S9e Jaargang No. 11300 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feéstdagen dinsdag 14 februari 1922 ABONNEMENTEN per S maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente} (3.677,. Franco per post door Nederland (3.871/,. Afzonderlijke nummers fO.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f 0.677,; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgavo der N.V. Lourens Coster, Dlrectaur-Hooidredaoteur J. C. PEEREBOOA3, Telefooa 3082 ADVERTENTIEN: Van 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaaifstuivers-advertentién van Vraag en aanbod van 1—4 regels W) Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Direcüe «a Administrate oGroote Houtstraat 93. Telefoonnrs. Redactie 600 cn Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Veisen, Velaeroord, Wljkcroog, lJmuiden, Beverwijk enz. DRIEHUIZERKE9KWEG 2, VEL6EN, TELEFOON 3521 DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD lied DINSDAG 1-1 FEBRUARI. Stadsschouwburg Wilsonspleini Kon. Letterl. Vereenieing Cre- mer", Tooineeiwedstrijd, 8 uur. Schouwburg laiisweg i Ned. Ope rette Ensemble„De Kuisobe Suzian- na". 8 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest Bioscoopvoorstellingen. Veisen Gemeenteriuadsvergade- WOENSDAG 15 .FEBRUARL Stadsschouwburg, WilsonspleinHet Schouwtooneel„Vrijheid", S uur. Protestantenbond, Voordracht over het hongerend Rusland, toegelicht door lichtbeelden, 8 uur. Oud-Holland, Verwal ft, Strijk orkest Luxor-theater, Groote Houtstraat 139, bioscoopvoorstelling 'e nam. 2,30 en 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt DiosoooovoorstelUng 's namidd. 2,30 en 's avonds 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat bioscoopvooretel'ine 'e namidd. 2,30 en 'b avonds 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 77 bioscoopvoorstel'ing 's namidd. 2,30 en 's avonds 8 uur. Biaemeadaalsciie Krabbels. Vriest het? Dooit het; Terwijl ik dit schriii is de mensch in 't oiiaekere en de thermometer staat ook te aarze len twee en dertig, een en dertig graden. Het is in den letterlijken zin het kan vriezen of dooien. Twcamaal op een dag desnoods, want nog nooit hebben we zoo n grilligen winter be leefd. De jeugd hoopt maar, del het nog een poosje koud za.1 blijven, aoo- dat er oc de hooge duinwegen nog ge sleed kan worden en schaatsen gere den op de kleine kommetjes, waar mee we ons bij het ontbreken van groot water mot-ten vergenoegen. Hoe die kommetjes ontstaan? Uit het zoo genaamde dringwater, dat van de duinen afzakt naar den polder en op bepaalde punten zich vertenigt ge lukkig maar, omdat anders de tuin tjes en tuinen te voohtig zouden wor den. Een typisch voorbeeld van dring water vinden we tegenover de Voor- buurt, waar hei nu nog blijft doorsij pelen in de sloot en daar een vochtige plek houdt. Van overvloed van water hebben wii dus geen last, behalve somtijds van het hemelwater wanneer dat wat overvloedig komt te vallen. Neem bij voorbeeld de Komerzorgerl aan rio- leering is er niet en dus blijft het re genwater er staan en is de voorbij ganger genoodzaakt op de punten van ziin teen en droge plekjes te zoeken, wat voor spieroefening wel nuttig, maar voor vlot verkeer niet gunstig is. Bovendien slaan er lindeboome®, die de wegen nogal vuil maken, zoo dra zij in het najaar hun overvloedig blad laten vallen. Deze laan zal wor den verbeterd, er komt steenslag op en het is te wenschen dat er een mid del