Agenda Stadsnieuws 39e Jaargang No. 11940 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen MAANDAG 15 MEI 1922 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per 3 maanden Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd II ADVERTENTIE!»: Van 1—5 regels f 1.75iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cis per regel, BIJ /kom der gemeenlel f8.671/». Franco per post door Nederland f3.871/». Afzonderlijke nummers lü.lö. Geil- abonnement aanzienlijk rabat. Twaaifslulvers-advertentiên van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts lnstreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.671/»; franco per post f0.65. Post Giro 38810. per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten bet Arrondissement dubbele prijs. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Dirooteur-Hoofdrodactcur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 IJ Directie on Administratie: Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redaotie 800 en Administratie 724 BIJKANTOOR voor Santpoort, Vclsen, Velseroord, Wijkeroog, Umulden, Beverwijk enz. DRIEHU1ZERKERKWEG 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 T)IT NUMMER BESTAAT UIT ACHT BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Heden MAANDAG 15 MEI. Stadsschouwburg WüsonsplemHet ^fchouwtooneei..Als je maar 'n ver- feden hebt", 8 uur. - Ékhouwdnirg Jansweg: „Z'n Edel- Mlftbare" 8 uur. pud-Hollaud, Ver wuift. Strijkorkest. Bioscoopvoorstellingen. Heemstede Opening Zwönmjrvers nabij Groenendaal. DINSDAG 10 MEI. Stadsschouwburg Wilsonsplein: Kon. Vor. Het Noderl. Tooneel: ,»De demi-monde", 8 uur. r: van den Vrijzinnig-Democratischen md, 8 uur. •iminasfcraat 12, Mode va' school, tentoonstelling van Dames- en Kinderkleeding van 24 1/4 uur en 's avonds van 6 1/29 uur. Zijls'raat 76, Vergadering van aand. houders der N.V. Haarl. Bankvoree- niging, 3 uur. Brinkmann: Vergadering van aand houders der N.V. Haarl. Sodafabriek, 3.30 uur. Groote Kerk, Orgelbespeling van 23 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest. Luxor-tbeater, Groote Houtstraat 180, bioscoopvoorstelling, 8 uur. 8chouwburg De Kroon, Qr. Markt Bioscoopvoorstelling, 8 uur. Cinema Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 8 aur. Scala-theater, Kleine Houtstraat 77 Bioscoopvoorstelling, 8 uur.' Familie-Bioscoop, Kiene Houtweg: 'b avomls 8 uur. V e 1 s e n, ring, 7 uur. Gemeonteraadsvergade- Over de grenzen. - De - Het De Genueesche pnzzle. houding van Rusland. Pact van non- Duitschland toont zijn goe den wü. Er is zoo langzamerhand uit de ontel bare berichten, die dagelijks uit Genua naar allo worelddeelen en windstreken Worden gezonden, in het geheel niet meer wijs te worden. Optimistische en pessimis- tisc-ho stemmingen wisselen elkaar met groote regelmatigheid af, soms meerdere malen binnen do 24 uur. Een enkoio op merking van Barthou aan een journalisten- dejeuner, oen grapje van'Lloyd George tij dens een wandeling met andere gedelegeer den, een nijdige uitval van Tsjitsjerin te gen een van zyn secretarissen aau het ont bijt, zijn in staat groote beroering te ver- oorzakon. De Entente valt den eenen dag In gruizelementen, splijt den volgenden uit elkaar en spat den derden uiteen en na afloop van al die heftige gebeurtenissen blijkt telkens weer, dat zij onveranderd hecht gebleven is. Het incident, in het le ven geroopen door België, dat, begrijpelij kerwijs bevreesd voor zyn ontzaggelijke belangen in Rusland, het memorandum van de Sovjet-republiek inaar niet zoo dadeljjk wilde teekenen, heeft wel. het meest tot dezen zunuwnchtigon toestand bijgedragen. Nu is het in het vergeetboek geraakt, zoozeer zelfs dat Sohanzei, die Belg ie's medewerking zocht door verzach ting van een der