Volksuniversiteit j~LEZING-1 AD VERTENTIEN SPREKER: de Heer C.SIPKES ZOEKT U WED. H. VAM ALPHEN Wielrpers(sters) van doen even barbaairsch en onbe schaafd waned als de avonturier zelf. Het relaas komt voor in de Revue res deux Mood.es ear is afkom- etiig van den vooral ailigan Fransohen gezant Maurice Paléologue. Wij laten net hier volgen: Op een dfimier bij prins Youssoupoff, waar ook groothertog Dimitrd, de heer Pou richkiévitdh, kapitein Louk- hotiine en Dr. Lazovesrt aanzaten, had Raspoutin twee glazen marsala ge- dironken, waarin syaamkali was op gelost; het vergif had edhteir geen uitwerking gehad. Toen liet prins Youssoupoff een bijzonder merkwaar dige Christusfiguur op tafel leggen en zed tot Raspoutin: „Kijik eeins hier, is dat niet prach tig?" Terwijl Raspoutin zich over de booltenis buigt, gaat Youssoupoff links van hem staan en schiet hein plotseling twee maal in de zijde. Raspoutin uit een lcreet. Hij valt als een blok neer. You6»oupoff buigt zich over het lichaam, voelde den pols, licht een ooglid op, doch kan geen levenstee»- ken meer constateeren. Op het hooren van den knal sneilllen de medeplichtigen naar beneden. Groothertog Dimitrl zegt: „Nu moeten wij hem gauw in het water gooien. Ik zal mijn auto halen." Zijn metgezellen gaan weer naar (boven om over hei. wejgvoerien van hot lijk te beraadslagen- Ben kwartiertje later komt Yous soupoff weer beneden 'in den salon, om naar zijn slachtoffer te zien. Vol sahrik deinst hij achteruit Raspou tin heeft zich half opgericht, terwijl hij op de hamden steunt. Met boven in orisohel ijtoe kraaht staat bij op, slaat zijn zwaire vuist op den schou der van Youssoupoff en, terwijl hij hem de epaulette afrukt, roept hij hom met een laatste poging tot stem verheffing toe: „Ellendige!. Morgen zuil je op- gelvvmgen worden! Ik zal alles aan de keizerin vertellen!" Met moeite maakt Youssoupoff ach los, snelt den salon uit en vliegt na.ir boven. Doodsbleek, bedekt met bloed en met gesmoorde stem roept hij zijn medeplichtigen toe: „Hij leeft nog!. Hij heeft tooien esproken!" Dan zakt hij bewusteloos neer op ®«n canapé. Met zijn ruwe handen pakt Pourichikniévitoh hein beet, eebudt hem heem en weer, trcM hem van de canapé, neemt hem zijn revoü- ver af en sleept hem met de andere samenzweerders naar het beneden vertrek. Raspoutin is al niet meer in den salon. Hij heeft juist kracht genoeg gehad om de tuindeur te openen en sleept zich nu voort door de sneeuw. Pourictokiévitch schiet (hem in den hals cn in de lendenen, terwijl Youwoupoff woedend em brullend eern bronzen kandelaber gaat haien e<n daarmede met verwoede slagen tijm slachtoffer den schedel inslaat. Ingezonden Van !nge*onden stokken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopie den Insende* niet teruggegeven. Voor den inhoud deser rubriek stelt de Bedaetie sich niet aansprakelijk. VROUWENARBEID ELN VROU WENROEPING. Geaohte beer Redacteur, Wie den strijd aanbindt met een redacteur, die een van zijn stokpaard jes berijdt, begaat twee dwaasheden, dooh ook zonder de hoop u tot andore gedachten te brengen en in het voor uitzicht van mat een paar algemeen heden of een grapje (al naar uw stem ming) te -worden afgemaakt, wil ik mij veroorloven een enkele opmer king te maken naar aanleiding van uw „Om Ons Heen" no. 3019, waar in gij l>eechouwini2!en geeft over Vrouwenaitbeid'Wat gii in uw ar tikel opmerkt naar aanleiding van een bijdnage in „De vrouw en haar huis" over een twaalftal „nieuwe be roepen" voor de vrouw, waarvan de meeste den naam „beroep" niet ver dienen en de overblijvende niet „nieuw" zijn, trok niet zoozeer mijn aandachtdat daarin niet veel toe komst" kan zitten, laat zich reeds op voorhand, ook zonder „vraag en aan bod "-proef begrijpen en in die richting zal wel geen werk te vinden zijn voor velen van de meisjes, die In dan laatsten tijd bij Rijk, gemeen/te en particuliere ondernemingen ontsla gen zijn in verband met de alom toe gepaste inkrimping van personeel, ge volg van malaise en bezuiniging, of meent gii andere „goede redenen" (die de schrijfster zou kunnen hebben getracht te verbloemen), l'ot zoover gaarne accoorct. Doch met het slot van uw artikel, waar gij op het onver wachts met behen digen zwaai te paard gesprongen zijt op uw oud en geliefkoosd thema, dat bet huwelijk het paradijs is voor de vrouw em dat studie en maatschappelijke functies niet voor haar deugen, in strijd zijm met haar natuurlijken aard en haar van haar aangewezen en meest be geerlijke bestemming afhouden, om niet to zeggenhaar daarvoor onge schikt maken, met dat slot kan ik mij in geenen dieéle vereewlgem. Het is ongetwijfeld uw goed récht om overwonnen denkbeelden te huldi gen, om den goeden ouden tijd te be zingen, om een voldongen feilt als de emancipatie van de moderne vrouw te bestrijden, indien dit alles u lust, doch van een ernstig man mag men ook verwachten," dat hij een groot maatschappeliik probleem, zelfs in een courant riiot met enkele opper vlakkige phrases tot oplossing poogt te brengen. Niet waar, welk n.ut heeft het nu voor een meisje om Grieksok te leeren, dlat stoot de jongelui maar afwaar om zullen de jonge meisjes op kanto ren en bureaux vervelende, droge be zigheden zoeken, die geen voedsel ge ven aan haar fantasie, laten de meisjes toonen, dat het eenvoudige haar goed genoeg ie en zoo komen tot J dan staat, die Haar het meeste toe lacht, het huwelijkDit recept van u, mijnheer de Redacteur, maar gevolgd, en er hestaat geen vrouwenvraagstuk meer! Zoo was het 50 jaar geleden nog, als ik het wel heb en leefden de vrouwen dan toen in den heilstaat, de gehuwde als eerste onderdaan van haren „heer geniaal" en de ongehuw de (die waren er toen toch ook), die nimmer geleerd had om in haar eigen onderhoud te voorzien, afhankelijk van de genade van haar bloedver wanten en zoolang zij jong was met verlangen uitziende naar den man, de haar zou komen 'bevrijden? Gij moet het Weel meunen, doah indien het zoo ware, ik vraag u, wat is dan wel oorzaak en beweegreden geweest van den jarenlang en, onvermoeiden strijd waardoor de vrouw zich tenslotte veroverd beeft op den onwil an die behoudzucht van den aan zijn overge leverde privileges vasihoudenden man het recht om ook haar persoonlijk heid in vrijheid te ontplooien, om ha ren geest te ontwikkelen en in de maatschappij te staan als een zelfstan dig en onafhankelijk individu? Geen strijd in de wereld zonder excessen en die mag men ook hier afkeuren, doch wie zich richt tegen de studie en liet in maatschappelijke functies werk zaam zijn van de vrouw, tracht onge daan te maken een van de grootste en meest beteekenisvolle evoluties van het mensolielijk ras: de ontvoogding van de vrouw. Het is niet mijn illusie u tot ander inzicht te brengengii en uw geest verwanten leunt bij alle hardnekkig heid niet teruggrijpen op die natuur lijke evolutie, zoo min als men den tiid kan tegenhouden door de wijzere van die klok achteruit te zetten. Doch ik wil tegenover uw oordeel en ge zindheid openlijk getuigen van een am dure waardeering van dit cultuurfeit door als mijn meening uit te spreken, dat da geestelijke en sociale vxijwor- j ding van de vrouw voor haar is