H. Paus Plus XI. Na de verkiezing. Toen het Maandag bekend werd dal kardinaal Raüi tot Paus was gekozen en den naam van Pius XI had aangeno men, was de geestdrift te Rome onder hen die op den uitslag der verkiezing wachtten, ontzaglijk'groot, aldus meldt het I-Iollandsch Nieuwsbureau uit Rome. Minutenlang hield het gejuich aan. Daarna verscheen op do buitenste loggia van de St. Pieterskerk de nieuwe Paus om Zijn eersten zegen te geven. Hei is de eerste maal sinds Pius IX dat de zegen van de buitenste loggia werd gegeven Men beschouwt dit als een gunstig voorteeken voor de verzoeningsgezinde bedoelingen van den Paus tegenover de Italiaanscbe regeenng. De Italiaanscbe troepen die de orde handhaafden, vereenigden zich met het gejuich der menigte en presenteerden het geweer, toen de Paus, omringd dooi de kardinalen, op het ba'con verscheen. Zijne Heiligheid gaf dan onder het diepste stilzwijgen Zijn Zegen. De woorden werden met groote duidelijk heid en goed verstaanbaar uitgesproken. Een geweldig gejuich steeg dan weer uit de menigte op, die daarna zich orde lijk terugtrok. De klokken van dc St. Pieter en die der andere kerken te Rome verkondig den dan door haar gelui de blijde bood schap. De Paus vertoonde zich in wit ge waad, met roode stola en mozetta. Toen Hij verscheen knielden bijna allen neer. Filmoperateurs waren na de aankon diging, dat een nieuwe Paus gekozen was, onmiddellijk begonnen te filmen. Maar daar er zooveel tijd tusschen de aankondiging en het verschijnen van den Paus verliep, hadden vele film operateurs geen voldoende film meer, om de plechtigheid der benedictie op te nemen. Omtrent de bekendmaking aan hel volk van de Pauskeuze meldt Vaz Dias ons uit Rome nog Een wit satijnen kleed met roodflu- weelen hoeken, bestikt met de Pause lijke wapens, werd over het balcon ge hangen. Daarop verscheen kardinaal- diaken Bisleti, die door het omhoog ste ken van de handen de menigte tot stilte aanmaande. Onder doodsche stilte maakte hij daar op de keuze van den Paus door het Conclaaf bekend. Met stemverheffing sprak hij „Ik heb u een vreugdevolle Tnededeeling te doen. Wij hebben tot Paus gekozen kardinaal-priester Achil les Ratti, die den naam heeft aangeno men van Pius XI. De klokken van dc St. Pieter begon nen te luiden onmiddellijk beantwoord door die van alle kérken van Rome, doch niet door de klokken van het St. An- gelo-kasteel, zooals vijftig jaar gele. den, daar dit thans aan de Italiaansche xegeeiing behoort. De troepen presenteerden het ge weer, de menigte wierp de hoeden in de lucht en riep„Leve de Paus". Prins Chigi, de maarschalk van het Conclaaf, heeft in opdracht van den secreiaris van her. Conclaaf, aan het Italiaansck persagentschap het volgende communiqué verstrek: ..Zijne Pleiligkeid Paus Pius XI heeft onder voorbehoud van alle onschend- baie rechten van de Kerk en den Heili gen Stoel, welke Hij gezworen heeft te bewaken en te verdedigen, Zijn eersten zegen gegeven van het buitenste balcon van de St. Pieter, met de bijzondere bedoeling, dat deze zegen gericht zou zijn niet alleen tot de aanwezigen op het plein van de St. Pieter, niet alleen tot Rome en Italië, maar tot alle naties en alle volken, met den wensch, dat de algemeene vrede, waarnaar allen zoo vurig haken, sjioedig zal komen." Bijzonderheden uit hot leven van den nieuwen Paus. Aan de levensschets, die „De Tijd" van den nieuwen Paus geeft, is het vol gende ontleend Zijne Eminentie Kardinaal Achillo Ratti, Aartsbisschop van Milaan, than= tot de Pauselijke waardigheid verheven, werd geboren te Desio, in het aartsdio- cees Milaan, op 31 Maart 1857 en heeft dus den leeftijd bereikt van bijna 65 ja- zen. Na „met den hoogsten lof" zijn studiën^ te hebben volbracht aan het '„collegio Lombardo" en de Graego- riaansche Universiteit, onrrlwg- hij in 1879 de priesterwijding. Weldra volgde zijn benoeming' tot ueeraSr in het seminarie van zijn geboor testad en daarna tot professor in de god geleerdheid, waar hij door zijn groote kennis als docent