journalistiek en Philantropis. MIRIAM HAARLEM'S DAGBLAD DONDBRDAS 4 MEI 1922 TWEEDE BLAD hoe het met de kleeren ging, die holland naar weenen stuurde. (Austrian Student Relief.). Ais de waggons in Wcenen aangeko men en uitgeladen waren, werden de ba len in grooto ladingen van het station naar de „Vielimarkt" gebracht, naar de store rooms" van de „Society of Friends". Deze Society heeft uitgebrei de ,Hilfsmissioncn" in alle noodlijden de landen, en iu Wcenon werd de Stu dent Relief op alle manieren door hen geholpen. Met de vrachtauto's van deze Society Jan ook, werden de kleeren en levensmiddeleni ia kleinere ladingen naar de Universiteit overgebracht. Hier had de Student Relief, behalve een klein bureau op de Rektoratskavalei, collegezaal aan den anderen kant bet gebouw, ter beschikking gekregen en deze was met schotten in drie deelen verdeeld," i voor Office, i store room voor de Men's Clothing en i vooi Women's Clothing. De kleeren werden aan de achterdeur van de Universiteit afgeladen en door helpende studenten naar boven gebracht in de Men's Store room, waar de mees te ruimte was voor uitpakken. Dat uitpakken ging op verschillende manieren. Heel eensgezind! als de beide Departments kleeren noodig en tijd tei beschikking hadden. Een paar studen ten hielpen, die aan het ooofd van de Men's Clothing, en op het geroep „Da- men-sachen!" kwamen wij dan uit onze afdeeling aanhollen om te helpen. „Gute saóhcn?" vroegen wij dan in spanning, want de zendingen waren heel verschilleno, en er was nog zooveel noodig! „Aber wunderschöne 1" zong het koor en dan vonden wij één met een kapotliocdjo op en een ander die zege vierend een paar onverstelbaar-kapotte zijden kousen vertoonde. Met een zucht greep ik dan potlood en bloc-note en be gon vast met den datum en het nummer van de baal. „From America?" zag ik aan de letters. „Aber aus Holland, selbstverstaudlicnl" plaagden zij mij, „solche Sachen 1" en toonden nogmaals de kousen. Natuurlijk verdedigde ik Hol land dan met vuur en was heel gelukkig als een volgende, Hollandsche, baal, wer kelijk nog goed bruikbare kleedingstu'K- ken opleverde. Soms, als. er groote rondingen kwa men, werd er mei vuur, van 's morgens 8 uur tot 's avonds half acht, uitge pakt. We gingen dan een uur weg om te eten en waren om 4 uur met moeite naar de andere Office ie krijgen voor de gezamenlijke thee. Elke baal werd apart uitgepakt en meteeu gesorteerd; dan telde een student de stapels „zeha Kleider, Fxaulein, vierzehn Sohöszel", ik maakte mijn eigen lijst, controleerde het tellen, en dicteerde dan meteen weer aan, die te midden der chaos aan een klein rafeltje de Inventories typte ten dresses, fourteen, skirts. Daarna ontsloot ik het Women's De partment en brachten we de stapels overliefst ruimden we ze dadelijk ge sorteerd in de vakken. Soms had Z. haast en legden we alles in hoopen op de groote tafel en hadden den volgenden dag werk om het op te ruimgn. Soms kwamen er ineens achter elkaar een aantal balen met alleen mannenkleeren en hadden wij den tijd. Ik herinner me nog, hoe de eerste n- druk, dien ik van deze kleerenuitdeelin- gen kreeg, geen aangename was. Ik was toen pas een paar dagen in Weenen en hielp bij een Jarable Sale. Een Hör- saal vol oude kleeren, in mijn oog te vies en te stulc om aan te raken; de gang vol dringende Studentinnen, die oen. heeien morgen slaan te wachten op hun beurt, om één van deze dingen mees ter te worden. Dit feit was het eenige, dat me kon overtuigen, dat ze toch wel arm moesten zijn, want ze zagen er bijna zonder uitzondering goed en zelfs ele gant gekleed uit. Ketst later merkte ik, dat de moesten deze moderne kleeren zelf samenstellen uit do oude, die ze krijgen, en ook, dat ze altijd hetzelfde aan hebben', zijnde één zoo'n kleed'ing- stnk hun hcelo garderobe. Sindsdien bezag ik ook hij het uit pakken al, de kleeren met andere 00gen. Ieder zal zich kunnen voorstellen, dat oude, afgedragen kleeren, die bovendien samengeperst in een baal een lange, stoffige reis hebben gemaakt er niet'zoo heel „aantrekkelijk" uitzien, als men ze uitpakt. Bovendien waren veel model len hopeloos ouderwetsch. Maar nu wist ik dat deze meisjes zoo handig waren, om alles uit elkaar te halen, te was- schen en als nieuw te maken eu dat model cu vuilheid er niet veel toe doen, als do stof nog maar goed en vol doende is.