ïüabujs „016ÖLDE BRIYF" stadsnieuws Muziek INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN a 60 Cts. per re eel. VRUCHTEN WIJ WEM Aardbeien - Appel - Bessen (rood, wit, zwart) - Frambozen - Kersen - Mei wijn per fl. 75 ets. LIKEUR.IN, (alcoholvrij) Otacoper 11. 1.55 Anisette - Curasao - Frambo zen - Kersen - Persico - Peper munt per fl. 1.45 uit onze Nieuwe Hygiënische Fabriek, dus prima. 4 ürooli Markt - Telef. 134 maakt voor hot herstel van do vrij heid. Een onderhoud met Llebknechl. Theodoir Liebknecht, die, gelijk be kend, tot dc bruitenlandsche verdedi gers in het proces tegen de sociaaï- revolutionnairon te Moskou hoeft be hoord, heeft tegenover oen vertegen woordiger van de Vo&sischo Zei- tung" een en ander over zijn bevin dingen te Moskou medegedeeld. Het begon ad bij aankomst aldaar, die verre van aangenaam wan Door de menigte werden cïe buitoniandsche verdedigers bij het verlaten van het station uitgescholden. Men droeg bor den met het ojwehrift: „Gooit de ver dedigers in de gevangenis. Liebknedhit verklaarde, dat de pre sident van de rechtbank bij het begin van het proces reeds dadelijk te ken nen gaf, dat dc rechtbank een klasse rechtbank was en daarom klasse- rechtspraak moest doen. Daarom kon ook me; de Berlijnscbe overeenkomst geen rekening worden gehouden. „Wij maakten ons verstaanbaar met d© hulp van een tolk, zei Liebknecht. De rechtbank schoot alleszins in ob jectiviteit veel te kort. Als veront schuldiging moest dienen, dat een deel van de getuigen reeds was ge hoord, dat men andere niet kon be reiken en dat tal van getuigenissen niet geloofwaardig waren. Negentig getuigen zouden nog wor den gehoord en tien aanklachten moe ten nog worden behandeld. Aangezien tot dusverre nog maar één aanklacht is behandeld, zal hot proces nog vele weken in beslag nemen. Tijdens het verblijf ie Moskou «"leien overigens geen bijzondere incidenten voor. Als woning werd een villa aan gewezen, Uv:\ uur buiten de stad ge legen Por auto begaf men zich ied-e- rrr. dag naar do terechtzitting. De eer ste dogen werden de verdedigers streng bewaakt, doch later verslapte die bewak|ing cvtnigszins, uaugezaera de bevolking zich rustig liield en hun voor een doel zelfs sympathe betoon de. Afgaande op het tot dusver beken de verloop in het proces behoeft men volgens Liebknecht niet aan den uit slag te twijfelen: een doodvonnis. Ann het hoofd van de beweging ten gunste van oen doodvonnis staat Boe- chnrin. In de fabrieken worden dage lijks door de arbeiders resoluties aan genomen, waarin de strengste straf, dat is volgens het Russische recht de doodstraf, wordt gccisoht. Daar nu de rechtbank reeds to voren heeft te ken nen gegeven, zich niet aan do Ber- Hjnsche overeenkomst te zullen hou den en recht te zullen spreken vol gens de scherpste klasserechtspraak, weet men dus, in welk© richting dat proces zal verloopen. D© beklaagden hebben te kennen gegeven, dat zij al les zullen doen om de beschuldiging te ontzenuwen. Tegenover een dusdani ge rechtspraak kunnen zij evenwel nauwelijks iets uitrichten. Alle buitenlandsche verdedigers zijn, na kennis te hebben genomen van het bewijsmateriaal, tot de over tuiging gekomen, dat aan een bewe zen schuld van de beklaagden geen sprake kan zijn. Niettemin mag men wegens de on gelooflijke partijdigheid van het ge recht het ergste voor de beklaagden verwachten. UIT OPPER-SlLEZIë. Voortduring van ds torraur. Uit Beuthen wordt geseind Ta de woning van den abt Czardybon te Wïelkig Siennitz in het Duitsche deel van Opper-Silezië, is een handgranaat geworpen. De abt is naar het Poolsch gebied gevlucht. De pastoor Tworna is door aanhangers vaa de Orgesch aan gevallen en onder bedreiging mot den dood gedwongen zijn parochie te verla ten. Ia een andere plaats in de nabij heid is een geestelijke mishandeld. Ook uit nog andere plaatsen zijn geestelij ken, die niet wilden deelnemen aan de monstraties ten gunste van Duitschland, yerd reven. ENGELAND EN ITALfli. De „Secoio" verklaart in een bespre king van het a.s. bezoek van Schanzer aan Londen, dat er geen sprake is van denu, lachte hij spottend, terwijl hij Harold op ruwen toon toebeet: Wat mankeert je.J Wou je iets? Schurk, ellende-mg, die