Suiicrs Dimii ÜuitenisÉscli Overzicht DRUKWERK tweede blad Donderdag 22 Bscealiar 1921 fan jonge Haarlemsche Kunstenaars COR ICESZ. Op Zaterdag 19 November van dit jaar werd het driehonderdjarig bestaan herdacht van de Remonstrantsch-Gere- formeerde gemeente te Haarlem. Dit was natuurlijk voor die gemeen:e een zeer belangrijk feit, waaraan niet alleen door de plaatselijke bladen, maar ook door die uit andere sleden noodige aandacht werd gewijd. Zoo gaf .a. de Nieuwe Rotterdamse he Courant een uit- vocrig- verslag van den herdenkings avond. „Dr. A. Haentjes," aldus hei genoemde blad, „sprak de herdenkings rede uit. Hij werd daarbij afgewisseld door den zang van mejuffrouw Cor Igesz, een zangeres, die, in alle beschei denheid haar gaven ten loon spreidend, toch wel degelijk afzonderlijk mag wor den genoemd, wijl haar innige voor dracht en melodieuss s en de godsdien stige liedereu tot een element van op rechte wijding wisten c- maken." Gewoonlijk worden in een gewoon verslag, dat niet tegelijkertijd critiek is, niet zooveel woorden gewijd aan de kunstenares of den kunstenaar, die een dcrgelijken avond opluistert. Dat dit in dit geval wel gebeurde, is wel een be wijs, dat bet optreden van mej. Igesz jeu bijzonderen indruk had gemaakt. Trouwens reeds bij haar debuut te Haallam lei gelegenheid van een volks- zymphonie-concert van de H. O. V. (in de maand Februari van dit jaar) loon den de critici zich, ofschoon nog niet geheel voldaan (hoe zou dit ook kun nen ten opzichte van een zóó jeugdige kunstenares?) toch zeer dankbaar. Zij noemden haar „een zangeres, die haar weg zal maken", cn roemden haar aan- geboien muzikaliteit en temperament. Reeds als kind had Cor Igesz een bij zonder moot orgaau en ging er vau haar helder sopraantje een groote bekoring uil Mevrouw Schuil—Hol droeg haar toen al op kleine solo's te zingen in can tates, die door de leerlingen van de Mu ziekschool werden uitgevoerd. Het was toen reeds te voorzien, dat de muziek, speciaal de zang, haUr levensdoel zou worden. Maar zoo dadelijk kon zij zich niet ge heel aan de muziek gaan wijden en moest eerst ook in een andere richting gestudeerd worden. Het werd terecht noodig geoordeeld, dal zij, indien haar dan een kunstenaarsloopbaan wachtte, bij de beoefening van haar kunst zou kunnen beschikken over een flinke al- gemeene ontwikkeling. Zij bezocht dus het gymnasium en deed, nu vier jaar geleden, met goeden uitslag eind examen. Toen kon zij zich geheel aan den dienst van Vrouwe Musica wijden. Zij nam dadelijk lessen in solo-zang bij mevrouw Schuil om zich te bekwamen voor het examen solo-zang van de Ne- derlandsche Toonkunstenaarsvereeni- ging. Ook de heer Mart. J. Lürsen be lastte zich met een deel van haar op leiding (theorie). Na twee jaar was zij „klaar", deed examen, slaagde cn ves tigde zich daarna als leerares in solo zang. Intusschen versmaadt zij ook koorzang nietzij zingt mee in het koor van „Toonkunst" en vindt dit zeer leerzaam. Ook is zij nog een jaar lid geweest van het Palestrina-koor, onder leiding van Anton Averkamp. Verschillende malen reeds trad zij in 't publiek op, wij stipten hierboven haar debuut aan, en haar optreden in de Remonstrantsche Kei'k. Bovendien heeft zij twee keer gezongen in de IWesterkerk te En'khuizeu, .die zich bij- tzonder leent voor het geven van oon- /certen en waar o.a. Daniël dc Lange zoo graag met zijn A Capeïïa Koor zong. Van haar laatste optreden daar werd een zeer geestdriftige beoordeeling ge geven, waaraan wij ontlecnen „Mejuffrouw Igesz belooft te worden (of ze is het reeds) een echte „kun stenares". Ik bedoei dit zoo ze geeft niet alleen een- technisch-juiste weer gave van de muziek, doch bovenal: ze voelt en leeft mee met wat ze zingt. Dat is het wat haar zang zoo aantrekkelijk maakt." En verder „Zie, dat is