•9e Jaargang Ne. 11823 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DINSDAG 27 DECEMBER 1921 HAARLEM S DAGBLAD BONINEJV1E1VTE1V per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) i 3.671/,. Franco per post door Nederland 13.871/,. Afzonderlijke nummers 10.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,; franco per post 10.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directeur-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 PIJKANTOOR voor Santpoort, Velaen, Velaeroord, Wljkcroog, IJmulden, Beverwijk enz. DR1ËHU1ZERKERKWEG ADVEHTENTIENVan 1—5 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaaifstuivers-advertentiën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 CU. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directio on Administratie: Groote Houtstraat 93. Telefoonnrs. Redactie 600 en Administratie 724 VEL8EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD DINSDAG 27 DECEMBER. Stadsschouwburg, Wilsonsplein liet I' dsladtoonecl, „Brume suiker" Schouwburg JansweeNed. Operet- teeozelschap„de Boemel-Pel rus", 8 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest Bioscoopvoorstellingen. WOENSDAG 28 DECEMBER. Statenzaal (Prinsenhof)Raadsver gadering, half twee. Schouwburg Jansweg. Ned. Operct- tegezelschap, „de Boemel-Petrus". 8 uur Oud-Holland, Verwulft: Strijkorkest. I.uxor-theater, Groote Houtstraat 139, bioscoop- en variétévoorstellinji 's nam. 2.30 ivur en "a av. 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt bioscoopvoorstelling 's namidd. 2.30 en 's avonds 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat, bioscoopvoorstelling 's namidd. 2.30 cn 's avonds 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 77 bioscoopvoorstelling 's namidd. 3.30 'en 's avonds 8 uur. HIEUW1AARSWENSCHEN Wij maken onzen lezers be kend, dat ook dit Jaar weder om de gelegenheid wordtaan- giboden tegen vergoeding ven SLECHTS 60 CEST ten Nieuwjaarsgroet In Hssrlem's Dagblad te plaatsen, van niit meer das 4 regels plaat-jraim e Bike regel meer 15 Cent Dubbele Grootte f 1.20 Twee-dubbele Grootte t 2.40 Ondergeteekende verzoekt plaatsing van onderstaande Nieuwjaarsgroet in het nummer van 31 December (Het bedrag ad. f gaat hierbij. 8. v.p. duidelijk Invullen. Over gfle grerigen. Lloyd George en Brianö Cannes, de volgende eonferontie Sinn Feln en bet vredesvoorstel Bezuiniging op de Engeisclic staatsuitgaven. Do Londensclie Conferentie is al weer afgoloopen on, zooals ook liet anders kon, zijn Lloyd George eu Briand met hun besprekingen erg aan de oppervlakte gebleven. Belangrijke besluiten kondon onmogelijk worden genomen, omdat de beide premiers wel de machtigste staten van de £n- tentegroep vertegenwoordigen, maar toch niet allemaal. En daarom is de logische uitkomst, dat de Opper ste Raad, die wel zulk een mandaat heeft, in de eerste dagen van Januari to Cannes zal bijeenkomen. Daarmede is dus de hoopvolle verwachting, dat nog voor den aanvang van het nieuwe jaar, do Duitsche schadevergoeding zoodanig zou geregeld zijn, dat Euro pa met meer hoop op de toekomst het jaar 1922 kan aanvangen, onverwezen- lijkt gebleven. Maar dil is ook niet een 'vraagstuk waaruit een tweetal politici in een paar dagen tijds een uit weg kan vinden. Intusschen is er nog meer goed werk. gedaan dan dc vaststelling van de Conferentie -to Cannes. Lloyd George zal overleg plegen met voor- lanstaande Engelsche financiers en Industrieelen, en Briand