Arr. ReGhthank Rubriek voor Vragen Rubriek van den Arbeid. STOFFEN ZIJDE ▼oorneuiens om voedsel weg te balen uit do boerderyeu. In dit geval kan men ze ker moeilijkheden verwachten met de boe ten. De burgerwacht van het district rond om den Rand is opgeroepen. In het gcheele gebied heerscht groote spanning. SPION?ïAGE. Kaar uit New-York wordt gemeld, is de aldaar gearresteerde Ignaz Trebitseh Lincoln, de man die rich indertijd den „chef der spionnen van den Duitschen kei zer" noemde. Hy werd reeds sedert No vember jL door de Amerikaans:bo geheime politie gezocht, nadat hy in de Ameri- kaanscbe pers zyn aankomst in Amerika had aangekondigd. Hij bekende by zijn ar restatie, Duitsch spion te zijn g< DE VRAAGSTUKKEN OVER HET NABIJE OOSTEN. Naar gemeld wordt, is de conferentie over het Nabije Oosten, welke op i Fe bruari tusscben de geallieerde ministers van Buitenlandsche Zaken zou begin nen, uitgesteld. De reden hiervan is, dat het Fransche memorandum, waarin he; standpunt der Fransche regeering niet betrekking tot de kwestie betref fende het Nabije Oosten is uiteengezet, Zaterdagavond te Londen is ontvangen, zoodat het voor de Engelsche regeexing niet mogelijk is, het memorandum nu voor i Februari aan een nauwkeurig onderzoek te onderwerpen. De conferentie zal naar verluidt, wor den uitgesteld tot na de bijeenkomst van het Engelsche parlement, welke de volgende week plaats vindt: DE ENCELSCH-BELCISCHE OVEREENKOMST. De „Times"' verneemt, dat er thans te Londen besprekingen worden ge loerd tusschen lord Curzon en den Bel gischen gezant te Londen inzake de Engelsch-Beigische overeenkomst, waar van de definitieve tekst nog niet is vastgesteld. De thans gevoerde bespre- kmgren loopen in hoofdzaak over den duur van de overeenkomst; België zou dezen willen zien vastgesteld op vjjf- en-twinug a dertig iaar. BELCIë EN SOVJET-RUSLANO. De „Nation Beige" meldt dat eenige dagen geleden in het Hotel du Centre te Brussel een officieele delegatie der Sovjet-regeering haar intrek heeft ge nomen, onder leiding van generaal ïpatief. Deze delegatie heeft, naar be weerd wordt, ten doel, in samenwer king met zekeren Sjelgoenof, die vol gens de „Nation Beige" de officieuze vertegenwoordiger der iSovjet-regee ring te Brussel is, de Belgische finan ciers er toe te bewegen, met toestem ming van de Belgische regeering een Russische leening op de Belgische markt te plaatsen. Wij geven dit bericht onder voorbehoud.- HET CREDIET AAN OOSTENRIJK. Uit Berlijn wordt gemeld dat de En gelsche regeering aan Oostenrijk een leening van 2,'A millioen pond sterling heeft toegestaan, EEN KOLONIALE EXPOITIE. Een Reuter-bericht uit Tripolis mie'sdt, dat aifdleelingen Italiaamsche koloniale troepen Misrata hebban be zet, waarbij zij siechts weinig verzet ondervonden en onbeteekesnendie ver liezen leden. (Zooak men weet strekt zich. het feitelijk gezag van de Italianen in hun Afrikaansche bezettingen Tripo- IJiKaaiie en Barka slechts uit tot en- Ik ole kustplaatsen; de thans bezette stad is eveneens een kustplaats, iets ♦en 0. van Tripolis). Diefstal van electrisehe energie. Een droevig geval In de bank der beklaagden kwam een vrouwtje uit Haarlemmermeer, die zich in de maand September schuldig had gemaakt aan diefstal van electrisehe energie ten nadeelo van het gemeentelijk eleetriciteitsbe drijf. Maar man, die werkzaam was bij het gemeentelijk eleetriciteitsbedrijf te Haarlemmerliede had haar mede gedeeld dat, wanneer een draadje werd gespannen tusschen den toevoer en den afvoerdraad, electrisehe stroom kon gebrpikt worden zonder dat hot over den meter ging. En beklaagde had dien slechten ,wenk ter harte genomen en nu en dan wanneer zij strijken moest het draadje gespannen en zoo kosteloos plectrischen stroom gebruikt. Maar... net kruikje gaat zóó lang te water tot dat het breekt. Eindelijk kwam Ret_ uit Nu had het vrouwtje zich te ver antwoorden. Ze bekende. De Ambte naar van het