Velser Brieven. beider meer en meer liefde voor rifa arbeid en werkkring bijbrengen, lief- do voor het bedrijf cu voor do ge- meente en om die reden de omhei ning van het georganiseerd overleg gaan uitbreiden. Wij moeten vooruit zeide de heer Havelaar en B. en W. namen die gedachte over. Spr. ontkent dat hier het bestaan de overleg ten aanzien van dienst- en arbeidsvoorwaarden niet gunstig werkt of dat hier ontevredenheid over de werking van het georgani scerd overleg heerscht. In aat over leg wordt steeds voor het aantasten van de rechtszekerheid gewaakt en dat is een groot en geweldig voordeel voor de ambtenaren en ae werk- den. De heer Peper, die een agi tatie wil staat er anders voor, maar Spr. die den socialen vrede en de rust wil, kan niet anders dan de werking van hot georganiseerd overleg toe juichen. Het reglement kan gebreken hebben en niet volmaakt zijn, maar de werking van het georganiseerd overleg hangt nie' van den letter, maar van den geest af- Hoofdzaak is dat er een geest vaa vertrouwen is. En dat is er nier. Hier gaat een goede werking van het georganiseerd overleg uit ten aanzien van de rechtspositie van het personeel. B. en W. gevoelen: het gaat hier goed. Er is hier een zekere tevredenheid, al is er dan natuurlijk nog een en ander te wenschen. Men wil nu dat de raad gebonden is aan de uitspraken van het georganiseerd overleg. Maar dat hangt van deu raad af. De raad kan zeggen: wij hechten zooveel waarde aan een over eenstemmend advies van de cbmmis eie aangaande een zaak, dat wij er niet meer over gaan debatteeren. Maar in den raad zag men dat ten aanzien van het loonvraagstuk, waar in de commissie tot overeenstemming kwam, toen hot in don raad in be handeling kwam, de soc. dem. raads fractie allerlei amendementen in diende. In het georganiseerd overleg is geen andere plaats dan voor de vakorga nisaties. Volgens bet reglement moet de commissie niet den raad, maar B. en W. van advies dienen. Het geldt eeu voorbereiding van een zaak en in dat stadium kau de raad er niet in worden gemengd. Het zwaartepunt van den raad kun niet naar die commissie worden over gelegd. Aan de commissie van over log mag men staatsrechterlijk en .ede- lijk geen bindende uitspraak geven. Maar wel dient de raad op die uit spraken acht te slaan. B. en W. wil len voor de technische aangelegenhe den nu bedrqfsraden of dienstcom missies gaan hooren. Maar voor de dienst- en arbeidsvoorwaarden willen zij de commissie van georganiseerd overleg omvat echter meer dan die overleg behouden. Het georganiseerd commissie. Bedoeling is om de amb tenaren en de vaklieden in 'e sciia kelen in de adviezen bij de voorberei ding van die beheersdaden, die naar do meening van B. en W. daarvoor in aanmerking komen. Spr. is van niee- ninjj. dat het een langzame geschie denis zal gaan worden. Geleidelijk dient 't nieuwe idee te worden toege past, van de inschakeling van de amb tenaren en de werklieden in de ad viezen aangaande technische en admi nistratieve aangelegenheden. Spr. hecht er aan dat do raad aan de ambtenaren en de werklieden een mede-erkenning zal schenken in die technische en administratieve aange legenheden, die daarvoor aangelegd zijn. Beiden weten meer dan men we! denk*-, maar achten zich niet geroe pen ongevraagd advies te geven. Van die erkenning is een gevolg dat bei- do categorieën dan kunnen zien waar 't neeögaat en niet op eens voor een voldongen feit komen te staan. Spr. eindigt met den wensch te uiten dat de gematigde soc. dem. raads fractie met haar nog gematigder chef met dit voorstel mede zal gaan. De verdere beraadslagingen worden daarna verdaagd. Aan de orde zijn de benoemingen. PUNT 24. Benoeming van een lid der plaatse lijke commissie vaD toezicht op het middelbaar onderwijs. Benoemd wordt dr. A. A. 8. Sluy- terman. PUNT 45. Benoeming van een lid der commis sie inzake lichamelijke opvoeding. Benoemd wordt de heer G. Adrian PUNT 28. B. en W. stellen voor den heer G. J. van Gasteren opnieuw voor