OM ONS HEEN 3 89e Jaargang No. 11868 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen VRIJDAG 17 FEBRUARI 1922 HAARLEM S DAGBLAD A BONN EMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen inden omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f8.671/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers fü.16. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.671/,franco per post f0.65. Poat Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Directour-Hoofdredaoteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 ADVEHTENTIENVan 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel Bii abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertenliën van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. 4 contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directio on AdministratieQroote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 600 en fiinistratle 724 BIJKANTOOR voor gantpoort^Velgen, Velaeroord, Wllkeroog, IJmulden, Beverwijk enz. DRIEHUIZERKBRKWEG 2, VELBEN, TELEFOON 3S21 NUMMER, BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD igeiüla Heden' VBIJDAG, 17 FEBBUABL Stadsschouwburg, Wilsonplein: Het ficbouwtooneel, „Papa 't Kamorlid", uur. Schouwburg J sus weg: Dansavond Tilly Sylon, 8 uur. Gem. Concertzaal, Haarl. Klein A Ca- polle Koor, Concert, S uur. Kleine Gem. Concertzaal, Afscheids concert Sven ischolandcr, 8 uur. Protestantenbond, Lezing van Prof Di U. J. Heering, 8 uur. Oud-Holland, Yerwulft, Strijkorkest Bioscoopvoorstellingen. ZATERDAG 18 FEBRUARI. Stadsschouwburg, WilsonspleinHet Rotterdamsch Tooneel, „Zijne te rugkomst", 8 uur. ProtestantenbondUitvoering door leerlingen van E. A. Cats, 7.30 uur. KI. Houtstraat 106, Bal-masqué van de dansleeraren Gebrs. Kwek- keboom, 8 uui'. Oud-Hotlana, Vorwulit, SAri^korksot Luxor-theater, Groote Houtstraat DiosooopvooretePine 's namidd. 2,30 en 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt bioscooDvooretePine 's namidd. 2,30 en 's avonds 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat bioscoopvoorstelling 's namidd. 2,30 en s avonds 8 uur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 77 bioscoopvoorstelling 's namidd. 2.30 en 's avonds 8 uur. HaarleumerliedeGemeenteraad, 10 uur. No. 3008 Van de E. S. M. zai verseten er gebruik Lt ook mee. Er bestaat een Latïinsck spreek woord. dat zestwat aan Jupiter ge oorloofd is, mas daarom de os nog niet doen 1 De vergelijkmg is wat won derlijk en ik denk dat het mm J o - vis en Bov is er de Echuld van ie, maar overigens schuilt er een kern van waarheid in. Zoo schimpt menig een op de E. S. M. en h&s.r veelvul dige vertragingen en ongelukken, zoo maai- wat in het wilde weg, zonder data of andere bijzonderheden en stelt daar tegenover ale groote spoor, die wel eens wal lt laai kun.1 maai toch de manechen niet van de sokken rijdt en geen stagnatie in het verkeer van uren veroorzaakt. Neen, maar op een nacht, ergens in "t noorden van ons Land insneeuwt als een stumpe rige kinderwagen en pas den volgen eenden dag aan haar bestemming komt. We behoeven daarvan aan die spoorwegmaatschappij geen verwijt te maken, maar doen dan toch verstan- dig met te oonstateeren dat vervoer middelen alle op hun beurt Jupiter «n Os kunnen wezen. „Het tocht in de wagens van de E. B. M." zeggen de klagers. Ja, hoe zou het anders kunnen, wanneer een tram trein toert langs de Amstcrdaxusche vaart vlak in het oosten op 'I Maar de spoortrein danTocht het niet op de groote spoor tusschen Haarlem en Amsterdam? Wie vlak ibij de portie ren zit weet wel beter. Er gaat blijk baar op de spoorbaan zoo'n sterke tegenwind, dat ean trein van Am sterdam af soms een kwartier te laat