Buitenlandsch Overzicht HAARLEM'S DAGBLAD Onze Lachtioeff Ounslow DINSDAG 27 JUNI 1922 TWEEDE BLAD WELKE MAATREGELEN DE POLITIE NAM OM DE DADERS VAN DEN MOORD OP MINISTER RATHENAU OP HET 8P00R TE KOMEN. VERSCHILLENDE AANWIJZINCEN OMTRENT DE DADERS. VELE VERDACHTEN ZIJN IN HECHTENIS GENOMEN. BIJZONDERHEDEN OVER DE ROUWPLECHTIGHEID, DIE HEDEN ZAL PLAATS HEBBEN. OE PROTESTSTAKING VAN HEDEN. CEDURENDE 10 MINUTEN ZAL HET OEHEELE VERKEER EN DE POST STILSTAAN. BETOOCINGEN EN BOTSINGEN. OVER DEN AANSLAC OP MAARSCHALK WILSON. Da moord op Ratuaoau. Omvangrijke politie maatregelen. Er zijn zoo wordt door den Hao- 'öelsblaxl-coiTespcmdent geseind on gewoon omvuugj ijke maatregelen ge nomen om de moordenaars van Rat kenau in handen te krijgen. Altt beambten van de Berlijnsche politie, die met verlof waren, zijn telegrafisch teruggeroepen Dit feit, in verband met de uitlovrng van een bedrag van 1 niillioen mark voor bet pakken van de daders heeft tan gevolge gehad, dat reeds Zaterdagmiddag een einde- iooze stroom van getuigen zich bij de moord-comroisaie begon te melden, hetgeen tot in den nacht voortduur de en Zondagochtend opnieuw begon. De arbeid der commissie is zoo reus achtig, dat. Oberregierungsrat'dr. 1 Weiss, die het onderzoek leidt, de moord-oommissie in drie onderafdee- lingen heeft gesplitst. De eerste neemt alle binnenkomende aanwijzingen en mededcelingen in ontvangst, de tweede onderzoekt nog eons alle vroegere aan slagen op leidendepersoonlijkheden en de dreigbrieven, waai mede Rathe nou maar ook andere bekende personen, overstroomd werden. Ongelukkig heeft de vermoorde nooit acht geslagen op de dreigbrieven, die hij ontving en zijn secretaris verzocht, dat ook niet te doen. De derde sub-commissie houdt zich bezig met alle geheime organisa ties, die in aanmerking kunnen ko men. De meen in g der nioord-commis- sie is, dat de daders gezocht moeten worden in de kringen der Duitsche Volkspartij, waarbij er echter bijzon der (le nadruk op wordt gelegd, dat geen dor politieke partijen van 't Duit- solie rijk, van rechts of links, bij deze laaghartige misdaad direct de hand in hel spel heeft. Natuurlijk valt de verdenking op bepaalde geheime or ganisaties, in de eerste plaats op de organisatie Consul <de vroegere bri gade Khrhardt), die immers ook naar alio waarschijnlijkheid de hand ge had heeft in den moord op Erzberger. Tot nu toe is bij het onderzoek nog niet gebleken, of or oorzakelijk ver band bestaat tuesohen den moord op Erzberger, den aanslag op Sckeitle- mann en den moord op Rathenau. Tien te Berlijn wonende personen, die tot do organisatie-Consul behooren zijn voorloopig gearresteerd. De reden van hun verblijf te Berlijn ten tijde van den aanslag en hun geheele doen en laten wordt onderzocht. De moord commissie heeft een onaf zienbare hoeveelheid werk af te doen Op het oogenblik zijn vele honderden personen, in verschillende groepen ■verdeeld, aan het werk. Niet alleen in lïroot-Berhjr,, maar ook in een wijden kring Cr omheen en in de ge heel; mark Brandenburg zijn ze on derweg om gegevens te verzamelen. Alle automobielfabrieken worden door de politie bezocht, teneinde te weten te komen aan wie ze in de l aatste ja^ ren auto's hebben verkocht. Alle eige naars van automobielen moeten in lichtingen omtrent de verblijfplaats van hun wagens geven. Dit werk wordt zeer bemoei! ijtkt door het fedt, dat in den laats ten tijd zooveel auto's zijn gestolen of over de grens ge bracht. Maar niet alleen te Berlijn en dn de mark Brandenburg, tot in de kleinste dorpjes en gehuchten van het Duitsche rijk zijn strenge orders ge geven, (lat ale personen, die zich op eenigerloi wijze verdacht gedragen, onverwijld in hechtenis moeten wor den genomen. Een aanwijzing. Het „Acht Uhr Abendblatt" bevat een mededeeling, die voor het verloop van het onderzoek in den moord op Rathenau van beteekenis kan worden. Een opper- houtvester uit Potsdam heeft zich toe vallig in de nabijheid van de plaats van den moord bevonden. Hij