don tijd van een jaar te benoemen tot direc teur van den stadsschouwburg on wel van 1 Juli 1922—1 Juli 1923. Benoemd wordt de heer G. J. van Gasteren. PUNT 27. Benoeming van een leeraar in Duit8cho taal en handelscorrespon dentie aan de avondschool voor nan delsonderwijs. Benoemd wordt de heer J. Max alhier. PUNT 2*. Benoeming van een tijdelijk looraar het rechtlijnig en bouwkundig toe- kenen aan de gemeentelijke avond school voor nijverheidsonderwijs. Be noemd wordt de heer G. Brakel, al hier. PUNT 29. Benoeming van onderwijzend perso neel aan de buitengewone school voor lager onderwijs. Benoemd worden mej. 0. Aboouwer, Amsterdam en de hoeren A. IL Bloem ea H. Paul, bei den van Botterdam. PUNT 30. Als herBcliatter volgens de Arbeids wet wordt benoemd de heer EL H. van Asch. Nog geen aanvaarding der subsidie-voorwaarden voor werkverruiming. Offloieel weinig werkloozen, In wer kelijkheid veel. Voor den dokter. Na een pauze van vier weken (gewoon lijk drie), heeft de raad Dinsdagavond oar een bijeenkomst gehouden. Wanneer men mij zou vragen: wat is nu wel het meest belangrijke besluit dat dien avond genomen is. zou ik met de hand op mijn hart moeten zeggen ik eet het niet. Wel is beslist dat de voorwaarden van den minister nog niet aanvaard zullen worden, nu deze voor de werkverruiming en uurloon van 52 cent al* maximum telt bij het geven van subsidie, maar het was eigenlijk geen besluit. De raad heeft feitelijk de zaak een beetje laten urnen, om in den tusschentijd te probeeren van de provincie evenveel subsidie te krijgen met betere voorwaar den. Ten spijt van de hoeren Wardenaar en Diependaal, die liever gezien hadden dat de raad maar beslist had de voor waarden aan te nemen. Hel was een strijd tusschen de meening dat wit beter is dan niets en dat men door te einig te aanvaaiden mede zou helpen de loonea te drukken. De laatste cate gorie heeft het voorshands gewonnen, nu is het wachten op Gedeputeerden. Verder zal men trachten het Rijk een beetje te lijmen, als ik zoo zeggen mag, verbetering van den Rijkstraatweg VclseroordIJmuiden, of IJmuiden Velseroord. de gemeente wE den weg die aan het Rijk behoort en dus ook door het Rijk moet worden onderhou den voor eigen rekening in orde maken, bij wijze van werkverruiming, en dan het Rijk subsidie vragen. Het is heel listig verzonnen. De gemeente krijgt binnen haar gebied een hoog noo- dige straatverbetering, betaalt die wan neer het Rijk subsidie geeft maar ge deeltelijk, en kan de loonen zelf naar helieven vaststellen. De Rijksstraatweg al bovendien op den duur wel aan de remeente worden overgedragen, de pro fijten komen dan heelemaal ten bate van de gemeente. Het aas is uitgezet, als het Rijk nu maar bijten wil. Het kon uit een oog punt van zuinigheid wel eens niet doen wat de Raad wenscht. Gaat het goed dan is er al wat gewonnen. Misschien komen er dan voorstellen om de be graafplaats „de Biezen" aan het Rijk cadeau te doen, en later om deze voor gemeenterekening op te knappen met subsidie van het Rijk. Intusschen bleek dat het getal der werkloozen, zooals dat aangegeven wordt door de arbeidsbemiddeling, niet gelijk is aan het getal werkelijk werk loozen. Omdat de uitgetrokkenen er geen voordeel meer van hebben melden ze zich niet meer aan. Wij komen dus sttaks voor het feit te staan, dat er mis schien honderden werkloozen zijn en de arbeidsbemiddeling er niets van «eet. Het standpunt van de werkloozen is wel begrijpen, maar toch komt het mij >r dat het niet goed gezien is zidh t op te geven. Anders gesteld is het natuurlijk ook niet goed, dat degenen die nog geen werk hebben gevonden, bij arbeidsbemiddeling van de lijst worden ifgevoerd na een week, omdat ze zicb niet meer aanmelden. Aan de eenc ijde moet de werklooze "het nut inzien van het kunnen beschikken over offi- cicele gegevens, om vast te stellen hoe groot do werkloosheid wel is, aan de andere zijde moet men trachten de ge gevens zoo goed mogelijk compleet te uden. De organisaties kunnen