HAARLEM'S DAGBLAD Buitenlandseh Overzicht Siaiisnienws Dit de Omstreken jümnsiiiaiui DINSDAG 28 FEBRUARI 1922 DERDE BLAD OVER DE BETEEKENI8 VAN DE BESLUITEN TUS8GHEN LLOYD CEORCE EN POINCARÓ CENOMEN. VERDERE VOORBEREIDINGEN VAN DE CONFERENTIE TH CENUA. DE RUST IN PORTUGAL IS TERUGGEKEERD, Er komen nog nadera bijzonderheden worden gegeven voor do uitgaven tot en vooral persbeschouwingen over welke de expedities van Denikin, Wxan- I gel en Koltsjak de Sovjet-regeering heb- oonferemu tuswhon Ll°yd ben gêaoopt. Aang«ica Enjeland heeft Caorge en Poincaré. Lloyd George's voorkeur aan persoon- tgke besprekingen boven het wisselen van diplomatieke nota's heeft zoo vordt uit Londen gemeld andermaal jeBoulogne getriomfeerd. Het meenings- terschil, dat was gerezen tusschen de Fransche en Engelsche regeering kon niet zoo groot ïijn geweest als men hier en daar wel voorstelde, want na een on derhoud, dat drie uur duurde, troffen de beide premiers een accoord, dat even volmaak; was als snel bereikt; De bijzondere correspondent van de „Times", die meermalen teere plekken in do Entente meende te moeten aan- toonen, verzekert thans, dat de Entente na deze ontmoeting hechter is dan ooit. Het onderhoud was vruchtbaarder dan ooit in een samenkomst tussohen de vertegenwoordigers d?r boide regee- iingen het geval was geweest. Het com muniqué was, naar do oorrespondent op merkt, in het Fransch zoowel als in hei Engelscli van hride zijden met zorg vuldigheid beoordeeld, om een mogelij ke verschillende uitlegging er van tc voorkomen.- De openhartige en cor diale wijze, waarop de gedachtenwisse- ling plaats had, leidde tot volledige overeenstemming en nu Lloyd George zoo volkomen is tegemoet gekomen aan do punten, door Poincaré in zijn nota van 5 dezer aangegeven, kan men in Frankrijk reden hebben, voldaan ziia over het antwoord, dat Lloyd George heeft gegeven op Poincaré': Zooals reeds te voren gemeld was, werd tusschen beide premiers overeenge komen, dat do conferentie te Genua zich niet zal inlaten met de kwestie der schadevergoeding en evenmin het uit- jangspuut zal zijn voor ontwapening of, liever gezegd, de beperking der bewape ning in Europa, welke taak blijft voor gehouden aan den Volkenbond. Andere berichten daarentegen melden, dat de conferentie wel de ontwapening be spreken zal. Ook de kwestie van de erkenning der Russische Sovjet-republiek zal niet in het begin van de coaferentie van Ge nua ter sprake worden gebracht, daar de houding van de geallieerde regeerin- gen azl worden bepaald door de manier, waarop de Sovjet-gedelegeerden zullen optreden; Met veel klem trachtte Lloyd George den Franschen premier te overreden, persoonlijk naar Genua te gaan of minste bij het begin van die conferentie aldaar tegenwoordig te zijn, welke, naar Lloyd George verwachtte, vijf h zes we ken zal duren. Poincaré kon evenwel geen definitieve toezegging doen, doch men verwacht, dat na het onderhoud van Boulogne, Fransche premier meer geneigd zijn, de conferentie 'bij te wonen: Ten slotte zegt de ,,Times"-corres- pondent Ware er Zaterdag meer tijd ge weest, dan zou het Fransch-Engelsche garantie-verdrag wellicht ook nog zijn geteekend, voordat de beide premiers uiteen gingen: Lloyd George verklaarde later nog, dat die kwestie chans in het geheel geen moeilijkheden meer oplevert en dat x" spoedig tot oplossing zal zijn gebracht. Engelsche en Fransche persstemmen. De Engelsche bladen geven hun vol doening te kennen over het resultaat van 'net onderhoud tusschen Poincaré en Lloyd George en betreurden het alleen, dat de conferentie van Genua zoo lang is uitgesteld. De „Observer" zegt: De conferentie te Boulogne heeft getoond, hoezeer on derhandelingen boven nota's te verkie- ten zijn. Uit .Frankrijk terugkeerende had Lloyd George een kort onderhoud •saige jourr/alistcn, die hem op zijn reis vergezelden De berichtgever van de „Ob.server" zegt bij net vermelden hiervan, dat Lloyd George blijkbaar geen .moeite had om Poincaré te over tuigen, dat zijne bezorgdheid ten op zichte van do vredesverdragen, van den Volkenbond en de schadeloosstellingen ongegrond was. De belangrijkste kwestie die besproken Weid, zegt