HAARLEM'S DAGBLAD Rubriek van den Arbeid. 1HEA CULPA. Opmerkingen ntt de Burgerij. Uit de Umstreken Sgort Bil Wedstrijden Binnenlanü De dienst- en rnsttQden ran bet Spoorwegporsoneel. DCMDJERDAQ 2E LECEMBEB 1821 DERDE BLAD De dienst- en werhtijden van het spoorwegpersoneel. PROTESTVERCADERING DER NEO. VEREENICINC. EEN ADRES AAN DE DIRECTIE. Te Utiechi hield Woensdag- de Ned.- Vereeniging een protestvergadering; te gen de voorstellen der Directie. De opkomst was zoo overweldigend, dat niet alleen in de zaal van Tivoli werd /etgaderd, maar voorts in den tuin een openluchtmeeting werd belegd. De voorzitter der Nederl, Vereeni- ging, de heer Moltmaker, zag, gezien de enorme opkomst, af van het hou den eencr redevoering en deed alleen voorlezing van een uitvoerig adres van protest, dat men de directie der spoor wegen wenschte aan te bieden. liet adres kwam hierop neer, dat men uiteenzette, dat het personeel, georga niseerd in de Nederl. Vereeniging wei gert verantwoordelijk te worden gesteld voor de tekorten bij de spoorwegen on betoogde dat het thans geldende regle ment voor de diensttijden ruimte ge noeg laat om .van het personeel vol doenden arbeid te vorderen. In een kort woord van toelichting ver klaarde de heer Moltmaker, dat het per soneel niet van zins is zich te laten te rugduwen in een hoek, waarin dat per soneel zich 25 jaar geleden bevond en een onverzettelijke wil zal toonen om te Ihchouden wat het thans aan gunstige tïbeidsvoorwaarden bezit. Na afloop van het congres formeerde men een onafzienbaren optocht met ba nieren om dan in stoet naar het Ad- mnistratiegebouw der Spoorwegen te trekken, teneinde het adres aan de directie te gaan overhandigen en tege lijkertijd een onderhoud aan to vragen ter mbtiveering van het adres. Het hoofdbestuur der Ned. Vereeni- giug verzocht in het Administratiege bouw der Spoorwegen do directie te spreken, doch dit onderhoud kon niet worden toegestaan. stoet trok daarop zingende langs de directiekamer, die uitkomt op het plein vóór het Administratiegebouw. Het adres werd ter hand gesteld aan een bode, met verzoek het te willen afgeven aan de directie. De optocht werd daarna op het Stationsplein ont bonden. Het aantal deelnemers werd geschat op vijfduizend. Een conferentie. Woensdagmiddag had een conferen tie plaats tusschen de organisaties met ie directie der Spoorwegen, voor zoo- deze organisaties zich voor nader overleg bereid verklaarden, dat zijn Je Bond van Ambtenaren, de Neutrale Bond, de Prot.-Ckr. Bond en de Roora- sche organisatie „St. Rafael". De Nederl. Vereeniging staat krachtens haar aangenomen standpunt buiten dit nader overleg, Hei conflict in do metaal industrie. Volgens den Rotterdamschen corres pondent van „Het Volk" zal de Com missie van Tien der gezamenlijke werk nemersorganisaties heden bijeenkomen )m te bespreken de te Rotterdam ge roerde onderhandelingen, waarover gis teren (Woensdag) de besturen der orga nisaties afzonderlijk zouden beraden. De correspondent deelt verder mede dat heer Wilton kennelijk vertrouwt dat de onderhandelingen tot een goed einde zullen leiden. Hij heeft reeds maatrege len genomen om Dinsdag na Kerstmis fabriek te openen. Doch, igaat hij toort, dit is in de verste verte niet lek er, .Voorzoover de vooistellen, gedaan te komen tot beëindiging van den strijd bekend zijn, is er geen sprake ran, dat het werk hervat zal worden. Deze voorstellen toch zijn van dien lard, dlat er niet aan gedacht kan wor den, weder te beginnen." Voor het overige wordt aangaande de foorstellen een -stilzwijgen bewaard. Al