Te weinig vacantie een de Middelbare Technische School. riaüsnieuws Mimen linnenlanl Gomensd Nieuws £3s Jaargang No. 11815 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VRIJDAG ie DECEMBER 1921 ABONNEMENTEN per 8 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f8.671/,. Franco por post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f0.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,franco per post f0.65. Post Giro 38310. Uiigave dor N.V. Lourens Coster, Dlreoteur-Hootdredaoteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVEHTENTÏENVan 1—6 regels 1.75; Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaaifstuivers-adveitentién van Vraag en aanbod van 1—4 regels ÜO Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. A contant; buiten liet Arrondissement dubbele prijs. irectie ca Administratie Groote Houtstraat 93. Telefoonnrs. Redactie 600 en Adminisfratio 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Vel sen, Velseroord, Wijkeroog, IJmuiden, Beverwijk ena. DRSEHUIZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Schouwburg J answer Enaerobfle Solser en Hesse „ïïittepetit", 8 uur. Gemeentelijke Concertzaal: concert ELa&riemschc Rackvereeni- ging, 7 1/2 uur. Bron gebouw, Liefdadigheids-avond, ten bate van Russische kinderen, 7.30 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest Bioscoopvoorstellingen. ZATERDAG 17 DE0EMBER. Stadssdhouwburg, Wilsonsplein Het Schouwtooneel„De ingebeelde zieke, 8 uur. Sohouwburg. Jansweg: Genoot schap Jeugd-Amusement, matinee, „Vrouw Holle", 2 uur. Oud-Holland, Verwulft! Strijkorkest. Luxor-th eater, Groote Houtstraat 139, bioscoop- en variétévoorstelling Sohouwbure De Kroon, Gr. Markt Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat, Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Soa la-theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoop-voorstelling, 8 uur. De leerlingen van onze M. T.S. .Vonden hun vacantie te kort, Zij hebben genoeg nu van werkplaats eii les, [Verlangden naar spel en naar sport, Zoo was één dozijn dagen hun niet genoeg „Verleng de vacantie", ziedaar wat men vroeg. Och jongens, de schooltijd gaat snel voorbij, Met waarlijk voldoende vrij af, Maar het meeBte succes in do maatschappij Krijgt steeds hij, die moeite zich gaf. Wat je uitzet in ijver, werklust en vlijt, Keert terug met Veel rente in later tijd. Er komt een moment, dat je rusten kan, Als je zwijgend ligt in een kist,, Met je oogen gesloten, als doode man, Ach die dag komt vaak eer je het wist, Weest blij, zoolang, 't leven je 't zonlicht gunt En wijd je aan den arbeid zooveel je kunt. TOM DE RIJMER. OM ONS HEEN No. 2978 Zaken doen. Koopjesloopers Ds Oetoyus Da weroSd, Nederland en onze algen ktbina kniig Nedenaudseii fabrikaat uaitscbB ioppryzen De broeders en zas.ers van den buize. Het is geen bijzonder hartverhef fend (schouwspel, dut Nederlandsohe koopjesloopers wat er van hun gading 'is in de Duitsolie winkels over de grenzen van ons vaderland naar hun huis pogen te slepen, 't Doet denken aan plunderen van een sterfhuis. H o 11 an i c h e hebzucht noemt men d^i, m uuitschiomd. Waar om juist Holloiidsch? Zijn de Belgen beter-/ Onze Reizeoide Rc-dacteur vond zo bij hoopen in Aken. Veeleer is het fcen menschelijke eigenschap, om iets to willen koopen onder oen prijs. Liever nog hecleinaai voor niets, lin niemand moet incenen, dat dez>& nei ging Inperkt hlijft tot inenschen, die weinig of niets bezitten en dus wel eens een enkelen keer wat moots wil len bezitten voor eeu klein beetje grid ,(dat zou nog Ie verklaren zijn; neen, ook vermogende» kunnen bij. gelegen, held een onbegrijpelijke hebzucht too- nen. Iedereen die wel gezien heeft hos buffetten op recepties en avond feesten bestormd worden alsof het de wallen van een belegerde stad waren, .zonder geweer of sabel, weliswaar, maar wel degelijk met armen en elle bogen aal dut toegeven. Waarschijnlijk ie dit een overblijf sel in ons van primitieve instincten. Maar eigenaardig ook, dat de leegge plunderde Duitschers, heiialive hun verbod oin aan vreemdelingen te ver- koopen en hun streng toezicht aan de grenzen, waardoor pakhuizen vol wor den aangehouden en alleen doorge laten tegen betaling van hooge rech ten, een middel tot wraakneming toe- .