Be Avontuuriijke Zeereis Rubriek van den Arbeid. Rechtszaken idan ia hot eenige wat 3c als gomis Tocl, dat oen zekero éénheid, ife wil Biet nog zeggen, karakter, on'breekt. Kik blad voor zich, is goed, minder of meer, doch hot ensemble illustreert do leus waaronder zooveel kuus'e raars ton slrijde trokken: Je prends mon bicu ou je le trouve". En 'och moot he1 voor den artist méér zijn te geven dan <o nemen. Terwijl de zacht zinnige criticus moet we'en te geven en te nemen, Wannc-r de lezer, met zijn gewone beminnelijkheid, het bovenstaande nu voor een parodie op een tentoonstel ling verslag zou willen houden,, dan ben ik niet ongenegen bem daarin by to vallen. Ik heb immers geen reden hom dat genoegen niet te doen. Doch ik zou dan toch cr op willen wijzen (hit ook m dezo histoire anecdotique een paar qunes'ies van groot belang zijn aangeroerd, waardoor het ver haaltje van het jongetje, het pleeg- zusje en de rest gepermitteerd werd. En wel in do eerste plaats de betrek kelijkheid van he: begrip origineel- karakter in de kunst cu de betrekke lijkheid van het oordeer daarover. Was er om ons tot dit concreet g» val te bepalen in PoortenaarB jeugdwerk, dat zekereiets wat gansch zijn eigen was, en is het er uit gegaan of is het er nooit in ge weest? Ziotdaar de poezele puzzle. We mecnen het maar. Nu, evenals toon. Gaat u het daarom zelf eens zien. J. H. DE BOIS. N OOBD-HOLLANDSCHE EXPLOITA TIE MM. TK HEEMSTEDE. Ia do Conimissoriavorgadering ie besloten aan de al ge meo no vergadering van aandeel houders voor te stellen over 1921 op de gewone zoowol als op de cum. pref. winstd. lULndcolen 0 pet. dividend uit te keeren (vorig jaar evenoens 6 pet.), terwyl alsdan do gezamenlqko reserves, door toevoeging van I 18.315 uit de behaalde winst, zul len worden gebracht op f 100.000. GEREFORMEERDE KERK. Ds. I. P. Doe to Dwingelos heeft bedankt voor het beroep als predikant van de Gerefor meerde kerk van Haarlem. VERFRAAI1NC. Woensdagavond hield de vereenï- ging tot .orfraaiing van Haarlem en omliggende gemeenten en tot bevor dering van het vreemdelingenverkeer haar algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer C. Bos man. Do voorzitter deed in zijn openings woord opmerken, dat de vereeniging nog veel nuttig werk in het algemeen belang kan doen, mits de burgerij haar moer steunt door als lid toe te treden tog on een contributie van f 2.5U. Spr. bejammerde het, dat het leden tal niet meer toeneemt. Ondanks alle pogingen, die het bestuur aanwendde om het ledental te doen toenemen is het bestuur «r niet in geslaagd, dan het constante te doen blijven. Daarna werd het jaarverslag uitge bracht. Wij ontleen en er het volgende aan. Aan het informatiebureau wer den 11)17 informaties verstrekt. Het leedntal dat op 1 Januari 1921 bedroeg 692, vermeerderde met 58, doch ver minderde met 98.2, zoodat het op 31 Dec .1.1. bedroog 552. In het begin van het jaar kwam de nieuwe oplaag van onzen gids ge reed. Evenals die van de vorige uit- cave werd de samenstelling toever trouwd aan don heer Jac. Meijfcrink. Kort vóór hot gereed komen maakte een plotselinge dood na korte onge steldheid een eind aan het leven van dezen verdienstelijken auteur, aan wiens nagedachtenis hier een woord van lof mag worden gewijd. Op het Bureau werden verkocht en verstrekt 427 gidsen van Haarlem. Het slot van liet verslag bevatte een opwekking om mede te werken aan werving van lcdon voor de vereoni- glüns Informatie-Bureau, zoo gunstig gelegen, aldus het verslag doet haar best de vreemdelingen zoo goed mogelijk in te lichten. En het is niet in cijfers te brengen welk een voor deel een stud heeft van een druk ver keer van ureemdelingen. Maar een goed ingericht Informatie-Bureau kost geld. En met een rijksdaalder per jaar betaalt men zijn lidmaat- schap dei V. V. V. De rekening en verantwoording van den penningmeester wees aan een to taal van inkomsten en uitgaven van f 4258.66. Er was op 31 December een kassaldo van I 695.79. Den penningmeester werd