Uit de Natuur. Buitenianisch Overzicht HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 30 MEI 1932 TWEEDE BLAD VOORJAAJiSBLOEMENWEELDE IN KKNNEMERLAND. n Sen van de bloemrijkste gedeelten inlleanemerland is wel de streek tus sen ae Ruïne van Brederode en igoemendaal. Aaar die flora is daar niet zonder jujip v-an de menschen gekomen. In de jliódeleeuwen trokken veel monnik en naar de Levant en vonden daar en onderweg planten, die hun aan- tUcht trokken door mooie bloemen of «nidat zie aan het uiterlijik of aan de j,.ur van een plant een geneeekraoh- tiee eigenschap meeadten. te moeten toeschrijven. In dd-e dagen gold de leer vau de „signature rerum", do „teeke- m-n der zaken". Wanneer men een plant zag, die een teekenin.o- op het blad had, die overeenkomst had met bet inwendige van een long, dan con cludeerde men daaruit, dat de plant Mn longengeneezende stof moest be talten. Uet is gebleken, dat dit onjuist is. Wel is het waar, dat een plant, die een sterke geur verspreidt, een bijzon dere stof bevat, die in veel gevallen geneeskrachtig 13. Zoo vinden we bij de ruïne van Bre iende vee! planten als overblijfselen nn Middeleeuwsohe ouJtures, die zich in de bossen en en langs de duinrand Tivsoreid hebben. Een van de meest Inleende voorbeelden is wel de Pijp- bioem. de Aristolochia Clematitis s «rover Uildebrand al schreef, maar Idie bloeit pas later in het jaar. j Maar wanneer de lezers dit onder de oosen krijgen bloeit daar volop het |B:rclook, Allium urslnum, een soort rilde ui. met bolronde trossPn van witte bloemen. En wie goede oogen heeft, of reedte meer gebotaniseerd heeft, kan bii de Ru'ne nog een ander plantje vinden, dal veel onaanzienlijker 1s dan het Be- relook, maar heel interessant, het iluskuskruid, dat de prachtige Latijn- 'iclie naam draagt van Adoxa Moscha- Icllina i „A'loxa" beteekemt „aomder roem" tn „MosclratóMina" „muskusachtig". Dit eerste woord slaat op de groenach- ifce, onaanzienlijke bloemen on het jv.eede op de heel zwakke muskus- rcur. die het plantje verspreidt. Maar iel Wad is heel sierlijk van vorm, nooi om te styleeren. 't Lijkt wel iets er. het blad van de Bosoh-anemone, die reeds uitgebloeid is. maar dat is rover. Het merkwaardigste is wel, dat het 'puskuskruid. dat een voor mieren be- serenswaardig aanhangsel aan zijn bij de Helimbloem mist, u onmiddellijk na het kiemen buiten- nvoon lange, witte draden voort- rengt. waarmee de plant zich dan rplaatst over een grootere opper- ikte. Ook op de RuAne van Brederode oeien merkwaardige planten. De wiste is wel de zeldzame Muurbloem hier bii honderden met zijn gele oemeii de bouwvallen versieren, eerlijk is het om te zien, hoe massa's mmtis en b'">'en op de sterk ecuren- blo amen afkomen en het voor de nt zoo nuttige bestufvimgswerk vp.r- iten. Oi de muurbloem hier echt wild of overblijfsel van een oude oultuur oeit, is moeilijk uit te maken. De zaden zijn tamelijk grof, zoodat an verplaatsing door den wind niet denken kunnen. Eem feit is st, dat ze ook groeit op oude kerken, toals in Veere en 's-Hertogenbosoh. Een tweede merkwaardig plantje op Ruïne, dat door bijna ieder over l hoofd gezien wordt, is het Muur- Kutje, dat in de voegen van de stee- a on de bovenste omgang groeit. Wandelen we nu naar Bloem end aal n kunnen we nog al'erhande moois nden, waarvan ik de nauwkeurige oeiplaats maar niet omschrijven zak ar zijn plekjes met Knikkend Vo- Imelk. dat eerder b'oeit en veel Idzamer is, dan die gewone Aker- in netjes. De bloemsteel is vj-ii lang i naar één zijde gericht. Daaraan mi ll 5—8 witte, uitwendig groen-ge- KeDfe bloemen. Ongel uk kio genoeg «t het nu bliek weer geen maat met. I plukken, zoodat wo er vroeg bii n zijn, wanneer we op de enkele hom 34. groeiplaatsen, die nogal dicht aan den openbaren wee liggen, bloemen wil len zien. Dezelfde klacht geldt ook ten op zichte van de Wilde Tulp, die op en kede plekken heel overvloedig groeit, maar waarvan de sterkste exempla ren, die een bloem voortbrengen, al tijd uitgetrokken worden. Wel staan er duizenden plantjes, maar de bloe men zijn ^zeldzaam. V an deze tulp is