JEilu MOTOR-ONGELUK. Maandag middag reed. naar de Tel. meldt, ze kere 15. handelsreiziger te Amersfoort iii ueschonkon toestand op ueu boes ter Straatweg met een motor tegen een boom aan. Zijn passagier, die op do duo-zitting plaats bad genomen, bekwam een ernstige hoofdwonde- De heer 13. werd in het politieposthuis aan den Soester Straatweg in arrest ge steld. Het bleek, dat hij voorzien was van een rijbewijs voor een anderen motor, dan waarop hij reed. Proces verbaal is opgemaakt. ONDER DE TRAM Maandag avond is te Oegstgcest de ongehuwde 39 jarige J- B., die op een in beweging tijnde tram wilde springen, er onder geraakt. Beide beenen werden hem af gereden. In het Academisch zieken- auis te Leiden is hij aan de gevolgen bezweken. TEEL OP ZIJN EKRFSTOK. Naar net huis van bewaring te Maastricht zijn overgebracht een tweetal door de rijks- vcldwaeht te Spekholzerheide gearres teerde personen, die verdacht worden schuldig te z\jn aan niet minder dan 21 diefstallen met. braak in Znid-Limbnrg geploegd. Meerendeels werden geldsom men en rijwielen gestolen. MÏSDAADt Onder Winschoten is hotl ijk gevonden van den varkenskoop man Harm N.. Daar vermoed wordt, dat N. niet den natuurleken dood is gestor ven, is op bevel der justitie het lijk in beslag genomen voor onderzoek. DOODGEREDEN. Dinsdagmorgen is bij het Leid8che Boschje te Amster dam een handkar met groenten door con auto aangereden. De handkarbestaurder kwam odcr het motorrijtuig en overleed kort daarna. Sport en Wedstrijden VOETBAL. j)e jurstiübr ïttü Q8 zwaluwafi au uiizen medowvmer). NOORD-FRANKRIJK—ZWALUWEN (4-4). Den eersten nersujug vertrokken de Zwuiuwen naar Roubaix, om tegen het vertegenwoordigt! elltai van Nooru Fraimrijk te spelen. De rfegun vioi fltroomen; het terrein was m een mod derpoel her sci ia pen. De Holiamieio melden eerst hall voor een monument voor gevallen spelers van ue Racing Oub Hounaix en betraden daarna in zwarte panta lon en roode jersey onder applaus wan de veie aanwezigen het terrein. De opstelling der Zwaluwen is als rolgt. Waaijer, Baay, D. Houtkooper, Sissing, Bieslmar, TarwgOj Van Beakum, Van Daalen, Boeriiam, Van Dam, Van Antwerpen. Al spoedig blijkt, dat van goed voet- oal geen sprake kan zijn. HIet wordt een algemeene glijpartij. Reeds na tien minuten spelens zijn de spelers Sui toonbaar! De Franschen zijn in 't begin ge vaarlijk. Houtkooper redt eens als Waayer reeds uit doei is. Er wordt van Fransche zijde wel wat te fanatiek gespeeld, met het gevolgj dat zij nog al vrije trappen tegen zich krijgen. Uit een hiervan zet Van Daalen don bal vlug voor do voeten vaai Van Dam en vóór de Fransche achterhoede klaar is, ligt do bal in 't Fransche uet (0—1). Do Franschen pakken opnieuw flink aan. De internationale linksbuiten is gevaarlijk. Waayer stopt van hein een schot, doch valt, waarna een tweetal spelers toeloopen .eai scoren. (11). Rot blijft intusschen maar doorrege nen, waardoor het terrein steeds sha.h ter wordt. Toch wordt er door beide partijen goed spel vertoond. De Fran. schciL weten dan ten tweeden male te scoren, hoewel in buiteuspedpositie. (2-1). Dadelijk hierop wordt hun ©en po palty toegekend, die echter ower d« kit wordt geschoten. Do Zwaluwen laten zich echter ook uiot onbetuigd ui '.allen steeds aan. Het Fransche dool beleeft benauwde oogenblikken. Als Van Daalen voor doel wordt „genomen", weet Hout kooper op solide wijze den gelijkma ker m 't net te trappen. (2—2). Opnieuw weten de Franschen dan de leiding te nemen. (32). Voor rust lukt het den Zwaluwen niet. gelijk te maliën. Na een korte rust wordt aan de tweede helft begonnen. Aanvankelijk zijn do Franschen iets in de meerder heid. De Zwaluwen laten zich echter niet onbetuigd. Hun aanvallen zijn uiterst gevaarlijk. Het meeste govaar dreigt van rechts. De Fransche achter hoede weet voorloopig stand te hou den. Ook de Hollandsche achterhoede is in vorm. Alleen Waayer was min der, hetgeen toegeschreven kan wor den aan de gladheid. De Franschen weten ten vierden male te doelpun ten. (4—2). Dit wordt de Zwaluwen te bar! Een