décharge verleend ouder dankbetuiging voor liet gevoerde beheer. Als bestursLeden werden herkozen de hoeren W. A. J. van de Ivamp. F. H. Smit en D. J. A. Vrijdag. Medegedeeld werd dat aan de vta- eenlging medewerking is gevraagd voor het honden van auto-tochten in de bloembollenstreek gedurende het bloemboHoiireizoen. Dit plan gaat uit van Hendriks' eerste gezelschap3rit- tenonderneming te Arnhem. Bij de nu volgende rondvraag zette de heer Meijer de werkelijkheid uit een van een spoedige asphalteering van de hoofdwegen in Haarlem- De Vóorzttter antwoordde "dat het bestuur ook mot leede oogen het heeft aangezien dat in Haarlem nog steeds niet een asphalteering van de hoofdweg kwam. Spr. meende dat een asphalteering een aanzienlijke verbetering zou zijm in een stad als Haarlem, noodig De heer v. tL Kamp zou gaarne zien dat 't trammend publiek niet langer als proefkonijn van de tram- diretle dienst deed en dat de vereent- ging pogingen aanwendde dat de één mans wagens weder gaan verdwij nen. Spr. verwachtte dat het explo'tee- ren van die een mans wagens tot on gelukken zal leiden. Ook vestigde spr. er de aandacht op dat in de train con cessie is gezegd dat op het voor- en ach terbal con van de trams niet meer dan oen bepaald aantal personen mo gen staan. Echter nu worden die trambalcons maar volgepropt, zoodat passagiers meer dan eens niet dan met moeite uit de tram kunnen komen. De Voorzitter stemde toe dat het tramv ervoer slecht, duur en on aangenaam is. Hij meende dat dit alles nog een nasleep van den oorlog is. De tromexploitatie is nu duurder geworden. Van den éénmanswagen wördt nu een göetlköoper exploitatie verwacht. Maar spr. Is 't er mede eens dat aan het systeem van één manswugius groote gevaren zijn verbonden. Hij hoopte dat in de treurige toestanden o ptramgebied verbetering zal komen en zegde toe in hot bestuur het denk beeld te zullen overwegen of het in dezen iets kan doon. In 't algemeen drukte spr. den wensch uit dat van overheidswege zal worden ingegrepen om aan de treurige toestonden op tramgebied tan einde te maken. De heer J e n t i n k stelde voor aan het gemeentebestuur van Heemstede te verzoeken bij ilo lantaarn aan de Linnaeus aan een bord te mogen plaat sen dat aanwijst welke richting naar Haarlem moet worden ingeslagen, op dat auto's niet een verkeerde richting ingaan, wat gevaar kan oplevren. Nadat de Voorzitter ook van dit denkbeeld overwoging had toege zegd werd de vergadering gesloten. INGEZONDEN MEDEDERLINGEN 60 Cts. per regel. Berin tonlkiiii S"'gw.'™.°g Geneest U toch dadelijk mat de slijmoploaseudo De typografenstaking te Rotterdam. Wy meldden reeds dat een staking is uitgebroken aan de drukkery „De Maas stad" te Rotterdam. Deze staking is thans uitgebreid mot hot personeel van de firma Hofmans omdat deze firma werk van „de Maasstadhad overgenomen. Verwacht wordt dnt ook aan een druk kerij to Schiedam, Culonborg en Tiel een staking zal uitbreken. „Het eigonaardigo van deze stakingen is, aldus do Maasbode, dat zy niet uitgaan van de werknemers, doch van do werkge vers zelve, die georganiseerd zyn in de federatie van werkgeversbonden in het drukkerebedryf en inot hun gezellen een collectief contract bobben aangegaan, waarin de verplichting der prystarieven :3 opgenomen. Nu heeft zich een comité van actie ge- vormd, voor afschaffing van de huidige prystarieven, wiuirby zich, naar men ons mededeelt, 120 drukkerspatroons hebben, aangeeloten. De actie van dit comité Is gericht te gen do verplichte prystarieven, Het. verplichte prystoriof, zoo oordeelt men, schakelt de concurreutiouit. Een economisch werken wordt hierdoor niet in de hand gewerkt. Omdat zy zich niet aan de verplichte prystarieven wensehte houden en vervol gens de boeten, dio hierop gesteld zyn, niet wensehte te betalen, is do drukkeryj „de Maasstad" als lid van den Nod. Bond van Boekdrukkeryen geroyeerd. Volgens het colloctiof contract zijn hier na de typografen van do Maasstad krach tens hun collectief