BLOEDARMOEDE PHYTIKE Dit de Omstreken In óns vorig nummer hebHeri we feeds in 't kort gameid. da' Amerika weigert aan de Ruaal- aohe conferentie In Den Haag deel <e nemen. De toks' van het Amerikaansche antwoord op do uitnoodiging tot deel neming aan de Haageche conferentie luidt als volg*: „D© Amerikaansche regeering heeft de uitnoodiging overwogen. Do regee ring ia zeer verlangend orn op iedere practische wijze te hulp te komen aan - de economische behoeften van Bus- land. Zij wensch1 opnieuw uitdruk king te geven aan haar gevoelens van sympathie voor het Russische volk en van haar belangstelling in de be sprokingen, welke de Russische kwes tie betreffen en welke ten doel heb ben, «e komen tot den terugkeer van den voorspoed in Rusland en de ont wikkeling van de Russische productivi teit. IIet,Amerikaansche volk gaf de meest tastbare blijken van belang stelling in Rusland en do Amerikaan- scho regeering zou ton zeerste schro men, zich te onthouden van iedere practische gelegenheid voor hulpbie- ding. De regeering der Vereenigdo Sta ten kan evenwel niet inzien, dat rij mot ocnig nut zou kunnen deelnemen aun de Haagscbe conferentie, omdat deze conferentie, onder een anderen naam, een voortzetting schijnt te znl len zijn van de conferentie van Genua en waarschijnlijk dezelfde moeilijkhe den zal opleveren, indien de houding der Russen, door hen uiteengezet in hun memorandum van 11 Mei, onver anderd blijft. (Dit doelt op de weige ring van de Sovjetregeering om de bui- tenlandsche particuliere bezittingen te- rug t0 geven). Dg kwestie waar alles om draait vervolgt het Amerikaansche antwoord en waaraan niet is to ontkomen, schijnt to zijn het herstel van de pro ductiviteit van Rusland. De eerste noodige voorwaarde daarvoor is, dat dat herstel van de productiviteit al lereerst van Rusland zelf zal uitgaan, althans, dat daarvoor door Rusland verzekeriugen zullen worden gegeven, dat de pogingen om die productiviteit weer op normaal peil te brengen, zul len worden bevorderd. De Amerikaansche regeering is altijd bereid geweet, zich te vereenigen met de regeeringen, waarvan de tegen woordige uitnoodiging tot deelneming aan de Haagsche conferentie is uitge gaan, tot regeling van het onderzoek door een commissie van experts naar de economische toestanden in Rusland en de noodige middelen tot herstel. Een zoodanig onderzoek zou moeten loopen over de economische eischen, welke voor het herstel van de produc tiviteit van Rusland zouden moeten worden gesteld, zonder hetwelk geen gezonde basis voor het verleenen van credieten schijnt te kunnen worden gevonden. Te dien aanzien moet worden ver klaard. dat de Amerikaansche regee- nng bereid is, ernstigo aandacht te wijden aan een zoodanig voorstel, dat is uitgegaan van de conferentie van Genua or zal uitgaan van eenige an dere conferentie. De Amerikaansche regc-ering is echter van tnectung, dat het tegenwoordige voorstel blijkbaar is bedoeld als een antwoord op het Rus sische. memorandum. Het voorstel is echter nie* zoodanig gelimiteerd, dat de instemming van Amerika daarvoor kan worden verkregen. Europa zal zioh bij die eerste weigering niet "eerleggen. Na de ontvangst van net Amerikaan sche antwoord heeft Schi.nzor, de vice- president der conferentie to Genua, een nieuw telegram aan de regeering te Washington gezonden. De Amerikaansche minister van Han del, Hoover, heeft gisteren voor de Ka mer van Koophandel te Washington een redevoering gehouden, waarin hij even eens de Russischs kwesös aanroerde. Hoover toonde aan hoe Rusland, na dat het oude regime was omver gewor pen, van het eene uiterste in hot andere uiterste is vervallen. De revolutie ver nietigde het economische stelsel, dat in Rusland tot dusverre had bestaan, ter wijl dc productie van het land tot stil stand werd gebraoht met het gevolg, dat de Kussen thans hongerlijden. De' onvermijdelijke reactie vervolgde Hoo ver doet zich echter thans gevoelen. Het communisme werd opgegeven voor een soort middenweg tusschen het indi vidualisme en een zachteren, maar niette min onpractischea vorm van socialisme, dat echter niet door het Russische volk in zijn geheel, maar door een kleine minderheid wordt aangehangen. Rus land moet nu zijn eigen politiek en eco nomisch stelsel uitwerken. Op 't oogen- biik, zeide