Rubriek van den Arbeid. BRANDSTICHTING. To Assen Is, meldt de N. R. Ct., gevankelijk binnen gebracht de koopman j. R., te Schoon oord, verdacht van brandstichting in de door hem bewoonde winkelbehuizing, welke geheel is afgebrand, AUTO-ONGELUK, Vrijdagmiddag is de rijwielhandelaar Van Osselen, uit Delft, bij Delft met rijn auto in een sloot gereden. Hij werd bewusteloos op het droge gehaald en per ziekenauto van de rijksconstructiewerkplaatseu naar huis vervoerd, waar hij kort daar na is overleden, NEDERLANDSCHE TENTOONSTEL LING TE KOPENHACEN. De opening van de Nederlandsche Tentoonstelling te Kopenhagen is vast gesteld op Zaterdag i Juli des voormid dags te 11 uur. De Koning en de Ko ningin van Denemarken en enkele leden van de koninklijke familie zullen de plechtigheid bijwonen en vervolgens een bezoek aan de tentoonstelling brengen. Do voorzitter van het Algemecne Co mité, mr. M. W. F. Treub, zal de ope ningsrede uitspreken, DE MELK WORDT DUURDER. Te Deu Haag is de melk met i cent per Liter verhoogd, GEFOPT1 Een rijksambtenaar aan onze Oostelijke grens in het Noorden des lands had al nachten geloerd, op een paar smokkelaars van jenever uit Duitschland. Vrijdagnacht, meldt Het Volk, werden do beide belhamels ein delijk gearresteerd en in 't bezit ge vonden van eenige gesloten flesschen. De aangehoudenen moesten mee naar het kantoor, waar bleekdat de flesschen met water gevuld waren. In- tusschcn heet het, dat hun kameraden met pl.m. 40 flesschen sterken drank over de grens hadden kunnen komen. PROF. STRUYCKEN. De minister van Buitenlandsche Za ken heeft benoemd tot lid van den Raad van Bijstand van de directie van econo mische zaken van het departement van Buitenlandsche Zaken prof. mr. A. A. H. Struycken, lid van den Raad van State. AANSLAG OP EEN GEVANGEN BEWAARDER. De inbreker Kupe- rus wachtte Maandagmorgen in zijn col, te U eerenveen, den gevangenbo- waker Stiemstra op. Hij gaf dezen met oen raaniijzer vier kiappen op bet lioofd en liep de cel uit den bewaar der daarin opsluitend. Kuperus wilde nu vluchten, maar de hoofddeur was gesloten. De bewaarder had den sleu tel. maar zat in de cel en was niet te hereiken. Kuperus ging nu in een an dere cel zitten waar de gewaarschuw de marechaussee hem vond. De toestand van den bejaarden be waker is ernstig. C. N. J. MOLTZER J.E.zn. Te Amsterdam is in den ouderdom van 81 jaar overleden de heer C. N. J. Moltzer J.E.zn., oud-lid van den raad van Amsterdam en van de Provin ciale Staten van Noord-Holland. DRAMA IN HET RIJSWIJKSCHE BOSCH. Wij lezen in He- Vaderland Toen Zondagmorgen do tuinknecht van hu Rijswijkschc bosch daar omstreeks half negen rondliep, hoorde hij plotse ling een schot afgaan. Hij liep snel naar dat gedeelte van het bosch, vanwaar het geluid kwam. Tot zijn schrik zag hij daar een man bewusteloos liggen. Hij 6neldc naar het huis van den boschwach ter, die op zijn beurt de.i dokter en de gemeentepolitie waarschuwde. De dokter constateerde een levensgevaarlijke wond bij het linkeroor. De kogel had bij het rechteroor het hoofd verlaten. Het slachtoffer werd hierna naar do verfcandkamer, gelegen achter het oude Raadhuis, gebracht, waar de man spoe dig daarna, zonder bij kennis te zijn ge weest, overleed. Bij haar onderzoek vond de politie o.m. in één der zakken een wit vest, dat haar deed vermoeden, dat de man keil- ner van beroep was. Voorts een bedrag ran circa 25 gulden aan kleingeld. Pa pieren of cenig ander identiteitsbewijs waren niet aanwezig. Later op den dag kwam een heer, die bij geruchte op zijn wandeling van een zelfmoord vernomen had op het bureau. Toen men hem het lijk liet zien, bleek hij een vriend van den ongelukkige zijn, die juist voor een dagje uit Nijme gen over was gekomen en in diens huis logeerde, Hij doelde de politie alle noodige ge gevens mede. De ongelukkige, wonende in de Dei- manslraat in Den Haag, was een 28- jarig kellner in één der oudste restau rants van de residentie in de Vlaming straat, Hij was eenigszins zwaarmoedig van aard. Eenige dagen geleden had hij aan zijn vrouw gevraagd of de papieren van de Levensverzekering in orde wa