Stadsnieuws Buitenlandscfi Dverzicfit Uit da Omstreken breed 33 cent S3 cent C. H. Chesterton. Binnenkort zal G. K. Chesterton hier te lande oen aantat lezingen ko men goven op uitnoodlging van de tng.isch Association in Holland. Zoo zulien wij dus „een van de bekend- He Hngeisohe schrijvers" in ons mid den zien. Laten we met verder track- ton hem te klassificeeren, niet pro beert; 11 uit te maken, of hij nu groo- tcr of kleiner is dan andere bekende EngelscLie auteurs. Nog onlangs beeft Cany vuil Bruggen m het „Boeken nieuws" vain de Wereld Bibliotheek een pleidooi geleverd voor de stelling dat Galsworthy boven Walls en Har dy gesteld moot worden. Maar wat nut hebben dergelijke uitspraken, die altijd berusten op een zuiver persoon lijken voorkeur? Man kan een trits aks Wilde, Slinw en Chesterton stel len tegenover Hardy, Wells en Gals worthy, en opmerken, dat het eerste drie uil een onderling verwante eere- brale genialiteit vertoont, die van oen totaal anderen aard is dan de wijde humaniteit in de werken van de laatste drie; een dergelijke verge lijking zou een Iwgrip kunnen geven ran de verscheidenheid in de uitiii-l ren van den Lngelsclien geest. Of nu ie eene schrijver „grooter" genoemd moet worden dan de andere is een k-.vcstic van bijzonder weinig belang. We doen beter de weegschaal te la ten waar zij boort: in de winkel en h>'t laboratorium: in de literatuurbe- iwing is het een gevaarlijk □o Ouitscbors boraadslagen hoe zij zullen antwoorden op de nota van de Commissie van Herstel Naar het „Berliner Tagcblatt" ver neemt, zal de rede, welke do Rijkskan- elier in de Rijksdagzitting van Dinsdag over de Parijsche eischcn zal houden, ongeveer den volgenden gedachteugang hebben Dr. Wirth zal waarschijnlijk uiteen- aten, wat Duuschland tot nu toe po sitief voor de schadeloosstelling gepres teerd heeft. Hij zal dan wijzen op de onduidelijkheden, die in de nota der Commissie van Herstel voorkomen en de vraag stellen of zich nog mogelijk heden tot onderhandelingen kunnen voordoen. In het verdere verloop zijner rede, zal de kanselier, naar men in parlemen- kringeu verneemt, verklaren, dat het opbrengen van de in de nota ge- eischte 60 milliard uieuwe belastingen onmogelijk is. Deze opvatting van Dr. Wirth, dat de belastiugeisclicn niet te ervullen zijn, wordt gedekt door de strum ent. „Freuen wir uns, dass es; meening, die in alle Duitsche ccono- übfci'haupt solche Kerle gibt!" uiïsche en pariementaiic kringen Chesterton L „bekend" in Enge- heeischt, waaruit blijkt, dat binnenland- DE DUITSCHE RIJKSKANSELIER OVER DE NIEUWE EISCHEN AAN DUITSCHLANO GESTELD. HOE HET STAAT MET DE FINANCIëN VAN DUITSCHLANO. heeft de 80vjet-receerinc oorlogszuchtige plannen? land, mitar niet bij het groote pu bliek. Zijn werken hebben geen op.-a- gén nis «j>oorboekjes. Hij kan niet concurrecren met Hall Caine, Marie Corel li, on wijlen Charles Carvice, om maar een paar rotrranfabrieken te noemen. Maar bekend an geliefd is hij, dat blijkt al duidelijk uit het feit. dat zijn naam omgezet is in een soort chemische formule: de Engei «Che kranten spreken van G. K. C-, en iedereen weet wie daarmee bedoeld wordt. He: i* eigenaardig dat Ches terton, <ie Engajschman. die eer deelt met een Schot: R. L. S. (Robert Louis Stevenson), en een Ier; G. B. S. (George Bernard Shaw). Chesterton is een van de veelzijdig- ste Gngelsche auteurs. Hij begon zijn literaire loopbaan, nu ongeveer 25 jaar geleden, (hij is geboren in mist besprekingen van boeken over kunst, voorbereid door een opleiding aan de Siado School of arts te Lon den. Vandaar ging inj over tot zui ver journnllsnie, maar dan van de beate soort, schrijvend over alle moge- lijkt) onderwerpen in bijna alie kran ten en tijdschriften van eenige betee- kenis in Engeland, waarbij hij zich tijdens den Boerenoorlog bij het Jin- go-publiek nis Pro-Boer berucht maak te. In boekvorm verscheen hij voor hei eerst met een bundel gedichten: Tho Wild Knight" sedert