OM ONS H£EN 39a Jaargang Wo. 11952 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DINSDAG 30 WEI 1922 HAARLEM S DAGBLAD a rdmim FMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen ln den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) 13.67'/,. Franco per post door Nederland f3.87'/,. Afzonderlijke nummers fa 16. Geïl lustreerd Zoudagsblau, voor Haarlem eu omstreken 10.67/,; franco per post 10.65. Post Giro 38810. Uitaavo der M.V. Lourens Coster, Olrootour-Hooldredacteur J. C. PEEREBOOM, Telefoon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, WUkeroog, IJmuiden, Beverwijk enz. DBIEHU1ZEBKERKWEG 2, VELSEN, TELEFOON 3521 ADVERTENTIENi Van 1—5 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bi} abonnement aanzienlijk rabat. Twaalfstuivers-advertentièu van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. a contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie i Groote Houtstraat 83. Teleioonnrs. Redactie 800 en Administratie 724 DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN BLADZIJDEN. EERSTE BLAD Hede DINSDAG 30 MEI. Stadsschouwburg WilsonsmeinKcsi. Vereenigine Het Neder!antlsch Too- neel. „Fientje Beul emails", 8 uur. Verspro nek weg 31. vergader ine van aandeelhouders der N.V. Bouw- en Exploitatie Maatschappij Zuid-Haar lem". Kruisweg 70. Vergadering van de Kamer van Koophandel an Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, 7 uur. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest, Bioscoopvoorstellingen. WOENSDAG 31 MEI. Groote Kerk, Haarlem's PaJestrina- koor. Kerkoonoert, 8 uur. Oud-Holland. Verwulft, Strijkorkest. Luxor-theater. Groota Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 's nam. 2.30 en en 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling, 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Cinoma-Palace, Grooto Houtstraat Bioscoopvoorstelling, 's nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Bcala-theater, Ki-sine Houtstraat 7T Bioscoopvoorstelling, 'b nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Farai.ie Bioscoop, Kiene Houtweg Bioscoopvoorstelling, '«nam. 3.30 en 'b avonds 8 uur. No. 3049 De Tucht-Unie. Een dag of wal geleden heeft de Tucht-Unie te Amsterdam haar algc- mceuc vergadering gehouden en de on der-voorzitter, Mr. P. H. Ritter, opende die met een rede, waarin hij vele goede dingen zeide, ook wei andere, waarmee niet ieder zal kunnen instemmen. Ik xa! daarvan aanstonds nog het een en ander zeggen, maai moet beginnen met er spijt over uit te drukken, dal deze vereeniging nog aliud haar ongelukki- gen naam niet verbeterd hee:t. De onder-voorzitter klaagde cr over, dat het instituut nog steeds Ibloot is laat aan het sterk vooroordeel, „dat achter iederen boom een diender ziet gluren, wanneer zijn idealen verwezenlijkt zou den worden," maar dat is zonder eenrgen twijfel de schuld van de vereenigir 0 zelf. Het woord „tucht" beteekent volgens Van Dale „leiding om iemand aan het goede te wenuen en van het verkeerde terug te houden, zedelijke leiding, scherp toezicht, strafzelfs de/c autoriteit verzuimt dus te vermelden, dat tucht een gewoonte is, die wij 'vooral op ons zelf moeten toepassen en ziet er niets anders in, dan een mid del om anderen in den band te houden; is het dan wondei, dat minder taal kundig ontwikkelde lieden de Tucht- Ume voor een soort van heerschersvet- teniging houden, die met gendarmes de orde in de maatschappij wil trachten te handhaven. Tucht doet denken aan tuchtigen, tuchtiging; tuchtschool, erger nog aan het aloude tuchthuis. De bedoeling van de Tucht-Unie is goed, haar naam slecht. Zoolang zij geen anderen kiest, zal zij aan een instinct matig wantrouwen niet ontkomen, Hoe die naam dan wei zou moeten Üjn, is natuurlijk