- Voor de mannelijke collega's was dit moeilijker. Meestal was er geen geld om alles te laten keeren, repareeren of op persen, en er kwamen wel eens pak ken, niet meer geschikt om zoo te dra gen. Aan den anderen kant was een jon gen met één middelmatig goed pak lan ger cn boter geholpen, dan een meisje met één japon of één mantelpak. Eén dag in dc week had ik „Spxech- stunden", waar de meisjes zioh kwa men aanmelden, en drie dagen „Aus- gabc". Als de menschen die deze klee ren afgedankt hadden, eens hadden kun nen zien, met hoeveel zorg en ems hier gekeurd, gepast en overwogen wer den I Gewichtige besprekingen kwamen er aan te pas, en groote strijd werd ge streden als deze Wienerinnen moesten kiezen tusscken iets moois of iets lieds. Op 't oogenblik gaan meer cn meer de verschillende comité's uit Wcenen weg, en doen de Studenten ook de administra tie van het werk zooveel mogelijk zelf. Maar de kleeren en andere giften heb ben zij, helaas, nog even erg noodigl E, v. d. BAN, Op verzoek van de schrijfster zenden wij de tien gulden voor dit artikel, als hooge uitzondering, naar een Weensch studente om deze de voortzetting harej studiën mogelijk te maken, REDACTIE, Stadsnieuws Schetsen van de Boter markt. „J oiigosl Xurkel furrekel ïurre- kèee!" Dut was de kt ©et-vol-climax, waar- meue liet mannelijk, gecteoite van ue ïiaarlenische schoo-jeugu, cUi be* woon is, dagelijks de Na»sauiaun te passoeivn, .Maandag om 1# uur, bij net uitgaan, vtun de scnolen, de 'lui ken begroetten, die bezat hadden ge nomen van een deel, o, een zeer be- scbeiuen deel, van de Nassaulaan. Er kon op dit straatgedeelte juist een klein, stallejt© staan en dit stalle tje was versierd met twee groote, roo- uo vluggen met geheimzmuige, laten wij zeggen: Turksche, letterreckens. Er buigen een paar groote b.aden tabak aan de tent, die verder „ge tooid" was met een groot plakkaat, waarop te lezen stond, dat de s;ga- retteai die de koopman verkocht, „uit muntten door den hoogst,en geur en buitengewone zachtheid Do koopman. Dat was geen Turk. Dat was een heel gewone markt koopman niet een colbertje aan en een slappe hoed op. Een man met een philosopbische kalmte in zijn optre den, die aangenaam aandeed. Do Turken, dat warem de eigenlijke „fabrikanten": een man on een jon gen, die heidon evenveel op lurken geleken als u, mevrouw, of mejuf frouw, die wel een oogenblik uw ge waardeerde aandacht aan deze schet-^ sen wilt wijdeiu Zij waren niet in' Turksch costuuni naar de markt ge komen, maar hadden zich 's morgens, ten nanschouwe van het bewonderend publiek, in bewoners van Turkije go- nietamorplioseerd door bet aantrek ken van roode, met goud geborduurde jasseai en het opzetten van roode fez zen met zwarte kwasten. Do jongen droeg bovendien nog een groen vest, ook met goud geborduurd. Achter de tafel zaten zij, de man op een stoel, de jongen op een ruwe kist. En zij maakten sigaretten. De man „rolde" al maar door met, voor iemand, die zeer waarschijnlijk het beroep van „sigajettenf abri kant" nog niet zoo heel lang uitoefende, vrij grooto vaardigheid. En dan schoof hij telkens een bosje sigaretten naai den jongen to e, die er roet een tang de „harige" uiteinden afknipte. Even werd de jongen ook aan 't siga retten-rollen gezet Het ging erg on handig. De koopman keek er eenigen tijd naar, met critischeai blik en zei toen tegen den oudsten Turk: „Hij be gint met de wetenschap, dat het niet goed zal gaan en dé&rom gaat het niot göedl" Er zat meer psychologi sche kennis in die woorden, dan de koopman misschien zolf vermoedde. Deze bleef nog even toekijken eai heet toen plotseling den jongen toe: „Scheid ex- maar