Rubriek van den Arbeid. Hotel „Duin en Daal" NV. HOENDERDOS' Voetbal. NederlandscHe Voetbalbond. OV'EKZIOHT. Blauw Wit heeft w Deventer tegen Go-ahead de kleinst mogelijke neder laag geleden, namelijk 01, maar die van veel beteekeuis iB. De stand van deze pompehtie luid« pu als .volgt a s s' i i 11 1 te c. S Go-ahead 6 2 3 1 7 87 N A. O. 6 3 0 3 6 10—10 Blauw Wit 5 2 1 2 5 5-6 Be Quick 5 2 2 4 5—5 ills Blauw-Wit nu a.s. Zondag in Groningen verliest of gelijk speel', is Go ahead kampioen van Nederland. Winnen de Amsterdammers evenwel, dan behalen zij óók 7 punten, evenals Go-ahead en dan staat het bestuur van den N. V. B. voor een las'igo puzzle. Reglementair moet het dan nog eene beslissingswedstrijd laten spelen, maar bet voelt er blijkbaar veel voor, om het doelgemiddelde te laten beslissen. Tot he' al.orlaatste oogenblik toe lus nog spanning in de voetbalwereld Om het Kampioenschap van Nederland. GO AHEADBLAUW WIT (1-0) Aan „De Crt." ontleen en we het voigende over dezen wedstrijd: Ouder leiding van den heer \V. S. Boas trapt Blauw Wit af. Het duurt jvrij lang voordat er eenige teekening in den strijd komt en na eenige onbeduidende aanvallen van beiu* kanten komt Go Ahead spoedig in liet offensief. Na ongeveer een kwartier heeft een voorzet van rechts een wor steling voor het Amsterdamsche doel tengevolge, waaruit Pijpenbrock Go Ahead de leiding geeft. Ln de periode van vrij slap spel, welke daar volgt en tot de rust aanhoudt, is de Blauw W'it-helft doorgaans het terrein van den strijd, doch verdere doelpunten blijven uit. Na hervatting herneemt Go Ahead direct het offensief, hetgeon zij voort zet nadat eenige minuten voor een ongeval van Reineyer is gestopt. Spo radisch komt er een aanval van Blauw Wit's zijde, welke dan meest al nog te slecht afgemaakt wordt om succes op te leveren. Zoo blijft Go Ahead langen tijd het beste vad het spel behouden, eveneeens echter zon der resullaat.Een hardnekkigepoging van Blauw Wit om in het laatste kwartier liet spel te forceeren, waar toe Lietzen in tie voorhoede trekt, heeft een negatief resultaat en met Go Ahead sterk in het offensief komt liet einde met onveiranderden stand. Van Diermen werd extra bewaakt. Circa 10.000 toeschouwers woonden den wedstrijd bij. Om bet Kampioenschap van Nederlaad. 3 O 3 O O 11 28 18 «lauw Wit p Juni Mei Juut i-i 1—0 25 30 7 Go Aheed. Juni April Mei 1—0 1—1 3-1 81 11 Bo Qulok Mei Juni 0-1 5 28 14 N. A. C Juni Mei Mei 1—2 3-1 1-8 Uttiwu uc bouipuiitie T. H. IA—BLAUW Wil' 5 U0). 'Ie Krommenie speeluen bo.enge- aoeinue eilianen ui de serieweusii ij- den van K. V. V. Er stond veel wuiu; het veld was door den regen zeer zwaar ie bespelen. Biauw Wit was voor rust meerendeels m den aanval. De acüterhoede van T. H. B. was ecu- ter ui vorm en wist steeds de aanval len van Blauw Wit te stuiten. Nieman wist verdienstelijk, hoewel af en toe in de modder vastgenageld, eenige schoten te stoppen, terwijl Kon en Spierdijk het hunne er toe bijdroegen om de score tot rust blank te houuéh. Ook eenige gevaarlijke aanvallen van X. H. B. leveren niets op. Met het voordeel van den wind neemt T H. B. na rust liet spel direct in handen. Lang weten de Biauw-Witten stand te houden, doch na een kwartier wordt de druk hun te machtig en scoort v. d. Water voor T. H. B. Biauw Wit w erkt zich dan weer los en weet het spel oenigen tijd op de T. H. B.