I VRIJWILLIGE OUDERDOMSVERZEKERING RnhrieE voor Vragen Ingezonden ADVERTENTIEN Weet gij Weet gij Weet gij Weet gij Weet gij Weet gij Weet gij Weet gij Weet gij Weet gij Weet gij Weet gij wei, wel, wel, wei, wei, wel, wel, wei, wel, wei, wei, wel, dat de Regeering een ontwerp tot uitbreiding dezer verzekering heeft ingediend? dat bij aanneming van dat ontwerp Uw verzekering tot f 20 - per week kan worden verhoogd? dat gij bij de Raden van Arbeid en bij de Agenten kosteloos alie inlichtingen kunt verkrijgen Toen m'n vader stierf liet lxii mo eon kapitaal van vier mil Hoen, francs na. In korten tijd was dat geld' oven- wel opgemaakt. Ik ga- met een paar nondetd francs, die jee overbleven, naar Marseille, om me 'daar in te schepen voor Afrika. Ik heb er bij de Fransclie troepen gediend en ik eia- 'digde ais kellner. En daar moet ik op 'n gegeven ocganblik generaal X een amer- picon inschenken. Mijn klantje kende me nog van de Parijeche boulevards. Allemachtig, wat doe jij hier, Duval Voor m'n plezier, generaal. Maar de goede man begreep wel, dat ik liefst zoo gauw mogelijk hier weg ging en hij betaalde m'n reis naar Parijs. Toen ik .weer terug was in mijn goede, oude stad, teen had ik weer levenslust en werkkracht. Als 'n oude vrek. pot ik en doe net als m'n vader: ik koop een klein restaurant in do faubourg. En dit kindje werd groot en kreeg ook al weer kindertjes. Hoe gaat 't héVerleden week nog, toen hij aanzat aan 'n diner van Le Nouvel An, vertelde hij 0113 zoo, deed ons telkenmale bulderen van "fc lachen over de oor-komische inval len en kwinkslagen.*En nu, zoo jjeheel on verwachts, 13 Duval overleden. Heelde we reld zal niet om. hem treuren, zijn heen gaan ia niet een zwaar verlies voor de meuschheid. Maar wel, en ik wil dit onder strepen, vcor Parijs. Duval was de eenige, dio do oude traditie en faam van les Trois Mousquotaires, Aurélien Scholl, Medhac en Roohefort, ophield. En wij, die hem. zoo kenden, zullen „dezeu zonderling" noodg op do boulevards en in de theaters missen. Iet3 zeer typisch is heengegaan. Over eten en drinken begonnen, kan ik, zonder te veel van do fantasie van den lezer te vergen, het verslag nog uitbren- geu over de feestelijke vergadering van de .wijnbrouwers van Frankrijk, in het Pal a is d'Orsay gehouden. De voor- zietor, baron Bertrand de Mun, had ons in 't alleraangenaamste gezelschap gezet. Be halve een groot aantal gezellige joviale wijngaard-eigenaars, ijverige keurders van hun eigen producten, zaten genoege- lijk te keuvelen met do herren Dior en Chéron, ministers van Handel en Land bouw en Leon Bourgeois, president van den Fransehen Senaat. En de voorzitter hield een grappig speeohje, waarin hij" zei- de, dat hij van hnrte hoopte, dat er nu eens een einde zon komen Ran al dia be lastingen op de wijnen. Daarop volgde tuurlijk van de vertegenwoordigers Anjou, Bourgogne, Champagne, de C&tes- du-Rh^ne en Bordeaux een daverend ap plaus. En do ministers zoowel als de gees tige Bourgeois stonden oven op,, om de plechtige belofte te doen, dat zij zouden meewerken, om dezen braven Franschen hun zin te geven. Toen gingen we, eensgezind, naar een aangrenzende''zaal, om daar do producten to keuren. Alle, ja alle Fransclie wijnen werden ens voorgezet. Laat me er mee Volstaan, to zeggen, dat deze verschillen de soorten druivennat het proeven