Rubriek van den Arbeid. HAARLEfVS'S DAGBLAD VR!J DAG IS JUNI 1922 DERLE BLAD Brieven uit Zandvoort VREEMDELING EN BEZOEK, ZANDVOORT'S BLOEI EN EEN IDEE- Volgens liet jongste verslag omtrent den toestand der Vereeniging tot Be hartiging der Belangen van de Bad plaats Zandvoort deze langademige naam pleegt stads vervangen ta wor den door dien van Zandvoort' s Bloei,, is het jaar 1921 voor onze badplaats niet gunstig gewees'. „ja, beduidend minder zelis dan het vorige jaar." Wel was hot aantal badgasten piet minder, doch hun verblijf was kor ter en daar ook de royaliteit van voor eenige jaren verdwenen was, waren de verdiensten minder. Het versiag onthoudt zich daarbij yam de opmerking, dat de lasten daar entegen veel zwaarder waren. De op brengst van belastingen en heffingen bedroog in 1920 ruim 370 mille, terwijl in 1921 uit dezen hoofde bijna j 429.000 werd toegestaan. Als men nu weet, uat deze opbrengst Voor 1922 is geraamd op meer dan 605.000, Btalt men zich allicht ook de Traag, hoe het er uitziet met de kans op verdiensten bij hen, die in hoofd zaak deze belastingen zullen moeten Die vooruitzichten zijn verre van schitterend. Het is een publiek ge heim, dat er op het oogenblik nog maar heel weinig badgasten zijn en dat er ook nog maar heel weinig be sproken is voor he1 hoogzomerseizoen. Wel worden er allerlei middelen in 't werk gesteld om een anderen indruk te vestigen, doch wie weet hoe hij soms met gedruk'e cijfers moet te werk gaan, laat zich niet van de wijs brengen. Br verschijnt in ons goede dorp een paar maal in do week een badgasten- lijst en ik heb, de herkoms' van die lijst kennende, zoo'n flauw vermoeden, dat zij het is, die de voornaamst3 bouwstoffen levert, waarmede de se cretaris van „Zandvoort's Bloei" zijn jaarverslag samenstelt. Loest men nu de jongste exemplaren dier badgasten lijst, dan zou men zoo zeggen, dat ei in do verschillende hotels en pensions al aardig wat badgasten zijn onderga bracht. Maar een blik op de eetzaler. der diverse gelegenheden op andere dagen dan den zevenden der week brengt al spoedig aan het licht, dat di massabezoek slechts geldt voor één, hoogstens voor twee dagen, in d-m nac& van den eersten on den tweeden Pinksterdag waren ongetwijfeld de meeste hotels vol en er moesten zelfs tal van gasten in pensions worden oa dergebracht, die er anders geen werk van maken om gasten voor één etmaal te ontvangen. Mar.i in den loop van den Tweeden Pinksterdag of ui'. Dinsdagmorgen, daauia waren de meesten al weer gevlogen. Wie zich nu eens goed indeukt in de gevolge,, van zoo kortstondig verblijf, komt al gauw tot de conclusie, dat hierdoor noch he hotel- noch het pensionbedvijl zeer bijzonder gebaat kunnen zijn. Immers heeft men voor de bediening van een zoo groot aantal gasten ook een groot personeel noodig en wel geschoold per soneel. Nu is het eenvoudig eene on- n ogelijkheid oni geschoold, hotelper soneel voor een of twee dagen te en- gageoren. En zoo doet zich hst feit yoor, dat. als do gasten vertrokken zijn, het personeel blijft. Van het eene .week-end tot het andere eet dit perso neel, zoo niet geheel, dan toen voor een groot deel de winst op, die, kort séjour gemaakt, toch al niet bui tensporig kan zijn. En zoo bewijzen do cijfers van de badgastenlijst niets of ahhans heel weinig. Het bovengenoemde verslag deelt ons mede, dat er in 1921 te Zandvoosrt vertoefden 12.896badgasten tegen 12-550 in 1920, 12.767 in 1919 en 12.430 in 191S. Da' zou dus een record jaar zijn ge weest! Ach arme, wat had het er wei nig van. Naar mijn meening zijn lijst en verslag totaal waardeloos voor de statistiek en zou alleen waarde hebben de opstelling van badgast etmalen, zoo als de tram rekent met dagkilometers. Dan wordt men ietB gewaar van vooruit gang of achteruitgang, maar nu regis treert Zandvoort's Bloei" gegevens, die niets bewijzen ten opzichte van Zandvoort's bloei of verval. Natuurlijk is do behartiging der be langen van de badplaats niet het meest gebaat dooi- boekhouding. Propaganda