de minister, doet Amerika tienmaal meer voor Rusland dan alle andere mogendheden tezamen. Amerika xeddo de levens van 10 millioen men schen, doch deze weldadigheid is slechts een lapmiddel. Duurzame hulp moet ech ter zijn gebaseerd op gezonde economi sche beginselen. Amerika wordt van zekere zijde ver antwoordelijk gesteld voor het drama, hetwelk ztch op het oogenblik in Rus land afspeelt, n.l. door een voortzetting van dc blokkade tegen Rusland na het einde van den oorlog. Wij weten thans evenwel, dat het in het geheel geen ver schil zou hebben uitgemaakt, of wij deze blokkade zouden hebben opgegeven. De tegenwoordige economische toestand in Rusland is door binaenlandsche en niet door buitenlandsohe oorzaken ontstaan. liet socialistisch experiment heeft ge leid tot do vernietigiug van Ruslands productie, zoodat dit land op het oogen blik geen goederen meer bezit voor den ruilhandel, zelfs als deze was toege staan. Dat is nu gebleken, nadat de blokkade tegen Rusland reeds twee jaar is opgeheven. Reeds voor hot optreden van dc vreesclijke droogte in Rusland was do locstand, waarin het Russische volk verkeerde, deerniswekkend. Sommige officieel© Russische perso nen hebben ons groote voordeelen be loofd. indien wij weer do betrekkingen met dit land zouden willen opvatten en economische hulp bieden. Herhaaldelijk wordt te kennen gegeven, dat er in Rusland een ruim veld is voor de Arce- likaaosche handelswaren, waardoor mil- liocnen Amerikaansche arbeiders werk zouden kunnen krijgen. Zulke bewerin gen hebben evenwel even weinig waar de als dc Sovjet-roebels, waarvan men op het oogeblik 4 millioen voor ceri dol lar kan bekomen. Toen Rusland voor den oorlog nog «en geheel normaal economisch leven bezat. Amerikaan schea uitvoer lol rich, het geen, in arbeidskracht omgezet, betee ken t: werk voor 30.000 arbeiders, De materieele welvaart van het Ame rikaansche volk hangt dus niet van Rus land af en zal het ook nooit doen. Als Amerika financieele hulp voor Rusland zal gaan overwegen, dan moet dit ge schieden op een andcro basis dan die van liefdadigheid en dan moeten wij de gekeelo kwestie tut een practisch oog punt besohouwen. Een tweede overweging treedt dan naar voren. In de eerste plaats moet in aanmerking worden genomen, dat Rusland bankroet Is. Het heeft geen productie meer. De fabrieken en mijnen produceeren niet nieor, zelfs niet die fabrieken, die wer ken met Russische grondstoffen. De fa brieken produceeren op het oogenblik niet meer dan 225 van hun vroe gere opbrengst. De landbouw kan niet eens meer de binnen!andsahe behoeften van het land dekken, in plaats een groot surplus voor den uitvoer te geven, zoo als vroeger het geval was. Rusland heeft al zijn vet opgeteerd en zal nog gerui- men tijd niets in ruil kunnen aanbieden voor de diensten, welke onze arbeiders en geldbeleggers aan dit land zouden verleenen. Als wij daarom ons kapitaal en onze energie zouden geven voor het herstel van de productiviteit van Rus land, dan moet dit op crediet of uit lief dadigheid 'geschieden. Een andere overweging is, dat, als aan do Amerikanen wordt gevraagd hun spaargelden beschikbaar te hou den voor dit herstel, natuurlijk zal worden gevraagd om waarborgen en bewijzen, dat de terugkeer dier pro ductiviteit mogelijk is, opdat voor die hulpverleening later betaling zal kun nen geschieden. Wij komen daardoor tot de economp sche vereischte, dat deze productie aan de geldbeleggers de noodige vei ligheid voor hun geld zou moeten ver strekken. Daarna haalde Hoover eenige pas sages aan uit de nota van Hughee van Maart 1921, waarin deze verklaart, dat de productie van Rusland afhangt van de veiligheid en het leien der bui- tenlandBche onderdanen, alsmede de erkenning van het particulier bezit en de onschendbaarheid van contracten, benevens het recht van de vrijheid van den arbeid. Hoover noemde deze voorwaarde een onwraakbare economische ver eischte, maar hij erkende, dat Rus land sedert een jaar eenigeimate daar aan is tegemoet gekomen. De groote moeilijkheid is echter, dat zelfs 01.der het huidige gewijzigde systeem de vei ligheid en de mogelijke verbetering van de productie nog altijd onzeker zijn, cn deze zekerheid moet niet dui delijk worden gemaakt aan de Ameri kaansche regeering, dip geen geld