■passen", dat heel wat erger is, dan 'het begane kwaad. Zij zuigen namelijk on dat wel na- geoioeg zonder zich te verroeren, de nijverheid van de landen, die hen om ringen, naar zich toe. .'Vis een octo pus, reusachtig zeemonster, voorzien van lange armen, bezet met krachtige «uignapperi, trekken zij lot zich alle orders, die anders te beurt zouden vallen aan Zwitserland, Engeland, Frankrijk, Nederland, België, nfet on, dat de Duitschers meer werken of beter werken dan de arbeider in die handen doet, maar enkel en alleen, •omdat hun waardemeter van liet geld zóódanig is gezonken, dat zij, zeli's wanneer de arbeiders er een groot auntal marken als loon ontvangen, vergeleken bij de buitenlandsche prij zen, nog veel goedkooper werken kunnen, dan andere landen. Dit is geen verdienste, het te een toeval. Een ongelukkig toeval, waar door wij en Zwitserland, om maar één paar landen te noemen, die bui- ton den oorlog bloven, de financieel© nawecen daarvan nog sterker zullen joelen, dan de aanstichters van den oorlog zelf. Tot verbazing van al de geleerden, die zich tijdens de crisis aan plechtige voorspellingen hadden gewaagd is Duits chlands zwakheid, die immers blijkt uit de daling van 'de mark, zijn kracht geworden. Iloe lang kan niemand zoggen. Schuchtere stemmen beweren wel, dat iiiet niet kan blijven voortduren (de profeten worden wat Voorzichtiger) maai- wanneer deze ongerijmde toe stand eindigen zal, durven ook zij niet oepalen. En inmiddels verloopt onze nijverheid, neemt de werkloosheid voortdurend toe, spreken menschen die dit alles overzien van een ma- .aise, die „gaat beginnen" terwijl wij meenden er al midden in te zitten, zoodat om zoo te zeggen de helft al geleden zou zijn. Intussehen vergaderen de leiders van de groote mogendheden te Lon den, Parijs, Brusseil, trekken de groo te financiers van Duitschland, de ver slindende Stinnes, de listige Rathe- nau, naar Londen iedereen voelt, dat er wat in de lucht hangt, maar voorloopig komt het nog niet in de werkelijkheid van onzem aardschen dampkring. De Nederlandsche Minister van Landbouw, Ilandel en Nijverheid heeft vijf bekende personen -vereenigd tot oen sub-commissie, die een onderzoek moet instellen naar middelen „om do huidige depressie in het bedrijfsleven te vorzachten" zij zal moeten na gaan, of daarvoor geschikt zijn: in voerverboden, al dan niet samengaan de met verhooging van invoerrech ten, exportcredieten, bijzondere voor rechten aan Nederlandsche onderne mingen bij opdrachten 'vort Regee- ringswege. Natuurlijk zal deze commissie snel moeten handelen, want de tijd dringt. Moeten wij intussehen, als perso nen, ofschoon machteloos om aan 't roer van 't sch'p een andere richting te geven, terwijl wij zien, dat hot op de rots zal loopen, moeten wij stil blijven toezien en ons blij maken, wanneer I-loytl George Loucheur ont moet, of Briand een hoopvolle rede houdt moeten wij persoonlijk maar stil büj'vsö toezien en er op rekenen, dat de Haagsche vijf (de leden van de sub-corn missie bedoel lk) w6l een op- '~saing zuilen vinden? Hel dott mij denken arm liet ver haaltje van een dochter, die terwijl haar moeder doodziek was, zoodot i het heels gezin in grooten angst ver keerde, naar den turn ging om een rozeboompje op tc bhiden, dat door deD storm geleden