leen meldt het '„Hbld." dat het ver neemt dat onder meer de concessie is fedaan van den kant van den Metaal- bond om de noodzakelijke loonsverla ging niet onmiddellijk in haar geheel, doeh geleidelijk toe te passen. Uit Doetinchein. Wij lezen in het „Hbld." De staking op de Ijzergieterij „Vul- caansoord" is algemeen. Met toestem ming van de arbeidersorganisatie zijn alleen enkele ouden van dagen aan den arbeid gebleven. Er wordt voortdu rend gepost. Alles is rustig. De caféhouders te Gaanderen beslo- n om voor de stakers aan de IJzergie- xij „Vulcaansoord" de consumptie mei 2 cent te verlagen. Het stakingscomité is over deze attentie weinig gesticht en heeft den caféhouders medegedeeld, bij handhaving dezer verlaging den bur gemeester te willen verzoeken om .ij- deus de staking de vergunningslocali- teiten te sluiten. De moderne Bond. „Het Volk" meldt nader, dat de Bondsraadsvengadering van den mo dernen Bond op den 2den Kerstdag wordt gehouden. Steunverieenlng1. Het voorstel van het hoofdbestuur van den Bond van Nederl. Onderwijzers om f 2000 uit te trekken voor de staken de metaalbewerkers, is, naar „De Tel." verneemt, bij referendum met groote meerderheid bekrachtigd. Kef Werkloosheidsvraagstuk De ultheerlng van den meubslmakc-.'sbond. De minister van Arbeid heeft aan den l'Algeni. Ned. Bond van Meubelmakers een schrijven gezonden met verzoek hem in te lichten aangaande den stand Van de werkloosheid in het bedrijf. De minister deelt verder mede dat ingeval hij mocht besluiten ook de werkloozenkassen in de meubelindus trie op te nemen in de steunregeling voor noodlijdende kassen de bijdrage tan de werkloozenkas op 30 cents pet week zal moeten worden gebracht. Bezwaren van de transport arbeiders. De Centrale Bond van transport arbeiders sprak zich in een Bondsraad vergadering uit tegen verscheidene der bepalingen vermeld in de circulaire van den minister van Arbeid van 6 Decem ber. In samenwerking met den Chr. en den R.-K. Bond zullen pogingen in het werk worden gesteld dor onderhande ling met den minister verbeteringen in de ontworpen regeling te verkrijgen. Reeds zonden de gezamenlijke be sturen den minister een schrijven met vermelding van eenige bezwaren. Op een spoedige bespreking van deze be zwaren is aangedrongen. De geopper de bezwaren komen in hoofdzaak over een met die van andere organisaties, die wij reeds vermeldden. Ven hier en daar. COLLECTIEVE ARBEIDSOVER EENKOMST IN HET VERZEKE RINGSBEDRIJF. „De Tijd" meldt De directie der Nederlandsche Spaar- verzekeiing voor Katholieken, (geves tigd te Amsterdam, heeft er bij haar vasta personeel op aangedrongen, een collectieve arbeidsovereenkomst aan te gaan. Voor het afsluiten van zulk een contract heeft genoemde directie der R.-K. Bond van Verzekeringspersoneel ,St. Donatus" aangezocht, die zich in- middel bereid verklaarde een concept- j infract samen te stellen. J.L Zaterdag werd met het hoofdbe- uur van „St. Donatus" en het perso neel van bovenvermelde instelling de e bespreking gehouden en men verwacht, dat het contract begin Ja nuari 1922 zal tot stand komen. Het concept dat is samengesteld, be lt o.m. bepalingen voor Ongevallen verzekering en Pensioenregeling, voor voor de betrokken leden een groote verbetering. Bovenvermelde instelling is de eerste op het gebied van verzekeringsbedrijf, die een contract voor haar personeel wenscht af te sluiten. OE TIJDELIJKE BELASTING INSPECTEURS EN DE HULP COMMIEZEN. Naar het „Hbld." verneemt is door den Minister van Financiën bepaald, dat de tijdelijke inspecteurs, thans nog werkzaam