MINISTER VAN BUITEN LAN DSGHE ZAKEN, DIE ZATERDAG VER- MOORD IS. aan beslaat, dat deze man den aanslag op Scheideinann op den eersten Pink sterdag heeft gepleegd. Wels hennneide er onder voortdu rende blijken van opwinding der linker zijde aan, dat de iDuitsch-nationale pers den op Scheiaemann met blatiw- xuur gepleegden aanslag spottend heeft vergeleken met een aanslag met een la vement-spuit. Dat daarna de moorde naars zich steeds veiliger voelden, is niet te verwonderen. Daartoe heeft ook de vrijspraak van Killinger bijgedragen. Onder groote beweging in het huis deelde Wels mede, dat het openbaar mi nisterie in het proces-Killinger gewei gerd heeft een ambtenaar te hooren, die wenschte te verklaren, dat Killinger te Miinchen de moordenaars Schulz en Tillissen door geld wilde winnen voor de vermoording van Erzberger. Hieruit zal men, zoo nep Wels uil, de vrijspraak van Killinger, waarover iedereen in Duilsch- land tot dusver het hoofd heeft ge schud, wellicht kunnen begrijpen. On der stormachtigen bijval der socialisten en heftige potesten der rechterzijde, riep Wels den Duitsch-nationalen toe Jelui hebt de zwart-wit-roode vlag. die wij zoo lang hebben gevolgd .totdat dc misdaden van het oude regime ons dwon gen ons van haar af te keeren, tot de vlag der moordenaars gemaakt. Met een „hoch" op de republiek eindigde spreker zijn rede. rJe leider van het Centrum, Mars, sprak bu heel wat kalmer stemming ia het huis. Hij kwam op tegen de hetz- campagne der Duitsch-nationale pers en de actie van Helfferich. Toen echtpr de volgende spreker, de leider der Duilsch-nationalen Dr. Hergi, de redenaarstribune besteeg, maakte ziek wederom groote onrust van het huis meester. De sociaal-demapraten verlie ten tijdens zijn rede de zaal, terwijl de communisten en onafhankelijken hem voortdurend door interrupties het spre ken trachtten te beletten. Hergt las, bleek van zenuwachtigheid, in groote haast een .officieuze verklaring der Duitsch-nationale partij voor, waarin uiting wordt gegeven aan den afschuw over den moord op Rathenau en de re geering dringend wordt uitgenoodigd om alles te doen ter opheldering van den aanslag. De verklaring protesteert er evenwel krachtig tegen, dat de moord op Rathenau in verband wordt gebracht met de Duitsch-nationale partij. De Za terdag afgekondigde verordeningen van den rijkspresident verwerpen dc Duitsch- nationalen, daar zij ze uitsluitend be schouwen als tegen de rechtsche partijen gericht. Tijdens de rede van Hergt re gende het van de uiterste linkerzijde uitroepen, als „Onbeschaamdheid, bru taliteit", zoodat de voorzitter herhaal delijk tusschenbeide moest komen. Daarna een korte redevoering van den sociaal-democratischen minister van Justitie, dr. Radbruck, die namens de gchcele regeering verklaarde, dat zoo spoedig mogelijk bij den rijksdag de sedert langen tijd voorbereide wet ter bescherming van de republiek zal wor den ingediend en tevens een amnestie wet, om de door de publieke opinie als partijdig beschouwde vonnissen tegen links-radicalen in tegenstelling tot do milde straffen in processen tegen lechts-radicalen te verzachten. Terwijl hierop de onafhankelijke af gevaardigde Crispien een rede hield te gen de hetz-campagne der Duitsch-na tionalen .werd in de wandelgangen be kend, aai de rijkskanselier als volgende spreker het woord had gevraagd. Onmid dellijk keerden de afgevaardigden naar de zittingzaal terug en schaarden zich voor de regeeringsbanken. Men hoorde in de stem van den rijkskanselier de groote ontroering, toen hij, neerziende op de ledige plaats van zijn gestorven vriend, de groote gaven van Rathenau herdacht. Zijn stem verhief zich steeds meer, toen hij den Duitsch-nationalen snijdende moreele zweepslagen toedien- de. Dezen hoorden hem zwijgend aan. Een deel der rechterzijde m de rijen der Duitsche Volkspartij vereenigde zien zuet den bijval der linkerzijde, toen dc. Wirth het verband tusschen den huidigea binneuiandschen toestand en de bui- icnlandsche politiek uiteenzette en