schieter Is, noch aan de Amerikaan sche bankiers, die slechts makelaars zijn maar aan de Amerikaansche ge-d- beieggers zelf, wier spaarpenningen liet betreft. Tenzij het vertrouwen van deze geldbeleggers en van de kooplieden, die de handelswaren nou Ruslana moeten leveren, is verkregen, k^n geen ander crediet dat betrekkeiijo. kleine bedragen, die beschikbaar worden ge steld door inhalige speculanten, in uitzicht worden gesteld. De geldbeleg gers en kooplieden zullen daarbij na tuurlijk denken aan onze landgenoo- tc-n, die reeds hun geld in Rusland hadden belegd en niet alleen uit be zorgdheid omtrent die betrekkelijk klei nen beleggingen zullen zij aarzelen, maar omdut zij de behandeling, welke deze beleggers van de Russische regee ring ondervonden, als graadmeter zul len aameggen bu de beoordeehng van eigen beleggingen en handel. Maar vooral zal het Amerika .use e r acht op slatin dat bovengenoemde ginseleu dc basis vormen van den in ternationalen handel. Tenzij buiten- landsche kooplied n en geldbeleggers er van verzekerd zijn, dat zij liet ge not van hun bezittingen en gesloten contracten zuilen trekken, al-mede, dat eventueale verliezen door schade vergoeding zullen worden gedekt, zal het geheeie samenstel van den inter nationalen liandel ineen storten en de wereld een chaos worden. Men kan zich geen liandel tussclien den naties denken, die niet is geba seerd op het recht der bezittingen en de onschendbaarheid der contracten. Honderd jaar geleden konden de na ties zich zelf genoegzaaSf onderhou den om een zoodanigen schok le kun nen verduren, maar in wereld is thans veranderd en de staten slaan 101 el kander in onderlinge afnankeiijs-heid, liet bestaan van de volken hangt al van de beweging der huueolsgocueren van de eene natie naar de armere, ire. eigendomsrechten moeien niet wor eren beschouwd als een (etisj, maar ais een werktuig van de industrie en aan handel, even onmisbaar als de sche pen. Zonder de beveiliging van dit recht voor de buitenlanders kan er geen ruu handel van goederen 01 belegging vu~ spaarpenningen bestaan. Du eigen domsrechten en de contracten tusschen de naties zijn niet met dwang opge legd, tenzij men dit doet door oor logsgeweld, waartegen Amerika zich echter steeds heeft gekant. Onze eenige houding kan daarom slechts zijn een weigering om met Rus land in relaties te treden, totuut deze rechten zullen worden geëerbiedigd. Het geheeie international© leven be rust op dit beginsel. Dit beginsel moet den economischen grondslag vormen van de betrekkingen, die met Rusland dienen te worden aangeknoopt, omdat alleen daardoor een werkelijk herstel van Rusland mogelijk zal worden. Verspreid nieuws MILITAIRE UITGAVEN. Volgens do Bcrlijnscho Post bedra gen de gezamenlijke uitgaven van het Engelsche leger aan ''den Rijn geduren de het geheeie jaar 1922 2.225.000 pond .lerliag, EEN STAD DOOR FASCISTEN BEZET. De „Popoio d'ltaha" meldt, dat 50.000 fascistische arbeiders de stad Ferrara hebben bezet, als protest tegen de re geering, die niettegenstaande do werk loosheid, niet overgaat tot het doen uit voeren van werkeo, hetgeen zij reeds eenigen tijd geleden had toegezegd. De fascisten schrijven het obstructionism© der regeling toe aan den druk der socia listen. De bezetting der stad is geschied door gés» toddentefi Vöorj Een eommfssie heeft reeds onderhandelingen aange knoopt mot de regeering om de kwestie op te lossen, DE KERKELIJKE HIURAROHIB IN RU8LAND, Het to Moskou gehouden proces tegen do organisatoren van het verzet tegen de confiscate der Jterkeiük© bezittingen, is geëindigd. Troüki diende een voor stel in betreffende de opheffing van het patriarchaat en de kerkelijke hiërarchie. Volgens dit plan zal het bestaan der ker kelijke aangelegenheden worden opge dragen aan cultuieele associaties, die evenals de andere vereenigingen zullen worden geregistreerd, DE DUITSCHE SCHADELOOS- STELLINO. Uit Parijs wordt gemeld: De Duiteohe rijksminister, Dr. Hermes, heeft eon onderhoud gehad met De la Cfoix, en Brudbury, respectievelijk Belgi sche an Engelsche vertegenwoordigers in de Commissie van Herstel j ook de Ita- liaansahe vertegenwoordiger was hierbij tegenwoordig. Dr. Hermes schetste in grooto lijnen de Duitsche voorstellen. Indien deze voorstel len, die betrekking hebben