wei vrij zeker, diat ze hier in de Mid deleeuwen gekweekt is; alle groei plaatsen zijn bii oude buitens, de meeste nog in Friesland en verder nog enkele verspreide plekken langs de duinstreek, tot aan de Schelde toe. ^Wilde Hyacinthen groeien er ook in I&ennemeriand. Eigenlijk zijn het geen hyacinthen" maar Endymions en wel Emutans. de knikkende soort, omdat de trosjes sierlijk voorover hangen. De bloemen zijn blauw, maar sonrns vin den we witte of rose exemplaren. Voor tuinen zijn deze Endymions weer zeer geschikt. We koopen de bol- löm die wel iets op rond© aardappels gelijken bij de bollenkweekers, die ze onder den naam van Belgische Hyacin then of Scilla nutans kweeken. Maar de naam Sciila is feitelijk verkeerd, Endymions zijn evenmin Scilla's als Hyacinthen. De meeste van die vroege bolgewas sen zijn le.ieachtige planten, die door hun rustperiode in den zomer uitste kend aangepast zijn aan de omstandig heden, waaronder een boechplant groeit. Slechts één dereelijke plant behoort tot de Composieten of Samengesteld- bloemigen ,de familie waartoe paarde bloemen madeliefjes en zonnebloemen behooren. Dit is het Duizelkruid of Vooriaarezonnebioem. Deze plant heeft een knolachtig verdikte wortel, die al voor den winter blad vormt. In Mei, soms ai in April, komen op lan ge stelen de gele bloemen te voor schijn. Op dezelfde plek waar het Duizel kruid groeit, bloeien tegelijkertijd Welriekende Viooltjes, die ieder kent, en die ook zonder twijfel ontsnapt zijn uit Kloostertuinen. In dit verband kan ik er dan ook nog even op wijzen, dat de zoogenaamde „Welriekende" viooltjes, die in den zomer aan sta tions e.d. verkocht worden, zeer dik wijls reukeicoze Viola cornuta's zijn, die door een besprenkeiing met odeur geparfumeerd zijn geworden. Er zijn nog meer voorjaarsbosch- planten in de duinstieek maar de meest opvanende zijn in dit en het vorig artikel opgesomd. Om dezen tijd bloeien er weinig planten in het open duin. 't Zijn in hoofdzaak laee p.antjes, met kleine witte kruisbloemetjes. De meest aige- n.j&ne is de Voorjaarsvroegeling (Draba vernal, met diep ingesneden bloemblaadjes, zoodat het wel lijkt, of de bloem uit 8 in plaats van uit 4 bloemblaadjes bestaat. Gave bloemblaadjes hebben da Zandraket en de Ruige Soheefkeik, maar de laatste die een zusje is van de Pinksterbloem, heeft weer samenge steld blad. Zoo zijn al die kruisbloe- mige plantjes, die zooveel op elkaar gelijken vrij gemakkelijk te onderschei don. Een is er bovendien nog van een deftiger geslacht, van de Steenbreker, waarvan de meeste vertegenwoordi gers in het hooggebergte groeien. Dat 13 het kandelaartje of de Drievingerige Steenbreek (Saxifraga tridactlites), dat juist nu begint te bloeien met wit te bloemen. Het blad is meer rood dan groen on de bloemsteeltjes zijn zelfs donkerrood, wat een heel aardig contrast vormt. Verder «moeit er in sommige open duinvalleien nog 'n Viooltje, het Ruig Viooltje met helblauwe bloemen, maar de massa van de duinplanten wacht tot de zomermaanden. Maar in de bosschen van Kennemer- land bloeit zooveel, dat de natuurlief hebber er ruimschoots zijn hart aan kan ophalen. G SIPKBS. Vragen te adresseerenKouden- de duitsche rijkskanselier houdt een rede over de OOHFERENTIE te cenua en het russische verdrac. duitschland en de schadeloosstelling. een rumoerige zitting der fransche kamer. u de conferentie te Genua komen it politieke redevoeringen, la de zitting van den Duitschea kisg verklaarde de rijkskanselier Dr. Wirth dn hij over de besprekingen te d;» thans vervolgd worden, nog rtrcere mededeeiingen kon doen. Us ton alleen aan den Rijksdag de ttlijkheid worden gegeven om te- i^'tr de politiek der regcering op de ferentie te Ggnua positie te nemen. .am van Genua was zoo ver- t. dat niet eens de Europeesclie cri- lm !laar geheel kon worden behan- jl Toch moest men het een succes dat de Duitsohe regeering voor iMtsten keer op een conferentie van Jwinsen als gelijkgerechtigdo is Schenen. Het belangrijkste vraag-» der conferentie was juist dat ge it hetwelk op de conferentie niet wel werd besproken, n.l. do kwes- ltr