toen ky er op wees, dat eerst na het verlies van Opper-Silezie de nationalistische hetze haar tegenwoordige vormen had aangenomen. De door groote zedelijke ernst ingegeven vermaning, om de ware democratische deugd van geduld te ver wezenlijken in plaats van gevolg te ge; ven aan de heetbioedige nationalistische opwellingen, bracht het geheeie huis aan het slot van zijn rede tot een storm achtige ovatie. De geheeie linkerzijde en het middengedeelte van hel huis stond op en juichte den rijkskanselier toe. Van de tribune werd geroepen „Leve de republiek!" De ovatie duurde verscheidene minuten lang. De rijkskanselier karakteriseerde aan liet begin van zijn rede de strijdwijze vaa de Duitsch-nationalen, waarbij hij zich wendde tot d<ja in het huis aanwezigen afgevaardigde Wulle, uitgever van het heizbiad dc „Deutsche Zeuung". Een verklaring van dan Rijkskanselier. Do verklaring, welke dooi den rijks kanselier Zaterdagavond in tien Rijks dag is afgelegd, luidt- als volgt: „De rijksrogeering richt den volgen den oproep aan do bevolking. Dc moord op den rijksminister dr. Ralhe- nau heeft de groote gevaren aan liet licht g. bracht, waaraan DuitschlanU ten gevolge van binnenlandïche gistin gen is blootgesteld. De vermaning om dc partijtwisten en den strijd om het geen geschied te laten rusten en alle kraenten tier natie te gebruiken voer het nerstel en de redding van het vaaerituiu. is onvernotji a genieven. De voortdurende ophitsingen, die zich tegen den 6 taats vorm lichten en y.ijri uienaars vogelvrij v erklarcn, nrongen steeds meer pojliek verblinde personen tot moordpogingen en mooiuöJi. Een net van samenzweerder^ dreigt den hiruienlandscnen vrede cn acn grondslag van het nieuwe Ie. en te vernietigen. De moord op Rathe nau is sieents een schakel in den ke ien van goeu vóórbereide aanslagen op de republiek. Eerst moeten de lei ders der republiek en daarna moet ae republiek zelf vallen. Ter voorkoming van zulke misdadige aans.agen, moe ten ingrijpende maatregelen women genomen. Het nihilimse, dat zich veelal ver-l bergt .ouder uen dekmantel van natio- liaio gezmoheia, mag niet worden ge duid. De repuniiek is in gevaar. Alle iagen uef bevolking, die arbeiden vooi een democraiiscücn staatsvorm, moe ten zich aaneensluiten en zich vereeni- geu. Het rijkskabinet dat aoor s.uip- moorti is beroofd van een zijner beste en kunuigste medewerkers, erkent in den ure van den diepsten rouw, dat gevaar dreigt. Het njkskabiuet heeft daarom den rijkspiesident aanbevolen van zijn grondwettelijke bevoegdhe den gebruik,te maken en door veror deningen de bescnermuig van den staat en van de republiek en van hen, die de regeering vertegenwoordigen, te verzekeren. De rijksregering zal zorg dragen voor de meest strenge ten uitvoerleg ging van deze verordeningen om on middellijk de heeraekende stroomin gen tegen te gaan, die de grondsla gen van den staat in hooge mate be dreigen. De rijksregeermg begrijpt de groote opwinding van het volk en be treurt de economische gevolgen van zulk een waanzinnigheid, die ue arbei ders zeer moeten treffen. Zij hoopt, dat het Duitsche volk in zijn begrij pelijke ooren zich niet laat verleiden tot daden, die de economische en po litieke nadeeien nog meer zullen ver- grootan, maar zij, verwacht,dat liet Duitsche volk zich achter de regeering zal plaatsen en doet daarom op alle partijen en de burgerij 'liet ernstige en dringende beroep om ter bescher ming der republiek in nood en gevaai vereenigd te staan. Leve de republiek!' Maatregelen der I regeeering. Omtrent de maatregelen, welke duur de regeering noodig worden geacht voor ae bescherming van de republiek kan nog worden gemeld, dat deze o in. omvatten de oprï^*4**» *'-n 'n staats- gereohtshof, waarin veie personen zit ting zullen hebben, oncier wie vier uoor den rijkspresident te benoemen niet juridisch- onderlegde personen. Dit gerechtshof zal naari het gewone rijksgerechtshof staan en zal over cm uitvoering van de maatregelen ter be- iscuenuuig van de republiek hebben