wordt gevonden om het water te laten afloopen. In de bouvvereeni- ging Bosch en Duin la ook geen rio- leerine, de bewoners moeten zich maar behelpen met putten, ofschoon het af en toe schoonmaken met een pneumatische machine ook niet zoo aangenaam is. Regent het hard dan komen ook daar de wegen weldra blank te staan. Nadat in den gemeenteraad ge- kiaaKd is over gebreken van sommige huizen van die bouwvereeniging, zijn twee gemeente-ambtenaren van de gemeente er op uitgezonden om aan de bewoners te vragen, wat hun klach ten zijn. Dat lijkt nu meer afdoende dan het werkelijk is. De een weet wanneer liij daar plotseling bezoek krugt, van eenambtenaar, die naar de gebreken vraagt, niet zoo dadelijk wat hij zeggen meet en zou dus licht wat vergeten de ander overdrijft. "Waarom heeft het gemeentebestuur niet eenvoudig inlichtingen aan het bestuur van Oc Ibouwvereeniging gevraagd Dan wordt het antis oord zorgvuldig overwogen en is de kans van vergeten evengoed als het gevaar van overdrijven uitgesloten. Men is hier mol de nieuwe inrich ting van do telefoon al evenmin in genomen als tg. Heemstede. Ik spreek niet van Dverveen, dat bij Haarlem blijft behooren cn ziin aansluitingen dus evenals vroeger krijgt over een bureau. Maar de mensch en met de hooge nummers, die eerst aan het postkantoor, als huipbureau aanslui ting moeten vragen en daarna pas van Haarlem definitief verbinding krugeu, ziin er minder goed aan toe. Wij kennen de geheimen van het tele foon wezen zoo niet, maar ais wij een nummer in Haai.em moeten holteen, gaat het dikwijls zoo „Juffrouw, mag ik 3082 Haarlem!" „Dertig twee en tachtig Haarlem" antwoordt de juffrouw. Je luistert aandachtig. Er gebeurt niets. Na oen Eoosie scliel je nog eens „Juffrouw, dertig twee en tachtig Haarlem 1" „Heeft u nog geen aansluiting Je gaat voort met luisteren. Er ge beurt nog altijd niets. Na eenige cogenblikken l>el jo weer. „Ben an dere stem vraagt„welk nummer moet u ook weer hebben Dat is blijkbaar Haariem. Je zegt, kalm of Diet, al naar gelang van aanleg en temperament- ..dertig twee on tach tig." Daarna komt er antwoord. Maar .Waarom moest dat driemaal gevraagd Worden En worden die drie koor, zoo denk je benauwd, voor drie aan vragen gerekend i Dan kunnen w® eauw in 'n hooge klasse komen I Want de controle, een week lang, is immers ook niet afdoend. Ach, do nieuwe heeren komen mot nieuwe wetten. .En Waren het maai- betere, dan zouden we er vrede ineo kunnen kobben, maar als de toestand ingewikkelder cn dus slechter wordt en we moeten er meer voor betalen, dan blijkt heel duidelijk, dat het beloofde land niet jVoor, maar achter mis ligt. Eu dat is eeen plezierige "-dichte! Nog altijd is de goedkeuring van gedeputeerde blaten op het-Raads besluit tot aankoop van gronden langs den Zeeweg niet afgekomen. In beginsel kan het controleerend colle ge daar, zou lk zeggen, niets tegen hebben. Ais in 't buitenland een weg of een tram wordt aangelegd, verze kert de maatschappij zich ook dade lijk van de aangrenzende terreinen, omdat anders de een het risico heeft en de ander de winst opstrijkt; van dit standpunt bekeken, is de gemeente Bloemendaal met liaar grondaankoop er eer te laat bij dan te vroeg. Tegenstanders van den koop zullen misschien zeggen, dat het met een tram heel anders is, maar dat hier geen tram ligt. En dat de Noordzuid- hollandsche ook geen plezier heeft om er een over den zeeweg aan ta leg gen. Neen, maar waarom met? Om dat er gec-n huizen staan, dus geen bewoners zijn. 