formules, hiermede weer ia opgehouden, omdat het tenslotte niet be langrijk genoeg leek om or zooveel tyd en moeite aan te besteden. Dan was er de petToleum, welk licht ontvlambare goedje de Conferentie plotseling in lichter laaie zette. Wat al fantastische verklaringen en verwijten zyn er over dit vermeende con tract van de Engelsche Shell-company" en de Sovjet, geuit. Tot de brand plotseling weer gebluscht was, het gehecle geval bleek de mooite niet waard, om er zich «ver op te winden. Op het oogenblik is de toestand Warder dan ooit. Noch in, noch buiten Ge nua schijnt iemand te begrijpen .Conferentio eigenlijk heengaat, ja, of zy eigeulyk nog wel ergens heengaat. Lloyd George is vastbesloten, aan zyn „European Pact" plan „to tlio bitter end" vast te konden en daaruit zouden wy mogen af leiden dat do Conferentie het nog wel eei tijdje zal nithouden, want wy hebben m .wel geleerd aan een vlotte afdoening vai zaken niet meer te gelooven. Maar de Franscho delegatie verwacht de sluiting der besprekingen reeds zeer spoedig, wei- Echt zelfs al in den loop van deze week. Zy is tevens vair meening dat het Euro pean Pact niet veel meer te beteckenen heeft, nu het antwoord van Rusland de mogelykheid tot verder onderhandelen af- ■uydt. Maar Engeland en Italië willen dit niet toegeven. Hoewol ook zy hot Russi sche antwoord een teleurstelling achten, wanhopen zy nog niot aan het bereiken van eon compromis, niot zoozeer uit opti misme, dan wel, omdat zy, zooals steeds weer, meer geneigd zyn tot toenadering en het belang van samenwerking Rusland hooger achten dan Frankrijk. Zoo ■chjjnt er allo kans op to zyn, dat de Fran- •chen, die toch al gedurende de laatste Week de leiding der Conferentie geheel aan Lloyd Georgo overlieten, over eenige dagen met pak en zak naar Parys zullen terugkeeren, terwyl de Britacho premier Wanhopige pogingen doet, om uit den war winkel nog wat goeds op to diepen en sa men te voegm tot ecu geheel, dat het En gelsche pari «ment zal kunnen bevredigen. Onze minister van Karnebeek, heeft sinds do neutrale statcu weor wat me het Genuecschc geding zyn gekomen, lof van zich doen sproken door oen voor stel in zake hot Lloyd Goorgisoho Pact van non-agressie. Zooals bekend is, wilde do origineele voorsteller dit voo: ttiyu van tien jaar doen géiden, welke de critick wilde verminderen tot vyf. Hierop wist minister van Karnebeek in de bijoen- komst der neutralen oen voorstel aange nomen tit krygeu, waarby de deolnemers aau het Pact zich zouden verbinden tot non-ngressie zoolang niet alle onderteeke naars lid van den Volkenbond zyn. neer dit eenmaal wel het geval is, bestaat er geen reden meer om do bepaling van het Pact van kracht te doen blijven, daar by artikel 10 van den Volkenbond reeds dezelfde non-agressie wordt gewaarborgd. Maar het Pact is nog niet gesloten. Nog lang niet en als Rusland zyo houding handhaaft, zal er wel in het geheel niets van kunnen komen. Ru8land's houding, bollchaamd in het autwoord op hot gcallïocrdo memorandum voorspelt zeer zeker weinig succes. De Sovjetgodelogeerden en do regcering Moskou in nog sterker mate, verhoeren blykbaar in de moening, dat West-Europa niet alleen Rusland noodig heef t, maar fei telijk staat en valt met de beslissing van het Sovjetryk. De Russische gedelegeerden hebben ongetwijfeld een tijdlang d© voor naamste plaats to Genua Ingenomen, om dat de Russische kwestie van ovorwegond belang was. En nu trouwens nog is, maar als de hoeren hiervan misbruik willen ma ken, door onmogelijke eischen te stollen en de meest logische concessies af te wij zen, zullen zy toch waarschyulyk de bit tere pil moeten slikken, dat West Europa nog wel oven wachten kan tot Rusland ge dwongen wordt, en dan op veel slechtere voorwaarden, om een