je bent! barstte Harold ios, buiten zichzelf van ruzernij, dat hij zoo hulpeloos was- Ais ik je Bevalt het je niet? viel Soamcs hem ln de rede. Je hebt niets dan je verdiende loon gekregen. Wat be hoefde je je neus te steken in Iets, wat je mei aanging? We hebben last ge noeg van je geli'ad. Wat ben je van plan met oma te doen? vroeg Harold, hoewol hij tege lijkertijd de dwaasheid van die vraag inzag. Wou Je dut graag weten? sarde Soames. Wacht nog maar een oogenblik, vriendje, dan zul je het wel Zien. Ben je bang, dat het meisje jej kwaad zal doen? vroeg Harold, dat je baar zoo stevig ras; gebonden hebt? Twee mannen, die niet eens to zamen j oen vrouw aan kunnen! Bang? Noen, bang zijn we nïot, antwoordde Soames, maar jullie hebben ons al zooveel last bgzorgd, dat we het veiliger vonden te zorgen, dat jullie ons niet meer ontglippen kondon. Hier kreeg de auto een Kevlgen echok. Ze was tegen oen steen aange reden en bijna gekanteld. Macsarlane zoi driftig' 4 een alliantie tossefien SeHe fencfen es. dat het desbetreffende bericht gelanceerd werd om argwaan te wekken. Schanzer gaat naar Londen, beweert het blad, voor de bestendiging van de intieme samen werking tusschen beide landen, welke te Genua werd gevestigd en om tevens tot onderzoek en zoo mogelijk voor het treffen van bevredigende overeenkom sten, inzake zekere kwesties, die beide landen rechtstreeks aangaan. De „Se coio" denkt, dat Engeland voorname lijk op financieel en economisch terrein bewijzen van zijn hernieuwde vriendschap voor Italic zal geven, maar het blad waarschuwt voor overdreven verwachtin gen. E BRITSCHE DOMINIONS EN DE KOSTEN DER VERDEDIGING TER ZEE. Hughes, de premier vaa Australië, heeft, aldus meldt de correspondent van de „Daily Mail" to Sydney, mede gedeeld, dat hij voorstellen zal doen voor het houden van een rijksconfe- rontle tegen het midden van het vol gend jaar om het effect van het ver drag van Washington te onderzoeken eïi te overwegen wat de dominions zul len bijdragen voor de verdediging van het rijk, in het bijzonder met betrek king tot de vloot. Hughes meende, dat de bijdrage van Australië per hoofd der bevolking grootor was dan dio van alle andere dominions te zamen. Indien tie quota van allo andere domi nions werden ver'noogd tot bet peil van het Australische quotum, zou de Britscbe belasting betaler zeer ont last worden. Hughes zeide nog, dat op de laatste rijksoonfeu-ervtie allle domi nions de juistheid van het beginsel hadden erkend, dat het heele rijk bij draagt in de kosten der verdediging ter zee, doch dat de zaak was aange houden in afwachting van de beslui ten der Washingionsche Conferentie. JAPAN EN DE UITyOERINC DER WASHINCTONSCHE BESLUITEN. Volgens een bericht uit Tokio heeft de Japansche Raad van State zijn goed keuring gehecht aan de viervoudige overeenkomst, zooals die op de Washing ionsche conferentie word opgesteld. Het verdrag is ter ratificatie naar den prins- regent doorgezonden. FRANKRIJK's SCHULDEN AAN AMERIKA. Naar de „Times" uit Parijs verneem', zal waarschijnlijk in den loop van deze week de Fransche gedelegeerde Parmen- j rier naar Washington vertrekken om met 3e Amerikaansche regeering te spreken over de Fransche schulden aan de Vcr- ecnigdo Staten. Parmcntier zal aan de Amerikaansche regcering uiteenzetten, dat de schulden niet anders kunnen worden betaald dan door het opnemen van nieuwe credieten. Men hoopt dat binnen niet al te langen tijd een internationale conferentie zal worden gehouden, waaraan ook de Ver- eenigde Staten zouden deelnemen en I waarop de kwestie van de internationale leeDingen en het openen van credieten zal kunnen worden besproken. DE FRANSCHE MINISTER RE1BEL OVER DE DUITSCHE LEVERINGEN IN NATURA. In „Oeuvre" geeft dc Fransche minis ter van Herstel, Rcibel, te kennen, dat het niet zijn schuld is, dat Frankrijk tot dusverre niet heeft kunnen profiteoren van de Duifscho leveringen in natura. Als het voornaamste beletsel hiervoor noemt hij de hooge Fransche invoerrech ten, die voor een aantal goederen nog hooger zijn dan de prijes van die goe deren. Hij achtte het daarom noodzake lijk, om lagere invoerrechten vast te stellen. Senator De Monzio heeft den