in Haarlem komt, zonder dat iemand schijnt te weten waarom. Behalve dan de deskundigen, die qualitate qua hun mond houden. Ik mag de tram wel. Er is iets ge noeglijks in, dat je geen spoorboekje hoeft na te kijken, maar gemoedelijk naar een halte wandelt, omdat er im mers elke twintig minuten een tram trein langs komt Dam est ram, zeggen sommigen smalend- Maar de heeron te tellen, die van maken. Het tarief telt al zitten er dan ook in de tram met een gezicht van „wat kort de we reld dan doe ia: 'n bodEn je komt op een veel gelegener punt in de stad aan, dan aan het verkeerde eind van hel Damrak, waar immers bijna nie mand wat te maken heeft. Waarom in het groote comparti ment van de E.S.M. nog altijd ge schilderd staat22 PERSONEN. TWEEDE KLASSE is niet duidelijk. Vroeger, in de dagen van Olim, toen de heer Julius in de E S. M. nog den •ohepter zwaaide, heette het kleine compartiment eerste klasse an had daarom leeren zittingen voor de def tige paesagiers, de groote afdealine rieten zittingc-n, die tusschen haakjes heel wat gemakkelijker waren. Met die klasee-asdeeUng evenwel ging het niet. Toen wenden de rookars naar het kleine afdeelinkje verbannen en daar huizen zij heden ten dage nog. Meteen werd de directie democnatisoh en schreef één prijs voor aan edelman en bedelman. Als er in de remise aan de Leidschevaavt eens een pot verf over mocht wezen, moet d'e directie dat Tweede klasse een» laten over schilderen De directie meent het natuurlijk zoo kwaad niet, wanneer zij do roc kers tot de eerste en de niet-rookers tot de tweede-klasse rekent. Zelfs Wanneer zij ons bevelen geeft, ge schiedt dat met de beste bedoelingen. Betoogend ziet er uit„het spuwen in den wagen is verbodenDit voor schrift is, meen ik wel te weten, het oudste in dienstjaren. Gebiedender is verboticn te rook en, geflankeerd door niets buitensteken. Je nieuwsgierige neus met en hot hoofd van je onrustige neefje niet en memendel niet. Wegens het gevaar van de palen, die vlak naast de tram baan staan. Maar het allerstrengste bevel luidt: VLUG IN- EN UITSTAP PEN, met lettors als decimeters zoo 'groot. Ze kunnen zoo groot worden als meters en nog geen succes heb ben, omdat vlug ten slotte maar eec betrekkelijk begrip is wat de di rectie onder vlug verstaat vinden fude dames gevaarlijke overhaasting er wat dezen vlug genoeg achten, doet de directie popelen van onge duld. .Vis ze het bij geval eens ziet. Gelukkig ziet ze het maar zelden. Nu moet ik uitstappende passagiers tucruieo verontschuldigden, dut de opendeur-politiek van de tramdirectie Ann of meer onzeker is. Vroeger, i.c jMMoel weer tijdens den Juüaanschcn i kalender, was het gebod: achter in uitstappen, achterin instappen. Dit veroorzaakte natuurlijk twee efcroo- mingen, waarvan de eeno zoo gauw mogelijk weg, de andere ten spoedig ste naar binnen moest. Gevolg: bov flingen. Letterlijk en figuurlijk. De uitgaande stroom mopperde: „Je kunt niet eens fatsoenlijk uitstappen". De inkomende stroom pruttelde: „wat tal men die uitstappers toch I" E conducteurs haastten de bedde par tijen, terwijl do bestuurder op zijn bei trapte, alsof die het helpen kon. Toen kwam er een voorschrift: „voorin uitstappen, achterin instap pen". De stroomingen botsten dus nie*. meer V aarom dit piet is mogen voortdiiren, weet ik ndet. Misschien was bet daarvoor te schoon. En m deze onvojnaaktc wereld kan het menschel ijker wijs volmaakte maar moeilijk bloeien. Er ontstond dus tusschen periode. Menschen met zwak geheugen liepen naar de voor deur, onderen met een sterk memorie naar de achterdeur. Ook deze veelzij digheid schijnt niet te hebben daan, althans nu is er weer een pa piertje op de voordeur geplakt met