in gekleede jas bewogen zich langzaam 1 in cc richting van de middentafel van de Continental Memorial Hall, en let ten daar hun namen op zekere docu menten die daarop lagen uitgespreid. Bij hun komen en bij hun heengaan werden zij toegejuicht, en men kon op merken, dat de fotografen, die zich in gen hoek van de zaal hadden opge steld, scherp letten op al hun bewe gingen. En toch was er niets, wat een oningewijd toeschouwer had kenbaar gcir»akt, dat het zegel werd geplaatst op een aantal overeenkomsten tusschcn de groote wereldmachten, welk© be stemd zijn, een machtigen invloed uit te oefenen op den loop der menschclijke geschiedenis. De vergadering verloor haar aanzien van eenvoudige zakenbijeeakomst toen, nadat de onderteekening was afgcloo- pen, een zijdeur van de Hall open ging en de president der Vereenigde Staten binnenkwam. Harding kwam het lnatste woord der conferentie spreken, zooals hij ruim twaalf weken tevoren het eer ste woord had gesproken. Hij was merkwaardig onder den indruk, cn zijn ontroering deed zich gelden bij zijn toehoorders, en brak zich baan in her haalde stormachtige toejuichingen cn applaus. Hij bracht de conferentie den dank over van zijn natie en van zijn volk, cn voegde er aan toe „Wellicht mag ik het ondernemen om dien uit uaaiu der gansche wereld uit te spreken." Zijn stem daalde toen hij zeide „Mijn eigen dankbaarheid kan ik onmogelijk onder •woorden brengen".; Harding liet niet na, een vergelijking te trekken. Het was niet de pretentie te beweren, zoo zei hij, dat het najagen van den vrede en van de beperking der bewapeningen een nieuw streven was of dat de conferentie iets nieuws was hetzij in de ordening der oorlogvoering, hetzij in het regelen der internationale verhoudingen. „Inderdaad," zoo ging de president verder, „het is niets nieuws geweest, dat we getracht hebben naar de ver wezenlijking van een menschelijker wijze van oorlogvoering. De Haagsche Vredesconferenties zijn voorbeelden van het eene streven, de conferenties van Weenen, Berlijn en Versailles zijn be langrijke exemples ran het andere. „De conferenties van 's-Gravenhage tijn mislukt door den tegenstand van één machtig land, welks gemis aan be reidheid tot medewerking leiddo tot een van de ontzettendste tragediën, die ooit zijn voorgekomen. Weenen en Ber lijn zochten vrede in het onrecht van den oorlog, en strooiden het zaad voor toekomstige conflicten en zoo werd de haat gewapend en het vertrouwen ont kracht." „In Washington," zoo vervolgde de president, „was de conjunctuur gunsti ger, en de voltooiing der conferentie van Washington is van de hoogste soort omdat er geen zaad voor conflic ten is gezaaid, geen terugslag op wre vel of wrok oöit een beroep op de wa penen kan rechtvaardigen. De atmos feer zelf heeft, de nationale zelfzucht dermate beschaamd, dat ze zich ijlings terugtrok." Omtrent den Naval Holiday zei Har ding nog„Het is mogelijk, dat dc Holiday afloopt tegelijk met de tracta- ten waarvan hij vergezeld gaat, maar gelooven doe ik het niet. Zij onder ons, die nog een tiental jaren het leven mo- jgen behouden, zullen in staat zijn om van den groei der publieke opinie to getuigen, die versterkt is door de jong ste ondervinding, welke de volken ,111 eer vertrouwd zal maken met eeu leven gericht op de vervulling van Gods ■hoogste wet, dan met methoden van oorlogvoering en vernieling." In dezen toonaard eindigde Harding's korte rede, en ze was wel in volkomen harmonie met de omstandigheden. Sir Benjamin Robertson, de bekende deskundige van den Indisohen hon gersnood, heeft een reis de hongerstreken van Rusland gemaakt met den heer Gorvin, verte genwoordiger van Dr. Nansen te Mos kou. Hij heeft aan het Britsche hulp comité het volgende telegram gezon den: „Ik heb de provincies Saratof en Samara bezocht en den toestand nog erger gevonden, dan de rapporten enj hadden doen gelooven. Er is wer kelijk geen kruimeltje voedsel meer in deze streek, zooaks ik met eigen oogen heb gerion bij mijn bezoek aan de dorpen. De ellende is ontzettend en dc hulp', die er al gebracht is ten «enenmale onvoldoende. Men ziet go- hcele families, vooral volwassenen, die in letterlijken zin van honger ster ven. Ik heb zorgvuldig het werk van de „Union Internationale de Secours aux Enfants" en van de Quakers, te Bu- zuluh nagegaan, welke organisaties respectievelijk 25O.