gevolgd en in de schaduw gesteld door de for- BChe Ballad of the White Horse en de bundel Poems van 1915. Zijn eigen lijk fort evenwel ligt op een ander ter rein, het essay, sedert gebundeld in verscheiden deo'oen als The Depen dant. Twelve Types, Heretics, Ortho doxy, Tremendous Trifles. The Uses of Diversity, e. a Hier is hij in zijn element. In een puur bladzijden een zeer persoonlijke meening te geven over de meest ver- tchillende onderwerpen op sociaal en economisch gebied, van moraal en're ligie, over den tijdgeest en de litera tuur. die kuusi verstaat hij als geen ander. Niemand in Engeland met uit zondering van Bernard Shaw (maar dat ia een Ier) weet de paradox ha riteeren als Chesterton. Soms heeft zijn paradox den vorm van een defi nitie, waar we niet op verdacht zijn. dikwijls ook zet hij strijdlustig en bru taal een meening neer die vierkant ingaat tegen Ue gewone opvattingen. Een enkel maal draaft hij door en beweert dingen, die op den keper be- «chomvd onzin zijn, of hij vervalt tot zuiver woordenspel, met het „ópater Ie bourgeois'* als eenig doel. Maar «tl ij d weet hij ons te dwingen tot luis- teren «1 tot nadenken, zelfs al heeft hij het af en toe soms welbewust! bij het verkeerde eind. Zijn werkje over Browning is eigen lijk vau het begin tct het eind een vuurwerk van brilliant® invallen. .Meer bereik; iuj in zijn mooiste boek je de studie over Dickens Er hoort een groote dosis onafhankelijkheid en originaliteit toe om in dezen tijd wat nieuws te zeggen over Dickens; er zelfs eotl periode geweest, waarin een zekere route van moed toe noodig was om openlijk voor een bewonde raar van Dickens door te gaan. Aan moed en originaliteit ontbreekt bet Chesterton allerminst Hij is volstrekt niet blind voor Dickons fouten, maar hij is or in geslaagd zijn bewondering voor Diehens zóó uit te spreken, dat hij ons inleidt tot nieuw begrip en ge- 8legem waardeer!ng. In zijn werkje over G F. Watts gooft hij zijn ideeën over moderne schilderkunst. Zijn fantastische ro mans 'The Napoleon of Notting Hill, The Club of Queer Trades. The Wis dom of rather Brown, e.a.) zijn moei lijk te definieeréh, en belmoren over het algemeen niet tot zijn beste werk. Volgens Chesterton zelf is The Flying Inn, (waar hij een loopje neemt met de drankbestrijding), de beste, of ten minste de genoeglijkste van deze fan- tasiön. Sedert 1905 kent ieder der lezers van de Illustrated London News hem ais de geeetige conférencier, die m „My Notebook" wekelijks aan het woord is en eon gezellig praatje houdt over allies on nog wat. Chesterton heeft veel gereisd, o.a. in Frankrijk en Amerika en heeft ook een tocht naar Palestina gemaakt, waarvan do vrucht is een lijvig boek getiteld „The New Jerusalem" waarin oij niet alleen belangrijke beschrijvin gen geeft van de verschillende plaat sen, die hij op zijn reis daarheen hoeft bezocht en van Jeruzalem zelf, maar meer nog spreekt over zijn idea len van het Hemcisch Jeruzalem hier op aarde, dat hem als christen s'eeds voor oogen staat. Evenals zijn held Charles Dickens Ls Chesterton een beminnelijk opti mist en waar hij nu tot on6 komt om Over dien held te spreken kan zijn ge hoor van leden der English Associa tion in Holland alhier op 28 Maart sen hoogst belangrijken avond voor- worden. sche politieke gevolgen, die tot aftre den van het kabinet zouden kunnen lei den, niet te verwachten zijn. De meerderheid van den Rijksdag zal vermoedelijk eenstemmig een bepaald besluit nemen. Do Duitsche financiën, worden in dexe dagen druk bestu deerd. la den Duitschcn Rijksraad werd ver slag uitgebracht over den stand vau de begroo'.ingspost voor de uitvoering van de financieele bepalingen van het Ver drag van Versailles voor het financicc'e jaar 1922. Daarbij bleek, dat het totaal van het deficit van deze bcgrooungspost .5 milliard goudmark bedraagt. Dit bedrag zal echter nog boogcr worden dcor de nieuwe eischcn, door de Com missie van Herstel aan Duitschlarwl ge teld. Het