HAARLEM'S DAGBLAD Uit de Natuur. üit de Usstreküii ïiiniicnlaEtt WOENSNÜAG 30 NOVEMBER 1931 VIERDE BLAD DG SANTPOORTER DUINEN. Het oude dorp Santpoort ligt al letB noo ger clan de weiden, moer maar liet oosten, op oude bmnendumeu, nu bedekt met boaschon en aanlbetanluinen. Meer naar bet westen komen dan weer weiden en dan volgt de aaneengesloten duinenrij, daar ongeveer 5 K.M. breed. lie flora van do bossehen op die binnen duimen is niet zoo rijk, omdat liet er ta melijk droog is, maar bij do Kuïne van 3rederode groeien, als overblijfsel van een middeleeuwschen kloostertuin, enkeie minder aigemeone planten, zooals liet Re telook en bet Muskuskruid. Deze bloeien schier 111 het voorjaar, zoodat ze dam nog ts'ol eens in deze rubriek tor sprak© ko- Vanaf het buiten Duin en Kruidberg, loopt een grintweg door do duinen mar jee, die echter geheel door duinen van Oud-minister Cromer loopt en waai van dus alleen na aanvraag van een wandel- taart, gebruik gemaakt mng worden. Berst stijgt dio weg en de zijkanten zijm Etcii, het is een z.g. holle weg. Dan ko- anen we uan 'n klaphek, dat toegang geeft tot het gedeelte van die duinen, die lang 7rij zijn geweest van konijnen, maar de witte, afgeknaagde takken, overal lanjs den weg wijzen er op, dal de larigooren hier ook reeds zijn binnengedrongen. Dit eerste gedeelte van den weg is wel buitengewoon schilderachtig en kan als model dienen voor wandelwegen, die la ter nog eens in de vrije wandelduinen aangelegd zullen moeten worden. Voortdurend slingert de wog en gaat over hoog en laag, meestal beschaduwd door sparren en berken, soms ook uitzicht biedend over oj>en duinen. Opeens daalt do weg vrij steil, we ko oien in een laag, lnwnusrijk berkcmibosch waar in den zomer het loverkruid mans hoog staat. Er 19 een kuil, gegraven tot het grondwater, zoodat do fazanten er kunnen drinken. Nu is het zoo droop ge weest, gedurende een jaar, dat er in 'I. ge heel geen water meer staal en ik beu we! benieuwd, wanneer die achterstand inge haald zal zijn. Dan stijgt de weg weer, tussehen jonge dennenboschjes, In deze duinen i9 en niet in -de .eerste plaats uil 'n oogpunt van winstgevende exploitatie, de bosebboplan- ting f'ink aangepakt; was dit door lede ren duineigenaar op deze wijze gedaan, dan zou er tenminste uit dit oogpunt be schouwd, minder behosfie gevoeld wor den om de duinen aan den staat te lvren gen. De weg Blingert door donkere berkenboschjcs, waar do witte stammen schilderachtig afsteken togen den donke ren bosebbodetn, bestaande uit rottend berk-.-' blad en doorle takjes. Paddestoelen wjitod er weer niet, daar voor beeft het in dun laatsten tijd wee weinig geregend. Hier en daar zijn akkers, daar staan nog de uitgebloeide zonnebloemen waarvan de vetrijke, voedzame zaden voor de fa zanten gekweekt worden. Nu stijgt de weg tegen een ongeveer vijftien tot twintig meter hoog© riohel, we hebben de eersto reeks valleien, do ber- kenboschzóne, gepasseerd. Vanaf dit hooge punt hebben we een mooi uitzicht naar het oosten, op don hoogen Brederoschen berg, waar net eon rookpluim van Meerenberg bovenuit komt en op de hooge duinen, vlak aoliter Duim en ltruidberg zelf en het rustieke koepel tje, dat op zijn beurt ook woer een mooi punt voor vergezichten is. Naar het westen toe, komt er een ge deelte van den wog, waar langs nog en kele kleinere berkenboschjes en sporten staan waarvan de in 'l voorjaar bevroren knoppen nog bruin en reclit maar bene den hangen. We passeeren nu nog enkele rijen spar ren, die zoo aan den invloed van den zeewind blootgesteld zijn, dat de mees te reeds dood zijn. Hier is meer succes te verwachten met d-emnen on populieren, die dan ook bij het „.lagertje" een jacht huisje in grooter getale aangeplant zijn. We passeeren nu weer eeu klaphek en een hooge duin rich el. In de volgende valleien is vrijwel geen houtgewas; de kale plekken zijn belegd met takken e. d., zelden zag ik duinen, die zoo goed verzorgd worden en waar zoo goed tegen verstuiven gewaakt wordt. We passeeren nu een derde richel, van waar zich een zijweg naar Bt. Hnbertus, een nog in normale jaren vrii