Ü0O en 100.030 per sonen verzorgen. Zij hebben hun werk zeer practisch en systematisch inge richt en ik kan er voor instaan, dat het voedsel ook werkelijk en uitslui tend in handen komt van diegenen, voor wie het bestemd is; maar in Sa ratof zijn het alleen de kinderen, die worden gevoed, te Samara begint men met de voeding van 30.000 volwasse-1 „Rozen ruiken altijd lekkerder als de maan schijnt, Jack en de lucht stijgt je veel meer naar het hoofd..." Rozen 1" bromde de kapitein, nog harder dan te voren „u denkt ze ker aan rum, mevrouw, aan rum...." „En dan Jack, bij de heerlijke lucht van die rozen nog het slaan van con nachtegaal „En van alle soorteD, heb ik het liefste oude Jamaica „En dan bij het slaan van die nach tegaal nog het geruisch van een beek je, Jack •,Wat, mevrouw wat zegt u? Nachtegalen I Beekjes f O, o neen maar, mevrouw 1" en de kapitein rookte verontwaardigd weer door. „Wat kunnen jeugd en schoonheid meer verlangen O, Jack, Jack I" zuchtte de Hertogin, „als je meer be langstelling had getoond in beekjes en nachtegalen, en in je jonge jaren meer naar de maan had getuurd, dan zou jo nu een jonge grootvader heb ben kunnen zijn, in plaats van een muffe oude vrijgezel in een versleten jas, die - troost zoekt bij een sfceenen pijp]'* „Troost, mevrouw! Waarvoor! Ik vraag u waarvoor troost?" „Voorde eenzaamheid. Jack!" „Wat Hertogin! Wat zegt u, me vrouw? Heb ik dan Cleone niet en de bootsman, mevrouw...." ..De bootsman, ja die rookt ook oen. De plaatselijke autoriteften vef-' strekken rantsoenen aan een zeker aantal volwassenen, maar niet in vol doende mate om een groote 6terfte te vermijden, welke op sommige plaat sen, volgens de leden van de hulpor ganisaties, de komende maanden waarschijnlijk de helft van de volwas sen bevolking zal bereiken. De kinde- ien ln hot leven te houden, terwijl de volwassen bevolking sterft, dat veroorzaakt oen zeer ernstig pro bleem. Ik geaf ln overweging een poging te doen voor de systematische voed- seiverschaffing zoo mogelijk van l.(XK).(XX) volwassenen in deze twee streken, waar de Britsche organisa ties werken, tot aan den volgenden oogst. Te dien einde zou men hulp moeten verschaffen in den vorm van oiigeprepareerd graan, liever dan van porties voedsel. Men zal daartoe zeer spoedig moeten overgaan, want ua midden Maart is het transport, dat tui al moeilijk ie, practisch geheel' onmogelijk door den dooi. Te Buzu- iuk hebben de Quakers al maatre gelen genomen om volwassenen te jutdeoi; deze actie zou zeer goed uit gebreid kunnen worden, imaar daar voor is een belangrijke vermeerde ring van de hulpbronnen waarover zij beschikken, absoluut onvermijde lijk. Ik wensch hier nog te vermeiden, de groote toewijding van het perso neel van deze belde organisaties, die genoodzaakt zijn te werken onder zware moeilijkheden. Een bewijs hier loor is, dat op een personeel van vijf tien personen, do Quakers reeds één van hun leden hebben verloren, n.L Miss Paitison, die aan typhus is ge storven; twee anderen zijn op dit! oogenblik door dezelfde ziekte aange tast. In de te Moskou verschijnende „Iswestia" van 17 Januari publiceert de vrouw van dan president van den Moskovische» Sovjet, Kamenef, een in hartstochtelijke en smeekende be woordingen gestelden oproep, die de onverschillige bevolking moet wakker schudden. „Want het is boven eiken twijfel verheven, dat de inspanning der bevolking en de actieve deelne ming van de groote massa aan de bestrijding van den hongersnood veel minder sterk Is dan de honger en zijn vreeselijke metgezel, de dood, die duizenden wegmaait." De oproe ping 6poort daarom aan, te trach ten fai broeden kring de overtuiging ingang te doen vinden, dat de hulp die men aan de hongerlijdenden ver leent, in het eigen belang is van de gehoole bevolking van Rusland. Want geheel Rusland wordt door de verwoesting van zijn korenschuur benadeeld. Bijzondere aandacht moet worden geschonken aan den