betreft hierbij toch een bedrag an in totaal 2170 milUocn goudmark., welk bedrag met de begrootingspost de uitvoering van de schadever- goedingsverphchtingen dient te worden bestreden. In de»e begrootingspost was voor schadevergoedingsbeialingcu in baat en bedrag van drie milliard goudmark uitgezet. Door het tlians toegestane mo ratorium wordt dit bedrag lot op 2170 millioen goudmark verminderd. Gelijk idoor de Commissie van Herscl te ken nen werd gegeveue is dit geschied, om dat de omrekeningsvoct van 1 45 niet nicer als met de werkelijkheid overeen komend kan worden beschouwd. In do begrooting was 11101 deze wij ziging evenwel nog geen rekening ge houden. Bovendien is het niet gezegd, dat de omrekeningsvoet nog niet on gunstiger voor Duuschland zal worden, zoodat het moratorium toch goen verbe tering in Duiisehlands Financiën zal vermogen teweeg te brengen, doch veel eer een vergrootiug van het deficit met 1Ó.9 milliard papiermark. Bij deze ver hooging van den omrekeuiugsvoet moe ten de uitgaven voor deze post in totaal worden geraamd op 219.4 milliard pa piermark Uit de gewone begrooting wordt een tegoed geraamd van 16.5 milliard, hetgeen aan deze post ten goede kan komen. De geraamde opbrengst van de nieu we beiasungen van 40.9 milliard mark werd in 1921 niet bereikt. Er blijft dus op de begrooting voor de schadever goeding een bedrag van 202.9 milliarc mark ongedekt. De Rijksdag wil nu het voorstel tot een gedwongen lecning aannemen, waarvan de opbrengst op 1 milliard goudmark of bij een omreke ningsvoet van 1 70 70 uuüiaiU papiei- mark is. Zelfs wanneer deze opbrengst geheel zou worden bereikt, zou cr nog een bedrag van 132.9 milliard papier mark op deze bcgrootingspost onge dekt blijven. Tot leveringen In natura welke Duitschland aau Frankrijk moe-, doen, behoort ook de levering vau al- ierlei gedierte Het begon niet paarden en koeien, daarna volgden hazen, fa- santen, herten en ander wild. vervolgens werden zelfs bijeukotvcn met de daar bij behoorende bijenvolken geleverd e thans zijn dc Duuschcrs bezig in d Fransche rivieren, waai tijdens den 001 log door de ontploffende granaten de visch werd uitgemooid, allerlei visch- soortea te pooien. Dc vereeniging van 'isschers in het departement Mcurihc- et-Moselle heeft bericht ontvangen, dat binnenkort de eerste -zending uit Duitschland kan worden verwacht van 8500 kilogram jonge karpers, die in daarvoor speciaal ingerichte goederen wagens zullen worden verzonden. Van die jonge pooivisch wegen circa 70 tuks één kilo, zoodat er ongeveer 600.000 jonge karpers in de ontvolkte Fransche wateren zullen kunnon worden uitgezet. De strijd dor Span jaarden In Marokko duurt nog steeds voort Al heeft de Spaansche regeering ook erklaard, dal in verband met de maat regelen voor éen krachtig ingrijpen in Marokko, de militaire actie daar tijde lijk is opgeschort, toch gaat het daar op 't oogenblik nog levendig genoeg Het rebellen-hoofd Abd-el-Krim heeft de stammen in het Rif-gebied bijeenge bracht en volgens de ontvangen inlich tingen heeft hij een leger van vijfdui zend man op de been gebracht, ver deeld in vijf mehalla's. Alle Spaansche kanonnen die tijdens dc débacle van Juli van verleden jaar in haoden van de Mooren vielen, zijn op strategische pun- ten opgesteld, enkele zóó, dat ze als afweergeschut voor vliegers kunnen dienst doen. Ajdir, dc verblijfplaats van Abd-el-Krizn, waar dc Spaansche gevan genen worden vastgehouden cn dat op een afstand van 800 meter ligt van dc in staat van verdediging gebrachte xot- I sen van Alhucemas wordt verdedigd door zeven moderne snelvuurkauouneu van 75 m.M. in stellingen van gewa pend becon en door vijftig mitrailleuses. Uit Melilla zijn nadere berichten ge komen over de jongste aanvallen van-de Mooren in het Rif-gebied die met ceu onverwachte hevigheid reagecren op de Spaansche blokkade. Inlandsche spionnen hadden den be velhebber van de Spaansche krijgsmacht bij Alhucemas, het eilandje op