niet gemakkelijk te zeggen, ik denk aan Bond vau orde of liever nog: Bond voor goede manie ten. Bij den laatste moet natuurlijk ook niet alleen gedacht worden aan het onberispelijk hanteeten van mes en vork of aan een keurige buiging op een ont vangdag zelfs zijn die dingen de hoofd zaak niet. „Goed beschouwd," zoo zcidc de onder-voorzitter, „is de ware tucht niet de knevelaar, maar de bewaker vau de ware vrijheid, omdat zij eenerzijds stelling kiest tegen bandeloosheid, au- terzijds tegen willekeur." En verder ^regeling der verhoudingen tusschen de individuen en gtoepen eenerzijds en het algemeen belang aan den anderen kant zou geheel onbevredigend blijven, in dien ze uitsluitend ontstond door dwang van boven; ze eischt de begrijpende, vrij willige medewerking van ieder gemeen schapslid en eiken gcmeenschaps- groep." Zoo is het inderdaad. Deze soort van tucht, waarvoor do vereeniging zich warm maakt, is niet uitsluitend die van wetten en verordeningen (jammer ge noeg, dat zij zich nog interesseert voor de dwaasheid van het rookverbod voor kinderen, dat overal mislukt) maar voor al de zelftucht, wanuecr ik dat leelijke woord nog eens gebruiken mag, die om het nog een weinig te omschrijven, ligt in het woord „wat gij niet wilt dat u ge schiedt, doe dat ook aan een ander niet," en in het voornemen van de pad vinders, om iederen dag een goede daad te doen. Maar die ook daardoor nog niet geheel omscbieven wordt. Het is feitelijk dit, dat wij, wanneer we ons in het publiek bewegen, op straat, in za- >nj iQ vervoermiddelen, ons afvragen „wat zouden de mcnschen, met wie ik nu in aanraking ben, wel het liefst wil len dat ik naliet of deed?" en wanneer het antwoord daarop gegeven is, dat dan ook na te laten of te doen. Om maar iets te noemen: godrang bij een zaal of een tram of spoor is voor iedereen onaangenaam cn baat ten slotte mand. De man of vrouw, die lid ïijn van den „Bond voor Goede Ma- wieren" dringt dus niet, maar wachi lustig zijn beurt af. Men kan daarmee spotten en zeggen: „dio krijgt dan heelemaal geen plaats", maar dat is kortzichtig geredeneerd, omdat immers het ideaal moet zijn, dat iedereen in de massa, die daar staat to wachten, lid is van den „Bond voor Goede Manieren", of het althans zou kunnen zijn cn dus wiet dringt, dus op de voor hemzelf en zijn medcmenschca gemakkelijkste ma nier komt, waar hij wezen wil. Er wordt van do Tucht-Unie ook ver ondersteld, ik heb het meermalen op gemerkt, dat zij bestaal uitlaat ik het zóó zeggen: .deftige lieden, die een voudige lieden willen voorschrijven, hoe e zich moeten gedragen." Ik ken de ledenlijsten van do Tucht-Unie niet, maar wanneer daarop alleen „deftige heden" voorkomen, heeft zij haar goede doel gemist. Met rang of stand heeft het begrip, dat ik in den „Bond voor Goede Manieren" zou willen leggen, niets te maken. Do njke meneer, die een tram conducteur onbillijk en op hoogen toon een standje maakt, gedraagt zich, laat ik zeggen tuchteloos, dat wil zeggen heel', zichzelf niet behoorlijk onder bedwang en een van de fijngevoeligste menschec, die ik gekend heb, was een eenvoudig dienstmeisje. Hieruit volgt, dat het hier niet alleen op ondemcht, maar ook op karakter aan. komt. Dames die vier talen spreken, maar geen aanleiding vinden om een oud vrouwtje de stoep van het postkan toor op te helpen, schieten in haar ver houding tegenover het publiek waar mee zij in aanraking komen, te kort de slagersknecht, die bij het zien van het tobbende oudje zijn fiets neersmijl en haar naar boven brengt, begrijpt dat veel beter. Maar wanneer hij geen vijf mi nuten later zonder bellen in volle vaart een hoek omrent en een ouden heer, die verschrikt den verkeerden kant uit- 'ijkt, óók nog uitscheldt, maakt hij een