roof en den dief stall op de spoorwegen. „De vakvereenïging van spoorweg personeel en de communisten moeten den misstand van het bendewezen, die bij de spoorwegen is ontstaan, uit den weg ruimen. Andere zullen de hongerlijdende boeren alle spoor wegbeambten met het Kaïnsteelcen brandmerken. De spoonvegmannen moeten zelf het toezicht op de spoor wegen organiseeren. Het verlies van een wagon met zaaikoren is niet een voudig diefstal, het beteekent een doodvonnis voor duizenden mensclien in het volgend jaar... Wellicht zijn die geruchten over het verdwijnen van waggons overdreven. Maar het feit. dht het gebeurt, belemmert het toestroomen van giften uit bdnr. en- en buitenland. Er la daarom geen mis daad. <lie hiermede te vergelijken ie.' In de touitenlandsche pers is er reeds op gewezen dit kan men aan de oproeping van mevrouw Ka menef toevoegen dat het toch eigen lijk een ongehoorde daad vaii de tools- jewiki as. de bevolking van honger te laten sterven en tegelijkertijd miljoe nen voor communistische propaganda in het buitenland Duitechland, Fin land. de overige randstaten, enz. weg te gooien. Indien de communisten liet ernstig meenen met den strijd tegen den honger, moesten ze in ae eerste plaats hun kostbare propaganda-afdee ling in het buiteqLvnd opheffen -- zoo wordt uit Heisin2fors gemeld. Verspreid nieuws VERKEERDE TOESTANDEN IN HET LECER DER VEREEN'! COE STATEN. Een jeugdig officier van het Ameri- kaansche ieger, die wegens inbreuk op de discipline voor den krijgsraad terecht zou staan, heeft zich over de hoofden der opperofficieren heen tot president Harding ge-wend. In zijn brief zegt hij, dat in het tegev „Prus- sianisme", favoritisme en onbekwaam beid overheersciiend zijn, en dat het wordt bestuurd door een machtige kliek van oudere officieren, die over de jongeren een schrikbewind uitoafe- nen. De schrijver verzoekt den presi dent een onderzoek in te stellen naar de toestanden in het ieger en de noo- dige hervormingen in te voeren. De „Qhicago Tribune-' wijst er op, dat president Harding zich thans ziet gesteld voor eenzelfden toestand ais destijds president Wilson toen admi raal Skn zidh tot hem richtte. i een pijp maar Cleone kan dat ni6t idoen, en daarom kijkt ae in plaats daarvan naar die maan, is "t niet, liefje?" „De maan, peettante?" riep Cleone uit, die onmiddellijk recht voor zich uit keek. „Wat ik.... ik de maan 1" „En ie luistert naar de beek, Jaok la 't niet kindje?" „Maar. peettante, ik die beek! Natuurlijk nietl" zei Cleone. „En daarom, Jack, moet je niet verwachten, dat je haar veel langer hier zult houden...." „Hèl" riep de kapitein verbaasd uit, „wat beteekent dat allemaal, Her togin? Wat bedoelt u toch, me vrouw?" „Sommige vrouwen", zuchtte de Hertogin, „sommige vrouwen mer ken nooit dat ze verliefd ziin voor ze met don verkeerden man zijn ge trouwd. en dan is het te laat, de sturnpera I Maar onae lieve Clo daar entegen...." „VerlaefUi!" bromde de kapitein harder don ooit te voren, „u kunt me kielhalen, zeg ik als ik weet wat Clo met liefde heeft uit te staan „Moer dan je denkt. Jack, vraag het haar maar 1" Maar kijkliet meisje was opge staan en liep de treden van liet terras at af. misschien een beetie haastig, maar toch zeer statig. En Barna bas, die een dwingende hand van de Her- ÜIT ÏTALI9. ïn verband met de eischeöf der ver schillend© parlementaire groepen, wat betreft dc toewijzing der portefeuilles, heeft Do Nicola de opdracht tot samen stelling van een kabinet geweigerd. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGBN. s 60 Cta. per regah DAMES, Koopt vooral nog geen lingeries, want Lafayette's Witte Week.... Stadsnieuws DE VERGOEDING VOOR HET GEBRUIK DER GEMEENTE LIJKE TERREINEN EN ZALEN. IV. De leden der Voetbal- en Korifbal- vereeniging A. J. C. (Arbeiders Jeugd Centrale) zijn ook allesbehalve te spre keu over het besluit van den Raad tot heffing van vergoeding voor het ge bruik der gemeentelijke speelterrei nen. De A. J. C. telt zeer veel leden en maakt dus van deze terreinen eeui druk gebruik. Deze vereeniging heeft Dinsdagavond een vergadering ge houden, om deze zaak te bespreken cn haar houding