te maaei». Wal ue maatregelen zelf aangaat, omvatten deze ook bepalingen legen net verspreiden dom; miadei van uen druk van stukken, die gevaar voor ue republiek op leveren ui beleedigin- geri bevatten 01 gevaar opleveren voor leden .or vroegere leden van de repu- blikeinsche regeering. Daarop zijn straffen geetela van drie maanden tot vijf jaar gevangenisstraf of een boete van ten hoogste oUO.OUl) mark. In bij zondere gevallen is een zwaardere straf toegestaan. De bepalingen tre den na afkondiging onimdue.Ljk in werking. Zij bezitten bovendien terug werkende kracht. Voorts zijn specia le maatregelen uitgevaardigd met be trekking tot de tegen 28 dezer aange- kindigde demonstraties, gericht tegen het verdrag van Versailles. Ingeval van verzet tegen eenïge verbod van het houden van staatsgevaarlijke de monstraties kan bij liet in te steilen staatsgerechtshof in hooger beroep worden gegaan. De rijksdag zal he denmiddag over deze maatregelen be raadslagen. De Rijkspresident. Rijkspresldtnt Ebert die op het ver nemen van den moord op munster Rathenau onmiddellijk zijn vacantie heeft onderbroken en naar Berlijn is teruggekeerd, heeft aan de moeder van Rathenau een In hartelijke be woordingen gesteld conuoleantie-tele- gram gezonden. Voorts heeft hg den rijkskanselier telegtulisch medege deeld, dat dc uoor Ratlienau ingesla gen weg moet woeden blijven gevo.g i met betrekking toi de buitenlanüscha politiek. Verdei heeft da rijksprerident ook een telegram van deelneming gericht tot de democratische partij, waarvan de vermerde lid was. De democratische partij liceft een oproep gepubliceerd, waarin van haar leden wordt geeischt, dat zij met kracht zullen optreden tegen de mo narchistische elementen. Een condoieantie.elegram van Lloyd Coorge. Lloyd Gorge heeft aan den rijks kanselier een condoleantie-telegram gezonden in verband met den moord op Rathenau. HET VERMOEDELIJKE SIGNALE MENT OER DADERS. biet politie-piesidium geeft van de vermoedelijke moordenaars van Rathe nau de volgende beschrijving De eerste persoon is i.6S laag en ge- j spierd, donkerbruin, bijna zwart, in het midden gescheiden haar, sterke, bo ven den neus samengegroeide wenk brauwen, donkerblauwe oogen, uitste- j kende neus, kleine snorrebaard, bleekt gelaatskleur, ovaal mager gezicht, leef tijd 24 a 26 jaar. De tweede persoon is iets kleiner van gestalte dan de eerste, bleek gelaat, bruine haren, baardeloos, blauwe oogen, sierlijke neus, zoodat het gezicht een bijna meisjesachtige uitdrukking heeft; aan den linkerwang en boven dc linker kin een iitteeken, blanke, sierlijke han den, 24 ;i 26 jaar oud. Uit de Omstreken HILLEGOM Ongeluk. Zon dagmiddag is een ongeveer 14-jarige jongen door een groote auto aange reden. De jongen zat op een fiets, trachtte de auto vast te houden 011 tic!. Met een vermoedelijk gebroken arm werd bij opgenomen en bij Dr. Steen mei j'er gebracht. Hij en zijn vriendje moesten pet trein ter ut: naar Den Haag, waar zij woonden. HEEMSTEDE. Bloemendag. De bloemendag alhier gehouden 'en bate der Vereeniging tot bev. der Ge zondheid in de Grafische vakkon, heeft opgebracht 176.17. VELSENi Stukken voor don Raad. B. en W. vragen een cicdiet voor hei verplaatsen van palen van het electrise h net, groot f 308.50. B. en \tf. stellen voor in beheer cu onderhoud over te nemen van de II. IJ. S. M. een gedeelte van den Kruisbeck- of Ouden Schulpweg. Zulks met dc be doeling om verbetering van dien weg ie bevorderen. De tot nu toe gevolgde manier vaa vuilopruiming (gedeeltelijk verbranding, compostbereiding en verkoop van aa- dere deelen) wordt voor de gemeente wat .duur, ook al omdat de compost niet meer gretig afgenomen wordt, dus min der handelswaarde bezit. Om besparing te verkrijgen, stellen B. en W. voor eea overeenkomst aan te gaan met W. Serné, te Noorden (gem. Nieuwkoop. Z.-H.), waarbij deze zich verbindt voor f 1.35 per M3 al het vuil weg te halen. De gemeente zal daarvoor aankoopen twee vaartuigen rvoor f 13000, welke vaartuigen aan Scrnc worden overge dragen, die in 8K jaar zal terugbetalen, plus M rente. De berekening van kosten toont in een jaar een voordeel aan van ruim elfduizend gulden. Ingevolge de L. O.