gevaar uit voor zijn medemenscheu en is op hem toepasselijk het woord van Mr. Ritter in zijn openingsrede „ge vaarlijker tiran, dan het voorschrift is de ongebreidelde, egoïstische en indivi dualistische kracht, die alles voor zich opeiscln en in haar gedachteloosheid de samenleving min of meer tot den wil den natuurstaat wil terugbrengen. Ons volk mag geen slaaf worden van den enkeling, dat is het devies van de Tucht- Unie." Zoo sprak de voorzitter. Is het wonder, dat op deze bijeenkomst niet gezwegen werd over den automobilist, die naar de overtuiging van velen zijn medemenschen, vooral op hun eenigen vrijen dag, den Zondag, tiranniseert me; de ongebreidelde, egoïstische kracht van zijn motor? In dc discussie over dit pun: bleek al dadelijk belangrijk verschil van inzicht: een van de sprekers verwachtte de goede manieren voornamelijk van dc voetgangers en een ander gaf te ken nen, dat Jang niet alle weggebruikers de vanzelfsprekende voorschriften nakomen, in welke opmerking toch wel een indi rect verwijt aan de voetgangers schijnt te liggen. Zonder twijfel is het ver keerd, dat voetgangers de straat over steken zonder op of om te zien, of erger nog midden op straat staan te praten, maar iedereen, die van een motorrijtuig gebruik maakt en zich dus snel voort beweegt, moet toch bedenken ie. dat de voetganger maar al te vaak geen behoorlijk trottoir vindt, waarop hij veilig gaan kan 2e. dat de voetganger niet, 20oals mo- toristen, zijn medemenschen met wolken stof overdekt; 3®; dat dc voetganger geen stank ver spreidt, zooals motoristen wel doen; 4c dat de voetganger die stilstaat,, wordt gekwetst wanneer een bewegend motorrijtuig tegen hem aanbotst, ter wijl du laatste, stilstaand, geen schade ondervindt, wanneer de wandelaar er te gen aanbotst; Se. dat de wandelaar er het eerst was en dat pas ecuwen later de motor rijtuigen zijn gekomen. Misschien is dit het zwakste argu ment in een tijd, die van eerbied voor ouderdom en traditie niet heel veel weten wil. Met leedwezen heb xk in de vergade ring een bespreking gemist over het reizen van Nederlanders in het buiten land. Er zou toch wel aanleiding zijn geweest, om te wijzen op de uitzonde ringsbepalingen, die in Duitschland te gen Nederlanders worden beraamd of zijn genomen en meteen op het feit, dat zij daarvan door hun onhebbelijk gedrag maar al te vaak zelf de oorzaak zijn geweestdoor hun blufferig optreden, smijten met geld, medelijdend praten over de gedaalde mark. Tuchtloos is do manier geweest, waarop duizenden Nederlanders zich ra Duitschland heb ben gedragen. Ongemanierd, onbe schaafd cn ongevoelig. Ziedaar een heel wat beter onderwerp voor de Tucht- Unie, dan de opgeschroefde malligheid van het kinder-iookverbod, dat 111e: te handhaven is. Er werd een congres aangekondigd, waarop zullen worden behandeld tuclu en: volkswelzijn, verkeerswezen, volks gezondheid, volkszang, rechtswezen, op voeding en onderwijs, lichamelijke op voeding, sociale aangelegenheden en karikatuur. Hoe lang zal dat Congres moeien duren? Een week? Een maand? Er is slof genoeg voor drie maanden. Maar ook, helaas, voor dozijnen misverstanden, wanneer de vereeniging het groote mis verstand van haar verkeerden naam laai voortbestaan. Met een „gedocumenteerd overzicht van haar geschiedenis" kr.gt zij dat niet uit de wereld. Jammer, jammer, want zij bedoelt hei zoo goed. Maar in weet wil van Polonius ligt er zeer veel in een naam. Die vau de Tucht-Unie zal haar eiken vooruit gang beletten, J. c. p. stadsnieuws BEZUINICINC DOOR CENTRA LISATIE. Hebben wij reeds in een vorig arti kel gewezen op de centralisatie van personeel en toegejuicht de genomen maatregelen onzer gemeente-bedrijven om elkander waar noodig met werk krachten bij te staan; in