er tegenover nader te bepalen. Dan in er nog een voetbal vereeni ging in Haarlem, die van de gemeen telijke speelterreinen gebruik maakt; van een vereeniging kan hier eigen lijk niet gesproken worden. Het is een clubje van ongeveer 2u wakkere jongelui, die onder den naam van „Ripperda" ip den HaarJeinsclien Voetbalbond epeelt. Contributie wordt niet betaald; aJs er een nieu we bal noodig is óf wanneer er an dere uitgaven te doen zijn, dan wordt dit onder elkaar betaald. Op de» wij ze kon het clubje «enigen tijd be staan. Nu zal evenwel aldus deel- •de een der bestuursleden van „Rip perda" ons mee ook nog twintig gulden per jaar voor het gebruik van het gemeentelijk speelterrein betaald moeten worden. „Voor één jaar zuilen we dit misschien wel bij elkaar kun nen brengen, maar", ajuus besloot hij, „het volgend jaar zal „Ripper- da" niet meer bestaan; let u maar op Hiermede sluiten we deze enquête. We hebben beoefenaars van'vele tak ken van sport gymnastiek, korf bal, kaatsen en voetbal over deze aangelegenheid aan. het woord gela ten. Zooals men uit de interviews heeft kunnen lezen, vonden alien het besluit tot heffen van vergoeding voor het gebruik van speelterreinen en za len der gemeente zeer onsympathiek. Vooral ten opzidhte van de speeher- reiuen achtte men het in strijd met het doel, waarvoor deze gesticht wer den, namelijk om de jeugd zooveel mogelijk van de 6traat en uit do kroeg te houden. DE CHR.-HIST, UNIE. D<e tegen Woeiisda^mididlag ln het Blauwe Kruis door die propagandla- ooinxnissie der afdeeling Haarlem van de C. H. Unie uitgeschreven bijeen komst voor vrouwen, was druk be zocht. Bij die opening dier vergadering sprak de presidente van de propugan- da-commissie. mevrouw E. Roordia van BysfcngiaBakker een kort woord om uiteen te zetten hoe nuttig het is on hoe noodig. dat ook de vrouw op het gebied van de jwlitiek en van het maatschappijleren zich beweegt, omdat op dit gebied de vraagstukken aan de orde komen, waarover ook de vrouw zioh «en oordeel ui out to vor men en die alle in het licht van Gods Woord, naar het beginsel der C. H. Unie dienen te worden K-zien. Nadat daarna de presidente in ge bed was voorgegaan hield mevrouw Groote Haar-Foekan een voordracht. Spr. zeide dat het noodig is. dat ook de vrouwen in de politiek onderl 2gd worden en betoogde het nut er van dat propaganda onder ie vrouwen, door de vrouw on wordt gevoerd. De vrouwen dienen rich van hun verant woordelijkheid bewust ie zijn. nu óók zij rijn geroerjen naar de stembus te gaan. Yam alles wat uit net parlement in de orde komt, van <5le wetten, oie uitsluitend op de vrouw betrekking hebben moeten de vrouwen zich op de hoogte stellen. In dit verband besprak spr. de quaestie van de moed e rschapszorg on der herinnering er aan wat dienaan gaande de C. H. Unie op haar sociaal programma plaatste. Het mag aldus spr.. de Christenvrouw niet onver schillig rijn op welke manier de moe- derschapszor? zal geschieden. Het go- zin mag in dezen niet worden uitgo- scliaka'd. iDe christenen (bedreven reeds Ce moederschapezorffen in hun vele gestichten, toen nog niemand over inoedcrschapeaorg 9prak.Haar de heiligheid en onaantastbaarheid van het huwelijk willen de christen-vrou wen hoog houden. Met wat do eoo- dem. vrouwen willen kunnen rij zich niet veresnigen. togin op zijn ann voelde, gehoor zaamde haar stille bevel, stond op, en ging ook de trap ai, maar-op allesbe halve statige wijze en liep het meisje achterna, eindelijk liep hij vlak naast haar, liep met haar door, en toch zei hij niets hii was te verlegen. Maar toen ze zoo een eindje doorgewandeld hadden, waagde Barnabas liet om naar haar gezichtje te kijken, cn hij ontdekte weer het kuiltje naast haar mond. „Cleone I' zei hij plotseling. „Wat héb jij eigenlijk met liefde uit te staan Een oogenblik keek ze hein aan toen sloeg ze de oogen neer, en draai de het hoofd om. „01" zei ze, „kijk eena naar de maan 1" „Cleone heb je eindelijk einde lijk de liefde gevonden zeg het mij I" maar het meisje liep nog een eindje door met afgewend hoofd en zon der een woord te zeggen. „Zeg het danzei Barnabas, en greep Jutar hand, die ze hem zonder tegenstrib belen liet vasthouden en hi' bracht de kleine, blanke vingertjes aan zijn lippen. „Ooh, Cleone, antwoord me dan tochl" Toen eelioorzaainde Cleone, en sprak hoewel haar stem trilde „O luister eens naar de beek Toevallig waren xe vlak bij dit Lab- Ben tweede" punt dat spr. behandel de was de arbeid van do gehuwde vrouw. Opmerken deed spr. dat de vrouwen van rechts bescherming van de vrouw bïi den arbeid van de vrouw verlangen. Ook e enige programpun ten van deeoc.