had. Toen haar gevraagd werd, hoe zij daar onder zulke ernstia» omstandigheden toe komen kon, gaf zij ten antwoord: „ik daoht, het zou moeder toch geen kwaad doen, wanneer ik met iets nut tigs bezig; was". Wat wij dan doen kunnen 1 In de eerste plaats, zou ik zeggen, uit scheiden met dat koopjesloöpen in Duitschland. Laten wij de ethische redenen rusten, dan blijven er twee practischo overer wordt aan de grens zóóveel aangehouden, dat er wel groot govaar, maai- nauwelijks voordeel meer in steekt. Ook bobben velen nu al de ondervinding opge daan, dat wat in Duitschland mooi en aantrekkelijk leek, in de Neder landsche omgeving door een geheim zinnige metamorphose plotseling sma keloos en bovenal nutteloos geworden schijnt te zijn. Laten wij dus, wil ik maar zeggen, het geld dab wij kunnen uitgeven voor ons zelf houden, dat wil zeggen bij Nederlanders, in onze onmiddellijke omgeving besteden. Mevrouw Willekes Macdonald schrijft daarover een sympathiek Etukje, dat onze lezers in dit num mer zullen aantreffen. Met een klein verwijt er bij aan do vereeniging Nederlandsch Fabrikaat, die naar haar oordeel niet voldoende otpreedt. Dit is niet geheel billijk. In de laatste algemeen© vergade ring van de vereeniging de Neder landsche Dagbladpers heb ik, na een bespreking in het hoofdbestuur van „Nederlandsch Fabrikaat", het ver zoek aan de dagbladdirecties gedaan; om voor deze vereeniging, daar zij een zuiver ethisch doel voorstaat, kosteloos advertenties te plaatsen, waarbij bet publiek op verschillende wijze wordt aangespoord tot het. koo pen van Nederlandsche artikelen. Zóóver wenschten de veertig verga derde dagbladdirecteuren niet te gaan, maar wel verklaarden zij zich, indien de Nederlandsche fabrikanten blijk gaven van hun belangstelling door de kosten te betalen, bereid om een korting op den advertentieprijs toe te staan van 75 procent. Dit is een mooi resultaat. En on getwijfeld zal N F. daarvan gebruik maken Ah wij op den gang van zaken de wereld al geen invloed kunnen uitoefenen, in onzen kleinen kring kunnen wij toch wel wat. Tweehon derd Haarlemmers, die anders elk honderd gulden besteden in Duitsch land, kunnen twintigduizend gulden besteden in Haarlem. Is twintigdui zend gulden niets? Het is precies twintigduizend gulden meer, dan niets. En laten wij ons zelfs niet zoo maar dadelijk, alleen uit suggestie en lust tot napraten, verbeelden, dat alles in Duitschland zooveel goed kooper is, dan hier. Ginds zit men ook te cijferen, hoever men wel gaan kan met die lichtgeloovige Nederlan ders en legt er op, wat men denkt, dat zij nog wel slikken zullen. Bijvoorbeeld in een vak, waat-van ik uit den aard van de zaak op de hoogte ben, de drukkerij. Zeker, liet kan voorkomen, dat in Duitsch land onder bepaalde omstandighe den goedkooper kan worden geleverd en zelfs een Minister, die toch riet alleen financieele, maar ook moreele verantwoordelijkheid heeft, zond er Rijkswerk heenAf en toe zijn in onze courant bloemisten gesigna leerd, die de Hollandsche duiten trachten te vangen met Duitsche cir culaires. Gisteren werd ons het mo derne tijdschrift „de -Stijl" toegezon den met een Duitschen postzegel er op, onfeilbaar teelcen, dat ook dit Nederlandsch periodiek den weg naar een Duitsche drukkerij gevon den had. De StijlWelk een stijl. Maar een week of wat geleden zond een Haarlemsche boekdrukker een circulaire aan zijn collega's, waarin hij aantoonde, dat met name ge noemd drukwerk, volgens het offici eele Nederlandsche tarief, goedkoo per had kunnen gemaakt worden, dan het in Duitschland geschied was. Past op uw neuzen, Nederlanders. Deze goede rekenmeester bestorm de natuurlijk open deuren. Niet wij boekdi-ukkers hoefden dat te weten, maar do koopers van drukwerk. Dus wordt het geval hier aan hen overge