wandelde langs de villa van Rathenau en vroeg, wie de eigenaar van het huis was, daar dit hem 1 aanstond. In een zijstraat zag hij een auto staan, waarvan het nummer en de motor bedekt waren, hetgeen hem on middellijk opvieL ln de auto zat een jongmeusch, terwijl een andere jonge man bij de auto op en neer liep, waarbij hij de villa van Rathenau en de automo biel van den minister, die daar sul stond, in het oog hield. De beide jon ge mannen droegen geheel nieuwe lee- ren jassen en auto-kappen. De opper houtvester passeerde hen zoo dientby, dat hij hun gelaatstrekken goed kon zien. Hij zag ook, dat een van hen plot seling in de auto sprong, dat de auto wegreed en dien van Rathenau inhaal de. Ook hoorde hij schoten, maar de vermoording van den minister vernam hu eerst later." Naar de „Neue Berliner Zeitung" meldt, heeft de recherche met betrek king tot den moord op Rathenau, Maandag reeds buiten Berlijn een ar restatie'verricht, waaraan groote be- teekenis wordt toegekend. Volgens du bericht kan men verwachten, dat het ingestelde, onderzoek spoedig reeds tot tastbare resultaten zal leidien. Van andere zijde wordt gemeld: Door de verklaring van twee getui gen, die boven eiken twijiej v erne ven zijn, is, naar de „Lokal Anzeiger" meldt de verdenking m zake het ple- een van den moord op Rathenau op twee bepaalde personen gevallen. De beschrijving van een der daders, op wiens meisjesachtig uiterlijk vooral de nadruk werd gelegd, stemt over een met die van een voormalig offi cier, tot wiens arrestatie telegrafisch i bevel is gegeven, evenals tot ue arres tatie van i-eu anderen oud-ofücitr, die eveneens onder zware verdenking staat, direct oi indirect inet den moord in verband te staan. In een nader telegram lezen we nog: ln verband met de verdenking te gen den eersten lutenant Till essen m zake den moord op Rathenau heeft de politie to Frankfort verschillende per sonen gearresteerd. De politie heelt tegen den Aml.-ge- richtrat dr. Tiiormayer bij de justitie ecai aanklacht ingediend, aangezien hij gowcigord heeft den po.un.ken agent, waarvan Weis guteren in zijn rijksdagrede sprak m verband met de voorbereiding van den aanslag op Sclieidcniann en Rathenau, een ver hoor af te nemen. De politie is hier door niet in de gelegenheid geweest tijdig stappen te doen, die mogelijker wijs hadden geleid tot voorkoming van den aanslag op Rathenau. Inmid dels is de agent, die waardevolle ver klaringen zou hebben kunnen doen en die op een landgoed werkzaam was, verdwenen. De bijzetting van het stoffelijk overschot. De bijzetting van Rathcnau's stoffelijk overschot heeft heden. Dinsdag1, op kos ten van het rijk plaats. De lijkkist zal in de zittingszaal van den rijksdag worde-: geplaatst. De rijkskanselier zal een rede houden. Vandaar gaat de lijkstoet naar het kerkhof. Een eere-compagnie van de rijksweer zal de kist dragen. Men kan rekenen op groote deelneming, sjieciaal uit do arbeiderskringen, te meer daar ingevolge besluit van het vakverceni- gingscongres in geheel Duitschland het werk zal worden neergelegd van Dins dagmiddag tot Woensdagmorgen. Ilct lijk zal in het familiegraf in Ober Schöneweide worden bijgezet, welke plaats zicli ook de grootste fabriek der A. E. G. bevindt. De bewijzen van rouwbeklag hoopen zich op tot een bijna niet te overzienc massa. Zij komen niet alleen in het rouwhuis, maar ook aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken en bij de A. E. G. onafgebroken binnen. De buiten landsche legaties te Berlijn hebben reeds alle hun rouwbeklag betuigd.