zingen! Wij luisteren en het ontroert ons." Op Koninginnedag van dit jaar werkte Cor Igesz met Willem Knikker, George Robert en Jac. van Kempen mede op het feestconcert in de Groote Kerk en ook is zij als soliste opgetreden bij .een uitvoering van Jan Booda's koor .in de „Vereeniging". Juist dezer dagen ontving zij de vereerende uitnoodiging, in de laatste helft van Januari als soliste te komen medewerken bij een uitvoering van „Die Jahreszeiten" door „Toonkunst" te Wageniugen. Haar eerste pianolessen kreeg zij van mevrouw Kruyer, albier; ook had zij les van mej. Marie Egmond, piano- leerares te Bergen. Thans behoort zi.' tot de leerlingen van mej. Schlegel, pianoleerares hier ter stede. Waarschijnlijk zal mej. Igesz, ter voltooiing van haar muzikale opvoe ding, het volgend jaar naar 't buitenland gaan, maar vasten vorm. hebben deze plannen nog niet aangenomen. CONFERENTIE TE LONDEN IS CEëlNOICD. ER IS BESLOTEN DAT DE OPPERSTE RAAD TE CANNES BIJEEN ZAL KOMEN. DE ELLENDE IN RUSLAND NEE MT NOC STEEDS TOE. De conferentie te Londen, de gedach- tenwisselingtusschen Briand en Lloyd George zal heden eindigen, Briand keert heden naar Parijs terug. Lloyd George en Briand hebben be sloten, dat de Opperste Raad in het begin van de maand Januari te Cannes bijeen zal komen. Daar zullen dus de hangende quaes- ties nader besproken worden. Men voorziet de mogelijkheid, dat Briand zal toestemmen in een algc- ineene internationale conferentie, on der bepaalde voorwaarden, o.a. hand having van de volledige financieele verniiohtingen van Duitschland. Briand is in elk geval van oordeel, dat liet sluiten van een Fransch-Bn- gelach vc-rdrag de spil van zu'k een conferentie moet zijn. Be beide pre miers streven thans naar een samen werking, teneinde te komen tot een conferentie met gemeenschappelijke of althans zoo gemeenschappelijk mo gelijke inzichten. It: Emgelsche kringen schijnt men van oordeel, dat men het spoedig eens aal worden over het rapport van Loucheur, dat een aanvullend onder werp bevat van den betalingsstaat, aan Duitschland beteekend in 1921. Frankrijk eischt daaibii o.a. als waar borg de instelling door Duitschland van volledige en zuivere statistieken van in- en uitvoeren. De Fransche des kundigen constateeren, dat Duitsch land zijn schuld op 15 Januari kan betalen, waarmede Brigelsohe deskun digen het eens zouden zijn. Definitie ve besluiten zullen worden in overeen stemming tussolien de geallieerden om Duitschland te dwingen de termijnen te betalen. Uit Londen wordt nog gemeld In de conferentie tusschen Briand en Lloyd George werd voortgegaan met bet onderzoek der vraagstukken inzake het herstel van Europa. Van Engelsche zijde is men, naar verluidt, geneigd, om een internationale conferentie bijeen te roepen, waaraan de Groote en de Kleine Entente, alle vioegeic vijauden. benevens Rusland en de Europeesche neutrale staten, zouden deelnemen. Men verwacht, dat Briand binnen kort aan dit voorstel zijn goedkeuring zal hechten, doch onder zekere voor waarden, waarvan de voornaamste zal zijn de ongewijzigde handhaving van Duitschland's financieele verplichtin gen. Briand is evenwel van oordeel, dai een Fransch-Engelsch accoord de grondslag moet vormen van een derge lijke conferentie. Dc beide premiers zijn bezig met het opstellen van een plan voor zulk een sa menwerking, ten einde op de conferen tie te kunne verschijnen met een ge meenschappelijk program of met ziens wijzen, die zooveel mogelijk met elk ander overeenkomen. Dc besprekingen tusschen minister Loucheur en de Fransche en Britsche financieele deskundigen duurden ook nog voort. De deskundigen hebben nog geen besluit genomen ten aanzien van het eerste vraagstuk, namelijk of Duitschland in staat is, de eischen der geallieerden in te willigen. Eerst wan neer hieromtrent een