Rubriek van den Arbeid. naars beschouwd worden. Als de over heid niet hij machte is, de werklieden uit. de impasse te helpen, moeten zij niet langer meer op de tribune zitten luisteren, maar zelf het bestuur in banden nemen. Stuk voor stuk moe ten de arbeiders propagandisten voor hun eigen goede zaak worden. Zij moe ten worden krachtige, bewuste indi viduen, die wat willen beteekenen en niet voor een nul wenschen te worden aangezien. (Applaus). Van de gelegenheid tot gedachten- wisseling werd door eenige aanwezi gen gebruik gemaakt, waarbij kritiek geleverd werd op de steunverleening door het Burgerlijk Armoestuur. Aan het slot der vergadering werd do volgende motie voorgelezen „De vergadering van werkloozen, enz. gehoord den inhoud van het adres door het Plaatselijk Arbeids-Secreta riaat aan den Raad te zenden, spreekt haar goedkeuring hierover uit keurt de tot nu toe gevolgde steun regeling van het Burgerlijk Armbe stuur at. als zijnde onvoldoende en ge heel willekeurig dringt er bij den Raad op aan, haar invloed te doen gelden, om de werk- loozenverzorging volgens de in boven genoemd adres aangegeven lijn ter hand te nemen besluit deze motie ter kennis van de betrokken autoriteiten te brengen en te publiceeren in de pers". Een der aanwezigen verzette zich tegen het verzenden van deze motie, die volgens hem evenals alle andere moties en resoluties, naar de papier mand verwezen wordt. Hij wilde, dat het Plaatselijk Arbeids-Secretariaat de hulp van den Haarlemschen Be stuurd °rsbond zou inroepen, om geza menlijk te trachten, verbetering van uen toestand der werkloozen te ver krijgen. „De werkloozen", zei deba ter, „moeten gezamenlijk de straat op gaan en hun armoede demonstreeren. De overheid vreest niet voor papier, maar wel voor het physionomie der werkloozen Deze spreker merkte tenslotte nog op, dat de Haarlemsche politie-agen- ten nog lang niet zoo zoetsappig zijn, als de heer Peper had willen doen ge- looven „Dat hebben we immers hij de meeting ten gunste van Herman Groenendaal kunnen zienzei hij. De voorzitter en de heer Kitz ver dedigden het verzenden deïer motie als een zeer gewenscht agitatiemiddel. De motie werd ten slotte zonder Stemming aangenomen. PLAATSELIJK ARBEIDS SECRETARIAAT. Door de heeren A. Groeneveld en A. Baars, respectievelijk voorzitter en se cretaris van het Plaatselijk Arbeids- Secretariaat te Haarlem, is aan B. en W. het volgende adres verzonden „Geven te kennen dat de werkloosheid in deze gemeen te dermate in omvang toeneemt, dat van de in bovengenoemde vereeniging georganiseerde arbeiders, reeds 35 werkloos is, waarvan een groot aantal Sedert geruimen tijd dat de vooruitrichten in de heerschen- de crisis geen opleving binnenkort doen verwachten dat de uitkeeriugen van werkloosheid- verzekering en armbestuur absoluut ontoereikend zijn om aan de laagst- gestelde levenseischen te voldoen dat deswege de nood in de betrok ken gezinnen van dien aard is, dat af doend ingrijpen van overheidswege ge biedend noodzakelijk is dringen er bij Uw college ten sterk- Bte op aan, onverwijld maatregelen te treffen, waarbij aan de werkloozen arbeid wordt verstrekt tegen het, on der normale omstandigheden, door hen verdiende loon, of zoolang aan bo vengenoemd verlangen niet kan vol daan worden, liet normale loon uit te keoren." MAANDELLTKSCII OVERZICHT VAN DE VEREEN. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. Iii Januari is uitgegeven: brood f 10.33, wekclyksche ondersteuning f 4S0.75, losse giften 6, diversen f 15.75, totaal f 512.83. Van 25 December 192117 Januari 1922 was aan extra giften ontvangen f 1999. Van 17 Januari14 Februari werd nog ontvangen M. Ldb. f 30, J. A W., mej. A. C. W. C., M. L. M. ieder f 25, mevr. E. L. v. M., J. W. K. ieder f 10, dr. P. J. B., E. V., P. v. Th. ieder f 2.50. Totaal f 2131,50- Vriendelijk dank voor de ontvangen giften, mochten velen dit goede voorbeeld nog volgen! DE GRIEP. Naar wij vernemen is de griep