COMMISSIES VAN PLAATSELIJK i TOEZICHT OP HET L. O. V, .M' ond vörgradenie onder VoorziR-jiociiap van den heer Vincent Loosjcs ie commissie van plaatsedijk toezicht op het L. O. Bii de opening der vergader-ine drukte de voorzitter de wensch uit, dat de werkzaamheden In dit jaar ten voordeele van het onderwijs moge zijn. Verder drukte &pr. de hoop uit, dat de chaotische toestand in het on derwijs ontstaan door de nieuwe L.O.- wet. spoedav zal verandoren en dat spoedig za1 blijken dat die wet in het belang van het onderwijs is. Onder de ingekomen stukken wa ren berichten van verhindering om de vergadering bii te wonen van twee le- ften der commissie. De voorzitter verwelkomde don heer Speller, die voor het ©erst do ver- radering bijwoonde en uitte den wensch. dat dit lidmaatschap ten nut te van het lager onderwijs moge zijn en tot eigen voldoening van den heer Speller. B. eai W. hadden advies gevraagd inzake de leerjaren der u.l.o.-schoot. Het advies van het moderamen luid de Deze. school worde ingericht vooi 4-jarigen cursus. Met de redenen door den heer Popma in de Schoolvergade ring uiteenge wt kunnen wij 0113 ver eenigen. Het onderwijs kan dan aan sluiten aan de 6e klasse der Legere School, gelijk de wet dit voorschrijft Zonder eenige bespreking vereenig- de de vergadering zich met dit pree advies. Aan de orde was daarna, het agenda punt splitsing van scholen. B. en W. hadden advies gevraagd Omtrent voorstellen hunnerzijds. Het advies van het moderamen luidde Het uitvoerig schrijven van Bur gemeester en Wethouders is door het bestuur nauwkeurig nagegaan en in vele opzichten kunnen wij ons met het voorgestelde vereenigen, doch niet met alles. Wij erkennen gaarne, dat het zeer moeilijk is een goede re- eeling te treffen, welke alle partijen voldoen zal en rekening houdt met de belangen der kinderen, met die der oderwijzens en met de financieele be langen der gemeente. Voor onze be schouwingen hebben wij als uitgangs punt genomen de belangen der kinde ren en zijn zoodoende gekomen tot de voegende voorstellen 7p klasse. Inde eerste plaats moet gestreefd worden naar scholen met 7 leerjaren, in onze vergade ring van 20 Mei j.l. hebben wij dit ook nadrukkelijk uitgesproken. Met het voorstel van Burgemeester en Wethoudersom kinderen, welke de 6e klasse eener school doorioopen heb ben over ie plaatsen naar de 7e klasse eener andere school kunnen wij ons dan ook niet vereenigen. Dit zou in vel gevallen neerbomen op de split sing Ln de horizontale lijn, hetgeen in onze zooeven genoemde vergadering beslist afgewezen is. Wel is waar werd toen voorgesteld al1® 7e klassen Ln kopklassen te vereenigen en thans zouden slechts een deel der leerlingen voor de 7e klasse moeten worden overgeplaatst, doch het beginsel van verplaatsing n a het 6e leerjaar blijft hetzelfde en deze regeling achten wij n i e t in het belang van het kind. Waar scholen zonder groote bezwa- ren in twee 7-kiassige scholen kunnen gesplitst worden, achten wii deze splitsing gewenecht. Dit geldt dus voor: School no. 23 (Tetterodestraat), en School no. 27 (Schoterstraat). Aan laatstgenoemde school zullen twee lokalen moeten worden biige- bouwd hiervoor is terrein te vinden. Nu de woningen op de gronden achter de KloppersLnge' langzamerhand be woond worden is in dit stadsgedeelte een vermeerdering van schoolbevol king te wachten en worden scholen met aansluitend» 7e klasse onmisbaar. Onheffingscholen. Wii vreezen. dat de bezuiniging, welke door de opheffing van 2 scholen verkregen wordt niet groot zal zijn. Als het gebouw in de Prins Hen drikstraat ingericht wordt voor (M.)U.L.O of H. B. S. zullen moeten worden bijgebouwd gvmnastlek-lo- kaal en teekenlokaal. Voor M.U.L.O. zal de school vermoedelijk zeer spoe dig te klein zijn. In Amsterdam fs vol gens berekening van Dr. W. Koeter het aantal leerlingen, dat sedert 1916 het M.U.L.O.-onderwijs volgt met 15 pet. vermeerderd en ook wij ver moeden. dat de bevolking der (M.)TL L. O. school stiigende zal zün onder we-kin? der nieuwe Dager Onderwijs wet. Poch al ware de school ln de Prins Hendrikstraat zonder al te groote kos ten in te richten voor H. B. S. of U. L. O.