op vele inspecties der belas tingen, in den loop van het volgende jaar, en in ieder geval op 31 December 1922 ontslagen zullen worden. Ook het aantal hulpkommiezen zal binnenkort belangrijk worden ingekrompen in dien zin, dat de posten, welke niet noodza kelijkerwijze moeten blijven bestaan met 't oog op te lceeren grensfraude, geheel zullen worden opgeheven. DE NOOD IN DE VEENSTREKEN. Naar de Asser Crt. verneemt, heeft de Commissaris der Koningin in Drente stappen gedaan tot oprichting van een provinciaal comité, los van de politieke partijen, lot leniging van den nood in de veenstreken. RIJKSWERKLIEDEN. De Minister van Oorlog heeft be paald, dat aan Rij ks werklieden die lan- gea dan een jaar in lossen dienst zijn geweest en die om redenen onafhan kelijk van hun wil worden ontslagen, recht kunnen doen gelden op 70 van een week loon voor elk vol jaar dat zij in dienst van het D. v. O. zijn geweest. BESCHERMING DER NEDER LANDSCHE INDUSTRIE. Door het Comité van Actie tot ver weer tegen de valuia-concurrentie is een telegram aan den Ministerraad verzon den, waarin het ten sterkste aandringt op het treffen van tijdelijke maatrege len tegen de buitenlandscke concurren tie tengevolge van de abnormaal lage valuta, daar Nederlandsche indus trieën met deu algeheelen ondergang worden bedreigd. Varia. Men deelt aan de „Msb." mede, dat met ingang van 1 Januari a.s. de Eerste Nederlandsche Kogellager- en Schroevenfabriek onder Leidschendam haar arbeiders ontslag heeft aangezegd, Oorzaak malaise. Door dit besluit ko men een 200 man zonder werk. De stroo-kartonfabriek „Reider-, land" te Winschoten heeft met ingang van j.l. Maandag de weekloolien met f 1.50 verlaagd. De fabriek „De Halm" te Hoogkerk heeft een loonsverlaging van f 2.per week aangekondigd. - Wegens verlaging van de dagloo- nen met 25 cent is het personeel van de steenfabriek G. J. A. Strating tc Win schoten in staking gegaan. Het is ge organiseerd. Het „Weekblad" van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel schrijft „Bracht October netto 503 nieuwe leden, onze voortgezette propa ganda id November voerde, volgens de tot dus\ er ingekomen staten er 1 keerden er nog 18 met een n< winst van 725 het ledental van 22380 tot 23-105." Stadsnieuws WELDADIGHEID NAAR VER MOGEN. Op de Woensdag gehouden alge meens vergadering van „Weldadigheid naar Vermogen" had, nadat de versla gen waren uitgebracht, een 'bestuurs verkiezing plaats. Herkozen werden als bestuurslid A.- J. H. Graaf van Lijnden,.mevr. di wed. W. C, Haitsma Muiierbaroness! Van Sytzama, mevrouw S. M. C. Tolle naar, inoj. C. L. A. Ott en de heeren mr. H. J. D. D. Enschedé, ar. P. E. Barbas, mr. J N. J. E. Heerkens Thijs- sen, dr. Mi Wolff, J. Widdschut Jzn. Jhr. J. van Reigersberg Versluys e: H. Meijboom. De heer P. H. van der Ley sprak vol doening uit over de herbenoeming van (Aan de stationschefs is opgedragen, om aan men- schen, dde een ongeluk heb ben gekregen, een verkla ring ter teekenlng aan te bieden, dat het door hun eigen schuld 1b veroorzaakt.) Ben jong meisje wandelt peinzend langs een stationsperron. Met een hoedje naar de mode en een keurige japon. Smachtend wacht zij op de aankomst van haar jeugdigen galant. En loopt ziorider het te merken, Iets te dioht nabij idlen rand. Plotseling schreeuwt Iemand achter haar i „Pas op daarl" 't Is een man met een wagen met goed, 3>ie paseeeren moet. Maar zij, door den uitroep onthikt, Is zoodanig verschrikt. Dat zij struikelt, zloh komt te vertreden En stort naar beneden. Mannen komen er aan Springen fluks op de baan. En