in onze stad nu sterk aan "t afnemen. Zeer wei nig nieuwe gevallen doen zich voor en daarbij zjjn maar enkele gevallen van meer ernstigen aard. Sterfgevallen tengevolge van griep zyn zeer weinig voorgekomen. Ook op de scholen is de griep sterk aan 't afnemen. DOOR HET US GEZAKT. Op dc Oostvest is een jongen van 12 jaar door het ijs gezakt. Gelukkig kwamen direct eenige voorbijgangers te hulp. het mocht gelukken den dren keling spoedig op het droge te bren gen. Na een heilzame afstraffing ging hijomringd door tal van kornuiten, huiswaarts. Dltpan. PAPA 'T KAMERLED. De N. V. Het Schouwtooneel, direc tie Adr. van der Horst en Jan Musch zal a-s. Vrijdag 17 Febr. wederom in den Stadsschouwburg doen opvoeren het bliwpel' van Blumcrithal en Ka- delburg ..Papa 't Kamerlid". AFSCHEID SVEN SCHOLANDER. As. Vrijdagavond zal de laatste uit voering ia do bovenzaal Vereeniging plaats bobben, die de zanger Sven Scho- landor to Haarlem zal goven. Voor altijd gaat hy het coucertpodium verlaten en oiigetwyield zullen vele mu ziekliefhebbers, die steeds zyne uitvoe ringen bijwoonden, dezo laatste maal niet voorbjj laten gaan hem een afscheids groet te brengen. Hy komt met een geheel nionw pro gramma, waaronder ook Hollandsche lie deren. HAARL. KT .F. IN A CAPELLA KOOR. Vrijdag 17 Februari zal Haarlem's Klein A Capella Koor in de Gemeente ijjke Concertzaal een concert geven met medewerking van Mevrouw Van Tien- koven-KauwÜDg (alt), Willem Knikker (viool) en Jacob Byster (piano). Er zullen werkon worden uitgevoerd, waarmede hot koor eerste eu tweede prij zen heeft behaald. LEERLINGENAVOND. Er zal een uitvoering gegeven worden <loor de leerlingen van E. A Cats, op Za terdag 18 Febr. in het gebouw vau d-n Protestantenbond. In inemonam Camillo Saint Sneus zul len worden uitgevoerd Prelude du Deluge, voor dubbel strykkwartet en vioolsolo, Romance voor viool en piano Quintette. VOOR DE NOODLIJDENDEN. Naar aanleiding van het antwoord od een vraag in ons blad verzoekt men ons mede te deelen, dat, behalve aan het door ons genoemde adres Soaarne 94 (gebouw de Centrale) goe deren voor de bewoners der Drenk sche Veenkoloniën, ook door de Chr. Besturenbond alhier in ontvangst ge nomen worden, en daartoe bezorgd kunnen worden aan het gebouw „Ge bouw voor Chr. Sociale belangen", Bakeneseergraoht no. 631 Reeö's en kele zendingen, zoowel in geld als kleederen zijn reods daar ontvangen. Ook kunnen daar zendingen voor Rus land. Oostenrijk en Hongarije gezon den worden. BEWAARDER PRINSENHOF. De heer Bruggemans, bewaarder der Bibliotheek, openbare .leeszaal Raadzaal enz., is thans door burge meester en Wethouders van een ambtewoning voorzien. Hiertoe is een der gemeentewoningen waarvan de achterzijde grenst aan het biblio theekgebouw, ontruimd. Verschillen de verbeteringen heeft men aange bracht zoodat nu ook van uit de wo ning directe toegang tot dc gebouwen is verkregen. Na de reorganisatie der bibliotheek kon deze maatregel niet langer achter wege blijven ANNEXATI y De commissie uit de ingezetenen van Haarlem is door den burgemees ter ter bespreking van het wetsont werp grenswijziging uitgenoodigd ter vergadering ten Raad huize (oudle Raadzaal) op Vrijdag 17 F-eibruarL '-htcm INGEZONDEN MBDEDEBLINGEN. i 60 Cts. per regeL Belgische Anthraclst Beste kwaliteit, kleine engroote f3.90 per H.L., middensoort 4.25 Engelsche Anttiruciet f6.per H L. franco huls. H.V. HOENDERDOS' Brandttafienhsndal Leldscheploin 16-10 Teleloon 773 LUSTELOOSHEID is vaak een g. volg van on voldoende voeding. Voert Uw lichaam onschadelijken plantenfosfor toe en bet verkrijgt veerkracht. Het bij apothekere en drogisten verkrijgbare middel daar voor is PHYTINE .Rechtszaken EEN DRIFTIG PATIENT. Wy le zen in het N. v. d. D.: Dr. A. R. van dor Wal, te Veen huizen, kreeg in dc maand December op zieken rapport Arnoldus Th., verpleegde in de Rykswerkinrichting, Dezo verpleegde had een huidziekte en uu meende hy dat dr. van der Wal hom niot