-school dan is hiermede nog niet de vraag beantwoord of deze schik king voor de gemeente voordeelig zou *iin- Indien deze school met 261 leer lingen opgeheven werd. zou dit waar schijnlijk de oprichting van nieuwe bijzondere scholen tengevolge hebben. Wat de gemeente op deze wijze uil- spaart od gebouwen voor openbaar on derwijs, zou weer verloren gaan door de bouwkosten voor nieuwe bijzon dere scholen. „Wat zegt u!" riep de kapitein uit. >,0 zeg, daar staat hij-I" „Peterby!" „Meneer?" Peterby groette het ge- zoischap en bleef eerbiedig in de hou ding staan. „Over drie dagen zal ik een klein diner geven". „Juist meneer". „In mijn eigen huis, Peterby. Daar om zou iik wel graag willen weten waar het is. Waar woon ik nu, Peter by?" „St. Jamasplein no. 5, meneer." „Dank je, Peterby". „Een prachttype, dia bediende van b", lachte de Markies, toen Peterby boog en verdween. „Dat begin ik werkelijk ook te go- looven, my lord", antwoordde Barna bas, „en aanstaanden Vrijdag ver wacht ik u allemaal, om zes uur". Nadat zij elkar weer de hand geschud ad den gaf kapitein Slingsbey den tarkiee een ara, en hinkte weg. Toen zij alleen waren staarde de Viscount Barnabas met schitterende oogen aan. „Bev", zei hij, „ik weet waarach tig niet wat ik wel van je denken moet Ik heb nog nooit zoo'c onbegrijpelij ke kerel ontmoet. Als ik je vragen mag wat beteekende dat allemaal, ovor dat huis van je?" „Alleen maar dat ik er tot op dit '©ogenblik niet zeker van was of ik Ook bet ftaanoJeel vöörtfeel van het ontruimen van school No. 29 (Bakker straat) dunkt ons twijfelachtig. De ge meente breidt zich zuidwaarts uit, ook in de omgevtoe van het Slachthuis. Word* de school in de Bakkerstraat onttrokken aan het gewoon lager on derwijs en ingericht voor buitenge woon onderwijs, dan is waarschijnlijk in dit stadaeedeelte binnen afzienba- ren tijd gebrek aan schoolruimte. Reeds thans sa het zeer moeilijk en zeer ongewenecht de 314 kinderen de zer school over andere scholen te ver doelen. De inrichting van de school B.- O. in dit gebouw zal zonder twijfel groote kosten medebrengen, en is de school er eenmaal gevestigd, dan duiken er spoe dig klachten op, dat de afstand voor de kinderen uit het Noordelijk stadsge deelte naar d« Bakkerstraat te groot is en dat dus een ade School B. O. nood zakelijk blijkt. Het financiëele voordeel van de omzetting wordt op deze wijze zeer twijfelachtig. Wij zouden deze school dus gaarne behouden zien voor gewoon Lager Onderwijs, hetzij door één 7-klassige school in het gebouw te vestigen, hetzij Idoor twee 7-klassige scholen hier onder te brengen en twee lokalen uit het hulpgebouw Van Zom- pelstraat mede in gebruik te nemen. School No. 31. (Klein" Hei ligland). Wij vereenigen ons met het voorstel van Burgemeester en Wethou ders om deze school te laten zooals zij is. Een bevredigende oplossing voor splitsing zal voor deze 10-klassige school toch moeilijk te vinden zijn. De 4 overige scholen met ia lokalen: No. 17 (Wilhelmina- straat)No. 19 (Prins Hendrikstraat) No. ai (Friesche Varkenmarkt) No. 25 (Leidscheplein). Op deze scholen is in de laatstverloopen jaren groote mu tatie geweest onder de leerlingen. In 1919 werden naar de 3 opleidingsscho len overgeplaatst 227 leerlingen en in 1920 werd school No. 25 (Leidsche plein) door een nagenoeg geheel nieu we bevolking bezet. Wij achten het in het belang der kinderen onverantwoor delijk thans weder tot splitsing, wij ziging of verplaatsing over te gaan. De wet eischt deze verandering niet. Geen dezer scholen heeft meer dan 400 leerlingen en al ware het dat door grooter klassen het aantal kinderen per school steeg, dan zou toch niet vóór 1 Januari 1924 hierin verandering be hoeven te komen. Ons voorstel is dus voorloopig den bestaanden toestand te handhaven en de scholen rustig te laten voort wer- ken voor betrekkelijk konen tijd, b.v. 4 of 5 jaar, zoodat de reeds eenmaal overgeplaatste leerlingen niet voor de 2de maal naar een andere school be hoeven gezonden te worden. Niemand kan op het oogenblik duidelijk voor zien, welke de loop