MICHELIN RUWIEL Stadsnieuws ültgaan Het Tooneel ?an bat Polltloke Tour- nooivsld. Letteren en Kunst Persoverzicht Een verblijdend verschijnsel la hot, dnt een aantal bultenlandsche firma 's, die een v creldreputatie hebben,, teruggekeerd rijn. Spr. memoreerde het aardigo feit, dat in de „Bue des Nations" op dero voorjaarsbeuia een gefortuneerde, oude Eongaarsche dame, die Hollandsch «preekt, 15 Hongaarsche industrioiin ver tegenwoordigt, om zoo, uit louter vader landsliefde, te trachten de Hongaarsche industrie weer op te heffen. Alle bedrijfsgroepen rjjn nu geconcen treerd op één terrein: in het vaste ge bouw en op het Vreeburg, maar voor de volgende beurs zal toch het terrein aan de Kanaalstraat of een ander terrein in gebruik moeten worden genomen, zoolang het tweede vaste gebouw er nog niet is. Het bestuur blijft aandacht wijden aan de plannen voor dit tweede gebouw, waarvoor het bouwkapitaal zal moeten ito tien van de industrie. En daar zijn de tij den nu niet naar, helaas! Het is al vor- blijdend, dat de moderne installaties voor de centrale verwarming van het eerste gebouw nu gereed gekomen zijn. Door veler hulp en medewerking heb ben het Comité voor de koloniale af- deeling en de afdeelïng Handelsmusenm van het Koloniaal Instituut op de eerste verdieping van het gebouw oen verzamo- ling van Nederlacdsch-Indisehe grond- Itoffen kunnen uitstallen, die rijker en meer overzichtelijk is dan die van de vorige beurs. Dc heer Graadt tsu Roggen betreurde het, cat dezen keer (om redenen vau be zuiniging) de af deeling „Handel" ont breekt, evenals „Nederlandse!» Pabri krut." I)o proeven met '6 houden van econo mische voordrachten zuilen niet worden voortgezet; de lezingen van de Neder landsohe handelsattaché 's trokken cp vorige jaarbeurzen weinig bezoek. Spr. eindigde met woorden van :of aan het personeel en van dank aan da direc tie der Nederlandsohe Spoorwegen" voor het geven van reductie op <le reisbil jetten. Tot zoover de mededeelingen van den *f cretaris-generaal. Hierna kregen de aanwezigen gelegen heid, een zeer vluchtig bezoek aan de voorjaarBbenrs te brengen. Zeer vluchtig, ïrant om één uur had in het restaurant .van de Jaarbeurs een gemeenschappelijke lunch plaats, waaraan o.m. mede aanzaten Mr. Fockema Andreae, bnrgemoeitcr van Utrecht en voorzitter van den Baad van Beheer en eenige buiten- en binnonland- sche medewerkers aan de beurs. Aan dit déjeuner heerschta een zeer gezellige geest. Hartelijk en van weder- zjjdsche waardeering getuigende woorden werden gesproken o.m. door den burge meester, den heer Georges Glaser, Frausch én den heer Nemry, Belgisch landels at taché. Menige dronk werd gewijd ana de Jaarbeurs en aan goede handelsbetrek kingen tusschen Nederland en hot bui tenland. Namens de journaliste u ap-ak de heer Bothenius Brouwer in een gees- tigo speech de beste wenschen voor de Jaarbeurs uit. Tusschen vier uur en halfzes werden de deelnemers aan de yoorjaarsbeura door het Utreehtsche gemeentebestuur ontvan gen in hot Gebouw voor Kunsten en We tenschappen aan de Mariaplaats. Vermelden wy nog, dat aan tafel een der leden van den Baad van Bchoer, ba ron Krayenhof, zijn collogas van den Baad van Beheer een herinneringsalbum met foto's van vorige jaarbeurzen aan bood. Van de Jaarbeurs zelve kunnen wij, in aanmerking genomen den korten tjjd dio voor een bezoek nan do verschillende Btnnds beschikbaar was, slechts een zeer vluchtig overzicht gevea. Er zjjn vyftion nfdeelingsa, o.m.: rea dings- en genotmiddelen j elektriciteit, ma chines, metaalindustrie; bouwvakken en bouwmaterialen; drukwerk, papier, kan toorbehoeften; hout, kurk, mandenwerk; huishoudelijke, toilet- en sportartikelen; economische diensten. Er is dus „voor elclc wat wils". Vele inzendingeu zijn niet zoo uitge breid en vele monsterkamers niet zoo fraai ingericht (ook hiervan is natuurlijk wocr de reden de alomtegenwoordige be zuiniging), maar aan do qualiteit van het geëxposeerde behoeft dit natuurlijk niete af te doen. Van de firma's uit Haarlem en omstre ken heeft o.m. de firma Julius del Canho een stand in de afdceling goud- en zil verwerken; de Vereenjgde Chemische Fa brieken te Beverwijk beschikken