overeenkomst te vragen. Reeds vroeger hebben wy in deze ru briek de fundamenteele moeilijkheden naar voren gebracht, die het sluiten van een behoorlijke overeenkomst tusschen bonrgeoisie-regeeringen eenerzyds en een communistische gemeenschap anderzijds, vrijwel onmogelijk maken. In hot memo randum werden Rusland financieele en economische hulp toegezegd, terwyl daar tegenover goöiselit werd de beëindiging der bolsjewistische propaganda in hot bui tenland. Ksd het logisehorf Maar het ant woord was afwijzend. Do heoreu willen het recht behouden door hun propaganda het staatsgezag to ondermijnen in landen, die hun iu hun nood do reddende hand toeste Het is een edel principe. Ook handels- credieten wenschcn de de regeerders te Moseou niet. Dat geeft verplichtingen jo- buitenlandscho kapitalisten. Contant is daarentegen welkom, verstrekt de „kapitalistische" regoeringon. Dergelijke leeningen brengen dus in de ocgen der Moskonsche bewindhebbers •erplichtingen mede. Kortom, do Sov- petregeering is blijkbaar beroid, do West- Enropeesche staten wat te laten handel drijven met Rusland, waarvoor zy als te genprestatie geld wil Ieencn, dat Rusland weer op pooten moet zetten. Als dit be reikt is, zal do buitenlnndsohc propaganda haar werk wel zoover gedaan hebben, dat de stryd met het West-Europcesche „kapi- talisino" met succes kan worden aange bonden. Wat de party ter andere daar allemaal m zal zoggen is natuurlijk niot dubieus. En het Pact van non-agressie komt daar door tevens op een zeer winderig hoekje to liggen. Toch wanhoopt Lloyd Goorge nog niet. De volgende weken zullen uit wijzen, of er nog niet geregelde grens kwestie; in het Oosten, een commissie van deskundigen aan het werk gaan, om Seze grenzen vast stellen. Voor 31 Mei moet de Duitscho regeering geantwoord hebben op do nota van de Commissie van Herstel en daarby haar plannen hebben ontvouwd betroffondo de geëischta verhoogïng der belastingen. De minister van Financiën, dr. Hennes is naar Parys vertrokken mot oen in verzoe- ningagozinilen geest gestelde nota en de afwikkeling van deze kwestio wordt al thans mot optimisme togemoetgozion. Niet alleen wil de Duitsehe regoering al het gelijke doen om den financioeleu toestand van het ryk weder in evenwicht to bren gen en inflatie tegen te gaan, maar ook ten aanzien van de geëiechte bolastingver- hooging is zy bereid de wenschen der En tente zooveel doenlijk tegemoet te komen, hoewel een volledige inwilliging der eischen niet mogeiyk is. Do nadruk wordt gelegd op do absolute noodzakelijkheid Duitschland door een internationale lee ning in staat te stellen, zyn schadevergoe- dingsplichten na te komen, daar de belas tingverhoogingen in ieder geval niet tot meer zullen kunnen dienon dan het slui tend maken der binnenlandsoho begrooting Eeno internationale leeuiug zou zeer good kunnen worden goarrnugeord, als Duitschland behoorlijke waarborgen stelt. Muur een oersto veroisohte is uatuurlyk do medewerking van Amerika, dat zich nog steeds niet erg haast, maar waar de stemming tegenwoordig veel gunstiger voor Duitschland schynt te zyn, dan jaar geleden. Het zal nog wel wat tyd deren, voor Oom Sam zyn millioenen beschikking van Duitschland stelt, maar dat het zoover zal komen, omdat dit do eerste volstrekt noodzakelyko stap is tot het herstel van Europa, waarby ook Ame rika sterk geïnteresseerd is, staat voor ons vast. P. W. P. GEEN VERLACINC VAN HET STADSPORT TE WACHTEN? De Haagsahe redacteur van de Maasbode schrijft: De Loop en verwachting van velen, dat hot stadsport voor brieven en briefkaarten zou warden verlaagd^ zullen naar alle waarschijnlijkheid voorlooptg niet in vervulling gat®. Dit is althans de meening m hoogere post/kringen. Men heeft vanwege het hoofdbestuur der P. T. T. een