van het openbaar onderwijs zal zijn in de eerstvolgende jaren. De kinderen welke thans de 3 eerstgenoemde scholen bezoeken (de 3 opleidingsscholen) zijn alle bestemd voor M. U. L. O. of middelbaar onder wijs. Voor hen geeft het dus geen moeilijkheden, indien ontheffing ge vraagd wordt van de verplichting tot het inrichten eener 7e klasse. Worden op deze scholen leerlingen toegelaten, welke later wèl in de termen vallen voor een 7e klasse, dan duurt het toch nog 6 jaar (van iste lot 7de klasse) voordat in hun belang een 7de klasse nood zakelijk is. De school No. 25 (Leidscheplein) heeft thans reeds de 7de klasse en als deze school voorloopig in den tegen- woordigen toestand blijft behoeft geen ontheffing aangevraagd te worden. Wij zien niet voorbij, «dat het voort bestaan dezer 4 scholen van de ge meente financieele offers vraagt, doch deze kosten zullen slechts noodig zijn zoolang niet over het verdere lot der scholen beslist is. Het splitsen der 4 scholen in 8 zes-jarige scholen brengt ook groote kosten met zich mede en de mogelijkheid bestaat, dat over eenige jaren deze 6-klassige scholen onge schikt en onbruikbaar zullen blijken te zijn, daar bij geen dezer scholen ruim te is voor het bijbouwen van 7e klassen. In deze onzekerheid, niet wetende hoe het openbaar onderwijs zich ontwikke len zal, adviseerea wij voorloopig van verandering in deze scholen af te zien. In onze vergadering van 20 Mei heb ben wij de wenschelijkheld uitgespro ken van ambulantisme voor scholen van 12 of meer klassen. In verband hier mede wcnschen wij ook, dat mochten de vier genoemde scholen ongesplitst nog enkele jaren blijven voortbestaan voor deze scholen tijdelijk ontheffing gevraagd werd van art. 27, 4e lid. Later, als de gevolgen der Lager Onderwijswet 1920 voor de schoolbe volking beter te overzien zijn, kan met meer kennis van zaken over het lot de zer scholen beslist worden. Dc heer 'Pereboom besprak de voorstellen van B. en W. en het advies van het moderamen. Hij deed opmer ken dat het den indruk maakt dat B. en W. meer letten op bezuinigen dan wel op dc belangen van het onderwijs. Over het algemeen kon spr. zich met 't advies van het moderamen vereeni gen. Alleen ten aanzien van de zin snede van het ambulantisme opperde spr. eenige bezwaren. er :U een bezat". „Maar je bediend©". „Ja. Ik had hem er vanochtend op uitgestuurd om er een ivoor mij te koopon". „Om een huis voor je te koopen?" „Ja, eu paarden cn rijtuigen, en nog oen hecleboel andere dingen, het •voornaamste was eon kleermaker". Dovenham was stomverbaasd. „Maar beste jongen laat je al die dingen over aan je bedien- del" „Miaar zoouls de Markies ook ai zei, ia hij een prachtig type". De Viscount keek Barnabas strak aan on fronste de wenkbrauwen van verbazing; toen veranderde plotseling do uitdrukking op zijn gezicht. „Tusschen twee haakjes", zei hij, „ik had het zooeven over Carnaby, die heeft het mooiste blauwe oog dat je ooit gezien hebt!" „Zoozei Barnabas, terwijl hij de slippen van zijn halsdoek begon in te stoppen. „En een snêe in zijn lip!' „Zoo?" zei Barnabas weer. „En zijn jus was hom haast van het lichaam gescheurd, ik zag het onder zijn cape!" „Zoo?" zei Barnabas weer, nog steeds druk bezig met zijn halsdoek. „En natuurlijk", vervolgde de Vis count, „heb ik er voortdurend aan ge dacht ja, Bev, ik heb er mijn her- De fieer v. d. Have sloot zich aan bij het betoog vau den heer Pereboom. Ook hij had met instemming gelezen 't advies van het moderamen. Alleen tegen de laatste zinsneden meende spr. te moeten opkomen. De heer S e g a a r cruiseend» eenige der gedachten, die B. eu W. ontwikkel den en kwam daarbij vooral op tegen eea opheffing van (de school in de Prins Hendrikstraat. Spr. zag in de toekomst de zaak 200 't bijzonder onderwijs regel en 't open baar aanvulling. Maar indien het dan moet komen tot een liquidatie van 't openbaar onderwijs, dan geschiede dat niet langs een revolutionnairen weg. Hulde bracht spr. aan 't moderamen voor zijn advies dat getuigt vau hel der inricht en vau kennis van ruken en met welk advies spr. zich geheel keu vereenigen. De heer