bracht. In weerwil van de oppervlak kige en onbillijke campagne, die on der de leiding van onwetende lieden vooral tegen de zoogenaamd exorbi tante: prijzen van drukwerk is ge voerd. Internationalisme was de neiging van den tijd vóór 1914 en vooral bij de kleinere volken, zooals wij, die maar al te veel geneigd waren, vol eerbied naar de producten van het buitenland te zien. Als er nood is binnen de landspalen is die zooge naamde „breedheid van blik" een groote fout. Moeten we nog een beeld opwerpen, dan zou het zijn van schipbreukelingen, die ronddrij ven op oen vlot en van hun karigen mondvoorraad zelfs geen kruimpje buiten boord laten vallen voor do om hen heen vliegende zeevogels. Aan de schipbreuk zijn wij geluk kig nog niet toe. Maar het wordt wel hoog tijd om ons er duchtig reken schap van te geven, dat wij geroepen zijn in de eerste plaats te letten op de belangen van de broeders en zus ters van deu huize. J. 0. P. HOE STAAT T MET het nieuwe gebouw voor dc Sociëteit „Trou moet Blycken"? De aannemersfirma W. A. van Zanten is begonnen met de verande ring van de perceelen 115 en 117 im de Groote Houtstraat, .het eerste vroeger bewoond geweest door de familie Queries van Ufford, het laatste de vroegere koetsiers won Lng, in welke perceelen, zooals bekend is, de socië teit „Trou moet Blijoken" zal worden gevestigd. Van zeer ingrijpenden aard zijin de aan te brengen veranderingen niet. Beide voorgevels kblijven onveran derd, alleen komen in den voorgevel van no. 117 (de koeteierewoning) deur kozijnen in plants van liohtko- zijnen. .Verder wordt bet voorhuis van die woning weggebroken, want het ligt in de bedoeling hier den hoofdingang te maken. Het achter huis blijft. Wat het hoofdgebouw betreft: hier wordt zoo weinig mogelijk aan ver anderd. Alleen wordt de eenste verdie ping gedeeltelijk uitgestoopt om een biljartzaal te kunnen inrichten. Ver der komen op die verdieping een lees zaal en een woonkamer voor den kastelein De kamers gelijkvloers worden in gericht voor conversatietaal, speel zaal en bestuurskamer. Voorts wordt door het gehcele ge bouw centrale verwarming aange legd. Men zal de grootet moge'.jke zuinigheid bij het werk betrachten: er zal zoo weinig mogelijk nieuw be hangen worden en de plafonds wor den s leohts gewit als het zeer nood zakelijk is. BAOHCONGERT. Wij vestigen ev do aandacht op_, dat het Bachcon- cert hedenavond niet om 8 uur, maar om 7 1/2 uur begint. MienonStads schouwburg. De directie der Fraiische Opera uit Amsterdam zat Donderdagavond met de handen In het haar- Dooa- het piot avond in de war geloopen. Mile Béon die de Mienonpaxtii zou zingen in de plaats van de debutante die op het programma vermeld stond, is de li eele avond in de war gelopen. MU-e Béou speelde het eerste bedrijf, maar kon geen noot zingen. De volgende bedrij ven werden vervuld door een artiste van het gezelschap (zooals de regisseur kwam vertellen) maar die niemand anders was dan de zangeres op hel programma vermeld- Zij heeft het 6tuk tot het einde toe gespeeld en verdient daarvoor den dank van de directie. Gezien het feit dat zij oor spronkelijk voor de rol aangeworven was. zou het niet zoo -ongepast zijn haar werk aan de critiek te toetsen, ik doe het echter liever niet, uit reden van den eigenaardigen samenloop van omstandigheden, die maakte dat zij nog zoo goed en kwaad als het ging, den toestand redde. Het publiek dat uit die puzzle niet wiis werd, was eigenlijk de dupe van de historie, en in zijn onwetendheid heeft het de ongelukkige vertoon in g nog dapper toegejuicht. De sterren van het gezelschap Em ma Decarv, van de vroegere Fransclie opera uit Den Haag, als Philine en de Fransche tenor Collard Ma-ssonat als Wilhelm Meister, konden ondanks hunne sohitterende prestaties de op