ren. Huiselijke omstandigheden schij nen tot deze wanhoopsdaad aanleiding te hebben gegeven. Het slachtoffer was Zaterdagavond laat thuis gekomen. Men had tot onge veer twee uur nog ritten praten. Om 4 uur 's morgens is hij opgestaan en kort daarna de deur uitgegaan, De jonge man laat een vrouw met twee kinderen achter. De Haagsche Conferentie DE AANKOMST DEE RUSSISCHE DELEGATIE. Hot Haagsche Correspondentieburoau meldt: Do Bussisohe delegatie is Maandagmid dag te 1 uur 12 uit Berlijn via Amster dam aan het Hollandscho spoorstation to 's-Gravonhage aangekomen. De delegatie maakte do rois in oen wagon-I it, welke zioh in het achterste gedeelte van den trein bevond. Aan het station werd deze spoorwaggon afgehaakt en <loor eer comotief naar Sohoveningen gebracht, waar de Bussen, geljjlc bekend, hnn in trok nemen in hot „Oranje-Hotel". Bjj aankomst aan het Holl&ndBche spoorwegstation bevonden zich, niette genstaande het reisplan vrijwel onbekend was gehouden, veel journalisten en re chercheurs van politie op het perron. Toen men van de zyde der journalisten trachtte vau het korte oponthoud aan het station gebruik te maken om met de le den der delegatie, o.a. met den heer ïdt- winof, die by het geepende portierraam zat, te spreken, werden do persmannen daarin verhinderd door do politie, die de openstnnndo portierraampjes van den waggon sloot. Een bijzondere correspondent van hot Hbld. meldt, dat de loden van de Russi sche dologatlo aan hnn begeleiders den wensch te kennen hadden gegeven om niet tijdens de reis met persvertegenwoor digers te behoeven te spreken. De politio die de collega's aan het station verhin derde met de loden der delegatie in ge sprek te treilen, deed dit dus alleen op verzoek van de heeren zolf. Zij gevoelden zich vermoeid «n wilden pas na de instal latie in het hotel met persvertegenwoor digers van gedachten wisselen. Aan do modedeolingen van Het Vader land ontlecnen wjj nog het volgende aan gaande de aankomst te Scheveningen: Voor de aankomst der heeren hebben we nog even de appartementen bekeken. Eenvoudig en netjes. Het deel van de Russon is goheel van het overige hotel af gescheiden. Meisjes, de Russische taal machtig, zullen den dienst waarnomen. Intuaachen waren reeds in den Rusaischen lougel aangekomen de heeren "Wijnkoop 11 Dr. Ravostoyn, alsmede Marcel Cadiin, Franaoh Kamerlid en Max Manus, presi dent van do Communistische Partij. De hoeren kortten zidh den tijd van afwach ting mot het innemen van oen lunch. Voor don ingang van het Eussischo erblyf stonden vele journalisten on Willy Mullena mot zyn apparaat. Verder 5 rechercheurs en een inspecteur. Een in specteur heeft zich metterwoon te mid den dor Russen gevestigd. Een groote koffer stond in zijn kamer. Bij en op het station mede veel belangstelling van do zijde van politie en pers. De secretaris, de heer Levidof, liep mot somber gelaat en in zeer eenvoudige kleeding voor den ingang hoen en weer. Zijn gelaat toekende ontoegankelijkheid hy zond dan ook eiken vrager met een kluitje in het riet. Een incomste als die van de Russische heeren hebben wij nog nooit meegemaakt, 't Was een optocht je. Voor en achter de groep gingen in gemengd oscorte de bui- tenlaodsebe en binnenlandsche jonrnalis- Naaet Litvinof, beladen met oen handkoffertje on groote portefeuille, schreed in hal ven loopmarsch do op- marsoli was zeer vlug hoofdcommis- 1 van 't Sant. Litvinof laehto eenigs zins diplomatiek, maar de besmettelijke loch was in de journalistenschaar tot oon gulle vroolijkheidsuiting geworden. Spoedig was men het nauwe in gangs- deurtje door en daar verbood een recher- cheursiiLuur verderen opmarsch, behalve aan delegatie en gevolg. De groep bestaat uit een achttien per sonen. Krassin en Rakowsky waren er niet bij. Men zei, dat ze nog zullen ko men. Litvinof uitgezonderd, legden de dames en heeren van de Russische groep een somberen ernst aan den dag. OVERLEG TUSSCHEN PATIJN ER LITVINOFF. Omtrent de ontmoeting tussehen de heeren Litvinoff en mr. Patyn is het tui gende officieele communiijié (no. 14) uit gegeven: Gistermiddag vier uur heeft in het Vredespaleis