Alléén naar DIAS HAARLEM'S DAGBLAD luiteiiiaiÉEii Omzicht Onze lachte Kleine Houtstr. 97 bi] de KI. Houtbrug VRIJDAG 16 ÜECEfWBEH 1S2I TWEEDE BLAD DE VIER GROOTE MOCENDHEDE N ZIJN HET TE WA8HINCTON EENS GEWORDEN OVER DE VOORSTELLEN TOT VLOOT- BEPERKINO. ÜUITSCHLAND VRAAGT UITSTEL VAN BETALING DER OORLOC8- BCHADELOOSSTELLINC EN DRINGT OP EEN MORATORIUM AAN. DE IERSCHE VREDESVOORSTELLEN. DE ONRUST IN BRITSCH- INDIë NEEMT TOE, In Washington. vordert de onderhandelingen over de clootovereenkomst blijkbaar langzaam maar zeker. Er komt beden zel'fs het bericht maar de bevestiging er van ontbreekt nog, dal de vier grooto mogendheden het eens geworden zijn over de vloot- overeenkomst. In afwachting van de beperking dei- vloten heeft Japan tien echouts-fbij- naoht eervo lontslagen. Volgens be- rioht aan de Japansche delegatie, zijn 3000 employés vian oen Btaalniaat- Bchappii, die de scheepvaart-etablisse menten der vloot van materiaal voor ziet, ontslagen. De woordvoerder der Fnansche dele gatie heeft medegedeeld, dat Frank rijk om de toewijzing mn 315.000 ton aan eerste klas schepen en een evenredig percentage aan kleinere schepen zal verzoeken, wanneer de quaestio der Fransohe en ItaÜaansche vloten in behandeling komt. Te Washington zullen geen finan cieel© besprekingen plaats hebben. Officieel wordt medegedeeld, dat de Britsehe delegatie niet bevoegd is tot het behandelen der Europeesche fi nancieel en economische prdblc- men.en dat het niet wenecbelijk is dergelijke besprikingen in het kader der huidige conferentie op te nemen. De Ckinecsohe delegatie heeft den mogendheden verzocht de vermaarde 21 eischen van liet verdrag van 1915, alsmede alle verdragen, welke bijzon dere invloedsferen aan China toe- Rtaan, te doen opheffen. Ben lijst van de invloedsferen, welke China afge schaft wenscht te zien, zijn aan het verzoek toegevoegd. Ben politieke medewerker der „Daily Chron." stolt de vraag, waar om na de Ameriksansohe conferen tie geen Europeesche conferentie. hou kunnen volgen van alle vasteland- etaten, Duitschland en de andere, vroeger tegen de entente strijdende itaten en Rusland Inbegrepen. Zulk een conferentie zou, zonder Iets af te doen aan het verdrag van Versail les kunnen handelen over een ge zond© regeling van do betaling der Duitsche schade vergoedingover de vermindering der bewapeningover een herstel der economische verhou dingen .over een .regeling der Ooeter ectie quoestie in KJoiii-Azie. Amerika zon de bevoegdheid moeten hebben zich buiten een dergelijke conferentie te houden, doek het recht hebben ge delegeerden te zenden, die" nuttige wenken zHyden kunnen geven. De Bchrijver meent, dat Lloyd George en Briand als riji eorstdaagB te Cfexe- quers samenkomen, een prach tige gelegenheid hebben om het denkbeeld eager dergelijke conferen tie te bespreken. Achter de schermen duren de onder handelingen over de Duitsche schadeloosstelling voort. Rijkskanselier dr.- Wirth, heeft aan den voorzitter der Commissie van Her stel te Parijs het volgende schrijven gericht Mijnheer de voorzitter. Zooals ik bij haar laatste verblijf te Berlijn aan de Commissie van Herstel heb uiteengezet, heeft de Duitsche re geering haar uiterste best gedaan, de betaling te verzekeren der volgens den beialingsstaat van 5 Mei 1921 op 15 Ja nuari en 15 Februari vervallende ter mijnen der schadeloosstelling. Aangezien dit slechts mogelijk zal zijn met 'behulp eener in het buitenland te sluiten leening, waarbij de daadwer kelijke medewerking der Engolsche fi- nacieele wereld onontbeerlijk is, heeft de Duitsche rijksregeering |n Enge land onderhandelingen gevoerd over het tot stand brengen van zulk een lee ning. In toonaangevende kringen hooft men haar echter geantwoord, dat zulk een leening in Engeland niet zal kunnen worden gesloten, noch als leenin'g op lange termijn, noch als ban'kcrediet op korten termijn, gezien de opinie, welke in Engeland thans overhcerscht, wat betreft de betalings-plichten der Duit sche regeering jegens de Commissie van Herstel in de eerstvolgende jaren. Onder deze omstandigheden kan de Duitsche regeering er niet meer op rekenen dat het haar zal gelukken zich de bedragen te verschaffen, welke noo- dig zijn, om medio Januari en Fe bruari aan haar 'betalings-plichten te voldoen. Zelfs met de grootste inspan ning en zonder te letten op den eigen budgetairen toestand, zal de Duitsche regeering, behalve de leveringen in na- tura en de in de „Recovery Act" be doelde bedragen, niet meer dan 150 h 200 milliocn goudmark bijeen kunnen brengen, De Duitsche regeering ziet zich daar om genoodzaakt, de Commissie van Herstel te verzoeken, haar voor de be taling der bedragen, welke zij op de vervaldagen niet zal kunnen storten, respijt te willen verlcencn. Do Duitsche regeering wil zich voorloopig tot dit verzoek beperken, ofschoon zij zich be wust is, dat zij eveneens moet rekenen op moeilijkheden bij het betalen der daarop volgende termijnen. (w. g.) Dr. Wirth. Deze nota is tegelijkertijd ter kennis gebracht van de regeerinlgen der geal lieerde mogendheden. Briand zal in gezelschap van Lou- cheur Zonda'g naar Londen vertrekken, waar Maandag do onderhandelingen zullen beginnen. Do Commissie van Herstel, dia vroe ger de waarde der op 1 Mei 1921 afge leverde schepen, na aftrek van de kos ten van aflevering, herstel en inrich ting, op 745 mülioen goudmarken had vastgesteld, besloot Duitschland, met een som van 10.244.648 goudmarken, min de kosten van aflevering, herstel en verkoop ten behoeve van de sche pen, sedert 1 Mei 1921 afgeleverd, te crediteeren. De commissie besloot een delegatie naar Berlijn te zenden, die de maatregelen zal onderzoeken, be- «em0 ota de aTgemoene procedure van de leveringen in natura te vereenvoudi gen en te bekorten Naar in Parijsohe politieke kringen verhiidt, zal Rethenau zich binnen kort naar Parijs beg&veu Naar verluidt, zal Lord Robert Ce cil rich eerstdaags naar Berlijn bege ven, om zidh van den toestand in Duitschland op de hoogte te stellen. Over 't aanemen van het Ierseha vredesverdrag duurden de onderhandelingen Donder dag voorn In het Lagerhuis viel Charles Craig, de broeder van den eersten-minister van Ulster, scherp de overeenkomst aan. Hij verklaarde, dat de eed van trouw niet 'het papier waard was, waar op hij werd geschreven. Lloyd George had beweerd, dat de Sinn Feiners alles zouden doen, wat van hen verwacht werd, maar zij zouden dat niet doen. Craig klaagde er bitter over, dat ge durende de laatste rwee of drie maanden Ulster aan den onwaardigsten vorm van dwang was onderworpen, vooral van den kant der regeering. Asquith, de leider der onafhankelijke liberalen, gaf te kennen, dat hij de overeenkomst van harte goedkeurde, daar zij aan Ierland de meest volledige mate van plaatselijk zelfbestuur schonk en den Ieren hun volledig aandeel van vrij burgerschap verschafte in het ge- heele Britsehe Rijk. De voorstellen maakten het kenmerk uit van een zich zelf besturend dominion. Kolonel Gretton zou in het L-aser- huJs een amendement Indienen, ge steund door veertig Tories, waarin gezegd wordt dat het Huis 'betreurt, dat de voorgestelde regeling in zake Ier'and