't Hangt er dus maar van af wie het eerst begint: de tram of de gemeente. Als Bloemendaal op die gronden bewoners weet te krijgen, dan is de kans op een tramlijn na tuurlijk 'des te grooter en wanneer die er eenmaal gekomen zal zijn, komen er we ex meer menschdn, hij wijze van wisselwerking. Maar de zwjjrtkijkers honen „wie zal aan dien eefizamen zeeweg komen wonen?1' Er ie -al een liefhebber en naar ik hoor niet voor een -stuk aan een van do uiteinden, maar ongeveer middenin, Hoe 't lxiogellijk is op zoo'n eenzame plaats? Ja, weet ik het, de smaken verschillen. Wanneer we alle maal van hetzelfde hielden, dan zou den zelfs tomaten duur betaald wor den en wat een rump zou dat zijn voor andere menechen, die van dat dauw-zoete, flauw-zure vruchtje hou den De E. S. M. heeft wel, toen zij den tramweg naar Amsterdam aanlegde, een groot terrein tusschen Sloteidijk en de Kostvcrloreavaart gekocht en ik herinner me heel goed, dat het gasfa- briekje 't eenige gebouw was, dat er op stond. En nu? Heele straten zijn uit den bodem opgegroeid en zullen er in de naaste toekomst nog verrij zen. Waarom zou dat ook niet gebeu ren langs den Zeeweg, tusschen Bloe mendaal en Zandvoort?" Alleen kan niemand met zekerheid zeggen wanneer. Dat hangt vi standighedeu af. Of de malaise lang duurt of gauw afloopt vooral. Mis schien is in die richting het bezwaar van Gedeputeerde Staten te zoeken. Bij iedere honderd gulden grond, die te vergeefs op een kooper ligt te wach ten, komt elk jaar een gulden of zes aan rente en het daarop volgende jaar is de rente 6 procent van 10G.en het derde jaar 6 procent van 112.36 en zoo vervolgens. Bouwgrond wordt 6lapend duur. Misschien zijn Ged. Sta ten dus van meening, dat de pa-ijs, dien de Erven van der Vliet va-agen. te hoog is en dat alleen een lagere kan worden aanvaard. Zal de familie 'n ia^er bod eoceptccrcn? Ik weet het niet, maar 't is wat waard, om er van af te zijn en zelf niet voor exploitant te moeten spelen. Gezwegen nog van het voordeel, dat zoodra eenmaal op de gemeentegronden gebouwd wordt, de achterliggende terreinen vanzelf in waarde stijgen. De bank ter herinnering aan de Gé- nestet zal worden verplaatst. Hoevee! moeite heeft het niet gekost, om deze plaats er voor te vinden en nu is al die inspanning toch te ver geefs. Er moet gezegd worden, dat de uit gekozen plaats slecht was. Niet voor wie er eenmaal zat, die had een mooi gezicht op den vijver van Duin en Daal en de duinen daarachter. Maar 't was zoo moeilijk om er te komen. Achter een soort van bosschage, langs een klein paadje, daar stond de bank je was er voorbij eer je 't wist. Nu gaat ze naar den Brederodeweg, die de verbinding vormt tusschen de Zo- merzorgerlaan en het Provinciaal Zie kenhuis. Daar staat de bank zonder twijfel veel beter. Je vraagt zelf6: waarom is ze daar niet eerder gezet? Er was een reden, en het staat mij voor, dat ik die geweten heb, maar met uw welnemen, zullen we ons daarin nu niet meer verdiepen. Mot de griep schijnt het wat op het eind te loopen. De school van den heer'IJzerman is weer geopend, al zijn er nog groote gaten in de rijen, en die van den lieer Tinholt is giste ren, Maandag, weer opengesteld. Niet dat al de kindoren die ontbraken griep hadden. Er waren ook ouders, die zich afvroegen: „waarom zal ik rustig afwachten, totdat mijn kinde ren ook aan de beurt kamen?" eu hen dus