contract verplicht in staking gegaan. Da firma's Hofmans en Van 't Hoff en Jongopicr hebben hierna het work overgenomen, mot hot gevolg, dat nu ovonoeiiB voor do firma Hofmans do staking is geproclameerd. De gezellen zyn besloten do pogingen van de patroons om do tarieven in de ty pografie to breken te doen mislukken. Ook de Vereeniging van chefs in het Gra fisch Bedryf besloot na uitvoerige bespro king den leden te 3dviseeren geen andere dan hun gewone werkzaamheden te ver- 'chten. Dinsdag heoft te Rotterdam een confe rentie plaats gehad van den directeur van „De Maasstad", vertegenwoordigers van de firma Hofman en Van 't Hof en Jon- gopier uit Schiedam, die met „Do Maas stad" aangesloten zyn bjj het coinitó, dat tegen de z.g. tariefsgemeenschap ageert, den heer Korthuis, voorzitter van den Bond van Boekdrukkerspatroons-vereeni- gingen en vertegenwoordigers der orga nisaties, waarin men getracht heeft de pa troons, die by het comité zyn aangesloten, op hun besluit te doen terugkeeren. Deze conferentie leverde geen resultaat op. Van hiar en daar. DE BA KKEKSNACHT A RB F, TP. De afd. den Haag van den Algem. Ned. Bond van arbeiders iu hot bakkersbedrijf nam een motie aan, waarin wordt uitge sproken dat wnuneor in do wot oen ver koop-verbod van versch brood voor des morgens 10 uron wordt opgenomen, er geen enkele reden is om too te staan, dat roods des morgens om 3 uur met bakkers- arbeid wordt begonnen. Aan hot Bondsbe- stuur werd opgedragen mot alle ton dienste staande middelen de in de wyzi- ging van de arboidswot voorgestelde „dras tische verslechtering vau deze arbeids voorwaarden togen te gaan." STAKING BOWU VAKARBEIDERS IN FRIESLAND. Van de 25 afdeehngen van de Patroons-Federatie in Friesland is in 12 liet werk niet neergelegd en bet lager loon (10 al of niet onder protest aanvaard1. In een enkele af- deeling is ook de 9 urige werkdag in gevoerd. In C uldeelingon is dooi- de patroons het work stopgezet In de andere afdeel/ingon is liet work ge staakt door do goorganisearden, ter wijl hier en daar door ongeorgani seerden wordt doorgewerkt. ARBEIDSWET. Het Hoofdbestuur van den Ned. R. K. Bond van Handels-, Ivantoor- en Winkelbedienden heeft zich, inge volge opdracht van het Congres door dezen Bond te Utrecht gehouden, tot den minister van Arbeid gewond met verzoek de algemeene maatregelen van bestuur zoowel in zake de werktijdenbesluiten voor win kels als voor kantoren, zoo spoedig mogelijk in werking te stellen. BEZUINICINC BIJ DE SPOOR. WECEN. De diensten op de hoofdbureaus den- Spoorwegen worden met een half uur per week Verlengd, in dier voege, dat des Zaterdags tot half een wordt gewerkt. Bovendien zal drie maal per week overwerk van half 7 tot liclf 9 des avonds kunnen worden gelast. Voor dik en Dienst is van den rang van bureaureferent af naar ondeien een aantal personen vastgesteld, dot in eiken rang moet worden bezuinigd. KET CONFLICT IN HET HOUT BEDRIJF. Aan een communique van den Ned. Houtbond on tl een on wiij het volgende: Voor Amsterdam wordt verwacht, dat de arbeiders daar spoedig het voorbeeld van huini collega's in Haar lem zullen volgen, d.i.' do arbeid her vatten, daar toch aan vorscflieldene Amsterdamsohe patroons door een groot deel hunner werklieden zoo we! georganiseerden, als ongeorganiseer den, óf schriftelijk, óf mondeling de wensch is te kennen gegeven, tegen de verlaagde loonen, wear aan het werk te willen gaan,doch zij uit vrees voor molest daarvan worden terug gehouden. STAK1NC WEGENS „BESMET WERK". Te Hoorn is meldt het N. v. d. D., een staking uitgebroken bij de kistenfabriek voorheen Graftdijk. De oorzaak is z.g. „besmet werk", dat uit Amsterdam daarheen was gezon den. Aan de staking nemen deel de moderne en R. K. vakafdee-ine. Slechts twee man zijn arun 't werk gebleven: de-politie geleidt hen naar en van het werk. Varia. Tussdhen de landbouwers- en -ar beidersorganisaties in de gemeente MenahpQnadeel is liet om treilt het loon voor dit jaar tot oen schikking gekomen. Het