schadeloosstelling, was zeker geen ongewone zaak, de Duitsche rijkskanselier, En- Ms leider dank betuigde voor de öeiung, Qjet alleen uit den naam r" Huitsche volk, maar van alle die ;n de verdrukking zitten. -cieeie besluiten, die het xcsul- |-sr conferentie te Genua beduiden, voor ons de beginselen onzer vormen; Doordat de uitnoodi- ®ogendheden de actie op touw om zonder ons met Rusland tc indelen, werden wij gedwongen J. *esties met Rusland zelf uit tc Hot verdrag van Rapallo was geen vergissing der Duitsche re gcering, maar een eerlijk en oprecht werk des vredes, dat tegen geen ande ren staat js gericht. De vergissing ligt niet bij hen, die het verdrag sloten, maar by hen, die zulk een stemming schiepen, waaruit het verdrag tot stand moest komen. Het Rapallo-verdrag zui vert de atmosfeer lusschen twee volken, vvien het steeds goed ging, zoolang zij elkaar hebben begrepen. Het zal weer een brug tusschen beide slaan, m eco nomisch en sociaal opzicht. Het bevat geen geheime clausulen en wie beween, dal er geheime militaire bepalingen bijl gevoegd zijn, lastert. Het verdrag is het eerste vredeswerk, dat in 't geheel se dert den oorlog in Europa is verricht. Wat teGenua begonnen werd, zal nu in Den Haag worden voortgezet. Wjj zullen echter alleen, als het gewenscht wordt, onze bemiddelende werkzaamhe den ook verder voortzetten. De po ffingen, een Codsvrede V?9I a^Je volken tot stand te brengen, bijn niet ten volle geslaagd, want de wereld is er nog niet rijp voor. De po litiek der dwangmaatregelen is niet overeenkomstig den geest van Genoa, maar den geest van verwoesting. Indien ook de resultaten betrekkelijk bescheiden waren, wij verwachten van deze conferentie toch een stap voor uit op den weg der pacificatie van Eu ropa en daarmede van den vrede ook voor het Duitsche volk. (Levendige toe juichingen van de meerderheid); na oen jroKssansencr voeiae, ns plaats van den rijksminister van bui- tenlandsche zaken Rathenau, de vroe gere rijkskanselier Muller het woord hij stelde tegenover het verdrag van Versailles, dat een oorlogsverdrag was, het werkelijk vredesverdrag van Rapal lo, en uitte den wensc'a, dat de overige landen het voorbeeld van Rapallo moch ten volgen. Een socialistisch spreker legde er nog den nadruk op, dat het gebabbel van geheime militaire bepalingen door boosaardigheid was ingegeven. Ook zouden de arbeiders in Duitschland nooit to vinden zijn voor een nationaal Bolsjewisme cn zij zouden vasthouden aan den eisch; nooit weer oorlogl De Entente kon bovendien de mogelijk heid voor een geheime militaire over eenkomst verhinderen, als zij Duitsch land toeliet in den Volkenbond. Marx sloot zich aan bij de uiting van dank van den rijkskanselier aan Italië, en hij wees in het bijzonder op het be lang der medewerking aan het vredes werk der conferentie door den Paus cu den bisschop van Genua. De spreker juichte, als een succes der bemidde lingsactie van Duitschland tusschen West- en Oost-Europa, het verdrag van Rapallo toe wegens de groote econo- mischo beieekenis. De verdere bespreking der regee- ringsverklaring werd tot hedenmiddag verdaagd. Over tien inhoud van de jongste Duit&che nota aan de Com missie van Herstel weet het „Berlinei Tageblatt" mede te deefe", dat bet Duitsche antwoord in hoofdzaak is gebaseerd op de resul taten, welke door dr. Hermes bij zijn besprekingen met de Commissie van Herstel zijn verkregen. In de nota wordt er evenwel op gewezen* dat de daarin gedane toezeggingen alleen kunnen v.orden gehouden, wanneer de internationale leening voor Duitsch land op aannemelijke voorwaarden tot s'and zou komen. Nader wordt uit Berlijn gemeld: De besprekingen der commissie voor buitenlandsche aangelegenheden, wel ke over het verdrag van Rapallo zij u gevoerd, hebben tot dusver geen re- dlovsrd en het verdrag is nog nic 'definitief geformuleerd, zoo dat de stemming daarover in de voltallige Rijks- dagzitting waarschijnlijk eerst na Pinksteren zal kunnen plaatshebben. Uit Parijs wordt geseind: „Over het algemeen heeft men hier me1 vieugde kennis genomen van het oencht, uat de Duitsche