rustig thuis hielden, in afwach ting, dat de algemeene grieperiglieid voorbij zou zijn. Thuis kregen ze het misschien niot, want do besmetting is altijd in een menigte eorder mogelijk. En dan zeggen de geleerden, dat de suggestie ook heel wat doet. Hoe het mogelijk te, om jezelf hoofd pijn, hooge koortsen en katoenen been en te suggereeren, weet ik niet. Maar dat zegt weinig, omdat ik geen geleerde ben, maar een heel simpele, dood eenvoudige SAXENBURGER, KRABBELS In heti Fransc-he tijdschrift „Le Pro- grès Civiquo" wijdt Di. Rérioourt een artikel aan het te snel afdraaien van films. Alle handelingen, die op het scherm te zien zijn, zegt hij, worden verricht met een snelheid, gelijk aan het dubbele van die., waarmede zij in het werkelijke leven gewoonlijk ver licht worden. Zoo worden handdruk ken bijna vuistalagen; wandelingen lijken wedloopen en bij vechtpartijen ziet de toeschouwer niets dan een wild en snel dooréénwarrelen, waaruit hij niet wijs kan worden. Bewegingen, die in 't werkelijke leven bedaard en wol- overwogen zijn, worden op de film met zoo'n snelheid en daardoor met zoo'n onnatuurlijk geweld verricht, dat de zin er van geheel verloren gaat. Zóó beantwoordt, zegt Dr. H., de bioscoop volstrekt niet moer aan haar doeleen illusie te geven van de wer kelijkheid. Maar dit is niet het eenige bezwaar. Dit snel afdraaien moet volgens den schrijver van het hier aangehaalde ar tikel ook op den duur een zeer slech ten invloed hebben op de oogen en de- zenuwen van hen, die dikwijls bios copen bezoeken. Wij hebben bij eenige Haarlemsche specialisten geïnformeerd of zij in hun practijk wel eens nadeelige gevolgen van het te snel afdraaien van films hadden kunnen constateeren. De beide zenuwartsen, Dr. Frcd. Muller en Dp. L. C. Coenen, zeiden ons, dat zij er nooit iets van hadden kunnen ontdekken. Dr. Coenen voegde er nog aan toe, dat hij het prikkelend karakter van vele films heel wat na- deeliger achtte voor de zenuwen dan het snelle afdraaien. Dn. A. Ham, oogarts, kon het in 't algemeen met Dr. Héricourt eens zijn. Al had ook hij in zijn practijk nooit kunnen constateeren. dat de oogen van zijn patiënten te lijden had den gehad door het zien van films, die to snel werden afgedraaid, (dit is trou wens ook moeilijk aan te toonen) meen de hij toch, dat dit snel-afdraaien voor rcnschen met normale oogen zeker her senvermoeidheid moet geven en voor personen met hyper-mytrope oogen (die niet in staat zijn een beeld te krijgen van een voorwerp op verren afstand) èn nadeel voor de oogen èn hersenvermoeidheid. De heer J. Waller Zeper oogart6, ver klaarde ons alleen, dat een slechte in vloed van te snel afdraaien van films niet wetenschappelijk is vastgesteld en ook zeer moeilijk vastgesteld kon worden. Stadsnieuws OPGEPAST 1 Een onzer lezer* zendt one ter inzage een door een fa milielid van hem te Amsterdam uit Spanje ontvangen brief. De brief is gedateerd: Barcelona, 4 Februari 1922 eoi geteekemd: R. De briefschrijver vraagt, hem te helpen, een som van 800.000 francs in bezit te krijgen, die hem toebehoort en die zich bevindt in een koffer, welke bewaard wordt in het bagage- depot van een station in Frankrijk. Daar de 6clirijver in de gevangenis is, kan hij zelf niets doen. De geadres seerde zal dus eerst naar Barcelona moeten komen, am bij de Griffie van de Rechtbank de nog door den schrij ver verschuldigde kosten van het ge ding te 'betalen. Eerst dan zal