verandering m de opstelling brengt verbetering. Bieshaar heeft van. plaats gewisseld met Boer dam. Uit een goed aangegeven bal van Van Daalen maakt B&eehaar no. 3. (43). De Zwaluwen houden nu vol en zijn in de meerderheid. Van. Beekum pas seert verscheidene spelers en brengt de partijen op gelijken voet. (44). Direct hierop is er weer gevaar voor het Fransche doel. Van Beekum mist evenwel jammerlijk. Het spel ver plaatst zich dan weer naar Holland sche zijde. Houtkooper kopt een vrijen trap uit doek Gescoord wordt niet meer, zoodat met 44 het eindsignaal wordt ge geven, tot genoegen van de spelers. BRUSSELSCU ELFTAL— ZWALU WEN (4—1). Den tweeden dag speelden de Zwa luwen tegen een sterk Bruseelsch elf tal, waarin de doolverdediger De Bi© en de backs Svvartebroecx en Verbeek van het Belgisch elfal spelen. Het was duidelijk merkbaar, dat de "wedstrijd in Frankrijk in den ragen den spelers geeai goed gedaan had; daarbij kwam nog, dat Sissing en Van Antwerpen kort na den aanvang onklaar werden. De Hollanders had den nu de volgende opstelling: Waayer, Baay, D. Houtkooper, Sissing, Boord am, Torwee, Van Beekum, Van Daalen. Bieshaar, Van Dam, Van Antwerpen, Et ontwikkelt zich dadelijk" ©en vlug spel, mot de Belgen icte in de meer derheid. Sissing is reeds na enkele minuten onklaar, waardoor vtoi linies nog al gevaar dreigt, waarbij nog komt, dat ook Boord am niet in vorm )b en veal te veel in de voorhoede speelde. Terwee was in vorm, aJ hieUi hij het leder wel eens wat lang bij zich. Van Antwerpen komt in botsing mei Swartebroecx en kan ook alechts op halve kracht doorspelen. Toch onderneemt de voorhoede der Zwaluwen gevaarlijke aanvallen. Door den linksbinnen namen de Bel gen de leiding, om die niet lang hier- a te vergrootten. (20). Do Hollanders geven niet op, doch worden steeds teruggedrongen. Uc achterhoede is niet in vorm, alleen Houtkooper en Terwee spelen een uit stekende partij. Baay is niet al te beet en laat zich nog al eons passee- ren. Waayer is beter dan dun vorigen dag; zijn wegtrappen laat echter te wensclien over. Uit ee hoekschop, dien Boer dam jed inzet, weet Van Dam tegen te scoren (2—1). We denken kort hierop den gelijk maker te zien maken, als de bal reeds vlak voor de doellijn is, doch op het laatste oogenblik brengt Verbeeck red- ding. De Hollanders zijn nu iets sterker- Uit een hoekschop schiet Van Daalen hard in, doch De Bie rdt met moeite. Dan weten de Delgen zich los te wei- ken en met succes, want kort vóór de rust wordt No. 3 langs Waayer ge schoten. Rust 3—1. In do tweede helft is grooiendeels op de Hollandsche helft gespoeld. Bra kei is ingevallen voor Van Antwerpen Sissing blijft op halve kracht door spelen, doch brengt er weinig, van te recht; hij wordt herhaaldelijk gepas seerd. Ook Baay laat zich nog al eens verschalken, zoodat er steeds gevaar is voor het Hoiiaudsche doel. Waayei is echter in vorm en keert verschil lende schoten. Hij wordt goed bijge staan door Houtkooper, die een so. id en kalme partij speelt. De voorhoed© krijgt weinig meer te doen. EnktJe malen brengen zij eens opluchting, doch do Belgische achterhoede be zweert het gevaar. Van Beekum wil er enkele malen van doorgaan, doch ziet zich tegengehouden door off-side staan. Nog eenmaal weten do Belgen te scoren (4—1). De Zwaluwen houden dan verder stand. De Belgen behaalden een verdiende overwinning. DE INCIDENTEN VAN ZONDAG IS DECEMBER. In dit blad is de samenstelling reeds gemeld van de commissie, die een onder zoek zou instellen naar de ougeregoldhe- den op veotbalvelden in Rotterdam, Gouda en Den Haag op Zondag IS De cember. Het rapport der commlsnio is bereids doorgezonden naar het Westelijk Dis trietsbestuur, datd it vorvolgous naar de Strafcommissiezendt, die tenslotte ile straf uitspreekt. Verwacht mag dus worden, dat dezo betreurenswaardige gebourtouisson niet ongostraft zullen blijven. De „Sportkro niek" verneemt, dat zeer zeker ten izienv an een aantal A.D.O.