loon zal 7 1/2 lager zijn dan liet vorige jaar. Men meldt uit '1'iel aan liet Hbld dal, verscheidene stemfabrilkanten op hun fabrieken met ingang van 1 April een loonsverlaging hebben aangekondigd. De Ned. R. K. Boud van bak kers, cacao, dhoccflade en suikerbe werkers herdenkt 20 April op feeste lijke wijze zijm 25-jarig bestaan. Aan het geheele personeel der boekdrukkerij van de firma Gebr. v. d. Burgt te Helmond is ontslag aangezegd. Alle sigarenmakers werkz: aan de fabriek „De Huifkar" te Oosterwijk hebben ontslag gekregen. Wegens een looneisch is een. riakrng 'Uitgtjhroken hij Haaeh's cement-indiistne te Assem. Gemengd Nieuws E DREIGENDE MIJNWERKERS' STAKING IN DE V EREENI CD E STATEN. Nu de staking der mijnwerkers op het punt staat uit te barsten, begint het Congres er zich mede te bemoeien Senator Borah is gaan confemeeren met de vertegenwoordigers der mijn werkers en heeft het voornemen het zelfde te doen met de mijneigenaars. Het resultnut van deze conferenties zai bepalen, of Borali het Congres zal vragen, een onderzoek m de on derhavige quaestie in te stellen. Borah is n.l. voorzitter van de Se naatscommissie voor arbeidszaken en kan als zoodanig een motie in bovengeoioemaen geest voorstellen. Samudl Gompers, de president der Federatie van den Arbeid, heeft in een verklaring Wall Street aange wezen als het milieu, dat de kolen- industrie beheerscht en het verant woordelijk gesteld voor de moeilijk- ihsóen van het oogenbltk. Volgens de berichten van de Ame- kaansche bladen belooft Ook de sta king in het grensgebied van Canafla, waar leden van do Amerikaansche xnijaiwerkersbonden werken, een grooten omvang aan te nemen. Ver wacht wordt, dat de mijnwerkers in Alberta on bet Oostelijk deel van BritsclvColumbia .het wenk zullen neerleggen. In Naeuw-Schotland heb ben do mijnwerkers een voorstel van hun secretaris, Mc Lochlan, aange nomen om het tempo dier icolenpro- diuctie zoo sterk te verminderen., dat de ondernemers geen winst Kunnen maken. Men verwacht, dat deze lijdelijk verzet politiek '"verbitterden strijd tot gevolg zal 1 nebben. Twaalf mannen zijn in één mijn reeds ra staat van beschuldiging gesteld, n.l. dat zij met opzet hun normaile dag taak hebben verwaarloosd volgens Ms Lachlan's denkbeeld. HET PROCES OVER WAPEN8 SMOKKELEN TE BERLIJN. Het proces wegens wapensmokke- larij, waarbij de uit de zaak van den assessor Bolimer bekende geheime Hofrat Haelin en de uit de Adlon- af faire bekende erfprins van Hohen- lol*(iaogetnburg een rol spelen, is voor de strafkamer van het land- gerecht te Berlijn begonnen. Er zijn zeven beklaagden, die ervan worden oesohuldigu zona er toestemming militaire wapens te hebben aangebo den: de voormalige eerste luitenant Kaufmamn, de ex-kapitein Van Un- ruh, de geheime Hofrat Haehn, de erfprins Gottfried van Hobemlobö- Langoriburg e.a. Naar de president aan het begin der behandeling opmerkte, betreft de aanklacht Liet smokkelarij maar ver moedelijke smokkelarij van wapens. De tegenwoordige beklaagden vor men slechts een deel van het aantal personen dat oorspronkelijk was be schuldigd. Het denkboeld, dat wapens ten ver koop voorhanden waren, was oor spronkelijk afkomstig van beklaag de Blaudow, aangezien hij meende, 'dat de beklaagde legatieraad Von Gebsattel de beschikking had over .wapens. Dit denkbeeld bestond ook bij andere beklaagden. Een gedeel te dVsr personen, dfle de onder handelingen voeidon, waren blijk baar stille verklikkers, die in op dracht der ELiente handelden. Zij iaden op zeer kameraadschappelijke wijze met de beklaagden ais onder handelaars in verbinding met de be doeling door aangifte aan de Entente geld te verdienen. Een voorstel van den officier van justitie om de behandeling met ge sloten deuren te doen plaats hebben, werd van de hand gewezen. Naar bij het verhoor der beklaag den is gebleken betreft het hieir het verkoopen van wapens, die op grond van het verdrag van Versailles, vrij gekomen woven, .naar het biiüton land. Zij ontkennen