ST. NICOLAAS-CADEAUX SPEELGOEDEREN D. J. SPIERS Versch Rundvleesch Groote Afslag VROOM DREESMANN BONT Uit de Omstreken AD YERTENTIEN VRAAGT IJ. Th. Kort Jlardappe8enb©rSciit Verhuizingen per Auto door geheel leaerland. Overdekte wagens. 1.80 H H£En.e!re°""OHOC"tM 2.25 Gestampte pof Duinkonljnen G. 0. WIJKHUIZEN Paardeniappen Oude Couranten voor f 16.- ds 1SQ kilo ZANDVOORT, DpsnSara vergadering der S. D. A. P. la „Hotel Zamerlust" had Donder dagavond de aangekondigde openbare vergadering der afdeeling Zandvoort van de S. D. A, P. plaats. De bijeen komst werd gepresideerd door den heer J. Bramson. Deze noemde in zijn ope ningswoord de opkomst bevredigend, niettegenstaande er elders in deze ge meente nog meer openbare vergade ringen (o.a. van den Vrijheidsbond) waren beiegd. Hij wekte de arbeiders van Zandvoort op2 een beetje getrouwer de vergaderingen der afdeeling te be- zoeken^ want hij noemde de opkomst op de Zaterdagavond gehouden ver gadering van den Zandvoortschen Be- stuurdersbond, waarin over de staking der metaalbewerkers gesproken werd, bedroevend. Spreker zag hierin het be wijs, dat de arbeiders van Zandvoort de staking der metaalbewerkers blijkbaar niet begrijpen en ook niet beseffen, dat de metaalbewerkers thans de spits af bijten voor hen, wien de strijd nog ie wachten staat. De heer Bramson deelde mee, dat aan het eind van deze bijeen komst voor de stakende mctaalbewer-' kers gecollecteerd zou worden. Komende tot het doel van deze bij eenkomst, vroeg de heer Bramson j.Hoe staan wij in Zandvoort met de werkloosheid en wat heeft het college van B. en W. gedaan om de werkloos heid te verminderen?" Hij deelde mee, dat er nu in Zandvoort al 70 arbeiders maanden en maanden op straat staan. De sociaal-democratische fractie heeft deze zaak reeds herhaaldelijk in den raad ter sprake gebracht en gevraagd, deze gezinnen zóólang financieel te steunen, tot er voor hen productief werk te vinden is.- -,,Er is," zei spreker,- „in Zandvoort genoeg productief werk te vinden, als het dagelijksch bestuur der gemeente maar zóóveel liefde voor de arbeidende bevolking heeft, om dit werk te doen aanpakken. Ten Noorden van den spoorweg zijn geruimen tijd geleden 45 II. A v grond aangekocht, die reeds lang productief gemaakt had kunne worden. Het bestuur van den Zandvoortschen Bestuurdersbond is reeds vaak naar het Raadhuis geweest en met schoone beloften huiswaarts ge keerd-, maar deze beloften zijn tot nog toe niet vervuld. Bezuiniging wordt nu blijkbaar óók door het college van B. en W. betracht en dat is goed, maar wij," zei spreker, „zijn tegenstanders van bezuiniging, als dit moet gaan ten koste van den kleinen man of van volkshuisvesting." De heer Bramson besprak hierop den toestand van de volkshuisvesting te Zandvoort, die hij door de schuld van B. en W. in één woord schandelijk noemdeschandelijker dan in een an dere gemeente in ons land. In twee jaar is er geen arbeiderswoning meer ge bouwd, terwijl reeds eenigen tijd gele den .gebleken was, dat er minstens 90 arbeiderswoningen gebouwd moesten worden. B. en W. verschuilen zich even wel achter do bekende circulaire van minister Aalberse, waarmee het echter, zei spreker, een verkeerd standpunt in neemt. De S. D. A. P. stelt het college van B. en W. dan ook in gebreke voor den heerschenden woningnood in Zand voort en voor het feit, dat het samen hokken van gezinnen nog steeds hand over hand toeneemt. Het bestuur van den Zandvoortschen Bestuurdersbond' zou nog eens bij den Burgemeester op conferentie gaan, om verbetering in deze twee 'belangrijke zaken tc verkrijgen. M-ocht dit niet hel pen, zei spreker, dan zal de sociaal-de mocratische raadsfractie bij de overige raadsleden aandringen om een spoed vergadering van den Raad tó verkrij'- gen^ waarin voorstellen ter voorziening in de werkloosheid! en den woningnood besproken zouden worden, (Applaus.) De gemengde zangvereeniging „De Stem des Volks", zong hierop onder leiding van den directeur, den heer J. Post. op pittige wijze eenigo strijde en andere lioderon.