goed behandelde. Daarom nam hy oen stuk ijzer, wachtte den doktor op om hem to doodon. Hy heeft zyn plan in zooverre uitgevoerd, dat hy dr. v. d. W. bloedend verwondde. Deswege verschoon hy Maandag voor de rechtbank to Asson en hoorde hy hoe laf en slecht hy de liefderijke behandeling van zyn geneesheer beantwoordde. De of ficier van justitie vroog een gevangenis straf van 1 jaar. HET DRAMA IN DE BINNEN- ORANJESTRAAT. Nadat in do zaak van het drama in de Binnen Oranjestraat te Amsterdam voor de rechtbank aldaar het getui- Senverhoor was voortgezet kwam het M. aan het woord. Het O.M. eisch- te wegens moord 8 jaar gevangenis straf. De verdediger mr. J. de Vrieze, pleitte vrijspraak. WETHOUDER EN VELDWACH TER. Op 15 Augustus had de Har monie te Oirsbeek een prijs behaald op het concours te Tcrwinsclen en dien tengevolge was het groot feest in het dorp. De burgemeester was afwezig en de oudste wethouder voerde nu het gezag uit. Hij deelde den avond in de vreugde van de dorpsgenooten en had zich in een café onder de feestvierenden ge mengd. Het klokje liep naar het slui tingsuur en de bezoekers bewogen den loco-burgemeester, „er nog wat bij te geven, het was zoo gczelLig, dc Har monie had nimmer zoo'n succes gehad en het was morgen toch Zondag". Alleen naar DIAS We willen steeds onze clien tèle uitbreiden. Alleen dan is dat mogelijk door altijd prima goederen tegen de mee6t con- curreerende prijzen te verkoo- pe:i. We hebben pracht HEE- RENlOSTUUMS, Fantasie, van 17.50—/ 75. KAMGAREN COS- TUUMS, Blauw 25—/ 90. Ziet onze étalage. 97 Kleine Houtstraat 97 over de Gasthuispoort. Heeft maar één zaak in Haarlem. De burgemeester zwichtte en gaf permissie tot 1 uur, onbewust zondi gend tegen een plaatselijke verorde ning, waarin staat, dat de burgemees ter hoogstens tot 12 uur verlof kan geven, inmiddels stonden de wijzers op de klok op 1.15 en de ioco-burgemees- :n andere bezoekers bevonden zich nog in een café. Toen kwam de ge meente-veldwachter en maakte proces verbaal op. Voor het kantongerecht werd de beklaagdo veroordeeld tot een geld boete. Hij gmg in appél en de zaak diende voor de rechtbank te Maas tricht. De loooburvenioesW beriep er zich op, dat Jnj dc betreffende be- 'ing In de vorordcaning niet kende, dat die verordening in geen jaren uorzien was en wat het 1.15 betrof, hij meende als burgemeester daarbo ven verheven te zijin. Toen de presi dent had opgemerkt, diat een burge meester liet voorbeeld moet geven, vroeg het O. M. bevestiging van heft vonnis. De wethouder had het eenigen Aijd later nog eons aan den stok met den veldwachter ter zake overtreding •an da jachtwet. De kam tonrecht) Jr had hem tot een boete veroordeeld, beklaagde ging in appèl en heit O.M. vroeg vernietiging vnin het vonnis en een boete viun f 10 en van f 2. Koloniën E WILHELMINATOP OP NIEUW- CUINEA BEREIKT. Anela seint uit Weltevreden aan de „N. R. Ct. De Nieuw-Guinea expeditie heeft 't hoogste punt van den Wilhelminatop bereikt. De tocht bleek tot het einddoel mogelijk, dank zij de krachtilge hulp van de bevolking, voornamelijk ver kregen dank zij goede ruilmiddelen. De expeditie vond een verkeersweg van Noord- naar Zuid-Nieuw-Guinea. De gezondheidstoestand is over het alge meen zeer gunstig* Men meldt aan dat blad 1 Hier te land is, van het „Indisch Comité voor Wetenschappelijke Onder zoekingen" te Batavia, een telegram ontvangen, méldende, dat de expeditie, door dal Comité naar het binnenland van Nieuw-Guinea uitgerust, op 4 De cember j.l. er in is geslaagd, het hoog ste punt van den Wilhelminatop (een der toppen van het Sneeuwgebergte) ie bereiken en idat ide nieuw ontdekte streken een talrijke bevolking bleken te bevatten, die door een verkeersweg op ruim 4000 Meter hoogte boven zee met de bevolking van de, reeds iin vroe ger jaren bereisde, Zuidelijke hellin gen van het hooggebergte in verbin ding bleek te staan. Bij het bovenstaande bericht zij (voegt de ,,N. R. Ct." daaraan toe) voorloopig het volgende aangeteekend (ontleend aan de beknopte Encyclo paedia van Ned. O.