onder zoek Ingesteld, waaruit is gebleken, dat sinds de verhooging der postta- rieven overal het plaatselijk briefver keer is toegenomen. Daartegenover staat, dat het gebruik van briefkaar ten in het lokaolverkeer eenigszins is teruggeloopen. Alles doorecmgeno men heeft men echter een normale toename van het plaatselijk verkeer kunnen vastsellen. Van een verlaging van het z.g. stadaport verwacht men thans met het oog op de malaise geen toene mend stadsverkeer, zooals in norma le tijden het geval zou zijn; wel echter mfaig dat firma's die vele stukken voor een bepaalde stad zouden heb ban te verzendein, wegens de hooge landsportl deze stukken per koerier naar de gemeente van bestemming zouden laten brengen, om- ze Jaar voorzien van .stadsport" te doen posten. En zulks zou geenszins de bedoeling zijn van een verlaging van het „stadeport". Immers alö de ze verlaagd zou worden, zou het zijn om door uitgebreider plaatselijk postverkeer meer geldelijk voordeel te trekken. Om bovenstaande redenen, is hel zoo goed als zeker, dat de destijds in overweging genomen verlaging van het „stadsporl" voorloop ig althans niet zal worden Ingevoerd. DE BLOEMENDAG. Men schrijft ons: De afdeeling Haarlem van de Vei eeniging tot be\ ordering der gezond heid in de Grafische Vakken in Ne derland zal op Zondag 28 Mei hier ter stede een Bloemendag houden, waarvan de opbrengst tem goede zal komen aan het stichten van een eigen sanatorium, waarin verpleegd kunnen worden, alle typografen, welke lijden de zijn aan de zoo gevreesde ziekte, de tuberculose. Voor den Bloemendag is dooi- B .en \V. toestemming ver leend. Reeds kort na de oprichting van ge noemde vereeniging werd de wensciie- lijk.he.iil van een eigen sanatorium ge voeld, want waar zij haar -werk direct flink aanpakt, waren er al spoedig eenige grafische werkers, die een sa- natoriumverplegiiig hoog noodig had den, wilde men niet, dat zij aan üe ge vreesde t. b. c. ten onder zouden gaan. Natuurlijk greep de vereeniging in. Maar het duurde dikwijls gerulmen tijd, alvorens eeai patient in een sar uatorium geplaatst kon worden we gens plaatsgebrek, hetgeen tot nu toe voortduurt. Den len J ifli a.s. zal deze vereeni ging 12J jaar haar nuttig werk heb ben verricht eai vele grafische wer kers, lijdende aan de t. b.c. zijn door haar goede zorgen aan gezin en maat schappij weergegeven. Doch een eigen sanatorium heeft zij nog niet. Wel heeft de vereeniging in de nabijheid van Eerbeek een groot stuk boschgronö en pae onlangs een daar dichtbij gelegen villa aange kocht. Deze villa nu zal tot hulpeana- torlum worden ingericht, hetwelk in den grooten plaatsruimte-nood eenigs zins zal voorzien, doch mêu begrijpt, een hulpsanatorium is geen afdoend middel. Daarvoor is een werkelijk sa natorium met alle hulpmiddelen, die in den laatsten tijd naar voren zijn gekomen, noodig. Om dit sanatorium te verkrijgen, daarvoor roept de afd. Haar'em van bovengenoemde vereeniging de mede werking m van alle ingezetenen van Haarlem. Koopt op dien dag een bloempje van onze verkoopsters, loopt ze niei voorbij en geeft vooral zoo ruim mo gelijk. Gij hebt de wetenschap, dat gij met het koopen van het bloempje een goed werk verricht. Gij kimt dan la ter zeggen, wanneer het eigen sana*- torium er eenmaal is: Zie duur heb ik door mijn gave een steentje aan bij gedragen. Tenslotte, nog een enkel woord. Er zijn vele jonge dames en jongeliec- ren, die zich gaarne beschikbaar wil len stellen om het bloempje onzer ver eeniging te verkoopen, doch niet we ten, waar zij zich daartoe moeten aanmelden. Wij willen hun mededco- len, dat zij dit kunnen aan de volgen de adressen: C. C. van den Bergh, As- eendolvnratraat 48, G. Rijksen, Kam pervest 49 rood en J. A. Wagner, Am- sterdametraat 