niet mindere mate dient dat beginsel ook op het doo- do materiaal te worden toegepast. Vooral doelen wij hier op datgene at met dagelijks gebruikt wordt. Heeft bijv. Openbare Werken de noo dig c kracht- en hefwerktuigen, dan moeten met, zooals nu dikwijls het ge val is, ook Gas- en elctnciteitsbediijf deze aanschaffen. Dan toch heeft de ge- nte aan het ecne bedrijf kostbaar materiaal soms tien van de twaalf maanden ongebruikt liggen; terwijl zy och aan een ander bedrijf op voor stel van een betrokken Directeur weer aanschaffing van hetzelfde mate riaal overgaat. Ook hier heeft de zucht rai zich zeif te kunnen redden en geen .lcentje buur" te spelen, de gemeente kas onnoodig bezwaard. Krijgen wij straks door invoerragdet personeelreserve meer centralisatie der werkkrachten, dan kan wellicht tevens die van materiaal aan worden toege voegd. Eén centraal magazijn van goe- deren, die slechts zoo nu en dan door diverse diensttakken gebruikt worden, moet zeker tot bezuiniging leiden. Ook centraal inkoopen zal hiervan een gevolg zijn. Thans koopt bijvoorbeeld ieder be drijf voor zijn personeel rcgcnkleeding by zijn eigen leverancier, zoodat we 3 5 4 of meer gegadigden hebben die van dit materiaal voorzien. Hield men echter eene inschrijving voor alle benoodigdo regenkleeding, dan zou door het zooveel grootere kwantum een lunerkelyk lagere prijs kunnen wor den verkregen. Tal van artikelen als touwerk, vet ten, olién, verf- en ijzerwaren enz. zya op te noemen, die ieder bedrijf gere geld noodig heeft en door centralen in koop goedkooper konden worden be trokken. Oprichting van gebouwen en aan stelling van personeel is hiervoor niet noodig. We veroorloven ons de luxe, ondanks toetreding tot de P. E. G. E, M,, om er zoowel aan het Electrisch-, als aan het Gasbedrijf voor elk bedrijf afzonderlijk magazijn op na te hou den. Deze ruim ingerichte magazijnen hebben thans ieder een eigen magazijn administratie, welke voor ieder bedrijf door twee A drie ambtenaren woirdt gevoerd; voorts heeft ieder een eigen magazijnmeester met de noodtge ma- gazijnkncohts. f Een eerste stap in de goede richting 'U o.i. zijn deze beide magazijnen te combineeren om daarna de ccntralisee- rrag op bovengenoemde wijze voort te zetten. De zakelijke belasting op het bedrijf. Het volgende adres ie door de Kamer aau den gemeenteraad gezonden: De Kamer van Koophandel en Fabrie ken v9®r Haarlem en Omstreken, gebruik makende van haar bjj art. 13 der Wet op de Kamers van Koophandel 1920 132 verkende bevoegdheid, meent het volgen de onder Uwe aandacht te moeten brengen. Benige weken geleden xyn verschil lendo personen or lichamen, die te Haar lem oen bcdryf, als bedoeld bjj art. 242 e der Gemeentewet uitoefenen, aangiftebil jetten voor de zakelijke belasting op het bedrijf uitgereikt. net zal U niet onbekend zijn, dat bij be lastingplichtigen in deze gemeente ern stige bezwaren togen de heffing van deze belasting bestaan. Het feit, dat de belasting geheven wordt naar 't aantal arbeiders, waardoor dus geen rekening wordt gehouden mot de draag kracht van het bedrijf, leidt bot groote on billijkheid. Ondoruemingcn, waar do productie hoofdzakelijk machinaal geschiedt, zullen in gcringero mate bijdragen in deze be lasting, terwijl andere ondernemingen, waar weinig machinerieën en veel handar beiders zijn, zwaar belast worden. Voor arbeiders, die op één dag meer dan éón patroon hebben, moet soms meerma len belasting betaald werden. In het aannemersbedrijf doet zich deze merkwaardigheid voor, dat Ue belasting geheven weidt ven aannemers,, die hier ter plaatse wonen, voor arbeiden, die in andeie deelen des lands werkzaam zijn. Dit is in stry i met den opzet der wet, dat de belasting is een tegemoetkoming aan de