EEN B-WEDSTRIJD VOOR HEN DIE DEELNEMEN I AAN ONZE KINDERRUBRIEK Beursoverzleht HAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD ZATERDAG 25 MAART 1921 Wij noodigen opnieuw onze jeugdige lezers en lezeressen tot denle eitijd van 16 jaar, die geregeld meedoen aan onze kinderrubriek, uit tot deelneming aan een wedstrijd. Maar ditmaal moet de bijgaande teekening niet worden gekleurd. Onze teekenaar heeft een groot aantal figuren en voorwerpen wier benaming met een B. begint op zijn schets vereenigd. Kijk die teekening nu eerst eens goed aan. Hoeveel zichtbare voorwerpen kun jullie daarop vinden, waarvan de i^men met de letter B. beginnen? Fr zijn er veel bij die je zoo dadelijk ziet, maar er zijn niet weinig anderen, waarnaar je even aan dachtig moet zoeken. Maar er is niets verborgens in. Lees de hierachter volgende voorwaarden nauwkeurig, want als je daaraan niet voldoet, kan Je van de kans op een prijs worden uitgesloten. Die voorwaarden zeggen je precies, wat je doen moet. De prijzen die ervoor beschikbaar gesteld worden zullen na den uitslag worden bekend gemaakt, omdat wij natuurlijk nog niet weten of jongens dan wel meisjes de knapste zijn. Voorwaarden: 1. Slechts zuiver Hollandsche woorden of woorden die in de Nederlandsche taal burgerrecht hebben gekregen, kunnen in aanmerking komen. 2. Woorden die in onbruik zijn geraakt tellen niet mee. 3. Als een voorwerp verscheidene benamingen heeft, die met B beginnen, zal slechts een hiervan worden geteld. 4. Gedeelten van een voorwerp tellen allen afzonderlijk. 5. De woordenlijst moet uiterlijk Maandag 3 April in ons bezit zijn. Latere inzendingen komen niet meer voor mede dinging in aanmerking. «6. De lijsten moeten duidelijk met inkt geschreven zijn. 7. Het totaal aantal gevonden woorden dient aan het slot van de lijst te worden vermeld. 8. De woorden moeten in alphabetische volgorde op de lijst geschreven worden. 9. De woordenlijsten zullen worden vergeleken met onze officiëele lijst. 10. De beslissing van de Directie van Haarlem's Dagblad is onherroepelijk. 11. Bij gelijke resultaten zalshet lot den winner aanwijzen. 12. In totaal worden een eerste, tweede en derde prijs uitgeloofd benevens 10 troostprijzen. 13. Prijswinner wordt hij, die het hoogste aantal woorden inzendt. 14. Inzendingen moeten voorzien zijn van naam en adres van de(n) inzender(ster). 15. De uitslag zal te zijner tijd in Haarlem's Dagblad worden bekend gemaakt 17—24 Maait. In do afgeloopen week was de houdiug der internationale beurser, zeer kalm. Zoo wel te Londen als Parqs blijven de varia ties in de koersen beperkt zonder dat van een uitgesproken tendeLz in een of an dere richting sprako kon zjj'n. Evennii: als do troebelen in Engolsch-IndÜi en de ongeregeldheden in Z.-Atrika van voel in- vlood waren b\j het uitbreken hiervau, hebben ook de "gunstiger berichten uit lu- diii en het eindigen van do staking aau don Rand een betere stemming m bet lo ven kunnen roepen. Wel luiden de berichten over handel en industrie in Engeland optimistischer o.a. blijkende tfft een lichte stijging van ver schillende handelsartikelen en een ge ringe afnamo van het aantal werklonzen, doch men schijnt even als jier te lande, nog niet voldoende vertrouwen ui een duurzaam herstel te hebben om dit en een oerigszins beduidende rijzing der koersen tot uitdrukking te brengen. In Amerika waarvandaan <le laatste weken een meer optimistisch geluid vernomen ward, schijnt het vooruitzicht een er staking ep 1 April a.s. wel ocnigszins remmend op den on dernemingsgeest ter beurze te werken. De voorbereidingen voor do conferentie to Genua worden overal mot kalme onver schilligheid gado geslagen, omdat men, hopelijk ton onrechte, geen grooto ver wachtingen over den afloop heeft. Van moer belang was in do afgeloopen be- richtsporiodo do beslissing van do commis sie van herstel in zake do door Duitseli- land to betalon schadevergoeding. Op het btkend worden dor eischen dezer c.iinniif-- aio trad voor do mark oen nieuwe doling in, dio den koers op oen tot nu toe onge kend laag poil bracht. Het grooto bezit aan marken en Duitsehn fondsen die do laatste jaren in het buitenland gehouden wordt doet bij iedero daling do toch al reeds grooto verliezen belangrijk toene men, waarbij nog do vrees komt dat mot het oog op hot sncllo tempo dor daling complicaties niet zullen kunnen uitblijven en men zich gaat afvragen waar het op den duur mot Duitschland hoen meet, wan neer het geldwezen geheel wordt gedes organiseerd cn als gevolg daarvan Je han del met de naburige landen steed3 moei lijker wordt,, terwijl binneulandsclio on lusten. niet zullen kunnen uitblijven, frankrijk zal natuurlijk, zeer terecht, tot hot uiterste, op volledige betaling dor schadevergoeding blijven aandringen, waartegenover staat dut Duitschland op allerlei manieren tracht zieh aau do be taling te onttrekken. Een der middelen, om