ean onderhoud plaats gehad tusschcn den hoer Patyn, president der niet-Russische commissie, en den heer Litvinoff, president der Russische com ae. Do heer Litvinoff was vergezeld de heeren Krestinaki en Sokolnikof. De heeren Krassin on Rakowski zullen oh eerst later bij do Russischo commis sie voegen. Do twoo presidenten hebben beraad slaagd over de beste methode om het con tact tussiahen do beide commissies tot stand to brengon. Daar de Russische coni- missio op het ©ogenblik slechts uit drio leden bestaat is het noch mogclyk, noch noodzakelijk, dat zij zich in drie subcom missies splitst. De twee commissies zullen voor het eerst met elkander in aanraking komen in de sub-commissies der nict- Russisehe commissie. De hoor Litvinoff heeft don wensch uitgesproken dat de dorde sub-commissie, die der crodieten, het eerst zal bijeenkomen. De indruk, dien de beide presidenten van het Onderhoud ontvangen hebben bevredigend. EEN INTERVIEW MET LITVINOFF. Do president van de Russische delega tie heeft ii oen onderhoud aan de journa listen onderscheidene mededeelingen gedaan. Een politiek gelijk aan die te Genua. Onder meer zeidc Litvinoff: In do politieke regeering is geen ver andering gekomen, in de binnenlandsche noch in de buiteulnndsdhe. De politiek dor Russischo delegatie zal dan oc-k pre cies zyn als die te Genua. Alleen zal hot werk er anders zjjn. Het is een voortzet ting van don te Genua begonnen arboid. Wy zullen niot woder vau meet af aan beginnen. Immers, omtrent oun aantal quaestios is te Genua reods godeeltelyko overeenstemming verkregen. Daarov behoeft dus niet opnieuw begonnen worden. Er zjjn aan weerszyden ta Ge nua ©enigo concessies gedaan. Wy nomon dezo concessies als uitgangspunt voor onze beraadslagingen en onderhandelin gen. Terwyl wy te Genua in het begin er op aandrongen, dat onze tegen- oischen zouden worden aanvaard, hobben wy ons ten slotte bereid verklaard die ii te trekken, mits Rusland gecompenseerd werd ia den vorm van credieten of lee ningen. Dit werd ia beginsel goedgevonden, maar men kwam niet tot definitieve be sluiten betreffende de te verleenen cre- dieten. Immers, de gedelegeerden hieldc_ te Genua vol, dat zjj, als vertegenwoor digers van Begeeringen, geen rechtareek- sohe crodieten konden toezeggen en dat dezo niet van regeeringswege konden worden verleend, uïaar alleen uit particu liere financieele bronnen konden komen. Aangezien deze financiers echter niet to Genua waren, was cr niemand, met wieu wy daarover konden onderhandelen. Wy onderstolden dus, dat dezo leemte hier zal worden aangovuld en dat wy hier personen uit do financieel© wereld zouden vinden, die ons crodieten konden toezeg gen, togenovor de onzerzijds gedano con cessies. De loeningen zouden moeten ge schieden aan de Russischo Regeering; of zy van den kant van Staten of particulio- ren komen, is ons onverschillig. Rusland heeft credieten noodig. Op de vraag of het de bedoeling was dat au.11 Rusland credieten in contant gold dan welhandelscredieten zouden worde verleend, antwoordde Litvi noff: wij hadden het oog op haridels- credieten, maar eeng contant geld kunnen wij óók gebruiken! „Ik denk", aldus zeide Litvinoff verder, „dat de quaestie der credieten het eerst zal worden behandeld. Wij zijn bereid over alles te spreken, maar eerst moet deze quaestie worden op gelost. Ik heb daarom ia overweging gegëven, dat de sub-commis-ie voor de crediete Dinsdag hot eerst zal bij eenkomen. Hij geloofde wel dat men hier tot een resultaat zou komen, wun- noer men de zaken zou beiiandelen op zakelijke wijze. Wij komen hier niet om te praten over. beginselen, maar over zaken. Wij hopen dat hier defi nitieve voorstellen zullen worden ge daan. En wij hopen hier in Den Haag en zeer rustig© kalme atmosfeer te inden voor deze onderhandelingen". De toestand In Rusland gunstiger. Wat den algemeenen toestand in Rusland betrof, daarin is veel veran derd, zeide Litwïnoff, sinds de bijeen komst te Genua. Toen was de honger^ snood op zijn hoogtepunt. Thans be looft de oogst, weike binnen enkele weken zal worden binnengehaald, zeer voorspoedig te zijn. Verwacht