beslissing is ge nomen, zal de kwestie worden bespro ken, of het raadzaam is, onder de huidige omstandigheden de betaling af te dwingen. In Engelsche Icringpn schijnt men te verwachten, dat overeenstemming zal worden bereikt ten aanzien van Lou- cheur's rapport, hetwelk een aanvul- lingsontweip bevat op den Londen- schen beialingsstaat van 10 Mei 1921. Frankrijkeischt o.a., dat Duitschland waarborgen en volledige en betrouw bare statistieken nopens in- zal geven. De Fransche deskundigen bevesti gen, dat Duitschland den termijn van medio Januari kan betalen. Men ge looft, dat de Engelsche experts deze overtuiging deelen. Er zullen nog de finitieve resoluties moeten worden ge nomen, om Duitschland gemeenschap pelijk tot betaling te dwingen De conferentie te Washington duurt voort. Nog steeds is er geen definitieve be slissing gevallen in de vlootquaestie. In antwoord op een brief, waarin Hughes verklaart dat de toekenning aan Frankrijk van groote schepen tot 175.000 ton, Japan, de Vereenigde Sta ten en Engeland zou noodzaken hun tonnage aan groote schepen nakr even redigheid te vermeerderen, wijst Briand op den wensch van de Fransche regee ring om alles te doen wat vereenigbaar ijk, teneinde een verzoening tot stand is met de levensbelangen van Frank- te brengen tusschen de standpunten der onderscheidene mogendheden. Frank rijk is geenszins vervuld van offensieve gedachten, doch uitsluitend bezorgd voor zijn verdediging. Briand gaf den Fianschcn gedelegeerden niet betrek king tot de groote schepen instructies in den zin als door Hughes gewensch'. Hij gaf uitdrukking aan de overtuiging, dat het parlement hem te dezer zake zal steunen, hetwelk het niet zou doen indien wat de hulpschepen aangaat, de regeering een vermindering zou aan vaarden, die correspondeert met die, aanvaard ten aanzien van de groote schepen. Briand gelooft niet, dat de conferentie, die de kostbare offensieve bewapeningen ter zee wil verminderen, de bedoelingheeft, Frankrijk met zijn uitgestrekte kustgrenzen cn zijn tal rijke verafgelegen koloniën, de cssen- tieelc middelen te weigeren om zijn verbindingen en veiligheid te verdedi gen. Uit betrouwbare bron verneemt een Al?. H.'biad-correspondent te Washington dat ue aanvaarding door Frankrijk van 175.000 ton aan groo te schepen op voorwaarde dat een be vredigeilde voorwaarde wordt getrof fen nopens het hulpmaterieel, niet onwaarschijnlijk een handige zet be- teekent om de verantwoordelijkheid voor- liet gevaar van het doen mieluk- ke nder conferentie af te wentelen on de schouders dei Britten Het heeft nooit ernstig in de bedoeling der Fransehen gelegen om een groote scheepsruimte aan slagschepen te ver krijgen, doch het feil van het over vragen stelde Frankrijk in staat om het doen van een concessie in zake de slagschepen te verbinden aan de vast stelling van cle Fransche hulpvloot, al dus de rol van opposant aan Enge land latend. Het schijnt diat admiraal B011 .uit wiens koker de eieoh inzake de slagschepen zou zijn gekomen, een tegenstander is van de superdread- nouglit als doeltreffend wapen, daar hij voornamelijk in de luchtschepen ën duikbooten gelooft. Het leggen van verband tusschen slagschepen en hulo- schepett is voor Frankrijk niet anders dan een middel om genoegdoening te verkrijgen en afzonderlijke behande ling van beide vraagstukken te vermij den. waardoor Frankrijk met ledige handen in een betrekkelijk zwakke positie zou komen- te verkeeren tegen over Engeland en Amerika. De „Manchester Guardian" beves tigt de mededeeling van den Wasliing- tonsclien correspondent van de „West minster Gazette" betreffende de strekking van het viervoudig verdrag, ten aanzien van Japan. Het blad zegt, dat de tegen standers van het verdrag in den Se naat en elders blijk geven van groote verontwaardiging over de