3 v. ARBEIDERS JEUGD-CENTRALE. De Arbeiders Jeugd Cetnralo in de wandeling bekend als de A. J. O. hield Zaterdagavond een propagan- da-fees'avond in den Schouwburg aan den Jansweg. Het is een beknde regelfeestavon den, die volgens het programma om half acht zuilen beginnen, beginnen in werkelijkheid altijd om ver over 8 uur. Zoo ook deze feestavod. Dat is nu zoo langzamerhand traditio gewor den. Ook ig traditie; dat do pauzes tus schen de verschillende nummers veel te lang duren. Tegen deze traditie werd ook Zaterdagavond niet gezon digd., En dan wil het gebruik nog, dat op fee'avonden het programma altijd veel te overladen is. Ook hieraan had mon zich gehouden.Twee nummers moeB- ien weggelaten worden. En wij voor ons hadden het niet zoo erg gevonden, als de declamatie, na de pauze, ook maar weggebleven was. De declamator riep terecht de clemen tie van het pubnek in, omdat "bet de eeroe keer was dat hij, die wel meer gabaretliedjes had voorgedragen, in publiek declamccren zou- Wij willen volstrekt niet beweren dat hij alle aan leg mist. maar thans is zijn kunst nog niet rijp en ,-af" genoeg. Vóór hij weer eens in 't publiek optreedt zal hij zich enkele storende hebbelijkheden, als he1 zeggen van een n waar die abso luut niet hoort en het nu en dan leg gen van een verkeerden klemtoon, moet afloeren. Inderdaadwij gelooven, da1 de op- i ,,Hoe het voering vim „riuo uev wcCUWfcJe het Hof van Holland gevrijd (niet b e- vrijd, zooals op het programma stond) werd" een prettig en iedereen bevredigend einde van den avond zou hebben gevormd. Het was werkelijk aardig, de ver schillende figuren uit Potgieter's schets op het tooneel te zien leven. Ze ker, berocpstooneelspelers zouden dezen figuren eij geheel Ander leven in geblazen hebben, maar allen., deden hun best 'en dat moet gewaardeerd worden. Yan de costuums was veel werk gemaakt. De opvoering van dit echtiHollandsche stukje had bij de talrijke aanwezigen (de zaal was ge heel gevuld met geestdriftige A. J. O.'ers en hun familieleden en vrien den) een uitbundig en welverdiend sue cos. De drie zangnummers van het man nen-kwartet ,,Door Zang Vereenigd" oogstten eveneens veel bijval. De uit stekende samenzang getuigde dan ook van ernstige studie en gaf een hoog denkbeeld van het kunnen van dit mu zikale viertal. De gymnastiekoefeningen werden kranig uitgevoerd onder leiding van den heer Vertes. Vooral het knots- zwaaien door de meisjes ging sierlijk en stipt. Als feestredenaar trad vóór de pau ze op de heer P. Voogd. Deze hield een geestdriftige toe spraak, waarin hij heimnerde aan den moeitevollen tijd, dien het proletariaat doormaakt- (alleen in Engeland zijn twee millioen werkloozen en twee mil- lioen gedeeltelijk werkloozen; de sche pen hggen cr slilin de havens) en „de jonge gardo van het proletariaat" op wekte, tot broederchap, ook met de buiten!andcho jeugdige geestverwan ten. Maakt, aldus spr., dat de oorlog, de oorzaak van al de ellende, waarin wij nu leven, nooit meer terug kan ko men! Verder prees de heer Voogd den frisschen, energieken propagandageesf. van de A. J. C.'ers. Het internationaal gevol moet steeds meer worden aan gewakkerd er moet nóg meer gere geld contact en samenwerking met het buitenland komen. Verdedigt dan, zoo eindigde spr. zijn luide toegejuiche rede, den roo- den vlag tot aen laatsten snik' Onze eindindruk is, dat de A. J. 0. met voldoening op dezen goedgeslaag den feestavond kan terug zion. ^Maar....oen volgenden keer een beknopter programma De Tweede KamerTerklezlugen DE R.-K, STAATSPARTIJ. Te Utrecht is Zaterdag gehouden de algemeene vergadering van den alge- meenen Bond van R.