vochtige duinvallei hoeft on komen dan in de zoe- reep, waar d-e laatste valleien liggen van deze duimen. Maar ook daar is dit jaar de bodem door en door droog. Dan stijgt de weg weer en nu voor hel laatst, het slaufzund wordt hier gekeerd door een welige vegetatie van duindoorns, voor een maand nog ge tooid met oTanjebessen, nu Itaal en scherp door talluoze dooms. We staan nu uan het strand en do beste wijze om van hier af, langs oen anderen weg terug te keeren is langs het strand naar het zuiden en dnn 11a ongeveer een half uur loopon, over het strand over den Nieuwc-n Zeeweg naar Overveon. Vanaf het eindpunt Bloomendaalsohe tram bij Rusthoek tot het beginpunt van de E. N. E. T. of Stadstram in Overveen schat ik den afstand op ongeveer twintig IC.M-, wat voor een eenigszins getrainden wandelaar dun wed te doen is. Wanneer hei. eb ie, kan deze tocht ook op do fiets gedaan worden. C. SIPKES. Vragen naar TCoudenborn 34. Buitenland DE WASH INGTONSOH E CONFEREN TIE. Diiiteohiaml. Do „Chicago 'irioutië" verneemt uit kringen, die m nauwe botroklciug staan tot den cnavgó u arames uer Duitseae ambassade, v. nacuiaiui, dat amitsunlaiid linuro delegatie naar VVaBnuigtou te zen den tot hei bespreken van u« ontwape ning te land en de soka-dèloossteUmgên, zoo dit laatste punt mooht worden opge nomen onder 't uilgouitnle program uer BGiuerenlie. De delegatie zou gemachtigd wornon om U'rankrijK bevrodigende waar borgen te verschuilen tegeu aanvallen tan Duitsuhland, hetgeen dooi Briand worrlt veiurngd. Volgens oen houggepniatst Auie Tikaansch ambtenaar heboen Groot-Brit (annië en de Veruemgde Staten reeds stap pen gedaan oin Duitsohland in do confe rentiezaal te breng"1 _o •icnaing van Japan. ICato verklaarde in een interview, dat net voornaamste punt voor do wapenbe- jerking waa: vermindering van den uit- gavenlast. Japan was van harte bereid, duaraan mee te werken, zijn groote slag schepen, die in «inbouw zijn, te sohrup pen, alsmede zijn oude slagschepen af ia danken, maar de verhouding is een ern stige quaestie in verband mei de veilig heid der naties. Kiuo hoopte, dat Amen ka zou goedkeuren, dat Japan zeventig procent tonnage behoudt, hetwelk het mi nimum was, dat met Japan's veiligheid (vereen te brengen viel. Inmiddels ztd volgens den oorrespon dent van de „Times" do aanvaarding door do Jnpanscho delegatie van de door Hughes voorgestelde verhouding wat be treft de groote slagschepen onverwijld worden aangekondigd. De Washing ton sche correspondent van Havas meldt, dat ICato uit Tokio defini tieve instructies heeft ontvangen, als ge volg waarvan de Japansohe delegaties rolhardt bij zijn eisch, dat do Japansohe vloot zeventig procent, zij in verhouding tot de Britsohe. De ontkende Fransoh-ltaliaansoho wrijving. Officieel wordt uit Washington gemeld In de bijeenkomst van de commissie voor het verre oosten vestigde de voor zitter, de heer Hughes, de aandacht op do berichten dat Briand verwijtende ip- mei'kiiiciu) aim liet adres van hst tta- liaamsch© leger had gemaakt, Hughes zei- de, dat ellc lid der oommissio wist, dat net bericht volkomen valsoh was; dat Briand niets had gezegd dat betrekking had op de Italiaansehe regeering of het leger. Selianzer en Viviani dankte den presidont voor het wegruimen van het incident. Het nader onderzoek. De Amerilcaanscho marinedeskundigen hebben den Britsclien on Japansohen 'deskundigen gedetailleerde antwoorden Mingeboden op do vragen, door dezen ge steld in verband met do voorstellen lot vlootvermindering. Uit gezaghebbende bron wordt meegedeeld, dat er geen fou ten in do berekeningen zijn ontdekt en dat Hughes' schattingen ten aanzien van de vioolmacht der mogendheden daarom (Onveranderd blijven. De kanonnen te Heidonau, Uit mededeelingen van. do soc.