-helft te houden, maar ziet geen kans, door de verdediging te ko men. Tegen het einde weer gevaarlij ke aanvallen van 1'. H. B., welke evenmin iets opleveren. Als het einde wordt aangekondigd, wint T. H. B. met 10. Om den Bisschopsbeker. C. V. A. I—H. B. C. I (0—4). De H. B. C.'ers trokken met een vrij wel compleet elftal naar Amsterdam, waar zij den G. V. A.'crs, die een klasse lager in de competitie spelen, een flin ke nederlaag bezorgden. Vóór rust is H. B. C., geholpen door den wind, overwegend sterker, en al spoedig weet A. Mooren den stand op o—i te brengen. Vóór rust maakt C. Warmerdam er oi van. Na rust is het spel meer gelijk op gaand, doch de achterhoede van H. B. C. geeft weinig kans; H. B. C. daarentegen scoort nog twee maal. Door deze overwinning komt H. B. C. in de demi-finale. VostbainleDW3 De voorzitter opende de goed bezoch te vergadering en herdacht met een- kort woord het verdienstelijke werk van de oprichting af van den heer Michels als penningmeester. Daarna werden de notulen en het jaarverslag van secretaris en p eauun gmeester voorgelezen en goedgekeurd. Do aftredende bestuursleden, de heeresn Michels, Slikkerveer en Sun- crink, werden bij acclamatie herko zen. De elftalcommissie werd samen gesteld als volgt: R. v. Leeuwen, A- Hoogerdum en B. Kuyk. De contributie voor het komend sei zoen werd eenigszins gewijzigd. Aan de orde was nu de bespreking van het 10-jarig bestaan. Hiervoor werd een feestcommissie als volgt sa mengesteld: W. A. Groenendaal, G. Carst, J. v. d. Plas, Deutekom en J. Stam Na de gebruikelijke rondvraag sloot do voorzitter te 11 uur de vergadering. Korfbal ALGEMEENE VERGADERING VAN DEN H. K. B. Zaterdag hield deze Bond een al- gemoene vergadering ter vaststelling van het huishoudelijk reglement ter verkiezing van het bestuur en nige commissies. Alle aangesloten vereenigingen hadden haar afgevaardigden gezon den ook uit Beverwijk en Hillegom waren afgevaardigden en belangstel lenden. Lveneens waren tot onze g »- to vreugde aawezig de heeren Wiu a en Spronk, in de korfbalwereld beken de pprsoonlijkheden. We meenen, dat deze belangstelling den Haarlemschen Korfbalbond in 't bijzonder en de korfballers in 't algemeen tot voordeel zijn. Misschien koint nu de tijd, dat het korfbalspel - door meer connec ties ook op de Bcholeu meer tot zijn recht kan komeD. Immers ook in on zo stad is een schoolcompetitie best mogelijk. Ln nu de H. K. B, op weer wa' vaster grond staat, kan ook deze zijde van de propaganda aangepakt worden. We hopen, dat een nieuwe tijd, het moeilijke begin voorbij is, voor den H. K. B. moge aanbreken, een tijd, die vol leven en bloei moge zijn Na de zoo vlug mogelijke behande ling van het ontwerp huishoudelijk re glcmeni, da', op een kleine verandering na, aangenomen werd, kon overgegaan worden tot de verschillende verkiezin gen. Het bestuur is als volgt samenge steld Voorzit'e'de heer S. A. Wil sonsecretaris: Wr. A. J. Bremer Jr. penningmeester L. Burggraafcommis surissenmej. A. Mod jo en de heer J. Ruiter. In de Protest commissie hebben zit ting de heerenG. v. d. Have, J. Pruschen en R. Wulf horst; plaats vervangend lid do heer N. ïL Vries. De Twaalftal-commissie wordt vormd door de heeren M. _A. Spronk Jr., N. H. de Vries en W. Dom; plaatsvervangend lid de heer J. Pru schen. Andere commissies zullen op een volgende algemeene veigadering ge kozen worden. WEDSTRIJDEN. Do vastgestelde vriendschappelij ke wedstrijden konden door ver schillende omstandigheden niet door gaan. Van hier en daar. EEN PESSIMISTISCH GELUID. Op het tweedaagsch congres te Am sterdam, door den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel jjehoudt heeft Vrijdagmiddag liet R.-K. Kamer lid, de heer J. van Kijzewijk, presi dent van het R.