Broekhuijzen meende dat de plannen van B. en W. ten na- deele van het openbaar onderwijs zul len zijn. Worden d'ie verwezenlijkt dan zullen vele ouders hun kinderen afne men van de openbare school, niet uit antipathie tegen het openbaar onder wijs, maar om de desorganisatie van dat onderwijs. De opheffing van de school in de Prins Hendrikstraat is absoluut niet goed en onnoodig. Datzelfde kan wor den gezegd van de opheffing van de school aan de Bakkerstraat. En of 't tot een bezuiniging zal leiden is nog de vraag. De hoer Klein oordealt dat men niet mag zeggen dat iedere bezuini ging die wordt voorgesteld is ten na- deele van het openbaar onderwijs. Voor het overige kan spr. modegaan inet 't advies van het moderamen. Maar in 't algemeen wil spr. zeggen dat hij niet schade voor 't openbaar onderwijs van de voorstellen van B. en W. verwacht Do Voorzitter dankt diegenen die hulde aan het moderamen brach ten voor zijn praeadvies. Spr. zet uiteen dat dit advies is ingediend omdat naar de meening van liet mode ramen het in het belang van het onder wijs is. Over de quaestie van een niet am bulant hoofd betoogt spr. dat ten (aanzien van de drie oude opleidings scholen, 't moderamen meent dat 't gewenscht is dat aan die scholen de oude toestand voorloopig gehand haafd blijft De zaak van het ambula- ti&me loopt niet gevaar in dien die toe stand aldus voorloopig blijft De heer Kaibfleisch meent dat 'l advies vun het uioderauieii veel van zijn sterkte verliest, omdat het voor de beschouwingen alleen als uit gangspunt heeft genomen de belan gen der kinderen. Mej. Berdenis van Ber- 1 e k o m beziet de zaak van den fi- nantieelen kant. Aan een splitsing is aan den eenem kant een voordeel en aan de anderen een uitgaaf verbon den Ln dat verband verdedigt spr. het "praeadvies. De hoer S e g a a r zegt, diat z.1. do belangen'van het k'imd de eenige goede basis voor een behartigen van de belangen van het onderwijs vor men. Dit in antwoord op de on mer kingen van den heer Kalbfleisoh. Nadat nog een enkele opmerking was gemaakt, werd tenslotte het prae advies van 't moderamen goedge, kcurd. Tegen 't advies in het alge meen stemde I Lid en 1 lid (bracht zijn stem in biamioo uit Voor oen splitsing vam de school op het Leidscheplein braoliten 10 le den hun stem uit; 10 stemden er te gen en 2 stemden in blanco. De voorzitter had nu een beslis6exv de stem. Deze verklaarde zicih ar te gen. Naar aanleiding van een opmerking van den heer Pereboom werd nog be sloten in het praeadvies op te nemen, dat het wenschél ijk is dat het aan brengen van veranderingen aan de scholen zooveel mogelijk in de vacam- ties zal geschieden. Tenslotte werd opnieuw het bestuur aangesteld. Herbenoemd werden als voorzitter de heer Vin cant Doosjes, als le secretaresse mej. Berden is van Berlekom, als 2e secretaris de heer Ter Haar en ais nieuw bestuurslid in een vacature werd gekozen dc hoer Speller. MI DDENSTAND6V E R EEN IG ING. Naar wij vernemen bestaat het plan tot het oprichten eener Middenstands- organisatie voor de gemeente YeLseta. SYNAGOGEDIENSTEN. Ned. Israël. Gemeente. Sahbath: Yrijdagavonddieost bij den Ingang te 3i uur. OchUmda:enst te 8.15 uur. Middagdienst te 1 uur. Avonddienst te 5.5 uur. Werkdagen: Ochtenddiensten-. Zon dags te Ti uur. Anders te 7 uur. Avonddiensten te 8 uur. Talmoed Torah: 's Arend» to 7-i u. Zondagavond te 7 uur. Sabath van 121 uur. Da ochtend- en Avonddiensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah worden in het gemeentegebouw aam de L. Wijngaardstraat verricht. sens over gepijnigd waarom je het toch gedaan zou hebben?" „Het was in het hosch", zei Bar- naibas. „Dus jij hebt het toch wol gedaan?" „Ja, Dick". „Maar hij schïint Jouw nauwe lijks geraakt te hebben?" „Hij werd driftig, Dick." „Jij hebt Camoby een pak slaag gegeven! Maar Bev, er is in heel En geland geen enkele bokser die je dal zou hebben kunnen nadoen". „Jawel, er zijn twee Natty Boll en John Barty." „En ik ben er van overtuigd dat hij liet verdiende, Bev". „Dat 'geloof ilk ook wei", zet Bar nabas, „het gebeurde in hot bosoh, Dick". „Het bosoh? 