uitl" Het slachtoffer wierp zijn baas een blik toe, waarin teleurstelling, be- leedigd eergevoel en woede 0111 den voorrang streden, haalde daarna zijn öchoudei-s op (zich waarschijnlijk nog juist bijtijds herinnerende, dat een rechtgeaarde Turk zijn innerlijke gevoelens inliet laat blijken) en ging maar weer gelaten met zijn tang aan 't werk. „Dat kan u wèl, hè?" vroeg koopman, wat vriendelijker. De jonge Turk (niiet te verwarren met de jong-Turk, want dat is heel wat anders, zetter!) knikte en knipte. Deze sigaret", zoo ging de koopman uai op kalme, doceerende wijze aan 't publiek uitleggen, sigaret is gemaakt van de fijnste, echte Smyma-tabak. Hij wordt ge maakt op de dikte van de Abdullah no, 14. Ik heb een voorraad tabak voor vijftien millioen sigaretten. En de laatste sigaret van die vijftien mil lioen zal precies gelijk zijn aan de ©erete. Ik behoor niet tot die kooplui, die eerst wat goeie sigaretten ver- koopen, als lokvink en dan den men schen verder bocht in de handen stoppen. Mijn sigaretten blijven goed van de eerste tot de laatste en zij kosten maai- 25 cent per doosje van 20 stuks Heel veel moeite behoefde de koop man niet te doen, om zijn waar aan den man (en vooral „aan den jon gen"!) te brengen: sigaretten zijn te genwoordig een zeer geliefd artikel. De wn'tte doosjes met de gouden let ters vonden grif koopers. Om even over 12 uur, juist toen een belangstellende schaar schooljongens het tijdelijke sigaretenfabriekje •n komen staan, gaf de koop man aan de Turken een wenk, 't was pauze. De koopman en de oudste Turk staken elk een sigaret op (laten wij niet wantrouwend zijn en denken dat zij hun eigen fabrikaat rookten). De jongen kreeg er geen. Laat ons weer het beste denken en veronderstellen, dat deze jonge Turk niet rookte! raadsstukken. Voor dc benoeming van een lid der Gezondheidscommissie is de volgende aanbeveling opgemaakt1. G. Adrian, 2. J. A. F. van den Houte Willems. Mej. G. A. E. Ezcrman vraagt eer vol ontslag als onderwijzeres aan school nr. 23. en W. stellen voorde rekening van inkomsten en uitgaven in de goe deren van de voormalige corporatien van neringen, ambachten en bedrijven alhier over 1921 goed te keuren en te besluiten het voordeelig saldo ad f 759.91 in de ^gemeentekas te doen storten. en W. stelen voor de rekening en verantwoording van bet over 1921 gehouden beheear der bewaarschool, ge vestigd in het vroegere Barbara-Gast- huis, sluitende in ontvangst en uitgaaf met een bedrag van 11.276.44 goed te keuren en bet subsidie uit de gemeente kas vast te stellen op 4.850.58. B. en W. stellen voor goed te keu- in de rekening en vorautwoordiug der Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1921, aanwijzende in ontvangst en uitgaaf een bedrag van f 1.262.69. en W. bieden ter goedkeuring aan balansen met winst- en verliesreke ningen van de woningbouwvereniging „Spaamoog". B. en W. vragen een cre<Ket van f9S/-92J5 voor den aankoop van de modellen-serie „Elementaire Verstands oefeningen" van do heeren F. A. van Riet en E. P. Schuyt ten behoeve van de Buitengewone school voor lager onder wijs, alhier, Do Buitensocieteit van „Trou". Door Hoofden der Sociëteit „Trou moet Blij eken" 13 aan B. en W. be richt, dat zij de huur van den grond waarop de Buitensocieteit is gesticht, hij raadsbesluit van 3 November 1920 verhuurd van jaar tot jaar, wetnschen to beëindigen met ingang van 15 Augustus a.s. De grond zal alzoo op dlian dag ter beschikking von do ge meente moetne worden gasteld, ont daan van de daarop aanwezige op stallen. Daar- het B. en W. echter wenscdie- lijk voorkomt die opstallen voorloo- pig tot een nader te bepalen bestem ming ta behouden, zijn door hen on derhandelingen gevoerd om het so- aieteiisgebouw en de muziektent voor do som van f 1500 over te nemen, onder bepaling dat do Sociteit wordt ontslagen van de verplichting tot het geven van muziekuitvoeringen gedu rende het nog ovorig gedeelte van den huurtijd- Hiermede wordt door Hoofden voornoemd genoegen