-dem. vrouwen weiden door spr. onder de oogen gezien, om te doen uitkomen om welke redenen de christenvrouwen zich daarmede aiet kunnen vereenigen. Spr. wekte de vrouwen op meit enthousiasme haar taak aan te vatten, na te danken over de vragen van den dag. om ook sociale- en economische vraagstukken te bestudeeren. Immers de vrouwen rijn nu eenmaal geroepen om de maatschappij mede te helpen toestu ren. Past op en waakt, riep epr. haar ge hoor toe. Treedt toe tot die partii, die 't meest uw rechtsgevoel bevredigt. En gij, christenvrouwen, sluit u aan toij de C.-H. Unie, die het meest uw vrijheidsgevoel 'bevredigt, opdat wij tezamen «au kern kunnen worden waarop wii kunnen voortbouwen 1 Aan het einde der vergadering wend medegedeeld dat het in het voor nemen ligt meer dergelijke samen komsten voor vrouwen te houden waarna de presidente het samenzijn metjl-amkgaböd sloot. Mnztek Muziekschool van Toon kunst. Uitvoering der Leer lingen. Stadsschouwburg. Deze eerste leerlingenauditie van het seizoen liet eenige élèves aan de beurt komen der zang-, piano-, viool-, en cello-klassen, en gaf in onder scheidene trappen van ontwikkeling een interessant beeld van het „Gto- dus ad Parnaasum". Aanvanger!jee waren er ditmaal wel is waar niet bij. maar van den lagen rodddelgraad tot het „haast klaar voor het eindexa men" lieten zich in eiken graad van vordering een of meer leerlingen hooren. Kritiek of zelfs afzonderlijke bespreking is op uitvoeringen als deze niet gewenscht, ik kan mij dus bepa len bij algemeene (beschouwingen. En dan moet ik in de eerste plaats zeggen dat de indruk die het resul taat ran het onderwijs der muziek school geeft, zeer gunstig is-Trouwens daarvoor pleiten de namen van de leerkrachten van wie ditmaal discipe len optradenmeiReny, zang. en de heeren K. de Jong en Vincent, piano, J. de Clerek, viool, en Demaaré cello. Ook de directeur der school, de heer A. de Vogel, die de s3menspel- klasse leidt, nam met deze een werk zaam deel aan het concert. Het eerste deel van een pianokwartet van Mo zart was aJdus een aangename en veel belovende verrassing op het program ma. Zoneter uitzondering werd er door al de ontreden den van dezen avond vrii gelukkig gemusiceerd, aan leg en graad van ontwikkeling in aanmerking genomen. Het niet over laden programma was om tien uur afgewerkt. Om aan onbemiddelde be lovende leerlingen gelegesnhaid te ge ven van het onderwijs der inrichting te genieten, werd een studiefonds ge sticht ten voordeele hiervan werden de programma's verkocht. JOS. DE KLERK. UIT HET BOEKDRUKKERS- BEDRIJF. In ons nummer van Maandag heb- len we meegedeeld, dat het algemeen bestuur van de „Federatie der Werk- gevorsorganisatiën in het BoekdipK- kerebedrijf" aan de gezellen-organisa ties in dat bedrijf een breedvoerige uiteenzetting heeft gezonden over den toestand in het bedrijf, getiteld: „De nood der tijden". Men zou volgens bo vengenoemd 6ohrij ven alleen dan uit de impasse kunnen geraken, indien een zeer belangrijke prijsverminde ring van het product werd toegepast. De geze'le» moesten dan genoegen ncmeri met een verlaging van het weekloon met tien procent en met een verlenging van den werktijd tot •48 uur per week. Hierdoor zou een verlaging van het tarief van ongeveer 9 procent mogelijk worden. Van pa- troonszijde zou daaraan een tarief verlaging van ongeveer 11 procent worden toegevoegd, zoodat een prijs vermindering van 20 procent kan worden vastgesteld. Naar aanleiding van deze voorne men» Lebben we den heer J. A. Krijndors, voorzitter der afdëe- iuig Haarlem van den Aig. Ned. Ty pografen Bond, rijn meening hier- orer gevraagd. „Aan de patroons