eleetriciteitsbedrijf deel de mede, dat meer ingezetenen van Haarlemmermeer verdacht werden een dergelijk „kunstje" toe te pas sen. Het O. M. dat oordeelde dat óók de man van dc bekl. tji deele schuld had aan het dorr bekl. gepleegde de lict. een van ernstiger aard, requi- reerde tegen de bekl. 50 boete of 10 dagen hechtenis. Dat waa misschien nog Wel té Be talen. Maar het droevigste van hel geval is, dat, na het gebeurde, de man van do bekl. zijn ontslag aan het gemeentelijk eleetriciteitsbedrijf te Haarlemmerliede heeft gekregen en dat hij een dezer dagen zonder werk thuis komt. En dat in een gezin van 6 kindeten. Ggen wonder dat bekl. in een wan- hoopssteinming de rechtszaal verliet, Wellicht echter laat de recktbanlr van den eisch nog wat vallen, door medelijden bewogen. Melkvervalsching. Goeden raad wordt niet altijd ge volgd I liet bleek bij het volgende zaakje dat diende. Neeltje M. uit Westzaan was beschuldigd in de maand Novem ber melk te hebben afgeleverd, waar bij een groote hoeveelheid water was gevoegd- op 16 Liter melk was niet minder dan 2 Liter water gevonden. Haar man had melk in eeu emmer ;daan waarin ijs was en had, nadat hij had gemerkt dat in de emmer ijs was tegen zijn vrouw gezegdlever do emmer met melk niet if, maar geef ze aan de varkens Bekl. had echter gedacht: dat is zonde van de melk en had ze toch aan een afnemer afgeleverd. Gevolg wits dat de 61-jarige Neeltie Af. Maandag middag terecht stond. Tegen haar werd een week gevangenisstraf ge vorderd. Thans had Neeltje spijt dat ze niet naar haar man had geluisterd, maar, gelijk altijd, ook in dit geval kwam het berouw te laat. Een in eikaar getrapte schutting. Wat al niet een burenruzie kan be slechten Twee buurvrouwen te Velseroord hadden voortdurend kibbelarijen. Om er een eind aan te maken en op zijn eigen erf vrij te zijn plaatste de man van een der vrouwen A. W. om het erf een schutting. Buurman J. P. 8. was daar echter niet van gediend. Op een goeden dag trapte hij de schutting in elkaar. We gens zaakbeschadiging, stond hij te recht. Waarom heb je dat gedaan infor meerde tie president. Bekl.Er was een vrouwenquaos- tie. Het intrappen van de schutting gaf daaraan een oplossing. Er was geen ander middel. President: Was dat een oplossing! Bekl.Ja, na dien tijd vielen er geen woorden meer. En de buurman van den bekl. W. bevestigde dat laatste. Het O. M. dat er nadruk oplegde dat 't nu al pais en vrêe is tusschen fceido gezinnen, meende dat daarom met een kleine geldboete kon worden volstaan. Het vorderde 10 boete of 5 dagen hechtenis. Bekl. en get. verlieten te zaraen do rechtszaal, staken daarna een sigaar op. en gezellig keuvelende gingen ze naar huis. Inderdaad, langs wonderlijken weg was hier de vrede bewerkt. DE LENTEFILM. Vroeger hadden wy er al eonige frag menten uit gezien, maar nu hebben wy haar in haar geheel kunnen bewonderen, de lentefilm „Neorland's Volksloven in do Lente",-dio inderdaad waard is den naam to dragen, wolken do samensteller, do hoer D. J. van dor Ven, algemeen leider van liet vaderlandBoh historisch volksfeest te Oostorbeek, er aan gegeven hoeft, n.l.t groot nationaal en folkloristisch filmepos. De Nederlandscho Maatschappij voor Cinematografie „Polygoon" alhier ver vaardigde dit epos onder leiding van haar directeur, den hoer J. Stoop. Do fotografische opnemingen zyn van don heer 1. A. Ochse en zy getuigen van zyn bekwaamheid en kunstziu. De hoor Ochse had ook de explicatie voor zyn re- koning genomen en kweet zich op ver dienstelijke, duidelijke wjjze van deze taak. Zooals de heer Ochse in zijn ope ningswoord mededeelde, had Julius Rönt gen, directeur van het Koninklijk Conser vatorium voor Muziek te Amsterdam met enthousiasme do uitnoodiging aanvaard, muziek ter illustratie van deze lentefilm te componeeren en zich tevens beschik baar gesteld, op dezen avond zelf die ma- ziek ten gehooro te brengen. Het Bureau voor Cinematografie „Fil- ma" te