HAARLEM'S DAGBLAD De crisis In de Fransche politiek J' li-V xV Buitenlandsch Overzicht VRIJDAQ 13 JANUARI 1922 - DEKÜE BLAD Briand, de afgetreden minisier- presfldent. Millerand, president van Frankrijk, die thans met Poincaré onderhandelt over de vorming van een nieuw ministerie. DE OPPOSITIE TEGEN BRIAND KWAM IN DE KAMER TOT 01TINC. BRIAND TROK ZIJN CONCLUSIES EN DIENDE ZIJN ONT SLAGAANVRAAG IN. PESIDENT MILLERAND AANVAARDDE HET ONTSLAG VAN HET CEHEELE KABINET. POINCARé ZAL VERMOE- DELIJK ALS KABINETSFORMATEUR OPTREDEN. BRIAND EN LLOYD CEORCE. 'Omtrent Briand's plotsollngo terugkeer uit Cannes naar Parijs deelt de „Ti- m«j"-correspoindent te Cannes mede, te hebben vernomen, dat de Fram- sche premier zich voor zijn vertrek uit Cannes met Lloyd George iieelt ver staan over de verklaring, welke hij te Parijs zal afleggen betneifemde de Eu- gelsch-Fransclie overeenkomst. Men acht het waarschijnlijk, dat Briand veel steun zal ontvangen iin zake de- te overeenkomst, indien de bepalingen daarvan bekend zuilen worden. Omtrent do reden van het vertrek van Briand meldt de oorrespondent: In de laatste 06 uur heeft een leven dige gedachten wisseling tusschen Can nes en Parijs plaats gehad. Zondag avond was er reden te ge'.00ven, dat hel, sluiten van de Fransoh-Engelsche overeenkomst aanslaande was. Dins dagmorgen was de zaak zoo ver, dat du 'rif lei*, use, l'higelscht afkondiging zou plaats vinden. Deze werd even wel nog uitgesteld, omdat de Fran sche gedelegeerden wilden weten, wat de tekst van deze afkondiging zou zijn. Inmiddels was er in Firamscke natio nalistische kringen oen agitatie ont staan tegen den vorm van de overeen komst. Briand u-chtite zijn positie door zekere kringen var. liet Framsahe volk zeer verkeerd begrepen en waö van oordeel, dat zijn moreel gezag was verzwakt ten gevolge van de jongste stemming in de Fransche Kamer, zoo dat hij het noodzakelijk vond, zich te Parijs te rechtvaardigen om de bespre kingen te Cannes te kunnen voortzet ten De correspondent is van oordeel, dat van beide zijden niet verstandig is gehandeld met de regeling van de overeenkomst, die aan Frankrijk zijn veiligheid en aan Europa rust en vre de moet verzekeren. Men vertrouwt echter dat de overeenkomst haar be slag zal krijgen en zoor waarschijn lijk zal worden gevolgd door oen En- gelsch-Belgische overeenkomst van gelijken aard, gepaard gaande met wijziging van de bestaande Fransch- Belgische militaire overeenkomst. Uit Paxijs wordt nog aan de Tele graaf geseind: De politieke agitatie in de Fransohe Kamer inzake de ver meende beslissingen van Cannes duurt voort en vooral spelen de anti-minis- terieelen hierbij een rol, ofschoon het bericht, dat Briand op weg is naar Parijs wel eanige onrust ondier de agitatoreu heeft verwekt, die dit niet verwachten. Het vermoeden is wel bevestigd Briand heeft voor de oppositie moeten wijken. Donderdag ia Briand in do Fransche Kamer verschenen. Daarover wordt ons uit Parijs geseind: In do Kamer verklaarde Rnonl Peret bjj het innemen van den voorzitterszetel, dat de toekomst in oen sluier van onzeker heid is gehuld. De volken aanschouwen met achterdocht de verontinstende ma laise, welke op de Liternationalo betrek kingen rust. Zelfs de rechtvaardigheid wordt .aangetast. Gaat men niet zoo ver de doeleinden van Frankrjjk to verdraaien, en het voor to stellen als oen oorlogzuch tige natioJ Peret