Rubriek van den Arbeid. Sportpraatje Letteren en Kunst Gemengd iföaws Rubriek voor Vragen iiiiincüiaiia Van hier en daar. HET CONTRACT IN DE BOUW VAKKEN. Naar ,,Het Volk-' verneemt, heeft liet bestuur vaa do Alg. Patroonsver- eenigiug Woensdag besloten de ande re patroonsorganisaties te Amsterdam uit te nuodigen tot ten vergadering ten einde de" toestand te bespreken. In ccn te Rotterdam gehouden ver gadering van den Bond van Patroons- vereenigingen in de Bouwvakken is in overleg met de afd. Rotterdam van R.-K. Bouwvakpatroons besloten me' ingang van 10 Juni een individueel ar beidscontract aan te gaan. Als uurloon werd vastgesteld voor Ïeschoolden 90 cents, voor geoefenden 5 cents, voor ongeschoolden 73 cente. De bepalingen zijn vrijwel dezelfde als van het landelijk arbeidscontract. De arbeidstijd zal ten hoogste 8 1/2 uur per dag bedragen. STAKING IN HET BOUWBEDRIJF IN FRIESLAND. Men meldt uit Leeuwarden aan het Hbld. Naar wij vernemen is er tusschen en deel der stakers in het bouwbe- i rijf, behoorende tot de Christelijke organisatie, inzake het conflict een toe nadering gekomen. Do patroons zijn accoord gegaan met d en eisch der werknemers een uur loon van 70 ct. (mits mot een 8 1/2- j -ige" werkdag, door do patroons ge- ei scht). De eisch der stakers om 50 1 ll»on te betalen voor Christelijke f« escdagen, werd door de patroons niet ingewilligd. Later hebben de werkne mers meegedeeld ook dien eisch te Willen laten vallen, wannee» het hoofd bestuur der Christelijke organisatie dit goedkeurt. Wij vernemen tevens, dat di; hoofdbestuur eerst overleg wenscht te plegen met het hoofdbestuur van lie n modernen bond. Dok bij een deel der leden van den moderne11 boud schijnt niet meer stieng vastgehouden te worden aan de eerst gestelde eischen van 74 cent per uur. Zij schrijven bereid te ziju dit loo" met 2 eb per uur te verlagen, doch haudh ven den 8-urigen arbeids dag en 50 loonsbetaling voor Chris telijke feestdagen. NED. VER. VAN LOOAALSPOOR' EN TRAMWEGEN. Te Arnhem vergaderde de Ned. Ver. van Locaalspoor- en Tramwegen onder voorzitterschap van den heer Ir. W. J. Burgersdijk, directeur der Noord- Zuid-Hollandsche Tramweg Mij. Ter aanvulling van een bcs!uursva- cature, werd benoemd de heer F. M. Loep, directeur der Tramweg-hl... Zutpheu-Emmerik. Daarna hield de heer I- M. Nieuwen huis, directeur der gemeentetram te Arnhem, een inleiding over de toepas sing van he1 eenmans-wagensysteem. Waarna een tocht per eeumanswagen werd gemaakt, waarbij de inrichting werd bezichtigd. Na terugkeer werd een geanimeerd deba1 gehouden over dit onderwerp. UIT DE SI GAREN INDUSTRIE- Er bestaat kans dat ook de firma Eu gene Gouimy Baar te Den Bosch van do Spaansche regie 'n opdracht zal ontvangen van 150 millioen, wat de oplossing zou beteekenen van een groot deel van 't werkloosheidsvraag stuk in de sigarenindustrie hier ter stede. De firma Gouimy Baar zou daarvoor 500 arbeiders m dienst wil len namen, die voor ongeveer 2 jaar werk zouden vinden en behalve op de eigen fabriek ook op andere fabrieken daar tor stede zouden geplaatst wor- De raad van den Bosch besloot in de door den minister voorgestelde re geling te treden. CONFLICT HOUTBEWERKERS TE ZAA.NDAM. In zalte het conflict onder de houtbe werkers der firma's William Pont en D. Bohuddeboom te Zaandam, is door burge meester Ter Laan zijn bemiddeling aan geboden. Nadat reeds besprekingen bod- den plaats gehad inet de partijen afzon derlijk, waarbij gebleken zou zijn, dat deze niet zoo ver van elkander staan o£ een poging tot oplossing van het geschil zou wel tot gunstige resultaten kunnen leiden, lieeft Vrijdag oen conferentie plaats gehad tusschen de vertegenwoordi gers c-n werknemers, onder leiding van den Burgemeester. Uli ce Pers DE COLLECTIEVE ARBEIDSOVER EENKOMST. In „Beurs en Bedrijf" oen artikel van mr. N. Pooroboom, over de collectieve ar beidsovereenkomst. Schrijver set uiteen dat het instituut van de collectieve arbeidsovereenkomst khans eon zwaren tyj doormaakt. Twee ïorzaken wijst schrijver aan, die het af sluiten van eea collectieve