0, je bedoelt waar je „Waar ik haar bewusteloos vond liggen Bewuste!006I En hij stond bij haar! Mijn hemel' kerel", riep do Viscount uit, „waarom heb je hem niet dood geslagen?' „Omdat ik liet er es te bij haar was, Dick'. „De ellendeling!" riep do Viscount uit. „Maar hij is je vriend, Dick". „Was, Bev, was' Voortaan zullen we het in den verleden tijd zoggen". „Dus je bent het tenslotUi met j© neu, VËKêEHiuiNU VAN STAATSBURGERESSEN. Woensdagavond vergaderde in een vtu» de zaaltjes van „de Nijverheid", de afdeeiing Haarlem dar Nederiand- Bche Vereeniging van Staatsburgeres sen onder presidium vam Mevrouw Zaadnoordajk- De voorzitster hield eerst een korte inleiding, waarna de spreekster van den avond, Mejuffrouw E. v. d. Hoeben, die tot onderwerp ter bespre king had gekozen „De programma's der verachillende politieke partijen," het woord kreeg. Eerst zette de spreekster in ear» flink betoog het verschil uiteen tus schen de zoogenaamde linksche- en roohtsche partij; Links de partij die meent dat de volkswil den doorslag moet geven, terwijl de rechtsche partij ai haar streven richt naar dien wil van •God. Spreekster wijdde eenige woorden aan de verschillende opvattingen vam de Roomsch Katholieke, Anti-Revolu tionaire, Christelij'k-Historische par tijen om kwam daarna op liet begrip „politiek". Mejuffrouw Van der Hoeven zeide, dat de Vereeniging vam Staatbur- geressan vele aan haar opvattingen en eisclien met „links" deelt, niet met <le andere zijde omdat deze niet de zelfde opvatting heeft over de positie van de vrouw ln de maatschappij. Over dit punt van verschil gaf de spreekster nog eenige voorbeelden. De beginselen der verschillende par tijen, werden uitvoerig besproken en leverden als van zolf sprekend een rijke stof op. O.a. werd nog even de „Dj ambt-kwestie" aangeroerd en van beide zijden bekeken. De vrijheidsbond noemde mej. Vam der Hoeven op economisch gebied een vrij conservatieve partij, omdat zoo wel de R.K. partij met haar soüdarl- satie-idee als de S.D.A.P. socialisatie, haar sympathie niet verwerven. De beide opvattingen dezer partijen en ook de economische strijd dien ze voeren, lichtte spr. toe. Geen van de partijen had nog eem programma vastgesteld, deelde spr. onede, maar krachtig spoorde ze aan, wanneer de programma's gepubli ceerd werden, vooral op het, rij het dan niet zeer idealistische, maar het practisch hoognoodige, „de economie" te leiten Bij de behandeling van de onder wijswet had spr. het over het streven van do vereeniging, om het verplichte vervolg-onderwijs in deze wet toe te passen ter verkrijging van een geeste- Jijk ontwikkelder menechdom, dat echter nog niet door het Christelijke ministerie werd toegepast, dat daar van de noodzakelijkheid nog niet Inzag. Zoo ging spr. voort, nu met de revo lutionaire beginselen, de partij die de democratie heeft uitgeschakeld, te bespreken. Na een korte pauze werd gelegen held gegeven om vragen te stalijn of leis te zeggen over het gesproit=.ne waarvan diruk gebruik gemaakt werd. dat alweer uitlokte tot allerlei dis cussio. Ook werd nog even de moedersóhaps zorg aangehaald em besproken, waar aan de Katholieke vrouwen in Lim burg zoozeer baar aandacht hebben gevestigd. Daarna aloot Mevr. Zaadaioordijk de vrij slecht bezochte vergadering. Jttlnn@nland ERNSTIGE ONVOORZICHTIGHEID. Zondagvond heeft, zoo meldt de Res.bode, een verpleegster in de kli niek voor kraamvrouwen aan 't Fran. kenslag in Den Haag zich aan een zeer ernstige onvoorzichtigheid schul dig gemaakt, waardoor het leven van een der patiënten ernstig op het spel is igözet. Mej. J„ wonende in de VVa- teringsche straat, Den Haag, moest op last van den geneesheer extract van c.iscara innemen. In plaats van dit laxeermiddel heeft een der ver pleegsters dc patiënt» een lepel lysol uigegeven, met het gevolg, dat de pa tiënte inwendig geheel is verbrand en haar toestand Dinsdag vrij ernstig was. Zij lijdt verschrikkelijke pijnen. IN EEN SCHUIT GEVALLEN. Dinsdagavond had aan de Oude Vest lo Leiden een aanrijding paiaals tus schen twee fietsrijders met l»et gevolg dat een hunner, een geëmployeerde van de