geno men. B. en W. vrago nu den raad een crediet van f 1500. "Uitbreiding van het Gymnasium. Sinds lang bestaat do behoefte aan eene uitbreiding en verbouwing van ihet Gymnasium alhier, aangezien o.e. in het bostaan'de gebouw geen goecle gelegenheid ia voor de lessen in de natuur- en scheikunde. Voorts is niet aanwezig een teekenlokaal, terwijl er ook gebrek is aan gewone klasse- lokalen. Door den Directeur openbare werken is dientengevolge op verzoek van B. en W. een plan tot verbouw ontworpen, waarmede B. en W. zich kunnen vereenigen. Om een behoorlijke uitbreiding van het schoolgebouw te verkrijgen is het echter noodig, dat het gebouw van openbare werken geheel wordt afge broken en het vrijkomendje terrein voor dien verbouw wordt bestemd. B. en W. stellen voor daartoe te be sluiten en vragen verder voor de uit breiding en den verbouw van het Gymnasium alhier, beschikbaar stellen f 98,290. Do groote zaal van „He4 Blauwe Kruis" was Woensdagavond te klein, om bat aantal menscnen te be vatten, die tegenwoordig wilden we zen bij de huldiging van den heer Joh. Oostveen ter gelegenheid van het feit, da1 hij voor den duizendsten keer een Volkazangavond geleid heeft. Voor deze huldiging had zich een counnissio uit do bezoekers van wokeiijksche zangavonden gevormd, nestaande uit mejuffrouw Essenius, mejuffrouw H. van Buggeuum, me- jufirouw M. van Beem en mejuffrouw R. Hos. De zaal was door den heer Van Beem, bloemist to Overveen, geheel belangeloos bijzonder smaakvol sierd. Het bestuur dor afdeeling Haarlem van Volkszang was aanwezig. Even acht uur he1 Haarlemsche „prinsen-kwartiertje" bleef achter wege opende de heer KI. Sixrna ait Amsterdam, de trouwe helper den heer Oostveen, den feestavond sn verzocht als de heer Oos4veen 3D zijn echtgonooto de zaal zouden binnentreden gezeanoiilijk „Het lied van Volkszang" te zingen. Nau welijks was de heer Oostveen. dan ook zichtbaar, of daar klonk het spontaan en uit volle borst Komfc nu, vrienden en vriendinnen, Dat het klinke door de zaal. Hoe verruimt het borst en longen, 'fc Eigen lied in d e i g e q taal. Zingen and'ren fraaie wijzen. Zoo benauwd of men 't met dors4: Daar waar onze lied'reu rijzen, Gaat het frisch ui4 volle borst. Toon ook do twee volgende coixple4- n gezongen waren, nam de voor writer. dokter W. J. van Beugen Bik, het woord. In een geestige toe spraak herinnerde hij aan de geschie denis yan het op touw zetten der huldiging, waarvoor het bestuur na tuurlijk dadelijk te vinden was. Het deed hem .een groot genoegen, dat cle belangstelling op dezen avond zoo groot was, want dit was voor hem net bewijs, welk een achting en ge negenheid de heer Oos'veen zich nier in Haarlem had verworven. De heer Van Beugen Bik richtte d».n ook woorden van lof cn hulde tot den heer Oost veen cn dankte hem voor zijn be reidwilligheid, om steeds weer op nieuw in Haarlem den Volkszang- avond te komen leiden. Ook 'dankte hij mejuffrouw O. J. Meijer, ciio zoo kranig de pianobegeleiding op zich nam. Namens de feestcommissie 4rad me juffrouw Essenius naar vorenook zij dankte den heer Oostveen, voor allés wat hij vcor do afdeeling Haarlem van Volkszang deed. Namens de be zoeksters en bezoekers bood zij den leider een fraaie e4s van Dirk Harting in gouden lijst aan, 3 oorstellende do muurhuizen van Amersfoort. Eon daverend applaus bezegelde deze kt Idiging. Aan mevrouw Oos'veen werd een ruiker rozen aangeboden. Namens bet bestuur wenschte de heer Van Beugen Bik den jubilaris af zonderlijk geluk en sprak den wensch uitb dat hij nog vele jaren voor „Volkszang' gespaard moge blijven. Onder deze woorden werd den heer Oostveen een zeer mooie lauwer- [■ans om den hals gehangen. Het applaus duurde zeer lang. De heer Oostveen, zichtbaar ver ras', nam be4 woord, om voor deze hartelijke hulde 4e danken. „Het op treden voor Volkszang", zei hij, „is toch zulk een ontzettend pret'ig werk. Ik treed nu al 18 1/2 jaar voor net pu bliek op ik begon er mee op J9 November in 190-1 in „Ons Huis" to