OM ONS HEEN 39e Jaargang No. 11820 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DONDERDAG 22 DECEMBER 1921 ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/». Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers f ü.ló. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken tO.bl1/,; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V'. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOHi, Teletoon 3082 ADVERTENT1EN: Van 1—5 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abounemeut aanzienlijk rabal. Twaaifstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 rcgela 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. 4 contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie: Croote Houtstraat 93. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velscn, Velseroord, Wijkeroo^, IJmuiden, Beverwijk enz. DR1EHLSZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 352. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE SLAB Agenda Hed DONDERDAG 22 DECEMBER. Schouwburg Jansiwee, Klavier- avond Dirk Schafer, 8 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkwrt Bioscoopvoorstellingen. VRIJDAG 23 DECEMBER. Stadsschouwburg, Wiisonsplein: Het Schouwtooneel, „de Paradijsvloek' 8 uur. Schouwburg Janswog: Uitvoering voor kinderen en kindervrienden door Cat.h. v. Bonnes, 7.30 uur. Oud-Holland, Verwulft: Strijkorkest. Luxor-theater, Groote Houtstraat 139, bioscoop- en variétévoorstelling Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling, 8 uur, Cinema-Palace, Groote Houtstraat, Bioscoop-vooretelllne. 8 uur. Soala-theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoop-voorstelling, 8 uur. Aan onze Abouoés to Zanmort. Van Dinsdag 27 Decsmbsr a.s. af zal in plaats van dt»n Hesr F. Molsnaar, de Heer S. BURRY HULSMANSTRAAT 2 als Agent voor Haarlem's Dagblad optreden. DE ADMINISTRATIE. No. 2982 D® Eenrnanswagen. 20 mlnutenöienst 3c tombsra „b. a." Plasnan voor meer tejui<i,isvV«jGiis Vela müeu,jkHei!«n Da posl.le van nel perso nen, ..oe Pel vroeger was Doe net over voitiiiearwezeo kan We weten nu langzamerhand alle maal wel, dat de eenrnanswagen een tram is, waarop de bestuurder ook als conducteur of, als men. liever wil, de conducteur ook ais bestuurder fun geert. On© man's ca r, zoggen ze In •Amerika, Zeggen ze al jaren lang, want liet ste.sel is niet nieuw en dat. hol daar al een zekeren leeftijd bo reikt heeft, kan voor bewijs van goed gedrag grildenm Amerika. Bij ons in lluar.cm zijn we nog zoover met, maar uit goede bron heb ik toch ver nomen, dat de eeninanswagen op de iijji Stationsplein—'Verspronckweg— Ovorveen goed voldoet. Waarom zou je er dan, wanneer de gelegenheid zich voordoet, geen ge bruik van maken.1 Toen ik dezer da gen aan het Overveensclie eindpunt kwam, was de wagon evenwel niet t.- zien. Het waciithuisjo was er wel, so lide genoeg, maar leeg, de rails waren even wens pioseut, ais geruststelling, dat de wagen iuderdauu op tijd ver- bcI lijn en zou. Maar wat was zijn tijd! De dienstregeling moest inlichting ge ven. Daarin stond te lezen vertrek station van v.m. V tot n.m. 11, om de 20 minuten; vertnek Overveeai v.m. 7.10 tot n.m. 11.10, om de 20 minuten. Eau eleclriselie tram om de 20 mi nuten. Ais je uagaat, dat dc electri- sclie tram juist is uitgevonden, om op korte trajecten can drukken dienst te onderhouden, dan kan zoo'n dienstregeling niet uitgebreid heeten. Je kijkt dus al eens langs de rails en bepeinst of loepen niet even vlug zal gaan, maar besluit nog vijf minuten te