tillen haai- vlug Op 't perron terug, „Juffrouw, heeft u zioh bezeerd?" Ja, ze is geblesseerd. Bloed vloeit van 't gezicht, 't Rechter oog Is half dicht. En nauwelijks heeft ze gesproken, Of men weet, 'took haar been Is gebroken. En diaar net, Komt de chef aangestapt met de pet. Vervuld van zijn plicht. Zet hij strak zijn gezicht, Gelast dan en gaa-t zeJf voort „Brengt de juffrouw naar mijn kantoor Waarna hij met spoed om een medicus zendt. Een dame, met hulp bij een ongeval bekend', Legt een noodverband aan, En is ernstig begaan Met het meisje, dat van pijn en den hevigen sohrik, In zwijan valt op 't zelfde oogenlblik. Daar verschijnt plots de chef met een zegel, En zegt plechtig„juffrouw, het is regel, Dat u teekent dit stuk. Daar het gebeurd ongeluk gewis aan u zelf ls te wijten," Maar het meisje gaat zachtjes aan 't krriten, Haar hoofd raakt verward En haar blik is verstard, Zij begrijpt niet, wat van haar gevraagd wordt. En verwacht, dat zij veeleer beklaagd wordt. En de cbef zegt„U ziet wie ik ben, Teeken 't stuk maar, bier heeft u de pen." En het jammerend meisje, verward van verstand. Schrijft haar naam, met een trillende, bevende hand. Zoo maakt de spoorwegmaat schappij. Zich slim vanschevei-goeding vrij. Maar het voorschrift, waarvan 'k hier 11 verhaal. Dat noem' ik ronduiteen aohandaall TOM DE RIJMER. Haarlem-véfd een vrfendschaW>objEe voetbalwedstrijd gespeeld zal worden tusschen Haarlem II en R, Ch Ht XI: P, Teksleoburg. De mogelijkheid bestaat, aldus werd ons meegedeeld, dat de spil van Haar lem, P, Tekelenburg, in Januari de voetbalschoenen weer aantrekt, De toestand van zijn gekwetste knie is van dien aard, dat hij het spoedig eerst in een lager elftal zal probeeren. De wedstrijden om den Kesaler-beker. Evenals verleden jaar zullen ook nu wederom de wedstrijden plaats vinden om bovengenoemden beker, op 35 De cember a.s. De wedstrijden zullen plaats vinden op het terrein van de H. V. V.- Het programma duidt t A. 10.15—IK15 uur A.D.O.S.V.V. B. 11.3012.30 uur: H. F. C.Quick. 2 uur Winnaar AWinnaar B. De beker werd verleden jaar: gewon nen door de H. F. C. (De Sport.) SPANJE—PORTUGAL (3—1). Zondag is te Madrid onder leiding van den Belgischen scheidsrechter Ba- do landen wedstrijd Spanje-Portu- gal gespeeld. Het Spaansche elftal be antwoordde aan de verwachtingen en won met 31, De Portugeezen verkre gen hun eenige doelpunt uit een straf schop. (Tel.) BILJARTEN. BILJARTBOND HAARL. EN OMSTR. Te Heemstede werd Woensdagavond in klasse C. gespeeld tusschen Kas tanjeboom ed Korenbeurs. De partijen waren over bet geheel spannend, voor al die der uos. 1 waarbij ten slotte Kastanjeboom met slecht één caram bole zegevierde. De totaal uitslag is. Kastanjeboom: 100, 90, 88, 80, 39, is 40b, Korenbeurs 100, 100, 100, 100, 99 is 499. Graafv an Lijnden. Spi. zeide dat bij de behartiging van dit liefdewerk, waaraan de heer Van Lijnden zich nu al 15 jaar. geeft, niet alleen de mate rieels belangen der gezinnen moeien worden behartigd, maar vaak ook hun geestelijke en dat men daarbij in den heer Van Lijnden een raadsman heeft. Graaf Van Lijnden, dankende voor deze woorden, zeide, dat het hem inzon derheid genoegen deed dat ze kwamen van den heer Van der Ley, omdat deze hem 15 jaar geleden in het werk heeft ingewijd. CONCERT-SCHaFER UITGESTELD. Wjegons li'ch j - ongsseteldihejid (kan het concert vaai Dirk S chafer, heden avond in den schouwburg, Jaosweg niet doorgaan etn is dit concert tot nader bericht uitgesteld, VEREEN. 