over twee tafelvlakken; Droste's Cacao- on Chocoladefabrieken zijn natuurlijk aan wezig met haar overbekende producten; twee monsterkamers zyn ingericht door de firma Hilarius en Co (Draadicdnstrie), één door de firma Hin (kousen en hand schoenen). Het kunstatelier „Florigaza" (A. Martens van Baigooy) exposeert op twee tafelvlakten. Noemen wij verder de Cnoutchoucfabriek van do ge'ors. Merens en de firma's Hugo Smit en Willem Smit Hz;:, (motorrijwielen en rijwielen). Om den Nederlandschen handel et Nederlandseke industrie over exportvra- geu voor te lichten, zullen dagelijks, ga- durende de Jaarbeurs, gedelegeerden der in Nederland geaccrediteerde legaties in de hun ter beschikking gestelde pavil joens op het Vredenburg zitting houden. INGEZONDEN MBDBDHNLTNORN k 60 Cl», per regel. BANDEM BINKENBAND, de beproefde oude.. 13.25 Do sedert tal van jaren be roemde MICHELIN BUITEN BANDEN met glad loopvlak worden zoolang de voorraad strekt, opgeruimd I 4.50. Nieuwe versche banden. Twaalf maanden garantie. G. P. DE VRIES Qen. Cronjéstr. S3, Sohoten dUBILEUMS-CE MEENT E- PERSONEEL. Naar men ons mededeelde bestaat er onder de ambtenaren eenige ontstem ming over de houding van B. en W. bij ambtenaren-jubileums. Dit misnoegen heeft zich reeds in de organisatie en ook in de Commissie van Overieg ge ut. Reeds zijn ter Secretarie een 3-tal jubileums van ambtenaren met 40- en 25-jarigen dienst van de zijde van het College onopgemerkt voorbijgegaan. Dit betrof zelfs een bekend ambtenaar, die dagelijks ia nauw contact tmet het College werkt. Men verzekerde ons dal hierover nooit iets zou gezegd zijn, ware het niét dat B. en W. bij sommige directeuren wel hunne belangstelling betoonden. Bo venal was men geprikkeld door het be sluit van het Gemeentebestuur om aan /erklieden, die reeds hun 40-jarig jubi leum waren gepasseerd, alsnog de 10 dagen verlof en het 10/14 vacantie-geld it te keeren. Hoewel zijnde tegen een uniforme re geling, meenden de ambtenaren dat wat meer waardeering door het College ook dien opzichto wel wenschclijk ware» VERCADERINC VAN TRAM PERSONEEL. In de bovenzaal van het Brongebouw had do afdeeling Haarlem der Ned. Ver een iging van Spoor- en Tramwegperso neel Dinsdagavond een vergaderiug be legd, waar de kwestie der ziekenverzor ging-van het tramwegpersoneel bespro ken zou worden. Als sprekers waren uitgenoodigd de heeien L. W. Peterse en J. H» Visee. De vergadering, die niet zeer druk be zocht was, stond onder leiding van den heer B. D. G. Wardenbung. Deze open de de vergadering met een woord van welkom en 'legde het doel der vergade ring uiteen. Hij verleende hierop het woord aan den heer Visee. De heer Visee noemde do ziekenver zorging een der eerste eischen van de werknemers. Het onvoldoende organisa tiebesef der trammenschen is evenwel oorzaak, dat de ziekenverzorging, zooals die bij het spoorwegpersoneel beslaat, nog niet door het trampersoneel verkre gen is. Het Is de eigen schuld van dit personeel, dat er nu nog steeds verga deringen en besprekingen voor noodig zijn. De eisck van complete ziekenver zorging zal bij de directie op een heftig zet stuiten. De Nederlandsohe Ver- iging van Spoor- en Tramwegperso neel zal blijkbaar alléén voor dezen eisch moeten veohten, omdat de andere orga nisaties er blijkbaar niet zooveel voor voelen. De Nederlandsohe Vereeniiging zal dus moeten zien te krijgen, wat in dit opricht te verkrijgen is. De heer Visee herinnerde uitvoerig aan de vergaderingen, die door de desbe treffende commissie uit het personeel over deze zaak werden gehouden en aan de actie, die het in de Ned. Vereeniging georganiseerde tramwegpersoneel sinds hét vorige jaar ter verkrijging van de begeerde ziekenverzorging heeft ge voerd. In dit blad is reeds gemeld, waar uit deze ziekenverzorging bestaat. De heer Visee spoorde tenslotte de aanwe zigen aan, allen lid te worden van het bestaande ondersteuningsfonds, vóórdat in dit fonds een bestuursverkiezing n plaats hebben. Alleen dan kan voor het personeel ingeval van ziekte bereikt worden, wat voorloopig mogelijk is. De tweede spreker, de heer Peterse, merkte op, dat nu het personeel der traniwegmaaischappijea zijn gehcele