do correspondent, was de Russische. Lloyd George gaf te ver- Staan, dat Poincaré thans heeft toege stemd in het te Cannes genomen besluit, n.l. dat de Sovjet-vei tegenwoordigers te Genua zullen worden toegelaten zonder voorafgaande formeele erkenning van «enige voorwaarden. Tegelijkertijd ech ter zullen voorwaarden te Genua worden geformuleerd, alvorens Rusland de jure erkend zal worden en alvorens de be trekkingen met dit land kunnen worden hervat. De Sovjet-regeering moet de schuld van Rusland erkennen, indien zij telf erkend wil worden als regeering van Rusland. Dit werd te Cannes uiteengezet «a door aanvaarding der uitnoodiging heeft de Sovjet-regeering zich bereid ftiklaard, in te stemmen met het plan, 'iter voor Genua ontworpen, Anders Ka het gaan van Russischo vertegen woordigers naar Genua in het geheel J«n doel hebbeu," D« correspondent van do „Sunday thnes" zegt, dat Lloyd Gëorgo hern Stdedeeldc, dat ten aanzien van een Eagelsch-Fransch verdrag in beginsel overeenstemming is bereikt. Alle Fransche bladen constateeren met heugde, dat to_ Boulogne/tusschen Lloyd Ueorge en Poincaré volledig© overeen- «emming js bereikt ia zake de punten lun de agenda der Genua-conferentie. waaromtrent tusschen beiden verschil Vju meening bestond.- !!Xa?r4et »J°ul'nal" schrijft, erkende - -yd George de noodzakelijkheid om an do Sovjet-rcgoeting de erkenning aa ae Russischo staatsschulden van *00r oen oorlog tc erkennen, zonder dat aan Rusland eenigo compensatie kan toegestemd in een verlenging van den termijn der Engelsch-Fransche overeen stemming tusschen beide landen niet getwijfeld: De Maun geeft te kennen, dat de Fran sche regeering heeft voorgesteld eerst Duitschland en later Rusland tot den Volkenbond toe te laten, doch dat daar voor noodzakelijk zal zijn, dat de hou ding van deze beide landen op de con ferentie van Genua bij de leden van dien Bond waardeering voor zich zal weten op te wekken met het oog op de defi nitieve beslissing. Volgens hetzelfde blad waren beide premiers het er over eens, dat er geen enkele hinderpaal mocht worden ge steld aan het hervatten van de handels betrekkingen met Rusland, doch dat aan de hervatting der diplomatieke betrek kingen eerst dan weer kon worden ge dacht wanneer zoodanige garanties zou den worden verstrekt, dat aan de her vatting dier betrekkingen geen gevaren zouden zijn verbonden. Het ontwerpen van overeenkomsten voor de bescher ming der vreemdelingen in Rusland zal voorbehouden blijven aan de in terge allieerde commissie van experts, welke te Londen bijeenkomt. Het blad voegt hieraan too, dat Poin caré aan Lloyd Georgo do medewerking van Frankrijk heeft verzekerd met be trekking tot ieder plan dat 'ca «oei zal hebben de economische crisis in Enge land te verbeteren, Dultsche persstemmen over Boulogne. In de Duitsche bladen wordt gewezen op den korten tijd, n.l. ongeveer 3 uren, binnen welken te Boulogne overeenstem ming verkregen werd. In het algemeen schijnt echter het resultaat van Bou- 'ogne slechts negatief. De Deutsche Allgeiaciue Zeitung con stateert, dat geen vast omschreven pro gramma tot redding van Europa is op gesteld. De Lokal Anzeiger vermoedt, dat de overeenkomsten toch den een of ande ren paaröevoet hebben, die aan Frank rijk niet getoond wordt, hetgeen is af te leiden uit de Frankrijk niet gunstig gezinde Engelsche pers, want anders zooals vanzelf spreekt, Lloyd Geor ge ten scherpste berispt worden en zou men moeten vragen „Waartoe nag Genua? Waartoe inzonderheid de Duit sche deelneming aan deze conferentie?" Het Berliner Tageblatt meent, dat on der zulke omstandigheden de deelneming van Duitschland aan Genua slechts een beleefdheidshandeling is. De Berliner Zeitung am Mittag merkt op, dat'in elk geval do conferentie Genua nu beslist vaststaat en slechts een maand wordt vertraagd tengevolge van do Italiaansche kabinetscrisis. Het blad hoopt,, dat, wanneer eerst vertegen woordigers der geheele naar vrede ver langende werkwillige wereld vergaderd zijn, de papieren muilkorven van, Bou logne niet lang zullen kunnen stand houden; over dè juiste en onbestrijdbare fei ten De regeering heeft zich gisteren aan