wachten. Daardoor ben je verloren. Waut heb je eenmaal vijf minuten ge wacht, dan wil je die opoffering niet weer verloren doeu gaan door le loo- pen, met de zekerheid, dat jè den wagen onderweg zult tegenkomen. Je wacht dus nog vijf mmuten. Samen tien. Nu wordt het oen quaestio van... hm volharding, om nog verder tc wachten, tot het bittei'e -begin. Om het kort te maken, precies nadat ik twintig minuten gewacht kad, vernam ik een veelbelovend snorren en rol- 'en en zag den wagon tegen liet hel- linkje opkomen. Ilij was het wel. Er stond met een groot bord EENMANSWAGEN op en tot overmaat viui zekerheid stapten er alleen een juffrouw en een jongetje uit. De bestuurder-conducteur (wie belpt ons aan eem nieuwen naam voor dezon dubbelen functionaris) was dus de eene man op den wagon. Ik vroeg liem: „hoe iaat vertrek ken we'/" Hij gaf een onduidelijk ant woord. „Vertrekken we dadelijk?" „Vijftig vertrekken w.e", zei hij. De man was niet vriendelijk. Ik keek rond, naai' de andere negen en veer tig passagiers. Die waren er niet, niet mij maakte nog een man aanstalten om in te stappen. Toen werd me dui delijk, dat h.j met vijftig tien minu ten vóór het volle uur bedoelde. Mijn mede-passagier stapte in. De b.-c. legde met een vcelbeleekend ge baar zijn hand op een soort van vier kant houten hoededoosje op 't balcon. De passagier legde er een dubbeltje op. Ik ook. We kregen elk een klein plaatsbowijsje, de b.-c. draaide aan een handvat, ik meende dat hij ons sen klein deuntje uit het boedendoosje zou voorspelen om de stilte minder drukkend te maken. Dit gebeurde evenwel niet. Alleen verdwenen de dubbeltjes, Plotseling, zonder voorafgaand ge- bel of ander sein, vertrokken we. De eenrnanswagen rolde jolig hel hoogte- ije af, stopte even bij Stoops Bad. Er •lapte oeai jonge daiue in. Wij vorm den dus, volgens de klassieke opvat ting tros faciunt collegium een vergadering, bemoeiden, ons even wel niet met elkaar. Aan de volgende halte stapte de andere man er uit. Hij sohean, bijna ongeloofelijk op zoo'n kort traject, te ver meegereden te zijn. De b.-c. liet hem uit. Ik vond den b.-c. niet vriendelijk, hij zag er zwaar moedig uit. Begon zijn rol van klui- zenaar op wielen hem al te drukken? Aan 't Stationsplein stapten wij, de twee overgebleven passagiers, uit en lieten den b.-e. weer eenzaam ac-hter. Je kunt (intusschen met aJles wel een loopje nemen en dus wordt het tijd, dat we terugkeeren tot de nuch tere werkelijkheid, due hierin be staat, dat de tramdirectie den een rnanswagen zal laten loopen, ook op a/? Ceintuurbaan en op de Noord-Zuid- iiollandsche, de bruine, de ge^e, of boe men neni noemen wil, ook op de lijn naar VerwulR-0 ver veen en dus waar schijnlijk ook op die naar Bloemen- daal. Immers „wat Peter past, kun Willem niet misstaan". Maar nadere bijzonderheden kannen mij nog met gegeven worden, alleen is wel zeker. Jat de Ceintuurbaan het eerst aan de oourt is, die ook een voel minder di'uu. ervoer lieeft, dan de n. Z. H. T. Oor Jc andere lijn naar O verveen van 't v'erwuft af, komt in aanmerking voor hot vervolgen van de proefneming, ue borden worden langzamerhand ge maakt, de haken waaraan zo moe ien hangen, aan de wagens beves tigd. Binnen eenige weken zullen wij dus den wagon op die Ceintuurbaan ,vel zien verschijnen en daarna, acli- .ereienvolgens, op de andere lijnen. W« zullen dan, na een halfjaartje mis schien, op New-York gaan lijken. Ten minste wat dien eawnanswagen be lieft. Overigens minder. Ik moet ronduit zeggen, dat ik nog