Rubriek van den Arbeid. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG DERDE BLAD Rubriek voor Vrouwen. INSECTEN. Onze zomoT9ch9 plaag- geesten. Voorkomen en genezen. Een voordeel van de schoonmaak. Nu tiet volop zomer ia geworden. Bin we ook weer genoodzaaki den Btnjd tegen allerlei onaangename of Savaarlijke insecten aan te binden, ot die eerste soort behooren de gewo ne muggen, bijou, wespen en het an dere vliegende gedierte dat het op ons bloed voorzien heeft ,en waarvan de stelten zoo hinderlijk zijn. Veel ge vaarlijker zijn echter de malaria-mug gen en de vliegen, do eereten doordat zij de bekende malaria kunnen veroor zaken (wat ze trouwens (het heele jaar door doen, zoowel in den zomer, als *6 winters) en die tweeden omdat zij "bij voorkeur op vuile plaatsen huizen en vandaar allerlei infecties op de menschen kunnen overbi«ngen, zij het dan ook vaak indirect door het vleesch, de suiker, enzoovooxt. Tusschecn deze beide soorten in staan de motten, die het me ear op onze be zittingen, dan op ons zelf begrepen hebben. In sommige oude huizen heeft de mot zich gelegerd en is er moeilijk afdoende uit te verwijderen, maar het is zelfs op plaatsen, waar zij schijn baar niet zijn, toch geraden er tegen te strijden. „Voorkomen is beter dan genezen" en zoo is liet met de mot ze ker ook. Iedere huisvrouw weet wel, dat de mot een afkeer heeft van sterke geuren en daarom wordt dan ook tus- schen ongebruikt wollen goed kamfer gelegd, of naphtaline, tabaksbladeren, ceder-olie, of geteerd papier. Boven dien heeft de mot een haat gezworen aan netheid en iicilvt, zoodat er heel wat gedaan kan worden om die in tocht van dit insect irt onze 'kasten te voorkomen Ziedaar alweer een der groote voor- deeien van de schoonmaak: in den tijd dat de mot de meeste eieren legt, dat is in Mei en begin Juni, vindt kasten keurig schoon en met ©en ster ken geur doortrokken, en ze zal al licht dan ergens anders heengaan om de eieren te leggen. Want niet de mot zeis is het schadelijke dier, maar het kleine larfje, dat bij voorkeur leeft van dierlijke wolilen stoffen. Zijn de eieren eenmaal gelegd, dan helpt geen kamfer of naphtaline meer. Men ziet hier dan ook uit, lioe belangrijk het fe om alles goed uit te kloppen schoon te maken, voordat het voor den zomer wordt weggeborgen. Bont moet op die manier ook goed worden uitgeklopt aan den achter kant, flink opgeborsteld met een zacn- ten borstel en daarna opgeborgen. Me nigeen legt er dan naphtaline of kam fer bij, maar deze beide voorbehoed middelen deelen hun geur zoo sterk aan het bont meo, dat het heel wat gedragen moet worden om dit Weer uit te krijgen. Veel beter is, om het bont in varsch krantpapier te pakken, het er in het begin van Sep tember, wanneer de mot opnieuw eieren legt, weer uit te halen, de be werking te herhalen en het papier ook te ververschen. Op die manier wordt de kai)6 op motten zeer beperkt, zoo dat men niet tot de onaangename ver rassing behoeft te komen in den herfst dat het mooie bont van liet vorige sei zoen kale plekken vertoont, die niet meer te verhelpen zijn. Intusschen helpen, al de*» voorbe hoedmiddelen nutuunlijik niet, wan neer de motten eenmaal in de kasten en kleeren zijn gekomen. Het eenïge is dan om het goed allemaal uit de kast te halen, datgene waarin de mot al gaten gevreten heeft, weg te want al worden er dan stukken uitge knipt, die later hersteld worden, het te niet gezegd, dat alle larven er uit zijn, en op die manier komt men er niet af. Wordt het goed dan voldoende in de zon uitgehangen, dan is er met al dat frissche goed niet veel kans meer op mot. Maar bovendien moet de kast dan gereinigd worden, helpt alleen afdoende, door het bran den van een zoogenaamd zwavel! int, ja- door een andere chemische verbin ding, waarbij men vooral goed d>e ge bruiksaanwijzing behoort te lezen. In oude huizen, waarin vaak zooveel mot Is, is het dan ook niet voldoende oon alleen die kast schoon te maken, maar ook om alle hoekjes on gaatjes erin