de bewondering zijner leerlingen wist te wekken, in 1887 werd hij verbonden aan de Ambrosiaansche bibliotheek om in 1907 als prefect het beheer daarvan op zich nemen. Wijlen Paus Pius X, die voor uc verdiensten van den geleerden pre laat hoogachting en bewondering koes terde en hem persoonlijk kende, riep hem naar Rome en benoemde hem in 1911 tot coadjutor-met-recht-van-opvol- ging van pater Ehrle S. J., den prefect der Vaticaansche bibliotheek, wiens functie hij in 1914 overnam. Vier jaren later zond wijlen Paus Be- nediclus XV hem als apostolisch visi tator naar Polen, van welke functie Mgr. Ratti zich op zóó verdienstelijke wijze kweet, dat de Paus meende aan niemand beter dan aan hem den post te kunnen toevertrouwen van apostolisch nuntius bij de regeering van deze natie. In Juni 1919 vertrok Mgr. Ratti daar heen en ontving op 28 October van dat zelfde jaar te Warschau uit de handen van den aartsbisschop dier stad, kardi naal Kakowski, de bisschopswijding met den titel van aartsbisschop van Le- panto en later dien van Adana. De kardinaal was een toonbeeld van kalm. toen de Bolsjewieken voor de poorten ■•*a Warschau lagen. Terwijl alle an dere bisschoppen, de regeering en de diplomaten gevlucht waren, verzocht hij den Paus te mogen blijven. Wijlen Benedictus XV nam mgr. Ratti in 1921 op onder de leden Van het H. College als kardinaal-priester en verhief hem op den zetel van Milaan, als opvolger van S. Ambrosus, S. Caro- lus en kardinaal Ferrari. Op den feestdag van Maria Geboorte had te Milaan het vorig jaar de plech tige intronisarie plaats van den nieuwen Kardinaal-Aartsbisschop, die bij deze ge legenheid tevens den eersten steen leg de voor het nieuwe tehuis voor dakloo- 'zen. Met groote geestdrift en liefde is hij bij die gelegenheid gevierd door de bevolking, bij welke hij zeer populair Behalve een uitmuntend Godgeleerde - de nieuwe Paus ook een voortreffe lijk organisator, gelijk hij zich als bi bliothecaris en als Aartsbisschop heeft bewezen, en tegelijk een scherpzinnig di plomaat, als zoodanig hij dc bewonde ring opwekte van al degenen, met wie hij als Apostolisch Nuntius in Polen in "anraking kwam, deed kennen.- Het blad meldt verder Welke richting de Pauselijke politiek zal volgen? Pius XI zal het werk van zijn voor ganger bevestigen. Hij heeft zich niet lang vóór het Conclave hierover uit drukkelijk uitgelaten, toen hij verklaar de „Het zal goed zijn, dat de geest van Benedictus XV in het werk van de pacificatie van Europa voortleeft. En deze pacificatie moet op hechte, ern stige, bestudeerde grondslagen tot stand komen. De huidige toestand is voorloopig, kan zelfs niet lanff voort duren. liet zal noodzakelijk zijn, dat de politiek der verschillende staten duide lijk en positief geonenteerd wordt De correspondent .van de „Echo de Paris te Rome, die een onderhouo met kardinaal Ratti had voordat hij het conclave inging, gaf van hem de volgende persoonsbeschrijving Gelaat en lichaam, zijn niet zoo slank, als uit de foto's zou blijk-m. Ouder de roode barret schijnt hot. voorhoofd zeer hoog en zeer breed de neus ts kort, de mond scherp ge- teekend, de kin bijna vierkant. Do blauwe oogen weerspiegelen een zeer gedecideerden geest met een regelma tige aaneenschakeling van ideeën. Men krijgt den indruk van een rusti ge, machtige, georgauiseerde intelli gentie De „Tablet" van 2 Juli jl. wijdde, zoo meldt de Maasbode, een uitvoerig artikel aa.n den toenmaligen kardi naal Ratti, waarin naast verschillen de geestelijke kwaliteiten van den kerkvorst ook diens bijzondere eigen schappen als bergbeklimmer werden besproken. Het volgende is er aan ontleend Kardinaal Ratti was zijn geheele 1c ven een Alpenbeklimmer van profes sie, een „bergenveroveraar" van den eersten rang. Als actief lid van de Ita liaanscbe Alpmistenclub behoorde hij reeds tot de militante bergbeklim mers, zelfs in een tijd. toen deze sport minder gemakkelijk en minder goed georganiseerd was dan thans. In de dagen der zomervaeantie iict hij zijn