gemeenten voor de lasten, die 111 de ge meente aanwezige bedrijven veroorzaken. Deze tijd van economisehe inzinking ie allerminst geeeliikt om over te gaan tot de invoering der zakelijke belasting op het bedrijf, dio overigens, ook afgescheiden van den economischen toestand, principieel onjuist is. Feitelijk maken, op slechts enkele uit zonderingen na, als gevolg van nog onaf gewerkte ouda orders, alle bedrijven thans een allerhevigste crisis door. De produc tiekosten worden door de belasting ver hoogd. Tengevolge hiervan zal de concur rentie zoowel net ondernemingen geves tigd in gemeenten, waar deze belasting luot wordt geheven, als met buiteuland- ondernemingen, worden bemoeilijkt, m de prodnetiekpsteu te verminderen, zal de ondernemer arbeiders, welke eenigt- ins kunne a gemist worden, moeten ont- aan, waardoor de werkloosheid wordt vermeerderd en de gemeente, wat zij met one hand ontvangt, met de andere zal moeben teruggeven. Het komt reeds nu veelvuldig voor. dat aan gejiensionneer- en andere ouderen van dagen, welke hun arbeid in een onderneming zich oen bijverdienste verschaffen, den dienst wordt opgezeg], omdat de ondernoming niet de zakelijke belasting op het bedrijf voor hen kan betalen. De handel en nyverheid voelen de te rugwerkende kracht vau de bolostinghef- fiug in het byaender als oen groote on billijkheid. Vole ondernemingen xyn dusdanig ge troffen door de malaise dut het aantal ar beiders, dat zy thane in dienst hebben, veel geringer is, dan dat op 1 Januari 1921. Bovendien zijn de orders voor 1921 roede lang uitgjv-oerd, zonder dat de onderne- by zyn prijsbepaling rekening kon houden mot deze belasting. 3 gemaakte winst wordt verminderd of verdwyut geheel, zoo-Jat de vroeger ge dane opgave voor de' inkomstenbelasting onjuist blijkt te zyn. Ln vele gemeenten wordt doze belasting et geheven over 1921 o.a. niet te Breda, Eindhoven, Groningen, Delft, Schiedam, Maastricht, Tilburg, Emmen, Enschedé, Gouda, den Helder en Leeuwarden en de eeste van deze gemeenten heffen ook et over 1922. Ten slotte koint het de Kamer voor dat in zakelijke belasting op bet bedryf ai ler weinig past by het streven van de unoente Haarlem om zich te Ontwihke- n tot industrie- en havenstad. Verschei dene gimeeni>n trachten hetzelfde doel te bereiken en zy zullen daarin beter slagen, naarmate zy do vestiging van industrieën eu bedryveu aantrekkclyker weten te ma ken. Ook op dezen grond lijkt de Kamer deze bcmsting speciaal voor do gemeente Haarlem verwerpelijk. De Kamer verzoekt U dringend om op grond van bovenstaande overwegingen on ver wyld terug te komen op Uw eerder be. sluit tot heffing der zakelyko belasting voor het bedryf, of althans de uitvoering vaa dal besluit op te schorten. TWEE SYMPATHIEKE AHERI- KAANSCHE VBJEDESGEDAUHTEN Men schrijft ons Hoe ver onze Volkenbond ook moge wezen van het beeld dat diep in het hart van miliioenen sluimert, congres na congres wordt samengeroepen, waar telkenmale met vernieuwden moed wordt gearbeid aan de verwezen lijking van idealen, welke over den ganschen aardbodem weerklank vinden terwjjl. voor ons iand inderdaad meer en meer eene schoone, grootsche roe ping op internationaal gebied schijnt te zijn weggelegd. Spontaan werd toch Nederland uitverkoren om het Vredes paleis te zien verrijzen, evenals he; Internationaal Hof van Justitie, het welk zich in ideèelcn zin nog boven den Volkenbond verheft terwijl ook een Nederlander de hooge eer te beurt viel, als voorzitter daarvan te worden verkozen. En nog zooveel meer fei'en van beteekenis op dit gebied met dank bare vreugde kunnen worden geconsta teerd. Staan wij echter over het algemeen niet wat heel nuchter tegenover dit al les '1 Past niet warmer hartklop tegen over het vertrouwen, dat speciaal aan ons door alle andere naties werd ge schonken en zou he« niet in onze his torische lijn liggen, om ook aan onze jonge generatie iets meer van dit idea lisme bij te brengen.