ontkende dat Fran Ier ijk niot vre delievend zou z(ju; hot imperialisme on militarisme zijn elders (bijval). Doch tusschcn een houding van provo catie en een prijsgeven van rechten, waar tegen hot nationale geweten zich verzet ten sou, is plaats voor maatregelen oin een nieuwe gewelddaad te verhinderen. Frankrijk verwacht de rechtmatige scha deloosstelling en bet oischt waarborgen voor zj)n veiligheid. Hierop nam Briand het woord. Hij verzekert do Kamer haar niet voor een voldongen feit te willen plaatsen; hij wil haar inlichten en do ongerustheid met be trekking lot do sclindovergooding en den wederopbouw van Europa doou verdwjj nen. Het is niet voldoende over vrede te spreken; de noodigo daden dienen te wor den verricht. Voor Frankrijk is het niot voldoende zijn grenzen te beschermen te gen oorlogsdaden. De noodzakelijkheid gebiedt dat het zich bij de volken aansluit. Briand zegt reeds vroeger in den Senaat to hebben verklaard dat de solidariteit der volken noodzake lijk is, en de conferentie van Cannes heeft in dien zin besluiten genomen. Het pro bleem der schadevergoeding is er echter niet aangeroerd. Do conferentie te Genua zal zuiver economisch z\jn on do volken, die cr aan zullen deelnemen, moeten do gestelde voorwaarden aanvaarder. Indien Duitschlaud, aldus Briand, do Fransch-Britsche entente had gekend, zou de oorlog niet hebben plaats gehad. Dc Commissie van Herstel heeft alleen bet recht uitstel van betaling too to staan. Frankrijk heeft in deze commissie niet de meerdrehoid, en de concessio betreffende het verleenen vanu itstel stellig zal wor den gedaan, houdt de Fransche regcering zich bezig mot de bescherming harer bo- langen. Frankrijk kan niet dulden dat het jaar 1922 nadeelig wordt. Indion de staat der betalingen wordt gewijzigd, zal Frank rijk waarborgen eisclien en de controle om Duitschland tot totaling te vorplichten. Terwijl de beraadslagingen in Cannes op hartelijke wjjze haar voortgang neme", verliest Frankrijk geen centiem. Engeland heeft een groot deol der noodzakelijks op offeringen gedaan en Belgiö heeft een zelfde geste gemaakt. De quacstio van het Soarbekken is ten voordeele van Frank rijk opgelost. Wegens do heftige interrupties der rech terzijde Bluit Briand zijn dossier en maakt aanstalten de tribune te vorlaton, doch hjj wordt er door de vriendelijko woorden van den voorzitter van teruggehouden. Hij guar voort en legt den nadruk op hot voordeel, hetwelk voor Engeland Frankrijk aan een accoord tuss.-hen beide landen is verbondon. Hij protesteert tegen de anntygingeu, waarbij wordt voorgesteld alsof Engeland dit accoord ondergeschikt maakt aan voorwaarden, die voor do waar digheid van Frankrijk onaannemelijk zijn. Briand zegt vervolgens dat do qu.iestie van Tanger het onderwerp van bespreking zal uitmaken, terwijl, wat do Uostereclie quaestie betreft, do Britsche, Italiaaasohe eu Fransche ministers elkaar nu de ferentie te Cannes in Parijs zullen ten. Briand laakt hen, «lio boweren, een Frausch-Engelsch verbond oeo servituut zou zijn, en dat Frankrijk zijn positio aan den Kyu zou moeten prijsgeven Hij herinnert in bewogen woorden aan 1 samenwerking tuaschen do Fransche 1 Britsche vloot. Hij waardeert in hooge mate, zooals het gchoele land dit dient te doen, het Engelscho voorstel om zich anu do zijdo van Frankrijk to scharen met al zijn strijdkrachten to land en tor zee, in dien