-K. Rijkskieskruig- orgamsaties in .Nederland, die geleid werd door Mrt A. Baron Van Wjjnber- De openingsrede. In do openingsrede zeide de voorzitter o.m, Plicht is het voor ons, voor zoover zulks in dezen lijd nog mogelijk is, te trachten zoo dicht mogelijk te beuade ren het ideaal van den Ghristelijken Staat, waai aan waar geluk en welvaart zoo nauw verbonden zyn, gelij'k het ons zoo met nadruk in herinnering werd ge bracht in de Vredes-Encycliek van Paus Benedictus XV, waar immers juist het loslaten der Christelijke beginselen in het Staatsbestuur als een der grond oorzaken der huidige wereld-ellende wordt genoemd. Met dat doel voor oogea gaan wij te gemoet den verkiezingsstrijd, om te handhaven en steeds to: verdere ontwik keling te brengen de Christelijke Staat kunde, een doel, naar het verleden leer de, voor ons bereikbaar in samenwer king met de Anti-Revolutionaire en Christelijk-Historische Partij, een sa menwerking, ook door het huidig Kabi net meermalen verklaard to wezen 's lands belang, en derhalve door c als goede vaderlanders, volgaarne io stand gehouden. En in het bijzonder in de komende ja ren, waarin, naar verwacht moet wor den, zulke groote problemen zich zul len opdringen, is meer dan ooit noodig, wil de orde niet verstoord worden, dat èn Regecring èn Volksvertegenwoordi ging én Volk zich klaar voor den geest brengen en houden, wat de Christelijke beginselen hun voorschrijven te doen en to verdragen. Na dan te hebben opgemerkt dat in de komende parlementaire periode vele gewichtige vraagstukken aan de orde zullen komen, gaf spr. te kennen dat, naar zijn meening, ook van de meest be kwamen, van de in financieele en eco nomische vraagstukken het meest door- kueedcu, de arbeid vruchteloos, ja zelfs schadelijk zou blijken te wezen, indien zij, zoekend de oplossing dier proble men, nagaand de eischen der economi sche wetten, zich onttrokken aan de leiding der Christelijke beginselen, uil het oog verloren, wat gevorderd word: door de wetten van Christelijke liefde en Christelijke rechtvaardigheid. Voortgaande verklaarde spr. dat de Katholieken met groote zorg hebben te waken, dat in ong vaderland de R.-K. partij^ opgetrokken op principieel en, re- ligieusen grondslag, zich daarop ook handhaven en dat het noodig is dat m onze vertegenwoordigende lichamen per sonen zijn, die zich niet richten naar hetgeen bepaalde groepen van hen spe ciaal mochten verwachten, maar alleen zich afvragen, wat Christenplicht hun het algemeen belang gebiedt te doen. „De zoodanigen zullen eindigde ir., volgens het verslag in „De Maas bode" ook bij die verschillende vra gen, waarop met volkomen inachtne ming onzer beginselen, meer dan één antwoord is te geven, over en weer of fers weten te brengen, zullen begrij pen, dat de eenheid vóór alles door al len moet bewaard worden, dat die een heid voor allen eenzelfde waarde bezit, weshalve door allen in gelijke mate toe gegeven worden moe: zullen overleg weten te plegen In liefde, dus toonenc dat op j>olitiek terrein ten volle te ver wezenlijken is, juist krachtens onze be ginselen, de gedachte der Christelijke solidariteit. Moge in de komende weken die geest meer en meer in ons volk worden aan gekweekt, en mogen zij, die door de krachtige, -eendrachtige samenwerking onzer kiezers straks zullen gezonden worden naar 's lands vergaderzaal, al daar met Gods hulp in dien geest werk zaam zijn en zoo aan de nog steeds zoe kende wereld te toonen, dat onze oude, nooit verouderde Katholieke beginselen kracht en leiding geven op elk terrein des levens, kracht en leiding geven ook in onze hoogst moeilijke tijden op he: Staatkundig arbeidsveld, tot heil en ze gen van het Vaderland." Motie inzake samenwer king van R.-K. en de S. D. A. P. Naoate eenige huishoudelijke aangele genheden waren behandeld, kwam in be handeling de volgende motie van het be- zake samenwerking van R.