voering niet bevredigend maken. Het best was nog de tninscène, hier gaf Mignon iets van dramatische actie en hare stem klonk goed,-terwijl Philine oen welverdiend open doekje verwierf na het „Je suis Titan la la blonde". De Lothario van Leo Marco, was weinig expressief en soms verre van zuiver gezongen. Carlotte Buriz typeerde goed den kwajongen Frederick. De Laërte van Octave, van Aerschot was zeer te prijzen, evenzoo de Jarno van Jacques Beyleveldt, dien we kennen van zijn vroegeren tijd aan de Neder landsche Opera. Over het koor spreid ik den dek mantel der.... stilzwijgendheid. Het orkest lijkt mij te onevenwichtig van samenstelling om er meer van te ver wachten dan wat de dirigent Charles Strony er uithaalt. Strony is anders een vaardig orkest leider, hij had dezen avond heel wat te redden en deed. het met stalen ze nuwen en echte opera-dirigentcnhnn- digheid. JOS. DE KLERK. DE BOLLEN, Men schrijft aan het Hbld.: Het bollen-seizoen kan voor dil Jaar als geëindigd beschouwd worden, liet jong© goed is nu weer geheel nitge- jilaut. liet nu eindigende jaar heeft den kweekeis veel teleurstellingen ge bracht, do prijzen behalve vau narcis sen, waren veel te laag. Enkele soor ten tulpen werden verhandeld togen :oonende prijzen, doch veel soorten tulpen brachten niet op wat er aan is ten 'koste gelegd. Met crocus en hya cinth-em was het droevig gesteld, ter wijl juist van de liyacinthon-opbrongst een zoo groot getal menschen in deze streek moet leven. De handelaars heb ben ten gevolge van de lage markt prijzen soms nog wel aardig verdiend, want hunne transacties zijn afgeslo ten in het voorseizoen toen nog flin ke prijzen verwacht werden. De eigen lijke kweeker is hot sterkst gedupeerd met den lagen marktprijs, die liet ge volg- was van de geringe vraag in sommige landen, waar de stand der valuta ongunstig was. Ook de export- moeilijkheden zijn een niet geringe factor bij den afzet, belemmerend zijn die in hooge mate. Het veilingwezen lieeft dit jaar een reusachtige vlucht genomen iai de bollenstreek ein ook de verkoop op veiling waartoe velen hun toevlucht moesten nemen om nog maar van het gekweekte af te komen, hoeft het hare bijgedragen tot het drukken der prijzen, dd artikelen brachten soms geen half &eM op. BOLLEN IN DUITSCHLAND. Het Kweekersblad schrijft: Een Hollandsche firma (uit de bol lenstreek) heeft in Duitschland een kweekerij van bloembollen opgezet. Aan do kust van de Oostzee zijn eeni- ge H.A. tulpen geplant. Het oogmerk van deze onderneming is, door de goedkoopere arbeidskrach ten en landbuur, den kost enden prijs dor bollen te doen dalen eai verkoop mei winst in Duitschland mogelijk te maken. Een werkman verdient een loon van Mk. 70 per dag, in Ilol- luiKlsch gold bei-eken d f 1. Of die onderneming zal slagen, dient afgewacht te worden. Het is in deze gelukkig niet zoo ernstig als met de kwekerijen In Amerika, dat een al of niet invoeren van een invoerverbod er van afhangt. LOSSE WERKLIEDEN. Hoewel de pereoneeireserve voor het geuneente-pereoneel nog niet is in gevoerd, heeft toch reeds eenige reguüarisatie plaats. De bedirijfshoofden mogen niet meer gelijk voorheen zonder toestemming van B. en W. iosse werklieden aan nemen, er moeten nu eerst gemoti veerde aanvragen daartoe tot het College worden gerioht. Alvorens nu het betrokken dientshoofd daartoe inn -:iug te verleenen wordt eerst man andere diensttakken geïnfor meerd of daar personeel overcom pleet :s of spoedig komt. Is dat het geval dan brengt men de jnensohen uu liet eene bedrijf in het andere over. Hoewel deze maatregel soms wel eens knedend kan zijn, vooral in spoed gevallen, zal liij toch naar mem ver wacht heilzaam werken op bet aan stellen van los personeel. Voor de betrokken arbeiders is het eveneens van groot