het nieuwe parlement voorgesteld, dat zich juist had vereenigd na de ver kiezingen. Zij heeft er de regeorings- verklaring voorgelezen en heeft on middellijk discussie gevraagd over do wetsvoorstellen, betrekking hebbende op de twaalfden (een deel van het budget) en op de reorganisatie van de republikeinsohe garde, een maat regel, gevraagd en toegejuicht door 't geheele land. Beide voorstellen zijn goedgekeurd door de Earner van Afgevaardigden en door den Senaat. Heden heeft de Kamer van Afge vaardigden oveneens goedgekeurd, met een groote meerderheid, bestaan de uit leden van de democratische par tij, de liberale partij, de partij van de reconstitutie, de katholieke partij en van de onafhankelijken, een motie van vertrouwen in de rogeering. De geheele pers, zonder onderscheid, juicht de door de regeering genomen maatregelen, om onlusten in de toe komst te voorkomen, toe. Overigens is in het gshzele land de orde volkomen en verzekerd. Gisteren nog woonden de president van de republiek evenals het ministe rie de uitvoering van de opera bij, waar eveneens aanwezig waren de te Lissabon geaccrediteerde leden -an het diplomatieke corps, de geheele uitgaande wereld en o.a. de 8(>0 Ame- rikaansche toeristen, die zich hier se dert eenige dagen bevinden en die Lissabon en zijn omstreken reeds rue- tig hebben bezocht. De trams van Lissabon, velke had don stil gestaan, ten gevolge <sn de staking van het personeel, rijden op* nieuw. Heb schrijven is geteekend dor Barboza de Magalhaes, liniater, 'an Buitenlandsche Zaken. AGRARISCHE TROEBELEN FRANKRIJK. Kaar uit Montpellier aan het „Jour* nal des Débats' wordt geseind, zijn te alitts (in het Herault-departement) ernstige troebelen ontstaan tengevol ge van het besluit van een aantal Kondbezitters om het dagloon der odarbeiders te verminderen. Grond bezitters en arbeiderssyndicaat had den eerst beproefd tot een schikking te komen, maar de besprekingen mis lukten zelfs werd bemiddeling van den perfect geweigerd. Do arbeiders begonnen toen op straat te betoogen. en trokken door de gemeente, voor afgegaan door de roodo vlag en tam boers en hoornblazers. Verschillende huizen en wankels werden met keien gebombardeerd. Inzonderheid moest DE OORLUGSMISUAOIUEKS De Attorney-Gener.il' verklaarde <i 11 ai^,woord op een vraag, dat de commissie van rechtsgeleerden, door den Oppersten llaod benoemd om Je berechting der Duitsche oorlogsmis dadigers te Leipzig na te gaan en or verslag over uit to brengen, thans had gerapporteerd, dat eenige gevangenen waren vrijgesproken, die veroordeeld hadden moeten worden. Er waren vertoogen gericht tot do Duitsche re geering, die de arrestatie der bedoel de personen had gelast, maar tot dus ver was er geen bericht ingekomen, dat zij gearresteerd waren. LEVERINGEN IN NATURA. Uit Berlijn wordt gemeld: De on derhandelingen, die do laatste twee wekon tusschen de Duitsche regcering en de commissie van herstel gehouden zijn over de leveringen in natura, zijn heden tot een voonoopig einde geko men. Er werd een overeenkomst op gemaakt, die aan de Duitsche regee ring en de commissie van herstel ter goedkeuring za! worden voorgelegd. INDUSTRIE IN DUITSCHLAND. Ford Beeft bet plan nabij Hamburg een groote automobielenfabriek te stichten. telegraaflijnen werden doorgesneden. Onder de betoogers bevond zich cen vijftigtal Spanjaarden. De gendarme rie uit Béziers wist eindelijk de orde te herstellen. Nu er overeenstemming verkregen is tusschen Engeland en Frankrijk, komt ook Italië aan de beuit. Maandag zijn instructies gezonden naar den Franschen ambassadeur Rome, teneinde aan de Italiaansche geering de principiecle beslissingen mee te deelen, te Boulogne genomen. en haar te vragen of zij de Fransch-Engel sche regelingen aanvaardt on of zij den datum van 10 April goedkeurt voor de conferentie van Genua. Men verklaart te Parijs, dat de weige ring van Lloyd George om het verdrag van Polen, Roemenië en de Baltische Staten met Rusland goed te keuren, deze :aten niet zal beletten to eischen, dat de erkenning der Sovjet-regecring door de conferentie van Genua alleen zal wor den aanvaard onder voorwaarde, dat deze verdragen zullen