-spelers, de aanvoerder, krachtige maatrege len zullen worden getroffen. Stattsmeuws Maatsehappsiijke zorg voor zionen. De „Zusters van Maatschappelijk Werk". Dat is de naam waarmedo de drie Zusters, belast met de practischo uit voering van het werk der „Haarlem- sche Vereeniging Maatschappelijke Zorg voor Zieken" gewoonlijk worden aangeduid. Het gaat er inede als met meer lange namen, b.v. die van zekere school en die van zeker gestichtde spraakmakende gemeente kort ze af, mdakt er wat van. Maar om niet on volledig te zijn, geven wij hier den completen naam der vereeniging, die door verscbilleude Haarlem scho gd neesheeren bestuurd wordt, cn die reeds heel wat zegenrijken arbeid in Haarlem en omgeving heeft verricht. Arbeid, waarvan tot nu toe weinig, to weinig, naar buiten is gebleken en daarom zijn wij een met een der „Zus ters van Maatschappelijk Werk" (la- ■en wij ze nu maar zoo blijven noemen) zr. Schouten van het St. Elizabeths of Groote Gasthuis gaan praten, om iets naders van den arbeid der vcr- eenigiDg en van de daarbij opgodane ervaringen te vernemen en aan onze lezers te kunnen mededeelen. De zorgen der vereeniging dan strekken zich uit tot allo patiënten, of oud-patiënten, der Haarlemsche z-ie- keninrichtingen, dus niet alleen tot hen, die daarin verpleegd worden, maar ook tot hen, die er uit ontsla gen zijn. Zoo werkt zr. Berkhout voor het Ziekenhuis St. Johannes de Deo en voor de Mariastichting, zr. Havo la ar voor het Diaconessenhuis en voor de „thuieliggende" patiënten en zr Schouten voor het St. Elizabeths Gasthuis. Elk der zusters is door de ziekenhui zen, waarvoor zij arbeidt, aangewe zen en bad, van den dag af, waarop zij in dienst der vereeniging trad, met bet gewone verplegingswerk niets meer te doen. Men meene niet, dat de zusters het daardoor minder druk kregen, inte gendeel zij gelooven gerust te mogen zeggen, dat haar werkzaamheden in omvang toenamen. Zij komen daarbij in aanraking met „all sorts and con ditions of men", zeer vaak natuurlijk met den zelfkant der samenleving en moeten beschikken over een groote mate van menschenkennis, bezadigd heid en tact. Varieerend tot in het. oneindige zijn de gevallen, die zij te behandelen krijgen zij helpen man - nen en vrouwen, die het goede pad hebben verlaten, weer in bet rechte spoor zij zorgen, dat schipbreukelin gen op de levenszee toch nog in vei Üge haven landen zij zijn bemidde laarsters in geschillen zij brengen troost en wat zonneschijn in gezinnen, waaruit vrede en geluk wel voorgoed verdwenen schenen te zijn. In dezen omschrijving van haar mooi werk ziet men de groote lijnenhoe zij door haar ingrijpen dikwijls levens, die hetzij dan al of niet door eigen schuld dreigden te mislukken, weer in de goede richting leiden. Maar pok in kleinigheden of betrekkelijke kleinig heden helpen do zustersals zij we ten, dat er in een gezin een ledikant noodig is en de menschcn het zelf on mogelijk kunnen betalen, zorgen zij, dat er ccn komt; als zij vernemen, dat een huismoeder ziek is, niet zóó ziek, dat verpleging in een gasthuis noodig is. maar toch te ongesteld om voor haar kinderen te zorgen, dan 6tellcn de zusters zich in verbinding met de vereeniging „Huisverzorging" en spoedig wordt tijdelijke hulp ver schaft. Hoe de zusters alle gevallen, waar in haar hulp gewenscht is, te weten komen Wel, in de ziekenhuizen waarvoor zij aangewezen zijn, houden zij vaste zitdagen. Op die dagen is het dan Lu haar kamers vaak zeer druk. De ver plegende zusters komen vertellen, dat d i e patiënt blijkbaar in zorgen zit, ,f dat. ei met dat meisje maar niet- •e beginnen is en er maar niet uit is te krijgen, wat haar eigenlijk schort. De doktoren brengen verschillende gevallen onder haar aandacht, de po litie en do Voogdijraad komen vragen >m samenwerking en hulpfamilie leden doen vertrouwelijke mededec- Een paar grepen uit de practijk van den arbeid der Zusters van Maat schappelijk Werk Een man ligt in 't gasthuis zeer eru -tig ziek. Hij tobt ergens over. Op haar spreekuur wordt de zuster ge waarschuwd. Zij gaat met den man praten. Spoedig blijkt, dat hij finan cieels zorgen heeft. Zijn patroon heeft hem minder uitbetaald, dan