INGEZONDEN MEDEDEELINQEN. U 60 Cts. per regel. MICHELI8 bandu BUITENBAND, Cable, model 1922f 6.- 8INHENBAND, de beproefde oude.- 13.26 De Mdert tal van jaren be roemde MiCHELIN BUITEN BANDEN inet glad loopvlak I j worden zoolang de voorraad strekt, opgeruimd k I 4.60. Nieuwe vereche banden. Twaalf maanden garantie. G. P. DE VRIES Gen. Cronjéstr. S3, Schoten dig gespeeld tooneeltje in 111 zelfs een verdiend „open doekje" kreeg me vrouw De Wilde, Fred en Dolf. Maar ook de anderen speelden met animo en ernst, zoodat een flink geheel verkre gen werd. Men gaf vlot, vlug spel >e zien, de rollen zaten er uitstekend in en het geheel liep als „op rolletjes". De regisseur de heer Theo Bouw meester had aan verschillende klei nigheden gedacht, zoodat de trucjos van Roelvink met de gordijntjes, het sil houet, het keukenlichtje, do trapjes cn het balcoa alle slaagden. Daarom onze hartelijke gelukwenschen aaa Haarlem's Tooneel met het succes en onzen dank voor het mooie werk, dat het ten bate van het liefdadig doel heef; verricht. Dit is de gewone soort „iiefdadig- beidskririek", die den spelers niets feert en ook niets zegt.- Zonder on waarheid te spreken zegt men de waar heid niet. De waarheid toch houdt men onder den mantel der liefde verborgen. Ik geloof niet, dat Haaxl' Tooneel van mij deze zoete „neutrale kritiek" ver wacht. Wie van de werkende leden niet verkiest te weten, wat onder den man tel nog verborgen is, moet maar niet verder iezen en met het eerste deel ge noegen nemen." Er was ik schreef het reeds in de voorstelling zeer veel goeds. Zij liep vlui, was flink verzorgd en gaf voor dilettanten prijzenswaardig spel ie zien. Haarl. Tooneel mag dan ook werkelijk tevreden zijn en heeft met deze opvoe ring getoond, dat het een ernstig stuk zeer aaidig kan bezetten. Maar daar mee wil ik nog niet zeggen, dat alles in orde was. Men was precies tot de grens gekomen, waar het werkelijk goede begint. Markus was met Dolf ditmaal de beste. Het oude heertje was goed getypeerd en het too neeltje met Do in 111 speelde hij leven dig cn amusant. Hij hoede zich echter voor „in de zaal spelen" later deed hü het minder dan in het begin en voor al te stereotiepe, telkens terug kee- rende gebaartjes. Maar overigens alle hulde 1 Mevrouw De Wilde was pas in de scène met Phil gêheel wat zij wezen moestde zachte, lieve, levenswijze oude vrouw. Dit tooneeltje heeft zij heel goed gespeeld, althansvoor zoo ik hei zien en liooren k o n. Want de regie had hier de kar piUüe fout begaan Phii geheel ver keerd te plaatsen, zoodat ik bijna minuten lang van mevr. de Wilde niets andere zag dan de op gaande grijze pruik. En dat in de boofdscéi.o van het stuk!Toch heb ik voldoende gezien en gehoord om te weten, dat zij hier den goeden toon had. Zij was lief, vol charme an. wat een groote deugd is, niet sentimen teel. Te voren vond ik baar voor me vrouw de Wilde wat te snibbig. Haar kleine uitvallen tegen Marcus zijn nooit „echt gemeend-". Zij moet .t go- heel stuk door de sympathieke, lieve vrouw zijn, die het vertrouwen wekt. W ie Christina, Poolman in deze rol heeft gezien, zal begrijpen, wat ik be doel. Phil is eon zeer moeilijke rol en zij was Maandag in vrij goede handen. Phii was gereserveerd, waar hij het zijn moest, goed in zijn dictie bijv in hel tooneeltje. waarin hij Do zijn grieven iaat voelen door zijn verhaal van Dolf en gevoelig. Les défumta de ses git al it és een zekere onhan digheid blijken voor deze rol deug den. Ik heb .Phil dan ook met genoe gen zien spelen. Do is een allerliefste, oharamonte tooneeleversahijning, waarmee het publiek reeds de helft gewonnen heeft. Zij is een dilettante, die onder goede leiding, voor een olub heel wat waard is. Maar de rol van Do gaat vooi-loopig nog boven haar krachten. Zij bracht het resolute, het flinke van dit meisje, waardoor zij overwicht heeft op anderen, in het geheel niet naar buiten. Haar stem is wat te droog «u haai- dictie nog te schoolech: liet kwam zoo weinig nog uit het hart. Toch was er één oogenblik, waarin zij bewees meer te kunnen. Dat waa, toen zij tegen Phil zei: „Gooi ook schuld op mijToen was de intona tie precies, en ook de uitdrukking van hot gé-' zichtje Bouligneerde