-I.). Het Wülhel- mina-gebcrgie, op Nieuw-Guiaea, :s een deel van het Nassau-gebergte, dat vroeger, toen het nog nie; verkend en slechts van uit zee waargenomen was, veelal Sneeuwgebergte genaamd werd, omdat op de hoogste toppen sneeuw en gletsjers weiden waargenomen. Het gebergte ligt in het midden van een breed gedeelte van Nieuw-Guinea en ;s 'een voortzetting iri richting van het Charles Louis-gebergte, dat een aa; vang neemt aan de Z.W.-kust van h eiland, ten Z. van de Etna-baai. In dit gebergte liggen de hoogs toppen van N.-I. Volgens de laatste gegevens eindigt de keten iets ten O. van dea Wilhelmina-top, het Ooste lijk daarvan gelegen terrein is nog niet verkend. Het gebergte is dus het be langrijkste deel van het machtige Cen trale gebergte, dat zich van de Etna- baai af in recht Oostelijke richting uit strekt tot over de Oostgrens. Een der hoogste toppen (4750 M.) van het Nas sau-gebergte is de Wilhelminatop (4 gr. 16' o" Z.B.; 130 gr. 39' 30" O. L.}. De zich op de Zuidelijke helling (bevin dende sneeuwvelden werden het eerst betreden door de expeditie van Lorentz en Van Nouhuys, die het tot bijna op den top brachten (8 Nov. 1909) aan 3e expeditie Frans sen Herderschee vïel de eer te beun het eerst den top te be reiken. Hierbij valt op te merken, dal Fransscn Herderschee in hoofdzaak de door LorentzVan Nouhuys a-erken de route gebruikte en evenals dezen van de Zuidkust het gebergte naderde. De thans door de huidige expeditie volbrachte bestijging ging door nieuw tenein deze ontdekkingsreiziger» zijn nJ. van de Noordkust gekomen. Dc vorm van den Wilhelmina-top, die een graat is en niet uit specaio afzonder lijke toppen bestaat, maakt het waar schijnlijk, ja bijna zeker, dat dc huidi ge expedkie hetzelfde punt heeft be reikt, waar ook Fransscn Herderschee c.s. hebben gestaan. Hiermee is een •erkenning van Ned. Nieuw-Guinea an Noord-kust tot Zuid-kust over den Wilhelmina-top volbracht* Van hier en daar. SOCIALE WENSCHEN VAN DEN "VRIJHEIDSBOND. Verschenen is het program vau actie van den Vrijheidsbond. Blijkens dat program eis cm de V ryiieidsbonu voor tie naaste toekomst o.a. het volgende op sociaal gebied: -Afwijzing van zoogenaamde socia lisatie en tan het bedrijfsradenstelsel dat met de belangen van den verbrui ker onvoldoende rekening houdt. Ver betering van arbeidsverhoudingen door vrijwillige samenwerking van werkgever en werknemer met aanmoe diging en steun van de overhead, voornamelijk door ontwikkeling van tie collectieve arbeidsovereenkomst, welke ten doel heeft langs den weg overleg de belangstelling en het belang van den arbeider in de bedrij ven te verhoogen. Invoering van verplichte ziektever zekering en uitbreiding der ongeval lenverzekering tot den land- er. tuin bouw, op den grondslag van vrije sa menwerking. Toekenning van een premievrij ouderdomspensioen van staatswege ingaande op 65-jarigen leeftijd aan ieder, onverschillig of hij al dan niet loondienst werkzaam is geweest, die zonder een geregelde uit keering boven rijn inkomen naet kan voorzien rii eigen onderhoud en in dat van zijn gezin. Wettelijke regeling van werkloos- heidszorg op den grondslag van ge zamenlijke voorzorg van patroon en arbeider. Voorziening tegen de gevolgen van crisiswerkloosheid met behulp van overheidswege waar mogelijk langs dein weg van werkverschaffing. Daar bij behoort eem voldoend bestaansmid del aan den arbeider te worden ver zekerd, doch tevens gebrek aan ar- beidslust te worden voorkomen. Bevordering oen er, aan samenwer king tusschen werkgever en werkne mer meer ruimte latende arbeidswet gering, waarbij ondorling overleg der groepen op dien voorgrond treedt met slechts controleereaide functie van den Staat. Afschaffing van het vergun ningsstelsel der arbeidswet, zooals het thans wordt toegepast. TRAMWEGPERSONEEL. De Commissie voor Samenstelling van Reglementen D