Agenda OM ONS HêEN Stadsnieuws Arr. Rechtbank Binnenland 39e Jaargang l^o. 11966 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feéstdagen VRIJDAG 16 JUNI ISF^ ABONNEMENTEN per 3 maanden: Voor Haarlem en de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente) f3.571/,. Franco per post door Nederland f3.871/,. Afzonderlijke nummers 10.15. Geïl lustreerd Zondagsblad, voor Haarlem en omstreken f0.571/,; franco per post f0.65. Post Giro 38810. Uitgave der N.V. Lourens Coster, Oirectour-Hoofdredacteur J. C. PEEREBOOM, Teleloon 3082 BIJKANTOOR voor Santpoort, Velsen, Velseroord, Wljkerooü, IJmuiden, Beverwijk enz. DR1EHL1ZERKERKWEG' 2, VEL8EN, TELEFOON 3521 ADVERTENTIENVan 15 regels f 1.75Iedere regel meer 35 Cts. Reclames 60 Cts per regel. Bij abonnement aanzienlijk rabat. Twaaifstuivers-advertentién van Vraag en aanbod van 1—4 regels 60 Cts per plaatsing, elke regel meer 15 Cts. A contant; buiten het Arrondissement dubbele prijs. Directie en Administratie i Groote Houtstraat 83. Telefoonnrs. Redactie 800 en Administratie 724 DIT NUMALER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. EERSTE BLAD VRIJDAG 16 JUNL Oud-Holland, Verwulft, Strykorkett. Bioscoop voorstelliugen. ZATERDAG 17 JUNI. Oud-Holland, Verwulft, Strijkorkest. Luxor-theater. Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Schouwburg De Kroon, Gr. Markt Bioscoopvoorstelling, nam. 2.30 en avonds 8 uur. Cinema-Palace, Groote Houtstraat Bioscoopvoorstelling, *a nam. 2.30 en 's avonds 8 uur. Scala-theater, KUina Houtitraat 77 Bioscoopvoorstelling, nam. 2.30 en en 'o avonda 8 uur. No. 3058 Schetsen uit Brussel. (Slot.) V/AT ZIJN STIELMANNEN? DE OPBOUWINC VAN DE NOORD POOL EEN NEDERLANDER ONDER DEN CRON-J WAT EEN HO TELKEUKEN AL ZOO BEVAT BLIJF NIET BIJ MOEDERS PAPPOT. dan moet er fraude zijn of een vergis sing. Wat er omgaat in een groot hotel kan ook hieruit blijken, dat het personeel van Hötel Méiropole 300 man sterk is. Drie- aonderd 1 Kellncis, kamermeisjes, admi nistratief personeel, ook zoogenaam de stielmannen, vaklieden, schil der, metselaar, meubelmaker, behanger, loodgieter, stoker en zoo meer. Zoo is ei bijvoorbeeld een kleermakerswerkplaats, die dag en nacht geopend is en waar de gasten hun kleeren kunnen laten nazien en oppersen, 's Avonds, bij het naar bed gaan, hangen ze die buiten de deur met de noodige instructies en 's morgens xijn ze «r weer, gerepareerd en keu rig in de ploo ihet oude sprookje van de kabouters, die 's nachts den men- schen hel werk uit handen nemen, ver wezenlijkt. Natuurlijk is dat geheele personeel on derworpen aan een contröle betreffende komen en gaan. De vaklieden hebben den achturigen werkdag, ontvangen twee francs per uur, maar kijrgen den tijd dien zij te laat komen, niet uitbe taald van het maandloon, dal andexen genieten mag evenwel niets worden af getrokken. Dat verbiedt de wet. De eenige bestraffing, die op hen kan wor sen •oegep.isi, -c, ontslag uit den dienst. 1 ?sL01 sens, wanneer wij in de groote eetzaal ontbeten op de buitenlandsche manier, dat wil zeggen simpelweg met brood en boter (wie er iets bij wil heb ben, moei het afzonderlijk betalen) 's morgens dan kregen wij altijd een merkwaardig schouwspel te zien. Dan werd namelijk wat wij noemden de Noordpool opgebouwd. Vlak tegenover den ingang werden op groote tafels blok ken ijs gerangschikt door een daarmee speciaal belasten bediende, waarop dan tegen den tijd van de lunch en het mid dagmaal allerlei fijne schotels werden gezet, om ze versch en koel te houden