1921—ONDER ONS. —In klasae D. gingen de Schotenaren op bezoek bij 1921. Onder Ons, die in deze af deeling geen reserves i.eefl, moest noodgedwongen met 3 spe ters uitkomen; dezen weerden zich goed en wonnen allen hun partij; doch de niet-gespeelde partijen moesten ze aan Vereen. 1921 afstaan. Vereen. 1921 heeft aJs totaal 34Ü, On- :ler Ons 240 caramboles. DE PRIJS VAN DE ELECTRI- CITEIT. De heer J. K. vestigt er in een ons gezonden sohrïjven de aandacht op, dat, nu er een algemeen streven merk baar is den gasprijs te verlagen en deze o.a. te Haarlem ook met 1 cent verlaagd zal worden, men nog niets hoort van verlaging van den elektrici teitsprijs. Deze bedraagt nog altijd -32 cent per K.W. 'I'al van personen, zegt inzender, hebben op aandringen van de ge meente zich een huurleiding aange schaft en zitten nu met duur elec- trisch licht, terwijl ze goedkooper gaslicht zouden kunnen krijgen. Wordt electrisöh licht, waagt de heer K. tenslotte, als luxe beschouwd of moeten wij, die electrisch licht ge bruiken, de verlaging van den gas prijs betalen? Wij hebben ons naar aanleiding' van dit scli rij ven tot de Directie der Elec trisch® Lichtfabriek gewend met de vraag of er spoedig een verlaging van den electriciteitsprijs mag tegemoet gezien worden. Wij vernamen bij deze informatie, dat er wel leans Is op ver laging der tarieven biuaen- afzienba- reïi tijd, maar een definitief beisluit ls in dezen nog niet genomen. HEEMSTEDE DE BELASTINGVOORSTELLEN Wij maakten reeds melding van de voorstellen van .13. en W. inzake de heffing en invordering van een plaatselijke inkomstenbelasting. Aan bet officieele raadsstuk dat een toe lichting op de voorstellen geeft is nog het volgende ontleend Het tarief, genoemd in art. 10 der heffingsverordening meenen wij te kunuen handhaven. Het vcrmenigvuldigingscijfer. voor het loopende en het voi dienstjaar vastgesteld op 1.3. Voor volgende jareif hébben wij rekening te houden uiet eene belangrijke da ling van de inkomsten van vele inge zetenen, tengevolge van de nog steeds voortdurende malaise en bo vendien met het verlies Van 1/3 van het belastingbedrag van hen, die als werkforens in andere gemeenten zijn Wij hebben eenig vertrouwen, dat de reserveering van het overschot van de gemeenterekening dienst 1920, waartoe in de raadsvergadering van 19 October j.l. reeds is besloten, en het vermoedelijk batig saldo op den dienst 1921, de gemeente door den moeilijken tijd zal heenbrengen, zonder tot belastingverhooging te moeten overgaan. In dat geval zou dan het verme nigvuldigingscijfer van 1.3 kunnen worden bestendigd. Het bedrag, dat dan zal worden geheven van niet in de termen van kinderaftrek vallende gehuwde personen met een geschat inkomen van f 1000 bedraagt f 6.20, van f 2000 bedraagt f 32.50, van f 4000 bedraagt f 105.30, van f 10.000 be draagt f 380.90, van f 20.000 bedraagt f 900.90 en van f 500.000, wat onge veer als het hoogste inkomen in dezp gemeente kan worden aangenomen, bedraagt f25.860.90. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een ontwerp ver- dening voor do heffing van extra 18 opcenten op de hoofdsom der divi dend en tantiemebelasting. BLOEMENDAAL. Witte Kruis. In de Dinsdagavond gehouden vergade ring der Comm. voor Wijkverpleging van het Witte Kruis, werd de schei dende zuster der afdceling, Mej. Tolle naar, met haar bruidegom ontvangen en toegesproken door den voorzitter Dr. Bornwater. Onder woorden van op rechten dank en groote waardeering voor alles wat Zuster Tollenaar gedaan heeft voor de lijdende menschheid, welke ze nu in onze gemeente ruim 4 jaren lang al haar zorgen gewijd heeft, en voor de