ge weest een verhefffing en een zegen. De emancipatie van de vrouw immers voert haar allerminst af van hart ..natuurlijke roeping" van huwelijk en moederschap (waar is dan toch dat fameuze „onzijdige geslacht", waarvan uw voorgangers steeds den mond vol hadden doch voert haar ook daarin op een liooger plan door haar in staat te stellen al hare inner lijke faculteiten tot volle ontplooiing te brengen. Dat de vrouw andere fa culteiten bezit, dan welke vereischt ziin voor huiselijke bezigheden, kin derverzorging en aanverwante „spe ciaal vrouwelijke" arbeid, is nu toch' wel door de ervaring uitgewezen, nu op zoo velerlei terrein, dat de man nen voorheen voor zich meenden te mogen reserveeren, zeer vaak de vrouw haar mannelijke mededingers in belangrijke opzichten heeft weten In de schaduw te stellen. Onjuist is dan ook de meer dan eer® gelanceerde bewering, dat meis jes op kantoren en in andere maat- schappeliike functies niet zouden vol doen in sommige opzochten moeten zij ook daar bij een man achterstaan. doch óp andere punten overtreffen zij hem. De z.g. „droge, vervelende bezigheden op bureaux en kantoren" zijn voor een meisje niet droger en vervelender dan voor een man en al Ware het wel zoo, dan kunnen wij toch veilig aan de vrouwen overlaten om zelf te bepalen, op welke wijze zij haar koet willen verdienen. Wijst uw .goedgemeende bemoeizucht" haar iets betere, wanneer gij ze zoo gaarne alten „tot liet huwelijk zoudt willen brengen" Het huwelijk, mijnheer de Redacteur, is geen broodwinning voor de vrouw, het is voor haar zoo goed als voor dien man een levensvervul ling en niet genoeg kan de moderne vrouw er dankbaar voor zijn, dat haar geestelijke zelfstandigheid en haar sociale onafhankelijkheid haar een waarborg zijn, dat zij nimmer een huwelijk zal behoeven aan te gaan uit onzuivere motieven. Zijn er werkelijk „jongelui", die door de kennis van Giitksch in een meisje afgeschrikt worden? Voor zoo ver mijn ervaring reikt, niet de jon gelui die zelf ook „Grieksck kennen" en die blijde zouden zijn een levens gezellin te vinden, die niet buitenge sloten is van geheels gebieden van hun gedachten- en gevoelsleven. Zij, aan wie kennis en onafhankelijkheid in een meisje dwars zitten zijn geen andere dam de aanmatigende em ijdete mannen, die zich graag de meerderen gevoelen van de andere sexe en voor wie in het huwelijk, naaat "oen goede materieele verzorging, hei ideaal is, dat een lieve en domme vrouw vol bewondering naar hen als orakels van kennis, ondervinding en wereldwijs heid opst.aart. Wat gij aan uw jeugdige lezereseen aanprijst, is het huwelijk tout prix", miet een levensverfbimtanïs, waarin zoowel man als vrouw ten vol le tot hum recht kunnen komen en beider individualiteit gelijkelijk wordt geëerbiedigd, doch een gewemechte werkkring voor de vrouw, naar het verkrijgen waarvan zij moet streven en voor het verkrijgen waarvan zij be paalde dringen zou moeten doen en nalaten, die niet in haar aard' of nei ging liggen., doch waarmede zij de te weinig trouwlustige iomge mannen in het gevlei komt. Gelukkig, dat gij,, mijnheer de Re dacteur, het in deze niet „voor het zoggen hebt", doch dat de tegenwoor dige jonge vrouw zelf haar levenslijn loam uitstippelen en die richting daar van bepalen. Diat zii vrijwillig een stap terug zou doen in den ontwikke- lingsgang vam haar sexe, daarvoor be hoeven wij gelukkig niet bevreesd te zijn. Hoogachtend, M. A. VAN E)CK. I>e geachte inzender verheugt mij met een beschouwing zomder stok raardies, algemeenheden of •napjes (die immers slechts het droevig deel van redacteuren