werkkracht in dienst dezer maatschap pijen stelt, daar een ruil tegenover moei staan, bestaande in een loon, dat de menschen niet alleen in staat stelt om behoorlijk te kunnen leven, maar ook dat zij, wanneer eens do kwade tijden ko men, op alles voorbereid kunnen wezen. Ook de heer Peterse besprak uitvoe rig de geschiedenis van de huidige actie ea sprak in den zelfden geest als de heer Visee. Hij wekte ook op tot massaal als lid toetreden tot het bestaande onder steuningsfonds, teneinde invloed op he« bestuur te kunnen uitoefenen en om er voor te zorgen, dat er andere menschen ,in dit bestuur komenmenschen, die 'deakeü Sooals de leden der Ned. Ver eeniging denken. Hij meende tenslotte, dat het nieuwe Reglement der diensrvoorwaarden, dat binnen enkele maanden bij deze tram- wcgmaatschappijea zal moeten worden ingevoerd, ten opzichte van de ziekenver zorging op dezelfde leest geschoeid zal zijn als het reglement voor het spoor wegpersoneel, waaraan de minister zeer /aarschijnlijk, blijkens zijn uitlatingen, zijn goedkeuring zal hechten» De heer Peterse maakte van deze ge legenheid gebruik, het streven van het trampersoneel naar zooveel mogelijk vrije Zondagen ter sprake te brengen en critiseeidc hierbij de houding van „St. Raphatl" en den P. C. B., die ook in deze zaak niet alleen aan de perso neelsbelangen denken, maar er uitslui tend op uit zijn, de Ned. Vereeniging aan te vallen, omdat de heer Peterse uitgelaten had, dat het overige perso neel Zondags iets langer zou willen werken, als daarmee het aantal vrije Zondagen vermeerderd kon worden, St. Raphael en ide P. C. B. doen het nu voorkomen, alsof de Ned. Vereeniging vóór verlenging van den arbeidstijd is. Dit noemde spreker een groote onjuist heid. De voorzitter bracht aan beide spre kers een woord van dank ea stelde de aanwezigen in staat, het onderstaande adres aan het bestuur van het Onder steuningsfonds te onderteekenen .Ondergeteekenden, allen lid van het ondersteuningsfonds, verzoeken met deren t ten spoedigste het bestuur in zijn geheel zal aftreden; dat een verkiezing zal worden -uit geschreven dat hei personeel spoedig met den datum waarop deze verkiezing zal moe ten plaats vinden in kennis zal worden gesteld dat dit eveneens ter kennis zal wor den gebracht aan de vakvereenigingen dat voordat deze verkiezing heeft plaats gevonden geen ingrijpende wijzi gingen in het fonds zullen worden ge bracht." Van de (gelegenheid tot gedachten- wisselin-g of tot het stellen van vragen 'erd geen gebruik gemaakts 200STE PARADIJSVLOEK. De N.V. Het Schonwtooneel, directie Adr. van der norst en Jau Musch, zal Zatordag 25 Februari in den Stads schouwburg de 200ste opvoering geven m Alphons Laudy's Do Paradijsvloek. Deze zeldzame gebeurtenis zal een ecnigszins feestelijk karakter dragen. BEZUINICINC, Naar ons bij informatie bleek wordt aan onze gemeente-bureaux nauwkeurige contröle uitgeoefend op de uitgaven. Waar voorheen soms zelfs voor belang rijke leveranties altijd vaste leveranciers :n, is met dit stelsel gebroken. Bij eene bestelling van eenig gewicht wordt thans vooraf aan verschillende adressen prijsopgaaf -gevraagdwaardoor een meer concurrecrende prijs en als vanzelf de meeste gevallen -bezuiniging wordt verkregen. Een aanschrijving van B, en W. aan de diensthoofden heeft -hiertoe -krachtig medegewerkt. Met allen ernst tooh heeft hot College et alleen den wcnsch te ikennen gege ven, dat do begrootüngen niet mogen worden overschreden doch ook dat alle pogingen moeten worden aangewend om zooveel mogelijk onder -de geraamde posten te blijven. ,.Do Zwaan", blijspel van Franz Mölnar door „De Haghespelers in 't Voorhout." Wat in de werken van Mölnar zoo bekoort, is niet alleen de. voorname geest en do sprankelende dialoog, het is vooral de fantas iel Wie voor Mölnar met zijn nuchter verstand al leen in de komedie komt, is.bij voor baat verlorenhij zal dezen Hongaar- schen schrijver niet verstaan. Om Mól te begrijpen en te genieten, moet zelf over eenige fantasie beschik - ken. Molnar is onder de moderne schrij vers de fantafltl In zijn werk is steeds iets van het sprookje, dat de toeschouwer met de bereidwilligheid en de verbeelding van