DE AFGEVAARDIGDE VERSTEB- VEN TERECHT. Di de „Daily Mail" leest de „Mak" dat de heer H. W. Versteeven, uit Schoonhoven, technisch adviseur van do Nederlamdsche delegatie ter ar- beidsconforentle van Geneve, ten op zichte van wien in Volkenbondakrin- gen eenige ongerustheid bestond we- gons zijn onverklaarbaar vertrek uit Genève op 22 Nov., in Weenen ver toeft. De beer Versteeven verklaarde aara den correspondent van het blad, dat er omtrent zijn vertrek uit Zwit serland niets geheimzinnigs bestond. Hij was eenige dagen de bergen in ge gaan. toen hii erg vermoeid was, en zijn familie 'beangstigd, toen de ande re afgevaardigden zonder liem in Ne derland terugkeerden, liet ijverige n&- sporinigen in Zwitserland doen. Sinds 30 Nov. echter, zoo zoide liij, kende zijn familie zijn verblijfplaats. DE ONDERWIJZERS EN DE ONGEVALLENWET. Naar de Tel. verneemt zijn, in ver- (band met de onlangs in werking ge treden Ongevallen 1921, ook de open bare onderwijzers tegen ongelukken, /verzekerd. Aangezien bij het openbaar onderwijs niet van een „onderne ming" of „bedrijf" gesproken kan iworden, werd aanvankelijk veronder steld, dat de ambtenaren bij liet onder wijs werkzaam, buiten de verzekering aouden vallen. Er bleek echter, bij nadere beschouwing, nog een andere zijde aan deze zaak te zijn. Ten aanzien van de verschillende bedrijven, welke van gemeentewege geëxploiteerd worden, gold tot nu toe, wat dor. verzekeringspiiclit betrof, als regel, dat, indien soortgelijke bedrij ven, waarneer zij door particulieren geëxploiteerd warden, onder de be palingen der Ongevallenwet zouden valilen, diezelfde bedrijven, door een publiekrechtelijk lichaam beheerd, eveneens verzekeringaplachtig zouden frijn. Daar nu verschillende particulieren onderwijsinrichtingen exploiteeren, met de bedoeling hiermede winst te behalen; welke inrichtingen dus als een „onderneming" beschouwd moes ten worden, die onder de bepalingen der Ongevallenwet viel, het openbaar onderwijs gerangschikt worden ónder {de „verzekeringsplichtigen bedrijven" Wat het Bijzonder onderwijs betreft .staat de zaak eenlgszins anders, daar de bijzondere scholen niet door parti culieren, doch door Vereen igingen lot stichting eener dusdanige onder wijsinrichting geëxploiteerd worden en de drijfveer hier géén winstbejag WEDEll EEN GEHEIME BRANDE RIJ ONTDEKT.- Amstexdamsche re chercheurs hebbeu met kommiezen politie te Bergen (N.-H.) een geheime branderij ontdekt, zoo meldt „Het Vad.". De geheele inventaris waaron der eenige okshoofden is in beslag ge nomen en op 5 waggons naar de belas- tinginspe ctie te Alkmaar gebracht. Het pand, waarin het bedrijf gevestigd was, was het gebouw van de voorma lige brandstoffendistributie, dat ia Sep tember verhuurd werd aan twee Am sterdammers, die een rioleering hadden laten aanbrengen, om, naar zij voor gaven, de paarden, die zij zouden stallen, beter van water te kunnen voorzien.- (Het gebouw was vroeger stal van de voormalige renbaan.) Om allen argwaan af te snijden, was een paar weken geleden het gebouw in tweeën gesplitst en het achterste deel ver huurd aan een auto-garage. Er was nooit iets van het geheime bedrijf ont dekt en de Amsterdamsche recherche bad reeds Vrijdag een onderzoek inge steld, doch toen zonder succes. De ge heime branders moeten in Bergen medeplichtigen hebben. Dat er sinds een tijd heel wat met het verboden be drijf verdiend kan zijn, blijkt wel, als men weet, dat de in beslag genomen waterriolen een ztomvangrijken in ventaris vormen, dat daarmee een proij ductie mogelijk was,, waarvoor wekelijks f3000 aan het rijk had "moeten worden geofferd aan accijns. De „bijzondere" onderwijzers val- Jen dus niet, de openbare wèl onder de Ongevallenwet-1921. DE BRAND VAN DE SOMIVfELS- DIJK". De Tel. vera aan over dein brand aam coord van het te Rotterdam terugge keerde stoomschip Sommelsdijk nog: De Sommelsdijk was geladen met graan, van Baltimore naar Roüerdab vertrokken. Men bevond zich Woens dagmiddag te half drie even vóór liet Engelsch. Kanaal, toen de t lm merman plotseling naar de kapiteinshut snelde en den commandant Ivok meldde, dat er brand was ontstaan in de proviand kamer. De brand was ontstaan, door dat de timmerman daar aan het werk •was geweest met eau brandt kaars. Ten gevolge van de deining