studie slechts rusten om her stel en verademing te vinden tusschen de rotsen en ijsgletsehers Hij hado ook als Alpinist een degelijke weten schappelijke voorbereiding gehad in de geologische school van Stoppani en Mercalli- Voor hii zijn Alnentochten begon, bestudeerde hij allerlei boe ken en kaarten, die op de Alnen be trekking hadden. Da.11 trok hij er op uit zeker van zijn program en van ziin doel, zeker ook van zijn ph.vsieke kracht, steeds goed uitgerust met zijn rugzak. Alpenstok eti topografi sche kaarten en met alles bij zich wal noodig was. Zijn metgezel was gewoonlijk wijlon Mgr. Grasseli, rector van het college San Carlo te Milaan, die, zooals be kend, hem in 1900 op zijn bezoek naar Engeland vergezelde. Kardinaal Rat ti, bezat al de karaktereigenschappen van een Alpinist: geestdrift, moed, zelfbeheersching. Eenmaal op stap leende hij geen vermoeidheid, zijn s'f.ui was vast en afgemeten, zooals die van een bergbewoner, zijn oogen wa ren open voor alle indrukken en be koorlijkheden, die de natuur oplever de. In moeilijke oogenblikken on zelfs in gevallen, die op een crisis geleken, toonde hij een majestueuse kalmte en voimaakte onbewogenheid en helder heid van geest. Een dergelijk geval deed zich voor, toen bij een beklimming van de Tri- bolazione, beneden den top van de Gran Paradiso, het koord, waarmee de bergbeklimmers worden vastge bonden, plotseling wegschoot. Nadat kardinaal Ratti eenige kritieke oogen blikken op den uitstekenden rand van oen afgrond had gebalanceerd, wist hij 't touw op handige wijze te grij pen en zich uit het gevaar te redden Mgr. Ratti bracht bij zijn Alpen- tochten gaarne d<>n nacht donr in de open lucht te midden van de hooge bergen. Zijn tocht over de Monte Rosa in 1889 van Macugnaga uit, dwars over de Marinelli-kloof en zijn klimpartij voor het eerst naar den Zumstein zijn met lof vermeld In de de annalen, van het Italiaansoh Al pinisme.. Hij beschreef zijn avontu ren zelf in het Bulletin van de C. A. T. van dat jaar. Toen de. Marinelli-hnt bereikt was. die toen in zeer primitieven staat, was, werd de volgende dag. 30 Juli. besteed aan een koene klimpartij over de veel-gevreesde bergengte in do buurt van Tmsengrücken. toen over den gletsoher, tusschen den Zumstein en den Dufour, tenslotte een acroba tische krachttoer over de stanelineon roodbruine gneissteen, welke den top vormen, bereikte 't gezelschap fde kardinaal zelf, mgr. GrasselK en de gidsen Gadis en Proment, van Courmavens) de Punta Est, welke te zamen. met de Allerhöehste de Du four-piek vormt. Do victorie was be vochten, maar het was 8 uur des avonds. Pius XI was de derde zoon van tes kinderen, van wie er nog drie in leven ziin. Ti.l. zijn oudste broer Ferno en Camilla, bet jongste kind. De .,Times"-oorresoondent vertelt .Bii miin terugkeer uit Desio bezocht ik de vijftigjarige zuster van d»n Paus. Camilla Ratti, Zii woont te Milaan sl- leen op een eenvoudige verdieping. Ik trof baar weenende aan. Zii zefde ..Tk ben verheugd over de groote eer. die miin familie ten deel is gevallen maar bedroefd over bet verlies van miin broeder, die altiid zoo goed voor mij was. Tk vrees, dat ik hem thans nog slechts zelden zal kunnen zien. Tk verheugd, toen hij als kardinaal naar Milaan terugkeerde. Ik zag hem sedert dien bijna dagelijks." De oorrespondent, die Pius XI per soonlijk leent, beschrijft hem als een korte, maar krachtig gebouwde gestal te. Zijn vroeg-e.r rood haar is thans bjjna volkomen grijs. De blik zijner oogen behield de jeugdige levendigheid. Hij geeft den indruk van groote warmte terughoudendheid. Hij is niet spraakzaam, maar zijn opmerkingen zijn steeds ter zake en indrukwekkend soms zijn zij gekenmerkt door den echten Mi- laneeschen humor. Zijn levenswijze is zeer eenvoudig, zijn manieren taktvol. Zijn voorkomen is streng, maar het boe zemt vertrouwen in. In zijn tegenwoor digheid gevoelt men, te staan tegenover een superieur mensch. "e Haagsche redacteur van „De Maasbode" vernam van Mgr. Vicentini, die den