RHEUMATIEK VEILING Algemeen Verkooplokaal ADVERTENTIEN UIikeering bij Overlijden! Mei. MARY I. FLEISCHMANN W A. SC HOLTE N'S CHEMISCHE FABRIEKEN GRONINGEN Nieuwe Gracht van Meubilaire Goederen "HonderzaH- D00DELIJKE NIERZIEKTE Duizenden sterven ieder jaar aan NIERZIEKTE. DE WITT'S MADAME CURIE. De Fransche academie vaa medicij nen heeft ia besloten vergadering met 44 tegen 23 stemmen bet besluit geno men om den naam van madame Curie te plaatsen op de lijst van candidaten voor de onlangs door het overlijden van Edmond Perrier ontstane vacature. Vier leden namen niet aan de stem ming deel. Madame Curie's standpunt, dat zij ais vrouw niet van een candida- tuur uitgesloten was, werd krachtig ge steund door verschillende eminente le den der Academie, o.a.: Dr. Roux en professor Quënu. De academie telt thans 109 leden, waarvan er vermoede lijk 100 aan de stemming zullen deel nemen. Men verwacht dat, niettegen staande de oppositie tegen madame Curie, omdat zij een vrouw is, zij toch zal worden gekozen om 'naar buitenge wone '.vetertschappelijke beteekenis< EEN MOEDIG MAN. De Duitsche schoener „Haio", ko mende van Newcastle, werd Vrijdag nacht bij East Haven, bij de monding van ce Tay, op de rotsen geworpen. Van de kust aftrachtte men een touw naar het vaartuig te schieten, doch door den hevigen wind mislukte dat. Toen zwom een Engelschman in een woeste zee de 30 Meter di ehet in nood zitten de schip van de kust was en pakte een louw dat van boord werd gegooid. Zoo ■werden alle vijf leden der bemanning gered. HET OUDSTE ZIEKENHUIS TER WERELD. I11 het Mansion House der I/>nden- sche City is een bijeenkomst eeliouden om plannen te maken voor de viering van het 800-jarig bestaan van het St.- Bartholomeus Ziekenhuis in de City, hetwelk het oudste ziekenhuis ter we reld is. Er werd een eroote commissie benoemd, om ate viering, die in het voorjaar van 1923 zal plaats hebben, voor te bereiden en daaruit zullen sub- commissi es gevormd wgrden, om in verband met die viering"te behan delen de financiën, de godsdienstige plechtigheden, recepties e.d., onthaal van personeel en patiënten, weten schappelijke bijeenkomsten en ten toonstellingen op het ziékenhuis be trekking hebbende. In verband met het bovenstaande brengt de „Daily Tel." de geschiede nis van Sint-Bartholomew's Hospital, waarop elke Londenaar terecht, zoo trotsch is. in herinnering. Het zieken huis kwam tot stand in 1123, onder koning Henrv I, den zoon van Wil lem den Veroveraar, en werd gesticht door Rahere, een nar aan het hof van dien vorst. Deze was ernstig ziek ge weest en had op zijn ziekbed de gelof te afgelegd dat hij, zoo hij herstellen mocht, een klooster en ziekenhuis nou stichten. Rahere heeft, na zijn herstel die gelofte vervuld en de „Priorv and Hospital of St.-Bartholo mew" te Londen gesticht. De prior was daar feitelijk heersaher, doch het hospitaal was steeds van het klooster gescheiden. Het had zijn eigen „master", bijgestaan d'oor acht broeders en vier zusters en was van den aanvang af een ziekenhuis, eansch iets anders dan de armenhui zen der middeleeuwen. De zusters waren uiteraard k'oosterzusters en eerst In latere eeuwen werden zij door 1 verpleegsters vervangen. Officieel heeft St. Bartholomews de stichting van koning Henry VIII, v.iens beeltenis aan clen kant van koning Henry VIII ijonGusqL.Rm Smithfield Market Ln den gevel van het gebouw te zien is. Maar Henry VIII, die bekend is door de schen dende hand. die hij aan zoovele kloos ters sloeg om daarvan de revenuen te kunnen opstreken, heeft feitelijk niet andera gedaan den het geheele klooster van St. Bartholomew's tot hospitaal te