- daar waar andere landen ons hierin al jaren lang zijn voorgegaan. Zouden wij niet o.m., al8 eeue kleine poging daartoe, het aardige voarbeeld kunnen volgen van vele staten uit N. en Z.-Amerika en beproeven, zooal; het reeds lang voor den oorlog mee-, en meer gebruikelijk was, de viering van 30 Mei als vrodesdag in te luide", door over het geheele land preciea om 12 uur enkele oogcnblikken „stil le aandacht" daaraan to wijden? In verschillende kringen vond dit denk beeld, waarvoor men van uit Amerika dezer dagen in ons land sympathieën poogde op te wekken, warme instem ming. Terwijl o.a. „Eenheid" kort ge leden ook reeds 'n woord daarover liet liooran. Mogen in velen onzer scholen ook leerkrachten worden gevonden, die ovenals daar, met speciaal genoe gen een paai vriendelijke vredesge- daehten met de kindereu we'en te bi spreken, wellicht ingeleid door c< mooi lied of gezang of een plaat. Al ware het dit jaar allee» maar om te vertellen, hoe daar ver over de zever miliioenen menschen en kindere" de zelfde vredesgedach'en koesteren er. aan o"s denken, aan het land van het y redespaleis en hoe van jaar tot jaar meer landen di: voorbeeld begin nen te volgen. Juist nu, aan de» vooravond van he' congres waarvoor meer eenstemmig de keuze viel op Den Hang en waar wol- licht een gelukkiger slot aceoord zal worden gevonden da" in Genua, zou deze belangrijke gebeurtenis den vre desdag wellicht spoedig in aller harten doen leven, meer dan do 18-Mei-vie- ring, die helaas door den oorlog meer en meer op den achtergrond geraakte. En zouden niet in Nederland, zooals elders ook reeds pogingen daartoe worden aangew nd, dio alle kans van slagen hebben en ook juist ter ge legenheid van dit congres, vredespost- zegels kunnen verschijnen van regee- ringswege 1 (van 2, 6 en 10 ct.^ In af wachting echter van de dne zinne beelden, welke liefst internationaal moesten worden aangenomen en waar voor men suggereerdeGrotius het Vredespaleis en liet beeld van den Christus in de Andes zoude" wij voorloopig met een bescheidener svm bool kunnen beginnen. B.v. met een eenvoudig overdrukje ec" oüjf'ak bo ven de beeltenis van de Koningin en het woord „Pax" daaronder. Hetzelf de voor de postzegels met cijfer. Een verscheuid vodje papier ontke tende den oorlog. Moge het zenden van milliarden vredeszegeltjes als een klein memento en teve"s als een aan houdend volksreferendum er iets toe bijdragen, om oorlog te vermijden, zoo klinkt het vol blij geloof in een betere y ere ld uit he1 hart van jong Amerika... Maar zijn die zinnebeelden niet ty peerend voor do warme plaats, welke Nederland in do mentaliteit van onze verre vredesvrienden heeft GEREFORMEERDE KERK HU de Maandagavond gehouden vergif* dering van den Kerk era ad der Geref. Kerk is beroepen in de vacature Ds. S. Datema, het volgende drietal op gemaakt: Dr. J. Brinkman, Vlisswigen; J. v. IIertsen, Twijsel; K. Schilder, Go- rinchem. —HET VIADUCT BIJ HET KENAUPARK. Thans is men begonnen met de uit voering der werken tot verbetering vera het verkeer van de Schoterbrug bij het Kenaupark. Zooals de lezers weten moet ee"ig plantsoen vallen en zal een reep moe ten worden aangeplempt. DE NATIONALE ZANCWEOSTRIJO VAN „KUNST EN BROEDER SCHAP" TE AMSTERDAM. ..Kunst en Broederschap" te Ara sterdam geeft een nationaleri zang- wedstrijd. Wii vermeldden reeds de voornaamste bekroningen in ons vorig- nummer. Thans nop eem uitvoeriger mededeoUme. Zaterdagavond werd begonnen met de derde afdeel ing gemengde koren, waarvoor de heor L C. Keereweer het verplichte nummer sohreof „Her innering", op tekst van SeLly de Jong. De jury be6tond, behalve de voorzit ter L. C. Keereweer, mt de hoeren Jac. Bonset, Evert Cornells, H. J. den Hertog en Fred. J. Roeske. In deze afdeeling zongen 14 koren mede, die ieder, behalve het verplichte nummer, ook een vrij nummer te ringen had don. De uitslag was: le prijs verguld zilveren medaille sn f 150 on directeuren rijs van f 50 .Kunst na Arbeid" Utrecht, dir. H. an Rhcenen mt 32 stammen. 