met een of ander sterk ruikend goedje dicht te stoppen, zooais geteerd papier of kamfer in pood'örvorm. Al dit ongedierte ia long niet gemak kelijk te bestrijden, omdat het door de onmogelijkste hoekjes en gaatjes naar binnen kruipt. Wij hier in Euro pa met ons geregeld schoonmaken van de huizen, behandelen liet gelukkig toch nooit zooals wij hoorden van de Zuid-Amerikanen, die een bed, wan neer het eenmaal vol ongedierte zit (en nog veel erger dan motten natuur lijk), dan eerrt de pootcn in bakjes met petroleum zetten, wat natuurlijk mets meer geeft. Het is dus geraden om daar een bed, waarvan de poolen in bakjes met petroleum staan, niet te willen beslapen, want dat ia zeker niet in den haak, en liever een ander uil te zoeken. Maar dat is hier een heel eind van daan, en wij moeten ons 's zomers vooral ook meer wapenen tegen de vliegen en muggen, die zoo lastig kun nen zijn. De malaria-muggen, die deze onaangename ziekte kunnen veroor zaken, komen trouwens nieit alleen in dezen tijd van het jaair, maar de meer goedige soort, die <yns intusschen tooh zoo verbazend hinderen kan, legt de eieren in deze maanden, en vooral dan steekt het wijfje liet meest. Sluit de ramen voordat het donker wordt, be weren velen, maar afdoende helpt dat toch lang niet. Anderen zweren hij na gelolie, of bij eau de cologne, of laven delolie of citron el. Raamhorren heb ben liet nadeel dat ze de kamer te warm houden, omdat er niet genoeg luoktververscliing is, en de zooge naamde klamboe'6 over het bed, lijden an dezelfde kwaal. Bij al die dingen, die tijdelijk wel helpen, is het aan te raden om de ka mer zoo friscli mogelijk te houden met niet te veel gordijnen, en deze, zoo vaak mogelijk uit de schudden, want daarin huizen onze nachtelijke plaag geesten meestal overdag: ze kunnen dan gemakkelijk gedood worden. Veel schadelijker voor ons zijn de vliegen en over het algemeen zijn de huisvrouwen daarvan nog niet genoeg doordrongen. Het dooden van één vlieg in Mei of Juni beteekent, dat er tienduizenden minder zijn in Juli of Augustus. Al1 deze ins&cten die bij voor keur in allerlei vuil leven, komen in onze huizen, sneppen van suiker en melk, loepen over het vlee&ck en -de andere etenswaren cn kun harige poo- ten, waarin altijd wel wat vuil is blij ven hangen, laten het onbemerkt weer los, zoodat wij het naar binnen krij gen. Niet alleen hinderlijk, maai- ook gevaarlijk is een overvloed van vlie gen in huis. De vliegenvangers, het speciale papier, d6 valletjes helpen alle wel goed, maar erg smakelijk staan zij 'niet, vooral wanneer het bij voorbeeld erg warm is en de gelijmde linten gaan afdruipen. Veel practi- schere zijn de-instrumentjes, waarbij een waaier vorm van metalen draad jes aan een stokje bevestigd zijn: het metaal zwiept de vliegen dadelijk dood, en er komen toch ook geen vlek ken van. Komt ge in een restaurant waar veel vliegen zijn, dan is het zeker, dat er ergens in de buurt veel vuil is, en ge doet verstandig met heen to gaan. Want dit is meestal het begin van zulko insectenplagen: vuil. Zorg daar om zooveel mogelijk voor reinheid, netheid in huis: insecten verdwijnen zeker wanneer zij ieder oogenblik weer uit ham stoffige hoekje worden opgejaagd. E. ErPEBREBOOM. onze planten en bloembolle in amerika. De New Yorksche correspondent van het Hbld. meldt: De conferentie, welke op 15 en 16 de zer te Washington onder de auspiciën van den „Federal Horticultural Board" en onder voorzitterschap van den minister van Landbouw, Wallace, plaats vond, heeft de belangen van on ze Hollandsche planten- en bollcn- kweefcers in zooverre een dienst bewe zen, dat men in Amerika het tot dus ver gehandhaafde standpunt (een ster ke neiging tot uitsluiting van buiten- landsche producten) zat gaan liorzien en dat, ook van Amerikaansche zijde, een sterke oppositie aan den dag is gekomen togen een handelspolitiek die weinig meer met phytopathdlogiecbe beweegredenen te malven heeft, en een steeds duidelijker protectionistisch ka rakter 'begint