Singer-Maatschappij alhier, Joli. Spaa, van den waterkant viel in efcn daar liggende schuit Ernstig verwond werd de man op den wal gebracht, waar de ontboden genees heer dr. Beijtel hersenschudding con stateerde. Dc man, die gehuwd is en liuisva- deiwerd per ptWitiebrancard in zor- gelijken toestand naar het Acade misch Ziekenhuis vervoerd. TUSSCHEN DE BUFFERS. Bij het rangeeren van personenrijtuigen op liet rangeerterrein post K. te Utrecht is gistermorgen de ruim 30- jange rangeerder Jaeger tusschen de buffers geraakt met het gevolg, dat hem de borstkas werd ingedrukt. De man was onmiddellijk dood. vader eens?" „Ja, Bev. Mijn vader heeft een goe den ltijk op de dingen. Ik zal hem tegen iedereen .verdedigen, al is hij nog zoo'n tyran. Maar Bev!" riep Dovenham plotseling uit, „nu is liet totaal onmogelijk ivoor je om in die race te rijden". „Waarom?" „Omdat je dan Carnaby zou ont moeten en dat mag niet gebeuren", p „Waarom niet?" „Ómdat hij je dood zou schieten". „Bedoel je dat hij mij uit zou da gen tot een duel? Hm", zei Barnabas, „dat is vervelend, maar ik kan die race er niet om opgaven". „Wat wil je dan doen?" „Het er op aan laten komen, Dick, het riskeeren". Maar nu kwam de heer Smivole te voorsohij-n, die vanuit een hoekje de gebeurtenissen met belangstelling ge volgd had en boog diep, terwijl hij met een eleganten zwaai zijn hoed af nam c-n wendde zich tot Devenhnrn. „Ik geloof", zei hij, minzaam glim lachend, „dat ik de eer heb Viscount De venham te zien?" „Zeker, meneer", antwoordde de Viscount met een stijve buiging. „Misschien herkent u mij niet, my- lord?" De Viscount keek den spreker koel aan en schudde het hoofd. „Neen, meneer". irtUHciuaouSD, De Bub-comnnssie, ingesteld docw de Vereeniging van Gemeenteraadsleden en Statenleden in den Vrijheidsbond, weüio tot opdracht l«nd de financieele paragraaf «1 het gameantepretrain te ontworpen, is met haar arbeid gereed gekomen en heeft ter beh andeling in de 'vergadering op 14 dezer liet vol gende concept auigobodeii; 1. De bogroottug behoort oOoveel mogelijk alle in kometen in iuiga>©u van het dieuetjaar te omvatten. Het tusechentijds voteeren van inkomsten en uitgaven biijre tot onvermijdelijke nitwHideringsgevallen beperkt. 2. Een belasting op het inkomen met een billijke progressie ie aange wezen om de voornaamste belasting bron te zijn. Ook een zoodanige belasting zal niet zuiver naar draagkracht op de belas tingschuldigen drukken; daarom zal het wenschelijk zijn om ter aanvulling vun de inkomstenbelasting ook vol gens andere grondslagen belastingen te heffen. De onbillijkheden van een belasting regeling worden sterker gevoeld naar mate do belasting zwaarder drukt, •vandaar, dat de wenechelijkheid van aanvullende belastingen grooter wordt naarmate de belastingdruk stijgt. 3. Het beheer der gemeentebedrij ven moet volgens goede koopman schap worden gevoerd en gericht zijn op het maken van eon matige wiriBt, bij een zoo laag mogelijken kosfcprije van het product. 4. Door gestadig de noodzakelijk heid va» elke uitgaaf .te overwegen en door zooveel mogelijk te vereen voudigen, moet naar beperking van de uitgaven worden gestreefd. 5. De sterk toegenomen schulden last der gemeenten maakt het, meer nog dan vroeger, noodzakelijk streng te onderscheiden tusschen gewone en buitengewone uitgaven. Jaarlijks te rugkerende uitgaven behooren onder de gewone opgenomen te worden. Al leen werkelijk buitengewone uitgaven mogen door geldleening worden ge dekt. GIFT VAN DE KONINGIN. De Koningin heeft f 1000 geschonken aan het centraal comité tot vcrleening van steun aan Nederlanders in het buiten land. WERING VAN BESMETTELIPKE ZIEKTEN. De hygiënische commissie uit don Volkenbond heeft tot deelneming aan een speciale afgov aardjging uitgenoo- digd dr. N. II. Joseplius Jiita, voor zitter van den Gezondheidsraad hier te lande. Deze afvaardiging, die butaan zal uit acht leden .an het Office Inter national d'Hygiène puWlque van ver schillende nationaliteit, zal een onder zoek instellen naar de middelen tot wering van besmettelijke ziekten, op verschillende plaatsen rondom de Mid dellandsche en de Roode Zee. De missie zul op 13 Februari e.k. in Alexandria bijeengekomen, van waar zij zich verder begeven zal naar Egypte en naar KonstanitinopeL Het onderzoek zal ongeveer zes weioen du ren. H. COLIJN. De Standaard meldt dat er uitzicht bestaat dat de heer H. Colijn 1 April a.s. zijin tegenwoor dige betrekking in de industrie zal kunnen neerleggen. DE VLOOTWET. Blijkens het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp inzake de sterkte en samenstelling der zeemacht en aanleg van steunpunten en. versterkingen dn Ned.