naderhand gedane ontdekking dat. „het geheele Japansche rijk opgenomen is in het pact, dat betrekking heeft op den Stil len Oceaan". Professor Dewey van de Columbia University, een groote autoriteit inzake hel Verre Oosten, betwijfeld echter, of Jai>an zelf wel werkelijk in het verdrag is begrepen, doch zegt, dat indien dit liet geval is, de Senaat gerechtvaardigd zou zijn, indien hij het verdrag zou verwerpen, of de voorbehoudsbepalingen zou ma ken dat, zoo in dè toekomst een ge schil mocht uitbreken waarbij een land. geen partij in het verdrag, aou worden betrokken, dit land het recht zal hebben, zich in de conferentie te doen vertegenwoordigen op getijken voet als de anderes landen. De correspondent wijst er echter op grond van Hughes verklaringen op, dat het buiten twijfel vaststaat dat Japan in het verdrag begrepen is. Vandaar de aanval van de senators Reed en Borah op het verdrag. Het blijkt, dat in de terminologie, warover de strijd loopt, de woorden „insular possessions („eilandenberit- tïngen") zijn, waaruit men leest, dat Amerika verplicht aal zijn, niet al leen de buiten Japan liggende eilan den in den Stillen Oceaan te bescher men, doch ook Japan zelf, dat, naar men betoogt, niet bulten den Stillen Oceaan ligt. De tegenstanders van het verdrag, die zich vroeger verzetten le gen „entanglements" (verwikkelin gen in Europa's aangelegenheden), waartegen Amerika zoo groot bezwaar heeft, geven thans blijk van hetzelf de verzet tegen „involvements" (zich doen betrekken in Aziatische zaken), zooals de president den nieuwen staat van zaken aanduidt. Harding heeft een formeele verkla ring uitgegeven, behelzende dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat de con ferentie het viervoudig verdrag inter preteert in dien zin, dat het de hoofd eilanden van Japan bij zijn toepassing Verspreid nisuws OE CONFERENTIE TE LONGEN. De conferentie is geëindigd. Briand keert heden naar Parijs terug. DE OPPERSTE RAAD. Besloten is, dat de Opperste Raad in Januari te Cannes bijeen zal 'komen, DE TOESTAND IN IERLAND. De Britsche troepen zullen in Ier land blijven zoolang de Dail Eircann de Britsch-Iersche overeenkomst niet bekrachtigd heeft UIT OOSTENRIJK. Oostenrijk schaft den staatstoeslag ap de levensmiddelen af. E NOOD IN RUSLAND. De Amerikaansche Senaat keurt het wetsontwerp goed, hetwelk 30 millioen dollar voor hulpverleening aan het hon gerlijdend Rusland beschikbaar stelt. Dir. Friedj of Najisen, diie eeniige da gen geleden is teruggekeerd uit de clooir den hongeren oud geteisterde Russische gebieden, schrijft oven- zijn bevindingen eeuen ander in de „Maai- dhester Guardian". „ue toestsjia daar is nog erger, dam wij hadden verwacht. De ellen de en de verschrikkingen, die ik met eigri* oogen heb aanschouwd, kun nen dooir geen ipem woirdlen ibesob.re- vcai. De menschen Sterven in hum huizenof op straat, iln de felle kou van tian ltussAschen winter, uit ge brek aan brandstoffen en ieve-namió- deleai. Zoo zullen aiog mul doemen moe ten sterven. De stations worden overstroomd door menechen, die voou- dien honger vluchten Zij hebban geeia kruimel voedsel bij zidh en weten niet, waar hoen ze zuilen gaan, doch ze hebben maar één gedachte: vluchten, vhiOh- en voor den dood en dien honger Onze organisaties werken prachtig, dioch de door hen verleende hulp is eleohts een druppel aan den emmer. Laat een ieder dus hoe zwaar het ook moge vallen zoo spoodlig en zooveel mogelijk gevtm, om dien nood te helpen verzuchten. De regeerimgten moeten absoluut meehelpen, zoo men een ramp wil voorkomen, welke Eu ropa te laat zal betreuren en die een Qn.uitwiischbore schande zal worden in de geschiedenis der wereld. De Sovjet-regeering doet haai- ui terste best, doch haar middelen zijn beperkt. De hulp kon op de beste wij zo worden verleend