te dragen. De conferentie was in die eerste plaats voor en door Amerikanen. Maar behalve voor Amerikanen was de Conferentie eveneens toegankelijk voor vreemde belanghebbenden. Ne derland, Frankrijk, Engeland, België en Zwitserland waren er vertegen woordigd, mede door het initiatief van de Nedorlnndsche Kamer van Koophandel te New York en onze le gatie te Washington, die bijtijds con tact. zochten met de andere buiten- 1 andecho belaughebebnden, ten einde in Washington zoo mogelijk een pa sloten front te kunnen bieden. Uit Ne derland waren voor de gelegenheid verscheidene gedelegeerden overgeko men, o.a. de heeron Van Slogtercn en Van Poeieren, respectieve/lijk nït Haarlem en Weigeringen, en waai van de laatste officieel de Nedorlandsclie regeering vertegenwoordigde. De Hollanders pleitten voor een ge organiseerd „wetenschappelijk inter nationalisme", met zoo noodig qua rantaine-maatregelen, uitsluitend be rustend op wetenschappelijke gronden. Bij uitwisseling van phytoputhologi- sche inlichtingen, bij wederzijdacke inspectie der phy topatlioi ogisoh e diensten in de belanghebbende lan den, behoorde het vo.gens deze zegs lieden mogelijk te wezen om waarbor gen m het leven te roepen, die heï Handelsverkeer meer vrijheid zouden laten dan het onder de tegenwoordi ge omstandigheden in Amerika bezit. De Engelschen spraken in denzei Iden .t, en voegden er in bedekte ter men lint dreigement van represaille maatregelen aan toe. Dit bracht de conferentie evenwel op heit terrein van internatiomiQ.isme en de chef van den „Federal Horti cultural Board1' herinnerde er aan dat zoo iets buiten de competentie der conferentie lag, maar verklaarde zich bereid om later en in onofficieele besprekingen op de zaak terug te komen. Uitsluitsel op dit punt werd dus niet verkregen maar het is goed, dat Amerika gezien heeft, dat de bui- tenlandsohe belangen in vele opzich ten één lijn trekken en steun vinden bij een krachtig Amerikaanecli ele ment. Onder die omstandigheden is ai- dus de correspondent misschien de concltusie gerechtvaardigd, dat er voor loopig voor uitbreiding der quarantai ne maatregelen die in veile kringen gevreesd werd geen gevaar bestuat. COÖPERATIEVE KEUKENS. Men schrijft ons: De jaarlijfcsche algemeene vergade ring der Vereemging van Coöperatie ve Keukens in Nederland werd dezer dagen te Amsterdam gehouden onder voorzitterschap van den heer C. Rin- gelberg. Vertegenwordigd waren de besturen der Amsterdamsche, Haarlemsche, liaagsehe, Leidsche, Aruhemscho en Nijmeegsche Ooöp. Keukens. Besproken werden o.m. de groote be zwaren, welke de binnenkort in te voeren Arbeidwet 1919 voor do Coöp. Keukens zal tengevolge hebben. Uit voerig werd de billijkheid en noodza kelijkheid betoogd, dat do Minister van Arbeid het personeel in dienst der Coop. Keukens zal beschouwen ala <e zijn in drenst van verplegingainrichtin- gen en duB niet te rangschikken on der arbeiders in koffiehuizen en ho teU. Over de dividend- en tantième-belas ting het al dan niet onder de onge vallenwet brengen der Ooöp. Keu kens, alsmede over het schromelijke onbillijke van de belastingautoritei ten om deze sociale instellingen voor zooverre het de Personeele Belasting betreft te belasten als waren het parti culiere instellingen werd uitvoerig vitti gedachten gewisseld. Besloten werd krachtig bij de bevoegde autori teiten' aan te dringen op een meer juistere beoordeeling en dus betero toepassing der wetten. Amsterdam wees op het feit, dat. de Amaterdamsche Ooöp. Koukeu voor de Vereoniging van beambten in dienst dor gemeente Amsterdam „Zomers Builen", op 1 Juli a.s. in exploitatie hoopte te brengen het door die Ver eeniging te Socsterberg gebouwde Ho tel-Restaurant, aldus aantoonende, dat de een© coöperatie de andere gevon den had om gezamenlijk op dit nieu- wo sociale terrein werkzaam te zijn. Een nieuwe taak met een groo<e komst Nadat nog besloten was de volgen de algemeene vergadering te D( Haag te houden, werd de vergadering gesloten, onder krachtige opwekking ac'ief werkzaam te blijven. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij- J. Overbach, Leidscheplein 31, beursje; A. For- stcr, Zuid Brouwerstr. 31. dasspeld- M. Moerkerk, Lange Poellaan 2, fo-' totoestel; J. Poot, Anslynstraat 8, geld; J. Offenberg, Dnv-envoordeetr. 13, dameshorloge; Politiebureau, Smedostraat, handwagen; Kennel Fauna, ParklaahJ geel hondje, ge bracht door Ina Brocker, lloofmain- pfraat 70; zwarte kat. gebracht door M. Schepers Ripperdasraat 11; grijze kat, gebracht door M. Broeksma, Frans Halsstraat 10; L. Kmefenkens, Ranmvest 23, leerboek; L. Stolvaart, Baljuwslaan 5a, medaillon; J. F. v. d. Pol, Kamperstraat 72, oorbelletje: M. Raadsdhelder, Groote Houtstraat 12rood, kiinderportemonnoie; S. de Vries, Wijde Appleaarsiecg 13, hee- renportemormaie: L. Duyf, Vroom- straat 2, heerenportemonsiaie; H. N. .7 Waalewijn, Damstraat 18, rente- boekje; C. Spaargaren, Teyflcrplein 75, rozenkrans: M. v. Helden, W. Pyrmontstraat 18, zwemknart. Van hier en daar. de staking in DE hotteroam- scnfc Haven uEéiUUlUU, In ae neepreiang tussjpieu tie Scheep va&ri-vereejiiging cn oen centraieu Bond van 1 ransjjortarbeioerö, heel. net bestuur van tic werkgeversorgani satie meegedeeld, dut hei over de grie ven uer na»enurbciaeis niet kon on derhandelen, joolang du Wising voort j duurt. Erkend werd, dat in de toepassing in de nieuwe regeling van den ar beidstijd vele fouten zijn gemaakt, oie met kracht dienen te women tegenge gaan. Overigens verklaarde het bestuur van de Scheepvaart-Vereoniging zien' bereid na afloop van het oonllict over de grieven te spieken en uaarbij na te gaan, of eau overeenstemming zou kunnen worden verkregen, Ure zekere bevrediging voor de arbeiders zou brengen. Deze toezegging kou echter- alleen gestand worden gedaan, indien de staking spoedig zou eindigen. Naar aanleiding van deze mededee- iing is op een vergadering door de Fe deratie uitgeschreven besloten heden Woensdagochtend het werk te hervat ten. stakinc aan de leidsche katoenfabriek. Men meldt uit Leiden aan het N. v. d. D.: Teneinde aan de maandenlange sta king aan de Leidsche katoenfabrhk een einde te maken, hadden de hoofd besturen der textiel arbeidersorganisa ties aan de directie gevraagd of zij aan de werklieden zelf een onderhoud wilden toestaan, waar zij niet gene gen was met de organisaties te onder handelen. De directie had daarop meegedeeld dat zij dit verzoek met eerder in over weging kon nemen, voor zij met com missarissen daarover overleg had ge pleegd. Dit overleg heeft tot niets go- leiu. Aan de werklieden is medege deeld, dat een onderhoud niet noodig werd geacht, aangezien niet van liet standpunt der loonsverlaging kon worden afgeweken. In een vergadering der werklieden is over deze houd mg afkeuring uitgi sproken en besloten de staking met kracht voort te zetten. geen fusie der mijnwerkers- orcanisaties. Uit Heerlen wordi aan de Tel. ge meld, dat daar jl. Maandag tus^cben de besturen van de Neuira e Mijnwer- kersvereeniging en dèn Ned. Mijnwer- kersbond een bespreking plaats had in verband met het niet doorgaan van de fusie tusschen A. N. V. en N. V.V De besiufèn plaatsten zien op het standpunt, dat ook een fusie der mijn werkersorganisatie? voorloopig niet mogelijk is. Zij achten 't he: beste in de toe komst zooveel mogelijk samen te gaan. Een en ander zal, alvorens een defini tief besluit genomen wordt, in de af- d eel in gen der bedde organisaties be handeld worden. stakinc in het bouwbedrijf in friesland. Naar- het Hbld. verneemt heeft de Federatie der Timmerpatroons een nieuw v oorstel ontworpen, inzake den arbeidsdag nl.: 2 wintermaanden uur, 2 wintermaanden 8 uur, de ove rige 8 maanden 9 uur; een gemiddelde werkdag dus van 8J uur. Het weekloon der gezellen zou bij deze regeling 79 ct. achteruitgaan. Het blad verneemt verder dat de pa troons zullen vasthouden aan etech loonsverlaging; wordt hic-raan door de stakers toegegeven, dan zal over de hoegEOotheid der verlaging tus schen