de woorden. Fred toonde zich een dilettant, die .'Joh zeer gemakkelijk op het tooneel beweegt. In Oud Heidelberg hoeft hij trouwens bewezen, wat hij kan. In do Fred was zijn spol echter niet licht genoeg. Hij probeerde zelfs nu en dan in dramatisch te doen en dat was er deze rol precies geheel naast. Fred is een luchthart, een aardige, vroolijke jongen, cie het leven niet ai te ernstig neemt. Het is de komische en meest dankbare rol uit het stuk mits zoo gespeeld als indertijd door Van Kerck- hoven. In Hl haalde Fred ook wel den lach uit de zaal, maar het was meer door den tekst dan door zijn spel. Heel goed was hij in het tooneel met Phil in het tweede bedrijf. Toen liet hij den besten kant van zijn voor een dilettant zeer zeker niet gewoon speehalent zien. Zeer aardig en los was de padvinder Dolf. Van allen had hij zijn rol het best begrepen. Ook Pietje gaf hoewel i jong gegrimeerd een levend type. San voldoende, evenals de a riendinnen Truus en Mien. Als ge heel dus een dilettanten-voorstelling met zeer goede kwaliteiten, al gaf zij dan ook niet volkomen, wat het stuk vereischt* J, B, SCHUIL* DE STRIJD TECEN HET TAND BEDERF. Men schrijft ons: Op de Internationale tentoonstel ling voor hygiëne te Amsterdam trok de afdeeling voor mond- en taiidhy- giëne veler belangstelling en wat daar te aanschouwen en te hooreii viel, was dan ook buitengewoon belangwek kend. Maar nu is de vraag aal zij prao- tisch resultaat hebben f zal men inzien begritpen de groote en zeer ern stige bcteekenis van de mondhygiëne Het is een verbindend feit, dat in de laatete 25 jaren meer en meer tot het gróote publiek is doorgedrongen van welk een eroote waarde en goed onderhouden mond en gaaf gebit voor een mensch moet ziin. Ook wordt steeds beter begrepen de functie, die ons gebit heeft in het spijsverterings proces. maar de beteekenia voor het uiterlijk schoon is voor de meesten nog wel de hoofdzaak. Van den grooten invloed van den onhygiënischen. zieken mond op den aJgemeenen toestand daarvan is men zich gewoonlijk weinig bewust soms.... enkele keeren als onduldbare kies- en tandpijn den patiënt rade loos en zich echt ziek doen voelen. En toch ligt het eigenlijk niet voor de hand. dat de toestand van de mond, het voorportaal van onzen inwentligen mensch, van het grootste belang is? Daar toch gaat al het vloeibare en vas te voedsel door, voordat het zijn nuttige werking op ons lichaam kan uitoefenen om het op te bouwen en het to onderhouden. Bern slecht ver zorgd gebit is in de meeste gevallen oorzaak van slechte spijsvertering, maaglijden en andere kwalen. Vooral in de laatste jaren, is er met behulp van velerlei onderzoekin gen een schel licht geworpen op den samenhang van algemeen® lir.haams- ziekten met ontstekingen, abcessen enz. in de mondholte en in de kaken. Het was naar aanleiding hiervan dat de beroemde chirurg Dr. Char'ea Mavo verklaarde„de eerste volgen de groote stap op den weg van den medische vooruitgang en der preven tieve geneeskunde, zal door de tand artsen moeten worden gedaan." De onhygiënische toestand van de mondholte komt niet slechte bij uit zondering voor, doch integendeel als reeel en de statistieken, zoowel in het buitenland ais bij ons, hebben aange toond. hoe ontzettend verbreid het kwaad is en hoe wij met het volste recht van het tandbederf en zijn ge volgen mogen spreken. als van de meest verspreide volksziekte. Wanneer wij verder weten dat een groot deel der ellende is te voorkomen, ziin wij dan niet verplicht met alle middelen, welk© ons te dienste staan, te zorgen, dat betere begrippen en in zichten omtrent monaverzorging aan het publiek worden bijgebracht? In een artikel van wethouder Dr. Th. Stoop, lezen wij. hoe in Dordrecht men na lang aarzelen er toe ovorge- gaan is om een nieuwe methode tc vol gen bij de bemoeiing met de gebitten van de schoolkinderen. Geen centrale tandkliniek, waarheen de kinderen op den vrijen Woensdag- en Zaterdag middag naar toe moesten gaan. Dat deden zij toch niet, dus werd een an dere weg gekozen. Aan iedere school wordt de kamer van het sohoo'hoofd tijdelijk voor den tandarts ingericht het hoofdmeuibel is de tandheelkun dige stoel, dan een desinfectieipan en