waarop ij recht heeft of meent recht te heb- >en en hoe moet het nu thuis gaanf De tuster stolt hem gerust, belooft, eens iet don patroon te gaan spreken. Zij doet het en brengt de zaak in 't reine i was een misverstand. Hier zien wij de zuster als bemidde- aarster tusschen een patiënt eu de .uitcnwcrcld, waarmede hij tijdelijk geen, of tenminste onvoldoende, act kon hebben. Een jongen van 15 jaar wordt i nachts een ziekenhuis binnengedra gen. Hij is op straat liggend gevonden, dronken, dat bij geeu voet meer on verzetten. Nadat in 't ziekenhuis lo noodigo zorgen aan hem besteed rijn, neemt de zuster van „Maatschap- ■jclijkc Zorg" hem onder baar hoede, onderzoekt hoe de toestanden zijn in f gezin, w aarvan hij deel uitmaakt en komt tot de conclusie, dat zijn terug- koer daarin zeer ongewenscht is. Z.j weet hein geplaatst te krijgeu in een inrichting, waar hij weer bruikbaar wordt gemaakt voor de maatschappij. Een vrouw, moeder van een talrijk gezin, dat weldra nog vermeerderd zal worden, heeft niet om steun van hel Burgerlijk Armbestuur willen of dur ven vragen, ofschoon het gezin hei zeer arm en dus steun hard noodig heeft. De zuster kent haar als oud-pa tiento, verneemt hoe do zaken staan en brengt de vrouw in contact met het Armbestuur. Een man liooft vlagen van krankzin nigheid, maar is er maar niet toe te krijgeu, zich in een gesticht te laten verplegen. De dokter raadpleegt de zustorhij weet, dat zo den man kout. ij gaat naar den patiënt toe en weet hom over to halen. Nog den avond van denzelfden dag wordt hij in een ge licht opgenomen Een meisje van zestien jaar wordt in ion ziekenhuis verpleegd. Haar zenuw gestel is zeer geschokt door diep-treu- rigo, niet nader aan to duiden huise lijke omstandigheden. Zij mag niet meer naar dat gezin terug, zou er ge heel te gronde gaan. De zuster be zorgt haar een betrekking, waar zij onder goede leiding cn toezicht staat cn langzamerhand knapt het kind op, haar zenuwen komen tot rust en haar opgewektheid keert weer. Een kind is zenuwziek geworden door verkeerde, hóógst-onvorstandige opvoeding. Door de goede zorgen der zuster van Maatschappelijk Werk wordt het in een milieu geplaatst, waar het op verstandige wijze wordt 'clêid naar den eisch van zijn aard en karakter. Zoo zorgen de zusters, namens de vereeniging, voor allen, die om de een of andero reden niet alleen kun nen staanzij bezorgen ouden van da gen onderdak in inrichtingen en trek ken zich het lot aan van buiten echt geboren kinderen, trachten in zulke gevallen altijd moeder en kind bij el- ander te houden, maar scheiden hen ook wel als het wangedrag der moe der daartoe aanleiding geeft. Do arbeid, dien de Zusters van Maatschappelijk Werk verrichten, geeft vaak groote voldoening, maar stelt in sommige gevallen ook bitter teleur. Er zijn nu eenmaal schipbreu kelingen, die niet gered willen worden Er worden thans aan het St. Eliza beths Gasthuis, in navolging van wat in ziekenhuizen in Amerika gebeurt, proeven genomen met verplichte ho righeid voor herstellende patiënten. Bij deze proeven verleent zuster Schouten haar medewerking, maar zy staan geheel buiten het werk der „Haarlemsche Vereeniging Maat schappelijke zorg voor Zieken". Wij komen er wellicht nog later op terug, als van de resultaten meer kan gezegd worden. GEMEENTERAAD. In de raads zitting van heden zal alsnog aan de orde worden gesteld Punt Q a Benoeming makelaar* RAADSSTUKKEN. B. en W. declen den Raad mede i Aan de met i September j.l., inge volge de Lager Onderwijswet 1920, op geheven Herhalingsschool No. 3, welke school bestemd was voor leerlingen, die niet voldoende ontwikkeld waren om het gewone hcrhalingsonderwijs te vol gin, werd o.a. de Woensdagavond van 6 tot 9 uur besteed aan ontspanning, liefhebbe- rijwerk, gezelschapsspel, vertellen, voor lezen, laninarnvertooningen, hei uitrei ken van bibliotheekboeken, enz. Uit deze school is ingevolge genoem de wet voortgekomen de Vervolgcursus No. 3, bestemd voor de leerlingen die het buitengewoon lager onderwijs hebben genoten. In verband met do be palingen