deze kennisgeving; de voordeur blijft gesloten. Hieruit iei je af, dat de wa- "e weg door de achterdeur is en indt daar als van ouds den prutte- Jendan stroom, welke op haar beurt deu mopperenden tegenstroom onder gaat. bén vaste openüeuir politiek, voor het genwuk van de reizigers wei aan te roden: Naderhand, wanneer wij er ai .ang niet meer zijn zullen, zaJ waiaisclnijnlijk ieder die er uit wal, automatisch door den linker zij wand heen worden weggeschoven, terwijl de nieuwe reizigers even automatisch door den rechter zij wand (heen op hun plaatsen worden gazet. Het meubilair in de wagens is vrij eenvoudig. Maar toch zien we er iets waarvan de bestemming met duidelijk is. Namelijk een houten afdakje, boven het reizigerstarief. Is dat bedoeld als een klankbord, dus met de symho.ieke beteekenis, dat het lage tarief door de heele wereld moge weergalmen? Moet het een pa- rapluie zijn, om het tarief droog te houden/ Maar zóó lekt het immers in de wagens niet. Of is het afdakje bestemd om er den hoogen hoed van den directeur op te zetten, wanneer lüj in foestkleedij naair Amsterdam moet?" Tot nu toe heb ik het niet te weten kunnen komen. Maar er zijn in deze wagens belangrijker studies te maken van levend materiaal. Let op, dat nooit maar dan ook nooit, een vrouwelijke passagier oen cou rant heeft of koopt en daarin gaai. zitten lezen. De Prins is het eenige wat dames een enkelen keer koopen. Meestal lezem zij niet. Wel zijn er jonge meisjes (abonnóes blijkens hun kaart) die zich -den tijd met lectuur verdrijven, maar dan is het een ro mannetje en nimmer een courant. Ziet, hoe dc arana bleekneusje® na den heelen dag te liebben doorge zwoegd op eon duf kantoor, dat haar tot con ffruwel is, zidi verdiepen in de rornamhistcfliie, die zij pas van een vriendin of uit de hiblotheek geleend (hebben. Het kan wel zijn, dat zij, aanstonds thuis komende, van pure •veirmooidheid liever niet eten en maar dadolijik op haar bed gaan lig gen. ISm zie nasat haai' den jongen man, toch van den zelf den leeftijd, dito verdiept is in de geschiedenis van den da^j, aangebracht door de courant. Feiten voor den een, fictie voor do andere, Hot toekent, beter dan lange beschouwingen kunnen doen. En die twee moeten naar dc heer- schond© wanbegrippen in dezelfde richting worden. moet ik zeggen gedreven of gewrongen? Leest de jonge man niet, dan zet hij gewoonlijk oen stalen gezicht. Hot Engelsche inzicht: don 't show your feelings (laat niet blijken wat er in je omgaat) dringt ook in Ne derland door, met en benevens de opvatting, dat je in de eerste plaats keurig crklood moet zijn. Niet weel derig dat iKK-ft nïct, het mag zoo eenvoudig mogelijx wezen, maar on berispelijk: gelen stoffige jaskraag, geen soheeve haltken. geen vuile boord. Maar op één ding is de Neder- Hondsvhe jonge nnui wonderlijk on- ersehil:'g Op ziin handschoenen glacés in den schouwburg, met vuil witte wintenhandscboencn in de tram Het is vreemd. Draag dan liever1 geen handschoenen. Maai- trek je ze eenmaal aan zorg er dan ook voor, dat ze onberispelijk zijn, ails de rest. Een uiterst belangrijke aangelegen heid is de verwarming. Ook in dat jopzïdht kan de E. S. M., do vergelij king met de spoor zonder vrees te geinoet zien. Het is niet te ontken nen, dat sommige baraken wat al te zeer hun best doen en iemand zoet jes aan zouden roostoren, wanneer hij niet bijtijds vluchtte. Maar dat daargelaten is de gezamenlijke warmte in de E. S. M. wagens vol doende. Onlangs hooft de directie een strooi biljet verspreid, waarin wordt mee gedeeld, dat haar bedoeling is, de warmte wat te beperken, omdat die zooveel geld koet. Zij gaf daarbij een technische beschouwing ten beste die