It. de beschikking krijgen over zijn bagage eu aan den geadresseerde een valies geven, waarin zich het ontvangstbe wijs bevindt voor den koffer met de 800.000 francs. Die koffer moet de geadresseerde dan halen; voor zijn moeite zal hij een derde van de som krijgen. Voor nadere inlichtingen kan hij te- legrafearen naar een in den brief op gegeven adras. Opgepast! Deze briefschrijver en de Spaan- sche schatgraver zullen wel één en dezelfde persoon zijn Binnenland DEMOCRATISCHE PARTIJ. Het voorloopie bestuur van de af- deeling 's -Gravenhagc van kle Demo cratische Partij heeft zich als volgt ge constitueerd prof. nu-, J. H. Garper.- tier AJting, voorzitterM;. C. P. van Wijngaarden, vice-vooraiitterJ. Bothe, le secretaris; Th. J. vain der Doll, 2de secretarisprof. mr. Ir. H. van iBreen P. J. Gerke en B. Hol- trop. De af deelmg zoJ zoo spoedig mo gelijk worden geconstitueerd. EEN VREESELIJKE VERGIS SING. Bij het vallen van den avond was het zoontje van het Ka merlid van Groenendael in de buurt van Angers in een boom geklommen en bootste den roep van een steenuil na. Een boer schoot bi de richting het geluid, de jongen viel uit den boom en ie spoedig daarop overleden. L. TEN BRINK. Hier bieden we onzen lezers het por tret van don Zeer Eerw. heer L. ten Brink, pastoor te Overveen, die Za terdag 18 iVbrueaü den dag her denkt, waarop hij 35 jaar achtereen als zoodanig te Oven-oen werkzaam is, zoo als we reeds in ons nummer yen Maandag meedeelden. DE VERBINDING AMSTERDAM NAAR DEN BOVEN-RIJN. Bij Koninklijk Besluit van 7 Ja nuari 1921 no. 39 is een Staatscom missie ingesteld, welke een onderzoek zal hebben in te stellen naar de Ibeste wijze, waarop, zoo mogelijk met ge bruik van het Mermewede-kan aaleen verbeterde eaheepvoartweg van Am sterdam naar den Boven-Rijn zoo spoedig doenlijk kaai word en tot stand gebracht, daarbij ook lettende op de belangen van de te doorsnijden landr streken en die van de «Landsverdedi ging. Naar wij veremen, la deze Staatscommissie thans zoover roet hare werkzaamheden gevorderd, diat de besturen der gesmeenten, welke bij deze plannen betrokken zijn, en an dere ibelanhgdbbenden, die daarvoor in aanmerking komen, uitgenooddgd zijn om hunne belangen aan de oom- missie voor te dragen. ZEDENMISDRIJF. Het Persbureau Vaz Dias seint uit MaasstrichtDoor de politie alhier is aangehouden een zekere Pi 'iemand zonder vaste woonplaats, ver dacht van liet oJegan van onzede lijke handelingen en het geven van gelegenheid daartoe. De man is naar het Huis van Bewaring overgebracht. Buitenland HULPVERLEENINC AAN RUSLAND. Het dagelijksch bestuur van den „Bond van Comité's voor hulpverlee ning aan de noodlijdenden ln Rus land", hetwelk gevormd wordt door 't oagelijksch bestuur van het Neder- landeche Roode Kruis, ontving van het bij den Bond aangesloten „Alge meen Comtié tot steun aan de honge renden in Sowjet-Rusland" het on derstaand rapport: „Het Algemeen Comitó tot steun aan de hongerenden in Sowjet-Rusland"' heeft tot op heden ca. 160.000 verza meld. Van dit bedrag is reeds ca. 145.000 in den vorm van levensmiddelen naar Rusland verzonden. In totaal werd ca. 1 mil hoen R.G. roggemeel, 20.000 K.G. vetten met de stoomschepen Friech, Venus, Hector en Kresemann vla Stettin naar Rusland verscheept. Verder ie door het Algemeen Comité in samenwerking 'met de Duitscne vrouwenbeweging een kindertehuis in Samara opgericht, waarvoor een vol ledige levensmiddelen-inventaris