heerlijke zalm, kip, kortom, allerlei vleesch en visch, die een lust der oogen waren en een si reeling van de tong. Menus tot vaste prijzen werden in het hötel niet geleverd, maar er was een ieeks van warme en koude spijzen la carte te krijgen. Was het wonder, dat ik ook wel de plaats eens zien wou, waar al die heer lijkheden werden toebereid? De directeur had tegen een bezoek aan de keuken niet het minste bezwaar en telefoneerde om den chef-kok, zeggende„u zal een landgenoot zien 1" En daar verscheen in het directiekantoor een lange gedaante, nog vergroot door een kolossale koks- mutr, de heer Molenkamp, een Neder lander, Arasterdammer van geboorte, die 20oals mij dadelijk bleek zijn taal nog lang niet vergeten was. ,,lk ken uw blad ■wel," zei hij, toen wij de trap naar de keuken afdaalden, „ik heb mijn eerste opleiding gehad bij een banketbakker io de Zijlstraat te Haarlem." Zoo stapten wij het keukendepartement binnen. Ik geloof nie'. dat een leek begrip heeft van de taak, die de chef-kok van een groot hótol op de schouders heeft. Mij was die althans een verrassing. Daar werken onder den grond 64 personen, waarover hij het bevel voert. Hij is ook belast met den inkoop van de eetwaar. Dien dag had hij 250 zeetongen inge kocht, die aan de gasten zouden wor den voorgezet wanneer zij dat wensch- ten. Maar als het nu eens een stille dag was, of de trek in visch niet bijzonder groot 1 Ik stelde den heer Molenkamp deze vraag en hij wees op een groote ijskast, beter gezegd een ware ijskamer, waar de temperatuur zóu laag was, dat ik er maar liever niet te lang bhjveu wou. Daar wordt visch, vleesch en wat verder aan bederf onderhevig is, frisch gehoudende kellners boven in de zaal krijgen natuurlijk ook het wachtwoord, om den verkoop van een grooien voor- xaad te bevorderen door de zachte sug gestie „er is vandaag prachtige zee tong". En blijft er daarna niettemin nog over, dan worden de tongen op de menus onder dc plats du jour gebracht en lot lageren prijs verkocht. Het is dus ook de chef-kok, die de menus samenstelt. Dat hij het oppertoe zicht heeft over alles wat er in keuken voorvalt en gebeuren moet, spreekt van zelf. Toevallig word juist toen ik er was visch aangebracht, die hij kocht. Een bon voor de betaling passeert dan nog door een tweede hand, die er ook de goedkeuring tot betaling op zet en zoo is dan de contróle op den inkoop tot stand gebracht. „Maar de voorraden? Hoe kunt u daarop het oog houden?" „Eiken morgen wordt op het bureau van den directeur wat er zijn moet, ver-, geleken met wat er is ontbreekt er iets, Ik begreep, dat op deze manier per soneel, dat zich misdraagt, niet veel kwaad kan stichten, omdat natuurlijs dadelijk de oorzaak van verschillen op gespoord wordt. In de keuken is een eigen banket bakkerij. Netjes op rij en gelid stonden de vcrsche gebakjes te wachten op de bestellingen uit de ecuaal. Huisvrouwen die hier afdalen, zouden met een waar genoegen het kolossale fornuis 2ien, het toestel, waarin door zeep en kogeltjes de schotels worden schoongemaakt, de bordenwaschmachine, die machinaal met borstels en zeep dï boxden keurig reinigt en automatisch brengt op een transporteur, de kast waarin de borden worden gewarmd, de aardappelschilmachine, die haar werk zóó keurig doet, dat alleen met de hand dc zwarte putten nog moeten worden uitgenomen, de voorraden melk, eieren i boter. „Per dag gebruiken wij hier 3000 eie ren en tachtig kilo's boter* Die komen allemaal uit Holland." „En de visch?" „Die ook, uit