regeenng het voorloopige accoord van Hennes zal hoinologeeren, J is men rechts me' erg in zijn schik met deze oplossing en spreekt vooral 'lardieu, wien deze oplossing een duch'ige streep door de rekening bezorgt, het grootst mogelij ke scepticisme uit omtrent de wijze waarop Duitschland zijn verplichtingeu zal nakomen. Er is nog slechts èeu haakje, name-ijk dat Duitschland de aanvaarding van de condities der Com missie van Herstel wil afhankelijk stellen van de totstandkoming eener internationale leening, terwijl men lner van zoodanige restrictie niets weten wil. Aangezien men hier echter die leening zelve toch ook wil, zij het nn als conditie, is het waarschijnlijk da1 de nog verder te voeren onderhande lingen tot een bevredigende oplossing zullen leiden." De „New-York Herald" geeft de vol gende bijzonderheden over de beraadslagingen der bankiers. De conclusies van hun eerste gedach- tenwis8eling zijn: lo. De bankiers zijn ho' eens met de eischèn der Commissie van Herstel en beschouwen do aanneming daarvan door Duitschland als een noodzake Lijke voorwaarde voor het succes van een leeningsuitgifte. 2o. Morgan en Vissering, deze laat ste als vertegenwoordiger der neu'rale bankiers, zijn het er blijkbaar over eens, dat een groot deel van de op brengst der lecning aan Duitschland wordt ter hand gesteld om het te pen zijn finaucicn in orde te brengen, terwijl de bankiers, die in de commis sie de geallieerden vertegenwoordigen, oordeelon, dat de leeniug speciaal die nen moet voor de schadevergoedingen, die Duitschland betalen moe1. 3o. In het eindrapport van de com missie van bankiers moet het totaal worden opgegeven van de schadever goedingen, die Duitschland kan beta len, waartoe de bankiers in hun res pectieve regeerings- en bankkringen de noodige inlichtingen zullen inwinnen. Het blad besluit hieruit, dat de lan den, die geld als schadevergoeding tr goed hebben, dus vooreers' nog we! zullen worden teleurgesteld. Een gun stig effect van de bijeenkomst van ban kiers is echter de moreele dwang op Duitschland uitgeoefend, waar men in zie', dat wanneer de condities der Commissie van Herstel niet worden aangenomen, vau de leening niets k< men zal. In verband mot het tweede puDt van bovenstaande conclusies word' in de pers al opgemerkt, dat, zeker, Duitschland moet worden geholpen, maar men toch niet uit he1 oog mag verliezen, dat de leening in de eerste plaats gesloten zal worden om Duitsch land in s'aat to stellen zijn verplich tingen na te komen. Men seint uit Londen, dat hij zijn reis naar Londen (half Juni) Poincaré en Lloyd George elkander zullou ontmoeten. Men kan dan ook zeggen, dat het tegenoverge stelde ondenkbaar geweest zou zijn. Dat op de laatste doorreis te Parijs beide premier elkander niet ontmoet ten, was een gevolg van een misver stand I Poincaré zal ditmaal vermoede lijk gast zij'n aan een diner op Che quers. In de rumoerige Kamerzitting van Vrijdag heeft, behalve Léoa Daudet, ook nog het woord gevoerd de radi caal-socialist Al bert Favre, die onder staats-secretaris is geweest in het mi- nisterie-Clemenceau. Een Havas-tele- gram meldde alleen, dat bij de woor den van Miilerand over de uitvoering van het Vredesverdrag herhaalde en dat Poincaré verklaarde, dat de huidige re gcering niets van die woorden heeft te-1 rug te nemen, Favrc heeft bij die gele- gennew eenter tevens, onder groot ril- muit, de politiek der Fransohe aangevallen, Hij haalde een brief van een .•Ameri kaan aan, die schreef, dat Frankrijk to veel als vóór den oorlog denkt, tervrijl de rest van de wereld, met inbegrip van Duitschland, tracht een nieuw reeïme in het leven te roepen. Onze vrienden zijn ontmoedigd, zoo schreef deze Ame rikaan verder, door de reactionnaire houding van Frankrijk. En een En- gelsch kapitein schreef aan Favre, dat Frankrijk een duidelijken imperialist!