niet goed begrijp, boe de eenrnans wagen op een drukke lijn als Seho- len-llioei'nstede eui Station-Bloeruen- Jaal zal kunnen voldoen. In één op zicht zeker: namelijk, omdat hij ge sloten is. Het plezierigste trammen is toch maar op datzelfde lijntje langs don Verspronckweg, in den wagen mei do gesloten balcons. Hij maar eens me>e door 't Kleverpark of door liet Haarlemmerhoutpark en Zuiderhout- park en voel hoe Noorden- en Oosten wind dwars door de open balcons waaien; daarbij vergeleken lijkt cle ge sloten wagon een electrisobe auto van je zelf, waarin je wel zoo vriendelijk nent, om ook andere mcnschen toe te laten. Dat voordeel is groot en het staat vast. Maai' het overige! Hoe zal het, op drukke en lang© lijnen, vooral dus op Sohoten-Heemste-de, gaan met de oude mensclien, die hij 't bestappen en afdalen van de hoog© treo, gehol pen moeten worden, met de kleine Kinderen, die de conducteur nu op- en aftilt, met het aandraaien van der. beugel, met het wisselen van geld vooral Toch heb ik over die laatste moei lijkheid van een eigenaardige erva ring vernomen. Als het stil is op dit lijntje, wordt er bij den b.-c. veel ge wisseld, als het druk is maai' eun en kelen keer. Hieruit kan worden afge leid, dat de ware, behoefte aan wisse len niet groot is, maar dat de men sclien gebruik miuken van de gelegen heid, wanneer zij opmerken, dat de b.-c. don tijd er wei voor vinden kan. Dit verschijnsel geeft moed tegen den tijd, waarop de eenrnanswagen ook op de andere iijnetn zal verschijnen. Natuurlijk is in e'k geval een enkel wagentje op de twee drukste lijnen, naar Bloeuiendaal en nan.r Heemste de, ondenkbaar. Dat zou telkens wor den overpropt au de menschen ten slotte van het heele trammen afkeerig maken,, hetgeen natuurlijk ook de be doeling va.n de directie niet wezen jan. \olgwageii8 zullen hier altijd on misbaar blijven en zonder afzonder lijken condiicteur zijn die ondenk baar. We zullen het maar rustig afwach ten. Gaal een nieuwe methode op drukke lijnen niet, dan schaft ze zich zelf natuurlijk al hooi gauw weer af. Ook met de belangen van 't perso neel dient rekening te worden gehou den; als je het houten toestelletje ziet waarop de vrachtprijs moet worden neergelegd, dan komt onwillekeurig de vraag bij je op, hoe het systeem werkt ton opzichte van de fooien, die geen onbelangrijk gedeelte van de in komsten der conducteurs uitmaken. Nos iets anders moet wel overwo gen worden. Er wordt van den be stuurder eevergd, dat liij scherp oplet, met groote en voortdurende tegen- woondnsheid van ueest ingrijpt, wan neer dat noodig is, voorzichtig rijdt en toch snel. Dit is alleen mogelijk, wanneer hij frisch blijft, zich niet te veel vermoeit. Zal dat niet het geval worden, wanneer hij zich ook nog bemoeien moet met het openen het shjiten van deuren, het letten op be taling, het onthouden van halten, die passagiers hem opgeven? Tot nu toe mag niet den bestuurder niet gesproken worden maar op den eenrnanswagen is dat voor den b.-c. niet te vermijden. Dit is m.i. een belangTÜk punt. Toen indertijd de paardentram zou worden gesticht (liet juiste jaartal schiet mij niet te binnen, maar 't was in de grijze oudheid) toen hebben in gezetenen van de Groote Houtstraat daartegen geprotesteerd. Ze waren, geloof ik, bang voor het lawaai en voor hun teenen. Goede, gemoedelijke paardentram, die nog wel bereid was te stoppen voor ieder liui&, zelfs voor een onderdeel van een huis, de kleine of dé groote deur, als de conducteur en de koetsier het maar vviaten. Toen