Frankrijke grenzen zouden worden bedreigd. Een rechts afgevaardigde, die interrum peert dat Engeland goen loger bezit, wordt door den voorzitter tot do orde ge roepen, terwijl Briand zegt, dat oen derge lijke uitroep in een Kamer, welke aan stonds nu den oorlog ia verkozen, on waardig is. indien, 200 vervolgt Briand, na de groote conferentie aan de waarbor- geu voor de bescherming der Fran sche en Belgische grenzen, een accoord zijn toegevoegd, dat onze west grens -zou beschermen, zou iëte zijn verricht om den vrede te iumuhaveu (bijval links on in het centrum). Ik had mijn vertrouwelijkheid aldus "Op gelat, uat ik meende het geweiischte gezag t« hebben om uil naam van Frankrijk te spreken. (Hierop maakt Briand een gebaar van oritiuoeuiging, ilat laugen tijd aanhoudt). Daarna gaat hij voort en zegt niet het reent to hebben een dergelijken post to be- klteden, indien htj niet de zekerheid heeft geen dolksteek te krijgen. Jk an met zeggen, aldus Br i ami, dat ik door de nuodige moreele kracht om geven ben (beweging op alle banken), 011 ik hob van uit de verte gevoeld niet het algeheels vertrouwen to be- z'tten (levendige protesten Lu liet cen trum en ter linkerzijde). Ik blijf ge- loaven in het nut der besprekingen met de geallieerden; op geen oogen blik werden de Fransohe belangou erwaaa'loosd. Om te protesteeren tegen alles wat bij interruptie was gezegd, verlaat Briand dc tribune, opnieuw een ont moedigend gebaar makend. Doch drie kwart der Kamer juicht hom toe. Bp keert naar zijn bank terug. Tal van afgevaardigden applaudisseeieii, doch lot de algeemene verbazing en con sternatie van tal vau afgevaardigden, neemt Briand zijn actentasch 011 slapt op de deur toe, gevolgd door alle mi nistère. Vele afgevaardigden van links tti het centrum blijven applaudissee rt. De zitting wordt opgeheven. Er is zoo blijkt uit de latere be richten uit Parijs op de verklarin gen van Briand geen debat en geen stemming gevolgd. Briand heeft im de Kamer den. in druk gekregen, dat hij niet het ver trouwen van de meerderheid der Ka- iner meer lieeft. Daarom is hij naar president Millerand gegaan om ont slag te vragen. Havas seinde ons althans later: D.e president der republiek heeft het ontslag van hot kabinet aangeno men. Briand deelde hem zijn besluit mede de regeering definitief te verla ten. Bij ht verlaten van het Elysée ver klaarde Briand dat hij slechts aan het bewind had kunnen blijven indien hij zich beter gesteund had gevoeld. Hij oogde er aan toe dat hij, naar van zelf spreekt, niet naar Canines zal te- rugkeeren, en dat zijn ontslag stellig niet zal verhinderen 'dat de conferen tie van Genua bijeenkomt gelijk is bepaald. Poincaré is daarop door Millerand uitgenoodigd om een nieuw ministe rie te vormen. Ilij verklaarde met zijn politieke .vrienden te zullen raad plegen om heden (Vrijdag) op het veir- zoek te. antwoorden. Millerand heeft ook Bourgeois ont vangen. Over den Internationalen toestand seint do Parijsche correspondent van 't Alg. Handelsblad: De politieke eu internationale toe stand, door dit ontslag ontstaan, is in hooge mate ernstig. Velen achtm. het waarschijnlijk, dat indien Briand gun aagd had de interpellaties uit te stellen en hem een votum van ver trouwen te geren tot na afloop der conferentie, de Kamer hem op dit ©ogenblik, nu Frankrijk gasten te Canned verzameld zijn, niet ten vai zou hebben gebracht. Daarom