-dem. pers zou volgen, dat do kanonnen, gevon den 111 de Rookstroli-Werke, krijgsmate riaal zou zijn, dat eerst van Spandau n.tar Dresden zou zijn gezonden. Naar do „Frankf. Ztg." volgens zijn Berlijnsohen correspondent verneemt, wordt van be voegde zijde verzekerd, dat ma bet slui Ven van den wapenstilstand dergelijke zen dingen uit Spandau niet meer hebben plaats gehad. Het kan hier derhalve hoogstens een tanding materiaal betreffen, wielko nog gedurende den oorlog en wel in het laat ste gedeelte daarvan op grond van bet Hindenburg-program door de artillerie werkplaatsen te Spandau .aan de Rock- stroh-Werke zijn toegezonden tor verdere afwerking. Dat dit materiaal zioh thans te Heidenau bevond, was, volgens dn noch de rijksregeering, nooh de regeering bekend en verzekerd worden, dat de autoriteiten de han delwijze van de Iloidenausr Werk© ten werste afkeuren. Een onderzoek is gelast; eventueel© strafbare handeling zal strengst© vervolgd worden. Voorloopig schijnt men de meeniing toe gedaan, dat het achterhouden van hei materiaal uitsluitend te wijten is aan het voornemen, hel kostbare materiaal te red den voor bewerking voor andere doelein den, dat ran hier dus eenvoudig met oen soort „Scbïebung" te doen heeft. Zoowel de directio als d© arbeiders heb ben zioh verzet legen een onderzoek tei plaats door de intergealiieerde controle commissie, maar zij hebben zich terslO'.c bereid verklaard ten onderzo-, 'c door de Duitsche politie 100 t© laten. Het politieonderzoek, hetwelk daarop ge volgd is en waarbij hel krijgsinateriaal gevonden werd, heeft plaits gehad met medewerking van de arbeiders. DFt, RATHENAU IN LONDEN, Door de A. E. G. wordt aan „Der Tacr" over het doel van da reis van dx. Eathenau naar Londen medege deeld, dat Rathenau in verband met 'belangrijke aangelegenheden van de A.E.G. in Londen vertoeft. Andie: zijds lie eft. hii gehoor gegeven aa een desbetreffend verzoek van de dire&ctie va rid© Bank of Ene-iand, hetwelk hem reeds geruimen tijd ge leden bereikt had, DE CREDIETQUAEST1E. De .Berliner Lolcal Anaelger" meldt, dat ee>n zitting zou plaats bob ben van de fiinanoeele Commissie van den Rijksdag met de Duitsche indus- trieelen. TEGEN DEN" „UITYERKOOP". Uit Keulen wordt gemeld Eet woekergorechtshof veroordeel de een Belgische, in wier koffer een mantel, een halsdoek e(n andere voor werpen van Duitschen oorsprong ge vonden waren, tot 3 maanden gevan genisstraf en 60.000 Mark boete. Twee Duitschers, die zich eveneens aan verboden uitvoer hadden wililen schuldig maken, werden tot drie maanden gevangenisstraf en 10.000 Mark boete veroordeeld. Een aantal gearresteerde Belgen werd tot gevan genisstraffen tot twee wekeai en boe ten tot 20.000 Mark veroordeeld. Het verkeer naar den Balkan is driemaal zoo groot als voor den oor log. De Oostenrijksche uitvoer naar Roemenië beheerschi thans daar te laaide de markt. DE INTERNATIONALE D1NAU- CONFERENTiE. De opening van de Internationale Donau-oonferentie heeft plaats gehad in het vroegere Pruisische gezan't- schapsgebouw in Munchen. Vertegen woordigd waren Beiergm Wurtem- 'burg, Hongarije Frankrijk, Groot- Brittannië, Italië, Bu'garije, Roeme nië, Tsjecho-Slowakije ein Joego-Sla- vië. De beraadslagingen, die zeer om vangrijk en voor sommige staten van zeer groot belang zijn, zullen waar schijnlijk tot half December duren. BLADEN IN PRUISEN VERBODEN. De Pruisische minister van Binnen- landache Zaken heeft de communis tische „Arbeiber Zeitung" voor een week en het communistisch weekblad „Der Kampfruf" voor twee weken verboden, omdat deze bladen een op roep bevatten, waarin tot geweldda den tegen de landbouwers wordt aan gespoorde UIT RUSLAND. Kiel als voedsel. „In mijn vestzak h.öb ik eeai klompje blauwe klei on ik denk het nu 011 dan aan diners voor den dag te halen, om mijzelf en anderen te herinneren aan do menschen, die ik de laatste dagen in Rusland lieb ont moet, waar zij aan tafels van kale planken zitten", zoo schrijft Sir Phi lip Gl'bba uit .Kazan in het Russische hongeren0odgebiedaan de „Daily Chronicle" Deze klei is afkomstig van eeu heuvel bij een plaats, genaamd Bi- tiiarsk .niet ver van de Wolga-oevers, en wordt verkocht voor 5U0 roebel het poed, ongeveer het zestigste deel van een ton. De vrouw, die haar rnii gaf, Meld me een h.. ijevol voor en weende er bij. Ik aurido niet meer aan een Mein stukie nemen, want met- deze klei hield zij zichzelf en haar kinde ren nog een poosje in