zou daartoe ongetwijfeld meer bijdra gen. Leest men nu in het verslag wat te dezen opzichte werd gedaan, dan valt dit lang niet mede. „Voor reclame werd weinig uitge geven", zegt Let verslag daar adverteeren in buitanlandsche bladen nog geen reden van bestaan had en zulks in binnenlandsche bladen over bodig werd gevonden". Mjj dunkt, bier is de logica aardig zoek. Als men meent de reclame in het buitenland to inoetan staken, om dat het in felbewogcn wnMr slecht vis- schen is, moe'- men, zou ik zoo in mijn onschuld zeggen, juist het dubbele aantal netten in het binuenland uitzet- .,Ook werden" zoo lees ik ver der „geen teestalykheden georgani seerd met het oog op den minder gun- stigcu iin&ncieeieu toestand alhier" Die uiiuder gunstige financieele tae stand moet toch zeker betrekking heb ben op den toestand der vereemgings- kas. Nu zou ik alweer zoo in mijn eigen onschuld zeggen, dat men dan had moeten beginnen met een poging om die kas te versterken. Doch van een dergelijke pogmg büjkt mets of wei nig. Er zijn toegetreden 9 leden. Ge vraagd mag worden wat er gedaan is voor do versterking van het aantal le den. Hun totaal bedraagt 118 en aan contributie wordt ontvangen .j 50-a, dat is zoo om un bij de 4. per lid. Ziet men het aantal leden, dat de vei - gadonugeu van „Zandvoort's Bloei" pleegt io bezoeken, dan wordt men al spoedig gewaar, dat contributiebe taling bij verreweg he' meerendoel do eenige plichtsbetrachting is. En indien nu de behartiging der be langen van de badplaats Zandvoort is opgedragen aan een zoo iauwe, zoo arme en zoo kleine vereeniging, dan rijst do vraag of zij wel in goede han den berust. Er is nu een schoone gelegenheid voor de vereeniging om in actie te komen. Te 's-Gravenhage heeft zich een comité gevormd voor de ontspan ning der buiteulandsche journalisten, die in de residentie verwacht worden ter gelegenheid van de Haagsche Con ferentie. Dit comité heeft per commu nique gemeentebesturen vau corpora ties uitgenoodigd te doen blijken hun verlangen om die journalisten iets te laten zieti van ons land. Ik twijfel er geen oogenblik aan of he1 Dag. Be- stu ir onzer gemeente, dat toch ook wel is aangewezen op de behartiging der belangen van de badplaats Zand voort heeft zich ongetwijfeld tot be doeld comité gewend met een uitnoo- diging tot bezichtiging vai> den Zee weg al of niet in combinatie met het gemeentebestuur van Bloemen- daal. Welk een uitgezochte gelegen heid, niet waar, om tot in de Japan- sche en Chineesehe pers toe den lof bezongen te krijgen van dit geden der Hollandsche aast, waarvoor Bloe- meudaul en Zandvoort zich in het bij zonder intcrcssccrcn. Mogelijk ia „Zandvoort's Bloei" nog niet op de ge dachte gekomen om op deze ongezoch te wijze iets bij te dragen 'ot beharti ging der badplaatabelangen. En toch Ügt het niet voor de hand zich b.v. te verstaan met de directie der Am sterdam sche waterleiding en ge zamenlijk de buiteulandsche journa listen ui! te noodigen, om eens te ko men kijken naar de wijze, waarop hier te Zandvoort het water gewonnen wordt, dat voorziet in de behoeften der bevolking van Nederland's hoofd stad! De eonigszios aan journalistiek verwan'e dagelijksche bezigheden van een bestuurslid van „Zandvoort's Bloei" en het geparenteerd zijn aan de Amstardamsche waterleiding van oen van onze wethouders wijzen om te zeggen vanzelf deze richting De gemeentekas zal zich allicht kunnen voroorloven wat do kas van „Zandvoort'k Bloei" niet kan dragen en er zijn ook nog wel andere vereeni- gingen met tijk er middelen, die waar schijnlijk geneigd zouden zijn een of fer te brengen op het altaar des vreemdelingenbezoeks. In het bestuur „Zandvoort's Bloei" hebben bo- di^n zitting een hotelhouder met rijpe ervaring en een medicus, wiens jeugd alleen reeds een jpoota waar borg ia voor activiteit. Alle gegevens zijn dus wel voorhanden. En als het idee nog niet is opgekomen in dezen voor haar wasdom zoo uiterst gesoliik- ten grond, dan wordt het hierbij gair- ne welwillend ter