-K. Vakbureau t£ L'trecht, een zeer pessimistische rede voering gehouden, zegt het Hbld. Hij achtte zich verplicht eenige woorden van diepen ernst tot de aanwezigen te spreken, zulks in verband met de al- omheerschende en steeds toenemende malaise in alle vakken en bedrijven. „Donkere wolken", zei hij, „pakken zich saam, op verbetering van den toestand der industrie kan voorloopig met worden gerekend", aoodat bezui niging het eenige practtsche middel moet zijn. Reeds w erden in een groot aantal particuliere bedrijven de loonen belangrijk verlaagd, loonsverminde ringen van groote beteekenis, en zijn tal van werkkrachten in verschillende nijverncidsondememingen ontslagen. Het was den heer Van Rijzewijk bekend, dat binnenkort tal van groote werkgevers opnieuw tot loonsverla ging en verlenging van dcai arbeids duur zullen overgaan, een maatregel, die ook met betrekking tot het Rijks eri gemeentepersoneel, dat was hem bekend, bij de autoriteiten ernstig overweging is. Wat" de vakbeweging betreft, de spreker was van oordeel, dat die haar hoogste machtspunt hoeft bereikt, De leden der vakvexeenigin- gen bedanken in groot aantal voor het lidmaatschap, een verschijnsel, waai te nemen bij de vakbeweging van alle richtingen. Volgens hem ligt de oorzaak daaxin- dat de vakvereenigingem op financieel gebied voor de leden niet meer kun nen doen waartoe zij in de oorlogsja ren in slaat Waren. De kassen zijn uit geput, duizenden zullen op den publie- ken onderstand zijn aangewezen. Spre ker heeft, zei hij, dat pessimistische woord willen spreken, om te waar schuwen voor de hoogst ernstige tij den, die ons te wachten staan. CEëINDIGDE STAKING. Men meldt uit Leiden: Na 19 welken staking, en, nadat ver schillende bemiddelingspogingen wa ren mislukt, liebben eindelijk do werk. lieden van de Leidscbe Katoenmaat schappij den strijd opgegeven, daartoe geadviseerd door de hoofdbesturen vain de Christelijke R. Kath. en Neu trale organisaties. De werklieden zelf wilden lievea- nog doorzetten, doch te gen het advies van de besturen in te gaan zou hun de ondersteuning ge kost hebben. Een poging door de besturen aange wend bij de Directie om de loonsver laging van 10 terug te brengen tot 5 of om geleidelijk tot een verlaging van 10 pCt. over te gaan, leden schip breuk. De Directie verklaarde alleen geen rancunemaatregelcn te zullen ne men. Do Directie verklaarde tevens ech ter, dat zij niet eigener beweging de fabriek weder kon doen openen. Hier over moesten Commissarissen worden geraadpleegd, verschillende orders waren geannuleerd, nieuwe bestellin gen niet binnengekomen, zoodat er thans ge-en werk was. De organisaties zullen van de Direc tie nader bericht ontvangen of en zoo ja, wamieer het werk weer zal aanvan gen. In liet geheel werd aan de stakers een bedrag van 31.000 uitgekeerd. De ioonen bedroegen vóór de staking plaatswerkers f 19—20.50, wevers 22—/ 25, drukkers 2730, waar nu nog 10 zou afgaan. STEUN AAN WERKLOOZEN. In een circulaire aan de gemeent'et- hestuiren zegt de Minister van Bin- neniandsche Zaken, dat een steunre geling van Rijkswege voor werklooze arbeiders op den duur slechts dan bestaanbaar is, zoo de Regeering op algemeene loyale medewerking \an de gemeentebesturen mag rekenen. Velschillende gemeentebesturen heb ben echter regelingen getroffen, ten gevolge waarvan Jioogere uitkeerin gen verstrekt worden dan verleend kunnen worden overeenkomstig de rijksregeling of ten gevolge waarvan uitkeeringen gedaan kunnen worden in gevallen waarin dit volgens de door hem getroffen regeling