der wet moest datgene, wat vroeger op Woensdagavond geschiedde, vcrvaU.cn. Door tusschenkomst van de afd. Haar lem cn Omsrekcn van de Vereeniging „Volksonderwijs" werd dat werk vc gezet* Niet alleen dat het onderwijzend personeel genoemd werk zonder eeuige betooning verricht! doch eenige uitga ven komen ook nog voor rekening van dat personeel. Naar aanleiding van een adres van he: bestuur van de afdeeling van „Volksonderwijs", adviseeren B. en W. den raad aan de afdeeling voor het jaar 1922 een subsidie van 700 te verkenen -. oor dat werk. 15. en W voegen daaraan toe, dat hun College, ook mei het oog op den toestand der gemeente-financiën, geen termen aanwezig acht om „een en ander ook uit te strekken tot den Vervolgcursus No. 4 omdat de leerlingen van dezen cursus niet in die mate ontwikkeling missen als die van den Vervolgcursus No. 3" en .Ms voor hen genoemd werk naar hun meening niet zoo noodzakelijk is. B. en W. stellen voor naar aanlei ding van een ingediend verzoek, den heer J. E. Lieftinck te benoemen tot makelaar in tabak in deze gemeente. KERSTFEEST IN HET CROOTE CASTHUIS. Daar in de groote hal van het St. Eli sabeth's Gasthuis stond Zaterdagavond de mooie Kerstboom mei zijn schitte rende kaarsjes. En aan zijn voet ston den ledikanten en lcdikantjes, ook leun stoelen. Allen, die maar „even goed" waren, mochten mee Kerstfeest vieren. Er was een stille wijding in die kleine wereld. Het uitvoerige programma begoq met een paar liederen, gezongen door een onzichtbaar zusterkoor. Daarna zon gen de patiënten de bekende Kerstlie deren. Als intermezzo las een der zus ters een gedeelte voor van „De Klok ken luiden", van Ingeboig-Sick. In de pauze werden versnaperingen rondge diend en werd het vuurwerk aangesto ken. De kleine jongens vonden, dat de pijlen het maar „fijn" deden. Na de pauze kregen we een zeer mooi viool- en pianospel van de zusters Von Heuking en De Bloeme. Toen kwam het 200 warm gezongen Danklied van de patiënten Wij danken U, o Vader, Voor wat Ge ons hebt bereidt. Wij danken voor den zegen. Dien 't Kerstfeest heeft verspreid. Geef trouwe, lieve Vader Dal voor ons al te gader Dit Kerstfeest schoon en blij Gezegend zij. Als goede feeen gingen nu de geschenken ronddcelen. Van onze Kin- der-Rubriek waren op Sint Nicolaas- avond nog eenige cadeautjes overgeble ven, die ik nu bij den voorraad zag. Ik zag, hoe een teer, bleek moedertje haar baby-jurkje streelde; ik aag, lioc een klein meisje haar popje bij zich op het kussen liet rusten, ik zagaller- wege blijde, dankbare gezichten. De kaarsjes gingen zoetjes aan uit, de patiënten werden naar de zalen terug gebracht. Het feest was ten einde. Maar de herinnering aan dezen avond zou in de harten blijven voortleven, mis schien wel levenslang. En ik dacht er aan, hoe de Kinder- Rubriek van Haarlem's Dagblad eigen lijk ook zoo'n kaarsje was geweest in deze huizen van leed en smart. En ik legde bij mezelf de gelofte af het mijne er toe bij te dragen, opdat ook in 1922 de Kinder-Rubriek van Haar lem's Dagblad vreugde mag brengen vele huizen en in vele harten. W. 'B.—Z. VOOR DE NIEUWE ARMEN. Zooals wij Ocöiige dagen geleden meld den, beeft mej. Mary Fleisehm&nm zich, op verzoek van den heer Van der Willi, beschikbaar gesteld voor distributie vau epeeugocd, boeken enz. onder, de „nieuwe armen", die lrun ninderen of kleinkinderen gaarne een cadeautje willen geven met den Kerst tijd, maar daartoe door de moeilijke tijdsomstandigheden nleit in staat zijn. Alej. Fleischmann heeft zeer veel succes gehad van haar werkzaamhe den nu dezen. Wij zijn lieden eens een kijkje gaan nemen te haren huhe, waar nog een flinke voorraad speel goed (waaronder zeer mooie kinder spelen) aanwezig is. -Maar... er is al v ier maal zoo voel weg! De Haarl. Brood- en Meelfabriek hoeft een flinke hoeveelheid z.g. „vlin ders" voor het goede doel beschik baar gesteld. Tot Vrijdag 30 December opent mej. Fleischmann nog de gelegenheid te haren huize het een en ander te komen halen of zich schriftelijk of teleplianisch bij haar aan te melden. Wie den voorraad nog wil aanvul len, kan ook tot genoemden datum terecht. Vooral boeken voor jongens van 15 a 16 jaar zullen nog zeer welkom zijn. GOUDEN FEEST DER R, K. HOOFDENVEREENIGING. Het programma voor de plechtige herdenking van het 50-jarig bestaan der Vereeniging van Hoofden van II.