, duo, trio, basse de cromome, flutes, récit de nazard, caprice sur les grands jeux. 3. Pastorale uit de 1ste Sonate, Alex Guilmaiit. 4. Rhapsodie ILL sur des Cantiques Bretons, C. Saint-Saens. 5. Cantibilé, Enrico Bossl 6. HosannahTh. Dubois. DE NIEUWE TEYLERZAAK. De nieuwe Tevlerzaak dlie Dinsdag voor de civiele kamer der rechtbank diende, is 14 dagen voor eisoh aan gehouden. PERSONALIA. Voor het examen apothekers-as sistent is geslaagd mei. J- H. Romijn te Haarlem. BESCHERMING VAN KERKGEBOU WEN TEGEN BRANDGEVAAR. Het orgaan van de Ver. van Kerk- oogdijen in de' Ne<l. Herv. Kerk geeft de voorschriften hij het soldeeren aan dc kerkgebouwen te Haarlem door de lood gieters in acht te nemen ,.Dc werkzaamheden mogen niet ge schieden bij krachtigen wind en niet later dan tot 's middags 2'A uur. Ge durende de schafttijden, vallende tus- schen twee werktijden, blijft ter plaatse tenminste één man bij het werk de wacht houden, terwijl na afloop der werkzaam heden nog door ten minste één man ge durende twee uur wordt gesurveilleerd. Geen soldeerlampen mogen worden ge bruikt de bouten moeten worden ver warrad builen de kerk en in een geslo ten ijzeren kistje worden opgehaald. Deze voorzorgsmaatregelen betreffen de loodgieterswerken aan de beuken en bijgebouwen. Aan de hooge kap werken de, wordt gebruik gemaakt van bet dat doel bestemde fornuis, dat in ieder geval tijdens de werkzaamheden op den steenen muur lusschen de balustrade moet worden geplaatst, terwijl de pot onder geen voorwaarde buiten het foinuis mag worden gebruikt tijdens de werkzaamheden. De daarbij benoodigde houtskool wordt in een afzonderlijken ijzeren en gesloten ketel bewaard. Even- tueele gebreken aan deze voorwerpen moeten onmiddellijk ter kennis yorden gebracht. Bij alle werkzaamheden, waarbij sol deeren noodig is, moet een g-eviilde em mer met water en een gevulde emmer met zand worden medegenomen, bene vens een brandbluschappara.*".. Om soldeerwerken uit te voeren moet van te voren aan den bouwkundige ver lof worden gevraagd, en, vóór dat met soldeeren wordt aangevangen, moet ken nis worden gegeven aan den koster; eveneens wordt kennis gegeven aan de brandweer," LEERLINGEN IN DE TYPOGRA- I-TE. Dinsdagmiddag brachten een 70-tal leerlingen in de typografie een bezoek aan dc Kon. Papierfabriek der firma Van Gelder en Zn., te Velseu. Rondgeleid in 8 groepen werd bet ge- keole belangwekkende bedrijf in oogen- schouw genomen. Voor de leerlingen was deze excursie leerzaam. stuur. Bespreking ut er de c. v. indte- nmig wan voorstellen voor de a.s. Alg. Vergadering. Mededeel ingen en inge komen Btukken. R.-K. Kiesvereenigïng. Men schrijft ons-: Op de Dinsdag vond gehouden ver gadering der R.-K. Kiesvereeniging „Door vriendschap bloeiende" werden als caydiduat voor de 1 woede Kamer voor den Kieskring Veisen gestold de lieeren: J. B. Bonians en Paul Rei- iner, terwijl als aanvulling gesteld Werden de he eren Th. Sterk, Dr. E. A- M. Droog en P. Ileilker. Een lid uit het noordelijk gedeelte der gemetinte Bestreed de candidaiuur Bomans, daar deze een voorstander is van annexatie, doch hij kon geen voldoende meerderheid mede krijgen, omdat liet hier niet geldt een plaatse lijk maar algemeen belang en men de meening was toegedaan, dat een an dere candidaat de annexatie toch niet tegen kon houden. linnenlaM Uit As üasireksn BLOEMENDAAL. Raadsstuk k en. B. en W. bioden den raad ter- vaststelling aan een verordening reeelende de rechten e.11 verplichtingen van, en het toezicht on vcreenigingên, vennootschappen of stichtingen uitsluitend in het be lang der volkshuisvesting werkzaam. HEEMSTEDE. P. K11 ij per. Het Hlbld. deelt nogmaals mede dat de overleden ar chitect, de heer P. Kuijper een bouw meester was, die zich vooraf op het moderne landhuis toelegde. Van zijn hand verscheen een veel geraadpleegd werk over het Landhuis. Bij de prijs vraag vor het Amsterdamsche Stadion had ook de lieer Kuyper een ontwerp ingezonden. Bloembol lencultuur. De afdeeling Heem st edo van de algemeen© vereeniging voor Bloembollencultuur houdt Hon- derdogavond een vergadering. IK agenda, luidt: Candidaatstelling voorzitter van de