waard zijn. Ik durf me er niet goed over uit te laten, vveezend geminacht te worden door geheel-onthoudende lezers. Ik wil geen mensch in z'n overtuiging kwetsen. Ik Voor mij heb hard geapplaudisseerd toen De Mun zeide: los statistiques médieales ont prouvées lo rölo glorieux du pi na rel 'dans la guerrö en met extra-zorg. heb ik de chateau Yquem van 1914 geproefd. Dat is een godendrank. H. A, TH. LESTURGEON. VRAAG: Ik heb 9 Februari in mijn werk een ongeluk gehad. Tijdens ik van de ongevallenwet uitgekeerd kreeg, werd me 11 Februari inijn ont slagbrief gestuurd tegen 20 Februaii. Vrijdag 17 Februari kon ik volgens den dokter weer aan 't werk gaan. Kan mijn patroon me zoo ontslaan? ANTWOORDWaar gij vermoede lijk per week werd betaald is deze opzegging tijdig en rechtmatig VRAAGIk heb een broer van 17 jaar, deze verdient als loodgietersgt zei 7 per week. Nu is hij 2 weken ziek geweest, maar zijn patroon wil hem niet betalen. Hij is weggegaan, omdat hij eerst geld wil hebben. Hij heeft na dien tijd nog 2 maal ge vraagd, maar wordt met scheldwoor den afgewezen. Zijn patroon is fail liet. Wat valt er te doen, om dit kosteloos uit te zoeken 1 ANTWOORDLaat hij zich wen den tot den curator van zijn failliet verklaarden patroon en deze vragen het loon van deze twee weken too te laten in het faillissement met recht van prefentie. VRAAGMijn zoon, bij de maand gehuurd, is na een woordenwisseling ontslagen, zonder zijn loon uitbetaald te krijgen. Arbeidsrecht kreeg het in handen, doch kon er niets aan doen. Hij was internwaar heeft hij recht op? Wat kan hij doen? e ANTWOORDAls het ontslag ten gevolge van het optreden van uwen zoon in die woordenwisseling recht matig is, echter kan hij het verdien de loon en de vergoeding voor kost en inwoning vorderen, gerekend van den laatsten betaaldag af tot op zijn wegzenden. Wend u tot een rechts kundige. VBAAQ: Heeft een dagmeisje wanneer liaar do dienst door haar mevrouw is gezegd, recht op een vrjjen dag, om werk te zoeken? ANTWOORD: Neen, zjj zal daartoe 's avonds wel tjjd hebben! VRAAG: Ben ik verplicht voor werkvrouw, die slechts twee middagen per week (van 15 uur) by my werkt, ouder- doms-reute to betalen? (5Jy workt alleen by mij) Zoo ja, hoeveel dan? ANTWOORD: Als zjj boven do.El jaar is, moet u voor eiken dag of godeelte va: een dag, dat zo by u werkt, een zegel va: 121/2 cent plakken. Is zy nog geen 21 jaar, dan 10 cent. VRAAG: Ik was voor halvo dagen werkzaam, als noodhulp werkvrouw, en Vrjjdags den geheelen dag voor vast. Me vrouw vroeg me Vrijdags of zo me mot de week uit mocht bet&lcu. Zaterdagmor gen gaf ze me mijn gold en zeide mjj met een op, omdat ze vast personeel kroeg. Als ze mo noodig had kon ik haar kamer doen. Heb ik recht op een week vergoeding? ANTWOORD: Ja. VRAAG: Hoelang hooft eon meisje, dat van 9 tot 3 uur 's middags in betrekking is en ziek wordt, rocht op haar loon? ANTWOORD: Gedurende „botrokkolyk korten tijd," meestal als 14 dagon gere kend. VRAAG: Ik ben Zaterdag uit irjjn be trekking gegaan. Mag mevrouw mjj nog mjjn Nieuwjaarsfooi afhouden? ANTWOORD: Dat ligt er aan, of u voor dag en nacht in botrokking Zflt, mevrouw heeft opgezegd, enz. Vèrzot dus nadere inlichtingen. VRAAG: De juffrouw, dio van 1 No vember tot 21 Februari bij ons in de hui; houding was, is door ons opgezegd. Zij oischt nu rois- en