Amsterdam, directeur de heer Ed. Pelster, heeft zich belast met de algeheole exploitatie van deze film voor binnen- en buitenland. Voor dezen avond berustte de leiding bij den heer A. L. Bonefang, leider van de Bioscoop voor kunst, wetenschap, opvoe ding en beschaving. Oef! Niemand vergeten! Geen inrichting en geen naam, geen voorletter en geen titel! Dan een „regel wit zetter! En na een andere toon! Hal Zeilen op de Friesche moren! Er staat een fiksche bries en 't is Pink- stermoandei, de dag van 't hirdsilen op de Gronster watoren! Was er ooit schoo ner lentefeest! Was er ooit heerlijker schouwspel! Bólje, rólje, wetter weagen Rólje en brös om 't aide Gron Heel de zeflersrloot is in actie en t een door elkaar krioelen v&n groote en kleine schepen op den plas, 't is een dig laveercn, een overzij hellen en zich weer sierlijk oprichten van de jachten, zoonis je dat alleen in Friesland kunt zien- En aan dit Pinksterzeilen voor de vol wassenen is het „skipke silen" voor de jougeron voorafgegaan. Wy hebben op het scherm de planketikkcnoiumegang gezien on daarna de kleine scheepjes van de Gronster jongens een proef op de Friesche wateren zien afleggen. En nu gaan wo dc „Knllemooi" (don Noordelijks tea Meiboom) zien neerhalen by ons bezoek aan Schiermonnikoog, v wij ook het voorjaarsheiligdom der Sehior- monnikoogscho vogelary betreden en zenden meeuwen zien zwenken, zwiere: zwaaien, neerschieten en opstijgen, dat het u lieve lust ia! En Julius Röntgen aan den vleugel, hy heeft al dit schoons zoo echt doorvoeld hy verklankt, wat zyn ziel daarbij genoten heeft, verklankt het met zichtbare geest drift en vreugde. 't Zyn zulke mooie beelden! heeft hy ons in de pauze, toen wy hem heel even spraken, tusschen twee trekken nit een kort, houten pijpje, gezegd. 't Zyn zulke mooie beelden! En wat zyn die dausen ook aardig! En ook dat minder VToolyke, die begrafenis in Giet hoorn, het waterdorp Wat is dat ook mooi! Neen, de heer Ochse heeft niet overdre- >n toen hy zeide, dat Röntgen do muzi kale illustratie van deze lentefilm met eDtuousiasine op zich genomen nad! Zoo wel de treurmuziek by de twos boerenbe grafenissen als de vroolyke begeleiding voor do boerendansen en de teere aankon diging van de schuchter naderende lento zyn hem blykba&r uit het hart geweld! Wy hebben maar een greep gedaan en wat gezegd van het zeilen op de Friesche wateren, omdat wy voor ons dit gedeolte van de film het mooist vinden. Maar er ia nog zooveel anders. Wjj kun nen niet alles gaan opnoemen, willen al leen nog even de aandacht vestigen op de beelden uit het Achterhoekscbe lentele ven, op de korte kennismaking (zy duurt maar één dag!) van de misdeelde kleine Rotterdamscke, Amsterdaxnsche kleuters met het levon tusschen de boomen en de planten en do bloemen. Naar Zeeland verplaatst de film ons en naar Limburg, waar nog zoovele oude volksgebruiken „ongeschonden" zyn be waard gebloven. 't Zyn niet alleen die oude gobruiken, thans in deze film vastgelegd, die ons zoo boeien; oen onweerstaanbare bekoring gaat ook nit van de omgeving, waarin wy dit alles zien afspelen; do teere, frissche, jonge nog ongerepte natuur, die pas is gaan ontwaken. Dozo lentefilm moge dan misschien niot het grooto, op sensatie beluste publiek boeien, zy zal ongetwyi'eld genot bereiden aan velen, die èn folkloristisch voelen èn do eigenaardige teere schoonheid weten te wnardeeren, die zoovele plekjes in ons derland bieden voor wie schoonheid ook in het eenvoudige kan zien..,, vooral in do leute, die nu, golukkigl weer gaat komen! Hot is een verblydend verschijnsel, dat er Maandagavond in de „Vereeniging veel belangstelling was van een vry tal- ryk publiek, dat zeer gul was met zyn bij valsbetuigingen!. Tramvertraging, Maandagavond 6 uur brak te Halfwog de koppelstaug van de eleaLriseho tram. Twee wagoaa bloven staan en werden 20 min. later door do volgende dienst medegenomen naar Am sterdam, BELEEDIGI,NG. Het O. M. by den Hoogen Raad eonclu- doerde tot verwerping van het cassatiebe roep van dr. A. W., anthropoloog en doc tor in de geneeskunde te Luren (N.