overweging u.ioge boden door ondergeteekende. Hij ver oorlooft zich echter er seffens op te wijzen, dat men er niet mede moet volstaan de journalis'-en tot een bezoek uit te noodigen. Men moe1 hen ook ontvangen en er zich niet toe bepalen om b.veen boek met afbeeldingen op tafel neer te leggen, zooals men ion vorigen jare deed, toen een auntal bui tenlandsche gas'en in Hotel d'Orauge de gasten waren van de Hollandia filmfabriek. Men moet ze recipi e r e li en. door hartelijkheid en vrien delijkheid inspireeren tot artikelen, die heel de wereld over de schoonheid en aantrekkelijkheid van Zandvoor' be kend maken. Waarom zou men niet probeoren te Zandvoort een O o n f e renco dela Presse Inter nat ionale te beleggen, nie- vlak naast en toch ook weer niet te ver verwijderd van de Conféren ce Politique, waarmede Sche- veningen is gaan strijken? Ons IIolel d'Orauge, Groot Badhuis, Grand-Ho tel hebben wel vorston geherbergd en zjju dus ook wel in staat de Koningin der Aarde op waardige wijze te huis vesten. En in het Kurhaus zullen ze ker niet de attracties ontbreken, waar op ook een buitenlandseh journalist zich soms gaarne vergast. Het Raad huis is zonder veel bezwaar tot een statige ontvangst in gereedheid te brengen en er zijn nog wel ingezete nen 'e bewegen tot het aanrichten van een garden-party of, origineeler wel licht van een duinpartij. Dit alles is aan te vullen en uit te breiden. Maar men zal er goed aan 'doën met de uitvoering van het idee. zoo men het aanvaardt, niet al 'e lang te wachten. Want op den duur van conferenties valt weinig «e betrou wen, zooals ons Genua heeft geleerd. En als de gezanten uit elkander gaan, stuiven de journalisten weg. JUTTER. Van hier en daar. E WERKLOOZENVERZEKERING VUUK LAfeuAKbElUERg. De ïegeeriiig vraagt van <10 lana- arneiuer&nouiiUi vour de weikioozeu- Kassen naast bijdrage veriiooguig van do l&ucn vaststelling van lagere uit- aoeiiugon. In veihoiii^met uie piau- iitui hooit liet nooianeetiiur van den Neden. Landarbeidensbaud begoten op 1U Sopt. te Utrecht oen buitanga- woon congres te beleggen, teneinde de leden in de gelegenheid te slohoii zich üvr de gevraagde reglements wijziging uit te spreken. WERKGEVERS IN HET BAKKERS BEDRIJF. In de jaarlijksche algemeene ver gadering van de Nederiandcche Ver eeniging van werkgevers in het bak kersbedrijf zijn ais lid van het hoofd bestuur herkozen de heeren H. R. Het- ael, to 's-Gravenhage; G. M. de Jonge, te Amsterdam, N. j. teil Boceu, te Ltrecht, H. van Dorsten, te Leiden, H. Franken Jr., te Haarlem, L. Gant- voort, te Deventer, A. 1. de Haan, te Amsterdam, B. Bus, te 's-Graven hage, J. Ketelaar, te Arnhem, J. Ph. Peters, te Rotterdam, G. K. Scheep, te Rotterdam en C. Ulrich, te Rotter dam. LOONSVERLAGING WERKSPOOR. De directie van Werkspoor te Am sterdam is voornemem 1 Juli op nieuw een loonsverlaging van 10 too te passen. Zij is evenwel berela tot 1 Januari 1923 een wekelijkschen toeslag op liet uurloon te verstrekken van 5 NIEUWE DIENSTRECELINC VOOR HET TREINPERSONEEL. Naar de Tel. verneemt, ls oen nieu we dienstregeling voor het treinper soneel in bewerking. Do bedoeling is de nieuwe regeling reeds 29 Juni a.s. in te voeren. Het laat zich Uat dan het aantal ter beschiKKing gestelde treinboambten belangrijk zaï verminderen. OE STAKING OER LAND- ARBEIDERS Mun schrijit van bet Groninger Hoogland aan liet Volk: De neutrale en clir. Werkgeveibhon- deu in het landbouwbedrijf op het Groninger Hoogland hebben aan de werknemersbonden medegedeeld, dat zij hun laatstelijk aunood handha ven en een nieuwe conferentie onnoo- dig achten. WACHTCELORECELINC. De Regeering is meldt het Hbld., voornemens voor te stellen in de wachtgeldregeling voor Ambtenaren o.a. de bejialing op te nemen, dat zij die in het huwelijk treden hun recht op wachtgeld verlitzeu. DE STAKING IN DE BOUWVAKKEN IN FRIESLAND CEéINDICD. Uit Heeirenveen wordt gemeld: De werknemers hebben de voorstellen van de Federatie van Timmerlieden- patroons aangenomen. Maandag wordt het werk