een prijsgeven beduidt veil de rechten der kroon, Ierland machti ging geeft tot Instelling van een onaf hankelijk Ier6ch leger en lersche vloot, de beloften aan Ulster ver kracht en in gebreke blijft de rechten der loyale bewolking van Zuid-Ierland te waaitborgen. De Ulster-unionisten in het Lager huis hebben een amendement inge diend .dat het Huls betreurt, dat de overeenkomst in velerlei opzichten de rechten van Noord-Ierland ingevol ge de Government of do Ireland Act verkracht, In het bijzonder door wij ziging der grenzen, door die wet vast gesteld. De hertog van Northumberland heeft een amendement in het Hooger- huls ingediend in dezelfde bewoordin gen als het amendement der „Die hards" in het Lagerhuis, maar dit amendement spreekt tevens uit, dat de regeling nieuwe opofferingen van Ulster eiecht. In het Hoogerkuis verklaarde Carson in zijn rede, dat Engeland tot het ver drag gedwongen was door de geweren der moordenaars, het had er in toege stemd Ierland haastig te verlaten, en liet daarbij ieder, die 'haar steunde, over aan de vriendelijke barmhartigheid van moordenaars. Het walgelijkst wat hij kende, was dat mannen hun vrienden verkochten om hun vijanden te gerie ven. Evenals iedereen had de regee ring ook Ulster misleid. De handeling dei' regeering was er op berekend om het vertrouwen der democratie in haar regeerders en instellingen te vernieti gen en te maken, dat het land walgde van de politiek, De 'beslissing van het Dail, za/1, naar men verwacht, Zaterdag genomen wor den. Naar bericht wordt, doet De Va lera veel moeite, het Dail te overtui gen,, dat de lersche gevolmachtigheden hune bevoegdheden overschreden heb ben, cn dat de overeenkomst, die de ge volmachtigden hebben geteekend, niet aannemelijk is voor de meerderheid van het lersche volk. Griffith en Collins trachten moedig de overeenkomst ie verdedigen. In welingelichte flsrfngen wordt verklaard, dat veilig kan wor den gerekend op een meerderheid voot aanneming dor overeenkomst, ofschoon deze wellicht slechts klein zal zijn. De Britsehe zorgen In ïndië duren voort. De Britsch-ïndische overheid heeft zich genoodzaakt gezien krachtiger op te treden tegen de zich steeds sneer uit breidende nationalistische beweging In Brltsch-lndlë. Te Calcutta, Allahabad en Delhi zijn honderden nationalisten gevangen ge nomen, wegens het deelnemen aan een onwettige vereeniging, die ondermij ning van het Britsehe geza# ten doel heeft en als middel daartoe bet stelsel van „non-coöperation" toepast, het niet samenwerken met de Britsehe overheid en het boycotten van de reis van den Prins van Wales, Bij diens bezoek aan Allahabad had Gandhi, de leider der beweging, een „hartal" uitgeschreven, een boetedag voor de inlandsche bevolking, gepaard gaande met een algeheele werkstaking. Het gevolg was dat de prins bij zijn aankomst een -stad aantrof die vrijwel uitgestorven geleek, waar alle verkeer stilstond en waar men behalve de Euro peanen, schier niemand in de versierde straten zag. Vorige pogingen om de reis van den prins te boycotten waren niet gelukt, zoodat het gebeurde een teeken is van het toenemend succes der nationalisti sche propaganda onder de inlandsche bevolking. Men vraagt zich af, hoe het te Calcutta zal gaan als de prins op 24 dezer daar aankomt, want er wordt nu al ijverig propaganda gemaakt om dan ook daar een „hartal" uit te schrij ven, waartoe een groot deel der bevol king gedwongen wordt, niet zoozeer uit overtuiging, dan wel uit vrees vooi weerwraak van de in 't verborgen wer kende onruststokers De Britsch-ïndische regeering