op de maatre gelen, voorgesteld voor 31 Mei, bevredi gend bljjken te rijn, «al de Commissie van Herstel officiel de vertegenwoordigers der Duitsche regeering ontvangen. DE GEDWONGEN LEENIJJO IN DUITSCHLAND. Naar do „TeL Union" verneemt, zul len in het voorgenomen wetsontwerp be treffende een gedwongen leening de vol gende wijzigingen worden aangebracht. Tot nu toe waren alle kapitalen benedon 250.000 Mark vrij van de gedwongen lee ning. Dit bedrag is thans teruggebracht op 100.000 Mark. Was de 10 pot. extra belasting uitslui tend van toepassing op kapitalen boven twee millioon, thans zal zij van toepassing zijn op alle kapitalen boven een millioen Mark. E^N AANSLAG. Op deu Poolschen consul te Qharkow is, toen hij op het balcon stond, een schot ge lost. Hij werd evenwel niet gerankt. De Poolsehe regeering heeft de Sovjet- ükraine een nota gezonden, waarin een ernstig onderzoek en strenge bestraffing der daders wordt gecischt. De regeering van BovjotUkraine heeft geantwoord, dat een onderzook naar den aanslag reeds ingesteld is. DUITSCHLAND EN POLEN. Maandagmiddag werd de overeen komst tusschen Duitschland en Polen tot regeling der overgangstoestanden in Opper Silezië door de gevolmachtig den van Duitschland en de republiek Polen in een openbare slotzitting ge- teekend Dit Genua wordt nog geseind: De ge volmachtigde bij de Duitsch-Pooische onderhandelingen stelden voor. Ga lon der, gewezen Zwitoersche Bonds raad en tol nu toe voorzitter der Duitsoh-Poolsohe conferentie tot voor zitter te benoemen van de gemengde internationale commissie, die overeen komstig de bepalingen van liet Duitsch Poolsche verdrag gedurende de eerst komende 15 jaar in Opper-Sileziö zal zetelen. Als voorzitter van bet ge mengde scheidsgerecht stelde zij den Neder la ndsahen professor Kakebee&S voor, die tot nu toe de leiding had m de commissie voor redactie van den tekst der overeenkomsten. BEZOEK AAN BELGIS. Het Italiaaiische koningspaar zal van 8 tot 15 Juni een bezoek aan Bel gië brengen. DUITSCHE EICENDOMMEN. Uit Beriijn wordt ons geseind: Tus schen Duitschland en ltaliö werd Genua een overeenkomst aangaande teruggave van Duitsche eigendommen gesloten. CEEN STAKING TE HAMBURG. Men seint ons uit Berlijn: Bij de stemming der Hamburger ha- •enpxbciders of al dan niet onmiddel lijk zou gestaakt worden, we>rd het voor een staking vereischte aantal, 3/4 dier stemmen, niet behaald, zoodat do staking is afgelast. Ui iiSÜiCiiWS het slechts 1 van den fascisti in militair ténuc. Er doden zich VRIJZ.-DEM. BOND. Onder leiding van harén voorzit ter, den neer a. G. Boes, vergadeide Dinsdagavond in de kieine gemeen telijs concertzaal de Afd. Haarlem van den Vrijz. Detnocr. Bonn. aersto spreker was Mr. A- M. Joe- kes, die hel onderwerp: „Autonomie voor Indie" behandelde. Spr. zeide, dat hij zou spieken over „nieuw Indié". Over do kwestie van de autonomie wordt tegenwoor dig veel gesclireven; de vrijzinnig- democraten zullen het autouomie- denkbeeld van ganscher harte kun nen steunen. Vrees dat deze bewe ging een revolutionair karakter draagt behoeft niet te bestaan. Mr. Joekes ging vervolgens na, wat autonomie is en gang u aartoe eerst de geschiedenis van net bestuur in Indue in de laatste jaren na. Hoe langer hoe meer Indische vereenigin gen gingen zich in die jaren met de publieke zaak bemoeien. De bekend ste daarvan is wel da Sarikat Islam; die geen „partij" is, welke een be paald program nastreeft. Al zijn er in die vereeniging revolutlonnaire elementen, toch ziet de S. 1-, als ge heel, volkomen in, dat Indie niet kan buiten iiet Holland ache bestuur-. Een andere Inlandsche vereeniging heet „Het nobele strovon" (Doedi- Octoino), die oorspronkelijk alleen zich bezighield met liet onderwijs, maar nu ook belangstelt in politieke vraagstukken. Deze vereeniging tee- ent den nieuwen tijd en staat op hoog peiL In 1918 werd de Volksraad opge richt, die een advisee rende laak he«fL De gouverneur-generaal Van Limburg Stjrum heeft den Volks raad aile recht doen wedervaren. Tij lens zijn tweede zitting braken over Euorpa de revolution nairo woelin gen los. Er waren toen menschen in lndiè, die meenden dat daar nu ook maar plotseling een parlementair Btelsel moest worden ingevoerd. Dit zou, z. L upr. niet goed zijn. Indié is daarvoor nog niet rijp. Maar wel be loofde toen de Gouverneur-Generaal, „ln hartelijke samenwerking met den Volksraad", hervormingen iu te Voeren. Do regeering wilde tot voor bereiding van dia hervormingen een commissie instellen. Dit gebeurde ook, roede fa» December 1918 werd de commissie benoemd. Voorzitter Mr. Fock, de tegenwoordige gou verneur-generaal, heeft do uitlatin gen van do regeering in. diie dagen onbegrijpelijk en onverklaarbaar ge noemd. 