- die luide toegejuicht werden. Hierop werd het woord verleend aan den heer C, Thomassen, lid der Provin ciale Staten, Deze hield een rede over het onder werp„Hoe keeren wij de reactie?" De heer Thomassen herin nerde aan den vreeselijken oorlog, die nu achter den rug is aan het milita risme, dat de wereld zoo heeft geteis terd, niet alleen vóór en tijdens den oorlog, maar ook er na. „Want," zei spreker, „we zijn in deze drie jaar wel ouder, maar niet wijzer geworden. In deze drie jaar heeft men weer milliar- den en milliarden guldens aau het mili tarisme besteed en bereidt men zich als het ware voor op een nieuwen oorlog. Men heeft altijd gezegd „wilt gij den vrede, bereidt u dan ten oorlog!" Het omgekeerde komt evenwel de waarheid méér nabij. Het beste middel om oorlog te krijgen, is het vervaardigen van alle mogelijke oorlogstuig! En dat doet men weer in bijna alle 'landen, behalve in Duitschland, dat men klein houdt. DSAr mag men geen soldaten meer hebben wèl het vredelievende Frankrijk, Enge land en België. Daar bereidt men zich weer voor ten oorlog. En waarvoor? Omdat men blijkbaar bevreesd is, dat Duitschland er weer eens boven op zal komen en wraak zal nemen. Maar dat is dan toch de eigen schuld van Frank rijk c.9.1 De overwinnaar had er voor moeten zorgen, dat er bij den overwon nene geen wraakgevoel aanwezig is." De heer Thomassen herinnerde aan de ontwapeningsconferentie te Wash ington, ..Dit lijkt er evenwel niet veel op," zei spreker, „Ja, hls dit gelukte, dan zouden ive in de goede rkhtTug gaan. Maar ik heb er niets geen ver trouwen in, want terzelfder' tijd, dat deze conferentie geopend werd, liet men in Amerika een groot oorlogsschip te water gaan, zoo groot als ei' nog geen gemaakt is. Het is 30.000 ton groot en zou in Nederlandsche guldens kosten f 130.000.000, precies genoeg vol gens Nansen om het arme Russische volk voor den hongerdood te bewaren, of om 30.000 arbeiderswoningen in Ne derland te doen bouwen, waaraan zoo'n groote behoefte is. AJs het Amerika ernst was geweest met zijn ontwape ningsplannen, dan had' het dit schip en ook de andere dergelijke groote oor logsschepen niet moeten bouwen. Er is nu in Washington een commissie benoemd, die de ontwapeningsplannen zal bespreken. Als leden zijn benoemd de eerste adimiraal van Amerika, de eerste admiraal van Engeland en de eerste admiraal van Japan, dus van de drie groot© zee-mogendheden. En als voorzitter is aangewezen Theodopr Roosevelt, van wien het bekend is, dat hij óók zoo'n echte vechtjas isl Zoo gaat het in de groote rijken, maarzoo doet men óók in de kleine landen. Ook in Nederland, niettegenstaande de laat ste bezuinigingstroonrede. Helaas, In diezelfde troonrede werd gezegd, dal er aangestuurd zal worden op versterking van do zeemacht. Weg zijn je centen! Waar blijft men nu met de bezuiniging 1 Men heeft in Den Haag een slimme streek uitgehaald. Oogenschijnlijk gaan de kosten voor de marino naar bene den, maar in werkelijkheid is dat niet het geval. We hebben nu een vlootfonds gekregen, waarin evenwel geld zit van u en van mij 1 Nu 'betaalt men wel niet dadelijk aan de marine, maar aan dit fonds. Dit is echter