IJmuiden, van denzelf den dag. Alleen dc kreeft krijgen we t Frankrijk." „En de groenten?" Ik verwachtte hetzelfde bescheid „uit Holland", maar werd teleurgesteld. „Al onze groenten komen uit Nizza, ook de aardappelen, deze kleine soort. Nizza is met de groenten altijd een paar maanden vroeger dan Nederland. In den vollen zomer (het was toen Mei) krijgen wij onze groenten uit Hol land." Ik moest ook den wijnkelder zien, die weer onder ander beheer staat en waarin tienduizend flesschen en 5°o° flesschen champagne, geborgen zijn, een voor raad, die geregeld wordt aangevuld uit groote kelders elders; ik moest, om elf uur 's morgens, de witte Bordeaux, ae Graves, proeven, waarmee de sausen ra de keuken worden bereid. En bij was keurig en geurig, inderdaad. „En hier zijn mijn conserven," zei de chef, wij zende op allerlei flesschen met hei etiquet van zijn eigen firma, conserven, die hij levert aau het hotel en aan ver schillende winkels. Toen moest ik zijn administratie zien, een reeks van boeken, waarin kostende prijs en verkoopprijs worden uitgere kend, niet alleen van de menus voor dt gasten in 't hotel, maar ook voor dc feesten, die in afzonderlijke zalen r den gegeven. Pas had onze bekende landgenoot Louis Raemaekers er zijn vrienden nog onthaald. Het bleek, dat op sommige van deze partijen geld wordt toegelegd, namelijk op dc eetwaar. Mali zooveel, stond er dan bij do optelling, wij zouden zeggen tekort. Het blijft dan nog altijd mogelijk het deficit ia te halen op de winst de wijnen. Boni beteekende voordeelig saldo. En natuurlijk was dit de regel. Men drijft ten slotte zulk een onderne ming, niet zoo groot risico, niet alleen voor zijn genoegen. Maar bet zal toch menigeen verwonderen te hooren, dat Metropole geen naamlooze vennoot schap, maar het eigendom van een fir ma is, eigenares bovendien van een groote bierbrouwerij. „Waarom zijn er zoo iweinig Hollan ders onder het personeel?" vroeg ik. „öch, die durven niet, ze blijven thuis," zei de chef en lachte zoo eens. Hem heeft de wijde wereld blijkbaar niet afgeschrikt. Hij vond er een mooie positie in zijn vak, een eigen bedrijf, bovendien en ten slotte een ontwikkeling, die hem bijvoorbeeld in staat stelt, mee te werken aan 1-ransche vakbladen. In m van de afleveringen vond ik recep- :n van den heer Molenkamp. Hiermee is een denkbeeld gegeven, zij 't dan ook in flauwe omtrekken, hoe een groot hotel reilt en zeilt. Wat den gast aangenaam stemt, bijna zonder dat hij 't zelf weet, is dc orde, die in zulk een groote instelling hecrscht, zonder dat hij de touwtjes ziet, waaraan getrokken wordt, noch do menschen die daaraan trekken. Metropole heeft bovendien iets ge zelligs, een ruime conversatiezaal, een groote lees- en schrijfkamer, zoodat ook bij slecht weer niemand zich er behoeft te vervelen. Wij hebben, als gunstelingen van het mooie weer, in die twee zalen niet veel tijd gepasseerd. Maar een week lang woonden wij met genoegen in dit hótcl en wanneer de stroom van 'het leven ons opnieuw naar Brussel voeren 'ocht, nemen wij cr stellig onzen intrek weer II, C. P, CHRISTEUJK-NATIONALE WERK MANSBOND. ln den tuin van mevr. Bunge aan den Kleine Houtweg hield Donderdagavond do afdeeüng Haarlem van don Ghriatelijk-NaUonalen Werk mansbond een oponlucbtbgoenkonrnt. Een groot aantal loden en vele vrouwen ren opgekomen. De voorzatter der afdeoling, do heer van Daale, heette de aanweeagen welkom en wees er op, dat van de 880 leden der afdeohng slechts een dertigtal werke lijke belangstelling in de