-K. Bijzondere Scholen in het Bis dom Haarlem, op Donderdag 29 De cember, luidt, naar do Tijd meldt, als volgt Oin half elf zal Z. D. H. Mgr. A. Gallier, Bisschop van Haarlem en be schermheer der Vereeniging een pon tificale Hoogmis van dankbaarheid aan God opdragen in de kerk van den H. Joseph, aan do Jansstraat te Haarlem. Het zangkoor „Te Deum laudamua" onder directie van don heer Jos. de Klerk zal uitvoeren de 4-stemmige „Missa Festiva", van Ph. Loots. Om half 2 feestvergadering in het gebouw ,,St. Bavo", aan de Smede- strast. a. Welkomstwoord van den voorzitter; b. beknopt overzicht van het leven en streven der Vereeniging gedurende den tijd van haar bestaan, door den secretarise. „Ons goud-om- kranst Levenswerk", feestrede, te hou den door den zeereerw. zeergel. heer dr. Tb- Verhoeven, directeur van het R.-K. Centraal Bureau van Onderwijs en Opvoeding te 's-Gravenhage. Om 4 uur feestdiner, aangeboden aan de leden, in het restaurant „De Kroon", aan de Groote Markt. PERSONALIA, De sergeant-majoor-instructeur Lan- gerijs van het 19de Regiment Infante rie, wordt overgeplaatst bij het 21e Re giment Infanterie te Helder. De kapitein B. Ten Broecke Hoek stra van he: 21e Regiment Infanterie en gedetacheerd bij de Artillerie-Inrichtin gen, wordt met ingang van 1 Januari 1922 eervol van die detaclicering onthe ven en werkzaam gestejd onder de be velen van den Inspecteur der Vrijwilli ge» Landstorm* MI A PELTENBURG. Men schrijft ons: Onze etadgenoote, de zangeres Mi a Peltenburg, die on langs in het buitenland zoo 'n emorm 6ucoee behaalde, zal met Hendrik An- drifcssen Maandagavond a.s. in den Schouwburg Jansweg een Hadereu- avond geven. Het programma, hetwelk zal wor den uitgevoerd, bevat liederen vaa Diepen broek, Debussy en Bizet. GEVONDEN VOORWERPEN. EL de Vries. Lange Beerineatraat 14 rood, armbandDirks. Spaarne 49. oeenkapF. J. v. Luvken. Anegang 8, bontïe L. van Velzen. Leidsche- straai 80. bontJ. Vogelzang, Don kere Spaarne 28 rood. Psalm en boek- iePolitiebureau. Smedestraat, geld zakje J. Klingere. Ursulaatraat 10 a. geldA. C Ooms, Zaandam, Ge dempte Gracht, jachthondJ. Maas, Emmaatraat 16, handschoenenJ. Hendriks, Bentveld. Sparrclaan 1. handschoen M. G. Mdlmari, Van der Vinnestroat 29 rood. halsketting; D. Beek. Riiuutraat 11. dameahaud schoen; Klingere, Üreulastmai 10, heere Ilias Politiebureau, Smede- straat. Autokussen, wollen muteO. Schaap, Tulpeu&traat 17 B, lorgnet in etuiJ. P. Hete. Aolbertaberhr.tr.aat 22. DortemonnaieJ. Oevteman, Hoofdrnanstrnat 24. portemonnaic K. van der Putten. Graaf Willem straat 8. portwnonnaie (heeron); N. v. d. Leek. Schouwtjeslaan monnaieM. van Aken. Vooruitgang- straat 128: lïamesportcmonnaie P. van Schie. Ehigcstraal 32. l.eerenpor- temonnaaeA. Burger. Naseaulaan 67 rood. portemonnaie -. J. van Ba- kei. Oranjaboomstraat 14 riem; II. v. d. Bere; Cen. Joubertstraat 3, bood- echapixnzak F. C re roer, Gu^t huis singel 41 zwart. Muiskleurige kat. ®L GEMENGD NIEUWS DE LANGE ARM DER GERECH-, TIGHEID. Op verzoek v-em den Franschen gezant in Venezuela heeft de Panjeche politie Woensdag j 1- aan de Gare des Invalidee zekeren Emiile Lederc gearresteerd, een ont vluchten gestrafte van de Fransoue strafkolonie in Guyana, die sedert hij in 1912 ontsnapt is, tot de Veneaolaan- sche geheime politie heeft behoord, tijdens den oorlog gediend beeft bij de 24ste Fransche koloniale divisie, waarbij hij driemaal werd gewond en vervolgens naar Venezuela terugkeer de, waar hij benoemd werd tot inspec teur vam den santtairen dienst. Zijn terugkeer naai Frankrijk, waar hij zich als hotelhouder wilde vestigen, werd hem noodlottig. Als een tweede jean Valjean, aldus schrijft de „Chicago Tribune" schijnt Leclerc na zijn ontsnapping een voor beeldig leven te hebben geleid. Hij leefde