beslist offertes van wapens te hébben gemaakt en verboden zaken te hebben willen doen zoo mefldt de Telegraaf. EEN VROUWEN-MOORDENAAR. De politie te Warschau heeft een man aangehouden, verdacht van moord. Hij heet Stof an Pasnik, en Weeft bekend, zooveel vnouwe(u om het leven to hebben gebracht, dat hij den tel is kwijtgeraakt. Twee meisjes verdwenen, kort gele den spoorloos. Een onderzoek wees uit, dat ze heiden denaelfden min naar hadden gehad, ai 1 Pasnik, wiens gedragingen daarop tot zijn arrestatie leidden. Hij verklaarde, in Januari ook eon meisje, Fenda ge- heeten, te hebben vermoord, en een paar dagen later haar moeder. Voorts is hij de moordenaar van een beeldschoon meisje uit een dorp waar hij verbleef, hij heeft haar met een stuk ijzer het hoofd verbrijzeld. Hij doodde vorder een meisje uit de buurt van Wlochei, wélks naam hij zich niet herinnert, bovendien een meisje dat hij nog alleen met haar voornaam weet aam te duiden. Met cynfsrihe kalmte verklaarde hij: „Ik heb zooveel vrouwen den hals afgesneden, dat Ik me met geen mogelijkheid al haar nomen kan herinneren DE ADVOCAAT IN 8TRAFZAKEN. Het „WaakbL v. h. Recht" schrijft: In W. 10833 maakten wij er mel ding van, dat bij ecu behandeling van een strafzaak voor het gerechts hof te 's-Gravecihage door ecu getui ge wend beweerd, dat de advocaat hem zou hebben opgedragen een aaidcren gotuigo te bewegen tot het afleggen van ecu van zyn vroegere afwijkende verklaring. Tegen dien- zelfden advocaat werd later de he- sokuidigtiig ingebracht dat hij be proefd zou hebben de justitie te mis leiden door een stuk van overtuiging in handen te spelen van eenige per sonen, die bareid zouden zijn omtrent de herkomst daarvan ecu onwaar verhaal op te disschen. De betrokken advocaat behoorde tot de Rotterdain- sche bali. De officier van justitie te Rotterdam diende tégen dien advo caat een klacht m bij den Deken. De Raad van Toezicht stolde daarop een uitgebreid onderzoek in, hoorde dan aangeklaagde au de getuigen, op wiefr verklaringen da bcsoliuldigaiig rustte. Ih een uitvoerig gemotiveerde beschikking legde de Raad daarop zijn conclusie neer, dat hij het aan den advocaat ten laste gelegde niet bewezen achtte en alzoo gieen termen vond om disciplinaire maatregelen tegen hom te nemen. Wij verheugen ons cr over, dat aldus een ernstig onderzoek maar de iboweerda feilten lis ingesteld en ook over den uitslag daarvan. Deze zaak bewijst wol dat een advocaat, die door de te behan delen zaak in aanraking komt mot tal van beroepsmisdadigers, de alleruiterste voorzichtigheid zal heb ben in acht te nemen. De onwaarheid van beschuldigingen is altijd uiterst moeilijk te bewijzen. DOODSLAG. Het gerechtshof te i-Gravenhage bevestigde hot von ais der rechtbank te Rotterdam, houdende veroor deeling van een yzenverker te Schiedam, wegens doodslag, gepleegd op zyn echtge- noote, 10 jaar ge1, angenisstraf. WATER BIJ DE MELK. —De officier .n Justitie bjj de Terhtb3nk te Almelo eischte tegen G. O. te Notter, gemeente Wierden, wegens het verkoopen van molk, •aan 14 pet. water ma toegevoegd, 2 maanden gevangenisstraf. HAARLEMMERMEER. Bveallen: C. Oudshöorn-— Bocbovcn, id. A. B. EmckHoffmann, z. A. D. Speets Schipper, z. S. C. TrompertDuiven voorden, d. H. J. Tecu wenVan Deur- sen, d. M. C. VaJlentgoedPantc, d. Overleden: Teunis Rip, 25 jaar, on gehuwd, zoon van J. Rip. Letteren en Kunst DE BENOEMING VAN EVERT CORNELIS. Hei Haagsche Correspondenticboreau meldt Dezer dagen werd melding gemaakt van een conflict tusschen bestuur en leden van het Gewandhausorkest te Leip zig, naar aanleiding van een dirigenten- beuoeuiing in strijd mei den uitgespro ken wensch der orkestleden. verband daarmede deelt het be stuur van het Utrechtsch Stedelijk Or kest mede, dat bet, alvorens tot de be noeming van een dirigent over te gaan, het advies heeft ingewonnen van het orfkest en dat de benoeming van den heer Evert Gornelis geheel iu overeen stemming daarmede is. De voordracht door de orkest-organi- itie, op