zal wel", zei de heer Krijnders, „worden voorgesteld, urn gedurende een proeftijd van drie maanden geen enkelen werknemer te ontslaan, maar dit beschouw ik siuchls als een lokmiddel. Van een lariefs- en loonsverlaging kan geen sprake wezen, omdat de patroons 1 iis de wederzijdsche organisaties daartoe zouden besluiten hierme de toch niet gebaat zouden wezen. Zii inronen wei, dat dan het werk ver meerderd zou worden, maar dit ont ken ik ten sterkste. Op het oogenblik g„ur> do patroons in Nederland ge beten stroompje gekomen, en het ge ruisch waa cms al sterker en sterker 1 geworden; de kleine golfjes schitter den in het licht van de maan. Op do plek waar rij stonde» begon ee» pad dat naar het glinsterende water toe liep een smal en steil pad aan weerskanten begroeid met wil ge» en door het toeval, of het noodlot of de voorrianlsbeid, liep Barnabas dit paadje af, keerdle zich om en stak Cleone zijn bandon toe. „Korul' zei hij. En terwijl hij haar in de oogen keek, keek zij ook üi de ziine, «n zuchtte en kwam naar hem toe, en... zette haar voet net op een steentje neer I En kiik, nu had het steentje zijn werk verricht, want het volgende ©ogenblik lag Cleone in zijn' armen, en voor geen van bedden zou het Leven of de wereld voortaan hetzelfde meer zijn. Ja. de geur van de rozen was dien avond wel bedwelmend; het beekje murmelde over dingen waarvan men nauwelijks droomdeen de maan scheen helder genoeg om het trillen van haar mond en den blik in haar oogen te laten zien, toen Barnabas zich over haar heen boog. „Cleone!" fluisterde hij. „Cleone, kun je heb je me lief? O, meisje, ik hou zooveel van je heb je mij lief?" Ze zei niets .znaar haar oogen ant woordden hemen op dat oogenblik fiukt onder de Duitaclio concurrentie. maar aio concurrentie zal niot ver dwijnen, wanneer de gezellen op de voorstellen der patroons ingaan. He; publiek zal zijn drukwerk toch ln Dultschland laten vervaardigen, om dat het wei weet, dat het dt»r tóch nog goedkooper ui zou dit bijvoor beeld maar een paar gulden zijn toreebt kan, ook al zou de 20 procent tariefsverlaging ingevoerd worden. Door de maatregelen, door de pa troons vuorgesteld, kun de crisis dus niet bezworen worden. De werkgevers schijnen mee to willen zingen het reactionaire lied van loons verlaging en artoeldsverlenging, dal1 nu al ongeveer anderhalf jaar bij de oatioons in liet algemeen weerklinkt. Ds patroons in het boek drukkers be drijf gaan er dan nu óók toe over, om de kat do bel aan te binden. Ik kan u evenwel verzekeren, dat de gezellen elk© loonsverlaging en elke arbeids- verlenging zeer stellig zullen afwij zen. In dit verband kan ik dan ook xneedeeicu, dat in ihet bureau van den ï'ypogi af en-bond te Amsterdam sta pels protestbrieven tegen de voorstel len van de patroons binnenkomen". „Op welke wijze", vroegen we, „denkt u dan, dat het typogi af embo li njf uit de Lmpoese zou kunnen ge raken?" „Wel", antwoordde de heer Krijn ders, „de wederzijdsche organisaties moeten een heol anderen, een meer politieken weg inslaan. Zij moeten de RegeerLng weten te bewegen, een zoo belangrijke industrie. aJs het boek- drukkersbedrijf is, to hulp te komen, door bijvoorbeeld te verbieden, dat het drukwerk over onze grenzen ver vaardigd wordt. Daarvoor moeten middelen gevonden worden. Ik zou het dan ook buitengewoon jammer vir.den, als de collectieve overeen komst in hel boekdrukkerebedrij t ver dween, want door deze overeen komst ie voor beide partijen een con stant bestaan verzekerd. De collectie ve overeenkomst in het boekdruk- kersbedrijf wordt in bijna alle an dere bedrijven als een navolgens- w aar dj voorbeeld genomen, juist om- dut zij zoo goed werkt. Bovendien, wanneer deze coilectieve overeen komst verbroken werd. zou er een doodelijke concurrentie komen. Ver schillende kleine drukkerspatroons, die nu een verzekerd bestaan hebben, zullen hierdoor ten gronde gaan. Eu de werkloosheid zou natuurlijk nog grooter worden, vooral wanneer de arbeidsweek weer verlengd werd. Ik zei u immers daarstraks al. dat ik van meening ben, dat het werk niet zal vermeerderen, als de voorstellen der putroens weiden uangeuomen. De