verder Instrumentarium, dat van de oen© school naar de andere wordt over gebracht als het werk daar afgeloo- pen is. Vijf dagen in de week 'smor- gena van 10 tot 12 houdt de school- tandarts zitting aan de school. In die 2 uur kan hii. geholpen door de school verpleegster, gemiddeld 7 leer lingen behandelen, dus 35 per week. Voorloopig behandelt hij alleen de kinderen van het eerste schooljaar, in Dordrecht ongeveer 850. Als in ruim anderhalf iaar de nieuwe Leerlingen tifd óverechieten om naast dé nieuwe lecr'ingóü ook die van de oudere leer jaren nog eens onder handen te ne men. Deze nieuwe dienst belooft een zoör nuttige instelling te worden. Dr. Stoop hoopt, dat het gegeven voor beeld van Dordrecht in vele plaatsen vuu ons land navolging moge vinden. Nu door de besluiten in de gemeente raad te Haarlem, de schooltandver- zorging vooreerst van de baan is, de Ned. Vereeniging van Huisvrou wen gevoeld toch iets in die richting te moeten doen. Over den strijd tegen het tandbe derf zal Dr. A. 3. J. C. van Hasselt, tandarts te 's-Gravenhage, Vrijdag avond te 8 uur op 6 Jan. in de groo te zaal van Zang en Vriendschap, J.:.nssiraat te Haarlem een lezing met lichtbeelden houden en door tusschen- kornst van Dr L. Frank, tandarts te Rotterdam worden wij in de. gelegen heid gesteld het belangwekkendste ge deelt© van de tentoonstelling van mynd- en tandhygiëne te bezichti gen. Het bestutu- van de Ver- van Huis vrouwen hoopt, dat hare leden in groote getale zullen opkomen. In het gezinsleven moet er voor gezorgd wor den, dat het kind overtuigd wordt, hoe later zijn leven vergald en bedor ven kan wordian door allerlei ziekte toestanden, waarvan de grondoorzaak te vinden is in slechte, slordige ver zorging van mond er. gebit M/xar daar de zaal groot is, noodigt zij, behalve de gemeenteraólsleden, ook leeraren en lè&raresseri uit, deze lezing bij te wonen, in de hoop, dat zij doordron gen zullen worden, den kinderen do noodzakelijkheid bij te brengen van een goed onderhouden mond. De voor werpen zullen den volgenden ochtend ook nog in de zaal te bezichtigen blij ven, dus mochten enkele leeraren of leeraressen hunne leerlingen, aan de hand van deze duidelijke voorwerpen, de kennis den vorigen avond bij de lezing opgedaan, willen bijbrengen, dan zal daarvoor het bestuur van ge noemde vereeniging bereid zijn hun daarvoor de gelegenheid te geven, mits dat men vóór of op Vrijdagavond daarvan kennis geeft aan de presiden te van de Vereeniging mevrouw R. de Voogt. v. Merlenlaan 6, te Heem stede. HAARL. HANDELSSCHOOL VER. LENIGING. Nader verzocht or.s het bestuur der Haarlemsche Handels school Vereeniging te melden, dat op 1 September de telling der leden en donateurs 454 in totaal was. KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN De Dinsdagavond gehouden vergade ring van de Kamer vaa Koophandel en Fabrieken werd door leden bijge woond, Nadat de heer W. G. H. Jacobs, als oudste lid in jaren, de vergadering had geopend, hadden de gebruikelijke be noemingen plaats. Herkozen werden als voorzitter, de heer W. G. H. Jacobs als vice-voorziiter, de heer F, C. Dufour. Daarna hield de Voorzitter do volgende rede Mijne Heeren, Alvorens U met enkele woorden een overzicht te geven van den toestand van Handel en Nijverheid te dezer ste de, is het mij aangenaam U M.H., U Mr. den Secretaris en U. H.H. verte genwoordigers van de pers, mijne wel gemeende wenschen voor het nieuwe jaar te kunnen aanbieden, onder dank zegging voor hetgeen Gij, ea de se cretaris in het bijzonder, in het be lang van de Kamer hebt willen ver richten. Mocht mijn voorganger in zijn ope ningsrede, gehouden den óden Januari ipzo, reeds wijzen op den tragen gang waarmede het ziekte-proces waarin de wereld verkeert, vordert, ook nu, a ja ren later, valt van beterschap niet te gewagen. Integendeel, tet proces is verergerd en zal mijn korte mededee- liog niet van opgewekten aard kuDnen zijn. Zooals U bekend is brak in het najaar van 1920 de algemeene crisis uit, welke zich het eerst aan den groot handel deed kennen; kleinhandel en in dustrie ondervonden niet terstond de nadeelige gevolgen. Wat de industrie betreft, het afwerken van orders gaf nog geruimen rijd