minister van Openbare Werken schriftelijk ver zocht, de Duitsche leveringen in natura te willen doen aanwenden voor den aan leg van groote openbare werken, o.m. voor den bouw van een electrische cen trale in het departement Dordogne. DE IERSCHE QUAESTIE. Do volledige uitslag der verkiezin gen voor het Zuid-Iorsdhe parlement is, dat gekozen zijn58 pro-verdrags- canditkiten, 36 anli-verdragscandida- ten, 17 arbeiders, 17 boeren en onaf- hankeltjken, zoodat liet parlement zal bestaan uit 92 leden, die vóór het ver drag zijn, en 36 die er tegen zijn. ITALIAANSCH-JOEGOSLAV1SCHE INCIDENTEN. Uifc Cattaro wordt geseindOp het oogenblik, dat leerlingen van de Joe goslavische school hun landgenoolen uit Bakar, die me' het stoomschip „Villa" waren aangekomen, ontvin gen, lichtte een ltaliaansch stoom schip als protest he'- anker, terwijl de bemanning riepWeg met de Joego- slaven! Weg met de barbaren! Op raad van de plaatselijke autoriteiten onthield de Joegoslavische bevolking zich van tegenmanifesjaties. Uit Sussuk: Verscheidene Joegosla vische monniken, die uit de katholie ke kloosters in Istrie zijn verdreven, zijn op Joegoslavisch gebied aange komen. Zij verklaren dat aJle Joego slavische monniken iu dio streek order hebben gekregen hun kloosters te ver laten. Houdt op, mot je geklets. Louis, en let beter op- Je lmat ons bijna oen I ongeluk laten krijgen. Soames bromue wat terug en bepaal de zijn aandacht weer Ey'oe auto, ter wijl Harold trachtte, het touw, waar mee hij gebonden was, wat los te krij gen. Hij bemerkte echter weldra, dat oit vcrgeefsetic moeite was. Hei iouw was stevig bevestigd en zat ook om zijn hols, zuodat hij, als hij wat veel beweging maakte, kan-s liep ts stik ken. Probeer het maar niet langer, zei Phyllis. Ze hebben wel geïorgd, dat we niet los kunnen komen. e Harold keek vol wanhoop om zich heen. Zij waren nog midden op de eenzame heide en liun toestand was 1 zoo erg, als hij maar wezen kon. Z:j waren immers geheel en al overgele verd aan die twee gewetenlooze schur ken, die hen waaischijnlijk naar de een of andere afgelegen plaats brach ten, om hen daar te vermoorden. Hij kreunde weer, waarop Phyllis op ver- troostenden toon zei: Je moet het je niet zoo aantrekken, wie weet, of het nog niet beter met ons afloopt, dan je denkt. Ze willen ons zeker naar Oom Gregory brengen, en wat zou die er tuin bobben, om ons te dood en? Naar Oom Gregory? herhaalde Harold. Maar die zit daar voor je. De kleinste van de twee. O, neon. zei Phyllis. Dat is PBOV. STATEN. Gedeputeerde Staten stallim voor: I. Aan de N.V. Maatschappij Alk maar Packe1 to Alkmaar, voor haar vroegeren «toombootdïenst HarliDgen- Vlieland-Tersolielling. toe te kennen oenee extru bijdrage van 689.8 ter dekking van het tekort van don dienst 1921, ouder voorwaarde, dat de rest van dat tekort door he1 Rijk wor de betaald. II. Aan de N.V. Terschollinger Stoomboot Maatschappij te Alkmaar voor elk der jaren 1922 en 1923 eene bijdrage van 8.000 en voor het tijd vak van 1 Januari 1924 tot 30 Juni 1924 eene bijdrage van 4.000 toe te kennen. Als resultaat van het onderzoek naar de wenschelijkheid van provinciale ex ploitatie der scheepvaartverbindingen van de eilanden met den vasten wal der provincie deelen Ged. Staten me de, dat zij geen reden vinden om voor te stellen de exploitatie voor rekoning der provincie te nemen. HET FEEST VAN D. J. Xf. TuincoOcert tor gelogonhetd van het vijftigjarig lustrum. De tooneolvereeniging D. J. U. viert feest, en zy heeft ur slag van om dit op een passeudo wyzo te doen. Zaterdagmid dag begon het al met oen receptie, ge volgd door een groote rytoer met mn- zioki waaraan welwillend meewerkten de muziefcvereonigingen „Laurena Jan&zoon Coster" en „llaarlomsch Politiecorps". 