hervat. INTERNATIONAAL CONGRES. De twee jaar geleden te Amsterdam gestichte internationale Landarbei ders-Federatie, waarvan het secreta riaat te Utrecht is gevestigd, houdt dit jaar zijn tweede gewone congres te Weenen, op 15, 1G en 17 Augustus. BEMID DELINC AANGEBODEN. Het bestu«r_van do nfd. Amsterdam den Ned. Vcrladersbond hoeft bemid- de'ing aangeboden in liet hangende arbeidsconflict bij do Firma's J. en A. van der Schuyt on Varenkamp aldaar. ORmisbair voor Spartam ii Sporlwcmsn is FRANREH'S MELK8R00D Pers-Oïerzlciit DE QUAESTIE TE AMERSFOORT. De Nederlander schrijft In de linksche pers en op veririe- zingsineetings van vrijzinnige zijde is dezer dagen ernstig de staf gebroken over het besluit van minister Do Visser oin op de boekenlijst aan de R. H. B. S. te Amersfoort te schrappen: Lessing's Nathan der Weise en Goethe's Faust. Men sprak zelfs van den dompersgeest, die daaruit blijken zou het huidig ka binet te beheerschen en de invoering van een saoort Roomschen Index. Bij ons ffijal de vraag of met deze cri- tje'k de beslissing rvan den minister niet in een eenzijdig, dat is verkeerd licht is gezien. Allereerst moet men niet uit hel oog verliezen dat de beslissing één enkele school geldt en zij de'ualve met als een .generale en principieele mag worden beschouwd. Ons is dan ook bekend dal op tal van R- H. B. S. do lezing dier boeken wordt toegelaten en blijft gehandhaafd. Ten andere mag niet worden verge ten dat de minister, nu de bron v.ui bij zondere inrichtingen van middelbaar on derwijs voorloopig is fjtop gezet, in uiterst moeilijke omstandigheden ver keert ten aanzien van die plaatsen, waar alleen een openbare inrichting van der gelijk onderwijs bestaat. Onder de zoo danige behoor. Amersfoort. De stof voor de oprichting van een bijzondere H. B. S. is daar ruimschoots voorhan den. Ook moeten vooral de minvermo gende ouders, die hunno kinderen niet naar elders ter school kunnen zenden, zich met do R. II. B. S. -tevreden stel len. Is het nu onjuist, dal de minis- waar hem de wensch wordt ken baar gemaakt in dezen pacifistisch op te treden, voor dit bijzondere geval een maal regel als den gewraakten trof? Te meer baart het verwon deruig dat van de linkerzijde zoo heftig hiertegen wordt ingegaan, omdat men van dien kant telkens en telkens er op heeft aan gedrongen dat de openbare insteihngen van onderwijs zich zooveel mogelijk zou den aanpassen aan de landstreek, waar zij zijn gevestigd. Eu nu de minister, en nog wei door bijzondere omstandighe den gedragen, in een bepaald geval dit standpunt inneemt, nu wordt hem dit zeer euvel geduid. Dit is zeer vreemd en wellicht uit overdreven verkiezings- ijver te verklaren, vooral als men in aanmerking neemt, dat tot heden bij de samenstelling van de lijst der school boeken, wei degelijk met de streek, waai de R. H. B. S. is gevestigd, rekening werd gehouden. In elk geval en hierop leggen wij den nadruk is van oen principieele be slissing in dezen geen sprake. Want dan zou overal het gebruik dier boeken moeten zün verboden. En dit is niet het geval. Zoolang echter de toestand van lands schatkist 'is, zooals hij is, zal _an piactische maatregel, als die thans werd genomen, hier cn daar wellicht noodig zijn. HUCC STINNES IN DEN HAAG. Dr. M. V. schrijf', in De Tele- In dit blad is reeds gemeld, dat de machtige Duitsche industrieele magnaat, de heer Hugo Stinaes, op het oogenblik Den Haag vertoeft. Stinncs tracht zooveel mogelijk zijn incognito te be waren en laat thans het bericht ver spreiden, dat hij zich in ons land slechts particuliere aangelegenheden bezig houat.