-H.) te gen zyn voroordeeling door het gerechts hof te Amsterdam tot 14 dagen gevange nisstraf voorwaardelijk wegens beleedi- ging van ds. J. Posthumus Meyjos, predi kant te Zandvoort, door het doen opne men van oou voor dezen beleeóigeud ar tikel in het blad De Dageraad, liet O.M. deed uitkomen, dat hier geeo sprake, was van beloediging door toezending van' geschrift, maar alleen van beloediging door oponbaurinaking. Voorts meendo het, dat de uitgever van hot blad volkomen it gebleven binnen de grenzen van zyn be loop als zoodunig en dat diens eventueele aansprakelykheid de strafrechtelijke ver antwoordelijkheid van bold, niet opheft. Uitspraak 27 Februari. KINDERVERZORGING EN OPVOEDING Do waarnemende directrice van HaarL Huishoud- en Industrieschool scliryft ons: In hot Haarl. Dagblad van 24 dezer ko men eenige mededeolingen voor over dt Vereeniging Kinderverzorging en Opvoe ding (K. en O.). Met eenige verwondering heb ik doze gelezen, daar m.i. de toestand cenigszins anders is. In 1920 is door den Minister de kuebtie van „centrale acholen" ove: gen, waarna is vastgesteld dat hier ter plaatse de Haarl. Huishoud- eu Industrie school evenals de B.-K. Huishoudschool eeu „centralezouden vormen. Deze cen tralisatie (vrat de Haish. en Ind.school be treft) zon September 1921 in werking heb ben moeten treden. Daar echter op do toe- stemming van den Minister moest gewacht v> orden om te kunnen weten op hoeveel subsidie we kouden rekenen, en deze tot onze snyt eerst Jan. 1922 afgekomen is, kan Februari met de centralisatie begon nen worden. Wy toch beginnen niets zon der zekerheid te hebben van subsidie, daar we lokalen moeten huren en leerkrachten aanstellen. Ik vraag me af, wat er bedoeld wordt met: „Nu ligt het wel in de bedoeling hier zoo'n „centrale" te vormen, d.w.z. men zal trachten te bereiken een samengaan van alle scholen, die op oen zelfde terrein werkzaam zyn. De cursussen van K. en O. zouden dan vallen onder het Nyver- heidsonderwys. Ter verduidelijking laat ik hier volgen it een „Centrale" is een samengaan van scholen of vereenigingen, die, om subsidie te krygen zich hebben te onderwerpen aan do bepalingen, vervat in de wet op het Nijverheidsonderwijs voor Moisjo3. Zy moeten zich dus aansluiten by eeu Nijver heidsschool ter plaatse, die daartoe door den Minister wordt aangewezen. Iedere school of vereeniging kon zich dos aange sloten hebben of kan het nog doen. Dit werpt toch een geheel ander licht op de zaak, daar uw mededeolingen het deden voorkomen alsof er nog geen centrale be staat, terwyl, naar ik hoop het nu duide lijk zal zyn, dat dit wel het geval is. VRAAG; Reeds gedurende 4 jaren heeft mijn echtgenoot mij verlaten om huiselijke oneemigheid. Be krijg als onderstand voor mij en m'n twee kinderen f 40 in contanten, (vrij wo nen. -belasting, -dokter en -apothe ker. Mijn echtgenoot is sergeant majoor bij de potetie. Ik wilde vra gen: kan mijn man zander mijn toe stemming scheiden van tafel an bed? Zoo neen, kan de plaatselijke com mandant mij gerechtelijk nit mijn woning (een militaire) laten zetten? ANTWOORD Neen tenzij gij U in eenig opzicht n: ■-draagt of misUi Li- dxagen hebt of U aan beleedigingen of buitensporigheden te zijnen op zichte hebt schuldig gemaakt Neen, omdat al zal de huur imA uwen man rijn aangegaan deze strekt tot huisvesting van hemzelf en zij® gezin. Als zijn gezin er na sijn vertrek is in gebleven, te zulks kenne lijk met goedvinden van den verhuur der, onder voor'oehoud natuurlijk, dat ge het huis ais een knappe huis vrouw bewoont. VRAAGWanneer een vrouw ge scheiden van ta tel en bed leeft, ko men dan bij overlijden van den man. de a-rouw dezelfde rechten toe, als wanneer zo niet afscheiden hadden geleefdDit het huwelijk is een wet tig kind geboren. ANTWOORD: A.k> op