do Entente tot een herziening der vredesvoorwaarden te dwingen schijnt te bestauu in do voort durende daliug van de marl:, althans or wordt in Duitschland aicts gedaan om den val tegen te houden of den koers te stabi- liseereu. Zoo blijkt dus dat bjj do toch al zorge lijke toostnnden in oiib eigen land do ont- wilckoling der toostnnden in Duitschland oen factor to zijn waarmede ter dego rekening gehouden moet worden. Editor zal do snelle debacle van de mark bier to lande in industrieelo kringen niet on gaarne worden gezien, daar nu wel spoe dig aan do schijnwelvaart in Duitschland een einde zal komen. Do loouon zullen, ook tengevolge van do vorhoogdo belas tingen, zoodanig moeten worden opge voerd, en de grondstoffen voor zoover die uit het buitenland worden betrokken, zoo duur moeten worden betaald, dat hot con currentievermogen wei spoedig sterk zal zijn verminderd. Overigens is het duido- delijk dat een land dat zulke zware lasten moet opbrengen, en wel in buitenlandsche valuta, op den duur niet zal kunnen voort gaan zijn producten in hot buitenland to gen ongekend lage prijzen aan to bieden, doch zal bet integendeel juist in de winst op den uitvoer een equivalent tegen de schadevergoeding moeten vinden. Tor beurze van, Amsterdam was, op en- kclo uitzonderingen na, de houding niet opgewekt. Van Staatsfondsen waren de koersen onzer Nederlandsche schuld nagenoeg on veranderd. Do nieuwe 6 pet. leening bleef ongeveer togen 99 pet. verhandeld. Op het bericht dat thans spoedig een regeling der Mexicaansche schuld verwacht kan worden waren do 5 pet. obl. binn. Mexico voorbijgaand gevraagd waardoor do koers iels kon opkomen. Onder binncnlaudscbe iudustrieele fond sen was oenige vraag naar Philips Gloei lampen die van 195 1,4 tot 205 3;! konden verbeteren op het uitkomen van het Jaar verslag waaruit bleek dat na belangrijke afschrijvingen van ongeveer f 412 mïl- lioen nog 11 pet. dividend kan worden uit gekeerd, terwijl overigens bleek dat de fi- naucioele toestand der onderneming in alle opzichten zeer gezond is, zoodat deze Mij. met vertrouwen de toekomst tegemoet kaci gaan. Aand. Jurgens liepen vau 763,'4 tot 62 3/4 terug, terwijl aand. Centrale Suiker van 82 tot 76 terugliepen, waarschijnlijk op do minder gunstige beoordeeling dezer Mij. in de financieele pers. Aand. N.-lnd. Portland Cement lieren terug van 114 tot 96 zonder dat omtrent do oorzaak dozer daling iota bekend werd. Kalis Bagger konden oenige percenten verbeteren, torwyl aand. Ver. Iloll. Siga- renfabr. van 16 pet. tot 211/2 konden op komen. Amerikaansolie industrieelo waarden ge ven, vergeleken bij bet koerspeil der vo rige week niet voel veraudering te zien. Eensdeels is dat te wij ton aan do weife lende houding vau Now-York, naar men met het oog op de stijgende geldmarkt en do in hot vooruitzicht gestelde Xolenwer- kersstnlting oenige roservo in acht neemt en verder is do terugloopondo dollar-koers do oorzaak dat men do goringo verbete ring voor sommige fondsen te New-York hier niet over kon nemen. Suikcrwaardcn waren in den aanvang der week zoor opgewekt op do grooterc vraag naar liet artikel waardoor de Visp in de gelegenheid was weder belangrijke hoeveelheden af te zettou tegen den prijs van f 11.50 en waarin dat lichaam aanlei ding vond den prijs van afgifto op f 12 te stellen. Nu Tcods ruim do helft der ko mende oogst is geplaatst on de vooruit zichten op oen verdere ry'zing niet on-, gunstig ljjken, k an do Visp mot vertrou wen met do rostoerendo suiker het prijs verloop afwachten. Na een aanvankelijke verdere rijzing waarin Vorstenlanden van 155 "tot 159 konden verbeteren, zakte de markt in overeenstemming mot de geheclo stemming weder iets en waardoor do koert weder op 154 1,4 terecht kwam. H. V. A. liepen van 362 op tot 30S doch reageerden weder tot 363. Java Cultuur noteerde 315 1,2—330—321. Het eenigc fonds waar iets van belang in omging en dat do belangstelling van de gehcele beurs wist te trekken was Rcd- jang Lebong. Op het bericht der directie dat hot nieuwe rif erts van hoog gehulte, n.l. 17 dwts, hoeft opgeleverd kon do koers op belangrijke vraag van 107 tot 133 1/2 opkomen. In potroleumaandoelen was de handel zeer onbeduidend en de koersvariaties wa ren gering. Zelfs de medftdeeling in do Kamer dat het uitvoerrecht op olie uit ln- dië zal worden opgeheven, waarover zoo veel te doen is geweest en nis do voor naamste oorzaak dor daling moot worden beschouwd, bad hoegenaamd geen invloed op den koers. Koninklijke uotoereu, na zeer beperkte fluctuaties ten slotte 413 te gen 4151,2 de vorige week. Geconsoli deerde liepen van 143 1/2 tot 140 1/4 torug. Rubberwaarden waren na de rijzing .Ier vorige week, op bet uitblijven van nieuwe gezichtspunten, nagenoeg onveranderd. Amsterdam Rubber nnteeren 87 tegen 86 1 4. Oost Java Rubber 148 1/2 tegen

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5