de electrische kwam en plannen wer den geopperd om vaste stopplaatsen te maken, toen was Haarlem alweer in last zulk ongemak kon niet aan vaard worden. En nu wie denkt er nog aan de zen st.riid tegen de vaste halten Misschien, over vijftig jaar, zal de tram alleen rijden, zonder personeel. Wie in wil stappen drukt on een knop, die aangebracht is aan de halte- palen. De deuren van den wagen ope nen zich pas, wanneer hij den vracht prijs in een automaat heeft gestopt em blijven vijf seconden open. Zoo leeren de passagiers vlug instappen. Wig er uit wi' drukt weer op een knopje, de wagen houdt op aan de volgende hal te, andere deuren gaan open en slui ten zich binnen tien seconden, zoo leert het publiek vlug' uitstappen. De wagen gaat weer automatisch verder. Tengevolge van een tiidbuisregeling houdt hij op aan het eindpunt en gaat wanneer het moment is aangebroken, vanzelf weer terug. Raakt hij onder weg defect, dan wordt dat door een toestel aan den wagen zelf automa tisch en draadloos naar de remise ge telefoneerd Maar de wandelaars dan En '1 ver keer op straat? En de ongelukken, die zoo'n onbestuurde wagen za1 ver oorzaken Ei lieve, wandelaars zullen er over vijftig jaar niet meer zijn. En wat zich verder nog op aarde beweegt, moet maar zorgen, dat het niet tus- scheri de rails komt. Het eenige wat den geemmans- wagen kan tegenhouden is, dat vijftig jaar na dezen de menschen waar schijnlijk liever den weg door de lucht zullen nemen, dan dien over den aard1- bodem, die vol staat met lastige gebou wen en bruggen en bovendien onbe gaanbaar is, door slooten, meren, ri vieren en zeeën. Als we afemaai vlie gen, haalt de Noord-Zuid-Hollandsche het eind van haar oonceeeie niet eens. J. C. P. HOE STAAT T MET 3 ontwikkeling van den middenstand? Op Initiatief van het Bureau van Advies voor den Middenstand wordt een cursus in het boekhouden gegeven voor slagerspatroons. Ongev eer 30 personen nemen daar aan aeel. Het is de bedoeling, dat de cursisten de eerste bogmselon van liet boekhouden leeren, opdat zij hun eigen zaken behoorlijk kunnen admi- uistreeren. Onder de cursusten beistaat veel ani mo voor het onderwijs. Als de cursus ivoor dc «lagers ge ëindigd is, bestaat de kans, dat er een nieuwe cursus voor een ander vak ge organiseerd wordt. De betrokken vak- vereen iging die zoo'n cursus voor de bij haar aangesloten middenstanders gewenscht acht, kan dit aanvragen. Staflsmeuws DE HARINGVISSGHERIJ IN ZORGEN Volgens opgave zijn globaal bere kend door de IJmuidensche haring vloot ruim 32.000 tonnen haring aan gebracht. Men acht dit een zuinig resultaat. Nu er bijna geen haringvoorraad is en er weinig is aangevoerd, zijn er in den baringhandel weinig zaken te doen. De groote valuta-misère doet zich ook hier gevoelig gelden. Vooral in den nog grootere haring plaatsen als Scheveningen en Vlaar- dingen vreest men een catastropne en acht men den tijd gekomen dat van overheidswege steun wordt go- boden. Blijft deze hulp uit, dan vreest men dat het met de Nederlandscbe haringvisscherij, die zoo lang een onzer meest bloeiene bedrijven was, spoedig gedaan zal zijn, GEWBTENSGELD. Ten behoe ve van 'e Rijks schatkist is ontvangen bij den inspecteur der directe belas- tin men te Haarlem, lste afdeel ing, on der lettere I. K., f 12 wegens te wei nig betaalde bedrijfsbelasting; van 'n bekende f 120, f 610.98 en f 185.70, respectievelijk wegens te weinig be taalde oorlogswinstbelasting, inkom stenbelasting en verged igingsbo las ting IL PLEBAAN RIKMENSPOEL. Woensdag avond half twaalf is al hier overleden de hoogeerw. heer H. F. J. Rikmenspoel, Plebaan aan de R.