was de kaai» omgevallen op een hoop uitgeplozen teertouw. Het weer was op dait oogenblik ta melijk gunstig. De timmerman had nog getracht zelf de vlaimmen te doo- ven, doch dat was onmogelijk, daar het vuur met groots snelheid con zich heen greep. In de nabijheid van het teertouw bevond zich nog een groote partij verf en teer, die ook vlam vatte. Onmiddellijk werd alLe hens aan het iwerk gezet. De machine werd stilge zet en een ieder meldde zioh om on der commando van kapitein Kok het imssohingswerk aan te vangen. Alle opvarenden namen aan 't blusschinge werk deel, Ook de officieren en het keuken-personeel. Men wierp met be hulp van emmers, die van uit zee ge vuld werden, groote hoeveelheden .va- ter in de brandende massa. Een oogenblik scheen het, dat men den brand niet kon tegenhouden en het vuur zich ook aan de lading zon me- dedeeten. Groote vlammen sloegen over het dek en men vreesde het erg ste. Op dat oogeubllk heeft de kapi tein naar aille kanten om hulp doen seinen. Doch juist toen de brand op zijn hevigst was en men meende, dat het vuur zou overslaan naar de an dere compartimenten, kwam een gun stige wending, Gedurende den nacht zijn nog drie schepen in de nabijheid van de Som melsdijk gebleven, doch men had bun hulp ii'iet meor noodig. De aangerichte schade is zeer aan zienlijk, Behalve een groot aantal trossen bouw, partijen verf en teer, is ook een voorraad proviand nagenoeg vernield, terwijl de geheele proviand kamer en het achterruim aanzienlijke .inwendige schade bekwamen. LOONRAAD PERSONEEL NEDER- LANDSGHE SPOORWEGEN. De Loonraail voor liet personeel der Ne- derlandsche Spoorwegen is, naar hot U. D. meldt, als volgt samengesteld; Benoemd door den minister vdn Wator- staat: voorzitter inr, dr. D. A. P. N. Kooien, voorzitter van de Tweede Kamer, te Utrocht; plaatsvervanger mr. dr. 8. van Bralcel, rechter in do arrondissements rechtbank te Utrecht. Leden, aangewezen door do directie: lo. ir. G. M. Brandt, ingeuiour chef der Centrale werkplaats to Utrecht; plaats- anger ir. H. l'\ Ott de Vries, iuge- r le kL to Haarlem. ir. E. C. W. van Dijk, Bocreturis chef den Algemeeuen Dienst te Utrecht, plaatsvervanger jhr. mr. tl. L. Elias, hoofdinspecteur, chef van porsoueelzaken te Utrecht; 3o. J. M. Heyl, afdeeliugschef lo kl. by den Dienst van Weg en Werken te Utrecht plaatsvervanger Ir. P. A. Brandt, al'dee- lingschef lo kl. by den Dienst van Weg Werken te Utrecht; 4o. H. L. Ileyster, afdeeliugschef le kl. by den Dienst van het vervoer te Utrecht; plaatsvervanger G. Leopold, af- deelingschef le klasse by don Dienst van het Vervoer te Utrecht; 5o. ir. P. J. Kloyu, chef van don loco- motiefdienst te Utrecht; plaatsvervanger ir. H. F. Thyssen, chef van do Tractie te Utrecht. Leden aangewezen door hot hoofdbe stuur van: do Ned. Ver. voor Spoor- en Tramwegper soneel: P. Moltmaker en als diens plaats vervanger G. Joustra; den Ned. R.-K. Boud voor Spoor- en Tramwegpersoneel „§t. Raphael", Th. v Leur, plaatsvervanger C. P. van Oostveeu; den Bond van Ambtenaren in dienst by de Ned. Spoorwegen L. Willemseu, plaats vervanger J. H. Lyl'ering; den'Neutr. Bond van Spoorwegpersoneel P. de Haan, plaatsvervanger A. H. van Wel; den Prot. Ohr. Bond van Spoor- en Tramwegpersoneel W. Belger, plaatsver vanger J. Augusteiju. Als secretaris van den Loonraad is be noemd Th. J. Koning, eersto chof de bu reau by de Tweede atdeeling van den Al gemeeuen Dienst te Utrecht. CONTROLE 0(P DE AANSCHAFFING VAN PAPIER. De Minister van Binnenlandsclie Za ken beeft aan de Commissarissen der Koningin medegedeeld, dat zijn ambt genoot van Landbouw, aan tien Rijks, voorlichtingsdienst ten belioeve van den Vezelhandei en de Vezelnijverheid te Delft (adres Nieuwelaan 76) te be ginnen met 1 Jam. 1922, als onderdeel van zijn taak heeft opgedragen aan alle Rijks-, Provinciale en Gemeente lijke instellingen, op haar verzoek, van advies te dienen omtrent de aan te schaffen papiersoorten eu later controle te oefenen, of het geleverde papier inderdaad aan de gestelde eischen voldoet en overeenstemt mei dat, waarvan de aanschaffing werd aanbevolen. De Commissaris der Koningin Noord-Holland vestigt de aandacht van bovenstaande bij do gemeente besturen in dat gewest au hij bevoelt bij de aanschaffing van papier van de ze deskundige