verzoek van het bestuur van het U. S. O. opgemaakt, was de vol gende: 1. Even Cornelis, 2. Albert van Raalte, 3. Kor Kuiler. Binnenland HET ON TWERP-VLOOT WET De Tweede Kamer heeft besloten het ontwerp Vlootwet iegelijk met de Ma- rinebegrooting voor 1922 te behandelen. OVERSCHRIJDING VAN BECROOTINCSPOSTEN. Blijkens het Voorloopig Vreslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot aanvulling en verhooging van de Ar- beidsbegrooling voor 1921 gaven ver scheidene leden uiting aan hun ont stemming, dat b.v. de post voor voor ziening in den woningnood moet worden rhoogd met 3 imillioen, die betreffen de de bevordering van den woningbou' met 13 millioen eo dat art 61geraamd t millioen, moet worden verdubbeld. Vrij algemeen was men van" oordeel, dat dergelijke overschrijding van be- grootingsposten eigenlijk ongeoorloofd is en ccn zoodanig vooruitloopen op de beslissing der S:nien-Generaal ontoe laatbaar. ZAKELIJKE BEDRIJFS. BELASTINC. Het Verbond van Nederlandsche Fa« brikanten-vereenigingeu heeft opnieuw zijn ernstige bedenkingen legen dc za kelijke belasting op het bedrijf geformu leerd en zich thans tot de ministers van Binnenlandscho Zaken cn van Finan ciën gewend met een adres, waarin er op wordt aangedrongen, dat dc rcgcering een wettelijke voorziening trcffc, waar door althans voorloopig de bevoegdheid van de gemeenten tot het heffen vaa een zakelijke bedrijfsbclasung wordt op- geschort, DE DIEFSTAL BIJ HET KON, STALDEPARTEMENT. Het Vad* meldtDe administrateur van het Kon, Staldepartement en zijn zoon zijn, in verband met den diefstal van een jooo in de kamer van den eerste, naar het üuis van Bewaring ovcigebr-ich:. EEN OPLICHTER. I)o politie t« Dordrecht hoeft, naar (le „Doni. CrL" meldt, aangehouden oen uiau uit Den Haag, die, na uit hot huis ven bowaring Breda ontslagen te zyn, zyu introk had genomen in een hotel to Dordrecht en al- dnar in korten tyd elf winkeliers voor erschillende goederen heoft opgelicht. HOOFDREDACTIE VAN „DE STAND AARD". „Do Standoorddeolt mode dat met ingang van 1 April do hoor H. Colyn het Hoofdrodaoteursohap van hol blad zal aanvaarden. DE DRIE INTERNATIONALEN. Naar Het Volk vernoemt zal do lieer W. H. Vliegen de conferentie by wonen de vertegenwoordigers dor drie In ternationalen, die 2 April to Bcrlyn zal beginen. AAN BRANDWONDEN OVERLE DEN. Mevr. B., te Bussum, die Zon dag brandwonde nbekwam, bij het smel ten van was en terpentijn, is aan dia wonden overleden. EEN AANSLAG. Dinsdagmiddag werd, zoo meldt „Het Volk", de heer Donkers, te Oss (N.B.), directeur der gasfabriek, op zijn kantoor door den ontslagen werkman B. met een mes aan gevallen, en in zijn gezicht verwond. De dader is gevangen genomen. OORLOGSBEGROOTING, Het amendement-Marchant cs. inzake vermindering van art. 125 (geen aan schaffing nieuw materiaal) is door de Tweede Kamer met 58 tegen 33 stem men verworpen. E 20.000ste INWONER. Toen te Bussum De B. aangifte kwam doen ter gemeente-secretarie van dc geboorie van een zoon, werd hij, zoo vertelt „Het Volk", uitgenoodigd bij den burge meester te komen, die hem mededeelde, dat de geborene, de 20.000ste inwoner van Bussum was. Nevens een oorkonde, rin dat feit was vastgesteld, ontving de vader een spaarbankboekje met een inlage van f 100 ten name van den nieu wen wereldburger. Het is het 12e kind van De B., die thans 6 zoons cn 6 dochters heeft. INVOER VAN PLANTEN IN AMERIKA. In verband met den plantcnuitvoer naar Amerika, zal de heer N. van Poe ieren, inspecteur hoofd van den Planten- ziektekundigen dienst to Wageningen, op 26 April naar Amerika vertrekken, ter bijwoning van een vergadering te Wash ington, waarop de kwestie van invoer von planten in Amerika uitvoerig zal be sproken worden door Amerikaansche autoriteiten met afgevaardigden uit alle by dezen invoer belanghebbende lan den. FABRIEKSBRAND.' De fabriek voor verfstoffen en vensterglas van de firma Van Erp van Gorcum, ie Tilburg, is gedeeltelijk afgebrand. Dc oorzaak is onbekend. EEN