zijm) waarop ik dam eén antwoord geven zal. In de eerste plaats door hem de quallficatic „enkel oppervlakkige phrases" op mijn beurt ter overweging aan te bieden. Hii begrijpt niet, of wil ndet be grijpen, diat mijn opmerking over het leeren van Grieksch (twee jaar ma 't gymnasium kennen zij het alphabet- niet eens meer) verder gaat, dan de studie van die doode taal alleen, im mers betrekking hoeft op al ie werk, dat vrouwen doen en waai- zij geen plezier, geen neiging, geem aanleg en dus geen geschiktheid voor hebben. Neem, in den heilstaat leefden 50 jaar geleden vróuwen, niet, om de eenvoudige reden, dat die op aarde met te vinden is, nog veel minder in de moderne opvattingen, die vrou wen dwingt tot beroepen, die haar tegenstaan. Waar zijn dan toch die vrouwelijke doctoren, advocaten-, in genieurs? Getrouwd, of bij het onder wijs of in de ambtenarij gegaan. Het onderwijs is „de" natuurlijke werk kring voor de vrouw. Maar laat de heer Van Eek eens vragen aan com miezen, misschien referendarissen, hoe de taak haar bevalt ik wil niet zeggen: of de taak haar vol doet, want daarvan is geen quaes- tie. Als zij de waarheid willen erken- kem, kan ik den geachten inzender het antwoord wel voorspellen. Ach ja, die ontvoogding! Ook een term, die meer gehoord is, en de meis jes naar de kantoren jaagt, en ln an dere maatschappelijke functies, waar voor zii geen belangstelling hebben. Geen belangstelling. Daar Hei juist het verschil met de mannen, die deze betrekkingen als hun levenstaak be schouwen, terwijl zij voor de vrou wen niets meer dan wachtposten zijn. Wachtposten tobdiat liet huwelijk komt em het moederschap, vooral het moederschap, dat voor de vrouw het ideaal is, waarvoor zij al de fraaiig heden in „zelfstandige" posities graag present geeft. Aan het slot van zijn beschouwing slaat de heer van Eek geweldig d.Oor. Waar sprak ik vam een „lieve en dom me" vrouw, wie geeft hem het recht te veron dorste Hen, dat ik huwelijken aanprijs a tout prix? Gelukkig, dat gii, mijnheer van Eok. het niet voor 't zessen hebt met uw bewondering wan werk, dat de vrouw in haar hart totaal koud laat en dat zij, wanneer haar de kans opboden wordt, graag haar leven bindt aan een respectabel man van gelijke ontwikkeling als drie i zelf heeft Dat is de natuur, mijnheer Van Eek 1 Wait u en uwe medestanders uajagem, is eem vergroeiing. Mijn standpunt heet ouderwetsoh, het uwe gaat voor modern door, maar ouiderwetsch is lang niet altijd hetzelfde ails verkeerd en onder den a Ig erna enen naam modern, wor den vaak vele dwaasheden o-eaegd en gedaan. De vrouw drie het zoggen durft (maar er hoort moed toe om ouderwetsch te lijken) is het met mij eens. Niet melt u. Daarom zog ik tot de meisjes: „wordt of blijft eenvou dig, maakt een huwelijk mogelijk 1" Daarom zeg ik tot de mannen: „sluit een huwelijk, durft het loven met zor gen aan!'' En dat zal ik blijven zeg gen, zoolang ik kan J. C. P. Sport en Wedstrijden VOETBAL. CraficusJohez. Zaterdagmiddag half drie speelt „Gra ficus" een competitie-wedstrijd tegen „Johez I" op het terrein van Johez aqq den Spaarnhovenweg. De elftallen luiden als volgt Graficus: Hartman,- v.- d. Munnik, Boeree, Bangert, Zwaaoswijk, Ultea Jr.,- De Vos, Zwart Wagenaar, Ultea Sn* Blankert. J o hez Teunissen, Akkerman, De Wilde, Vork* Anholt, 1 Harms en, Bosina, Kroonsberg^ M aars sen., Nieuwenhuys, Laduc.