voorlichting zooveel mogelijk gebruik te maken. Uit ie Omstreken HALFWEG. DE BENOEMING VAN DEN CEM EEN Te-O NT VANGER. Onze correspondent ie Halfweg geeft de volgende bijzonderheden over de be noeming vau den gemeente-ontvanger Aanvankelijk was door B. en W. voor gesteld over te gaan tot benoeming van een defimiieven gemeente-ontvanger en waren daartoe aanbevolen t. L. Vlasveld, ie-ambtenaar ter Secretarie, tijdelijk gemeente-ontvanger, eu 2. A. F. M. Kipkardt, ae-ambtenaar ter Se- WULP AAN RUSLAND. Het Nansen-comité te Amsterdam heeft liet navolgend telegram naar de ïonferentie te Cannes gezonden: „Aan den Oppersten Raad te Cannes. Het Nansen Comité to Amsterdam, lid van het Internationaal Comié tot hulp van Rusland te Genèv-e heeft met dankbaarheid vernomen, dat da con ferentie te Oatnnes zich zal bezighou den met, .liet economisch herstel van Rusland. Evenwel acht het comité zich verplicht den Oppersten Raad te ver zoeken, te beginnen met wat het aller dringendste is, n.l. het zenden van le vensmiddelen naar de uitgehongerde millioenen. Men kan dit werk niet .aan Amerika overlaten, want voordat het Amerikaansohe graan zal zijn aan gekomen, zuJihxn honderdduizenden be zweken zijn. l'-t is noodig, dat het In Polen, Roemenië en Bulgarije be schikbare graan naar de YVolgastreek Worde vervoerd. Europa kan de eeu wige schande niet dragen van den sohilm aan te nemen, alsof liet aan de slachtoffers te hulp leomt, terwijl zijn hulp onbeduidend is. Het werk der steuioverleening gaat volstrekt niet ven de gezamen I ijke krachten der vol teeren. Een beroep Uwerzijds op de beschaafde staten zal stellig gehoor vinden In naam der mensehelijkheid me eken wij U Uwen 'groot en iiivloaa mui le wenden voor dezen èton plicht". MERKWAARDIG Eenige dagen geleden geraakte de dochter van den heer van der S. te Rijsoord' tusschen een vlasmachine met een der handen bekneld. Ze schrok daarbij zoo hevig dat hare stembanden zoo waren aan gedaan dat zij niet meer spreken kon. Medische hulp daarvoor ingeroepen, ■mocht niet baten. In het begin dezr week geraakte zij op den straatweg onder deze gemeente onder een pus- seerc-nden automobielen werd een eind medeg'esleurd. Zij had daarbij het ge luk door den schrik weder haar stem terug te krijgen. UIT DE STAATSCOURANT. By Kon. besluit is aan Th. Buys l Gzn., op verzoek, eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van notaris to Amster dam, zulks met ingang vau den dorden dug na dien der dagteekeiiing van dat besluit. By Kon. besluit is, met ingang van 10 dezer, benoemd, by het reserve-personeel der landmacht, by het dienstvak der in tendance, tot rescrve-majoor-intoiidttut, do gepensioneerde majoor der intendance R. van den Ende, vau het leger in Ncder- landsehe-ludië. By Kou. besluit is aan reserve-eer- ste-luitenant W. Nyhoff, van liet 3de re giment vesting-artillerie, op hot dunrtoo door hom gedane verzoek, een eor-ol ont slag uit den militairen dioust verleend. Bjj Kou. besluit is, mot ingang van 16 dezer, aan luitenant tor zdo 1ste lclasse titulair F. F. Prngcr, wegens ongeschikt heid voor de verdere waarneming van den militair endienst teu gevolge van li chaamsgebreken, eervol ontslag uit don zeedienst verleend onder toekenning van pensioen. By Kon. besluit is na 11 den heer J. de Ridder eervol ontslag verleend uit zyn betrekking van kanselier aan het gezant schap te Sofia en is benoemd tot lcanse- Teveus kwam een voorstel van B. en W. ter tafel (dat ook door den Raad werd aangenomen') om met ingang vau t Mei 1922 de heffing en invordering der plaatselijke belastingen aan de Rijks-administratie over te dragen. Hierdoor zal de taak vau den ge meente-ontvanger (zooals ook door den voorzatter uitdrukkelijk wend betoogd) aanmerkelijk worden verlicht en ia de raag gerezen of dan later niet zou kunnen blijken, dat er geen voldoende verband meer bestaat tusschen de te verrichten werkzaamheden en de aan de betrekking verbonden jaarwedde. Daarom hebben B. en W. nader ge meend goed te doen met hun voorstel eds thans over te gaan tot benoeming van eeu definitieven ge meente-ontvanger, terug te nemen en ïn Raad voor te stellen de in de raads- srgadering van 29 Nov. 1921 (en niet 1 de raadsvergadering van Dinsdag) als tijdelijk gemeente-onrvaniger be noemden en