ofschoon technische termen daar in werden vermeden, toch waar schijnlijk velea boven de pet is ge gaan, juist omdat de directie het ons ai te gecufekketijk wilde maken en niet gesprok m heeft van eleotriscben stroom, maar van water,. Daar de wagens evenwel niet met water, maai' nut elektriciteit verwarmd worden, werkte dat verwarrend. Practisch gesproken is het ons dit oogenbliilk in de wagens warm genoeg. Er .is immers, behalve de warmte van de electriciteit, ook nog düe van die reizigers zelf al geef ik toe, dat die juist niet de plew'e- rig-ste is. J. C. P. tebestuur getracht ie, om, ter voor ziening in de werkloosheid, 300 ar- beiderehuizen te bouwen, maar dat voor die plannen geen overeenstem ming verkregen is tusschen de werk gevers- en werknemers-organisaties ia verband met de quaestie van het ie bepalen loon. Woensdag zal de quaestie der werkloosheid in dten gemecjnteraad aan de orde komen in verband met de bekende voonstelien van den heer Peper over productieve werkverschaf fing. HOE STAAT T MET het wertlooien- vraagstak erkloosheid hier ter stede is in de laatste weken weer belangrijk toe genomen. Naar wij vernemen zijn van de ruim 5000 arbeiders te Haar lem die zich tegen de geldelijke volgen van de werkloosheid verzekerd hebben, thans ruim 700 zonder werk. Dat is dus ongeveer het zevende dert Hierbij zijn niet gerekend de arbei ders die door de vorst tijdelijk /.on der werk gekomen zijn. Het grootst is de werkloosheid on der de grondwerkers. Van de onge veer 200 grondwerkers is do helft zon der werk. Verder is er veel werkloos heid onder de sigarenmakers, alsook onder de metaalarbeiders. In v lijking met andere etedein is het tal typografen en kantoorbedienden dat zonder werk is in Haarlem ndet groot. Niet alle arbeiders zijn natuurlijk Ugen werkloosheid verzekerd. Zii worden niet gesteund door de weric- door het Burger lijk Armbestuur, dat ook, via de or ganisaties, de uitgetrokken werkloo- zen steunt. Van de 700 verzekerde werkloozen zijn ongeveer 100 arbei ders uitgetrokken. Door of vla Burgerlijk Armbestuur worden eer. kleine duizend gezinnon ondeisteund. zoodat met de 700 nog niet uitgetrok ken werkloozen, geraamd kan wor den, dat hier ter stede een 1500 nrbei- dere zonder werk zijn. Dooi iemand die nauw betrokken bij de werkloosheidsvraagstukken hier ter stede werd ons medegedeeld, dat er wel verwacht kan worden, dai. zoc het weer wat opknapt, meer le vendigheid in de bouwbedrijven zal komen. Het aantal werkloozen onder de bouwvakarbeiders is evenwe, niet buitengewoon groot. Van de 485 tim merlieden waren er de vorige week 60 a 70 zonder werk. Van andere zijde vernemen wij, dat de minister wel genegen is om nog aan oenige bouwvoreenigïngen te Haarlem eub6idie te geven, mits be paald wordt, dat de huizen niet meer kosten dan 4000 en .dat op die bouw werken niet meer loon betaald zaf worden dan in het collectief arbeids contract vastgelegd is. Dit uurloon is voor Haarlem 94 oent, maar vele bouwvakarbeiders verdi enen tb a neer. In den Haag is blijkbaar het stre ven om verbetering van den econu- mischen toestand te verkrijgen dooi de loonen te druikkcn, In verband daarmede is ook van belang, naar wij vernamen, de minister aan het gemeentebestuur van Vel.sen toe zegging gegeven heeft, om bij te dra gen in dc kosten voor productieve werkverschaffing in die gemeente, op voorwaarde, dat geen hooger loon zal worden uitbetaald dan 52 cent, bii oen 45-urige werkweek zou dit dus een inkomen zijn van 23,40 Er moet te Haarlem niat veel kan» zijn, dat productief werk aan de werkloozen zal worden verschaft, net rapport, dat de commissie voor de werkloosheid voor eenige maan den aan den gemeenteraad zond, b