voor den tijd van drie maanden in Holland werd gekocht. Hiervoor werden verscheept 150.000 K.G. witmeel, ca. 8000 K.G. levens middelen van verschillende soorten. Door middel van de vrouwen-sub- oomité'e werd voor dit Kindertehuis 600 volledig stel kinderkleeding ver vaardigd, en werd er voor 3000 K.G. gedragen en nieuwe kleeding ingeza meld, en netjes versteld naar Rusland verzonden. Honderden vrouwen heb ben voor deze zaak eenige maanden met grooten ijver gewerkt. De inza meling van levensmiddelen, ln hoofa zaak kindermeel, bij de verschillende winkeliers, bracht ongeveer 1000 K.G. op- Het Algemeen Comité hoopt door de Nederlandsche bevolking m 6ta&t te worden gesteld, de aangevangen werkzaamheden met kracht te kun nen voortzetten. In de keukens in Kassan, waar de hongerende bevolking c-enmaal per dag wordt gevoed, zijn maandelijks duizenden K.G. voedsel noodig. Het Kindertehuis in Samara, waar 2 Hoi- lamsche verpleegsters de verzorging der zieke kinderen mede op zich heb ben genomen, vraagt elke maand voor duizenden guldens aan levensmidde len en modicamonten. Het Algemeen Comité vertrouwt cr evenwel op, dat het door de Neder- landsche bevolking in staat zal wor den gesteld gedurende de honger-pa- riode te kunnen blijven exploiteeren. Het adres van den secretaris-pen ningmeester, waaraan de golden voor het Comité kunnen worden gezonden, is; Schoolstraat 26, te Utrecht. NIEUWE DOUANERECHTEN IN SPANJE. MADRID (V. D.) Nadat een her- zilening der douanetarieven door den Ministerraad heeft plaats gehad, wordt een bekendmaking der nieuwe douane tarieven verwacht. Overzicht van ons Feuilleton. Wij hebben in den loop der jaren dikwijls ondubbelzinnige blijken van instemming met de keuze onzer feuilletons gekregen, maar nooit hebben wij nog in mik een mate de belooning ontvangen voor de moeite en kosten die wij ons getroost heb ben als thans, door onzen lozers met „De Avonturen van Barnabas" iets buitengewoons te geven. Ten gerieve van de talrijke abon- né's, die er hun leedwezen over te kennen gaven, dat zij het eerste deel van het feuilleton moesten missen, laten wij bieronder een korte samen vatting van de reeds verschenen hoofdstukken volgen, die hen in staat zal stellen, het verhaal heden te beginnen. Wij verzoeken hun vriendelijk vrienden en kennissen, die nog niet op Haarlem's Dagblad geabonneerd mochten zijn, hierop te wijzen. Barnabas Barty, de zoon van een vroegeren kampioen-bokser, die een herbergier op het platteland is, krijgt van een oom die in Amerika zijn for tuin heeft gemaakt, een groote erfe nis. Hij trekt er mee naar Londen en wil een heer worden. Onderweg be schermt hij een jong meisje, Lady Cleone Meredith, voor een zekeren Sir Mortimer Camaby, een der toon aangevende Londensche dandies. Hij wordt verliefd op Cleone en maakt kennis met Viscount Deven- aam, met wicn hij vriendschap sluit. Toevallig hoort hij, dat Chichester, een minderwaardig individu, een sa menkomst zal hebben met Lady Cleone, die op de plaats van samen komst haar broeder verwacht en van Chichester's voornemen niets ver moedt, Barnabas, verhindert de ont moeting en belooft haar in Londen haar broer Barrymaine te zoeken en te helpen. Deze Barrymaine is in de macht van Gaunt, een woekeraar. Tevergeefs tracht Barnabas de schuldbekentenissen van Barrymaine te koopen. Door bemiddeling van Devenham zal hij deelnemen aan een belangrijken paardenren. Barnabas heeft in Londen