- Scheidsrechter is de heer J, J. Siioele* VOETBAL. HET PROTEST QUICK—D. E. CL Dezer dagen namen we een bericht uit de „Sportkr." over, dat Quick eon protest tegen D. E. C. gewonnen had. Dit blad meldt nu, dat dit be richt op een misverstand berust. Het SPuiitenaantal van Quick blijft dus 18. ilsGisngd Nieuws BEN ZWEEDSCH SOCIALISTISCH LEIDER OVERLEDEN. Naar de „Vorw^rts" uit Stockholm verneemt, is daar die stichter van de sociaa I-democratische partij in Zwe den, August Palm, overleden. Palm, die diep in de zeventig was, had als jonge man als eerste de sociaal-demo cratische idee onder de arbeiders in Zweden verspreid. Ook later heeft hij de partij groote diensten bewezen. DE DREIGENDE MIJNWERKERS STAKING. Et schijnt weinig hoop te bestaan dat de voor 1 April aangekondigde staking der Amerikaansche mijnwer kers nog lean worden vermeden. Naar do „Chicago Tribune" uit Washing ton verneemt, wordt van gezagheb bende zijde verklaard diat de regee ring niet zal pogen druk uit te efenen öp de mijneigenaren of mijn arbeiders. Het feit, dat de eigenaren weigeren hun geschillen met de arbei ders aan arbitrage te onderwerpen, wordt als een ernstige aanduiding be schouwd dat de stalling thans onver- miiideliik is. SscMszakBü AANRIJDING Het 0. M. bij de rechtbank, lie Zutpihen eischte tegen E. L. baron v. V. t. V. te Elden bij Arnhem een maand hechtenis terzake dat hij op 5 Nov. 1921, met zijn auto nabij de Leeuwenibrug te Deventer H. J. Abrahams heeft aangereden, waardoor deze zoodanig lichamelijk letsel bekwam, dat hij tijdelijk zijn beroepsbezigheden niet lieeft kunnen verrichten;. voor LEDEN en INTRODUCÉ'S op WOENSDAG 22 MAART 's avonds 8 uur in den Protestantenbond Onderwerp: ALGIERS EN TUNIS, LAND EN VOLK NATUUR EN PLANTENGROEI (Lichtbeelden). Ruime gelegenheid tot introductie bij den Secretaris, ZONNELAAN 49 - TELEFOON 3842 Het Bestuur. eon prima Hoeren- of Jongehaeren Costuum voor weinig geld? Gaat dan regelrecht naar het van oud3 bekend en vertrouwd adres BREESTRAAT 9 hoek Tuchthuisstr. Zondags tot 2 uur geopend. Reeds 16 jaar heb ik mijn clientèle van mijn enormen omzet laten proflteeren. Ook nu weder verkoop ik prima blauwe Cos- tuums van t 20tot I 90.Fantasie Costuuois van t 14.50 tot f 75.—, Fantasie Pantalons van I 2.45 tot 117.60, Engelsch leer f 3.50, Manchester 1 6.alles PRIMA stof en PRIMA fournituren. Jas en vesten vanaf I 8.50. f 1.60 f 1.00 f 0.50 JONKERS zevende Reclameweek Uitsluitend le kwaliteit Rundvleesch 9 pond Runderlappen 1 pond Niervet. f 1.60 pond Verscha Rundergehakt 1 pond fijne Rookworst gekookt of rauw f 0.60 Lappen Poulet Rib Rosbief Biefstuk Dik Niervet RUNDVLEESCH p. 5 f 0,70 VARKENSVLEESCH p. 5 ons Lappen f 0.90 Carbonade f 0 80 Reuzel f 0.60 Spekf 0 40 Kluiven 1 0.4li Filet en Fricandeau f 1.00 Ham 80 cent per one. Rookvleesch 30 cent per ona Ziet de Etalage Aanbevelend JONK£R, Koria Begijaestraai 18 0,70 f 0,80 f 1,10 Christel. Vereenlglng voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten te Haarlem. JAARVERGADERING op Vrijdag 24 Maart a.8. 's middags 2 uur op Retliesda-Sarepta, Ha- zepaterslaan, te HaaTlem, J. A VAN LEEUWEN, waara. Se cr. Waarom haten mijn collega's mij zoo? Omdat ik die woeker prijzen niet wil hebben. Wij la ten allemaal aan diezelfde fa brieken vernikkelen en moffe len. Dus EEN prijs. Een kind begrijpt dat nog wel. Rijwiel moffelen en vernikkelen mie-t nieuwe pen dalen 27.50 dus geen f 40. Rijwiel, nikkelen velgen, dubbele rein 35, dus geen 55. Pracht Eng. rijwielen naar keus 85 enz. Michelin band 4.50 Dual op band 5.75 Buitenbanden 2.40 Binnenbanden 0.95 Binnenbanden f 2.50 Groote verinlurinrich ting van Transport- en luxe rijwielen. R. KRAKMËR Kort© £segijne»h"aa4 19 b. d. Groote Vereen iging.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6