worden geëerbiedigd. Men rekent, dat deze uitleggiug de wei gering van Lloyd George practisch waar deloos zal maken en dat de oriënteering der algemeene politiek in de richting van het standpunt der Kleine Entente er toe zal bijdragen dc inconvenienten te oor- rigeeren, welke zouden kunnen voort vloeien uit do Engelsche politiek. Er worden nu nadere beschikkingen gemaakt voor de conferentie te Genua. Tittoni is benoemd tot leider van de Italiaansche delegatie en tot voorzitter van de conferentie. Uit Moskou wordt gemeld, dat de raad van volkscommissarissen aan Tsjitsjerin opdracht heeft gegeven om aan de Italiaansche regeering een nota richten, waarin om een klein uitstel 1 de conferentie to Genua wordt ge- iagd, omdat het niet mogelijk is vóór 8 Maart het noodige voorbereidende werk te doen. In de nota wordt ook ge- eischt volledige exterritorialiteit der ge delegeerden, onaantastbaarheid van hun correspondentie en het recht om cijferte legrammen met Moskou te wisselen. De deskundigen van Groot-Britt.mnic, Frankrijk, Italië, België en Japan zullen, naar vernomen wordt, op 6 Maart te Londen bijeenkomen ter voorbereiding van de agenda voor de conferentie van Genua volgens de lijnen, reeds te Can nes Zaterdag in de samenkomst van Lloyd George met Poincaré, overeenge komen. Verspreid nliuws DE TOESTAND IN PORTUGAL- De Portugeesche legatie te 'a-Gra- venhage, ontving het volgende schrij ven van do Portugeoscha rogeering, tl.d. 24 Februari: „Ten einde te vermijden, dat do toe stand in Portugal opnieuw iu hefc bui' EEN REDE VAN 80HEIDEMANN. Naar uit Kopenhagen wordt ge meld, heeft Scheidemann aldaar ii_ oen vergadering in bet flladhuis een politieko redevoering gehouden, waar in liij o.m. betoogde dat niet alleen aan Duitschland ae schuld voor den wereldoorlog moet worden gegeven, doch hij voegde er aan toe, dat de oorlog ongetwijfeld voorkomen zou zijn. indien Duitschland reeds in 1914 een regeeriug had gehad, die zou heb ben gehandeld iu overeenstemming met de wenschen van het volk. Sprekende over de Duitsche revolu tie zeide hij, dat de republiek thans zoowel is gekant tegen do reaction- nairen als tegen de communisten. Up dat gezegde werd Lij dooi cen aantal communisten onderbroken, dcc' het gelukte, de ordeverstoorders spoedig uit de zaal te verwijderen Toen hy daarop betoogde, dat er na den val van het keizerrijk en de vlucht van den keizer niemand was opgestaan om het oude keizerrijk in bescherming te nemen, word hij au- dei maal onderbroken, doch nu van de zijde der in de zaal aanwezige groot" Duitsebers. DE PRINS VAN WALES IN INDie. Via Londen wordt geseind De Prins van Wales werd op geest driftige wijze ontvangen op do volks- kermis. die te zijner eer te Lahore was georganiseerd. Ongeveer 30.003 menschen waren aldaar aanwezig Toen de prins vertrok, hadden er op merkelijke tooncelen plaats. De me nigte verbrak het poutie-cordon en omringde de koninklijke auto met >n luid gejuich. Het departement voor Indiö heeft eeno officieels verklaring uitgegeven, welke uit Indië is ontvangen, uanga&n- de het .fttit, dat leden van het ge volg van Hen Prins van Wales, die in auto's op weg waren van Welni naar Fatiala, zou ziin geschoten. Do wave toedracht is, dat do auto's voor bot gebruik van den vorstelijken stoet te P&tiala langs den weg van Delhi daar heen werden gezonden en slechts cen adjudant bevond zioh daarin. Ouder- weg werd een der auto's door een of ander voorwerp geraakt, waardoor een deuk in het portier werd gemaakt.. Deze deuk schijnt niet door een kogei ti zijn veroorzaakt, maar, wat meer waarschijnlijk is, door een steen, die door de auto werd opgeworpen. In elk geval was openlijk bekend ge maakt, dat de prins eerst vele uren later zou vertrekken. DE IERSCHE QUAESTIE. In het Lagerhuis decide Churchill mede, dat de besprekingen met de ver tegenwoordigers der voorloopige ler- sche regeering de beste uitzichten opende. De Iersche ministers warea in geen opzicht van hel verdrag afgs weken of waren verzwakt in hun be sluit, het door te voeren. AJ hetgeen noodig was, zou zijn eer.o wijziging in het wetsontwerp betreffende de over eenkomst met den Vrijsta it, det