bagagekosten retour Bloemondaal naar Apoldporn. Alleen haar koffer kost 7. Zijn wo verplicht dat te vergoeden? ANTWOORD: Neen, wannéér liet bij het huren niet overeengekomen is. VRAAG: Krijgt een huishoudster ook ■n goilspenning als ?ij zich verhuurt? ANTWOORD: Hieromtrent bestaan geen regels, bet wordt onderling over eengekomen. VRAAG: Wekelijks, een vast naaihuis, bon ik bij een mevrouw in dienst. Als me vrouw mo 2 weken van te voren opzegt, wegens familiomstaudigheden, heb ik dau recht op loon over dien dag? ANTWOORD: Dc opzegging is volko en in orde, u kuut met do weck opge zegd worden. VRAAG: Kunt u me zeggen of er in de militiowet dio dezer dagen van kracht geworden is, nog veranderingen zijn ge komen in den orocdcrdienst? Zoo ja, welke? ANTWOORD: De onderschcideno bepa lingen en besluiten betreffende do nieuwe militïewet zijn nog niet oekeud. VRAAG: Welk middel helpt tegen mot tigheid? ANTWOORD: Is uwe bedoeling dc mot? Naftaline, kamfer en insectenpooder. VRAAG: De vloer van een kamer is met mat bedekt, waar een petroleumvlek op is gekomen. Hoe kan ik die er uit krijgen? ANTWOORD: Uitsponsen met vet am moniak zeepsop. VRAAG: Hoe verwijdert men vlekken uit eeu lichtgele gummijas? ANTWOORD: Indien het vetvlekkeu zijn mot benzine, anders met gelijke doelen koud water en ammonia. VRAAG: Van een M?f "schappij van Levensverzekering te Amsterdam heb ik isi Augustus nog een jaarpre- inie betaald en ik September kwam de agent zeggen dat d© zaak failliet was. Wat kan ik doen? ANTWOORD: Nagaan wie de cl_ |U>r is en bij dezen uwe vordering iw- toveran na bespreking en overleg ging vam de schade di© u loopt. VRAAG: Mijn leghorn is vermoedelijk door een andore kip het rechteroog uit gepikt. De eerate dagen scheen het goed to genezen, maar in den laatsten tijd is het slechter geworden. Haar kop is daar zeer opgezwollen en nu is ur een blauw zwarte knoppel op den neus ter grootte van een erwt gekomen. Zy heeft daar veel pijn van. Is er nog iets tegen te doen? ANTWOORD: Penseel de ontstoken deelen met een zalf van 5 doelen boor- vaseliue en een deel Perubalsuin. VRAAG: Mijn witto leghornkip, twerde leg, is sinds de rui van den leg af. Ze eet goed en haar kam is rood, maar zit steeds in elkaar gedoken te gapen. Wat is daar tegen te doen? ANTWOORD: Uw kip lijdt aan lncht- luisworm. Neem een veer ontdoo doze van do vanen tot op een lengte van ongeveer tweo centimeter, drenk die In de Petro leum, brong deze ia de opening van liet strottenhoofd der kip. Na dezo voor vlug rondgedraaid te hebben vlug terug halen. In een week drie maal nerhalen. VRAAG: Mijn kip liep sinds eenige da gen mank en kan nu in 't geheel niet moor loopen noch staan. Ze is r°eds 10 maanden en eet on drinkt goed. Do kam is wit maar sommige punten orvan zjjn zwart. Wat ertegen te doon? Wat moet zo eten? ANTWOORD: Geeft uw kip Jie.htvc-r- teorbaar voedsel, gekookte rijst vermengd mot wat vleeschafval en penseel de poton acht dagen lang mot Jodium tinctuur. VRAAG: Myu kippen zjju door eon doren haan onder de luizen gikomeo. Mijn hok en loop zijn schoon on onderhouden. Hoo kan ik zo ervan bevrijden? ANTWOORD: Bestrjjk uw nachthok van binnen geheel met carboleum en sluit hot voor da toegang der kippen oen paar dagen af. VRAAG: Mya kip eet en drinkt goed, maar is slap op do pooten. Wat is daarte- gon te doen? ANTWOORD: Geef uw Idp röörlo'öplg! licht verteerbaar voedsel, zooais gekookte rijst, ochtendvoer enz. Penseel de pooten acht dagen lang eens per dag met Jodium tinctuur. VRAAG: My'n zoontje is 13 jaar ge weest en heeft de Te klasse van de school doorloopen. Einde Maart komt hjj van school. Mag ik hem bjj een baas doen? ANTWOORD: Uw zoontje mag van school af, als hij alle zeven klassen door loopen heeft, of als hij 14 jaar"is. VRAAG: Hoe luidt het adres van de schildorsvereeniging „Kunst zjj ons Doel" eu welke voorwaarden stelt de Ter- eeniging voor het lidmaatschap? ANTWOORD: Secretaris van dit tee- kencollege is de heer A. Miolée, Pieter Kiesstraat 45 rood. VRAAG: Waar kan ik opgeleid worden tot scheepsmeter? Hoe raoet ik handelen n als zoodanig beëedigd to worden? ANTWOORD: U kunt per advertentie in Haarlem 's Dagblad les viagen. VRAAG: Ik heb een Dnitschen her dershond van ongeveer 1 jaar oud, die schijnbaar gezond is, maar zeer weinig en erg mager is. Hij heeft noeiljjke ontlasting. Wat is daartegen toe doen? ANTWOORD: De oorzaken \an boven genoemde waarnemingen kunnen zóó ver schillend zijn dat alleen na onderzoek van dergelijke patiënten door een deskundige raad kan gorden verschaft VRAAG": Wanneer een man en vrouw, dio buiten echt met elkaar sa men leven kinderen krijgen, kan de man dan de kinderen op zijn naam krijgen 1 ANTWOORD: Ja; indien tenmin ste niet een van beiden wettig ge huwd is. VRAAG: Bestaat fn Haarlem een bu reau voor beroepskeuze? ANTWOORD: Wend u om Inlichtingen tot den heer Vader, ten Stadhuize. VRAAG: Bestaat in Haarlem een kos teloos advies in arbeidszaken? Wanneer? ANTWOORD: U bedoelt waarsehjju- jlijk den Raad van Arbeid. Deze is geves tigd Staten Bolwerk 1. VRAAG: Tot wien moet ik mij wenden met een sollicitatiebrief voor het hoog- ovonbedryf in Velsen? ANTWOORD: Als n een brief adres seert aan de Directie van het Hoogoven- bedrijf te Velsen, zal bij wel terecht komen. VRAAG: Wilt u me adressen van Bouw- vereenigingeu opgeven? ANTWOORD: Wend U tot den opzich ter vau onze tijdingzaal, Groote Hout straat 93. VRAAG: Bestaat er voor mijn kinder juffrouw, beschaafd en muzikaal, gele genheid tot aansluiting bij Zangvereeni- ging of andere serieuse middenstands- vereeniging? ANTWOORD: Er zijn in onze stad zeer vool van deze vereenigiugen. In het Jaar- bookje voor de Stad Haarlem in onze Tijdingzaal Groote Houtstraat 93 ter inzage kuut u de adressen vinden. VRAAG: Van welke vereeniging zijn do huizon die gebouwd zullen worden aan don Schoterweg b\j de Lighal? Waar kan ik mo alB lid opgeven? ANTWOORD: Dit kunt u ter Secretarie to Schoten informeoren. VRAAG: Bestaat'te Haarlem of Heem- stodo oen vereeniging waar Duitschers zich in kunnen samenvoegen ter bevor- doring van de gezelligheid? ANTWOORD: Wend n eens tut den hoor Schwnrziuger, Duvenvoordestr. 4S. VRAAG: Zijn liggende ooren van oen herdershond nog staande te (krijgen? ANTWOORD: Dit (hangt af van den leeftijd. Het (nieuwste middel is een 'door F'-ons dhe dieren arisen (aange geven op ova,tie, de operatie is kost baar en volgens de statistieken is het resultaat slechts 40 Raadpleegt u eens een dieren arte. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den inzender niet teru-gegeven Voor den inhoud dezer mbriek «telt de Redactie zich niet aansprakelijk. VRAAG: Mijn poes heeft witach tige vochtige vUezeai om de oógen. Is ze" ziek? Wat is er tegen te doen? ANTWOORD: U zult wel bedoelen vliezen in de binnen ooghoeken- Bij verschillende aandoeningen vooral inwendige wordt bij katten het z.g. derde ooglid naar buiten ge schoven, aan den dierenarts heeft u het over te laten, de ooraaak of even tueel ziekte hiervan vast te stellen. VRAAG: 1. Kan beslag op zijn goe deren gaheel of gedeeltelijk gelegd worden bij iemand die aan zijn be lastingplichten niet voldoet? 2. Kan de patroon er aansprakelijk voor worden gesteld, als zijn werknemer vergeet te betalen? ANTWOORD: 1. Ja. 2. In zooverre bij dezen ook beslag kan worden gelegd voor wat hij aan loon heeft te betalen. Aerdenhout. M. de R. Uw O. O. H. No. 3Q09 las ik met zeer gemengde gevoelens. Vergun mij daarom even daarop terug te komen. Gij schrijft: Daarom is Haarlem wel genoodzaakt, de grensregeling af te wijzen, wanneer die niet financieel mogedijk wordt gemaakt. En dat gescliiedt alleen, wanneer Bloomendaal (het is in deze rubriek al herhaaldelijk opgemerkt) er bij wordt betrokken. Gedeputeerde Sta ten willen dat niet, rnaar het is niet de vraag, wat dit College wenscht, maar wat de omstandigheden eischen. Dat is een natuurlijke oplossing, die van Ged. Staten is een kunstmatige samenstelling, welke den naam van oplossing niet dragen mag. Hoe Bloemendaal nu in het grens- verandaringsplan dient te worden in gepast, is het voornaamste punt van Mr. Slingenbergs rondschrijven. Let wel op: hij is beter dan iemand an ders op de hoogte van de zaak, daar hij niet alleen wethouder is, maar ook als lid van Ged. Staten tot de voorbereiding van het plan veel heeft bijgedragen; hadden de politieke om standigheden er niet toe geleid, dat hij in Gedeputeerde Staten niet hei-ko zen kon worden dan zou liet plan er zeker heel wat logischer hebben uit gezien Verder Wat wil hij? In korte woorden: rechtmatige vergoeding betalen en te gelijk aan Haarlem groote uitgaven besparen, die het voordeel van de .an nexatie toch weer zouden te niet. doen gaan. Als Bloemendaal bij Haarlem wordt gevoegd, uitgezonderd Aerden hout en Vogelenzang, dat aan Heem stede ton deed valt, dan heeft Heem stede een vergoeding voor de inwo ners, die het aan Haarlem verliest- en behoeft dus vam Haarlem geen scha deloosstelling meer te verlangen, ter wijl aam Bloemendaal geen vergoe ding behoeft te worden betaald, om dat die gemeente niet meer zal be staan. Wat wil hij? In korte woorden: Rechtmatige vei-goeding betalen en iegelijk aan Haarlem groo te uitgaven besparen die het voordcel van de annexatie weer zouden te niet doen gaan! Ik mag van u niet verwachten dat d'eze contradictio i.t, niet is een slip of the pen. Wel geeft ge weer wat hij zegt, maar, algemeene belangen, economisch, intellectueel, cultureel worden door u als grondslagen van beoordeeling aangevoerd. G ij zegt dus vrijwel 't zelfde. En nu, W3t 31 r. Shngenberg beweert. „R och f-'ii atige vergoeding betalen!' Hoe naief! Wie betaalt liierï Haarlem? Heemstede? -Maar wat noemt ge betalen met geld vap anderen, waarvoor ge zelf geen cent offert en welke betalings- m. idêlen ge alleen kuiie verkrijgen door dat van uwe buren te nemen, niet door recht maar door macht. Waarop komt dit onverkwikkelijk gedoe eigenlijk neer? Haarlem is arm geworden, Bloemendaal is een rijke nabuur wiens bezit door Haarlem wordt opgeeischt Ligt er nu ook al een .