een huis gekocht en dat schitterend laten inrichten. In een achterbuurt verdwaald, wordt hij aangerand en gered door een merkwaardigen detective, Shrig. Barrymaine staat sterk onder den invloed van Chichester, die hem aan den drank heeft gebracht cn hem wil gebruiken, om met Cleone te kun nen trouwen. Nadat zijn poging om Barrymaine te redden, mislukt is, gaat Barnabas weer naar Lady Cleone terug. Onderweg ontmoet hij den „prediker", iemand die zijn dochter verstooten heeft en nu, over al de menschen toesprekende, be rouwvol het land doorkruist om haar te zoeken. Barnabas vertelt hem waar hij haar vinden kan, maar a!s de Prediker in de Gevlekte Koe komt, hoort hij dat z:ja dochter een dag te voren gevlucht en nie mand weet waarheen. Op een tuinfeest waar Barnabas dcomt door over een muur te klim men, ontmoet hij Cleone en ook haar peettante de Hertogin, die heel aardig voor hem is en hem later zelfs uitBoodigt om op Hawkhurst te komen logeeren. Van den Predi ker hoon Barnabas dat hij door zijn moeder recht heeft op de ejfeuis der Beverley's, die nu ia handen var» Chichester is gekomen. Hij d>-c:g; dezen, dat hij hem het geld zal af nemen als hij Barrymaine niet met rust laat. Op zijn beurt dreigt Chi chester hem, dat hij bekend zal ma ken wüe Barnabas is (do zoon van den herbergier Barty) tenzij Barna bas zich niet meer met Cleone be moeit. Op Hawkhurst, waar Barnabas gaat logeeren, bekent Cleone hem haar liefde. Hij moet weer naar Lon den, omdat er gevaar dreigt voor zijn paarden en die van Devenham, Eigen Telegrammen ran Haarlem's Dagblad. DB F EN AN OXEN IN ZWEDEN. STOCKHOLM, (VJ).) Een der uitne- mendste Zwecdsche zakenlieden, Oscar Falkman, cshrjjft, dat het wenschelgk is, dat het aanmunten van goud spoedig we der in Zweden ingevoerd wordt; niet op den basis van de waarde van de oude Zwcedecbe kroon, doch op «en parit it, beter geschikt voor en handel tusschen Amerika en Europa. De tegenwoordige over-waarde van de Zweedsche kroon ver geleken met den dollar, bedraagt onge veer 20 pet Falkman verklaart, dat deze overwaarde in hooge mate afhangt van het korten van de tegenwoordige daling iu Zweden, die gelijken tred houdt met do onderwaarde van het vallen der Duit- sche wisselkoersen. De daling wordt in Zweden in mindering gebracht, de stij ging iu Duitsehland. De Zweedsche wis selkoersen zullen, naar uit alles blijkt, nog hooger worden, zegt een ander emi nent Zwoodsek zakenman, en dat hangt af van den toestand van het iand tegen over die van do andore landen. De poli- tiek-cconomische experts en do politici, zegt hjj, knunen niets doen om een uit weg uit deze depressie te vinden. Hot eenige middel is workon eu bozuiniging. De vernietigende concurrentie van Duitsehland's industrio zal spoedig in het bijzonder betrokking hebben op do artikelen, welke in Duitsehland van ruwe grondstoffen vervaardigd en daarna uit gevoerd worden. DE OPPER-SILEZISCHE KWESTIE, WARSCHAU (V. D.) De War- schauer parlementaire commissie voor fiïiancieele kwcsiies heeft ingrijpende veranderingen in de bepalingen over den omloop van Duitsche valuta in de Duitsch-Poolsche Opper-Silczischo over eenkomst verlangd. De Poolsche ministerraad heeft de Poolsche commissie te Genève opdracht gegeven, veranderingen van de valuta bepalingen te verlangen, hierin be staande, dat de Rijksregeering maan delijks 700 millioea Rijksmarken door een eigen filiaal ter beschikking stelt, of doordat de