de verkiezingen in Zuid-Ier land in plaats var. zoo spoedig mogelijk, binnen vier maanden zouden geschieden. Zondagavond heeft een sterke af- deoling van het Iersche ropublikciü- Bche leger uit Zuid-Tipperary cen in val gedaan in de politiekazerne van Clonmel, die nog niet door de Engel- sohen ontruimd is en daaruit een groot aantal geweren en een groote hoeveel- tenland verkeerd tyoTdt afgeschilderdj beid ammunitie medegouomoa. KUNST ZIJ ONS DOEL. De aar dige lokaliteit boven de Waag, thans bovendien prijkend nuet eenige nieuwe aankleeding, als doelmatig souvenir aan in zorgelijke tijden gevierd feest, hangt nu vol met werk der Doelisten. Zoo ge het treft dat de zon er de ka mer in schijnt, krijgt alles een tikje lentigiheid meo. Het mag voor sommig werk even hinderlijk zijp, en een zui ver beschouwen in den weg staan, waar, als hier, zooveel bijeen is, u-aar het licht der hope niet bij gemist kan worden, is de zon de helpster, die mo gelijk zwartgalligheid verheldert en zwaar-op-de handschheid verlicht. Ja deze tentoonstelling dus op een licht middaguur bekijken en ge zult er veel v-inden, waar ge met genoegen naar kijken blijft, zoo ge u, tevoren, al thans niet met de hier onredelijke verwachting het gemoed beewaarq hebt, van hier nu een keur van ge slaagde uitingen van groote pictural» kracht an te zullen aantreffen Men maakt zich zoo vaak het leven onnoo- dig zuur door allee buiten zijn eigen gestelde verhoudingen te willen trek ken. Zoo wij ons daarvoor zooveel doenlijk behoeden, blijft er ruimte ge noeg over om volle waard ee: ;ng te urn de mooie studie van een grijskop door een artist als H. F. Boot ingezonden. JJe alleszins schilder lijke behandeling, de mooie gedempte kleur van het tot een éénheid gewor den werkstuk, dat aan een kunste naar ais Ribot herinnert, is mij aan genamer dan Boot's tweede inzending, de Chineesjes, waarin ik graag de mooie fragmenten kleur waardeer, doch dat mij te weinig gebonden, te ongelijk van kracht in haar onder- deeien toeschijnt. Boot, die niet ten onrechte voor een der belangrijkst*» leden der Haarlemscho ve re-enig in g g.eldt, heeft dat meer, dat hJj onze be langstelling niet concentreert, doch ze na verscheidene schoono fragmenten, loslaat. Wat niet wegneemt, dat ik voor zijn talent, als gezegd, respect heb. In het hoekje waar de grijskop hangt, heeft Busé eet) heel zuivere -stu die van een landschap met een schut ting er in, in vlakke kleur, fijn uit gewogen, opgehangen en er vlok bii doet een in klei uitgevoerd project door Louis Vreugde, „Storm'' gehce- ten den zwiepend en gang der figuren in den wind, goed gevoelen Aan het schot er tegenover is het de aquarel studie naar qen Baboe van Josseaud, een zekere serieusheid van doen den beschouwer tot zich trekt Dat het nog veel acuter kan, behoef ik den maker er van niet te zeggen. Serieus is ook een, voor mijn gevoel alleraardigBt, tsekeningetjo van K. C. van Tilburg. De vestibule van het Stadhuis te Haarlem, waaruit cen achttiend' eeuwsclie coest van gemoe delijke observatie, doch met een zeke re innigheid vermeerderd, spreekt. Koerein wij naar den langen wand te rug dan mogen daar een twee! al bloemstukken door J. Blom vermeld, om het plezier-aan-het-maken ervan, dat er uit spreekt. Er zit In die beide schilderijen een gemakkelijke opge wektheid die benijdbaar is en het ge vaar zou voor een jeugdig schilder misschien wezen dat het l e gemakke lijk en t e opgewekt is. Doch voor een enthousiasten veteraan als deze schil der geldt dat bezwaar niet. We mogen daarbij gerust van benijdbaar spra ken. Ik noteerde aan dezen wand nog een mansportret door Slijper, niet om de belangrijkheid ervan doch omdat het zoo duidelijk demonstreert hoe iemand gemakkelijk zich vertillen kan. Een portret stelt ge weet het de grootste efeoheo. Én .en zoo weinig schuchtere poging lieeft altijd iets van vermoedelijk onbewuste pre tentie. Wat weer de beoordeeling van zulk een inzending weinig welwillend maakt. Waarom die uitdagendheid? Het Zigeunerkind van Hen notie M31- cus zij nog vermeld al a ind ik haar kleine tekeningetje in gewasschen inkt gaver, om eon aardige kleur hier en daar. Doch