'b Avonds worden de feestelijkheden voortgezet in den tuin van 't Bronge- bouw, met een concert, welwillend aange boden door „Harmonie Crescendoen met medewerking van het Dubbel man nen-kwartet „Euterpe", waarna vuur werk en laadeljjk bal. Bij don ingang van het gebouw stonden do vier vaandels der feestvierende ver- eenigimg aardig in do bloemetjes gezet, dat gaf een mooie aanblik. Do avond werd ingezet mot oen gloed volle rede van don voorzitter, don heer A. J. Hoeken, dio niet alleen het blijde feit, dat aauloiding tot de foestelyldioden gaf, in herinnering bracht, maar ook ieder dankte die het zijne had bijgedra gen om die zoo goed mogelijk te doen slagen. Dank word dus gebracht aan de medewerkendo muziekvereenigingen, en bijzonder aan de feestcommissie en ha ren onvermoeibaren secretarie, den heer Muller, en aan de donateurs en leden die door finsncïeole offers de festiviteit mo gelijk hadden gemaakt. Daarna geschied de de overhandiging van een kunstig ge- smeeden gouden lauwerkrans, geschenk van donateurs en loden, die in do toe komst het vaandel zal sieren als herinne ring aan dezo heuglijke dagen. Ben pak kend oogenblik was hej toen een naaet- bos'.aande van don overleden voorzitter J. Janse den heer Hoeben, eon ©erepen ning omhing, die in 't vervolg van voor zitter op voorzitter zal overgaan. Boe rend was do dank van den heer Hoeben. Toen kon het concert een aanvang ne men. De heer Hofmeester liet eersrt een flinken marsch spelen en liet toen zijn muzikante.n uitpakken met de mooie ouverture van Adam „GiraldaDe eigenaardige oisdhen die deze half. klas sieke muziek aun dilettanten-blazers 'stelt werden s chit terend overwonnen. Een uit stekende executie van do suite van Mas- sinot ,/Seerua pi'ttoresquesgeeft mij ook aanleiding om oen hartelijk compliment te geven aau het goed godieiplineerd korps van den heer Hofmeester, Wat gaf het samenspel van saxophoon, bariton en tuba een mooien soepelen zang in II en hoe zuiver rein van klank en expressie klonk het gebod vsyi de houtblazers tus- sohen de angelusklokken in! Met bewondoring heb ik ook het spel van den solo-pistonist beluisterd in de ouverture na do pauze; zijn toonf ryth- me en vaardigheid en de partij eischt wat lieton niets te w.enschon. Aangename afwisseling bracht het kwartet „Euterpe" onder leiding van don heer Post. Het is een goed stel stem men dat door geregeld samenzingen, tot een gezond mannou-vocaal-ensomblo ver groeid is. Het aardige vdlkswijsje van Willem Hesso „Haarlemsch Litylcke" werd kool goed gezongen, „Grüssc au die Heiraat" had ook goede kwaliteiten maar word aan 't oind eonïgszins omlaag ge drukt door de eerste tenoren, die ove rigens heel mooi zongen. „Sur les rem- Iparts" van Snintis, het lievelingsnummer Van jEufterpo", lcwam ook aardig voor den dag; maar dio uitspraak! Ik houd het er voor dat dilettanten die niet- met vreemde talen vertrouwd zijn, zich uit- sluilend by hun.no moedertaal moeten houden, hierin is nog genoeg voor hen te doen. Konden zy maar eens begrijpen hoe gek zulk een gemassacreerd Fransch klinkt voor iemand die deze taal wel kent. Na het concert werd het vuurwerk af gestoken en toen kon de dansprot een aanvang nemen. Er was een talrijk pu bliek en de opgewekte stemming was al gemeen. A.s. Zaterdag worden dc foeste lijkhoden van D. J. U. voortgezet met een kinderfeest op hot E. D. O. terrein. JOS. DE KLEBK. Oom Gregory niet. Het is jaren gele den, dat ik. heb gezien lieb, maai op dezen man leek luj niet in liet minst. Toch heeft hij zich al dien tijd voor je oom uitgegeven. Hij is hier overa, m de buurt bekend ais meneer Macsarlane van Duns low. O, nu begrijp ik het, zei Phyllis. Hij is dus oen bedrieger en oplich ter en kij is Lang, dat ik u©n mensclien zal vertellen, dut hij mijn ooin niet is. O, mijn arme hoveling, 'net is dus om mij, dat ze jo willen vermoorden. Had je mij toch maar nooit ontmo©tl Onzin, zei Harold, maar als hij werkelijk een bedrieger is, begrijp Ik er ook alles van. Het verbaast me dan zelfs, dat ze ons nog niet eerder vermoord hebben. Wat denk je, dat z© met ons doen zullen? Zelfs nu kon hij nog niet alle hoep opgeven. Soumes keek nogmaals om en zei nijdig: Houden jullie eindelijk eens op met je gepraat! Laat hen toch met rust, zei Mac sarlane, wat komt het er op aan, of ze praten! Het hindert me, gromde Sonir.es. Als jullie niet ophouden, liep hij tegen Harold en Phyllis. zul ik an dere maatregelen nemen. Ga je gang, ant v-. uriJ Harold op minachtenden toon. - - Donk je, dat het ons Iets schelen kan wal ie VERWIJDERD'. Van gemeente wege heeft men de vorkiezingsredam* op de Stadsmuziektant in den Hout (met groote