werk, doch aange zien geen nieuwe orders binnenkwa men, trad ook hier, en mede als een gevolg daarvan voor den kleinhandel, ccn verslechtering in. Nu heeft weliswaar de beteekenis van den groothandel hier ter stede niet die beteekenis welke hij in andere grootere gemeenten heeft, doch doen zich de ge volgen van een crisis te Amsterdam, in Haarlem terdege gevoeleni!k wijs hierbij slechts op de vele Amsterdam- sche forensen die zoowel in Haarlem als in hare omstreken gevestigd zijn en de vele Haarlemsche werklieden in Am sterdam werkzaam. Een inzinking van het economisch leven deed zich in den afgeloopcn zo mer in onze omstreken, vooral in Zand- voort, gelden; ook daarvan ondervond een deel van Haarlem's ingezetenen den nadeeligen invloed. Wat nu de Nij verheid betreft, voor dc metaalnijver heid die voor de open markt werkt (als van de Nederlandsche Spoorwegen hut ten beschouwing) was do toestand, in het bijzonder in het laatste gedeelte van het jaar, ongunstig en ziet da toekomst van deze Industrie er zeer somber uit het bestelde werk is of raakt gereed cn eawft orders komen niet in. Een wandeling langs het Noordcr Buiten-Spaarne zal U doen zien hoe zich daar een Industrie ontwikkeld heefi, die voor een groot deel steunt op de scheepvaart en annexe bedrijven. Het stilliggen van een deel der wereld- scheepvaart, heeft ook op deze indus trie zijn noodlottigen invloed doen gel den. Hoewel niet in deze lij nliggende, namelijk de oorzaken te bespreken waardoor het stiHiggen van ccn deel der wereldscheepvaart beïnvloed werd, moge hier toch genoemd worden dc tc grooto aanbouw van tonnage; cea Amcrikaansche werf deed dit „cn gros" en bouwde 50 zegge vijftig hellingen naast elkaar. Een andere tak van Nijverheid van beteekenis is het typografische bedrijf al zijn verscheidenheidgij allen weet uit ervaring hoe de Duitsche con currentie zich ook hier doet gelden. Een ander deel van de nijverheid is onze export-nijverheid, welke in zekere tot de luxe-bedrijven behoorton- noodig U te zeggen dat bij een crisis op de wereldmarkt, ook deze bedrijven, in een tot dusver ongekende mate, ge troffen worden. Zelfs in de bouw-nijverheid, die tot voor korten tijd een grooten, zij het dan ook kunstmatigen bloei doormaak- e, wordt het slapper. Deze bloei die, door den overheidssteun, een onge zond karakter droeg, is thans, waar de overheid zich gedwongen ziet, ten ge volge van te groote uitgaven en alge meene inkomsten-vermindering, dien steun te verminderen, sterk aan het af nemen. Ik mag in dit verband niet onver meld laten de moeilijke rijden welke het visscherij-bedriif te IJmuiden mede- maakt; dat ook dit wederom in Haarlem terugwerkt, behoef ik U nauwelijks te zeggen. Opwekkender kan de mededeeling zijn aangaande de bloembollen-teelt en aanverwante vakkende toestand in deze bedrijven is meegevallen, voor zeker een lichtpunt in zooveel duister. Wat het bankwezen betreft, een in zinking in het economisch leven breng: onmiddellijk een achteruitgang van be drijvigheid mede, zoodat ook hier een stilstand van den groei is ingetreden. Hoe lang de U genoemde ongunstige omstandigheden zullen aanhouden, daarover zijn geen voorspellingen te doen. De verliezen aan kapitaal en in komsten zijn van dien aard dat inkrim ping van behoeften, ik spreek hier niet de allernoodzakelijkste behoeften, een gebiedende eisch is. Gedachtig aan het bekende i fais ce que dois, advienne que pourra: zullen de ondernemers, gewapend met het grootst mogelijke initiatief en taaie vol harding, bewust van hun plicht tegen- zichzelf en tegenover de Maat schappij, moeten trachten het econo mische leven omhoog te werken. De oude Kamer van Koophandel, die meer dan een eeuw heeft bestaan, in den te- genwoordigen vorm bijna 3/4 eeuw, zal, aangezien het in het voornemen ligt deze instelling met 1 April 1922 op te heffen, hun slechts korten tijd van dienst kunnen zijn.