zal onver tvijld in zijn land hetzelfde doen. Daarna zal een bijeenkomst worden fehouden tusschen deze Britsche en ransche zakcnmenschen met eenige ministers van beide staten en de uit slag van deze bespreking zal aan de Conferentie te Cannes worden mede gedeeld. Met het voorbeeld van Wash ington voor oogen is men dus blijk baar tot de conclussie gekomen, dat eene conferentie heel wat nuttiger werk kan doen, wanneer zij behoorlijk wordt voorbereid. In Frankrijk steekt mc-n zijoe te leurstelling over het weinige dat te Londen werd bereikt, niet onder stoe len of banken. Over het moratorium werd niets beslist, het eenige tastbare resultaat was de regeling van den gchadevergoedingstermijn van 15 Ja nuari, do rest is uitgesteld tot 3 Ja nuari. den datum van opening te Can nes. Maar toch vertoont zich, voor- loopig eenigszins vaag op den achter grond een ander plan, geopperd doot Lloyd George. Namelijk dat van een financieele en economische interna tionale conferentie waai aan behalve gedelegeerden van alle staten die tij dens den oorlog aan de Entente zijde hebben gestaan ook de afgevaardig den van Duitschland, Rusland en neu trale landen zouden deelnemen. Yooi- loopig zit dit plan echter nog in wijde zakken, de Opperste Raad zal te Can nes over de ai of niet bijeenroeping hiervan moeten beslissen. De voorbe reiding van zulk een conferentie zal echter nog veel tijd in beslag nemen. De vlooteischen door Jen tegenwoor- digen leider der Fran-:..he delegatie te Washington, Sarraut, geformuleerd, hebben groote beroering verwekt, zoo groot, dat Briand van de uitwerking geschrokken is cn in een onderhoud met den Amerikaanschen gezant te Londen, deze eischen. althans wat de slagschepen betreft, weer heeft inge trokken. Een verschil over de opvat ting in zake de duikbooten blijft ech ter bestaan. De publieke opinie ten opzichte van Frankrijk is in Amerika door dezen onhandigen zet van Briand intusschen niet verbeterd. Engeland wil het liefst de duikboot geheel als oorlogswapen uitschakelen. Frankrijk wil 90.000 ton als limiet bepalen, ter wijl de Italiaanschc delegatie eenigs zins vaag over afschaffing praat, maar meer geneigd schijnt to zijn, tot de vaststelling van een lage limiet. De Amerikanen ziju natuurlijk weei de eenigen, die met een behoorlijk program voor den dag komen. Zij stel len voor 60.000 ton voor Engeland en de Vereenigde Staten en voor Japan, Frankrijk cn Italië de thans voorra dige tonnenmaal. De afgeloopen week is in de Dail Eireann, het Sinn Eein parlement, buitengewoon belangrijk geweest. Zij is getuige geworden van de hardnek kige verdediging dio de „president van de lersche Republiek" de Valera voor zijne overtuiging voerde en van do gezonde, nuchtere taal die Collins, de populaire bevelhebber van het Sinn Fein leger en Arthur Griffiths, de mi nister-president van de „lersche repu bliek" daartegenover stelden. Do Va lera vond het verdrag, dat thans ge ratificeerd moest worden, een smaad voor het lersche volk, die nooit wer kelijkheid zou mogen worden. Hij „onthulde" het feit, dat Lloyd Geor ge tijdens de onderhandelingen een soort ultimatum had gesteld, dat bij eene verwerping van het compromis door Sinn Fein de oorlogstoestand met Engeland terstond zon intreden De Valera noemde die „revolverpoli tiek", maar vergat bij dit oordeel, dat het alternatief van oorlog door Lloyd George met geregelde tusschen- poozen gedurende de maandenlange onderhandelingen telkens weer