leven. Duizeneten menschen in het honger- genied stikken dit goedje om ziclizelf het gevoel te geven, gevuld te worden hoewel ten koste van weeselijke in wendige pijnen. In sommige boeren huizen die ik bezocht was geen an der voedsel dar. ueze handvol harde klei en een kleine pot met appel- iboomblaren, die tot poeder gemalen waren als een soort mee1. In één huis was dat er zelfs niet.Er was niets dan een Russisch gezin, dat stierf en dichter aan den dood toe was dan alle buren In een dorp aan de overzijde van de Wolga, ongeveer vijf mijlen, van Tetiusii waa biina niemand op straat te zien. De president van de gemeen telijke sovjet vertelde van de ellende i:n honderden dorpen, die hij on der zich had. Her volk voedt zich met hooi, gras en bladeren, maar nu de sneeuw valt, zijn zelfs gras en bladeren moeilijk te krijgen. Er heerschte veel typhus en er kwamen ook gevaBen van pest en cholera voor. Medicijnen voor de ziekeai zijn er niet. Vele goneesheeren waren overleden. In een dorp. genaamd Lubimovka, zag de correspondent de menschen in het aller laatste stadium. Met den plaatselijken agent van de Ameri kaans-ode keukens traid hii ean wo ning binnen. Een man van middel baren leeftijd stond op aJs Lazerua, verrijzend uit het graf. Hii was zoo mager, dat zijn kleeren van zijn lichaam vielen. Hij had geen vleeech meer op het lichaam, alleen geel vel. Hii bloedde uit den mond en was te zwak om te staan. Zijn oog en lagen diep in de kassen en zijn gelaat was niet meer dan een schedel. Boven de kachel lagen een vrouw en een meisje en bij het raam zat nog een jongen van achttien. Zii waren allen te zwak om te spreken. De cor respondent gaf don man wat geld, maar Mi mompelde, dat hij er niets mee kon doen. En dat was juist. Hij had hem 100.000 roebel gegeven en twee zwarte brooden kostten 80.000 roebel. UIT RUSLAND ONTKOMEN. Een avontuurlijke reis. Te Londen is (lezer dagen oen tweetal jongetjes van ?.cht en zes jaar uit Petrograd aangekomen, die door hun moeder met veel moeite en gevaar over de Russische grenzen waren gesmokkeld. Nagenoeg akoen hebben zij van de Russische grenzen de reis naar Londen moeten maken. Hun vader behoorde tot een adellijke familie, eens rijk, doch thans tot groo te armoede vervallen, en vertoeft reeda sedert maanden in de gevange nis. Hun moeder is wel is waar in vrijheid, doch staat onder verdenking en wordt sirene bewaakt. De beide jongens werden te Petro grad naar de communistische stads school gezonden, waar rijk en arm naast elkaar zit. Hun moeder kou zich niet vereenigen met hel resul taat van de wijze van opvoeden. De jongens groeiden ruw en zonder ma nieren op. Zii sloegen een vreeselijke taal uit. Er sohecsn in do school geen dscipline te bestaan. De goodc manie ren. die de jongens thuis hadden ge leerd, werden op school uitgekreten voor „boiirgeoia-ma-iiieren." De moeder kon dit niet langer aan zien en bso'-oot, hun naar het buiten land te zenden. Zii slaagde er in, de kinderen over de grens te smokke len en thans zijn de twee kleine rei zigers bij bloedverwanten te Lon den. De oudste dei- beide jongens voelt -'"B reeds op zijn gemak in het Londensche leven, doch de langste wil liever weer terug naar Petrograd. „Ik ben vóór de bolsjevviki" verklaar de hii aan een verslaggever van de „Times" die om nadere informaties kwam. Hos de bekle jongens eigen lijk hun avontuurlijke reis tot. een goed einde h-ebben --"uen brengen is nog niet reoht duidelijk- Zelfs kin deren kunnen nog niet ongehinderd de Russische grens passeeren. De kna pen werden dooi- een FLnsch smok kelaar naar de Fmscho grens ge- braelit. De oudste iongein hing den verslaggever van de „Times" daar van liet voigend© tafereel op. „Op zekeren morgen kwa-iu moeder ons zeggen, dat er eén bedieudo van onze unite uit het gouvernement Pskov was gekomen om one mede te nemen. Wij gingen naar het, station en men plaatste ons in e-ein kinaer- comparlimwit waarin aich nog vele andere Kinderen novonden. l>es avonds stapten wij bij zekere stad uit en gingen naar het huis van oen vriend van cvien beoienae. Wij 'bile ven uaar een uur. Kir waren twee