meent, zooals gezegd, nu tegenmaatregelen. Te Calcutta werden een honderdtal vrij willigers van het Indisch congres voor zelfbestuur veroordeeld tot gevangenis straf en zijn nog tweehonderd gearres teerd. Te Allahabad is, daags voot de aankomst van den prins van Wales al daar, de hoofdredacteur van de „Inde pendent", die met een aantal andere nationalisten gearresteerd was, veroor deeld tot 18 maanden gevangenisstraf en 2000 roepijen 'boete wegens het plaatsen van een artikel, waarin de wervin'g van de „vrijwilligers van het Indische congres" werd aanbevolen. Te Delhi is een andere nationalistische lei der, Asaf Ali, met 53 non-coöperators gearresteerd. In het Rargpoer-district zijn 1000 personen gevangen genomen, nadat tegen 20.000 een bevel tot inheck- teni-neming was uitgegeven, en overal wordt daar door rwaar bewapende Britsch-ïndische troepen gepatrouil leerd. Tot degenen die in Calcutta gearres teerd werden, behoort ook de onlan'gs tot voorzitter van het te Abmedenbad gehouden Indische-Nationaal Congre3 gekozen C. R. Das uit Bengalen, die op groote «chaal anti-Britscke propa ganda maakte. Niettegenstaande dit congres was verboden als onwettige vereeniging, werden er toch duizend vrijwilligers van dat congres aangewezen, die op straat „Khaddar" verkochten, geweven stof van inlandsch maaksel, en aanspoorden tot een „Lartal" op 24 December, den dag van aankomst van den prins. Aan gezien de leider van de beweging vrees de voor représaille-maatregelen van hei Britsehe gezag tegen de vrijwilligers, trokken troepen vrouwen, o.a. de vrouw van den leider Da3, de straten door om khaddar te verknopen en tot de „hartal" aan te sporen. Zij werden ge arresteerd, maar 's avonds weer op vrije voeten gelaten. Het deelnemen van vrouwen aan politieke betoogingen is iets ongekends in Britscli-Indié en haar arrestatie veroorzaakte eenige op winding. De gearresteerde leiders ver heugen zich er over dat zij de regeering hebben gedwongen tot tegenmaatrege len van geweld, omdat zij daarin de beste propaganda zien voor hun bewe- het Indi sche congres 8éelf de „Chicago Tri bune" mede dat officieele personen te Calcutta verklaard hebben, dat bij een huiszoeking aldaar Russische commu nistische documenten in beslag zijn ge nomen en dat men meent dat Sovjet- Rusland de beweging geldelijk stcu Uit alles blijkt dat er onweer broeit in het uitgestrekte Bxitsch-Indië en dat de dreigende onweerswolken'die al bo ven Bombay hingen oen de prins Wales daar aankwam, zich nu boven Calcutta samenpakken, waar hij bin nenkort verwacht wordt. De Britsch-ïndische regeering neemt in stilte omvangrijke voorzorgsmaat regelen t Het ministerie voor Indië meldt, dat rich van de Moplaha er tot dus ver 27500 rich hebben overgegeven. Er rijn bii de ontmoetingen met die troepen in de Laatste dagen 281 Mo- plahs gedood. De positie der overblij vende benden wordt volgens deze me- dedeeling wanhopig. Een Reutar-telegrara uit Allah afbad meldt, dat er 55 oon groa-vrij willigere rijn gearresteerd, toen ,»:et aJ-Indteoh nationaal congres-comité een bijeen komst hield. Het gebouw werd door zocht en er werd eon hoeveelheid do cumenten in 'beslag genomen. Verspreid nieuws DE STRIJD TEGEN DE BOLSJEWIKI. De nationale Raad van Oost-Kare- lië heeft de a'gemeene mobilisatie der bevolking gelast. In Oost-Korelië wordt op krachti ge wijze strijd gevoerd, welke aan alle fronten met succes verloopt voor de Kareliërs. Dezen veroverden Dins dag Revela. Het Oost Karelische oen trale bewind wendde rich door een betoog oen die Deenscke regeering met een bede om