aan eene zijde goed werk doen, aan de andere zijde de arbeidsbeurs. Maar die is er nog niet, indertijd heeft een vra ger in den Raad het antwoord gekre gen dat het wachten was op de leening. Nu die er is komt de Arbeidsbeurs er zeker ook gauw? Over de leening gesproken, wal in het geheim behandeld wordt, geeft aanlei ding tot, in den regel verkeerde, gissin gen. De buitenwacht wist te vertellen dat de leening in plaats van pari zou zijn uitgegeven tegen 97 De heer Tusenius zal er een volgende vergade ring meer over vragen. Gedane zaken nemen geen keer, zeide de Burgemeester; het was naar aanlei ding van het doen van uilgaven voor het geschikt maken der lokalen van bewaarschool voor het tijdelijk onder dak brengen van de Rjjks-H. B. S. te Velseroord. Een vroegere raad heeft een contract gemaakt met het Rijk, en dat op zoo'n manier gedaan, dat onge motiveerde uitgaven er mee recht ge praat kunnen worden. De Raad van het huidige Veis en moet alles maar slikken, ook zijn opmerkingen hierover, want an ders krijgt hij het in een ander geval misschien met het Rijk aan den stok. Wanneer het om gunsten gaat moet men vaak met een boos gemoed een vriende lijk gezicht zetten. Dc Raad heeft (waarschijnlijk voor verschillende leden ook met boos ge moed) medewerking beloofd bij de stich ting van een R.-K. School te Velseroord. Kosten ruim een ton. Het is nu een maal noodzaak deze medewerking te verleenen, de wet schrijft het voor, dis puteeren er over geeft niets meer, an ders had de Raad zeker bezwaar ge had tegen een post als de genoemde, het groote bedrag. Over de 1700 subsidie aan de huishoudcuraussen is tenmfnste nog al een mond opengegaan. Die van Mevrouw Kenebijn zolfs twee maal, daar is anders heel wat voor noo- dig, de raad was er stil van. De gemeente zal ook weer een stuk grond njker iworden, waartegenover staat dat zij 7250 aan geld armer wordt. 7en goed ingedeeld slratenoomplex is echter ook rijkdom voor de gemeente, die wordt hier verkregen. De pers heeft in den raad niet over gebrek aan welwillendheid van den Bur gemeester te klagen. De rondvraag werd vóór een geheime zitting gehouden, om de verslaggevers gelegenheid te ge ven vroeg te ec.ipseercn. Achteraf bleken er zelfs twee besloten vergaderingen noodig zijn om een gemeentelijk ge neeskundige te benoemen. Na een dame in die funciie hebben wij nu een mili tair arts gekregen. Voortaan speelt 's morgens een hoorn blazer voor de scholen het „Voor den doktcrl" en gaan do leerlingen die niet lekker zijn, met aspirine naar huis. VEES EN AAR. Stadsnieuws DE SCHE V ENJNGSCHE VlS- bCRERSHAVBN. Da Visscherij-'Gouxant bespreekt ons hoofdartikel in „Om ons Heen" over tie uitbreiding van de Sciieve- ningsohe visschersliuveu en is het er niet mee eens. Wij nemen liaar zake lijke opmerkingen over en nummeren din ter vergemakkelijking van 011e verweer. 1. liij Scheveningen is liet juist iu> deraom. Daar la een stille tegen werking. Dat is een publiek ge heim. Altijd geweest. En nog. Ju iet in de havenzaak. Daarom moet Scheveningen oppassen. Between cup and lip. There is many slip. 2 En daarom is het zoo noodzake lijk dat „Haarlem's Dagblad" juist wordt ingeLicht. Immers, de twee argumenten van den schrijver zijn uiterst zwak, zijn terug te brengen tot enkel... IJmuiden. Onze kustlijn ls werkelijk zeer onvoordeelig. Een lange strook van Helder tot den Hoek zonder eene andore onder breking, dan de kunstmatige weg van Amsterdam naar zee. Waar door IJmuiden is ontstaan, onze belanjgrï'ko visschershaven. Maar niet onze eonige. Er zijn meerde re, oudere, zelfs een met grootere vloot, n.l. Scheveningen. Van die andere visscherijcentra's is de bloea van Katwijk en Sdhevemn- gen beperkt. Katwijk heeft geen haven,Scheveningen een ellendige. Zulks is nadeelig voor Nederland. Hoe meer havens een kustlijn heeft, hoe meer monden een land, zooveei te meer welvaart. Dit geldt ook voor de visscherij. Ge tuige Engeland met Lowestoft en Yarmouth. Hull en Grimsby. Noordzee