nieuwen Paus van meer nabij kent en hem eenige malen heeft ge sproken, nog eenige bijzonderheden. Ook Mgr. Vicentini schilderde den nieuwen Paus als een man van groote wetenschap, diepe godsvrucht en wijze voorzichtigheid. Zijn talenkennis is verbazingwekkend onder de moderne talen spreekt hij Ook zeer goed het Slavisch, terwijl Z,H. ook zeer grondige kennis der oude ta len bezit. Als historicus kwam hem zijn kennis en ervaring in het ontcijferen van oude handschriften zeer te stade. Toen Mgr. Ratii benoemd werd tot prefect van de Vaticaansche bibliotheek, benoemde Z. H. Pius X hem tegelijker tijd tot kanunnik van Sint Pieter. Als man van wetenschap werd Hij in de wetenschappelijke kringen te Rome zeer geacht. Tijdens den oorlog schreef Mgr. Ratti een allerwegen zeer gewaardeerd werk over de beslechting van internationale geschillen door de Pausen van Rome. Dit werk geeft blijk van diepe historische kennis en is rijk gedocumenteerd met gegevens, uit de Vaticaansche Bibliotheek geput. De redacteur van het blad te Brussel schrijft Mgr. Nicotra, pauselijk nun tius, met wien wij een onderhoud had den, zeide o.m. Bij zijn taak te Warschau, die zeer moeilijk was, heeft mgr. Ratti zich vooral doen kennen als een man van wijs beleid en tact, met een bijzonder organi- satorischen geest en wij herinneren ons zijn prachtig werk, om het concordaat te doen tot stand komen. Hij heeft daar het bewijs geleverd van hooge diploma tieke begaafdheden en het is, om h daarvoor een blijk van waardeering geven, dat Paus Benedictus XV, mgr. Rani bijzonder genegen was. hem benoemde tot aartsbisschop van Milaan en tot kardinaal. Uit üe ümstruken OVERVEEN. Op w a«c h. t- g e 1 d. Wegcnis achteruitgang van het aantal leerlingen op de O. L. School alhier, (diooi: de opening 'van do R.K. Jongensschool) zal een der onderwijzers, met ingang van 1 April op wachtgeld gesteld wor den, SCHOTEN. Varkens li oudon in de nabijheid van een geheelc nieuwe volkswijk, klinkt heel vreemd. Wij vernemen evenwel, dat de bekende boerderij van den heer Nel.is, welke thans aan de gomeento behoort, d'e verblijf plaats aal worden vam een groot aantal varkens. Het is zeker '"-'en gelukkige gedachte van het ee- ineemtedxistuur om daarvoor vergun ning te verieenen, temeer wanneer men west dat op nog eeen 100 M. af stand een heel nieuw vvooiingeinblok staat en dat er Lederen dag gewerkt wordt aam den aanleg van nieuwe stra ten in de onmiddelüike omgeving. Het is tooh bekend dat, vooral in den zomer, de verblijfplaats van varkens ver in den omtrek kan vrordan waar genomen door den stank. ZANDVOORT. Wintersport Wii kemum Zandvoort natuurlijk als zomerattractie, maar van 't wintersche Zaoidvootrt hebben wij een indruk viam scherpen, koudon wind en onbehage- liikheid im bet algemeen. Dit is door de uitbreiding diie onze badplaats heeft gekregen niet geheel juist meer. Ook iin den wuntor is er veel levendig heid. hoewel het strand nagenoeg verlaten is, de boulevards stil on een tonig op de duinenrij liggen. Maar in dieae dagen viert de wintersport in Zandvoort hoogtn. Wel ontbreken er cLe sportieve toiletten van St. Moritz en Davos, maar de baan van het ein de dar Kerkstraat naar het strand is druk bezet. Een dikke sneeuwmassa, die voor zoover de weg bestraat is, tot een iisLaag is verhard, gaat later in de stiile duinaandhelling over in een los se laag sneeuw met vele ondiepe pia- teu, wat de sport-emotie voor die lief hebbers nog vergrept. Met tientallen tegelijk glijden zij met flinke snelheid, behendig hrA zelf gemaakte sleetje in min of meer rech te koers houdend, naar benodten waar zii in het door den vloed sneeuwvrij gemaakte vLakke strand tot stilstand komen. Onvermoeid loopen zij d^n, met het sleetje op den rug weer naar boven, uren lang. Vijf of meer sleden gaan tezamen in een lange rij, als een groote slang kronkelen zij tot halver wege do baan, dan slaat het geheele gezelschap om on de vreugde bereikt 1-car toppunt. Zoo weet Zandvoort die an eeuw, die wij stadsmenschen