steun tot de geheele beschaafde wereld. DE HELDENDOOD VAN FRYATT. De commissie welke rich belast heeft met de herdenking van den hel dendood van den Engeleohman Fryatt, kapitein van de „Brussels" heeft be sloten om de plek der terechtstelling van den kapitein en nog tien andere helden met een hek af te sluiten. Ook de muur waartegen de slachtoffers ge plaatst werden, zal ongeschonden gehouden worden. Begin Mei van het volgend jaar zal de tragische plek Ingehuldigd wor- EEN NIEUW SPAANSCH OFFEN SIEF IN MAROKKO. In het westen der Spaansche zone bij Tetoean, worden militaire toebe reidselen gemaakt, die wijzen op de nieuwe, dor generaal Berengner aan gekondigde, operaties. DE KOLENNCOD IN DUITSCH LAND. Omtrent den noodlottigen toestand op het gebiod der kolen voorziening, die vermoedelijk nog zal verergeren, werd in de plenaire ritting van den Duitsohen Rijkskolenraad een bespre king gehouden. Bij de discussie nam Stinnes, die rijn tweede reis naar Londen liad uit gesteld, het woord. Voorloopig moet, om uit den te- genwoordigen nood te geraken, nog worden overgewerkt, verklaarde hij. Het is hoog tijd het kwaad in den wortel aan te tasten. Bezien uit een oogpunt van wereld-economie en po litiek gaat het niet aan, dat overal overvloed van kolen is. terwijl men in Duitschland moet overwerken. De prijzen der Duitsche kolen moe ten zoo spoedig mogelijk het niveau van den wereldmarktprijs bereiken. Door d© huidige prijzen komt do En tente er toe, de goedkoope Duitsche kolen voor de schadevergoeding op te eischen. Deze goedkoop© kolen steu nen o.a. de Belgische en de Frensohe industrie. De toestand zal binnenkort nog SLECHTE VOORNEMENS. „Wat scheelt er aan, kerel Je kijkt niet erg vroolijk". „Nou, om eerlijk te rijn, dat ben ik ook niet. Je herinnert je dat ik ver lede® Vrijdag een© levensverzekering afsloot?" „Ja", antwoordde de deelnemend® vcriend. „Nou, den volgenden dag heef! mijn vrouw een kookboek gekocht. Misschien maak ik mij ongerust om niets, maar j© zult me toegeven, dal hot verdacht te". EEN TRIOMFTOCHT. „Ik hoor, dat je vriend Jansen naar het Noorden is gegaan op een auto tocht. Krijig je goede berichten van hem „Uitstekend I He heb maar twee brie ven van hem ontvangen, de een af gezonden uit een politiebureau, da ander uit een hospitaal". ernstige worden, wanneer er ook voor de ertswinning kolengehrek in treedt. Duitschland wordt door een ernstige catastrofe bedreigd, indien de rijksminister van economie niet ten spoedigste zijn methode wijzigt,en na beraadslagingen in kleinen kring de aangeduide oorzaken van den kolen- nood wonden opgeheven. DE HONGERSNOOD NI RUSLAND De Duitsche sociaal-democratische Waden puibliceeren een draadloos tele gram van Fritjof Nanaen aan hef Duitsche Roode Kruia, waarin hij vertelt van rivn bezoek aan het gou- ■ernement Samara. De streek van Dusuluk, waar de Quakers werken, telt circa 900.000 inwoners. Daarvan hebben 36 a 37.000 geen voedsel meer. Gedurende de maanden Sc-ptember,' October én November zijn 30.405 men- sche ngestorven, maar het sterftecijfer neemt dagelijks toe. en in het voor jaar zullen tweederden der bewoners gestorven zijn. In de stad Dusuluk worden eiken morgen doode mannen, vrouwen en kideren op straat gevon den ©n weggehaald-Andere lijken blij ven dagen lang liggen, daar er geen mogelijkheid bestaat ze te vervoeren. Nartsen zag een met wonden overdekt lijk op straat liggen. Op liet kerkhof zag hij een stapel van ongeveer 80 lij ken, zonder eenige kleeding, daar de overlevenden deze hadden weggeno men .Hij vroeg den doodgraver, hoe veel