-wet 1920 stellen B. en W. voor aan de besturen van bij zondere scholen voor boventallige leer krachten over 1920 toe te kennen ver goedingen tot een totaal bedrag van f 6711.03&. B. en W. adviseeren gunstig op her verzoek van L. H. Rings, te Jan Gijzen- vaart, om afwijking van do bouwveror dening ten behoeve van hel bouwen van een bovenwoning boven een woon- en winkelhuis aan den Bloeniendaalsche straatweg te Jan Gijzenvaait. Onder de ingekomen stukken voor den raad is een schrijven van den heer E, Brader Ezn., waarin hij te kennen geeft de benoeming tot directeur van Openbare Werken aan te nemen. Hij zal op 1 Augustus in fuciie treden. Mevr. Kerrebijn deelt aan den raad mede ontslag als raadslid te nemen. De raadscommissie, ingesteld voor het onderzoeken van de verhoudingen tusschen het Hoofd van School D. en het onderwijzend personeel, vraagt om for- meele redenen intrekking van de haai gegeven opdracht en laat het aan den raad over te overwegen of deze aange legenheid behandeld zal worden door de commissie van toezicht op het lager on derwijs. B. en W. zijn van plan aan dc com missie van toezicht op het L. O. te ver zoeken, hen spocdigte te aapporteeren omtrent de juiste toedracht van het ont staan van het bekende geschil en om trent maatregelen, welke naar haar oor deel alsnog ter berechting dienen te worden genomen. Hoogovonboclrijf. Het grootste (leol van do stakers is Maandag morgen weer te werk gestold. Geleidelijk aan volgon or moerl aan het eind van de week zullen allen wel weer aan den gang zijn. SCHOTEN GEMEENTERAAD - Vergadering van den Raad der gemeente Schoten, op Woensdag 28 Juni 1922, 's namid dags twee uur ten Raadhuize. Onderwerpen ter behandeling: 1. Voorstel tot het ver tec non van eervol ontslag aan- eat benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. 2. Idem, inzake verzoekschriften oin ontheffing der bouwverordening. 3. Idem, tot verkoop van bouwter rein. 4. Idem, tot vaststelling eener sup pletoirs begrooting en tot het doen van af- en overschrijvingen op den dienst 1922. 5. Idem, tot wijzignig der verorde ning op den vakantietoeslag. 6. Idem, tot wijziging der bouwver ordening. 7. Idem, tot wijziging der verorde ning op de Viecschkeuring. 8. Idem, tot wijziging der verorde ning op de winkelsluiting. 9. Idem, tot vaststelihng eener veror dening op de Winkelsluiting. 9. Idem, tot vaststelling eener ver ordening op het landbouwverlof. 10. Idem, lot vaststel ling der voor schotten op de gemeentelijke vergoe ding krachtens artikel 101 der Lager Onderwijswet. 11. Idem, tot liet toekennen vaa een voorschot aan den woningbouwveree- tiiging St. Bavo, voor acn bouw van li woningen. 12. Idem tot behandeling vaa het wetsontwerp tot opheffing der ge meente. Ingekomen stukken en mcdedcoKn- gen. Belastingzaken B. eh \V. statten voor als des raads gevoelen omtrent het ontwerp inzake de grenswijziging vast te stellen bet door de commissie uit de ingezetenen uitgebracht advies, aangevuld met de door de commissies voor georgani seer a overleg medegedeelde w'cnschen, inzake de rechtspositie van hét ge- meentepersoneel. ZANDVOORT - SoiréeH. 11. V, Op de soirée dor oud-leerlingen af- deeling, werd tegehjKertij i het slagen dei- eind-examinandi gevierd. Piet Ga'.jart opende den a.ond met een speech w aarin hij o.u. dé vergo- 1 ij lang maakte, dat de geslaagden, nu van de schoolbanken uf, uit de veilige haven van appreciatie en welwillend heid, de branuing in moeten, die „le ven" heet, waar u geen hooge cij fers, maar enkel één en en tweeën zul len krijgen, voor dat wat zo verkeerd doen. Het kunstzinnig gedeelte van het programma'werd ingewijd door Tony Hin met liet lied „Dc BlOömCkens aen der Heiden" uit de Loverkcns van Offermans van Hove, dat zich, wat stemming betreft goed aansloot bij de speech van Piest Galjurt, 't is prettig op zoo'n avond eens iets anders te hooren, dan gewoonlijk op een fuif ge geven wordt. Toen volgde „de Haremdans" door Anneke Groènénberg. Do aankleeding van liet geheel was goed on ook het dansoresje heeft tot in de puntjes den dans weergegeven. Daarna: „Whose, baby are you?" Aardig was dat. De baby (Tiiii Prins) was schattig. Hierna weer Tony Hin, die met z'n mooie, sympathieke stom nog „Haus und Liesel" van Franz von Wovna en „Hij, die geen liedje zingen kan" van Hullehroeck, ëoordroeg. 