Lenst voorwaarden voor het tramwegpersoneel ia met haar arbeid "gereed gekomen en het ontwerp. R. D. V. Is door den Raad van Toezicht op spoorwegdiensten den Minister van Waterstaat aange boden. Om den Minister van voorlichting te dienen warc-n indertijd commissies gesteld, gevormd door werkgeef sters en werknemers, onder leiding van den Raad van Toezicht op spoor wegdiensten. Eind vorig jaar hebben de werk geefsters zich echter uit dit overleg teruggetrokken, toen de Minister liet weten, dat geen meerdere financier le steun aan de tramwegen in uit zicht gesteld kon worden. Vorige maand zijn echter de werk geefsters en werknemers wederom in •ereadering bijeen geweest. De Staatscommissie voor pensioen regeling en de commissie voor de loon regeling zijn echter nog niet met hun ne rapporten gereed, doch deze kim men spoedig tegemoet gezien worden. Volgens do Nieuwe Ct. is voor de aanmelding van personeel voor be noeming in dienst der gemeente 's-Gravenhage de volgende regeling getroffen: Werklieden en lagere ambtenaren (met uitzondering van politie-agenteu en van losse werklieden bij den Rei nigingsdienst) zullen slechts door tr.s- schenkomst vun de Gemeente.ijkc Ai- beidsbeurs worden aangesteld, zoodat ieder, die voor dergelijke betrekkin gen in aanmerking wenscht te komen zich niet meer moet aanmelden hij B. en W. of bij de verschillende diensttakken, doch bij de Arbeids beurs. GEMEENTE-PERSONEEL EN ARBEIDSBEURS. Het Hoofdbestuur rail den Algem- Ned. Typografenbond heeft don af delingsbesturen verzocht een verga dering uit te schrijven om de beken de voorstellen van den patroonsbond in zake verlenging van de weekloo- nen en verlenging van den werktijd te bespreken en er een beslissing over te UIT HET D RUKKERS BED RLJF, In het hoofdbestuur heeft liet pa- troonsv00ratel een ernstig punt van overweging uitgemaakt liet resulta daarvan was, dat het hoofdbestuur, gezien de praktijk in andere organise ties, geen verbetering van den be- drijfstoestand verwacht, indien de voorstellen van het algemeen hoofd bestuur van den Patroonsbond wor den aanvaard. DE LOONSVERLAGING IN DE MIJNINDUSTRIE. Men meldt uit Heerlen aan de Tel. Het bestuur van den Algemeonen Ned. Mijnwerkersbond heeft zich tot de overige mijnwerkersorganisaties gewend met de uitnoodiging zich geza menlijk tot de regeering te wenden met verzoek ten spoedigste een onder houd toe te staan in verband met do aangekondigde loonsverlaging. Bij dit onderhoud zouden zij gaarne van de vakcentrales, waarbij de organisaties zijn aangesloten een vertegenwoordi ger aanwezig zien. Naar wij vernemen zou aan de uitnoodiging van den Alg. Ned. Mijnwerkersbond door de andere organisaties voldaan worden. Uit (ie Pers DE ARBEIDSTIJD IN DUITSCHLAND. In deze rubriek in 011s nummer van 9 dezer naman wij een en ander over uit e»n artikel in „L)e conleclieiabri kant" naar aanleiding van loet rap port der Staatscommissie ia zake den arbeidstijd in Duitschland. In verhand met du mededeeltagvai gedaan in dat artikel van „De confec- tïefabi'ik'amt" zond de lieer Alb. v. d. •Meije, secretaris van, de internationa le federatie van christelijke textiel- arheidersorganisatiee aan de Maas bode eon schrijven, waaraan het vol gende is ontleend: Het puilt „arbeidstijd" maakte ook een deel uit vam de heap rok Lugen in de vergadering van het bestuur der Chris telijJoe Textlearbeid era-Iiitema'tiö- nale. Naar aanleiding van die besprekin gen on de verklaringen van de lei ders dea- Duitsche Christelijke Textiel arbeiders, op deze Bestuur vergadering aanwezig, durf ik verklaren, dat het bericht van „De Confectiefabrikant" een verzameling is van grove onwaar heden en voor liet overgroote deel ge fantaseerd is, terwijl het rapport der staatscommissie, althans voor wat be treft de textielindustrie zeer juist den werkeli:! en toestond heeft weergege ven- Vast staat volgen» de verklaringen dier Duitsche arbeddslelders, dat in de geheele Duitsche textielindustrie (onbezette gebied) slechts 46 uren per week gearbeid wordt Beslist onjuist, is het, dat de bestuur ders der organisatie verlof geven tot overwerk, zool zuig en zoo dikwijls men maar wil. Integendeel, do bestuurders der tex tielarbeiders-organisaties zijn met het goedkeuren van overwerk en zon der diez© goedkeuring wordt geen overwerk verricht zeer karig, zoo dat slechts bij hooge uitzondering wordt overgewerkt en don nog tegen betaling van extra loon. Da verkeringen lueromlrent wan-11 zoo positief mogelijk en de lieer Foh- renbrach, voorzitter •van het „Zentral- verbana Christlicher Textilarbeiter Deutschlands" voegde aan d:ze ver klaringen toe, dat men van orbui- derszijde niets liever zou v-enschen, dan dat een onpartijdige commissie, bestaande uit drie werkgovers en drie werknemers een zoo nauwgezet en uit gebreid mogelijk onderzoek zou in stellen naar don werkelijken arhei..'8 tijd in de Duitsche industrie en dat men overtuigd was, dat dan voor goed aan alle praatjes een einde zou zijn gemaakt. Naar onze ineoning echter was daar voor geen reden aanwezig althans niet voor Holland omdat reeds een door de Nedcrlandsche regeering inge stelde commissie, geheel in den geest als de Duitschers dat wensenten, haar rapport had uitgebracht en dat wo mochten aannemen, dat dit rapport geheel objectief en zeer juist den toestand had weergegeven, dit te meer, nu bleek dat de in het rapport vervatte conclusie geheel en al over eenstemde met de op deze bcstuurs- zitting door de Duitschers gedane me- dedeelingen. Nu echter het orgaan van den La ro de-lijken Bond van Confectief abri kan ten het geheele rapport aanvecht en voor het overgroote d«el kwalificeert als onwaar en berustende op louter fan taie en daaraan beweringen vast knoopt nu naast dat officiecle rap port on dit geheel dekkende, de verkl» nnff-n staan van de Duitsche arbel- dersleiders en dus èn rapport èn ver klaring der Duitsche arbeidsleiders in lijnrechte tegenspraak zijn met de beweringen van „Do Confectiefabri- kant", dagen wij het bestuur van den Landelijken Bond van Confectiefabri- kanten of (en) de redactie van „De Confectiefabrikant" uit, een commis sie als bovengenoemd te accepteeren welke voor zijn (haar) rekening, op nieuw een onderzoek zal instellen in Duitschland. ditmaal speciaal in de Textielindustrie, waarvan in bedoeld bericht hoofdzakelijk sprake is." Varia. Te Oude-Pekela (Gron.) staan nu 7 der acht kartonfabrieken stop tenge volge van de malaise. Alleen de „Union" werkt nog met pl.m. 1/8 der werklieden. De sigarenmakers op de zes si garenfabrieken te Steenwijk werk- ~iam, hebben allen ontslag gekregen. Door den Ned. Lito-, Foto- en Chemigrafenbond is de staking gepro clameerd voor het fotografisch atelier der firma Bleuzé, Jonkerfransstraat 64, te Rotterdam, wegens ontslag aan een der werklieden verleend. Te Heerenveen is een afdeeling van de Ned. Vereeniging van fabrieks arbeiders opgericht. iiiniienM DE KAMERVERKIEZINGEN. Candidiaten der Ghr« Sociale Partij. Da algemeen e vergadering van de ONr. Saciallel Partij zal worden ge houden op 24 an 25 dezer te Utrecht. Op de groslijst van candiidaten ■voor de Tweede Kamer zijn ge- iplaatst: R. v. d. Bung te Gouda, dr. •C. D. Craaner to Utrecht, dr. J. van 'Dorp te Geindringen, J. H. Fricke te Leeuwarden, J. J. Geitz to 's Graven- hage, J. Jansen te Leeuwarden, mevr Kromsigt-Talma te Amsterdam, mr. A. R. v. di Laar te Gen dringen, nar. IL F. van Meer te Halfweg, H. J. Niemain te 's-Gravctnilxage, J. D. Root Jr. te Amsterdam, A. J. Rotte- vedl te 's-Giravenhago en mej. M. van Woensel Kooy te Bussum Een Indiisch. specialiteit. Het HibltL verneemt van in den regel goed ingelichte zijde, da,t er in idie Hangische afdeeling van den Vrij heidsbond eon krachtig streven he lstaat om, nu de partij geen Indische specialiteit maar in de Tweede Ka*- roer heeft na liet vertrek van mr. Foök maar Lndlié, een koloniale spe- eiaitoit op den voorgrond te plaatsen •bij del komende aondidaatstellins. Do oud-directeur van de Javasche Rank, mc. J. Gerritzen, moet zijn aangezocht. Hij heeft zich bereid ver klaard oen camd'idatuur te aanvaar den. Ook in andere kieskringen moet deze cnodtdatmir steun vinden. TEGEN HET DUUR REIZEN. De Kamer van Koophandel en Fae brlSkun tg Deventer hooft besloten, adhaesie te betuigen aan het adres van het comité van actie tegen het duur reizen en het duur vervoer op de spoorwegen, tot. de Tweede Kamer gericht ZUIDERZ EE-R AAD Tot onder voorzitter van den „Zuiderzee-raad" hooft do Koningin aangawezen rar. G. Vissering. Aan Jhr. mr. dr. N. O. de Gijselaar, hur^e meest er van Lei den (die voor herbenoeming niet in aanmerking wensclite te komen), is dank betuigd voor do bewezen diensten. VERKIEZING EERSTE KAMERLID. De Provinciale Staten van Limburg heb. ben gekozen tot lid van <lo Eerste Kamer met 25-van de 39 stemmen, mr. F.I. J. Jans sen (r.-k.), oud-lid van de Tweede Kanier, lid van de Provinciale Staten van Lim. burg en rechter in de rechtbank to Maas* triebt. nou die pop daar is zei" En hij wees op een smalle deur aan het ein de van het steegje. En Barnabas stopte hem den guides in het uitge stoken handje, liep op de deur toe en klopte* er op met den knop van zijn stok. „Binnen", bulderde een zware stem Bi'.rnabas duwde de oude deur open, ging drie treden af en bevond zich toen in een kleine, donkere kamer, waar hot erg naar leer rook. En er was niemand anders dan een h el kloon mannetje, die over een leest ge bogen zat, met een hamer in de hand en oen open boek voor zich. Zijn hoofd was kaal, er stonden nog maar eau paar witte haartjes recht overeind op en op zijn kleine mopneus had hij een grocte bril met hoornc-n ran den. „Wat blieft u, meneer?" vroeg hij met dezelfde zware stem, terwijl hij Barnabas over zijn bril heen met scherpe, heldere oogjes aankeek. ..Wilt u een paar laarzen laten ma ken „Neen", zei Barnabas, ik... „Of een paar mooie damesschoe nen. „.veen, dank u, ik wou. „Of een paar nette rijlaarzen.(.n ,Xeen", zei Barna bas -.vei-i, „ik ben hier gekomen om „U zou ze niet krijgen ook!" „Én waarom niet?" vroeg het klei ne mannetje, dio eteeds strenger be gon te kijken, terwijl hij dern nieuw- modischen hoed en het gebloemde vest van Barnabas eana goed opnam „omdat ik niot voor de deftigheid werken wil Deftigheid, bah! Als ik me zin kreeg, kwamen ze haiemaal onder do gieiletion waarachtig waart Net as de Fransozen toen ze revolutie maakten. D'r koppen zou ik er afslaan! Met dozijnen tegelijk! Fijn!" „U ls geloof ik Nick, do schoenma ker?" „En wat zou dat? Ik zou d'r lui koppe d'r ufslaan fijn, hoor!" ,,Em waar is Clemency?" .AVat!" riep het kleine schoenma kertje uit, terwijl hij zijn bril naar boven duwde. „Wie zei u daar?" „Waar is do dame die hier kort ge leden is binnen gegaan?" „Dame?" zei de schoenmaker, tert wijl hij het ronde, kale hoofd schud de, „nee meneer, dat mot u verkeerd vertrouwen 1 kennen. 1 „Neen", riep ze vol minachting uit, „Ik ben haar vriend!" „Vriend!" riep de schoenmaker uit Allemaal onzin, meneer. Knappe meissies hebben geen vrinde van uw soort noodlg. Bovendien ze ia hier niet dat kon u zelf ook wel zien. U *cb ver keerd gekeken probeer het e» tw it aast I" „Maar ik moet haar spreke-n", zei Barnabas. „Ik wil haar helpen, ik ir riï schoenmaker, herhaalde het schoenmakertje, terwijl Clemency begon hij, „je vader „hem haat ik aMeeat maart n. vlTxm, - wrtel drTwTs hij weer naar Barnabas keek, en spe- zoekt naar je". I „Voor wie was je dan bangt" „u. zax). ->ou ain voeten, „nou, uw laar- „Mijn vader'" riep se fluisterend] Clemency zweeg, maar opeens zag m»" aan - m~et 200 22rén rtRig uit. uit. „Hebt u mijn vader dan ge-1 Barnat»» ten diepen Mo» op haar nou ik ze goed zien Kent u heml" 'wangen en bals komen, die tenslotte bekijk, meneer!" ..Ja, Ik heb hom kort geleden onder het donkere haar verdween. „Laarzen?" zei Barnabas. ontmoet. Hij vertelde me dat hij, „Was