'JL'och is ook Mr. hock van meening, dat moet worden gestreeld naar zelfbestuur in Indie, al was hij het toen niet in alle opzichten met den minister eons. De bovengenoemde commissie heeft rapport uitgebracht Het belangrijke punt daann is de autonomie, commissie beslist oen verruiming en vei breeding van den Yolkr&ad en dat de meest-ontwikkelde leden zuilen kiezen een vurtegendwoorduvpjnd li chaam, de „Lands-staten", <lie sa men met den gouverneur-generaal besluiten zal hunnen nemen, welke besluiten zullen kunnen worden ver nietigd, als de wetgevende macht in het moederland ze strijdig acht met het belang van Indië. Dit lichaam zou dus in samenwerking met den Volksraad de Indische zaken behan delen; de wetgevende macht van de Statan-Geueraal zou daarbij niet wonden bekort, wél zou worden be kort de macht van het Departement van Koloniën. De herziemngsvoorstellen van de commissie kunnen, meende spr., als basis voor toekomstige hervormingen dienen. Di indië, ging spr. voort, is men nu ontevreden over de jongste grondwet- herzien ine omdat daarbij niet in inge gaan op twee wenschen die leven in Indiëde wensch nL naar de kolo niale afgevaardigden en naar ©en col- i-egrade regeering. Zoo is dan nu in lndiië opgericht een oomité voor auto nomie in lndiië, waarin „vogels van diverse pluimage" zitting hebben, 0.1ih. ook drie regenten. Deze regen ten, ook de regentexJbond, als geheel zijn nu weer uitgetreden. Deze uittre ding is gedwongen geweest, oordeelde en dit is de verkeerde weg. Er worden samengewerkt met de Indische bevolking, anders zuilen wij ons op den duur in Indië niet kunnen staande houden. Z.g. ontzaginbocze- imng iaJ niet helpen. Spr. sprak ten slotte de hoop uit, dat de V.D. Bond nog een belangrijk aandeel zal kun nen hebben aan de in Indië in to voe ren hervormingen. Daarna trad op mr. P. J. Oud, lid der Tweede Kamer, met het onder werp „Het beginsel getrouw". Hetzelfde begin eel, vond spr-, moet zoowel de Indische politiek als die in Nederland belieerechenhet bestuur in handen van het vo>lk. De 'belangstelilinig voor de politiek in Nederland is nog niet bijzonder groot. Men spreekt niet met veel achting van de Tweede Kamer: Spr. wil niet allee ln be.-< 4 rming nemen, wat in de Tweed® Kamer gebeurt. Maar dan moet - wat beters van worden ge maakt. Dit hébben nu de kiezers in de hand. De V. D. heifcen daarom ook altijd' zich verzet tegen ieder streven om den invloed van de volksver-tegen - woordiging geringer te maken. Deze behoort toch een afspiegeling te zijn van het geheeie volk. Voorts besprak mr. Oud, ais on langs te Schoten, eenige partijgroepen in de Tweede Kamer. De ooiiunuiiia- I ten zijn eigenlijk, volgens Wijnkoop, alleen in de Kamer 0111 haar onlbe staanbaarhetd aan te toornen en heb ben nu en dannaar den zin van spr., te veed invloed op de sociaal-de mocratie, met wie de vrijzunug-deuno- craten anders op velerlei gebied zou den kunnen samenwerken. JEtet heeft voor de sociaal democraten groote moeilijkheid met zich gebracht, dat zij eenmaal tot een bestuursfunctie geroe pen, niet alol maatregelen kunnen in voeren .die zij vroeger, toen zij nog alleen in de oppositie waren, hébben verdedied. Zij ook moeten dan reke ning houden met de omstandigheden. Er is dan ook tegenwoordig weinig stabiliteit in de sociaal-ceiiioonatieche partij. En dat is zeer jammer voor de democraten, die elkaar in dezen tijd zoo noodig hébben, nu de geest vam reactie over Nederland is vaardig ge worden, waartegenover de democraten een positie van verweer moeten inne men. Jbr was van de geheeie dienstpliioht- wet niets te L^-lit gekomen, als de de mocraten in aile partijen naar eigen nzicM hadden kunnen stemmen. Zoo heeft Mr. Bomans, om de regeering niet in gevaar te hrengem, met kun stemmen v<x>r een motie van mr. ALarchant, waarmede hii overigens