't Eerste had wel iets sterker gekund. Het Mawaïn-duo, was zooals ge woonlijk goed en aardig. Ten slotte de Mawain-dans door Anneke Groe- iienberg en Frietje de Vogel, 't G&- «hoel was typisch en weer eens iets an ders. Vooral Frietje was wonderlijk! elegant. De bewegingen waren kin derlijk friscli en zoo naïef coquet. Het H. H. V.-strijkje, met z'n bo- kende reputatie, heeft de pauzen goed aangevuld. Van 112 uur werd er gedanst. In drie partijen! OPENBARE VERGADERING ANTI- REV. PARTIJ. De Antirevolution- naire Kies vereeniging te Zandvoort belegt Vrijdag 30 Juni een openbare vergadering in Zomerlust. Spreker is Mr. F. J. D. Tbc yes van Haarlem mei; het onderwerp: Actie en Reactie. Binnenland Be HaagsGhe Conferentie tisea eoacessies der Sovjets? In een in bet Concertgebouw iu Am sterdam gehouden internationaal con gres der communistische partij werd achtereenvolgens het woord gevoerd door dr. Van Itaves'eyn, den beer C'achin (Frankrijk), den heer Mac. Manui, voorzitter der Eng. comm. partij, den heer Pieek (Duitschland) en den Indiër Tan Malaka. Aan het slot gaf de lieer D. Wijn koop o.m. nog de verzekering, zoo ineldl de Courant dat men er in pen Haag niet in zal slagen ook maar in het minst Rusland te bewegen toi het hers'el van het privaat bezit van grond- en productiemiddelen. Dit pri vaatbezit zal in Rusland niet worden hersteld. Dat i8 één. Het tweede is-: de oorlogssohuld zal niet worden taald. Dit zijn de 'wee, vaststaande punten. Da Russen. De Hbld.-correspondent to Oldenzaal meldt .De Russische delegatie is hedenmor gen negen uur gepasseerd op haar reis naar Den H§ag. OPLICHTING. HeL Persbureau Vaz Dias verneemt uit Bergen Verschillende winkeliers zijn het slacht" offer geworden van een oplichter, on geveer 35 jaar oud, die voorgeeft te zijn hoofd-ingenieur der Nederlandsche Spoorwegen. Hij heeft zonder betaling verschillende inkoopen gedaan m Ber gen en Allcniaai' en begaf zich per auto naar Utrecht. Daar ging hij dineeren met den chauf feur, verwijderde zich, 'kwam niet imeer terug en is waarschijnlijk naar het bui tenland uitgeweken, DE BLIKSEM INGESLAGEN. Te Kolles-luis (gem. Callantsoog) is do blik sem geslagen in het huis van den heet G. Dekker. Deze lag in bed, waar Je bliksem hem bewusteloos sloeg. Zijn kussen werd gedeeltelijk verkoold. TRAGISCH. Het- 4-jarig kind vaa den klompenmaker H. uit St. Ocdcn- rode had een cent ingeslikt. De door een geneesheer wenschelijk geoordeeide operatic mocht niet meer baten.- De kleine bezweek aan do gevolgen. ONZE GEZANT TE PARIJS. Naar een I-Iavas-telegram uit Parijs d.d. 24 Juni meldt, heeft de heer Poin- caré, minister-president, den Neder- landsohen gezant Jhr. Loudon -ontvan gen. Sargsriglie Slacii HAARLEM. Bevallen: 23 Juni. H. M. v. Dam-Harreu, d. H. Roe- lofs-VVeber, d. N. Boelehs-Schuite- malter, d. M, S. v. El-Lemiings, z. C. J. v. d. Voort-de Zee, z. 24 B. M. de Ridder-Koets, z. A. C. Minnee-Schiliiorinan. z. - J. de la Faille-v. Baarda, z. 25 A. W. v. Goxkum-de Caes, d. 26 M. v. d. Poet Stammes, d. 24 J. L. Muller- Jonokx, d. 25 J. Pleysant-de Beer, z. M. Lukkien-Meijnhout, d. 24 H. G. Landwehr Joliann-v. Allen ad. F. W, Etly-Detlimers, d. A. v. d. Coee-Felder, z. 25 If. L. Deegens- Cèiiesifi, z. 26 A. M. Spruijt—Moote- naar, d. Overleden: 24 Juni: P. v. Poorten, 82 j., Kousebandslaan. 25 J. van Vastenhoven Polman, 48 j. Ostadestr. 26 N. v. Greuningen, 54 j., Hazepa- terslaan. 23 A. C. Snoeks-Meichior, 89 j., Harmenjansweg. 