het kind moet ontvangen. Men behoeft werkelijk niet bijzonder critisch aangelegd te zijn om te begrijpen, dat het zoo niet onder vorsten en vorstinnen toegaat als in het blijspel ,,De Zwaan". Een Droog stoppel zou heel weinig moeite hebben heel dit stuk uit elkander te rafelen en zelfs belachelijk te maken. Maar Droogstoppels zullen Fancy en dus ook een Mölnar nooit verstaan. Molnar schept geen werkelijke men schenen toch voelen wij meer dan bij vele andere schrijvers in zijn blij spelen het diep menschelijke. Dat is van zijn werk de groote kracht en de bekoring. Hij is door zijn stoute conceptie en zijn fantasie de d i c h- i' r. Ik ken geen' tooneelsch'rijver van don tegenwordigen tijd, die in zijn werken zooveel poezie geeft als deze Hongaar. Wat heeft Mölnar ons in zijn blijspel willen geven? Gedeeltelijk een satyre op het hofleven, maar daarnaast het tragische van het lot van het jonge prinsesje, dat door haar geboorte voorbestemd is om als een „zwaan" op het blauwe water van den hofvij ver te drijven en niet aan land kun komen zonder gevaar een waggelend gansje te worden. Prinses Alexandra is door haar Moederprinses Beatrix reeds toebedacht aan den troonop volger, prins Albert. ^Doch wanneer tie kroonprins vier dagen haar gast is, ziet hij nauwelijks naar het prinsesje om, ja. is hij zelfs zoo opvallend on verschillig tegenover haar, dat de om geving reeds aan het huwelijk begint te wanhopen. Eén dag blijft er voor de verovering nog slechts over en als zelfs de rozen van prinses Alexandra den kroonprins onberoerd hebben ge laten, weet de Moeder nog maar c:én middel om zijn mannelijk hart in vlam te zettende jalousie Wanneer Prins Albert de prinses niet begeert, dan moet het de rouw zijnEn daarom noodigt zij en eenigen man in haar huis, den gouverneur van haar twee zoons, Dr. Hans Agï aan het souper. De arme. jonge professor zal als „gangmaker" in de Liefde moeten fungeeren, onver schillig, of hij er bij zal ten onder- rBeatrix als een „spel" heeft bedoeld, wordt werkelijk heid. Voor het prinsesje, dat in haar leven nooit den man had ontmoet, wordt deze jonge geleerde haar eerste en misschien eenige liefde. Want op dezen avond van voor hem zoo zehl- :aam geluk vindt hij de woorden, die •egelrecht naar haar harfc gaan. En ars de. liefde bij haar is ontwaakt, voelt zij tegelijk, wat zij en haar Moeder te gen den armen, jongen man hebben misdaan. Wanneer het middel op den Kroonprins heeft „gewerkt" en hij 3en mededinger in haar bijzijn belee- digt, neemt zij hem in bescherming en drukt zij hem in het bijzijn van allen een kus op den mond. Dit alles is „dichterlijke fantasie want in de werkelijkheid zal zoo iets aan een hof nooit plaats hebben en nog veel minder, wat wij in het derde bedrijf zien gebeuren, dat prins Albert met de herinnering, aan wat dien nacbt is voorgevallen, zich met prin ses Alexandra zal verloven. En toch... heeft deze fantasie ons niet sterk ge boeid en bekoord? Hebben wij ondankshet onwaarschijnlijke niet in de liefde van twee jonge men sehen geloofd? Hebben wij dc tragiek het oogenblik van onzegbaar geluk 1 denjongen geleerde niet me ego voeld? fleert Molnar ons niet meege voerd in het land van zijn verbeel ding en hebben wij alles met onder gaan als iets heel teers en iets heel moois De regie stond in dit blijspel voor een zeer moeilijke taak, want scherts en ernst wisselen nog meer dan in eenig ander stuk van Mölnar elkan der met groote snelheid telkens af. Het drama staat in dit werk soms zelfs zeer dicht naast het blijspel. Heeft de regie deze tegenstellingen niet wat te veel geaccentueerd? Wer den de blijspeleffecten door een al te sterk aanzetten niet wat te veel tot het kluchtige opgevoerd? De bedoe ling van den heer Stellwagen den regisseur was duidelijk. Hij wilde naast het menschelijke het leege ua- rionettengedoe van het hof zetton Maar waren daarvoor zulke carici.'