haten, tp waardeer en. HEEMSTEDE. Drankwel. Door Ged. Staten dezer provincie is aan den heer T. H. van Pee alhier, vergunning verleend voor den ver koop van sterken drank in het klein alleen aan logeergasten voor gebruik ter plaatse van verkoop, voor het ben eden-voorlokaal van het perceel Camplaan 18 alhier. G r e n s-w ij z i g 1 n«g. Door dien Burgemeester dezer gemeente ls bekend gemaakt, dat op Donder dag 23 Februari a.s. zal plaats heb ben de verkiezing van 13 leden van de Commissie uit de ing«zetenen, als bedoeld in art. 131 der gemeente wet, aan welke commissie zal vrden voorgelegd het door de God. Staten van deze provincie opgemaakte ont- vfunp ivam (wet toll •Jremswij.-r.ging. Op dien dag kunnen van 9 tot 4 tmr opgaven van candidaten worden In geleverd Hinderwet. Door C. A. M. Jonckbloedt alhier is vergunning verzocht tot het uitbreiden der in- wciviuig voor machinale houtbewer king- door bijplaatsing van diverse eiectromotoren on in ach in es op bet kadastrale perceel Sectie A no. 2521. BinnealaMl HET NEDERLANDSCHE LEGER IN VREDESTIJD. Nu die dienstplichtwet is aangeno men en ©erlang in werking zal tre den (vermoedelijke 1 Maart a-s.) geeft da Tal. als volgt de sterkte van het nieuwe vredesl eger aan. De vredee-orgaiiiiisatLe bestaalt uit: Hoofdkwartier van het veldleger. Infanterie: 4 divisie-staven. 8 in fanteriebrigades elk bestaande uit een staf en drie regimenten infamte- rte en per brigade een oplei- (lingscompaouie; 2 stormsohölem het ïikët ruot io-b at al jonvier 6dh.ool-coim- ipagnieen wielrijders; twee scholen voor verlofsofficieren; de normaal schietschool; de militaire gymnastiek school. Cavalerie: Staf; twee regimenten huzaren, elk bestaande uit een staf en vier eskadrons; een depot-huza ren, tevens rijschool; een hoefsmid- school en een school voor verlofs- officieren. Artillerie: Staf; vier brigades veld artillerie, elk bestaande uit een staf en twee regimenten. (Elk regiment bestaat uit een staf en 3 schoolbatte- rijeu) em een trein af deeLirog; een re giment zware artillerie, bestaande uit een staf en twee schoolbatterijen (leger-axtililerle)een instructie-batte rij; con school voor veriofsofficiercn; een airtillerie-paardendepot; een re giment vesting-artillerie, bestaande uit een staf, vier sohoolcoompagnieën, een artillerie-schietschool-compagnie een opleidings-compagnie en 1 school voor verlofsofficleren; een regiment kust-artillerie, bestaande uit een staf, twee schoolbaialjons en een op- Jeidingscompagavie; een korps lucht- weer-artillerie, bestaande uit een staf en een sohoolcoimpagnie;. een ar tillerie-schietschool. Genie: Staf; een regiment genie troepen, bestaande uit een staf en drie schoolbataljons; Pontonniers en torpedisten bestaande uit: Staf en twee compagnieën pontonniers en 1 compagnie torpedisten. In vredestijd zullen derhalve orga niek aanwezig zijn: 80 oompagnieën infanterie; 4 compagnieën wielrijders 8 eskadrons cavalerie; 39 batterijen artillerie; 8 compagnieën genie en 3 compagnieën pontonniers en torpe disten. De hierboven genoemde vredes- •eeailiedon. zijn uitsluitend aangewe zen tot opleiding van de militie de vorming van verlofskader. Door de opkomst van de militie in twee gedeelten zullen er, met, uitzon dering van de maanden September en October, het geheele jaar man schappen ondier de wapenen zijn.Het ligt in liet voornemen om, indien bet aantal voor-geoefenden toeneemt., de tweede ploeg d'er lichting met dat aantal to vermdtnderen, zoodat ten slotte deze g>aheele ploeg zal komen te vervallen en alle niet-voorgeoef- ifenden in een ploeg onder de wape nen zullen loom en. Gedurende dlo eerste vier maanden Vooting mededelingen zal doen. zullen deze on geoefend en fndlvueef worden opgeleid, terwijl de laatste 1 1/2 maand bestemd ls voor oefe ningen in erooter verband (in kam- nementen). Deze Laatsten zullen plaats hebben lm de maanden Juli—Septem ber De vorming van ka^er en z.g. spe ci alls ton (al seiners, bediening mi- trsilleura e.d.) zal alleen geschieden