niet mo gelijk is. Er bestaat nu kans, dat de "ijksregeling zal worden ingetrokken oor die gemeenten, wier besturen tot volle medewerking niet bereid blijken. WERKVERSCHAFFING IN DE SICARENINDUSTRIE. Men meldt uit 's Hertogenbosdh aan het Hb»tL: ln de vergadering der steuncom- missie van 16 Juni j.l. werd besloten het gemeentebestuur te adviseeran, te willen bevorderen, dat aan de ge huwde senori tas-werkers, voor zoo ver noodig, tijdelijk een kinderbijslag zou worden verleend tot 80 der ge middelde w eekverdiensten van een sigarenmaker hier ter stede. Op 17 Juni werd door bet gemeente bestuur schriftelijk een zoodanig ver zoek gericht tot den Minister van Bmneiiil-andsche Zaken. De Minister heeft thans gemeld, dat onder de aangegeven voorwaar den de eerste vier weken een kinder bijslag kan worden verleend, tot een hedinag van ten hoogste f 1.35 per niet verdienend kind. Blijkt verlen ging noodzakelijk, dan zullen B. en W. deze nader dienen aan te vragen, onder overlegging \an de noodige gegevens ter beoordeeling der nood zakelijkheid dier verlenging. TER NACEDACHTErtlS AAN J. H. HEEMSKERK. Op de R.K. begraafplaats: „Buiten, veldert" onder Amsterdam is, door den R. K. Bond van Uverheidsperso- noel „St. Paulus" eon gedenkteeken onthuld op het grar van den va-oega ren bezodidigden bestuurder van dien Bond, den lieer J. H. Heemskerk, in leven ook lid van den Raad. Bij die plechtigheid waren o.m. aanwezig wethouder Wierdels cn tal van ledai der Amsterdamsche R. K. raads fractie. Door rector Jansen werd bij de onthullingspiechtigheid de plichts betrachting van hem, wien het ge denkteeken was gewijd, herdacht. DE LOONSVERLACINC BIJ „WERKSPOOR". Donderdagavond had in de Dia mantbeurs te Amsterdam 6en verga dering plaats van het personeel van „Werkspoor" uitgeschreven door den modernen metaalbewerkersbond. De aanwezigen waren het in groote meerderheid met het bestuur eens, dat tegen de aangekondigde loons verlaging van 10 pCt. moest worden opgetreden. Een beslissende verga dering zal binnenkort plaats hebben. Varia. Aan 's Rijks Constructie Werk plaatsen te Delft zullen naar liet Hbld. verneemt tegen 1 Augustus a.s. een vrij groot aantal losse werklie den wegens slapte worden ontslagen. Driehonderd arbeiders, werk zaam bij de kanalisatie van de Oostennoersclie vaart, zijn,zoo wordt Klit Annen gemeld, om een loo«kwes tie in staking gegaan. het schilderwerk rati de voornaamat schilders uit de 17e eeuw, waarmede het Paleis zoo kwistig is versierd. Vandaar ging het naar het Rijks museum, waar in de afdeeling schil derkunst alleen de zalen met de pri mitieve schilders vóór 1550 (Geertgen van St. Jans, Jan van Soorel e.ajen de Kembrandtzaal bezocht werden. Het langst werd natuurlijk getoefd voor Rembrandt's wereldberoemd meesterwerk „De Nachtwacht". Met groote pièteit bracht Dr. Sterck de schoonheden van Let prachtige schil derstuk, waarvoor de maker een salaris van f1600 ontving, onder de aandacht der aauwezigen. Het scheiden ging noode, maar bet rijke programma bevatte nog meer. Het derde punt wasArtis. Hier werd eerst oen gemeenschappelijke iuncb gebruikt en na afloop hiervan leidde do hoer F. Poitielje, onder wiens oppertoezicht, al het „gedierte" van Artis staat, liet gezelschap door den tuin roud, daarbij °P zeor onderhou dende wijze op het merkwaardigste de aandacht vestigend. Tot dit merk waardigste mag zeker wel het nieuwe uilenhuis, met de kunstmatige ruïne, gerekend worden. Deze nieuwe aanleg met allerlei wilde flora eu een „slot gracht om de ruïne heen, herbergt nu niet alleen