bezoldigden ien-ambtenaar r Secretarie voorloopig als zoodanig handhaven. Dit voorstel werd met algemeens stemmen aangenomen, IJ MUIDEN. Uitvoering. Vrijdag avond geeft de Chr. Zangvoreeniging „Looft den Hoer" eeu uitvoering in het. gebouw van Ohr. Belangen. Medewerkenden zyn de heerou: A. Larnpe, bariton, J. Kitselaar, tenor en Jac. Bonset, piano. DE SCHEVENINGSCHE HAVEN PLANNEN. De Vereenlging vain Readers vara Visschers vaartuigen te LJmukLen heeft aara den Minister van Waterstaat een request gezonden van onderstaande strekking. Uil de couranten heeft ons Bestuur vernomen liet verweer tegen zijn adres van September 1921 aara uwe Excellen tie door belanghebbende verzonden. Ons bestuur wensclit niet in een uit voerige beschouwing te treden over dit 1 adres, doch alleen te verzekeren, dat: le. de motieven die aan zijn adres zijn toegeschreven geheel bezijden de waarheid zijn; hot adres beoogt alleen het algemeen belang en de verdedi ging van het standpunt, dat alom ae visscherij op voet van gelijkheid zal worden gehandeld. Dat daarvoor re den bestond, getuigt da behandeling der jongste waterstaatóbegrooting wat ten aanzien van loet Staatsvis- achershavenbedrijf te IJmuiden reeds weer ward aangedrongen op even wicht tusschen ontvangsten en uitgas- ven. 2e. in het adres van Sept. 1921 bedoeld uit te drukken, dat de vis- schershavcnwerken te IJmuiden ook alleen reden van bestaan hebben ge kregen, omdat de buitenhaven werk en uit anderen hoofde aanwezig waren en dat het, wanneer dit niet het geval was geweest, evenzeer een oeconomi sche dwaasheid zou zijn geweest te IJmuiden buitenhaven werken te ma ken, alleen ten .behoeve der visscherij. 3e. de vergelijking van het bedrijf te Scheveningen en IJmuiden geheel mank gaat, aangezien de hoofdtak van het bedrijf te IJmuiden weder geheel wordt buiten beschou w tug gelaten; 4e de becijferingen gegeven in het adres van Septemlbeir 1921 geheel juist zijn en ontleend aan de officieels ge gevens en ons bestuur- ten allen dage gaarne bereid is, wanneer U-wo Excel lentie dit wenscht, de juistheid daar van aan te toonen. 5e. de vergelijking met de Lngelsehe visscher&havans niet opgaat, alleen reeds niet tengevolge van de geheel verschillende leustfanmatie; öe ons bestuur er niet aan zou heb ben gedacht, over deze zaak te reques- treoren, wanneer het do totstandko ming van een productief werk had ge golden. Tenslotte vezoekt ons bestuur Uwe Excellentie dringend, om. wanneer besloten mooht worden wel over gaan tot de uitbreiding der Sckeve- ningeche havenwerken, dan gelijktij dig ook te overwegen om het -beginsel to laten varen dat te IJmuiden alle kosten door het bedrijf moeten wor den gedekt en over te gaan tot verla ging der retributies en tarieven het Staatsvissch-ershav-eubeiirijif te IJmuiden. ZAND VOORT. Gereformeerde Kerk. In do Geref. Kerk te Zandvoort Is de proef genomen met rhytluniseh gemeente gezang. Dezo proof is goed geslaagd en zal worden voortgezet. SANTPOORT.. Cursusvergadering. Hedenavond wordt de tweede cursusver gadering, georganiseerd door de S. D. A. P,. Centr. Ned. Ambten. Bond, Ned. Bond van Werklieden en Ned. Ver. van Spoor- eu Tramwegpersoneel, gehouden. Behan deld zal worden het vraagstuk: Socialisa tie. Inleider is de keor E. Boekman, lid den Amsterdamschen gemeenteraad. altereer- lier tweede klasse ann voornoemd gezant schap, do heer (J. L. prossuors. VELSEROORD. Een voordracht over de Kinderrubriek van Haarlem's Dagblad, gehouden In de zaal van „Tivoll" aan den iJmulder- straatweg te Velseroord. Wij berichtten het Woensdagavond al, de 300 kaarten die wc voor deze voorstelling beschikbaar hadden ge steld, (omdat do zaal niet meer dan 3ÜÜ plaatsen ka.n bieden), ze waren in eon half uur al uitgegeven. De kleine snuiters die voor zichzelf en hun broertjes eu zusjes om kaarten waren- gekomen stonden Woensdag middag al in een groote drom voor de zaal. E11 de gezichten waren verrukt toen het ging beginnen. Nadat allen verzekerd waren, van een goede plaats, de moeders en va ders evengoed ais de kleine, gaf de pianist eerst eenige vroolijke- deuntjes. Do kinderen vonden liet nu eens echt plezierig dat het om hen ging. dat zij het groote deel van het publiek vorm den. Dan besteeg mes rouw Blomberg- Zeeman, de bekende redactrice van onze