-K, Kathedraal aan dc Leidsche- vaart. De overledene was vroeger kapelaan to Amsterdam; daarna rector van lit. geslicht „De Kruisberg" in Limburg («en. kolonie waar jojigems, die van dc straat af moeten, worden opgeleid voor den landbouw). Tien jaar gele den werd hij Plebaan aan de R.-K. Kathedraal aan de Lcidsonovaart. Hij was Kavsnmik van liet Bisschoppelijk Kapittel; voorzitter van de R.-K. school voor jongens „St. Bavo"; be- stunrslid vaat dc R.-K. Jongensschool voor M. U. L. O. en vooiv.itter van het Parochiaal Kerkbestuur. Zijn lioogeerw. was drie weken ge leden in huis gevallen, waarbij hij een beenbreuk opliep. Hij werd ter verpleging in de Mariastiehting op genomen en zou deze Vrijdagavond nersteld Verlaten. Woensdagavond half twaalf is Ilij ovranwel aan een hartaandoening bezweken. Hij bereik- i den leeftijd van G7 jaar. Maandag tweeden Kerstdag heetft de teraardebestelling plaats. (INTREKKING VAN GROND AAN DEN OPENBAREN DIENST. B. eu \V. brengen ter kennis, dat aan eten Raad dar gemeente wordt voorgesteld, om aan don openbaren dienst te ont trekken: een gedeelte van de Friese lie Var- kensmarkt, ter grootte van 450 M2. kadastraal bekend sectie B no. 2490 gcd. De stukken te dezer zake betrekking hebbende, zullen met ingang van lie den gedurende drie dagen, ter plaatse lijke secretarie (7e afdeeling) ter in zage van een ieder zijn nedergiedegd. CENTRALE KAS Naar we vernemen zal de invoe ring der Centrale kas in verband met de afsluiting van het loopende boekjaar niet vóór 1 April '22 kunnen geschieden. DE BRUCWACHTERS. Een week eel eden deelden we me de. dat het plan bestond om, uit het oog-punt van bezuiniging, de bruggen over het Spaarne bij die Korte Veer- straat en de Bakenessergracht, die thaii6 elk door twee man bediend wor den. voortaan'le laten bedienen door twee man, du» te zamen door vier man) bediend worden, voortaan te la ten bedienen door twee man, die tel kens van de eene naar de andeye 'brug zouden moe-ten loopen We stel den de vraag of deze bezuiniginge- niaatregel wel gewettigd Wsis in ver band metste moeilijkheden die daar uit zouden voortvloeien voor het pu bliek en de scheepvaart. In de Commissie voor overleg voor Ambtenaren en Werklieden is thans besloten B. en W. te advisee ren niet tot deze bezuinigingsmaatregel over te gaan, maar bezuiniging aan perso neel te verkrijgen door ook de hoofd- bruggewachters zooveel mogelijk brug- gediienst te laten doen. Van deze gelegenheid maken we ge bruik te wijzen, op de veel duurder geworden bediening van de Zanders- hrug (Nieuwe Gracht bij den Kcuden- horn. Vroeger werd die brug bediend door een schoenmaker die daar met zijn wonechip lag. De brug gaat wei nig open, zoodat dit best kon. De schoenmaker had een aardige bij verdienste en de gemeente was goed koop geholpen. Nu is er evenwel een vaste bruggewachter aangesteld, het geen eigenlijk wil zeggen, dat er bij een 8-urigen werkdag drie brugge- waclitere daarvoor noodig zijn. Zou op de bediening van deze brug ook niet te bezuinigen zajn? ELECTRICITEIT. Uit een and ei-schrift onder een Op merking uit de Burgerij in dit num mer Wijkt, dat er kans bestaat, dat de prijzen van de electrioiteit hier ter ste de binnen afzienbaren tijd zullen ver laagd worden. Eon definitief besluit is evenwel nog niet genomen. BESMETTELIJKE ZIEKTEN. In de weew van 11 tot en met 17 Dec. kwamen voor te Haarlemmermeer 1 geval van roodvonk. Uit de ümstreken ZANDVOORT Georganiseerd overleg. Ingevolge het besluit van den Raad tot instelling van het ge organiseerd overleg; is ten Raad- huize een vergadering gehouden met do betrokken organisaties teneinde in vóóroverleg te treden over de s? - menstelliDg en werkwijze van het op te richten instituut. ïan het Politieke Tour- nooiveld. EERSTE KAMER. 