dtooir het zen den van graan eta meel, niet van al lerhande levensmiddelen. Een hoe veelheid meel ter waaide van twintig shilling kan een volwusstiu Rus zeven maanden in het leven houden, zoo- dut men met een so zereiu een n. ,- echenleven kaai redden! Men beden ke, dat de nood zeer hoog gestegen is." UIT CHINA. Uit Peking wordt geseind: Men ver wacht, dat de ontslagaanvrage van de regeeriing, welke reeds door den President is aanvaard, groote politie ke gevolgen zal hebben. Een krachtige Minister-President zou worden benoemd uit do aanhan gers uit het Zuiden, Men mieent tc weten, dat die nieuwe bewindvoerders zioh zullen uitspreken ten gunste van eon internationaal consortium, zooals werd voorgesteld op de con ferentie te Washington, doch mei modewerking van Chineesahe ban kiers. ONLUSTEN IN ECVPTE. Uit Cairo wordt gemeld dat twee Britsche soldaten zijn doodgeschoten. Bijzonderheden ontbreken. DE IERSCKE QUAESTIE. De Valera wil een associatie-verdrag met het Britsche gemeenebest van na ties, waarbij de koning zou worden ei kend als hoofd der geassocieerde sta ten. Ingezonden Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender teruggegeven >or den inbond dezer rubriek stelt de Bed notie zioh niet aansprakelijk. VOEDINGSPAKKETTEN VOOR ZUID-RUSLAND Op 7 Januari a.s. vertrekt van Rotterdam cene Scheepslading voe dingsmiddelen naar Zuid-Rusland van wege de Algemeene Commissie ~:or Buitenland8cho Nooden. Krachtens het contract, door deze Commissie afgesloten met de Regee ring van de Oekrainische Socialis tische Sovjet Republiek, is het aan particulieren vergund, door bemid deling van genoemde Commissie, .aan bepaalde, door hen zelve gewenschto en aan te wijzen families voedings pakketten toe te zenden. Deze pak ketten, of liever kisten, bevattende ongeveer 60 pond rijst, 9 pond suiker, 10 pond margarine, 4 pond zout, 12 pond boonen en erwten en 16 pond gedroogde vruchten en kosten i 35 per kist, franco boord Zuid-Rusland. Door de vertegenwoordigers der Algemeene Commissie v.u wordt da delijk na aankomst der kisten aan geadresseerden bericht gezonden cn dezen hebben te zorgen voor 't af halen der goederen. Particulieren die van deze gele genheid wenschen gebruik te maken, om aan familie of vrienden in Zuid- Rusland eenige ondersteuning te zenden, kunnen zich wenden tot den Secretaris der Algemeene Commissie voor Buitenlandsehe Nooden, den Heer Ds. F. C. Fleischer, Winters wijk, Telefoon 46, Postrekening 14868 Stadsnieuws KERSTMISUITVOERING Do kerk van dc Evangelische Lutei'8Che Gemeente in de Witte He eren straat was Woensdagavond eivol. Er kon niemand meer bij. Maar wat er geboden werd, was dan ook wèl zooveel belangstelling waard. Kinderkoorzang mits /-ui ver en goed geleid trekt altijd en als wij nu zeggen dat het Kinderkoor „Lente-Leven" onder leiding van den heer W. H. Biele Woensdag avond in de Luthersche Kerk proeven van zijn kunnen aflegde, dan behoeft het niemand meer te verwonderen, dat de belangstelling groot was. Na tuurlijk waren ook vele familieleden van do kleine zangeressen en zangers aanwezig, alsmede van de leden van het gemengd koor „Maarten Lutlier" eveneens geleid door den hper Biele, dat zich ook deed hooren. De kleine zangers zongen uitste kend, frisch klonken de jonge stem men en de jeugdige soliste, die het tweede vers van het „Kerstlied" zong, verdient een afzonderlijke goede aanteekening. Het hoogtepunt werd bereikt in Orèvecour's Kerst- cantate, waarbij ook een paar jonge violistjes op verdienstelijke wijze huu medewerking verleenden. Mejuffrouw Betty Dijkstra had ook een deel van het programma voor haar rekening genomen en gaf ruim schoots gelegenheid, van haar mooi sopraaiigeluid te genieten. Hoe lief en eenvoudig zong zij„Er is een kindeke geboren op aard" (Nederige Geboorte), hoe mooi klonk „Christ- baum". Het gemengd koor „Maarten Lu ther" zong drie nummers van Fr. Abt en van Valerius, welke liederen alle schoon door het kerkgebouw ruischten. Tot slot werd door het Kinderkoor gezongen „Dank, dank uw aller God", met begeleiding van viool, orgel en piano. In een kerk kan het publiek nu eenmaal niet op eenigerlei wijze zijn voldoening over het gebodene aan de uitvoerenden kenbaar maken. Laten wij dan hierbij den heer Biele de verzekering geven, dat fcij zeer tevreden kan zijn over de resul taten van de uitvoering van Woens dagavond. Vermelden wij nog dat de heer Eduavd Biele de cello-begeleiding had. UIT HET SCHILDERSBEDRIJF. In „De R.-K. Bouwvakarbeider' vinden wij een kort verslag' van de vei gadering der Centrale coir noemd in art. 17 van de collectievi ge- IiLfclTRlSlHE DRUKKERIJ LOURENS COSTER KEURIGE EN SMAAKVOLLE UITVOERING VAN ALLE INLICHTINGEN 01' RECLAME GEBIED KANTORENJ GROOTE HOUTSTRAAT overeenkomst in het schildersbedrijf. Het volgende is er aan ontleend Een langdurige conferentie wordt ge houden met de heeren Van Willigen- burg, Van Niel, Scheer en Bruins van de afdeeling Haarlem van den Bond vai Nedcrlandsche Schilderspatroons en d« heeren Van Hesteren, Gielisscn en Kuy pers van de afdeeling Haarlem van den Nederlandschen R.-K. Bond van Schil derspatroons over de toestanden in ha' schildersbedrijf te Haarlem. Alle com missieleden zijn het met de patroons eens, dat de toestand te Haarlem niet deugt en dat naar een oplossing gezocht moet worden, die daarin verbetering brengen zal. Eenige middelen daartot komen in bespreking; tot een defini tief besluit komt men nog niet. Te ne men maatregelen zullen vastgesteld worden, nadat over een en ander nog ader overleg is gepleegd. REDDINGSBRIGADE. In de groote zaal van hel gebouw ,De Nijverheid" was Woensdagavond een bijeenkomst voor leden van do Haarlemsche Reddingsbrigade en van het politie- en havenpersoneel belegd, rin de heer A. j. Meijerink, da ritter der Reddingsbrigade, een Ie- zing-met-lichtbeelden over ijs-ongeval len en reddingswerk hield. Onder de aanwezigen was o.a. ook de Commis saris van Politie, de lieer E. H. Ten- ckinck. De voorzitter dankte den heer Tenckinck voor zijn aanwezigheid en voor zijn medewerking, om zooveel mo gelijk politic-personeel in dc gelegen heid te stellen, deze lezing bij te wo nen. Allereerst gaf de"heer Meijerink eeni ge bijzonderheden uit de geschiedenis derzwemkunst, waarin hij tot de vroeg ste eeuwen waarin het zwemmen erboden werd terugging. Hij wees daarna op het groote nut van het zwem men, zoowel voor de gezondheid van den zwemlner zelf als voor het redden menschenlevens. De spreker deed dit op een wijze, zooals we die van hem gewend zijn, namelijk met veel enthou siasme cn kennis van zaken, en zooals die reeds herhaaldelijk in dit blad be sproken is. Hij noemde talrijke cijfers, te bewijzen, dat nog steeds de mees- doodelijke ongevallen door verdrin king gebeuren. Daarom moet er zonder ophouden gestreefd worden naar maat regelen, om den dood door verdrinking te voorkomen, zooals de Ned. Bond tot het redden van drenkelingen dit propa geert. Spreker noemde verschillende plaatsen, waar vereenigingen opgericht werden met het doel om drenkelingen te redden, waarmee het voorbeeld van Haarlem gevolgd werd. Daarna kwam spreker op het eigen lijke onderwerp, namelijk dc jjs-onge- vallen en dc middelen, die gebezigd kunnen worden om hulp te bieden. Hij gaf hierbij verschillende nuttige wen ken Bij de gelegenheid tot het stellen in vragen werd door een der aanwe zigen de wenschelijkheid bepleit, aan de bruggen op vier plaatsen reddings baken te bevestigen, zoodat wanneer de bruggen geopend zijn, aan de beide \yalzijden te allen tijde een reddings- haak aanwezig is. De Commissaris van tie heeft hier reeds zijn aandacht aan gesclionken.