waarom die on rustige onbeduidendheid ln den ach tergrond? Me* twee studies doet de vroegere Hagenaar Zon zijn intree in dit ge zelschap. Men is juist thans in de ge legenheid om elders te zien wat de Haarlemscho confrérie roet zijn -vesti ging hier, gewonnen heeft. Zonder t„iel. en men ziet dit reeds aan deze studies, zijn de gelederen met een knap vakman versterkt. Zijn pictura le handigheid helpt hem zelfs vaak over een gemis aan picturale diepte heen, doch hij kan u, schilderlijk ge sproken, vertellen, hoe laat het is. Van Gerbrands, een serieus werker viel ons de paetelschets met. do \o- gels op, van Rees eein Vincent-achtlg teekeningetje met toch weer eigens; van J. Wigersma een aarzelend maar fijn aquarelletje van de Heemsteed- sche slotbrug; van Huyser een niet oninteressante compositie; van Steen- wijck een Bokser, als een oude van. Dongen, en evenals deze, lichtelijk aan den- aanstellerige u kant. stolt van A. L. Koeter dé studies, zooate men die van hem kent, goede en beschaafde peinture, en van Miolóe eveneens eenige werkjes, waarvan ik Herfstnamiddag het meeat apprecieer de. Deze laatste schilder heeft soms neiging tot het zoetelijke, ook ln de kleur. Maar wij weten dat hij ook vaak van een meer en beter gefun-" deerde gevoeligheid in zijn werk blijk geeft. J. H. DE BOIS. ZEDELIJKE VERBETERING VAN CEVANCENEN. Onder leiding van Mr. J. N, J. E. Heerkens Thijssen vergaderde Maandag avond de afd. Haarlem van het Ned. Ge- 'tschap tot zedelijke verbetering der gevangenen. Na de opening der vergadering was aan de orde de verkiezing van leden van het bestuur. In de vacaturen werden gekozen de heeren Mr. J. H. Schulu van Haegen, S. Huining, J. I». Suijbos, P. N. Bijvoer, Z. J. Leen cn W. H. J. van den Eyiwde. Herkozen werden de periodiek aftre dende leden van het bestuur, de heeren F. H. Benraadt Jr., H. Cohen, J. A. Buisman en C. van Niei Czn, Benoemd werden als afgevaardigden tar de algemeene vergadering van het Genootschap, de heeren E. G. A.L. Ter Haar en H. Hylkerna en als plaatsver- angers de heeren J. A. Huisman en >lr. J: H. Schulz van Haegen. Aan 't daarna uitgebrachte jaarver slag van den secretaris, den heer Ter Haar, ontleenen wij, dat 355 ontslagen gevangenen werden behandeld, tegen 35g in 1920. Thans bevinden zich onder hoede der afdeeling 3 voorwaardelijk veroordeelden en 9 voorwaardelijk in vrijheid gestelden. Verscheidenen ontslagen gevangenen werd hulp verleend. De voordrachten ge houden voor de gevangenen, werden met genot en dankbaarheid aangehoord. Hulde werd gebracht aan den afgetre den voorzitter, mr. H. van Loghem de Josselin de Jongh, en aan de andere af getreden bestuursleden. Het aantal con- tribueerende leden is van 206 tot 244 ver meerderd. Er bedankten 6 loden. Uit het financieel verslag van den pen ningmeester, den heer J. A, Huisman, bleek dat de ontvangsten en uitgaven hadden bedragen 2210.33 en dat do kas sluit met een nadeelig saldo van f 3S7.85. Nadat de rekening en verantwoording van den penningmeester was nagezien en in orde bevonden, werd den penning meester décharge verleend. Ten slotte sprak mr. J. H. Schultz van Haegen over „De Kinderrechter" en „Art. 248 bis W. v. S.". Nadat een paar der aanwezigen over beide onderwerpen een enkele opmer king hadden gedaan, an den spreker voor zijn voordracht dank was betuigd, werd de vergadering gesloten. BELEEDICINC. De Hooge Raad heeft Maandag ver worpen het cassatieberoep van dr. A. W., anthropoloog en doctor in de ge neeskunde te Laren (N.-H.) tegen zijn voorwaardelijke veroardeelirg door het gerechtshof - te Amsterdam tot 14 dagen gevangenisstraf Wegens eenvou dige beleediging van ds. Posthumus Meijjes, predikant te Zand voort, door een stuk, beleedigend voor dien pro dikant, te doen opnemen in het blud Do Dageraad. De Hooge Raad overwoog, dat on juist is de stelling, waarvan bij het eerste cassatiemiddel wordt uitgegaan dat hier „doen plegen" is ten laste ge legd. De requirant was bij dagvaar ding aansprakelijk gesteld als zelf standig dader van een opzettelijke be leediging in het openbaar bij ge schrifte door middel van een in druk verschenen blad, dus door middel van de