maken, „daartoe gedron gen uit zijn groot medelijden met de arme. zieke, oude voor niets-deugende menschen die langs de straten zwier ven en bedelden en leden aan vele ernstige en vreesclijke ziekten." De monarch, die op deze wijze zijn ge weten tot zwijgen wilde brengen over zijn roof aan de kloostergoederen, zei- de in zijn stichtingsoorkonde geen woord van Rahere Gedurende de vreeselijke pest van Londen in de 17e eeuw, hebben de zusters van St. Bartholomew's zich vlijtig beijverd te helpen waar zij kon den en werden, toen die ramp voor bij was, daarvoor dan ook door de re genten beloond. De meest vermaarde geneeskundi gen hebben aan St. Bartholomew's ge werkt. Een. hunner was van 1600 tot 1643 William Harvey, de ontdek ker van dén bloedsomloop. Deze be roemde geneesheer werd in die dagen door het hospitaal beloond met een iaarlijksch salaris van.... 25 p.st. Uiteraard is St. Bartholomew's na tuurlijk ten nauwste verbonden ge weest aan de geschiedenis der Lon- densche City de Lord Mayors waren steeds mede-bestuurders. Ook de ko ningen van Engeland hebben 6teeds als „Beschermers" van het hospitaal hun belangstelling voor die instelling betoond. Di onze dagen wordt St. Bartholo mew's hospitaal gerekend tot de beet ingerichte ziekenhuizen van Enge land en de daaraan verbonden medi sche school heeft ook een grooten naam. De bekwaamste geneesheeren ziin er aan verbonden en sedert eenige jaren telt het ziekenhuis onder hen ook een Nederlander, dr. Joekes. HET TREINONCELUK IN ENGELAND. Omtrent het zonderlinge trein-on- geluk, dat Vrijdagavond bij Blis- worth heeft plaats gehad en waarvan wij elders een em ander mededeelden, meldt de „Daily Mail", dat van den tender van den naar Birmingham gaanden trein een metalen treeplank heeft losgelaten. Deze is vermoedelijk van den grond teruggeslagen en heeft daardoor de voorste rijtuigen van beide treinen beschadigd en do vermelde ongelukken vurooraaakt. Een andere verklaring van het ge beurde weten dej spoorweg-deskun digen althans niet te geven. De bisschop van Birmingham, die in den trein naar die plaats, gezeten was, verklaarde dat het het meest ge heimzinnige ongeluk was, waarvan hij ooit gehoord had. „Wij waren juist Blisworth voor bij," zeide hij in een Interview, „en reden met groote snelheid, toen er op eens iets gebeurde, wat de zijwanden van twee of drie 'der voorste rijtuigen •aneen deed 6plijten, hout en glas verden heftig naar alle kanten ge slingerd. Wat er eigenlijk gebeurd was, kan ik echter niet verklaren". liet parlementslid Sir Arthur Steel- Maitland, die op weg naar IMrtning- ham was, werd door een houtsplinter aan het hoofd gewond, doch niet ernstig. SHACKLETON'S DOOD XJit Montevideo wordt ons geseind: Shacklcteon overleed aan boord van de „Quest", die in Zuid-Georgiè voor anker lag. Hij was den vorigen nacht licht ongesteld, wat echter geen oogerusheid wekte. Om half vier 's morgens echter verergerde zijn toestaaid en stierf hij. Het lichaam werd met militaire eer namens de regeering in ontvangst genomen en zal daar blijven tot er een stoomschip beschikbaar is voor de overbrenging naar Engeland. Uit Londen: Xa de ontvangst van het bericht van den dood van Shack leton zond de Koning onmiddellijk een telegram van rouwbeklag naar mevrouw Shackleton en haar drie kinderen, uitdrukking gevende aan het medegevoel van alle leden der Koninklijke familie. Toen Shackleton in September j.l. Landen verïiet voor zijn reis naar de Zuidelijke zeeën, had hij een uitste kende gezondheid en was vol goeden moed voor de reis van 30.000 mijlen, waarvan de resultaten van zooveel belang konden zijn voor de 'weten