- Na de lezing, die met .applaus be loond werd, werden door middel van de projectielantaarn van den heer J. Ci Grootes, te Haarlem, eenige lichtbeel- vertoond, die het gesprokene ver- duidciijkteri. Uitgaan De Herbergierster, Het gezelschap „Comoedia" zal Don derdag 29 December hier ter stede een voorstelling geven van „De Herber gierster", een blijspel in 3 bedrijven, van Carlo Goldoni, in de vertaling van Betsy RanucciBeekman. Het gezelschap brengt zijn eigen, ver- mvoudigd décor mede. De costumes zijn ontworpen door den heer Raoul Hynckes, den bekenden Zuid-Neder- landsclien schilder. „De Herbergierster" is een onschul dig blijspel, dat alleen vroolijkheid brengt. Feuilleton De Avonturen van Barnabas naar het Engelsch van JEFFERY FAItNOL (geautoriseerde vertaling, nadruk streng verboden). 8) „Mojiee-i zei du gevangene, terwijl liij van rijn brood opkeek naar Bar nabas, „u is zeker nog noiot veroor deeld om in het schandblok te zit ten?" „Tot nu toe nog niet', lachte Bar nabas. „Nu, dan. moet ik u zeggieai, dat het blok lieu8ch vee. goeds heeft. Ik wil niet ontkennen dat een stoel gemak kelijker is en zeker niet zoo verne derend, maar om eens .rustig te kun nen nadenken, gaat er niets .boven het blok nergens kun je zoo ongestoord peinzen en piekeren on droomcai. Als je er eenmaal in zit hob je toch niets an der s te doen. dus je komt er van zelf toe". „E11 mag ik zoo vrij zijn 11 te vra gen", zei Barnabas, „hoe het komt «lat u hjier zit?" „Daar zijn drie oorzaken voor, mijn heer, namelijk: bet huwelijk, een paardenwedren, en een vader. Drie zeer erstige zaken, mijnheer en de laatste is de belangrijkste. Want u moet weton dat ik moet ik zeggen gezegend? ja, zeker gezegend ben met een vader die zeer Spartaan- sclie begrippen heeft en die een man van 'Cor ie. Nu kan het gebeuren dat een man van eer, vooral een vader, geen onverdeelde zegen brengt. Over vaders in 't algemeen, gesproken, mijnheer, u heeft misschien wel opge merkt dat er geen onredelijker we zens bestaan, en dat ze er een soort genoegen in vinden om een gebruik een misbruik van hun macht te maken, dat werkelijk onaangenaam is. Mijn vader vooral". „Och", lachte Barnabas, „de beste vaders zijn ten slotte toch ook maar miensch olijk!" „Aha", riep Horatio uit, „daar spreekt een man van ondervinding. En toch mijnheer, gelooven deze im/en schol ij ke vader allemaal, dat zij liet recht hebben hun zoons te dwa.rsboo- men en te hind,eren, zoons die oud genoeg zijn om ha „Om te weten wat zij willen", zei Barnabas. „Precies", knikte de ander. „Eu tengevolge daarvan hebben mijn va der en ik ruzie gekregen, wij kibbe len dikwijls, maar vanochtend, me neer, gebeurde het lielaas voor het .■it lli ar nam hij een groot en hap brood met vleesdh, terwijl Barna bas met droomerigö oogen het dal in koek. „Vertelt u mij eens", zei hij plot seling terwijl hij nog in de verte bleef "sturen, „kent u misschien een zekere Sir Mortimer Carnaby?" „Kennen?" riep Horatio met een vollen mond uil. „Maar meneer, ieder een die ook maar iets is kent sir Mor timer Carnaby," „Zoo!" zei Barnabas, „dan kent u hem waarschijnlijk ook. „Hij vereert 1x1e zelfs met z'n vriend schap". „Hm', zei Burn alius. Horatio keek op en fronste even de wenkbrauwen. „Mijnheer!"' antwoordde hij met een lofwaardige poging om zich een houding te geven, lui blok en zijn homp brood «en spijt, .mijnheer sta mij toe cr bij te voegen dat ik trotsch .ben op zijn vriendschap". „En vertelt u mij eens", vroeg Bar nabas, terwijl hij (ieii ander plotse ling aankeek, „is u op hem geel h „Op hem gesteld, meneer?" „Vertrouwt u hem?" drong Barna bas aan terwijl hij hem strak aan keek. „Hem vertrouwen, meneer!" hor- haalde Horatio „vertrouwen!" Op eens kreeg hij dit overblijfselen van het brood en het vloesoh in het