heeft rijkdommen, lar.d 't welk het best is toegerust bekomt daarvan het meest. Een haven naast IJmuiden, be- t ook ent twee kansen. IJmuiden kan niet de vloot van Katwijk Scheveningen erbij bergen. Om vorsdhiHende redenen niet. Voor namelijk niet wijl menechenmate- riaal daar ontbreekt en menschen nu eenmaal eigenaardigheden hebben waarmee rekening gehou den moet warden. Katwijk kan in afzianbaren tijd geen haven bekomen, daarvoor Katwijk to klein. Docli hoe dficht Katwijk bij IJmuiden ligt, ook daar zou een haven voordeel bren gen. Niet thans, nu de aanleg te duur is, de vloot te klein, de kacnr op vergroeiing te gering r a Scheveningen ls In andere positie. Een verbetering koet betrekkelijk weinig en bedruipt zich zelf. Hierover straks. Schavciiingen is rijk Den Haag. 's Gravenliage draagt bij, want de hofstad pro- Citeert van de weivaart van 't donp. Scheveningen heelt een groo te vloot, de grootste van Neder land, bcheveningen au een heelt dubbel zooveei joggers als arte Dunsehe havens bijvoorbeeld, evenveel bijna als alle andere Ner derlandsche plaatsen tezamen- Die vloot wordt belangrijker wanneer Soiieveiungen een goede haven heeft. Zeker, de tijden zijn slecht. Buitengewoon slecht. Doch de visscherij, met name de haring- vissoherij, heeft wel meer slechte tijden, zulke slechte tijdeai gekend. Is er steode boven op gekomen. En zal er ook ditmaal boven op komen Voor de voorspelling behoeft men geen broodetende profeet te zijn. En nu ia dit vergeten door on zen geaehten opponent. Het geld wat thans wordt uitgegeven doet rente. De kosten zijn ruim drie millioen. 't Rijk rekent siordiig. Wij zeggen vier millioen tegen 5 wordt twee ton per jaar. Scheve ningen heeft meer dan 300 loggers. Zeg 300. Die per jaar per stuk een 30.000 gulden izomer en win ter) beeommen. Maakt tegen 2 kosten 1 1/2 ton, tegen 3 ton opbrengst Wij rekenen :geen ha vengelden, geen schokkers en an dere schepen, geen vermeerdering der vloot. 5. Die zal niet uitblijven. IJmuiden en Scheveningen zijn geen con currenten. IJmuiden is een haven voor de verscbe visch voor onze trawfervüoot. Zal dat steeds in hoofdzaak blijven. Het gevoel is daar niet voor loggers. De beide plaatsen kunnen naast elkaar bestaan. Er kunnen er zelfs nog een paar bij. Doch dat is iets voor heel andere tijden. 6. Voor Scheveningen is het nu de tijd. Wij denken nu of nooit. E11 daarom, hoe juJist over het alge meen het artikel uit Haarlem ook zij, de conclusie dat Scheveningen moet wachten is Inderdaad te op- pervrokkig. 't Zou zuinigheid zijn, die de wijsheid bedriegt. Tot zoover de Visscherij-Cou- NUlL Nu ons antwoord. 1. Stilte tegenwerking? De onze toch zeker met, die is openhartig ge- notlg. En 111 den Haag is er eerder medewerking. Van hei Ministerie, van dc couranten veei te vee. medewerking. 2. Dit kaai de geachte schrijver niet meenen. Allemaal een haven! Zelfs het klaine Katwijk. En dat in een tijd, nu ieder er op uit is om zooveei mogelijk te centrali- Beeren en het centrale punt sterk mogöhjk te maken. 3. Ajs Scheveningen en deai Haag rijk zijn, moeten zij eameu hunne oainoodigo liefhebberijen maar be talen. üf daarmee wachten, totdat de toestand van de visscherij weer beter is. Maar de rest van Neder land er niet mee opschepen. Begrijpen wij het goeu, dan wil de geachte schrijver Uier betoogen, dat da opbrengst de kosten dek ken zal. Gelooft hij dat heusch? Wij zijn van het tegendeel over tuigd. 5. Waarom 4s IJmuiden alleen een haven voor versoha viBch? En waarom zou de logger er niet kunnen tieren? Wij begrijpen dat niet. En in 't artikel wordt het ons niet uitgelegd. 