bondszaken toont. Ten einde moer loden op te wek ken tot krachtig vereenigingsleveu zal vaoi September a.s. af iedere maand een bijeenkomst worden gehouden om ver- schillendo punten te bespreken. De. G. B. Wossenburg van Beverwijk sprak vervolgens over: Idealisme. De spreker stolde idealisme tegenover ma terialisme. Uit het idealisme komt het geestolyke loven voort. Dat geestelijke gaat steods vooraf aan de stoffelijke uit beelding. Dit idealisme bezit men haast niet en niet meer. Slechts door het opwekken van idealisme, door versterking van het persoonlijk geestelijk leven, zullen de So ciale bonden tot bloei kunnen komen. De kracht van de Oh netel jjke v&kbe- ogiug moet zijn 't bewustzijn, dat men solidair moet zijn. Een ieder moet zich die solidariteit bewust zyn. Aehter don •tryd voor het stoffelijke moet gezien worden de geestelijke achtergrond. Geestelijke ontwikkeling van den ar beider is dan ook dringend gewenscht. De E&ngvereeuiging boli Deo Gloria gaf oenjgo liedereu ten beste. EEN KWADE HOND. Men schrijft is: Donderdagavond ongeveer 81/2 nnr werden twee meisjes, die liepen te wan delen, op den hoek WilhelminaliianWee- terhoufcpark, aangevallen door een groo- ten woedenden herdershond. De meisjes ren zoo ontdaan van den schrik, dat 1 dame uit een villa haar te hulp kwam het kwade beest verjoeg. Tevene wees er de eigenares op, dat dit geen hond s om ongemuilkorfd en los te laten loopen. Haar voornemen was de politie mede in kennis te stellen. IH DE LIGHAIi. Met gejuich werd het bericht in do lighal ontvangen, dat mevrouw Sybrandi- HaJberatadt mot een aantal van haar leerlingen daar ook dit jaar weer een uit voering zou komen geven. Dagen te vo- Uaal-Ion de patiënten herinneringen van vroogoro concerten, waarbij ze zooveel genoten hadden van do frissche, muzikale stemmen. En deze middag werd oen succes èn voor do zangloerares hare leerlingen 6u voor de knappe pianis. te, niej. Emmy van Eden. Met mooie rozen en een hartelijk „tot weerziens" werd afscheid genomen. HARMONIE GRKSCENDO. Zondag IS Juni, de herdouk-.ngsdag van den slag bij Waterloo, zal do uiuziokvereenïgïng „Harmonie-Crescendo" een concert in den tuin van het Brongebouw geven, waarbij ook het bekende muziekstuk „De slag bi) Waterloouitgevoerd zal den. Verwacht wordt, dat dit voor velen een aantrekkelijkheid zal zjjn om het eon. cert bjj to wonen. Bovendien is het zitje in don Brontuin op een mooien zomer avond aangenaam. Het bestuur vaa de muziekvereeiüging hoopt op een goede opkomst, want de kas van don penningmeester is bijna ledig verband met de eischon der gemeente tot het betalen van 20 pet. der donaties stedelijke belastntig. PERSONALIA. De lieer H. Franken Jr. van Haarlem is benoemd tot lid van het hoofdbestuur van de Ned. Verinniging vaoi werkgevers in het bakkersbedrijf. Aan do Technische Hoogeschool te Delft slaagden voor het candi- daatsexameu voor rcheikundig-inge- nieur de heeren C. B. van Niel en F. Visser 't Hooft, beiden van Haar lem. HAARLEM8CHE JEUGDKKRK. Men deelt ons mede, dat a.s. Zondag geen jeugddienst zal worden gehouden in de Waaisehe kerk. De eerstvolgende dienst is Zondag 25 Juni. DE HAARLEMSCHE ORKEST- VEREEN ICING. De heen- M. Scheer, de penning meester van de Haorlemsche Orkest vereniging, sprak ook nog zijn diep leedwezen over het besluit van den Raad uit. Volgens hem is het ondenk baar. dat de verseniging met een subsidie van f 3U.JÜ0 zal kunnen blij ven voortbestaan Zeer zeker zal dan ook in de vergadering van Zaterdag een voorstel tot