-ooj'sLaat aan het Spaarae? Ik vrees dat men in Den Haag zal zeggen: Hands off, hetgeen in goed Nederlandsch wil zeggen: Niet gappen daar. A. H. HOLDEI1T. De geachte inzender ziet een tegen stelling, die in de werkelijkheid niet bestaat. Volgens het plan-Slingen- berg blijft Bloemendaal niet, Heem stede wel bestaan. Wat zou er au, wanneer wij van dit Btandpunt uit gaan, tegen zijn, om oen gedeelte van Bloemendaal, bij wijze van schade vergoeding, toe ie wijzen aan Heem stede? Alleen hij zou dit onmogelijk achten, die van oordeel is, dat er een gemeente Bloemendaal irnrt bhiv n bestaan. Het zal ook den beo: llohicrt na ci- lijk vallen, de noodzakelijkheid daar van aan te toonen. De verdeeling in gemeenten zooals die nu bestaat is zeer toevallig, gelijk men bijvoorbeeld aan de gemeente Bloemendaal zelf kan constateeren, die gevormd wordt door een aaneengesloten, maar naar zijn aard zeer verschillend geheel (Overveen en Bloemendaal) verder door een villadorp, dat een halfuur er van af ligt (Aerdenhout) en ten slotte uit een verre staart (Vogelenzang) die in 't geheel niet bij het lichaam past en zich daarover dan ook meermalen beklaagt. Is het niet merkwaa.ru ig, dat terwijl vroeger de dorpen zich gelukkig pre zen omdat zij de gemakken van con stad in de buurt genoten, zij zich au verongelijkt achten, daar de stad hen opslokken wil? Zien zij dnn niet, dat de maatstaf veranderd is? Vroeg i zag men al deze kleine conglomerate, als een historische groepeering, die geéerbiedip i moést worden; ln onzen 'ijd worden de he.arigon streeksge wijze beoordeeld, dus ook dever- plichting.en bej>aald. En die zijn, dat kleine gemeenten, aan de randen van steden gelegen, bijdragen in de kosten der hiiWtr r>mr bil lijkheid. Hetzelfde forenaisme, urn mze plaat sen (als gevolg van de verbetering hor verkeersmiddelen) tot bloei bracht, maakte hen pok rijp voor annexatie; zij danken hun welvaart aan de nabij heid van de stad, op het gebied van onderwijs, kunst, ontspanning, cul tuur van allerlei aard, tot zekere hoog te ook van politie cm brandweer. Maar hls hun gezegd wordt: maakt nu dau ook deel uit van de stad en betaalt mee, dan ontstaat er hevig verzet. De geachte inzender spreekt van gappen, daartegenover is hot woord .parasiteeren wel gebruikt. Laat ons beide krachttermen ter zijde laten, maar gezamenlijk inzien, dat grenzen van gemeenten geen onveranderlijke dingen zijn, maar gewijzigd moeten kunnen worden naar de omstandighe den. Die zijn thans in het onderhavi ge geval aanwezig. 3. C. P. dat gij voor U zelf, Uw vrouw en Uw kinderen bij den Staat een pensioen tot f 6.— per wee* kunt verzekeren? dat da Staat dan tevens esn ultkeering bij overlijden van den verzekerde geef. dat de premiebetaling U zoo gemakkelijk mogelijk wordt gemaakt? dat gij bij ongeschiktheid tot werken geen premie moer behoeft te betalen? dat de Staat onvoorwaardelijk alle u tkeeringen krachtens deze verzekering waarborgt? dat de Staal voor deze verzekering alle administratie- en incassokosten betaalt? dat ieder, die ouder dan 35 jaar is, slechts de premie voor een 34-jarige betaalt? dat deze bepaling aan den Staat hoi.de;de miliioenen guldens kost? dat deze verzekering derhalve de ailersoliedste en de allergoedkoopste is?

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7