drukpers, gepleegd, niet ook door een toegezonden geschrift Als dader -van een drukpersdelict is xoq ste de Hooge Raad aan te mer ken hij die de openbaarmaking doo» drukpers wil en mede helpt tot stand brengen van datgene waarvan de openbaarmaking een strafbaar feit oplevert, waaronder zeker te rekenin, is iemand die, zooals aan den requi rant is ten laste gelegd, «nik een stuk in een verschenen blad heeft doen op nemen. Derhalve kan zulk een „doen opne men'' niet als een „doen plegen" ln den zin van art. 47 Strafwetboek wor den beschouwd, en hieruit volgt, dat een onderzoek of beslissing, als 1c; het eerste cassatiemiddel verlangd nl. dat en waarom de uitgever van Bet blad daarvoor niet zelfstandig aunsprakklijk was, doch had gehan deld als werktuig in .de hand van don requiraait ten deze niet van belang was en de aansprakelijkheid van den requirant als dader niet zou wegval len wanneer de uitgever ook zelf oh- dader of mededader der beleediging moest worden aangemerkt. Het tweede middel stellende, dat als aanwijzing voor requiraaits opzet om te beleedigen is gebezigd het doen op nemen van de bij dagvaarding bedoel de woorden en hierdoor een aanwij zing wederom door aanwijzingen bewezen verklaard, kon niet opgaan, omdat uit het door de rechtbank o\er- wogene, dat het opzet om te beleed i- gen volgt uit het doen opnemen dei bij dagvaarding bedoelde woorden, niet blijkt, dat de rechtbank het doen .inen zelve als een nadere aanwij zing ten bewijze van het opzet zou heb ben gebezigd. Integendeel heeft volgens den Hoo- gen Raad de rechtbank door haar voornoemde overweging .slechts te kennen gegeven, dat, waar het bewijs •an het doen opnemen der bete»? 1- gende woorden wits geleverd, geen na der bewijs van bet opzet om te belee- digen meer noodig was, duur dit be- .11 het doen opnemen was bc- ZANDVOOBT. Het Witte Kruis. Do afdeeling Zandvoors der N.-H. Vereeili- ging „Het Witte Kruis" houdt Loden (Dinsdag) avond iu do Bodega „Drie hul zen" een vergadering. Secretaris, pen ningmeester cn magazijnmeester zullen hun jaarverslag uitbrengen. Wegens po- riodieke aftreding van don penningmees ter z:tl een bestuurslid verkozen moeten worden. En voorts meldt do agenda Vaststelling vau statuten on huiuhondolyk Ten reglement benevens rondvraag. VEBHIBZLNOS VJBBÖADEP.IÏIO S. D. A. P. De door de afdeeling Zandvoort der D. A. P. in „Ous Huis" belegdo ver gadering was goed besot, toen de voor- titter, de heer Joh. Bramson te halfnegen met een korte inleiding opende. Daurna kroeg het woord de hoor A. dn Vries nil Zaandam, eandidaat voor do Tweodo Ka mer voor dit district. Spreker deelde meo, dat do vergadering bedoeld was als inleiding van do actie voor de verkiezingen vau dit jaar. Daar om zou hq' de voornaamste punten vun het verkiezingsprogram behandelen, voor de overigen zou gedurende do campagne nog gelegenheid genoeg zyn. Spr. wocs er op, hoe noodig het is, dat do verschillende partijen m hun vergaderingen met iun .'1 schen naar voren komen. Het Noden bunlsche volk is niet politiek gv-schoold, het vreet met het verschil tusschen do verschillende programs, alleen don wan- noer alle richtingen openbare vorgadonm gen beleggen en de kiezer» die bezoeken, trachtende overal hun kennis t« vermeer deren, zullen ze in staat zqn 111 Juli de goede keuze te doen. Eu die keuze is van zeer groot belang, da-ir steeds moer in de Tweede Kamer het belaag ran het ge heele volk rakende ond«riTor-—: >rden besproken. Spr. stelt dan de b. D. A. ...'„over do Vrijheidsbond, volgons hem de dra ger vau verouderde beginselen. Wol la e organisatie nieuw, het is echter «a ïeuwe vorm voor oen oudo richting. Oud* liberaal, economische bond «u \ryhoid»- 'oond zijn alle de politieke organisatie vna hen, die de tegenwoordige maatschappe lijke orde in stand willen houden. Uitvoe rig bestrijdt spr. daarna den Vrijheids bond naar aanleiding van drie leuzen, door hem aangeheven: Vrijheid, arbeid en 'urantwoordelqkheid. Spr. tracht aan te toonon, dat deze leuzen oen arboidera- ■qandige tendenz hebben; dat de arbeids wetgeving den arbeider minder zwak maakt in den eeonomischon strijd 011 dat de roep naar grooter