FLusche boeren cu het was geheel donicer geworden toen deze laatste ons modena,m naar een boot. De be diende zeide ons „Ga maar mot hen mee, ik kom tater wei". Wij raakten evenwol uit den koers door een zwa- ren sneeuwstorm, zoodat wit de boot niet bereikten, biiet ver verwijderd zagen wij een klein dorp en wij klop ten aan can huis, waar een boer en een boerin ons ontvingen. Wij bleven daar twee nachten, om dat er een sterke 11 oord,en wind stond en wij zuidenwind noodig hadden. Behalve ons waren er nog een student en twee dames. Op den derden dag gingen wij, zoodra het donker was geworden, naai- de boot, die op een werst afstand lag. De mannen zetten de zeiien op en we voeren ongeveer vier uren. Het was zeer koud en wij voelden ons niet erg iekker. Wij kre gen honger en er was niets om te eten. Tenslotte kwamen wij in Finland aan. Wij tandden op de plek waai- '11 kennis van een van onze gidsen woon. de. Daar konden we ons weer war men. Zij gaven ons dranken en brood Wij (bleven daar dien nacht, 's Mor gens vertrokken de student en de bei de dames, die ook op de boot onze reisgenooten waren geweest, naar Terrioki .Om twee uur 's middags kwamen 0112e Finnen en brachten ona in kleine Finschc sleden naar het station. Te middernacht, konden wij in den trein stappen en hadden een he-ole ooupó voor one. Den volgen den morgen kwamen wij om tien uur in Belflingiora aan. De beide Finnen namen eeu rijtuig en brachten ou» uaar con kantoor. De heer, dien wij daar ontmoetten, zond ons naar zijn Mus. Zijn vrouw en dochter gaven ons te eten. 's Avonds kwam de keer des huizes thuis. Hit liet ons een bad nemen en knipte ons haar. Wij ble ven daar een we©k log&eren. Men kocht ons kleeren en andere zaken, waaraan wij dringend gebrek had den. Toen bracht de héér ons naar een stoomschip en vandaar reisden wij Kopenhagen en vandaar reisden wij geheel alleen naar Londen. De scheepsofficieren en de kapitein zorg den voor ona Slaössisnws liet ïootteel Lsopolülne Kce.stantin, In „Frauleln Julie" en „Ab- sciilodsaouper". Wij waren gisteren mei Leopoldine Konstautin den geheeien avond in de keuken. Met Freule Julie bracht Strind- berg er ons, in Absckieó&souper. was het Leopoldine KonsLantin, die ronder noodzaak in de atmosfeer van de keu ken bleet. Ik houd niet van Freule Julie 1 Het tuk is mij hoogst antipathiek. O, ze- eker, ik erken onmiddellijk, dat het zeer knap is gesenreven, dat men voortdurend een geniaal auteur ach ter het geheel voeit, maar ook in do kunst zijn grenzen, die men moeilijk kan overschrijden. Een hysterica en een huisknecht zijn nu juist niet 2 per sonen, die mij in hun onderlinge ver houding bijzonder inieresseeren, zelfs al geeft Strindberg ze mij. i-reule Julie moet op een ware geschiedenise berus ten. Was het maar nooit „echt ge beurd", dan zou ons dit naturalistisch drama waarschijnlijk bespaard zijn ge bleven. De heeie geschiedenis met het susje bijvoorbeeld, moge in de compo sitie van het stuk voor de karakteri seering van Jean en Julie noodzakelijk zijn, mij persoonlijk doet het waigen en physiek pijn. Neen, dat is een kunst, die zich zelf gelukkig overleefd fceefti Leopoldine Konstantin speelde Freu le Julie geheel als een hysterica. Dit is ook de eenige opvatting, die te accep teeren vait. Zij deed het technisch zeei knap en ik heb liaar ook gisteren weer om haar „kunnen" bewonderd, maar ontroerd heeft zij mij nog minder dan in die „Tanzerin". ik keek naar dit sjrel, zooals studenten misschien naar een zeer knappe operatie van den pro fessor zuiien zien. Vooral in het begin gaf de Weensche actrice bijzonder mooi spel. Men voelde in alles, in haar stem, haar bewegen, haar houding, een bran denden hartstocht, die deze jonge vrouw in den JohannisnaCht verteert. Als bij „Die Tanzerin" wist zij ook in Freule Julio onmiddellijk bij haar opkomst aan ae figuur zeer sterk relief te geven. Ook in den aanvang van het tweede gedeel te wanneer zij op het tooneel terug komt 'gafe Leopoldine IConsianiin iets piaclrtitf1?; Haar in wanhoop en schaamte langs den muur loopen, haar staan bij de kachel was plastisch zeer