het do Viscount?" vroeg "ja", knikte de schoenmaker, „ik Raipit Darville heette, en hij reist Barnabas plotseling, kén het koorakter van iemand veel van riet eene dorp naar het andere, en „Neen, neen, ik go'.oof dat ik gauwer op z'n laarzen zien dan in zoekt naar je, al zoo lang, zoo lang het zelf was. O ik ben zoo ongt»- z'n nezichten ik lees meer an gau- als hij je kwijt is, cai hij predikt al-lukkig en zoo eenzaam!" snikte ze. wer in laarzen en 6choenen dan in tijd vergiffenis en zelfopoffering". „Ik verlang zoo naar mijn vader 1" boekenen dat zeit heel wat, want „Mijn vader fluisterde ze weer „En we zullen hem vinden", zei ik ben gek op lezen. Waarom 'eb u met trilende lippen. „Prediker?" Barnaba6, „dat beloof ik je! Maaï me niet dadelijk uwe's laarzen late „Hij trekt langs de wegen in do wil je dan vertrouwen in mij stellen, kijken, dan was de zaak voor mekaar- hoop je te zullen vinden. Clemency,Clemency, zooals een zuster dat te geweeki" Dit zeggeudo maakte de en hij predikt op dorpsfeesten an haar broer zou doen? Wil je mij toe- schoenmaker een knorrend geluid en kermissen omdat hij, zooals hij mij staan je mee to nemen uit deze ur ging weer zitten; hij nam een handje- verteld heeft, ec-ns heel zelfzuchtig moedige omgeving Clemency? Ik ik vol spijkers in zijn mond en begon en hard ls geweest". zal een huis voor je koopen een er ":ustig op los te hameren, terwijl „En beeft u hem gezien nog klein huisje, bedoel ik buiten Barnabas Clemency volgde naar de kort geleden, zegt ul j of waar je maar wilt'' andere kamer; toen ze daar waren,: „Ja. En ik stuurde hem naar Frit-„O meneer Beverley!" zuchtte ze, keken zij elkaar een paar secondenlenden naar de Gevlekte Koe. Maar terwijl ze hem met betraande oogen, zwijgend aan. 1 Clemency, hij kwam net een dog te I maar tegelijk half glimlachend aan- En nu zag Bamabas dat tegelijk laat." 1 keek. „Ik bon u heel, heel dankbaar, met haar schort en muts het dienst Toen Bamabas dit zeide, snikte werkelijk. Maar hoe kan ik dat docnl meisje uit de plattetandshorberg ge- Clemency en 6loeg haar handen voor Hoe kan ik zoo iets aannemen heel verdwenen was. In haar plaats haar gezichtje „0, dat is heel gemakkelijk", ze' stond daar een edele vrouw, trotech „O vader!" fluisterde zo. „als Ik Bamabas rustig „dan kun jo daar en statig, wier heldere treurige oogen dat had geweten als ik dat had wachten tot ik je vader bij je breng". met een zekere waardigheid naar hom kunnen denken! O vadsr. vader!" „Beste, goeie Nick!" zei ze, terwijl keken; Clemency was verdwenen en „Clemency, waarom hen je wegge- j (Wordt vervolgd.), ze haar hand op zijn schouder legde, Beatrix was te voorschijn gekomen, loopen „maar dezen heer kurmen we wel v trouwen, dat weet ik zeker". ciaal naar zijn knap is bijvoorbeeld juffer Snum- i ze" zien er w mitt, hiernaast een weduwvrouw dat moet ik zegden, netjes, maar zo hebt maar één oog brftnk. meneer. probeer liet es met juffer Snum- mitfc". „O, misschien ia ze wel in die ka- mar daar", zei Barnabas, „ik zal er 1 in ieder geval even gaan kijken". I „Nee, dat zal u niet doen!" riep het schoenmakertje uit; hij greep een kruk dio vlak bij hem stond en sprong mot bewonderenswaardige vlugheid overeind. „Nee, dat zal u niet, fijne meneer je zei d'r niet zien, zoolang ik liier hen om haar te beschermen!" Hij nam ten lange els op en zwaaide er mee boven zijn hoofd. „Ik ben wel e n schoenmakertje o ja, maar ik ben een eerlijke vent. en ze kan op mijn vertrouwen ik zal 'r bescher men kom maar op as je durft!" en hij zwaaide met zijn els door de lucht alsof het ven zwaard was. Maar op dit oogenblik ging de deur van de an dere kamer open en verecheen Cle mency. Ze had den mantel afgedaan en liet viol Barnabas opnieuw op hoe mooi en trotsch ze er uit zag. jr-|Eu toch gebruikte Barnabas, toen hij „Omdat ik bang wasl'i eindelijk wat zeide, dan naam waai-, „Van Chichester f'

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6