letter» beschilderd) ver wijderd. CHRISTELIJK SOCIALE PARTIJ. Deze partij hield Maandagavond in „Het Blauwe Kruis" een openbare vergadering, waar alis sprekers op traden Mr. H. F. Van Meer uit Half weg en de heer G. Voet uit Velsen. Laatstgenoemde spr. behandeld© eerst het onderwerp: „Geen coalitie", Spr. zette uiteen, waarom de coalitie door zijn partij wordt veroordeeld; die ooalitiu met Rome ie onwaarachtig, ons land wordt er veel scliade door aangedaan; lt' ine, oordeelde epr., ver bindt zicli met d 1 o partijen, die liet op het oogenblik voordeel kunnen ge ven. Voorts herinnerde de heer Voet aan de eerste rede, door den Pauselijken internuntius in ons land gehouden. Dez© rede Is van vel© zijden streng afgekeurd. En toch is bot gezantschap bij den Paus gehandiiaafd, al heeft Mr, Dr. A. R. van de Laar voorge steld het op te heften. Verder behandelde spr de processie- kwestie en welde mede, wat een ge- r-eform>-orde daarover in de Standaard heeft geschreven. Ons Protestantsch beginsel, ging spr. voort, doet ons zijn anti- Roomsoh; de coalitie is onheilig. Ver schillende aanhalingen uit couranten artikelen in Katholieke en anti-Katho lieke bladen ueea spi. nog om het standpunt dat de Chr. Sociale partij tegenover Rome inneemt, te verdedi gen. Van een coalitie van Rome met de S. D. A. P. wil spr. evenmin iets we ten. Ook zoo'n coalitie zoii een gevaar lijk machtsinstituut scheppen. De Protestanten moeten zichzelf zijn en waken voor ïion heiligste goederen als vrije zelfstandig© christenen, die weton wat' zij willen, zoo eindigde spr. ongeveer. Mr. H. F. Van Meer bespralc daar na het onderwerp: „Wat is Chr. So ciaal Spr. begon met te herinneren aan drie belangrijke recente gebeurtenis sen: het proces tegen de sociaal-re- volutioiuiairen in Rusland, den moord op Dr. Rathenau en in cms land den uitslag der verkiezingen voor de Eerste Kamer. Aan al dezo gebeurte nissen ligt ten grondslag: onzuiver heid van politiek. Dit nu wil de Chr. Socale partij just niet Zij wil, ook in de politiek, een zirivor standpunt in nemen en de volkskracht ontwikKe- len, tot eer van God. De oorlog heefi oen groote verwilde ring gebracht en nog worden in ons land geweldige soaroirein uitgegeven voor leger en vloot en nog bïteekemt onze vloot niets. Nieuwe vlootplannen liggen gereed, ja, maar die zulllen -WO millioon kosten csi dait kan ons Land niet betalen. En ons leger is onvol doende uitgerust en zal geslacht wor den in den coriog. Wie zou daarvoor verantwoordelijk willen zijn? Niet sprekers partijDie wil dat de poli tiek in ons land zuiver zij en dat men niet een schijn tracht te redden, maar eerlijk zegt. wij kunnen niet zooveel betalen voor een leger en een vloot, die bovendien nog waardeloos zijn 1 Komende tot de van zekere zijde aanbevolen socialisatie zeide spr., dat dio misschien in de toekomst kan ko men, maar voor deze dagen is zij nog niet; dat blijkt ook uit het socialisa- tie-rapport. In ieder geval moet men er zéér voorzichtig mee zijn. In de coalitie moet een wig worden geslagen, vervolgde epr., wamt in de rechterzijde voelt men zoo weinig voor de ellende van den oorlog, voor de el lende dio het drankmisbruik teweeg brengt. Stemt daarom, eindigde spr., voor ontwapening, voor sociaal recht, stemt voor de Chr. Sociale partij, die deze dingen vóórstaat. Naidait neg eenigo vragen waren ge daan en beantwoord, werd de slecht bezochte vergadering gesloten.. VERLOF DRANKWET Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ingevolge art. 37 der Drankwet ter openbare kennis, dat is ingkomen oen verzoekschrift v,an J. N. Jansen, om verlof ingevolge art. 34 dier wet tut hot verkoópen van uitsluitend alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop ln den winkel (gelagkamer) van het parcööl aan do Anisteixlamschevaait no. 38. PERSONALIA, Bij bet eindexamen aan het Gym nasium Sl Willebrord te Katwijk aan Zee is voor diploma A. geslaagd: D. van Nickerk, van Haarlem, HONGEREND RUSLAND. In de mededocling van mevr. Cannegioter in ons nummer van Zaterdag jL betref fende de ingekomen bedragen voor hongerend Rusland Is één regel weg gevallen. Vermeld had nog moeten worden, dat een bedrag van f 50 Ie 1 ingekomen van mej. M. Eersel. zegt of doet? Soames zag liem even stom van \er- verbazing aan en barstte toen in een stortvloed var. verwensclüugen uit, terwijl hij tegelijkertijd naar zijn re volver greep. Macsunune pakte hem haastig bij den pols. Domoor, schreeuwde hij. Wat bezioit je? Wou je u je drift alles be derven? We moeten omzichtiger te werk gaan en zorgen, dat niemand meer een spoor van hen kan ontdek ken. Soames laat de .