naar voren is gebracht, zonder dat de Va lera, die toen nog leider der delegatie was, hiertegen protesteerde. Toch maakle zijn rede veel indruk, maar de hulde was meer gericht tot den per soon, die de rede uitsprak. Wat de woorden betreft, de eenvoudige wijze waarop Collins en Griffiths zeiden waarop het stond bij aanneming en waarop bij afwijzing van het aecoord, hadden meer uitwerking dan de bloem rijke vaagheden van de Valera's betoog. Tenslotte kwam als een verrassing de verdaging der zitting tot 3 Januari op voorstel van Griffiths. Intusschen komen van verschillende lersche kies districten adviezen in, om den vrede te verzekeren door aanvaarding van het. aceoord en het is daarom waar schijnlijk te achten, dat de vredespar tij ter volgende zitting een beduidende meerderheid zal behalen. Een onderwerp dat ook voor ons land actueel is. is do bezuinigiugs campagne, zooals dio in Engeland wordt gevoerd. Aan de overzijde van de Noordzee is onder leiding van Sir Eric Geddes een bezuinigings-com missie aan het werk, die met vrijwel onbeperkte volmacht is bekleed. Doze commissie heeft thans aan de regee ring rapport over haar bevindingen uitgebracht en eene bezuiniging voor gesteld van 150200 millioen pond sterling De instelling van deze commissie is gevolgd op een bezuinigingsvoorstel van de departementen zelf. Deze kwa men tot een totaal van 70 millioen pond, welk bedrag de Kanselier vui de Bchatlrist, Sir Robert Horne, te ge ring achtte. Hij verklaarde, dat er minstens 100 millioen pond meer be zuinigd zou moeten worden. De Ged- des-cornmissie is thans aan dezen eisch tegemoetgekomen. Nu is maar de groote vraag of de regeering al deze voorstellen zal kunnen aanne men. Bij eene oppervlakkige vergelij king met wat hier te lande door de Commissie Rink is verricht, komt inen al gauw tot het fundamenteele ver schil, dat de Engelsche commissie met een positief bedrag komt, dat boven dien buitengewoon groot is. Maar er zijn onder deze voorstellen zulke dras tische maatregelen, dat het zeer dc vraag lijkt of het bedrag ook maar bij benadering werkelijk bezuinigd zal kunnen worden. Dat zal, alvorens eene betrouwbare vergelijking gemaakt kan worden in ieder geval eerst moeten worden afgewacht. Overigens zijn wel licht de toestanden in Engeland nog veel erger geweest door het na den oorlog bij regeeringsdeparteinenten te werk stellen van talrijke oorlogs invaliden, die niet noodig waren, doch aan wie de staat natuurlijk verplich tingen had, toen eene verwonding oor zaak was geweest, van hun onmacht om hun vroeger beroep to blijven ver vullen. Het zijn wel zakenmensclien, die met hunne ervaring van het divi- dendgevende particuliere bedrijf, de bezuinigingen voorstelden, maar slotte zijn het de ambtenaren, die haar moeten uitvoeren. En als wij dan bo vendien in aanmerking nemen, dat een belangrijk deel der bezuinigingen vol gens de vooratellen moet worden ge vonden op het onderwijs, o.a door een algemeene verlaging van de larissen der onderwijzers, is het moeden gerechtigd, dat op het enorme bedrag \an 200 millioen nog wel be langrijk besnoeid zal worden. 