- Moge de nieuwe Kamer, welke weldra gekozen zal wor den dien steun aan het economisch leven geven die van haar verwacht wordt. Samengesteld werden opnieuw de vaste com missiën. Uit de mededeelingen van den secre taris bleek, dat op aanvragen uit het buitenland verscheidene handelsadres sen waren verstrekt op velerlei gebied. Mededeeling geschiedde van een adres aan de Regeering van de Han delsvereniging van metaalinduatrièe- len, dat de Kamer van den Burgemees ter ter kenisneming had ontvangen. Naar aanleiding daarvan stelde de se cretaris voor ean den ^Burgemeester te verzoeken dat de gemeente Haarlem in de richting als in dat adres is aan gegeven, zal gaan* Aldus werd beslo ten. De heer Dufour komt ter vergade ring. Dc Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers had verzocht instemming te betuigen met een adres door haar aan de Tweede Kamer gericht inzake een wijziging van de Stoomwet, waarin wordt verzocht het wetsontweip te ver werpen. Besloten werd het adres te on dersteunen. Inzake de nieuwe telefoontarieven werd een commissie van onderzoek be noemd. Na de rondvraag, die niets opleverde, werd de openbare vergadering geslo ten* KOPEREN FEEST VAN MEJUF FROUW C. C. SGHNACK. Men schrijft ons: Cornelia Clasina Sohnack kwajn den zevenden Juli 1909, als dienstmeisje Ln dienst van de familie W. E. van Kervel, haar vader, des tijds Hoofd-Agent der bereden politie Amsterdam, thans als zoodanig ge- Oornclfa, onder vrienden en beken don vun do familie v. Kervel meer bultend onder den naam van Cor of Knor, was een meisje van ongeveer 18 juur, toen tij haar dienston bij' de familie aanboord, omdat zij zioh niet kon vereenigen met het fabrieksleven. werkte toen als strijkster uan de fabriek van de firma Knottenbelt aan den Slaterstraatweg. ""an stonde af aan behai-tigde Cor de belangen van de familie in hu.v boude)ijkt» aangelegenheden. Begrij^j- lijkerw ijx© zijn er wei eens onaange naamheden tiiÉöohen haar en de fami lie voorgekomen, maar door haar '.u.u humeur, wist zij toch meer dan oer», allee weer als ongedaan te ma ken. Zoo langzamerhand wist Cor het vertrouwen der familie te venverven, en toen mevrouw v. Kervel, tengevol- ,'an haar hartkwaal de geheel© huishouding niet meer kon bestieren, we'd Cor tot huishoudster gepromo veerd, waarmade zij zeer vereerd was, want nu was zij niet meer de meld, maar de juffrouw. Om kort te gaan, de familie v. Ker vel kan mejuffrouw Sohnack niet ge noeg da.mk.baar zijn voor de diensten, die zij de familie bewezen heeft, cn hoopt van gansclier hart©, dat haar trouwe huishoudster haar mog tal van jaren ter zijde moge staan. TEGEN DIERENMISHANDELING. Uittreksel van het verslag ovor Dccember 1921 van den inspecteur der vereeniging tegen het mishandelen van dieren voor Haarlem en omstre ken. Lenige' gevallen van kreupelheid 1 paarden werden aangetroffen. De noodige maatregelen werden geno men. Wanneer noodig, worden de die- n buiten dienst gesteld. Twee paarden bleken te zijn aange spannen met zware kettingen, waar van een uiteinde de voorbeenen be schadigde. De voerman werd hierover onderhouden. In het gebrek werd voor zien. Het werd opgemerkt, dat met een paard, dat vanwege het Rijk in bruik leen wa6 afgestaan, op ruwe wijze werd omgegaan. l>e aandacht van de betrokken autoriteit werd hierop ge- -estigd. Toezicht werd gehouden, dat geen misbruik gemaakt w-erd vau paarden, gebezigd voor het transport van bouwmaterialen. Hierover wordt voortdurend geklaagd. Op aanwijzing van de politie word een zwaar gewonde hond naar de as- phyxiatie-inrichtiiig overgebracht en aldaar pijnloos uit zijn lijden verlost. Meerdere gebrekkige hondenbspan- uingen werden op verlangen van den Inspecteur ln orde gebracht. Kreupel bevonden honden werden uitgespan nen. Onderzocht werden klachten over het onverzorgd laten rondloopen van honden. De noodige voorziening werd getroffen.. Tijdens het transport van vee, aan gevoerd van elders, werd bewerkt, dat twee varkens, die niet konden loe pen, per as vervoerd werden. Binnengekomen klachten over het in de weide laten van vee gedurende felle koude leidden er toe, dat, waar noodig. deze dieren onder dak werden gebracht. Dl de asphixiatie-inrióhting werden deze maand pijnloos gedood 59 hon den en 44 katten. Zulks geschiedde ui gevallen kosteloos Onder deze die- 1 bevonden er zich 26 welke zwer vend waren gewonden en te voren eenige dagen voor rekening der ver eeniging verpleegd en ter beschikking van de eigenaars waren gehouden. pensioneerd, diende