de partijen verder beraadslaagd kunnen worden. het contract in de s1caren- industr1e. De vier werk! ïeda t-organisaties in de sigarenindustrie hebben van de pa troonsbonden do mededeel'ing ontvan gen, dat zij met het oog op de wijzi gingen in de Arbeidswet 1919, het op 24 April j l. aan de wciiklioden-ergani- suties gezonden ontwerp collectieve ar beidsovereenkomst terugnemen plna hebebn, te zijner tijd een nieuw ontwerp te zenden. Voorts deelden de patroonsbonden mee, dat zij de op 1 April j.l. ingevoer de tussdhentijdeche regeling wenschen te handhaven, echter met uitzondering van datgene, wat in art. 13 ten opzich te van de vacant ie bepaald is. Zij willen echter, wanneer de werk- Hedenorganisaties dat wenachen, hun over- deze beslissing gaarne een onder houd toestaan. overheidssteun aan de sicaren-ind ustrie. De minister van Arbeid heeft zich bereid verklaard er toe mede te wer ken, dat de vervaardiging van een aanzienlijke hoeveelheid sdgeren, waar van de N.V. Vereenigde Hollandsche Sigarenfabrieken de levering kan krij gen zal geschieden met Overhe;ds- steun bij wijze van werkver&chaf fin g voor werkloozo sigarenmakers onder eenïge nader omschreven voorwaar den. De arbeiderfeorganisaties hebben zich reeds met die voorwaarden ver- eenigd. een 8takinc van melk bezorgers. Voor eenige maanden hébben de pa troons in den melkhandel den melkbe zorgers voorgesteld, het grondtoon van 28 par week te verlagen tot 25. Daarbij zou een wijziging der provisie ingevoerd warden, in een vergadering die de Centrale Bond met den vak groep melkbezorgers organiseerde, wa den do patroonsvcorstellen met alge meene stemmen afgewezen. Daar de patroons de nieuwe arbeidsvoorwaar den a.s. Maandag willen invoeren, wordt tegen dién tijd een staking van melkbezorgers verwacht. toepassinc van collectief contract. Nqar het Hbld. verneemt, zal de heer C. Laan, sigarenfabrikant te Gu- lemborg, zijn arbeiders ontslag ver- i, wanneer zij uitkeering wen- schen van den tweeden Pinksterdag, hetwelk volgens collectieve arbeids overeenkomst is bepaald. Varia. Op liet Groninger Hoogeland hebben opnieuw 12 land bouwers het looncon- tract der arbeidersorganisaties getee- kend, waardoor hun aantal steeg tot 63. Tengevolge van herhaalde loons vermindering van 10 heeft het per soneel dor fa. Lion, export&laclitea-ij en vleesah waren- en margarinefabriek te Boxmeer, 't werk gestaald. De sta king omvat cdrca 200 man. DE RIJK.SSC1HPP EdtSBEÜRZEN. Naar aanleiding van vraeen van het Tweede-Kamerlid Rugge, beeft de mi nister van Landbouw medegedeeld, dat het inderdaad in het voornemen vaai de Regeeróne list de Rijks scbip- persLenrzê*! te sluiten. Maatregelen zijn door den minister eenomen, opdat hij, ook in de toekomst, geregeld op de hoogte zai kunnen blijven van de toestanden, die in het samengestehie bmnensch e uvaartbedri j f heersohen. HCIS GEBOXCBARDEEBD. Van Zaterdag op Zondagnacht was het op gehucht ..de Hewering'', ge meente Ooetvoome, zeer rumoerig. Wegens een huiselijke twist tusschen vrouw en man. waarin het publiek dc- partii fcooe der vrouw werd het café van den heer C. K., aldaar, met een regen van steenen gebombardeerd, gee nrunt bleef er heelbuffet en ver der huisraad werden totaal vernield. Do burgemeester ,clie spoedig met eenigo politic-agenten vereoheen, bleek machteloos tegenover het publiek, dat tot een vijfhonderd tal personen was aangegroeid. •Het gebouw geeft een treurigen aanblik, het is een ware ruine. Het relletje dat reed» des avonds begonnen wase duurde toft des morgens vijf uur. De schoonmoeder der vrouw, die niet vreemd scheen te zijn aan de oorzaak van de huiselijke oneenigheid en zich niet zeer veilig voelde, verliet de plaats der revolutie can zich met de tram van 'b morgens 6 uur naar el ders te begeven, ze werd door het zeer talrijke publiek .met ketelmuziek be geleid. weggebracht. Al wat maar ©enigszins eeraas kon maken, als vuil nisbükken, pooken, emmers, pannen, deksels, werd er over gebruikt. Thans ie alles