- Het zou dus slechts een coincidence fdcheuse zijn, dat hij juist voor de ope ning van de Haagsche conferentie te Den Haag gearriveerd is. Het zou slechts aan een toeval zijn toe te schrij- i, dat ook andere vertegenwoordigers van de Duitsche „Schwerindustrie" en van de reactionnaire Groot-Duitsche en groot-kapitalistische stroomingen in Duitschland thans een bezoek aan ons land hebben gebracht. De heereu houden zich met drukke onderhandelingen bezig en het lijkt ons alles behalve waarschijnlijk, dat deze besprekingen slechts op familie- en par ticuliere business-aangelegenheden be trekking zouden hebben. Dc strenge ge heimhouding die de Duitsche heeren be treffende het doel van hun aanwezigheid in ons land-in acht nemen, kan het wan trouwen nog slechts doen toenemen. Men steil onwillekeurig de vraag: Wal zoeken de heeren in Den Haag? Wie ver tegenwoordigen zij? Met iwelke be voegdheden zijn zij hier en welke rol pogen zij te spelen bij het oplossen van dc Russische kwestie? Het is niet de eerste maal, dat de heer Stinnes poogt, zijn invloed in inter nationale aangelegenheden, waarbij na tuurlijk ook de Duitsche belangen be trokken zijn, te doen gelden. Hei ligt nog versch in het geheugen, dat hij 'Londen is geweest, voordat de heer R. thenau daar ter stede zijn besprekingen voerde. Wil hij in Den Haag hetzelfde spel spelen? Zal hij in staat worden gesto'd te zeggen „L'Allemagne c*est moi?' Zal deze man, die hoe langer hoe n:ee een overwegend deel van zoowel de erieele als de geestelijke productie in Duitschland controleer;, ais Duitsck- lands alleen vertegenwoordiger kunnen optreden en de Duitsche democratie kun- m uitschakelen? De nadere bedoelingen van den heer Stinnes in verband met de Haagsche conferentie zijn niet bekend. Het is echter noodzakelijk, dat de activiteit van dezen nieuweu Duitschen dictator ondre de controle wordt gesteld van de publieke opinie der internationale de mocratie. Binnenland De verduistering Dy de Haagscbe Coöp Yoerschot- voreeiugiag. DIEFSTAL VAN EENIGE TONNEN? Wij lezen in Het Vaderland: Naar aanleiding van de vermelde valschheid m geschrifte en verduis tering ten nadeele van de Haagsche Coöperatieve Voorschotvereenigiug en Bpaarbank vernemen we nader het volgende in verband met Je nog staeds be staande malaise wilde het bestuur van de vereeniging gaarne een overzicht hebben van den financieelen toestand. Te dien einde was den penningmeester opgedragen een balans samen 'e stel len over den toestand op 1 Mei j.l. Deze balans moest den 14den dezer worden overgelegd. De penningmees ter, de heer Z., aarzelde evenwel aan de hem gegeven opdracht te voldoen. Op aandrang vau het bestuur in de vergadering van Dinsdagavond werden hieromtrent nadere inlichtingen ge vraagd, waarna eindelijk de heer Z. er toe overging eenige cijfers te noemen. Deze cijfers kwamen het bestuur evenwel hoogstonwaarschijnlijk voor en het verlangde nadere bijzonderhe den. De heer Z., thans in het nauw ge dreven, verklanrdo daarop ten slotte, dat hij reeds gedurende een 1 (Hal ja ren gelden van de vereeniging had verduisterd. Deze mededeehng ver wekte natuurlijke grooie verbazing, te meer waar de heer Z., die reeds 28 jaren het penningmeesterschap heeft waargenomen, zoowel van het bestuur ais van hot pubhek hei volste vertrou wen genoot. Na de bekentenis, volgde aangifte bij de politie, die Z. arres teerde. Het totaal-bedrag van de verduiste ring kan nog niet worden opgegeven, aangezien deze over zoovele jaren loopt, ten gevolge waarvan het boe kenonderzoek, dat nog steeds gaande is, veel tyd vordert. Hoewel dus nog niets met zekerheid kon worden geconstateerd Z. noem de wel een bedrag, maar dit kwam h< bestuur eveneens onwaarschijnlijk voor meent men da1 't bedrag zeer hoog moet zijn en in de tonnen zou loopen. Hiertegenover s'aat echter ook weer, dat Z. verschillende bezittingen zoowel roerende als onroerende goederen, heeft, waarop beslag wordt gelegd. Ook dragen volgens de statuten de aandeelhouders de verantwoordelijk heid voor don gang van zaken, cn het bestuur is van ni mug, dat de spaarbankhouders op den duur niet veel schade van de fraude zullen on dervinden. Het bes'uur doet alle mogelijke moeite om de kwestie zoo spoedig mo- ;elijk haar beslag te doen krijgen en iet vertrouwt, dat de spar.rbankhou- ders haar daartoe in de gelegenheid zullen stellen. Donderdagochtend kwamen reeds verschillende spaarbankhouders hun