arbeidsover eenkomst in het algemeen, in den weg staan: de onzekere economische toestand en het loondrukkend aanbod van onge schoolden. Vender stolt hij in het licht, dat speciaal één rode een belemmering is voor het afsluiten van landelijke contrac ten, n.l. de onmogelijkheid om in een uni forme regeling de verschillon in stad en platteland te ondervangen. Wat do twee eerste bezwaren betroft, hieraan is, meukt schrijver op, moeilijk tegemoet to komen, zoolang de algemecno economische toestand on?eker is. Zy zul len voortdurend do werkgevers met lage aanbiedingen doen komen, die de werkne mers niet willen accepteoren, althans niet in oen contract vastleggen. Het laat auch aanzien, dat aan de bloeiperiode van hot collectieve oontract voorloopig een oind in gekomen on dat normalere toestanden moeten worden afgewacht, om dien bloei weer te doen herleven. Wat het laatste bezwaar betreft, het oiiiitrvaagcn van de verschillen, die be staan tusschen de steden en het platte land, voor zoover dezo verschillen voort komen uit eon platte'iandsch conservatis me, uit een niet mee willen doen met de groote stoden, kan hieraan worden tege moet gekomen door een ivottolijke rege ling van hot collectieve contract, waar door dit wordt bindend verklaard, ook rcor ongeorganiseerden. aak willen de georganiseerde patroons teri plattelands wel tot faciliteiten over gaan, wanneer do concurrentie met hun ungcorgnniaeerdo collega's hen niet weer hield. Wanneer door verbindend verklaring van hot colleottevo contract doze conoor- rentiovreeB ia vervallen, sullen de voor standers van dat contract een grooten steun bobben gekregen. Ben commissie uit eenigo werkgevers organisaties is reeds maanden bezig deze verbindend verklaring voor to bereiden, doch helaas hoort men van de resultaten weinig. Sohrjjver eindigt dan mot don wensch dat in do volgende wetgevende poriode spoedig oeu bindend verklaring vaa de collectieve arbeidsovereenkomst tot stand mag komen, niet alleen in het belang de vakorganisaties, zoowel van werkne mers- al» werkgeverszijde, maar ook het belang van hot instituut xolf. Veria. By do exports!agery- en margarinefir ma Jos. Lion to Boxmeer ia oen staking uitgebroken omdat een loonsverlaging van 5 en 10 pet. was aangekondigd, die onmiddellijk zou ingaan. De landarbeiaersstaking te Zaude- weer en te Eppeabuizen (Gron.) is door overeenstemming geëindigd. Do loonsver laging bedraagt 15 pet. R. C. H. HET VOLGEND SEIZOEN IN DE EERSTE- OF IN DE OVER GANGSKLASSE? Maandag zal dan de beslissing vallen, of R. C. H. het volgend seizoen in de eerste- of in de Overgangsklasse zal spelen. Veel woorden zijn er niet noodig, om de R. C. H.'ers aan te moedigen. Zij weten zélf wel, wat het spelen van dezen laatsten wedstrijd beteekcntl We her inneren alleen nog eens aan den open brief aan het eerste elftal, die Woensdag 24 Mei in dit blad afgedrukt werd. Om nog eens te illustreeren, waar het om gaat, publiceeren wij hieronder nog eens de cijfers van de vier onderste clubs van het ranglijstje U, Vi V, 2J 7 4 10 18 2638 Spartaan 22 7 4 11 18 3242 R. C. H. 21 7 3 11 r7 3043 V. "V. A.- ai 6 5 10 17 3048 Commentaar is dus eigenlijk o bodigl R. C. H. speelt tegen H. B. S,- V. V. A. tegen Feijenoord U. V. V. tegen Ajax. Spartaan, die uitgespeeld is, moet dus erkloos toezien. Winnen R. C. H. en V. V. A. en ver liest U. V. V., dan moeten Spartaan cn U. V. V. degradeeren. Wint U. V. V., dan is het te hopen, dat R. C. H. met zoo groot mogelijke cijfers wint, om boven het doelgemid- delde van V. V. A. te blijven. Dus nu nog eens voor het laatst Hup, R. C. H.l Naa- de overwinning! NIEUWE UITGAVEN. Versohenen is: By de firma P. van Belkum Az., te Zntpheu, afl. 6 en 7 van het fraaie ver volgwerk „Het Artisboek" door A. F. J. Postóelje en S. Abramaz. Onder meer wordt or een beschrijving van het Insoc- tarium in gegeven. Dót vervolgwerk i ondoriiouleiiiden toon geschreven: Hot laat zich prettig lezen. By de Uitgeversmaat. „Elsevier" Am sterdam afl. S van het eveneens prach tige vervolgwerk: „Do lovende dieren der wereld". Dit