weer rustig meldt de Ms'o. De faal ie is besloten haar tenten er gens anders op te es!aan. VERDRONKEN. Te Nieuw Ruinen zjjr. twee iloeliterljes van don arbeider J. Kaltcr, oud 12 en 9 jaar, die aan den kant a an het kanaal bloempjes walden plukken, in het water gevallen en verdronken. EVERT HONIG. Te Davos is na langdurige ongesteldheid op -13-jarigeu leertjjd overleden, de heer Evert Honig, mededirecteur van de stjjfselfabrick „de Bjjenlkorfte Koog aan de Zaan. De over ledene maakte ook gedurende vele ja rei deel uit van bot bestuur der Zannluudecbt ZoolvcreenigiDg. HET HOF VAN INTERNATIONALE JUSTITIE. Het Permanent hof van Internationale Justitie wU inge.olge zijn statuut op 15 Juni a.s. weer )n het Vredespaleis bijeenkomen ten ein de verschillende vragen in studie tv r.emen, welke de Raad van den Vol kenbond aan het Hof om advies heeft ingediend. DE AMSTERDAMSCTÏE WETHOUDER DE MIRANDA. Do Aius'crdanwche wethouder Du Mirauda is uit ituHand to- ruggekevrd en heeft r.'yn ambtsbezigheder hervat. LOUIS HARTLOOPER. - Te Utrecht Is, 5S jaar oud, overleden da heer Louis Hartlooper, oud-variétê- artist en een der eerste bioscoop-ex plicateurs in ons land. I£ET VERKEER TE WATER. De Tucht-Unie heeft opgericht oen sub* commissie van de verkeers-veiDghoids- commiesie voor hot verkeer te water, be staande uit de heeren J. Oderwald, com mandant Zeevaartschool, Amsterdam, -oorzit'.er; A. H. Sirks, hoofdcommissaris van politie, Rotterdam;-O. Stemmer, sleep bootkapitein, Dordrecht; dr. W. H. Teup- ken, redacteur van de Watersport, Den Haag; G. 8. Vlieger, inspecteur voor de binnenscheepvaart, Amsterdam; mr. G. L. de Vries Foyens, kantonrechter, Amster dam en R. LoMieman, secretaris, Amster dam. Do commissie zal dezer dagen wor den geïnstalleerd. ERNSTIGE FABRIEKSBAND TE SCHIEDAM. Zondagavond omstreeks 0 uur is brand uitgebroken in een der fabrieksgebouwen van de glasfabriek „De Schie" alhier. Op den grond had rich een plas stookolie gevormd, welke op onverklaarbare wijze in brand is ge raakt, naca; de stoker zich even verwij derd had. Een houten afdakje vatte vuur en dit deelde zich spoedig mede aan een groote tank van 25 a 50 ton, op ecnigeo afstand van het fabrieksgebouw gele gen. Ook een kleinere tank is geheel uitgebrand. Het gebouw, dat geheel van ijzer en steen is opgetrokken, is door de geweldige hitte totaal vernield. De andere fabrieksgebouwen bleven ge spaard. Ongeveer 100 personen Bja werkloos geworden. De schade vroidtge deeltelijk door verzekering bij onder scheidene maatschappijen gedekt. OPLICHTING? Bjj de politie t« 'e-Gravcuh.ige is aangifte gedaan van een vermoedelijke oplichting, weLkc geploegd zou zijn door een arts aldaar, Volgens de aangifte ie de arts in gobreko gebleven, oen jmtiont in verbinding te brengen met professor Otto Obto, terwijl de patiënt een zeker bod nag bjj den arts betaalde onder •de atollige belofte, door jirofessor Otte Otto behandeld te zullen worden. VAN HET PAARD GEVALLEN. Te Amersfoort reed de wachtmeester V. in de BloemendaaLche straat, toeu zijn paard op hol sloeg. Tofii bei paard struikelde, viel de berijutr er af en bleef bewusteloos liggen. Hq werd naar het Militair Hospitaal ver voerd, alwaar een erntj-ge Hersen schudding werd geconstateerd. Het paard werd spoedig tot staan ge bracht, De toestand van wachtmeester V. Is niet buiten levensgevaar. NEDERL. TENTOONSTELLING TÉ KOPENHAGEN. Voor de Ne* derlandsche tentoonstelling te Kopen hagen, die van 1 JuliSeptember a.s. zal worden gehouden, is de vor ming van een eere-comité in voorbe reiding. Prins Hendrik beeft zich be reid verklaard bet voorzitterschap van dit eere-couiité te aanvaarden. Financiëele Berichten re0rcani8atie der cronincer bank. De directie en commissarissen van de Groninsre.r Baak deelen aan bet Hibld. mede, dat aan aand'eelhoudere in eene in Juni te houden algemeene vergadering een reoganirotie zal wor den voorgelegd. De geleden verliezen en de noodig geoordeelde «serveer)n- een zuüen voor zoover de