is het duidelijk, dat Briahu heeft willen heengaan, daar hij het onmogelijk achtte op deze wijze eu terwijl er achter zijn rug zoo geïntri geerd werd, de onderhandelingen soort te zetten. Eet schijnt ni., dat de leden van den ministerraad het Donderdagmorgen slechts eens waren over één ding: dat de ontslagaan- s rage van het ministerie oraverrmjde- 'ijk was. Het eenigszim verbazingwekkende communiqué, na afloop van do ver gadering gepubliceerd en dat van de t'öQigvzinuheïd van dan ministerraad melding maakt, schijnt aldus een wel eigenaardige verklaring. Briands ge schil was er veeleer een mot zijn col lega's en vooral met deri president dei 'iepubliak, dan met de Kamer. Du&row begrijpt men, waarom de oplossing, die op het eerste gezicht het eenvoudigst leek en die daarin zou bestaan, dat de president dar repu- nJJek den aftred-mden premier zelf be lastte met de vorming van een nieuw kabinet, waaruit hij dan de elemen ten, die hem bestreden, zou kunnen verwijderen, in dit goval niet moge lijk is. Briand heeft er niet alleen ge noeg van, maar hij is overtuigd, dat U" ouder deze omstandigheden en mei deze Kamer toch op internationaal gebied niets te bereiken valt. Vandaar uat zijn heengaan wel definitief zal zijn. Op de vdaag: „Wie dan?" worden natuurlijk veel vcrechillende antwoor- uen gegeven. Men spreek van Poinca ré, Kaoul Péret, Barthou, die de op positie u. het kabinet zou geleid liuo- ben. Het is beter, voorspellingen daar omtrent nog achterwege te laion, tot de toestand op dit punt wat heldert- der geworden is. in ieder geval is het om den indruk op de bondgenoot en en ex-vijamden ir« iiooge mate betreurenswaardig, dat. door deze crisis, die men zag aanko men, de conferentie van Cannes zoo plotseling in haar arbdu is gestuit. Als merkwaardige coïncidentie kan nog worden gemeid, dat het j;.ist op den dag af een jaar geleden is, dat het inuiisterie-Leyguns genoodzaakt erd af te treden. Bij de vorming van het nieuwe ka- ibnet zal stellig de grootst mogelijke spoed worden betracht, eoodat liet zich zoo gquw mogelijk aan de Ka mer kun 'voorstellen en Poincaré de door Briand begonnen onderhandelin- ?n kan voortzetten. Over de conferentie te Cannes komen nog eeaige vcrepreide bexicliten. Het voornaamste gedeelte der Fran sche delegatie heeft Cannes reeds ver laten. Lloyd George vertrekt Zondag- De Italiaaasche delegatie te Cannes wenscht een algemeen Europeesch ga- rantieverekag. Briand en do poro. Briand ontving Donderdagavond de Parijsche journalisten cn beantwoordde met welwillendheid al hun vragen. Allereerst verklaarde hij, dat zijn be sluit definitief was en dat hij de them gestelde voorwaarden niet zou aanvaar den. Overigens, voegde hij er glimla chend aan toe, zou het onbehoorlijk zijn om langer dan een jaar aan het bewind te willen blijven, want het is juist een jaar geleden, dat het kabi- net-Leygues viel. Men kan slechts met een krachtige t werkzame meerderheid regeeren, die met de meerderheid samenwerkt, vooral in de tegenwoordige erhstfgé omstan digheden. Deze medewerking is ab soluut onmisbaar.