-K. en de S. D. A. P. „De Alg. Bond enz. overwegende, dai de samenwerking van Katholieken en so ciaal-democraten in het parlement tot een onderwerp vau bespreking is ge worden in en buiten de Kamer en waar toe bij hel algemeen begrootingsdebat an socialistische zijde min of meer een directe of indirecte uitnoodiging is ge daan, overwegende, dat ia deze omstandig heden, nu slechts twee regeeringskrach- tige coalities mogelijk schijnen, beslist noodig is aan de kiezers en aan de par tijen volledige klaarheid te verschaffen, overwegende, dat ook, bijaldien onver hoopt de vorming van een xechtsch ka binet om welke reden dan ook, in het volgende vierjarig tijdperk tot de onmo gelijkheden mocht behooren, eeae sa menwerking van Katholieken en sociaal democraten op den grondslag van een coalitie of regeerprogram onder geen voorwaarde of beding in overweging kan worden genomen, gaat over tot dc orde van den dag." In de gedachtenwisseling over deze motie gaf nu. dr. Kooien in overwe ging om dc 2e alinea te Izen „Over wegende, dat in deze omstandigheden beslist noodig is aan de kiezers en kan de party volledige klaarheid te ver schaffen", en in de 3e alinea tusschen de woorden ,.cen samenwerking van Ka tholieken en sociaal-democraten" het woord „uitsluitend" te voegen. Nadat de voorzitter in overweging had gegeven de aldus gewijzigde be- stuursmotie aan te nemen; geschiedde dit op voorstel van den heer Steenhof bij acclamatie. Het Staatsprogram. Met een paar ikleine aanvullingen werd het Staatsprogram aangenomen. Het Bondsbestuur werd gemachtigd de lijsten van de R.-K. Staatspartij op zoodanige wijze onderling ie verbinden als aan dat bestuur het meest wensche- lyke zal voorkomen. Aangenomén werd een voorstel Am sterdamHaarlem inzake het oiïver- eenigbaar verklaren van het Kamer lidmaatschap met burgemeester en wet houderschap in zeer groote gemeenten, werd eveneens aangenomen. Redo prof. dr. W. Nolens. Na de pauze hiled mgr. prof. dr. W. Nolens een politieko rede. Spr. behan delde eenige punten uit het R.-K. Staatsprogram. Komende op do vorhou- ding van de R.-K. Staatspartij en do Nieuwe Katholieke Partij in do Kamer, zeide spr. o.m. (wij halen aan het ver slag in „De Maasbode"): Gij, Katho lieke, georganiseerde kiezers, hebt het recht te eischen, dat wie builen uwe gamsatie en buiten uwe lijsten gekozen wordt, ook buiten uwe partij Ln de Ka mer blijve. Dat is niet een onredelijke eisch en ook geen wraak, maar het ligt geheel en al in den aard der zaak. Voorts behandelde dr. Nolens de quae - ie van het samengaan met de S. D. V P. Deze vraag, aldus spr., kan theo retisch en practisch gesteld en be schouwd worden. Theoretisch in dezen of er ooit een geval zich zou kun- voordoen, of ooit het land in een politieken toestand zou komen to verkee- ren, waarin een samengaan met die par tij in overweging zou kunnen genomen worden. In dien zin kan die vraag be vestigend beantwoord worden onder de volgende voorwaarden j ie. dat de samenwerking niet got zocht wordt, maar door den uitersten nood worde opgedrongen 2e. dat niet alleen de Katholieko partij, maar ook eventueel bestaande anr dere partijen daartoe overgaan 3C- dat niet een deel, maar dc ge- lieele Katholieke partij, de geheele Ka tholieke Kamerclub van de noodzakelijk, heid overtuigd zij. (Applaus.) Practisch luidt de vraag echter e*; dit is op her oogenblik van het meestev van het eenige belang of in normale omstandigheden, als waarin wy ons he den bevinden en in dien zin zooals eA feitelijk in den laatsten tijd over go- sproken is, de Katholieke Kamerfractie voor een geheele of gedeeltelijke samen- werking met die party te vinden zou zijn. Ik aarzel niet die vraag geheel ont kennend te beantwoorden en te zeggen, dat ook de geheele Kamerfractie daar mee intsemt. (Applaus.) De Vlootwet. Tenslotte werd tegen het afwijzend prae-advies va nhet Bondsbestuur in be< volgende voorstel-Utrechi aangenomen „De Algemeene Bond van R.