do Ma- rokkaansche kust, gewaarschuwd, Abd-el-Krim het vuur zou openen op het oogenblik dat de blokkade op 't jjuiu was om te beginnen, maar hij sloeg 'die waarschuwing in den wind en toen hei Spaansche schip „Juan de Juanes" het anker liet vailcn vlak by Alhuocmas, om levensmiddelen te ontschepen en de burgers, die de plaats wilden verlaten aan boord te nemen, wierpen de ka- Qonnen van Abd-el-Krim plotseling een hagel van g:aaaten, waarvan er twee het schip troffen. De ecne ontplofte op de brug, de andere in de machineka mer, waarin twee stokers en een scheeps jongen werden gedood. Dc bemanning was voor liet grootste deel aan land ge gaan, anders zouden er waarschijnlijk veel meer slachtoffers gevallen zijn. Het ontredderde schip moest verlaten wor den. De Mooren, zeer voldaan over dit succes, richtten nu aanstonds hun ka nonnen op de stad Alhucemas, die zij dne uur laag beschoten, van elf uur j 's morgens tot twee uur 's middags, niettegenstaande de Spaansche artille rie het vuur krachtig beantwoordde. Dc inrichting voor draadlooze telegrafie werd totaal vernield. De Mooren vielen kort daarna den naburigen post aan, bezet door ecu re giment Spaansche troepen, onder bevel van een kolonel en beginnen ccn moord dadig gevecht dat tot den nacht voort duurde. Generaal Berenguer moet door dezé onverwachte gebeurtenissen zeer ont moedigd zijn. De operaties tegen Abd-el- Krim werden tegen zijn advies in ver traagd. Deze vertraging hebben de Ma rokkanen handig gebruikt om de moei lijk toegankelijke rotsen in de buurt in staat van verdediging te brengen, zoo- dat ze niet allen bestand zijn tegen een aanval, maar dat vau daaruit de nabu rige posten en de schej>en die de kust naderen, kunnen worden aangevallen. Deze nieuwe phase van de vijandelijk heden, zoo kort na de jongste moordda dige gevechten bij Üar-Drins, waar vol gens officieele berichten de verhezen 500 bedroegen, begint voo-r dc Span jaarden al heel leelijk en waarschijnlijk zullen ze op een harden strijd moeten rekenen. Alle stammen zijn opgeroepen man schappen te leveren voor de Hoepen van Abd-el-Krim, die zooals reeds gezegd is, de strategische punten sterk verscherpt cn met geschut bewapend heelt en wiens spionnen en vliegende colonnes iedere beweging van de bpaansche troe pen nauwkeurig nagaan. Een bericht uit Riga geeft een opsom ing van allerlei feiten waaruit de oorlogszuchtige bedoe lingen van de Sovjot-rogeo- rlng te Moskou zouden blijken. Toegatsjefsky, sedert Russisch-Poolsciien oorlog, bevel hebber van het Bolsjewistische leger, is benoemd tot commandant van fwt Wes telijk front. In plaats van Rokófski is 1-roendze benoemd tot bevelhebber van dc Sovjet-troepen in de Oekraïne cn de De generale staf van de Sovjets zet de samentrekking voort van de troepen op 'het Westelijk front in den Petrograd en in de buurt van Kief en Charkof, hetgeen betceken; dat de Sovjet-legers op voet van oorlog wor den gebracht aan het Ea'tische front op de grenzen van Polen en van Roe- De regeering te Moskou zegt dat al deze troepenverplaatsingen een gevolg zijn van den economischen nood", hetgeen echter niet wegneemt, dat allerlei bijzonderheden blijkt hoe al deze maatregelen een strategisch karak ter dragen. Bovendien ontwikkelen de Bolsjewiki n gioote bedrijvigheid bij het uitbrei den en verbeteren-van hun werkp.aatsen oorlogsmateriaal en in 't buiten land zijn Sovjet-agenten voortdurend be zig oorlogstuig te koopen. Ze beschik ken zoo wordt aan 't N. v. d. D. ge meld over nagenoeg onbeperkte cre- dLeien en terwijl in West-Europa geld voor 't noodlijdende Russische volk wordt verzameld, geeft de Sovjet-regee ring hauden v-ol geld uit voor ontzag lijke hoeveelheden munitie, wapens, vliegtuigen enz., die steeds maar door in Rusland aankomen. De redevoeringen van de Bolsjewis tische leiders zijn vol dreigementen te gen de naburige landen en bovendien is de heele Sovjet-pers vol oorlogszuchtige uitlatingen en vurige aansporingen om