- Welnu, ik heb den indruk, dat de meerderheid de .regee ring voldoende steunde. Want het .is niet voldoende om een rede toe te jui chen. Briand betreurde ten zeerste, dal men de door hem te Cannes verkregen resultaten ten aanzien van de schade vergoeding niet apprecieerde. Onze geallieerden hebben toegestemd in op offeringen, zonder dat Frankrijk in zijn rechten ook maar in het minst werd bekort. De besprekingen met Engeland gindigden met een uitmuntend voor- ioopig ontwerp betreffende de veilig heid en de zekerheid der betrekkingen tusschen de beide landen. Spr. wees er op, dat het voor-ont werp, wel verre van de waarborgen van het verdrag van Versailles te vermin deren, deze aanzienlijk versterkt. Briand hoopt ten stelligste, dac zijn opvolger de 'diplomatieke bespredotugen ten einde zal voeren. Hij eindigde met de verklaring, dat hij genoodzaakt was zijn ontslag in te dienen, omdat htj anders de cHscussie der aangekondigde interpellaties had moeten aanvaarden. Hij zou niet heb ben kunnen antwoorden en hij had zelfs den afloop van het debat niet kunnen aftvachten, tenzij de Opperste Raad zij werkzaamheden had opgeschort, het geen onmogelijk was. Briand aan Lloyd C oor go. Briand heeft het volgend telegram aan Lloyd George gezonden Tegen over de politieke omstandigheden, wel ke ik bij mijn komst te Parijs heb aan getroffen, heb ik gemeend dat het mij met mogelijk was het voorzitterschap van deu ministerraad te behouden en heb ik hei ontslag van het kabinet bij president Millerand ingediend. Ik kan dus niet naar Cannes terug- keeren om aan de werkzaamheden van Jen Oppersten P.aad deel te nemen. Ik erzoek u dit ter kennis te willen bren gen van de overige gedelegeerden, en hun tevens mijn verontschuldigingen en leedwezen te betuigen, dat ik mijn samenwerking met hen moet staken. Wat u betreft, waarde heer Lloyd George, het doet me in het bijzonder leed de gesprekken met u, welke wij waren begonnen in het belang der bei de landen en in dat van den vrede van Europa, en die ik zoo gaarne tot een goed eindresultaat had geleid, niet te kunnen voortzetten. Ik hoop, dat mijn opvolger ze met u zal hervatten en dat iifj de doeleinden zal kunnen verwezen lijken, welke wij op het oog hadden. Rathenau zcide te Cannes in zijn uit eenzetting in verbaaid met de baiallngsmogelijkheid dat Duitschland vroeger aanzinltjk-e hoeveelheden geld in het buitenland had, terwijl het nu zeer veel goederen moét uitvoeren om aan de voor betaling noodige deviezen te komen Wat de door zijn regeering overwogen bmnenlandsohe bazuin i- gingen en nieuwe belastingen aangaat Rathenau becijferde de opbrengst daarvan op 31) a 40 milliard, welke voor de nakoming der financieele verplichtingen gebruikt zouden kun nen worden. De Belgische gedelegeerden zullen nu gaan verifieeren of de waarde van don D uitnclien uitvoer over 1921 weert is, zooais de Duitsche r eg earing opgeeft. De Duitsche delegatie heeft ver klaard, dat het rijk op 18 en 28 Ja nuari en 8 Februari 31 iniliioen goud- rnark kaïn betalen. Van deze 31 mit- lioen komen 25 millioen uit de 26 heffing op de uitvoeren en 6 millioen uit de douaine-ontvangsten. Deze cij fers zijn nog aan wijziging onderhe- lg in verband met de verificatie van de opbrengsten dezer beide takken an dienst. De delegatie verzekerde 'corts, dat de Duitsche regeering dm omloop van papiergeld zou zien te be perken, maar voegde er aan toe, dat dit niet zoo gauw aan geschieden; be klem toonde nogmaals, dat de Duit sche regeering haar finanoién op ge zonde basis wil stellen. Naar de bijzondere correspondent te Cannes van den „Beri. Börsen Cou rier" verneemt, bevatten do hoofdvoorwaarden waar onder Duitschland een mo ratorium