mag dan ook weiden dat het Russi sche volk het volgende jaar geen hon ger zal lijden; sommige optimisten meenen zelfs dat er veel graan zal kunnen worden geèxporteerd. Voorts is de positie van de Regce- ling versterkt, hetgeen wel het best blijkt uit de houding van de groote massa van het volk tegen de sociaal- devolutionnairen, wier proces thans aanhangig is. Dat wordt bewezen door tal van resoluties van werklie den, boeren, soldaten en door groote demonstraties. Zoo is er in Mei een demonstratie gehouden, de moest reus achtige sinds de revolutia. En ook de vorige week Dinsdag was er te Moskou een demonstratie welke zoo geweldig was, dat Van der Velde en nadere verdedigers der sociaal revolutionnairen reeds een dag te vo ren het hazenpad kozen. Zooals men weet Is het proces nog niet afgeloo- pen. De ontwapening. Nog een ander punt wenschte Litvi noff ter sprake te brengen. Het ec voorstel, dat de Russen op de eerste bijeenkomst van de conferentie te Genua deden, was de ontwapening. Dat voorstel werd echter door den voorzitter niet toe laatbaar geacht. De pers opperde toen twijfel aan den ernst van dat voorstel. Zij meende, dat het uitsluitend uit propa gandistisch oogpunt was gedaan. Eu dat de Russen er geen gevaar in zagen omdat zij verwachtten, dat het toch niet zou worden aangenomen. Maar enkele weken geleden hebben wij, aldus Litvinoff, een nieuw voorstel gedaan aan onze buren, dc randstaten Polen, Finland, Letland en Estland, een conferentie te houden teneinde de beperking van de legers te bespreken. Wanneer zij met die bespreking accoord gaan, dan is Rusland bereid zijn lege: 1 te krimpen, desnoods met 50 Een voorbeeld, dat, naar wij hopen, door andere landen zal woiden gevolgd. Een officieel antwoord op deze uitnoo- diging was ingekomen, mede in band met de regeeringscrisis in Polen. Een ontmoeting. ■Van de Rsb. is de volgende bijzonder heid medegedeeld van een ontmoeting, op het station te Oldenzaal. Toen Lïtwinoff daar den trein verliet, herkende een inspecteur van politie hem als een der Russische gevangenen, dien ij indertijd in het interneeringskamp ie .ardcrwijk had bewaakt. Ook Liwtinoff herkende den Nederlan der direct, omdat deze hem eens een klap •et een stok had gegeven. Sans rancune trad de Rus op den Ne- deilander toe en drukte hem de hand. Beiden waren verheugd, elkaar nog eens en dan in zóó gewijzigde omstandighe den texug te zien. Leger en Vloot OVERNACHTEN BUITEN DE KAZERNE. Do Minister van Oorlog beeft be paald, dat aan dienstpiicntigen, voor herhalingsoefeningen onder wapenen komen, vergunu kan worden builen de kazerne ie ovcraacuten, mils hun woning \vasie 01 LjUehjkej ui of nabij de garnizoensplaats gele gen is en ae verdunning niet aaniel- aing geert tot hei afleggen van zooda nige afstanden, dat daardoor een na- deeligen invloed worut geoefend op den goeden gang van den dienst en van ue oefeningen o.a. tengevolge van buiten dezo opgedane vermoeienis. Zij, dio voor meergenoemde gunst in aanmerking wenschen te komen, moeten daartoe uiterlijk twee maan den voor den dag van opkomst schrif telijk het verzoek jachten tot den re giments- c.q. korpscominandant. Voor het jaar 1922 wordt bepaald, dal bedoelde verzoeken uiterlijk één maand voor de opkomst moeten zijn ingediend, terwijl voor hen, die in Juli moeten opkomen de verzou ken zoo spoedig mogelijk dienen te worden ingediend. DE TOONEELSCHOOL. De Tel. deelt mede dat namens de nieuw in gestelde commissie van beheer en toe zicht voor de Tooneelschooi te Am sterdam aan de leeraren van die school een schrijven is gezonden, waar bij in verband met reorganisatieplan nen bet geheele personeel worde ont slagen. In de maand Juli a.s. zal dan in overleg met den directeur der Too- eelschool, worden besloten welke leer krachten zuilen worden herbenoemd. 