- schen geest toonde. Men moest volgens Favre tusschen drie soorten politiek kiezen: Of van eeno conferentie naar de andere gaan om geleidelijk al zijn rechten prijs gevcu en ten slotte de kas ledig te zien. Een tweede politiek, waarnaar de mi- uister-president zich schijnt te richten kan met enkele woorden worden aange duid: handelend optreden. D.w.z. ge heel alleen zijn toevlucht nemen tot hel geweld. Dan is er ten slotte een derde politiek, meer bescheiden, die er in be staat de noodige offers te brengen. Favre verweet in dit verband aan Poincaré zijn duidelijken wensch, de conferentie van Genua te doen misluk ken, waartegen de minister-president ten krachtigste opkwam. Uiteenzettend nat een optreden bui ten de geallieerden om zou beteekenen, zeide Favre. dat dit in politiek opzicht de isoleering beieekent in een atmos feer, verzadigd van vijandigheid. En militair gesproken staat het zoo, dat als men een leger van 700.000 man wil hebben, dit is opdat de regeering een wapen in haar hand zal hebben voor een staatsgreep. Onder voortdurend tumult verklaar de dc heer Favre nog, dat er tijdens de conferentie van Genua Fransche divi sies naar den Rijn waren gezonden; dat was volgens hem een politiek van avonturen. Engeland en Europa's econo* nomïsch herstel. In e9n belangwekkend hoofdartikel be toogt de „Sunday Times", dat. er thans in Engeland een zekere reactie valt te conetateereu tegen de deelneming aan de Europoesoh9 politiek. Do meeniug wint veld, dat men zïóh in plaats daarvan, meer dient bezig to houden mot. aangelegenhe den, die Engeland en het Britscho rijk be treffen. De Engelschen spolen e»n rol in de Europoeache politiek, waaraan 2g zich niet kunnen onttrekken; zjj hebben tal van economische belangen, welker ver- waarloozing de grootste dwaasheid zjjn, en bovendien rost ook op hen de voltooide taak van het herstel, welke zjj niet van zich mogen afschuiven. Niettemin ie het instinct, dat .ons volk aansiioort, zich voornamelijk met de eigen aangele genheden van land en rijk bezig te houden, een gezond instinct en het zal een krach- tigen invloed uitoefenen op de openbare nicuning en de richting der politiek. De .Sunday Times" schrijft deze stroo- ming toe aan het verzet, dat door i mige kringwn tijdens ds conferentie Genua is geboden tegen een gezonde Euro- peesaho herstel-politiek en tegen de beves. liging van den vrede, zooals die door de Britsoho delegatie werd voorgeetaau. Verspreid nieuws RUSLAND EN AMERIKA. De „Tunes" veneemi uil Washington dat na besprekingen usschcn liugncs en jusserand do h ransche regeering bericht ont ving, dat de Vercenigde Staten m be ginsel geen bezwaar nebben tegen de instelling eener commissie van onder zoek naar de Russische voorwaarden. Men verwacht dat zulk een commissie voordeel zal kunnen opleveren voor de instelling van een onderzoek naar de economische toestanden, vooral wat be treft 't vervoer van landbouwproducten, fabrieksgoedcrcn en grondstoffen. De Amenkaansche deelneming aan de- commissie zal echter bejierkt blijven tot de benoeming van een deskundige bui ten de poiit:ek. De Vereenigde hiaten zouden ook de Russen in de commis sie een plaats willengeven, onder voor waarde dat het Russische memoran dum der Genua-conferentie van 11 Me. wordt teruggenomen, daar anders de benoeming van een Amerikaanschen deskundige niet in overweging zal worden genomen. UIT RUSLAND. Handei8monopolle afgeschaft. Natur uit Moskou bericht wordt, heeft de Radenregeering het handels- monopolie op den invoer van land- bouwarikelen en landbouwproducten afgeschaft Zoowel particulieren als vüi-eomgingen mogen detze waren rechtstreeks uit het buitenland in voeren en verder verknopen. Berechting van geestelijken. Do „Berlingske Tidende" verneemt uit Heisingfors, dat de bisschop van Petereburg, Benjamin, voor een re volutionaire rechtbank zal moeten terechtstaan. De bisschop in Smo lensk. Fihp. werd in Hechtenis geno men, wegens verzet tegen het in be slag nemen der kerkschatten. HET HERSTEL VAN RUSLAND. Een commissie van onderzoek. Uit Washington wordt aan „De Cou rant" geseind In de afgeloopen da- gen hebben verschillende besprekingen plaats gevonden tusschen den Fran- schen gezant .en staatssecretaris Hughfes. Er bestaat reden aan te ne men, dat aan de Fransche regcering door middel van haar gezant weru medegedeeld, dat de Amerikaansche