uut de dienstplichtigen der le ploeg. Zij die bestemd zijn vexxr opleiding tot militie-onderofficier zuilen opkomen 'bii de infanterie, wielrijders en genie op 15 Mied, zoo zii in het be zit zijn van een bewijs van vuorge oef'oridiheiddo overigen op 16 Ja nuari. Ai die hierbedoelden vertrekken op 1 September met groot verlof, om het daarop volgende jaar onder de wa penen te komen van 15 Juli—1 Sep tembar. Alsdan nemen zij deel aan de oefeningen in grooter verband. In den regel zullen de lichtingen in de maand September onder de wape nen wordlen geroepen tot het volhren •^en van herhalingsoefeningenhet ligt iai het voornemen om de twee .jaar vier lichtingen te zomen op te roe- EEN SLIMME HUISBAAS. Het Rotterdamech dagblad Voorwaarts heeft inzage gekregen van een merk waardig huurcontract, waarin voorkomt, dat de huurder bij het toe- kenen een bedrag moet storten f 100 en vervolgens bij het betalen van eiken huurtermijn een bedrag van f 12.59, zoolang, totdat do geheele gestorte som 250 bedraagt De ver huurder zet het gestorte geld op de Nutespaarbank op zijn naam onder motto fonds A en op ri6ico van den huurder-belegger. Deze krijgt het geld bii het verlaten der woning te rug, mits hij aan al zijn verpliehtin- gen volkomen heeft voldaan. Alle geschillen omtrent beider ver plichtingen zal de heer X. beslechten, die de eenige zal zijn om uit te maken of de huurder heeft ..gewanpresteerd" en die het bedrag zal bepalen, dat de huurder in geval heeft te vergoeden. Deze heer X isde broeder van den verhuurder en mede-eigenaar vau het pand. Dus wel een onpartijdig reohter Natuurlijk wordt nu ontdekt, -iJs de huurder wil vertrekken, dat er iets ontDreekt. En de scheidsrechter ver klaart m"t een ernstig gezicht, dat a anger ïchto schade precies 250 bedraagt, plus rente De huurder heeft dan geen sleutel- geld betaald. Maar de huurcommls- 'e zal er wel anders over denken! DE -SEIiDLEENING. \erschenen is het Voorloopig Verslag der Tweede Kamer op het Wetsontwerp tot het aangaan van een geldleening ten laste van het Rijk. Het volgende ia er in ontleend: Verscheidene leden waren van oordeel, dat het voorstel tot het aangaan van een geldleening eerder had moeten zijn inge diend. Sommigen hunner wilden echter de Regeering daarvan geen verwijt maken, omdat niet waB to voorzien, dat de om standigheden voor het sluiten van een leening ongunstiger zou worden. Andere hunner waren van meening, dat, al mocht do Regeering vau oordeel zijn geweest, dat de kansen voor het plaatsen van een gTOo- te leening zoudon verbeteren, zij desal niettemin toch niet do vlottonde schuld tot hoog bedrag had mogen laten °p- Do lïegeering had dan ook eerder dit voorstel moeten doen, of wijziging moeten brengen in de gevolgde gedragslijn, ten den woningbouw, die grooten- deels tot het opkoopen van de vlottende schuld aanleiding heeft gegeven. Deze le den merkten voorts op, dat de boteekenis Amsterdam als centraio geldmarkt ge- loopt door het groote bedrag, dat aan vlottende schnld uitstaat. Z(j betoogden dan ook, dat het in elk geval gewe nacht het geheele bedrag, waarvoor bjj dit wetsontwerp machtiging wordt gevraagd, terstond te leenen, teneinde te voorkomen dat zeer spoedig weer een bedrag n.oet worden geleend, hetgeen anders niet te ermijden zoude *bm Eenige leden vestigden er do aandacht op, dat de Staat na deze leening geenszins uit de finaucieolo moeilijkheden zai z(ju. In de eersto plaats merkten zjj op, dat het tekort op den buitengewonen dienst van f 233.700.000 nog met een bedrag van jjJ-m. f 220.000.000, dat alsnog voor woningvoor ziening is toegezegd, moet worden ver meerderd. Binnenkort zal dus nog in een tekort op den buitengewonen dienst van pl.m. f 200.000.000 moeten worden voor zien. Zjj vroegen dau ook, of hot niet go- ischt zou ziju, het in bet wetsontwerp genoemde bedrag te verhoogen. Indien na het plaatsen van deze leening spoedig wederom een beroep op de geld markt moet worden gedaan, zal dit ver moedelijk onder onguustiger omstandig heden