de scheiding van tafel en bed geon sohekling van goedeivn is gevplgd, geschiedt die bij het overlijden van een der echtelieden en dus ia als deze in gemeenschap waren gehuwd, de helft van hetgeen rij samen beza ten voor de overblijvende echtgenoot. Of de vrouw daarenboven noe iets krijgt, hangt van het testament af. VRAAG: Kan een vrouw echt- scheid ing aanvragen als haar man 2 iaar de gevangenis in moet! ANT WOORD: Echtscheiding is mogelijk wegens een veroordeeling wegens mis drijf tot oen vrijheidsstraf van vier jaar of langer. "VRAAGHeeft een man het recht oan te scheiden van een vrouw die on toerekenbaar is? ANTWOORDIn dien de vrouw buitensporigheden je gens hem begaat die niet kunnen worden geacht het gevolg te zijn van krankzinnigheid is schelding van tafel en bed mogelijk. De dienst en rusttijdan bij het spoorweg personeel. VOORSTELLEN DER jNEDEB- LANDSOHE VEREENIGING. Wy vermeldden reeds dat de Ned. Ver eeniging van spoor- en tramwegpersoneel den minister van waterstaat van een uit voerige Memorie van Toelichting voor zien, hare voorstellen, die zy tegen die der Directie stelde, zond. In het „Weekblad", orgaan van do vereeniging vinden wy thans deze tegenvoorstellen afgedrukt. Het volgende is er aan ontleend: Ten opzichte van den diensttyd van per soneel, dat voortdurend of inspannend ar beidt stelt de Ned. Vereeniging voor te bepalen i a. Een diensttyd mag niot meer bedra gen dan 8 uren; b. in een etmaal mag niet meer dan één diensttijd worden gegeven Gedeelten van diensttijden worden beschouwd te vallen iu een etmaal, waarin de diensttijd aan vangt. c. In een tydvank van twee achtereen volgende weken mag de gezamenlijke duur van do daarin vallende diensttijden niet meer bedragen dan negentig (90) uren. Ton opzichto van den diensttijd van lo comotief- en treinpersoneel wordt het vol gende voorgesteld: a. Een diensttyd mag niet meer bodra gen dan tien (10) uren. b. lu één etmaal mag niet meer dan óón diensttijd worden gegeven. Gedeelten van diensttijden worden be sehouwd te vallen in het etmaal, waarin de diensttijd aanvangt c. In een tijdvak van twee achtereen volgende weken mag de gezamenlijke duur van de daarin vallende diensttijden niet meer bedragen dan zee-en-negentig (96) uren. d. By verlof en ziekte van locomotief- en treinpersoneel mag de diensttyd, 1c een tijdvak van twee cabtereenvolgende we ken niet meer bedragen, dan zooveel maal hot daggemiddelde, als dagen waarop wordt dienst gedaan. e. Voor hen, die gedeeltelijk onder do bepalingen van do Arbeidswet 1919, ge deeltelijk onder die van het A. B. D./L. werkon, geldt als maximum diensttijd (de tyd, gedurende welken zy onder het A R. D./L. werken) hot daggemiddelde van art. S7c(8) vermenigvuldigd met het aantal dagen waarop zy als loc.- of treinboambte dienst doen. Ten opzichte van de overige beambten en bedienden het volgende: a. een diensttijd mag niet meer be dragen d&n tien tien (10) uren. b. in één etmaal mag niet meer dan één diensttijd worden gegeven. Ge deelten van diensttijden worden be schouwd te vallen in het etmaal waar in de diensttijd aanvangt. o. in een tijdvak van twee (2) ach tereenvolgende weken mag de geza menlijke duur van de daarin vallen de diensttijden niet meer bedragen dan zes en negentig (96) uren. Yoor hen, die gedeeltelijk onder de bepalingen der Arbeidswet 1919, ge deeltelijk onder die van het A R. D. L. werken, geldt als maximum dienst tijd (de tijd gedurende welken zij on der het A. R. D./L. werken), het dag gemiddelde van art .89c vermenigvul digd met het aantal dagen, waarop zij onder de bepalingen van dit arti kel werken. Ten opzichte van de rustdagen en de Zondagsrust het volgende: 1. De beambten en bedienden, be nevens de personen, genoemd onder A letter b en c van art. 85 gemeten in elk tijdvak van twee achtereenvol gende weken, ten minste twee rust dagen, waarvan er één op een Zondag moet vallen. 