onder den naam van Eini- le Balois Leclerc en stond bekend ale afkomstig uit Martinique. In Vene zuela trad Leclerc bij de geheime po litie in dienst en was speciaal belast met de veiligheid van den heer Biaca- mante, secret.iris van den president van Venezuela. To°u de oorlog uit brak, ging Leclerc naar Martinique, verschafte zich papieren onder .lcn naam van EanUe Balois en nam dienst 11. het Fransche leger II ij vocht aan de Somme en in Champagne en wei gerde de militaire medaille en zijn pensioen, uit vrees, dat men hein zou ontdekken. Na den wapenstilstand bieef Leclerc tot Januari 1919 in Frank rijk en keerde toen naar Venezuela terug. 1 Juli j.l. nam hij ontslag als in specteur bij den gezondheidsdienst en keerde naar Frankrijk terug om van zijn spaarpenningen een hotel te koo- pen tte Meudon. MiJNONTPLOFFING IN BOSNIë. In een kolenmijn nabij het Bosni sche plaatsje Zenica, heeft zich door tot nu toe niet opgehelderde oorzaken een ontploffing voorgedaan. De niiindirecteur en acht arbeiden» wer den door de neerstortende steenklom pen gedood. EEN ROBINSON CRUSOE Kapi tein John K. Davis, die directeur is van den Britschen soheepvaurtdienst en in deze functie een grondige studie heeft gemaakt van de cyclonen, welke met name de Stille Zuiizce plegen te teisteren, bevindt zich titans met twee man op WUlis Island, eeai klem ei landje op 300 mijl afstaind van de kust vaat Queensland. Met beliulip van zijn beide metgezellen, die radio-talegrafist zijn, is hij bezig, daar een station voor draadlooze telegrafie op te richten. Dit station zal de taak hebben, waar- schuwingssigrialen is geven wanneer er een cycloon in aantodht is, opdat de schepen in de havens der kustste den van Queensland weten, wanneer er gevaar dreigt. Daar het eilandje verder geheel on bewoond is, zal de marconist, die het station zal moeten bedienen, een ware Robinson Crusoe zijn. Zijn draadlooze .installatie is het eemige, dat Item met de buitenwereld zal verbinden. EEN ZWITSERSCHE LANDRU Te Laufenburg in Zwitserland is eem zekere Muller gearresteerd, die een misdaad heeft gepleegd, welke zeer veel overeenkomst vertoont met die, waarvan I.andru zijn specialiteit heeft gemaakt. Hij had een weduwe, me vrouw Ravizza, er met trouwbeloften toe gebracht, haar meubelen te verkoo- pen, en had verklaard, dat zij zich na hun huwelijk te Zürioh zouden ves tigen. Op 14 October noodigde hij me vrouw Ravizza 011 haar dochter op een diner te Zurich. Na den maaltijd ver moorde hij de beide vrouwen, de eene met revolverschoten, de andere door haar te smoren. Na de misdaad trok Muller naarü Winterthur. Eenige dagen later haalde hij de meubelen aan het statioiai te Züricli af, waarna hij ze verkocht. Muller werd te Laufenburg gearre steerd, waar hij een bezoek aan zijn vrouw bracht; hij was namelijk evenals Land 111 gehuwd. VERLOVING VAN DEN BELGI SCHEN KROONPRINS MET PRIN SES YOLANDE? Naar de bladen uit Rome vernemen doet in kringen, die met het Quirinaal m relatie staan, net gerucht de ronde, dat ter gelegen heid van het bezoek van het Belgi=ohe koningspaar aan Rome officieel de verloving van prinses Yolande met den Belgischen kroonprins zal worden bekend gemaakt. OVERSTROOMINCEN IN AMERIKA. In het dal van de Mtssisippi hebben hevig© stormen gewoed, waarbij veel meiischenlevens zijn verloren gegaan, en groote echade aangericht. De Oliio- rivier is-eveneens buiten haren oevers getreden en heeft belangrijke schade veroorzaakt. EEN CYCLOON Naar de „Chicago Tribune" meldt, zijn te Glarksdale (Arkansas) 8 negers en 1 blanke tij dens eon cycloon gedood. Gedurende tien storm was er in drie uur 10 inch regen gevallen MOORDEN DOOR MEXICAA.NSCHE BANDIETEN Uit New-York wordt geseind dat volg eons ccn leiegram uit Mexico bandieten bij Santa Anna 23 kinderen hebben om singeld, die order leidmg van een prio ster op excursie waren. De priester en 22 kinderen werden gedood. Het laatste kind wtst z;cü in de rotsen te verbergen on slaagde er m te vluchten. DE VEILIGHEIDSPOLI 1 IE BE STOLEN Do 24-jarige onderwaoht- axesler bij de