sympathiseerde. Wat gebeurd is met go Gienst plicht wet heeft men met de Vlootwet wiluen herhalen; er is heel wat „gerold" met de kruiser-plannen. l>e Vlootwet moest er tenslotte vóór de verkiezingen worden doorgeilaobi. Maar er kwam p-otseiing een kink in de kabel door het voor een diplomaat niet zeer handig optreden van Mr. Van Karnebeck. Het voorstel tot uit stel van behandeling van do Vrijz, De mocraten is toen aangenomen door de medewerking van Dr. Nolens. Nu is de heer Van Karnobeek terug, maar nog komt er niets van de behandeling van de Vlootwet. Spr. betreurt dit niet cn hij hoopt op een gunstigen uitslag van de verkiezingen, opaal niet miiiioe- nen zuilen worden uitgegeven in oen tijd, waarin bezuiniging zoo zeer noo dig is. Spr. wees er ver.o-gens op, dat de Vriiz. Dcmocr. partij altijd liet be finsel hebben laten gaan boven het b e I a n e van departij. Do sociaal democraten daarentegen hebben het •orde gedaan; in November 1918 wilde Mr. Troelstra de stemmen n, in plaats van ze té tallen. Men staat in die partij weinig vast op het mint van het beginsel. Sw. be pleitte voorts het invoeren van een volksstemming, een referendum, over zeer belangrijke onderwerpen. In de zen geest hébben de Vrijz. Democr. een amendement ingediend bii de icm#fste grondwetsherziening. Heftig werd dit amendement bestreden door.... Mr. TroelstraI Die houding van mr. Troelstra is te verklaren uit het feit, dat do soc.-dem. partij niet meer een kleine oppositie partij is, maar een zeer sterke fractie in de Kamer hééft, die wat graag haar ver- nwoordigers achter de retrecrin ge- tafel zou zien. Mr. Oud wekte de vrijz.-democraten ten aiotto op. het beginsel (van het recht én niet van de macht) getrouw te blijven, daarbij op verstandige wij ze rekening houdende met den nood, waarin de schatkist verkeert. De be zuinigi ng-moet gezocht worden daar, waar zij to vinden is, zonder te rakeij aan de sóoialo politiekvooral moet betsuinigd worden op de dcfonsio-uit- gaven. luaaohen reactie en revolutie zullen de democraten moeten dóórva ren. Mogo er een krachtige vrijz. de- mocratisolie fractie in de Kamer ko men, dio leiding kan geven aan het staatsbeleideindigde spr. Er worden nog eenige vragen ge steld. die Mr. Oud beantwpoi-dde. Met een woord van dank aan de sprekem sloot hierna de voorzitter de vergadering. DE CODRO TECEN DEN STAAT. Ter aanvulling van de berichten ln cms vorig nummer deelt men ons Den Haag niece: Dinsdag wtruen voor den rechter commissaris van de Haagtclie Reciit- bank Mr. Jeliingiians, geiuigcn ge hoord in de bekende zaak van de Co dro, de coöperatieve groenten drogerij voor de bloembollenstreek, die tegen dén, Staat een eisch tot sciiadeloua- stelluuc van f 2OÓ7U00 heeft ingesteld op grond hiervan dat de Staat in strijd met een aangegane overeenkomst zou hebben gehandeld door niet over te nemen de voor uitvoer gereedstaande groenten van de Codro toen deze niet uitgevoerd mochten worden. Vanwege de Codro wartn opgeroe pen de heeren W. Wamaar, VV. G. Droog en L. II. Koolhoven, gewezen be stuurlieden van de Codro ei: gewezen leden van de commissie voor het bloem bollenbedrijf; alsmede de heer Geude- ker, hoofd van administratie ter direc tie van den arbeid, die indertijd, op 2 October 1918, ais particulier secre taris van Minister van IJsselsteyn aanteekenlngeu bad gemaakt van het gesprokene ter audiëntie dien dag door den Minister verleend aan de hee ren Warnaar, Droog, Koolhoven voor noemd en den heer Krelage, destijds voorzitter van de commissie voor de de bloembollenbedrijf voormeld. Door den procureur van den Staat werd de wraking voorgesteld van de eerstgenoemde drie getuigen op grond dat deze geacht zouden moeten wor den belang te hebben bij de zaak van de Codro, althans met als onpartij- digen zouden kunnen worden be schouwd. De ree liter-commissaris verklaarde evenwel liet verzoek tot wraking dor bedoelde getuigen ongegrond en het verhoor had daarna plaats. De verklaringen der eerstgenoemde drie getuigen waren in hoofdzaak on geveer gelijkluidend. Zij komen neer op het volgende: De heeren verse lianen, ter meerge noemde audiëntie in hunne hoedanig heid zoo wei van bestuurslid der Codro als van lid der commissie voor het bloembollenbedrijf. Zij kwamen spre ken over de teelt voor 1919. Behalve