6. Mogelijk ia het voor Scheveningen de tijd, hetgeen dan beteekonen zal, dat de rechte menschen zijn opgewarmd en overgehaald. Maar voor Nederland en de schatkist is het minder dan ooit de tijd, om nuttoloozc havens aan te leggen ronduit gezegd: liet zou op dit oogenMilt een schande zijn. NED. CHR. GEH.ONTH. BOND. Men schrijft ons: In het gebouw Parklaan 21 werd de 31ste jaarvergadering van den N. 0. G. O. B. gehouden, welke een zeer animeerend karakter droeg. De voorzitter, de heer Hartendorf, heette de velo aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de afgevaar digden van de afdeelingen Amster dam en Zaandam, van de N. C. G- O. V. en de Oeref. Ver. van Drank bestrijding. Wat in het afgeloopen vereeuigingsjnar is gedaan werd kor telings gememoreerd en met hartelij ke deelneming herdacht het overle den bestuurslid de heer .T. M. Vester, die zich steeds een trouw medewer ker had getoond. Een krachtige op welling tot intensiever meewerken in den 5=1 rijd voor een nuchter volk en dus krachtiger leger geheel onthou ders, was het slot van het openings woord van den voorzitter. De verslagen van seciitaris, pen- ingmeester en administrateur eigen zaal, werden me' dank goedgekeurd. Den heer Visser, die de onderver huring van het lokaal "Jacobijnestr. geheel verzorgt, werd in het bijzon der dank gebracht voor dc uitmunten 'de wijze, waarop difc geschiedt en de bijzondere zorg die hg daaraan steed'. Verder bevatte de agenda do gewo ne punten voor een jaarfeest als daar zijntoespraken van afgevaardigden, zang van een eigen clubje, voordrach ten enz. Ten slotte was een tombola georganiseerd met 150 prijzen, waar odner als hoofdprijs een theeservies. Tevens werden koffie en gebak rondgediend. Na een slotwoord van den voorzit ter, werd ten slotte door de aanwezi gen staande gezongen gezang 96, waarop de secretaris, de heer Bog geveen, de vergadering met daukge- bed sloot. Het Tooneei Het is niet zoo eenvoudig over een vertelmiddag te schrijven, zooals me vrouw Van Zeggelen er gis'eren 6én in de bovenzaal van het gemeentelijk Concertgebouw heeft gehouden. Wat wij, ouderen, heel vervelend en lee lijk noemen, vinden kinderen soms juist mooi en wat de kleinen verveelt, amuseert dikwijls ons. Bij een bespre king van een kmdermatiuee zullen wij met het oordeel der kinderen toch in do eerste plaats rekening dienen te houden. Want voor de kinderen wordt er verteldhet kinderhart en niet het onze moet dus getroffen worden. Toen ik nog heel klein was, hadden wij een oude vriendin, die prachtig kon vertellen. Het was voor ons een feest, als zij, in haar leunstoel geze ten, odb de sprookjps voortooverde. van Andersen en Griniin en Moeder de Gans, sprook' die wji misschien wel 20 keer hadden gehoord, maar die altijd weer nieuw voor ons werden, als zij ze ons verhaalde. Wat was er in haar vertellen, dat ons zoo ran trok? Was het het vuur in den haard, het schemerlicht, de oude leunstoel, haar zachte, vriendelijke persoon, wat was het dus alles, wat ons in do stem ming bracht? Dat alles behoorde er bij, maar het was de hoofdzaak nie'. Het was haar meeleven in het sprook je en haar met on6 kind zijn, zoolang zij vertelde. Ja, dat laatste vooral' meer iels heel, heel, heel erg groot dan werd he' voor ons ook heel. heel, heel erg groot en als iets heel, heel erg klein w as, dan zagen wij het door haar ook heel, heel erg klein Maar zij deed het zonder eeuige op zettelijhheid, want dan zouden wii kinderen het dadelijk gemerkt hebben Zij voerde ons door haar fantasie en haar talent van vertelster uren lang door het sprookjesland Of mevrouw Van Zeggelen hetzelfde bereikt? He' is moeilijk voor een oudere dit met zekerheid vast te stel ten. Er waren slechts heel weinig kin deren. en die er waren zaten allen stil te luisteren en met aandacht te kij ken naar de lichtbeelden, die op net witte doek 'elkens voor hen versche nen. Maar ik geloof niet, dat zij door het vertellen geboeid werden het zou mij zelfs niet verwonderen, dat de ver haaltjes vrij wel hen voorbij gingen. Mevrouw \an Zeggelen mist de gaye van mijn oude vriendin j zij weet niet hea sprookje voor haar jpnge toenoor- dertjes te doen leven. O, ik geloof gaarne, dat zij de schoonheid van eeu sprookje als Het jonge, leelijke Eend ie volkomen voel1, maar het ia nog heel iets anders om die schoonheid ook tot de kinderen to doen