de zaak der revolutie te verdedigen te gen het complot dat het internationale kapitalisme tegen haar smeedt. Wijkt ook uit den zwakken pols van "den internationalen handel. Wij moe ten afzetmarkten zoeken voor onze pro ducten. Onze beste klanten hebben wij verloren. Deze landen zijn verarmd of staan zcJfs voor een bankroet. Overal in het binnenland moeten wij bezuini ging betrachten. De verzoening in Ier land vormt een van de essentieele pun- van onze binnenlandsche politiek, at de buitcnlandsche politiek be treft, moeten de naties worden gebracht tot een vredelievende politiek. Het her stel van den wereldhandel, hetwelk tot de overheerschcnde kwesties van het oogenblik mag worden gerekend, kan alleen goed worden bereikt door een gezamenlijk eendrachtig optreden. Bovendien zou de gedwongen leening toch niet meer aan den financieelen toe stand yan het begrootingsjaar 1922 ten goede komen. Ware het voorts mogelijk, zooals door de Commissie van Herstel werd ver- gd, om voor het jaar 1922 nog een belasting in te voeren, .die zeer hoog zou zijn, zou ook zelfs dat nog niet ge noeg zijn 0111 de post der ongedekte uit gaven geheel te dekken, omdat er dan nog altijd een post van 72.9 milliard mark zou open staan. V«rspraid nieuws EEN POLITIEKE MOORD TE MÜNCHEN. Aan de „Vorwans" word uit Mün- chcn gemeld, dat daar een politieke moord is ontdek. Verleden jaar werd het iyk van den kellner Hartung met 11 schoten in het lichaam uit het water gehaald. Hij verkeerde veel in linksche partijen en bezat een berichtendienst, welks resultaten hij aan de rechtsche partijen aanbood. Thans heeft een arts. dr. Berger, geweze eexste-luitenant en lid van de Enwohnerwehr, bekend Har- tung vermoord te hebben. Hij Ls gearres teerd. De kellner werd op een autotocht buiten de stad gevoerd cn vervolgens doodgeschoten. Het lijk wend daarop in het water geworpen. OE METAALARBEID ERSSTAKINC IN BEIEREN. Hier dreig; een ernstig conflict, waai bij 25000 arbeiders betrokken zijn. De staking zal vermoedelijk Dinsdag beginnen. LOONSVERLACINC IN DE BELGISCHE MIJNEN. Dc gemengde commissie voor de mij nen had besloten de loonen van de mijn werkers met 5 te verlagen, welke ver laging op 12 Maart j.l. is ingegaan. Thans heeft de commissie opnieuw ver gaderd en is overeengekomen, dat de verlaging 8 moet bedragen, zoodat op 1 Mei a s. nog een verlaging van 3 zal worden ingevoerd. HET CONFLICT IN HET ENGEL- SCHE MACHINEBOUWBEDRIJF. Arthur Henderson, die ltd is van de deputatie der Labour Party, welke po gingen in het werk stelt om de moei lijkheden weike aan een oplossing van het conflict in het machinebouwbedrijf n den weg staan, te overwinenn, heeft ich optimistisch over de vooruitzichten litgolatcn. Hij verklaarde dat de infor- mecle besprekingen met het bestuur van bond van machinebouwers worden voortgezet, en men hoopt, dat dit zal leiden tot een officicelc hervalling van de ondcrhandeÜHgen door de verlcgen- rdigcrs van alle bij het conflict be trokken partijen en later tot een bij- legging van dat conflict. DE UIT8LU1TINC IN DENE- MARKEN. De toestand is onveranderd en '1 blijft rustig. De gemeentewerklieden hebben geen gebruik gemaakt van de door de stedelijke autoriteiten aanreboden ge legenheid 0111 weer aan het werk te gaan. De gemeentelijke bedrijven worden nu gaande gehouden door de medewerking le vrijwillige hulporganisatie uit de burgetij, waarover de autoriteiten be schikken kunnen, wanneer de gemeen telijke takken van dienst bedreigd wor den. Circa honderd leden dier organisatie zijn ook aangesteld bij het lossen van de schepen in de haven. Di Tweede Kamemrtlezinsen Lloyd Doorga zond aan den coalitie-liberaal, die bij dc aanstaande tusschentijdsche verkie zing te Leicester candidaat zal worden gesteld, uit Wales een telegraSt, het welk de volgende lange aanbeveling bevatte „Ik ben verheugd, dat gij zult optreden voor de handhaving van de politiek nationale eendracht zoo lang de natie dezen noodtoestand