8Bffi8B£ll H10UW8 DIAMANTEN IN HET ZUIDPOOL GEBIED? Volgens sommige leden van de expe ditie van de „Quest" is het zeer waar schijnlijk, dat diamanten voorkomen in het Zuidpool-gebïed en de aangrenzende treken. Bij een uitgraving op een klein eiland bü Zuid-Georgie heeft de mineraloog van de „Quest" verklaard, dat de grond een voorbeeld was van alluviale vorming, die diamanten bevat. Geel kwarts werd eveneens ontdekt. Waarschijnlijk zal een tweede poging om diamant bevattenden grond te ont dekken door een vis schei ij-onderneming te Kaapstad worden ondernomen. TRAGISCH VLIECONCELUK. Zaterdagmiddag, den tweeden dag van de dnedaagsche internationale lucht vaartwedstrijden, heeft op het vlieg veld te Evere nabij Brussel een tragisch ongeval plaats gehad. De Fransche ka- pitein-aviateur Bonneton, die den ge- heelen oorlog als luitenant-avrateur heeft meegemaakt, stortte met zijn toestei naar omlaag en werd doodelijk gewond opgenomen. Kapitein Bonneton nam deel aan een wedstrijd in het vernielen van kleine bal lons, waarbij de aviateur in den kortst mogelijken tijd twee ballons moest doen springen, door er met zijn toestel te gen aan te vliegen. De ballons dreven op den krachtigen wind snel en betrekkelijk laag over het terrein, waar een dichte menigte met ge spannen aandacht den wedstrijd stond gade te slaan. Plotseling zag men het toestel van Bonneton, dal bij een eerste zwenking, zijn doel had gemist, met een zijdelingsche beweging snel dalen om een der ballons te bereiken. Weer miste het toestel zijn doel, en, blijkbaar door dat het hoogtestuur weigerde, slaagde de aviateur er niet meer in, zijn toestel op te richten. Hij stortte bijna lood recht omlaag. Het toestel, een Nieu- port-type C 29 met een 300 P.K. Hispano Suiza-inotor, werd verbrijzeld. Ondanks dit tragisch incident werd nog een deel van bet program afge werkt, doch de toeschouwers bleken zeer onder den indruk van hel ongeluk ie WILLIAM ROCKEFELLER. Wil liam Rockefeller, een broer van John D. Rockefeller, is te New-York overle den. Hij laat een vermogen van 200 mi'.- lioen dollar na. VRIJGESPROKEN. Uit Wauke- gan ("Illinois) wordt geseind: Small, de gouverneur van Illinois, dio te za- nien met anderen in Juli 1921 beschul digd werd van vetrdrulabetring van een bedrag van meer ban drio miUioecn dollar uit publieke fondsen, is vrijge sproken. Da Tweede gauierverklezfngsn STEMBUS-SNEEUWBALLEN. De Maasbode deelt mode, dat iemand, die schreef op een advertentie in een bladen waarin aan „heeren en dames uit den netten stand die oenigo ontwikkeling hebben, ruime byverdiensten worden too- gezegd'^ een antwoord dat het blad tex- tneel vermeldt „aangeteekond en vertrou welijk" ontving van hot „Comité tot be vordering van de verkiezing van de can- didaten op de lyst Göbel es." In dat schrijven vermeldt het comité dat het propagandisten zoekt om de verkiezing van zyn candidaten te bevorderen. En dan gaat het schryven voort: „Voor het geval U met hot streven van onzen Bond (d.i. is Ned. Bond van belas- Lngbetalers) kunt sympathiseeren in het. andere geval geliovo U dit schrijven als niot gezonden to beschouwen 1 wy U het volgende voorstel: U bevordert het aantal ui$ to brengon stemmen, door Uwer kennissen een briefje te echry- 1; de inhoud van dit briefje moet ge lijk zyn aan dien van de bijlage. Dit briefjo moot met do hand geschreven 1 Kerk en School GEREFORMEERDE KERK. Aan genomen het beroep te Maarssea de heer B, Alkema, cand. te Apeldoorn. CHR; GEREF. KERK, Bedankt voor het beroep te Noordeloos ds.- J. Tolsma, te Zeist, Leitereu eu Kunst REMBRANDT'S TESTAMENT. Een medewerker vau de Vossische, Julius Bab, meent Rembrandt's testa ment ontdekt tp hebben diens gees telijk testament, wel te verstaan in het bekende Familieportret uit het museum Brunswijk. Hij denkt zich dit werk uit 's kun stenaars laatste jaren afe een weemoe dig terugzien op verloren levensgeluk: Sackia en de vier kinderen die haar in den dood rijn voorgegaan. De moe der op het schilderij zou da« Sackia moeten voorstellen, de man haar zoon Titus. Aan de psychologische samenvatting van de groep, aan licht- en lijnver- werking van het schilderij ontleent schrijver den grond voor deze fanta sie. Gelijk men weet wordt de voorstel ling algemeen gehouden voor een fa milieportret van Rembrandt's zoon Titus, diens vtouw en dochtertje, ge schilderd na Titus' overlijden; de bed de andere kinderen, die bloemen bie den. als niet