1'. W. P. Stadsnieuws BEPERKING DER UITGAVEN. Aan den Raad der gemeónte Haar lem is het volgende adres gezonden Ondergeteekenden veroorloven zich de vrijheid, zicli tot Uwen Raad te wenden in verband met de aanstaande behandeling der begrooting voor het jaar 1922. Met groote instemming en w aardee- ring hebben zij kennis genomen van de door Burgemeester en Wethouders ingediende begrooting, omdat daaruit het ernstig besef van onvermijdelijke bezuiniging tengevolge van dc tijds omstandigheden krachtig spreekt. Uit liet algemeen verslag der afdee- lingen van Uwen Raad mochten zij met ingenomenheid ontwaren, dat bij een aantal punten stemmen uit Uw midden zijn opgegaan, die evenzeer het betrachten van versobering beplei ten. Daarentegen wordt van andere zijde krachtig aangedrongen o.a. op verhooging der looncn, terwijl verhoo ging van onderscheidene posten, in 't bijzonder van subsidién, wordt ge vraagd. De omstandigheid voorts, dat in genoemd verslag geen woord van al gemeene instemming of waardecring te vinden is ten aanzien van de door Burgemeester en Wethouders bij het ontwerpen der begrooting betrachte bezuiniging, geeft ons, in verband met het voorafgaande, aanleiding, Uwen Rand met den meesten aandrang in overweging te geven, bij de vaststel ling van da begrooting do grootst mo gelijke beperking in acht te willen nemen. Ondergeteekenden achten zich nóch wjioepen, nóch bevoegd, U over de f.nderdeeleri der begrooting afzonder lijk hunne wenschen Kenbaar te ma ken, overtuigd als zij zijn dat de pos ten in bare onderlinge verhouding het best door Uwen Raad zelvcn beoor deeld en vastgesteld kunnen worden. Een uitzondering moge veroorloofd zijn betreffende dc buitenschool (volgnr. 208). Ondergel eekenden ver oorloven zich Uwen Raad dringend te verzoeken van de uitvoering van het ter zake reeds genomen besluit te wil len afzien. Uitgaven als deze, in nor male tijden bij voldoende middelen wellicht zeer gerechtvaardigd zouden in do tegenwoordige tijdsomstandig heden slcchfsrockeloos genoemd kun nen worden. In "t algemeen meenen ondergeteekenden dat voorshands geeul aanzienlijke werken, waarvoor aanzienlijke offers uit de Gemeentekas geèischt worden, ondernomen behoo- ren te worden. Indien Uw Raad zich mot den alge- n-ecnen gcdachtengang van dit adres kan vereenigen, moge hier tevens de wensch worden geuit, dat hij ten strengste er tegen wake, dat later bij suppletoire begrooting posten worden verhoogd, tenzij in dc uiterste nood zakelijkheid cn dal hij voorts het stre ven naar bezuiniging van Burgemees ter en Wethouders steun® door ook zijnerzijds too te zien. dat de door Uwen Raad vast te stellen posten niet worden overschreden buiten de be grooting om. Met nadruk wijzen ondergetceken den erop dat de burgerij in haar ovcr- grootc meerderheid niet. in staat is dc onrustbarend stijgende belastingen to blijven opbrengen Slechts bij strenge doorzetting cn handhaving der voor gestelde beperking van uitgaven zal het, vooral bij de zeker te verwach ten daling van het belastbare inko men, mogelijk zijn, het belastingper eentage voor verdere stijging te be hoeden. Ondergeteekenden zijn over tuigd te spreken «it naam der over- groote meerderheid van Ilaarlcin's burgerij, wanneer zij een dringend be roep doen op Uwen Raad, om bij vaststelling der begrooting voor 1922 en voorts bij de behandeling van alle voorstellen waaraan belangrijke gel delijke gevolgen verbonden zijn, zoo veel mogelijk rekening te willen hou den met de in dit adres geuite wen schen. 