werk is ryk geïllus treerd. Hot geeft versckeideno medodoe- lingen, waarmede de lezer zyn kennis de dierenkundo kan verrijken. Bij Brussé's Uitgoversmaat. to Rotter dam nieuwe drukken van do Versenbun- dels van O. S. Adama van Scheltoina: „Uit stilte en Strijd" en „Van zou )r". Een uitgaaf, die typografisch keurig is verzorgd. ~"j H. D. Tjeeok Willink en Zoon te Haarlom: Amerika en Europa, economi sche beschouwingen door nir. A. H. Lyds- :nan mot een voorwoord van prof. mr. M. W. F. Troub. Dit geschrift is een herdruk een studie die reods in de „Vragen Tjjds" is gepubliceerd. - By A. W. Sythoff's l/itgeversjimat. Leiden: Indië gisteren en heden door prof. nir. C. van Vollenhoven. Dit vlug schrift handelt over onze Indische staat- kundo. Het laat er nadruk op valleu dat de koloniale artikelen en de aanhangig) Grondwetsherziening voor Indië van eel belang zyn. De conclusie is: Indien in do vier komende jaren tot standbrenging van een Indische staatsre.- geling in autonomen geest een parlemen taire hoofdtaak behoort te wezen, dan schijnt het zedelyke plicht zooveel doen lijk kamerleden te kiezen die in doze richting werken willen, en kamerleden te weren die anders willen of niet willen. By do Hollandiadrukkery te Baarn in de nieuwe reoks van de serie Groote Denkers: Herman Lotze door dr. H. W. 'an der Vaart Smit. INHOUD VAN TIJDSCHRIFTEN. Het MoLnummor van „De Vlinder" heeft weder eon groöta verscheidenheid. Het begint mot oen geïllustreerd artikel onze hedendaagsehe pasaagiere- stoomschopen. Dnn volgt in de rubriek Polikliniek des Levens weder eea aardig geschreven schets van Tjebbo Franken. Mr. W. van de Poll schrijft over het Mei feest en do Meiboom; M. van. Wosel geeft tooneelkiekjos. Ten slotte een drie tal verhalen: „Aapio", „Do tygerjager" 1 „Do super-detective". In „Noderlandach Fabrikaat" een ver volgartikel van G. de Clercq over maeki- nalisatie; in de artikelenreeks: „Ecnige gegevens over vakonderwijs ditmaal overzicht van de wjjze waarop het mid delbaar technisch onderwys hier te lande ingericht. Voorts* het eerste van oen reeks van artiiolon: Nederlandsch Oost- Indië ala njjverkcidsgebied. In „Avicultura" een artikel met eenigo afbeeldingen over do Siciliannache buttercups. Verder: Een en ander over de pluimveeteelt in Ned. Oost-Indië, van Politiebonden, bijdragen oven konynen, vogels, enz. In „Floralia" verscheidene bijdra gen, waarvan liefhebbers vaa tuinen •oordeel kunnen hebben over poton on ■erplauton,, het onderhoud van het ga zon, uitdunnen en versperren van één ja rige zaadblobmcn enz. en een artikel over bijenteelt. In het Mei-nummer van „Het Mas ker" bij een portret van Lonis Saai born een bijschrift van Oscar B. Tocrni&ire. Als oen bijzonderheid halen wij daaruit aan, dat Saalborn in zijn vrijen tijd, be halve met allerloi artistieke studio zich ook gaarne bozighoudt met studie v; medicijnen. Joan Sar ment wydt woord van horinnering aan den Fran- schon tooneelschrijver Henri Bataille, door he mgesehetst als iemand van groote dramatische gaven. Van Simon Koster: „Pierrot's ontwar ken, een poppenspel in één bedrijf, C. B. van Bohomen een artikel over de rageneratdo-mobhode vaa Tottenkoffor. Van Jan Varlw een bydrage over „Do aktour en do laecsch". CHARLES LA VER AN. L. K. W. schrijft in het Hhld.: Op zoven en zeventig-jarigen leeftijd stierf dezer dagen te Parijs Charles La ve ran, de ontdekker van de maJariajHira- •Het was in do eerste jaren van do bac teriologische 00ra, in dien tijd toen tel- nieuwe bacteriën als oorzaak van ziekten van mensch en dier werden ge- onden, dat do jonge Laveran in het bloed van malarialijders, eigenaardige vormsels ontdekte, die hy hield •rwekkera der ziekte. Het direct bewijs voor deze moening kon hy niet gemakke lijk leveren. Alle pogingen om dit organisme buiten het menschel ijk liohaann te kweeken lukten; diereu waren met bloed van Larialijdora niet te besmetten. Alleen het feit, dat de eigenaardige vormsels by ge zonden nooit werden gevonden, daarbij eigenschap, dat zy zioh ouder het irn- kroskoop in het ongekleurde