Amsterdam on ik kan u eerlijk zeg gen, dat ik er nog geen half' uur spij' heb gehad I Het resultaat van dit werk is wel merkbaar geweest, maar het ging 'och niet zoo gauw als ik gedacht had. Dit beteekent na tuurlijk geon verwijt aan u, die ko men zingen, maar aan hen, die weg blijven. Gaarne zou ik ook willen, dat er wat meer leiders kwamen. Me' z'n zessen moeten we heel Nederland be werken dit is op den duur te ver moeiend en niet vol 4e houden. Daar om breng ik hier een warm woord I van dank tot den heer Sixmo, 'die wanneer ik het Kern vroeg, altijd be reid is om mijn plan's in te nemen, als ik eens verhinderd ben, zoodat hier altijd een leider is." Nogmaals bracht hij hartelijk dank aan het buldigiDgscomité en aan het bestuur, dat zijn medewerking ver leend had. (Luid applaus). Mejuffrouw Van Büggonum handigde aan den heer Sixmo een bloemenhulde in een möoion Itozcn- burg-pot, ovveneens onder luid ap plaus. De heer Oostveen vroeg hierop den aanwezigen, nog eens gezamenlijk een lied 4e zingen. „Zal ik kiezen, of wilt d bi' doen!" vroeg hij lachend. Kiest maar 1" luidde het veel mondig antwoord. „Laten we dan maar beginnen met: „Ik ben de zanger die trekt door het land" 1" Tegelijk hief hij zelf'den eois'en regel aan en weldra zongen allen uit volle borst mee. Daarop verzocht hij ze zingen. „De zingende Bard". Teen verliet de heer Oostveen hot podium cn werd me' de afwerking van het programma begonnen. Dit bevat te voordrachten voor viool en piano en zang. Een verrassing waren de liedjes, die door enige gecostumeer- de dames en heeren ten gehooro wer den gebracht, waarbij zij van den «nhoud van het bed een aanschouwe lijk beeid gaven, om te beginnen „Moecters liedje", da' door een dame, staand© bij een wieg en een groote pop in de armen, zeer natuurlijk en wél-luidend werd weergegeven. Ook ho4 ,,Lied van den rmid" waarbij de zanger het werk van Ben smid na bootst© had veel succes, evenals het lied van den schoenmaker. Mejuffrouw Gerarda Merens, so praan, cong met een lief en glas helder geluid een drietal liederen, na melijk„He4 liedje van een meisje •n een schipper", „Madonna-kindje" u ,,D« smid van Pijzel". De zange res had een luide en welverdiende ovatie in ontvangst te nemen. Ook na de pauzo werden gecostu- meerd eouige liederen kous" (gecomponeerd door den heer Oostveen) waarlijk schitterend door twee dames weergegeven werd. „He1 liuzarauhc 01 waarbij 4wee ildaten op hobbelpaarden zat wekte ten zeerste den lachlust op. Mejuffrouw Merens zong ook nog oen paar liederen, die met groote aandacht werden aangehoord. Met he' lied van den nachtegaal eu het lied van 't mooie, grijze vinkje had zij veel succes. Onder luid applaus ontving zij van hst bestuur een bloemenhulde. De heer Sixma droeg zelf ook nog inig© liederen voor, o.a. het met veel gevoel en me4 veel gloed gezon gen „Mensch, durf to leven Na afloop nam de heer Van Beu gen Bik nog even het woord, om de medewerkenden aan dezen avond te danken en 4en slotte betrad d0 heer Oostveen het podium, om nog eens zijn dank te ui'en voor al het schoo ne, dat hij dezen avond had mogen genieten. Toch wilde hij nog één vraag doen en dat was. dat velen zich als lid of als donateur van „Volks zang" zouden opgever.. „Mijn ideaal ie," zei do heer Oosrireen, „dat heel Nederland loert zingen en ik hoop nog minstens vijf'ig jarr voor u in Haarlem do Volkszangavonden te mo gen leidon en a's deze. vijftig jaar óm zijn, zullen wij wel weer verder zien.'" grapte hii onaer luid applaus. XSor vereeniging „Volkszang" :s Woensdagavond inderdaad een mooie propaganda gemaakt HAARLEMSCHE JEUGDKERK. Men deelt ons mede, dat a.s. Zondag 104 uur in de Waalsche kerk (Begij nenhof) de heer J. Eykman, directeur der Arosterdnmsche Maatschappij v. Jongemannen, zal spreken. Deze sa menkomst is bedoeld voor oudere jon gens en meisjes van 1418 jaar. becrafenis jacqueline l. van der waals. Een kleine kring va a vxienceu heeft Woensdag het stoffelijk overschot van Jacqueline E. van der Waals begeleid naar de groeve op de Nieuwe Oosterbc- graafplaats onder Watergraafsmeer. Op verzoek van de familie 2ou maar een enkel woord worden gesproken ca dat moest zijn een woord van wijding, daar het niet in den geest van do thans overledeno zou zijn geweest haar leven te verheerlijken. Dit woord van wijding sprak dr. 