dat zij hun opwachting kwamen ma ken bij den toen sedert kort opgetre den Minister van Landbouwden beer Van lJsseistc-yn, kwamen zij hem spre ken in velband met de door zijn voor ganger bij brief van 18 Februari 1918 met de Codro gemaakte overeenkomst volgens welke óf de Codro uitvoercon- senten zou verkregen voor hare pro ducten óf wel do Staat zou die pro ducten overnemen. De Minister zou gezegd hebben dat hij er niet aan dacht de groenten over te nemen. „Wat zou lk hier met die gedroogde groenten moeten doen" zou de Minister gezegd hebben. Voorts zou de Minister, loon ham do overeen komst van zijn ambtsvoorganger werd getoond, hebben gtwegd dat die over eenkomst onereus was, maar dat hij wel verplicht zou zijn haar 11a te ko men. Gevraagd, of men nu uitvoerco.i senten zou krijgen, zou do Minister waarschijnlijk heblien verklaard dat hij nog niet dadelijk hierover een be slissing kon nemen. Hij moest eerst het contract nog eens besludeeren en zich nog eens beraden. Ook achtte men, desgevraagd, het mogelijk dat de Minister den heeren voor verdere be spreking had verwezen naar Dr. Hoek. Met dezen toch werden gt-woonl.jk de zaken besproken. Wat er zou moeten gebeuren wunneer er nu een absoluut verbod tot uitvoer kwam, daarover was. voor zoover men zich herinner de, niet gesproken. Nog werd verklaard dat de Muns ter bij den aanvang der audiëntie zich er over zou uitgelaten hebben, dat de heeren van de Codro een best Jaar hadden gemaakt. Hiertegenover zou er dan ook door de heeren op gewe zen zijn dat er vele uitgaven te bestrij den waren. Eensluidend vooral waren de drie genoemde bestuurs.eden van de Codn, in hunne verklaringen dat de Minis ter bepaaldelijk gezegd heeft er niet aan te denken de gruenlen over te ne- 1. E11 uien ging aan ook heen on der den inuruk en in ue verw.ichung dal mc-n nu wel uitvoercoc*«uien zou krijgen. Men wenudê zien uan daai'.oor tot de N. U. M. niet verzoek die consenten, welku echter meu voor eind December afkwamen Nog verklaarden ue hoorei 1 Yv ar naar, Droog en Koolhoven dat zij op 7 Januari 19*U nog iia van Ue Cuu.u waren, maar- het nu niet rnuar zijn en geen onkel bemng meer bij die zona heoben. Voor zoover zij aandeden iiuu- uen in de Couro, of eenige andere recuten of v erpzicutuiigen teil deze, hebben zij die verkoent. De heer Gcudtker ueed mededeeling an een verMag, hetwelk hij had »a- menguste-d uu ue door nern gemaakte aantleeseningeu van het gesprokene ter conferentie. Dit ve. g v.ua door hem opgemaakt onmiddellijk na de uitspraak der Rechtbank 111 de Codro- zaaa. Er bleek niet uit, dat de Mi nister zou gezegd hebben met aan over neming der groenten te denken. De aanteekeningon zelve had getuige niet bij zich. Hij legde zijn verslag op ver zoek over om bij de stukken vaai liet geding te worden gevoegd. Nog ver klaarde deze getuige, dat ter audiën tie de lieer Krelage heeft gezegd, dat Minister Posthuma aan de Codro bad gegarandeerd den buitenlandsciien ex portprijs voor het geval de Codro-ar tikelen niet zouden kunnen worden uitgevoerd. Bij afloop der audk-ntie bleek aan getuige dat dit den Minis ter Van IJsselsteyn, evenals hem (ge tuige zelf), zeer had verbaasd. De Mi nister had na da audiëntie aan ge tuige opdracht gegeven een nota van dat verhandelde op te maken voor den heer Schim v. d. Loeff die dan daar over zou worden gehoord. Ten slotte gaf de heer Geudekcr nog eenige inlichtingen omtrent de Onder handelingen met betrekking tot het indertijd tot stand gekomen „agree ment". Deze onderhandelingen waren INGEZONDEN MEDEDEELINGEN, A 60 Cta. per regel. hebben vele kindaren. Ge- bruiktonschadelijkenplan- tonlosfor an zij zullen ge nezen. Vraagt Uwau apo theker of drogist, hetmeest geconcentreerde fosfor- middcl reeds aongov ongeil vóór het optreden van Minis lor vau IJsselsteyn. De com missie voor (le oiidti'hanuoimgun ver trok ongeveer W) October nam Lon den. De Minister was dooidiungen vaji de groote beteukenis van het al of niet siagen van het „agreement". Het zou niut slagen indien niet elke uitvoer naar Duitschland werd slop- gezet, nu Duitscluand niet kon vol doen aan zijn tegenover dan uitvoer gestelde togenpraestatie van kolenle- vering. Het getuigenverhoor werd gehouden in tegenwoordigheid van Mrs. J. H. Tellesr als procureur voor den Staat en Nysingh als procureur van de Co dro. De contra-enquèfe is bepaald op 3 October a.s. OP STRAAT GEZET, Eerst zou de inboedel vaa het gezin dat in do Do Witstraat op straat gezet was tijdelijk "ergebraebt worden naar het terrein n do gemcentereiniging. Dit is even* :1 niet noodig gebleken, want Dins dagmiddag vonden de menschen gele genheid den huisbccdel in een pakhuis op te bergen. R.