kinderrubriek, het podium. Zij vertelde de kinderen van het genot dat do kindeken die haar briefje® stu ren en tn de krant het antwoord vin den, natuurlijk onder hun schuil naam, die niemand anders weten dan zijzelf eu mevrouw Blomberg. Zo ver- klappön haar hun geheimpjes en nie mand woöt voor wie de antwoorden bestemd zijn. Dan zijn er nog do wed strijden in het vervaardigen van speel good ivoor de ziekenhuizen. Mevrouw Blomborg somde al de wedstrijden op die er gehouden wor den. Eerst dc- raadsels dl® elke week in de krant staan, telkens zes. Aan het eind van de maand worden de op lossingen samengeteld, en wie den de helft der -raadsels plus een goed heeft opgelost mag -meeJoten om de prijzen, die in den regal bestaan uit aardige boeken. Voor iedere categorie zijn af zonderlijke prijzen beschikbaar. Voor de kinderen beneden do twaalf jaar en voor die van twaalf tot zeetien. Dit geldt voor de wedstrijden dte elke -maand worden gehouden. Verder zijn er geregeld ecara wed strijden. Zoo gaat er het op dit oog-en- blik om wie de meeste plantennamen (hoornen gelden ook) kan opschrij ven. De namen moeten een ketting ■ormen, zoodat ieder volgende naam begint met de lettor waar de vorige naam meo eindigde. B.v. chrysant, 1 tulp, pompoen, noteboom, muurbloem enzoovoort. De kleinen begrepen het best. Zo noemden al verschillende plan tennainen in de goede volgorde op. Wie nu vóór den vijftienden Januari de langste ketting heeft, krijgt den eersten prijs. Oirn de kinderen uit Vel- Velseroord, IJmuiden, Beverwijk, en omstreken gelegenheid te geven nog mede te dlogen, zullen ze gelegen heid krijgen hun uitkomsten nog tot '1 Februari op t,e sturen. De verdoeling van de prijzen zal ook geschieden naar de leeftijden. De kleinsten hoeven niet zulke lange slingers te hebben Is da grooten. Da ouders mogen gerust de kinde ren helpen. „Het is vermakelijk", schreef een moeder, „als u ziet hoe 's avonds ons hoele gezin bezig ia de :aadsels van Haarlem's Dazcblad op to lossen; wanne ar men e'ens wist, hoeveel belang de kinderen er in stel len wanneer ze er eenmaal mee bezig zijn, 6n hoe prettig ze het vinden goe de resultaten te bereiken, dan zou u zeker veel te veel rubriekertjes krij gen". Wat mij aangaat, zei mevrouw Blom berg, er mogen er zooveel komen als •r willen, hoe mesr hoe liever. De kinderrubriek is niet alleen eeu prikkel voor de kinderen om zich op oen goede manier in te spannen. Ze worden er mee bezig gehouden wan neer het weer hen noodzaakt binnen te blijven. Ook de lange av-onden in den winter worden er prettig mee ge vuld. De kinderrubriek van Haarlem's Dagblad geniet een giroote bekendheid, die zich ver buiten de grenzen van Haarlem en naaste omgeving uit strekt. En dat is niet zonder reden. W-ie leent in onzen omtrek niet de wedstrij- den in het vervaardigen van kinder speelgoed, zooals die -gehouden wor den door do kleinen die meedoen aan on zo rubriek? Na do groote Zomervacantie l>egin- nen deae knutselarijen. Ieder mag ver vaardigen wat hij of zij zelf wil. Mei. mag ook oude voorwerpen opknappeai zoodat ze er weer netjes uitzien. Hoe mooi kan een oude pop niet weer v- or den wanneer ze nieuwe kleeren krijgt! Wanneer dan tegen Sinterklaas alle voorwenpen ingezonden zijn, komt de groote tentoonstelling In de tijding zaal van Haarlem's Dagblad- De oude ren komen er dan kijken naar het werk van de jongeren. Wanneer er nu, zeicte mevrouw Blomberg, een heele boel kinderen uii de gemeente Velsen, dus ook uit Vel seroord mee gaan doen, houden wij ook in 't laatst van 't jaar hier een tentoonstelling. Maar we zijii er nog niet. Het speel goed dat de kinderen gomaakt heb ben gaut niet naar do vervaardigers terug, maar wordt aan de Haanem- sche ziekeninj-iohtingen van iedere ge zin dl leid gegeven. De zieke kleinen hebben er dan nog langen tijd plezier van. Je moet da bi ij de geziohten vara de zieke kindertjes eens zien, wanneer mot Sinterklaas de groote zending van de kinderrubriek van Haarlem's i Dagblad aankomt. Een tiental van de mededingers in de wedstrijden mogen Sinterklaas dan helpen om het speel goed uit te doelen. Dit alles, en nog veel meer vertelde mevrouw Blomberg. Ze vertelde ook van de briefjes die de kinderen haar schreven. Briefjes die vaak in zich houden het groote verdriet van de