preparaat sterk bewogen, waren voor "Laveran rode- aan de oorzakelijke beteekonis van zyn parasiet te gelooveu. En met hardnekkigheid hoéft hy zyn meening verdedigd tegen allerlei andore geleerden, die óf de feiten door Laveran waargenomen Ijetwistten, óf de ontdek king voor zioh opeischten. De tyd heeft tenslotte den Franschen geleerde gelyk gegeven en zyn ontdek king is het begin geweest van een lange reoks onderzoekingen over dezen vreeso- lyken geosel der menschheid, die moor kwaad in de wereld doet dan de cholera of de post. Het door Laveran ontdekte organisme bledft lator niet tot bacteriën te behooren, maar bot de eencellige dier- tjes, de protozoën. Vandaar ook dat zyn eigenschappen sterk afweken van die der toen'' bakende inikroörgauismen, ziekte verwekkers, die alle tot de bacteriën be hoorden. Des te bewonderenswaardiger is de ontdekking van Laveran, ook al om dat goede kleurmethoden, die thans het inden en bestudeeren van malaria-para sieten zoo gomakkolyk maken, toen ont braken, en do parasiet alleen ongekleurd levenden toestand kon worden waarge- Toen de microbe van de malaria ont dekt was, heeft hot nog .verscheidono ja ren geduurd, oer men op de koogto was van de wyze van verspreiding. Een Engelschman, R. Ross. heeft hot eerst aangetoond, dat de besmettang door muggen, die vroeger reeds vermoed was, inderdaad plaats vond; de ontwikkelings gang in het lichaam der mug. werd door hom gevonden en beschreven. Toon oorat was hut mogelijk naar een doelbewuste bestrydingswyzo to zoeken. Zooals men Weet, is men biermede nog steeds bezig liet is gebleken^ dat het YTaagstuk buitengewoon inooilyk en gecompliceerd is Laveran heeft later nog veel werk ge leverd, meest samen met Mesnil, over do ziekten die door de eencellige diertjes, protozoën, verwekt worden. Over de slaapziekte on de Aleppobuii heeft hy gewenkt en oo-k bekende handboeken ge schreven. DIEFSTAL VAN SCHILDERIJEN TE MÜNCHEN. De correspondent van de TeL te Ber lijn meldt Naar uit Miiuchen wordt gemeld, zijn aldaar uit een kunstatelier een aantal waardevolle schilderstukken gestolen. Onder de vermiste schilderijen bevin den iich doeken van Rubens, Peter vau Corrcggio, Van Dijck, Velasquez, Reni, Moretto da Brescia, alsmede teekenin- gen van Titiaao, Raphael en Michel Angclo. 20 JAAR OPGESLOTEN. Het Doensclie blad „Socialdemokra- 11vertelt hoe eon vrouw 20 jaar lang 1 hot dorp Snedjou, in de provincie De ïsme, door haar vader opgesloten werd gehouden. Toen het meisje 22 jaar was. had zy ms, togen dea zin van haar ouders, oen bal bezocht. Do vertoornde vader scheen daar, ontrukte het meisje aan haar partner en sleepte haar unar huis. Daar werd zij in haar kamer opgesloten, waar verder al dien tijd goblovea is, met uitzondering van een enkele eenzame deling in gezelsohap van ixaar vader. Zy mocht bovendoen alleen met haar ouders spreken. Een tijdje geleden kwam een and ore x>uw in contact met de thans 42-jarlgO gevangene en trachtte haar over te ha len om weg te gaan. Do audere verklaar de echter, dat zij den wil van haar va der zou doen zoo lang als zy leefde. De moeder van bet ongelukkige slacht offer hooft zich oen half jaar geleden ver dronken. UIT DE GEVANGENIS GEVLUCHT. Zekere Arthur Conny was een paar we ken geleden op geheimzinnige wyze uit de gevangenis van Pankhuret (Enge land) ontsnapt. Alle pogingen, om hom terug te vinden, waren vruchteloos. Zyn ryheid ia cöiter vaa korten duur go- weeat: na twaalf dagen overigens oen record in het Engelsohe gevangeniswe zen; hot vorige stond op drio dagen is hy weer gepokt en in verz.J erde bewa ring gesteld. Conny'8 bewaking z«l nu, krachtens de gevangoiimrcglementeu, aanzienlijk verscherpt worden. "Telkens als hy „gelucht" wordt, zal hy mot zwnro ketenen beladen zyn. Bovendien wordt hy gedurende zes maanden op oen tot hot uïtersto beperkt rantsoen gesteld, terwijl alle vonuinderiug van zijn straf vervalt. e man vertelde, dat hy gedurende maanden aan zijn bevrijding hnd go- werkt. Hy had de steouen van zijn col met een vork, welke hij de gevangenis binnengesmokkeld