'A. K- Kuiper, die zeide, dat daar is een eeuwige, heilige liefde, welke werkt in onze harten en welke ook heeft door- tinteld en verwarmd het leven van haar, die thans is heengegaan. Dr. Kuiper las voor Ps, 103 „Looft den Heexe, mjjo ziele." Prof. dr. J.- D. van der Waals Jr., dankte namens zijn vader en verdere verwanten voor de vele liefde aan zijn zuster, vooral in haar laatste dagen, be wezen. dahlia-tentoonstel linc. Zij dlie aiangcittmio ilicuninneringem hebben aan de schittereaide bioemen- lé 11 toonstelling ©enige *aren geleueu gehouden in Uc gemeentelijk-.- con- ccrwiuit, die toen nog „groot© z^ud van dc sociëteit Voreen-ging heette, zuilen niet vreugde vernemen dal ons in September &.S. (venüoeaohjk van 21 tot 24 September- weer oen biu©- menfeötijn wacht in dezelfde zaai. D alüeetiino; l-laarlem «n Umstroken van de Neder!andseho Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft zich ml. in verbinding gesteld met de DaliJJia-comnussi© uit, uo Nedonand- sche Dainia-vereenigiig en deze bei de lichamen stellen zich nu voor tu&- schen de genoemd© dotu een dahlia^ tentoonsteuing te orgoniceeren in da gemeentelijke concertzaal. De daihUa-keuriiigen ui Leiden 1.11 Den liaag zijn-, naar men ons mede deelde, uitermate goed geslaagd, oolc financieel en verwacht wordt, dat de deelneming aan de te Haarlem te houden tentoonstelling ook zeer be vredigend zal zijn, daar de proef tuin van do Dahlia-vereeniging hier is. Onze kweekers moeien nu maar eens aan de vreemdelingen laten zien waartoe zij in staat zijn! Er is voor deze tentoonstelling een rogalingscomnussic gevormd, be staande uit de heeren: J. L. Bouwer, directeur van Den Hout en de Plant soenen alluer, voorzitter; J. F. Bek- ker Jr., alhier, secretary J. G. Bal lego, bloemist te Leiden, penning meester en M. J. F. Bolderlijk en van Blankensteyn, alhier, H. Kauf man en J. Bakker, te Amsterdam, J. Mensing, secretaris van de Ned. Mij. voor Tuimb. en Pdantk., te Aalsmeer, Koper, te Benncbrock; II. Carlé, te Heemstede en E. H. Witte, hortular nus te Ledden, allen leden. Da Propaganda-commissie is sa mengesteld uit de heeren Carlé, Bol- derdijk en Witte; die voor den aan leg van de zaal bestaat uit de heeren Bolderdijk en Baüego. Enkele toezeggingen voor medail les zijn reeds gedaan n.i. door: de Vereeniging voor Bloembollencul tuur (gouden medaille), de Nationale Bankvereeniging (kleine gouden me daille) en Ridder Huizer Van Katten- dijke (verguld zilveren medaille) en meer toezeggingen zullen ongetwij feld volgen. Binnenkort kunnen waarschijnlijk nog meer mededeelingen betreffende deze, zoo geheel in liet kader van Haarlem, als bloemenstad, passende tentoonstelling gedaan worden. Alle plannen hebben niet genoeg zaam vasten vorm aangenomen, zoo dat op het oogenblik nog niets daar» van kan worden gepubliceerd. Muziek Albert Spalding. Schouwburg Jansweg. Een I"1 'tterend violist is deze Ame rikaan zijn technische begaafdheid is stellis 'buitengewoon en zijn speciaal muzikale hoedanigheden zijn van hét zuiverete gehalte. Hoor zijn voordracht van Mozart's Concert in D. gr. t.kan men 'n violist beteren maatstaf aanleggen dan door betm een Concert van Mozart te laten vertolken est bewees Spalding hier niet zijn volkomen gerijpt kunstenaar schap made Wie zoo eenvoudig en natuurlijk het Andante kan zingen en zoo gracieus en parelend het Rondo voordraagt, staat beslist on het eerste plan. Mozart was voor mii dezan avond trouwens hei hoogtepunt: al het daaraan volgende bereikte niet die bui tengewone hoogte. In Bach's Chaconne leek Spalding mij niet geheel geconcentreerd er waren iazanÜngen, en hoe voortref felijk ook in vioUstdsbk opzicht, de geestelijke hoogspanning, voor dit reu zenwerk zoo dringend yeredscht, ontbrak. Ook de Kieutzer-Sonatc. in samen werking met Anaré Bcnolst, door Sp.