ontbinding worden ingediend. Dit laatste kan alleen nog voorkomen worden, als er ter elfder ure een flinke particuliere steun toe gezegd wordt. SYNACO CEO IENSTEN. Ned. Israël. Cemeerrte. Sabbath Vrijtlagavonddienst bij den ingang te 8 uurOchtenddienst te 8 uur; Middagdicnst te 1 Vt uur; Avond dienst te 10.21 uur. Werkdagen Ochtenddiensten Zon dags te 7X uur, anders te 7 uur; mid dag- en avonddiensten 8 uur. Talmoed Torah Sabbath 12HiJé uurWerkdagen Zondags te 7 uur anders te 7 1/2 uur. De Middag- en Avonddiensten op de werkdagen, alsmede Talmoed Torah. worden in het gemc,entegebouw ge houden. 8. D. A. P. De Disirictsfederacie Velsen en de afd. Haarlem zullen een opcaluchtmceung houden op Zondag 18 Jnm op het terrein van Hotel „Velser- etid" bjj de „Ruine van Brederode". Al« sprekers treden op Mevr. O. Miodema- Zondervan en de heer C. Thomotsen met het onderwerp: Tegen de Reactie! Voor vrede eu voor recht! Modewerking wordt verleend door de Arbeiderszatigvereeiia- ging «Zangluet". HENCELEN. Zondag 18 Juni zal het vischcollege „De Vereenigde Visschers" haar eersten kaswedstryd houden. Er zal gevisent worden op wilvisch, in de Ringvaart, ie Hillegom. De prijzen zijn zeer fraaie luxe arti kelen, die tot en met Zaterdag zijn te bezichtigen in het clublokaal, Doel- straat 15. Een zeegevecht. Op den 29en April ia aan het s'rand 'e Zandvoort slag geleverd. Er vielen geduchte klappen. Een van- de twee personen, die aan het gevecht deelnamen, werd leelijk toegetakeld. Wapens waren twee schoppen, een ijzeren en een houten. Hel was ter opening van de schel- penvisscherijWaarom de vechtpartij was ontstaan bleek niet ter tereentzit- ring en evenmin was duidelijk wie der partijen het eerst is begonnen met klappen toe te dienen. J. K., wiens zaak het eerst diende, beweerde uit zelfverdediging te zijn opgetreden, omdat v. d. N. was begon nen met hem aan te vallen. Getuige H. Vlieger, een gewezen ge zagsvoerder, die, als ooggetuige ahe had waargenomen, zeide ook dat v. d. N. den slag was begonnenmaar v. d. N. ontkende da'. Het O. M. requireerde tegen J. 1 15 boete of 15 dagen. Daarna stond J. v. d. N. terecht fns het met een schop slaan van In deze zaak requireerde het O. M. 14 dagen gevangeniss-raf. De verdediger mr. P. Tideman ging in een uitvoerig pleidooi het gebeurde na en stelde daarbij in het licht dat in deze zaak veel duister is. Hij pleitte oplegging van oen clemente straf. Mishandeling, Tegen M v. d. E. te Heemstede, die zich bad te verantwoorden wegens mishandeling vau J. P. Pijgt en ver nieling van eenige ruiten in diens wo ning, werd 1 maand gevangenisstraf geeischt. Ds Twente Kamerverkiezingen DE NIEUWE KATHOLIEKE PARTIJ. De N. R. Ct. schrijft: Indien die Nieuwe Katholieke Partij alleen haar openbare actie zou sta ken om voor baar candidatenlijsten, die met meer kunnen worden inge trokken, toch stemmen te verzame len, zou er een politieke comedae wor den opgvoerd. Er zouden op een af zonderlijke'lijst een of meer kamer leden kunnen worden gekozen, aan wie in de Kamer het recht tot eigen organistit toch niet zou worden ge laten. De N. K. P. zou dan op deze wijze een bedenkelijk middel worden om voor de R. K. Staatspartij stem men te verwerven, die anders voor haar te loor waren gegaan, en da uitspraak van de stembus vertroebe len. Nu de N. K. P. besloten heeft haar actie te staken, zal zij zich zelf als politieke partij moeten ontbinden en een duidelijke verklaring hebben al t6 leggen, dat zij niet verwacht, dat nog stemmen op haai lijsten worden