.u- ren noodig als Ella Reicher en voor al Louise Kooiman ons gaven? Waat dat niet de speelsters, maar do regie hiervoor verantwoordelijk moet worden gesteld, is wel zeker. In de typeering van prins Albert, een vrij geborneerd, maar toch allerminst belache .jke kroonprins, liet Paul de Groot zien, dat eon dergelijke overdrijving toen feitelijk onnoodig was. Ik ben daar om zeer benieuwd naar de opvoering van „Der Sckwan", die oen ensemble van het Burgtheater uit Weenen ons hier in Maart of April zal brengen. Het zou mij niet verwonderen, wan neer wij het stuk dan in een heel an der licht te zien zullen krijgen. Ook in de bezetting der twee ernsti- ;e rollen, prinses Alxandra en Dr. lans Agi leek de rolverdeeling mij minder gelukkig, al schonk de opvoe ring ook in deze bezetting mij een groot genoegen. Tilly Lus is een van onze knapste actrices, die met haar mooie stem eo zuivere middelen altijd weer in drama tische rollen weet te ontroeren. Ook als prinses Alexandra deed zij dit in het tweede bedrijf. In het derde be drijf vond ik haar spel echter wat te vlak en was zij ook door haar toi'et wat te weinig „prinses". Zou een Elsa MauhB uit deze prachtige speelrol niet nog meer hebben gehaald? Door de rol van prinses Alexandra aan Tilly Lus te geven, kwam de tegen stelling van het dramatische en het kluchtige nog sterker naar vorev. En nog meer geldt dit voor Eugène Gilhuys m de rol van Dr. Hans Agi. Deze professor is behalve geleerde ook nog sportsman. Hij is uitstekend roeier, schermer en ruiter en groot bo- woSdornsr van Napoleon Zagen' Vil dat in dozen schuchtcrcn geleerde? Had deze jonge man iets fascineerends voor een jonge prinses? Was bij niet meer een verlegen kamergeleordo don een betooverendo jonge man, wat l'Ü immers toch ook moet zijn Behoerach- to hij door zelfbewustheid do situatie aan tafel Was hij niet meer een overmoedig geworden, wat onhandig jongmensen? Maar eenmaal do meer lyrische opvatting van Gilhuys aan vaard, zij gaarne erkend, dat hij In deze rol veel moois gaf en hot meer dan gewone succes van het tweodo bedrijf was zeker ook voor een be langrijk deel aan hem te danken. En aan Cor Ruys als pater Hya- zinthHem heb ik heel den avond c p- rocht bewonderd. Welk een prachtige creatie heeft Cor Ruys ons van dezen alles begrijpenden priester gegeven Vol innigheid en tegelijk van heerlij ken fijnen humor was rijn spel. Alleen al om Cor Ruys zou men het stuk nog eenB willen zien Dat stuk en opvoering bij het zeer talrijk publiek een zeer groot succes hadaen, meldde ik reeds in het blad van gisteren. Vooral hot tweede be drijf, dat in een bijzonder mooi decor werd gespeeld vond enthousiaste bij val. Als geheel dus een zeer gelukki ge avond voor het Tooneelverbond. J. B. SCHUIL. 21 Februari. De vrouw als rechter. „Justitieafgedaan. Zooals na het debat van Vrijdag ver wacht kon worden geschiedde: do Ka mer heeft, ondanks bet negatieve adviea van minister Heemskerk do motie-Kleo- rekoper (verklarende, dat het gcwenscht do vrouw tot het rechterlik ambt toe to laten, dat mitsdien de noodigo wette lijke voorzieningen dienen to worden aan gebracht en do rogeering uitnood)gend, •oorstellen tot dat dool ton spoodigste bij de ICamor aanhangig te maken) aan genomen. Herinnerd moge worden, dat de heer Kleerekoper aanvankelijk in zijn motie hot woord „onverwijld" had ge plaatst tusschen „voorzieningenon „die nen", maar dat hy dat woord op invita tie van den Cliristolyk historisch cm heor Snoeck Henkemans had geschrapt. Intus- schen zyn de woorden „ten spoedigste" blyven staan. Minister Hoemskerk is dus tegen zyn zin uitgenoodigd, „ton spoedig ste" bij de Kamer te komen met voor stellen tot toelating van vrouwelijke rech tere. De aanneming der nlot-onbolangryko motie geschiedde met 41 tegen 50 stom men. Van de linkerzijde stemde alléén do Reor Braat, naar wiens inzicht do vrouw achter de karnton thuis .behoort, tegen. Bovendien stemdo rcuhta tegen, met uit zondering van do heereu Van do Laar, Kuiper Suring, Haazovoet, Snoeck Hen- kemans, Van Schailc, en Bulten, die zieh allen schaarden aan do zfjdo van hen, die meenen dat aan de daartoe bekwame en goschikte vrouw haar plaata in de vier schaar niet mag worden onthouden. De discussie over do ondordoclcn der Justitiobogrooting muntto uit door onbo- langrykheid. Men lamonteerde wat over het optreden van eenige beambten dor marechaussee in de eerste dagen van Ja nuari in Drenthe een optreden dat vol gons den heer