belang. Men voor komt dat niet aan het eene bedrijf werklieden worden ontslagen; terwijl gelijk voorheen soms op denzelfdon dag bij 'een andere diensttak wear ge heel nieuwe werkkrachten werden in dienst genomen Minder goede krachten komen als van zelve voor geen overplaatsing ln •king. VISCHV 00RZIEN1NC EN HET ARBEIDSCONFLICT TE IJMUIDEN. De loonkwestïe in het vischbedrijf te IJmuiden, waarbij de lossers in hoofdzaak om één gulden losfloon meer hebben gevraagd, dreigt groolere afmetingen aan te nemen. Door eetnige groote reederijen is zooals we reeds gemeld hebben aan het personeel medegedeeld diat het bij handhaving der eischen tegen 19 December a.e. zullen worden ont slagen. Daar ook de Duitsche traw lers, die vee! te IJmuiden kwamen dooi- liet Duitsche -uitvaer-yerlxHi weg zul'en blijven, zou dus bij uit breiding van het conflict de visch- zoorziening in het gedrang komen. Men verwacht echter dat behalve de niet beorganiseerde reeders ook verschillende Engeteche en Deensche trawlers dun van de gelegenheid ge bruik zullen maken om te IJmuiden .te lossen zonder daardoor nog vol doende visch, (zij het met een stijgen de prijs) zal worden aangevoerd. WIJZIGING IN DE RIJKS- TELEFOONTARIEVEN. Het ligt in het voornemen om met. ingang van 1 Januari a.s. eenig© wij ziging te brengen in de tarieven van den lokalen Rijkstelefoondienst. In de telefoonnetten niet meer dan -SGOO aansluitingen (Haarlem, Utrecht) zal vermoedelijk een abonnementstarief iii-ro'.ocrd worden, waarbij rekening gehouden wordt met het aantal aan gevraagde gesprekken en in verband waarmede de geabonneerd en zullen worden gerangschikt in klassen. In de laagste klasse zal het jaar- Ujkfich abonnement waarschijnlijk f 85 bedragen, d.i. f 5 boven het thans voor deze .netten geldende abonnement. Voor de 3 overige klassen zullen de abonnemciitsbcd ra gen vermoed el i i k op resn. f 110, f 130 en f 150 worden gesteld. Voorts is het dc bfdoeling. tn netten met '3012000 aansluitingen, het abon nement te verhoogvn met. f 5 en in netten bevattende 3001000 aanslui tingen. met f 10. Vorenstaande bedrogen gelden bin nen het minimum tarief gebied. Het buiten dot gebied verschuldigde af- standsgold van f 3 per 100 M., zal in verbond met het streven om de te' - fonle ten plattel on de te bovordeivn. worden teruggebracht tot f 2 per 109 Meter, EEN ERNSTIGE ONTPLOFFING. Donderdagavond heeft op de ijzer gieterij de Lovink te Terborg, een eriistjige ontploffing plaats igeliuid. Vermoedelijk bevond zich een gra naat in liet te verweriieo ijzer, waar door de koepeloven uit elkaar sprong. Drie werklieden werdén ernstig, twee licht gewond. VERMORZELD. Toen Woensdag de stoomtram van 4 uur 50 van Den Haag naar Voorburg de halte bij de viaduct aan de Laan van N.-O. In dia naderde, kwam een 60-jarig© dame van het bruggetje bij de tol aanloo- pen om op te stappen. Vlak voor de lijn struikelde ze en hoewel do machi nist alles deed om een ongeluk voorkomen, kon hij niet meer beletten dat de dame onder de tram raakte. Zo wor dtota-al vermorzeld en li ara- gel a at tot onhcrkenbaai-wordeais ver minkt. Uit andere lienteekenen is ge bleken. dat het slachtoffer is mevr. de wed. S. uit Voorburg. PRINS HENDRIK. Prins Hen drik is van zijn bezoek in Frankrijk in Dcui llaag teruggekeerd. DE ZOEK GERAAKTE RIJKSAD VISEUR. Uit Schoonhoven meldt men aan de N. R. Ct. dat bij B. ea W. van Schoonhoven bekend is, dat de lieer Versteenen zich te Weenen be- ymdt. OOSTENRIJKSCHE KINDEREN. Er is Donderdag een trein met kin deren uit Weenen vertrokken, die Za terdag hier te lande wordt verwacht. VERDRONKEN.