lijken er dagelijks werden ge bracht. Deze antwoordde dat hij dit. niet wist. daar ze bii hoopen tegelijk kwamen. Dit voorbeeld, zegt Nansen, komt uit een streek waar het nog beter is dan in andere deelen van het gouve-r- neinent Samara, waar de toestanden soms nog veel erger zijn. Nansen roept de regeeringen en de volken op om te helpen, tiaar elke verloren minuut het verlies van honderden menschen- levens beteekeiit. LUD ENDORFF VAN HOOCVER- RAAD BESCHULDIGD. De „Vorwarts" schrijft een beschou wing over liet K&pp-proces en de rol die Ludendor ff daarin gespeeld heeft. Het BOcialbtiache blad conclu deert Voortdurend omgeven door de drie voornaamste Kappisten Bauer, Pals', en Schnitrier; steeds in nauwe voeling met Kanp zelfnog voor den Putsch gewaarschuwd door von De- witzop 13 Maart precies op tiid aan den Brandenburger Tor: bij alle ka- liinotszittireen aanwezig; tenslotte als een gehee1 ingewijde tot volhouden aangespoord en nog altijd niet hoogverrader Neen, zoo scherp en luid als moge lijk is moet het worden uitgesproken generaal-kwartiermeester b.d. Briel Ludendorff staat schuldig aan hoog verraad. INGEZONDEN MEDEDEEL1NG Deze week nog UITVERKOOP tegen ongekende LAGE PRIJZEN HEEFT GEEN FILIALEN IN HAARLEM DE RUBRIEK VAN ROEL D£ RAKKER flET KLEED VAN EEN'E KONINGIN Dit betreft niet de japonnen, die. naur verluidt, de koningin van En geland voor de aanstaande bruiloft van haar dochter Mary in Berlijn zou hebben besteld. Neen, het gaat over een oneindig meer toegejuichte, aan gebeden koningin, wier verluchte sou- veremiteit zich uitstrekt over Oude zoowel a'3 Nieuwe Wereld: de beval lige filmkoningin Mory Pickford. Voor deze ster van het, doek Partje verjiet heeft zij hij een der voor naamste Parijsche modisiöa de klei nigheid van 40 japonnen besteld. Ala Mary nu deze japonnen ook maar op haar films wil dragen en waarom zou zij niet, dan krijgen de Pairijech© modes nog een wereld reclame op den koop toe. Ja, Mary Piokfoud is wel beroemd. II aar echtgenoot, Douglas Fairbanks, die voor zijn huwelijk reeds tot de meest vermaarde Amerikaaneohe film acleurs behoorde, heeft nog onlangs moeten ondei-vinden, dat ook zijn Toom verbleekt naast dien van zijne vrouw. Dat was, toen een Europeesch diplomaat hoin begroette mét: .nenrer Pickford. G. K. CllEiSTERTON. Da heer G. K. Chesterton ia een van do bekendste Engeleohe schrij vers van den tegenwoordigen tijd. Hii is vooral bekend can de paradoxen, die hij door zijne opstellen weeft. Zijne scherpzinnigheid maakt hem zeer gevreesd ale debatteuir. Onlangs had hij met een officier een verschil van meening over de bos te wijze van bewapening. Chesterton meende, dat ee® soldaat het best ge diend was met do wapens, waarin hij zelf geloofde. De off iet err was het hier niet mee eens. „Neen, meneert', zoi hij, „mijn standpunt is dat een vijand met zijn eigen wapene moet bestreden worden". „Zegt u mij eens", antwoordde de sohrij ver droog jes, „hoe lang hebt u noodig om ecu wesp te rieken?" ROEL DE RAKKER (Daily Sketch. Londen.) HET WINSTGEVENDE BOKSEN. Do bokepairtij tuesehon Carpentier den lVanedimnm en den Amerikaan Jack Dempsey die in Juli van dit jaar de geheel© wereld in rep en roer heeft gebracht, ligt nog vers oh in het ge- beugen. Do enorme sommen, die daar bij dootr de hoofdpersonen veaxlicuid werden, verhoogden niet weinig het eensatloneolo van dezen kamp. Intus- eohen i6 di't fortuin niet het eenige. dat Dempeey met zijn overwinning heeft verdiend. Thans treedt hij na melijk in een variété op, waar hij voor het spreken van eemJg© volzin nen en enkele