- Verder word eseind Ter gelegenheid van rouwplechtigheid in den Rijksdag voor Rathenau, zal het Kaiscrdenkmal in den Rijksdag worden bedekt, om later geheel te verdwijnen. Di besluit veroorzaakt in do Duitsch- inationale pers groote opwinding. Voorts is besloten om alle andere ornamenten, die aan het keizerschap herinneren, later to verwijderen; In verband met de begrafenis van Ra thenau zal heden op alle jegeeringsge- bouwen de vlag halfsok worden gehe- schen, Een betooging. Dit Berlijn wordt ona geseind: N«ar aan leiding van den moord op Rathenau ver zamelden zich Zondagochtend in den Lruatgarten 260.000 leden van de drie sn ol alistiaoho partijen, zoomede 12 repuhli- keinaehe en democratische verecnigingen tot een demonstratie voor de republiok. Socialistische en democratische afgevaar digden hielden redevoeringen. De massa's zengen de internationale en brachten „bock" roepen uit op de Duitsche Repu bliek. De bijeenkomst dnurvdo ongeveer een half uur, waarna de massa's rustig en kalm uiteengingen. Ook in andere steden hadden demon straties plaats. Ongeregeldheden. Een groep Duitsch-nationalen, dio te Loeschwitz, een voorstad van Dres den, een betooging hadden georgani seerd, zijn door arbeiders uiteen ge jaagd. Kapitein Abendrol, die in weer wil van het desbetreffend verbod een rede had gehouden, werd op den te rugweg gearresteerd. Ook te Neurenberg schijnen verschil lende ongeregeldheden te hebben plaats gehad. Arbeiders drongen een zaal binnen, waar „Deutschland, Deutschland über alles" werd ge speeld, en brachten do muziek tot zwijgen. Ernstige botsingen te Hamborg. Maandagmiddag bad op het Heilige Geestveld een massa-demonstratie -voor do republiek ^plaats, welke een bloedig einde had. Toen de betoogers, die onge veer 10.000 personen gelden. huiswaarts keerden, kwam het tot botsingen met do Hamburgsohe politie die zwaar bewapend en voorzien van opeehriften: „Wie niet doorloopt wordt doodgeschoten" by het gedenkteoken van Bismarck opgesteld stond. Do demonstranten raakten daar- ovor opgewonden en toen hun werd ge zegd, door te loopen, gaven zy geen ge volg aan hot bevel. De conimandoereiwlc officier liet vuren en woldra lagen één doodo en zeven zwaar gewonden op den grond. Do stemming onder do Ramburgscho arbeiders is zeer opgewonden. Monarchistische betoogin gen to Kaub. De Petit Parisieii" verneemt uit Mainz: Zondag hebben te Kaub 25000 a 30000 Duitsch. nationalisten een be toog in g gehouden om trouw te zwe ren aan het Duitsohe rijk van Wil helm II en Bismarck Er werden ver schillende redevoeringen gehouden voor het standbeeld van Bluoher, dat met de keizerlijke kteuren getooid was, waarin heftig werd tekeer ge gaan tegen het huidige regime, en het verdrag van Versailles en het oude regime verheerlijkt. Verschillende organisaties trokken in optocht door de straten van de stad onder het zingen van de Wacht aan PJiein en Deutschland über Alles. Lloyd Geo. go over den moord op Rathenau. Lloyd George, dio in do Welsh Bap tist Chapel het woord voer-cle, gaf zijn afgrijzen over den moord op dir. Rathenau te kennen. „Hij deed", zoo zeide hij, „zijn best om de betrekkin gen van zijn land met de andere lan den, waaraan Duitsohland onrecht had gedaan, te herstellen. Dit is de re den, waarom lüj werd vermoord. Sprekende over de toelating van Duitsohland tot den Volkenbond, zei- de Lloyd George, dat do landen zich eerst moeten richten op den vrede en tegen den oorlog. Anders zon hun toe lating tot den Volkenbond beteeken en, dal hun de gelegenheid word geschon ken te intrigeeren ten gunste van ©en oorlogspositie. „Wij wenschen", zeide hij, „alle landen in den Volkenbond te zien op genomen. Ik zou ook Duitsch land er in willen hebben, en indien aan den Raad te Gonève daartoe een voorstel wordt gedaan, zou de Brit sche regoering er vóór stemmen. Wij zouden ook de Vereenigde Staten gaar- no in den Volkenbond zien en zoodira Rusland daarvoor de juiste mentaliteit bezit, zullen wij ook dit land ar gaar ne zien". Een proclamatie der Duitsch-N atiOnaleii. Do Duitseh-Natiouale Volksparty heeft oeu publicatie uitgevaardigd, waarin zy olkcn moord, inzonderheid oen politieken moord, onverschillig togen wien en door wieii gepleegd, afkeurt. De Duitsdh-Nationale fractie van den Landdag geeft haar verontwaardi ging to kennen over deu verraderlijken moord, waaraan Minister Rathenau ten offer viel. Een o!'roep van den Duitsehen Vastbond. Do Duitsche Volksbond hoeft