komen. Daarvoor wordt een levendige voor dracht verlangd, meer kleur en licht in het zeggen en vooral een sterker on voortdurend contact met het kind. De voordracht van mevr. Van Zegge len lijdt ann een zekere eentonigheid en ik twijfel dan ook zeer, of zij de aandacht der kinderen had vastgehou den, als zij de „tooverlantaarn met de door haar ge*-eekende, zeer eenvou dige maar niet onaardige plaatjes niet steeds tot haar htdp had gehad. Na tuurlijk is mevr. Van Zeggelen in haar vertellen wel, maar zij blijft voortdu rend in denzelfden toon. Toen ik mevT. yan Zeggelen in die ingezellige omgeving bij het schelle olectrische lampje zag staan, dacht terug aan mijn oude, lieve sprookjes verptels'cr in haar leunstoel in net schemerlicht bij den brandenden haard uit mijn jeugd en ik wist tege lijk, hoeveel „echter" en ..mooier" dat was. De geest van Andersen en Grimm was daar aan haar schoot voortdurend om ons, ook zonder plaat jes en lichtbeelden, omdat de vertel ster ons alles voortooverde met haar stem. Maar dat is een gave, die slech's enkelen bezitten. J. B. SCHUIL. JACHT EN VISSCHERIJ. - De Burgemeester van Haarlem brengt ter keanis, dat belanghebbenden, die vóór den len Juli a.s. in het bezit wenschen te geraken van een jacht-, visch- ol hengelakte (voor het visschen met meer dan één hengel) voor het dienst jaar 1922-1923 reeds thans ter secreta rie dezer gemeente, 10e afdeeiing, blanco verzoekschriften kunnen krijgen ter bekoming van de door hen verlangde akten. TEGEN DIERENMISHANDELING. Uittreksel van het verslag van den inspectrcur der vcrceniguig tegen he» mishandelen van dieren voor Haarlem cn omstreken over Maart 1922 Bij herhaling werden paardeu die kreupel gingen, op verzoek \an den inspecteur buiten dienst gesteld. Een melksbjter had voor zijn wagen een hit gespannen, die stram en ver magerd was, en daardoor ongeschikt om te werken. Den voerman werd ver boden dit dier laDger te gebruiken. Een schurftige hond gespannen voor oen bleekerskar, moest worden afge curd. De eigenaar heeft sedert uit dier pijnloos laten doodeu. Op gebrekkige bespanningen werd scherp toezicht gehouden. Verschillende personen werden aan gezegd hun trekhond korter aan te spannen, zoodat bij niet met den neus onder Ue as van den wagen behoeft te loopern maar daarvóór. Ook moest meermalen op het bezigen van trek- staugen worden aangedrongen, zoome de op pooten onder de karren van vol doende hoogte, zoodat de dieren by liet liggen geen overlast ondervinden. Ter vergemakkelijking van het toe zicht werd verlangd dat de nummers op de karren steeds duidelijk zicht baar zijn. In de asphyxiatie inrichting werden pijnloos gedood 01 honden en 56 kat ten. In 31 gevallen geschiedde dit kosteloos- Onder deze dieren waren er 19 die op kosten der vereeniging gedurende 6enige dagen in den Ken nel Fauna waren verzorgd geworden. Sport en Wedstrijden BILJARTEN. BOS UIT AMERIKA TERUG. De biljartkampioen A. Boe is Dins dagavond na een verblijf van drie maanden in Amerika per stoomschip ..Nieuw Amsterdam" te Amsterdam teruggekeerd. SCHAKEN. HAARLEMSCHE WLSSELBEKER. De eerste wedstrijd om den zilveren wieselbeker tusechen HaarL Gymnns. Schaakclub en Haarl H. B. S. Schaak club werd door de H. B. S. gewonnen. Voor 1919'20 was de H. B. S., voor i920/21 het gymnasium houder van den beker. De uitslag van dezen wed strijd was: Gymnasium. H. B. S. B ten HaveE. Reydon 1—0 2. J. D. Rutgere van der Loeff—F. Otto 10 3. S. GroenJ. Reitsma 10 H. Visser 't HooftBasoeki 01 G. DyserinckReuvekamp Gille 6. Berdenis van Be riek amEddy 01 F. de Groot—Hagenaar 01 3-4 WIELRENNEN. De Zesdaagsche te Parijs. De Parijsche zesdaagsche is Maan dagavond normaal begonnen. Het start schot werd gelost door den Franschea bokser Georges Carpentier. Om één uur 'smorgens waren allo koppels nog tezamen. Toen waren af go legd 75 K.M. 75 M. De Hollander Van Kempen won verschillende sprints. Het koppel Van Kempen-De Ruyter gaat aan het hoofd met 41 punten. Dinsdag 4 April werd