2. Een rustdag wordt geacht op Zon dag te vallen, indien ten minste twee en twintig (22) uren binnen een et maal van zoodanigen dag vallen. 3. De duur van elk dier rustdagen moet, indien zij niet onafgebroken op elkander volgen ten minste zes en dertig (36) uren bedragen. Volgen eenige rustdagen elkander op. dan moet de duur van den twee den rustdag ten minste vier en twin tig (24) uren bedragen. 4. De rustdagen moeten ter stand plaats worden gegeven. Reed3 eerder hebben wij meld den ook dat indertijd de R.-K. en de Chr. Prot. organisaties den minis ter een uitvoerig adres gezonden om hun bezwaren ten aanzien van do voorstellen der directie kenbaar te maken en hun standpunt nader te ontwikkelen. De minister heeft dus kennis kunnen nemen van de meenin gen van de 3 voornaamste organisa ties van spoorwegpersoneel. Men schrjjft uit Utrecht aan de Standaard Wij vernemen, dat Donderdag al hier een conferentie zal plaats neb ben tusschen den Minister van Wa terstaat en de organisaties van spoor wegpersoneel. Van hier en daar. Op het buitengewoon congres dat hot A N. V. Maandag te Utrecht hield, kwam aan de orde de behandeling der eenheids- pogingen tusschen het N. V. V. enA N. V. Het dagelyksch bestuur ontving ten slotte machtiging, de aangevangen bespre kingen met het N. V. V. voort te zett 'U, welke machtiging werd neergelegd in eeu motie, ingediend door de Centrale van rijkspersoneel en het NaL Verbond. Als gevolg van het aannemen van deze motie zullen dus de besprekingen worden voortgezet en zullen de aangesloten orga nisaties zich later hebben uit te spreken over eventueele eenheid van A N. V. en N. V. V., zoodra daartoe voorstellen door het bestuur van het A N. V. zullen wor den ingediend. UIT HET MIJNBEDRIJF In do Maandag te Heerlen gehouden vergadering van dc contactcommissie in het inynbedryf is de tegen 1 Maart aan gekondigde loonsverlaging besproken, maar de partyen zyn niet tot overeenstem ming gekomen. Binnenkort wordt opnieuw vergaderd. INGEZONDEN MK1>. a 60 Cts. per r* A. VAN DER LAAN Co'j MODEMAOAZIJNEN Baiteljoriutraat 13-15-17 f 1.95 1.95 2.95 3.10 Crêpe de Lalue Crêpe de Chine Cachemire Japon laken PER EL. Taffet Changeant4.76 Zijden Gaberdeen6.90 Foulard5.75 Merveilleux (50c.M.)... 2.76 90 c.M. breed PER METER STEUNREGELING VOOR WEBK- Do B.-K. textielarbeidersbond Sint-Lam- bertus heeft de door den minister van ar beid voorgestelde stenuregeling voor werk- loozen aanvaard. Landarbeiderswet. Ter bevordering van de verkrijging van plaatsjes door landarbeiders heeft de minister van landbouw in overleg met zijn ambtgenoot van fi nanciën de volgende regeling getrof fen Een bijzonder geval als bedoeld in art. 4 der wet, kan worden aanwe zig geacht, wanneer in een gemeente voor 4000 of minder geen plaatsje in den zin der wet kan worden ver kregen. dat voor den aanvrager go- schikt is. Dan zal hem de gelegen heid worden gegeveD, een plaatsje van meer dan 4000 te verkrijgen, mits hij voldoende gegoeid is om bet- geen het plaatsje meer dan f 360fl kost, zelf te betalon. Als voorbeeld diene het geval, dat een landarbeider een plaatsje als bo venbedoeld kan aankoopen voor ƒ4400 en zelf f 800 bezit. Bij de aanvrage dient nauwkeurig te worden toegelicht, dat zich een bijzonder geval, alss bovenbedoeld voordoet, en dat niet verder wordt gegaan dan overeenkomstig do be doeling van de wet. Loonregeling Tramperso» neel. Wij lezen in het orgaan der Neder- landsche Vereeniging Binnenkort zullen onder leiding van den Raad van Toezicht de be sprekingen nanvange over de loonen van do persóneelen der Maatschap pijen, welke bij de Ver. van Werkge vers op Tramweggebied zijn aangeslo ten. De patroons wezen aan, de hee- ren Kuiper, Van Asselt en Jhr. Roell terwijl van worknemerszijdo zijn aan gewezen, Peterse, Van ost (P. O. B.) en Horvers (St. R.) Loonsverlaging bouwvakken. In een vergadering van bouwvak patroons is door het meerendeel der aannemers te Den Bosch en omstre ken overeengekomen de loonen der bouwvakarbeiders successievelijk te rug te brengen tot het bij collectief contract vastgestelde uurloon. Te dien einde zal het uurloon voor geschoolden van 4 Februari af wor den bepaald op 90 cent, van 4 Maart af op 85 cent en van 18 Maart af op, 79 cent. Voor meesterknechts, onderbazen en voormannen kan een hooger loon' worden gegeven, terwijl voor aange nomen werk (werk in aceoordloon) een afzonderlijke regeling is getrof fen. Geëindigde staking. Wij lezen in het orgaan van den Ned. R.