een op roep uitgevaardigd, waarin do moord op minister dr. Rathenau sterk veroordeeld en tot orde en handhaving der grondwet telijke rechten wordt aangespoord. Allo politieke aanslagen worden afgekeurd en aangedrongen op het streven naar onder ling betere verhouding. Dezo oproep is onderteekend door Ötegerwald en Gutecho Engelse he persstemmen. De „Woflmuister Gt zette" schrij De voornaamste hinderpaal voor de verbetering van de betrekkingen tus- schen Duitschland en de Geallieerden is tot nu toe geweest hot, wantrouwen, waarmede Frankrijk Duitse hl ands op treden beschouwde. Indien Frankrijk gleoond had dat het de verandering, welk© onder Rathenau heeft plaats gehad, erkende zou deze minister min der moeilijkheden ontmoet hebben. De „Times1: De moord op Rathe nau is een nieuws slag, toegebracht aan de hoop op een geleidelijke ooi lidatie van den vrede. De „Morningpoet"De daad is niet alteen gericht tegen Eberts republiek, maar ook tegen do pogingen tot rege ling van de schadevergoedingskwes tie. Frankrijk em Engeland zullen goed doen, hun politiek te doen sa mengaan alvorens een onweer los barst. Rathenau's ge'welddadigen dood ene nieiuw bewijs, dat de wraak- krachton werkzaam zijn. Door een Fransch-Britsch verbond kunnen die krachten worden bezworen. De „Daily Chronicle" laat zich ale volgt uit: Rathenau's dood is een epi sode uit de lange worsteling tusschen dc Duitsche republikeinsche regeering en haar vijanden. In liet licht van zul ke gebeurtenissen moeten de Geallieer den, die Duitschland onder militaire controle houden, voorzichtig zijn ten aanzien van een verslapping dier controle. Een positieve politiek, die de verzoeningsgezinde elementen in- Duitschland helpt, is voor een oplos sing der problemen, waarvoor de Ge allieerden gesteld zijn, noodig. In de andere persstemmen klinkt de mes door, dat de moord op Rathenau het voorspel is van een monarch alen ooup d'état, maar gehoopt wordt, dat het snelle ingrijpen der Duitsche re geering het gevaar zal bezweren. Men meent, dat de moord de regeering ernstig verzwakt. De conservatieve pers ziet in den moord een bedreiging van de belangen der geallieerden ten aanzien van de schadevergoeding, de liberate pers echter wijst er op, dat de gebeurtenis een les voor Brltanndö is, maar meer nog vooi Frankrijk ten aanzien van een rechtvaardig en re delijk schadevergccdingsprogram. De „Wiener Allg. Ztg." hoopt, dat staatslieden van de Entente uit den moord die les zulten putten, dat eem volk niet tot de uiterste vertwijfeling mag worden gedreven. Ook andere bladen zien in den moord een ernsti ge waarschuwing. De proteststaking. Reeds hebben we medegedeeld, dat be den, Dinsdag, een proteststaking zal plaats hebben. Uit Berlyn wordt ons geseind: Behal ve het Congres van Vakvareenigingen hebben zioh de beide socialistische par tyen by het besluit van de Centrale Com missie der Vakvereenigingen aangesloten evenals do Ada vereenigiag en de Al- geaneene Duitecho Beaaibtenvereeniging, coodat Dinsdagmiddag van 2 uur af al het werk in Berlijn zal stilliggen. Nader ontvangen wo de volgonde tele- De inrichtingen van verkeer zullen ho len niet aan de proteststaking deelnemen. Krachtens oen besluit der drie spoorweg- bonden zal slechts het Jierk worden stil gelegd van 2 unr tot 2 uur 10. Gedurende deze tien minuten staat dus het geheele treinverkeer stil. Do rijksminister der Posteryen Gies- berts heeft verordend, dat tezelfdcr tyd ook het geheele postverkeer in 't rijk zal stilstaan. Ook in Essen hebben alle drie sodalis-1 iscbe partijen en dc vakvereenigingen besloten een proteststaking van 24 uur af te kondigen van hedenochtend 6 unr tot Woensdagmorgen 0 uur. Tydens de sta king zullen gemeenschappelijke demon straties plaats vinden. De Beriynsehe vakvereenigingscommis- sie de A. 1'. A. bond en drie socialistische districtbonden besloten, naar de ^or is" meldt, naar aanleiding vun den moorjl op Rathenau een demonstratiesta king af te kondigen, welke hedenmiddag om twaalf uur