i Bmnenianii Di moord ln den trein aóoals het wezen moest behandeld zullen zijn, zal er genoeg zoodanig blijft de Centrale Werkplaats re rit- leiding van dien heer v. Karvel, te brengen. Dg correspondent van de TeL te Den liaag meldt: Wij hebben nadere inlichtingen In gewonnen omtrent den geheirnzmni- gen reiziger, die Oudejaarsavond op liet perron van liet Hoiiandsche Spoor station te Den Haag blootshoofds uit don Amsterdomschen trein sprong. Deze belangrijk© imeddeeUngi is af komstig van een reiziger, die op het perron stond 'te wachten op dezen trein. Nog voordat de trein stilstond on iemaaiid gelegenheid had gehad zich te verwijderen, ztig hij de deur van een coupé open gaan e<n een hoer, van wien hij slechts eon vaag signaal kan opgaven, blootshoofds uit den wo gen springen, d© deur hard achter zich dicht slaan. Verder lette hij niet op den man omdat hij zichzelf een plaats moest zoeken. De verklaring van den conducteur, dat de vermoe delijke moordenaar een donkeren gleufiioea droeg, behoeft hiermede niet in strijd te zijn. liet is mogelijk, dat deze zijn hoed onderweg [verloren heeift, of uit het raam gegooid of ook, dat hij bij aan komst te Den Haag zijn hoed in de hand hield, misschien met de bedoe- onder de dï-j ling om de politie op ©en dwaalspoor Tot heden toe is men er nog niet achter kunnen komen of liet, slacht offer veel geld bij zich had. Zijn por tefeuille is in ieder gevul geroofd, want bij een huiszoeking is oj> zijn kamer geen portefeuille gevonden. Zijn vader veronderstelde, dat hij een paar honderd gulden op zak ge» had zal hebben, daar hij midden Do» omber nog met zijn kantoor had af gerekend. Tot een juiste berekening kan men echter niet kooien, daar do vermoorde eerst Maandag van een reis naar Duitschland was teruggeko men en sindsdien nog tot Zaterdag in Amsterdam heeft verblijf gehou den. Bij oen onderzoek aan het Centraal Station te Amsterdam, heeft men de juffrouw van het kaarten lok ei en de controleurs bij de controle het signa- lement van mr. Wijsman opgegeven, om nu te guan of zij zich nog een of andere bijzonderheid konden herinne ren. Men wist flauwtjes dat een heer volgens dit signalement aan het loket was geweest en de controle had ge passeerd, doch verder herinnerde men zich niets van belang. De coupé, waar in de moord gepleegd werd, was een zoogenaamde halve coupé met drie zitplaatsen, bevond zich in den ach tersten 'w.'tgen en was niet voorzien van 0011 doorgang of een W. C. De dudcr heelt zich dus niet verborgen kunnen houden of langs een andere coupé don trein verlaten, of binnen komen. De mogelijkheid, dat do moor denaar, terwijl de troin in beweging was, langs do treeplank zich naar de bowuste coupe had begeven, werd door de politie-nutoritciten eveneens nieit groot geacht, aangezien de vermoor de zich dan wel beter zou hebben ver weerd of aan de noodrem lobben ge trokken. Van do dame, die te Haarlem is uit gestapt, is nog steeds geen spoor ge vonden. Of men hier misschien met oen verkleeden man te doen zal heb ben, het lijkt niet aannemelijk, daar de conducteur, die de kaartjes con troleert, haar zoo vaji nabij heeft kunnen opnemen. Intusschen is het ontbroken van deze getuige een groot -• mis voor hot bekendmaken van het 'umaiement van den geheimzin nigen I rden reiziger. De Storm. Een angstige nacht- Men schrijft aan de Standaard uit Kolijnsplaat Schipper W. v. d. B., uit St. Anna- land. dia met zijn schip Johanna Ma ria, van Wemeldinge was gekomen om bier aardappelen te laden, heeft met zijn vrouw en kind een angstigen nacht doorgemaakt. Daar hij Donderdagmiddag van wege de flb, de haven niet kon binnen varen. moest hii wachten tot de vloed opkwam. Tegelijk van de vloed kwam er echter een geweldige storm opzet ten,, die het binnenkomen onmogelijk maakte. Daar hii vreesde, dat het zeil over boord zou waaien, traohtte hii op zijn anker binnen te komen, doch dit mis lukte daar de ankerketting brak. Te vergeefs poogde hii nog binnen te zei len, maar nauwelijks was het zeil ge- heschen of het waaide stuk. Er bleef dus niets anders over dan een tweetal ankers uit te werpen en zoo te wach ten tot het weer bedaarde. Met den nacht nam de storm nog in