oog; dadelijk nam hij weor een hap en ver volgde toen met een vollen mond: „Hem vertrouwen? Dat zou net de omgekeerde wereld zijn, want onder ons gezegd en gezwegen beu ik Item oen tienduizend gulden schuldig. „Hij is een groot man 111 de uitgaan de 'kringen, maar ik hoor", zei Bar nabas. Hij is die beroemdste dandy van heol Londen", knikte Horatio, „de grootste waaghals, een gunsteling van het koninklijk huis, meneer, de fat der fatten", ...Bedoelt u", vroeg Barnabas, ter wijl hij weer in de verte staarde, „dat hij een persooÜjkc vriend van den Prins is?" ..Een van dc, weinige bevoorrech ten", knikte lloratio en nu we het over hem hebben, komen we vanzelf weer op mijn vader terug". „Hoe zoo?" vroeg Barnabas. „Omdat hij, hoewel ik er geen reden voor kan vindon, een vreeselijken he kel heeft aan mijn vriend Carnaby, en hem nog nooit heeft ontmoetVan ochtend, meneer, riep mijn vader mij in dc biliotheck hij zich. .Horatio", zei hij op strengen loon hij noemt me nooit Horatio, )>eihalve als hij zijn vaderlijk gezag wil laten geJde.11. „lloratio", zegt hij, ,.je bent oud genoeg om te trouwen". „Daar ben ik ook bang voor", zeg ik. „Waarom" zegt hij niet een plechtig uitgestreken gezioht, „zou je dari niet hier komen wonen cn trouwen?" Toen noemde hij den naam van een knap meisje, waar mee ik, ouder ons gezegd, al lang be sloten heb te trouwen, maar, wel te verstaan, als ik cr den tijd voor geko men aeliit. „Vader", zeg ik, „geloof me, ik zou dadelijk naar haar toe- rijden en de zaak vanochtend nog in orde maken, maar ik heb afgesproken om op „Man est aart" (een paurd van mij, zooals u wel begrijpen zult) to racen tegen „Klapper, van sir Mor timer Carnaby en als ik bij die ge legenheid mijn nek breek, zou de da me in kwestie teleurgesteld kunnen zijn - - liet zou zelfs haar liart kunnen breken", r— J-Ioratio", zetel mijn strenge vader, strenger dun ooit, „die liefhebberijen van je staan mij heele- inaal niet aan, everanin als de ken nissen die je in London hebt opge daan". „Nietswaardige doiulys en vewl. fatten!" raasde mijn oom do kapitein terwijl hij zijn leego. mouw liet wap peren. „Hel spijt j»ö zeer, heeren", zeg ik zoo beleefd mogelijk, „maar de afspraak is nu eenmaal gemaakt en nis jc nu eenmaal in Londen woont kun je liet. toch ook niet zonder ken nissen doen. - „Maar", zegt mijn va der toen weer op don eigenzinnigen toon die vaders eigen is. „Ga dan niet in Londen wonen cn wat die paarden race betreft, geef die maar op". „On mogelijk", zeg ik, „het is al aange kondigd en als 'u in de uitgaande kringen verkeerde, zooals ik, zoudt u wel begrijpen dat liet nu niet meer te herroepen is". „Och kind", zegt m'n vader dat is een flauwe mop van vaders, die u ook wel eens ondervonden zult heb ben op 2ulke momenten wrijven ze je altijd onder jc neus dat je nog zoo jong bent „och kind", zegt hij, „ik weet er alles van, ik heb zelf in Lon den gewoond!" „Dat is waar", zog ik, „maar np. uw tijd is er zooveel veranderd en met de pruiken zijn do gowoonton veranderd en wat u zich nu herinnert is oven ouderwetscli ais wijde jassen en schoenen met gespen." dat was een kleine hatelijkheid op mijn oom, den kapitein meneer. „Zoo!" riep deze uit, terwijl hij weer met zijn Jeege mouw in mijn richting zwaaide, „aardige popjietjes maken jullie van jezelf met die belachelijke dassen en spanbroeken!" „en toch" zei Horatio, terwijl liij eens naar zijn boenen keek, „zit het niet keurig?" „Prachtig-" zuchtte Barnabas die er met jaloorsche blikken naar kook. „Om kort te gaan", vervolgde llo ratio, „mijn vader was dezen keer zoo doordrongen van zijn vaderlijks rechten on plichten dat hij dreigt ma in het blok to zullen zetteii, tenzij ik die wedren er aan wil gevon, en min der in Londen beloof te wonen.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 5