zal beginnen en Woensdag by bet begin van do dagtaak zal eindigen. Hot Duitscbo ministerie. Naar die onafhankeiijilce Volkszei- tung verneemt, heeft de Saksische regeering van de Rijksregeering het aftreden geeisclit van den Rijktsweer- minister dr. Geszier. De onafkankehjken en do toetreding tot de regeering. Naar het „Berliner Tageblatt" ver neemt, hebben de onafhaukelyken met een aanzieniyke meerderheid van stem men besloten, onder zekere voorwaarden .ot do ryksrogeering toe te treden. Rathenau's opvoiger. De Duitsche gezant te Brussel, dr. Otto Landsberg, is naar Berlijn ont boden. Landsberg, die socialistische af gevaardigde is, nam aan de Zondag ge-, houden rijksdagritting deel. Aan zijn aanwezigheid werden combinaties be treffende de bezetting van het ministe rie van Buitenlandsche Zaken vastge knoopt; De moord op maariihalk Wilson De begrafenis. Het lyk van veldmaarschalk Sir Henrv Wilson, nog in uniform gekleed, werd Maandag ter aarde besteld tusschen twee andero groote krygelledeD, Lord Roberta en Lord Welscley, in de kleine kapel der St. Paul cathedraal, bekend als do hoek der veldmaarschalken. De processie naar de cathedraal was buitengewoon indrukwekkend; slippen- drager waren de veldmaarschalken Lord Grenfell, do graaf van IJperen, graaf Haig, Lord Horne, Lord Methuen, en Sir William Robortsoin, terwyl Lord Beatty en vele andero aanzieniyke personen uiti den oorlog daarachter volgden. Aldaar sohroed do hertog van Connaught mot maarschalk Poch, generaal Nevillo, do Belgieoho en Italiaansohe gezanten en velo hooggeplaatste officieren der geal lieerde legers. In oen rytuig bevonden eich de ochtgenoote en de oude moeder van den veldmaarschalk. Een groote me nigte stond blootshoofds toen do proces- voorbygiug, Eon groot aantal kran en bloemen was gezonden van alle kloasen der bevolking van af den Koning Do kran3 van Poch droeg tot opschrift: ..Aan myn besten vriend." Onderzoek aangaande den moord, jj hot heden gehouden onderzoek in zake den moord op maarschalk Wilson bleek, dat hy werd neergeschoten op den afstanj van 3 M. en dat hy neerstortte, toen hy ryn zwaard trok om zich te ver dedigen. By het uitbrengen der beschuldi ging van moord met voorbedachten rade tagen Connolly en O'Brien, gaf de jury haro bewondering to kennen voor den moed, aan don dag gelegd (loor de onge wapende politie en burgers by het achter volgen en arrostceren der twee gewapen de mannen. In het Dagerhuis verklaarde de Minis ter van Binnon'landsoho zaken, dat do invallen, door de Londensche politie ver richt na den moord op Wilson niets aan den dag gebracht hadden, waaruit men het bestaan kon vermoeden van een geor ganiseerd complot om vunrwaponden of bommen aan to wonden tegen eenig parti culier persoon. De iersche giasstie- Verklaringen var. Churchill. In het Britsche Pariemem werd een belangrijke verklaring over Ierland al gelegd door Ghurchill. Hij zeide, dat de Britsche regeering, toen zij op 6 Dec. 1&21 het verdrag teekeude met de gevolmachtigden van het Iersche volk, alle recht en reden had te gelooven, dat de IerBche hand teekeningeu de beslissing vertegen voordigden van de groote meerde/beid van het Dail en het vereenigde gezag van het Iersche Sinn-Feincabinet. liet doel en de '.taatkunde van de Rijks- regeeing wa3 te allen tijde geweest, de meening van shet iersche volk vrij tot uitiDg te laten komen zonder dat door Britsche tusschenkomst par tijdigheid bet. acht werd. Al het moge lijkt» was door de Valera gedaan om de voorloopige regeering te verzwak ken en in dhcrediet te brengen en tweedracht te veroorzaken tusscben Zuid-lerland en Ulster, .ulo gruwelen, die in Belfast hadden plaats gehad, waren te wijten aan de organisatie van twee divisien van bet Iersche republi keinsche leger en de aanhoudende po gingen van de extremistische partij gangers van het Zuiden om de Noor delijke regeering omver te werpen en Ulster tegen zijn wil te dwingen onder de heerschappij van Dublin ;e tomen. Do Noordelijke regeering