24 J. D. W. Hemelrijk, 6 d. z. van J. D. W. He melrijk, Kerkhofstraat. BLOEMENDAAL. Ondertrouwd: C. wan Dort en J. Tli. M. van der Niet. Geboren: d. van J. Dingetuis en F. Jansen. z. van J. A. van den Brouk en G. J. H. Lobrij. d. van E. Rcijns en A. J. van den Ende. z. van N. M. L'ijtendaal en M. J. Daans. Overleden: O. H. van Maanen, 84 j. - P. J. Boiuna, lj. A. Rowinkel, 66 j. Amsfardamsche Bears HOLLANDSERE HANDELSBANK. Noteering van 26 Juni 1922. 6 Nederland 1922 100 5/8, 5 Ne derland 94 5'4. 5 Nederland 89 3'4- Deli Bat. 227, Deli Mij. 191, Se-iem- bah 287. Amst. Rubber 52.- Ned. Rubber 35. Gew. Dordt 430, Gec. Holt. Olie 128^, Kon. Petrol. 459. Marine 20, Holl. Lloyd 8, Kon. Boot 43 'A, Nwo Boot 40. Paketvaart 79, Unie 9iYt, Rott. Lloyd 113, Nederland 119. Ccntr. Leather 39, Studebaker 135, Cigars 78i4. Steels 103J4, Erie 16, Mis souri ioJ4, Rails 35 12, Unions 148. Kol. Bank 1233/4. Ind. Bank 86, Cert. Handel 124, Gew. Cult. 142, Actions 121, II. V. A. 363, Java Cull. 325, Insulinde Olie 3%, Comp. Argent. 34, Philips 235. Poerworedjo 73H.- V8rvsli! Stadsnieuws JUBILEUM. Men schrijft ons Vrijdag 30 Juni is het 40 jaar geleden dat onze stadgenoot, de lieer B. W. Zjj- fers, voor het eerst de Amsterdamsche Beurs bezocht. Vele financieelc schom melingen, veel rumoer en veel ge schreeuw heeft hij al die veertig laren medegemaakt, vele maatschappijen nêeft hij zien komen en ook zien verdwijnen, maar nog steeds betreedt hij dagelijks met dezelfde toewijding voor zijn vak do hooge stoepen der Amsterdamsche Beurs. DS. H. WEISS. Naar wij vernemen is Zondag te den Haag plotseling overleden de. H.1 Weiss, predikant bij de Broederge meente alhier. De overledene had Zon dagochtend in den Haag gepreekt en werd daarna in een tramwagen, waar mede hij zich naar een Haagsche fo- mi lie begaf, ongesteld. Kort daarna is ds. Weiss overleden. Ds_ Weiss was een paar jaar te H. arlem predikant en onder zijn lei ding was de Broedergemeente in Haarlem in bloei toegenomen. Vóórdat de. Weiss in Haarlem kwam was hij secretaris van het Zejster; Zendingsgenootschap. Hij' is ook eem-| gen tijd m Suriname werkzaam ge weest en heeft o.m. een work over Su riname geschreven. In ds. Weiss verliest de Broeder gemeente in Haarlem veel. Arr, KeslUSank V e r z et. Vanochtend een paai' kleine zaken van verzet en mishandeling. D. S., keliner en schoenmaker te Zaandam, had zich ap 26 Mei, toen hij te diep in liet glaasje had geke ken, tegen de politie, die hem wegens dronkenschap zou aanhouden, verzet. Bekl. is wel eens meer dronken en is dan -lastig. Indien hij niets op hc-eft, dan heeft niemand hinder van hem. President tot den bekl.: Heeft u zich verzet Bekl. Ik weet er niets van. Ik weet tlleen. dal ik een nieuw café heb be zichtigd en daar een glaasje heb ge bruikt. Van wat daarna is gehemd, kan ik mij niets ineer herinneren De president: Dan zal je wel niet één glaasje, maar aardig wat ge bruikt hetbben Het 0. M. eischfte in dez-e zaak 25 boete of 10 dagen hechtenis. O 11 der vrienden. G. van E. te Zaandag was beschul- aigd C. Jde L. aldaar met de lin kerhand een klap in het gezicht te hebben gegeven tijdens een gesprek, dat bij met de L. had over een wo ningkwestie. Bekl. zeide, dat hij al jaren met de L. bevriend was en dat hij die L. niet had geslagen, inaar a lil eon met ue hand bij hot j>raten amicaall op den schouder geklo-pt. Dc L. hield echter vol. dat beikl. hem een klap had gegeven. In deze zaak werd gevorderd f 30 of '15 dagen hechtenis. UITSPRAKEN J. v. d- P., aannemer, te Heejnr stede, mishandeling, f 16 subs. 5 dagen. P. J. v. d. A., varengsguzel, te Hil- legoan, mishandeling f 5 subs. 1 dag. M. v. d. P., arbeider, te Hillegom, beüeediging, f 25 eubs 10 dagen. M. R. hvr. C. v. d. B. te Haarlem mermeer, beleedliging f 2 subs. 1 dag. J. A. K-, koopman, te Haarlemmer meer, beleeduging f5 subs. 1 dag. j. v. <1 B., grondwerker, te Haar lemmermeer, mishandeling f30 snbs. 15 dagen. G. L., opperman, te Haarlemmer meer, beleediging f 30 subs. 15 dagen. J, J. H., bedrijfsleider, te Zaandam, huisvredebreuk f 