re geering in beginsel niet is gekant te gen de instelling van een commissie voor onderzoek naar de Russische toe standen. De Amerikaansche regeering volgens deze mededeeiingen van oor deel, dat een zoodanige commissie met nuttig resultaat een onderzoek zou kun nen instellen naar de economischo toe standen van dit land, met inbegrip van Ruslands landbouw, fabrieken, mijnwe zen en transport zoowel te water als tc land. Do Amerikaansche deelneming aan dit onderzoek zou zich echter niet uit strekken tot hei aanwijzen van een po- litteken vertegenwoordiger. Amerika zou zich voorts alleen kunnen verecni- gen met het denkbeeld, cat ook Russi sche vertegenwoordigers in de commis sie zitting zouden nemen, wanneer de Sovjet-regeering bereid zou zijn, het memorandum van de Russische delega tie te Genua van 11 Mol In te trekked; Zonder dat dit laauto zou gebeuren, zou Amerika bovendien geen vertegen woordiger in dio commissie kunnea benoemen. Ongetwijfeld werd deze mededeeling van de regeering der Veieenigde Sta ten ook verstrekt aan de Beigische, Britsche en Italiaansche gezanten ie Washington. Ook dezen hadden de laat ste dagen meer besprekingen op het de partement van Buitenlandsche Zakea dan gewoonlijk het geval is. Wanneer het Russische memorandum van 11 Mei niet zou worden ingetrokken, bestaat er weinig hoop, dat Amerika een verte genwoordiger in de commissie van onderzoek zal benoemen, terwijl het ook twijfelachtig is, of Amerika zal deelnemen aan de Haagsche conferen tie. Men acht het evenwel onwaarschijn lijk, dat Frankrijk hél Amerikaansche voorbeeld zal volgen. BELCIe EN DE INTERPARLE MENTAIRE UN.E Wij hebben ïceds meegedeeld, dat de Belgische gr^ep der Ime.paileraemaite L'mc Haar beiiuii heef; gchandhaald -.•ra niet deel t nemen aae de in Au gustus te Wrtnen te houden interpsi- lementaire conferentie. De motiveering van dit besluit is, dat do Bi gen zich zullen onthouden van de deelneming aan de conferenties der Unie, waar Duitschland wordt toegela ten, zoolang de Dunschers met de ver antwoordelijkheid van Duitschland heb- oen erkend voor de ontketening van den oorlog en geen waarborgen hebben gegeven van goede (rouw en goeden wil, waasdoor alleen hun toelating tot den Volkenbond wordt mogelijk gemaakt. aanvalsplannen van oosten rijk tecen italië in 1910? Bij de herdenking der oorlogsverkla ring van Italic aan Oostenrijk-Honga- rije heeft de oud-premier Luigi Luzat i meegedeeld, dat toen hij in 19910 mi nister-president was, de regeering op dc hoogte was van plannen van Oosten rijk om Italië aan te vallen. Hij had toen een onderhoud gehad met den Duitschen ambassadeur te Rome en deed een beroep op Duitschland ojn te intervenieeren bij de regcering van Weenen. De Duitsche vertegenwoordi ger antwoordde, dat de Duitsche regee ring al het mogelijke zou hebben ge daan om de misverstanden tusschen Oostenrijk en Italië uit den weg te rui men; mochten deze pogingen vruchte loos zijn en zou Oostenrijk den oorlog verklaren aan Italië, dan zou Duitsch land dit niet kunnen beletten, want het in Europa omringd door vijandige militaire mogendheden, terwijl alleen Oosienrijk-Hongarijc het land gunstig gezind was. Dientengevolge moes; Duitschland solidair blijven met Oos tenrijk. DE IEBSCHE QDAESTTE. ?n sergeant, genaamd Rio, is te Dublin doodgeschoten. De dader» ontkwamen. WORDT DUITSCHLAND TOT DEN VOLKENBOND TOEGELATEN? De „Times" heeft reden om te ge- looven dat de Volkenbond in zijn Sep- tcmberzitting de 'quaestie van de toela ting van Duitschland tot den Volken bond zal onderzoeken. De Raad van den Volkenbond heeft de quaestie begin Mei reeds behandeld en toen, naar de „Times" mernt te weten, voor toela ting van Duitschland vooropgesteld, dat het zijn goeden wil zou toonen in de quaestie der schadevergoeding op 31 Mei. Het Fransche Kamerlid Noblemaixe, voorzitter der commissie van controle van den Volkenbond, heeft in een rede het échec van Genua toegeschreven aan het gebrek van politieke vraagstuk ken in het debat. Daartegenover legde hij den nadruk op de verblijdende resul taten van de werkzaamheden van