patroons moeten ook rekening hou den met de veranderde mentaliteit der arbeiders. Gewend als zij zijn aan het werken onder een collectieve overeenkomst, zouden zij zich geen enkelen druk meer willen laten op leggen; het gevolg zou kunnen wezen, dut zij zich onorganisatorisch gingen verzetten. De arbeiders in de typo grafie zijn nu reeds buitengewoon ge belgd over het iiTiteerend© voorstel der patroons. Vooral wat de afdee- ling Haarlem van den Typografen bond betreft, kan ik u meedeelen, dat h°l voor mij onomstootelijk vaststaat, dat door de gezellen elke verslechte ring zal worden afgewezen. Hoogst waarschijnlijk zal de afd-eeling Haar- icm de vel gen de week een vergade ring houden, om de houding der ge zellen tegenover do patoonsvoorstei'- len nader te bepalen. Trouwens, aan een loonsverlaging kan Immers tóch niet gedacht worden, wegens den be lastingdruk vooral in Haarlem. Iemand die een weekloon van bijvoor beeld 37.50 verdient, moet maar liefst 191.belasting betalen. Van een dergelijk laag hoon kan men niet behoorlijk leven. Om het tegenwoor dige loonpeil te handhaven, zou een gioot deel der werknemers bereid zijn, liever elke week een paar gul den te cfferen voor steun der werk- loozen, dan dat zij zouden toestem men in een loonsverlaging". "Tot zoover de inlichtingen, die we van den heer Krijnders ontvingen. Vervolgens wendden we ons tot den hw P. de Grauw, den directeur van Nijgli en Van Ditmar's Uitge versmaatschappij te Haarlem en waarnemend secretaris der Districts- a'deeling Haai-hem en Omstreken van ds Federatie der Werkgevereorgani saties Ln het Boekdrukkersbedrijf. De beer De Grauw zei. dat lui aJs organisatieman altijd door dik en dun meegaat met de voorstellen van zijn hoofdbestuur. Dit acht liij de bes te manier, om het hoofdbestuur te steunen bij de maatregelen, die het in het belang van het boekdrukkers- bedrijf noodig aelit. Persoonlijk vlei de hij zich evenwel niet met de hoop, dat de meergenoemde voorstellen lots goeds zullen uitwerken. De heer De Grauw veronderstelde, dat hei werk er voocrloopig niet door zou ver meerderen. „Het bezuinigmgsidee". zei hij, „is op het oogenblik zóó bij do menschen doorgedrongen, dat zij ate zij maar even buiten drukwerk kunnen, dit niet laten vervaardigen". De heer De Grauw kon zich niét in denken, welk motief het hoofdbestuur van zijn federatie gehad heeft met voor te stollen de arbeidsweek van 45 1 bukte Bmiabas zich en kuste haar en hield haar dioht tegon zioh aan ze zuchtte en liet zich rustig omhel zen. Toen kreunde hij plotseling, zette haar wear op den grond en bleef met gebogen hoofd staan. „Liefste 1" zei hij, „o, mijn lieve ling „Barnabas?" „Vergeef me Lk liad eerst moe ten sproke» beusch ik was het van plan, maar lk had niet kunnen don ken het ging allemaal zoo plotse ling .vergeef mei Ik was zelfs niet v,qjn plan om jo harid aan te raken, tot ik mijn bedrog had bekend. O, lieve ling. ik ban niet, wat jij denkt. Ik ben geen heer; ik ben maar een heel eenvoudige jongen. De soon van een dorps.... herbergier. Je oogen... wildon me zooveel zeg gen .straks. Cleone, maar, als een eenvoudige jongen, als ik ben je lief de niet waard ia on daar ben ik wel bang voor.... dan.... „aal ik pro beer en het te vergeten." Ze stond heel stil, on keek naar zijn gebogen hoofdae zag dat zijn lippen trilden en dat zii<n handen krampachtig in elkaar knepen. En toen ze sprak, klok haar stem heel, heel zacht. „lvun ie... het ooit vergeten?" „Ik... zal hel probeeren „Ilarnabas, o, Barnabas doe dlat nietWant ik ik gc-lftöf dat ik Onze larMwelf .ZJiToch :,;-juiy r, eat mevrouw -Jailer s ik yu-ar zoo weinig spro ken. iegenvroorófct Hii: O. dat lvx.dsrt niet! Jullie mogen heusch attebat vel eeng >i nut hebben f Onder w ij zeres na ovor da sneeuw gesproken U höbbon)Jan tie, als wij op een kouden winterdag op een landweg loopen, wat zien wij dan dikwijls aan de linker- en de rechter- h&'nriJÏ Jant jo;, Handschoenen, ju#- frouw! weer op 48 uur te brengen. Nochtans vreesde hij geen toeneming van de werkloosheid, als dit voorstel aan vaard werd. Hij zou er tenminste geen enkelen gezel voor ontslaan en meen