had, losgewerkt. Do kalk wierp hy in een ventilator, terwijl hy de gaten ia den muur met stopverf hoe hy daaraan kwam, wilde hy niet zeggen vuldo. Toen do opening groot genoeg was om heiu door te latou, was hij 's nachfs gevlucht. Bj} dé centrale vef- worming vond hij oen ladder, waarmede hy ovor den muur klom. In den tijd van zyn vrijheid -heeft Con ny verschillende inbraken gepleegd zich voedsel, dat hy by zya aanhouding overvloedig bij zich had, tc verschaffen. Wegens dezo diefstallen zal hy echter niet verder vervolgd worden. EEN ONTPLOFFING OP HET STA TION VAN NEU STRELITZ. Omstreeks vier uur Donderdagmor gen ontplofte bij het station te Neu Sticliiz in een goederenwagen een la ding springpatronen, welko vermoede lijk bestemd waren voor het doen sprin gen van stukken hout. Bij het ongeluk werd een rangeerder gedood. De goe derenwagen werd geheel verwoest, ter wijl in de nabijheid van het station vele .uiten sprongen. Ook de licht en telefoongeleiding bekwamen schade. DE OPSTAND DER HOTTEN- TOTTEN CEDEMPT. De opstand der Bondelzwart Hotten- totten is, naar uit Windhoek aan de „Times" wordt gemeld, thans gebro ken. Aan do zijde der politie zijn twee dooden en twee gewonden te betreuren. ~7 de Hottentotten vielen vele dooden, terwijl bovendien honderden gevangen werden genomen. Bij de bestrijding van de opstande lingen werd veel steun ondervonden van vliegtuigen, waaruit bommen werden geworpen. De weinige zwarte aanvoer ders, die nog wisten te vluchten, wor den thans door do politie achtervolgd. HET EEREGERICHT OVER GENERAAL GRÖNER. Men kent de controverse kroonprins Wilhelmgeneraal Gröncr. De kroon prins verwijt den generaal door zijn houding op 9 Nov. 1918 bewerkt t hebben, dat de keizer verlaten werd door het leger. Thans wordt het oordeel gepubli ceerd van den raad van eer, gevormd door een tien'al generaals van het ou de regime, die deze aangelegenheid onderzocht heeft. Daarin wordt o.m. verklaardj dat do eereraad to« de overtuiging is ge komen, dat de door den generaal graaf Waldersee geuite aanklacht tegen den geest en de beweegredenen van gene raal Gröner ongerechtvaardigd is en dat generaal Groner onder de moei- lijks'o omstandigheden naar beste we ten en volgens zijn geweten heeft ge handeld en gemeend heeft door zijn optreden en zijn maatregelen het va derland het bes'e te dienen. Dat zijn handelingen beinvloed zouden zijn door „politieke opdrachtgevers en vriendjes te Berlijn" en ,,ooor ,aaiJ" wijzingen van agenten der revolutie al daar" is niet juist. In den eereraad za'en o.a. generaal v. Boehm, generaal v. Below, gene raal v. Hülsen en ande' e uit den oor log bekende legeraanvoerders. INVALLEN VAN BULCAARSCHE BENDEN OP JOECO-SLAVISCH GEBIED. De „Frankfurter Zeitung" verneemt uit BelgradoIa verband met voort durende invallen van Bulgaarsche ben den op Joego-Slavisch gebied, welke bendei na hun rooftochten weer naar Bulgarije dc wijk namen, heeft de mi nister NïntsjUsj een scherpe nota ge- rioht aan den Bulgaarschen gezant, waarin hij dreigt eventueel imilïfane maatregelen te zullen treffen.- 62 HUIZEN IN 52 DAGEN. Dit record van bouwijver werd, naar de „Daily Chronicle" vertelt, te Han- worth nabij Feitham in Middlesex ver toond. 1-Iet gebeurde aldus: de vereeniging „Tot Nut van 't Algemeen" te Han- worth besloot 52 woningen te bouiwen. Men begon heel in 't klein, en einde April was men nog niet erg opgescho ten. Opeens ging een schok door het bestuur: er moest hard voortgemaakt worden, wilde de vereeniging de regee- ringspremie op den woningbouw nog binnenhalen. Besloten werd om met ibekwamen spoed te beginnen; waarbij men natuur lijk rekening er mee moest houden, dat al wat gebouwd wordt, onderworpen is aan dc keuring vanwege het ministerie van Volksgezondheid. De woning- inspectie werd geraadpleegd, en een aannemer gevonden, die op zich nam, de vereeniging de bouwpremie te laten win nen. Den sden Mei begon de race. In een maand stonden nu de huizen en waren ze zelfs „onder dak". Het bin nenwerk is reeds onderhanden en bijna 40 woningen zijn voor gebruik zoowat