zal blijven doormaken. Aleen een groote beginsel strijd zou verdeeling kunnen rechtvaar digen onder burgers van dit land, tcr- '11 de natie bloot slaat aan de ernstige moeilijkheden, uit den oorlog voortge komen. Gelijk tijdens den oorlog, blijven wij :rcenigd wat betreft de algemeene doe len van onze nationale politiek. De ex tremistische minderheden bepleiten aan den eenen kant reactie en aan den anderen kant revolutie. Zij vormen ech ter^ slechts een klein deel van de natie. wereld lijdt aan uitputting, die een gevolg is van de schok, door den ont- ndea oorlog teweeg gebracht. Dit HET MIDOENSTANOSBLOK. De Tel. verneemt, dat bet hoofdbe stuur van het „Neutraal Blok a Middenstanders" -n verkiezmgspro- grant in ontwrep gereed beeft. Het zul spoedig definitief vastgeste.d wor den. Aan iiet voorloopig program ont leent bet blad het volgende: le. Onmiddellijke instelling van een enquête-commissie, zooals Engrische Getldca-Conimiss.e, tot het doen van concrete voorstellen tot ingrijpende bezuiniging op de versohillende hoofd stukken der S 1 aatsbegrooting. 2e. Ontwapening Onmiddellijke terugbrenging van ons leger en onze vloot tot een politie-maoht t.ot liand- having dex orde en bet wettig gezag en voldoende geëncadreerd om de Ne- dcrlandscJie jongelinschap een korte ocfeningstijd te kunnen geven, ten ein de bij een aanval van buiten het va derland te kunnen verdedigen. Vrij stelling van gewapenden dienst op grond van gewetensbezwaren. oe Ophef ling \an de Departemen ten van Oorlog en Marine en instel ling van een Departement van Natio nale Verdediging. 4e. Afschaffing van de Raden van Arbeid. Herziening en vereenvoudi ging van onze geheele sociale wetge ving met behoud van al het practisch| goede voor werkgevers en werkne-j mere, Ontslag uit overheidsdienst van alle overtollige ambtenaren. 5e. Belasting naar draagkracht en onmiddellijke verlaging der belastin gen in verhouding tot de bezuinigin gen, op grond van de voorstellen der enquête-commissie en door omzetting van leger en vloot in oen politiomacht aangebracht. 6e. Beperking van Staatsbemoeiing met uiterste zuinigheid in het geheele huishouden. 7e. Behoud van den vrijhandel en bevordering van het particuliere ini tiatief. 8e. Reorganisatie van ons Departe ment van Buitenlandsche Zaken met 6trenge organisatie van onzen Consu- lairen Dienst, ter bevordering van on ze handelstelaties met het buitenland. 9e Opschorting van de Tabakswei, die de aanstelling van een leger amb tenaren noodig zou maken en de lij dende industrie met al haar belang- hebbcmhi Middenstanders dreigt te dupeeren. 1 10e. Bevordering 'der Sport als be langrijke factor in de ontwikkeling en beschaving van een volk. 11e. Bevordering van Kun6ten Wetenschappen m het algemeen. Be paling bij de Wet van maxima als belasting op publieke vermakelijkhe den te heffen. 12e. Bevordering der Volksontwik keling door uitbouw vooral van het voor den Middenstand zoo noodige technische en handelsonderwijs. 19e. Bevordering van den particu lieren Woningbouw. Ontwikkeling van de bronnen van welvaart in Nederlandsehe-Indië met behulp, zoovéél mogelijk van het particulier initiatief. Behoud vaan een sterken band met het Moederland. Daarnaast geleidelij ke ontwikkeling tot zelfbestuur. deIvctie onder de roomsch- katholieken Wij lezen in „De Tijd" Naar wij vernemen heeft de vergade ring, Donderdagavond door het bestuur van den R.-K. Algemcenen Bond van Kiesvereenigingen en de heerea Van Cranenburgh c.s. gehouden, niet tot een positief resultaat geleid. Opnieuw werd van de zijde der onderteekenaars van dc bekende advertentie hun grieven tegen de richting der R.