de uilen, kieviten, ture luurs en roerdompen in hun natuur lijke omgeving, maar biedt ook ruim schoots gelegenheid om den instinct- tieven aanleg en de gewoonten van weinig bekende inlandsche Yogels te bestudeereu. Niet spoedig zullen de leden van „Haerlem" de „imponeer houding" van de roerdomp, deze schuwste van alle vogels vergeten, toen de heer Portielje hem dwong „voor de heeren" (en de dames) te komen. Minder schuw toonde zich in het apenhuis de aap. die twee der dames van het gezelschap met groote hartelijkheid omhelsde Tenslotte het Rembrandthuis in de Jodenbreestraat. Behalve bet huis zelf dat geheel in den ouden toestand is gebracht, werden bier de belangrijke verzameling etsen en teekeningen be zichtigd, die overal aan de muren prijken. k Het was in het Rembrandthuis, in de „schilderkamer", dat de voorzitter van Haerlem, deheerJohs. De Breuk, Dr. Sterck liulde en hartelyken dank bracht voor de lükiomonde wijze, waarop hij do excuriuo had geleid. En toen was het weer tijd, om de instel stad te verlaten en naar de bloemenstad terug te gaan. De dag was „omgevlogen". Rechtszaken ZEDENMISDRIJVEN. ln twee za ken van zedenmisdrijf eischte het O. M. bij do rechtbank te Ilccrenvcen onder scheidenlijk vier jaar cn één jaar ge vangenisstraf. Stadsnieuws Excursie Vereeniging „Haerlem' Het bestuur van de Vereeniging „Haerlem", had de leden uitgenoodigd, Zaterdag j.l. deel te nemen aan een oudheidkundige wandeling door Am sterdam. Een kleine veertig leden hadden zich voor deelneming aan dezen tocht Um negen uur 's morgens vertrok het gezelschap per gereserveerd rijtuig van de E.S.M. naar do hoofdstad waar allereerst het Paleis op den Dam bezichtigd werd. Natuurlij k wekte het beroemde bouw werk van Jacob van Campen (een Haarlemmer) en Daniël Stalpert, het mooiste gebouw van Nederland en misschien wel van geheel Europa, waarover in 't bijzonder in de laatste jaren zooveel gesproken en geschreven is, de algemeene bewondering. Het lid van „Haerlem", Dr. J. F. M. Sterck. die zoo welwillend was geweest zich met de leiding van den tocht te be lasten, gaf verschillende historische toelichtingen, o.m. betreflendo de te- stemming, die de zalen vóór 1808, toen hot Paleis nog Raadhuis van de ge meente Amsterdam was, hadden en betreffende het beeldhouwwerk van Artur Quellinus en zijn leerlingen en Onafhankelijke Kamerleden Op initiatief van het „Comité voor de Verkiezing van Onafhankelijke Kamerleden' werd Zaterdagavond in „Zang en Vriendschap een matig bezochte openbare vergadering ge houden. Eerste spreker was Jhr. Mr. E. van Beresteijn, die allereerst de vraag beai tjvoordde„Waarom onafhanke lijk?'' Ter beantwoording van deze vraag merkte spr. eerst op dat do partijen „om kiezers te vangen", steeds meer pnuten aan hun programma's toevoe gen. Ook gaan voortdurend meer ver schillende beiaugengroepen zich or- ganiseeren. Deze verkiezingsstrijd beslaat noofdzakeijjk in een tegeu elkaar opbieden; groote lijnen zijner niet te vinden. Kiezen wordt het aan wijzen van een „zaakwaarnemer" voor „de party". De pariijoesturen zijn ge heel baas. Öpr. eritiseerde voorts het tegenwoordig kiesstelsel, waardoor men een stel afüankelyke Kamerleden krijgt. Er moet zoo spoedig mogelijk op dit stelsel teruggekomen worden, de kiezers moeten werkelijk kunnen kiezen, kunnen stemmen op een per soon, niet op een party. Daarom heeft sprekers partij de kiezers in de ge legenheid willen stellen hun kiesbe voegdheid werkelijk uit to oefenen. Ec-ii uitgewerkt program heeft spr. s party niet; die programma's bevatten toch