gereed. Vóór den 23sten Juni-zal de-race gewonnen zijn; dan worden de 52 hui zen, na 52 dagen werk, kant en klaar aB geleverd. De Zondagen tellen niet mee, dan wordt niet gearbeid. De huisjes zijn aardige middenstands woningen, met twee woon- en drie ol vier slaapkamers, en zijn bovendien keurig afgewerkt. Nader wordt geseind: De hatiónaïe 'ëtm- forsntie van de Amalgamated Enginee ring Undou heeft met overweldigende meerderheid besloten de voorstellen der werkgevers aan een stemming der leden te onderwerpen. DE ENGELSOH-IERSOHE BESPREKINGEN. Het Engeleche kabinet richtte een zes tal vragen tot de te London vortoevendo delegatie van de voorloopige regeering van Zuid-Ierland. Donderdagavond werd daarop een antwoord ontvangen, dat be vredigend genoeg wordt geacht om de besprekingen met deze delegatie Dinsdag sa voort te zetten. BN GELAND's SCHULD AAN AME RIKA. Reuter vernoemt, dat do Brit- soho regeoring nog geon beslissing hoeft genomen in zake het zenden van oen mis sie naar Washington voor de bespreking van de kwestie van Engolands schuld aan de V. S. In tusschen is definitief beslo ten, de vorschuldigde rente ten bedrage van 25 millioen pond in den herfst te betalen. Er ia reeds een regeling in dien 'n getroffen. EEN LOCOMOTIEF OP HOL. Dinsdagmorgen te 5 uur is een loco motief, waarop machinist noch stoker was. plotseling met een snelheid van 40 K.M. per uur het station van Beau- vais uitgereden. Bij het station Her chics kwam de machine wegens gebrek aan brandstof tot staan. Het was vol gens de „Petit l'arisien" boog tijd, om dat er een sneltrein aankwam en er een ernstig ongeluk had kunnen gebeuren. AFNEMENDE WERKLOOSHEID TE BERLTJN. Volgens do opgaven in hot „Beichsarbeitsblatt" is do werkloosheid ie Bc-rlyn in April nog verder afgenomen, Tcrwyl op 1 April in totaal nog 116.502 gohoeiwerklooy.cn steun- ontvingen uit de workloozenkassen, bedroog hun aantal op 1 Moi nog slechts 69.017. HET CONFIIOT IN HET ENGELSOHE MACHINEBOUWBEDRIJF. De stemming, welke heeft plaats ge vonden onder dc 47 vakvereenigingen iu arbeiders in bet machinebouwbedryf ■er de voorloopige overeenkomst, welke met de werkgevers is getroffen, heeft tot resultaat gehad, dat een groote meerder heid dor arbeiders zich voor nanvaarding die voorloopige overeenkomst hooft uitgesproken. De cyfers van de stemming waren dat 99.313 arbeiders vóór aanvaarding waron en 40.SS1 tegen. Dit resultaat zal onge twijfeld van grooten invloed «yn op de houding van do Amalgamated Enginee ring Union, waarvan do loden eenigen tyd gelode^ door dc werkgevers zyn uitge- sloton, daar zy de gestelde .voorwaarden hadden verworpen. POLITIEKE ACTIE VAN EX- KEIZERIN ZITA- Naar het „Berliner Tageblstt" meldt, wenscht ex-keizerin Zifa weldra naar Zwitserland terug te keeren. Het verzoek aan den Zwitserschen Bondsraad om haar haar kinderen boe to staan naar het kasteel Wardogig, dat non haar moeder toebehoort, terug te koeren, ia reeds in voorbereiding. De ex-keizerin heeft rich gedeeltelijk, door nieuwe politieke raadslieden doen omgeven. Tezamen met Hongaareche po litici heeft graaf Hunyadi, de vooraaam- ite raadsman der ex-ikeizerin, een plan 'an actie voor den eeretkomenden tyd opgesteld. Hot middelpunt van dit plan wordt gevormd door eon eigenhandig schryven aan den rijksbestuurder Horthy. In dit schrijven deelt do ex-keizerin Horthy mede, dat zy zicih nog steeds als de gekroonde koningin van Hongarye be schouwt en in de rechten zal treden van den overleden koning, totdat haar minder jarige zoon Otto, over wien zy samen mot den broer van den ovorloden ex-koning Karl Max, de voogdijschap uitoefent, oud go no eg is, om den troon to bestijgen. Zy eiecht daarom het recht op om de heer- schersrechten voor haar minderjarigen zoon uit te oefenen, zoodra de mogelijk heid daartoe zich voor de ex-koniagin voordoet. Dit eigenhandig sehryven had reeds drio weken geleden aan don rijksbestuur der tor hand moeten zyn gesteld door den broer van de ex-koningin, prins Sixtus van Bourbon Panna. Prins Sixtus, die te- samen met zyn broer Bené en een prinses