ges'orte gelden terugvorderen. DE NIEUWE INTERNUNTIUS. Naar de Tijd verneemt is tot Inter nuntius van den H. Stotl te 's-Gra venhage benoemd Msr. Orsenlgo, ka nunnik tan het Kathedrale Kapittel te Milaan. KOKENDE KOFFIE. Te Wate ringen heeft het 2-jarig zoontje van den heer W. A. van Zeijl zich ernstig aan kokende koffie gebrand; kort daarna ia hei kind overleden. OOK EEN BELASTINGBILJET. De „Limb. Koerier" schrijft: Ergens langs de straat trok een officieel uitziend paperas de aan dacht. Blijkbaar verloren door dei, rechtmatigen eigenaar. Oprapen! Even inzien! Conclusie aanslagbiljet i'erso- naele belasting 1922, ten name van een persoon uit KI. Looyerstraat te Maastricht. Nieuwsgierigheid geprik keld. Huurwaarde I 1-10. Totaal f 1.10. Aftrek wegens inwonende kinderen, kleinkinderen of pupillen f 1-03. To taal na aftrek f 0.U2. Totaal in hoofd- linze Lachhcck LACHHOEK. rouw: Wat zeg je van mijn nieu- kimono? Neef Jan heeft hem uifl Japan meegebracht. :0, ja, hij leek me ook wel ee* beelje ver gezocht. „Steek je tong uit, kleintje," zei do dokter. Kleine Mientje toonde hc< puntje van haar tong. .Konjf" zei de dokter, „heeleraaal eruit.' „Ik kan niet," was het antwoordt „hu zit aan den achterkant vast." Buiten de winkeldeur hing dc op roeping Flinke jongens gevraagd! Zij hing er nog niet lang toen een klein ventje, rood haar en zomersproeten, haar van den spijker afhaalde en den winkel binnentrad. „Hebt u dit buiten gehangen, me neer," vroeg hij den chef. „Ja," antwoordde deze streng, „waar- heb je het niet laten hangen?" Toen sprak de kleine niet iets mee* lijdends in zijn stem, beslist „Waarom? Omdat ik dat ben." over een vol jaar f 0.02. 50 op centen van de gemeente f 0.01. Totaal van den aanslag f 0.03. Plus minus de kosten van het officieel paperna en administratie. Volgt het bekende prettig aandoen de n:"dede«linkje: bij verzuim van betaling zou, ingevolge de wet. lot vervolging moeten worden overge gaan. Aangenaam vooruitzicht. BRAND TE ZAANDAM. Te Zaaa dam is Donderdagmorgen half zee. v.-r- mooddijk t«D gevolge van het overkoken van een mengsel tot het bereiden van suikerballetjes, brand uitgebroken in hst huls van deu heer P. Fris, HcercngTne-ht De heer Fris kan zich slechts met moeite reddeu. Het brandde met den in boedel geheel af; ook de woning van de wod. Fris ging in de vlammen op, even eens zonder dat iets kon gered worden. Do belendende perceelen, aan de eeuo zjidc dat van de wod. Mooy on aan de an- dero van J. Timmer te Schiedam en be woond door S. Sohurink en L. Windhou- werden mede door het vuur aange tast en gedeeltelijk vernield. Aangezien do Heerongracht juist dezer dagen was gedempt en brandkranen nog Diet waren aangobraoht, had de brandweer aanvan kelijk eenige moeite mef het blusaohings- werk. De betrokkenen waren tegen brandschade verzekerd. VAC ANTIEK AAR-TEN. n 1 Juli tot en met 15 September wordt op de Xederiandsehe Spoorwegen bet tarief voor vacantiekaartes inge voerd, zooals de Minister dat 1 Juni heeft goedgekeurd. Er zjju alleen enkele reizen verkrijg baar, en daarvoor gelden voor alle af standen de volgende tarieven: le klas f 10, 2e klas f 7.50, 3e klas f 5. Voor kinderen wordt geen reductie 'orlocnd, terwijl de reis niet mag worden onderbroken. De vacantlekaarten rijn ï0°" als gewone kaarten aan de loketten ver- krygbaar. ZITSTEU.N VOOR CONDUCTEURS. De Raad van Amsterdam heeft do voordracht, van B. cu W. om hen to machtigen tot het doen aanbrengen van een zitsteun voor de conducteurs op alle tramwagens, aangenomen. EEN SLECHT BEGIN. Dc bur gemeester van Emmen weigerde een ong paartje te trouwen, omdat tie iruideginn stomdronken was. Het ..paartje-' werd uit de trouwzaal ge zet. DOODELIJK ONGELUK. Te Am sterdam is een 22-jarige onderwijze- toen zij voor het Rijksmuseum van de tram wilde springen, koir.cii te vallen en onder de bijwagen ge raakt. met het gevolg, dat zij er le venloos onder werd uitgehaald. OPTREDEN VAN SNEEVLIET. De N. R. Crt. meldt: Dezer dagen is de heer Sneevliet, de