zal worden toege- gestaan nog de volgende toevoegingen: De ter mijnen voor de betalingen moeten worden vastgesteld. In geval van ver- 1 zuim worden sancties vastgesteld an wordt de totale som van 2 milliard geeischt. Duitschland zul, volgens de laatst bekend géworden voorstellen, die met groote waarschijnlijkheid door den Oppersten Raad Duitsch land als bindend zuilen worden voor gelegd, de 720 millioen gouden mar ken op ue volgende wijze moeten be talen: 150 millioen op 15 Maart 1922, 150 millioen op 15 Jura, 200 millioen op 15 September en 220 millioen op 15 December 1922. De Fransclien zijn, zooab dezelfde correspondent meldt, voortdurend ijverig in de weer 0111 in den een of anderen vorm een gedwongen belas ting van liet Duitsche ixz.t 1:1 de voorwaarden voor de tchadevergoe- duitbetalingen in te vlechten. Zij stolden voor, het terugvloeien van de aan Duitsche grootindurtrieelen toe- behoorende, zich in het buitenland bevindend© devisen naar Duitschland op de v-of-gende wijze af te dwingen. De aan Duitsche groofcindustmalen toebehoorendu fabrieken, zaken en banken moeten geconfiakeerd eit zoo lang voor de betaling van de schaire- vargoedino aangewend, tot de bezit ters bun zich in het buitenland beviiw dende devisen inlossen. Van Britsche cijde werd tegen dit voorstel geoppo neerd, daar een dergelijke maatregel slechte tot de vernietiging van veel kostbare productie zou leiden. In de vergadering van de Hoot'dconusiiu- »ie van het R(jka verbond der Du Ure-he in dustrie, werd de economische c-n politieke toestand ven Duitschland buitengewoon jiessimtstisch ingezien. De spreker Buecher ineeudo dat -a-n goed verloop van de onderhandelingen iu Can- slechts eenigc hoop kan goven voor u Genua to honden conferentie, waar Duitschland mot een nieuw program over den wederopbouw moet kouiey,. De „Deutsche AHgeinel. e zeuung" lio- twjjfelt of de toestand -.un Duitschland in Cannes of zelfs op de Economische Con ferentie in Genua verbeterd zal worden. Berliner Borsuozcitung" troost zich met de gedachte, dat niet wat thans in Cannes wordt besproken, den grondslag van do toekomst zal zyn omar de toekom stige algeiaeenc drang naar verbetering. De Parijsche correspondent vau de „Morning Post" verzekerd met dl grootste stelligheid, dat van da Sovjet-regeerfug Vrijdag Parijs verlaten hebben om naar Cannes te guan. Hun leider, een hooggeplaatst ambtenaar onder het Miljoekofregime zou daar contact hebben gehad met de Engelsche dele gatie en Iioyd George zelf. De sovjet- ertegenwoordigers te Londen moet van de plannen van den premier be teffende zijn Russische re .-lutie zijn "ngeücht lang voordat eenig Britsch of Fransch blad er iets van wist. Hef verblijf vain de Sovjet-vertegenwoor digers te Cannes moet uiterst geheim zijn gehouden. 7.ij moeton aldaar voe ling hebben gehad met vertrouwde vertegenwoordigers van Duitschland. DE IERSCHE QUAESTIE. het standpunt der Ierse hg Arbeiderspartij Blijkens bericht uit Dublin beeft de Iersche arbeiderspartij een manifest gepubliceerd, waarin verklaard wordt dat nu de Dail het Engelsch-Ierscn verdrag heeft goedgekeurd, do arbei ders de aandacht van de Dail moe tan vestigen op den strijd tegen hst kapitalisme. De republiek, door de ar beiders geeischt, is een republics. aann zij, die hun arbeid en hun diensten aan do gemeenschap geven en zij alleen-, burgers heerschare en eigenaars zijn. De