-K. Staatspartij om standig uiteengezet en met name onte vredenheid te kennen gegeven ever de sociale wetgeving en den hoogen be lastingdruk. Ook werd door den heer Van Cranen burgh gewezen op het ontzaglijk groot aantal ingekomen sympathiebetuigin gen met de door hem c.s. verwekte be weging. Ofschoon de heeren Baron Van Wijn bergen en de leden van het Bondsbe- stuur tegenover dc betoogea van die zijde welwillendheid aan den dag legden, konden zij echter geen bepaalde toezeg ging doen. Herhaaldelijk werd door hen er op gerc/d, dal een herziening van het Politiek Advies was uitgesloten ea dat de heeren v. Cranenburgh c.s. den tijd en de gelegenheid om daarop in vloed uit te oefenen, hadden laten voor bijgaan. iets wal door deze beeren ook zijdelings werd toegegeven. Van de voorstanders der nieuwe rich ting neigden sommigen tot de erken ning, dat in verschillende punten van het ontwerp R.-K. Staatsprogram inder daad met de belangen van alle standen der bevolking rekening werd gehouden. Andere aanwezigen verlangden echter zeer een nadere preciscering van de aanpassing der sociale wetgeving aan den gewijzigden economischen toestand van het oogenblik. Hei Bondsbesiuut meeDde intusschen zich tc moeten hou den aan de richting, zooals deze in het ontwerp-piogiam door de pat tijleiding werd aangegeven. Prof. J. D. J. Aengenent woonde de vergadering bij en nam aan de ge- dachtenwisseling deel. De heeren Van Cranenburgh c.s. be sloten, gezien het geringe bereikte re sultaat, een afzonderlijke vergadering van hun groep te beleggen, om daar de verder aan te nemen houding vast tc stellen. Het blad ontving over bovengenoem de vergadering nog het volgend offi cieel communiqué Dc besprekingen van het Dagclijksch Bestuur van den Algemcenen Bond met de heeren Van Cranenburgh c.s. zijn beëindigd. Zij hebben lot liet besluit geleid, dat het spoedig houden van ccn vergadering van hen, die met de actie der heeren Van Cranenburgh c.s. hun instemming hebben betuigd, wensche- lijk is. Ook te Utrecht is, naar het blad ver neemt, een groep-Cranenburgh (ge vormd. In „Het Centrum" en in de „Utrechtsche Courant" hebben zij een advertentie geplaatst -onder den tkel „Richting in de Politiek", waarin zij verklaren in te stemmen met dc denk beelden, welke ten grondslag liggen aan het artikel „Richting in de Politiek" van den heer Van Cranenburgh cn waar in zij levens verklaren van meening te zijn, dat de daaruit voortgesproten actie dient te worden gesteund. Slechts daardoor, zoo gaan zij voort, is het mogelijk een rechtsche regeering te krij gen, die rekening zal houden mét de be langen van alle groepen, waaruit het Katholieke volk beslaat. De advertentie is ondeneekend door zes-en-twintig be kende burgers, van wie de meesten lid zijn der „Katholieke Club". Schriftelijke instemmiagsbetuigingen worden inge wacht bij mr. A. J. W. N. Stokvis, te Utrecht. INGEZONDEN MEDEDEELINQEN A £0 Cts. per regel. Hotel Café Restaurant Lion d'Or Zondag DINER- AVOND-CONCERT HEEMSTEDE. Mr. P. Lugt. Te Heemstede is Donderdag in den ouderdom van 75 jaar overleden mr. P. Lugt, oud-vice-president van het Hooggerechtshof te Bataria en rid der in de orde van den Nedexlaind- schen Leeuw. BENNRBROBK. Het Witte Kruis. Donder dagavond hie'.d dc afdeelirtg Benne- broekVogelenzang en omstreken van het Witte Kruis in het café Graaf Flor 13 V. te Vogelenzang, haar iaar- liïksohe vergadering. Door den secre taris werd verslag uitgebracht over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat 217 malen materialen werden ver strekt en 216 keer ijs. Door de wijk zusters werden 540 bezoeken afge legd .benevens 151 bezoeken fc>or tu- berou-loseLeslriilJing. liet Emma- bloempje heeft opgebracht f 182-90. Door 19 vrouwen te Bennobroak en 20 vrouwen te Vogelenzang werd een moede.rcursus gevolgd Als magazijn meester werd ben-oemd J. F. v. Lierop in de plaats van H. v. d. laan. liet aantal leden bedroeg 495. Uit 't verslag van den penningmees ter blijkt, dat de inkomsten van het Witte ICruis bedroegen f 1404.18 en die voor de afdeeling tuberculosebe strijding f 866.54, gevoegd met het vo rig batig saldo f 571.20 te zaïmen f 2841.92. De uitgaven bedroegen voor het Witte Kruis f 963 07 voor de tubercu losebestrijding f 906.63 1/2te zamen f 1869.70 1/2 .zoodat