aan het HbM. geseind: Ale koppels zijn nog bij elkaar. In 17 uur werd afgelegd 542 K.M. 80 M« Vau KempenDe Ruyter gaan nog al tijd aan den kop. NamaraGrenda vol- gen hemde anderen ziin ver op punten achter. ZWEMMEN. ZWEMVEREENIGING „DE SCHOOLSLAG." Door de Oudercommissie van school 25, LeidBeheplein, is opgericht een zwemvereoniging „De Schoolslag", met het doel, de zweinsport onder de schoolgaande kinderen aan te moedi gen en te bevorderen. Eens per jaar zal een zwemfeest voor de schoolkinderen worden geor ganiseerd, waarbij de ouders zullen worden uitger.oodigd. Als leider van deze nieuwe en nut tige zwemvereeniging zal optreden da heer J. Bongertman. die als zwem onderwijzer zijn sporen reeds ver diend heeft. aechtszakon DE HAACSCHE BOM- AANSLAC. Het Haagsche gerechtshof deed uit ópraak m de zaak van den beken den bomaanslag tegen de woning vai het lid van den krijgsraad majoot Versroeyck aan het Franken slag te 's-Gravenhogv. Het hof veroordeelde Lek!u.\."gdo Kooyman tot 6 jaren, beklaagde Van der Linde tot 5 jaren, beklaagde Bekhof tot 1 iaar en sprak beklaagde De Haas vrij. De beklaagden waren door de Haagsche rechtbank veroordeeld resn. 3, 8, 5 en 5 jaren gevangenisstraf. Feuilleton (Naar het Amerikaanse!)) van JACK LONDON. 16) ,4Jat heeft een waanzinnige scheepskok gedaan, meneer Pat- hurst, met eeu vl&eschmes. Wij wa ren toen in volle zee in den Indlsohen Oceaan, maar de kok kreo» het denk beeld in zijn verwarde hersens, dat wij in de haven Ie Boston lagen en Be hem niet aan wal wilde laten gaan. Ik stond met den rug naar ham toe en begreep niet, wat er ge beurde." „Maar hoe kon u herstellen van •oo'n vrceselijke wond?" vroeg ik. „Er moet wel een knap chirurg aan boord geweest zijn en u moet een verbazend© levenskracht bezitten." Hij schudde het hoofd. „Het zal wel de Levenskracht ge- woest zijn en de stroop.'" „Stroop!" „Ja; do kapitein had een ouder- wetsch vooroordeel tegen ontsmet tingsmiddelen. Hij gebruikte altijd stroop bij het verbinden van wonden, i lik ljixr weken buur in mün krmi HOOFDSTUK XI wilde zo niet open laten, zoodat Wa- werken. Verscheiden malen zag lk er sombere, bewolkte dag en eon lood- wV^dèn een ïLo roiT- en toen HOOFDSTUK XI. u/de bovenste kooi b.ina gestikt een op het glibberige dek uitglijden kleurige bewogen zee. En geen jui- wi Hom Konc beroi'ktwi vil de1 Maar ik kon niet slapen Ik nam was. De lucht waa zoo slecht geweest, en neervallen. En te midden van die trouw esu Wada was ook zeeziek, winX^ ik iS cSruJg Z dat de lamp zelfs niet helder had wU- j ^pelooze, onhandig matron be- ofschoon :uj er helfhafti* tegen voohi (meer noodig en kon weer mijn werk de dekens prikkelde waarschijnlijk 1 len branden Nancy had uoor verrichten." mijn buüen. En toch. zoodra ik de heen grts.apen, maar hij had geen oog Eerst later zou ik vernemen, weilke lamp aanstak en begon te lezen, werdkunnen sluiten rol dat litteeken od Mellaire'e hoofd in de prikkeling terstond minder Maar J Hij is vol ongedierte, zeide v\a- zijn leven zou spelen en In het lot van als jk de lamp uitdeed en mijn oogen da. H'ij is een sarken, ik wii aaar de EisLnore. Had ik het toen geweten, sloot, was ze er dadelijk woer. Zoo niet langer slapen, dan zou kapitein Weet meed oogenloos bracht ik den naöht door met vergeef-j Op de kampanje vond ik Mellaire uit zijn slaap zijn opggeschrikt door' sche pogingen tot slapen en lezen. [op en noer loopen, juist zooals ik nern een vastbesloten, halfgekleoden passa- Boven mijn hoofd hoorde ik Mellai- uran te voren had verlaten Hij zeide gier met hot voorstel om zoo noodig re op en neer gaan. Om vier uur werd mij, dat hij van vier tot half acht ge- de Elsinore met haar gehecle lading te de wacht aigeioet en ik herkende PI- slapen had. koopen, zoodat zij regel re olit naar Bal- ke's voetstappen. Een half uur later, Dat is een goed ding, menee timore kon teruggaan. juist toen dc* wekker van den hofniees- Pathurst, ik slaap altijd zoo genist Nu dacht ik slechts, lioe vreemd