sirggesiic-f. Maar in het verdere deel liet heel haar knappe spel mij absoluut koud, wat voor een groot deel ook aan Strindberg lag. Geen oogenblik was er medelijden in mij voor deze vrouw. Een „interessant ziekte-geval," dat was ae indruk, die het heele gevat op mij maakte. Tot hoogere appreciatie kwam ik niet. De heer Kaufmann vond ik als Jean bijzonder goed. In het begin had hij een lakei wat meer kunnen acccntuec- vcn. Hij was reeds dadelijk tegenover Julie te „rreck", waardoor de tegen stelling met het tweede gedeelte wanneer hij haar in zijn macht weet minder sterk was, als ik het wel eens gezien heb. Maar overigens speelde hij deze rol met knappe nuancecring. Maar het afgrijselijke slot ging blijkbaar bo ven zijn macht. Na „Freule Julie' 'ging Schnitzler's „Abschicdssouper". Het toilet van Leopoldine Konstantin gaf reeds dade lijk aan in welke diapason het stukje door haar gespeeld zou worden. Deze Annie was een juffie, dat in een hui tencafc op het Volkspraier met lvaa Franzerl een glaasje „Helles" drink'., niet het meisje, dat avond aan avond in een cabinet particulier met Anatol champagne fuift. Wij bicven met deze Annie voortdurend op het Volksprater. Hoeveel fijner en geestiger hebben wij dit stukje vroeger van Duitschers o.a. in denzelfden schouwburg aan den Janswfig gezien! Het verwonderde mij, dat een actrice van de kracht van Leopoldine Konstantin zich tot zulke grollen als aan het slot liet verleiden. Zij bereikte er een groot lachsucces mee, maar het was hel succes van he: Volkspraier. Het „Weensch" klonk ove rigens kostelijk in haar mond I En in haar opvatting was het spel volmaakt. Maardie opvattingl J, B. SCHUIL» SsüMek voor Vragen VRAAG Sinds November is mijn dochter in een betrekking, die haar niet bevalt. Tegen wanneer kan zc opzeg gen? Ze dient voor dag en nacht. ANTWOORDZij lean tegen Fe bruari opzeggen als zij per dne maan den haar salaris ontvangt. VRAAG Ik betaal mijn dienstbode die bijna een jaar bij mij is. per 3 -maan den. Haar terloofde is plotseling zijn fabriek ontslagen en heeft di in Gelderland weer dienst gekregen, waarheen zijn meisje nu mee wil gaan. In hoeverie^ moet ik daar toestemming voor geven r Kan ik schadevergoeding eisChen als zij binnen de 6 weken gaat? ANTWOORD Zij moet een opzeg gingstermijn van zes weken in acht nemen; doet zij dat niet. dan kunt u schadevergoeding eischen,- "VRAAG Welke is de wederzijdsche opzeggingstermijn voor een werkster, die men 3 dagen in de week heeft cn per dag betaalt? ANTWOORDMen kan :haar per weck opzeggen.- VRAAG Een meisj'e heeft haar betrek king met de maand opgezegd. Door ccn sterfgeval wil men haar nu 14 dagen eerder wegsturen. Heeft ze dien lijd recht op kostgeld en loon? ANTWOORD Ja. VRAAGIk ben drie dagen in de week als werkster in dienst. Nu krijg ik, daar ik ziek ben, na anderhalve week een brief üiuis waarin staat dat mijn diensten overbodig zijn. Op hoeveel schadevergoeding heb ik recht, als ik tijdens mijn ziekte geen loon heb ont vangen? ANTWOORD Bij ziekte gaat in uw geval uw loon gedurende korten tiid, meestal veertien dagen, door. V RAAG Hoe is de verhouding voor een suikeroplossing van suiker tot wa ter, om een gehaakt mandje een stijven vorm te doen aannemen? ANTWOORD De verhouding van suiter tot water .'is 40:60 voor dit doel. VRAAG Ik heb een beetje ïtaliaan- sclien wijn in flesschcn afgetaptdie wijn wordt nu steeds zuurder. Wat is daartegen te doen? ANTWOORD De wijn is niet goed afgesloten geweest en de lucht liëeft er op ingewerkt. Dit is niet te veranderen. Gebruik hem met suiker of maak er bis schopwijn van. VELSEN. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, van welke de afzenders onbekend züo. Tijdvak 1025 Nov. 1921. Binnenland. BrievenJozef Anthei- mi.s, Tuinstraat 1351 H. v. Laar, Rostrestant, Haag; L. Natte, Stations weg^ VeisenB. v. Veen, Vischmarkt BriefkaartenJ. Dekker, Womier- veer; J. Dekker, WormerveerMej. S. •- d. Lingen, Klepel Bsgrastiag van Arbeid; MINISTER AAL3ERSE EN DE ARBEIDSVERZEKERINC. Aan de Memorie van Antwoord o;. het afdelingsverslag der Tweede Ka mer inzake de Begrooting van Arbeid is het volgende ontleend De minister heeft zijn standpunt ten aanzien van de invoering der Ziekte wet nog niet definitief bepaald, zoodal hij het tijdstip nog niet gekomen achi voor het doen van mededeelingen over zijn plannen inzake de ziekteverzeke ring. liet diepgaand verschil tussehen het stelsel der ziektev.et-Talma cn 'het stelsel BostkumaKupers, geeft onver mijdelijk aan de uit die beide stelseN gedane keuze een principieel karaktei en noopt daarom tot een zoo zorgvuldig mogelijke overweging van het voor en tegen dier stelsels. liet onlangs gehou den congres van sociale verzekering heeft te dien aanzien, naar het den mi nister voorkomt, geen nieuwe gezichts punten geopend, maar wel overtuigend aangetoond, hoe groot verschil van ineeningen hier nog aanwezig is. De minister ontveinsde zich niet dat het stelsel Posthuma-Kupers boven dat der ziektewei-Talnia het voordeel 'heeft van een eenvoudiger, en daarmede min der kostbare demonstratie. Het hoofd bezwaar, waarop de minister bij de be oordeeling van het stelsel stuit, is de daarin gegeven oplossing met betrek king tot de ongeorganiseerde werkge- vers.Deze werkgevers, die blijkbaar overwegend bezwaar hebben zich aan te sluiten bij een ziekteverceniging, wor den via het garantiefonds met die ver- eeniging, onderscheidenlijk die veree- nigmgen, in 'betrekking gebracht. Deze oplossing van de vraag, hoe te hande len ten opzichte vau ongeorganiseerde werkgevers, schijnt den minister niet bevredigend en hij meent dan ook dal naar een andere oplossing moet wor den gezocht. Aan de voorbereiding van het wets ontwerp betreffende ccn Rijkskinder fonds wordt gearbeid en de min'istei hoopt dit ontwerp spoedig aan den Hoo gen Raad van Arbeid ter» advieze te kunnen doen toekomen. Het ontwerp zal komen te rusten op den grondslag der verplichte verzekeringde arbei ders werkzaam in een onderneming, zullen voor ieder kind boven het derde ten laste van het fonds aan.praak heb ben oj) een nader te bepalen jaar- lijksck bedrag, terwijl de werkgevers de kosten dier uiikeeringen hebben op te brengen door betaling van een nader to betalen percentage van het door hen uitbetaalde, voor de ongevallenverzeke ring in aanmerking komende loon. De bijdrage zal betrekkelijk gering zijn. De gegeven voorstelling als zoude de minister zich bereid hebben ver klaard de volksverzekering ter hand te nemen, is niet geheel juist. Hij heeft al leen medegedeeld, dat het in zijn voor nemen ligt eenige uitbreiding te be vorderen van de bij de ouderdomswet- 1919 geboden gelegenheid tot het ver zekeren van een ouderdomsrente. TENTOONSTELLING. Het plan bestaat, in de maand Mei te Amsterdam in het Paleis vöor Volksvlijt een ten toonstelling te houden voor vindingen, ideecn en ontdekkingen op elk gebied. De tentoonstelling zal internationaal zijn en de deelneming zal openstaan zoowel voor uitvinders zelf als voor firma's, corporaties enz. die uitvindin gen exploiteercn of propageeren, ver der voor ieder die een idéé of ontdek king wereldkundig wenscht te maken. DE KINDERMISHANDELING TE MIDDELBURG. Naar B., wiens stiefdochtertje door haar moeder ernstig werd mishandeld, mededeelt, zoo lezen wij in de „Nieuwe Crt.", was het meis je reeds enkele jaren geleden zeer on deugend en heeft B. toen getracht, het in een gesticht opgenomen te krijgen, waarvoor de papieren reeds in orde wa ren. B. mocht als stiefvader echter niet teekenen en zijn vrouw weigerde, dit -e doen. Eerst later begonnen de mishan delingen en heeft de politie een tijd lang toezicht gehouden, aanvankelijk met succes. Later schijnt de moeder de mishandcliniren te hebben hervat- VERGIFTIGING? Te Arnheq heeft zich aldus meldt de „N. R Ct.", vermoedelijk een geval vau ven gif liging voorgedaan in het gezin van V., aan den Rozendaalschenweg. Man en vrouw en een Duitsche logée zijn 113 het gebruik van soep ernstig ongesteld geworden, en mej. R„ de logeé, is over leden. V. en zijn echtgenoote werden naar het ziekenhuis overgebracht. Do justitie heeft de zaak in onderzoek. STEUN A°\N GEDEMOBILISEER. DEN. De heer Schaper deelt aan „Het Volk" mede, dat