kleine kinderhartjes. Ook soms brief jes van kleinen, die op hun ziekbed zooveel genieten van de kinderrubriek, Do postzegelverzamelaars eu zij die plaatjes van Verkade of van andere instellingen 1 verzamel en kunnen bij mevrouw Blomberg terecht om dub bele exemplaren te ruilen tegen die aan hun collectie ontbreken. De porto-bezwaren, iedere week een dubbeltje, zijn ook ondervangen. De kindaren die in Velsen wo.nen kunnen hun briefjes brengen aan het bijkan toor van Haarlem's Dagblad, Drichui. zerkerkwag 2. Die van Velseroord moeten zo maar afgeven bij den agent van ons blad aldaar, do heer J. Wooixit, Ivortenaerslraat 17. Wij zor gen dan wel voor verdere verzending. Maar vooral vóór Dinsdagavond be zorgen, anders zijn ze te laat. Toen mevrouw Blomberg vroeg wie er zin had mee te doen, staken bijna alle kinderen hun vinger op. Daarna werd het bioscoo-program- nia afgewerkt. Mooie natuurtaferee- Icn wisselden af met kindersprookjes. Ze schaterden het soms uit van de pret, over do heks die in een schoen woonde. Verrukt over al wat 20 gezien had den gingen de kinderen "weer naar huis. Ze hadden een prettigen middag gehad. We kunnen nog wel verklappen dat wanneer er heel veel kinderen zijn die mee gaan doen, ook het aantal prijzen grooter wordt. En wanne vr er heel voel kinderen meedoen in Velser oord en omgeving kon het wel eens zijn, dat de Siaterklaasfeesljes, die do H&arlemsche kinderen zoo goed kennen, ook worden gehouden in Vel seroord. 1 VEL8EN. Moj. Hornungo, onlangs dienst getreden als gemeente geneeskun dige, hooft wegens aanstaand huwelyk ontslag gevraagd. BEVERWIJK. Stukken voor den raad. Den raad wordt aangeboden een ont werpbesluit tof regeling van den aanleg van een wog door de N.V. „Oud-Meere- steyn"; de weg zal den naam krygen van Schcyboecklaau en de Dr. Schuitstraat met de Spordielaan verbinden. Hot raadslid P. J. van Helden beeft een verzameling vragen aan den Burge meester gestold, die verband houden met het begeleiden van zekeren G. naar zyn huis in Wyk aau Zee en Duin. De vragen zyn gesteld in afkeurenden zin, zoover het betreft het optreden van de politie. Do B.-K. Middenstniidsveroeniging „De Hauze" en de Winlieliersvereenigiiig Eendracht maakt Macht" hebben eer adros aan den gemeenteraad gericht met protest tegen de voorgestelde salarisver hoogingen voor de ambtenaren en werk lieden in dienst der gemeente. Het adres Ludigt met oon verzoek den belnstiug- drnk niet to verzwaren. HAARLEMMERMEER. O ra - deugdelijk vleesch. Woens dag werd bij een slachter in deze moante het vleesch van een koe door den plaateelijken keurmeester voor de consumptie afgekeurd. Het cadaver werd onder politietoezicht begraven. Sport en WedstrQden VOETBAL. „TRAMWEG-COMPETITIE' H. T. M.—R. E. T. M. (1—0). Bovenvermelde wedstryd vond Dinsdag middag op hot H.V.V.-terrein te 's-Graven- hage plaats. H.T.M. is terstond in don aanval; reeds na 6 min. neemt zij de leiding (1-0) i rust zyn do bordjes verhangen; thans ia do R.E.T.M. een weinig in d« meerderheid. Hoe de R.E.T.M. ook zwoegt, de gelijkmaker wil niet komen. Do H.T.M. wint alzoo haar derden wed strijd in do Tramweg-Competitie. Maandagmiddag a.s. speelt het eerste elftal der „Tramvogelsop het ter aan de Zaudvoortschelaan voor de Tram weg-Competitie tegen de H.T.M. cit den Haag. De wedstryd vangt aan om 2.30 n.m. Aangezien „Do Tram vogels" in Den Haag oon klciuo 32 nederlaag moesten slikken, belooft deze wedstryd zeer sp nend te worden. StoomvaartberlEliten STV. MIJ. NEDERLAND. Kangoan (thuisr.) vertr. 1.1/1 v. Mar seille. KON. NED. STO OM BOOT-MIJ. Noptunus, vertr. 10/1 v. Valencia naar Rotterdam. ro, vertr. 11/1 v. Newcastle j Ostende. Nereus a.rr. 10/1 v. Santander te Oporto. KON. BOLL. LLOYD. Zeelandia vortr. 10/1 van Buonos-Ayres aar Amsterdam. KON. WEST-INDISCHE MAILDIENST. Jason nrr. 11/1 van Mollendo te Val paraiso. HOLLAND-AMEBIKA LIJN. Andyk, van Botfc. n. Cuba, Mexico en N.-Orleans, pass. 11/1 Oucssant. Nieuw Amsterdam, v. New-York naar Rott. wordt 13/1 11 u. v.m. to Plymouth verwacht Westerdyk, vertr. 11/1 vau Rotterdam naar New-STork. HOLLAND—O OST-AFRI KA-LIJN. Breda (nitr.) pass. 11/1 Dungeness. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Oldekerk urr. 6/1 v. Rott. to Kobe. ROTTERDAM— Z.-AMERIKA LIJN. Albïreo vertr. 