tot het gezin behoor end, wórden. ZooaT* uit 9é bijlage bl^Sé, Eé- i_ wij dat ieder Uwer kennisaon wcor op zijn bourt drio kennissen wil aanschrij ven. Zoo vormt rich dos een sneeuwbal, waar wy 5 Juli a.s., den dag der verkie zingen, do gunstige gevolgen van hopen te ondervinden. Andere propaganda wordt niet van U 'erlangd. Wil U echter meer doen, wel- ian, des te beter. Wy bieden n aan: L 4 jaar lang gratia toezending van „De Belastingbetaler", orgaan van onzen Bond. Dit blad kost f 6 per jaar. Het gra tis abouwement maakt alzoo f 24 uit. Het blad is critiaob, scherp, bevat weinig ver- eenigiugsnieuws, maar vele stukjes vrij moedige journalistiek zoowel op econo misch en financieel als op ander gebied. Op deze wyze hopen wy U voor de ver kiezing van 11)26 tot beproefd propagan dist gekweekt te hebben. 2. Wy betalen U 10 ct per uitgebrach te stem. In 11 kieskringen wordt onze lyst ingediend, elke lyst telt mee. Dit to taal bedrag moet echter gelykelyk ver deeld wonlen onder de propagandisten. Vermoedelijk zijn dit er 120. Hoeveel stommen wy zullen krijgen ia moeilijk vooruit te bepalen, maar in verband met het folt, dat wjj de dagen voor de verkie zingen druk zullen adverteeren, en bo vendien per circulaire en strooibiljetten Teclame zullen maken, lijkt ons 60.000 temmen toch wel verzekerd. In dat ge- ali ontvang U dus f 50. Kunnen wy leer propagandisten benoemd krijgen, dan zullen wy dit niet nalaten, maar staat hiertegenover, dat 't aantal stemmen weer belangrijk toeneemt, zoodat het voor U niet oavoordeeliger wordt. 8. Worden op onze lyst meer dan 3 can didaten gekozen en de kans hierop is niet klein, aangezien wy met twee andere groepen verbonden zyn, en van het over schot dier groepen kunnen profiteeren dan bieden wy iederen propagandist bo vendien f 100 extra aan. Afrekening direct nadat de uitslag be kend is." Do bylage, dat is de sneenwbalbrief, bevat een aanbeveling van de candidaten van den heer Göbel en van de candidaten van do radicaal-economische lyst van den Bond en een vermelding van de stembus, eisoken van doze candidaten. GENOOTSCHAP VOOR ZEDELIJKE VOLKSPOLITIEK. Hot Genootschap voor Zedelijke Volks- politiok heeft Zaterdag te Utrecht oen goed bezochte algemeene ledenvergade ring gehouden, In zyn openingswoord me moreerde de voorzitter het resultaat van het eerste half jaar genootschapsleveo. Groote verwachtingen koesterden, zoo zeide hy, do oprichters niet. De taak is moeilyk en eischt goede organisatie en kan eerst op den longen duur worden volbracht. Aan leu geestelijken achter grond is geen afbreuk gedaan. Duidelijker beginnen zich de wegen om tot het doel te komen af te teekenen. Het Gennootschap zal geen debatingclub wor den, maar een eigen getuigenis over het geen leeft in het volk kuuuen geven. Dit getuigenis zal een steeds sterker gelnid zjjn. Reeds au hoopt het Genootschap met een manifest by do verkiezingen te kun nen uitsproken, wat het wil met zyn eiseh van zedelijke volkspolitiek. Uifc het verslag vaa den secretaris bleek, dat bet Genootschap 720 leden telt, onder wie 180 vrouwen. De vorming districten gaat geregeld voort. De door het dn-gelyksch bestuur gostoklo statuten worden ongewijzigd aangenomen. Evouoens oen huishoudelyk- reglement. Uit de vergadoring word er nog een nadruk op gelegd, dat de leden werkende ledon zullen zyn. Het dagelyksch bestuur stelde vervol gens een concopt-manifest voor, bjj do verkiezingen te verspreiden, hetwelk met een kleine wijziging werd aangenomen. Het bestuur werd aangevuld met de fcheeren prof. mr. J. H. Carpontier Alting, dr. P. Bla&uw, H. B. Dykmans en een lid' uit Groningen. 'Het bestuur van den NederL B.-K. Mid denstandsbond heeft aan de candidaten van de B.-K. Staatsparty voor do Tweede Kamer, dio voor een verkiezing ern in aanmerking komen, een brief van den volgenden Inhoud gezonden: Wij achten ons erplieht in het belang van den B.