er op gewezen, dat Haarlem in 'leze zaak in een ongunstige positie ver keert door de engheid van zijn gren zen. Plattelandsgemeenten of gemeen ten met groote buitenwijken kunnen geld op productieve wijze besteden aan het maken of verbeteren van wv- gen, maar te Haarlem bestaat die mo gelijkheid than6 niet. Bovendien is liet moeilijk om productief werk te bedenken voor een groot deel der werkloozen. zooals sigarenmakers, enz. Zoo blijft alleen feitelijk de bouwnijverheid over. Daarvoor sten de minister evenwel bovenbedoeld* bepaling van bet maximum loon. Wii herinneren er aan, dat voor eenige öia&siïjeuws 73 VAN EEN KID VAN DEN GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het Centraal Stem bureau voor bovengenoemde verkiezing maakt bekend, dat de voor de kiezers toegankelijke zitting vnu het Centraal Ste.ubureau tot benoeming van ééi van den Gemeenteraad, tengevolge het niet-aanDemcn zijner benoeming door deu heer J. A. KKIJNDi.US, zal worden gehouden op Dinsdag 21 Februari 1922, nnniangende des middags ten 12 ure, Kaadhuize. HULDIGING DEURWAARDER WARNIER. Men schrijft ons: Zooals reeds in ons blad gemeld had de lieer J. N. Warnier, eerste deurwaar der bij de Rechtbank alhier, deze twee voor hem gewichtige feiten te vieren Woensdag zijn 30-jarig ambtsjubileum en gisteren zijn zevontigeten verjaardag. Door de orde van Advocaten was do laatstgenoemde gebeurtenis uitgekozen voor een gezamenlijk huldebetoon aan den neetor van het deurwaardersgilde. Na reeds door het zenden van een fraai bloemstuk van hunne belangstolling in hot bijzondere feest van den dag te heb ben blijk gegeven, verzamelden de leden van de Haarlcmsche Balie zich des na middags tegen vijf uur in de Nassau- strnat om ouder aanvoering van den De ken der Orde deu heer Warnier persoon lijk to complimenteeren. Groot was het aantal der confrères, die linu gewone werkzaamheden voor eenige oogenblil/k. hadden opzydc gezet om door hun aa wezigheid to toonen, hoezeer zy de per soon en het werk van deu jubilaris v doeren. Namens de balie werd deze. omring door familieleden en ambtg- ten eu rondom in de bloemen gezeten cie bezoekers ontving, op hartelijke wijze toe gesproken door Jhr. Mr. F. W. van Sty- die in zjjii rode de beide heugelijke feiten herdacht, erop wijzende, dat de toe wijding en de humaniteit, waarmede de heer Warnier steeds zijn functie vervuld tad, èn oorzaak waren van het zeldzame feit, dat deze nog op zoo hooge leeftijd met onverzwakte opgewektheid zijn •kzaamheden yerrichten kon èn xyn ambt als zoodanig in eere hadden ge bracht. Daarom was de balie in zoo groo- ten getale opgekomen om blijk te ge- an haar waardeering en boogaebtiug Mr. Van Styrum eindigde met deu zoo jeugdigen jubilaris toe te we noch en niet rust, die hij wel verdiend had, maar t begeerde, doch om in blyvende goede gezondheid en met do hem kenmerkende opgewektheid nog tal van jaren zijn ambtsbezigheden waar te nemen. antivoord op deze rede gaf de heer Warnier zyn groote ingenomenheid to kennen met de hem van de zijde der advocaten ten deel gevallen belangstel ling. in eenvoudige, ongekunstelde, doch goedgekozen en soms geestige bewoordin gen betuigde hy daarvoor zpn dank, op merkende, dat de balie hom door har opdrachten en vertrouwen in staat gesteld had n-.'t sncces zooveel jaren als deur waarder werkzaam te xyn en zich ook voor het vervolg i„ hare welwill-nd- lieid aanbevelende. Hierna vonden de aanwezigen gelegen- 'ic.d den jubilaris en zyn eek tg. nooto allen persoonlijk geluk te wensehen eu bleef men nog eenigen tyd tezamen in de gastvrije woning, gaarne luisterende naar de oude herinneringen, die de heer Warnier met veel levendigheid uit xyu veeljarige