moest to! eiken prijs krachtig gesteund worden bij eenige poging haar te dwingen tot onderwerping aan het Zuiden. Een leger was aan de Noordelijke regee ring verschaft ter verdediging van haar gebied. De toestand aan de grens van Ulster was thans veel gun stiger. Een drievoudige regelirrg was gemaakt tusechèn de Britsche regee ring, de voorloopige en de Noordelij ke regeering, volgens welke eene neu- stvale zone van 5 mijlen breed zou wor den vastgesteld aan het deel der Ier scho grens, waar gevochten was. öinn Fein moest beseffen, dat het Ulster nooit zou winnen dau met dos- zelfs eigen vrijen wil, en hoe meor zij met geweld wilden bereiken, des te erger het voor hen zou rijn. De Rijks regeering zou trachten tusschen de tegenstanders te staan en het aldus duidelijk to maken, dat elke poging van Zuid-Ierland om iu het gebied der Noordelijke regeering te vallen de troepen des llijks op haren weg zou vinden om dit tegen 'e gaan. Thans, nu de Noordelijke regeerings zoozeer versterkt was, werd het des te meer hun plicht, onwettige represailles te verhinderen, hoezeer zij ook getergd waren. Nu de verkiezingen in Zuid- lerland hadden plaats gehad, voegde Churchill er bij, was er geene veront schuldiging meer voor de voorloopige DUBBELZINNIC. A. i Hoe gaat het nu met je zoon? Is hij buiten gevaar? B. i Neen, de dokter moet nog een paar visites maken; IN DEN VERKIEZINGSTIJD. A.Waarom behoevea politici nooit hoDger te hebben? B.Dat weel ik niet; A.Wel, zij kunnen altijd hun eigen woorden opeten! regeering in Zuid-Ierland om haren plicht niet te volbrengen in overeen stemming met de letter en den geest van hot verdrag. De Rijksregeering was van oordeel, dat na de verkiezin gen, die duidelijk bewezen, welke do wenschen waren van het Ierscho volk, zij niet langer kon voortgaan velo groote afwijkingen te dulden van don geest van het verdrag en do onjuist heden en onregelmatigheden in de uitvoering daarvan, waarin zij gedu- roode de afgeloopen ze3 maanden be rust bad en zich had laten welgeval len. Verspreid nieuws DE ONTRUIMINC VAN SIBERI6 DOOR JAPAN. Reuter verneemt, dat de Japanscho regeering besloten heeft, al te Japan- sche troepen tegen het einde van Oc tober van dit jaar uit Siberië terug le trekken. Voor de bescherming der in Siberie woonachtige Japanners zuilen de noodige maatregelen worden ge troffen. UIT CHINA. Volgens een bericht van den corres pondent der „Daily Mail'' te Hong kong is tengevolge van druk, ge oefend door publieke lichamen, een schikking getroffen om de vijandighe den te Kanton te etaken. De schikking voorziet in het plaatsen van de vloot onder de controle van generaal Tsjing Tsjiocng-ming's regeering. Dit lietee- kent, zoo voegt de correspondent er aan toe, dat Soen Yat Sen's rijk defi nitief uit is en het einde eveneens van ue expeditie van Soen Yat Sen naar het Noorden. ..e waarnemende president van de Chineeeohe republiek, generaal Li Yoean-Loeng heeft in een interview de volgende verklaringen afgelegd: „lk heb het presidentschap slechts aanvaard, omdat men er mij van alle kanten dringend om heeft gevraagd. Ik treed echter tijdelijk op ais hoofd van liet uitvoerend bewind, dat ik on der de tegenwoordige omstandigheden constitutioneel acht. Wat betreft de wettigheid van mijn positie in de toe komst. kan ik niets zeggen. Daarover •t het parlement bes'.ssen Ik zal .echter geen candidatuur aannemen voor het permanente presidentschap, daar ik tot het particulier leven wensch terug te keeren. Mijn hoofd doel is: de hereeniging van China, het afdanken der troep-in. finaneieole stabiliseering, de verwijdering van Soen Yat Sen en vrede met Tsjang Tso-lin om de hereeniging nader t' brengen. HET FROC^Ê TE MOSKOU. Een verklaring vnn Vandorvelde te Brussel. Bij zijn terugkeer uit Moskou had Vandervoiide te Brussel een onderhoud met een vertegenwoordiger van de „Scrir". Na uiteengezet te hebben, om welke redenen de verdedigers in hot procea tegen de sociaal-revolutioii- nairen besloten Moskou te