minuten boksen de poo- leechil van dertigduizend gulden per .week opstrijkt. Als je fortuin wilt makeni', wordt dan wereldkampioen bokser. Maar be denkt we), dat er anderen zijn, die dezelfde ambitie hebben, en die har der kunnen slaan. Mieschlea is het tenslotte toch heter, om er maar van af te zien. FRANKRIJK BLOEMEN LAND. Hoe vreemd het ook oxoge klinken, Frankrijk stuurt tegenwoordig weer bloemen naar Duitechlamd. Dat wil zeggen de bloemenexport. vroeger zoo bloeiend (ik ben voor de verlei ding van deze woordspeling bezweken} Ja weer hervat. ■Parijs is zeer zeker do grooteto afnemer van bloemen eo ontvangt tunechen November en eind Aprtl uit de arrondissementen Le Var en ies Alpes Maritime© ongeveer 5000 man den per dag. Maar groote zendingen gaan naar Engeland, Zweden en Duitsohland. Do bloemen worden ver zonden per sneltrein en komen frisch San. EEN ZONDERLING BEROEP Deze aanduiding is zeker van toe passing op het beroep van een En- gc-lschman. die voortdurend retet om moivscliolijk© curiositeiten op te spo ren en ze over te 'halen hunne bekla genswaardige verminkingen op ker missen te vertoon en. Een zonderling en een niet te smakelijk beroep. Tn- tuesohen eveneens een moeilijk be roep. Dwergen en. reuzen, do dikste en magerste lieden ter wereld leven nu eenmaal niet als een natie bij ei kaar en bovendien, wanne«r de jager, als wij ham zoo mogen niemen, met veel naspeuren en reizen oen meineche- lijk cuirio heeft ontdekt, is het niet altijd gemakkelijk hem of kaar over te halen, zich aan hét nieuwsgierige men90hdom te gaan vertooncn. Een belofte van groot© verdienste moet liet dan doen en het 6dkijnt, dat ver scheidene dezer ong'elukklgen door hunne lichaamsgebreken ren inkomen hebben, waar een minister van zou watertanden. DE LAATSTE. Wanneer wij beloven nooit meer een geestigheid over schoon inactions te debiteeren, mogen wij dan de hier volgende- nog neerschrijven? Zij kan toont nu een kunst, die liet bloed in dienen als bewijs dat deze vorm van dc- aderen doelt stollen. Terwijl hij ge- geeetigheid van alle tijden is, want hoe! los op den boveneten vleugel zij spoelt in dé 'periode, toen üe staat, maakt dit een „looping 'ha measchiheid nog in holon leefde. Ove-i loop". Maar voor dergelijke lcvóus- rigens te zij natuurlijk zuiver hieto-1 moeden hebben wij minder bev.ondo- risch. ving dan voor den filmoperateur uit Op een morgen dat ee® holbewoner Los Angelos, die onlange een nigo zich bezighield met het afkluiven van I evenaord etaaltje vaai koelbloedigheid beetrankairbonadc, liep mevrouw Holbewoner zenuwachtig het familie- hol binnen en riep: „Vlug, Vlügl Neem je knods meel Vlug|'r „Wat is erl" mompelde de man. „Een tijger zit moeder achterna, De heer Holbewoner haalde de schouder© op. „Wat kan het mij schelen?"' vroeg hij, „of er een tijger in gevaar ver keert?" KOELBLOEDIGHEID. De viiegtuigacrolbatiek ie in Ameri ka „tot een duizelingwekkende hoogte, gestegen". De nieuwste waaghals var en moed vertoonde. i ij moest, de op do cabine van eert vliegtuig tuèschen den schroef en de® vleugel rand opnemingen uoen op groot© hoogte van een ander toestel, waarin de fümacteure waren gezeten. Zijn camera had hij daartoe op den boven sten vleugel bevestigd. Dp e*ta oogombiik gleed hij in zijn gevaarlijke positie uit en om zijn evenwicht t« herstellen, zwaaide hij met rijn arm, waarbij zijn hand door den schroef ge raakt werd. Niettegenstaande hem drie vingers werden afgesneden, wist hij zich staande te houden en in het gtuig te klimmen.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 5