uitgebracht, of dat de lijsten der N. K. P. to beschouwen zijn als lijsten der R. K. Staatspartij. Ais au dieclub of hoo men het ook noe men wil bunnen de R. K. Staats partij zal zij dan verder nog voor haar politieke beginselen kunnen ijveren. DE ANTI-REVOLUTIONNAIRE LIJST. Omtrent de verbinding van de anti-rev. oandidaienhjston deelt de Stand, mee, dat verbonden zijn tot één groep do gelijkluidende lijsten van do kieskringen Leeuwarden, Gro ningen en Assen met die van de kies kringen Zwolle, Arnhem, Nijmegen, 's Hertogenbosch en Maastricht, en tot een tweede groep die van de kies kringen Utrecht en Leiden met de lijsten van Amsterdam en Helder. De overige lijsten zijn niet verbon den. Daar echter in Rotterdam, 's Gravenhage en Haarlem gelijklui dende lijsten zijn ingediend gelden deze als één lijst; hetzelfde is het ge val met de lijsten van Dordrecht, Middelburg en Tilburg. SAMENWERKINC TUSSCHEN SPAARBANKEN EN CIROOIENST. Op den I7dcn Spaarbankdag te Gro ningen zullen o.m. mededeelingen wor den gedaan over de mogelijkheid eener samenwerking tusrehen den post cheque- en girodienst en de spaarban ken. In Zwitserland bestaat de gelegenheid om inlagen op spaarbankboekjes te doen storten van de in te leggen bedragen op de postrekeningen der spaarbanken. De regeling is getroffen om hen, die op verren afstand wonen van de spaar bank, het doen van inlagen gemakkelijk ie maken, met besparing van den veelal bezwaadijken gang naar het spaarbank, kantoor. Het bedrag der ontvangen storting wordt door de spaarbankdirectie bijge schreven op de spaarbankrekening van den inlegger, om later, als het spaar bankboekje in haar handen komt, bij voorbeeld bij het doen van een recht- streeksche inlage of bij ontvangst voor rente-bijschrijving, mede daarin tc wor den bijgeschreven. i Wellicht zou ook hier te lande een re geling als bovengenoemd zeer nuttig voor de spaarders kunnen zijn en het sparen ten zeerste bevorderen. liet bestuur van den Ncderlandscheu Spaarbankbond heeft nu den heer M. Pott, inspecteur bij het bestuur van den postchèque- en girodienst in de gelegen heid gesteld op de a.s*jaarvergadering van den bond de regeling nader te be spreken. DE KONINKLIJKE FAMILIE. - De Batavier V is Donderdagochtend om 8 uur van Liugfjord te Tromsó aangekomen. GEVOLGEN DER TABAKSBELAS TING. ln Wageningen en Veenendaal is aan eenige honderden werklieden op sigarenfabrieken ontslag aangekondigd. HUGO STLNiNÖSS. Hugo Stinne» ia Donderdag naar Duitse hl and teruggekeerd, na een ver blijf van twee da^en te 's-Gravenhage. Hij was niet bereid zich uit te laten over het doe lvan ziin komst, ook niet over de vraag, of hij nog zou terug- keeren. POLITIEKE BELANGSTELLING. Te Oldehove (Gr.) zou aldus het N. v. d. D.. Mr. Oud in een openbare vergadering van de Vrijzinnig-Demo cratische Kiesvereenlging een rede houden. Het bestuur mee Inbegrepen, waren een half uur 11a den vastgestei- den openinestijd... 6 personen aanwe zig. zoodat öe vergadering niet door ging. Eén dag later was er vergade ring van den Vrijheidsbond. Aanwe zig buiten het bestuur.... 