15 subs. 5 dagen. M. II. G. hvr. P. S., te Koog aj|ii da Zaan-, mishandeling f 10 eubs. 5 dagen. H. v. B., los werkman, te Pur- rnerend, wedarspannigheid en belee diging f 30 subs. 15 dagen. J. B., bloemkweeker, te Aalsmeer, bcériegelijkie bankbreuk, 5 maanden gevangenisstraf n::t aftrek preven tieve hechtenis. J. G., monteur, te Zaandam, ver duistering, 6 maanden gevangenis straf met aftrek preventieve hech tenis. PERSONALIA. Voor hut caa lid juts e.vaiaen werktuigkundig ingeo.ear slaagde de heer Anton 'Jijvoet .'v., van Leiden. Geslaagd te Delft voor het candi- daatsexamen voor civiel ingeaieui J. A. G. x~an der Steur, uit Haarlem. BLIKSEM INGSEALGEN. Zon dagavond om half 12 sloeg de bliksem in een éénmanswagen in de Wilhelmina- straat, waardoor de motoren defect raakten. Niemand zal in de tram en de bestuurder kreeg geen letsel. RIJWIELDIE VEN. Door de re cherche zijn aangehouden A. v. S., A. M., J. B., A. B. en G. B., te Haar lem, verdacht van diefstallen van .een 3-tal rijwielen, die opgespoord zijn. AANGEHOUDEN. Aangehouden zijn gebroeders B., te Haarlem, verdacht van. inbraak cn diefstal te Schoten ge pleegd. Voorts de Duitscher K., ver dacht van diefstal van een groote hoe veelheid handschoenen en zeemleer ten naaecle van -ijn patrones, de firma Hin. DOOR INSPANNING UiTSPANNINC. De Koninklijk erkende tooneeh-er- eeniging „Door Inspanning Uitspan ning' bestaat 50 jaren, vijftig jaren van moeite, maar ook van genoegen door het behaalde sucoes. De vereeni ging. die opgericht werd door de hee- ren J. Otto, H./A. Voogel. .T. Bottu, A. A. Teunisseii, H. Janse, J. Waning en E. Lessing, ontwikkelde zich gnel. On der voorzittei-scliap van Janse heeft de vereeniging 20 jaren van goede lei ding genoten. D. I. U. bazit op het O-ogenblik een viertal vaandels en mag zeer zeker bij de bekendste aiLettan- tcntooneelvereenigingen in Haarlem gerangschikt worden. Ter gelegenheid van- de herdenking van dit jubileum werd Zaterdagmid dag in „Zang en Vriendschap" een receptie gehouden, waar zeer vele blijken van belangstelling en sympa- Uïie wei-den bemerkt. Op. hot fraai met groen en bloemen versierde podium stonden tal van bloemstukken, door de vereenigingeh aangeboden. Daarachter hing een groot portret van den overleden voor zitter, den lieer H Janse. We merkten op bloemstukken van de Vereenigiugen: Haarlem's Tooneel Ensemble, Arbeiders Tooneelveroeni- ging „Vooruitgang", Schoten's dub- belmannenkwartet „Euphonia", Kou. INGEZONDEN }1EDEDEEI-INGEN fi 60 CL,, per reeel. Ben Beent in t Huisgezin geeft het gebruik van A, J. P s Fram bozensaus, A. J. P'o Grenadinessus, A. J. P's Citroensaus a 71/, ets. pet pakje, over rijst en meelspijzen. Letterl. Vereeniging J. J. Cl romer, Mu- ziekvereeniging Harmonie Crescendo, Haarlem'B tooneel, Typo- en Lvthogra- fische tooneel vereeniging „Vooruit gang", Zangvoreenigmg „Kunst na Arbeid", Frysk Sclskip „Gijsbort Ja- picx", Ilaarlemsche Poiilieniuzick- vereeniging, Haarlemsclie Tooneolver- eeniging „T.O.N.E.V.O.", Tooneclver eeniging „Jacob van Lennep", C.eltceL onthouders Tooneel vereeniging Nieuw Leven, eere-, kunstlievend^, oud-leden van D I. U., vrienden en kennissen, kortom, 't podium was in e« n bloe mentuin herschapen. Na een prettig s-inicuzijn v, urd om 6 uur op de Groote Markt een stoet geformeerd uit bestuur en wer kende leden van de jubileerende ver- «miging, de afgevaardigden van ver schil lc-11 de vereenigingen met hun ba nieren om een ommegang met muziek te houden, waarvoor de Muzïckvcr- eeniging „Laurens Janszoon Coster" en het Haarlemsclie Politiecorps hun medewerking verleenden. Door tal van nieuwsgierigen werd de optocht gezien. Men trok door Groote Markt, Smedeetraat, Kruis straat Parklaan (Z.Z.) Jansweg, Via duct, Kennemerplein, Viaduct, Kruis weg, Parklaan. Kenaupark, Zijhuizen, Nassauplem, Nassaulann, Zijlstraat, Groote Markt, Koningstraat. Gier straat, Groote Hoatetrn;;!. Houtplein. Brongebouw. Deputaties van de voigciiuc vereoin- gingen wandelden in den stoet rnede: „Harmonie Crescendo", Kon. LetterL Vereen. J. J Cremor, „Onderling Ge noegen", „Gijsbert Japicx'', HaarL Tooneel Ensemble. Toon-eolvercenu ging „Vooruitgang", „Kunst. 