den Volkenbond, dank zij de loyale en nau we internationale samenwerking me: name tusschen Frankrijk en Engeland. Hij verklaarde zich vóór toelating ran Duitschland tot den Volkenbond op voorwaarde dat Duitschland blijk geef: van goeden wil en loyauteit. Duitsch land, zeide hij, zal op 31 Mei een prach tige gelegenheid hebben van zijn goe den wil te doen blijken en in Septem ber zal Frankrijk antwoord geven aan het Duitsche rijk, dat de eerste moe; zijn om een beslissing tc nemen en te spreken zooals het behoort. een onafhankelijkheids beweging in mesopotamië. De limes" verneem; uit Basra, dat de gebeurtenissen in Syrië weerslag hebben gevonden in Mesopotamië. De extremistische partij in de regeering eischt n.l. de onafhankelijkheid van het land. Het heet, dat de Britscho regee ring aan koning Feisal verzocht te kie- tusschen aanvaarding van het man daat en ontruiming door de Britten van Mosoel en Bagdad tegen 31 December. Gemengd Nieuws HET HUWELIJK VAN KONING ALEXANDER. Het huwelijk tusschen koning Alexander van Servië en prinses Ma rie van Roemenie, dat den 8sten Juni a.6. zal voltrokken worden, zal inet allé traditioneele nationale plechtig heden, welke bij dergelijke gelegen heden in zwang zijn, worden opge luisterd. Wanneer de bruid van koning Alexander en haar oudere te Belgrado arriveeren, zal de burgemeester dier stad den koning op een gouden pre senteerblad brood en zout aanbieden, een Slavisch gebruik, waarmee de u-i andschap bezegeld wordt. Aan de koningin en prinses Marie zullen ruikers worden aangeboden. Er zullen geen bruidsdames zijn, maar honderden jonge meisjee, in wit te kleederen gsetoken en voorzien van bloemenzullen een ©erewacht vor men, wanneer de bruid op dan mor gen van den trouwdag de Kathedraal binnen treedt. Na het bruidspaar zijn de voornaam ste personen bij een Servisch huwelijk de „koom", de „dever" en de „stari evai", die aillea bij de plechtigheid as- sisteeren. De „koom" en de „stari svat" staan in de kerk achter bruidspaar en houden de huwelijks- kronen boven hun hoofden. De „de- wacht de bruid op, begeteidt haar naar de kerk. neemt haar bou quet aan, en houdt haar handschoe- vast 1 Bii den tenigneer uit de kerk stijg# de bruid, zoodra ze tegenover haai nieuwe tehuis gekomen is, uit. Bij liet binnentreden daarvan moet zo ovef een breeden band van tapijtstof stap. pen, ten toeken dat een nieuw leven haar voortaan van het oude zal schei den. Vervolgens wordt haar een bak, ga vuld met graan en suiker, toegereikt, welke zij met handenvol in het rond strooit op de binnenplaats van het paieis. De nieuwe koningin nadert dan d« paleisdeur, terwijl zij een brood en een fle&ch wijn draagt, symbool van de vreugde en overvloed, die zij haai gemaal bereidt. Ten slotte tilt de nieuwe koningin een der voor deze ceremonie bes tonde kinderen canhoog, omhelst het eD schenkt het eeu kleedingstuk, dat zij zelf gemaakt heeft. De zoon van een boer uit Topola, de geboorteplaats van den grooten Ka. ra-George, 6tichter der dynastie, is voor deze eer uitgekozen. HORATIO BOTTOMLEY VEROOR DEELD. Horatio Bottomley, het bekende on afhankelijke Lagerbuilic en eertijds redacteur van het weekblad „John Bull", is tot gevangenisstraf veroor deeld. Hij hoorde door de rechtbank te Londen een gtra van 7 jaar dwang arbeid tegen zich uitspreken wegens hei zich wederrechtelijk toeeigenen van gToote sommen gelds, welke ooor hem waren ontvangen voor zijn Victo riabonds-Club, een soort loterij mei oorlogsobligaties. Hij richtte deze clufc na den wapenstilstand op en ontving daarvoor in totaal 900.000 pond ster ling, meerendeels van arme lieden, waaronder veel gewezen soldaten, aan wie hij groote prijzen had voorgespie geld. In de beschuldiging werd hij er van aangeklaagd, dat hij op allerlei manier niet minder dan een bedrag van 163.000 pond terlin van het ont vangen geld heeft zoek gemaakt. lVf, deel van dit geld wer d door hem aan gewend om er zijn vroegere schuldei- seher8 mede te betalen, terwijl hij bo vendien in do jaren, dat de Olub goe de zaken maakte, op grooten voet leefde. N.V. „DE TIJDGEEST Trekii&j