1 belangstel lende KERSEN VEILING. Op de te Wageningen gehouden jaarlijkeche kereen 1 verkoopi 11 g werd naar schatting besteed van 17 tot 20 cent per .G. op het hout. Het gewee is matig. OPLEVING IN DEN SCHEEPS BOUW. Uit Sappe meer wordt bericht, dat er eenige opleving komt in den scheeps bouw. blijkens afgesloten contracten in de omgeving aldaar voor schepen voor DuHsoho rekening. Dg Haagsche Conterentie (Zie ook 3de Blad.) Een verzoek aan Kerk er aden. De Aigemeene Synodale Commissie der Ned. Herv. Kerk heeft de volgende circulaire gericht lot ce kerkeraden: AI zal de Conferentie te 's-Graven- hage, die den 26sten Juni bijeen zal zijn, zich slechts beperken tot technisch-cco- nomischc en financieeie besprekingen, zoo is het toch niet zonder beteekenis, dat vertegenwoordigers van de zoo ver deelde volken en hunner regeeringen elkander daar ontmoeten. Het komt daarom de Aigemeene Sy nodale Commissie gepast voor, dat de voorgangers in het gebed der Gemeen te deze bijeenkomst aan God opdragen en ootmoedig van Hem vrgaen, dat Zijn Geest moge beslag leggen op hen, die in het „Vredespaleis" zullen samen zijn, opdat er een oprecht streven mocht ontstaan om het belang der volken en van de geheele wereld te bevorderen. HET EERSTE COMMUNIQUe. Het eerste officieele communiqué betreffende de Conferentie luidt als volgt ,.De door de Italiannsche regeering, in overeenstemming met de Nederland- sclie regeering bijeengeroepen inlei dende bijeenkomst ter voorbereiding der confcren<ie, beeft Donderdagmid dag van half drie tot half vier voor de eerste maal vergaderd in de groote rechtszaal van het vredespaleis. Jhr. van Karnebeek, Nederlandsch minister van builenlandsche zaken, sprak de opeiiingrede uit, waarvan de tekst reeds ia gepubliceerd. Verschil lende gedelegeerden dankten de Ne- derlandsche regeering in antwoord op deze redevoering voor de door haar be toonde gastvrijheid en spraken hun nen beste wensehen uit voor het werk der conferentie. Vervolgens ging de conferentie over tot de verkiezing barer president. Er bleek volkomen overeenstemming 'e bestaan om jhr. Van Karnebeek uit te noodigen, zich definitief te beiasten met de functie van president der inlei dende bijeenkomst, con posjjie, die hij tot nu toe slechts voorloopig had be kleed. Jhr. Van Karnebeek nam deze be noeming aan. Op voorstel van den president werd besloten, de volgende zitting der con ferentie Vrijdagochtend te doen plaats hebben." NADERE BIJZONDERHEDEN. Het Hbld. schrijft Wij vernemen nader uit 's-Graveu hage, dat Sir Philipp Lloyd Greame, leider van de Britsche delegatie, heeft geantwoord op do welkomstrede van Minister Van Karnebeek. Hij stelde voor, dat deze het voorzitterschap v de Réuninon Préliminaire zou a: vaarden. De. vertegenwoordigers van Italië en Frankrijk Bloten zich hierbij aan. Wij vernemen voorts, da'- in deza eerste bijeenkomst al reeds is getracht om de gedachten wisseling gedurende de geheele preliminaire zitting, du» van 16 tot 20 Juni, uitsluitend te be perken tot de methode van behande ling der Russische uuacstie en niet uit te Dreiden tot de Russische quaestie zelve, zoodat dan ook niet uitvoerig gesproken zou kunnen worden ovez de standpunten der verschillende re geeringen in deze quaestie. Deze pogingen, die veel kans van slagen lijken te nebben, zijn zeer be langrijk, omdat men nu kans heeft te voorkomen dat de korten tijd die r is, zal worden gevuld met een voort zetting van liet papieren tournooi tus- schen Parijs en Londen. Als men zich alleen bepaalt tot een bespreking van de methode en niet van he1 fond van de zaak, dan behoeft er geen vrees meer te bestaan, dat de beschikbare tijd voor 20 Juni niet meer voldoende zal zijn voor de aan wijzing vau de leden der niet Russische commissie. üit de Omstreken HEEMSTEDE D neer A. van Wingerde, adjunct-commies ter se cretarie alhier slaagde dezer dagen voor het examen boekhouden, alg» nomen door de Vereeniging van