-Indië, achtten verscheidene leden de indiening van dit ontwerp voorbarig. Nu op de Int. Conferentie te Washington verminde ring der bewapening ter zee en een re geling van de internationale vraagstuk ken n de Pacfc aan dc orde zijn ge steld, had de regcerng de resultaten dezer besprekingen dienen af te waclf- tcn, alvorens een versterking van onze zeemacht voor te stellen. Deze leden beschouwden de indiening van dit ontwerp als een versterking van militaristische ideeen. Zij wenschten omtrent den stand en de vooruitzichten van genoemde conferentie uitvoerig te worden ingelicht en zouden zich tegen de openbare behandeling van het wets ontwerp verzetten, zoolang de Kamer met over volledage gegevens dienaan gaande beschikken zou. Ook leden die bereid waren tot ver sterking onzer vloot, indien noodig, mede te werken, dringen op het ver strekken van bedoelde inlichtingen aan. Overigens zagen de eerst aan het woord zijnde leden in de ingediende voorstellen een hernieuwd bewijs, dat bet bouwen en in stand houden van een vloot, in staat bij een gewapend in ternationaal conflict, onze souvereini- teit te handhaven, ver boven onze krachten gaat. Dc hier aan het woord zijnde leden kwamen voorts met klem. op tegen de hooge uitgaven, die de verwezenlijking van uit, voor onze verdediging geheel onvoldoende, vlootplan zal vorderen, uitgaven die de indiening van dit wetsontwerp kwalijk in overeenstem ming doen zijn met de zuinigheid, waar- Smtvole ging rechtop staan en trok aan zijn bakkebaarden tot ze stijf uit stonden. „Mylord, mijn naam is Smivole, Digby Smivole, om u te dienen hoe wel u zich om mijn naam misschien ook niet meer herinnert?" Do Viscount haalde zijn rijhand- schoenen to voorschijnen en begon ze aan te trekken. „N'ectl, teneneer I" antwoordde hij kalm. Do hear Smivole trok aan zijn bak kebaarden en glimlachte. „Juist, mylord; ik ben maar een van do velen, een uit de menigte maar toch, ziet u, meneer, een Smi vole, con echte Smivole, van top tot teen, terwijl u de eigenaar van „Ma- nestaart" is, eu men hoort tegenwoor dig niet anders dan over Manestaart. Maar mijnheer, ik heb een vriend „Zóó memoer", zei de Viscount op lichtelijk verbaasden toon en terwijl hij oen voorbij loopenden stalknecht riep, Kaf hij order» om zijn karretje voor te laten komen. „Zoouls ik al zei", herhaalde Smi vole, terwijl hij weer naar zijn bakke baarden zocht; „tk heb een vriend, mylord „Ik feliciteer u", mompelde de Vis count, terwijl hij aan zijn handschoen trok. „Een vriend die vaak over u ge sproken hoeft «fOEZ0i?DHN MEDHDEELlMitN. 4 60 Cts. per regel. DAMES- EK MEISlESülEtfilliü LAFAYETTE öw f ote houtstraat nieuwstraat van in de jongste Troonrede wordt ge sproken. De indiening van dat vlootplan achf ten de verdedigers van Let wetsontwerp allerminst in strijd met de bi^zuinigiug, dn de jongste Troonrede bepleit. Veel eer zou 'het een onverantwoordelijke politiek zijn om op grond van den on- gunstigen staat van 's lands financittn de verdedigingsmiddelen, die iccds in een ontredderden toestand verkccrcn, nog verder aan verwaadoozing prijs to geven. Men waardeerde het, dat de rc- geering,_ wier streven op bezuiniging gericht is, toont er niet voor terug te deinzen, de gelden aan te vragen voor het allernoodzakelijkste om onxc weer macht ter zee althans eenigermatc ge schikt te doen zijn voor hare teak. De leden, die het wetsontwerp be streden, betwijfelden, of het voor de ontworpen vloot benoodigdc personeel te vinden zal zijn. Ook het in het wetsontwerp beli chaamde stekel, een plan vau viool bouw voor