van Braganza op een valsohen pas reisde, wend echter op weg naar Boedapest door do Oostenryk6che autoriteiten aangehou den. Inmiddels moet hot schrijven door graaf Jozef Karolyi aan den rijksbestuur der zyn overhandigd. Volgens de plannen der ex-koizorin zal ook de legitimistiseho beweging in Oos tenrijk in overeenstemming worden ge bracht met de veranderde omstandig heden. DE SOHIPBREÜK VAN DE „WILT SHIRE". Het bericht, dat de geheele bemanning van het s.s. „Wiltshire", dat schipbreuk heeft goledou bij het Great Barrier eiland ten Z O. vau Nieuw-Zee- land, reeds aan land is gebracht, is voor barig geweest. De redding geschiedt slechte zeer langzaam. Slechts één per soon togelyk kan vaa boord worden ge- 1 en m enverwacht, dat de beman ning van ongeveer 100 koppen tegen morgenmiddag aan land zal zyn gebracht. Er zyn geen mensehenlovens verloren ge gaan. LENEN DOOR EEN BEROERTE GEo TROFFEN? Uit Weenen wordt ge meld: Do „Neu0 Freie Presse" verneemt uit Holsingfore: Volgens hier ontvangen be- richtou is jn den toestand van Lenin een ernstige wending ingetreden. Men zegt, dat hy een beroerte heeft gehad. DUITSCHLANO EN DE VOLKENBOND. Het „D&Jiu"-agenisoiiap te Berlijn meldt omtrent ae geruchten betref fende ae opneming van Duitsoliland in den Y olikenbonü tiet volgnds uit goed ingeuichte kringen: Do Duitsohe regeering staat op het standpunt,du| hèt kaar niet mogelijk is, eerder eau verzoek om opneming aan den Volkenbond te richten, voor dat aan twee voorwaarden is vol daan: lo. moet de zekerheid worden ge geven, dat de opneming van Duitsch- larnd m den Volkenbond plaats heeft, zonder dat er over wondt gestemd; Zo. moet Dufltschlaxid zekerheid, hebban, dat het niet als een mogend heid van den tweeden rang in den Boud zal worden behandeld m. a. w. dat liet een plaats zal krijgen in den Voilkanbondsraad Na de beslissing, die de Volkenbond in zake Opper-Siiezië zeer ten on- guinete van Duitsoliland heeft geveld en met het oog op het feit, dat de Volkenbond nog in ee7i groot gedeelte dei- wereld niet wordt erkend, staat de Duitsohe regeering voorts op iiet standpunt, dat de inwendige orgaaa- satie van den Volkenhond zoo moet worden geregeld, dat de Bond werke lijk voor de geheele wereld een instru ment voor den vrede kan worde®. DE INTERNATIONALE LEENINC VOOR DUITSCHLAND. Volgens een bericht uit Parijs heeft de conferentie van bankiers haar be sprekingen, alleen met het oog op Pmkstereai, voor een week onder broken en zai Donderdag na Pinkste ren de onderhandelingen op normale Wijze hervatten. Het berioht, dat de ondenhaaidelingen in gevaar verkee- ren, is tendentieus. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN; £1 60 Cto. per re^el. Bronohltis Ala Gij alle middelen geprobeerd hebt, neemt dan nog eeus de Abdijsiroop,- het beroemde middel bij Influenza^ Bronchitis, Kinkhoest, Asthma, Keel pijn. etc. Opthoudt den naam goed: Abdijsiroop PINKSTERWEEK SPEOIALE AANBIEDINGEN i DAMES- en KINDERCONFECTIE LAFAY£TTE OR. HOUTSTR. hoek Nleuwstr. Sedert de ontvangst van de Duit sohe nota van 28 Mei, zouden de ban kiers het eens zijn geworden omtrent de mogelijkheid van het toestaan vïener schadeloosstellingsleening aan Duitschland. VRAAG: Myn dienstbode is op haai vryoa Zondag naai Hillogom, haar woon plaats gegaan. Zy is daar ziek geworden en niet meer teruggekomen. Moet ik haar nu kostgeld geven? Hoeveel per dag? Hoelang? Gaat haar loon dqor! Hoelang? ANTWOORD: U ia verplicht gedurende vier woken te zorgen voor behoorlyko •'erpleging. Dit sluit o.i. in dit geval ia betaling vau loon, kostgeld 85 ct. daag» ongeveer, doktersrókeiilug en apothoker. U kunt voiigen, dat een doktersattest wordt overgelegd. VRAAG: Hoe hoog ia de aftrek voor hot nood-zakelyk levensonderhoud in Haarlem? ANTWOORD: Voor gehuwden 800, oor ougohuwden f 500. VRAAG: Hoe hoog moet myn inkomen _jjn om te Haarlem stedelijke en Ryksin- komatenbolasting te moeten botalon? ANTWOORD: Vioor Stedelyko belas, ting f 10Ü0, voor Rylraintoomste 1 ibolas> ring f S00. VRAAG: Ik ben 23 Augustus 1981 van Heemstede naar Haarlem