het 1 ter afging en onmiddellijk weer werd 1 al6 eon kind dat komt van een was, dat Me'llaire kon bliiven leven stilgezet, begon de Elsinore over te'goed geweten, meneer, met zulk een gat in zijn hoofd. hellen aan mijn kan'. Ik kon Pike's 1 In de kajuit rookte kapitein ^'.QSJ Wij bleven doorpraten en hij ver- hooren bulderen en ziin orders enau- een sigaar ©u las. Jufirouw est - - telde mij nog veel zonderlinge geval-1 wen en soms was er een getrappel cn verscheen niet, en ik was dankbaar, 1 den grond. In de eene hand hield hij met overwinnen. Hij heeft wel geen len op zee. Maar toch. de man beviel geschuifel van vele voeten. a!e de zon- dat ik bij mijn slapeloosheid ook een half gerookte sigaar, lk lag lang kracht getoond, maar ook geen zwak mij niet. En ik kon liet gevoel niet derlinge bemanning bezig was met de1 uog niet zeeziek was. I naar hem to kijken en zag dat hij beid. Zeker is hij miet bijzonder ont- van mij afzetten, dat c-r iets vreeselijka zeilen. De Elsinore bleef overhellen,1 Zonder iemand verlof te vragen, werkelijk sliep en verwonderde mij, achter die oogen loerde, dat mij steeds tot ik het water kon zien en toen maakte Wada oen slaapplaats voor dat hij bleef liggen en zijn sigaar bespionneerde. richtte zij zich plotseling op. De hof- zich in een hoekje vnai de grov.te ach- niet Liet vallen. Toen ik hem goeden nacht wenechte meester bracht mij koffie, en ik las tot torhut, dat hij afschoot met een muur Na het diner verscheen de gram- en naar beneden ging, vyaa ik ontevre- de dag aanbrak en Wada mii het ont- van mijn koffers en leege boekenkls- mopkoon niet. Pike had de tweede matrozen be- wogen Pike en Mellaire zich met vas- en met zijn starende Oogen en bleek ton tred. Zij gleden nooit uit. Zij wa-gezicht nog probeerde mij te I«die ren beter gevoed, beter gedrild, zij nen. Ik zona hem naar zijn kooi en wareu van ijzer vergeleken met de bJeef urenlang lezen, tot mijn oogan 1 stumpers, die onder liun beve-! vermoeid en mrijn hereens beneveld len stonden. waren. In den namiddag sluimerde ik een I Kapitein West is niet spraakzaam, half uur in ©en der gemakkelijke stoe-1 Hoe meer ik hem zie, hoe minder ik kajuit. Als het hevige schom 1 hem begrijp. Toen ik hem de eerste melen van het schip mij niet gehln- maal zag, had ik verwacht woorden derd had, dan had ik urenlang kun-| van goedheid en wijsheid van zijn nen slapen, waait de builen plaagden lippen te hooren vloeien, maar het mij nu niet. Kapitein West, op de so- j bleken slechts banale gezegden en nu fa uitgestrekt, sliep benijdenswaardig 1 i>an ik liaast genoodzaakt te denken, rustig. Zonderling genoeg bleef hij j dat achter dat aristocratische, voor- altijd in dezelfde houding liggen bij name uiterlijk niets verborgen is. West] ''"t ergste slingeren en rolde niet op Kn toch kan ik mijn oersten indruk wikkeJd. Hij heeft weinig gelezen, be zit geen boeken en stelt er ook geen belang in. Waarin dan wel? Ik begon te spreken over politiek. Hij luisterde den over mij zelf. en toch was ik er bijt bracht en mij hielp klooden. Hij [ten. hondewacht aan dek. En de beweging van overtuigd, dat achter dat beleefde klaagde er ook over, dat bil niet had Het was een sombere dag, geen zon van bet schip was ook te sterk, ver- voorkomen en de hoffelijkheid van een kunnen slapen. Hij 6llep met Nancy nu en dan regenbuien en altijd weer klaardo hij, daardoor zouden zijn man van de wereld iets geheel andera in een van de hutten van het dekhuis sloegen er golven over de versohan- dierbare pla ton beschadigd kunnen verborgen was» j midscheeps. De kleine, geheel vam sing, Door do kajuitraampjes, die op worden. staal gebouwde hut wae luchtdicht, het hoofddek uitzagen, kon ik de 011- En nog altijd geen slaap! Woer een l als de deur gesloten was. En Nanoygelukkige, doornatte matrozen zien treurige nacht vol kwelling, weer een beleefd, zeide soms ja en soms 1 en toen ik ontmoedigd ophield, r hij ook. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6