Wijkverpleging in het bij zonder, herdacht spr. de aangename wijze, waarop zij met bestuursleden en medici heeft samengewerkt. Hij bood haar namens de afdeeling een herinne ringsgeschenk aan, een smaakvol uur werk, hopende, dat zij bij het raadple gen hiervan, de dagen zal gedenken van haar nuttigen arbeid te Overvcé.n Bloemendaal. Zuster Tollenaar aanvaardde haar blijk van waardeering onder woorden van haotelijken dank. Na het vertrek der Zuster werd be sloten haar op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen. Sollicitanten zul len spoedig worden opgeroepen.- Reglement en instructie voor de wijkverpleegster werden vrij belangrijk gewijzigd, welke veranderingen in Ja nuari in de afdeclingsvergadering zul len worden behandeld.- VOETBAL. Haarlem II—R. C. H. II. Wij vernemen, dat op tweeden Kersi dag, des middags te twee uur, op het Nederland en België. EEN VERKLARING VAN DEN BELGISCHEN MINISTER TH EU NIS De ministër-prcsiüeht 'van België legde in de Belgische Kamer een Begeeringsverklaring af. De daarin voorkomende passage is over de N ëderlandsch-Belgische betrekkin gen, luidt als volgt: „De geleidelijke verbetering van onze betrekkingen met Nederland veroorlooft de hervatting van de be sprekingen ten aanzien van de her ziening der verdragen van 1839 tege moet te zien. De Belgische en Nederlandsche naties willen elkaar op de economisch gebied op gelukkige wijze en in tal rijke gevallen zijn hun belangen één. De Belgische regeering heeft de overtuiging dat het kabinet in Dun Haag van denzeifdn geest van ver zoening bezield is. Het zal dus ge makkelijk zijn formules te vinden, die op definitieve wijze de weder- zijdsehe betrekkingen onzer rechten en onze veiligheid, de volledige ont wikkeling van onze industrieele én commercieels belangen zullen moge lijk maken." ZILVERBONS, DIE NIET MEER GANGBAAR ZIJN De aandacht van bet publiek wordt er op gevestigd, dat einde dezer maand de gelegenheid tot inwisseling van de navolgende zilverbons is ver vallen a. de bij Kon. Besluit van 20 Maart 1915 (no. 158) en 31 Maart 1915 (no. 174) ingetrokken zilverbons van f 1 an f 2.50 (beide oude vorm) en van f5: b, de bij Kon. Besluit van 15 Fe bruari 1919 (no. 42) en van 15 April 1921 (no. 674) ingetrokken zilverbons van f 2.50 en f 1, aangeduid als zil verbons van de eerste soort. Naar men ons meededeelt ligt het in de bedoeling van den minister 'e gelegenheid tot inwisseling niet we der open te stellen Yan 1 Januari 1922 zullen dus nog slechts gangbaar zijn de zilverbons van f 2.50 van het laatste model met bet, medaillon aan de voorzijde .links inhoudende „2.50" en de zilverbons f 1 van het laatste model met de beeltenis van de koningin aan de voorzijde, terwijl alle oude zilvorbons zullen zijn vervallen. DE INDISCHE LEENING IN AMERIKA Blijkens het verslag van do Com missie van Rapporteurs van de af- deelingen der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tót het aangaan van een geldleening ten laste van Ned.-Indië in de Vereenigde Staten van Amerika, oefenden verscheidene leden scherpe critiek op de financi- eele politiek van de Regeering, die gemaakt heeft, dat in het volgende jaar ter voorziening in de behoeften van ons land en van Inclié ongeveer een bedrag van een milliard zal moe ten worden geleend. Zij achten het zeer bedenkelijk, dat men de vlotten de seliuld zoo heeft laten oploopen, dat wij voor de consolidatie daarvan onze toevlucht moeten nemen tot een maatregel, als thans wordt voor gesteld. Gevraagd werd of met het plaatsen der leening in Amerika inderdaad zal worden