Poolsche valuta nevens de Duitsche in omloop zullen zijn. STEUN VOOR RUSLAND. GENUA (V, D.) Een Itahaansch stoomschip van den Zeemansbond, met levensmiddelen en kleedingstukken aan boord, ter waarde van 3 millioen Lire, die door de lialinnnsche socialis ten waren bijeengebracht, is naar Rus land vertrokken. STAKINC. BOSTON, (Rcutaer), Bij do Nieuw- Eiiglaiid-knfcaonspdniierijein rijn 4Ö0U0 arbeiders in staking gegaan als pro test tegon de 20 loonsverlaging en de vermeetrderlng «van arbeidsuren •ven 48 op 54 per weeik. GEEN VERKWISTINC? LONDEN, (Reuter). In liet Lager huis Is een liberaal amendement op het adres van antwoord, waarin de verkwisting dea- rogeering wordt ver oordeeld, met 241 tegen 92 stemmen verworpen. Chamberlain verklaarde, dat de meening, welke in het memorandum der Admiraliteit in zake het rapport van Geddes is uitgedrukt, niet moet worden beschouwd als do bc-sli.-ising der rogeer ing. Zij heeft nog geen b slissing geno men. DE ONRUST IN IERLAND. LONDEN, (Rètuer). Het vuren is hedenavond te Belfast horvat. Er v. er- den drie bommen geworpm te mid den van een groep kinderen op s'raat Twee werden gedood, ■.'■jfiityi werden naar het hospitaal gebracht, waar ~en drietal stervende zijn. DE STAKINC IN ZUID-AFRIKA. JOHANNESBURG (Reuter) Vijftig stakers, die berig waren te posten om mannen te beletten het werk te hervat- n, zijn gearresteerd. VERMINDERING VAN AMERI- KAANSCH MARINEPERS OENEL. WASHINGTON (Reuter) Do regee ring stelt voor, het ïnarinejiersoueel het komende fiscale jaar op 90.000 en 6000 leerlingen te bepalen, ia plaats van 100.000 man en 6000 leerlin gen, gelijk thans het geval is. Eveneens stelt ze voor honderd tor. pedojagers aan den dienst te onttrek ken. Geschat wordt, dat aldus 70 mil lioen dollars per jaar zullen worden be spaard. Het aantal actieve officieren za) niet meer worden verminderd. BANKBEROOVINCEN. LONDEN (Reuter) Heden werden 3 banken beroofd door gewapende man nen. De eerste voor een bedi3g van 5000, de tweede voor 6000 pond sterling Ook te Sligo werden 2 banken beroofd; de een voor 9000, de andere voor 6000 pond. AANSLAC OP FIUME. ROME (B. T. A.) Uit Triest wordt aan de Popoio Romano gemeld, een talrijke Kroatcnbcude in dea afgeloopen nacbt een aanslag gepleegd heeft op Fiume, met het doel zich van het openbare bestuur meester te ma ken. De Kroaten werden echter door d» bevolking zelf afgeslagen. DB DREIGENDE KABIJJETS CRISIS IN DUITSCHEAND BERLIJN, (V.D.) Over do Wocnsdig in den Rijksdag te houden stemming, ver luidt, volgens de „Vossische Zeitung" dat, wanneer bot kabinet slechte een kleine meerderheid zou krijgen, door de regeeringspartgen «en interpol 1st 0 over de buitenlandscho politiek, min het slot waarvan een tweede inotio vnn vertrou wen, zal worden ingediend, waarin de goedkeuring der buitenlaudaeho politiek der regèoring wordt, uitgesproken. Men meent, dat oen dergelijke resolu tie op do goedkeuring vnn den gchoclcn Rijksdag met uitzondering der Duitseh- Xatioualen eu do Communisten kan reke nen en dus een meerderheid kan krijgen, die het kabinet don vooral met het, oog op de Conferentie in Qcnua noodigeD steun zal geven. LEVERINGEN IN NATUEA. BERLIJN, (V.D.) In Berlijn is een de legatie van do Commissie vun Herstel aangekomen onder leiding van den Bi-lg Bemelmnns, naar het heet, mot het doel te onderhandelen over do kwestie van le veringen in natura.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1