een bepaald tijdvak in do wet vast te leggen, werd door deze le- den aan ernstige bedenking on Vrhcvig geacht. Resumeerende verklaarden dc hier aan het woord zijnde leden aan dit wetsontwerp in geen geval hun stem to kunnen geven. Zjj zouden slechts be reid zijn gelden toe te staan voor een policievloot. Eenige leden, die zich in het alge meen bij de voorafgaande beschouwin gen aansloten, voegden daaraan toe, dat het afwijzen van een vlootplan als het onderhavige geenszins insluit, dat men zich zou moeten verklare nvoor het prijsgeven van het Ned. gerag in In- dië. Het onderhouden van een oorlogs vloot stelt nu eenmaal, bij de geweldi ge ontwikkeling, die de vlootpoliiiek der groote mogendheden heeft geno men, uit een technisch en financieel oogpunt eischen, waaraan een klein land niet kan voldoen. Onder die om standigheden behoort een klein land van alle strijdvoerixjg door middel van een vloot in open ree af te «en en z«ch tot het inrichten van een stelsel van verdediging te land en van kustverde diging tc beperken. DE BULCAARSCHE LEGATIE OP- CEHEVEN. De Bulgaarsche legatie deelt mede: Tengevolge van begrootingtiljezui- uigingen ziet de Bulgarsche regeering zich verplicht met ingang van 15 dezer o.a. de Bulgaarsche legatie te '&-Gra- venhage op te heffen. De Bulgaaraohe legatie te Londen zal belast worden met de behartiging van de Bulgaar- ache belangen in Nederland. HET' TLA AG-8CHE BOSCH. De enkele boomen, welke bij den joug- sten storm op de kale plekken in liet bosch zijn blijven staan, zullen ook gerooid worden, meldt de „Héb.". Verder zullen de hoogten in het boschgedeelte achter het departement van Landbouw, geslecht worden, waarna dit geheele terrein zal worden beplant met klein gewas. Het bosch zal daardoor een aanzienlijke wijzi ging ondergaan, maar de deskundi gen achten een andere oplossing niet mogelijk. WAAR WERD OPRECHTER TROUW Een bewoner v?n de Hekkelaan to 's-Gravenhage heeft volgens de N. Crt. bij de politie aangifte gedaan dat zijn eohtgenoote de woning heeft verlaten met achterlating van eenige kinderen en medeneming van f 1000, 3 gouden horloges. 2 gouden kettingen en een zilveren ketting. Vermoedelijk zou zijn vrouw verkeeren in gezelschap van twee personen. NIEUWE MUNTEN. Er zijn voor de grove zilveren mun ten nieuwe moaWlen gereed meldt de Nieuwe Cl. BEN GEVAAR LI JEE AUTO MOBILIST. Maandag werden, verhaalt hei Hbld., de straten van Kampen onvei lig gemaakt door een automobilist, die zijn wagen de metst grillige en on verwachte wendingen deed maken, zoodat de voorbijgangers telkens slechts door snelle zijsprongen het ge vaar van aanrijding konden ontgaan. Het bevel der politie om te stoppen had alleen.tot uitwerking dat de be stuurder nog meor gas gaf en met nog grooter snelheid voot-wtoof. IJet werd toen een jacht door een aantal agen ten op rijwiel, die er eindelijk in slaagden hem te achterhalen en in te rekenen. De man, een handelsreiziger uit Zwolle, bleek smoordronken. „Heel vriencfei-P; tan hem! mom pelde de Visoount» „En, myiord, hoewel mijn naam u niet bekend voorkomt zult u zich den zijmeai nog wel b^rijmeren. De naam van mijn vriend ie" hier gaf de heer Smivole een harden rule aan zijn bakkebaard „Ronald Barrymame". Dc Viscount vertrok zijn gezicht niet alleen scheurde zijn handschoen; hij glimlachte toen, schudde liet hoofd, trok de handschoen uit en gooide hom weg. „Ilml zed hij, „ik. geloof wel dat it zoo'n naam eens ergens gehoord heb o, daar is m'n knechtje eindelijk, keurig ziet hij er uit, hè, Beiv? Nu adieu, beste kerel, ik zal niet vergeten om Vrijdag bij jo te komen". Dit zeg gende schudde de Viscount de hand van Barnabas, klom in zijn karretje, knalde met de zweep en waa in een oogenblik uit het gezicht verdwenen. „Een knap, jong menschl" riep Snri vole uit, „ja, meneer, een echte dandy, iemand waar wat bij zit. Hoog in zijn wapens, meneer, buitengewoon hoog net als mijn vriend Barxymaine 1 heeft misschien wel gemerkt dat ietts op elkaar lijken, meneer?" „U vergeet dat Ik uw vriend noob ontmoet heb", zei Barnabas. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6