Algemeen© Vereeni ging en twee leden van het lioofdbe- DE ROOFMOORD TE HOUTDORP. In verband met den moord to Huutdoi'p verneemt de correspondent van de Tel. nog de volgende bijzon derheden; Beide vrouwen wooiulou alleen in een woning aan den weg Gard eren Speuld. Een knecht, die om vijf uur in dienst moest zijn bij zijn beide onge huwde meesteressen, vond de stal deur geopend. Na licht gemaakt te hebben, zag hij eerst de oude vrouw aan handen en voeten gebonden le venloos op den vloer liggen cm in het aangrenzend vertrek hing de nicht eveneens gelxmden half uit een bed stede. Beide vrouwen hadden teeke nen van worging. Een drietal kasten wos ojiengcbro ken en de inhoud lag verspreid op den vloei'. Op de n aastbij gelegen boerderij, een afstand van ongeveer 2 minuten, heeft men niets bemerkt. Een omgevallen wekker was op halfeen blijven staan, vermoedelijk het tijdstip van don roofmoord. In de zeer vreedzame omgeving maakt het geval een diepen indruk en allerlei verhalen komen voor den dag. Zoo verteld© een buurvrouw, dat de vorige week twee motorrijders bij de vermoord© vrouwen waren gekomen, hoewel haar woning vrij ver van den weg ligt, om een kniptang to loc men. In het vertrek van den moord werd een afgescheurd stuk van ©en sport blad gevonden, met een situatieteeke» ning van de omgeving, benevens een grijze handschoen. De o'ude vrouw stond bekend als vrij bemiddeld, als een ven die oud-Veluwsclie typen, die al inaar potten en angstvallig al hun geld thuis bewaren. Een spc-cialc verslaggever van de Telegraaf die aan het plaatsje een be zoek bracht, meldt nog dat hij een onderhoud had met Aart Hofstede, een ouden knecht, de tweemaal per week een dag op de boerderij komt werken. Dinsdagmorgen kwam hij als ge woonte al om half vijf. Tot zijn groo te verwondering bemerkte hij, dat een der kléine deuren open stond en dat het nachtlichtje niet brandde. Hij kon een bang voorgevoel niet onder drukken, toen bii de donkere boer derij binnentrad'. Hij maakte licht in het kleine kamertje, waaruit men hem anders -oeden morgen wenschle. En tot zijn ontzetting zag hij de beide vrouwen op den grond liggen. Alsof een booze geest hem op de hie len zat, liep hij zoo hard zijn stramme beenen hem dragen konden, naar bui ten en om vijf uur deed hij aangifte bij de militaire politie. Deze vond de 78-jarige Liisje Pater voor het bed liggen. Haar lichaam was gedfoeilelijk bedekt met een bed de zak. Tn haar mond stak een groote prop watten. Vermoedelijk heeft men haar de prop in den mond gestopt, toen zij nog sliep en haar vervolgens door den bed- dez©k op haar gelaat te drukken, doeD stikken. De nicht, de 47-jarige Rikje Bou wers. die bij haar tante in huis woont, trof men in den anderen boek der kamer aan Een laken was om haar beenen vastgebonden. Haar handen waren vastgesnoerd met een touw, waaromheen weer een zakdoek ge knoopt was. Naar verluidt moet. zij met een touw om den hals gevonden zijn. Bevesti ging hiervan konden wij niet krijgen. Alles was opengebroken en van zijn plaats gesleept. Op den voorgrond werd een wekker gevonden, die vijf minuten voor één aanwees. Men acht het waarschijnlijk, dat de misdhad op dat uur is gepleegd. Op eenige tieniallen meters van de boerderij, in het akkermaalshout, werd een masker gevonden, geknipt uit een rooden zakdoek. Verderop trof men een paar handschoenen aan, die de misdadigers vermoedtelijk aan getrokken hebben 0111 geen vingeraf drukken achter te laten. Daar vlak bii lag eon pla'.logrond van de boerderij op den grond, -etee- kend op een stuk bedrukt papier- Een bewijs dat de misdaad goed voorbe reid was. De handschoen heeft toch niet kunnen beletten,.dat er vingeraf drukken zijn achtergelaten. Deze zijn op last der justitie gefotografeerd. Om kwart voor vier, juist toen we de plek des onheils verlieten,, werd, aldus de verslaggever verder, een ledige geldzak van bruine stof en met een touwtje er door geregen, ge vonden. Men dacht eerst dat dü zakje, dat binnenste buiten gekeerd vras, een dér kinderen uit de buurt toebe hoorde. doch dit bleek niet zoo te zijn. Het is door een landman ter-

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1