altijd maar vage belolten. Ten tweede beantwoordde spr. de vraag: „Waarom cultureel?". Het is bijvoorbeeld by bet onder wijs noodig, dat er ook wat voor het gemoed wordt gedaan, het onderwijs moet niet uitsluitend intellectualis tisch zyn. Dan is het een gevaar, dat men tegenwoordig maar al te veei geneigd is, te beknibbelen op de uit gaven voor instellingen ter bevorde ring van ontwikkeling en beschaving als oponbaro leeszalen enz. De gehoele regeering voelt voor al deze zaken niets en daartegen komt spreker's partij °P- Wat zyn er niet tal van plaatsen verknoeid door leelyke over heidsgebouwen, postkantoren e.d.! Het bestaan van kunstinstellingen wordt bedreigd, zelfs vernietigd door zware belastingen. Door het mooie Naarder meer zal een tram gelegd worden I Tegen deze zaken moet een woord vau protest geuit worden en dat woord heeft spr. willen laten hooron. Vervolgens was het woord aan mej. Jacoba F. D. Mossel. Spreekster beeft het manifest van het Comité voor de Verkiezing van Onafhankelijke Kamerleden met enthousiasme begroet, al heeft zy eenige bedenkingen, bijvoorbeeld: dat de onafhankeiijkou toch ook van groepsbelangen spreken (kunstenaars en iniellectueelen) en dat hun candi- datcn niet by referendum zyn aange nomen. Vooral wensciite raoj. Mossel te spreken over do vrouw. De vrouw kan veel doen in dezen tyd van ver wildering. Haar taak zal zyn do volkskracht te bevorderen door te stryden voor zedelijke reinheid, tegen militarisme, tegen drankmisbruik. De vrouwelijke psyche moet tot uiting komen in het Parlement. Er moet komen evenredige vertegenwoordiging der sexen. De last der onafUsnkcliiko Kamer- leden wijst slechts éen vrouw aan ,les.ülIlutj tan einde u bevorderen, INGEZONDEN MBDEDEELINGEN k 60 Cis. ver regel» Speciale Inrichting voor feestelijke gelegenheden by negen mannen- Die vrouw is Dr. Catharina Van Tussenbroek, wier gaven van hoofd en hart, wier werk kracht eu medegevoel, wier beginse len en denkbeelden spr. vervolgens uitvoerig in het licht stelde. „Weest er fier op, gy vrouwen bier aanwezig!" zoo eindigde spr., „dat gy u kant laten vertegenwoor digen door Catb. Van Tussenbroek!" By het debat zeide mevr., Minder- houd (A.N.V.O.), dat Dr. Van Tus senbroek, om gekozen te worden. 20.C00 stemmen zal noodig hebben krygt zy er minder, dan zal toch een man worden gekozen. Bovendien anhte deze spreekster Dr. V. T 's leeftijd te hoog. Mej. Mossel dulde dit bezwaar niet en de heer Van Be esteyn legde uit dat mevr. Minderhond zich ter. opzichte vau het getal van 20.000 stemmen had vergist. Do heer De Kadt (C.P.) achtte het huidige kiesstelsel nog zoo slecnt niet het stemmen op een bepaalden persoon is alleen te verdedigen, als deze een man of vrouw vau buitengewone be teekenis is. Een paar menschen in de Kamer brengen, die decultureele be langen willen bevorderen zal aan de zaken mets veranderen. Bovendien achtte deze debater het een bezwaar, dat van de „onafhankelijke" candida: ten niet bekend is, hoe zy over tal van belangrijke problemen denken. Spr. raadde aan, op arbeidersafgevaar digden te stemmen; bet belang van de arbeidersklasse toch is dat van de geheele maatschappij. De heer Van Beresteyn beant woordde den debater alsmede eenige vragen, hem door mevr. Hnizinga ge daan. Hiermede werd de vergadering met een kort woord door den voorzitter, Mr. J. G. Robbers, gesloten. Uit de Umstreken SCHOTEN. RAADSSTUKKEN. Voor ambte naar van den Burgerlijken Stand heb ben B. en W. de volgende aanbeveling opgemaakt: 1. Fr. Kehrer en 2. T. van Dijken, beiden ambtenaar ter