2i December. Nijverheidsonderwijswet. Diversen. Bij de behandeling- van dc Nijver heidsonderwijswet in den Senaat heeft de Haarlemscbe wethouder Slingembeig heden verklaard dat hij zich niet ge heel kon vereenigen mei de wijze van optieden ten deze van den minister van Onderwijs tegenover de gemeenten, van welke vrij hooge uitgaven ingevolge deze wet worden gccischt, terwijl de desbetreffende circulaire niet is mede- ondertcekend door den minister van Rinenlandsche Zaken, Ook andere leden maakten hierbij enkele opmerkingen. Minister De Visser antwoordde, dat men niet moet vergeten dat het Rijk "5 van de kosten van het Nijverheids onderwijs draagt en dat desondanks tal van gemeenten nalieten, het onderwij zend personeel behoorlijk te salariëe- ren. Vandaar de circulaire, welke de goeden zich niet behoeven aan te trek ken. Het ontwerp werd daarna zonder stemming aangenomen. In de discussie over het ontwerp tot wijziging van de Kieswet enz., waar bij o.a. een andere regeling van de voorkeurstemmen wordt getroffen wel ke aan die stemmen een verminderde en daarentegen aan de gekozen volg orde een vermeerderde waarde toekent, is de Kamer -blijven steken, nadat de heer Van der Feltz had verleid dat hij zich met die regeling niet kon ver eenigen. Donderdagochtend wordt deze> zaa-k voortgezet. In de gisterenavond gehouden kor te bijeenkomst heeft de voorzitter in waardeerende bewoordingen het over leden lid mi. P. C. 't Hooft herdacht en werd verder besloten heden, Don derdag, de bespreking van den minis- teriëelen brief over de afschaffing van den portvrijdom aan een bespreking te onderwerpen, in de hoop, dat minis ter König dan aanwezig zal kunnen INTIMUS. TWEEDE KAMER. ai December. Indische begrootIng. De dienst- en rusttijden van het spoorwegporso nee I Ook heden leverde de discussie over de Indische begrootmg geen verrassin gen en zelfs geen belangwekkende be- toogen. De communist Wijnkoop bracht de buitenlandsche politiek bij dez be grooting ter sprake en concludeerde, dat, indien wij Indié aan een vloot en aan militaire versterkingen helpen, de imperialisten de koloniën des te liever zullen inpalmen, omdat hun bezit dan zooveel meer waardevol zal zijn. Wij zelf zouden evenwel met een vlootje van 50.000 tegen de groote vloten van Amerika en Japan toch niets kunnen uitrichten, terwijl van Washington ook al volgens den heer Wijnkoop niets te wachten is in de richting van ontwapening, want er blijft o.a. 4.000.000 wereld tonage voor oorlogs schepen desondanks toegelaten. Verder besprak de heer Wijnkoop de petroleumpolitick, waarvan niets deug de. De heef Wijnkoop eindigde met de indiening van een motie, beoogende de regeering uit te noodigen tot een voor stel om de inzake Djambi genomen be slissing in te trekken. Een motie, die, al is zij dan ook ondersteund gewor den van sociaal-democratische zijde, na- tuurlij-kigeen schijn van kans heeft! Do heer Van Zadelhoff hield zijn jaarlijksche klachtenrede over de hygië nische toestanden in de kampongs en de afgelegen streken, de heer Van Rij- ckevorscl bepleitte bezuiniging door vereenvoudiging van administratie, maar verzette zich tegen het ruwe, klak- keloozc