arbaidspraestatio een onwaarachtige is in oen tijd, waarin 80.000 arbeiders in ons klein land werk loos zqn. Het laatste punt, verantwoor delijkheid eischt de S. D. A_ 1'. in haar socxalisatie-rapport juist voor den nrbei* Daarna komt de spreker tot het ojgen- Igke onderwerp van z(jn rede: het ver» kieringsprogram van de S. D. A. P. en in de eerste plaats hun eisch: ontwape ning. Spr. betoogt, dat van werkelijke verdediging van ons laad geen sprake kan zqn. Wanneer wq een leger zouden willen hebben, ook maar «enigszins op* gewassen tegen *yn taak, het land te verdedigen tegen een inval vaa bmten, zouden wij meer moeten betalen dan al onze belastingen tezamen opbrengen. En -laarbij zouden dan nog komen de kosten voor een vloot. Ons voldoende bc wapenen is onmogelijk en gaat onze. draagkracht ver te boven. Spr. vergelqkt om dit te bewijzen de sterkte van het Duitsche grensleger ia 1914 met het onze en van de Engelsehe vloot niet de onze. Do eischt Ontwapening heeft behalve een practisch© z\jde ook nog een ethischen kant. Een» zal toch de mensehheid wjj» moeten wor den en haar geld voor nuttiger en noodi* ger zaken gaan besteden. Het is de plicht van ons laud, w eiker; bewoners niet door de rampen vaa den oorlog getroffen zyn en dio daardoor niet beïnvloed worden door de uitgostauo el lende, zooals b.v. de Belgen, het lichtend voorbeeld van ontwapening te gevou. In ternationale propaganda voor outwapo- ning en zélf voorgaan, is hot doel vuq do propaganda der S. D. A. P. Ten slotte behandelt spr. uog J.ort hot financieel programpunt. In den oorlog oa kort daarna heeft inon de crisisschuld van 11/4 milliard niet door een heffing inoens willen delgen. Dit Dlok aan 't been zoo spoedig mogelijk kwytrakon is eeu eerste eisen. Het geld nu uitgegeven voor allos&ing en rente is noodig tot bestrij ding dor werkloosheid door het uitvoeren van groote werken als don aanleg van kaualen. Met eeu opwekking, het ge boorde te overdenken on aan eigen op vatting te toetsen, eindigt spreker. Na oeuig onbelangrijk debat, «uarin spr. zegt, dat alleen ernstige dienstweigeraar» geholpen moeten worden en dus niet zon der meer, ieder, die verklaart geen lust te hebben, om soldaat te worde u, vrgge- dt de verga-lering steld kan Worden, DE MOORD TH BEERT A Maan dagochtend is Oostiand uit Beerta 0 de verdaciite van den moord op Woltjar, aldaar, gevankelijk uit Fu> Bterwolde naar Winschoten gebracht en ter beachildinig van den officier van Justitie gesteld. E NIEUWE NEDERLANUSCHE 8TAATSLEENINC. De lang verwachte uitgifte der niiquwe Netierlandsohe stautslecnhm ia ttfians eindelajik aangekondig<L Van de f 300 milüoen, tot walker emissie de regeering machtiging heeft ont- vangui, zud Yoorioopig sen bedrag van f luö nnlhoeai aan die markt wor den gebracht. Hat llbld. kan uiêdedooiori dat de gdheele 150 inillioen genomen rijn door een Nedarlandsch bankierssyft- dicaat, onder leading der Nod. Han del Maat. waartoe de bekende Ame- rikaansche bankiers firma llilton Read en Go. ala lid is tocgutredcih Deze Amerikaansciie firma lieeft zicih in daze quaüteü met die plaatsing van de helft van liet overgenomen bedrag in de Vereenigdo Staten be last. Het biad vernam dat reeds thans met zekerheid kan worden medege deeld, dat de uitgifte in de Ver. Staten een groot succes ia geweest. Reuter seint no? uit New York d.A 27 Fobr. De geheele Nederlandsche hvnmg was in weinige minuten volteokata a 040 dollar voor elk aandeel van f2500. De Ned. Handel Mij., dc Arnst. Bank, de Amst. Succursale der Banque de Paris et des Pays-Boo, do Twentsclie Bank. do firma-s l.ipp- mann, Rosenthal Co. en R. Meas Zooïien, de Ned. Ind. Handelsbank do firma Pierson Co. on do Rott. Ban&ver. berichten, dat zij de in schrijving openstellen op een nomi naal bedrag van f 75.000.000 van do 6 Nederlandsclie Staats leaning groot nominaal f 150.000.000 (waar- vna (f 75.000.000 rijfn overgenomen door de firma Dillon Read Co. te New York en wel op 6 Maart tot den koera van 96 Do leeninj? heeft oen looptijd van 50 jaar en vóór 1 Maart 1932 zal niet tot aflossing of conversie kunnen worden overge gaan*

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 9