-K. R:jks- kieskring-organisaties in Nederland, be sluite adhaesie te betuigen aan de vol gende motie, aangenomen in eene alge meene vergadering van den Bond van R.-K, Kiesvereeaigingen in den Rijks, kieskring Utrecht, gehouden 11 Fobr, 1922 „De Bond enz., dringt aan op krachtige, daadwerkelijke vermindering der persoonlijke en financieele militairo lasten, tot nu toe aan het Nederlandsche volk opgelegdlegt hierop bijzonder den nadruk met betrekking tot de inge diende Vlootwet; en gaat over tot do orde van den dag." Binnenland DOODGEREDEN. Op het emplacement vau het station Delfteche Poort te Rotterdam ls een poetser, in dienst der Nederiandschc Spoorwesen, door een trein overreden en gedood-. HET LEGER DES JLEILS. De Xcderlazkischv aüi-elhig van het Leger des Heiis heeft te Amsterdam haar 35-jarig bestaan herdacht. Kolo nel G. J. Go vaars, thans leider ui Bel gië, die indertijd te Amsterdam de eer st© samenkomsten leidde was daartoo overgekomen. Zaterdagmiddag had optocht plaats on des avonds werd samenkomst in het Concertgebouw gehouden. D RUKWERKZEN OIN GEN UIT HET BUITENLAND. Het Kon. W.uit van 21 Anjul 1922 (StbL no. 199) en de ministcrieelc be schikking van 24 April, treden 22 do- in werking. De daarin getroffen regeüngen hebben betrekking op het verbod van invoer en de uitvoering van de bestelling door den dienst der posterijen van drukwerkzendingen u-.t het buit enland, met welker verzending klaarblijkelijk is beoogd vermijding van de porten eai rechten, welke bij verzending binnen het rijk zouden zijn LUCHTVAARTDIENST LONDEN NAAR AMSTERDAM. Heden, Maandag. zal de nieuw.; Luohtdienst van Londen naar Brussel Amsterdam beginnen. De" vliegt iu- a zullen ec-n gemiddelde snelheid van 160 K.M. jn het uur hebben. EEN OPLICHTEREen net jongmensoh, lang en tenger postuur, in blauw costuum, zioh uitgevende voor maohir. is.'had bij ceei familie te Kampen een kamer gehuurd met pension. Heel royaal bood hii uit eigen beweging aan méér te zullen lie- talen dan de bedongen jx-nsionprijs. Maar na een kort verblijf verdween de royale mijnheer mot de noorderzon, bovendien cem bedrag van f 30 meene mend van eOh anderen peitóionnair. Vermoedelijk is dit dezelfde oplichter, die ook te Deventer en Zwolle zijn slag geslagen heeft. HERSTELLING SOORD. Zaterdag heeft te Eden de ©erate steenlegging plaats gehad van het Her stellingsoord voor Rijks ambtenaren en beambten in 's Rijks dienst (EO.B.A.) DOOR DEN MAST GETROFFEN. De 57-iari"e A. v. Rij te Ylaardin- gen is, doordat bii het lossen van een stoomschip in de Vuicaanhaven de mast brak, door een vallend stuk mast getroffen en op slag gedood. NEDERLAND EN EEN LEENING AAN DUITSCHLAND. Wij lezen hi dc Telegraaf van Zater dagavond „De heer mr. G. Vissering verzoekt ons mede te deel en, dat ons Ixïricht in het ochtendblad van heden aangaan de e>en dee-neming van Nederland in een Duitechc leening onjuist is. De heer ViseCrig wijst ons er op. dot hij persoonlijk is uitgenoodigd oan deel te nemen in een commissie door de commission der Reparations inecsti-id aL eenig vertegenwoordiger van de er-neutrale landen. Deze commissie aou hebben te onderzoeken of en zoo ia. onder welke voorwaarden een lee ning aan Duitschland moeeliik zou zijn. In deze functie heeft de heer V. noch opdracht, noch mandaat dor Ne derlandsche regecring. Het eonigo wat te dien aanzien hoeft plaats gehad is een kort overleg tus schen mr. Vissering en het Departe ment van Financiën over de mogelijk- iheid der deelneming van Nederland.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1