reserves niet voldoende zijn op het aandeelen- kapitaal verhaald worden door 35 pet o pde aandeelen ai to schrijven. Hier bij is er mede rekening eehouden dat de ongunsuee economische toestanden nog kunnen voortduren. Het kapitaal der Bank art weder opgevoerd wor den door uitgifte van preferente aan deelen tol het bedra-g voorkomende op de balan» per 1 Januari 1921, ziindo ca. f 4.600.000. De Twenlsche Bank to Asterdain heeft zich bereid verklaard om na aanneming dezer reorganisatie voorstellen door aandeelhouders het preferente Rondeelenkapitaal te ne men. Van het totale kapitaal ad f 4.600.000 zal de Twenlsche Bank dan ongeveer f 3.140.000 (bezitten Directie en commissarissen zijn van oordeel dat door deze reorganisatie de k weer op gezonde basis is ge bracht Letteren en Kunst MAXIM GORKI. De oorrespondent der N. R. Ct. ie Parijs seint Maxim Gorki wil in het Zuiden van Frankrijk genezing zoeken van zijn kwaal, doch de overheid maakt daar tegen bezwaar. Anabole Franco. Po- ma ju Rolland en Barbusse hebben een verzoekschrift ten behoeve van Gorki geleek end Feuilleton (Naai- het Amerikaansch) van JACK LONDON. 58) Gisteravond om vijf uur hoorde ik sijn stem door den ventilatorrooster in den achtermuur van de kaartenku- mer. Ik stond op don hoek daarvan, volkomen buiten schot, en antwoora- de nem. „Krijtf je lioiugva-?" sarde ik. „Laat ik je eens vertellen, waaruit ons di ner zal bestaan. Ik ben juist beneden geweest en heb de toebereidselen ge zien. Luister maar: eerst kaviaar op geroosterd brood; aan soep; en kreeft in room; en-lamskoteletten met dop erwten; en asperges met mayonnaise; en o, ik vergat nog de gebakken aardappelen te noemen en koud spek «ai boonen; en ingelegde perziken en koffie, echte koffie. Doet dat je niet katertanden-' Ik h?.d hem de waarheid gezegd. Het diner, dat ik beschreef (hoofdza kelijk uit bussen en flesschen natuur lijk). was werkelijk voor ons bestemd. „Zwijg daarover," snauwde liij. „Ik wensch met u te onderhande len." „Wel zoo," spotte ik. „Hee-1 goed, wanneer zullen jij en je ratten te vooischijn komen?" „Laat dat," herhaalde hij. „U is nu, waar ik u hebben wil. Geloof mij, ik zeg het u ronduit. Ik vertel u niet hoe, maar ik heb u onder mijn duim. As ik op u neerkom, zult u kraken." „Het pad naar de hel is met goede voornemens geplaveid," antwoordde) ik, ofschoon 'ik niet vermoedde, hoe spoedig hij in die voor hein bestemde hel zou krimpen. „Houd daar mee op," zeide hij spottend. „Ik heh u nu, waar ik u hebben wil. Dat wilde ik u alleen maai- zeggen." „Dut is nilet voldoende," antwoord de ik. „Jo moet het mij bewijzen." „Ik geef u de keus," ging hij voort. „Geef uw tegenstand nu op, en wij zullen geen van u allen kwaad doen." „En ah we dat niet doen? vroeg ik op luchtigen toon. „Dan zult u den d£^ betreuren, dat u geboren werd. U hebt hier een meisje, dat van u houdt. U moest nu eens aan haar deuken. U is niet zoo dom, dat 11 niet begrijpt, wat ik bedoel?' Ja, dat begreep ik, en bliksemsnel vloog mij alles door het hoofd, wat ik gelezen eai gehoord had van het beleg der Legaties te Peking. Ja, en de cude hofmeester had het ook be grepen, want ik zag 111 zijn oogen een moorddadrgen glans komen. „U begrijpt mij?" herhaalde Rhine Ik werd woedend. Geen gewone woede, maan koude, stille woede, 0111 zoo te zeggen intellectueel© woede. Die onderaardsche rat, dat ellendige schepsel ,dat uit de ingewanden van het schip naar boven durfde kruipen, om mij en de mijnen te bedreigen! En in d'ie stemming antwoordde ik hem: „As je op klaar licht en dag over do kampanje komt aankruipen nis een gc-c hond ,die door slagen tot gehoorzaamheid gebracht is, en je duidelijk toont, dat je blijde bent. dat te mogen doen, dan en dan eerst zal ik met je spreken." De volgende tien minuten spuwde hij door den ventilator al zijn venijn tegen mij uit. Maar ik antwoordde niet. Ik luisterde en onder het luiste ren begreep ik, waarom de Engel sehen lang geleden in Indiè hun op roerige Sepoys voor de mondingen der kanonnen gebonden en doodge- hoten hadden. Toen ik van morgen den hofmeee- I met eesi groote flesch zwavelzuur zag sleepen, begreep ik volstrekt niet, aarvoor hij die wilde gebruiken. Intusschen bedacht ik iels anders om die moorddadige ventilatorbuis onschadelijk te maken. Hei plan zoo eenvoudig, dat :k mij scliaa.i dat het niet terstond bij mij w:u gekomen. De gotraliedo opening was vrij klem. i wee zakken meei 111 v.