Beriijnscho veiligheids pe itie Wiliy Zaesler. die als iiulp- ueambte bij de hoofd kas van het iioufdbureau van politie werkzaam is sedert Donderdag van de vori ge week verdwenen. Uit de nasporin gen is gebleken, dat hij aan de hoofd kus chèques heeft ontvreemd, deze voor groote somman vervalscht en bij verschillende banken geïncasseerd. Men heeft reeds kunnen nagaan, dat hij in het gelieel 850.000 mark op deze wijze heeft buitgemaakt, maar liet is niet onmogelijk, dat deze som nog aan merkelijk hooger zal worden. Op zijn arrestatie is cen belooning van 10.000 mark gesteld. GEEN ZOMERTIJD IN FRANKRIJK. De Fransche Senaat heeft met groot© meerderheid een wetsvoorstel aaugeuo- men, ter afschaffing van den zomertijd. STORM OP DE ZWARTE ZEE. Op de Zwarte Zee heeft een hevige 0tor.n1 gewoed. Verscheidene schepen lin de haven van Constantsa werden licht beschadigd. Eeniige visschers- Ivaartuigen, die op zee door den storm werden overvallen, vergingen met 1 en muis. EEN MILLIOENEN-ZWENOELAAR. lemuavd, die in de Borlijnsche sport kringen geen vreemde is, kent den naam .Stempel, schrijft de Buriijmsclio correspondent van de „Daily Chro nicle" De drag or van dien ivaam is een jonge man van ze6-en-twiutig jaar. Hij bezat een stad uit vijftig prachtige renpaarden, die tot de besten uit liet Jaatd werd gerekend. Zijn kleuren wapperden op eiken renbaan. Hij zelf leefde un groote weelde. Na de sohool te hebben verlaten leerde hij „vliegen" en toen de oor log uitbrak, nam hij als vrijwilliger dienst bij do militaire hichtvaart- afdeelmg. In den oorlog kon hij evenr wai seal voordeeligen handel drijven in olie, vet en zeep, zijn sympathie ging allengs meer uit naar den handel dan naar den militairen dienst e«i hij deserteerde. Later moest hij daarvoor terechtsaaji voor den krijgsraad. De rechtbank concludeerde evenwel, dat Stempel zoer zwak van geert wa» en hij werd vrijgesproken. Wegens zijn slechte gezondheid werd hij tevens uit den militairen dienst ontslagen. Die slechte gewond heid belette hein evenwel niet, voort ic gaan O. W. te pruduceoren. Hij ent- mestte tt Bellijn een oud wapen vriend Deze stelde hem aan zijn veder, iu- chord üericke, voor. Dezt Gencke, een won vaii zeaug Jaar, was veertig jaar lang de ver trouwde bediende van do lemkfirma Bleichroeder en Co. geweest. Meuipd doed den ouden man eon voorstal vooi een „gokkie" en ueze leende hem wat geid 0111 het pian te volvoeren. De onderneming slaagde «1 Gcricko kreeg zijn geid terug mei nog tien procent winst. Nog oeus werd wat geit, gewaagd en weer luidden zij succes op de renbaan. Stempel vroeg daarna Gerteke steeds meer en deze, eveneens begeerig om groote winst up te strij ken, eigende zich geld toe, dat aan de bank behoorde. Slempol had 111 dien tijd een eigen stal met paarden ge kocht en had steeds mevr gold noodig om le kunnen uitbetalen. Ten slotte ointdekte de bankdircctie de door Ge- dicke gepleegde fraude. De oude man werd gearresteerd c« tot twee jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Stengnd was op dat oogenblik ziek. Later ver dween hij in stilte, doch geraakte to Hamburg in rneuwc moeilijkheden, tengevolge van een door hem gepleeg de fraude. Hij werd toen tot ëën jaar gevangenisstraf veroordeeld Toen men zijn ïndeutiteit evenwol had vast gesteld, werd hij naar Berlijn overge bracht. waar tegen hem een nieuwe aanklacht werd ingediend wegens zijn medeplichtigheid aan dc verdui stering, door Gencke gepleegd. De getuigenverklaring van Gerick© bracht aan liet licht, dat Stempel niet minder dan 17 inilliowi mark van hem ha<t ontvangen. Van dit bedrag had hij 6 milliocn mark terugbetaald. Gelukkig voor <1© Bank kon zij beslag leggen up de ren paarden van Stempel en dc verkoop daarvan bruclit 9 en een half inillioen mark op, zoodat haar verlies tot ander half inillioen mark werd gereduceerd. Ee nuicdisch deskundige verklaard© voor de rechters, dut Stempel wel wat zwak van gcost, doch toerekenbaar was. Hij werd tot tweo Jaar dwang arbeid veroordeeld, zoo meldt do Telegraaf.

Haarlem's Dagblad | 1921 | | pagina 7