bereikt verlichting van do Nederlandsche geldmarkt eu 01 niet. te verwachten 1 is, dat, indien do Amerikaanscbe bankiers met het plaatsen van de leening in hun eigen land niet op voor hen aannemelijke voorwaarden slagen, -oen groot ge deelte toch woder op onze markt te recht komt. Verscheidene leden oordeelden de voorwaarden, waaronder de in net onderhavige wetsontwerp bedoelde leening zal worden gesloten, zeer be zwarend. De rentevoet is hoog en tegen zoo hoogo rente (7 1/2 pGt zou ook in ons land nog wel geld be schikbaar zijn geweeBt. Dezo leden vroegen voorts of men niet zijn toe vlucht had kunnen nemen tot eon ge dwongen leening ten laste van de ingezetenen van Ned.-Indië, waar door men tevens do vermogende Cbineezen, die daar woonachtig zijn, in de lasten had kunnen doen mede dragen. Andere leden weerspraken dezo be schouwingen. IN DE CONFERENTIE MET DE DIRECTIE DE V00R8TELLEN DER DIRECTIE ONAANVAARDBAAR VERKLAARD. DE DIRECTIE OORDEELT DE VOORSTELLEN DER ORCANISA- TIES ONVOLDOENDE OM HET TE KORT TE DEKKEN. In de gisteren te Utrecht gehouden sa menkomst van de directie der Nederland sche spoorwegen en de volgende organisa ties van het personeel: Bond van Ambten a ren, Neutrale Bond, Prot. Ckr. Bond el 8t. Raphael, ter bespreking van de voorstel len der directie in zake wijziging van df dienst- en rusttijden is tusschen beide pai tijen geen overeenstemming verkregen. De conferentie kan ala volslagen misluk worden beschouwd. In een huishoudelijke vergadering va» den Bond van Ambtenaren heeft de voor rit ter, de heer J. G. Balkestein, verslag uit gebracht, waaruit bleek, dat voornamefijlr de dienst- en rusttijden van het locomotief en .het treinpersoneel ter sprake zijn geko men en de directie een regeling van den arbeidstijd logischer achtte dan een rege ling van den diensttijd. De afgevaardigden der organisaties hebben betoogd, dat di voorstellen der directie) zooals ze daar la gen, volstrekt onaannemelijk waren. Er ii nog verder over concessies gesproken, maar tot eenig resultaat is men niet gekomen. Wel is nog van do zijde der organisaties d« klacht geuit, dab gedurende bet overleg reeds aanzeggingen van ontslag zijn gedaan. Vanwege de directie werd daarop geant woord, dat rij haar best doet bet geven van ontslag zooveel mogelijk tegen te gaan en zij reeds bij den Minister was geweest om in deze een regeling te treffen. De heet Balkestein merkte op, dat. bij het absoluut niet noodig vindt menscben aan den dijk te zetten. In den verderen loop der conferentie heeft de directie er op gewezen, dat er wat gedaan moet worden. De Regeering staat achter de directie, niet om bepaalde zaken er door te drijven, doch om het bedrijf klop pend te maken. De heer Balkestein zeide daarop van meening te zijn, dat de regee ring noch met loonsverlaging, noch met ar-' beicUtijdverlenging zal komen. Zij deed dit bij het postbedrijf niet, en waarom zou zij bet dan doen bij het spoorwegbedrijf? Het slot van de zaak was, dat de orgaq nisaties de voorstellen der directie absoluut! onaanvaardbaar achtten en de directie de concessies der organisaties volstrekt onvol doende oordeelde om bet tekort te dekken. De directie verklaarde de zaak nog eena onder de oogen te zullen zien. Waarschijn lijk zou rij geen nieuwe conferentie bijeen roepen. doch de voorstellen gewijzigd of ongewijzigd aan den minister voorleggen. Na dit verslag sprak de heer Balkestein nog enkele opwekkende woorden. Hij twii- feldo er aan of minister König de voorstel len der directie, die niet in overeenstem ming zijn met de Arbeidswet, voor