hevig- hend toede zee 3tond geweldig hol. Nog nooit in mijn leven, zoo vertel de hii, héb ik zulk een nacht door gemaakt. Maar od dien vreeselïjken naclil volgde een nog angstiger morgen. Om half zeven 's morgens sloeg het schip van voor zijn ankers, en door den wind. die inmiddels naar het Noord- Westen was gatoopen, werd het op de steenglooiing geworpen. Hier bleef het onbeweeglijk zitten. Het water was ondertusschen geval len en zoo kon men den schipper, ziin vrouw en iong kindje redden. De vrouw heeft zich hierbij nog Ixzeerd. Toen wij hem spraken, was hij bezig de luiken, die over boord sloegen, uit het water te halen, terwijl zijn vrouw en kind een goed onderdak hadden gevonden in het café Juliana. HET N EO.-BELGISCH TELEFOON VERKEER. Op de vragen vau het Tweede-Ka merlid Poels in zake het Neder! andsch Belg Lach Telefoonverkeer luidt hel ant woord von den Minister van Water staat als volgt: Klachten, dat aanvragen om tele fonische aansluiting van Nederland naar Belgis, in den regel veel meer tijd vorderen dan in omgekeerde rich ting, zijn tot dusver niet ter kennis vau ondergieteekende gebracht. De gesprekken in Nederland en die in Belgie aangevraagd, worden vol gens Ue internationale verkeersrege ling steeds naar den tijd van aan vraag afgewikkeld, met dien verstan de, dat wanneer op aanvraag uit Ne derland een gesprek is gevoerd, daar, op oen gesprek \an Belgische zijde rnool volgen. Zoodoende kan heit bij ophooping vun het aantal aanvragen np Noderlandsch gebied en bij het voorradig zijn van een geringer aan sprak keek hij boos naar don wegwij zer olaof het zijn ergsten vijaral was. ..Londen!" riep de kapitein uit, j.dns u is nog altijd van plan om uw geluk 111 de uitgaande wereld te be proeven?" „Ja", zuchtt© Barnabas, „maar ik..." „Onzin, meneer ik zeg, mallig heid". „Ik heb kort geleden, een zending oj) mij genomen". „Era zandlng? Zoo. Dus u wilt niet wi t ons inee gaan?" „Neen, dank u. Het is een zaak van ivoel belang on ik moet nu weg" ei> weer zuchtte Barnabas. Toen keerde het meisje zich om on keek Barnabas aan en hoewel zo niets zei, waren haar oogen welsprekend genoeg; hij vatte weer nieuwon moed en legde zijn hand op den wegwijzer alsof het zijn besten vriend was. „liet zij zoo, jonge vriend", zei do kapitein, „dan blijft mij alleen maar over u te bedanken wat ik hierbij doe van ganscher harte en u vaarwel te zeggen „Tot ziens, kapitein". „Tot ziens? Wat zegt u, meneer? Wanneer?" „Bij volle maan", zei het meisje, terwijl ze naar de maan staarde „Over een maand", voegde Barna bas er bij. „Hè?" riep de kapitein uit. „Wui Peteekeul dat allemaal?" „Over een ma&uu, mijnheer, zal ik weer terug komen om Cleone te vra gen iniju vrouw te worden", legde Barnabas hem uit. „En", zei het meisje, terwijl ze glimlachte om de verbazing van den kapitein, „wij zullen het heel prettig vinden hem weer te zien, is 't niet? en natuurlijk zullen we hem een blauwtje laten loopen is 't niet?" „Hem een blauwtj» laten loopen? ja nee och, dat weet ik niet", zei do kapitein, terwijl hij met zijn hand door zijn haar streek, „och lieve help, ik weet liet niet waar is de bootsman toch?" „Vaarwel, mijnheer", zei het meisje op ernstigen toon, terwijl z© hem een hand gaf, „tot ziens". „Tot do volle maan", zei Barna bas. Bij deze woorden glimlachte ze. „En veel geluk met met uw zen- dingi" zei ze on keerde zdcli om. „Mijnheer", zei de kapitein, „ver geet nooit dut ik Chumly heet, John Churnly, heel gewoon, zonder dikdoe nerij, en of we u een blauwtje laten loopen of niet, John Chumly zal al tijd bereid zijn u do hand te druk ken. Vaarwel, mijnheer!" Do tyron en zijn pupil keerden zich om cn sloegen samen den zijweg in cn hij had zijn eenige arm om hour heen geslagen. Maar Barnabas bleef nij den wegwijzer staan tot ze door een bocht in den weg onzichtbaar wei den. Toen zuchtte hij ook en keer de zich om. Maar hij had nog maar een klein eindje geloopen toen hij iemand hoorde roepen, omkijkend, zag hij Cleone bij den wegwijzer staan. „Ik wilde u dit geven", zei ze, toen hij met grooto stappen naar haar toe kwam en z© hield hem een opge vouwen papier voor. „Het is zijn hel is de brief van mijn broer. Neemt u dien muur mee, u