-K. middenstand mede te dee- len, dat in middenstandskringen groote bezwaren worden ondervonden door de voering van de Tabakswet, en verzoeken u daarom beleefd en dringend, by even- tueele aanvaarding van het lidmaatschap van do Tweede Kamer mede te werken tot onmiddellijke zoodanige reorganisatie van do wet, dat do huidige bozwaron wor. den ondervangen. Ingezonken mededeelingen k 60 Cts. per regeL GRATIS,' een zakje A.J. P*a Grenadinesaas in leder pakje A. J. P'a Amandelijs* pudding. Tijdelijke Reclame. gehad hebbenden brand, v-ooi 3 maan den liet werken in drieploegenstelscj voorgesteld, waarmede rich alle ai bei der», behalve de bjj den Modernen Bond aangeslotenen, hebben vereenigd. Deze achten het voorstel een inbreuk op bet contract. Door deze houding kon den de binnengekomen orders niet bij tijds worden afgeleverd, wet het gevolg, dat die orders werden LngetrokK tu cn do directie zich genoodzaakt zag 250 aibcr- ders te ontslaan. Nog 105 zullen er deze week volgen. Hadden ook de leden van den moder nen bond genoegen met de regeling go nomen, dan zouden niet alleen geen werklieden ontslagen geworden zijn, nog 125 werklooze glasblazers weer aan het werk hebben kunnen gaan, CENTRALE BOND VAN TRANS PORTARBEIDERS. Op het congres dat deze Bond 'i Utiecht hield, werd medegedeeld dat het aantal afdeelingen met 13 vermeerder de, maar dat de leden met 8S86 vermin-, üerde. Op voorstel van iet hoofd besuur word besloten, te bepalen dat dit bestuur zal bestaan uit 14 leden en het dage lijk sch bestuur uit tenminste 5 en ten hoogste 7 leden. Het voorstel Utiecht om 9 bestuurs leden en vier dageiijksche bestuurslede* aan te wijzen, wordt teruggenomen. Het voorstel-Arnbem om te bepalen, dat dl bestuursleden onderling de functies ver- deelen, werd reeds eerder door het be stuur gedaan en eoor het cong- goed- gekeu.'i. Tot leden van het hoofdbestuur wer den gekozen de heeren J. Brautigam, G, Ziekcrink, C. G. van Krieken, H. van Dugteren, A. Kievit en F. A. Hof, allen uit RotcrdamH. Overst en H. J. de Vries, beiden uit AmsterdamJ. van Hoff, uit Dordrecht; J. Hoogerwerf, uit Vlaardingen O. de Weerd, uit Utrecht; W. H. L. Nauta, uit Leeuwarden en K. Prins, uit Zaandam, CEORCANISEERD OVERLEC RIJKS POSTSPAARBANK. Door de centrale van hoogere Rijks ambtenaren zijn aangewezen ais lid icsp. plaatsvervangend lid van de bijzondere commissie voor georganiseerd overleg in zaken, rakende de ambtenaren van de Rijkspostspaarbank: G. Nuver, referen daris en J. F. Faber, hoofdcommies, zulks ter vervanging van de heeren C, J. B. Niersirasz van Tienhoven en A. Jj Sturm, Varia- De gemeenteraad van Enkhuizen heel besloten voor he gemeentepersonecl dc 4s-urige werkweek in te voeren. Daar in de geschillen een oplos sing is gevonden, gaat de staking bij de finna N.V. Kopeks Sigarenfabriek te Eindhoven niet door. De firma J. Baars en Zoon, die sigarenfabrieken heeft te Krommenie, Wagcningen, Cuyk aan de Maas en Vcn- ray, deelt ons mede, dat zij genoodzaakt is geweest, legen 1 Juli ongeveer 500 sigarenmakers -oxi te. zegge.n, tengevolge van gebrek aan banderolles. Het personeel der Friesche Coöpe ratieve Zuivel Exporvereeniging te Leeu warden besloot van de voorstellen der directie, dat der werktijdverlcnging te aanvaarden. De werkweek wordt dus 48 Pers-Uverziciit Sen milde die iedireta asielen tie, li FDANKEH'S MEIKBROOD f Adv. Van hier en daar. WACHTGELD RE CE LINC VOOR BURCERLIJKE AMBTENAREN. Omtrent een door de Regeering ont worpen wachtgeldregeling voor de bur gerlijke rijksambtenaren, wien eervol ontslag wordt verleend wegens opheffing hunner betrekking of wegens verande ring in de inrichting van het dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn en waardoor hun werkzaamheden overbodig zijn ge worden, ontleenen wy aan „Do Tel." dc volgende bepalingen Met betrekking tot den duur van het wachtgeld en het bedrag daarvan worden de burgerlijke rijksambtenaren onder scheiden in a. hen, die ccn ambt bckleeden, het welk een hoofdbetrekking vormt, en uit hoofde van den aard hunner werkzaam heden redelijkerwijze geacht moeten wor den een gelijkwaardige positie anders dan in openbaren dienst niet binnen een redelijken ermijn te kunnen verkrijgen b. de overigen; Aan een burgerlijk rijksambtenaar, als bedoeld onder a., wordt net genot van wachtgeld toegekend gedurende een tijd-, vak, gelijk