't Welk doende Ned. Maatschappij voor Nijvei heid en Handel, Departement Haarlem. Rooruscb Katholieke Volksbond, afd. Haarlem. HaarlemscheHandelsvereeni- standsverecniging De Hanze, afd. Haarlem. Christelijke Middenstandsver- eeniging „Boaz". Tot zoover het adres, dat juist door zijn beknoptheid, indruk maakt. In derdaad, de Raad bedenke bij eiken post, dat het nu de tijd niet is om ver hoogingen aan te brengen, die zeker wel" aangenaam, misschien wel wen schelijk, maar stellig niet noodzake- kclijk en allerminst onvermijdelijk zijn. In den nood der tijden moet elk Raadslid zich tot een opoffering bereid toonen, door af te zien ook van lang gekoesterde wenschenadressanten gaven bewijs van op de hoogte te zijn, toen zij de buitenschool» als eenig dé tail in htm betoog, als met den vin ger aanwezen. Die stichting is zonder twijfel sympathiek (ook onze Reizende Redacteur heeft in een uitvoerig art' kei over de Haagsche buitenschool daarvan getuigd) maar niettemin za! de Raad geen besluit tot den bouw kunnen en mogen n a d a t e r ge o 13n 'niet alleen wordt gevraagd, dat de Raad op één moment de behande ling der begrooting, de uitgaven tot het uiterste beperke, maar ook dat hij daarmee gedurende het geheele jaar 1922 doorga, opdat de noodlottige sup pletoire begrootingen achterwege blij ven zij zijn het juist, die zoo dikwijls de gemeenterekening buiten haar evenwicht brengen. De Raad heeft dus de gelegenheid te voldoen aan een dui delijk uitgesproken wensch van de burgerij. Laat het Ooilege die niet ver zuimen. De eerste aanslagbiljetten van de beide heffingen naar het in komen (100 opcenten op de Rijksin- komstenbelasting en de afzonderlijke heffing der gemeente) zijn uitgegaan en hebben reeds schrik onder de belas tingschuldigen verspreid. Wij zullen veel te betalen krijgen. Algemeen wordt voor het volgende jaar een ver mindering van het gemeenschappelijk inkomen met een derde verwacht. Ook daarom is de grootste beperking van do uitgaven dringend noodzakc lijk, ja onvermijdelijk Wij zien de behandeling van de be grooting intusschen met vertrouwen tegemoet. De Raad zal toonen tegen de moeilijkheden te zijn opgewassen en geen avontuurlijke politiek volgen, die zonder twijfel tot een volkomen dé- b&ele leiden moet. REDDEN VAN DRENKELINGEN. De Heer A. J. Meyerinl? te Haar lem, secretaris van den Nederlnr.d- eohen Bond tot het Redden van Dren kelingen, heeft een -uitnoodiging ont vangen oiu hedenavond een lezing te houden te Maarseen over het onder werp; Het Tedden van drenkelingen. Morgen, Woensdag, wordt door ge noemden heeT voor hetzelfde doel ge lezen te Bergen op Zoom. EEN DUBBEL JUBILEUM. Den 15en Februari a s. zal het ?5 jaar geleden zijn, dat <k- heer J. W. Sevenhuysem benoemd werd tot lioofd der Rijksleereohool alhier, terwijl hij dan tevens 40 jaren aan dc school verhonden is. Er heeft zich eon commissie van oud-leerlingen gevormd om hem dien dag te huldigen o.m. door het aanbie den van een geschenk. Wie hiervoor een bijdrage v.i', af- zondere n, kan die vóór 15 Januari doen toekotnen aan don penningmees ter van de eoamnissie, den heer J. J. Wensing, Zijlstraat 4. Ook zal een lijst ter teekening aan geboden worden aan de ingezetenen, die er voor in aanmerking komen. FERNAO DE MAGALHAES COMMISSIE. Men meldt ons dat het werk van de Magalhaes Commissie, ingesteld tot herdenking van het feit. dat het 400 jaar geleden is, dat Fernao de Magal haes de doorvaart naar Oost-lndië ontdekte, thans zoover gevorderd is, dat de geschenken binnenkort zullen worden aangeboden. Het Kon. Aardr. Genootschap te Madrid zal een door John Buys ver vaardigd schilderij ten geschenke ont vangen en het Aardr. Genootschap te Lissabon een nam van gebrand glas in