-n houten raam ,inet touwen van het d'ak der kaartenkainer neergelaten, zouden de opening geheel bedekken en geen revolverschoten! doorlaten. Zoo gedacht, zoo gedaan. Tom f5pink en Louis stonden met mij bo venop de kaartenkametr om de zak ken neer te laten, toen wij een stem uit den ventilator hoorden komen. „Wie is daar nu?" vroeg ik. „Spreek op." „Ik wil u een laatste kans geven," antwoordde. Bert Rhime'6 stem. Op dat oogenblik kwam de hof meester om den hoek van do kaarten- k&mer. In de hand droog hij een ijzeren emmer en ik docht eerst, dat hij water wilde halen. Maar toen zag ik, dat liij den emmer ophief en den en den inhoud met een zwaai in de opening van den ventilator wierp. Toen de vloeistof door de lucht vloog wist Ik, wat liet was onverdund zwavelzuur, wel acht pinten zwavel zuur! Ik besefte eenst welke vreeselijke pijnen de ellendeling nvoeet lijden, toen ik den hofmeester, wiens bloot© benedenarmen door het vocht bespat waren, niet uitgestrekte armen ule een razende naar de waterton 001 den hoek der karna- zag rennen. En Bert Rhine, de zwijgende man met zrjn onhoorbaren lach, die daar nu bene den op de kolen lag te gillen, moest die brandende, bijtende pijnen in zun oogen verduiden. Wij bedekten de opening van den ventilator met ome meelzakken; liet gillen van beneden hield op; liet slachtoffer wa8 blijkbaar door zijn makkers weggedragen; en toch beken ik, dat ik een 011 aairgenamen morgen doorbracht. Carlyle zegt; De dood is gemakkelijk; allo menschen moeten sterven; maar acht pinten onverdund zwavelzuur recht in het gezicht te krijgen is een heel ander cn vco! ver schrikkelijker ding dan de dood alleen. Gélukkig was Margaret juist bene den en toen ik mij na eenïge minuten weer voldoende hersteld bad, verbood ik onze mannen onder de hevigste be dreigingen liet haar te vertellen. O, zij hebben getracht het ons be taald te zetten. Gasteren den ganschen dag. na de tragedie van den ventila tor, lioordeu wsj geluiden onder den vloer der kajuit, onder de eetzaal, onder de provisiekamer, onder Mar garet's hut. Het dek is met hout be dekt, maar daaronder is ijzer of lie ver staal, waarvan do geheele Elsino- r© gebouwd te. Margaret cn ik, gevolgd door Louis, Wada en den hofmeester liepen over al rond, waar het geluid van hamer slagen togen ijzer werd geboord. Dat gel u id scheen van alle kanten te ko men; maar wij dachten, dat het hevi ger geraas, dat zij moesten maken om een opening te krijgen, groot genoeg om er door te kruijien, onze aandacht wel tot die plaats zou bepalen. Eu Margaret zeide: Als het hun gelukt den vfoer te doorboren, moeten hun hoofden eerst verschijnen cu wat kans hebben zij j dan tegen ons? I Ik zotte Buckwheat dus op waciit 1 bij den vloer der kajuit: later zou de hofmeester hem komen aflossen. Laat in den avond hielden alle ge luiden o;». Evenmin werden ze ge hoord in de heide houdewachten, ook niet in de eerste nachtsvacht. Toen Ik te middernacht op de kampanje kwam lost0 Buckwheat den hofmeester 111 dc kajuit af; en toen ik hij de aftrede der kampanje over de leuning keek ter wijl mijn vier uren langzaam voort- kropen, vreesde Ik allermimt gevaar van d© kajuit vooral als ik dacht, san liet zwavelzuur, dat gereed stond voor hot eerste hoofd, dat door een opening welke nog niet bestond in den vloer zou verschijnen. Onze muiter* konden de kampanje bestor men; of hoven van den bezaansmast naar den jiggerboom kruipen cn op onze hoofden nee-komen; maar hoe zij ons door den vloer konden aanvallen,

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 9