verlaten, teneinde in Europa een campagne op touw te zetten, om het leven van do beklaagden te redden, die anders ter dood veroordeeld zullen worden, ver klaarde Vanderveide, dat het juist Is, dat de verdedigers een hongerstaking moesten beginnen voordat men hun toestond, te vertrekken. Voorts zeide hij den indruk gekregen te hebben, dat de evolutie in Rusland zich m chtsche richting ontwikkelt. l)e re geering wordt volgens hem gesteund door personen, die met al hun idealis- volkomen onbekwaam zijn, en aan hun zijde staan allerlei bedrie gers eil een groot aantal aanhangers der vorige regeeringspartij. Ik ben thans teruggekomen ver» volgde Vande-rvelde, meer dan ooit overtuigd van de noodzak e I ijk beid om mot Rusland wederom economi sche en politieke betrekkingen aan te knoopen. Het is noodig, dnt dit groo te land weer terugkeert in het be schaafde Europeesche leven. In het land heeft zich een haat tegen vreciu- drlir.gen en een sterke nationalisti sche beweging ontwikkeld als gevolg van de interventies, een politick, uel ke door Europa te lang is gevolgd. VanderveMe is van meening, dat de elfde conferentie van de Tweede Inter nationale te Londen goed gedaan heeft, alle onderhandelingen met do Derde Internationale af te breken. Er kau geen eenheidsfront van liet pro letariaat tot stand komen, zeide hij, dan tenzij de Russen bij zichzelf een eenheidsfront hebben mogelijk go- Feuilleton E. R. PUNSHON. (Geautoris?erd3 vertaling'). 20) Hand in hand bleven ze wachten, nu en dan f Luister eind een woerd te zaïnen wisselend, totdat zij opeens den h.onü aan ue deur nooruwii israiooo:v-n en daarna eon kort geblaf uUstüoteu. Harold stond dadelijk op en opende d-e deua-, niets anders verwachtend, of ze zouden hem op den drempel dood schieten. Hij gevoelde geen vrees meer, eer der een gevoel van verlichting, dat de lange spanning een einde zou ne men. Macsarlane noch Soames waren te zien, maar voor de deur zat dc hond, die Harold kwispelstaartend aanzag, alsof hij zeggen wilde: Is het niet knap van me, dat ik jullie zoo gevonden heb, en zou j'e mij niet eens een goedkeurend tikje op mijn kop geven? Ik geloof, dat hij dorst heeft, zei Phyllis. Harold vulde werktuigelijk een1 bakje mot water en gaf het aan den hond, die er dadelijk gretig op aan kwam. En nog was er geen spoor van Macsarlane of Soames te zien. Ik houd dat wachten niet langer uit, mompelde Harold. Laten we liever eens gaan zien, waar ze blijven. Geef mij eerst ook nog wat wa ter, zei Phyllis. Mijn keel voelt weer zoo clr-oog. Ik geloof werkel.jk, dat ik nu toch bang negm to worden. 0, als ik je toch maar redden konl zei hij kreunend. Als jij moet sterven, wil ik ook liever sterven, antwoordde zij. Vul liet bakje van den hond ook nog eens. Het dier is natuurlijk zoo dorstig, omdat hij zoo'n langen weg heeft moe ten afleggen. l-Iarold schonk nog wat water in het bakje van den hond en deze kwis pelstaartte weer en trachtte Harolds hand te likken. Goed dier, brave hond, zei Ha rold, terwijl hij bem over den kop streelde. Jij kunt niet helpen, wat je gedaan hebt. Hand aan hand begaf hij zicli met Phyllis naar buiten, en bijna daue'ijk daarop kregen ze de auto in het oog, Do auto was leeg. Van geen der bci- do mannen was een spoor te ontdek ken. Harold vermoedde, dat zij eerst be zig waren .poolshoogte te nemen, op dat zij niet in een valstrik zouden loopen. In ieder geval stond de auto daar alleen, en ais Phyliis en lnj on gemerkt er in konden klimmen, zou den zij misschien wel gerea zijn. Harold legde den vinger op de lip pen en wees Phyllis oaarop óp de auto.. Hij liep er zachtje» met naar heen, op den voet gevolgd door den hond. Zij bereikten do auto en zaten er woldra in. Hun hart klopte van blijdschap. De -lioop begon weer bij lien te herleven. Harold wilde den motor in beweging brengen, maan- dit gelukte bem niet. Hij had niet veel verstand van auto's, hoewel hij eens met een vriend een tochtje had gemaakt on door deze eenigszins op de hoogte wa. gebracht