schap. De „Quest", aan boord waarvan hij stierf, ia een klein vaartuig van een paar honderd ton, bijna uitslui tend met mannen der wetenschap aan boord en voorzien van bijna alles wat noodig is voor wetenschappelij ke onderzoekingen. De meest moder ne instrumenten waren aan boord. Under de bemanning waren dierkun digen en biologen, die het dieren- en vogelleven van dc zoo weinig be kend® eilanden zouden onderzoeken en fotografeeren. Het had een spe ciaal geconstrueerd watorvliegtuig aan boord. Ons wordt nog uit Londen geseind Het lijk van Sir Ernest Shackleton wordt gebalsemd. Het zal naar Enge land begeleid worden door kapitein Hussey, den meteoroloog der expedi tie. Deze zal thans worden voortge zet onder leiding van kapitein Frank Wild, die veel ondervinding heeft rp- gedaan hij het Pool-onderzoelc. Hij vergezelde kapitein Scomm in 1901 en zeilde op 2 ontdekkingsreizen uit met Shackleton als tweede in bevel, nl. in 1907 en in 1914 met het schip „En durance"'. Gedurende den oorlog dien de hij met Shackleton in bet Russi sche Noorderleger en in 1919 leidde hij de expeditie naar Spitsbergen. Alle Engelsche bladen bevatten ar tikelen van hulde aan Shaokleton cn waardeering van zijn werk. Er wordt op gewezen, dat hij den weg baande voor de succesvolle poging van kapi tein Scott, om de Zuidpool te berei ken. Inzonderheid brengt men in herin nering, hoe, op het einde zijner expe ditie van 1914, welke het oversteken van de Poolzee ten doel had, zijn schip, do Endurance" moest worden verlaten en het scheepsvolk, na vele avonturen, eene toevlucht zocht op het Elephant-eiland hoe Shackle ton met twee gezellen het vasteland van Zuid-Amerika bereikte en eene hulp expeditie organiseerde, en hoe do ontembare onderzoeker te midden van hevige stormen de eene poging na de andere aanwendde, om zijne afgesloten gezellen te hulp te komen, hetgeen hem ten slotte bij de vierdo .poging gelukte. EEN EICENAAROICE WRAAK- NEMING. Een eigenaardige wraakneming- nam een bewoner van een dorpje in Tsje- cho-Slowakijc. Hij ging naar een advo caat in de naburige groote stad en stel de zich daar voor onder den naam van zijn vijand. Den advocaat deelde hij mede, dat hij van zijn vrouw wilde scheiden en vroeg allerlei informaties welke stappen hiervoor gedaan moesten worden. Hij beloofde ter verdere be spreking terug te zullen komen, ver scheen echter niet. Aan het einde van het jaar zond de advocaat _een gespe cificeerde rekening in zake voorlich ting bij de voorgenomen scheiding, aan den door zijn bezoeker opgegeveu Men begrijpt des advocaats verwon dering, toen eenige dagen later zich een man voorstelde, met verbonden hoofd en zeer terneer geslagen, die bleek de werkelijke Skrency te zijn, voor wien zijn vijand zich bij den advocaat val- schelijk had uitgegeven. Bij de plaats gevonden ophelderingen bleek, dat de wraakneming volkomen gelukt was. Da rekening inzake de voorlichtïngskosten betreffende dc scheiding was de vrouw in handen gekomen, die haar man daarover duchtig h faire had genomen. RADIUM. Ongeveer 5 gram ra dium geschat op circa 72.500 pond sterling, was gebruikt in een hospitaal te Londen en bewaard in een looden omhulsel van anderhalf centenaar zwaar. Het radium is nu verdeeld over een aantal hospitalen in het land, n.l. te Londen, Birmingham, Cardiff, Aber deen en Dublin. Uit Dublin zal een gedeelte verder verspreid worden over Ierland. Sommige deeltjes waren niet grooter dan een honderdste gram. Zul ke kleine hoeveelheden werden gestori in holle platina-naalden, van omtrent de -grootte van kleine gramofoonnaal- den en de holte werd daarna verzegeld. DE BIOSCOOPRAMP