moeten plaats gr(jpen. HULP AAN RUSLAND. Het Haagsche Correspondentie Bureau meldt: Het Nederlumiache Roouo Kluis ver neemt van de „Union Internationale de secours aux Enfants" te Geneve, dat Me juffrouw Ferrière, die als gedelegeerde deze Union thans in de hongerdistric- teu vertoeft, bericht dat do kinderkeukens do provincie Saratow een waar succes 1 en prachtig functionnéeren. Het aan tal kinderen, dat door deze keukens ge- oed wordt, is echter veel te gering, daar de toestanden alle beschrijving te boven gaan. Het is volgens Mej. Ferriëre dan ook gebiedend noodzakelijk, dat nog zeer groote bedragen ten spoedigste biiinenko- zoodat het mogeljik zal zjjn, de le- vensmiddelenvoorraden, voordat na lialf Maart do invallendo dooi het het vervoer de provincie absoluut onmogelijk maakt tydig aan to vullen. Het is, indien zeer spoedig de hulp ter plaatse aankomt, nog mogelijk duizenden kinderen van den hongerdood te redden. Veel gold zal hiertoe nog moeten binnen komen. Door hot Hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis werd reeds voor deze kinderkeukens in totaal f -11.000 naar Ge- iftve overgemaakt, waaronder oen gift f 9795.46 van den Boud van Comité's hulpverleening aan de noodlijdenden in Ruslaud. Gelden voor de kinderkeukeus gelieve ïen toe te zendon aan hot Hoofdbestuur an het Nedorl. Roode Kruis, Prinsen gracht 27, 's-Grnvenhage, Postgiro No. 22120. DE CONFERENTIE TE WASHINGTON. Het flaagselie Corr. Bureau meldt, dat inzake de verhouding van Nederland tot het Vier-mogeudhedonverdrag met betrek king tot Indië, de minister van buitenland- sche znlcen b(j de behandeling van de be- DOODELIJK GETROFFEN. Od de werf van den heer Sunder- maji, to Zwijndrecht. is Maandag ochtend, Tiaar de Dordr. Crt. meldt, do 27-jarige L. S., die bii het knii>- non van staven ijzer per ongeluk ©en staaf hard staal had gegrepen, door af vliegende stukken tegen het hoofd ge troffen, hii was dadelijk dood. NED. BOND VAN GEMEENTE AMB- TEN AREN. De heer J. C. F. BIctz, bur gemeester van Wee8perkaxspel, heeft ont slag genomen als lid van het hoofdbestuur van den Nederiandschen Bond van Ge meente-ambtenaren, roor de provincie Noord-Holland, welke functie hp meer 20 jaar heeft vervuld. DLOEBVEHGLFTIUING. De eenige zoon van den landbouwer B. uit Bolshoek te Almelo overleed na bloedvergiftiging in het ziekenhuis. Hevige bloeding aau een kies ging er aan vooraf. 428e Staatsloterij PriizeH van 70: 391 462 471 537 611 636 924 1020 1049 1081 1086 1192 1303 1525 1539 1681 1719 2016 2079 2093 2099 2384 2673 2675 2943 2945 2987 2993 3038 3165 3379 3478 3512 3530 4248 4284 4502 4611 4876 4925 5046 5073 5137 5315 5394 5395 5422 5455 5587 5987 6033 6081 6177 6301 6838 6876 6932 7022 7084 7116 7334 7371 7505 7527 7760 7855 7901 7919 7955 7975 7994 8003 8073 8248 8285 8351 8357 8392 8858 9236 9240 9307 9711 9789 10165 10234 102S7 10296 10307 2768 3227 4395 5069 5553 6680 7193 7889 S049 8421 9734 10363 10484 10517 10599 10649 11031 11205 11266 11267 11291 11431 11444 11583 115S5 11652 11S06 11811 11962 12017 12072 12110 12134 12147 12230 12272 12314 12385 12503 12665 12768 12791 12798 12850 13023 13088 13176 13263 13368 13518 13532 13550 13559 13706 13S17 13853 13889 14106 14430 14521 14647 14877 14995 1502S 15209 15444 15450 16467 15521 15527 15574 15594 15648 156.50 15671 15782 15810 15856 15872 15877 16094 16156 16185 16421 16427 16450 16461 16564 16604 16611 16612 16653 16646 16830 16854 16915 16961 17105 17151 17154 17161 17162 17320 17564 17617 17784 17824 1S028 18133 ÏS162 18385 18393 18647 18844 18964 18966 19067 19122 19276 19281 19296 19302 19330 19366 194S4 19646 19709 19744 1OS08 19S16 19899 19936 20019 20205 20293 20450 20452 20461 20533 20758 20805 21064 21174 21193 21257 21328 21334 21494 21500 21614 21658 217S2 21810 21854 219S3 22101 22128 22144 22407 22485 22554 22599 22641 22744 22751 22S15 22929 NIETEN: 55 59 84 219 308 347, 383 387 424 430 448 554 601 714 715 735 777 910 921 949 959 984 1194 1475 1745 2191 2395 2637 2881 