de, dat alle patroons daar wel zoq over zouden denken. De heer De Grauw achtte de verlenging der werk week nuttig, omdat de patroons dan bij plotseling komend haastwerk niet zoo aan handen en voeten gebonden zullen zijn, ala dit thans het geval' is. Als er nu overwerk moet verricht worden, moet daarvoor telkens ver gunning gevraagd worden en dat keurt hij sterk af. Intusschen vleit de heer De Grauw zich met de hoop en had daar trouwens al ondervinding van opge daan dat de klanten van lieverle de weer bij de Nederlandsche druk kere terugkeeren, wegens de onaan gename ervaringen, die zij bij het vervaardigen van hun drukwerk in Duitschland opdeden. Dio teleurstel lingen waren van drieerlel narri: 1. de tijd van aflevering van hei drukwerk, 2. de vele fouten; 3. de minder nette afwerking. „Trouwens, voor haastwerk bs. hoeft men niet naar Dultschland te gaan, dat begrijpt u wel", aldus be sloot de heer De Grauw. Vit de Omstreken SCHOTEN. DE GRIEP. Wegens ziekte van een der leerkrachten moest Woens dag een kfas van school A naar huis gestuurd worden. IJMUIDEN. Scheepvaart. In de maand Januari kwamen hier binnen 202 stoomschepen met 1.204.818 kub. Meter en 2 zeilschepen met 25r-3 kub. Meter inhoud en vertrokken 231 stoom schepen met 1375234 kub. Meter en 8 zeilschepen met 7088 kub. Meter in houd. Ijs. Het Noordzeekanaal is over de geheele lengte met ijs bezet, dat zich des nachts vastzet doch op den dag door de ijsbrekers wordt los ge maakt. In den nacht van Dinsdag op Woensdag was de voi\fc buiten 12 graden. HALFWEG. A. s. Vrijdagavond zal voor da V. R. Kie&vereeniging, alhier, in d«. Chr. school optreden de heor A. Co- lijn, lid der 2e Kamer, raiet het on- derwerp: „Waarom anll-revolution- nair?" IJSWEDSTRIJD. Rock» zal de ijsvereeniging „Nooit g'edachi" alhle? e«n wedstrijd houden op het zijkanaal F. BENNEBROEK. RAADSVERGADERING. Op Vrij dag 10 Februari des n.m. ten 8 ure houdt de raad een vergadering. Agen- da: Notulen, ingekomen stukken en meedcdeelinge»; reorganisatie der aramdweer. Rondyraag en geheime vergadering. HAARLEMMERMEER. IJS. Te Hoofddorp werd Woens dag druk schaat6en gereden. Voor zichtigheid is gowcnsoht, want liet ij6 is nog onbetrouwbaar. Bij de ge- nïesluis ink l en •hm hoeren c< 11 demo *r door. Ze konden niet dan met moei te worde» gered. WERKLOOSHEID. Dinsdag ver soegden zich ten Raadhuize te Hoofd dorp eenige personen om een adres t© overhandigen van de afdceling Haar lemmermeer van de Landelijke Fede ratie van bouwvakarbeiders in Ne derland, gevestigd aan den Nieuwen meerdijk alhier, houdende verzoek om onmiddellijk aan werk of in geld steun te verieenen ten bob uw in do werkioazen. CONCOURS-HIPPIQUE. Met het oog cp allerlei tegenspoeden, waanno- de de vertenigir.g „Vooruit" heeft t© kampen gehad, heeft het bestuur nog geen besluit kunnen nemen om dit jaar*weer een concoiirs-hippique voor 2 dagen te organiseeren. De schulden last der vereeniging is door onvoor ziene omstandigheden gestegen tot een bedrag van 42359.71'A. Al» all© wel van dien eenvoudige jongen zou kunnen houden, Barabas De maan heeft natuurlijk al veel gelukkige verliefde jonge inetisohen aanschouwd, maar waar zou sue iemand kunnen vinden, die meer straalde dan Barnabasen liet beekje mur melde voort, zachter en droumevigcr dan ooit. En wat het gladdei rondo on schijn baar zoo onschuldige steentje betreft oi dat een goede of een booze geest was geweest, moet hij, die dit ver haal verder leest, zelf maar uitma ken. HOOFDSTUK XLVII. Barnabas wordt oon man. „O als 't u blieft, meneer I" Barnabas schrok keek om zich heen en ontdekte een gestalte in de schaduw van de wilgen een heel kleine gestalte, met. een klein jasje, waarop tallooze knoopen zaten die schitterden in het maanlicht. „O het Milo van Crotona!" zei Cleone. „Ja juffrouw als 't u blieft, meneer, ik ben hot", antwoordde Milo van Crotona en tikto aan 2ijn' leeren pet. „Maar wat doo jo hier? IIoo wist je waar jo ons vinden kon?" „Toen ik do laan in kwam, juf frouw, zag ik u toevallig loopen sa men en toen ben ik u achterna go- gaan (Wordt vervolgd-).

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6