TE WASHINGTON. Nader wordt ons door Reuter uit Washington geseind De bioscoop, waarvan 'het dak be zweek onder het gewicht van een sneeuwlaag van twee voet dikte, is de Knickerbocker Cinema, een prachtig gebouw in een voorname wijk van Washington. Bovendien brak er in het gebouw brand uit. Er deden zich ver schrikkelijke tooneelen voor. Velen ren den onder het uiten van angstkreten het gebouw uit bedekt met bloed. Men hoorde het steunen der gewonden, die onder de steenen bedolven waren. En kelen hebben hun leven te danken ge had aan bet feit, dat bet ingestorte dak gedeeltelijk werd tegengehouden door een drietal pilaren, die staande ble ven. De redders waren genoodzaakt ge bruik te maken van gasvlammen om gaten te maken in het ijzeren dak, waardoor vele overlevenden cn lijken naar buiten werden gebracht. Vele personen werden gedood door het instorten van het balcon, terwijl an deren omkwamen onder het neervallen de dak, dat van een hoogte van 75 voet naai beneden viel. In verschillende ge vallen werden vaders gedood, die naas; hun vrouwen en kinderen zaten en vrouwen naast hun mannen. Toe bekend werd, dat er brand was uitgebroken, doordien brandsi>uiten door de straten reden, verzamelden zich duizenden achter de politic-afzettingen, teneinde naar hun familieleden te vra gen. Hartroerende tooneelen speelden zich hier af. Elk denkbaar middel wordt aange wend om het reddingswerk te verge- akkelijken. Zelfs laat men kleine jon gens tusscben de puinhoopen door krui pen om water cn andere verfrisschin- gen te brengen naar de uitgeputte slachtoffers. EEN DORP DOOR WOLVEN AANGEVALLEN. In den nacht weril de op 14 K.M. af stand van Plojosti in Roemenië gelegen gemeente Pictrofani door wolvon over vallen, die verscheidene renderen ver scheurden. De bevolking van het dorp ging er met houweelen en bjjlen op uit om de wolven te verdrijven. Do wolven nomen echter den strijd tegen de bevol king op, verwondden 38 boeren zwaar en doodden er vjjf, die z\j geheel on nl op aten. Slechts tin wolf word gedood. Nie mand in het gehoele dorp bezat een wapen. De gendarmen hadden zich tgjóus dit ont zettende gevecht in hun kazerne opge sloten. STAKING DER BERLIJN?.CHE TO ONEELSPELERS. De Berlyusche tooneelspelers hebben Le den een vergadering gehouden om de loon- kwestie te bespreken. Zij verlangen oen loonsverhooging van 75 pet. Deze eisch is iudertjjd door een scheidsgerecht afgev/e- en nu werd daarom besloten, order alle acteurs eon stemming to doen houden, de uitslag waarvan het zal afhangen, of de tooneelspelers in staking zullen gaan of niet. DE CENTLEMAN-IN BREKER. We lezen in 't Alg. Handelsblad Onze lezers kennen reeds Serge de Lenz, den Parjjschen gentleman-dief, op allercharmantste wijze met den rechter van instructie zit tc babbelen over zijn faits et gestes als dilettant inbreker. Want dilettant wil hij zijn. Met klem protesteert hij er tegen, dat men hem voor een gewonen allcdaag- schen dief zou houden. Ik heb me nooit anders dan kunst volle voorwerpen toegeëigend, vertelde hij dezer dagen den heer Baccjuart, den rechter van instructie. Ik heb vooral een hartstocht voor bibelots dit is de tragedie van mijn leven. En aangezien ik sinds acht jaar verslaafd ben aan de cocaïne, neemt die hartstocht steeds toe. Als jonge jongen, op het lyceum, nam ik reeds dingen weg, die ik mooi 'vond. Ik verkocht volstrekt niet alle» wat ik zoo in mijn bezit kreeg. Wan neer ik ze lang genoeg bewonderd had cn ervan genoten had, gaf ik het een weg, het ander verbrandde ik. Ik zal aan de politie de geheime plaats wijzen, waar ik veel van die kostbaarheden ver stopt heb. Op de vraag van