secre tarie. B. en W. stellen voor aan R. Blauw een perceel bouwgrond aan de Beukenstraat voor den bouw van twee woningen te verkoopen voor 12.50 per c.A. B. en W. doen den raad een voorstel tot wijziging van de verorde ning inzake toekenning van vacantie- toesiug aan gemeentepersoneel, waar van de bedoedng is, om daarin nader vast te leggen, dat die toeslag ook aan tijdelijk en los personeel wordt toege- gekend voor zoover de band met de gemeente kan geacht worden van meer duurzamt'ii aard te zijn. en W. doen den raad eon voor stel tot wijziging der verordening op de winkelsluiting, waarvan de strek king is de verordening gelijk aan die te Haarlem te doen zijn. W. stellen voor een nieuwe verordening vaet te stellen, regelende Vergunningen, die aan kinderen volgens de Leerplichtwet kunnen wor den verleend voor werkzaamheden in bedrijven van landbouw, tuinbouw of veehouderij. B. en \V. stellen voor in te willi gen de verzoeken van 4 R.K. scholen om voorschot op de gemeentelijke vergoeding, bedoeld in art. 101 der L. O. wet over het jaar 1922. adviseerein gunstig te beschikken op bouwvergunningen, aan gevraagd door G. N. Wagenaar en A. J. Verspoor. B. en W. adviseexen gunstig op i verzoek van de wonmgbouwveree- niging St. Bavo, aldaar, om haar, overeenkomstig het bepaalde in para graaf 7 der woningwet: a. te verkoopen een oppervlakte van 2835 centiaren grond van de jierceeien sectie B. nos. 4064 en 3431 aan het School laantje en den Vergierde weg, oor de som van 6 per centiare; b. een 'voorschot te verleeaien van f 180(A).tot dekking van de kosten aankoop van dien grond; een voorschot te verleenen van 48000,tot dekking van de koeten van stichting van veertien woningen het terrein der gemeente als bo- Ven omschreven, en een jaarlijksohe bijdrage in de ex ploitatiekosten te verleenen. Voorgesteld wordt: een verzoekschrift van den Haarl. Bestuurdersbond, om te voorkomen, dat arbeiders, voor wie na 4 Juli 1922 nog geen werkgelegenheid is. van uit- keeiing verstoken blijven, in handen van B. en W. te stellen ter afdoening daar zij ter zake bereids maatregelen hebben getroffen. erzoekschrifi van de vereeni ging „Koninginnedag", om een sub sidie van 500, in handen te steden van B. en W. om advies. adres van de schoolvergadering van school A, om meerdere gelden toe te staan voor de schoolbioscoop, in handen te stellen van B. en W. om advies. op een verzoek van gedeputeerde staten, om advies op de gevraagde toe stemming door den burgemeester, om buiten de gemeente te mogen wonen, gunstig te adviseeren. Mies van de vereeniging „Pro Juventute", om een subsidie van 25, in handen te stellen van B. en W. om Ivies. een adres van den heer H. A. Lan- gendorff, inzake de betaling der kos- teai voor straataanleg, eveneens in handen van B. en W. oin praeadvies te stellen. Gedeputeerde Staten hebben afwij zend beschikt op het verzoek van den raad, om liet presentiegeld vust te tellen op 5 per vergadering. Voorgesteld wordt hot reeds bespro ken uitbreidingsplan te wijzigen voor wat betreft het terrein in do nabij heid vau de tramremise en zulks in •erband met den aanleg van de Flo- een betrauwhaar adres is LEIOSCHEPLE'N TELEF. 