11a Strijd", „Jacob van Lennep", „Post- Harinonie", Mannenkwartet „Euter pe", Typo- en Lythografiscbe zang- vereeniging „Kunst 11a Arbeid", „Doopsgezind Zangkoor", en dan na tuurlijk „Laurons Janszoon Coster" en het Haarlemsch Politiecorps, die er flink op los bliezen en er een aar dig tempo inhielden. ORGELBESPELING in do Groote of St. Bavo kerk te Haarlem op Dins dag 27 Juni 1922 des namiddags van 23 uur, door den lieer George Robert. Programma: 1. Braelud-ium >e kl. I.J. S. Bach 2. Trois Pièces. J. Ph. Rameau (1685—1764) Prélude Musette en Rondeau Air majestueux. 3. Pour flia Toussaint, G. Dupont 4. Zevendie Sonate, J. Rhe-in-berger Preludiio Andante Finale. CIRCUS CAROLl. Het circusleven is altijd „kunst en vliegwerk", het oene circus overtreft het andere in snelheid om het geheeie gebouw (zoo kan 200'u reusachtige tent genoemd worden) <m te werpen. Een prachtig voorbeeld is weer hot Fransche circus Caro'i, dat gister avond een druk bezochte slotvoorstel- ling in Leiden gaf, afbrak, hedenmor gen om 5 uur vertrok, en de materia l-en op een 40-tal auto's laadde en vanmiddag om 4 uur vermoedel .k ge heel gereed zou zijn, in allen gevalle vanavond de gala openingsvoorstel ling zal geven. Maar er werd don ook „poot aan" gespeeld vanmorgen. Om half 8, zoo dra de beladen auto's op het terrein aan den Kinderhuissingel aankwa men, werd begonnen en om ongeveer half 12 was men reeds doende mei het ophijschen van liet reusachtige tent doek. De meereizende werklieden zijn bijna allen Duitschera en allerlei uit roepen in die taal klonken tusschen de planken, schragen en wagens. De meeste aandacht vergde wel de tent, ein ho, ein ho, klonk het telkens en hij schokjes ging het massale -vli omliocg. We vernamen, dat aan Cirque Ca- roli ongeveer 150 bekwame krachten medewerken, dat er 30 nummers op het programma staan en er 15 clowns en „domme Auguden" zijn. Men zal verbaasd staan over de nog nooit ver toonde prestaties van deze artisten, zoo deelde men ons mede. Het paar denspel zal verder uit ongeveer 60 paarden bestaan waarbij slechts en- keöe pony's. FIRMA L. VAN BASTEN EN ZOON. Men veirzoekt ons te melden dat de gefailleerde firma W. F. van Basten en Co. te IJmuiden In goenerlei rela tie staat tot de firma L. van Basten en Zonen aan den Wagenweg, alhier. TRAMONGELUK. Zondagavond »o ongeveer kwartier over vijf is een éénmanswagen, met defecten bijwagen, die naar do remise moes' gebracht worden, van de lijn Overveen-Haarlem, komende van Overveen, bij de viaduct aan den Verapronckweg bij het nemen van een bocht :n het water van de Delft gere den. De wagen kwam met het voorste gedeelte in h°t water terecht, het ach terste gedeelte bleef op het trottoir. De v. agenvoerder en een passagier konden tijdig langs het vóórbalcou den wagen verlaten de twee andere pas sagiers (een dame cn een meisje) werden door den vngenvoerder langs het achterbalkon, vuarvan eerst de deur door '.et! moes' -reopend wor den, „in -rijheid gesteld." Persoonlijke ongelukken kw amen dus niet voor en ook de materieele schade i a^t mee. zooals de heer Mul, inspec teur van vervoer, ons mededeelde. Spoedig waB techniich personeel ter plaatee, om het tramrijtuig uit het water te halen. De storing in he« verkeer op deze lijn duurde den goheelen avond. Van morgen liep alles echter weer normaal. Men was nog aan 't „opvhsclien" van onderdeelen van de Gam. Het trottoir heef' wat geleden eu het ijzeren hek,"dat daar langs den wa terkant staa', heeft het natuurlijk ook moeten ontgelden. Van den heer Mul vernamen wij, dat naar de oorzaak van dit ongeluk een zeer ernstig onderzoek zal wor den ingesteld. Omtrent dio oorzaak, die bij een dergelijke ernstige ontspo ring altijd zeer moeilijk is na te gaan, kan nu nog niets gezegd w rden. staat vast, dat de ouuislandigheden

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 2