precies hetzelfde. Dit alles moest niet noodig wezen. Als men mijn raad vroeg, dan zou ik, als er oorlog komt, adiviseeren neesnt zoo spoedig mogelijk de bcenen en gaat niet je schuit ërgens aan een veffigen steiger liggen, zoodat men elk oogen- blik op den vasten wal kan stappen want zelfs aan den kant kan je schuit nog zinken! Dit wat de marine betreft. En men maakt ook plannen voor ver sterking van de weermacht te landil" Vervolgens besprak de heer Thomas sen de werkloosheid en de gevolgen daarvauj „De bezittende klasse," spreker, „weet maar al te goed, dat niets beter in staat is om de arbeiders klein te houden, dan de werkloosheid, want als die lang duurt, dan gaai im mers de fut er uit en de lust tot verzet. In tal van vakken dreigt werkloosheid. Niets is vreeselijker voor den arbeider, dan werkloosheid, want als zij niet meer door een werkloozenfonds gesteund kunnen worden, dan verwijst men hen naar het Burgerlijk Armbestuur, da: gelukkig door eiken weidenkenden ar beider verafschuwd wordt." De heer Thomassen hoopte dan ook, dat de metaalbewerkers hun strijd zou den winnen. Hij welkte de aanwezigen op, de metaalbewerkers zoo goed mo gelijk financieel te steunen. „Geef," zet spreker, „zooveel ge kunt of nog méér dan ge kunt. Vraagt men u één uur loon, geeft dan twee uur. Ge geeft voor hen en voor u zelfl" De heer Thomassen verwachtte veei van het congres, dat dezer dagen te Am sterdam door de internationale trans portarbeiders, mijnwerkers en metaal bewerkers zal worden gehouden. Dit congres zal stelling nemen tegen den oorlog. En mocht de oorlog uitbreken, dan zullen deze groepen van arbeiders het werk neerleggen, waarmee dan met een het oorlogsgevaar bezworen is. Spreker hoopte dan ook, dat deze drie groepen elkaar zullen weten te vin den. „Dan zullen er," besloot spreker, „tienduizenden naast elkaar staan om strijd te voeren tegen hen, die hun ge luk belagen, totdat de Vrijheidszin zal stralenl" (Applaus.) Niemand gaf zich voor debat op.- De heer Bramson dankte den lieer Thomassen voor zijn rede en „Dc Stem des Volks" voor .de medewerking.- Hij wekte de aanwezigen op, lid' van dezr zaugveteeniging te worden. „De Stem" zong tenslotte nog eeni- ge liederen, waarna de vergadering uit een ging. De collecte, die aan den uitgang vooi de stakende metaalbewerkers gehouder werd, bracht f 29.35 op. üemejigti Uleaws ORKAANVOETBAL. Ten aanzien van den wedstrijd Quick (Nijmegen)—-Heracles, de vori ge week onder de abnormale weer» gesteldheid te Nijmegen gespeeld, beeft Quick den N.V.B. verzocht de zen wedstrijd ongeldig Ie verklaren. Zij w-ijst den N.V.B. op liet h.i. on verantwoordelijk optreden van den scheidsrechter J. A. V. Bom, die ui liet barre weer, .dat volgens Quick voor d© spelers levensgevaarlijk "was, den wedstrijd toch liet uitspelen. (Tel.) EEN ERNSTIG ONGEVAL IN DE CI TROëNF ABRIEKEN In de aulomobielenfabriokan van de firma 'Citroen te Parijs had dezer dagen een geweldige ontploffing plaats, doordat een leiding barstte, waarop 5 vloei bare 'lucht reservoirs waren aungeslo- ten. Vijftien arbeiders wei-den meer <x minder ernstig gewond, terwijl een gedeelte van de fabriek uitbrandde. •Naar geschat wordt, zuilen 400 arbei ders door dit ongeval een tijdlang werkloos worden, waarvan 150 meeï •dan een week. GROOTE BRAND TE NEW-YORK. Bij een brand in een wijk van New- 'York werden 12 personen gedood en' "2 zwaar gewond. De slachtoffers wa- Grieken en Armeniërs. Gesis buitenlandsoh maar uitsluitend Ie kwaliteit Hoilandsoh Rundvleesch tegen uiterst lage prijzen. Ziet de pracht voorraad en prijscourant aan den winkel. 