lood, vervaardigd door de fa. Bogt man, te Haarlem, geschilderd en ontworpen door den kunstschilder Toorop. DE CRENSWIJZICINC. B. en W. stellen voor Gedeputeerde Staten dezer provincie in overweging te geve»: 2. te bepalen, dat, tot sa menstelling der commissi© uit de in gezetenen van 25 loden, aan wier oor deel het aanhangige ontwerp tot grenswijziging dor gemeente zal wor den onderworpen, gekozen moeten worden; in Kiesdistrict I 8 wigezete nen; in kiesdistrict II: 8 ingezetenen en in kiesdistrict III: 9 ingezetenen: b. als grenzen dier 3 kie-sdi^riten aan te wijzen de grenzen der 3 kies kringen», zooals die door Gedeputeerde Staten zijn geregeld Gij hun beehiit van 27 November 1918 no. 26. ONZE POLITIE. In ectn adres aan <len raad geeft bet bestuur van de afd. Haarlem van doa ld v o r i s Ned. R. K. Politiebond te kennen, dat een eventueele vermindering van het politiepersoneel een verslechtering in houdt van do sociale positie van het corps. Tevens wordt opgemerkt, dat ten opzichte van het politiepersoneel inzake de salamering een Achterstand is ontstaan. In verband daarmede wordt verzocht de eaJarisregeling van het politiepersoneel zoodanig te her zien, dat van achterstand niet meer kan gesproken worden. Stond Haarlem, aldus het adres, tot voor korten tijd aan de spits van de gemeenten, voor zoover het de sala- rieermg betrelr, thans kan zulks mot meer getuigd worden en most zeif6 Y&ri""éen groot nadeelig verschil ge sproken worden. Dit openbaart zich duidelijkst uit het vertrek naar eldere en de moeite, weike velen van het personeel zich getroosten om in een amdere gemeente of bij hel Rijk een betere positie te vorkrijgen. Be- bieiidiguig van de thans t*s6taai»de larieering zal naar onze vaste over tuiging eon nadeel voor de gemeente opleveren. Wij verzoeken den raad bij de behan deling der begrooting voor het jaar 1922 met bovenstaande rekening te willen houden en hoofdstuk 4 zooda nig te wijzigen, ,dat aJlo bestaande grieven geheel worsen weggenomen, tot tevredenheid van bet personeel en in het belang der gemeenschap. RAADSSTUKKEN. en W. advise eren gunstig op een verzoek van de firma Hflaxiue on Co. can ©en gedeelte grond ter grootte van 450 M2. aan de Friesche Varkens- markt te mogen huren. Voor dé benoeming van een lid der commissie va» toezioht op het Frans HaJs museum worden aanbevo len de heeren J. L. Tadeima en Vin cent Looejee B. en W. overleggen den raad de aanbevelingen voor de benoeming van leden dor commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs, die wij reeels mededeelden, toen zij in do commissie weiden opgemaalat. li. en W. doen den raad een voor stel om voor uitbreiding van het ter rein van de Maandageche markt aan te wijzen het gedeelte van de Nassau- iaan tusschen de Vogolikoopsteog en het Nassauplein met aansluiting der halve vaai liet smalle gedeelte nabij de Zijlstraat. Verder doen zij een voorstel om de tarieven voor de algemeene markt ge houden op Maandag en Zaterdag avond in verband met den te grooten toeloop van kooplieden nogmaals te verhoogen en te «gelijkertijd daaavoor maand- en jaarabonnementen in te voeren. T>e meerdere opbrengst wordt door B. en W. geraamd op f 6000. Voorts zijn B. en W. vaai oordeel, dat de paardenmarkt in deze gemeen te dient te vervallen, aangezien het aantal en gehalte der aangevoerde paarden zeer verminderd is, terwijl de kosten vaai toezioht enz., in de laat ste jaren niet onbelangrijk zijn geste gen, en