verhuisd. Myn aanslag in de forensenbolasting is f 49 over het dienstjaar 1 Men 19211 Mei 1922. Daar ik dus ruim S maanden in do gemeente woon waar ik werk, ineen ik rochf te hebbon op ontheffing gedurende die 8 maandon. Ia dat juist? ANTWOORD. Neen; de aanslag is ten 'olie verschuldigd omdat U tydens uw vorblyf to Heemstede gedurende hot be lastingjaar op meer dan 90 dagen uw bo- roep te Haarlem hebt uitgeoefend. VRAAG: Myn inkomen is f 1060 per jaar, waar levensonderhoud afgetrokken s. Ik woon en werk te Haarlem en bef ongehuwd. Hoeveel bolasring voor Ryka, inkomsten-, Verdedigings- en Gomeentot lyko Inkomsten moet ik over 19211922 betalen: ANTWOORD: Uw inkomen is dus 1561 waarvoor verschuldigd is aan Ryksim komstenbelast log f 47.19 Verdedigings oelasning TI f 3.60, Gonieentoinkomsten- belasting f 68.25. VRAAGMoet een dienstbode, diy 3 maanden in betrekking is gewees. (intern) maar met de tweede maand heeft opgezegd, haar Godspenuing te ruggeven? Er is volgens overeengeko men termijn opgezegd. ANTWOORD De dienstbetrekking moet langer dan drie maanden geduurd hebben on, de godspeuning te mogen behouden. Dö tir.ai ijj Wsrfcstoor. DE SCHADE AAN DE „SUMATRA'* Naar het Haegsche Gorr. Bar, vej neemt ,'lieeft een voorloopig onder zoek naar den omvang der schad« doer den brand hij Werkspoor té Amsterdam aangericht, ten aanzien van de turbines, bestemd voor den m aanbouw zijnde® kruiser voor den lndischen dienst „Sumatra", uitge wezen, dat de dusgenoemde kruiser- turbines duo bestemd zijin om in weiv kung te worden gesteld bij het onder nemen van kruistochten met 16 mijl' per urn-, zoodanig beschadigd zijn, dat zij niet meer kunnen worden her steld. De andere groote turbines hebben door den brand wel geleden. Een nauwkeuriger onderzoek zal moeten uitmaken, hoe groot de schade is en van welken invloed deze zal zijn op die kortere af langere duur van even tueels herstellingen. Als vaststaan kun echter wel worden aangenomen, dat er een aanmerkelijke vertraging zal. intreden in het aflevert 11 gs-tijd- stip van het schap. Als er niets in den weg was gekomen, zou de Sumatra" \olgens contract 30 Sept. 1923 gereed zijai geweest, voor het ondernemen van proeftochten. HULP AAN RUSLAND. Het algëmeeme comité tot steun aan de hongerenden in sovjet-Rus land heeft tul heden ongeveer! 360.000 ingezameld. Ais terrein van werk zaamheden heeft het in overleg met net Auslaji)d9-comité de districten- Kazan en Tscheljabinsk gekozen, in Kazan staan, keukens, waar onder deskundige leiding de gansche bevol- kmg tweemaal per dag wordt gevoed- In Tscheljabinsk zyn kinderhuizen, waar onder leiding van de Xeder- landscjho vejrpleegstei-s zuster Lan- genberg en zuster Barneveld de kin deren, die het ergst geleden hebben,, gevoed en verpleegd worden. Het algemeone comité heeft naar Rusland verzonden: J 1/2 millioen K.G. roggemeel, 20.000 K.G. vetten, 15.0GO K.G. wit meel voor het kinder tehuis, 8G00 K.G. levensmiddelen voor het kindertehuis, 25.000 K.G. voiie- digo stellen nieuwe kinderkleeding voor die kindertehuizen, 10.000 K.G. ingezamelde en verstelde kinder-, vrouwen- en manskieediing; voorts medicamenten en verband stoffen. Vandaag vertrekt uit Rotterdam per stoomschip Orontcs een transport inhoudende 390.000 K.G. roggemeel en 250 kisten en balen ingezamelde levensmiddelen en kleeren. Hartroerende! ibevvijizen van dank baarheid. heeft het comité van bevol king van Kazan eai TsciheJjabinsk' ontvangen. DE MILITAIRE CENEESKUNDICE DIENST. Naar de Tel. verneemt zal binnenkort een regeling verschijnen, waarbij zal worden bepaald, dat in de kleinere gar nizoenen, mede in verband met de reor ganisatie van den militairen geneeskun digen dienst, geen militaire artsen zul len worden ingedeeld, doch dat de ver zorging van de in die garnizoenen ge legerde militairen en van hen die voor rekening van het departement van Oor log op die verzorging aanspraak kun nen doen gelden, tegen een overeen te komen tarief zal worden opgedragen aan* een of meer burgerartscn ter plaatse-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6