-evolver weer zak ken, maar zich tot Harold wendend, beet hij dezen toe, terwijl zijn oogen van iiaat flikkerden. Wacht maai'. Ik zal het je straks wel betaald zetten! Phyllis wendde zich nu tot den ouden man en vroeg: Meneer Macsarlane, waarom geeft u zich voor wijn oom uit en waarom wil u ons eigenlijk vermoor den? Macsarlane wierp over zijn schou der haar een scherpen blik toe en zei oj) koelen toon: liet spijt mij, maar het zou mij te veel tijd kosten, u alles uit te leg gen. Phyllis zweeg verder en ook Ha rold sprak niet meer. FTTJ begreep nu j echter, waarom men hun leven tot nrar toe aeanauiil luui Do mannen. CHRISTEL IJK-HISTÖRISCHE UNIE. In hei gebouw van dan Protestan tenbond vergaderd» Maandagavond de afdeeling Haarlem van de Chris- telijk-Historische Unie. De voorzitter de heer H, Bijkerk, opende de druk bezochte bijeenkomst op de gebruike lijke wijze. Daana riep hij den aan wezigen een hartelijk welkom toe en sprak er zijn blijdschap over uit, Mr. Dr. J. Scliolükiiing en Jonkvr. L. S. van Hamla van Weidum, uit Den Haag, bereid to hebben bevonden, voor de afdeeling Haarlem te komen spreken Hierop verleende hij het woord aan Jonkvr. L. S. van Hania van Weidum, die allereerst het verschil aantoonde tusschen kies recht en kiesplicht, welke laatste op voorstel van Mr. Marchant op 9 Augustus 1919 in ons land is inge voerd. Dus de vrouwen, ook de Chris ten-vrouwen, behooren naar de stem bus te gaan. /.ij, die die niet willen doen, dragen er, zij het niet door woorden, maar dan toch door daden toe bij, dat ons dierbaar land met zijn mooi© geschiedenis aan het on geloof wordt prijsgegeven. De chris tenvrouw zal evenwel weten, wat haar plicht is; zij zal namelijk haar stem geven aan den man, diio met een biddend hart de belangen van ons volk behartigt- Een regeering, die zonder biddend opzien werkt, kan heel weinig verrichten. Jonkvrouw Van Hania waarschuwde tegen het gelonk van andere partijen, oils de Vrijheidsbond, die van de sociaal democraten en de communisten. Uit liet Liberalisme is het socialisme geboren em uit liet socialisme het communisme. Waar het lumd heen gaat, als het is overgeleverd aan so cialisten en communisten of bolsje wisten, kan men thans in Rusland zien, waar steden en dprpen aan den ondergang zijn prijsgegeven, wat de dood van de beschaving beteekenL Niemand stemme dan ook rood, noch rose, maar- rechts. Ons volk moet zich blijven plaatsen onder dc hoede der Oranje's, die zoo zegenrijk voor ons land zijn werkzaam geweest Wij moeten ons allen scharen onder het vaan: „Voor den Koning en voor den Christus 1" em op 5 Juli rechts stem men. Ons volk wil naar Gods ordon nantiën geregeerd worden en dat kan niet gebeuren, als de aankerzijde de overhand behaalt Op een zuil op de openbare straat in Rotterdam heeft men zeils een biljet durven plakken met het opschrift: „Weg mei God, want hij is de bron van alle oneaniglieid!" Wij, Christen-Nedeq- 1 anders, kunnen en willen niet zon der godsdienst leven. Speciaal tot de vrouwen zei spreekster, dat ook zij or toe moeten bijdragen, dat er na de stetmmiinig op 5 Juli miinstens [70 rechtsdhe Leden in de Karaier zul len komen; 51 of 52 is veel to weinig. „De ltnkschio hoeren", zei Jonkvrouw Van Hamia, „moet gij maar links datem liggen! Wij moeten zorgen voor een rechteche regearing. Die krijgen wij niet, als de S.D.A.P. nog meer macht krijgt. De letters S.D.A.P. be- eekenen niet alleen Sociaal Demo cratische .Arbeiders Partij, maar óók: Soort Dat Altijd Pruttelt! Dat is de partij van het meest bruto onge loof. Zij bekampt den vijand in hei geloof en in het karakter." Spreekster merkte op, dat alle can- didaten, die zicli vóór do regoorïng en tegen de revolutie verklaren, wel kom zijn. Mammen en vrouwen, die zeggen: „God, Nederland en