deze kosten de opbrengst ann marktgeld ver overtreffen. Voorstellen tot het aanbrengen van veranderingen in de desbetreffende verordeningen worden den raad ge daan. DE UITVAART VAN PLEBAAN H. F. J. RIKMENSPOEL. Zondagmiddag 2 uur ver het stof. feliik overschot van den Hoogeerwaar den heer Plebaan Riknienspoel van de Mariastichting overgebracht naar de Kathedraal, waar het tot de.» avonds bleef tentoongesteld. Zeer ve len maakten van de gelegenheid ge bruik, den Plebaan een laatste groet te komen brengen. Om 7 uur begonnen dc Metten, ook hierbij jas de belangstelling zeer groot. De Zeereerw. heer pastoor fun geerde als agens, geassisteerd door de Zeereerw hoeren pastoor H. I J. M Wentzél van Schoten en pastoor H Roimertbere. pastoor der S:- Anthoniuskerk. Can tores v.aren de Zeereerw heer H. van Beek, pastoor van Bentveld, en de Weleerw. heer 'volaan A. J. Boks. Of half tien Maandagmorgen vin nen de Lauden aan. warbij Z. D. H. Mgr. A .J. Callier als agens fungeer de. Presbiiier-assistent was de Hoog- eerw. heer Mgr. M. P. J. Móllmann, vicariseeneraal van het Bisdom Haar lem diakeneen neef van den over ledene. de Zeereerw. Heer J. 11. Scholte. V. P Truer. secretaris an Z. D. H. den Bisschop van Utrecht subdiakende Zeereerw. heer pastori F. J. Wassen, van Wijk woog. Ais troondiaken fungeerden Mgr H. J. M. "Raskin, president van het groot se minarie Warmond en de hoogeetw. heer Th. F. Ebbinkruyzenregent. In het priesterkoor had de gansohe hooge geestelijkheid van het Diocees plaats genomen. Wij noemen de Hooge c-rw. Kanunnikken Mr Th J. A. Bosman, deken van Amsterdam Mgr. P. A. F. Thier. deken en pastoor te Rotterdam H. J Zondag, deken en pastoor te Vogelenzang, be nevens eere-kammnik F. L. Dessen», deken en pastoor te Leiden, voorts zoo goed als de geheele geestelijkheid van Haarlem en omstreken. Mgr. G. F. H. Stoffels, deken van Haarlem, was door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Ook de secretaris van het St.- AJovsiuegestieht te Amsterdam. G de Wolf, was aanwezig en de Zeereerw. heer rector M. A. Thompson, oud- hoofdredactc-ur van „De Maasbode In het priesterkoor hadden nog plaats genomen Mr. J. N. J. B. Heer- kerts Thiieseji. waarn. burgemeester van Haarlem, Mr. Th. Weeetra, secre taris dergvmecnte Haarlem. Mr. J. B. Bomans. Mr. A. Brucli. wethouders van Haarlem en de heer M. L. A- Klein. De burgemeester van Haarlem was door uitsiedigheïd verhindenl aanwezig te zijn. De geheele Kathe draal was met belangstellenden ge vuld. Pastoor Willenborg, oud-kap» laan van den overledene, hield na de H. Mis de lijkrede. Daarna werd door den Bisschop de Absolutie gegeven, waarna de kist werd gesloten en uit de Kathedraal, naar de lijkwagen gedragen. Om on geveer 12 uur vertrok de begrafenis stoet van de Kathedraal. De stoet gin~ langs Leidsclievaart, Raam vest. Groote Houtstraat. Srncdc- straat. Koningstraat en Kruisweg, langs de woning van den vicaris-gene raal van het bisdom, waar de gordij nen ten teeken van rouw waren neer gelaten en vervolgens voor de R. K. tegraafülaats- Langs den geheelen weg was de be langstelling groot, alsook op het kerk hof. De begrafenisplichtlghr-den wer den verricht door den ifoogeerw. Yicariseeneiaal, Mgr. M, P. J. MBtt- mann, daarbij geassisteerd door de Weleerw. Heeren J. Th. Jacobs, IL van Beek en K. Keizer, terwijl de Weleerw. Heeren A. J. Boks, en C. A. A. Kroft contorts waren. Nadat de laatste absoute gegeven was. werd ander hel zingen van ,,Ln Paradisum" het lijk grafwaarts gedragen. JUBILEUM-VOORSTELLING G. J< in Gasteren, belooft ook om het pro gramma een mooien middag te zullen worden.Dc dames Marie van Eysdcn Vink en Alida Tartaud;Klein zullen een dramatische schet= v.ielen van onze stadgenoote. mevr. A. C Craandijk— Schuil, getiteld „Crisis". 