arbeiders willen een republiek, waarin de rijkdotm allean mag gebruikt worden in bet bel au# van -het valk. Zij willen eeai republiek, wn&rin de arbeiders bovenaan staan. Tenzij de republiek deze aspiratie 06- seft, is zij in de oogem <3 ••Mers geen republic'» Zuidelijk r.en het verdrag In een Reutcr-bericht wordt erop gewezen, dat de bijeenroeping ven het zuidelijk parlement in overeenstem ming is met een der bepalingen vun liet verdrag. Dit parlement zoo wordt in herinnering gebracht werd ingevolge de lloroe Rule Act in gesteld tegelijk met 't parieinent van Ulster, doch heeft nimmer gefunctioes- neerd wegens de weigering van de le den, die allen Sinn Feineie zijn, op vier n.i, om de zitting bij te won au Dit parlement zal binnenkort worden ontbonden en ei" zal een nieuw paxle- ■UBRIEK VAN KOEL DE DK RAKKER CLBMENCEAU. Deze week is het eerste nummer ver schenen van het Fransche blad l'Echo National. Stichter is Georgts Clemen- ceau, de Tijger, ,,1© père la Victoire". de eeuwig jonge grijsaard. Het mag alö bekend worden verondersteld, da* Clemenceau hiermede niet bepaald tijn eerste stappen op den journalis- tieken weg zet. Hjj debuteerde in de Pers in het jaar 1860, toen hij, t:og geen twintig jaar oud artikelen •riircef voor twee repuiblikeinsche bla den, ia Travail cm le Matin. Het laat ste blad is niet hetzelfde als het be kende hedendaagsche Parijsche dag blad. Beide kranten bestonden slechts «er korten tijd. Nadat hij tot doctor in de medicij nen was gepromoveerd (1865) zond hij gedurende oen reis in d© Vereeoigde Staten artikelen aan le Temps en gaf hierin reeds blijk van zijn tot omtwik- kriing komenden levendigen, geest. In 1880 richt hij La Justice op, waaraan Qwaown ais Miilleramfd, Charles Mar tel, Camilla Pelleton e.a. medewerk ten, Hij was toen reeds jaren in de Dolitlek. Toen zijn politieke zon on derging, verdween ook zijn blad ara na tenigon lijd plaats te maken voor 1 Auior-e. Hij gaf het directeurschap «li de redacticleidlng van dit blad op. toen hij minister werd. N'adat hij dit politieke blad oenigien tijd geheel al- jteen had geredigeerd, richtte hij kort poor den oorlog l'Homime Libre op, waarvan do titel later in verband- met «e censuur (waaraan hij zelf streng i'ti hield) werd veranderd m 1 domme En-chainé. Tenslotte liet hij °°K leiding van dit blad weder va. ren en iedereen meende, dot hiernie- ue zoowel zijn journalistieke ails ziju Politieke loopbaan een einde had ge nomen. Maar om revient toujouirs a >09 Premiers tmoure. L'Echo National is I'fr v°or den onvermoeiibaren „Tijger' *eer een nieuw bewijs van. ROEL DE RAKKER: Vader zag de humor niet. (Daily Sketch, Londen) Papa hing een schil- jonecn. derij op...< ....en toen sloeg Daar moet L>at v hij zich met ie niet om ik wel. de hamer op huilen. mama. zijn duim. vent. LODEWJJK XVIII EN ZIJN MINISTER. Een der ministers van koning Lode- wijk XVIII van Frankrijk was de Bretonsche advocaat Corbiires. Op een dag dat hij met den koning in het kabinet van don laatste confereerde, legde hij zonder omwegen eerst zijn zakdoek, daarna zijn bril en tenslotte zijn snuifdoos op het schrijfbureau van zijn doorluchtige® meester. Lich- tedijk verbaasd door deze uitsLailamg zei de vorst tot zijn imimister: „Wel, monsieur de Corbières, het komt mij voor, dat u uwe zakken leeghaalt". „Majesteit", antwoordde de Cor- bières kalm, „ziet u liever dat ik ze