2991 3161 •3391 3649 3955 4034 4292 4462 4696 4989 5369 5619 5829 6120 6378 6632 6914 7290 1130 1264 1550 1822 2202 2434 2668 2916 3037 3188 3434 3685 1146 1290 1583 1960 2230 2437 1147 1333 1592 1965 2227 2455 2744 2937 1166 1418 1636 2063 2345 2625 2S30 2964 2966 3084 3095 3096 3254 3299 3343 3473 3508 3573 3761 3770 3864 1163 1383 1611 1979 2318 2477 2757 1193 1456 1637 2152 2386 2634 2880 2576 3131 3350 3597 3S97 4133 4136 4147 4150 4166 4226 4327 4356 4383 4417 4418 4460 4464 4504 4510 4674 4688 4692 4869 4903 4928 4942 4958 4968 5045 5057 5103 5138 5194 5344 5427 5429 5518 5525 5592 5600 5665 5711 5716 5753 5777 5823 6003 6039 6063 609! 6094 6113 6193 6206 6224 6294 6324 6355 6401 6415 6420 6511 6573 6612 6729 6757 6760 6849 6890 6913 6915 6930 7020 7067 7078 7241 7292 7378 7388 7413 7421 7431 7463 7487 7544 7565 7617 7631 7670 7761 7790 7843 7890 7984 8079 8119 8129 8130 8196 8224 8297 8303 8387 8398 8455 8513 S629 8703 8709 8726 8773 8787 8831 8898 8923 8937 8966 8991 9091 9135 91 S3 9191 9321 9323 9357 9402 9451 9455 9512 9543 9546 9576 9597 9647 9650 9682 9717 9739 97SI 9799 9512 9S36 9921 9975 10050 1Ö073 10122 10150 10176 10312 10316 10359 10478 10:509 10611 10614 10652 10662 10o7S 10775 10863 10894 1090S 11084 11137 Ili'6l Ü292" 11302 11364 11423 11504 11516 11:28 11592 116J2 11614 11617 11638 11654 11',62 1IS02 11867 11923 11952 119S4 12012 12066 12144 12157 12167 12224 12278 12316 12384 123 M 12447 12466 12467 12472 12482 12603 12686 12704 12714 12740 12763 12765 12845 128-56 12887 12911 12014 12915 12981 12985 13050 13068 130S4 13113 13120 13177 13189 13204 13233 132S5 13288 13374 13393 13406 13424 13436 13479 13495 13496 13541 13561 13615 13616 13666 136S1 13704 13772 13798 13S06 I3S13 13S43 13900 13915 13943 13953 13973 13975 14041 14071 14097 14103 14158 14190 14/65 14293 14375 14422 14553 14574 14679 14761 14816 14S17 14855 14S70 14883 14901 14904 14917 14926 14930 14963 14985 15026 15073 15128 15180 15223 15265 15326 15334 15357 15403 15404 15439 15494 15504 15535 15564 15611 15679 15746 15761 15766 15778 15807 15887 15956 15997 16002 16003 16030 16036 16128 10136 16184 16213 16217 16274 16305 16355 16400 16419 16422 16472 16474 16526 16539 16549 16613 16698 16707 16720 16712 16754 16755 16780 16791 16793 10S34 16871 16882 16882 16S92 16901 16992 17038 17044 17062 17077 17091 17168 17237 17248 17262 17276 172SO 17391 17407 17499 17539 17594 1761! 17671 17687 17744 17748 17760 17766 17772 178)4 17S29 17843 17S66 17908 17920 17932 17937 17959 180Ü7 18113 1S143 18195 1830S 18317 18318 18350 1S388 183S9 1S446 1846S 18471 18475 1S522 1S52Ó 18597 18689 18708 18713 18731 18765 1S851 1SS62 ISSS2 1S905 18933 1S965 19049 19053 19123 19132 19159 19163 192IS 19244 19336 19344 19374 19404 19454 19460 19-167 19-181 19491 19505 19632 I97GO 19706 19757 19765 19S04 1QS45 19547 19S63 20004 20Ö28 20047 20077 200S2 20090 20093 20126 20232 20241 20266 2H300 20346 20383 20389 204II 20481 20539 20575 20589 20599 20633 20648 20669 20674 20693 20705 20757 20739 20764 207S7 20791 20SU 20813 20855 2ÜS60 20577 20SS1 20897 20916 20913 20936 20943 20944 20983 21021 21073 210S3 21177 21240 21268 21296 21360 21410 21414 21435 21438 21447 21474 21502 21552 21651 21661 21677 21740 21796 21800 21*90 22022 22024 2203C 22033 22046 22110 22114 22157. 22239 22282 22303 22353 22357 22267 22273 22394 22403 22410 22421 22435 22456 2249(1 22506 22548 22575 225S4 22592 22661 22673 22709 22715 22740 22741 22749 22860 22S87 22924 22941 22954 22964 22986 22989 22993 5e Klasse 12e Lijsti 2159 4245 10304 18407 21553 22442 m.z. met ƒ70; 17024 ontbreekt! 4104 met ƒ70 m.z. 5104 met ƒ70: 4106 m.z- 5106: 7771 met 70 m.z. 7774 met ƒ70; 12421 m.z. 22428; 16951 m.z. 13951, 8520 8799 9073 9349 9544 9709 9906 10157 10535 10837 11771 119-14 12166 12442 126S0 127S9 12959 13686 13S95 139S1 14217 14627 15320 15492 15704 15917 1612b 16280 16829 16912 17093 17339 17932 IS 196 18391 1S528 18803 19023 19211

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7