-K. Metaalbewerkersbond r „Na een staking van 4 maanden aan Bron's Edelsmederij te Utrecht, hebben de besturen van onzen en den Chr. bond gemeend, deze te moer,en opheffen, omdat verder doorstaken geen zin meer bad. De menschen, waarvan een groot gedeelte reeds ontiagen was, keurden ons standpunt ten aanzien van deze kwestie goed en besloten onder protest het conflct als geëindigd te beschouwen. Wel zijn er voor de opheffing nog ver schillende conferenties met de firma gehouden, doch een goede oplossing werd niet verkregen Staking van taxi-chauf feurs. Bij de auto-rij tuig-onderneming^ directeur "de heer M. Schipper, aan de Baan te Rotterdam, is wegens eenige looneischen een staking uitge broken onder de taxi-chauffeurs, om vattende het geheele personeel, het welk uit 40 man bestaat. blauwtje laten loopen dat we er al 'n soort formule voor hebben. Ik zeg: „Toe nou, Cleone' en zij antwoordt „Och nee, Bob". Maar dat is ten minste iets, er zijn er genoeg die nog niet zoover met haar gekomen zijn". •.Bijvoorbeeld Sir Mortimer Carna- bj", zei Barnabas, terwijl hij zich op de lippen beet. „Hmzei de Markies aarzelend, terwij! hij iets aan zijn das verander de. ,.en hoe is het met u zelf, meneer Beverley?" „Ik heb haar nog maar twee keer gevraagd, geloof ik". ..En heeft ze u afgewezen 1" ,,Neen", zuchtte Barnabas, „ze heeft me verteld dat ze me ver achtte". „Werkelijk? Geef me de vijf ik had niet gedacht dat u zoo'n gevaar lijke concurrent was. Met een meisje ais Cleone is er altijd hoop, zoolang ze niet vriendelijk onverschillig is". ..Maar", zei Barnabas plotseling „va 5 wie heeft u die roos gekregen, mm kies V' „Die roos7 O, die heeft zij me ge geten". „Cleone?" Ja, natuurlijk". ..Maar ik dacht dat' ze u had af gewezen?" „O ja, dat heeft ze ook gedaan, maar zoo is Cleone nu eenmaal, af wisselend regen en zonneschijn, net als de maand April". „En heeft ze er eerst een kus op gedrukt?" „Een kus? Ja, nu ik er goed over denk, ja. dat heeft zo wel tenmin ste Wat gaat er nu gebeuren, meneer Beverley „Ik ga weg", zei B&rnabas. „Weg? Waarheen;" „Weer terug, over den muur". „Zoo? Wegloopen!" „Ja", zei Barnabas boos. „Zoo ver mogelijk wegloopen. Goeden middag, markies". En hij keerde zich" om en liep weg terwijl de markies hem met open mond nastaarde. Maar toen hij daar voortliep hoorde Barnabas zijn naam roepen en toen' hij omkeek zag hij kapitein Chimly naar rich toe ko men. Niettegenstaande zijn leego mouw en grijze baren zag hij er krijgshaftig uit en keurig uitgedoscht met zijn witte zijden kouBcn en be roemde Trafalgar jas, die, hoewol de epauletten en andere versierselen lang niet nieuw meer waren, toch duidelijk blijk gaf van de groote zorg die de bootsman er aan had besteed. ,,Zeg eens, meneerriep hij, ter wijl hij met uitgestoken hand op Bar nabas toe kwam „is u blind ik zeg is u blind en doof. Hoorde u niet dat de Hertogin u praaide? Zag u niet dat ik seinde om bij te draaien „Neen, meneer", antwoordde Bar nabas, terwijl hij hem de hand druk- te. „Zoo, zoo", zei de kapitein, terwijl hij Barnabas van het hoofd tot ae voeten bekeek. „Zoo, zoo, dus u heeft ze aan, zie ik, en u riet er in die mooie spullen heel anders uit. Maar u kunt me kielhalen als ik u niet liever in uw oude pak zie! Ik wed dat u uw naam tegenwoordig spelt met zooveel overbodige letters en krullen, als u maar kunt". „Jack Chumly, wees niet zoo on aardig tegen den jongenzei een stem vlak bij en