practjjk als deurwaarder op haalde. HONGERSNOOD IN RUSLAND. Meu schrijft one: Het Sub-Corn. Ha&rlem tot stc.m van do hongerenden in Sovjet-Rusland dedt mede, dat de heer Jan Museh en mej. van Dijk bereid bevonden zyu om hunne groote gaven beschikbaar te stellen tot het geven van een matinée op Zaterdag 25 Febr. in den Stads-Sehouwburg. Het Comité ia er nog niet in geslaagd een violist te vindon die op dien namiddag vry is om met beide bovengenoemden sa men to werken. Maar kunstenaars zijn uit hun aard spontaan en edelmoedig, misschien meldt een hunner zich uan by de Secretaresse 8. Bakhuizen van den Brink, Prinsen Bolwerk 44. Nadere me- dedeolingen met opgaven van het te ver wachten programma volgen dan zoo spoe dig mogelijk. Hij komt met vuile bruine of gele weken te Haarlem, door het gemeen- Kantangeresïit UITSPRAKEN. H. C. S. overtre ding Spoorwegregl. f 3 subs. 1 week tuchtschool, C. v. d. L. idem idem. L. overtreding Trekhondenwet 1910 f 3. subfr. 1 week tuchtschool. A. F. van B. overtreding politiever ordening f 2 8ubs. 1 week tuclitscnool. H. W. ide<m f 3 subs. 1 week tucht school. J. A. F. idem f 1 subs. 1 week tuchtschool, F. G. van L. een paard onbeheerd laten staan, vrijgesproken W. D., overtreding Arbeidsvet 4 gulden boete subs. 4 dagen hechtenis. C. v. K. idem 4 maal 3 boete subs. 3 dagen hechtenis voor elke boete. P. K. klem 4 boete sub®. 4 dagen hechtenis. H S., idem 5 boete subs. 5 dagen hechtenis. D. v. K. idem f 3 boete sub®. 3 dagen hechtenis. P. !idem 5 gulden boete subs. 5 dagen hechtenis. W. F. idem 5 maal 2 gul den boete sub®. 2 dagen hechten i® voor elke boete. C. K. idem 2 maal 4 gulden boete 6ub®. 4 dagen hechtenis voor elke boete. A. B. idem 4 boete sub®. 4 dagen hechtenis. C. G. E. id. 2 maal 25 subs. 10 dagen hechtenis, voor elke boete. H. C. v. d. S. löem 2 maal gulden boete sub® 4 dagen hechteni®. J. K. idem 4 boete subs. 4 dngen heoblenis. J. K. idem 3 maal 5 boete sub® 5 dagen hechtenis v. elke boete. A. Th. B., idem, 5 boete eubs. 5 dagen hechtenis. M. I,. Z. id. 4 boete subs. 4 dagen hechtenis. J. V. idem idem. H. J. W. idem 2 maal f 3 boete en 4, sub6 3 dagen hechtenis voor elke boete. it C. K- overtredinir Arbeidswet, i 5 subs, b d.h., B. D. id. 7 maal f 2 aud» 2 d.h. voor elke boeteJ. H. C. v. R. overtreóin? Boierwet f 20 subs. 10 d.h.P. v .d. M., overtreding Jachtwet 2 maal f 6 sufce. 6 daeen hechtenis voor elke boete H- D. id. f30 eub=> 30 d.h. K. K. idem: f 30 subs. 30 d.h. C. K. idem f 20 subs. 20 d-h., M. V. id. f 6 subs. 6 d.h, J. A. K. idem f 16 sol»- 15 d- h-, M. Z., id. f 6 sub®. 1 week tuchtschool, H. J.. overtreding leerplichtwet f 6 suba 5 daeen hechtenis; A. de R., idem f 5 subs. 6 d. h. L de V.. icLem f 4 subs. 4 d.h J. D. id. fö sub®. 5 dagen hech tenis J. A. v. D. overtr. Trekhcmdenwet f 3 sub. 3 degen hechtenis. P. C. over traimg Bvnnen vissoherijreglemeüt f 5 sub. 5 dagen hechtenis. B. A. M. S. overtreding Wapenwet f 5 sub. 5 dagen hechtenis. J. G. S. overtreding IJ li wet 2 maal f 1 eub. 1 dag hech tenis v. e. boete. C. W. H. overtre ding pol. verord. f 3 sub. 3 dagen hechtenis. P. A. id. id. C. G. id. id. W. J. B. id. f 2 sub. 2 «lagen hechte nis. 1. G. L. 2. G. P. J. G. id. ieder f 4 sub. dagen hechtenis, v. e. boete. J. B. overtreding pol. verord. f 3 sub.. 1 week tuchtschool. L. V. id. f 3 sub. 3 dagen hechtenis P. B. ld. f3 sub. 3 dagen hechtenis. A. P. v. B., idem 3 subs. 8 dagen hechtenis J. v, B. idem idem. D. v. A. openbare dronkenschap f 4 subs. 4 dagen hechtenis. M. L. B. idem id. J. O. idem idem, W. v. d. D., idem, i«lem. W. v. d. I>„ idem idem, J. W, D. idem idem. W. H., idem idem J B. idem idem. N. K. idem idem H. N. idem