den rechter of hij het zilveren tafelgerei, dat hij gestolen 1 had, dan ook weggenomen had alleen om van den aanblik ervan te genieten, antwoordde Serge, dat hij verzot was op kostbare en kunstige tafelversierin gen. Vaak stond ik midden in den nacht op, dekte de tafel met een prachtig fijn laken, zette er de mooi ingelegde bor den op, met de zilveren vorken cn lepels er naast cn dan verbeeldde ik mij aan een groot diner te zitten. En den vol genden dag had ik maar één gedachte: mij nog meer van zulke voorwerpen to crschaffen, teneinde variatie te kun nen brengen in de versiering. Veel van die couverts heb ik trouwens in sta tions of in het Bois de Boulogne ach< tergclaten. Waart ge nooit bang betrapt te worden bij uw diefstallen? Neen, nooit. Ik handelde onder den invloed van de cocaine met do grootste scherpzinnigheid en tegen- oordigheid van geest. Waarop Serge den rechter met inne mende beleefdheid verlof vroeg hem to vertellen van eenige inbraken, die deze nog niet kende. Zoo was hij in 1918 bij een bekende kapster in de ree de Penthièvre bin- lengewandeld, had eenige vriendelijke woorden tot het dienstpersoneel ge richt en had zich in het bezit gesteld eenige zilveren toiletartikelen, „do véritables objects d'art", zooals hij ver klaarde. Op 3 Januari 1922 had hij ruim een ïr vertoefd in de vertrekken van me vrouw Bréval, de artiste, aan den bou levard Malesherbcs. Hij was binnen ge komen door verbreking van het deur slot. Schitterende bibelots had hij ge vonden, welke hij niet moede werd te bewonderen. Na nog wat bontwerk te hebben uitgezocht had hij van het ge heel ccn pak gemaakt, dat wel wat moeilijk te iransportcercn was ge weest, daar het ongeveer 40 K.G. woog. Bij mijn volgend verhoor zal ik nog wel een paar inbraken kunnen ver tellen, maar ik moet eerst eens even mijn herinneringen raadplegen om u de juiste détails te kunnen geven. DE INCIDENTEN TE TULLE. In den Franschen Senaat is minister Barthou geïnterpelleerd over het feit, dat bij het onderzoek naar den schrij ver van de anonieme brieven te Tulle de rechter van instructie gebruik heeft gemaakt van een Parijsch medium om den schuldige te ontdekken. De minister van justitie heeft ver klaard, dat .hij het onderzoek ontno men heeft aan den betrokken ambte naar, die tevens verplaatst is. Een ander senator klaagde er over, dat de rechters van instructie te veel vertellen aan journalisten. Waarop mi nister Barthou verzekerde, dat hij in zijn hoedanigheid van president van een journalistenvereenigiug deze zou ver zoeken niet ineer te praten met rech" ,ters van instructie. Nationale Levensverzekering-Bank III Opgericht te Rotterdam In 1883 III Tarieven en Inlichtingen ook voor Lijf rente of Pensioen aan te vragen bij t Haarlem Tel. 1704 - Kruisweg 70 Cr0od Behangersstijfsel Saw Verf bindmiddel Kernzandbindmiddei Sterk- en Appreteermiddel Lijm voor Schoen- en Lederwarenindustrie Alles in poeder, in houd water oplosbaar, voor elk doel speciaal gefabriceerd Inlichtingen worden gaarne verstrekt i NAAML.VENN. j iJFÉaatfmsclj fïccountanta Kantoor Paut vanOeurzen Mijn Wonderlijke Sehandeling voor heeft duizenden Chronische Lijders genezen, nadat elk middel gefaald had. Ik ben bereid U een 10-daagsche behandeling te zenden, kosteloos en zonder eenige verplichting uwerzijds. Ten laatite is eon Behandeling ontdekt, die werkelijk Rheamatlek, Jicht, Leoden- rhcumatlck, Ischias, en UrlnozuunieMcn geneest. Mr, Arthur Richards, de uitvinder, is zoo zekor van haar, dat hij een tien-daagschen voorraad van dit wonderlijk geneesmiddel gratis wil zenden aan alle lijders, die slechts de moeite willen nemen er om te schrijven. Stelt het niet uit. Zendt eenvoudig uw naam en adres per 5 cents kaart, gemerkt „Drukwerk", en per koerende post zal u in gesloten enveloppe ontvangen 3. Een 10-daagschen voorraad der Behandeling, die het vergiftig Urinezuur hot lichaam uitdrijft, zwellingen doet afnemen, de ledematen bevrijdten U doet loopen, eten, slapen zooals U placht te doen vóór de gevreesde ziekte U in haar klauwen vatte. 