Schaper niet, ou volgens don hoer Beumer wel lu den haak is geweest, by welko laatste moeniug zich do minister met oen beroep op citaten uit de „Politiebode" door don heor Scha per onvolledig weergegeven, aansloot de heer J. tor Laan wenschte vorbeteriug ■an arbeidsvoorwaarden van het gevan genispersoneel (oen zaait, die de aandacht van den minister heeft en Jio „alleen maar wacht op.... verbetering van de toestand van 's lands financiën), do heor Byloveld opponeerde tegen den aapkoop van een perceel te Zutfen voor de besten diging van het kantongerecht, zulks om dat naar zjjn niceuing huurvorlenging mogelijk is (tusschen twoo haakjes wel grappig, dat do huur is opgezegd aan het kantongerecht, dat in hooger beroep over huurverlengingsaanvragen moet beslissen I) en minister Heemskerk autwoorddo daar op, dat hjj Woensdag zou inedcdoolon hoe hot met deze zaak staat. Ziedaar in en kele woordon hot voornaamste van don Dinsdagm iddag. Do bcgrootiug van minister Uoomakerk Is op laatstbedoeldcn post en op do eind stemming na nu afgedaan. De heer Wynkoop heeft oen interpella tie aangevraagd over een communisten- vervolging te Tornato. Woou-alag beslis sing. INTIMUS. door K.- van Da?fsen. Een 'Amsterdam» scho familie zal de zomervaeantie door» breng» n bij een oom en tante tc Kaïn» pen. We lezen over een heel aardig zee» lochtjo met. de Kamperboot, we krijgen- zeer leerzame opmerkingen te hoorea over „de hof, de stad Kampen, het In- structie-Bataljon enz. We maken een genoeglijk zeiltochtje, spelen gereJlig sjoelbak cn krijgen ten slotte nog een paar Kamper-uien te hooren. In dit zeer leerzamo bock ontbreekt m.i. één ding, n.l. spanning. Voor onze leeswolven een goed boek om kalm te lezen, want geen enkel kind zal dit didactische ver haal verslinden. De illustratie van J. G« Kesler is zeer goed. e T wccI in gen", door Trui* da Kok. Een mooi, frisch meisjesboek, dat zooals de meeste hoeken van deze schrijfster in het Gooi speelt. Ar.s ea Noor, de onafscheidelijke tweelingen* die zoo hun best doen jongensachtig t» doen om in moeilijke dagen fiink ie zijn en sterk. Hoe mooi geteekend ia Jans, de brommerige dienstbode, met haar gevoelig hart. Als de inocder der tweelingen voor haar gezondheid naar bet buitenland moet, komen Ans ca Noor in het nette, correcte gezin vau oom ea tante Van Duinen. De bedillerige Mies maakt het de twee buitenkiaderen vaak moeilijk, 't Is zoo alleszins begrijpelijk, dat ze naar Gooilust vluchten, waar ze met open armen oatvangt. Al les komt ia orde, ook met Mes. Onze meisjes, zelfs onze grootere taeisies, zullen zeker het slot, *»«rr komst, niet zonder xuöinü lezen, 3. >.L o t j e W a 11 e r", door Truida Kok. Een heel aardig verhaaltje voor kleine meisjes. De onbesuisde, maar toch goedhartige Lotje moet door scha de en schande wijs worden. Haar broer tje Henk vind ik wel wat al te braaf geschetst. Mooi gedacht is echter de vriendschap tusschen Lotje en Willy Roorda. De lezeresjes zullen echter Willy min of meer bewonderen, als ze tegenover meneer Morsman eens uit den band springt. De illustraties van Jan Wiegman zijn zeer fijn. Alleen vind ik het jammer, dat zijn meisjesfiguurtjes altijd magere spillebeentjes hebben. En de heldin van dit verhaal wordt ons jui'st geschetst als een stevige, gezonde meid, W. B.Z» LECTUUR VOOR KINDEREN. In de Stamperius-Bibliotheek zijn van uitgeversmaatschappij E. J. Bosch, to Baarn, 3 nieuwe dee'tjes verschenen. 1. „Een prettige vacant ie". NEDERLAND EN BELCI6, De redacteur te Brussel van „Da Maasbode" schrijft iar aanleiding van de rede, welke de heer Gerretson enkele dagen gele den in de Tweede Kamer heeft uitge sproken en die hier vrij ernstige ont stemming heeft veroorzaakt, bevestigt De Standaard", dat bedoelde rede tot en nota-wisseling tusschen de twee re geeringen zou kunnen aanleiding ge ven, waarbij, zegt „De Standaard", de Nederlandsohe regceriug zou kunuen worden gewezen op hot miudcr passende van het optreden van het Nedci'.andsche Kamerlid. En het blad vervoigt „We betreuren dit optreden te meer,- omdat het zich voordoet op een oogen< blik, dat de neigingen tot toenadering, waarop de heer Van Karnebeck in zijn antwoord