idem. A. Z. idem idem. J. de K. vonnis d.d. 18 Jan. 1922 bekrachtigd. CENTRALE COMMISSIE VAN OVERLEQ VOOR DE AMBTE» NAREN. Wij ontvingen net volgende com muniqué. Op Maandag 13 Februari vergader de de Centrale Commissie van Over leg voor de Ambtenaren onder leiding an haar voorzitter, Mr. J. B. Bo- Hededeeling geschiedde van enkele benoemingen, sedert do vorige verga dering der Commissie en van eenige besluiten vim Burgemeester en Wet houders naar aanleiding van advie zen, door de Commissie uitgebracht. Ten aanzien van het personeel in tijdelijkvn dienst, dut tegen 1 Mei a-s. aanzegging van ontslag ontving, bleek Burgeineoster en Wethouders de- mant regel hebben genomen, om met het ook op reorganisatie-plannen ten opzichte van het personeel ni-e srijheid van beoordeeling te hebben. De kans, dat enkele tijdelijke ambte naren. ook na genoemden datum nog eenigra tijd In dienst zullen blijven echter niet uitgesloten. Gunstig zal worden geadviseerd er een voorstel van den directeur in het gc-uieente-gaebedriif tot toe kenning van twee extra periodieke verhooglngen aan een ambtenaar, in verband met uitbreiding van zijn dienst. Aan den Raad zal worden geadvi seerd, in verband met eene toelage, welke de schatter van do gemeente lij Ice bank van leening vroeger ont ving, maar geschrapt werd, terwijl de persoonlijke aansprakelijkheid van den schatter voor panden. die in waarde achteruitgingen, is gebleven, deze toelage to handhaven, zool.ing hij de risico blijft dragen, aan het oordeel van «len Raad overlatend, of deze op do rechte wijze geregeld is. Naar aanleiding van een voorstel tot liet doen vervallen van het vrij genot van vuur en licht zal overeen komstig het advies van de subcom missie voor de Personeelsaangelegen heden warden geadviseerd, deze emo lumenten to handhaven met dien ver stande, dat een maximum-licbtver- bruik worde vastgesteld, dat verband houdt met de inrichting van iedere dienstwoning en de omstandigheden van den dienst. De Commissie besloot voort®, ongun stig te adviseeren ten opzichte van het voorstel, bij de behandeling van de begrooting door liet Raadslid den H. van den Beug gei aan, om niet de boden ten Stadhuize, maar degenen, die mot hen in eeno hooge- re loonklasse geplaatst zijn, tot eti lagere loanklussc terug te brengen, met dien verstande, dat dit alleen bij acatures en dus niet op de tegen woordige functionarissen van toepas sing is; zoowel en voornamelijk om dat voorgesteld wordt, alleen de be doelde boeien in een aparte hocgere loongroep te plaatsen, als omdat de Commissie handhaaft haar standpunt, ui Mei 1920 In haar desbetreffend ad vies ingenomen. Zij acht de waardee ring «lor bdooning van deze groep in verhouding tot de vakarbeiders een aangeicgeniietd van deti Raad, waar over 7.ij indertijd ook niet is gehoord I Na ampele discussie werd de Sub commissie vóór de Peisonccisuajigele. genheden weder sameiigeeteld, gelijk ze het vorige jaar saiuuugceteld was, zoodat ze <x>k nu weder bestaat uit vier hoofden van takken van dienst en van elk der vier organisaties één vertegenwoordiger. Bij de rondvraag kwam nog in be handeling een verzoek van enkele ambtenaren, om nadere regeling vuil hunne positie. Om verschillende re denen besloot de Commissie, zich te vereenigen met liel ongunstig adviea van de Subcommissie aan Burgemees ter en Wethouders over ilit verzoek uitgebracht. Niets meel' aan de orde zijnde werd deze vergadering gesloten. GEVONDEN VOORWERPEN. Tenig te bekomen bij: N. v. Pel, Gast huisvest 31 rood. ceintuur; v. ZutjiJien Gaelsiraat 37, étui met schrijfbehoef ten; G. Croe®e, L. Lakenstraat 5 rood, zwarte portemoanaie; J. (1 Roest. L. Annastraat 12c, paar schaatsen; Drij ver, Frans