hij wegens ge- brek aan tijd in de eerstvolgende tweo maanden bedankt heeft voor de uit- noodiging, deel uit te maken van een commissie van advies inzake den steun aan gedemobiliseerder. HOUTLADIN'GJLN UIT SOVJET RUSLAND. De Sovjet-regeeriug heeft voor het vervoer van hout but- tenlandsche schepen gecharterd. en drie daarvan, zijn. zoo meldt het Hbld., enkele dagen geleden hier te lande aan gekomen met ladingen sovjethout uil Archangel, twee in Zaandam cn één, een Noorsölie boot, in de Amsteraam- sche haven. Daar zoowel te Zaandam als te Amsterdam aan de daarbij be trokken firma's bekend was, dat het hout tot hun voorraden te Archangel behoorde, welke indertijd door hel sovjet-bewind werden ..genationali seerd", zonder toekenning san schade vergoeding, zijn in beide havens sche pen en lading aan den ketting gelegd, in afwachting van de door den Xedcr- landschc: rechter te r. ..en i>: -".ssing. BRAND. - uacni vau Zondag op Maandag, ongeveer te 2 uur, zoo meldt „Het Vad.", is brand uitgebro ken in het bovenhuis Kettingstraat 11, in Don Ilaag, waarin de kantoren van het Hofstad-Tooneel zijn gevestigd. De brand is vermoedelijk ontstaan, door dat bjj de verbouwing van het daar onder gevestigde nieuwe gedeelte van het restaurant Bosch een baik is gelegj dwars dor de opening van een schoor, steen. De brandweer heeft de buiten deur geforceerd cn wist door krachtig optreden het vuur tot het achterste kan toorlokaal te beperken. Maar hier Is dan ook letterlijk alles verbrand. Da roiverdeelingea, particuliere correspon dentie, 'het archief, de adreslijsten, het kaartsysteem alles is weg. Van ma nuscripten der nieuwe stukken zijn nog "lechu half-vcrk vilde fragmenten te TYPHUS. ie-Sutara doen zich gevallen van typhus voor, waarvan en kele reed's met doodèlijkcn afloop. Slofflsnc'i Kienws EEN CIRCUS-ONGELUK. Tij, dens een voorstelling van hot circus- Ilagenbeck te Berlijn werd de tijgerdres- r Fischer, vau achteren dooi een tij ger besprongen en ernstig gewond. Da dresseur wist, ondanks de pijn, welke hij leed, den tijger van zich af t< schudden. '1 oen Lij zich eenmaal in vei ligheid had gesteld, zakte hij ineen. HE TOONBKLSTAKIN G TE VVEENEIN. De statin."- aan de Wrens olie thea ters, ado tot nu toe het Ueutsche Volkstheater, het Theater Kamrner- spiel en het Wiener Theater beperut was e able ven, heeft zich thans ook tot_bet Apollo-Theater uiLeeibreid. De tooneelspelers verklaarden in een vereaderng, dat de stak uit; zou worden uittraoreid tot allé theaters in Weenen, indien de eisch van een mi ll imurasolaris van 45U0U kronen Liet ward ingewilligd. De directies der Theaters willen si echts 30.000 kronen toestaan. DE VOOKJAARSMESSE TE WEENEN. Uit, Weenen wordt gemeld De voorbereiding voor de Ween sche Voorjaarsmode is in vollen gang. Tot nu toe ia het aantal iusehrij vingen van exposanten reeds veel erooter dan dat voor de Herfstmesse, lu de stad heea-scht nog steeds eeu ontzettende duurte. Zoo kost bij- voorbeeld een kamer voor een nacht in een eerste klasse-hotel 12.000 Kro nen. STAKING VAN HANDELSBE DIENDEN. Uit Berlijn wordt gemekl De handelsbedienden van de Beis lijnsche kantoren hebben met een kleine meerderheid tot staking be sloten, welke Dinsdag zou ingaan. Wanneer de staking niet door an dere geëmploveerden en arbeiders wordt gesteund, ge'ooft men, dat de bedrijven weinig stoornis van deze staking zullen ondervinden. NIEUWE HAVENWERKEN IN DUTTSCHLAND. De gemeenteraad van Hanau heeft besloten 'bij de verbetering der ha ven, deze tevens aanzienlijk te ver- breeden. De meerdere kosten van ne pen mil li oen Mark werden toege staan. Het totaal der kosten voor de verbetering der haven bedraagt 40 millioen mark. DE STAKING TE TRIEST. Uit Triest wordt gemeld De aleemeene staking in Triest mislukt. De meeste havenarbeiders hebben den aibeid weer hervat. Kerk en School ONDERSCHEIDING, Bü Kom besluit is A. Spoon J.Jzn.. lecraar in de kunstgeschiedenis enz. aan de Aca demie van Beeldende Kunsten cn Technische Wetenschappen te Rotter* dain, benoemd tot ridder in de ordi

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 13