bekende communistische agitator, die enkele jaren geleden wegens zijn pro paganda voor het communisme uit Indiè was verbannen, van een ver- blijk in China en andere Oostelijke landen in Nederland teruggekeerd. Hij zal hier slechts korten tijd blijven. Vrijdagavond zal te Amsterdam een door de communistieche partij beleg de vergadering plaats hebben, waarin heer Sneevliet zal spreken over: Indrukken en ervaringen van een re- volutioimair bij de Ooeterscli© volke ren m 1922. COMITé HULP VOOR TUBERCU LEUS JONC WEENEN. Ecmgcn tijd geleden is hel Comité Hulp voor Tuberculeus Jong Weenen opgericht, dat zich ten doei stelt, Oos- tcnrijksche kinderen met beginnende tu- .berculose in zoodanige omsiandigheden Feuilleton Duoslow (Uit het lingeis :'i.) E. R. PUNSHON. (Geautoriseerde vertaling). 11) Zoodra de_ auto uit het oog verdwenen was, hee.rde Harold zich om en wandelde naar het dorp te rug, zich afvi.igende, wat h^:u nu te doen stond. Hij zog er nog altijd tegcci opj de polilie in den arm le naraec, want hij vreesde, dat zy tooh geen geloof oa.i zijn verhaal zou slaan, ol meneer Mac- sarlanc door het onderzoek, dat zij zou den instellen, nog ineer op zijn hoede zouden doen zijn. Zelfs wat betrof het gebeurde van dien middag, had hy niet het minste bewijs, dat zij iets kwaads ia den zin hadden gehad. De politic zou natuurlijk zeggen, dat meneer Macsar- lane slechts uit belangstelling de ruïne bezocht had, cn zij zou er in haar hart van overtuigd wezen, dat Harold wat overspannen was ten gevolge van dea plotselingen dood van zijn vriend. Me neer Macsarlane zou, zoo hij kon, van dien indruk zeker gebruik maken en later alles, wat er nog mocht gebeu ren, aan Harolds zenuwachtigcn tos stand toeschrijven. Misschien zou hy het zelfs lijdelijke krankzinnigheid noe men en Harold in een gesaaht weten te krijgen. Van twoe dingen was Harold ten volle overtuigd, ten earste, dat het zijn plicht was, alles in het werk te stellen, om or achter te komen, of PhylH» nog in leven was en op JDuns- low Ilouse verblijf hield en ten twea- de, dat, hoe eerder hij Dunslow ver liet, hoe boter het voor zijn eigen veiligheid zou zijn. llij besloot dien dag nog naar Glas gow te vertrekken. Meneer Mac&ar- lane zou zeiken- van zijn vertrok lioo- j ren en denken, dat hij hem op de vlucht gejaagd had. Hij zou dan, niet moor Meezeilde, door hem bespied te worden, zeker minder op zijn hoede zijn. On\ ochtar Phyllis te zien te krij gen, dat was niet zoo eenvoudig, dacht Harold, want als ze op Duns low House was, werd rij toch zeker streng bewaakt. Hij dacht op weg naar het hotel aan niets anders, doch kom maar geen oplossing vin den. Zou hij, eenmaal in Glasgow aangekomen, met den laatsten trein weer naar Dunslow terugkeören, om 's nachts als een Inbreker in het huis van meneer Macsarlane binnen to dringen en zoodoende achter de waar heid te komen? Dit plan trok hem zeer aan, maar t>ij goed nadenken scheen het hem wel wat gewaagd, want werd hij door Macsarlane of Soumes gesnapt, dan hadden zij immers het volste recht, hem overhoop te schieten. Bo vendien üoe zou hij in zoo n groot liuia Phyllis vinden, zelfs al hield ze er verbüjf? Als hij zich tot de politie wendde, zou die hem wei kunnen lielpeu, een onderhoud met Phyllis te verkrijgen, maar als het meisje in onweteiidnoid omtrent al hot gebeurde vorkeerde eil verklaarde, dat zij heel gelukkig bij haar oom was, zou hij oen gek Iiguur slaan en misschitm tr nooit in sla gen, de moordenaars van Maurice en Fulton aan het gerecht over te leve ren. Toen hij het hotel bereikte, bemerk te hij tot zijn spijt, daj, do laatste trein naar Glosgo v roeds vertrokken wae. Hij wild© een itecu be ding nog een nacht in het hotclltje te Dunslow doorbrengen, daar hij '.rees- de, dat hij or met langer veilig was. Liever nog dan de kans to loopen hi zijn bed vennoord te worden, wilde hij zich te voet naar de naburige stad begeven, die op ongeveer twaalf of vijftien mïjï afstand vun Dunslow go- legen was en daar oen nachtverblijf