27 Zuidersfraat 27 1 WOLLEN DEKÜNS Nog groote voorraad; afkomstig vaa de Militaire Wasscherij van het Kollandsche Leger te Woerden, f2,- per stuk E. A. DE RAAIJ ZOON Donkere Spaarsse 614 Zaterdags geheelen dag geopend bij wwen winkelier Geldersche Rookworst, voorzien van een loodje gemerkt: Anton Hunink: Deventer'' Wij garandeeren èn voor qualiteit èn voor fabrikaat HUNINK, Deventer. Ho/leverander Vanaf heden Centrale VSeeschhal Schagchelstraat 9 Rtmderl'appem Stukjes, rollade Rosbief, rib Biefstuk Gehakt per 5 ons. 0.90 1.— 1.10 1.25 0.60 Rookworst 15 'Cent per ons. per 5 ons. 0.90 1.— V arken scarlbon ade Magere lappen Fricandeau i.zu Reuzel 0.90 Leverworst 8 ct. p. ons. Centrale Vleeschha! Schagchelsiraat 0 27-29 Lauua ïeersir. Groote (orteerlng ÜHisfiondsGhorten in alle modellen ESrawo's S en 30 csnt, Zeeuwse he Brave's 31,32 en 13 cent alles per kiic. Alle vaa den zwarea kleigrond. Geen veenaardappelen. Ook voor cl© winterprovisie, vanaf f 6.50 toi fS.CO per H.L.of 70.K.Q. Alles gesorteerd en franco thuis, bij Ao ZO^OEILAID Spaarnwouderstraat 79—81 2915 Teiofoon Brutsrlooaai 2915 Billijke prijzen. Aanbevelend IC. V 3 S E si Warmoessfr. 17 - Te!. 2400 Bataal niet te veel voor Bontstel of Vos. Duitsche rei ziger verkoopt nog steeds, zoolang er voorraad is, zijn Bontstellen, ook enkel kraag of mof en Vossen, (alle monsters) beneden inkoop (alleen aan particulieren). Is zien Pensieo Nissiu -- Sprei! eg üssctóraat 4 Afslag f 0.90 Afcëag fö.SO ven eerste kwaliteit versch Rund- en Varkens- vleesch, In d© eerste Volks-Viesschhouwsrij 46 Frankestraaf 45 Runderlappen f 0.90 Varkens Carbonado f 1.00 Gehakt f 0.80 Magera Lappen f 1.10 Rollade f 1.00 Fricandeau f 1.15 Rosbief f 1.10 Reuzel f 1.00 BiefsOuk f 1.20 Doorregen Lappen f 0.70 Dik vet f 1.00 Gerookt Spek f 0.70 Extra fUna Rookworst, f 0.90 Alléén Frankestr. 45 Let ©p hef juiste Adres. ENORME KEUZE Handwerken Witte Hieodjen Planokleeden Toetsloopera Zakdoeken Sehorten Corsettgn Wollen Shawls Thsewanners Fantasie Kussens Seüilóertjijes Spiegels Parfumerieën f olletzeopsn Toiletartikelen Bétëartikeien BeEangrljk Bericht 1 In onze afdeeling sal de verkcop slechts duren tot DONDERDAG 1 DECEMBER Profiteert voor dien datum ven onse voordeeiig® aanbiedingen Heer8n Hole-artlielei Overhemden Dassen ZelfMnders Bretels Bolden Petten Tafelkleedsa Pluche, wo!, waseïucht Wollen Dekens Sewatieerde Dekens Belskofers Reismanden lud Holt. Meubelen Oeflerwarea Byoutsrieën Truien Vliegende Hollanders, Looprekken Kinderstoelen, Foppenledikant es V KAMEELHAAR PANTOFFELS v. Dairies, EHSeeren, ftintiereaa rei. gegarandeerd leder zolen, zeldzaam lage prijzen IzjJilK 1 9 HEEIÜENPANTOFFVLS alle maten Kinder Gespscheenen alls mates 1.35 Uitgebreide sorteering DAMES-, HEEREN- EN KINDERSCHOENEN HIK HEERSTRAAT ZIET ONZE SPECIALE ETALAGES G1Q0TË H0ITST1MÏ ©®a u niet lekkerder dan met rook worst, gemengd mei spek, a 4© Cent per poiad, naar verkiezing gekookt of rauw Verkrijgbaar bij Wed. v. HOMSCHOTEN Begijnhof 4 - Tel. 2763 H. C. VAFtl QOSÏT TUCHTHUISSTRAAT 12 TELEFOON 1434 DB. H. JSAfiriNG'S I UIS6IEI Dr. H. NANNIJffi's Piiarm- 8 Ghem. fabriek, den Haagl Openbaar Slachthuis Zatsrdag 20 november, 's morgeus 6 uur ferkoopmg van Sesioamd Sssenvleesch sn Sosüioitea Vet @0 at. @0 et. ilii iollaodsch Spek Extra !pi Reomis! 11.00 Vl8escbbouwerU van Nieuwe Kruisstraat .11 Telefoon 3510 Extra blanke per pond f O.SO GEHAKT, p. pond 10.25 Wei r. HOMSCHOTEN, Begijnhof 4 - Tol, 2763 verkrijgbaar aau te drukkerij vau HAARLEM'S DAGBLAD Zuiflei- Buitensuaarne t2

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 6