zinspeelde, steeds sterker wer den en het beste lieten verhopen voor cene niet te ver-afgelegen toekomst, om dat hier minstens een sironkelsteen werd geworpen op een baan die voor samen komst geëffend bleek. We zullen er te vens op wijzen, dat de Gerretson's zich tegenover ons land, by meer dan één gelegenheid, op zeer te bespreken wijze hebben aangesteld en hulp hebben ver* leend aan een groep personen, dio het zeer slecht hebben gediend. Het verdient ten slotte aanmerking ie een zeker deel der Nederlandsche pers, al of niet verkeerd ingelicht over le ware toestanden in ons land, een op- allend0 ruchtbaarheid heeft gegeven tan de uitlatingen van den heer Ger* etson, wezo het niet om daar volle goedkeuring aan te hechten, dan toch het door zoovelen mogelijk te doen lezen. We willen dit incident collier niet buiten verhouding overdrijven, we willen veeleer de vaste hoop koesteren, dat deze hindernis op den weg eener goedo verstandhouding zoodia mogelijk wegge ruimd worde, opdat niets meer belette de zoo lang gewenschte, en zoo voor da hand liggende samenwerking der beide buurlanden." Bedoelde icdacteur van Dc .Maas bode" meldt nader Op het Belgisch ministerie van buï- tenlandsche zaken, waar wij ons om in lichtingen hebben gewend om tc ver nemen of do Belgische regeering al dan niet aan Nederland ophelderingen zal ragen over de jongste rede van den heer Gerretson, verklaarde men ons dat men de rede van minister Van Karne beck beschouwt als een desavouecring van de woorden van den heer Gerretson» Wat betreft de vraag of een nota wisseling tusschen Brussel en Den Haag over bedoelde rede zal ontstaan, daar over wilde men hier geen inlichtingen iverstrckken. een kleine breedgeschouderds man me', een kogelvormig hoofd en laar zen aan zoo als stalknechts die ge woonlijk dragen; hij rook naar den etal en staarde Barnabas aan en kauwde op een eindje stroo. Toen hij Sied en wel in de kamer stond tikte j met een -vinger tegen zijn voor hoofd en kauwde harder dan oeit „U heeft geloof ik een brief voor me?" „Ja, meneer!" „Geef dan maar hier**. De man kuchte, nam zijn strootje oit rijn mond, keek er naar, schudde K; hoofd en begon er weer op te kau- n. „Is u meneer Beverley?" vroeg hij, jheftig kauwend. Daarop haalde het kleine mannetje een brief uit rijn zak, bleef er een oogenblik al kauwend naar kijken, knikte en overhandigde hem tenslotte 'aan Barnabas, die even naar het ad ree keek en toen haastig het zegel 'open brak. Toen hij dit zag zuchtte het mannetje teleurgesteld en schudde het hoofd; hij kauwde op zijn stukje stroo en bekeek liet af en toe, terwijl Barnabas het volgende la^: „O Barnabas, wanneer zal ik je weer rien? Ik ben vandaag misschien wel erg dom en dwaas, maar hoewel de zon heerlijk schijnt, ben ik koud mijn hart is koud, alsof het door een ijzige hand was aangeraakt. En het is alsof ik wacht wacht op iets dat gaat gebeuren iets vreeselijks, waar ik niets tegen doen kan. Ik ben bang dat je me erg zwak en onver standig zult vinden, Bamabos, maar ik. zou toch wel eens willen weten wat dat allemaal beteekenL Je vraagt me of ik je lief heb. Twijfel Je daar nog aan? Hoe dikwijls heb ik je itt mijn droom niet naast me zien knielen. O, dat bosch van Annersley! Daar heb ik voor het eerst je armen om mij heen gevoeld, Barnabas, en daar droom ik soms ook nog van, Maar vannacht heb ik van die vreesclijke race gedroomd ik zag je weer over den eindstreep hollen, je lieve gezicht bebloed en gewond, cn toen ]c mij voorbij reed keek je mij strak aan met zulk een wonderlijke uitdrukking in je oogen, Barn «bas. En toen was het net of je naar con groote zwarte schaduw toe galoppeerde, die je heolo- maal opslokte eu toen was je voor mij verloren en ik werd Ix-vond van angst wakker. Oh, Barnabas, kom toch bij me! Ik wil Je hier bij me hebben, want hoewel de hemd hier blauw en onbewolkt ia, zie ik in het noorden, in de richting van Londen, een gTOO- te zwarte schaduw, net als de scha duw van mijn droom en ik wil niet dat Je daar blijft. Kom bij me mor gen dan is het nieuwe maan. Kom om half acht bij de schuur van Oak- shott, dan zullen we samen naar huis terug wandelen. I Ik verhang er naar je te rien en