zoeken. Hij zei tegen den hotelhouder, dat hij hem dien avond niet meer terug verwachten moest, want dat hij bij ©en vriend bleef logeeren. Hij w achtte zich wel den muu precies te zeggen, wat zijn plannen waren, daar hij vreesde, dat meneer Macsarlane ei achter zou komen. llet was een lange, eenzame wan deling^ hoewel de weg niet zoo stil was. ais dien, waar langs hij en Ful ton Muirton bereikt hadden. Hij be greep, dat als maneer Macsarlane iets van zijn plannen gemerkt had, deze nu een schoone gelegenheid zou heb ben, om hem uit den weg te ruimen, maar ea* gebeurde niets en hij be reikte het stadje juist op tijd voor het avondeten. Hij kroeg ook zonder moeite een kamer in het hotel. Hij viel. doodolijk vermoeid als hij was, en in het heerlijke gevoel, dat hij voor het oogenblik aan zijn vijan den ontsnapt wag, dadelijk in slaap en sliep tot laat in dan morgen aan een stuk door. Toon hij wajyt' i werd, gevoelde hij zich zeer verkwikt en uit gerust. Hij gebruikte een stevig ont bijt on overlegde toen met zich ze f wat hij nu doen zou. Phyllis moest en zou hij te spreken zien te krijgen of anders de persoon, die zich voor Phyllis uitgaf. Op eens bedacht hij, dal hij toevallig gehoord had, dat de niolit van meneer Macsar lane dikwijls de thee gebruikte in een kleine grot, die zicli aan hel uiteinde van het terras bevond, dat aan de zee uitkwam. Achter «ie grot was een stei le klip. De eenige manier om de grot te bereiken wat. langs een paadje, dat naast de klip uitgehouwen was en dat van het terras af naar de grot leidde. Harold bedacht nu, dat het ook mo gelijk zou zijn, zwemmende de klip en do grot te bereiken. -iiicje, dat hij vanaf de naburige kust al te leg gen had, was niet groot en door de hooge klip zou men hem van Dunslow af niet tn het water kunnen zien. Hoe meer hij er over nadacht, hoe moer dit plan hem aantrok. Er was na tuurlijk eenig gevaur fitpn verbonden, maar allee was nog beter dan lijde lijk af te wachten, of ze hem ook zou den vermoorden. Meneer Macsarla ne zou hierop tenminste onmogelijk voorbereid kunnen zijn. En als Phyl lis naar de grot kwam, om or thee te drinken, zou hij waarschijnlijk ook in de geleg.juhuid rijn, haai- te spre ken en kwam er een ander in haar plaats, dan zou h:j zeker een reden hebben om de polilie om hulp te vra gen. Ale er niemand kwam, zon hij iu ieder geval van uit de grot gemak kelijk het park en het huis ongemerkt kunnen bereiken, en allicht Phyllis daar te spreken kunnen krijgen. Hij telde zijn geld na en bemerkte, dat liij nog ruim bij kas was. Hij kocht een revolver roet wat patronen du in een anderen winkel een stok met een looden koop, daar deze hem geen kwaad wapen toescheen. Nadat hij voor zijn lunch nog wat brood met kaa* gekoeht had. begaf hij zich op weg. Door middel van een kaart, die hij zich aangeschaft had, bereikte hij vroeg m den middag de kust even ten Zuiden van Dunslow. Hij had er voor jgjzcugd, zooeel mo gelijk achterwegen te volgen en hoop te dus, dut Macsarlane niet op <le hoogte van zijn bewegingen was. Hij had er schik in te denken, dat lnj zijn vijanden voor den gek gehouden had. Zij zouden wel verbaasd zijn over zijn verdwijning en zich zeker afvragen, wat hij toch voor kon heb ben. In oen schaduwrijk hoekje, want het was dien dag zeer warm in de zon. at hij zijn lunch op. Daarop begaf liij zich naar het water, kleedde zich uit en bond zijn kleeren in een bun deltje op zijn hoofd in de hoop, ze zoodoende vrijwel droog te houden. Voor een goed -zwemmer was de afstand, die afgelegd moest worden, niet bijzonder groot en Harold was een bolleboos in de zwemkunst. HrJ trof liet bovendien, «ia-, hit juist was, zooals het zijn moest. Na .ander half uur flink zwemmen be-.oud hij zich bij de kleine grot Even bleef hij stilliggen, om poolshoogte- te nemenl Er was nergens een levend wezen te bespeuren, cn dus ve:zek rd dut er nieaand in de buurt was, zwom hij naar den kant en bleef even op het

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 9