-Uding ten gehoore gebracht, kon mii niet aïgeheele voldoening schen ken. Spalding is in de eerste pkiais solist het kamermiuziekgenrc ligt hem niét zoo goed. vandaar dat Beetlioven's Sonate zich in een ©611085x1,1)0 zonder linge gedaante aan ons voordeed. Spalding behandelde haar met een merkwaardige neiging voor snelle tempi (2de gedeelte) en gedroeg zich buitendien in zijn opvattingen bij voortduring als een waar despoothet onvermijdelijk gevolg was dat Benoist van .gelijkwaardig medespeler tot be geleider gedegradeerd werdeen cn ander niet bevorderlijk voor eon stijl volle uitvoering. Er viel natuurlijk ook veel te roe men. menig soltoon detail trof ons oor als geheel beschouwd leek mij d"o Finale het beste geslaagd. Een oaar zeer gchefdc stukjes van Schumann vormden het slot van het programma en met een toegift, het Albtxtdlied van laatstgenoemden com ponist toonde Spalding noj? weder eens wolk een nobel gezond kunstenaar hij is; geen zweem van sentimentaliteit, •an effectbejag was in deze eenvon- Feuilleton Ellen aarzelde geruimen tijd voor *ij de enveloppe openscheurde, maar eindelijk las zij toch den inhoud. „Het was heel niet uarélig van u, Tornbury te verlaten, zonder mij daai- iets van te laten weten. Ik heb vandaag van Dick gehoord, waar u logeert, en stuuu- u deze paar regels, om u te zeggen, dat u vooral niet toh> ben moet over wat er gebeurd Is. Ik meende van Dick te begrijpen, dat u denkt, schuld te hebben aan het on geval, maar dat is onzin. Miriam had mij al zoo dikwijls mee gedreigd. Reeds maanden geleden sprak zij er van lang voordat u op Wynclie kwam. Moeder vindt het ook zeer jammer, öal 14 weg is. Ik inaak mij wel wat ongerust over u, want natuurlijk bent u erg ongesteld. Schrijf mij een paar woorden, hoe het op het oogenblik Met vriendelijke groeten, Uw toegenegen Norchester. Ellen begreep, dat zij aan zijn ver zoek zooi moeten voldoen. Zij nam een velletje uit haar map en schreef: „Waarde Lord Norchester, Dank u zeer voor uw schrijven. U moet zich niet ongerust over mij ma ken. Natuurlijk ben ik erg geschrikt, maar Mevrouw Mairillier doet al haar beat, om mij toet gebeurde to d'oen ver geten. Ze is meer dan goed voor mij en dc kinderen zijn sohatjes. Ik hoop, dat Lady Norchester weer 6poedig ge heel hersteld zal zijn. Het viel mij niet geanakkelijk, Wynctoe te verlaten, daar u allen zoo goed voor mij ge weest zijt, maar het was voor alles beter, dat ik ging. Ik kijk naar een nieuwen werkkring uit en tooop spoe dig ieits te vinden. Wilt u, al6 t u blieft, uw moeder en Lady 'Evelyn van mij groeten. Uw toggenegm Ellén Mdlner",- Aan tafel vertelde Ellen aan Me vrouw Maiiliier, dat zo een briefje van Lord Norchester had gehad, en dat hij schreef, wat Miriam veel beter was. „Die anmie ziel 1" zei Margaret op medelijdenden toon. „Hoe vreeeelijk moet zij geleden hebben, voor zij tot zulk een wanhoopsdaad overging," en in zichzelf voegde zij or aan toe: „Het is, zooals ik al dacht, maar jammer is het zeker". HOOFDSTUK XXXII Ellen deelde dadelijk aan Mevrouw Marillier haar plan mee, om naar een andere betrekking uit te zien. „Blijf toch eerst een poosje hier", zei Margaret. „Ik vind het zoo ge-j zellig je bij mij te hebben, en dc kin- deren zouden erg teleurgesteld zijn, j als je ai weer zou gauw wegging. I Dick heeft me ook geschreven, dut jo vooral eerst goed moet uitrusten en je vindt het toch prettig bij ons, niet waar?'' „Ja, heerlijk" zei Ellen, „maar waarlijk, het is beter, dat ik weer een werkkring zoek.'' Margaret wist niet goed, wat ze hierop antwoorden zou. In haar hart «lacht zo, dat 'het meisje misschien wel gelijk had. Zou het bovendien niet toet beste zijn, als Dick haar niet te veel ontmoette? Dat hij Ellen lief had ge kregen, kon zijn zuster uit allerlei kleinigheden afleiden, en ook kon zij wel bijna met zekerheid zeggen, dai zijn liefde