Leeraren. Verlof. Door C. 1- A. Klinkert alhier is ingediend een verzoek om verlof voor deai verkoop uitsluitend van alcoholvrijen drank in 2 ineen- loopende benedenlokalen van perceel Zandvoortsclieiaan 32, terwijl door. H. Th. van Looij verlof is verzocht voor den verkoop van alcoholhouden- den drank anderen dan sterken drank in het perceel Fontein laan 1. BLOEMENDAAL Gevonden voorwerpen. Terug te beko men bij: J. Bakker, Midden Duin en Daalscheweg 2. Bloemetidaal, «ifern gouden vulpotlood; Wagenaar, Bloe mendaalscheweg 161, Bloemend aal, een zakmesje en een grijs poesje; E. Sewald, Teyerstraat 4t>, Haarlem, een bruin lederen portemonnoie met inhoud: D. M. Koning, Boschlaan 1, Boemendaal, een vilten hoed; G. van der Horst, Rollandspad 12, Overveen, een pop; A. lking, Houtvaart 64, Overveen, eeai stuk vilt en 2 riemen; G. van Eek, Boschlaan 3, Bioemen- diaal, een passer: II. van Velsen, Delfstraat 3 zwart. Haarlem, een jongenspet; Boer, Stationsstraat 12, Zandvoort, een damesportomonnaia met inhoud; aan het bureau van po litie te Overveen, «en passer, een lorgnet-etui, een zwembroek, bad handdoek en tasch met boeken aan den politiepost te Bloemendaal; een lakstempel, een slinger van een auto, een paar schoenen en een lees boek politiepost. Overveen. Door den heer Burgemeester dezer gemeente is de agent van politie 2de klasse J. G. ter Beest bevorderd tot agent van politie !ste kasse. SCHOTEN. Grenswijziging. - - Er zal een vereadermg van de commissie uit de ingezetenen meeeteld ter beoordee ling van het ontwen) van wot tot o.a. opheffing der gemeente Schoten, ge houden worden op Maandag 19 Juni des avonds te ha'f acht uur ten Raad- huize. De aeenda vermeldt 1. Vaitetelline van hê< avies aan Ge deputeerde Staten. SANTPOORT. Aangehou den. Door de politie is gearresteerd zekere v. d. E. van Santpoort-Station ter zake van het plegen an onzede lijke handelingen met e n minderja rige. SPAARNDAM. REDDEN VAN DRENK ET .TN&E,N, De hoor A. J. Meyerink hield een le zing te Spaarndum over het onderwerp: „Redden van drenkelingen". De zalen van het Goheelonthouderscafé bleken te klein te zyn om aan alle belangstellen den oen goede plaats te bieden. Na een inleidend woord van het hoofd der school, den heer Znidwier, ving de heer A. J. Meyerink z\jn bekende ler-ng aan. De lichtbeelden, die door den heer Forïg<*ns met zyn lantaarn uitstekend werden vertoond, kregen ook zeer veel aandacht. Ook de demonstratie- vaa de verschil lende reddings- en bevrjy.licgsgrepen had den groot succes. Na afloop der lezing meldden aicfc versoheiuoue aanwezigen aan, die in Spaarndam een Reddingsbri gade wen&chten op te richten. Er werd reeds dadelgk een kern gr vorm.! van pijn. 25 heeren, die zich op he; roddyur*- zwemmen zullen toeleggen. Op verzoek zal na eeoigen tjj-i dc 3c- ziag in een grooterc zaal herhaald worden. Vrijdagavond 2d Juni, uei avond» 7 uur, zal te Spanrn.liun Hoor de demon- stratieploeg uer Haarloi-u-he Reddings brigade een demonstratie te water gege HALFWEG -- In u.11 nacht van Woensdag op Donderdag ontstond, door tot nu loc onbekenae oorzaak, brand in een liunlbouwschuur, he- hoorende bij de keïne bix-rc-nljehin zing van Snijders nan den IJ weg al hier. Toen de brandspuit rriveerdo was de schuur leeds verin and niet al het daarin geborgen l.u-i bouw ma teriaal. Met vereende klachten is het, mede ómdat de wind af wfis, mogen gelukken de woning zelf te behouden. Het vee werd gered. Verzekering dokt dc schade.

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 1