zult er uit zien wat ©en kind hij nog is en dan weet u meteen waar u hem kunt vinden". Barnabas nam den brief aan en slak heen in zijn zak. Maar zij bleef nog voor hem staan, en weer durfden /.ij elkaar niet aan te kijken. „Ik ik wou u ook nogiets vragen over uw wang", zei ze eindelijk, „Ja?" zei Barnabas, „Is u er heel zeker vn dat hot u geen pijn meer doet, meneer Bov..." „Moet ik er u weer op wijzen dat ik „Is u er heel zeker van, Barnabas". „0 ja, heel zeker", stamelde HIJ. „Want liet ziet nog org rood", zuchtte ze. Maar toch hdedd zo nog steeds haar blik aige-wend, „dus wilt u alstublieft uw hoofd een beetje bul gen". Verbaasd gehoorzaamde Barnabas en toen terwijl hü het deed, boog ze zich vlug naar hem toe en een kort ocganbtifc •voelde hij haar zachten, warmen mond op zijn wang. Voor hij haar kon tegenhouden was ze weer weg en ze liep zoo vlug dat hij haar niet meer kon zien. Toen zuchtte Barnabas en zou haar wel gevolgd zijn, maar de ouda weg wijzer hield hem tegen met de twee armen, waarop 6toud: „Naar HawkkursL Naar Londen". Hij stond stil, keek om zich hoen om zioh dit plekje goed in het ge heugen te prenten, en gehoorzamend aan den wegwijzer ging hij op stap naar Londen. HOOFDSTUK XXIII. Hoe Barnabas zijn leven r 0 i!k1 e, omdat h ij bang waa Vlug en ivroolijk Dep Bara alias ver der; het waa hem als wandelde hij in oon sprookjesland, met zijn oogeai 'ten hemel gericht. Toch dacht hij niet aan maan of sterren en het wonder lijke daarvan, maar alleen aan een puur betooverende oogien, en do aan raking van zachte lippen op zijn wang; en wat was beter, natuurlijker en gepaster dam dat hij daaraan dacht? Hij bekommerde zich niet om do toekomst, om de gevaren die hij zou oj»tmoeten, om de teleurstellingen die hem wachtten, of om de vijanden diq hij zichzelf diem dag bezorgd had. want de jeugd peinst weinig en be kommert zich vrijwel niet om gevol gen. Hij dacht dus aan Lady Cleone Me redith terwijl liij langs den door den maan beschenen weg liep en hij dacht ook aan haar toen hij het kleine paad je insloeg waar De Gevlekte Koe stond. Toen hij er vlak bij was zag hij dat er iemand vlak bij een der groote too rnen stond, die, toen hij nader kwam, naai- voren trad; em toen zag Barna bas dat het zijn nieuwe bediende was. Hij was het en todh woor iemand anders, want in plaata van zijn slor dige ld eer en droeg hij nu een net, goed passend pak en toen hij zijn- hoed afnam orn te groeten zag Burma bas dat zijn magere wangen schoon en pas geschenen waren; hij waa wer. keüjk een ander mensch geworden. Toon zij tegenover elkaar stonden, viel Barnabas nog iets amders op; John Peterby klemde de lippen op el- klaar en zijn oogen stonden bezorgd die bezorgdheid klonk ook in zijn stem toen hij zuchtjes zoi: „Mijnheer, als u vanavond nog naar Londen wilt, moesten we maar dade lijk op weg gaan. De diligence ver trekt binnen een uur uit Tentorden". „Maar", zei Barnabas, terwijl hij zijn hoofd wat scheef hield cn op de zelfde manier als zijn vader langs zijn kin wreef, „ik heb hier avondeten be steld, Peterby". „Maar, de omstandigheden in aan merking genomen, ben ik zoo vrij ge weest dit weer af t© bestellen." „O ja?" zei Bamabas, „welke om standigheden bedoel je?" „Ik zei u toch al, meneer, de dili gence „John Peterby, voor den dag en mee, wat is er aan de hand?" Maar op dat oogenblik, terwijl Pe tarby nog aarzelde, blonk er door hel open raam van de herberg gelach; een zucht, onbeduidend gelach, wat Bar nabus dadelijk herkende. „Aha!" zei hij, terwijl hij do vuist balde. „Ik geloof dat ik het begrijp". Maar toen hij naar de herberg wilde gaan, kwam Peterby tuseshenheido. „Mijnheer", fluisterde hij „als Iemand ooit kwaad in den zin hoofi gehad, dan ls hij het Hij is oen uur geloden terug gekomen en zij zitten op u te wachten". „Zij?" „Hij en die andere". „Welk© andere?" „Ja, meneer, dat weet ik niet." „Is die ander, een heel© jonge j man?" „Ja. mijnheer, dat geloof ik wel. Er zij hebben saimen zitten drinken en., ik heb genoeg gehoord om te wet er dat ze u kwaad willen doen". Maai 1 nu glimlachte Barnabas overmoedig. "n schudde het hoofd: (Wordt vervolgd.) J

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6