nic-t door het meisje be antwoord werd. Over Lord No rel tester en Miriam spraken zij slechts zelden, hoewel El len van Evelyn geregeld bericht kreeg. Miriam was weer geheel her steld, maar ze scheen erg gedrukt. Driftbuien had zo niet meer gehad, dodh praten deed ze ook bijna niet. Evelyn zat dikwijls bij haar cn ver telde haar dan yan allerlei. Niets scheen haar evenwel meer te interes seeren. Soms was het, alsof ze niet eens hoorde, wat er gesproken werd. De oude Lady Norchester was, toe-n zij de tijding van wat ei- gebeurd was, ontving, dadelijk naar Wynctoe terug gekeerd. In een volgenden brief schreef Eve lyn; Harry is van plan, met Miriam op reis te gaan, vermoedelijk naar Tirol. Miriam beeft gisteren voor het eerst naar je gevraagd. Toen ik haar ver telde, dat je bij Margaret Marillier gelogeerd was, keek ze mii aan, alsof ze nauwelijks kon geiooven, dat het westelijk zoo was". Richard Framley was weer in Lon den. Hij had edhter pas een enkel be zoek 'bij Margaret gebracht, en toen was Ellen uit geweest. Zij had hem daarop geschreven en hem verteld, wat liaar plan was. Den volgenden dag kwam hij dadelijk aan. om met haar over te spreken. De kinde ren waren bij kennissen op visite, en zijn zuster was ook niet thuis. Hij vond Ellen in den tuin. „Wat ben ik blij u te zien", -zeicTc zij, „het speet nrij zoo, dat Ikurit v toen u den vorigen keor kwam." „Ik had al eerder willen komen", zei hij, „maar ik h'b het op oogenblik erg druk". „Hoe heerlijk! Ik wou dat ik het druk had". „Hoe komt u toch zoo rusteloos Hebt u liet hier niet naar uw zin Peg houdt van u, en de kinderen zon den u erg missen als u wegging". „O, hoe kunt u mij zoo iets vra gen? Ik vind het hier heerlijk en ik zou nergens gelukkiger kunnen zijn dan bij uw zuster cn de kinderen, maar ik kan hier todli niet voor on- bopaalden tijd blijven? Er )s niets voor mij in de huishouding te doen. .•Vis ik uw zuster in het een of ander behulpzaam kon wezen, zou liet wat anders zijn, maar nu bezwaart het mij, misbruik van haar gastvrijheid te maken". ,,U zoudt over een tijdje naar de Granatones kunnen gaan. U weet, hoe graag die u bij zich willen, heb ben". „Ja, maar ik ben daar op het oogen blik te rusteloos voor. Ik zou liever met een familie op reis willen gaan, wat van de wereld zien en mij tevens nuttig maken." Richard voelde zijn hart ineenkrimpen; Hij begreep maar al te goed, wat do oorzaak van haar rusteloosheid was. Waarom had hij haar toch ooit naar Wynchc laten gaan? Toen Ellen lich- 7,elf schuldig had verklaard aan dc wan hoopsdaad van Miriam, had Framley die gedachte onzin genoemd, maar later had hij begrepen, wat er achter Miriam's wanhoop stak; Miriam was jaloeisch van aard, en hoewel Framley er geen oogen blik aan twijfelde, of Norchester nodh Ellen hadden aanleiding gegeven, was het toch mogelijk, dat Miriam bij intuï tie iets geradcu had, waarvan Harry cn Ellen zich nog niet eens bewust waren. Zou het wonder zijn, als Norchester warmere gevoelens voor Ellen was gaan koesteren? Zo was wel is waar niet half zoo moei als Miriam, maar zij bezat verder veel, wat Miriam miste. Ilct was zeker beter, dat Ellen niet meer op Wycche terugkwam, maar het was jam mer, dat zij niet wat langer bij Margaret wilde blijven. Ze was nog roo jong, om dc wijde wereld al in tc gaan. Het was echter misschien het beste, haar op het oogenblik niet tegen tc werken. Hij zou er rae: Peg over spreken. Wie weet, of die Ellen niet zou kunnen ©verhalen* om van haar plannen af te zien. „Welke van de kinderen trekt u het meeste aan?" vroeg hij, om op een an der onderwerp te komen. „Ik vind ze alle drie even lief," zei Ellen glimlachend. „Ik heb nog nooit zul ke schatten van kinderen ontmoet. De manier, waarop Mary cn Bianca kib belen is allervermakelijkstZe kunnca het niet laten, hoewel z© dol op elkaar zijn. Ik denk. dat Bianca op haar t.ider lijkt ik heb he mnog nooit ont moet en Mary is precies haar moc- dcr." (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5