- Aan het strand te Oostvoorne is bij het zoeken naar kolen een zoon van de wed. P. ver dronken. Zijn lijk is op een plaat nabij het strand gevonden. Vermoedelijk ia de jongen door het opkomen van een dikken mist op drijfzand terecht geko men en bij het opkomen van het water weer verdronken. LEERPLICHTWET, Naar „Het Hsg." verneemt, zal in de administratie van den leerplicht ir de eerste dagen van Januari een ge- 'heele Verandering v.orden igevoerd,- Ieder 'leeniplichiig kïd krijgt een kaart, welko kaart bestemd is voor zijn heelen leerplichttijd. Het jaarlijks invullen van alle schoolgaande kinderen komt dur voor de hoofden van scholen te verval len. Zij behoeven alleen een kaart it te vullen voor de kinderen, die voor het eerst op school komen. De gemeente besturen hebben dan ook slechts één maal een contrólekaart in te vullent ONTVOERING. Na verhoor is, zoo meldt de ,,N. R. Ct.", te Hecren- veen de- gevangenhouding gelast van den heer I. S., muziekdirigent te Leeu warden verdacht van ontvoering van een minderjarig meisje. Haar ouders deden daarvan aangifte bij de justitie.- RUSSISCHE INGENIEURS. Het Tweede-Kamerlid de heer Wijnkoop, heeft den Minister van Koloniën inlich tingen verzocht omtrent gevangenne ming of uitzetting van Russische inge nieurs uit Indië. FXONOMISGHE POLITIEK. De *Minister van Landbouw, Nijver beid en Handel heeft ter uitvoering van een reeds eerder gepubliceerd beslui' der Staatscommissie voor de Éconoom sche Politiek een sub-commissie uit da Staatscommissie benoemd, die onder presidium van den Minister 'haar werk zaamheden zal verrichten, zoo meldt het „Hbld Deze sub-commissie bestaat, behalve uit den Minister zelf, uit de heeren mr. W. A. Boöger, prof. mr. P. A. Diepen horst, mr. L. G. Kortenhorst, prof. mr. M. W. F. Treub en mr. G. Vissering. De taak dezer sub-commissie zal zijn, een onderzoek in te stellen naar dc middelen die moeten worden aange wend om de huidige depressie in hei bedrijfsleven te verzachten. Speciaal zal de sub-commissie moe ten onderzoeken of daartoe een der vol gende maatregelen kunnen en moeten Worden genomen ie. het openen dier mogelijkheid om invoerverboden in te stellen, al dan niet samengaand met het verhoogen van invoerrechten 2e. het verleenen van exportcredieten; 3e. het toekennen van bijzondere voorrechten aan Nederlandsche onder nemingen bij opdrachten van Regce- ringswege. Het ligt in de bedoeling, dat deze sub-commissie binnen korten tijd het resultaat vau haar onderzoek aan de Staatscommissie zal mededeelen. Rnbrlek van den Arbeid LOONEN DOMANIALE MIJN. Men meldt uit Heerlen aan het Hbld. De Raad van Beheer van de doma nial© mijn te Kerkrade besloot do mijnwerkerslooneu tot het einde var Januari onveranderd te laten. HET CONFLIGT IN DE METAAL INDUSTRIE. De ledeu van den modernen metaal bewerkersbond, werkzaam bij de fir ma Frans Smulders te Utecht heb ben Donderdagavond met 92 stem men voor en 1 stem tegen besloten Maandag a.s. in staking te gaan. DE DIENST- EN RUSTTIJDEN VAN KET SPOORWEG PERSONEEL. In het Rechte Spoor wordt mede gedeeld dat het hoofdbestuur vau St. Raphael, dat zich met de Voer stellen der directio niet kon vereeni- gen, nieuwe heeft ontworpen, waar bij tevens van een tegemoetkomende houding blijk wordt gegeven en be zwaren worden ondervangen. VOORLOOPIG RESULTAAT OER STEMMING IN OEDENBURC. Volgens een bericht uit Weenen ia het voorloopig resultaat der stemming in Oedenburg, dat zich van de 1300a uitgebrachte stemmen bijna 10.500 voor Hongarije en de overigen voor Oosten rijk verklaard hebben. Het kan dus all zeker worden geacht, dat Oedenburg bij Hongarije zal blijven, EEN MIJNRAMP IN BELGIe. Bij een mijnramp te Montigniee sur-Sambre, ontstaan door een mijn- gasontploffing, werden twee perso nen gedood en zestien ernstig ge wond, waarvan vijf levensgevaarlijk UIT ZWITSERLAND. Robert Habb is voor 1922 tot presi dent van Zwitserland benoemd.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1