wier handhaving de Regeermg zoo strijdt, wel zou goedkeuren. De Bond van Ambtenaren zal nu een afwachtende houding aannemeD en zich inmiddels tot den Minister wenden en ook steun in de Tweede Kamer zoeken Spr. meende dat het spoorwegpersoneel niet in een uitzonderingspositie behoeft te worden geplaatst. De weg van overleg i/ nog lang na niet afgeloopen, doch spr. hoopte dat, als het noodig mocht zijn, maat regelen te nemen om ongunstige regelin gen voor het personeel te keeren, de leden achter het bestuur zullen staan en dab zi/ ook al bet mogelijke zullen doen om het pu bliek juist in te lichten. De Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel meldt ons, dat in hot onderhoud met do direc tie de vertegenwoordigers der organisaties ieder voor zich mededeeldon, waartoe hunne verceni- eingeu bereid waren. De directie wilde echter baar voorstellen behandeld zien, hetwelk na de pauze artikels-gewijze zou plaats vinden. Do vertegenwoordiger van den Neutr. Bond, de heer Van Wel, legde hierop de verklaring af, dat hij toch niet verder kon gaan, dan waar toe zijn organisatie besloot en dat hij dus aan die n erkwijze geen deel kon nemen. Hij vertrok toen, waarna het onderhoud met do drie andere vertegenwoordigers werd voort gezet. Geen portvrijdom voor brieven ovei pensioenen enz. Verzocht wordt ons, de aandacht van belang hebbenden er op te vestigen, dat, door het vor- vallen van den portvrijdom, met ingang van 1 Januari a.s. alle brieven gericht aan. den diroc- teur van het Weduwen- en Woozenfbnd3 voor Burgerlijke Ambtenaren en aan den directeur van het Pensioenfonds voor do Gemeente ambtenaren van postzegels behooren to worden Toezending van quitantiën mot attestatiën do vita kan aan eerstgenoemde administratie dut in het vervolg ook niet meer portvrij geschieden. Daar niet of onvoldoend gefrankeerde brie ven moeten worden geweigerd, wordt belang hebbenden aangeraden voor cene goede frani keering zorg te dragen. in- en doorvoer aardappelen. Bij K B. is bepaald, dat hij die aardappelen uit Groot-Britannië wenscht in of door. te voeren daarvan kennis geeft aan den inspecteur, hoofd van den plantenzioktenkundigen dienst te ngu pingen, met vermelding van de luwen alsnioda yan den vermoed el ijk en dag van aankomst en ionder overlegging van oen gewaarmerkt af schrift van eene op oen onderzoek van doskua- digo am/btenaren berustende verklaring van cene bevoegde macht in het land, waar de aardap pelen zijn gegroeid. Indien Barclappolcn nlt Groot-Britannië ten in- of doorvoer worden aangeboden^ geven dé ambtenaren der invoerrechten en accijnzen daar van terstond kennis aan den inspecteur, hoofd van don pVantenzioktekundigen dienst, of .-.au een door dezen aan to wijzen ambtenaar. Do aardappelen worden niet ten in- of door voer toegelaten, tenzij: o. zij ten in- of doorvoer worden aangeboden' in gemerkte of op andere wijze duidelijk te hort kennen haler. b. hij het ten in- of doorvoer aanbieden words .overgelegd de bovenbedoelde verklaring, vermoW 'donde, dat op hot terrein, waarop de aardappoJ len gegroeid zijn, en ctp een afstand van 500 M. daarvan verwijderd nimmer aardappobrratziektu Veroorzaakt door Clhrysophlicbis ondöbiotiea i-i 'waangonomen, zoomede de hoeveelheid en do 'poort der aardappelen, den aaixl dor verpakking .en do marken daarop aanwezig e. zij op kosten van den geadresseerde, dooit af vanwege den inspecteur, hoofd van deal nlantenriektenkundigen dienst, zijn onderzoek» jsn yrij bevonden vap a^^ppphmitriekte, t

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 9