aan zijn diensttijd, ten be drage van ie. indien hij ten tijde van het ontslag kostwinner is van een gezin, gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk ge noten wedde cn daarna 70 ten honderd daarvan ae, in de overige gevallen, gedurende de eerste drie maanden de laatstelijk door hem genoten wedde en daarna óo ten honderd daarvan. Aan een burgerlijk rijksambtenaar, als bedoeld onder b, wordt het genot van wachtgeld toegekend, gedurende drie maanden, vermeerden! voor hem, die ten tijde van het ontslag kostwinner voor een gezin was, met een maand voor elk jaar door hem volbrachten dienst tijd, tot een maximum van in totaal ccn jaar. Het wachtgeld voor de in dezen bedoelde ambtenaren bedraagt geduren de de eerste drie maanden 't bedrag van de laatstelijk door den betrokkene genoten wedde en daarna 7.0 ten hon dend daarvan. In buitengewone gevallen kan het wachtgeld lot een bedrag van ten hoog ste 70 ten honderd van het laatstelijk genoten wachtgeld voor een bepaalden tijd aa het verstrijken der vorenom- schreven termijnen worden voortgezet; De ter uitvoering van dit besluit te nemen beslissingen wu'den genomen door den betrokken minister met mede werking van den minister van Financiën. UIT DE CLA8NIJVERHEID. Op de glasfabriek De Schie te Schie dam is, zoo lezen wij in Het Vaderland, een conflict ontstaan tusschen direct.: ca leden van de Ned. Vereeniging van Glas- ca Aardbewerkers. De directie l had, in verband met den onlangs plaats DE HOUTDORPSCHE MOORD ZAAK. Het Weekblad v. h. Recht schrijft: Wy moeten met een enkel woord re kenschap geven van den hoogst pijnlij ken indruk, gewekt door de wijze van behandeling van het misdnjf te Hout dorp voor de rechtbank te Zwolle, eea indruk die by zeer velen niet anders zal rijn geweest dan bij ons. De quaestie, waarom het ging, is een zeer oude, doca zij deed zich ditmaal voor ia haar scherps len vorm. Drie personen werden verdacht te zamen bij het bedoelde mis drijf betrokken te zijn. Een hunner leg de ecne omstandige bekentenis af, waar- an do inhoud kwam ook ten nadeelo van de twee andexen. Deze bleten ont kennen. Om nu de verklaring van den te kunnen gebruiko als bewijs te gen de anderen weid de zaak gesplitst; dan zou de formeel medebeklaague ais getuige kunnen worden gehoord. Dat op die wijze aan dc wet geweld wordt aan gedaan, is voor betwisting wel niet val- baar; zij, die deze methode voorstaan, passen haar toe, omdat zij mesnen al- een °P die wijze de veroordeeling van schuldigen te kunnen verkrijgen en om dal in hi a oog zeer groote cn rechtma tige belang hebben zij maling aan de wet. Toen nu de eerste beklaagde in zijn afzonderlijk behandelde zaak voor den rechter verscheen, kwam hij geheel op zijn vroegere bekectcaïs terug. De waai de van die herroeping blijft hier geheel buiten besprekingzij is voor de quaes tie waarom het gaat zonder belang; Door die herroeping werd de mededader als getuige in de tweede zaak waarde loos, bet O. M. wilde hem echter, na rijp beraad en nachtelijk overleg, als getuige niet loslaten. De verdediger in de tweede zaak wildo toen van do rechtbank ge daan krijgen een hooren buiten eedo op grond van art; 165 Sv., doch slaagde daarin niet. De getuige werd onder eede gehoord en bleef als getuige bij zijne als beklaagde afgelegde verklarin gen, d.w.z. bij de herroeping 2ijncr'be kentenis. Toen trok de officier van jus titie dc consequentie uit zijne opvatting; eenmaal a gezegd hebbende, wilde hij ook b zeggen; hij ïequireerde rechts ingang wegens meineed cn schorsing der zaak. De rechtbank durfde die conse quentie niet aan cn wees het requisitoie af. Toen bleek dat de officier ia zijn# aanklacht voornamelijk had gebouwd op de verklaring van een persoon, dien de wet om zijne hoedanigheid als mede- beklaagde niet als getuige wil; nu deze ars getuige wegviel, d.w.z. nu zijne be-' zwamde verklaring niet meer kon wor den gebruikt, werd het bewijsmateriaal te zwak en werd vrijspraak gevorderd. Wij onthouden ens van veroero uit voerige beschouwingen, de zaak spreekt voor of liever tegen zichzelf. Wanneer

Haarlem's Dagblad | 1922 | | pagina 7