2de priis verg, zilveren medaille en f 100 en direeteursprije van f 25 ..Oefening baart Kunst", Nieuwen dam met 4—1 stem, dar. Rei Heepe. 3de priis A verg. zilveren medaille en f 50 „St.Caecilis", Wormerveer met 32 stemmen dir. T. J. Sicking. 3de priis B verg. zilveren medaille en f 25 „Amst. Koorzangechoolmot 2 stemmen, dir. Slmorn Gokkes. 4de prijs A. verg. zilveren medaille Onder Ons Zaandam dir. C. Keg, met 32 stemman prijs B. zilveren medaille „Looft den Heer" IJmuiden, dir. Piet Heepe mot 4—1 stern. 5de prijs A sóïVoren medaille „Cae- cilia", Amsterdam bot 3—2 stemmen, air J. Boon. öde prije B groot verguld bronzen medaille „Weesper Gemengd Koor" met 32 stemmen .dir. D. Posthuma. Uitepraakprits „Kunst na Arbeid", Utrecht met 3—2 stemmen. Zondagmiddag werd de wedstrijd voortgezet met de 2e afdeeling ge mengde koren. Voor deze afdeeling schreef de beer Jac. Bonset het ver plichte koor „Zonsopgang" op tekst van J. A. l>almover Jzr. De 7 koren, die in deze afdeeling medezongen waren al zeer verschil lend, zegt J. H. Jr. in de Tel., „Gon Amore" onder l)ams begon, maar de prestatie was niet fraai. De accoordem waren met zuiver. Het vrije nummer „Do Witte Sneeuw" van Oh Koop, werd ook niet zeer gelukkig weergege ven. „Morgenrood" uit Don Helder, zong to laag, ook in het vrije nummer ..Natuur" van A. J. Leewens. Een slechte tekst, dit work. „Middeai Beomster" onder Crémam was ook niet in orde csi nogal onzuiver en ein digde een halve toon te laag. Roesko s „Lentezang" werd op toon gezongen, „Zanglust" Wonnerveer, ander Joh. Brands was liot eerste koor dat mooi zong, goed van o<watting en op toon. Ook Roefke's „Gypten" was zeer goed en dc- componist moest oprtaan om voor de hulde te danken, hem door 't publiek gebracht. Jan Bool a zong ook goed met zii:: koor uit Spaarndani. Beter was „Aketinentia uit Utrecht onder van Rheenen, «lot het verplichte koor goed zong en als vrij nummer „Waak Op!" van den Hertog, die een avotie kreeg J31 cït nummer steeg het koor een halve toon. „Senipre Crescendo'' on der Piet Hespe waa ook hee! goed. De prestaties na de pauze waren beter dan er voor. De uitspraak 111 deze afdeoling doot de jury tiestaaixie uit voorzitter Jao. Bonset, Eveut Come.is, L. C. Keere weer. Fred. J itoaske en A. B. H VerJiey is aldus; le prns groote verguld: zuiveren plaquette en f 2UÜ met oireoteursprija van f ÖU ,,Zajigi.ust" Wormerveer mef 41 stom .dir. Joh. Br anus. 2e prijs verguid zilveren medaille on f lira mot lurecteureprijs van f 25 „Hompre Lresoenao Amstoroara, at gemeen® stomen, dir. Piet Hesp®, 3e prijs A verguld zi.veren medaille 1 f 19 „AXfeUiienUa" U treedt mei 41 stemmen dir. il. van fdneenen. 3d® priis B. verguld zhveran me daille en 1 40 „Con A mor® A'oaui, met a~gewcene stommen. Dir. li- P. C. Dauis. 4de prijs A s erg. zilveren medaille: „Spaurnoam's Gem. Koor", met 3 stemmen. Dir. Jan Booda. 4e prijs B: zilveren medaille; Mid den Beemster's Gemengd Koor. Dir. B. J. A. P. Créman met 41 stem. Prijs voor beste uitspraak: „Zanglust", Wormerveer, met 3 stemmen. Dan werd begonnen met de eerat afdeeling gemengde koren. 