9/1 van Buenos-Ayres n. Rotterdam. Merak (thuisr.) arr. 9/1 te Teueriffo. Sirrah (uitr.) arr. 11/1 v. Hamburg te Rotterdam. Gemengd Nieuws INTERVIEW MET HIRSCHMAN. De N. R. Ct. las in „Football Associa tion", hot officieel orgaan van den Fran- schen Voetbalbond, een interview met den boer C. A. W. Hirschman (met zyu por tret) over de samenstelling van nationale elftullen. Men heeft aldus de N. R. Ct. den heer Hirschman gevraagd wat hjj denkt van de taak van den elftalkie zer; aan het antwoord is het volgende ont- Als men eeu goede ploeg heeft, voelt men do natuurlyké noigihg om telkens die zelfde ploeg to verkiezen. Men offert 'op die wyzo de belangen van do toekomst op aan die van 't oogonblik. Men moet lang zamerhand jonge spelers opleiden door hun routine en zelf vertrouwen by te brengen. Als men oen oud, bekend spoler ver vangt, oogst men byna immer protesten van do pers ou van de publieke meening; de kiezer moet don moreelen mood hebben die kritieken to weerstaan. Het bezit van eeu groot aantal invallers voor het na tionale elftul is van groote waarde voor hot nationale spel. Do heor Hirschman schetst verder het ondankbare in do taak vau den kiezer; de eenige voldoening is do wetenschap, dat hy zyn plicht gedaan heeft; na een over winning huldigt men do spelers, na een nederlaag schreeuwt men: „weg niet de „De kiezer moet eeu beetje philosoof zyn," zegt de hoer Hirschman, wat 't ons betreuren doet dat Bolland niet wat meer van voetbal weet, audeis zouden we toch stellig in hom eeu nuttig lid van de Neder- landsche elftalcommissie hebbent Met 't woord van Pascal: „Do strijd be haagt my, maar niot de overwinning," eindigt het antwoord. „Hy gaat wat te ver," zegt do heor Hirschman, „een goed sportman kan tovreden zyn mei' liet oerstc deel van dat gezegde. CA8TRICUM. Woensdagavond hoeft onder dezo gemeeute een trainbotsiug plaats gehad. Een tram reed togen stil staande rytuigon. Van een locomotief werdon de buffers beschadigd. Verder zyn oenige ruiten gebroken. Er hadden go- D lukkig geen persqonlyke ongelukkon plaats Let slagschip liad alle levensmiddelen rugkeoen, ijdel. verbruikt. Nadat nog eenige eleepboo- ten waren gearriveerd, weivl het schip naar Dover gesleept. EEN DIEFACHTIG SPOOK.,— Eenige maan-den geleden heeft zich* ca Pontivy in het land van Breiagne, waar de boeren nog steeds in het geloof aan geesten en heksen vortlevcn, een voor val voorgedaan, dat de gemoederen da- opschudding heeft gebracht. Op zekeren nacht werden namelijk zeer ge heimzinnige geluiden gehoord, welkt 'an den weg schenen tc k-omeo. Eea dakvenster werd bovendien door een s-.ecn cibjijzeld. terwijl nog tal van andere booze streken werden uitge haald. Ken der boeren jóng, teu einde raad, een bekenden „heksenmeester" uit dio streek over het geval raadplegen, doch bij zijn kluis aangekomen, veinam hy, dat de coovenaar overleden was. Bij zijn thuiskomst kwam hij evenwel tor de ontdekking, dat eenige honderden francs uit zijn geldkist waren verdwe nen. Dc politie werd van het geval in ken nis gesteld en het mocht haar geluk ken het spook te arresteeren. Het was een jonge schaapherderin, een nicht van den boer, die het slachtoffer van de spokerij was geworden. - - DE LASTERCAMPAGNE TE TULLE. Nog steeds is het aan do politie le Tulle niet gelukt den schrij ver van de anonyme brieven, die nu reeds sedert eenige weken de vreedza me burgers van het stadje verontrusten op te sporen. Zij, die gedacht hadden, dat de brieven tenminste rouden ophou den, nadat de politie haar onderzoek begonnen, zijn in hun verwachting deerlijk teleurgesteld, want de brief schrijver gaat kalm voort met het ver storen van dc gemoedsrust zijner mede burgers. Weliswaar hield de stroom van ano nyme brieven eenige dagen geleden wijle op en velen konden weer vrijer ademhalen in de hoop, dat thans de oude rust in het plaatsje zou terug- keeren. Helaas, wreed werden zij eeni- dageu later in die zoete illusie ver stoord. toen de brieven weer bij dozij- hun venijnigen inhoud over de stad Aanzienlijke sommen gcldf zijn thans door verschillende personen uitgeloofd voor het opsporen vau den dader. Over het algeaiitan is men te Tulle van inzenLg cat hel mysterie zija ontknooping nadert, doch die meening koesterde men een week geleden ook reeds. Klaarblijkelijk