van 975 nummers ten overstaan v Notaris A. G. Mollfc Maandag 29 Mei 1922. Prijs van f 1500 17775 1000 8579 14143 18830 400 64 8318 12045 2 038 200 3527 46S6 7732 15594 100 1721 7192 7734 7863 8939 95.1 9517 13390 13398 1394 15470 17209 18S14 2C052 Prijzen van t 90. eigen geld. 27 212Z 4755 7106 10ÖM 12135 14412 16800 190CH 2Ld 2246 4854 tó bJ 3o 14546 4 21 91 24is 4914 7359 89 47 14903 45 43 335 2599 57 86 95 12215 40 69 19254 94 2618 5074 750,10293 29 41 16929 98 548 27 5162 7614 I04I8 12352 62 3U 19394 74 27i6 5207 83 78 12483 15241 17010 19452 633 34 66 7825 10579 12807 78 24 1951F S4 86 5314 8227 10898 97 15359 17108 21 731 2889 5536 31 10925 08 70 84 19731 45 2900 5605 8470 47 12975 15447 172.0 71 831 57 33 859211060 13001 15587 95 19871 986 3165 5627 8645 81 10 15626 17327 19967 1015 3322 40 93 11104 13327 88 17416 20033 97 69 6134 93 11242 85 15715 17701 61 1372 3416 67 8716 85 13494 18 88 20179 1410 3551 76 861133113562 23 18024 20219 45 75 6299 8843 91 75 44 99 87 1537 98 6331 8947 11461 13656 52 18107 2Q393 538 3725 0571 9023 11500 13712 82 43 20444 ■Si 3804 6625 39 74 2S 15820 71 20741 1709 4035 6845 9233 11741 77 15953 18221 45 46 62 60 944 11844 13822 55 99 2C882 4224 6923 9526 96 94 16001 16417 20948 1912 43SS bl 9634 11910 13910 162x118529 56 4567 90 9820 45 93 16464 18606 64 4603 7007 9933 86 14167 94 1S7C8 94 10 81 92 93 14225 16586 11 2024 96 95 10000 12103 ito 951S85I Later aflosbaar. 25 2421 ISS0 6799 923 11723 13734 16455 1369J 61 2334 4927 6801 74 37 13W5 16536 18705 78 52 87 5 99 53 19 38 21 139 91 93 16 S3C6 72 49 65 2J 49 262i 5024 21 65 94 67 66 23 79 70 78 30 94 11821 S9 16602 93 217 99 5125 W 95 35 92 48 18844 61 2704 99 79 99 73 13929 77 5C 63 10 5227 6943 9452 97 14023 16708 1891! 303 2813 87 !h 6511911 3/ 23 56 23 26 88 98 9584 59 59 27 78 67 30 91 7022 96.5 1201614172 56 98 79 2938 3 41 8 70 77 63 19001 81 3003 5304 53 36 12102 14239 74 23 447 22 33 73 41 18 14364 16867 45 500 45 34 7124 9723 37 1441116931 71 19 71 45 7209 26 49 25 49 97 47 80 67 II 3312201 28 6119155 60 3128 74 47 9810 36 56 17014 73 611 50 5463 88 39 39 64 31 19234 14 79 67 92 10010 83 83 3 45 83 96 5544 7331 48 94 97 59 19301 99 3241 45 75 15 12341 14518 71 41 706 79 5607 7527 59 62 23 74 19404 80 93 12 -10 SS 12419 55 88 9 97 3305 24 43 Sb 21 6917122 21 807 19 70 66 10122 41 14648 24 41 26 33 76 7601 49 52 57 28 85 28 57 57C6 58 51 12534 68 51 19558 995 99 lö 74 74 74 87 195.0 1011 3446 52 8910264 91 99 93 SS 53 48 78 7857 91 12606 14/07 17227 19713 73 54 lé07 7907 10322 19 23 2S 30 74 67 69 35 68 40 14842 72 42 82 3545 97 84 71 43 14922 17355 53 8» 69 5901 8028 76 5515035 68 74 $6 74 6 81 83 62 15 17405 94 11U2 88 12 8111 96 67 65 24 19843 48 3614 21 46 10417 12740 84 36 75 71 54 31 3J105Ó9 59 15116 52 19913 88 9o 50 93 73 60 49 17512 17 1241 3811 57 99 10640 12819 61 77 41 13 6003 S217 50 32 81 17651 63 1310 14 43 58 62 73 87 69 20025 38 45 54 78 SO 77 15224 80 26 41 91 74 8300 10778 12912 15362 84 76 67 99 6118 8413 83 "»7 15403 94 89 76 3932 30 8552 98 84 15 17716 20148 1444 41 36 72 10620 13041 59 23 61 53 43 49 74 22 94 84 49 68 76 55 56 86 10911 97 15512 17821 82 98 75 69 8625 31 13112 19 48 90 1500 4052 6234 39 72 23 27 90 20201 1 4146 53 56 11013 57 62 92 52 24 48 94 66 58 59 81 17924 82 40 66 6351 83 11103 83 15680 56 20334 59 88 60 8797 013283 15704 83 88 62 4200 72 8818 39 91 41 18018 94 1612 43 6432 42 78 99 a 54 204U1 86 64 35 8904 11209 13330 15882 58 27 1731 92 62 10 87 1 15904 69 50 39 96 96 2611300 53 33 18120 99 1833 6507 57 13 13402 2S 57 99 1916 4335 00 u) 14 25 40 18215 20514 17 73 94 11441 54 44 32 38 59 48 92 96 11523 58 /0 68 39 2052 66 6601 9033 25 6016022 18350 48 65 4473 70 56 33 84 37 92 89 73 81 78 72 46 97 491844620633 TOT 87 87 9106 56 13513 73 48 71 69 4557 S6 13 75 33 74 94 20753 85 4604 6706 34 80 66 18518 72 45 15 45 S3 67 16155 24 78 2ïï] 67 26 57 11608 7016312 8520621 2348 4707 66 74 50 I*» 62 18629 32 a 96 71 99 79 a 16407 36 94 85 4872 93 9239 85 78 49 30970 Vorige lijst Rood 8263 m.z. 8264 13822 nj.z- 13832

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5