1st. J. Olm an schreef het verplicht* werk. Was dus voorzitter. O.erige ju ryleden; Evert Cornells, Sem Dresden, L C. Keereweer en A. B. H. Verhey Direct na liet zingen van dit verplichi te nummer brak er een storm van ap plaus voor den componist Olman los, Hij heeft ons weer een werk laten hoo ren, dut waard is gehoord te wordei aldus de heer J. II. Jr. Deze coinjjositle behoort tot het beste van wat er den laatsten tijd ge schreven is. W el is waar is het werk wat opvatting betreft, moenija, muar de talrijke modulaties bleken geen moeilijkheden op le leveren. De melo dische lijn is prachtig volgehouden de kleur van de compositl», is de kieui van htt gedicht Geen wonder dat er een stonn van applaus losbrak toen „Haarlem's Ge mengd Koor Zangkunst" onder Nico Hoogervverf gezongen had. Dit koor heeft prachtig steinmaieriaal. Hij hef mooi p.p. zingen. Ook het begin nam hij p p. Er staat „ingetogen", wal niet hetzelfde is, maar afgezien daar van zong het koor subliem. Het vrije nummer „Koren" van Al- phons Vrun ken werd ook mooi en op toon gezongen, zoodat Vranken, in <1* zaal aanwezig ecm ovatie kreeg. Hel publiek heeft, trouwens den mooion zang in deze Trfdeeling weten te waar- deeren en vooral Olman gehuldigd. Henri Pielage zong met „tJmuiden's a cappella koor" minder gelukkig Maar zijn "begin was juister. In „Mid dernacht" v an Wierts nep het mis. Het koor zakte onder 't zingen en was er aan 't slot zoo ongeveer een toon onder. Willem Hespe's koor „Crescendo" uit Noor.i-fcciiarwoude, had naar mijn meening de juiste opvatting van net werk. 11 ij emdigue wat te hoog, on geveer i toon. uoa het vrije nummer o lm uzi's „Dioonie Vrouw, kom", werd friscti gezongen. „Haanemsch ge mengd koor Haarlem" onder Jan Boo du was minder gelukkig. Eci* tenor op uen hoek stond te ver weg en zong solo. Zijn vrij nummer „De Winter van Loots wus niet in orde; een to praan zong scherp uit cn de stemmen waren onderling onzuiver, bo.endien rees het koor 4 loon. „Excelsior" Zaandam, onder H. Lindeboom /.ong daarna prachtig, uit muntend van opvatting, precies op toon. üok het vrije nummer was mooi van klank en nuanceering. De jury heeft een moeilijke taak. De ovaties zijn niet van de lucht. ([Terwijl ik schrijf moet Roeske voor liet vrije nummer „De boodschap op de hei", zijn compositie danken. Lindeboom dirigeert rustig.' Nico Hoogervverf laat mooi zingen, maar kan als diri gent nog wal leeren. Tot slot zong „Aalsmeer's Koorvereeniging" onder A. van Dam De mannenstemmen zijn minder fraai. De jury deed als volgt uitspraak: lste prijs met 3—2 stemmen: „Zang- kunst" Haarlem. Dir. Nico Hooger- werl. Gouden medaille en f 350 en dl- recteursprijs a f 75. Dit koor verschild» al heel weinig me; Excelsior. Ik had „Exce.sior" deu eersten prijs toegedacht. Er waren 2 juryleden die voor Lindeboom's koor stemden. 2de prijs met alg. stemmen; Gein. Arbeiders Zangver. „Excelsior Zaun dam. Dir. H. Lfaldeooom. Zilveitn lauwerkrans en f 200, directeurspri)8 van f 50. 3de prijs: verguld zilveren medaille en f 100 „Crescendo", Noord-S»har- woude, Dir. Willem Hespe, met 41 stemmen. 3de prijs B: verg. zilveren medaille en f 50 met 3—2 stemmen Aalsmeer Koorvereeniging, Dir. A van Dam. 4de prijs: verguld zilveren mcdaillo met alg. steramen „Haarl. Gemengd Koor". Dir. Jam Booda. Prijs voor bet-te uitspraak met 32 stemmen „Zangkunst", Haarlem. De drie 1ste prijswinners in de 3de, 2de en lsto af tl. gemengde koren zon gen daarna in den Eerew rbtrijd. Eerst zong „Kunst na Arbeid" Utrecht onder H. v. Rheenen zijn verplicht nummer „Herinnering". Daarna kwam „Zanglust" Wormerveer onder Joh. Brands met „Zonsopgang" van Bonset en tot slof Zangkunst" Haar lem onder Nico Hoogerwerf. De prijzen zijn resp.: Iste prijs zil veren lauwerkrans, 2de prijs: zilverer lauwerkrans en 3de prijs- groote zilve ren medaille. lste prijs met alg. stemmen: „Zang kunst". Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1