773 dal het geheele plein langs den Rijks straatweg tegenover Let kerkhof zal worden aangelegd en een betere lig ging van de stoomtramrails ter plaat se wordt verkregen. Ingekomen zijn: vragen van den Lser H. J. Klein, in zake de uitbreiding der school aan de Overtonstraal. vragen van den heer P. Boxs, inza ke het beleid van burgemeester en wet houders. OE CRENSY/IJZIGINC. Voorgesteld wordt een verzoekschrift van den Haarl. Bestuurdorsbcuidom te voorkomen dat axiwiders voor wie na 4 Juli 1922 nog geen werkgelegen heid is, van uitkee ing verstoken blij- een verzoekschrift van de Vereeni ging „Koninginn:<iag", om een subsi die van 502. n adres van de schoolvergadering tan sdiool A, om meerdere gelden toe te staan voor de schoolbioscoop, VERSLAG VAN HET BURCERLIJK ARMBESTUUR. Aan den raad is overgelegd het ver slag van liet Burgerlijk Armbestuur over bet jaar 1921. Wij ontleenen daaxaan het volgende: Wanneer wij de gegevens overzien, die over het jaar 1921 zijn verzameld tot vaststelling van het jaarverslag, dan blijkt daaruit, dat de werkzaam heden voor het Burgerlijk Armbestuur jaar tot jaar omvangrijker wor den. Werden in €219 123 rapporten uitgebracht en kioni dit aantal in 1920 tot 190, in 1921 moesten door den urm- verzorger 240 nieuwe rapporten wor den opgemaakt. Wordt hierbij nog in aanmerking genomen, dat bovendien 68 personen m 1921 s:eun ontvingen, die ook al in 1»20 lot de ondersteun den behoorden, dan b'ijkt dat in 1921 in totaal aan 289 pe-ronen ondersteu ning voor korter of lar.gcr werd ver leend, aangezien 39 personen werden afgewezen. Daar uit liet verschil tussclien de jaren 1919 en 1920 reeds valt af te leiden, dat zelfs met een jaar van weinig1 werkloosheid, zooals het jaar 1920 was, toch nog een stijgende lijn van het aantal ondersteunden valt aar Ie nemen, dan is hei verklaar baar, dat, waar in 1921 groote malaise hc-erschtt: in onze industrie en nijver heid, dit ale vanzelf liaar terugslag moest geven op het aantal ondersteun den en dan ook duidelijk weerspiegeld wordt door liet hooge cijfer voor 308 aanvragen om steun dat in 1921 werd bereikt. Ter verklaring van dit hooge cijfer komen derhalve twee factoren naar voren. Ten eerste cie jaariijksche toename, waarop gemiddeld elk jaar is te rekenen en ten tweede dc ver hooging als gevolg van abnormale -werkloosheid. Vooral in de tweede helft van bet jaar kwamen de aanvragen van werk- loozen om ondersteuning veel vuldiger en viel op te merken, dut naast zoogenaamde beroeps we rkloozen ook die kwamen, die voorheen nim- met het burgerlijk armbestuur in aanraking kwamen. Omtrent de perso nen die geheel of gedeeltelijk voor re kening van bet burgerlijk armbestuur in ziekenhuizen, lighal of herstellings oorden worden opgenomen valt op te merken, dat het aantal over 1921 min der was dan in 1920, maar dat het aantal verpleegdagen aanmerkelijk «meerderden. De oorzaak hiervan is nu juist niet te zoeken in den aard der ziekten, waarvoor verschillende personen werden opgenomen, dan wel het feit, dat meerdere verpleegden een meer langdurige verpleging moes ten ondergaan. Ten aanzien van het geven van ver- strekkingen in natura kan nog worden medegedeeld, dat behalve het verlee nen van hulp op dokter's advies, of, gedaan onderzoek, van bepaalde axtik&leu werden uitgedeeld aan hen, die daarvoor, na vooraf speciaal door de leden van het burgerlijk armbe stuur persoonlijk ingesteld onderzoek, in aanmerking kwamen, in totaal 112 paar kinderkousen en 200 knotjes wol, die door het burgerlijk armbestuur van de gemeente worden overgeno men. Op dezelfde wijze word ook ter gelegenheid van het kerst focet aan een aantal personen een extra verstrek king verleend, beslaande uit vleesch vet, waarbij het aantal gezinsle den ais maatstaf per verstrekking werd aangenomen. Binnenland VRIJHEIDSBOND, Te Zaaadaai s een afdeeling van den Vrijheidsbond ingericht'

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7