-K. LAND- EN TUINBOUWBOND, - Op de hier gehouden algemeene ver gadering van den R.-K. Diocesanea Land- en Tuinbouwbond is, naar „Do Maasbode" meldt, besloten den heer Klaver, oud-voorzitter, het eere-lidmaat- schap aan te bieden. De heer N. Dekker :s ais voorzitter herkozen. EXAMEN ÜOOFDACTE. Van het examen voor de Hoofdaote zal het schriftelijk gedeelte plaats héb ben op 30 Jimi en het mondeling on derzoek op 14 Juili beginnen. Van de cxajnenoommiseie te Haarlem is voor ritter de heer C. van Beuyeen, insjveo- teur van het L. O. in de inspectie Alk maar, te Alkmaar. VERVOLG-ONDER.WUS. (Vroeger herhalingsondarwijs). De Burge meester van Haai.em maakt bekend: dat van 1 September as. tot en met April 1923 van gemeentewege geitgea- heid wordt gegeven tot be'. ont.an- gen van vervOig-ondérwijs, en wei in ofzonderlyke klassen zoowel voor de jongens als voor do meisjes, op Maan dag-, Dinsdag Donderdag- cn Vrij dagavond varj 6 tot 8 uur; Aangifte tot deelneming kan ge schieden op Donderdag 18, Vrijdag 19, Maandag 22 en Dinsdag 23 Aiei as. dee avonds van 7 tot 8 uur bij de hoof den van de vervolgcursussen: a in het gebouw der school aan de Park laan no. 108; en b. in liet gebouw der; school aan de Tempeliersstraat no. 1. Bij die aangifte moeten worden overgelegd: een geboortebewijs en oen bewijs van koepokinenting. COLLECTE. De Burgemeester van llaailem brengt ter kennis, dat op Woensdag.f 24 Mei 1922, binnen deze gemeente zal worden gehouden de collecte ten henoeve van het „Fonds tot ondersteuning van Invaliden van Land- en Zeemacht" en beveelt die collecte aan in Ue milddadigheid dei- ingezetenen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de opvatttug van hen, die ae roe ping van het fonds niet kennen en dit fonds beschouwen als eene soort van armenbedeelmg voor oud-müitairen, geheel onjuist is. Geen aalmoes wordt den gewezen krijgsman gegeven, maar eene jaarlijksche gratificatie nevens militair pensioen of gagemènl, door de natie aan den oud-so doat aangebo den als een stoffelijk blijk vun w.iur- deering zijner diensten, ais eene ge paste buide voor hem, die baar heeft verdiend. Eene ruime opbrengst der jaarlijk sche collecte is tot aanvulling van dit fonds zeer noodig, omdat het daar door alleen mogelijk zal zijn üm of nieuwe categorieën van deelgciech- tigden te vormen of wei de voorwaar den van opneming in de besiaaude categorieën te vergemakkelijken, want dikwijls komt de pijnlijke noodzake lijkheid voor, dat niet kan worden vol daan aan aanvragen van verdienste lijke oud-militairen, omdat de voor waarden van opneming in het fonds zoo moeilijk zijn gemaakt. HAARLEMSC1IE BAN KV E REEN I- GING. ln de 16 Mei 1.1. gehouden algemeene vergadering van aandeel houders werden de balans en winsb- en verliesrekening goedgekeurd. Jhr. inr. F. YV. van Styrum werd als com missaris herkozen; de heeren J. Sl- monsz te Overveen. oud-voorzitter der Commissie van Admissie van do Cre diet vereeniging van de Twentsche Bank en Herbert Cremer te Haar'em, directeur der Deli-Maatschappij wer den tot commissarissen benoemd. VELSEN. GEMEENTERAAD. Alle leden waren aanwezig terwtjl do publieke tribune geheel bezet wan. In besloton zitting werden belasting zaken behandeld. De notulen gaven aan leiding tot eeuigo opmerkingen waarna do ingekomen stukken en mededeelingon wer den besproken. De heer Davidson drong op spoe dige verbetering van den oosteljjki'n berm van den Rijksstraatweg aan, daar zjjnt inziens de toestand onhoudbaar is, hjj vroeg verder een voorloopige verbetering aan te brengen. Zal overwogen wordon. De hoer Notscher was niet tevreden met het antwoord van den directeur-gen®- raai der posterijen op de vraag tot weder invoering van de laatste postbestelling te Santpoort, Do Burgeimoeetor beloofde nog eens te zullen onderzoeken of er wat aun te doen L».

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6