h&eft dat optimïs- dus weinig o1 niets geleden door do negatieve uitkoi; Men van het onder zoek der politie- svlazneiten. Een aan tal schriftkundigen is op het oogenblik bezig de brieven ie onderzoeken en men zegt, dat hun verklaringen eenige ver rassende bijzonderheden aan het licht hebben gebracht. Allerlei menschen bieden intusscaen de politie hun steun aan. De eene be veelt magnetisme aan als de eenige goede methode weer een ander advi seert een medium in den arm te ne- terwijl een derde is k-omen aan dragen met eeu door hem uitgevonden toestel om de leugenaars te öemaskee- Het moet daarom vcrwnderea, "dat de politie, ondanks de vele en meest verschelden middeien, die haar aan d« hand worden gedaan, er nog steeds niet in is geslaagd, haar doel te bores ken. Integendeel, dit alles is voor dea geheimzinnigen briefschrijver aanlei ding geweest dea prefect der politie, anoniem natuurlijk, het volgende schrij- zendenIk loof vijfhonderd francs uit voor dengene, die den schrij ver zal weten tc vinden. POGING TOT VERGIFTIGING. Voor den politie: echter te Hay is het proces begonneQ legen den prccur^ur majoor Armstrong, die verdacht wordf zijn collega Mar'ht r hcb'iou willen 'ergiftigen met arsenicum. Men herin nert zich wellicht, dat in verbaad met deze zaak het lijk van Armstrong's opgegraven, dc-ch dit bracht niets bezwarends aan het licht. De openbare aanklager verklaarde dat het motief voor de daad beroeps- naijver en persoonlijke jaloezie was. In Januari van verleden jaar had, volgens de aanklacht, Armstrong arsenicum ge- kocht bij den schoonvader van Martin, onder voorwendsel dat dit moest dienen onkruid in zijn tuin te vernietigen* Martin en zijn vrouw hadden van een onbekende een doosje chocolaadjes ge kregen. Een vrouwelijk familielid had :r van gegeten en bij haar hadden zich •erschijnselen van vergiftiging geopen baard. In de chocolaadjes bleek zicb ar senicum te bevinden. Later had Mar tin bij Armstrong thee gedronken en had zijn gastheer hem zelf een gebakje irhandiigd. Martin was daarna ziek geworden ouder dergelijke verschijnse len als de dame düe van de chocolaad jes had gegeten en een onderzoek wees uit, dat ook hier arsenicum in het spel was. Als getuige gehoord verklaarde Mar- overtuigd te zijn, dat Armstrong hem uit dea weg had willen ruimen. EEN STANDBEELD VAN JEANNE D'ARC TE WASHINGTON. dag heeft president Harding j£dbeeld :ngton de onthulling van een rt'-d'A:c d" .undteld j, e» .ft'w.York cn an Ftansche Club ,£nn<. a.Atc.bteH cop.e vau tyis(.balk Fodl Wl bc[ btridTu .ïvcrabet met naar Amcrita 'geneis11-' PALEIZEN DOOR DAKLOOZEN BEZET. De „Corriere della Sera" verneemt uit Rome. dat een groep dak- looze oorlogsinvaliden verschillende pa leizen binnengedrongen cn er hun ten ten hebben opgeslagen. Het paleis Bci- nardini, waar twintig vertrekken on bewoond waren, werd geheel in beslag genomen. Hetzelfde lot ondergingen de villa's Bona cn Sacchetti. De koninklij ke garde heeft den indringers verzocht de bezette huizen te ontruimendoch zij hebben tot heden geweigerd aan het verzoek gehoor te geven. ONDER DE SNEEUW BEDOLVEN.- Dezer dagen werden nabij het dorpje Klosters bij Davos een aantal Engelschcn, die een tocht door het sneeuwgebergte ondernamen, door een lawine verrast. Eén persoon uit het gezelschap werd geheel onder de sneeuw bedolven cn toen men hem drie kwartier later had opgedolven, bleken VIER DAGEN OP DR*FT Uit Londen wordt gemeld- Het oude BriUjcao slagschip V'ongc^uce heeft een avontuurlijke tóohl gemaakt, toen het door drie steepbooten gesleept werd van PlyiuoUt naar Dover, waar het zou worden afgebroken. 14 perso nen waren aan boord. In den kevigen storm braken de trossen en de „Ven geance" raakte gedurende vier dagen en nachten in het Kanaal op drift. Ternauwernood ontkomen aan de klippen van de Kanaal-eilanden, werd. op het slagschip een geïmpro viseerd flikkerlicht ontstoken, het geen werd opgemerkt door een stoom schip uit Londen. Met de grootste moeite werd een tros aan boord van het. slagschip gebracht, waarna het schip op sleeptouw werd genomen. Twee trossen braken en het Londen- sclie schip Queen" vertrok ter assis- tentle. Do bemanning aan boord vau alle pogingen om het leven te doeu te-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7