amendemenl-Dresselhuys tot schrapping van 30 van de 57 millioen aan bijslagen, de heer Marchant sloot zich bij de bestrijding aan en besprak terloops de politiek der Bataafsche die als moedermaatschappij van tal van dochters een massa welvaartsbloed op die dochters kan laten overtappen, zoo dat de armoede der moeder -geen reëelen ondergrond zou behoeven te hebben en dus de regeering weinig considerttie met haar belastingen zou behoeven te gebruiken en de heer Scheurer verde digde de petroleumpolitiek en huldigde den minister. De bewindsman aanvaardde gaarne de adviezen om te bezuinigen. Hij zelf verklaarde van de urgentie daarvan 2eei wel overtuigd te zijn. Wat de Bataaf sche betreft, waarschuwde hij aan de hand van het fabeltje van de kip met de gouden eieren, voral niet meer geld te verlangen dan werkelijk met de draag kracht der Bataafsche in overeenstem ming is. Donderdag zet de minister zijn rede De interpellatie-Wijnkoop over de wij ziging in de dienst- en rusttijden van het spoorwegpersoneel is toegestaan. Zij zal plaats vinden op een nader te bepa len dag.- INTIMUS, HiBiiienlanö NIEUWE BANKBILJETTEN VAN f 1000.Naar „De Tel." verneemt, zullen de nieuwe bankbiljetten van f 1000.van 27 December af in om loop worden gebracht. STEUN AAN GEDEMOBI LI SEERDEN De minister van Oorlog heeft thans de commissie tot- nadere voorlichting uiiuku de inoLie-Staalntau betreffen de steunverleening aan gedemobili seerden als volgt- samengestelddr, Scheurer, lid van de Tweede Kamer, voorzitterde heer van Zadelhoff. lid van do Tweede Kamer, lid, »n officier van gezondheid le klasse, dr. Dieb), lid, tevens secretaris. HET N. A. S. In het begiu van 1922 zal het Nat. Arbeidssecretariaat (N.A.S.) een bui tengewoon congres houdeu, ten einde een beslissing te nemen inzake aansluiting bij de revolutionnairc vakvereeniginge-internationale van Moskou en herziening van de bcgi selvcrklaring mede in verband met het vraagstuk dei socialisatie. Uit d» Belgische politiek» De regeeringsverklarlng. In de regeeringsverklarng, die minister prc-j 6ident Theunis hedenmiddag in de Kamer. "t voorgelezen, begint hij met erop toj wijzen dat iu den schoot der vergadering wel] verdeeldheid heersoht over vele quaeeties, dooh dat de eensgezinde steun van gansch) het parlement niet ontbreekt om het finan-1 cieele vraagstuk op te lossen. Uit de rede knippen wij verder: Voor de Belgen zelf heeft de te kortstondige herle ving der zaken, in 1919 en 1920 gedurende eenigen tijd den werkelijken toestand kun nen benevelen, doch deze is uiterst ernstig. De betalingen van Duitechland zijn ons on' misbaar. In de onderstelling, dat de door de Commissie van Herstel opgemaakte opgave van betalingen regelmatig uitgevoerd werd, dat aan onze prioriteit volkomen zou wort don voldaan, dan nog zouden de Duitsehe stortingen de eerste jaren op verre na niet de uitgaven dekken, welke wij gedurende deze jaren hebben gedaan en nog doen om- onze puinhoopen te doen verdwijnen. In verband hiermede bespreekt de verkuk ring dan de quaestie der te sluiten leenini gen en het heffen van nieuwe belastingen, en besluit met een beroep op de Kamer om de budget-uitgaven zoo sterk mogelijk te !