van het sturen. Hij probeerde nog eens en nog eens, maar steeds ver geefs. Er is zeker iets stuk aan de ma chine, mompelde hij, terwijl hij weer uit de auto klom, om naar den mo tor te kijken. Op het zelfde oogenblik wierp Soames zich op hem. Hier zijn ze! Ik heb ze! brulde hij, terwijl hij met Harold worstelde, om deze de baas te blijven. Phyllis gilde het uit van schrik en vloog naar Harold toe, als om dezo te hulp te komen. Terwijl zij dit deed, kwam op eefis de oude Macsarlane om den hoek van «e schuur, greep lianr bij de schouders en wierp linar met 'n smak tegen den grond. Hij had een revolver in de hand en gaf met het achtereind er van Harolu onver wachts een. slag op het hoofd. Deze liet daarop de keel van Soames, die hij als in een ijzeren greep gevat hield, los en stortte bevvu-ie.oos neer. Wat had die vent nog een kracht! zei Soamse. Goed, dat je me hielp. Is hij dood? Ik geloof het niet, antwoordde Macsarlane. In ieder geval kunnen 1 we hem hier niet laten. Ik ben veel te bang, dat die ellendige rook de aan dacht zal trekken. Ze zullen natuurlijk denken, dat de vrouw zelf bij ongeluk brand heeft gesticht, bromde Soames. Boven dien zat er mets anders op. Dat vond i je zelf toch ook. De hond, die tot nog toe stil had zitten toekijken, begon op eens hevig i te janken en te huilen. Houd je bek, ric;> Soames, terwijl I hij het dier een kluit aarde naaï- den j kop wierp, waarop de hond met den staart tusschen do pooten een eindje j wegliep. Wat doe je toch? vroeg Macsar lane Ik kan er niet tegen, om een hond te hooren huilen, want dat voor spelt niet veel goeda. Dan toch zeker alleen voor hem, zei Macsarlane grinnikend, terwijl hij zich over Harold, die nog steeds be wusteloos was, heen boog. Help mij maar ©ven, hem in de auto te til-1 len. PhyJls kwam overeind en vroeg op doffen toom Is hij dood? Neen, antwoordde Soames, ter wijl hij haar grijnzend aanzag, nog niet, maar het zal wel niet zoo heel lang meer duren. Do hond, die weer stil was gaan zitten, liet opnieuw een klagend go- huil hooren. HOOFDSTUK XXI. De autotocht. Een kooitje streelde Harolds voor hoofd en bracht iieni weer tot bewust zijn. Hij opende de oogen en voelde' eerst niets dan een hevigen pijn in hot hoofd en in ai zijn leden. Toen zag hij eindelijk als door een sluier Phyl lis' hleeke gelaat, en haar oogen, die hem met groote bezorgdheid aanzar gen. Hij trachtte te glimlachen, maar verbaasde zich, dat zij riÖCh zijn glim lach beantwoordde, noch eenige po ging deed om. naar hem toe te gaan. Wol zng hij, dat do pijnlijke, droevige uitdrukking op haar gelaat nog inten ser werd. en nu viel hem iets vreemds en onnatuurlijks in haar houding op. Hij kon het niet tot klaarheid bren gen, ©n daar het wans, dat voor zijn oogen wals, Item belette goed te zien. trachtte hij zijn hand op te lichten, om dit weg te vegen, maar bemerkte nu, dat hem dit onmogelijk was. Z. n armen zaten tegen z;jn lichaam ge klemd en ook zijn beenen kon hij niet bewegen. Een uuizeling overviel hem en weer slo.t hij even de oogen. Hij hoorde Phyllis iets tegen hem Luiste ren «n het w as hem. alsof zij heel ver van hem af was. Ben je wat beter? Hoe voel Je je? vroeg zy. Ik weet liet niet, antwoordde hij vaag, maar wat is er toch? Waarom lean ik mij niet bewegen? Waar zijn we? -We zijn in de auto, antwoordde zij, zo hebben ons beiden gebon den. 0, zoo, zei hij. Dan begrijp ik het. Hij opende nogmaals do oogen en bemerkte nu, dat zijn blik al wat hel derder was. Hij kon ten minrie at zien, dat hij en Phyllis achter in da auto zaten, die al hortend en stoo- tend over de heide voortreed. Zijn en kels waren aan elkaar gebonden en zijn handen op zijn rug bevestigd. Toen hij nog e;-ns naar Phvllis keek. zng hij dat zij op gelijke wijze gebon den was. Zij zag zeer bleek en scheen veel pijn tc lijden. Harold maakte dit zoo woedend, dat een kreet van wan hoop aan zijn lippen ontsnapte. Soames hoorde het en zich omwen-

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 5