op 1 Januari het batig sa'.do bedroeg f 972.21 1/2. Bii de verkiezing van een bestuurs lid werd de aftredende de heer Th. Braam herkozen. Tot afgevaardigde naar de algemee ne vergadering werden gekozen de heeren J. F. v. Lierop en Th. Braam. Aan het bestuur werd overgelaten om te trschten een gebouw te vinden, waarin met het oog dat de waterlei ding thans bestaat, een badhuis in te richten voor douche- of kuipbaden. PBiiiA KWALITEIT pir El Eiln uari iniLteit per EI ProfiteerUindit ke^je! Rubriek voor Vragen VRAAG: Ik bef met mijn moedei samen en wil Laar meubilair koopen. Moe1 ik daar nog ten notaris en ge tuigen bij hebben moet het op zegel, om later eventueelen twiB1 'e voorko- ieu 1 ANTWOORD Ja zekerde notaris is niet sjrikt noodig, maar toch wel wenschelijk, immers staa' door zijne medewerking do handeling zelve be' :n getuigen en de echt Miateekeningen vast. VRAAG Ik ben ongehuwd en ver- richt mijn werkzaamheden te Bloemen- daal. Mijn jaarlijks inkomen is (alles bij inbegrepen) ƒ2200.—, na aftrek van 500.voor noodzakelijk levensonder houd. Hoe groot moet mijn aanslag dan Rijksink. belasting. Verdedi gingsbelasting 11 en Gemeentelijke In komstenbelasting (gemeente Haarlem), (Forenscnbelasting voor Bloemendaal geheel buitengesloten). ANTWOORD 226.56, VRAAG Ik heb een meisje per week gehuurd. Nu is zij Maandag vooi het eerst gekomeu en Woensdagavond toen zij naar huis ging, zeide zij dal het haar bij mij niet beviel en er a.s. Za terdagavond voor het laatst was. Heeft zij nu recht op loon? Moet zij niet een week vooruit opzeggen? ANTWOORD Zij had een week voor» it moeten opzeggen u hebt recht op :n week schadevergoeding. VRAAG Mijn zuster heeft zich per 3 maanden verhu'/,-d, doch ontving op haar verzoek per maand haar loon. Nu was zij van plan om met Mei te ver trekken, maar 6 weken vóór Mei zou ze opzeggen, zooals was afgesproken bij het verhuren van weerszijden. Nu zerl mevrouw haar half Februari den dienst met April te vertrekken. Is dat juist? Heeft zij nog recht op loon en kostgeld? Ik behandel haar wasch. ?.loet mevrouw mij 3 maanden uaschgeld ge ven of mag zij dat ook maar tot April rekenen? De wasch was aangenomen per 3 maanden. ANTWOORD Nu uw zuster pet maand worden opgezegd. Mevrouw kan maand worden opzeggen. Mevrouw kan anders dan met 6 weken dc wasch- behandeling opzeggen. ANTWOORD Uitzwavelen.- VRAAG: Waarmede wascht men hev best een gele tricot-zijden japon, zon der dat de slof aangetast wordt? ANTWOORD: Een geel zijden tricot japon kunt ge 't beste wasschen met ammoniak zeep en even lauw water. Neem vooral geen andere zeep, want in bijna alle zeep komen bestauddeelen voor, die voor dit doel niet deugen. VRAAG: Hoe maakt men katoen wa terdicht voor tentzeil? Wat wordt cr an ders voor gebruikt? ANTWOORD: Neem gelijke deelen iuwe en gekookte lijnolie en strijk dit mengsel met een kwast ©p het katoen, dat ge moet ophangen op een plaats waar dc lucht goed toe kan treden. Eeu ander voorschrift, dat samengestelder, naar ook zeer goed is, is 't volgende: 5 gram in stukjes gesneden caoutchouc laat ge opzwellen in 300 gram terpen tijnolie en daarna onder voorzichtig ver warmen daarin oplossen. Aan deze op- lossing worden dan toegevoegd 300 gram gekootke lijnolie en 400 gram copallak, VRAAG: Bevat Yopghurt van een Youghurt-plantje goede of slechte be- standdeelen? Welke zijn de goede? Wel ke zijn de slechte? Hoe moet het bereid worden? ANTWOORD: Er bestaan twee soor ten Yoghurt, die op de volgende wijza bereid worden: De melk wordt inge- dampt tot 1/3 van 't oorspronkelijke gewicht en daarna gehomogeniseerd me', behulp van een ingedroogde Yoghurt- cultuur. De tweede bereidingswijze is als volgtKook de melk en laat ze tot 45 gr. afkoelen, waarna ze vermengd wondt met Yoghuit van den vorigen dag. Een uitvoerige beschrijving over hei Yoghurt-plantje dat een schimmelplant je is. is in den boekhandel te bekomen,

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 14