NIEUWE WONDERDOKTER, Te Maastricht vertoeft sedert ruim acht dagen meldt het ,,N. v. d. D." zekere professor Otto Otto, die door psycho-therapeutischc behandeling ziels- en zenuwziekten zegt to kunnen geue- zen. Zes séances, onder welke één we tenschappelijke avond voor gcneeshce- ren en inteUectueelen, welke alle volle zalen trokken, hebben do aanvankelijke terughoudendheid van het publiek, over wonnen. Dacht men eerst met oen telepaat! als Rubini te doen te hebben, het ge nezen van personen uit het publick, die stotterden of verlamming; in de beenen hadden, bracht de toeschouwers tot een andere meening en zelfs tot bewonde ring. D eprofessor zette vooraf uieen, dat hij geen organische gebreke n behan delt. Het geld dat hij hier in Nederland en daarna in Engeland, waarheen hij zich begeeft, verdient, moet dienen tot instandhouding van zijn instituut te Blankenburg in den Iiarz, waar hij door zjjn geneeswijze talrijke slacht offers van den oorlog van hun zielslij- aen en hun zenuwpijnen moet genezen hebben. Feuilleton (Naar het Amerikaansch) van JACK LONDON. 10) Terwijl ik, somber gestemd door wat ik juist op het dek gezien had, In mijn bureaustoel plaats nam en het tweede deel van George Moore's Hail and Farewell opensloeg, kwam er eon voorgevoel bij mij op, dat onze reis noodlottig zou zijn. Doch toen ik eens rondzag iu mijn prettige kamer en bedacht, dat ik op een passagiers boot nog nooit zoo'n ïnooie hut ge had had, verbande ik alle voorgevoe lens. dacht met genoegen aan de komende wokeni, dio ik meest met le- «m dacht door to brengen. Eens vroeg lk Wada, of hij de be manning gezien had. Neen, dat niet, maar do hofmeester had hem verteld, dat het een treurig zootje was. Hij zegt, allen gek, geen zeelui, xeide- Wada. Hij zegt allemaal stommeriken, veel moeite geven. Zie je, zegt hij altijd. Zie je, zie je. Hij aardig oud man vijf en vijftig jaar, zegt hij. Flink man voor Chi nees. Nu voor 't eerst sedert lang weer op zee. Vroeger groote zaak te San Francisco. Toen moeilijkheden politie. Ze zeggen, hij opium smok kelen. Maar hij goede advocaat. Hij niet in gevangenis. Maar advocaat lang werk, moeilijkheden voorbij, maar advocaat zijn zaak, zijn geld, allee. Dan hij we^r naar zee. Hij maakt good geld. Hij krijgt vijf en zestig dollars per maand op dit schip. Maar hij vindt niet prettig. Beman ning hcelemaal gek. Als zijn tijd om, hij schip verlaten, teruggaan, nieuwe zaak in San Francisco. Later toen ik Wada een van de raampjes had laten openzetten voor ventilatie, hoorde ik het water borre len en begreep, dal de Britannia ons uit de Chesapeake baai near zee sleepte. Ik bedacht, dat liet nog niet te laat was. Ik kon heel gemakkelijk mijn reis opgeven en naar Baltimore terugkeeren op do Britannia, ais zij de Elsinore verliet. En toen boorde ik het gerinkel van porcelain uit de pro visiekamer, waoir do hofmeester toe bereidselen maakte om de tafel te dek ken cn het was ook zoo warm en ge zellig en George Mooie was zoo boeiend. HOOFDSTUK VII. Het eten was in allo opzichten uit stekend en ik constateerde, dat de kok, wie of wat hij ook mocht zijn, een man was, die zijn vak verstond. Juffrouw West fungeerde als gast vrouw en hoewel zij en de hofmeester elkaar vreemd waren, werkten zij prachtig samen. Men zou gezegd heb ben, dat hij e?n oude huisknecht was, die jarenlang in haar dienst was ge weest. De loods at in de kaartenka- mer, zoodat wij met ons vieren aan tafel zaten. Kapitein West en zijn dochter zaten tegenover elkaar, ter wijl ik rechts van den kapitein zat en Pike tot overbuurman had. Pike, in era zwarte, slecht zitten.de gekleede jas, sprak weinig onder den maaltijd. Maar hij had te lang ren kapiteinstaJels gezeten 0:11 gc-en goe de manieren Ut hebben. Ee -st dacht ik, dat de aanwezigheid van ju'frouw West hem verlegen n-ankte. ater begreep ik, dat liet de tegenwoordig heid van den kapitein was. Want, ka pitein West's houding verbood alle gemeenzaamheid. Evenals Pike en Mell&ire ver