Oranje één!", kunnen we het bast gebruiken. Toch wekte zij en speciaal ook de vrouwen op, te stemmen op GhiristeJ ij k-H istorischa caiididaten; hiembij weee zij er op, dat er ook een vrouw op de lijst der Chrisielijk- Historische Unie staat em met kans om gekozen te worden, als tenminste de kiezers en ktezeressen niet thuis blijven. „Stemt allen", aldus eindig de zij met haar applaus beloonde ;radej, „als het met uw geweten over een komt, Christelijk-Historisch!" Mr. Dr. J. Schokking on derstreepte het betoog van Jonkvr.. Van Hania, om Christel ij k-Histo- risch te stemmen. Hij wees op de ver warring, die alom in de wereld hearscht; maar treurig en bedenke lijk noenxle hij het, dat de nienschen zoo aan de verwarring gewend raken, zoodat zij zich meer laten leiden door sentiment, dam door nuchtere bezinning. Hij wees op dien belangen strijd van de verschillliende pairtij.eq in de Kamer; aleof er geen andere en hoogere belangen zoudJem zijn, dan alleen die van den middenstand, van dien plattelamdersbond en van hen, die een premievrij pensioen voor staan. Do heer Schokking betreurde het niet alleen, dat er tegenwoordig zooveel partijen en partijtjes bestaan, maar vooral omdat er onder deze eén is, die zich aan ons volk aan biedt onder den naam van „Rapahle- partij"; en partij, die er alleen maar op uit is, om wanorde te stichten em, ons land naar den ondergang te brengen. Met een woord van wee moed herdacht hij den moord op maarschalk Wilson en dikni op den Duitschen minister Rathenau, die beiden in koelen bloede werden weg- die den moord op Maurice Bealby zoo handig hadden klaar gespeeld, dat niemand «y aam getwijfeld had, of diens dood moest aan een noodlottig toeval toegeschreven worden; de man nen, die rullon doodgereden haddtn, zonder ook maar ©enigen argwaan op te wekken, wilden ook nu niet, door overhaast te werk te gaan eenig ge vaar loopen. Ongetwijfeld hadden zij hun plan de campagn© ul h.clemaal in elkaar gezet en hadden ze een goe de manier bedacht, waarop zo de lichamen van iiun slachtoffers van de aarde konden doen verdwenen, zon der een erokel spoor achter te laten. Misschien zouden de golven ook hun graf worden. Harold schoen dit het waarschijnlijkst toe. In het hutje wa- j ren de booswichten zoo omzichtig te| werk gegaam, dat zij geen spoor «an wat er tijdens hun bezoek was voorge vallen, hadden achtergel i en. Mac sarlane had daarom ook Soames ver hinderd in drift hun slaehto.' fors in de auto dood te schieten. De auJo kon dam immors bloedvlekken gekregen hebben, wat al te gevaarlijk zou ge weest zijn. Neen, de zee zou wel hun graf worden, daarvan was Harold overtuigd en hij snoof .ie lucht op, om er achter to komen, of zij dicht bij de zee waren. Ik hoop, dat zij or ~.ki te lang mee wachten, dacht hij, want hij had nu slechts één verlamden en dat was, genome®, alsof diiardoor ooit de kalmte in de wereld zou kunnen te rugkomen. De belangen van alle partijen en partijtjes moeten op zij worden gezet; al die kleine partijtjes vormen te zamen ceh groot gevaar, wamt zij laten liet lie lang van liet ge heel© Nederlaodschc volk afhangen van het belang van een enkele partij. De Ghristelijk-Historische Unie ver liest natuurlijk het belang van oen enkele partij niet uit het oog, maar boven alles wil zij behartigen de be langen vain het geheelo Nederland- sell o volk; dezo Unte beoogt een na tionale politiek on de eonheid van het volk, omdat God dot wil. Hoewel de heer Schokking erkende dat er ook in andere partijen ern stig© inazrasn zijn, die mcenen in het waarachtig belang van het geheels volk werkzaam te zijn, zooais bijvoor beeld bij de S.D.A.P., meende hij toch te mogen advisee ren, te stommen op d© camdidaten dier Christel ijk- Hiistorische Unie, niet omdat zij bra ver willen wezen dan anderen, maar omdat zij ons land geregeerd willen zaan maar Gods wijs bestel. De Cliris- telijk-Historische Unie staat in be ginsel scherp tegenover de sociaal- democratie;. toch wil die Unie ook het belang van de arbeiders behartigen. Aan de sociaal-democratie is het niet te vergeven, dat zij altijd den klas senstrijd predikt om in eiken werk gever een natuurlijken vijand en ©en uitzuiger ziet. De