vul?" BETALING IN FUN GOUD. 1)6 gemeenteraad te Berlijn heeft besloten voortaan sommigen zijner de- unwell «uuiittiui auiuiuigtMi 1 biteuren het verschuldigde ie talen Ln fijn goud, in plaats van in papiergeld, dat hij, niettegenstaande, hij het zelf heeft uitgegeven, schijnt te verachten, vooral natuurlijk omdat de waarde zoo stork aan ko rswisse- lfiagen onderhevig is. De bekende 1 straatkioskon, die op de hoeken van straten den Berlijncrs gelegenheid ge- vun, zich aun de geliefkoosde „Würst- ohen" te goed te doen, moeten bijv. in de toekomst oau staangeld 200 gram fijn goud per jaar opbrengen. Dit gewicht aan goud vertegenwoor digt op het oogenblik ui-et minder dan 20.000 Mark papier Het is een hseie som, die hare uitwerking op de „W'üretchen", althans op den prijs van deze delicatesse, wel niet zal mis- sert, Z ELFEESQH ERMING Het is bekend, dat films niet in die voigorde worden gemaakt, waarin zij doen be- aan het publiek worden vertoond. Ik bedoel, dat het volstrekt niet aoodig is dat de eerste scène liet eerst en de laatste het laatst worden gefotogra feerd. Ook worden in groote fabrieken wanneer dit beter uitkomt scènes uit velschillende films door elkaar opge nomen. Later wordt alles wel weer in de goede volgorde in het geheel ge plakt. Onlangs nu had een bekend Ameri- kaaneche filmacteur een scène van een cowboy-film gespeeld. Hij haastte zich ma afloop naar de kleedkamers, want hij moest dadelijk weer a.'s held optreden in een scène van een andere ftim, waarbij hij eenige tegenstanders met de vuisten moest overwinnen. Het geweer, waarmede hij zoo juist ver scheidene Indianen in het zand had doen bijten, gaf hij aan een hei-por. Enkele oogenblikkeu later kwamen dtf speciaal voor het doel geëngageerde beroepsboksers, die hem tot tegen standers in de nieuwe film moesten dienen, de kleedkamer binnen. Ware mannetjesputters De held zag hen een ©ogenblik zwijgend aan, toen was hij mei een sprong bij de deur en 1 riep den vertrekkanden helper na: „Hè, Jkn, geef xrie dadelijk mijn ge weer terug". OVER EEN STRAFSCHOP. In Engeland is thans de groote strijd om den voetbal-beker weer begonnen Meer dan zeshonderd clubs dingen in dezen kamp mee, maar na de voor- wedstrijden is dit aantal zeer spoedig tot eenige tientallen gereduceerd. Dan begint de eigenlijke eerste ronde, die voor dit jaar den vorigen Zaterdag is gespeeld. Aangezien een berocpsvoetbalclub een zuiver canimerciëelb onderneming is, hebben deze Engelsche clubs er, met hut oog op de irecetton, speciaal belang bij, iiet zoo lang mogelijk in de bekercampetitie uit te houden. Het gevolg is, dat gelijkgespeelde vvedstrij dan, die altijd overgespeeld moeten worden, voordeelig voor de clubkao zijn. liet vorige jaar speelde de bekende Londensche club Chelsea een beker wedstrijd tegen Reading. Tot eenige minuten voor het einde, had geen der partijen het net van den tegenstander weten te vinden. Toen kreeg Chelsea ©e® strafschop to nemen, die echter door den doalverdediger van Reading gestopt werd. Als deze dool verdediger het schat niet gei»ouden had, was Rea ding van de verdere bekerwedstrijden uilgesloten geweest. Nu speelde da club nog twee onbesliste wedstrijden tegen Chelsea tot zij tenslotte den ne derlaag leed. Door dez© extra wedstrij den werd het du-blaadje met niet min der dan 25000 gulden verrijkt.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 9