Halsstraat 16, hond (zw. m. witj; J. Veonings, Oranje-boom straat 23 D, jongenshandschoenen; J. C. de Klerk. Doelstraat 22, hond (poedeltje): Kennel Fauna Parklaan 119: hondje (smous) gebracht dooi- M. Otte, Vooruitgangstra-it 99, kat (grijs) gebracht door F. J. Andie, Spaarn- .vouderstraat 24. SCHOOL VER EENIGINGSTOO- NEEL Zaterdas 18 Febr. geven de vereeniging der meisies H B. S. „Avadia" en de vereen, van den Ka- darlandstorm gecombineerd een op voering van Roelvink's hakende oo medie „Freuleken". De regie is in handen van den heer Fritz van Dom melen, die 't vorig jaar met „Liefdes duel" zooveel succes oogstte, terwijl die heer J. G. de Haas, ale 2e regisseur fungeert. Aan tooneelaankleeding en costumeering wordt bijzondere zorg 'besteed. Een bal bes'.uit den avond. TWEEDE SCHOOLVOOR STELLING. Op de tweede schoolvoorstelling op Woensdagmiddag 22 Februari, zal door de Kon. Ver. Het Ned. Tooneel, direc teur Dr. Willem Royaards, worden op gevoerd „Mercadct" van Honoré dr Balrac. Ingezonden Radactie rich niet aansprakelijk. ALCEMEENE COLLECTE OP ZA- TERDAC 18 FEBRUARI VOOR HONGEREND RUSLAND. Een aanbeveling schrijven voor bo venstaande collecte. Maar dat U im mers heeleraaal niet noodig I Holland helpt zoo flinknaar verhouding geeft :rre 't meeste. Die Steinreiche Hol lander, nu klinkt 'i s-ommigen als 'a bespotting ea toch Maar zulke menschen geven niet aan arm Rusland. Jawel, dat doen ze wel en we zullen zien hoe de opbrengst mee valt. Ik heb groot vertrouwen in do menschen en wie zoo zucht over de mo reel slechte tijden, die kijkt niet goed; die ziet alleen de oppervlakte '1 lee- lijke valt nu eenmaal meer op dan 'l mooie; maar wie helder zien wil, dieper doortast, cie moet voelen 't vele tooie, dat er leeft in de menschen, se alles. Velen laten zoo vaak uitdrukkelijk hun minder mooien kant zien uit een soort valsche schaamte, precies zooals die jongen in zijn overgangsperiode, dio kon halderen en vloeken en die ruzie maakte «met z'n broertje, hem ver- lenschte zoodat je zou zeggen er is geen ellendiger, ruwer exemplaar, aar nu niets goeds in schuilt., maai avonds dekte diezelfde jongen gere geld dat verwensehtp broertje zorgvul dig toe. Een moeder kon 't hem niet verbeteren, zoo echt heerlijk werd er dan ingestopt, zoo met 'n deukje den rug stiekum soms 'n zoentje z'n kuifje gedrukt broertje sliep toch en niemand zag 'tl En zooals die jongen zijn er veel menschen. Als ze een collectebus zien, tdat gezeur om geld altijd en dat gezanik over Rusland't zal wel zoo erg niet zijn, al dat theatrale gedoe ilc heb geen tijd nu koon hier dan, 'n kwartje kan er nog wel af. Boem, deur toemooi afgescheept. Dat is dan de vloekende, razende jon gen. Laat nu, als de collectebus voor de deur komt, vrienden, uw anderen kant eens zien; weest dan eens even de jon gen, die zijn broertje zoo echt vol liefde instopt omdat niemand 't toch ziet pakt zoo stiekum een lapje van f 10, f 25 of 1000 uit uw bureau; stil, zoo dat niemand 't ziet en frommel 't dan vlug in de bus, heel vlug anders M. K. JEUGDIGE HAARLEMMERS. Jullie denkt misschien heel gemoe delijk er zal wel hulp genoeg zijn ik geef me maar niet op. Maar we komen collectanten te kort en een vrij groot aantal ook. Dus kom, toont wie jullie bent en helpt mee. Ga.t nog heden of andeis morgen zoo vroeg mogelijk naar een der onderstaande adressenMevr» Cannegieter, Ripperdapark 14 Mevr» KosterBusé, Groote Markt 27 Mevr» OttDe Vries, Emmastraat 15; dea heer L. Klees, Oost-Indische kade 20; Mej. A. Hofer, Prinsen Bolwerk 48 den heer D. Schouten, Spaarnsche Vaart- straat 55, Schoten Mevr. Baars, H. v» Alphen straat 40,

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1