>e- "■erkern. In verband met de buitenlandsche politiek luidt de regeeringsverklaringEr bestaat een ander 6oort van belangen voor welker regeling en verdediging een regeering moet kunnen steunen op een krachtige en welin gelichte openbare meening. Ik bedoel de buitenlandsche vraagstukken. Het Verdrag van Versailles heeft de Belgische onzijdig heid opgeheven. België, aan zich zelf over gelaten, zet het herstel van zijn internatio naal statuut voort. Om daartoe te geraken is langdurige en volhardende inspanning noodig. Het behoud der entente, de vriend schap van Frankrijk en van Engeland, be- heerechen dit herstel. Een uitsluitend ver dedigende overeenkomst werd niet Frankrijk gesloten voor het geval van een niet uitge lokte® aanval van Duitschland. Wij hopen dat zij de voorbode wezen zal van soortge lijke overeenkomsten met andere bevriende mogendheden. De Luxemburgsche Kamer bespreekt op het oogenblik het verdrag dat den 26en Juli te Brussel get-eekend we.'d. Wij koesteren de hoop dat onze Luxemburg-, sche vrienden het weldra zullen belcracliti-1 gen opdat het zonder uitstel aan uw beraad-' slagingen kan worden onderworpen. Dil verdrag, hetwelk volkomen de souvereiniteit en de onafhankelijkheid van het Groot-Her togdom en van België eerbiedigt, regelt op voordeelige wijze de economische betrekkin- Sei] beider landen. Wij zijn overtuigd dat de. vrijzinnige wijze en de geest van toegevend heid, waarmede het zal worden uitgevoerd,' bewijzen zullen hoe weinig gegrond de be- zorgdheid is. welke het aan beide kanten heeft doen rijzen. De geleidelijke verbetering onzer betrek kingen met Nederland laat de onderhande lingen betreffende de herziening der Ver dragen van 1839 toe. De Belgische en Ne derlandscbe naties vullen elkander op geluk-! kige wijae aan in economisch opzicht en haar belangen 2ijn solidair in tal van gevallen., De Belgische regeering is overtuigd dat het kabinet in Den Haag door denzelfden geest van toegevendheid bezield ia. Derhalve zal- het gemakkelijk zijn de formules te vinden, welke op definitieve wijze de wederkeerigo betrekkingen zullen verzekeren, en met eer biediging onzer rechten en onzer veiligheid, de volle ontwikkeling van onze industrieel^ en_ handelsbelangen zullen veroorloven. De Volkenbond is een waarborg voor den vrede, welken men niet altijd naar volle waarde schat. De regeering is vast besloten hem volop haar steun te verleenen en alles te doen' wat in haar macht ligt om zijn aanzien te verhoogen. Het jonge gezag van den Vol kenbond groeide werkolijk aan tijdens de laatste zittingsperode. Dank zij hem werd' een bijzonderlijk kiesch© zaait op gelukkige wijaa opgelost. Wij verheugen ons eens te meer België uitgekozen te zien om deel uit te maken van zijn Raad. Deze keuze verzacht eeuigszdns het leedwezen, dat wij ondervon den, toen wij zagen dat ons land, hetwelk de kampioen was van het recht en de ec-r, verwijderd word uit het eerste Internatio naal Gerechtehof. Over de deelneming van België aan de conferentie te Washington heet het: Onze afgevaardigde heeft bewezen dat België, al hoewel verplicht tot een bijzondere waak zaamheid wegens zijne geografisch© ligging, en uit hoofde der smartelijke ondervinding van den laats ten oorlog, oprecht vredelie vend ie en vurig het oogenblik wenscht te zien aanbreken, waarop het, zoodra zijn veiligheid gewaarborgd is, den last zijner bewapening zal kunnen vormiuderen. Inzake de legorquacstie zegt de regcerm-a. verklaring dat de wettelijko regeling gedu rende de oeretkomende zittingsperiode _an de Kaniens zal worden voorgclogd ca vóór 1 April 1923 moet worden vastgesteld opdat de uitvoeringsmaatregelen te gelegener tijc kunnen worden getroffen. Ook de taal- quaestie laat de regeering ter oplcesug over aan het parlement, sooak bliikt- uit de vol-.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1