'Jor Ruys en Tilly Lus van de Ilaghespclers geven „Elisa's Vlucht", van Barbarossa. Voorts zal Jan Musch het verhaal van den Bode uit den „Gysbreght van Acm» stel" zeggen en zal Louis de Vries voor dragen „De Kurassiers van Canrobert", van Pol de Mont. Tot slot zullen de heer en mevr. SpeenhoffPrins liedjes uit hun répertoire zingen. Het strijkje derH. B. S.-vereenigiug heeft zijn mede werking toegezegd. BEKRONING. Op den te Amster dam gehouden zangwedstrijd van „Si io" behaalden den 2den prijs met algemeene stemmen „Inter Nos", Haar lem, directeur Nico Hoogerwerf, gou den medaille en f 40) en den 3tlen prijs: „Oipheus", Haarlem, directeur P. v. d. Roovaart, 8 verguld zilveren medailles cn f 25 (met 32 stemmen). GUNNING BOUW NOODWON1N- GEN. B. en W. brengen ter kennis, dat het bouwen van 26 noodwoningen op een terrein bij den Harmenjanswcg cn de Harmcnjansstraat te Haarlem, waar van de openbare aanbesteding op 5 De cember j.l. heeft plaats gehad, ;s gegund aan Jacob Klerk, aannemer, te Haar lem, voor 44.990. Uit de Omstreken 11 AA R LEM M E RM F. ER PERSONALIA. - Tot hoofd van d© bijzondere school aan den Sloterweg bij Nieuw- venmep alhier, is benoemd de h© r P. van Diggelen. EEN WARE UITKOMST Dc Zon dag gevallen overvloedige regen was voor vele inwoners van deze gemeente een ware uitkomst Aan liet drinkwu- tergebrek, dat zich hier sterk deed gevoelen, is nu gelukkig weer voor eenige dagen tegemoetgekomen. Naai BLOEMEN' DAAL. DE CRENSRECELINC. '«'ij vernemen, zal Vrijdag avond alhier een vergadering plaats hebben va« de verschillende politieke partijen om tot overeenstemming te geraken opdat de verkiezingen voor de commissie uit de ingezetenen inza ke de grensregeling zonder stemming kan geschieden. HEEMSTEDE. Raadsvergadering Vergadering van den Raad der Ge meente Heemstede, op 29 December, des namiddags om twee uur. De agenda luidt: 1. Notulen van 19 October en 24 November j.l. 2. Vast stelling herziening XXVI uitbreidings plan betreffende terreinen bij het Overbosch aan den Bronateeweg. 3. V1 oorstel tot afwijking bouwplan Land- en Spaarnzicht. 4. Je Wijziging broodverordening 5. Vaststelling ver ordeningen heffing en invordering ojh centen op de dividend- en tantième- belasting. 6. Vaststelling veronlenin- gen heffing en invordering eener plaat selijke inkomstenbelasting 7. Verkoop grond op Bosch en Vaart. 8. Vnstst©'- hng Comptabiliteitsbesluit. 9 Behan deling begrootingen dienst 1922. 10. oorstel tot het aangaan van een kas geld leening voor 1922. 11. Behandeling adressen werkliedenorgnnisaties 12. Ingekomen stukken en mededeelingen. 13. aststelling suppletoire kohieren Hoofdei. Omslag. 14. Reclames en out heffingen Hoofd. Omslag. SCHOTEN. Gemeenteraad. Ver gadering van den Raad der gemeente Schoten, op Donderdag 29 December n.m. twee uur. Onderw erpen ter behandeling1. Voorstel tot vaststelling van verorde ningen op de heffing cn invordering van schoolgeld. 2. Behandeling van een verzoekschrift, van de Afd. Schoten van den Bond van politiepersoneel in Nederland. 3. Voorstel betreffende ge neeskundigen.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 1