2. Een merkwaardig boek, getiteldhoe Jicht en alle Urinezuurzies ten te Genezendoor Mr. Arthur Richards, den uitvinder van deze wondere Behan deling. Dit boek bevat vele nieuwe en belangrijke feiten, die ieder lijder aan Rheumatiek. bekend behooren ie zijn. Een zeer interessante publicatie. !l. Brieven van lieden van beider eiken leeftijd, uit alle deelen van 1 IO DAGEN VOORAF GAANDE BEHANDELING GRATIS hand" te hebben on snde genezing t steeds geld er Welke andere middelen u ook geprobeerd moge hebben, hoevele malen u moge ge legd zijn geworden dat voor u geen hoop i», hier is een Behandeling die iederen dag Rheumatiek geneest. Ik vraag u mijn woorden te laten staven op mijn kosten - niet de uwe. Ik wil niet dat er gezegd worde, dat ik niet iederen lijder de gelegenheid gegeven heb mijn Behandeling op mijn kosten te probeeren, en dit is de reden voor dit aan bod. Indien u lijdt aan eenigen vorm van Rheumatiek of Jicht, vraag ik u ernstig MIJN AANBOD HEDEN NOG AAN TE NEMEN. Zend eenvoudig uw naam en adres per 6 cents kaart gemerkt „Drukwerk", aan; Mr. ARTHUR RICHARDS, (Room 206) Cromwell House, 14-15 Fulwood Place.London W. O. I, ENGELAND. - (Porto voor Brieven is 20 cent, Briefkaarten i2Vi cent). Makelaar P. HOOGKVEEN Lm, Voor de aanstaande kunnen deze te ailen tijde ingebracht of afge haald worden. DE WALViSCH geneest huiduitslag, puistjes, roods vlekken, open becnen excema's. 1.25. N.V. Mij Sanitas Haarlem, Kruisstraat 12. Schoten, Gen. Cronjéstraat 64. Alkmaar, Payglop 10. Amsterdam, Damrak 51. Een nierziekte is een ernstige kwant, daar ze doodelyk knn zyn. Duizenden sterven elk jaar tengevolgC- van hunne verzwakte uitsluitend bereid tegen rheumatiek, jicht, onoangenan ziekten?" C 12 els prima kwaliteit 14-50. Zware 2-pers. wollen dekone 12.50. Prachtige 2-pers. gestik te dekens 14.Groote sortëe- ring moquette, pluche, velvet en wasc-hechte tafelkleden zeer voord oelig. j 9 Badhuisstraat 9 fdnynen, ind by t andere, kenleekenen van ni« Wltt't Nltr- «n Blaaspillon roeien de kwaal tot inden wortel uit; vandaar bun succes. Voor genezing van nierziekten dient uien (het vergiftige urinezuur) to Een werkolyk afdoend middel door nieren nis blaas worden en niet zooals by andere uier- de ingewanden. Neemt do urine blauwachtige kleur aan (ondor- :n De Witt's Nier- cn Blaas- ero soorten), dan slaat vast, heilzame werking op do juiste fcn blaas, hebben uitgcoo- ier van deze courant, pyn in den rug, rheumatiek, blaassteenen, spit in den rug of onmiddcllyk dit beproefdo ren. De echte De Witt's Nier- |g_ nlertydere WEIGERT in Uw eigen belang alle ver pakkingen zonder deze roodo strepen: zo zyn voor den nierlyder iu Holland absoluut waardeloos. Nier en Blaaspillen zyn verkrygbaar in doozen van t.1.75 eo 1.2.75 by vele apothekers cn olie drogisten (dc doozen h f.2.75 zyn het voordeeligste). Ondervindt gy móeilykheid by aankoop, zendt dan postwissel met bestelling (f.0 "20 voor porto byvocgen) aan E. C. De Witt fc Co., Ltd., Den Huag, van wie proefdoosj# gratis op aanvraag. Tc Haarlem bij de firma's v. (1. PIGGE, v. GULIK, SCHIP PER, KUIPERS, „<>:-zondheids- huis" en WEYENBERGH. 1 Te Heemstede VAX GULIK.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 8