Ghristelijk-Histori sche Umie wil ook niet, zooals Nina Minnema, oen nieuwe tegenstelling tusscliiem beide sekse». Mannen en vrouwen behooren samen te werken. Na het eind van zijn rede betreur de de heer Schokking het nog, dat die Roomsck-Katholieke Kerkelijke overheid bevolen heeft, dat zelf© in de sport een scherpe afscheiding be hoort te bestaan tusschem Roomsen® en andersdenkende jongens en meis jes, hoewel de Roomschen toch iu 1918 bewezen hebben, Nederlanders te zijn, door zich inèt de Prote stanten om den troon van Oranje te scharen. Die zooeven genoemde schei- dïmg zal zich, dat kim niet anders, naderhand wreken. Mr. Schokking sloot zijn rede met de bede, dat Noderiond voor God en Oranje behouden mocht blijven. Ook zijn rode werd toegejuicht- De voorzitter bracht aajn Mr. Schokking en Jonkvr. Van Hania een woord van dank. Mr. Schokking sloot de bijeenkomst met gebed. Staande zangen de aanwezigen het Wilhelmus. Binnenland Do moord o; Rathenau. BETUIGINGEN VAN DEELNEMING. D© minister van Buhenlandsche Za ken, jhr. mr. dr. Van Karnebeek, Leeft aan onzen gezant te Berlijn, baron Ge vers, verzocht namens de Nederlandscho regcering deelneming te betuigen aan do Duitsche regeering over den op minister Rathenau gepleegden moord. Het onderstaande telegram is door het I. V. V. aan de Duitsche regcering gezonden: Diep geschokt door de tijding van den ïaaghartigen insooitJ op minister Rathenau, geven we in nahm van bet gcheele georganiseerde wereld-prolcta- ïiaat, tegenover u als vertegenwoordiger der georganiseerde Duitsche arbeiders, klasse, uitdrukking aan onzen diepge- voelden afschuw en verontwaardiging over deze bekroning der in uw land veldwinnende misdaden der monarchisti sche en reactïonnaire kragen. Wij spre ken het vaste vertrouwen uit, dat do Duitsche arbeidersklasse thans zoodani ge maatregelen zal nemen, dat voorgoed de reactie in Duischland zal worden vernietigd. Zeggen u in naam van allo tot het I. V.- V. bchoorende arbeiders krachtigst mogelijken steun en medewer king toe bij den zuiveringsarbeid, die in Duitschland noodig blijkt te zijn. Aan het Duitsche gez'antschap lo 's-Gravenhage is hel onderstaande tele gram door het I. V. V. verzonden: Wij verzoeken u uwe iegeering en het Duitsche volk onze oprechte deelne ming en diepste verontwaardiging te wil len overbrengen bij den moord op mi nister Rathenau. Do in het Internationaal Verbond van Vakvereenigingen georganiseerde arbei- ders, die in het voortbestaan der Duit. sclie republiek de hoofdvoorwaarde voor den wereldvrede zien, veroordeelen ten strengste deze nieuwe misdaad van die kringen, welke door hun misdadige en voor het land verderfelijke politie* Duitschland steeds verder in de ellende brengen en welke een voortdurend ge vaar vormen voor den wereldvrede en do verbroedering der volkeren. DE TABAKSWET. De Kamer van Koophandel voor Oost. Noordbrabant, te Eindhoven, heeft aan den minister van Financiën verzocht, te bewerken, dat de sigaren-banderollen niet alleen te Haarlem verkrijgbaar zijn, maar ook in de groote centra van de i sigarenn ijverheid. dat er maar gauw ecu tind aan mocht komen. De avond begon ueds te vullen, due zou het zeker met >oo lang meer duren, voor zij hun plan icd uitvoer brachten. Hij keek naar Pnjlli» eu trachtte te glimlachen en OuK zij /ag 1-tin met een moedigen glimlach aan. Wat duurt liet lang, zei ze even later met een zucht. Ja. stemde hij toe. - - Ik ttrmoed, dat ze ons naar tie zee brengen. Naai- de zee'? herhaalde zij ver wonderd. Doen de touwen, waarmee je ge bonden bent, je erg z ;er? vroeg hij, om over iets anders te beginne. Neen, heelemaal niet, antwoord de zij. Harold wist echter wel beter, want de touwen waren bij haar even stevig aangetrokken als bij hem, en de zijne deden hem ontzettend voel pijn aan de polsen en enkels. Phyllis en hem bleef inderdaad niets anders over dan de vurige wensch, dat het maar gauw. voorbij mocht zijn. De auto kroop ech ter nog steeds oven langzaam voort en holste en bonsde hevig, daar de bestuurders blijkbaar geen gebaande wegen hadden durven nemen en er voor zorgden, geen enkel huis te pas- se eron. (Wordt vervolgd.!

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 6