toen hij in die rich ting keek zag Barnabas de Hertogin zitten aan een klein tafeltje onaer een schaduwrijken boom en boven dien nog beschut door een hooge heg, een afgelegen hoekje, ver van het ge woel van het feest, inaar een plek waar men veel kon zien, want men had er een prachtig gericht op het terras en de grasvelden. „En wat u betreft, meneer Beverley", vervolgde de Hertogin op haar meest gebieden den toon, „u mag hier een stoel zet ten. vlak naast mij en den kapitein helpen om mij te amuseeren". „Mevrouw", zei Barnabas, met een plechtige, diepe buiging, „ïk sta op net punt om te vertrekken en, met nw verlof „Ik geef u verlof om hier naast mij te komen ritten, meneer. Zie zoo 1 Een kop thee? Neen? Q we had den het net over ude kapitein ver telde me hoe hij met u kennis ge maakt had „Hij stond te buigen voor een hek, mevrouw op mijn eerewoord, het was een hek een ellendig oud, ver rot latwerk". „Ik herinner het me heel goed zuchtte Barnabas. „En vandaag, meneer", vervolgde de kapitein, „vandaag komt u over een andermans tuinmuur klauteren om te buigen voor .,Pas op als je durft te een ander latwerk. Jack riep de Hertogin uit. „Ik herbaai, meneer, u klimt hier over den muur om te buigen voor...'' „Ik zegmalligheid", viel de Hertogin zedig in de rede. „Voor een oude „Geverfde!" vulde de Hertogin aan. ,-Hm", zei de kapitein, een beetje onthikt, „ik zeg e dame, me neer „Met een pruik!' voegde de Her togin er bij. „En met een paar jonge en mooie ik zeg een paar jonge en mooie oogen, meneer, aie geen kunstmiddel tjes noodig hebben, of noodig zullen hebben I" „Drie!" riep de Hertogin uit. ter wijl ze in do handen klapte. „O, Jack, Jack Chumlv! Je gaat er met de jaren op vooruit, net als ik zelf! A!s adelborst was je te onnoo- zel, als luitenant veel te oud en te ernstig, maar nu je een verweerde en gerimpelde jonge kapitein bent, kun je als het aardigste jongmeusch com plimentjes maken. Wel drie in een uur, meneer Beverley". „Complimentjee, mevrouw brom de de kapitein met een nijdige slag van zijn leege mouw, „complmentjes kan ik niet uitstaan. Akelige dingen, bahIk zeg alleen maar de waarheid, dat weet u heel goed". „Vier", riep de Hertogin sclrate rend uit. „O, Jack, Jack, hou op terwijl je hier zit wordt je met de mi nuut jonger". „Zoo, mevrouw dan zal ik maar weggaan voor ik een zuigeling wordt" Wacht even, Jack. Je moet eerst aan meneer Beverley vertellen wat je plannen zijn voor Cleone's toekomst" „Zeker, meviouw als u dat ver langt". „Uitstekend, dan zal ik beginnen. Luister goed, jullie allebei. Kapitein Chumly is een vrijgezel en daardoor een autoriteit op het gebied van het huwelijk en zooals het hem past heeft hij iemand uitgekozen cüe met zijn pupil moet trouwen hij heeft de heele zaak al voor elkaar, is 't niet. Jack?" „Ja zeker, mevrouw, ja zeker." >,Op die manier bespaart hii Cleo ne alle moeite en zorgen van bet kie zen, meneer Beverley, want de keus van den kapitein staat vast, niet waar Jack?" „Als een muur, mevrouw, als een muur. Mijn pupil trouwt met mijn neef, Viscount Devenhamdat staat vast „En daarom, meneer Beverley, zal Cleone natuurlijk trouwen met met ie ze wil 1" „Wat. mevrouw 1 Wat! Ik zeg".... ,.Want ze is een echte vrouw," me neer Beverley. „Maar voor den dit en den dat ze is mijn pupil en zoolang ik haar ben moet ze gehoorzamen..." ,Ah bah. Jack Chumly, ajakkes!" spotte de Hertogin. „Cleone is jon eu iederen anderen man. toch de baas eri er is m.var een vrouw op de beele wereld die haar aan kan en die viouw ben ik. Ik heb haar zien op groeien. iederen dag, ieder jaar cn nn is ze net wat ik heel lang geleden was ze is nu bijna even mooi en bijna even slim Sim mevrouw Ja, dat is ze, maar ik ben haar voogd, en ze houdf veel van .ne. geloot ik, en Natuurlijk houdt ze veel van je. Jack ChumTy, en ze draait je om baar pink als zo er zin in heeft (Wordt vervolgd) 1

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6