boveai de matrozen ston den in kennis en manieren, zoo stond kapitein West weer ver boven zijn of ficieren. Hij was van top tot teen eem aristocraat. Hij sprak nooit met Pike over scheepszaken of zulke dingen. Daarentegen behandelde hij mij als zijn gelijke in stand. Maar ik was ook een passdgier. Juffrouw West behan delde mij evenzoo, maar zij was o vriendelijk tegon Pike, dio haar kor te antwoorden gaf op haar vragen, zich netjes gedroeg aan tafel en mij I bestudeerde. Dat deed ik hem ook. Ondanks zijn woest verleden moest ik wel van den man houden. Hij was eerlijk en oprecht. Maar nog meer waardeerde ik dein spontanen jongens- achligcn lach, waarmee hij mijn race doten aanhoorde. Geen man kon zoo ladieu ou.hcelemaal slecht zijn. Ik was blij, dat hij het was en niet Mal- laire, die de gelioele reis door tegen over mij zou zitten. En ik wa® heel blij, dat Méüaine niet met ons at. Ik vrees, dat juffrouw West en ik het gesprek alleen gaande hielden. Zij was opgewekt an levendig en ik merkte weer op, dat haar teer gelaat in tegenspraak was met haar li chaamsbouw. Zij was een sterke, ge zonde jonge dame. Dat was ontegen zeggelijk waar. Niet gezet, maar slank en stevig. En vooral, een beeld van gezondheid en kracht. Haar handen waren bijzonder welgevormd, fijn en blank en goed verzorgd. Ik dacht, dat zij een even ongewOno kapiteinsdoch ter als haai' vader een ongewone ka pitein was. TerwijJ juffrouw West vertelde van het onverwachte van liaar reis, hoe zij plotseling besloten hud mee te gaan zij noemde het een gril terwijl zij vertelde van al de bezwaren, welks zij moest overwinnen bij haar haas tige toebereidselen, betrapte ik mij er op, dat ik de flinke menschen aan boord van de Elstnore in gedachten optelde. Het waren kapitein West en zijn dochter, de twee stuurlui, ik zei f natuurlijk, Wada en de hofmeester, en zonder eenigen twijfel de kok ook. Dat bewees het diner. Zoo kwam ik tot acht. Maar do kok, de hofmeester en Wada waren bedienden, geen zee lui, terwijl juffrouw West en ik niet meetelden. Om te werken en te bestu ren bleven er du® maar drie over van de totale bemanning van vijf en veer tig. Er moesten toch wel meer flinke mannon daaiotider zijn, mijn eerste indruk kon niet juist wezen. De tim merman was er toch ook nog. Hij kon voor zijn werk toch wel oven goed zijn als de kok voor het zijne. En dan had ik de beide zeilmakers ook nog niet gezien. Onder den maaitijd begon ik te pro ten over wat mijn bewondering zoo zeer had geweld, nl. de flinke wijze, waarop de beieren Pike en Moll aire die treurige, ongeschikte bemanning hadden aangepakt. Het, was iets nieuws voor mij, maar ik begreep de noodzakelijkheid er van. Toen ik ver der sprak over het "gebeurde op luik Nummer-Twee en de wijze, waarop meneer Pike Larry had opgelicht en neergeworpen met eon enkele bewe ging van zijn hand, ving ik een waar schuw enden, haast dreigenden blik in Pike's oogen op. Toch ging ik voort met mijn beschrijving. Toem ik klaax was, heerschte er een diep stilzwijgen. Juffrouw West was bezig koffie te schenken. Pike kraak te noten en kon den ondeugenden, half wraakgierigeji glans in zijn oogen niet geheel verbergen. Maar kapitein West keek mij met een hoog hartig en blik aan en zeide even be daard en kalm als altijd: „Ik moet u verzoeken dezen regel in acht te willen nemen, meneer Pat- hurst wij spreken nooit over de be manning. Ik gevoelde mij op m'n plaats gazet an zeide haastig nu eenigszins be grijpend, wat Larry moest gevoelen. 't Was niet alleen do discipline, die mij interesseerde. Het was hot be wijs van groote kracht. Matrozen geven laat genoeg,- zondor dat wij over hen spreken, me neer Pathurst, ging kapitein West voort, even kalm en onverstoorbaar, alsof ik niets gezekd had. Ik laai de behandeling dor matrozen geliee1 aan mijn stuurlieden over. Dat is bun zaak, en rij weten boel goed, dat ik geen onverdiende ruwheid of streng heid duld. (Wordt vervolgd.)'

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6