j toch ben ik bang. Mijn liefde voor jou groeit steeds en soms maakt het me angstig. -o: Het raam waarbij ik zit te schrij- i ion, ziet uit op het noorden en nu ik naar buiten kijk zie ik die donkere i schaduw nog Loven Londen, dreigen- der dan ooit. Kom spoedig bij me I de hemel behoede je voor alle gevaar. ICleone. Toen hij klaar was met lezen, zucitt- 1 te Barnabas en opkijkend zag hij dat het kleine mannetje nog steeds druk met zijn strootje in de weer was; hij nam het nu uit zijn mond, schudde or stronger dan ooit het hoofd tegen, liet het op den grond vallen en zette or zijn voet bovenop; toen hij dat ge daan had keerdo hij zich om en keek Barnabas niet een paar ronde, hel dere oogen aan. „Eu nu", zei hij, „zou ik wel zoo vrij wiüon zijn om u een paar vra gen te doen meneer Barty of lk moet misschien liever zeggen: meneer Beverley I" „Wat!" riep Bamahas verbaasd uit. „Bent u hei weer, meneer Shrig?" „En niemand anders, meneer. Al- l weer een vermomming, zoools u ziet. Gisteren een marskramer met kap stokken, die ik niet verkoopen wou vandaag een stalknecht op zoek naar een baantje dat ik niet noodig heb. Ondertusachen heb ik een oogje ge houden op nummer een en nummer twee en de zaak begint er al heel rooskleurig uit to zien, ja meneer, het zaakje ziet er nu werkelijk veel belovend uit". „Hoe bedoelt u dat?" „Nou, om te beginnen", zei Shrig, terwijl bij den stoel nam die Barna bas hem aanbood, „heb u zeker niet gezien dat die brief al eens open ge maakt was en opnieuw weer verze geld is?" „Neen", zei Barnabas, terwijl hij staarde naar de stukken van het ze gel. „Neen, dat hebt u natuurlijk niet gezien u maakte hem te vlug open om dat te merken maar ik heb het wel gezien". „Neen, toch zeker. „Die brief daar", zei Shrig indruk wekkend, „is door een dame aan u ge schreven is het niet?" „Ja". „En ik heb u dien brief gebracht, nietwaar?" „Ja, maar ,,En wie, denkt u wie mij dien brief gegeven heeft om aan to brengen de dame? Welnee! Ik zal u zeggen, wie hem aan mij gegeven heeft het was zullen we zeggen nummer twee de medeplichtige vóór de daad zul len wij hem C noemen? Goed! Nou, hoe is het mogelijk, dat C. of nuin- twee mij dien brief gegeven Iteeft? Ik zal het u vertellen, Toen nummer een en nummer twee, B en C naar Hawkhurst gingen, ging ik ook naar Hawkhurst Zij logeerden in „het gouden Paard", dus ik blijf in do buurt van „Het gouden Paard" bied mezelf aan als paardenknecht deed allerhande boodschappen voor nummer een en nummer twee en gis teravond geeft nummer twee mij dien brief om te bezorgen en hij was er erg precies over, dat ik hem u ra han den zou geven, hij gaf mij ook tien gulden en zegt er bij dat hij ze zelf niet meer gebruiken kan en zoo is het gebeurd, meneer". „Maar", zei Barnabas verbaasd, „ik begrijp het niet. Hoe kwam hij aan dien hrief?" „Maar, maneer, hoe weet ik dat nou? Maar hij had hem en hij ver brak ook het zegel". „Maar -waarom?" „Nou, in de eer?te plaats is het een liefdesbrief, niet v.aar?" „Maar ik „Goedl Vertelt u mij «ons menoer. wordt er in dien brief een afspraak I 1 gemaakt?" „Ja, ce« afspraak voor morgen- j I avond". „O! Op een mooie stille plaats bijv. een bosch?" „Ja, op een erg stille plek, de schuur van Oakshoti genaamd". „Zoo zoo, des te beter!" knikte Shrig vroolijk, „dat loopt prachtig de zaak is veel mooier dan ik had durven hopen, maar, zooals ik ai eens gezegd heb de dingen zien er voor het aanbreken van deh dag altijd het donkerst uit. De schuur van Oakshott hè? Nou, dat klinkt wel erg eenzaam juist een plek om, een oen prachtt- ge plek zou je het kunnen noemen". En Shrig grinnikte en wreef ziin han den over elkaar; maar plotseling schudde hij somber lust hoofd en zuchtte diep, onderwijl Barnabas ter zijdo aanziende. „Maar u u gaat natuurlijk niet, meneer?" „Gaan?" „Ja, naar dc schuur van Oakshott» morgenavond?" „Ja, natuurlijk", antwoordde Bar- - nabas, „do afspraak is, om half acht". „Half acht!" knikte Shrig, „een prachtige tijdl Dan gaat de zon onge veer onder goed licht en niet te lang wachten, voor het donker is! Ja, half acht is er een mooie tijd voort" (Wordt vervolgd.)'

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6